PDA

View Full Version : Fumatul



Denis
13th October 2009, 23:18
Este bine cunoscut faptul ca fumatul reduce rezistenta. El face asta printr-un numar de moduri, in principiu prin reducerea cantitatii de oxigen disponibile in organism, deci pentru un atlet e ca si cum ai alerga cu o parasuta in spate.

Fumezi? (de cat timp)
Ai fumat?
Te-ai lasat? (cum ai reusit sa te lasi de fumat)

rhadoo
14th October 2009, 01:00
fumez din pacate,de multi ani
m-am lasat vreo 2 ani si din cauza stresului pe pamantul fagaduintei(usa),m-am apucat iar

Denis
14th October 2009, 02:47
Si eu tot in SUA locuiesc dar nu fumez.:D Incearca si tu din nou sa faci acelasi lucru pe care l-ai facut ultima oara cand te-ai lasat de fumat. Stii tu, daca reusesti odata vei reusi din nou.:ok:

Nightwish
14th October 2009, 09:19
Am 33 de ani si fumez de cand aveam 15.. Cam un pachet pe zi/ de vreun an fumez doar extra lights slim ( din alea de gay :D ), mai precis Kent Nanotek gri... M-am lasat acum o jumatate de an cu ajutorul unei tigari electronice, nu am fumat vreo 5 luni deloc, nici electronica, nici normala... De o luna m-am apucat din nou ca boul, insa intentionez sa folosesc din nou tigara electronica pentru a ma lasa... Cel tarziu de la sfarsitul lunii :).

Ulysses
14th October 2009, 09:53
Am aproape 4 ani de cand nu mai fumez. daca regret cu adevarat ceva ca am facut in viata asta este ca am fumat ca un fraier vreo 18 ani:mda:

Celso
14th October 2009, 10:27
nu fumez, nu am fumat ..poate doar asa cate o tigara mai trageam pe la vreun chef mai mult in bascalie:D

Leo
14th October 2009, 10:28
Nu mai fumez, m-am lasat din martie.

Elphax
14th October 2009, 10:36
nu mai fumez de mult, m-am lasat mai mult din considerente financiare decat din cele pt. sanatate. sunt zgarcit :P

Nightwish
14th October 2009, 11:39
Zgarcitule :D

Lordul
14th October 2009, 15:57
nu fumez....nu am fumat..nu se stie in viitor ce va fi

Denis
14th October 2009, 16:30
Nu fumez si si nu am fumat niciodata; mai degraba de frica lu' fratemiu.:D Cica daca ma vede cu tigara in gura imi trage un sut de ma face afis.:D Iar acum nici gand sa intentionez sa ma apuc de fumat. Nici nu as avea de ce.

*cred ca vreo 95% din fumatori sau apucat de fumat pana la varsta de 18 ani.

iuli
14th October 2009, 19:11
Ce simtiti cand fumati? Si de ce o faceti in continuare?

Celso
14th October 2009, 19:22
mamama...pe forum nu se fumeaza mai deloc ...in facultate rupeau aia ...mai ales fetele:rosu::rosu:, nu imi plac deloc fetele care fumeaza:)

Denis
14th October 2009, 19:27
Sa stii Celso, ca si pentru cel mai antipatic lucru care sa-l vad e o fata cu tigara in gura! Dar la urma urmei cum sa pupi o gura cu gust de tutun? YAAKK!

TeBat
14th October 2009, 19:56
eu detest mai mult fetele rupte de bete :rolleyes:

Celso
14th October 2009, 20:09
atunci nu ar fi rau sa se deschida si un thread: BETIA :D

am mai multe de spus acolo:happy

zebe
14th October 2009, 23:24
eu detest mai mult fetele rupte de bete :rolleyes:

Mie nu-mi plac nici alea rupte de bete, si nici alea care fumeaza de se rup.

Cat despre mine, eu nu fumez si probabil nici nu o sa fumez.

jo27
15th October 2009, 01:11
m-am lasat acum un an si 4 luni, in ultima zi de facultate. fumam 1 pachet (uneori peste) pe zi si am renuntat direct. fumam de 10 ani, adica de cind aveam 15. de ce? ma simteam rau, plus ca dadeam si o gramada de bani pe tigari. acum ma simt excelent (de fapt, chiar in momentul asta sint foarte racit, insa spun la modul general :D). partea negativa.....am ajuns intr-un an si un pic de la 75 de kile la un pic sub 100.....ce-i drept la 1,89 nu e foarte mult.

Denis
15th October 2009, 01:23
atunci nu ar fi rau sa se deschida si un thread: BETIA :D

am mai multe de spus acolo:happy

Imi amintesc prima oara cand m-am imbatat.:D Cred ca aveam nu mai mult de 12 ani. Si jur ca nu mint; am baut un litru jumate de vin rosu in seara aia.:D De atunci nu am mai baut asa mult, dar m-am mai imbatrat zdravan de maxim 2 ori. Acum mai beau bere odata la saptaman, si vin, coniacuri ...ocazional.

kank
24th October 2010, 16:50
Am fumat dar m-am lasat. Dupa 5-6 luni am simtit ca imi este mult mai bine

Razvan T.
24th October 2010, 22:11
am fumat, m-am lasat, m-am apucat din nou, m-am lasat si iarasi m-am apucat

rhadoo
24th October 2010, 22:17
nu mai fumez din ianuarie,ma simt super!

Tim
24th October 2010, 22:49
Cate kile ai pus?

TeBat
24th October 2010, 22:54
am fumat, m-am lasat, m-am apucat din nou, m-am lasat si iarasi m-am apucat

Cam asa si eu. M-am luat dupa vreo 3 ani de pauza. :(

Momentan, le-am lasat de vreo saptamana. :D

Ted
24th October 2010, 22:55
Sa stii Celso, ca si pentru cel mai antipatic lucru care sa-l vad e o fata cu tigara in gura! Dar la urma urmei cum sa pupi o gura cu gust de tutun? YAAKK!
dar stii ca fetele sunt bune si pt altceva, nu numai pt pupat :D


eu detest mai mult fetele rupte de bete :rolleyes:
facepalm :happy

Andrei_23
25th October 2010, 22:48
Nicht fumiren, doar trinken :D

rhadoo
25th October 2010, 23:50
Cate kile ai pus?

14 si inca pun!:headbang:

Tim
26th October 2010, 14:45
14 si inca pun!:headbang:Asta am vrut sa aud.
Am fumat neintrerupt timp de 25 de ani.Cand m-am lasat ,acum un an si 5 luni, fumam regulat peste 3 pachete pe zi.Practic respiram prin tigara.Multi cunoscuti nici acum nu cred si nu inteleg cum am reusit sa ma las.
Totul este OK.Nu simt deloc nevoia de a mai fuma ba chiar as spune ca a inceput sa ma deranjeze fumul de tigara.
Singura problema este procesul continuu de ingrasare.Am pus 15 kile si....nu ma opresc!

Elphax
26th October 2010, 15:02
pai nu mai manca atata :P

Hard
26th October 2010, 18:59
Asta am vrut sa aud.
Am fumat neintrerupt timp de 25 de ani.Cand m-am lasat ,acum un an si 5 luni, fumam regulat peste 3 pachete pe zi.Practic respiram prin tigara.Multi cunoscuti nici acum nu cred si nu inteleg cum am reusit sa ma las.
Totul este OK.Nu simt deloc nevoia de a mai fuma ba chiar as spune ca a inceput sa ma deranjeze fumul de tigara.
Singura problema este procesul continuu de ingrasare.Am pus 15 kile si....nu ma opresc!

fumatul si sexul slabesc ... in cazul tau insa ... se pare ca nu se mai poate face nimic :D

Kooler
27th October 2010, 14:14
Nu fumez, deci sunt plictisitor din punctul asta de vedere.

Tim
27th October 2010, 21:04
fumatul si sexul slabesc ... in cazul tau insa ... se pare ca nu se mai poate face nimic :DMai traiesti drace?:P
Tot cu Mazda?:happy

Hard
27th October 2010, 21:12
Bineinteles :D
Cea mai fiabila marca.

Tim
27th October 2010, 21:24
Ah,eu nu de masina vorbeam....:happy

Hard
28th October 2010, 18:04
nici eu :D

St3phano
28th October 2010, 18:10
Asta am vrut sa aud.
Am fumat neintrerupt timp de 25 de ani.Cand m-am lasat ,acum un an si 5 luni, fumam regulat peste 3 pachete pe zi.Practic respiram prin tigara.Multi cunoscuti nici acum nu cred si nu inteleg cum am reusit sa ma las.
Totul este OK.Nu simt deloc nevoia de a mai fuma ba chiar as spune ca a inceput sa ma deranjeze fumul de tigara.
Singura problema este procesul continuu de ingrasare.Am pus 15 kile si....nu ma opresc!

din cate am citit, organismul inlocuieste nevoia de tigari cu alte nevoi, probabil de aia si luarea in greutate.
daca reusesti sa stopezi cumva procesul, este si reversibil :D

ot: fumez si nu cred ca ma voi lasa.

Bumbescu
29th October 2010, 16:32
Nu mai fumez, m-am lasat din martie.

Leo, tu te-ai ingrasat?:P

Referitor la mine, fumatul pasiv, ani la rand, prin baruri/cluburi/carciumi/taverne/bodegi se pune la socoteala?

Celso
30th October 2010, 18:24
nu Bumbescule, nu se pune!:D ai fumat pe gratis nebunule:evil::D

Doctor_Satan
5th November 2010, 10:42
Eu am luat o pauza de tigara din 30 iunie 2009, deci momentan nu fumez. Peste vreo 10 ani ed pauza voi spune si ca m-am lasat de fumat.
Procesul de ingrasare la mine incepuse de cu un an inainte de a lua pauza de fumat, dar si acum sunt sub 80 kg, deci departe de a avea probleme la acest capitol. Un pic de sport nu mi-ar strica, ce-i drept.

Intreruperea am reusit-o cu tratamentul de la Ministerul Sanatatii, cea cu inhibatoarele de nicotina. Pot spune ca acele pastile chiar fac ce spun. In prima saptamana de tratament (cand aveam voie sa fumez si sa iau medicamente, pentru testare) aproape am dublat numarul de tigari fumate pe zi din cauza ca nu mai simteam nimic din ele. Iar prima zi de pauza a fost chiar usoara, fara nici o urma semnificativa de sevraj.
Iar pentru cei care spun ca si dupa 5 ani inca mai viseaza ca fumeaza, eu de anul trecut abia daca am visat de 2 ori, dar niciodata nu m-am trezit cu nevoia de tigara in organism.
Acest tratament il recomand cu inima, pardon, plamanii deschisi tuturor care vor sa se lase de fumat! :D Eu l-am incercat doar din curiozitate si a functionat.

resita
5th November 2010, 17:19
Am fumat de a 15 ani, am ajuns la 30 de tigari pe zi, pana anu trecut pe 13 mai.
M-am lasat brusc si nesperat de usor dar ... am luat la activ vreo 25 de kg peste ceea ce aveam. Am inceput o usoara cura de slabire (nemancat dupa ora 20:00, mai usor cu grasimile) si vad ca in 3 lunii am dat jos 5 kg.

Nu spun ca nu voi mai fuma vreodata dar momentan spun pas la tigari

anka_miki21
31st January 2011, 14:33
fumez si yo de 3 ani.....doar ca nu pot sa ma las de fumat nush dc...chiar as vrea ca dau bani aiurea fumez si un pachet pe zi...de nervi de stres tot simt nevoia sa fumez