PDA

View Full Version : Dieta



Nightwish
13th October 2009, 10:59
Ok, deoarece in ultimii 2 ani m-am ingrasat ca un porc :D, reusind " performanta " ca la o inaltime de 1.79 sa ajung la o greutate de 94 kg, m-am apucat de o cura de slabire care dureaza 66 de zile... Au trecut mai bine de 50 de zile, timp in care am respectat cu sfintenie dieta, astfel incat in acest moment am o greutate de 78 kg si arat mai uman :D. 16 kg in 50 de zile...
Aceasta dieta se adreseaza persoanelor care vor sa slabeasca mult si au si de unde... Cu alte cuvinte, daca o domnisorica de 50 de kg vrea sa ajunga la 48 nu o sa o ajute prea mult...
De asemenea, cei care doresc sa o urmeze trebuie sa aiba o stare buna de sanatate si sa fie " carnivori ", sa le placa sa manance carne... In rest, cu aceasta dieta nu " faci foame "... Pentru cei interesati, am s-o postez mai jos, cu mentiunea ca eu nu am luat medicamentele indicate deoarece am oroare sa ma indop cu medicamente.

ETAPA I- 2 SAPTAMANI

• CARNE - fara restrictie de cantitate , gatita fara ulei (gratar, frigarui, friptura la cuptor, fiarta)-inclusiv peste si organe
• MEZELURI - fara restrictie de cantitate
• OUA - 1/ZI
• BRANZETURI FERMENTATE -telemea, cascaval, branza topita-100g/zi

REGULI GENERALE :
1. 5 MESE/ZI
2. NU SE MANANCA INTRE MESE
3. NU SE SARE PESTE MESE
4. NU SE BEA LICHID IN TIMPUL MESEI

PERMISE
LICHIDE: -apa, apa plata , minerala ,carbogazoasa, sifon , ceai , cafea (total 2-3 litri/zi)
(INTERZIS –bauturi de gen COCA COLA, PEPSI….ETC)

INDULCITORI : -ARTIFICIALI, CICLAMAT, ASPARTAM, ZAHARINA

CONDIMENTE : -lamaie fara restrictii, sare, boia, piper , condimente din plante, cimbru, marar , patrunjel, (mustar-moderat, fara zahar)
(INTERZIS –hrean , ceapa , usturoi, miere de albine)

CANTAR -SAPTAMANAL

EFFORT FIZIC - echivalent cu 5 km/zi- o ora ½ mers pe jos-15 min. gimnastica/zi


ZAHARUL SI ALCOOLUL BLOCHEAZA SCADEREA PONDERALA!
SE GATESTE FARA ULEI

Impotriva constipatiei : mentolax -2-3 tb/zi
-FUROSEMID -1/2 tb. In ziua a 4-a
-1 tb. In ziua a 10-a
-1 tb. In ziua a 14-a
-ASPACARDIN -se administraza in zilele in care se ia furosemid –doza 4 tb/zi -2 dimineata , 2 pranz

Numai daca exista ameteli-Wallmark (calciu , magneziu, zinc -2tb/zi)
Doar la mesele cu grasimi si fara a deveni obisnuinta ( in general nu se recomanda) –XENICAL -1 tb./zi- ocazii speciale




ETAPA II- 9 ZILE

3 ZILE
• FRUCTE-crude, coapte, compot , sub forma de gustari -500G/ZI
• LEGUME(zarzavaturi)-fara restrictie de cantitate (crude , supe, ciorbe-cu lamaie sau iaurt , ghiveci la cuptor)
• LACTATE PROASPETE -400 G/ZI

Toate acestea trebuiesc mancate in 5 mese/zi

FRUCTE PERMISErice in afara de : castane, mango, avocado, struguri, pere, prune, fructe uscate , smochine, stafide, curmale ,etc ; nuci , alune, fistic , semnite
LEGUME , ZARZAVATURI PERMISE rice in afara de: sfecla rosie, cartofi , linte , porumb , fasole uscata, mazare , dovleac , masline
LACTATE PERMISE : lapte , chefir , cas , lapte batut, iaurt, sana, branza de vaci , branza de casa , Mozzarella si Ricotta.

INDICATII:
SUPE : fara ulei, fara bors- cu lamaie
LEGUME GATITE- nu crude , nu cu ulei
FRUCTE –sa se consume separat , nu ca desert ci ca gustari

6 ZILE –CARNE, MEZELURI+ SAU OU-fara restrictie de cantitate


ETAPA III-12 ZILE
3 ZILE
-2 oua/zi; 100g. Branzeturi nefermentate
sau
-1 ou/zi; 200g. Branzeturi nefermentate
Se adauga 2 mese/zi de legume cu pigment verde fara restrictii de cantitate (spanac, urzici, castravete, varza alba, dovlecei , fasole verde, conopida, brocolli , ciuperci , vinete, gulii , ceapa verde , usturoi verde, andive)

3 ZILE
CARNE, MEZELURI+ SAU OU-fara restrictie de cantitate

3 ZILE
FRUCTE-crude, coapte, compot , sub forma de gustari -500G/ZI
LEGUME(zarzavaturi)-fara restrictie de cantitate (crude , supe, ciorbe-cu lamaie sau iaurt , ghiveci la cuptor)
LACTATE -500 G/ZI

3 ZILE
CARNE, MEZELURI(+ - un ou)-fara restrictie de cantitate
ETAPA a IV-a-13 ZILE

2 ZILE
FRUCTE-500G/ZI
LEGUMEfara restrictie de cantitate
LACTATE -500 G/ZI

3 ZILE
CARNE slaba si MEZELURI slabe
La o singura masa a zile o salata verde , ardei verde si varza alba.

2 ZILE
FRUCTE si LEGUME

1 ZI
LACTATE proaspete-500 G/ZI

2 ZILE
FRUCTE si LEGUME

3 ZILE
CARNE slaba si MEZELURI slabe

ETAPA a V-a-8 ZILE
CATE MESE DORESTI PE ZI , FARA RESTRICTIE DE CANTITATE

2 ZILE
FRUCTE si LEGUME
1 ZI
LACTATE proaspete
2 ZILE
FRUCTE si LEGUME
3 ZILE
CARNE slaba si MEZELURI +- un OU/zi

ETAPA a VI-a-10 ZILE
2 ZILE
FRUCTE-500G/ZI
LEGUME
LACTATE proaspete-400 G/ZI
8 ZILE ALTERNATIV:
- o zi –fructe , legume , salate
- o zi –carne slaba( la o masa o salata)

TOTAL 66 ZILE – BAFTA !!!
PS: aceasta dieta poate fi gasita pe alte forumuri sub numele " Dieta Catalin Crisan " - se pare ca respectivul a slabit la un moment dat cateva zeci de kile cu dieta asta... Ca le-a pus inapoi in cativa ani, asta e partea a doua :D

Vadim
13th October 2009, 14:33
Cea mai buna metoda de slabit este sa ai intre 3 si 5 mese regulat pe zi, ultima la 6 seara, cu pauza de cel putin 2 ore intre ele. Paine doar dimineata si la pranz, preferabil neagra. Nu e nici post negru, nu este greu de tinut decat la modul ca trebuie sa te abtii seara. Se pot da 10kg in maxim doua luni.

Nightwish
13th October 2009, 15:06
Da, asta e baza si in dieta de mai sus: 4-5 mese pe zi si cat de putini carbohidrati ( si aia putini care sunt in dieta trebuie luati din legume si fructe, nu din paine/dulciuri/cartofi )
LE: Vadim, da 10 kg jos o persoana normala, nu o zvarluga de 50 de kile :D

Denis
13th October 2009, 17:56
Pentru cei care vor sa castige in greutate prin cresterea masei musculare
In acest caz se vor urmari urmatoarele etape:
- mersul la sala de forta de cel putin trei ori pe saptamana se impune, cu un antrenament bazat pe forta.
- suplimentele nutritive recomandate sunt aceleasi, mai putin folosirea L-carnitinei.
De mentionat ca puteti adauga in alimentatie urmatoarele surse naturale de arginina: seminte de floarea-soarelui, susan, painea cu tarate, orezul brun, nucile, floricelele de porumb, deserturile cu gelatina, ciocolata!

Sunt recomandate 5000 de calorii pe zi :

Mic dejun:
- lapte cu zahar (300 ml+30 g)
- unt 20 g, miere 50 g
- muschi tiganesc 70 g
- telemea 50 g
- o rosie
- doua oua la pahar
- paine de tarate 200g
- suc fructe 200 ml

Pranz:
- ciorba taraneasca (60 ml)
- pui cu smantana (130 g)
- frigarui din muschi de porc la gratar (150 g) cu piure cartofi (300 g)
- rosii natur(200 g)
- struguri 200 g
- paine

Cina:
- clatite cu branza de vaci si smantana (100 g)
- carne de vita la gratar(150 g) cu sote de legume (300 g)
- salata asortata - 300 g, paine
- un mar
- sana - 200 ml.

Celso
13th October 2009, 18:06
Da, asta e baza si in dieta de mai sus: 4-5 mese pe zi si cat de putini carbohidrati ( si aia putini care sunt in dieta trebuie luati din legume si fructe, nu din paine/dulciuri/cartofi )
LE: Vadim, da 10 kg jos o persoana normala, nu o zvarluga de 50 de kile :D

acum sincer! cand aveti voi timp sa mancati de 5 ori pe zi? in conditiile in care pleci dimineata la munca si mai te intorci seara :D...

Rave@ dimineata se bea si laptele si sucul?:D

Denis
13th October 2009, 19:02
Bineinteles! Asta e dieta strict pentru masa musculara. Am gasito online si e una chiar buna...as mai adauga la micul dejun intre 5-6 albusuri de oua pentru cei care chiar vor sa puna masa musculara.

Dar nu bei o gura de lapte, apoi una de suc, una de lapte si apoi iar una de suc.:D Intai bei laptele cu untu si muschiu tiganesc, iar apoi felul doi, oualele cu rosia si branza, dupa care bei paharul de suc de fructe.

iuli
13th October 2009, 21:07
Daca nu mananci seara dupa 6, hai sa zicem 7, daca te abtii sa mananci de la fast food si in plus mai ai timp sa si alergi, slabesti lejer, la greutati d-astea ca Nightwish slabesti cel putin 10-15 kg dupa 2 luni.

Lordul
13th October 2009, 21:37
o dieta incercata de mine si de maicamea : nu mai mananc seara , si beau apa calda...am slabit asa vreo 3 kg eu , maicamea 7 kg

Nightwish
13th October 2009, 21:48
acum sincer! cand aveti voi timp sa mancati de 5 ori pe zi? in conditiile in care pleci dimineata la munca si mai te intorci seara :D...

In cazul meu 2 dintre cele 5 mese au fost practic gustari.. Un ou fiert dimineata sau 2 feliute de salam de Sibiu sunt considerate fiecare cate o masa...

Celso
13th October 2009, 22:09
pai asa zi ..:D ..io cand aud mese,ma gandesc la nush cate portii:D

Denis
13th October 2009, 22:40
o dieta incercata de mine si de maicamea : nu mai mananc seara , si beau apa calda...am slabit asa vreo 3 kg eu , maicamea 7 kg

:D:D:D Apa calda nu are deaface cu slabitul vostru...ori incerci sa ne pacalesti ori slabesti ca nu mananci seara, dar de obicei cand nu mananci nu inseamna ca slabesti. Cand nu mananci si ti-e foame, corpul incepe sa-ti "manance" grasimile proprii, dar nu le mananca ci le adaposteste si cand incepi din nou sa mananci le da drumul inapoi in corp. Deaia ai iluzia ca slabesti.;)

TeBat
14th October 2009, 21:02
e usor in teorie si cu dieta asta,doar ca pt mine ar fi imposibil sa o respect din cauza programului
nu ma consider gras la 1,94 am 85 kg si mananc cand apuc,ce apuc,doar ca nu exagerez;in schimb,in timpul liber, practic mult sport

Nico21
15th October 2009, 14:41
o dieta incercata de mine si de maicamea : nu mai mananc seara , si beau apa calda...am slabit asa vreo 3 kg eu , maicamea 7 kg



Ce naiba e aia apa calda?in categoria asta eu cunosc doar vinul fiert si tuica aidoma...

Celso
15th October 2009, 14:51
baga apa fiarta :D...macar ceai de ziceai Lordule era mai ok

Denis
15th October 2009, 18:29
Am zis si eu mai sus; ori e minciuna marca Lordu, ori au slabit din alte motive.

Andrei_23
17th October 2009, 19:32
Tocmai ieri am fost la medicul sa familie sa-mi dea niste pastile sau ceva ca m-am umplut de blande...si am aflat ca sunt din cauza oualelor, mancam cel putin 3 pe zi :D (in goana dupa proteine). In rest bag bag mult peste, fasole, mazare, pui, branza de vaci...principalul sa aiba proteine.

michai
17th October 2009, 21:24
cred ca galbenusurile multe provoaca acele blande...
E bine sa mananci 2 oua intregi si 6-7 albusuri:ok:

YodaRo
18th October 2009, 08:35
vad aici ca se incearca diverse regimuri, inclusiv alea diferentiate. Nu poti sa tii un regim anume cu ochii pe cat ai mancat sa respecti reteta.
Eu folosesc un principiu f simplu de aplicat si foarte sanatos pe care il respect si la care am ajuns dupa alte incercari nereusite.
Cat mai mult sport si miscare.
Mancare cat mai sanatoasa, fructe si legume cat mai multe. Carne alba din pui sau peste pe gratar si lactate usoare fara grasimi.
Nici nu te ingrasi, ba mai mult iti creezi si mentii conditia fizica. Si e si sanatos.
Cand am chef trag si cu bere si cu vin si cu martini. Cat timp faci sport si mananci sanatos sistemul cardio va fi strong.

Elphax
18th October 2009, 10:57
cred ca galbenusurile multe provoaca acele blande...
E bine sa mananci 2 oua intregi si 6-7 albusuri:ok:

ce e aia BLANDE ?


fa si tu omleta/papara din 3-6 oua dar elimina cel putin jumatate din galbenusuri!
proteinele sunt in albus - teoretic poti sa mananci pe zi 10 albusuri (eventual cu 1-2 galbenusuri) si e f. OK

YoYoyOi
18th October 2009, 10:59
e ceva fel de urticarie. M-am uitat si eu in dictionar, ca altfel nu stiam :P

Nico21
24th October 2009, 18:09
Cand ii aud pe barbati ca tin dieta,ma enervez la culme...nicio persoana din lumea asta,daca face o miscare cat de cat in timpul saptamanii si nu prefera sa beleasca ochii in calculator si la serviciu si acasa si sa ia masina cand iese sa cumpere paine,nu o sa aiba in veci probleme cu greutatea...fa-ti frate abonament la bazin,fa o sauna dupa...iesi cu prietenii sambata si duminica la un fotbal in sala...si poti sa mananci cat vrei si ce vrei...normal ca ai burdihan daca nu faci miscare...in plus,chestia cu dieta e relativa...99% dintre cei care tin diete,pun kilogramele la fel de usor precum le-au dat jos...de multe ori chiar dublu...

Denis
25th October 2009, 07:12
Cei gresit in a alege sa mananci CORECT vs. JUNKFOOD?? Eu prefer sa mananc corect. Si nu doar pentru a nu ma ingrasa ci pentru ca organismul o cere. Dieta nu inseamna doar sa mananci mai putina mancare sau cat mai putine grasimi si dulcegarii ci sa respecti piramida nutritioniala. Habar n-ai ce diferenta va face o nutritie corecta. Vei respira altfel, vei avea un plus de energie, iar apoi vei indeparta si sansele la anumite boli, cum ar fi diabtul, colesterolul, osteoproza... Iar anumite produse sunt bogate in minerale si vitamine care intaresc oasele, muschii, imbunatatesc privirea, si multe altele.

Deci o dieta nu afecteaza numai greutatea, iar multe persoane nu o fac doar pentru a slabi.

relansat
23rd January 2010, 10:33
astazi m`am reapucat si io de dieta. e ptr a n-a oara. :drak:

rstanciu11
1st September 2010, 11:18
Doar dietele nu ajuta, trebiue insitite si de fitness, adica pe scurt schimbarea stilului de viata (http://femina.rol.ro/corpul-tau/), atunci rezultatele sunt pe termen lung.

websource
27th May 2011, 16:05
dieta nu ar tr sa insemne doar combinatii de alimente ...cel mai bine este sa renuntati sa consumati bauturi carbogazoase, mezeluri, fast food si nu mancati dupa 6 seara iar daca totusi va este foame consumati fructe si legume cat mai crude(nepreparate)-asta ca sa slabiti ...iar pt cei care doresc sa fie in forma faceti sport

vlad.coral
7th July 2021, 00:57
Fac sport de mai bine de 10 ani, iar programele de alimentaČ›ie sănătoasă Č™i detoxifiere sunt practic la ordinea zilei.
Nu eram deloc fanul a tot ceea se referă la detoxifiere, până acum 2 ani când am avut o criză de colon, care m-a pus enorm pe gânduri. Astfel, am descoperit programul ColoVada (https://psg.fr/), care pur Č™i simplu m-a readus la viaČ›ă. Este un program complex de curăČ›are a colonului, a sângelui Č™i practic a tuturor organelor. Mi-am restabilit microflora intestinală, mi-am recăpătat energia Č™i imunitatea. În prezent, fac acest detox de 2 ori pe an, regulat, Č™i pot spune cu cea mai mare încredere că este un program extraordinar, care trebuie făcut de fiecare dintre noi.

Hingherul
7th July 2021, 00:59
Bravo, sportivule! Crezi ca esti destul de antrenat sa ii tufi un pumn in nas lui Ionette? :D

delaparis
7th July 2021, 01:05
Vlad, nu te vad bine. Faci publicitate la PSG si Hingherul a pus ochiul pe tine :D