PDA

View Full Version : Credeti ca ne vom califica la CM 2014?



ducus
21st October 2009, 18:40
Credeti ca ne vom califica la CM 2014? Avem vreo sansa daca gasim pana atunci jucatori talentati sa nu ratam inca o calificare la un campionat mondial? Noua generatie va fi mai buna decat cea a lui Mutu si Chivu?

Marius
21st October 2009, 18:49
cu razvanel pe banca, in niciun caz :)

ducus
21st October 2009, 19:01
cu razvanel pe banca, in niciun caz :)
Stai linistit, ca oricum nu-i dura atata mandatul :P Oricum cand se va schimba conducerea FRF la urmatoarele alegeri, vor zbura si toti incompetentii din functiile-cheie.
I-as prefera in fruntea echipei nationale pe Sandoi, care a facut treaba buna la U21, sau pe Nelutu Sabau, Dorinel Munteanu, Dan Petrescu sau Belodedici, oameni care stiu prea bine cu ce se manaca fotbalul si au avut si rezultate atat pe plan national cat si international, ca antrenori si jucatori.:yes:
Nu cred ca ar permite acte de indisciplina la nationala, si nimeni n-ar indrazni sa le iasa din cuvant.

Q-Djyni
30th October 2009, 17:22
Ar cam fi timpul-a trecut generatia lui Hagi,si cea a lui Mutu este pe sfarsite.Eu cred ca noua echipa se va califica.

TeBat
30th October 2009, 17:44
este destul de prematur de spus,depinde de ce jucatori vom avea la dispozitie pana atunci

michai
30th October 2009, 18:05
E cam devreme sa ne gandim la CM
Si normal ca totul va depinde de lot,antrenor ......si asa mai departe:ok:

Lordul
30th October 2009, 18:23
e prea devreme...depind de mai multi factori sansele noastre de calificare...

Denis
30th October 2009, 19:01
cu razvanel pe banca, in niciun caz :)

Ti-am citit mesajul, si m-am uitat si la avatarul tau, si m-am gandit: poate vine Olarioiu la nationala in caz de va rata Razvan calificarea la euro 2012.

dede
1st November 2009, 15:03
Credeti ca ne vom califica la CM 2014? Avem vreo sansa daca gasim pana atunci jucatori talentati sa nu ratam inca o calificare la un campionat mondial? Noua generatie va fi mai buna decat cea a lui Mutu si Chivu?
tu vorbesti serios cu thread'ul asta? pana in 2014 mai sunt... cat, 5 ani? :groggy:

acum putem zice orice, peste o jumatate de deceniu oricum nu va mai conta

DJ_ME
2nd November 2009, 11:19
Am votat nu, la cum merg lucrurile acum, dar sper ca pana atunci sa se schimbe ceva.

ducus
2nd November 2009, 17:48
tu vorbesti serios cu thread'ul asta? pana in 2014 mai sunt... cat, 5 ani? :groggy:

acum putem zice orice, peste o jumatate de deceniu oricum nu va mai conta
De ce sa nu mai conteze? Ca la fel ziceau in 2002 unii dupa ce ratasem calificarea la CM ca nu ne vom mai califica nici macar la un turneu european, iar 6 ani mai tarziu le-am dovedit contrariul, ca generatia lui Mutu si Chivu nu e chiar asa slaba cum credeau ei! Asa ca de ce sa nu facem pronosticuri si peste 5 ani? Mai credea cineva in ultimele 2 decenii ca Spania va castiga vreodata vreun campionat european, si uite c-a facut-o? Sau ca Romania va gazdui finala UEFA in 2012 etc...

dede
2nd November 2009, 21:08
Ca la fel ziceau in 2002 unii dupa ce ratasem calificarea la CM ca nu ne vom mai califica nici macar la un turneu european, iar 6 ani mai tarziu le-am dovedit contrariul
pai tocmai, in 2002 eram siguri ca nu o sa ne calificam, pe cand in 2008 nu am avut nicio problema sa ajungem la euro... asta demonstreaza ca ce s-a zis in 2002 nu a avut nicio legatura cu ce s-a intamplat de fapt in 2008

asa ca daca peste nu stiu cati ani se va dovedi contrariul a ce s-a spus in prezent, ce rost mai are sa discutam acum despre asta?

El Pistolero
2nd November 2009, 21:43
ai dreptate dede:ok:
nu te uiti cine a deschis thread-ul ce pretentii sa mai ai:rolleyes:.Bine ca n-a intrebat daca ne calificam la CM 2022:sleep:

Denis
3rd November 2009, 02:08
Atunci hai sa votam toti "NU" si poate ne vom califica.:D

Marius
3rd November 2009, 08:15
ai dreptate dede:ok:
nu te uiti cine a deschis thread-ul ce pretentii sa mai ai:rolleyes:.Bine ca n-a intrebat daca ne calificam la CM 2022:sleep:

Daca te-ai fi chinuit putin sa citesti macar pe thd sau subforum ai fi observat, sper, ca poll-ul propus de ducus venea dupa rezultatele bune obtinute de juniori in preliminariile turneelor mondiale si continentale.

Intrebarea, daca tot n-ai putut sa pricepi anumite subtilitati, se referea mai mult la capacitatea generatiei urmatoare, a celor care acum joaca la U19 sa faca pasul spre marea performanta.

Iar daca un thd. sau poll nu te intereseaza sau nu poti raspunde, n-ar fi mai bine sa-l ocolesti si sa-i lasi pe cei interesati sa dezbata subiectul?

Sasuke Uchiha
3rd November 2009, 16:38
mici sanse

bicamelut
6th November 2009, 09:35
da, cred

Ferko
9th November 2009, 08:40
Cu actualii selectionati ne calificam la "sfantul asteapta".

UCV
10th November 2009, 00:12
cu razvanel pe banca, in niciun caz :)

Aceasi parere.
Oare de ce nu vine un antrenor strain sa nu mai selectioneze jucatori pe pile , dupa nume ... sa nu mai faca mutu figuri si celalalte "briliante".

P1ka
21st November 2009, 09:36
cu razvanel pe banca, in niciun caz :)

Sunt de acord:ok: Sa plece Lucescu jr de la nationala , si atunci sansele se vor marii!:ok:

ducus
29th December 2009, 20:58
Voi vedeti ca jucatorii din lotul actual peste 3 ani, in septembrie 2012 cand vom incepe calificarile pentru CM2014 vor fi trecuti majoritatea de 30 de ani? Goian, Mutu, Chivu, Apostol, Radoi, Lobont, Codrea, Ovidiu Petre, Tames, Marius Niculae, Rat, Maftei, pai deja e peste jumatate de lot.
Daca nu ne trezim de pe acum, va fi prea tarziu peste 3 ani, avem o medie de varsta destul de inaintata fata de alte echipe nationale, o sa ajungem ca Franta in 2006 numai cu bosorogi :P Sau in 2002 cand a luat bataie pe linie la CM2002.

delaparis
29th December 2009, 21:21
Macar sa ajungem noi ca Franta cu bosorogii pana in finala CM :)

Cred ca ne vom califica. Jucatorii tineri romani nu mai au cota in vest. Vor ramane in tara mai mult timp decat pana acum si astfel singura sansa de un contract bunicel ramane "vitrina" nationalei. Vor juca cu "foame" la fel ca "generatia de aur" ...

iulian_1976
29th December 2009, 21:39
Te corectez eu nitel ,,vor juca de foame ,,:happy

Ebbe04
29th December 2009, 23:16
sincer sunt sceptic... La Europene cred ca da, dar la CM? Trebuie vazut, infunctie de lot si de grupa!

adi_sampon
31st December 2009, 11:18
depinde de jucatori conducere , ce echipa vom avea in grupa ca si contracandidata , lotul lor etc

Leo
3rd January 2010, 21:50
Cu cine? Reveniti-va! Jucatorii romani nu sunt supravedete, sunt jucatori fara valoare. Razvan Lucescu este depasit de situatie. Nu ne calificam nicaieri.

Roger Martin
4th January 2010, 15:05
Yes.

xisco
5th January 2010, 23:51
ne vom califica 100% daca ramane razvan lucescu.

ducus
4th June 2010, 14:05
La cum merg lucrurile acum, daca nu vrem sa mai urmarim un CM acasa, tre' sa promovam inca de pe acum juniorii la echipa mare, dar pentru asta trebuie angajati cautatori de talente, specializati numai pe asa ceva, nu manageri sau directori tehnici.
Credeti ca nu avem destui tineri de la Under 21, Under 19 si Under 17 pe care sa-i bagam in preliminarii? Ohoo, sunt, doar ca nu are nimeni interesul sa-i promoveze, nu exista o colaborare intre toti antrenorii nationalelor de tineret, sa-si trimita jucatori unul altuia, sa faca stagii de pregatire impreuna etc. Si poate asa ar iesi ceva macar la campionatele europene de tineret, sa ne calificam si noi pe undeva.
Daca ar fi avut Balaci&co. pe timpul lor la dispozitie tehnologia si metodele de pregatire de azi pai ajungeau la nivelul Frantei sau Angliei cel putin!

red-bull
4th June 2010, 14:11
Cu actualii selectionati ne calificam la "sfantul asteapta".

Am votat Da.Ma gandesc ca pe Razvan nu il prinde 2011.Acum sa vedem si cine o sa vina in loc.Eu zic ca Boloni

ducus
4th June 2010, 14:16
N-are ce sa caute ala! La ce bun, ca sa ne mai lase inca odata cu ochii-n soare? Sa schimbam iar 3 antrenori in 2 ani? In momentul asta avem nevoie de stabilitate, sa-i lasam sa faca treaba pe cei care au inceput-o.

iulian_1976
4th June 2010, 21:59
Macar sa ajungem noi ca Franta cu bosorogii pana in finala CM :)...

Franta s-a dus in finala doar datorita lui Zidane ajutat pe ici pe colo de ''Titi'' si atat.
Actual nationala cocosului galic chiar daca este schimbata merge in gol,sa vedem cu Blanc cum o sa fie.

Cred ca ne vom califica la Euro 2016 vine o generatie de copii foarte buni;singurele semne de intrebare le am in privinta conducerii FRF si a antrenorului.
...posibil sa existe atunci si o conducere FRF mai performanta.

Lexus.
5th June 2010, 02:17
Nu cred. Mai ales ca am inteles ca romania va fi in urna a 3 a sau a 4 a valorica.

Denis
5th June 2010, 11:12
Pai acum ar fi in urna a 4-a valorica, dar nu ne afecteaza cu nimic. Cel putin pana prin 2011 cand se vor face extragerile pentru calificarile de la CM 2014. Daca pana atunci ne revenim si incepem sa castigam meciuri vom reintra in urna a 3-a valorica, sau poate chiar si a 2-a.

Mario Di Lazi
8th June 2010, 12:29
Votez aici dupa ce o sa vad ce facem in 2012 :D

Ana_94
8th June 2010, 16:13
Totusi e cam devreme sa vorbim de CM 2014 :) Nici n-a inceput CM 2010 si deja vorbim de cel din 2014 :D Sper totusi ca pana atunci vor veni jucatori talentati la nationala si car iar o sa avem o echipa buna :D

delaoltenia
8th June 2010, 17:48
Totusi e cam devreme sa vorbim de CM 2014 :) Nici n-a inceput CM 2010 si deja vorbim de cel din 2014 :D ...
Visam,daca l-am pierdut pe asta ne amagim cu urmatorul. :D...si tot asa.

M.I.B.
8th June 2010, 17:56
Da,dar cu multa munca si transpiratie,modestie.Sper ca aceste cuvinte sa mai existe in vocabularul jucatilor,altfel e exclus orice idee de calificare.Romania cand este outsider,mereu poate sa produca o mare surpiza.

Denis
8th June 2010, 23:17
Totusi e cam devreme sa vorbim de CM 2014 :) Nici n-a inceput CM 2010 si deja vorbim de cel din 2014 :D Sper totusi ca pana atunci vor veni jucatori talentati la nationala si car iar o sa avem o echipa buna :D

Bine punctat. Dar totusi....ce ziceti de CM 2018??:D


Da,dar cu multa munca si transpiratie,modestie.Sper ca aceste cuvinte sa mai existe in vocabularul jucatilor, ...

Sau mai degraba in caracterul jucatorilor decat in vocabularul lor.

Lexus.
9th June 2010, 04:44
Pai acum ar fi in urna a 4-a valorica, dar nu ne afecteaza cu nimic. Cel putin pana prin 2011 cand se vor face extragerile pentru calificarile de la CM 2014. Daca pana atunci ne revenim si incepem sa castigam meciuri vom reintra in urna a 3-a valorica, sau poate chiar si a 2-a.
Sau, de ce nu, in prima urna valorica:D...tu chiar crezi ce spui? hai sa acceptam ca este posibil sa revina in urna a III a dar, in a doua nici vorba.

Oricum, eu cred ca romania are totusi o sansa sa se califice la un turneu final...daca-l organizeaza:happy
...o grupa la Cluj, una la Constanta, una la Piatra Neamt si una la Buzau:happy:happy:happy

Denis
9th June 2010, 17:55
Am zis DACA, Lexus. Urna a III-a nu-i cine stie ce mare greutate de atins, iar urna a II-a va depinde de cate victorii reusim. Deci DACA.

Doctor_Satan
13th June 2010, 14:40
Threadul asta e facut la plictiseala.
Nici macar nu stim cu cine vom juca si nici ce selectioner vom avea.
Total inutil threadul!

Denis
14th June 2010, 03:11
Hai ma Doctore, putin umor n-ai?:D Daca nu-ti place intrebarea lor, ce zici de intrebarea mea? Cum ne vom descurca in calificarile pentru CM 2018?:D

The Rochester
15th June 2010, 08:15
Ne vom califica. Pacat ca va veni si sfarsitul lumii in 2012 si nu vom avea timp sa ne bucuram. :no:

Bumbescu
15th June 2010, 12:28
Tinand cont la ce meciuri am vazut pana acum la Cupa Mondiala, ne putem califica.

resita
15th June 2010, 20:45
si ce sa facem daca ne calificam?

hai sa fim seriosi, decat sa mergem doar de dragul de a merge si de a se umfla jucatorii in pene altceva n-avem ce face.

Doctor_Satan
16th June 2010, 09:47
Bumbescule, eu consider ca outsiderii au evoluat, nu ca echipele mari sunt mai slabe. Noi am avea mari probleme cu echipe ca Noua Zeelanda, Algeria, Ghana, Coreea de Nord, poate chiar si cu Australia.
Noi nu avem ce cauta la un campionat mondial cu cizmele noastre de jucatori.
Probabil avem in fata o noua pauza de 20 de ani fara calificari la turnee finale. Oricum, e mai usor asa pentru bietii jucatorii nostri din campionatul intern, epuizati dupa sezoane lungi si pline de meciuri trucate incredibil de grele.

Gabriel28
16th June 2010, 21:28
Ar fi misto in 2014 in loc sa comentam meciurile altora, sa le comentam pe ale noastre...

Denis
16th June 2010, 23:31
Asa-i :rolleyes: Deja de 8 ani numai asta facem.

superchumbo
18th June 2010, 13:50
daca naturalizam niste nord-coreeni poate mai avem sanse

Sorin Blaj
19th June 2010, 15:03
La cum ne prezentam in momentul asta, slabe sanse. Dar cine stie, poate apare vreun nou Hagi.

Denis
20th June 2010, 07:43
Daaa, sigur. Un nou Hagi apare odata la 100 de ani.:(

Dar poate da Dumnezeu si ne vom califica si fara vre-un nou Hagi. Poate ne calificam cu Marica, Chivu, Tamas, si Lobont.

Dexter30
27th June 2010, 09:42
depinde de grupa de calificare, dar in principiu nu. majoritatea pe acest forum invinuiesc antrenorul, mai intai pe Piturca, acum pe Lucescu jr. oare chiar nimeni nu vede ca efectiv nu avem echipa? adica deloc! sa-mi numeasca cineva 1 jucator de mare perspectiva intre 17-23 de ani (atentie, de mare perspectiva, nu mediocri precum Torje sau Tanase)

singurul jucator de clasa ar fi Chivu care deja imbatraneste, restul intra in categoria buni sau mediocri...o sa fim ca Ungaria care duce lipsa de talent de peste 50 de ani :(

Lexus.
27th June 2010, 23:52
Vazand arbitrajele de la CM se intrevede o raza de speranta pentru calificarea romaniei la turneul final...numai cu conditia ca greselile de arbitraj sa fie in favoarea romanilor, ca in meciul de la Constanta la golul lui goian cu Olanda:D

TeBat
28th June 2010, 10:55
Si, de ce scrii "romaniei"? "Romaniei" este un substantiv propriu si, ca atare, se scrie cu initiala majuscula; la fel cum ai facut-o cu "Olanda".

dede
28th June 2010, 17:51
cred ca am mai intrebat o data pe aici, voi sunteti seriosi cu acest thread? sau sunteti siguri ca nu ne calificam la euro si deja ne gandim la 2014, poate acolo avem sanse mai multe... ? :D

NORGEMAN
5th July 2010, 22:37
daca naturalizam niste nord-coreeni poate mai avem sanse

:happy:happy:happy

Daca jucatorii se trezesc, avem sanse chiar la locul 1. :P

Alex Dima
5th August 2010, 20:41
Chiar daca ne calificam, tot acelasi fotbal fara nici un fel de spectacol o sa vedem. La ce valoare avem in momentul asta numai cu autobaza putem sa facem ceva.

Green Sidhe
5th August 2010, 21:12
in ritmul sasta nu

Imperator Ares
6th August 2010, 12:29
ne calificam 100%

RainbowColours
6th August 2010, 12:37
la fel cum am votat si in poll ramane de vazut daca lucescu sau antrenorul care va fi acolo va reusi sa selctioneze jucatori de valoare si astfel sa ne calificam in sfarsit

Imperator Ares
6th August 2010, 12:39
la fel cum am votat si in poll ramane de vazut daca lucescu sau antrenorul care va fi acolo va reusi sa selctioneze jucatori de valoare si astfel sa ne calificam in sfarsit

cred ca lucescu e antrenor de valoare si stie pe cine sa convoace

RaduMihai95
6th August 2010, 19:48
Ar cam fi vremea sa ne calificam si noi la un Mondial...Eu cred ca suntem capabili,ne mai trebuie doar putin noroc :)

Imperator Ares
7th August 2010, 11:35
sa vedem intai 2012
PS. ma refer la sfarsitul lumii:)

Pedro1984
7th August 2010, 13:29
mai e mult pana la campionatul mondial

stefannn
7th August 2010, 14:43
Trendul este descendent , deci nu cred ca ne vom califica .

robyzen
7th August 2010, 18:29
I will never say neverrr:D

Gabi.
10th August 2010, 12:08
Da, avem sanse, daca ne si dorim asta. Nu daca dormim pe teren.

Lordul
4th September 2010, 19:37
daca ramane Razvanel nici o sansa

stu12c
7th October 2010, 15:41
Pentru a avea sanse de calificare, ar trebui sacrificata actuala campanie si sa formam o nationala tanara - sa promovam de la tineret ( dupa modelul Germaniei ) care sa aibe timp sa joace meciuri puternice pana la inceputul viitoarei campanii. Cum ar fi o echipa de genul: Tatarusanu ( Pantelimon ) - Rapa ( Dananae ), Tamas ( Gaman ), Papp ( Gardos ), St Radu ( Latovlevici ) - Torje ( G. Grozav ), Ropotan ( Bicfalvi ), C. Deac ( Radut ), Cr. Tanase ( M. Alexe ) - B. Stancu ( Al.ionita ), Fl. Costea ( Axente ).

ducus
7th October 2010, 16:48
Da, dar pretul "sacrificarii" ar insemna marele risc de a rata calificarea la Euro 2012, si e un risc pe care nu ni-l putem permite, mai ales dupa seria de esecuri din ultimii 2 ani!

Eddy DoubleD
7th October 2010, 18:25
Ce risc sa ne permitem? Plecam cumva favoriti sau ce? Avem ceva de aparat? Avem vreun nume in fotbalul mondial? Unde e riscul???:sleep:

Lordul
7th October 2010, 18:32
inca n-am pierdut calificarea la EURO 2012...si daca bagam echipa tanara de la tineret nu stiu cum vor juca..si in plus tineretul poate avea meciuri tari in picioare la CE 2011 tineret daca se califica

Eddy DoubleD
7th October 2010, 18:47
Ce rost are sa traim din sperante? E clar ca lumina cerului ca nu ne calificam. Ce naiba?! Asta tot facem de cateva campanii. Ne agatam de sansele matematice ca de ultima speranta si incheiem in a fi dezamagiti.

Numero Dieci
7th October 2010, 22:35
E prea devreme sa vorbim,nu are rost de acum.

Sunt multi factori de cantarit pe care nu-i cunoastem deocamdata.

In principiu as zice nu la cum merg lucrurile.

matthiew
7th October 2010, 23:46
daca ramane Razvanel nici o sansa

Nu Razvan Lucescu este problema , ci lipsa de jucatori de valoare din fotbalul romanesc .
Nici daca ar veni Mourinho antrenor la nationala , nu ar avea ce sa faca , de unde sa aleaga .
Atata timp cat jucatorii de la echipa nationala sunt de 2 bani , si au si pretentii sa fie "stimulati" cu recompense banesti pentru a castiga un meci , mi se pare absurd !
Cand imbraci tricoul si joci pentru echipa tarii tale , nu ai dreptul sa ceri sa fii platit la victorie sau meci egal. Este un lucru care tine de mandrie si responsabilitate , altfel sunt considerati ca mercenari care-si negociaza preturile pentru un job oarecare .

iulian_1976
8th October 2010, 21:19
Matei daca ai sti ce se spunea despre nationala de aur in anii '92,93 ti-ai da seama ca debitezi numai tampenii.

La nationala Romaniei este o problema de strategie si selectie.
Jucatori exista insa ca selectioner trebuie sa stii sa asamblezi o echipa rapid.


Mourinho nu ar reusi sa faca o nationala competitiva ?!
...bagi mana in foc :o:

ducus
11th October 2010, 16:30
Degeaba, iuliane, daca n-ai din cine sa faci selectia-ca desteptii nostri au permis in ultimii ani ca liga I sa se umple de straini, portughezi, ciuciunghezi si alte natii, cu cine sa faci? Iar aia de top care joaca in afara ii numeri pe degetele de la o mana, Mutu, Chivu, Rat si Mirel (care dupa mine nu prea are ce cauta la nationala).
In schimb, unii ca Niculescu si Danciulescu care faceau furori pana nu de curand la Dinamo, n-au fost deloc bagati in seama de nimeni, in 10-15 ani de cand evolueaza! Un Rosu, un Fl. Petre, mai puteau evolua la nationala inca 2-3 ani, insa de 2 ani au intrat in dizgratie. N-or fi fost ei varfuri de lance, insa erau jucatori utili. Plus altii de pe vremea lui tata Puiu, Soava, Stoican, Ghioane, puteau fi reactivati.