PDA

View Full Version : Cat de des faceti exercitii?



Denis
24th October 2009, 10:32
Sunt recomandate exercitiile de dimineata cu stretching dupa fiecare exercitiu, apoi o alergare usoara de 4-5 ori pe saptamana, si de 2-3 ori pe saptamana exercitii de forta.

Voi cat de des alergati si mergeti la sala?

iuli
24th October 2009, 15:27
Nu trebuie sa mergi la sala pt a face exercitii...

krapulax
24th October 2009, 15:50
eu merg la bazin. twice a week, cam ashea...

Denis
25th October 2009, 06:21
Nu trebuie sa mergi la sala pt a face exercitii...

Inainte faceam exercitii acasa si uneori la sala de la scoala, dar de cand am sala in cartier la mine si nu platesc nici un ban merg doar acolo. Am facut o pauza de aproape 3 saptamani, si voi incepe din nou sa merg la sala.

Dar bineinteles, exista exercitii foarte bune care le poti face si acasa.

TeBat
25th October 2009, 14:21
de obicei de 3 ori pe sapt.

Lordul
25th October 2009, 14:55
la mn sala e in renovari din august :headbang:

Vadim
26th October 2009, 19:28
Zilnic, usoare, acasa seara si/sau dimineata. Obiectivul a fost sa scad sub 80kg si am reusit, nu neaparat din exercitii ci mancand mai corect si la ore fixe.

ionutdrula
25th February 2010, 23:54
bazin odata pe saptamana, de 2 ori pe saptamana trag fiarele de mine la sala :)

Lordul
26th February 2010, 00:42
s-a deschis sala ......si am sa ma duc

Denis
26th February 2010, 10:18
Ar cam fi cazul sa ma apuc din nou de sala. Am pus iar burta si aripioare.:D

Doctor_Satan
26th February 2010, 15:20
Eu sunt norocos!
Sunt inca in proces de ingrasare, avand ca obiectiv 85kg. Problema ar fi ca am luat aproximativ 15kg (din care 10 in mai putin de un an), am ajuns la 80 si s-au pus cam multe pe burta.
Ar trebui sa le redirectionez, dar nu suport salile, prefer sa joc un meci de basket/fotbal/volei/tenis decat sa ma plictisesc in scartait de fiare.
Nici macar acasa nu fac exercitii, dar de luni ma apuc de flotari si abdomene.

Uncle Ben
26th February 2010, 19:15
Eu sunt norocos!
Sunt inca in proces de ingrasare, avand ca obiectiv 85kg. Problema ar fi ca am luat aproximativ 15kg (din care 10 in mai putin de un an), am ajuns la 80 si s-au pus cam multe pe burta.
Ar trebui sa le redirectionez, dar nu suport salile, prefer sa joc un meci de basket/fotbal/volei/tenis decat sa ma plictisesc in scartait de fiare.
Nici macar acasa nu fac exercitii, dar de luni ma apuc de flotari si abdomene.
Omule, daca doctorul tau (Satan) ti-a prescris cura de scartaieturi, de ce te abati de la tratament? Eu cred ca are planuri mari cu tine si, daca te tin nervii, te face sef de cazan! :drak:

On topic: Eu fac exercitii de mai multe ori pe saptamana, dar si probleme! ;)

TeBat
26th February 2010, 19:53
Eu sunt norocos!
Sunt inca in proces de ingrasare, avand ca obiectiv 85kg. Problema ar fi ca am luat aproximativ 15kg (din care 10 in mai putin de un an), am ajuns la 80 si s-au pus cam multe pe burta.
Ar trebui sa le redirectionez, dar nu suport salile, prefer sa joc un meci de basket/fotbal/volei/tenis decat sa ma plictisesc in scartait de fiare.
Nici macar acasa nu fac exercitii, dar de luni ma apuc de flotari si abdomene.

Nici mie nu-mi plac fiarele...incearca la kickbox; s-ar putea sa-ti placa. :ok:

Sorin Blaj
27th February 2010, 15:39
Se poate spune ca de vreo 10 ani nu mai fac (cu exceptia unor flotari sau genuflexiuni), dar n-ar fi rau sa ma apuc iar. :)

Doctor_Satan
1st March 2010, 12:02
@Uncle Ben, lasa textele inteligente, tu ala care scrii aproape 2 mesaje pe luna.
Si mesajul tau on-topic este total off-topic, o gluma slaba, care are menirea sa-ti mareasca numarul fenomenal de postari.


@condreacata
Sunt cam batran pentru sporturi de contact si acolo au loc diverse "accidente" care iti mai schimba fizionomia fetei si serviciul nu-mi permite acest lucru.
Plus ca la mine in oras (si presupun ca asa e cam peste tot in tara) cluburile din acest domeniu sunt micute si pline de oameni care se inscriu pentru a invata sa se bata pe strada cat mai eficient.

Hard
1st March 2010, 15:26
fac exercitii acasa zilnic : flotari, abdomene, am un set de gantere , etc ... si cand mai am timp, imi mai fac si abonament la sala , dar asta se intampla destul de rar ( 3-4 luni pe an) . nu fac antrenament ca sa slabesc sau sa ma ingras, ci doar ca sa raman pe linia de plutire :D

Lordul
2nd March 2010, 20:59
m-am reapucat si eu de ieri...sper sa fac de cat mai multe ori pe saptamana ....in functie de cum imi permite programul .....deh cu doua facultati e mai greu dar nu imposibil

Ted
2nd March 2010, 22:32
varianta "o data la 2 ani" de ce nu e in poll? :)

Sorin Blaj
4th July 2010, 17:11
Mai faceti exercitii? :)

Andrei_23
4th July 2010, 22:59
De vreo 2 luni sunt si eu ca leguma, n-am mai avut timp (a se citi lene :)) de sala sau fuga...numa' sambata cate un fotbal sau tenis de masa in rest pauza...

Celso
5th July 2010, 16:21
am inceput sa mai merg cu bicicleta, azi cred ca am pedalat vreo 15 km:D

Sorin Blaj
5th July 2010, 19:25
Sa inteleg ca de flotari nu te-ai tinut? :)

Celso
6th July 2010, 08:42
dupa vreo 2 saptamani m-am lasat, poate ma reapuc:cool:

Sorin Blaj
10th July 2010, 16:02
Doua saptamani nu sunt suficiente. :)

Nici n-ai idee ce rezultate dau. :ok:

reddacy
11th July 2010, 10:26
eu merg la inot [nu balaceala]....daca tot e vara si sunt strandurile deschise.....profitati !!!

Lordul
13th July 2010, 22:48
inot de performanta ? adica sa atingi unii parametri

TenisFan
15th July 2010, 10:55
Eu alerg vreo 5 km la interval de vreo 2-3 zile iar intre ele bag abdomene si joc baschet. :rolleyes:

Sorin Blaj
19th July 2010, 14:32
Ieri am jucat cateva ore badminton. Se pune? :)

Denis
19th July 2010, 16:24
Da, normal. Eu n-am mai jucat badminton de cand mergeam la liceu. Ii bateam pe toti din scoala numai pe proful de sport nu. Daca jucam 5 partide cu el, de vreo 3-4 ori castiga dansu.:D

M.I.B.
20th July 2010, 22:28
1x tenis sambata si jogging 1-maxim de 2 ori pe saptamana,dimineata,si inot dupa tenis .In vara asta mai mult ,sper :)

Lordul
20th July 2010, 22:39
sala de 5 ori pe saptamana momentan timp de o luna apoi o sa vad

Denis
25th July 2010, 06:51
O luna nu-i de-ajuns daca nu faci si cardio. Oricum, sala de 5x pe saptamana ... bravo:ok:

TeBat
25th July 2010, 13:09
Nu e indicat sa faci zilnic. De trei ori pe saptamana este suficient. Daca te tii de program of course...

Denis
25th July 2010, 16:34
Daca nu tragi pentru masa e ok. Nu-i indicat daca vrei sa cresti in greutate, si tragi cantitati mari cu repetari putine. Dar daca faci cardio, e chiar indicat sa faci zilnic (5 zile pe saptamana)

TeBat
25th July 2010, 16:56
Asa mai bine alergi. :)

Denis
26th July 2010, 14:17
Pai alergatul face parte din cardio.:D In timpul sezonului de fotbal alergam 11 km de 4 ori pe saptamana (pe langa antrenamentele de fitness de la antrenament:groggy:).:( Acum daca incerc sa mai alerg atat imi scuip plamanii pe-afara.

daniel_O7
27th July 2010, 17:25
Eu fac aproape în fiecare zi antrenament în casă, și vreau mai ales să mă mențin în formă dar și să arăt un pic mai solid. În general exersez 2 grupe de mușchi la un antrenament, și fac 3 serii cu o greutate cu care pot face maxim 10 repetări (cu excepția abdomenelor).

Dar ceea ce mă ajută cel mai mult să mă mențin în formă și să mă simt excelent este faptul că de 2 ani practic Taijiquan, o artă marțială internă chinezească (ca și Xing Yi și Bagua), care pe lângă faptul că este foarte eficientă în luptă, are mari efecte benefice pentru sănătate, și nu este solicitantă. Practic, după un antrenament de Tai Ji te simți mai bine și mai plin de energie și nu obosit, ca după un antrenament de forță.

stefannn
7th August 2010, 14:52
4 .5 ori pe saptamana

andreeacrisan95
9th August 2010, 00:03
Anul trecut ieseam in fiecare dimineata la 6 si alergam in parc;acum nu mai am nici timp,dar nici destula energie,asa ca fac exercitii acasa.Insa am de gand sa-mi organizez programul in asa fel incat sa merg sa fac aquagym de 3ori pe sapt.

websource
23rd May 2011, 14:28
apropo de obisnuinte la trecut ...obisnuiam sa fac nu doar miscare saptamanal dar sa si practic un sport saptamanal..adica uneori jucam volei,alteori badminton sau basket..acum abia am timp pt putina miscare

Taquito
24th May 2011, 13:04
eu fac in fiecare dimineata(fara sa fi mancat) cel putin 15 minute la bicicleta eliptica. mai fac si seara dar mai rar... incerc sa slabesc(am 135 kg).. merge cam greu dar cel putin nu mai iau in greutate

Lucian86
24th May 2011, 14:56
In medie de 3 ori pe saptamana ! Fac fitness acasa de cele mai multe ori seara dupa ora 9 ! Mai alerg cand am timp ! e greu sa-ti gasesti timp pentru asa ceva; trebuie sa ai cat de cat stomacul gol !
Duminica voi face o cursa de 10 km organizata in oras ! Acum doi ani am facut-o fara probleme dar eram mai antrenat ! acum nu stiu, sa speram

Andrei_23
24th May 2011, 17:02
Nu stiu cum puteti face exercitii pe stomacul gol :D Eu inainte de sala cu vreo 30 de minute mananc de rup..."ca la carte" ar trebui sa mancam cu vreo 2 ore inainte.

Celso
24th May 2011, 18:17
Fac exercitii de inviorare in fiecare dimineata:D+multa gimnastica respiratorie ...pe stomacul gol.

Trim0b
29th May 2011, 23:22
Nu stiu cum puteti face exercitii pe stomacul gol ....

+1

OT:merg la sala de 3-4 ori pe saptamana si sambata sau duminica dau cateva ture de IOR

Lucian86
30th May 2011, 18:21
Nu stiu cum puteti face exercitii pe stomacul gol

Fitness se poate face dar incearca tu sa alergi 30 de minute cu stomacul plin

Apropo, ieri am facut cursa de 10 km fara prea multe dificultati; 52 de minute m-am cronometrat; primul loc, un nord-african a facut 31 de minute :))

Celso
30th May 2011, 21:00
Am alergat si eu anul trecut la un cross de 5km ...i-am facut in 25-30 minute.Spre sfarsit eram cam sleit:D, dar specific ca nu am avut nici un fel de antrenament.

PS: am castigat un tricou:evil:

Nadalfan
30th May 2011, 21:18
Fitness se poate face dar incearca tu sa alergi 30 de minute cu stomacul plin

Apropo, ieri am facut cursa de 10 km fara prea multe dificultati; 52 de minute m-am cronometrat; primul loc, un nord-african a facut 31 de minute :))

Vai de mine.Omu a scos in medie cam 3 minute pe km.Cum de a mentinut un ritm atat de ridicat pe 10 km.

Lucian86
30th May 2011, 21:37
Am alergat si eu anul trecut la un cross de 5km ...i-am facut in 25-30 minute.Spre sfarsit eram cam sleit:D, dar specific ca nu am avut nici un fel de antrenament.

PS: am castigat un tricou:evil:

Si eu am castigat o medalie de fier :D O putea lua insa oricine avand in vedere ca o dadea la toti cei care o cereau acolo :)


Vai de mine.Omu a scos in medie cam 3 minute pe km.Cum de a mentinut un ritm atat de ridicat pe 10 km.

Pe scena la premiere atat a zis ca a facut, mai exact 31 min, 29 secunde! Mi se pare foarte plauzibil; recordul pe pista atletica la 10.000 de metri e 26 de minute si ceva !
Taoufique El Barhoumi il cheama si e din Maroc
http://www.venetouno.it/media/imggall/big/Apaese_arrivo_maschileb.jpg

Nu cred ca e un alergator oarecare; facand o mica cercetare prin internet, vad ca castigat multe astfel de concursuri prin Italia (si maratoane). Banuiesc ca e un fel de nomad a sportului ! E inscris la un club de prin Parma si se deplaseaza la diferite concursuri prin Italia; sumele castigate nu sunt foarte mari (la asta a luat 500 de euro plus alte gadget-uri) dar adunate saptamana dupa saptamana, face o viata decenta marocanul

Apropo, 1 km direct ti-l alerg si eu in 3 minute si ceva ! Nu e asa incredibil !

Lucian86
30th May 2011, 21:45
Apropo, primii 5 clasificati au fost nord-africani :happy

Andrei_23
24th August 2011, 22:14
Am bagat azi 4x30 flotari...sunt varza, maine sigur am febra :happy

N-am mai fost la sala de vreo 2 luni bune...

M.I.B.
24th August 2011, 22:48
2 x inot pe saptmana,plus street basket ball aproape zilnic si ceva tenis 2 x pe sapt

si sunt lat :happy