PDA

View Full Version : Road to Masters 2006



krydo
11th October 2006, 19:29
Turneul campionilor din 2006 se apropie cu pasi repezi...Care credeti ca vor fi cei opt care vor se vor bate in noiembrie pt acest prestigios trofeu?

Lavinia
11th October 2006, 21:50
pey cred k federer q sig(q toate k nu il suport),roddick,hmmzzz...si nu mai styu..ma mai gandesc si o sa revin:D bineinteles k mi'ar placea sa fie si safin

luma
11th October 2006, 21:53
Safin? Nu are cum sa fie! :rolleyes:

Ady
11th October 2006, 21:57
federer si nadal sunt deja calificati, daca nu ar castiga nici un punct pana atunci si restul jucatorilor din primii 20 ar lua toate punctele ei nu ar putea iesi din primii 8 ... sanse mari de calificare au toti cei care au peste 400 de puncte adica ljubicic, roddick si davidenko dar si jucatorii care sunt in forma : robredo, ancic, baghdatis ..
blake si nalbandian desi momentan ocupa pozitii favorabile nu au avut cine stie ce rezultate in ultima vreme si daca nu vor sa se inece asa la sfarsit ar face bine sa se trezeasca ...

la dublu, in schimb lucrurile par a fi incheiate, singurii care ar mai avea ceva emotii fiind polonezii de pe locul 8 (care au castigat la openul nostru), dar am vazut ca sunt in forma in ultima vreme si cred ca se vor califica si ei ... in definitiv cam astea sunt echipele la dublu, echipe stabile si care castiga cam tot ...

1

Bryan, B. (USA) / Bryan, M. (USA)



2

Bjorkman, J. (SWE) / Mirnyi, M. (BLR)



3

Hanley, P. (AUS) / Ullyett, K. (ZIM)




4

Knowles, M. (BAH) / Nestor, D. (CAN)




5

Damm, M. (CZE) / Paes, L. (IND)



6

Santoro, F. (FRA) / Zimonjic, N. (SRB)



7

Erlich, J. (ISR) / Ram, A. (ISR)




8

Fyrstenberg, M. (POL) / Matkowski, M. (POL)

roxirf
12th October 2006, 21:07
eu vreau sa se califice ancic ca roddick si ljubicic sunt ca si cum ar fi

Lavinia
12th October 2006, 21:26
Safin? Nu are cum sa fie! :rolleyes:
styu k nu are qm..d-aia am si zis k mi'ar placea...k dak exista vreo posibilitate ziceam k va fi si el q sigurantza :D

krydo
14th October 2006, 19:16
Saptamana asta Ljubicic si Roddick si-au cam asigurat locul la Masters...La Viena, Roddick a pierdut in semifinale 4-6 6-3 6-7 cu Gonzalez, care il va intalni pe Ljubicic (care a trecut 6-1 6-4 de Hrbaty) in finala.
Davydenko si Blake sunt de asemenea pe urmele lor...
Blake joaca maine finala la Stockholm cu Nieminen, pe cand Davydenko joaca finala la Moscova cu Kunitsyn sau Safin...

Ady
27th October 2006, 00:15
roddick si ljubicic sunt calificati in urma rezultatelor de la turneele de saptamana asta, si in consecinta s-au retras de la paris ...
s-a retras si baghdatis se pare ca din cauza unei accidentari si astfel nu mai are nici o sansa de calificare ...

luma
27th October 2006, 00:19
Pai foarte bine ca s-a retras, cine stie, cu putin efort...poate Ancic. Desi nu cred.

Ady
27th October 2006, 00:23
gonzalez pare a avea sanse mari ... si nalbandian se lupta ...

luma
27th October 2006, 01:04
Avand in vedere ca Robredo a pierdut in primul tur si Blake este bolnav...Chiar are sanse. Desi, daca trece de Del Potro s-ar putea sa-l intalneasca pe Nalbandian.

Ady
28th October 2006, 13:56
blake are amigdalita mi se pare, sa vedem daca apuca sa joace la paris... daca nu, cred ca poate sa spuna adio, pt ca robredo e cu 1 punct in spatele lui ...

luma
28th October 2006, 14:01
Da migdalita are sau asa scria dar cred ca si Gonzalez are ceva de spus. O fi inceput meciul?

Ady
4th November 2006, 19:34
din moment ce singurul care mai putea schimba ceva, haas, a pierdut la paris, blake este ultimul calificat la masters ...

luma
4th November 2006, 19:39
Ghinion pt Ancic. Daca nu pierdea la Davidenko...care era oricum calificat...
Am si eu un of!! :)

krydo
5th November 2006, 13:20
Asadar cei opt mandrii calificati la Masters-ul de la Shanghai (12-19 noiembrie) sunt:
1. Roger Federer (SUI)
2. Rafael Nadal (ESP)
3. Nikolai Davydenko (RUS)
4. Ivan Ljubicic (CRO)
5. Andy Roddick (USA)
6. Tommy Robredo (ESP)
7. David Nalbandian (ARG)
8. James Blake (USA)

In ultima saptamana (la Madrid) au ramas acasa ultimii 3 care m-au aveau sanse reale...Haas, Gonzalez si Ancic. Totusi se anunta a fi un turneu super interesant...

printulmiskin
5th November 2006, 19:56
vad finala :Federer-Davydenko

luma
5th November 2006, 20:05
Hm! Greu de spus! N-as miza pe Davydenko...

printulmiskin
5th November 2006, 20:13
Davydenko a avut un an extraordinar..De aceea mizez pe el..Ceilalti mi se par destul de obositi..

printulmiskin
5th November 2006, 20:17
Davydenko este un jucator care mie imi place foarte mult..Este acel tip de jucator care poate scoate din minti orice adversar:are o consistenta criminala,este ca un perete miscator..Fara sa fie carismatic,fara sa iasa in evidenta cu o lovitura anume,a reusit sa fie al treilea in lume..

luma
5th November 2006, 20:19
La ultimele doua turnee ( fara Paris :) ) nu a trecut de turul al 2-lea. Sper ca nu spun tampenii...Roddick ar fi avut timp sa se pregateasca. Nu stiu sa fi jucat ceva dupa Madrid...

printulmiskin
5th November 2006, 20:23
Ce stiti,Nadal si-a revenit dupa accidentarea aceea?

luma
5th November 2006, 20:29
Pai uite:
"Rafa will be leaving from London on Tuesday to take up his spot in the Shanghai Masters Cup. The reason Rafa's going via London is because on Tuesday morning he'll be paying a special visit to the World Travel Market to promote the Balearic Islands."
E foarte ocupat...:)
...si aici:
"Then, on Tuesday night Rafa will board a flight to take him to China where he'll continue his preparations for one of the biggest events in the tennis calendar - The Tennis Masters Cup in Shanghai. Stay tuned to RN.com for all the latest on the road to Shanghai."

printulmiskin
5th November 2006, 20:33
statutul sau de mare campion il obliga sa faca si escale d-astea..Sa-l vedem insa ce reuseste la Turneu..Desi e favoritul fiului meu,nu-l vad cu mari rezultate aici..

luma
5th November 2006, 20:42
Sunt de acord cu tine; este unul din jucatorii care-mi plac dar, eu tot pe Federer il vad castigand, Si chiar imi doresc asta. :)
Il admir pe Nadal pt ambitie, pt determinare. A recuperat foarte mult in ultimul an dar, cred ca mai are de invatat.

printulmiskin
5th November 2006, 20:50
Ii lipseste jocul la fileu...cind ajunge acolo,te apuca risul ce face cu voleul..De fapt,priza lui foarte inchisa ii limiteaza mult jocul.S-a vazut si la Wimbledon,unde liftul sau pe forehand nu deranjeaza pe nimeni..E cazul si la Turneul Campionilor,unde va fi tot suprafata rapida banuiesc..Va trebui sa isi imbunatateasca reverul ,jocul la fileu si chiar serviciul ca sa ajunga nr.1..Cit despre Federer,ce sa zic..El n-are ce sa isi mai imbunatateasca..Are totul .

luma
5th November 2006, 21:00
Tot: surface: Indoor/Taraflex desi, iarba este cea mai rapida suprafata. Gresesc??
Da, nu are un serviciu puternic dar, pune mult efect; la fileu...oricum jocul lui e mult imbunatatit fata de anul trecut. Cat despre Federer...total de acord.

printulmiskin
5th November 2006, 21:11
Mie mi se pare ca Nadal e un jucator tip Hewitt..Sa ma explic:cit timp are inca motivatie,determinare ,jocul ii merge..Peste 1,2 ani,cind va mai obosi ,tare mi-e ca se va stinge..Hewitt se chinuie sa redevina unde a fost ,dar armele nu ii prea permit.Asa si cu spaniolul..Lipsurile din jocul sau sint inca estompate de uriasa dorinta de victorie,de acea determinare si ambitie care ii dau aripi..Dar cu timpul,acestea se vor mai toci,si daca nu isi imbunatateste semnificativ jocul,va intra in plutonul de rind..

luma
5th November 2006, 21:18
Timpul ne va lamuri...Nadal nu pare jucatorul care sa-si inchipuie ca talentul, nedublat de munca si dorinta de perfectionare, este suficient. Vom vedea...:)

Andreea
8th November 2006, 10:47
Grupele la masculin:
Grupa Rosie: Federer, Ljubicic, Roddick, Nalbandian
Grupa Galbena: Nadal, Davydenko, Robredo, Blake

Pliviu
8th November 2006, 22:17
Mie mi se pare ca Nadal e un jucator tip Hewitt..Sa ma explic:cit timp are inca motivatie,determinare ,jocul ii merge..Peste 1,2 ani,cind va mai obosi ,tare mi-e ca se va stinge..Hewitt se chinuie sa redevina unde a fost ,dar armele nu ii prea permit.Asa si cu spaniolul..Lipsurile din jocul sau sint inca estompate de uriasa dorinta de victorie,de acea determinare si ambitie care ii dau aripi..Dar cu timpul,acestea se vor mai toci,si daca nu isi imbunatateste semnificativ jocul,va intra in plutonul de rind..

Acum un an as fi fost perfec deacord. Nadal a aparut ca o furtuna a urcat brusc pe locul 2 si parea ca o sa se stinga la fel de repede. Eu am fost deacord cu Tiriac cand a zis ce a zis despre Nadal. Dar se pare ca Nadal progreseaza si e pregatit sa suplineze lipsa de motivatie cu antrenament si rutina. Finala de la Wimbledon este un argument pentru aceasta parere, unde s-au vazut un alt stil de joc.

On topic: Ce parere aveti despre Federer-Nalbandian in prima zi?

adriana18p
8th November 2006, 22:25
eu zic ca fed o sa il bata repede pe david, nalba nu mai e in forma de la inceputul anului, asta a aratat-o ultima intalnire dintre ei doi

coiscif
10th November 2006, 09:22
Federer ,Ljubicic
Davydenko, Robredo

eu pe ei as paria ca merg mai departe!

Andreea
11th November 2006, 21:06
Intr-un scurt interviu pentru eurosport,Andy Roddick a spus:
Q: You're in the Red Group aren't you?
A: Yes, also known as the Group of Death.:happy :happy :happy