PDA

View Full Version : Evolutia politica in ajun de prezidentiale, se contureaza o noua majoritate



Pages : [1] 2

Elphax
12th October 2009, 16:55
Este clar ca guvernarea PDL se apropie de sfarsit. PNL si PSD s-au cam inteles , in ciuda eforturilor disperate ale pedistilor.

Moțiunea de cenzură este constituțională - marti 13 octombrie poate fi ultima zi a guvernului Boc/2. Poate e bine, poate nu mai apuca sa faca tampenii ...

PNL si PSD propun un guvern de tehnocrati - varianta ce pare a fi agreata si de UDMR

O varianta a PNL - Klaus Johannis prim-ministru independent. Printre primele masuri posibile: anularea impozitului forfetar :ok: , eliminarea pensiilor speciale.

PDL incearca sa obtina voturi anti-motiune. Deja 2 parlamentari de la PNL au trecut la PDL, si se incearca cumpararea celor de la minoritati sau a altora de la UDMR, PSD, PNL. Ultimele exemple de la PNL: deputatului Florin Turcanu i sau oferit bani pentru a 'absenta' la vot, deputatul Neculai Rebengiuc a refuzat 100.000 euro pentru a trece la PDL.

PDL (Flutur): voturile parlamentarilor noștri dar și a parlamentarilor responsabili din celelalte partide, și mă refer la PNL, PSD, UDMR, pentru a nu declanșa o criză, vor face ca această moțiune să nu treacă.

PNL (Antonescu): Parlamentarii liberali care vor absenta sau care nu vor vota moțiunea de cenzură vor fi exclusi

Ce credeti, va pica guvernul Boc/2 ? Cum va arata noua majoritate si noul guvern in acest caz ?

Grecu_
12th October 2009, 19:29
PDL (Flutur): voturile parlamentarilor noștri dar și a parlamentarilor responsabili din celelalte partide, și mă refer la PNL, PSD, UDMR, pentru a nu declanșa o criză, vor face ca această moțiune să nu treacă.



In universul PDL inca n-a ajuns criza? :groggy:

JJ
12th October 2009, 20:19
PNL si PSD propun un guvern de tehnocrati - varianta ce pare a fi agreata si de UDMR.
Asta cu guvernul de tehnocrati sa i-o spuna lui Mutu. :D Poate el ii crede.


O varianta a PNL - Klaus Johannis prim-ministru independent. Printre primele masuri posibile: anularea impozitului forfetar :ok: , eliminarea pensiilor speciale.
Trebuie sa recunosc ca sunt fenomenali astia: Dupa ce au refuzat asumarea raspunderii pe legea pensiilor, care cica ar fi dus la eliminarea pensiilor speciale - v-o amintiti pe tzatza aia care-l facea nesimtit pe Boc? - acum vin si zic ca una din primele masuri e tocmai eliminarea pensiilor speciale. :D

Cat despre intrebarea initiala, opinia mea e ca nu trece motiunea, iar daca trece, Basescu o sa vina tot cu un prim ministru de-al lui in parlament, poate il scoate iar pe Stolo de la naftalina. :D

newcool
12th October 2009, 21:19
maine ne vom distra...sa vedeti voi discursuri,care mai de care.
demagogie cat incape.
desi:
toti sunt o apa si-un pamant.

rob_din
12th October 2009, 22:07
Pot sa faca PSD-PNL ce majoritate vor, Basescu va nominaliza tot un prim-ministru de la PDL, probabil tot Boc profitand ca parlamentul nu poate fi dizolvat inainte de alegeri. Dar oricum, am dubii ca va trece motiunea

Elphax
13th October 2009, 12:33
Trebuie sa recunosc ca sunt fenomenali astia: Dupa ce au refuzat asumarea raspunderii pe legea pensiilor, care cica ar fi dus la eliminarea pensiilor speciale - v-o amintiti pe tzatza aia care-l facea nesimtit pe Boc? - acum vin si zic ca una din primele masuri e tocmai eliminarea pensiilor speciale. :D
D

in caz ca nu stiai, la inceputul anului, in parlament a fost depusa o lege care prevedea aceleasi chestii - dar majoritatea din parlament (pdl si psd) nu a lucrat pe lege care s-a blocat undeva la comisii
acum guvernul a sarit cu asumare pe o lege similara doar ca sa aiba cu ce iesi in fata - ca sa motiveze caderea si sa isi mai faca niste imagine

pana la urma se pare ca motiunea nu a reusit ...

miril
13th October 2009, 12:36
Sa nu anticipam, totusi, Elphax.

miril
13th October 2009, 12:46
Ecuatia, conform zvonurilor mentionate de Elphax: 279-40=239. Deci sta in trei voturi, daca sau nu.

Elphax
13th October 2009, 15:30
na ca am gresit, s-au mobilizat cei din opozitie si au venit aproape toti, iar ungurii nu s-au sucit ...

astept un guvern de tehnocrati !

Utilizator
13th October 2009, 15:40
astept un guvern de tehnocrati !

si eu, dar sunt sceptic referitor la pozitia dlui Basescu.
are destule portite ca sa pastreze acest guvern cel putin pana la alegeri.
pe de alta parte nu stiu daca presedintele mai are dreptul sa numeasca alt prim-ministru acum in prag de alegeri prezidentiale.
din cate stiu, drepturile astea i se suspenda temporar in ajun de alegeri.

cred ca vom ramane tot cu tantalaii de acum pana prin decembrie cel putin.
depinde mult si de rezultatul alegerilor prezidentiale.

JJ
13th October 2009, 21:15
Ca presedinte in functie are dreptul sa numeasca un premier si in saptamana in care e al doilea tur de scrutin, asta nu e o problema.

Basescu are mai multe optiuni - nu propune nici un prim ministru pana dupa turul 1 de alegeri, propune un premier propriu, propune alt independent "mai cunoscut" ca Johanis (Isarescu?), adopta propunerea PNL sau a PSD.

Nu cred ca PSD il va accepta pe Johanis, poate si din simplul motiv ca a fost propus de Antonescu.

Acum oarecum offtopic, voi ati mai auzit de vreo tara normala cu guvern de "tehnocrati"? Mie nu mi se pare normal ca partidele sa formeze o majoritate, dar sa nu-si asume raspunderea guvernarii.

Bancaru
13th October 2009, 21:41
Cica in Ungaria exista. Ma rog, la ei se numesc toehnoe kratszy.

JJ
13th October 2009, 21:59
Antena3: Se zvoneste ca Basescu va lansa asta seara o propunere de prim ministru.

Apropo, daca Johanis ii zice pas lui Antonescu? Ca toti vorbesc deswpre el, dar nimeni nu-l intreaba. :D

Sorin Blaj
13th October 2009, 22:27
PSD, PNL si UDMR propun un guvern care sa gestioneze alegerile. Dupa alegeri ce fac? Il dau jos?

JJ
13th October 2009, 22:35
De ce nu si Mazare prim ministru? Si ala e primar de nu stiu cati ani intr-un mare oras. :D

Nu prea ma asteptam ca Geoana sa accepte propunerea lui Antonescu.

Ce-ar fi sa iasa Basescu si sa-l propuna pe Geoana? :P

rob_din
13th October 2009, 22:55
Antena3: Se zvoneste ca Basescu va lansa asta seara o propunere de prim ministru.

Apropo, daca Johanis ii zice pas lui Antonescu? Ca toti vorbesc deswpre el, dar nimeni nu-l intreaba. :D

Johannis a declarat deja ca accepta propunerea

Eu unul sunt din principiu impotriva numirii unui primar in asemnea functie, istoria imi da dreptate. Dar pentru 2 luni e buna si solutia asta

Utilizator
13th October 2009, 23:11
Ce-ar fi sa iasa Basescu si sa-l propuna pe Geoana? :P

asta ar fi o lovitura ce ar putea starni zazanie intre partide. :)
dar nu cred ca Basescu risca sa piarda alegerile numind un prim-ministru psd si contra-candidat al sau.

Bancaru
13th October 2009, 23:50
Basescu nu propune. Basescu desemneaza pe cel propus.

Bancaru
13th October 2009, 23:56
Se pare ca Johanis are si tupeu politic - sa se vada cum a facut majoritate de-a lungul vremii in CJ. Este un om intransigent. Rob_din, istoria nu iti da dreptate pentru ca noi nu prea am mai avut nemti in politica, cu exceptia aluia care a fost presedintele minoritatii germane din perioada interbelica. Nu stiu cum ii zice... am un lapsus.

Lordliv
14th October 2009, 10:00
daca nu a scapat de parfumul ieftin al blondei vopsite din plescoi,base va desemna tot un pedelist, in ciuda realitatii inconjuratoare...
pentru el este vital ca pedeleii sa conduca interimar procesul alegerilor.

bancare, te referi la fabritius?
pai asta s-a contrat cu evreii...johanis trebuie sa colaboreze cu cei de la fmi si banca mondiala:)

Elphax
14th October 2009, 10:22
cica Johannis va sta doar pana dupa prezidentiale la guvern

chiar ar fi interesanta o varianta cu Mazare premier dupa ... :P

Bancaru
14th October 2009, 11:28
Lord, exact. Am vrut sa scriu aseara Fabritius, dar in capul meu l-am confundat cu altcineva. Da, el. Exact, era antisemit baiatul.
Johannis mi se pare o propunere excelenta. Daca el accepta ar fi un mare plus pentru noi. Omul este un foarte bun manager. Ceea ce Boc nu era.

Elphax
14th October 2009, 11:48
si macar stim ca o vreme nu o sa fie certuri - n-o asa aiba curaj Basescu sa-l atace prea repede, sau sa se certe cu el, mia ales ca nu stie germana :P

Lordliv
14th October 2009, 11:52
si macar stim ca o vreme nu o sa fie certuri - n-o asa aiba curaj Basescu sa-l atace prea repede, sau sa se certe cu el, mia ales ca nu stie germana :P

buna poanta!;)
base isi joca chiar libertatea si tu vrei liniste?!:rolleyes:

Bancaru
14th October 2009, 12:13
Lord, stii ceva ce noi nu stim?

miril
14th October 2009, 12:35
Libertatea...

Gabri3l
14th October 2009, 12:44
e destept Base..... de abia astepta sa se oficializeze o data alianta psd-pnl.
se pare ca liberalii o tin din greseala in greseala(la ce conducere are acum nici nu e de mirare)... dupa ce a refuzat guvernarea anul trecut alaturi de pdl care i-au adus de la 20% la aprox 15% in momentul de fata(pierzand procentele in favoarea pdl care care are acum in jur de 36%), odata oficializata si alianta cu tovarasii lui Iliescu, probabil cat de curand pnl va ajunge sub 10%....... asta daca nu cumva ii va salva din nou Basescu, care nu va fi de acord cu propunerea respectiva iar alianta respectiva nu ar mai avea niciun rost.

Lordliv
14th October 2009, 12:46
Lord, stii ceva ce noi nu stim?

tu chiar crezi ca gasca besescului va scapa asa de usor?
cine va veni la putere,va trage la raspundere pe cei cere au distrus tara,care au indatorat-o cu peste 70 de mld de euro.
altfel vor plati ei nota de plata a dezastrului economic si social care se va intampla in 2010.
sa fii sigur ca in spatele baselului nu se vor pune doar niste amarate de termopane...;)

ps. mirile,ura este prea mare la ora actuala intre combatanti si orice este posibil!

un articol nevinovat din care se observa, ca pot aparea " cateva " capete de acuzare,daca baselul nu mai este la putere:D

http://www.exploziv-news.ro/armata/270-profil-de-infractor-alaltieri-marinar-ieri-ministru-azi-preedintele-romaniei-.html

Lordliv
14th October 2009, 12:51
am postat si mi se pun restrictii! ( your post will not be visible until a moderator has approved it for posting)
lipovene ai instaurat cenzura pe forum?

mirile,uite un articol din care pot aparea multe capete de acuzare in caz ca baselul nu mai este la putere.

http://www.exploziv-news.ro/armata/270-profil-de-infractor-alaltieri-marinar-ieri-ministru-azi-preedintele-romaniei-.html

Sergiu
14th October 2009, 12:52
PSD, PNL si UDMR propun un guvern care sa gestioneze alegerile. Dupa alegeri ce fac? Il dau jos?

Așa ar fi corect zic eu. Dacă iese Băsescu trebuie anticipate, dacă iese Antonescu sau Oprescu Geoană ar trebui să devină premier în majoritatea PSD PNL, iar dacă iese Geoană se mai discută.

Bancaru
14th October 2009, 13:32
Are PDL 36%?! La ora asta? Deci dupa 9 luni de guvernare dezastruoasa, dupa o greva generala, ultima avand loc acum 70 de ani, dupa ce Basescu a scazut mai mult de 7 procente pentru ca si-a asumat acest guvern, dupa ce (realitatea din teren) nici bani de o hemograma nu mai sunt, nivelul de trai a scazut dramatic iar perspectivele sunt sumbre, vine Gabri3 si ne spune ca astia au crescut. gabri3l3, poate te uitai la altceva.

Elphax
14th October 2009, 13:35
in momentul asta, daca Johannis accepta si isi face o echipa buna, singura sansa ca sa ramana dupa alegeri ar fi sa ramana si Basescu
poate imi schimb optiunea de vot ...

ar fi si o idee de poll

chestii noi: sibienii fac flash-mob ca sa nu le plece primaru' :happy
o noua varianta de prim-ministru - Lucian Croitoru (fost viceguv. BNR, apropiat de PDL)

miril
14th October 2009, 13:54
Elphax, Basescu vorbeste marinareste, adica execrabil, engleza, inseaman ca este OK? Apropo de PNL si coalitia, iata si raspunsul:

http://www.realitatea.net/pnl-si-udmr-vor-doar-un-acord-pentru-desemnarea-premierului-interimar--nu-o-alianta-sau-o-coalitie_640731.html

Oricum, Johannis are mai mari sanse sa ramana cu un alt Presedinte decat cu Basescu, dupa alegeri, daca va fi numit PM, bineinteles. M-as mira, insa...

Bancaru
14th October 2009, 14:48
Asa cum s-a vazut sansele de a ramane sau nu premier depind de parlament si nu de presedinte. Cele mai bune exemple: Tariceanu si Boc. Ce nume... BOC!

rob_din
14th October 2009, 14:52
Creedeam ca dupa 20 de ani ne-am cam saturat de pretinsi Mesia. Dar vad ca acest Johannis este ridicat de unii in slavi mai ceva ca Ceausescu inainte de 89. Are si Johannis destule pacate, chiar mai credem in povesti cu Fat-Frumos. Ca solutie temporara este OK, dar atat, entuziasmul unora imi provoaca greata

J.Bond
14th October 2009, 14:54
Desemnarea premierului este la 100% atributia Presedintelui. Asa ca Bancare, nu te excita prea tare.;)

Sibienii nu sunt de acord ca Johannis sa plece de la Primarie ca sa fie folosit de niste politruci temporari de prin Parlament.:ok:

newcool
14th October 2009, 15:03
Creedeam ca dupa 20 de ani ne-am cam saturat de pretinsi Mesia. Dar vad ca acest Johannis este ridicat de unii in slavi mai ceva ca Ceausescu inainte de 89. Are si Johannis destule pacate, chiar mai credem in povesti cu Fat-Frumos. Ca solutie temporara este OK, dar atat, entuziasmul unora imi provoaca greata
exact asta am zis si eu pe alt thread:ok:

rob_din
14th October 2009, 15:05
Desemnarea premierului este la 100% atributia Presedintelui. Asa ca Bancare, nu te excita prea tare.;)

Sibienii nu sunt de acord ca Johannis sa plece de la Primarie ca sa fie folosit de niste politruci temporari de prin Parlament.:ok:

Aoleu, tocmai primarul tau ii aplica lovitura decisiva Baselului. Naspa

J.Bond
14th October 2009, 15:08
Aoleu, tocmai primarul tau ii aplica lovitura decisiva Baselului. Naspa

Vise erotice, Rob.:)

Din fericire, Johannis nu va fi nevoit sa-si piarda timpul pe la Bucuresti. Trust me!;)

Bancaru
14th October 2009, 15:22
Deci, newcool si rob_din sufera de greturi matinale iar Marker are un limbaj cu conotatii sexuale explicite. Markere, in cazul in care voi la partid invatati altfel, afla ca omul este propriul lui stapan si mai afla ca a zis DA. Nu il vede nimeni salvator, il vad ca un factor de echilibru care ar fi trebuit sa fie Bashescu, dar nu e. E o solutie foarte buna in acest moment. Daca ramane si dupa alegeri sunt convins ca o va face pe baza meritelor pe care le va avea.
Markere, nu o sa continui cu tine o polemica pe care o tot freaca unii la teve. Presedintele il legitimeaza, sau cum vrei tu sa zici, fara el nu poate sa fie, da, asa e, dar nu presedintele propune. La 17 a chemat partidele la Cotroceni. Se duc astia acolo si vor fi reprezentantii delegati ai PNL, UDMR si PSD+PC care vor sustine o singura varianta. Banuiesc ca un calcul elementar poate sa faca si Basescu. Normal ca se poate opune, dar e intelept sa o faca?

Elphax
14th October 2009, 15:39
majoritatea parlamentara i-a trimis lui Basescu propunerea - Johannis

Basescu il va desemna, ca doar n-o sa incalce Constitutia ... sau vrea alegeri parlamentare? nu cred ...

miril
14th October 2009, 16:10
Altfel... :

http://www.evz.ro/articole/detalii-articol/871660/PNL-sesizeaza-CCR-daca-Basescu-il-refuza-pe-Johannis/

J.Bond
14th October 2009, 16:25
Fiti fara grija, Basescu va respecta ca intotdeuna Constitutia.;)

miril
14th October 2009, 16:31
Cum, asa: "Premierul nu poate fi independent de Cotroceni" ?

http://www.evz.ro/articole/detalii-articol/871477/Basescu-catre-liberali-Premierul-nu-poate-fi-independent-de-Cotroceni--VIDEO/

Elphax
14th October 2009, 16:36
eram sigur - a aparut de 1 ora o stire cum ca Johannis e investigat in diverse dosare ... :happy
atat de disperati sunt astia de la PDL?

s-ar folosi de orice chestie, iar alti primari care clar sunt manjiti nu patesc nimic - de ex. Falca (finul lui Basescu)

newcool
14th October 2009, 16:45
Deci, newcool si rob_din sufera de greturi matinale iar Marker are un limbaj cu conotatii sexuale explicite. Markere, in cazul in care voi la partid invatati altfel, afla ca omul este propriul lui stapan si mai afla ca a zis DA. Nu il vede nimeni salvator, il vad ca un factor de echilibru care ar fi trebuit sa fie Bashescu, dar nu e. E o solutie foarte buna in acest moment. Daca ramane si dupa alegeri sunt convins ca o va face pe baza meritelor pe care le va avea.
Markere, nu o sa continui cu tine o polemica pe care o tot freaca unii la teve. Presedintele il legitimeaza, sau cum vrei tu sa zici, fara el nu poate sa fie, da, asa e, dar nu presedintele propune. La 17 a chemat partidele la Cotroceni. Se duc astia acolo si vor fi reprezentantii delegati ai PNL, UDMR si PSD+PC care vor sustine o singura varianta. Banuiesc ca un calcul elementar poate sa faca si Basescu. Normal ca se poate opune, dar e intelept sa o faca?
Bancare ce-am zis eu si ce-ai inteles tu...
Am zis doar ca Johannis nu va fi neaparat un premier bun daca-i primar bun,atat.Cred ca nu-i musai sa cant cuiva-n struna,numa' asa sa fiu in trend.
Iar faptaul ca-i vazut ca ditamai salvatorul,n-o spun eu, ci o spun mascaricii aia de la antena 3.Aseara mai un pic si-l comparau cu Isus...
p.s. la faza cu eventualele dosare ale neamtului,no comment deocamdata.Daca se afirma ca exista asa ceva,vrem si niste probe,nu?

miril
14th October 2009, 16:46
Basescu cu fiecare minut ce trece isi arata adevarata fata. De despot disperat, ca ma exprim eufemistic. Daca va insista sa propuna oameni legati intr-un fel sau altul de PD-L va avea de pierdut, inclusiv in exterior, mai ales ca Johannis este propus inclusiv de minoritatile nationale. Pare disperat, repet, daca nu va accepta, dar e prea primitiv si ahtiat dupa putere ca sa inteleaga subtitlitatea de a-l numi pe sas, caci chíar ar avea de castigat daca ar face-o.

P.S. Newcool, de primarul Boc ne-am lamurit, asa ca trebuie sa-i dam si lui Johannis o sansa, fara comentarii anticipative, mai ales ca este pe o perioada, cel putin deocamdata, limitata. Asta daca vrea Al de Sus, care nu-i Basescu, sa nu intelegem gresit.

Leo
14th October 2009, 16:50
Disperat rau Basescu asta.

Lordul
14th October 2009, 16:56
Basescu il va propune pe Lucian Croitoru

Bancaru
14th October 2009, 17:06
Newcool, eu vorbeam de greturi. Atat. Eu vorbesc in numele meu si nu ma uit la Antena 3. Iar Iisus se scrie cu 2 i. Altceva? Hai UTA!
Cine e Croitoru? Chioru propune pe Croitoru?

newcool
14th October 2009, 17:08
Ce inseamna perioada limitata? Sper ca nu vorbiti serios.Pai ne jucam de-a "puia gaia"? Uite guvernul,nu-i guvernul...las-o masa de treaba.

miril
14th October 2009, 17:09
Pare ca si Ceausescu, rupt de realitate, orbit de interese si panicat de consecinte in cazul pierderii puterii. S-ar putea sa asistam la...intoarcerea rotii. Impotriva. Definitiv si irevocabil.

newcool
14th October 2009, 17:10
Newcool, eu vorbeam de greturi. Atat. Eu vorbesc in numele meu si nu ma uit la Antena 3. Iar Iisus se scrie cu 2 i. Altceva? Hai UTA!
Cine e Croitoru? Chioru propune pe Croitoru?
Jesus e bine?:)
habar n-am cine-i Croitoru..

Bancaru
14th October 2009, 17:15
Hesus. Acum am citit si eu pe realitatea.net ca nu e de acord (ce bou!!!) si ca il propune pe Croitoru. BASESCU NU ARE VOIE SA PROPUNA. El propune la o bere cu Boc si Udrea. Atat. El tine cont de parerea majoritatii.
In 2004 partidul care a castigat a fost PSD. S-a pisat pe ei si nu le-a dat satisfactie sa ajunga Mircica premier. Bun, am fost de acord, dar si acum sunt de acord sa ii lase pe MAJORITARI sa propuna presedintele. Oare omul asta nu are nicio limita? Ce era bun ieri azi nu mai este? Cam asta este presedintele pe care il avem. Criza politica ii este favorabila lui pentru ca timpul pana la alegeri este mic si el pedaleaza acum pe mizeria de la interne si reformarea din temelii a statului (eu nu am simtit nimic). Un nenorocit.

J.Bond
14th October 2009, 17:27
Nu va mai agitati atata dragilor!:) Era normal ca Basescu sa fie un presedinte responsabil si sa gireze un guvern politic asumat si nu un guvern de asa zisi tehnocrati care pot fi oricand mani****bili de interesele de grup ale unora sau altora fara sa si le asume nimeni.;)

Leo
14th October 2009, 17:30
Lucian Croitoru este unealta lui Basescu.
Lucian Croitoru este consilier al guvernatorului BNR, Mugur Isărescu, și președinte al Centrului Român de Politici Economice.
Vezi Galerie Articol
În acest an, PD-L l-a propus de Croitoru pentru postul de viceguvernator, dar parlamentarii din comisiile buget-finanțe i-au respins candidatura.

Timp de patru ani a fost reprezentantul României la Fondul Monetar Internațional. Are 52 de ani și este logodit cu fiica guvernatorului BNR, Lăcrămioara Isărescu.

Bancaru
14th October 2009, 17:31
Pai majoritatea nou formata - PNL, PSD, PC, UDMR si minoritatile sunt responsabile politic. Crezi ca un guvern interimar este mai responsabil politic, ca si asa sunt legati de maini si de picioare, cu atat mai mult in actuala situatie politica? Sau vrea Basescu sa aibe cu cine sa fure la alegeri? Dragule!
52 ani si e cu Lacramioara? Pai nici Isarescu nu ar 52. E capabil.
Daca ajunge Taylor premier inseamna ca parlamentul este inutil. Nu mai e nevoie de unicameral ca este zerocameral iar ceea ce traim, dragilor si Markere, este o DICTATURA.

Leo
14th October 2009, 17:33
Ii cam fuge scaunul de sub fund. Vrea sa se asigure prin orice mijloc ca asta nu o sa se intample. Nu conteaza ca baga tara asta in rahat.

Bancaru
14th October 2009, 17:49
Nici nu ma mai intereseaza ce ii fuge. Minte. Repet, in 2004 EL a tras inclusiv de Voiculescu, pe care apoi l-a flegmat, desi stia cu cine are de-a face, ca intre ********i, a facut majoritatea aia dand startul majoritatilor care nu dureaza, si a facut guvernul Tariceanu. Acum ii vine la usa o majoritate de 68%, parca, si nu vrea. Mult mai mare. Pai cum se numeste asta? Markere, ia spune tu, vaco.

newcool
14th October 2009, 18:03
Puteti sa ziceti ce vreti,sa-l injurati pe Baselu,sa-l acuzati de toate relele din tarisoara asta,are destule bube-n cap.Insa principalul vinovat pt harababura de acum este fara indoiala Tariceanu,care daca nu tinea de scaun atunci in 2005 si accepta declansarea alegerilor anticipate,nu eram aici.Alianta DA pe vremea aia,lua lejer peste 50% in cazul anticipatelor.Punct.

Bancaru
14th October 2009, 18:16
Hahahahaha.... Parerea mea e ca Decebal a gresit ca nu a respectat regulile impuse de romani dupa primul razboi daco-roman. Daca era un om intelegator acum vorbeam si noi italiana nu numai toti taranii si tiganii din suburbii. De unde si expresia - limbaj suburban. Basescu nu il vrea pe Klaus J pentru ca omul nu vine pentru 2 luni. Omul e pus acolo si in eventualitatea in care Basescu castiga un nou mandat. Pai cum asa? Basescu presedinte iar PNL si PSD sustin guvernul in parlament. Si iar incepe *******ul de Basescu cu bete pe carca lui Klaus. Numai ca asta e neamt. Adica vorbeste deutsch. Il pune la rezpekt pe prost.

newcool
14th October 2009, 18:24
hai s-o punem de-un poll.Cine va fi noul prim ministru.

miril
14th October 2009, 18:39
Lucian Croitoru, daca ar fi sa-l credem pe Basescu, eu nu-l cred pe acest poltron iresponsabil, nu poate fi propus drept PM pentru simplu motiv ca Presedintele nu agreaza tehnocratii.

Romeo
14th October 2009, 21:04
Base nu il respinge pe Johannis, dar explica pentru cine mai vrea sa inteleaga ca tara are nevoie de un specialist in economie, eu sper sa nu se gandeasca serios la Stolo. Crin a luat-o in barba si a turbat pe A3 cum ca ei s-au hotarat si Base nu vrea, cica o zi pentru el este foarte importanta, dupa ce un an nu au facut decat sa tina angajatii la stat. De fapt Crin se teme de o propunere bomba si foloseste aceeasi placa prin care Base este responsabil de tot, de investitiile straine reduse la jumate, de banii mai putini veniti de la romanii din afara, de ambitia Abramburicai sa nu ajunga prea multi studenti la Spiru Haret, de proiectele europene care se fac doar de smecherii cu codul verde. Base nu il va pune pe Johannis pentru a nu da satisfactie opozitiei si trebuie sa dea o lovitura de imagine, altfel ma va dezamagi. Lui ii convine ca Boc sa conduca pana la aparitia noului guvern, dar presiunea opozitiei ii va taia din simpatie. Crad ca numirea lui Johannis nu-i face bine acestuia pentru ca-i va sifona imaginea. Trebuie gandit un plan anticriza care sa inceapa prin ianuarie-februarie, pana atunci nu vom face decat sa pierdem vremea cu noi guverne, alegeri si alte magarii ale politicienilor. Daca criza-i groasa, politicienii fac totul sa fie si mai nasoala.

rob_din
14th October 2009, 21:16
Puteti sa ziceti ce vreti,sa-l injurati pe Baselu,sa-l acuzati de toate relele din tarisoara asta,are destule bube-n cap.Insa principalul vinovat pt harababura de acum este fara indoiala Tariceanu,care daca nu tinea de scaun atunci in 2005 si accepta declansarea alegerilor anticipate,nu eram aici.Alianta DA pe vremea aia,lua lejer peste 50% in cazul anticipatelor.Punct.

glumesti, presupus. daca Tariceanu facea prostia, pana acum eram dictatura cu acte-n regula

newcool
14th October 2009, 21:47
glumesti, presupus. daca Tariceanu facea prostia, pana acum eram dictatura cu acte-n regula
confunzi Romania cu Rusia, UE cu continentul negru,si anul 2009 cu 1989.:)

Bancaru
14th October 2009, 21:49
Romeo, nu Antonescu a luat-o in barba si Basescu a luat-o in gura. Si cum el nu inghite ci scuipa, vrea sa dea si pe bobor. M-ai lamurit cu ce intelegi din politica. "Basescu un respinge pe Johannis...". Pai il respinge, dar nu putea sa o spuna chiar asa; mai mult a spus ca EL (retine, EL) l-a propus prima data nu stiu ce. Un nesimtit. Voteaza-l tu si astept sa vii si sa iti ceri iertare in ... 3 luni.

Grecu_
14th October 2009, 21:49
Base nu il respinge pe Johannis, dar explica pentru cine mai vrea sa inteleaga ca tara are nevoie de un specialist in economie, eu sper sa nu se gandeasca serios la Stolo.

De genul lui Boc, Videaunu sau Pogea? :mda:

Lordliv
14th October 2009, 22:08
@newcool,se pare ca tu nu sesisezi ca locuiesti intr-o romanie datoare cu zeci de miliarde de euro bancilor occidentale si fondurilor evreiesti de " binefacere ", si care trebuie sa ramburseze aceste imprumuturi anii urmatori.
sub acest paravan acest individ bolnav de putere si gasca lui de nemernici pot instala usor o dictatura de catifea ,agreata de ue.
doar romania trebuie sa respecte tratatele internationale si nu degeaba individul nebun de la cotroceni propune un premier " pe placul fmi ".

JJ
14th October 2009, 22:25
Bre, am mai avut doi fosti primari prim ministri si avem un fost primar presedinte. Nici unul dintre ei nu s-a dovedit un mic Putin, nici macar un mic Chirac. Eu zic ca dam dovada de masochism curat daca tot mutam primari in functii centrale. :D

Apropo, Basescu ne crede pe toti idioti cand ameninta ca nu mai da FMI-ul imprumutul daca e pus Xulescu premier???

newcool
14th October 2009, 22:28
L-am urmarit la Johannes la realitatea.Prima impresie pe care mi-a creat-o e una pozitiva.:ok:Omul pare din alt film, discursul sau e de bun simt,din pacate daca ajunge prim ministru o sa-l manace sacalii astia de viu.

newcool
14th October 2009, 22:30
@newcool,se pare ca tu nu sesisezi ca locuiesti intr-o romanie datoare cu zeci de miliarde de euro bancilor occidentale si fondurilor evreiesti de " binefacere ", si care trebuie sa ramburseze aceste imprumuturi anii urmatori.
sub acest paravan acest individ bolnav de putere si gasca lui de nemernici pot instala usor o dictatura de catifea ,agreata de ue.
doar romania trebuie sa respecte tratatele internationale si nu degeaba individul nebun de la cotroceni propune un premier " pe placul fmi ".

pariez ca numa' Basescu-i de vina,pentru datorii,asa-i?:rolleyes:

Bancaru
14th October 2009, 22:30
L-am urmarit pe KJ la Realitatea. Este un tip impenetrabil si care stie sa dea raspunsurile foarte bine. Cel putin asta e parerea mea. Este un om potrivit acum si nu numai.

Lordliv
14th October 2009, 23:05
pariez ca numa' Basescu-i de vina,pentru datorii,asa-i?:rolleyes:

direct, sau indirect, maestre!:rolleyes:
tot pacat se numeste...:D

newcool
14th October 2009, 23:08
direct, sau indirect, maestre!:rolleyes:
tot pacat se numeste...:D

ailalti sunt niste ingeri,in rai cu ei:ok:

Utilizator
15th October 2009, 00:52
frate nu e vorba ca ailalti sunt ingeri, dar ceea ce face dl Basescu este reducerea unui intreg sistem democratic la propria persoana.

Poate concepe o minte normala ca in mileniul 3, in UE, presedintele Romaniei are controlul CSAT, numeste procurorul general, seful DNA (adica parte importanta a justitiei, a 3a putere a statului) si sefii serviciilor secrete, numeste dupa bunul plac primul-ministru, cel ce genereaza puterea executiva, si in caz ca e refuzat de doua ori dizolva parlamentul, puterea legislativa?
E cineva normal la cap care poate accepta toate aceste interpretari aberante ale legilor drept democratie?
E cineva sanatos care sa poata accepta asa ceva cu bucurie si cu convingerea ca asta va contribui la dezvoltarea societatii romanesti?

E cineva lucid care poata sa creada ipocrizia imensa prin care dl Basescu ne explica de ce primarul Sibiului nu se conformeaza acelorasi criterii care au impus primarul Clujului drept prim-ministru? Sau de ce o majoritate de 65% nu e suficienta pentru a forma un guvern, dar o minoritate de 35% cu un ministru la doua ministere era perfecta si garanta acordurile cu FMI si UE?

newcool
15th October 2009, 01:11
Utilizator,ai dreptate in general,nu contest.Eu am o singura problema.Una,dar mare.Mah cum pi.da masii poate cineva ca Geona sa aiba asa tupeu,si unu ca Crin sa o faca acu' pe marele responsabil si plin de intelegere pt nevoile neamului,dupa ce primul a avut partidul la guvernare in ultimul an si jumatate(nu mai vorbi de ceilalti 16) iar al 2-lea e campionul absenteismului si ipocriziei? N-am incredere in nici unul,asta e.Si garantez ca daca va fi cazul si interesul propriu o cere,se vor lepada de Klaus ca de dracu....cat despre Baselu,parca vad ca mai ne procopsim inca 5 ani cu el.Pe pariu.

jo27
15th October 2009, 01:18
L-am urmarit pe KJ la Realitatea. Este un tip impenetrabil si care stie sa dea raspunsurile foarte bine. Cel putin asta e parerea mea. Este un om potrivit acum si nu numai.

si Geoana parea la inceput un diplomat, o persoana integra, rupta de mizeria din politica romaneasca, si uite ce a ajuns. mi-e teama pt KJ ca va pati acelasi lucru.

J.Bond
15th October 2009, 01:35
Puteti sa ziceti ce vreti,sa-l injurati pe Baselu,sa-l acuzati de toate relele din tarisoara asta,are destule bube-n cap.Insa principalul vinovat pt harababura de acum este fara indoiala Tariceanu,care daca nu tinea de scaun atunci in 2005 si accepta declansarea alegerilor anticipate,nu eram aici.Alianta DA pe vremea aia,lua lejer peste 50% in cazul anticipatelor.Punct.

Corect, newcool.;) Oricum asta se stia de mult timp pentru oricine ar fi vruta sa priveasca impartial realitatea. Ca tine mai sus, mine si multi altii.(exlus, evident, antibasescienii notorii).


si Geoana parea la inceput un diplomat, o persoana integra, rupta de mizeria din politica romaneasca, si uite ce a ajuns. mi-e teama pt KJ ca va pati acelasi lucru.

Fii fara grija jo27.;) Johannis va face o treaba buna in continuare la primaria Sibiului. In afara faptului ca nu va fi propus de Presedintele Romaniei, nici sibienii nu doresc ca sa fie papusarul unor politruci temporari din Parlament.


Basescu il va propune pe Lucian Croitoru

O propunere inteleapta dealtfel, un economist bun per 2 luni de guvernare pana la alegerile prezidentiale e cea mai buna solutie intr-o astfel de perioada.;)

Nightwish
15th October 2009, 09:22
O propunere inteleapta dealtfel, un economist bun per 2 luni de guvernare pana la alegerile prezidentiale e cea mai buna solutie intr-o astfel de perioada.;)

Un economist bun? Kktul ala e omul PDL-ului, asa a ajuns si in BNR, nimeni nu ajunge in BNRin top 10 al functiilor fara sprijin politic de la cel mai inalt nivel.
Daca Basescu nu va tine cont de propunerea noii majoritati parlamentare si va propune vreun croitor de-al lui, cu siguranta acesta nu va fi validat de parlament, Romania intra si mai adanc in buda iar Baselu mai pierde cateva procente deoarece in acest caz imaginea lui intra in conflict cu cea a lui KJ.
Ceva de genul " marinarul chior nu l-a propus pe sasul KJ, tipul ala bine :D, prefera sa promoveze oameni de-ai PDL, desi acestia sunt minoritari in momentul de fata "... Oricare dintre variante, ca il propune pe KJ sau nu, duce la o scadere de % a baselului, lucru care nu poate decat sa ma bucure.

miril
15th October 2009, 09:59
Chiar daca nu agreez ce s-a intamplat cu Olteanu acum pricep si eu de ce a fost refuzat Croitoru pentru Olteanu, primul fiind in relatii mult prea stranse cu Isarescu decat o stia po****tia. Deci, control la Isarescu, mai ales ca unele aspecte ale relatiei cu FMI nu s-au derulat in totalitate. Cu alte cuvinte, un pic de control nu strica la Guvernator. Newcool, diferenta intre Basescu si ceilalti tine de psihiatrie, Basescu-i psihopat, ailalti sunt normali, el e toxic si trebuie inlaturat, ceilalti, chiar daca sunt mai slabi, in sensul definit de romani vis a vis de autoritari, si (la fel de) coruptibili, sunt mai usor de inlocuit intr-o democratie inca aflata in fasa.

Grecu_
15th October 2009, 10:30
Un economist bun, ca doar a absolvit ASE-ul (Facultatea de Planificare Cibernetică și Calculatoare)...

Lordliv
15th October 2009, 10:48
mirile,ai intuit bine situatia.
un geoana sau un antonescu daca sunt incapabili sa gestioneze managementul functiei pe care o detin, pot fi inlaturati cu mijloacele democratice.
un basescu,care a pus mana cam pe toate institutiile importante, in schimb devine din ce in ce mai greu de schimbat cu mijloace democratice...si asta inseamna aparitia germenilor dictaturii fie si ea de catifea.


@grecule,din cate stiu eu croitoru,in afara de calitatea de ginerica al mogulului bancii nationale,are si calitatea de inginer de sistem:D
dar se pare ca in acceptiunea pedeleilor toti inginerii sunt si economisti...

Romeo
15th October 2009, 10:52
Romeo, nu Antonescu a luat-o in barba si Basescu a luat-o in gura. Si cum el nu inghite ci scuipa, vrea sa dea si pe bobor. M-ai lamurit cu ce intelegi din politica. "Basescu un respinge pe Johannis...". Pai il respinge, dar nu putea sa o spuna chiar asa; mai mult a spus ca EL (retine, EL) l-a propus prima data nu stiu ce. Un nesimtit. Voteaza-l tu si astept sa vii si sa iti ceri iertare in ... 3 luni.

Basescu a respins din start ce a propus opozitia si acestia turbeaza ca nu-i pot impune, apoi sa se laude cum au rezolvat ei criza. Era de asteptat, dar daca Base scoate un as din maneca ? Sa-ti dau niste nume ? Florin Georgescu, Stolo (sper sa nu), Tanasescu, Daianu, in cele din urma, pentru doua luni poate fi Isarescu. Criza nu se va rezolva acum, poate sa avem sanse din februarie incolo, pana atunci oricum se vor pierde locuri de munca, mai ales in constructii si banii sunt necesari pentru salarile parazitilot din sectorul public.

miril
15th October 2009, 10:55
Cu intuitia imi fac meseria Lordliv :D. Eu cred ca ceva-i putred in aranjamentul cu FMI si Basescu, prin toate mijloacele (ne)constitutionale posibile, incerca sa impiedice aflarea adevarului care vizeaza, probabil, si scurgerea de...fonduri, unde (nu) trebuie. Prin asta nu spun ca FMI este implicat dar ca, se pare, Isarescu, DA.

Romeo, prea multa putere in mana unui psihopat strica, nu crezi? Sau... Un Presedinte normal ar fi acceptat rapid solutia propusa, care scurteza si blocajul financiar, politic, economic, social, you name it, dar nu asta il intereseza pe Pol Tron.

Romeo
15th October 2009, 10:57
Chiar daca nu agreez ce s-a intamplat cu Olteanu acum pricep si eu de ce a fost refuzat Croitoru pentru Olteanu, primul fiind in relatii mult prea stranse cu Isarescu decat o stia po****tia. Deci, control la Isarescu, mai ales ca unele aspecte ale relatiei cu FMI nu s-au derulat in totalitate. Cu alte cuvinte, un pic de control nu strica la Guvernator. Newcool, diferenta intre Basescu si ceilalti tine de psihiatrie, Basescu-i psihopat, ailalti sunt normali, el e toxic si trebuie inlaturat, ceilalti, chiar daca sunt mai slabi, in sensul definit de romani vis a vis de autoritari, si (la fel de) coruptibili, sunt mai usor de inlocuit intr-o democratie inca aflata in fasa.

crezi ca Isarescu nu e suficient de inteligent sa-si faca avere fara sa incalce vreo lege ? Hai sa-ti spun eu cum: cumpara un milion de euro cand era 4,19 si ii vindea ieri cu 4,29. Castig 100.000 intr-o saptamana. Ce banca i-ar refuza un credit lui Isarescu ?
Daca Base e psihopat, explica-mi de ce a pierdut Crin cateva procente in sondaje in ultimele saptamani. Mie mi-ar fi placut sa iasa Crin pe 2, ca ar fi pierdut usor finala cu Base.

miril
15th October 2009, 11:01
Nu exista nicio legatura intre psihopatia lui Base si procentele pierdute de Crin, cu singura corijare ca daca sondajele sunt fidele realitati, atunci raspunsul este ca fiecare psihopat paraziteaza pe admiratorii sai. Se intelege, nu?

newcool
15th October 2009, 11:06
Mirile dragule,lamureste-ma si pe mine cum ai concluzionat ca Basescu-i psihopat.

miril
15th October 2009, 11:06
Si cum intre psihopatie si nesimtire exista o legatura stransa, iata ce face un Presedinte preocupat de obiectivitate si neinfluentarea deciziilor politice:

http://www.realitatea.net/presedintele-traian-basescu-s-a-intretinut-circa-15-minute-cu-ion-vida--presedintele-ccr_641396.html

Newcool, fara dragule, comportament concordant...disarmonic si alte...amanunte care tin de... Nu tine de acest forum.

Lordliv
15th October 2009, 11:07
romeo,cu cata voluptate ai scris " basescu a respins din start..."!:D

@ miril
da, este ceva putred in contractul cu fmi si basescu nu este strain de acest eveniment.
prea manifesta fmi-ul multa indulgenta fata de dezastrul economic din tara si pompeaza bani cu o nonsalanta dezarmanta asa cum ei nu fac de regula.
ce a pus gaj basescu&gasca ?

miril
15th October 2009, 11:11
" basescu a respins din start..."! In stil...proletar. Basescu, sa ne intelegem. Gajca (sic) nu stiu ce a pus, dar "Noi nu ne vindem tara". Sa miroasa a...Marea Neagra sau a...praf de puci...ca? Altceva nu-mi trece prin cap. Ah, chilotii, roz, ai lui Madame. Wood Rea.

Lordliv
15th October 2009, 11:14
Newcool, fara dragule, comportament concordant...disarmonic si alte...amanunte care tin de... Nu tine de acest forum.

mirile as mai adauga si multa aprehensiune interioara care razbate din comportamentul sau intr-adevar disarmonic:D

miril
15th October 2009, 11:20
Lordliv, ai devenit periculos de...psihopat:drak:. Din pacate...cred ca unii ca mine, Lordliv sau Bancaru avem dreptate. Din pacate nu este si pentru cei care sunt in slujba ei, ps..., pardon, a lui. Basescu. Cei care-l cred, insa, mai au o (mica) scuza. Dar nu de lunga durata.

Bancaru
15th October 2009, 11:22
Am vrut si eu sa pun articolul cu CCR (nu celebra formatie). Asta oare cum este. Se duce si sta pe capul aluia 15 minute si oare ce ii spune? exact cand e clar ca aia propun iar el refuza. Si nici nu se amesteca.
Romeo, dupa ce sondaje te iei tu, adica pe ce te bazezi, cand faci afirmatia ca a pierdut Antonescu nu stiu cate procente, pe care tu, in capul tau, probabil i le dai lui Basescu? Sondajul comandat de PD? Eu te-as ruga sa schimbi forumul unde gasesti prosti sau discuta numai cu Marker. Ai vocabular de pugilist. Ce sa spui si tu: te fac, te dreg, Basescu invinge usor. Oameni care au experienta in analiza politica, cu nume normale, nu de amorezi, spun ca pentru prima data Basescu e cel care se apara, e vioara a II-a, nu mai are initiativa. Omul e incoltit. Tu nu vrei sa recunoasti asta pentru ca esti amorezat lulea de modelul Basescu.
Spune-mi tu (ca Marker nu stie sa vorbeasca, desi l-am rugat sa raspunza si el) de ce majoritatea constituita de Basescu in 2004 a fost indreptatita sa puna un premier, o majoritate fragila rau, desi PSD avea cel mai mare numar de parlamentari, iar astazi o majoritate, nu pe hartie cum a zis boul, pentru ca majorittatea aia a dat jos un guvern!!!! nu este lasata sa isi puna premier, desi este destul de solida - matematic? Ii este frica sa ramana cu el pe cap, cu Johannis? De asta ii este frica prostului, iti spun eu.

Lordliv
15th October 2009, 11:54
bancare,ceri prea multe!
pentru marker vorbeste seviciile secrete de propaganda basesciana, prezente se pare pe mai toate forumurile importante din romania!
ei executa ordinele venite si nu raspunde la interpelarile vulgului...

colaboreaza conducerea acestor forumuri cu aceste servicii secrete,aceasta este intrebarea!

newcool
15th October 2009, 12:00
Dragule nu era ceva jignitor,dar ma rog daca te simti jignit imi cer scuze,data viitoare o sa injur,poate iti place:rolleyes:
Il acuzati pe Basescu de toate relele din lume,dar vad ca va comportati la fel.Musai ca toti sa va impartaseasca opiniile,altfel sunt niste tembeli care n-au pic de constiinta civica,asa-i?
Personal nu-l simpatizez pe Basescu,am mai spus-o,insa felul in care-l mitraliati si voi si toti baietii aia buni de la trustul Intact,are uneori efect invers.Si nu neaparat pt mine,optiunea mea la vot e clara(imi voi anula votul) cat mai ales pentru cei care inca sunt nehotarati si au in alternativa doar niste demagogi ieftini.

J.Bond
15th October 2009, 12:03
Oare de ce cei 2 muschetari:), Antonescu si cu Geoana, nu au mai asteptat formarea unei majoritati(fictive, de moment, nelegala juridic) pana dupa alegerile prezidentiale? Oare pentru ca intre timp au aflat si ei ca in nciuda zbaterilor disperate nu au nicio sansa ca sa fie alesi de romani la presedintia Romaniei?:) Oare pentru ca odata reales Basescu au aflat ca vor pierde sustinerea unora din interior?:)

PS Intrebari retorice, desigur.;)

PPS Singura lor solutie reala la ceea ce ar fi vrut sa faca cei 2 muschetari ar fi fost ori sa inregistreze juridic o majoritate PNL-PSD:ok: ori ca cele 2 partide sa fuzioneze intr-un singur partid(PNLSD) :)astfel realizandu-se majoritatea dorita de ei in Parlament. Astfel, nu ar mai fi dat initiativa Presedintelui sa se impuna respectand adliteram Constitutia sau sa mai poata lua in considerare partidul politic cu cei mai multi parlamentari la ora actuala si in momentul alegerilor parlamentare de anul trecut, adica PDL.;)

miril
15th October 2009, 12:06
Sa nu intram...in alta boala, desi... intre boala aceea si realitate nu-i o mare diferenta. S-ar putea ca, in multe cazuri, conducerea unor forumuri nici sa nu aibe habar ca Big Brother exista si-n realitatea virtuala, ce-i drept. Sa reinstauram controlul, era sa zic. Eu nu cred ca Anticonstitutionalul a discutat...pareri de constitutionalitate cu...Nenea Ala, ci i-a psu la vedere mai multe altenative gen Asa nu, Asa nu, Asa nu, scoase din dosarul de cadre, era sa zic. Ca asa cadreaza la acest presedinte. Vom trai si vom vedea. Exista si varianta mai putin probabila, ca sa iasa bine din incurcatura, legitim, ca "Am discutat cu...Nenea si am inteles ca, constitutional, numirea altuia decat KJ nu ar fi constitutionala", desi nu cred in asa ceva.

Newcool, poti sa-mi zici cum vrei tu, in limitele regulamentului, bineinteles, dar eu, la randul meu, nu folosesc apelative de acest gen, la modul general, inclusiv cu cei apropiati. La fel si in ceea ce priveste opiniile. Eu nu am mitraliat pe nimeni, mi-am expus punctul de vedere, expus inca de prin primavara lui 2005, pe acest forum. In rest, noi sa fim sanatosi!

newcool
15th October 2009, 12:14
tot n-ai raspuns la intrebari Mirile.De unde ai tras concluzia ca Basescu-i psihopat,si de ce toti ceilalti care nu-l injura pe Base sunt niste looseri?
si inca ceva:Il acuzati pe Marker ca face propaganda pro Basescu.Asa e,macar el nu neaga.Dar voi ceilalti nu tot propaganda politica faceti? ca-i anti Basescu bineinteles,dar tot propaganda se cheama.

miril
15th October 2009, 12:26
Newcool, arata-mi tu unde am spus ca ceilalti sunt loseri? Am avertizat ca aceste presedinte are un comportament dictatorial, in opinia mea. In acelasi timp, daca eu voi fi, de fapt, loser-ul, expresia nu-mi apartine, atunci sunt fericit sa recunosc ca am gresit, caci inseamna ca democratia a invins in Romania. Eu am spus..."cred ca, din pacate", ceea ce nu inseamna o sentinta, ci o parere, iar tu personal ai spsu ca nu-l suporti deci.... Dupa cum definesti tu propaganda si tu faci propaganda. Din cate stiu eu nu invoc nici poporul roman, nici majoritatea...spre disperarea celorlalti si nu fac apoteoza unui anume partid si/sau conducator, chiar si cand este evident ca fac greseli grosolane. Am mai sus si alta data, a fi impotriva lui Basescu, acum, este o indatorire cetateneasca din partea-mi pentru ca nu vreau sa mergem, din nou, spre dictatura, fie ea si de catifea. L-am votat pe Basescu in 2004, pentru raul mai mic, si il votez pe oricare altul in 2009, din acelasi considerent. Repet, vorbesc in nume personal ca si tine. Atat.

Bancaru
15th October 2009, 12:28
Ti se pare un om mitraliat? Iti vine sa ii plangi de mila? Te induioseaza? Si-a facut efectul poezia aia scrisa parca de poetul garii de nord? Ar fi o chestie ca dupa ce il mitraliem si il puscam noi sa te duci sa il votezi pe motivul asta. Marker o sa iti fie recunoscator si o sa te cadoriseasca cu un icon cu OK sau un zambet amabil.
Ieri am observat ca si Videanu ii zice lui Antonescu Crin baiat fin. Mai zice cineva aici asa. Inseamna ca e tema de la partid. Cum am mai observat ca in ziua in care A PICAT GUVERNUL BOC, Bou Reanu spunea la Realitatea in studio ca presedintele numeste si drege conform constitutie, dupa care, la conferinta de presa Basescu a folosit exact aceleasi cuvinte. Dar zici ca era hartiuta Boului Reanu (banuiesc ca asa se articuleaza numele asta; sau e Boureanului? Markere, vezi ca glumesc). Deci lectiile si le-au facut impreuna. E ca un celebru exemplu de dovada de copiat la extemporal - unul scrie pe lucrarea lui la una dintre intrebari NU STIU iar colegul de banca, la aceeasi intrebare, scrie NICI EU.
Mirile, sanatate multa iti doresc si sa ne spui si noua daca o sa mai fie criza in 20089. Norocosule! Ai gasit elixirul vietii si al progresului. :D Sa speram ca pana atunci scapam de Chior.

Elphax
15th October 2009, 12:30
e clar ca exista o majoritate, dar basescu vrea sa puna prim-ministru al minoritatii portocalii. de fapt vrea sa forteze spargerea majoritatii - sperand ca le e frica de anticipate.
prevad un prim-ministru refuzat de parlament o singura data , a doua oara o sa vedem cine are oo mai mari si mai tari
pana la urma Basescu e acoperit de constitutie, alegerea lui nu e in contradictie cu articolul 103, dar nici nu se potriveste prea bine :
Președintele României desemnează un candidat pentru funcția de prim-ministru, în urma consultării partidului care are majoritatea absolută în Parlament ori, dacă nu există o asemenea majoritate, a partidelor reprezentate în Parlament. Nu scrie niciunde ca se consulta cu un partid minoritar! Scrie ca se consulta cu partidele. Si daca 5 partide din 6 cer ceva - e de bun simt sa se ia dupa ele ... numai ca bunul simt a ramas pe chei cand a urcat prima oara pe vapor

oricum argumentele lui Base sunt sfidator de ipocrite: intr-adevar avem nevoie de un economist bun - dar la Finante - ala trebuie sa tina legatura cu FMI si bancile, prim-ministrul trebuie sa conduca toata tara, sa coordoneze activitatea tuturor, nu e exclusiv dedicat FMI

miril
15th October 2009, 12:34
Corect, Elphax, dar acest presedinte facand astfel nu dovedeste decat ca este presedintele imparat imbracat in hainele portocalii si nimic altceva. Salariile, criza, tara, vorbe desarte. Poate sa-l trantesca si a doua ora, caci tot Prezidentialele vor hotara pana la urma cine...iese si cine intra, presedintele neputand dizolva Parlamentul in ultimele sase luni de mandat. Am corijat, la timp, Bank. Progresul ramane, insa!

Bancaru
15th October 2009, 12:37
Dintr-o data, Basescu a devenit interesat, dupa 10 luni, de criza economica. A realizat ca este criza abia acum 2 saptamani, a spus ca il doare in pu... pardon, in basca, nu e treaba lui, si nici a lui Boc, la vremea aia, asa mic cum il vedeti si azi, premier, ba l-a bagat in caca si pe Isarescu, odata cu BNR. Acum nu mai este importanta criza politica, aia economica il preocupa, ca uite, vin alegerile si trebuie sa il voteze prostimea. Traiane, fa-te ca lucrezi ! Cand trebuie sa il mai credem pe acest fariseu? Este o intrebare retorica. Repet, are Basescu 4 sau 5 declaratii atat de contradictorii si de prostesti incat ar fi trebuit si batut nu numai sanctionat prin vot negativ. Ia sa vina cei din parlament, care reprezinta una din puteri in stat, ca si presedintele, si sa spuna nu e misiunea noastra sa scoatem tara din criza. TREZITI-VA!!!
Miril, nu era nevoie sa corijezi, eu am inteles ce vrei sa zici - pana in 20089 ai vota impotriva. Si eu la fel. Sa ne vedem sanatosi. Pana in 20089 mai e putin, asa ca macar prin ianuarie 2010 sa fie. Asta pentru ca miercuri, abia miercuri fac aia Bo! Am sunat eu, ca pe ei ii doare in tichia de margaritar a chelului.

miril
15th October 2009, 12:44
Traiane, fa-te ca lucrezi ! Cand trebuie sa il mai credem pe acest fariseu? Este o intrebare retorica. Repet, are Basescu 4 sau 5 declaratii atat de contradictorii si de prostesti incat ar fi trebuit si batut nu numai sanctionat prin vot negativ.

Bo Ba, concept romanesc, Bancaru! Oricum Progresul ramane. Vesnic! Pentru cei interesati de...psihopatie, luati aminte exemplele lui Bancaru. Intra-n definitie.

Bancaru
15th October 2009, 12:47
Boc Concept. Mai bine era contracept si aveam un alt PM. Basescu isi permite sa zica orice. Facand un exercitiu de imaginatie pun pariu ca daca s-ar pisa pe multime la un miting ar avea mai multi votanti. Si Jim Morisson a facut asa.

miril
15th October 2009, 12:50
Sa inteleg ca si... O va... La fel ca...

J.Bond
15th October 2009, 13:09
Apropo de evolutia politica in ajun de prezidentiale, mai nou, Mircea Geoană se pare ca a devenit copilul de mingi al lui Crin.:) Deși parca Prostanacul declarase pentru a "n+1" oara că nu dorește să mai fie vreodată vioara a doua în politică. Niciodată să nu spui niciodată.:D

Bancaru
15th October 2009, 13:18
Oare Marker are senzatia ca astia s-au inteles asupra lui Johannis ieri? Nu-i spuneti ca am intrebat asta, ca nu vreau sa creada ca il consider mai putin dotat.

Lordliv
15th October 2009, 13:34
Apropo de evolutia politica in ajun de prezidentiale, mai nou, Mircea Geoană se pare ca a devenit copilul de mingi al lui Crin.:) Deși parca Prostanacul declarase pentru a "n+1" oara că nu dorește să mai fie vreodată vioara a doua în politică. Niciodată să nu spui niciodată.:D

markere,astia nu sunt ideile tale!:D
acum posteaza originalul tau care are acces la butoanele ols-ului...

ps. astept linguselile tale pe langa lucian croitoru,macar 10 zile, pana cade in parlament.

J.Bond
15th October 2009, 13:36
LUCIAN CROITORU, noul prim ministru desemnat de Presedintele Romaniei.

Nightwish
15th October 2009, 13:41
Nesimtitu a propus sluga pedelista: Croitoru...

rob_din
15th October 2009, 13:41
Credeti-ma e o jignire pentru Ceausescu sa spunem ca Basescu ii seamana. Aluia i-au trebuit decenii sa duca Romania in groapa. Basescu o rezolva mult mai repede

Bancaru
15th October 2009, 13:42
Incredibil cat de idiot este Basescu. Ma intreb unde vrea sa ajunga. Asta dupa ce Udrea declara ca aljungem la anticipate iar Basescu sta 15 minute la sueta cu ala de la CCR. Partea buna este ca ii este teama. Mai clar decat atat ce ar mai trebui?

rob_din
15th October 2009, 13:43
A pus un destept respins de o comisie parlamentara. Mai bine o punea pe blonda aia de la Afaceri Europene. Macar arata bine

J.Bond
15th October 2009, 13:50
Este foarte bine ca noul prim ministru desemnat si-a propus sa continue reformele profunde pentru ROMANIA incepute de guvernul precedent.:ok:

Nico21
15th October 2009, 13:52
Credeti-ma e o jignire pentru Ceausescu sa spunem ca Basescu ii seamana. Aluia i-au trebuit decenii sa duca Romania in groapa. Basescu o rezolva mult mai repede


Taceti bah din gura...daca aveam politicienii de azi vreo 25 de ani,stateam in bordeie si acum...

newcool
15th October 2009, 13:58
A pus un destept respins de o comisie parlamentara. Mai bine o punea pe blonda aia de la Afaceri Europene. Macar arata bine
L-a pus intentionat sa cada in parlament.Dar oare va cadea? Logic asa ar fi,insa asta ar insemna ca ne indreptam catre anticipate.Si nu prea vad vreun parlamentar dornic de asa ceva.Acum o sa vedem daca PNL-ul,PSD-ul @com au coloana vertebrala,si nu valideaza in parlament noul guvern.Pe pariu ca guvernul va trece?

Nightwish
15th October 2009, 14:08
Pariu :)
Si uite cum Basescu, neluand in considerare vointa majoritatii, mai pierde cateva procente... Tocmai l-a transformat pe KJ in victima :)

newcool
15th October 2009, 14:14
M-ar mira profund sa vad ca interesul national primeaza in fata celui personal.Merge pe un visichi,poate ne vedem la vreun fm prin zona Clujului.:)
asta cu victima nu prea tine,pe KJ e deocamdata un necunoscut la nivelul po****tiei Romaniei.

rob_din
15th October 2009, 14:19
L-a pus intentionat sa cada in parlament.Dar oare va cadea? Logic asa ar fi,insa asta ar insemna ca ne indreptam catre anticipate.Si nu prea vad vreun parlamentar dornic de asa ceva.Acum o sa vedem daca PNL-ul,PSD-ul @com au coloana vertebrala,si nu valideaza in parlament noul guvern.Pe pariu ca guvernul va trece?

Asta stiu si eu, dar putea sa gaseasca unul care sa pice si fara sa fi fost deja pus la zid de o comisie parlamentara. Asa de imagine macar

Bancaru
15th October 2009, 14:20
Aici nu mai este strategie geniala este prostie in stare pura. Ti se reconfigureaza parlamentul si iti aduce majoritatea o propunere, dupa ce ti-a dat jos guvernul, iar tu, presedinte de stat, nu vrei sa accepti asta pentru ca nu vrei tu. In acest moment Basescu nu mai are nicio legatura cu desfasurarea democratica a jocului politic. Si dupa anticipate, ce? Ia cineva 50%+1? Nu. Ia cineva macar 40? Nu. Stiti ce o sa fie? O sa intre PNG in parlament si poate si PRM si ne bagam in ***** si mai rau. Asta este Basescu. Sper sa piarda alegerile ca este singura sansa pe care o mai avem. Nici unul care il sustine pe Basescu aici nu am vazut sa aiba o explicatie logica pentru comportamentul lui. Si nici nu va putea sa aiba pentru ca va veni Basescu si il va contrazice.

newcool
15th October 2009, 14:27
o logica exista Bancare.e vorba de logica conflctului.Stii ca Base-i as in d-astea....
p.s.
cred ca Marker are orgasme multiple:)

Bancaru
15th October 2009, 14:47
Nu mai este de glumit. E foarte nasol, pentru ca asta si-a facut un calcul in care a inclus si razboiul pe care l-a declansat sau e pe cale sa o faca. Este decizia unei majoritati, decizie stabilita pe principii democratice, un parlament are o majoritate noua, nu e nimic aiurea, si incapatanarea prosteasca a unui singur om. Vad ca lumea e rezervata. Orice decizia luata in ideea sustinerii propunerii lui Basescu inseamna dictatura. Inseamna impunerea vointei unei singure persoane. Pe mine u ma intereseaza calitatea parlamentarului aici, ma intereseaza parlamentul in sine, ca institutie. Basescu a depasit de mult granitele institutiei pe care o reprezinta.
Astept niste explicatii de la oameni care pot sustine logic aceasta numire. Nu cred in salvarea de la criza economica. E grotesc; acum cateva zile a spus ca nu asta e misiunea lui. Este imposibil sa te trezesti dupa 10 luni ca iti pasa de criza economica, mai ales cand ai spus ca nu. De fapt el nu are nicio misiune. Clara. Sorin, poate ai si niste explicatii.

rob_din
15th October 2009, 14:56
o logica exista Bancare.e vorba de logica conflctului.Stii ca Base-i as in d-astea....
p.s.
cred ca Marker are orgasme multiple:)

Nu ved de ce le-ar avea. Daca ar judeca cu capul limpede ar realiza ca Basescu si-a mai marcat un autogol si meciul devine din ce in ce mai strans

Sorin Blaj
15th October 2009, 14:57
Cred ca Hunor a risipit ceata.

Elphax
15th October 2009, 14:57
e clar - Base doreste pastrarea pseudo-guvernului Boc pana dupa alegeri - pentru ca nu poate provoca anticipate si pentru ca are nevoie de Blaga la interne si de ceilalti sa mai poata fura ceva

dupa prezidentiale orice este posibil ...

jo27
15th October 2009, 14:59
e clar - Base doreste pastrarea pseudo-guvernului Boc pana dupa alegeri - pentru ca nu poate provoca anticipate si pentru ca are nevoie de Blaga la interne si de ceilalti sa mai poata fura ceva

dupa prezidentiale orice este posibil ...


iarta-mi nestiinta...cum sa fure?

Bancaru
15th October 2009, 15:01
Nu vad ce a zis Hunor.
O sa fure cum s-a mai furat. Nu e o metoda noua.
Sa vedeti cursul cum se intareste leul, manca-i-as mustatile lui de carnivor.

newcool
15th October 2009, 15:09
Un lucru-i clar.Basescu nu-i prost,a calculat el ca lumea nu se reduce la analisti politici ci din contra.Iar po****tiei nu prea-i pasa de cine va fi prim ministru,sa fie unul si-i ajunge.lui nea Ion din Cucuieti din Vale i se rupe ca-i Johannes sau astalalt.Ca ne batem noi capu' pe forum nu inseamna mai nimic,iar procentul lui Base nu cred ca va fi afectat in vreun fel din cauza asta.I turul 2 tot ajunge. Insa acolo in turul 2 deja e posibil orice.

J.Bond
15th October 2009, 15:22
Daca alianta PSD-PNL:) nu-si va "baga repede picioarele in apa rece", in special hrebenciucii imbarligatori care stiu ca nu mai au nicio sansa;) pe termen mediu si lung in a propulsa un premier favorabil lor si a grupurilor lor restranse de interese, ar insemna ca in scurt timp vom avea o noua propunere agreata la scara europeana si apreciata de majoritatea romanilor, respectiv Monica Macovei.:ok:

PS Daca premierul desemnat, Lucian Croitoru, ar nominaliza printre posibili ministrii in viitorul guvern, nume precum Cristian Diaconescu ori Marian Sarbu chiar n-ar fi o problema, aceste nume fiind agreate si de catre PDL si Basescu.
Dar sa vedem cum se vor pozitiona si PSDeii.:D

El Pistolero
15th October 2009, 15:32
daca croitoru nu va primi votul in parlament ce se va intampla in continuare?

Hingherul
15th October 2009, 15:34
anticipate ... si alde gioana si fatalaul antonesc nu cred ca pot risca asta :D
dat dracu` Base asta, mi-i arde din toate pozitiile pe pacalici :ok:

J.Bond
15th October 2009, 15:42
anticipate ... si alde gioana si fatalaul antonesc nu cred ca pot risca asta :D
dat dracu` Base asta, mi-i arde din toate pozitiile pe pacalici :ok:

DA, dar nimeni nu va dori anticipatele care vor fi uninominale. PNL+PSD in niciun caz. Trust me!;)
Cum zicea si newcool mai sus, s-a dovedit din nou ca Base e cel mai destept politician la ora actuala. Printre motivatiile evocate de newcool as mai adauga eu ca prin refuzarea CONSTITUTIONALA a lui Johannis, l-a trimis practic pe Geoana in turul 2(adversarul politic perfect pentru Base la incasat:)) in detrimentul lui Antonescu care probabil va fi depasit chiar si de Oprescu in turul I la alegerile prezidentiale.

PS Va avertizam eu acum ceva timp, ca zilele astea vom vedea disperare in stare pura(fiindca stiu ca sfarsitul[politic] le este aproape si nu mai pot face nimic in confruntarea directa cu electoratul roman la alegeri) pe micile ecrane din partea unor politruci precum Geoana sau Crin.;)
:cya:

rob_din
15th October 2009, 15:43
daca croitoru nu va primi votul in parlament ce se va intampla in continuare?

Se face o noua propunere, daca pica si asta se dizolva parlamentul dar doar dupa prezidentiale. Intre timp ramane Boc

rob_din
15th October 2009, 15:45
Un lucru-i clar.Basescu nu-i prost,a calculat el ca lumea nu se reduce la analisti politici ci din contra.Iar po****tiei nu prea-i pasa de cine va fi prim ministru,sa fie unul si-i ajunge.lui nea Ion din Cucuieti din Vale i se rupe ca-i Johannes sau astalalt.Ca ne batem noi capu' pe forum nu inseamna mai nimic,iar procentul lui Base nu cred ca va fi afectat in vreun fel din cauza asta.I turul 2 tot ajunge. Insa acolo in turul 2 deja e posibil orice.

Il credeti prea destept pe Basescu.

Hingherul
15th October 2009, 15:45
e genial chiar ;) sau alta posibilitate e ca el sa fie normal dar sa para un geniu in prezenta prostanacilor care il tot musca de fesieri.

Vladek
15th October 2009, 15:46
Si rezultatul final vor fi alti bani aruncati pe alte alegeri care sa confirme alti hoti imputiti in functii. Unde dracu e Kalasnikovul meu ?

Hingherul
15th October 2009, 15:47
Si rezultatul final vor fi alti bani aruncati pe alte alegeri care sa confirme alti hoti imputiti in functii. Unde dracu e Kalasnikovul meu ?

este ca psd si pnl se gandesc la binele tarii? :D

Charon
15th October 2009, 15:54
ce tara,superb!
cat pathos,cat activism,cata ferventa,ce limbaj!
in tot *****ul unii vorbesc de tactica,desteptaciune,lupta pentru binele po****r.......SUPERB!:yeah:

Romeo
15th October 2009, 15:57
Spune-mi tu de ce majoritatea constituita de Basescu in 2004 a fost indreptatita sa puna un premier, o majoritate fragila rau, desi PSD avea cel mai mare numar de parlamentari, iar astazi o majoritate, nu pe hartie cum a zis boul, pentru ca majorittatea aia a dat jos un guvern!!!! nu este lasata sa isi puna premier, desi este destul de solida - matematic? Ii este frica sa ramana cu el pe cap, cu Johannis? De asta ii este frica prostului, iti spun eu.

ti-am spus de ce, ca nu a vrut sa faca ce a spus Crin si ar fi jenant sa asculte pe un candidat la postul lui. Daca tot ne plangem atat de criza, in mod logic ma intreb de ce nu-l accepta cei doi pe Croitoru, care nu e sef de partid. Respingerea lui il lasa pe Boc presedinte. Johannis este un om care nu are ce cauta in Bucuresti, spunea cineva la RTV ca neamtul se uita pe Pro 7, nu la TVR, altfel ar fi respins oferta care i s-a facut. De altfel, Base nici nu l-a invitat la discutii, deci era evident ca nu-l doreste. Base interpreteaza cum vrea el constitutia, era de asteptat, asa cum a facut-o si in 2004. Johannis iese bine din aceasta situatie, altfel putea pati ca Boc, renunta la primarie si este aruncat dupa 6 luni. Croitoru este un individ care poate fi ejectat de oricine vine la putere la 7 decembrie, asta daca va apuca sa fie PM.
Asistam la un concurs de orgolii care va demonstra ca tara asta poate trai si fara guvern legitim, ca fara parlament am vazut ca putem trai.
Deci votezi Gioana la 6 decembrie ?

Dupa ce a spus Daianu la RTV si ce comenteaza atotmani****torii tarii este evident ca la noi nu se vrea un specialist in economie, ci unul care sa faca ce vor membrii de partid si ziaristii. Asta e tara in care traim, cine vrea sa traiasca mai bine nu are decat sa plece (sau sa fure ca toti de la putere)!

El Pistolero
15th October 2009, 15:58
Se face o noua propunere, daca pica si asta se dizolva parlamentul dar doar dupa prezidentiale. Intre timp ramane Boc

inca n-am scapat de el:headbang::headbang::sleep::sleep:

Nightwish
15th October 2009, 16:01
Daca alianta PSD-PNL:) nu-si va "baga repede picioarele in apa rece", in special hrebenciucii imbarligatori care stiu ca nu mai au nicio sansa;) pe termen mediu si lung in a propulsa un premier favorabil lor si a grupurilor lor restranse de interese, ar insemna ca in scurt timp vom avea o noua propunere agreata la scara europeana si apreciata de majoritatea romanilor, respectiv Monica Macovei.:ok:


Asta nu a fost ********a ca si Baselu? :D

Bancaru
15th October 2009, 16:31
Romeo, ma intreb daca tu esti sanatos la cap. Cum de ce sa il asculte pe un candidat. Antonescu nu e candidat este unul dintre reprezentantii noii majoritati parlamentare. Putea sa faca propunerea Marko Bela care nu e decat un "ungur imputit" sau cum l-a mai numit si pe asta Basescu. Basescu rtebuie sa asculte de propunerea PARLAMENTULUI. Mi se pare clar. De ce trebuie sa asculte majoritatea de ce spune minoritatea? Si mai ales de cand s-a legiferat asta? Eu tot nu am inteles care este raspunsul tau la o intrebare simpla:

DE CE IN 2004, IN CIUDA FAPTULUI CA PSD A CASTIGAT CA PARTID ALEGERILE, AVAND CEI MAI MULTI PARLAMENTARI, BASESCU A PUS UN PREMIER IMPUS DE O MAJORITATE CREATA CU FORTA, IAR ASTAZI, CAND AVEM O MAJORITATE MULT MAI CLARA DECAT AIA DIN 2004, NU VREA SA FACA LUCRUL ACESTA, DESI PROPUNEREA ESTE APOLITICA?

Am scris asa ca poate va ganditi sa raspundeti.
Presedintele nu are dreptul contitutional sa impuna premier. Eu incerc totusi sa vorbesc cu pameni care mai si gandesc, nu cretini de talia astuia de aici care aplauda ca boul si baga placi de patefon pe care le-a inghitit la partid, cu penelei, antibasescieni si asa mai departe.
De cand il intereseaza pe Basescu criza economica? A spus ca nu asta si-a propus. Asa e, in 2004 nu asta si-a propus, dar pe parcurs, chiar la 10 luni de cand a ajuns si la noi, iti mai schimbi obiectivele si viziunea, pentru ca numai prostii nu isi schimba parerea. Iar Basescu vad ca tine tare de parerea lui.
Ca si concluzie ma raliez la ce a subliniat Cioclu - se pare ca traim in ospiciu. Noi suntem in ***** pana la gat si cretinii sunt in extaz de ce miscari geniale face Basescu.
Pe 6 decembrie mai intai o sa caut in ghete, sa vad daca am primit cadouri sau o nuielusa, dupa care am 3 variante:
1) Sa votez pe Crin Antonescu (spre disperarea ta :ok:)
2) Sa votez Geoana spre disperarea lui Marker (de retinut ca in prima varianta Marker va fi de mult cu unghia in gat, la spitalul de la Socola)
3) Nu votez nici Oprescu si nici Basescu. Beau un vin seara si astept rezultatele partiale la ora 9.
Multumit?

Sorin Blaj
15th October 2009, 16:53
Nu vad ce a zis Hunor.
O sa fure cum s-a mai furat. Nu e o metoda noua.
Sa vedeti cursul cum se intareste leul, manca-i-as mustatile lui de carnivor.

http://www.hotnews.ro/stiri-politic-6283798-kelemen-hunor-nu-dezicem-johannis-dar-vom-intalni-croitoru-daca-invita.htm

Bancaru
15th October 2009, 17:19
Am vazut pe Realitatea. Deh, ambiguu. Ei o tin pe a lor.

miril
15th October 2009, 17:29
Discuta, formal, corect, despre dialog. Vom trai si vom vedea.

Bancaru
15th October 2009, 17:31
Nu mi se pare chiar asa. Spera cineva ca se schimba Basescu? Sa nu uitam ce batjocura au patimit ei in 2008. Mai ales Marko Bela.

newcool
15th October 2009, 17:58
Bancare un singur raspuns.Basescu nu impune un premier ci accepta propunerea pd-l aia cu Luci Taylor:).Fac pariu ca pd-l-ul o sa zica maine ca de fapt s-au gandit la Taylor,da' le-a luat-o Base inainte.
Sa vedem daca Geoana o sa sesizeze Curtea Constitutionala pe chestia asta,asa cum se lauda,si daca da,sa vedem ce zice Curtea.E constitutional ce face Base,ori ba,ok?

Bancaru
15th October 2009, 18:01
Newcool, eu stiu ca nu iti place PDL deloc, dar nu ai vazut ca ei au propus pe Boc? Tu nu citesti ce zice presedintele de fapt al partidului, Elena Udrea, nu asta am propus noi dar il sustinem pe Coitoru?

newcool
15th October 2009, 18:03
Newcool, eu stiu ca nu iti place PDL deloc, dar nu ai vazut ca ei au propus pe Boc? Tu nu citesti ce zice presedintele de fapt al partidului, Elena Udrea, nu asta am propus noi dar il sustinem pe Coitoru?
citeste mai sus completarea..o sa ai raspunsul.

Bancaru
15th October 2009, 20:37
Eu aveam deja raspunsul. Basescu este un nesimtit. Daca ar fi numai cu nevasta lui ar fi ceva ce nu ma deranjeaza, ma intristez putin pentru madam Basescu, pe care o tot pierde prin multime pe la diverse baute. Dar el este nesimtit pe banii mei, pe nervii mei, pe viata mea. Eu inteleg sa sanctionez electoral pe cei cei ca el, dar el nu se mai lasa dus nici cu votul de acolo. Un bicisnic.
Raspunsul meu la ce ai scris tu, si cu asta incheiem, sau eu inchei, este cel al Lenutei Udrea. A vrut sa arate ca ei nu sunt in totalitate de acord cu nesimtitul dar ca de dragul rezolvarii crizei accepta propunerea. Ei erau pentru asumarea politica. Ori Coitoru nu e angajat politic (pe fata).
Si acum o dedicatie de la Gutza din Berceni, sau din tiganie:
Cadou-ou-ou de la tata socru-u-u-u, cu ocazia nominalizariizarii-zarii-zarii,
Ub curs euro-ro-ro-ro mai bun ca ieri-eri-eri-eri.
In final va propun sa dansam toti hora unirii.

Nico21
15th October 2009, 20:56
Turcescu mananca rahat intr-un articol de-al lui,ca are informatii ca Antonescu ii va ceda locul lui Johannis,pentru alegerile prezidentiale,dupa modelul Stolojan-Basescu in 2004,bineinteles fara lacrimile de crocodil binecunoscute...cred ca ar fi o mutare exceptionala...neamtul l-ar bate la fundul gol fara probleme pe marinar...

Charon
15th October 2009, 21:14
ai o parere prea buna despre poporul asta blestemat!
poporul nu a reusit niciodata sa vada dincolo de imagine!

Lordliv
15th October 2009, 21:28
santajul tandemului basescu -isarescu, cel care a inglodat tara in mari datorii la fondurile evreiesti de binefacere continua!

fmi,anunta ca nu vor avea o intrevedere decat cu un guvern stabil ( deci votati sclavilor guvernul slugoiului nostru croitoru in parlament:cool:),pana atunci nu va garantam transa urmatoare,deci adio pensii si salarii.

banca nationala anunta clasa politica ca nu va mai interveni pe piata valutara, ( datorita conditiilor macroeconomice actuale:rolleyes:) deci vom avea un curs oscilant al leului...

@ markere,eu vad " disperare in stare pura " la stapanul tau...miril l-a diagnosticat corect!

Bancaru
15th October 2009, 22:44
Euro nu avea cum sa scada. Dar a avut grija Magarel Isarescu.

J.Bond
16th October 2009, 00:16
Deocamdata a picat la parlament deci, cel putin o perioada de acum incolo nu este de actualitate. Topic inchis temporar sau definitiv, in functie de evolutia ulterioara pe acesta tema.

http://www.realitatea.net/comisiile-...ul_640861.html

Acum am observat si abuzul asta cu inchiderea threadului privind referendumul pentru Parlament Unicameral din 22 noiembrie.:)

Mirile, ceea ce trebuie sa stii tu este ca: 1) oricat ai vrea tu si cativa politruci opozanti si tematori de a afla vointa romanilor exprimata prin acest referendum(si stim de ce, rezultatul va fi edificativ pentru DA - Parlament unicameral), o sa vezi;)), el tot va avea loc indiferent cat ar incerca sa spuna cativa politruci ca e ilegal, neconstitutional, bla, bla.:) 2) Indiferent daca politrucii vor da un aviz negativ sau nu vor da niciun aviz intr-un anumit interval stabilit de guvern de 20 de zile, atunci Presedintele Romaniei poate semna decretul pentru referendum.

Băsescu spune că va fi referendum pentru Parlament unicameral chiar dacă partidele se opun

Președintele Traian Băsescu a declarat că va semna decretul pentru organizarea referendumului ce vizează Parlamentul unicameral când se va epuiza timpul până la care poate aștepta un răspuns din partea Legislativului, temerile sale fiind legate însă de prezența la vot a po****ției.

"Va fi referendum cu toată opoziția Parlamentului pentru că nimeni nu-mi poate lua din mână stiloul să semnez decretul. Cu aviz pozitiv sau negativ al Parlamentului, sau fără aviz, voi semna decretul la momentul pe care-l consider potrivit, când am epuizat timpul cât pot să aștept Parlamentul", a subliniat președintele la un post de televiziune.

Șeful statului a menționat însă că temerile sale sunt legate de prezența la vot, în condițiile în care pentru validarea referendumului este nevoie de 9 milioane de votanți.

"Temerea mea este că nu vor fi suficienți oameni la referendum pentru ca acest referendum să treacă", a spus Băsescu.

Președintele a remarcat că politicienilor le este frică de un Parlament unicameral cu 300 de parlamentari, pentru că le sunt tăiate din privilegii.

"De acest referendum politicienilor le este frică, le taie din privilegiul de a fi parlamentar, de la 471 la 300. Gândiți-vă câtă lume trăiește în jurul unei camere în plus și cu ce salarii, că s-au făcut salarii speciale", a spus Traian Băsescu.

"Referendumul va fi și dacă voi ieși și dacă nu (președinte - n.red.), va fi punctul de plecare pentru revizuirea Constituției", a punctat președintele.

Sursa: NewsIn

J.Bond
16th October 2009, 00:23
Băsescu: Propunerea lui Johannis ca premier a fost pregătită la Grivco de cei care au stabilit și suspendarea președintelui:)

"În spatele lui (Klaus Johannis - n.red.) ar fi fost așezat tot sistemul acesta căruia îi este frică de pierderea privilegiilor";), a spus Băsescu.

Băsescu a apreciat că primarul Sibiului, Klaus Johannis, este "un om excepțional atras într-o capcană politică". Șeful statului mai spune că l-a contactat telefonic pe Klaus Johannis înainte de a-l desemna pe Lucian Croitoru pentru funcția de premier "din bun simț și respect".

"Cred că domnul Johannis are un moment de naivitate crezând că ar fi fost utilizat ca prim-ministru pentru doi-trei ani. Și PSD a spus foarte clar: Da Johannis până la prezidențiale, nu conta punctul de vedere al PNL. PSD a văzut-o ca pe soluția de la Grivco, probabil că domnul Johannis nu știe unde i s-a pregătit soarta", a spus Traian Băsescu, care a specificat faptul că "Johannis nu a participat la Grivco".

"A fost păcălit și când a fost chemat la întâlnirea de la Parlament", a spus președintele despre Johannis, detaliind că atunci i s-a spus că "ei îl fac prim-ministru". " A plecat liniștit pentru că-l face Geoană prim-ministru", a spus Băsescu, amintind că desemnarea premierului este o prerogativă de nenegociat pe care o are președintele.

Președintele susține marți seara s-au întâlnit, la sediul firmei Grivco, Ion Iliescu, Mircea Geoană și Dan Voiculescu. "Deci cam aceeași echipă care a stabilit suspendarea președintelui României, acum a stabilt că au nevoie de o figură credibilă ca să patroneze ce este în spatele ei", a spus Băsescu.

"Au vrut să utilizeze aceasta figură (a lui Klaus Johannis -n. red.), scopul lor fiind eliminarea sau reducerea șanselor mele la viitoarele alegeri. Pentru asta au trântit și Guvernul. Au nevoie de un guvern al lor și nu de unul așa cum a rezultat din alegeri. Nu poți să scoți de la guvernare partidul cu cel mai mare număr de mandate. Nicăieri, nici în Europa, nu poți să faci așa ceva. La noi s-a încercat o mare încălcare a Constituției. Niște oameni din partide s-au dus la Grivco: noi ne declarăm majoritatea care poate susține un prim-ministru, excepțional om Johannis. Dar au vrut să-l folosească pentru că în spatele lui se află Voiculescu, Iliescu, Geoană, Vanghelie (....)", a declarat șeful statului.

"Oamenii aștia vor să țină România pentru ei așa cum e. Le este frică de modernizarea României, de eliminarea corupției. Și nu mă refer la acele 20 de dosare care s-au făcut în timpul mandatului meu, ci la frica de a-și pierde privilegiile. Sunt categorii întregi care cu voința acestor oameni au dobândit privilegii. Sunt (ei - n. red.) deasupra legii și a ideii de echitate. Le este frică de eliminarea conceptului de stat corupt, pentru că eu nu sunt de acord că cea mai mare corupție la nivel înalt este furtul. Acuma văd cât costă inechitatea, care e tot o forma de coruptie, în salarii nesimțite, în pensii. Asta e fraudă făcută pentru câteva categorii care au avut influență", a completat șeful statului.

"Lor le este frică să nu își piardă privilegiile" , a repetat președintele Băsescu, făcând referire și la opoziția pe care o întâmpină din partea lor în Parlament cererea lui de a se organiza un Parlament unicameral, cu un număr redus de parlamentari.

Traian Băsescu a mai spus că l-a contactat pe Lucian Croitoru pentru a-i propune să preia șefia viitorului Guvern imediat după ce moțiunea de cenzură împotriva Guvernului condus de Emil Boc a trecut în Parlament.

Sursa: REALITATEA.NET

Politrucii aia amintiti mai sus(Geoana, Voiculescu, Iliescu etc) de toata jena sunt atat de penibili si ridicoli cu toate tonomatele lor platite prin mass-media, incat n-au observat nici pana acum(in ciuda eforturilor disperate, sa ne amintim de exemplu suspendarea Presedintelui, scoaterea PD afara de la guvenare si acum ultima incercare esuata cu caderea guvernului si incercarea nereusita de a impune un guvern de papusari favorabili) ca Presedintele Romaniei nu este deloc santajabil in scopul sustinerii sau "linistii" necesare unor grupuri de interese restranse iar ei o tot tin langa in continuare. Batman forever.:) Treaba lor, sa se faca de ras in continuare.

jo27
16th October 2009, 07:02
Nu vad ce a zis Hunor.
O sa fure cum s-a mai furat. Nu e o metoda noua.
Sa vedeti cursul cum se intareste leul, manca-i-as mustatile lui de carnivor.

cum s-a mai furat?
si ce rol are MAI in acest jaf politic?

Romeo
16th October 2009, 07:46
Romeo, ma intreb daca tu esti sanatos la cap. Cum de ce sa il asculte pe un candidat. Antonescu nu e candidat este unul dintre reprezentantii noii majoritati parlamentare. Putea sa faca propunerea Marko Bela care nu e decat un "ungur imputit" sau cum l-a mai numit si pe asta Basescu. Basescu rtebuie sa asculte de propunerea PARLAMENTULUI. Mi se pare clar. De ce trebuie sa asculte majoritatea de ce spune minoritatea? Si mai ales de cand s-a legiferat asta? Eu tot nu am inteles care este raspunsul tau la o intrebare simpla:


cred ca sunt mai sanatos la cap decat tine. Ai inceput sa jignesti pe cei care nu-ti accepta rahatul de alternanta la putere pe care vrei sa-l impui. Sa nu mai fure astia ca vin altii sa fure, asta e politica din ultimii 13 ani! Am scris de cateva ori pe forumul asta ca ne pierdem timpul degeaba si ei fac tot ce vor. Presa asta imputita pe care o avem de 19 ani ne face sa credem ca ne baga cineva in seama, in realitate ei se zbat sa-si faca rating ca sa ia banii de la cei care isi fac publicitate. Dupa cum vezi, nici eu, nici tu, Miril, Utilizatorul nu-siu schimba preferintele.
Sa-ti explic decent de ce Base l-a refuzat pe Crin ?
In primul rand din orgoliu. Daca te uiti la mai toate sondajele de opinie de anul asta, Crin era pe locul 3, deci trebuie un presedinte in functie sa-l asculte pe cel de pe 3 ? Apoi Crin s-a dat in spectacol, Prostanacul nu s-a dat in ceasul mortii (precum Crin) sa strige ca Johannis este alesul lor, l-a lasat pe Crin in fata. Vestejitul a crezut ca asa isi cucereste adepti. Realitatea este ca Johannis a fost pana acum mai tare decat este Crin, el este primar, Crin a fost ministru de mana a treia intr-o perioada in care guvernul se schimba anual, deci mare lucru nu a fost. Eu nu am inteles niciodata de ce PNL il vrea pe Crin, dar nu ma intereseaza. Din PNL il voi vota numai pe Patriciu, daca va fi vreodata cazul. Dar Dinu isi vede de afacerile lui, nu are timp de magariile din Bucuresti. Bravo lui!
Base a spus intotdeauna: numeste PM care trebuie sa-si formeze majoritatea in parlament. Daca si-o formeaza, OK, daca nu presedintele (oricine va mai fi dupa 2014) va propune pe altul. Daca tu crezi ca Base a calcat constitutia, nu ai decat sa sesozezi pe oricine vrei. De altfel, asteapta ca iubitul tau sa faca ce a zis, sa sesesizeze ce vrea el. De ce nu a facut-o PSD in 2004 ? De ce n-o fac acum ? Pentru ca sare Crin in fata si PSD isi mentine o oarecare decenta, asta pentru noi, ca baba din Cuca Macaii nu intelege nimic din acest circ.
Presedintele nu impune premier, ci propune. Parlamentul e liber sa refuze, dar nu la infinit. Pana acum, cei 471 de hoti au acceptat din prima ce a vrut Base, asa ca de ce-i imputi lu nea Traian ? Ca nu a facut ce a vrut fiul generalului care a aparat tara de oamenii ei ?
Normal ca fiind in campanie, Base s-a aratat preocupat de criza, ca a pus un specialist in economie, poate ii asculti parerea lui Daianu si Soviani despre Croitoru.
Si tu, la fel ca Vestejitul, nu vedeti decat lupta pentru putere. Spre mahnirea ta si a mea, PNL nu va depasi niciodata 22 % in tara asta, mentalitatea si cultura economica a poporului asta este! Asa ca PSD va fi mereu o optiune. Base a spus multe fraze interpretabile, voi nu stiti decat sa le rastalmaciti, singurul tel: victoria in alegeri, tara nu conteaza. Base a facut ce a crezut, va raspunde la 6 decembrie.
Si altceva care ar trebui sa-ti dea de gandit: figuri emblematice in PSD parasesc partidul. Pana si Iordanescu, un 0 in politica, iese din partidul care l-a dus in parlament. Trec acestia in PDL ca sa-l distruga pe Base ? Cei care se vor duce pe 6 decembrie nu cred ca vor fi prea mult influentati.
Markeri vor fi intotdeauna, ei se apleaca pentru a roade putina carne de pe ciolan. Atata pot si isi incaseaza umilintele periodic. Asa au patit-o si activistii, dar au trait bine. Avem o viata, numai una, si toti vom linge candva, si Iliescu si Nastase si Base, dar mai ales noi, cei 21 de milioane. Putem pleca, dar in alte tari vom avea de lins si mai mult. Stii cum arata un birou cand vine directorul cel mare! Toti lingaii fac ordine, nu munca utila ii intereseaza!
Base ramane presedinte jucator. Vrei un presedinte prostanac ? Nu-mi fac iluzii ca iti voi schimba optiunea de vot.

Lordliv
16th October 2009, 09:40
Nu-mi fac iluzii ca iti voi schimba optiunea de vot.

mda...acesta este scopul postarilor tale pe acest forum?!
observ ca ii faci apologia unui nebun care foloseste toate resursele tarii ( si pe cele imprumutate ) ca sa se cramponeze de putere.
si esti dezamagit sau revoltat ca nu toti semenii tai achieseaza la parerile tale.:rolleyes:


@ markere,ma doare undeva de referendumul lui base.
aah,daca s-ar face un referendum pentru exterminarea jigodiilor politruce o sa ma duc cu placere:D

markere observa ce te asteapta dupa o viata dedicata unui ideal politruk:drak:

Fostul consilier Radu Teodor s-a despărțit de PD-L, pe motiv că partidul de origine l-ar fi trimis să bată din ușă în ușă pentru a-i învăța pe craioveni cu cine să voteze la apropiatele alegeri prezidențiale.
http://cvlpress.ro/articol.php?id=6446

miril
16th October 2009, 09:44
Nota administrativa: Lui J.Bond, in primul rand, te rog ca de acum incolo sa te exprimi in nume personal si nu in numele romanilor, altfel risti sanctiune pentru trolling. Acest lucru este valabil pentru oricine se comporta asemanator.

Basescu dovedeste inca o data ca nu-l interesesaza parlamentul si prin tot ce intreprinde arata ca pregateste o dictatura de catifea sau nu, cu sprijinul unui miniparlament unicameral compus din slugile lui politice, vizand si transformarea Romaniei dintr-o republica parlamentara intr-una prezidentiala, vorba vine... Dictatura. Asta-i parerea mea. Lumea trebuie sa merga la vot, nu stea acasa, macar asa si-a facut datoria cetateneasca.A bon entendeur, salut!

Nightwish
16th October 2009, 09:48
Romeo, eu vreau o figura decenta, echilibrata, care sa fie un factor de echilibru in politica romaneasca si nu unul de stres. Vreau rege:D... Nu o relicva de rege, nu un rege Duda 1 :D... Dar o persoana cu bun simt, remunerata foarte bine si care sa se comporte decent... Asta astept eu de la omul nr. 1 in stat, indiferent ca e presedinte sau rege... Pacat ca Mihai I are varsta pe care o are iar Duda e.. duda :)

miril
16th October 2009, 09:48
Romeo, corect, sa nu ai iluzii. Macar citeste atent ce spune CTP: "Așa încât, după 20 de ani de viață în libertate, poporul român va avea de ales peste câteva săptămâni, în mod crud și primitiv, între o dictatură personală și o democrație coruptibilă și coruptă, complicată, scumpă și enervantă. Vai de capul nostru".

Nu ma astept sa-ti schimbi optiunea, e treaba ta, dar macar reflecta. Un pic.

rob_din
16th October 2009, 10:15
Romeo, eu vreau o figura decenta, echilibrata, care sa fie un factor de echilibru in politica romaneasca si nu unul de stres. Vreau rege:D... Nu o relicva de rege, nu un rege Duda 1 :D... Dar o persoana cu bun simt, remunerata foarte bine si care sa se comporte decent... Asta astept eu de la omul nr. 1 in stat, indiferent ca e presedinte sau rege... Pacat ca Mihai I are varsta pe care o are iar Duda e.. duda :)

Daca ar fi sa aleg intre Basescu si monarhie l-as vota cu 2 maini pe Basescu. Nu voi accepta niciodata ca seful unui stat sa nu fie ales de catre po****tie, oricat de simbolic ar fi rolul lui. As fi de acord cu un presedinte ales de parlament in schimb

Nightwish
16th October 2009, 10:17
As fi de acord cu un presedinte ales de parlament in schimb

Adica inca un pas catre o dictatura elitista :)

Lordliv
16th October 2009, 10:19
miril,abia acum ai descoperit ca individul acela are o marota prin a vorbi in numele poporului?:D

nebunul de la cotroceni trage cu inversunare de timp.
insignifiantul cojocaru in cazul in care nu reuseste sa faca un guvern in 10 zile poate sa-si depuna mandatul si fara sa se prezinte in parlament.
nebunul desemneaza iar un slugoi de-al gastii cu un mandat de 10 zile...

Elphax
16th October 2009, 10:22
ce nesimtit e asta :
Basescu a declarat vineri dimineata ca este dispus sa nominalizeze un premier politic, in cazul in care Guvernul Croitoru nu primeste votul de investitura din partea Parlamentului. "Nu am nicio alta solutie, decat sa respect votul din alegerile din 2008 si sa desemnez un al doilea premier, de data aceasta politic, din partidul cu cel mai mare numar de parlamentari, dar nu va pot spune numele"

e clar ca sacrifica Romania pentru a-si salva mandatul si prefera anticipate decat sa cedeze majoritatii ...

Lordliv
16th October 2009, 10:28
@ night, din pacate, pentru incultura politica a romanilor, propunerea ta ramane una idealista.
se prefera un individ cu tare din popor...

Elphax
16th October 2009, 10:31
apropo de asta - as prefera o Regina - o persoana gen d-na Saftoiu ...
:P

Lordliv
16th October 2009, 10:34
apropo de asta - as prefera o Regina - o persoana gen d-na Saftoiu ...
:P

te referi la corpul ei plinut?:D
sau la rolul ei de " barbat " acasa?:D

miril
16th October 2009, 11:01
Lordliv, eu am constat multe, demult, dar, fara sa privatizez discutia pe acest forum, toate au o limita, inclusiv rabdarea. Eu doresc ca fiecare sa-si exprime opiniile in nume strict personal, indiferent de continutul lor si, atunci, sunt multumit ca putem avea un dialog. Atat. Cine nu intelege asta... Asta este.

Regele Romaniei, in general, cu mici exceptii, a fost una dintre persoanele politice cele mai iubite de popor, iar regalitatea a fost institutia printre cele mai respectate de majoritatea po****tiei. Si uite ca veni comunismul, votat apoi cu doua maini, si ne-a repus in drepturile noastre strabune, de slugi la Tatuci cu inclinatii pentru lasitate si marlanie. Daca Romania ar fi mers pe drumul cel bun, dupa revolutie, in mod normal acest popor trebuia sa fie chemat sa alega intr-un referendum cu adevarat necesar, privind Romania ca monarhie sau nu. Noroc ca, vorba vine, avem tovarasi de drum precum Iliescu si Basescu care ne leaga la ochi. Ca la Baba Oarba, de la Duminca Orbului. Incoace. "Va multumim din inima, tovarasi"!

Bancaru
16th October 2009, 11:13
Sa le luam pe rand, ca lumea spune multe, printre care e si multa prostie:

@Marker, era mai bine daca se intalneau la carciuma? Aliantele se fac numai in Piata Romana? Sau unde? Inainte sa faca guvernul Boc Basescu a fost vazut la restaurant cu Udrea, intr-o noapte, daca iti mai aduci aminte au aparut fotografii.

@Jo27 - de unde 27 ca vad ca ai 26? Cum s-a mai furat? Cu autobuzul. Cu sanviciuri. Cu bani. Cu turism electoral, adica cu microbuzul. Cu furat urna. Cu tiganie (vezi Stefanesti de Arges). Si poate or mai fi dar eu nu sunt chiar la curent cu toate. Acum se pare ca apare chestia cu sectiile externe.

@Romeo, asa crezi tu ca esti mai sanatos la cap decat mine. Si te las sa crezi asta. Daca tu explici refuzul "din orgoliu" dar totusi il votezi pe acest bou nu mai am argumente in fata ta. Adica nu mai au rost. Eu nu incerc sa iti bag rahatul meu de alternativa pe gat ci incerc sa te fac sa intelegi punandu-ti niste intrebari mai mult decat simple la care, bag seama, nu esti capabil sa raspunzi, desi te-am intrebat de cel putin 3 ori, pana am ragusit la unghii. EU mi-am schimbat opinia. EU am facut-o. Nu cred ca trebuie sa vorbesc si in numele lui Miril, pentru ca el ne face bine pe toti la cap. Cine vrea... Tu vrei?
Ce legatura are locul 3 sau 33 cu calitatea de parlamentar si lider al opozitiei care tocmai ti-a dat DEMOCRATIC guvernul? Ca sa intreb mai pe intelesul pulimii: ce p**a mea de legatura are una cu alta? Basescu nu trebuie sa asculte de nimeni? Eu pe ce loc sunt? EU VOTEZ, intelegi?De mine trebuie sa asculte. Eu am trimis niste oameni in parlament, buni, rai, nu mai conteaza. Au fost trimisi acolo pe acelasi principiu dupa care el a ajuns presedinte. Ce sa iti spun.... locul 3. Banuiesc ca el nu in halul asta incat sa gandeasca asa.
Ce legatura are Coitoru? Sovianu, aprropo, aseara l-a luat in balon.
Basescu a declarat clar, poate ai auzit si tu, ca nu si-a propus sa scoata tara din criza. Gresesc? Mint? Dupa care a devenit brusc preocupat de asta. Eu numesc asta demagogie, minciuna si nesimtire ba si atac la inteligenta mea si a oricui altcuiva sesizeaza aceasta magarie. Basescu in functia pe care o ocupa are senzatia ca e la un concurs gen The Apprentice. face orice strategie numai sa castige. Aici e putin diferit.
Apropo, cum comentezi parerea SPECIALISTULUI IN DREPT CONSTITUTIONAL, l-am numit pe EMIL BOC, legat de dreptul presedintelui de a numi premier.
Asa cum scriam mai sus poate sa va (iti) faca Basescu orice ca nu vezi nimic. Nornal, de la jet.

Gabri3l
16th October 2009, 11:22
Base a zis azi dimineata intr-un interviu acordat pentru tvr ca daca parlamentul refuza propunerea lui Croitoru si va fi obligat astfel sa faca si cea de-a 2 propunere de premier, atunci acesta va respecta votul alegerilor din 2008 si ca va desemna un nume de premier din randul partidului cu cel mai mare numar de parlamentari, adica pdl.... asta ar insemna o lovitura de maestru acordata majoritatii adhoc si candidatilor acesteia la alegerile prezidentiala.
daca parlamentarii vor refuza si ce-a de-a 2 propunere de premier, atunci presedintele Romaniei poate dizolva parlamentul.... astfel incat imediat dupa alegerile prezidentiale, indiferent de cine va iesi presedinte, vor trebui organizate alegeri anticipate.
aici alianta psd-pnl, ma refer la marionetele slabe care o conduc, s-au cam aruncat cu capul inainte crezand ca pot impune ce premier doresc ele....dar cum niciun partid nu va dori sa se ajunga la anticipate, sunt mari sanse ca noul premier desemnat din partea partidului cu cei mai multi parlamentari sa fie investit in parlament cu 99,99% de frica anticipatelor pe stil vot uninominal....iar alianta adhoc psd-pnl sa-si fi luat o mare tzeapa... asta daca nu se hotarasc in cele din urma sa accepte prima propunere de premier si un guvern de uniune nationala, cu Croitoru in frunte... punct.

Nightwish
16th October 2009, 11:29
Ramane de vazut daca va fi sesizata curtea constitutionala si, daca da, ce va avea de spus in privinta acestei desemnari...

Lordliv
16th October 2009, 11:38
bai admirator de idoli falsi ( apropo ce mai face anastase?:D) nu faci altceva decat sa raspandesti stiri false.

in ultimele 6 luni de mandat prezidential propunerea de guvern poate sa cada de doua ori in parlament fara ca presedindele sa-l dizolve...
in noul mandat prezidential se reiau procedurile de la capat,efectele celei de-a doua invalidari (din mandatul anterior) nefiind opozabile.


curtea constitutionala a aratat pana acum multa prudenta in relatia sa cu jucatorii de pe piata,asa ca ma astept tot la o decizie ambigua la o sesizarea facuta chiar de parlamentul romaniei.

miril
16th October 2009, 11:52
Asta am tot vrut eu de ieri sa corectez, Lordliv. Base, e mai speriat decat vrea sa arate. El stie ca trebuie sa merga cu tot arsenalul lui de dictator (din fire) pana la ultima suflare, amenintand, calcand, batandu-si joc de orice institutie politica, inclusiv Parlamentul, asa schiop cum este el, dar ales democratic. Stie si ca daca nu va reusi, a fost avertizat si de motiunea de cenzura care a trecut, imperiul construit de el prin impostura se va darama ca un castel de nisip si o data cu el si camarila lui. Si pentru ca a starnit chiar si pe cei mai pasnici, minoritatile nationale, printre altii, nu va culege decat ce a cules. Tsu...Name It!

jo27
16th October 2009, 11:58
@Jo27 - de unde 27 ca vad ca ai 26? Cum s-a mai furat? Cu autobuzul. Cu sanviciuri. Cu bani. Cu turism electoral, adica cu microbuzul. Cu furat urna. Cu tiganie (vezi Stefanesti de Arges). Si poate or mai fi dar eu nu sunt chiar la curent cu toate. Acum se pare ca apare chestia cu sectiile externe.



nu cred ca e cazul sa explic aici de la ce vine 27, daca vrei neaparat sa stii imi trimiti un PM iti raspund. insa nu e nimic spectaculos, te asigur.

nu m-ai lamurit totusi care e rolul MAI.

newcool
16th October 2009, 12:00
Intrebare: Crinul vested se lauda ca a propus un premier acceptat de majoritatea parlamentului(ramane de vazut,cat de majoritari sunt,acum cu noua propunere,deja UDMR da semnale ca-si baga picioru-n ea majoritate,daca e cazu' repede repede vine la discutii cu Taylor:P),si de majoritatea po****tiei.Pai de unde a dedus Crinu' ca majoritatea po****tiei il vrea pe Johannis? Ca nu-mi aduc aminte sa se fi consultat Crinu cu po****tia:rolleyes:

Lordliv
16th October 2009, 12:05
da,newcool!
fiecare ( sau macar cei insemnati;)) au pretentia ca vorbesc in numele poporului.
inclusiv marker ( care nu este insemnat:D)

ps. dar mai conteaza poporul?!:cool:

@ jo
ministerul administratiei si internelor organizeaza alegerile prezidentiale.punct

jo27
16th October 2009, 13:04
@ jo
ministerul administratiei si internelor organizeaza alegerile prezidentiale.punct


tot nu inteleg. adica cine controleaza MAI va frauda alegerile?

Romeo
16th October 2009, 13:20
Macar citeste atent ce spune CTP: "Așa încât, după 20 de ani de viață în libertate, poporul român va avea de ales peste câteva săptămâni, în mod crud și primitiv, între o dictatură personală și o democrație coruptibilă și coruptă, complicată, scumpă și enervantă. Vai de capul nostru".

Nu ma astept sa-ti schimbi optiunea, e treaba ta, dar macar reflecta. Un pic.

de acord cu CTP, dar cum Johannis nu candideaza, pe Croitoru nu-l vreti, din cei 6 (inclusiv rromul de azi dimineata) eu nu prea am ce alege. Apoi fii de generali de armata nu vreau, PSD isti nici atat, asa ca ce-mi ramane pentru turul II ? Si mai spune-mi care e raportul veniturilor intre CTP si tine, esti de acord ca banii sa se duca la astfel de jigodii ?

Lordliv
16th October 2009, 13:23
aha, jo!
mai cu doi si un sfert, cu jandarmeria si prefectii, imprimeria nationala cu tiparirea buletinelor in plus fata de cele normate, monitorul oficial,autoritatea electorala cu softul sau,arr cu transportatorii de persoane etc,etc:D

miril
16th October 2009, 14:12
Intrebare: Crinul vested se lauda ca a propus un premier acceptat de majoritatea parlamentului(ramane de vazut,cat de majoritari sunt,acum cu noua propunere,deja UDMR da semnale ca-si baga picioru-n ea majoritate,daca e cazu' repede repede vine la discutii cu Taylor:P),si de majoritatea po****tiei.Pai de unde a dedus Crinu' ca majoritatea po****tiei il vrea pe Johannis? Ca nu-mi aduc aminte sa se fi consultat Crinu cu po****tia:rolleyes:

Parlamentu-i po****tia reprezentata proportional politic prin alegeri democratice care au avut loc anul trecut prin comparatie cu alegerile prezidentaiale care au avut loc, si ele democratic, acum cinci ani. Nu-mi vine sa cred ca po****tia sa-si fi schimbat optiunile politice la 360 de grade sau, fie ele si 90, in ultimul an, posibilitatea fiind mai mare insa, cinci ani, in ceea ce-l priveste pe presedinte. Alternativa la parlament, in afara de dictatura, nu vad, ca doar n-o sa plebiscitam prin referendum in fiecare saptamana sau...? Cat despre ungurii citati, iata raspunsul:

http://www.realitatea.net/marko-bela--i-am-propus-lui-boc-sa-si-reanalizeze-pozitia-si-sa-l-sustina-pe-johannis_642332.html

newcool
16th October 2009, 14:20
Irelevant ce spui Mirile.Daca Nea Caisa din parlament vrea razboi cu Coasta de Fildes,ca asa a visat azi noapte,nu inseamna ca si po****tia care l-a votat vrea acest lucru.

jo27
16th October 2009, 14:20
aha, jo!
mai cu doi si un sfert, cu jandarmeria si prefectii, imprimeria nationala cu tiparirea buletinelor in plus fata de cele normate, monitorul oficial,autoritatea electorala cu softul sau,arr cu transportatorii de persoane etc,etc:D

ahaaaaa....deci alegerile parlamentare au fost fraudate de PNL, iar cele pt parlamentul european de PSD?

Lordliv
16th October 2009, 14:36
ahaaaaa....deci alegerile parlamentare au fost fraudate de PNL, iar cele pt parlamentul european de PSD?

jo, sa nu-ti inchipui ca nu stiam unde vrei sa ajungi!:D
da, toti au fost la putere si stiu cum se fraudeaza alegerile!
dar conteaza si puterea partidului in teritoriu.;)
la alegerile pentru PE,au fost 600.000 de votanti pe liste suplimentare,fata de varful unei zile la mare de 150.000 de turisti:cool:
in concluzie la alegerile pentru PE au furat si psd si pdl,pentru ca institutiile amintite de mine erau impartite,basca premier pdl!

@ new,scuza-ma pentru dezacordul din postarea anterioara;)

miril
16th October 2009, 14:37
Irelevant ce spui Mirile.Daca Nea Caisa din parlament vrea razboi cu Coasta de Fildes,ca asa a visat azi noapte,nu inseamna ca si po****tia care l-a votat vrea acest lucru.

Esti amuzant! Sper sa-ti citesti, candva, cele scrise si sa reflectezi la cele spuse in...tinerete. Ce spui tu imi arata ca po****tia Romaniei este lipsita de orice cunostiinte despre functionarea democratica a statului, de oriunde ar fi el, cu conditia sa fie democratic. Nea Caisa din exemplul tau este mai degraba Domnul Lam...aie, din Gradina Botanica din apropiere. Palatul Cotroceni. Ascuns dupa cires, a luat o pruna mai ieri in...gura, fiind constipat si i-a iesit ce i-a iesit din gura...o portocala, la culoare, de propunere, desi culoare pare mai maro decat deobicei. Ce mai, salata de fructe constitutionala a la Co Trei Coceni. Adica, Gica...contra politicii de consens adica de bun simt. Nea Caisa din exemplul tau=peste 65% din numarul de parlamentari, alesi democratic sa reprezinte po****tia Romaniei, Nea Lam...aie al meu=E numai Unu si acru rau de tot. Intelegi?

Nightwish
16th October 2009, 14:40
Irelevant ce spui Mirile.Daca Nea Caisa din parlament vrea razboi cu Coasta de Fildes,ca asa a visat azi noapte,nu inseamna ca si po****tia care l-a votat vrea acest lucru.

Acum tu esti absurd... E vorba de faptul ca 65% din parlamentari doresc un prim ministru iar presedintele refuza sa-l numeasca si ameninta ca urmatorul nominalizat va fi din partidul actualmente minoritar in Parlament, PDL.
In opinia mea, criza politica a fost provocata de PSD, prin declaratiile fostului ministru de interne iar acum este perpetuata de catre marinarul betiv, pentru ca tine cu dinti ca pedeleii sa organizeze alegerile...

miril
16th October 2009, 14:43
Acum tu esti absurd...

Sa inteleg ca si eu am fost absurd :D? Moi? Never!!!

Bancaru
16th October 2009, 14:50
@JO27, tocmai, rolul lui MAI nu e nici macar unul. Stau cu mana pe bij. Ce mai doresti sa stii? Cum?! Nu crezi? Sa iti zic. Au fost ffacute sesizari cu persoane care au votat de mai multe ori, chiar mai mult de 2 ori. Si? Ai vazut pe cineva arestat? Asa a zis micul muc Boc. Sau era treaba ministerului agriculturii? Probabil

Lordliv
16th October 2009, 14:53
@JO27, tocmai, rolul lui MAI nu e nici macar unul. Stau cu mana pe bij. Ce mai doresti sa stii? Cum?! Nu crezi? Sa iti zic. Au fost ffacute sesizari cu persoane care au votat de mai multe ori, chiar mai mult de 2 ori. Si? Ai vazut pe cineva arestat? Asa a zis micul muc Boc. Sau era treaba ministerului agriculturii? Probabil

bancare,lasa-l ca baiatul se crede subtil!:D

miril
16th October 2009, 14:54
...ca sa nu mai vorbim de listele suplimentare de care Guvernul Boc 1-2 nici n-a dorit sa auda sa-l treca fuguta spre asumare. In schimb, asomare s-a facut. A democratiei.

newcool
16th October 2009, 15:00
Acum tu esti absurd... E vorba de faptul ca 65% din parlamentari doresc un prim ministru iar presedintele refuza sa-l numeasca si ameninta ca urmatorul nominalizat va fi din partidul actualmente minoritar in Parlament, PDL.
In opinia mea, criza politica a fost provocata de PSD, prin declaratiile fostului ministru de interne iar acum este perpetuata de catre marinarul betiv, pentru ca tine cu dinti ca pedeleii sa organizeze alegerile...

aia 65% pot sa faca si yoga daca vor.Presedintele are rolul de a desemna primul ministru.Ca muschiu lu' Baselu il vrea pe Croitoru nu inseamna ca incalca constitutia.Si pana la urma lasati-ma cu aia 65%.In mai putin de 2 saptamani vor fi sub 40%...:rolleyes: ca asa-i in tenis:D

miril
16th October 2009, 15:08
aia 65% poate sa faca si yoga daca vor.Presedintele are rolul de a desemna primul ministru.Ca muschii lu' Baselu il vrea pe Croitoru nu inseamna ca incalca constitutia.Si pana la urma lasa-ti-ma cu aia 65%.In mai putin de 2 saptamani vor fi sub 40%...:rolleyes: ca asa-i in tenis:D

Constitutional, da, rational...ca muschii lui. Sa inteleg ca vor fi alegeri parlamentare si nu stim noi? Basescu poate face ce minoritate vrea el sa para majoritara, dar asta nu-i democratie, ci...muschii lui. Ca asa-i-n box. Ala de maidan. Ce se te astepti de la un marlan. In rest, toti o apa si-un pamant desi, unii reprezinta amestecul. Mocirla, mai pe romaneste. Portocalie.

Nightwish
16th October 2009, 15:22
aia 65% pot sa faca si yoga daca vor.Presedintele are rolul de a desemna primul ministru.Ca muschiu lu' Baselu il vrea pe Croitoru nu inseamna ca incalca constitutia.Si pana la urma lasati-ma cu aia 65%.In mai putin de 2 saptamani vor fi sub 40%...:rolleyes: ca asa-i in tenis:D

Sa inteleg ca din punctul tau de vedere este ok ca, in cazul in care un partid castiga alegerile legislative cu 80% din voturi, presedintele sa propuna un ministru apartinand minoritatii de 20%? Ce legitimitate ar avea PM-ul respectiv?
In ce masura ar putea el reprezenta votantii?

miril
16th October 2009, 15:23
Muschii lui de...DICTATOR. Repet, parerea mea este ca i-a intrat frica-n oase si incearca sa bage spaima in parlamentarii neobedienti, prin orice mijloace. Autogol, dupa autogol, parerea mea, caci a reusit sa-i unesca mai bine ca niciodata ca sa-l dea afara, defintiv din sistem. Nu fac asta, adio, nu se mai iveste inca o sansa, caci asta-i pus sa desfiinteze Parlamentul si sa-si faca pohtele nu numai cu...stiti voi cine. DICTATURA ar fi consecinta. Ultimul autogol, cel mai spectaculos:

http://www.realitatea.net/basescu-spune-ca-poate-dizolva-parlamentul-a-doua-zi-dupa-turul-al-doilea-al-prezidentialelor_642477.html

Ah, uitasem diagnosticul. E bolnav rau de tot. Nu la muschi, sa ne intelegem.

rob_din
16th October 2009, 15:32
aia 65% pot sa faca si yoga daca vor.Presedintele are rolul de a desemna primul ministru.Ca muschiu lu' Baselu il vrea pe Croitoru nu inseamna ca incalca constitutia.Si pana la urma lasati-ma cu aia 65%.In mai putin de 2 saptamani vor fi sub 40%...:rolleyes: ca asa-i in tenis:D

Varianta asta o crezi tu si cativa aplaudaci pierduti cu firea de-ai lui Basescu. Constitutia este foarte clara, presedintele nu desemneaza pe cine vrea el, ci premierul nominalizat fie de partidul care a castigat alegerile, fie de o majoritate formata in parlament. Ar fi si o idiotenie sa creada cineva ca desemnarea primului-ministru este atributul exclusiv al presedintelui, atata timp cat guvernul raspunde in fata parlamentului


Oriucm, un asemnea grad de paranoia ca la acest Basescu nu-mi imaginam. Deci el si-a facut deja planul ca, in cazul in care pierde, sa dizolve parlamentul pana se instaleaza noul presedinte. Ceva absolut incredibil de imaginat de un om sanatos la cap

newcool
16th October 2009, 15:34
Sa inteleg ca din punctul tau de vedere este ok ca, in cazul in care un partid castiga alegerile legislative cu 80% din voturi, presedintele sa propuna un ministru apartinand minoritatii de 20%? Ce legitimitate ar avea PM-ul respectiv?
In ce masura ar putea el reprezenta votantii?
Night,stii bine ca aici nu-i vorba de asa ceva.Aici e vorba de o confruntare directa intre 2 tabere la fel de ahtiate dupa putere si una si cealalta.Si fiecare din ele fac ce stiu mai bine.Sa-si dea la geoale reciproc.

rob_din
16th October 2009, 15:36
Si in republicile prezidentiale premeirul este numit din partea partidelor care formeaza majoritatea parlamentara. Bine, Basescu inca n-a aflat ca potrivit constituiei planul ala de a dizolva parlamentul chiar daca pierde alegerile este de nerealizat.

newcool
16th October 2009, 15:41
Varianta asta o crezi tu si cativa aplaudaci pierduti cu firea de-ai lui Basescu. Constitutia este foarte clara, presedintele nu desemneaza pe cine vrea el, ci premierul nominalizat fie de partidul care a castigat alegerile, fie de o majoritate formata in parlament. Ar fi si o idiotenie sa creada cineva ca desemnarea primului-ministru este atributul exclusiv al presedintelui, atata timp cat guvernul raspunde in fata parlamentului


Oriucm, un asemnea grad de paranoia ca la acest Basescu nu-mi imaginam. Deci el si-a facut deja planul ca, in cazul in care pierde, sa dizolve parlamentul pana se instaleaza noul presedinte. Ceva absolut incredibil de imaginat de un om sanatos la cap
prima data,ca nu-s aplaudac a lui Base.N-am de gand sa votez cu el,de fapt nu votez cu nimeni.
apoi ar fi bine sa citesti Constitutia,sa vezi ce zice,este atributul exclusiv al presedintelui(criteriile sunt interpretabile)
apoi,gugaleste si vezi ce-ti spune definitia despre paranoia.Acolo Jiji si Vadim sunt reprezentantii de seama..
ultima : ma amuzati cat de incrancenati sunteti.

miril
16th October 2009, 15:50
Pentru cei cu gugalu, o personalitate disarmonica, sa zicem psihopata, are comportamente paranoice, de decompensare, in situatii in care se simte amenintata. Newcool, Basescu vorbeste in termeni de LOVITURA DE STAT si tu faci pe expertul in Constitutie? Nu stiu ce optiuni politice ai, nu conteaza de fapt, dar modul tau de a pune problema imi da de inteles cum poate fi po****tia mani****ta de orice derbedeu politic, fie ca el este Iliescu, Basescu, Vadim, Becali sau Aiurea.

newcool
16th October 2009, 15:56
Ce patetic spus,imi dau lacrimile..Lovitura de stat:groggy:. Glumesti probabil.Aia cu suspendarea lui Base ce-a fost? Nu tot o lovitura de stat,esuata ce-i drept..Cum nu le canta-n struna jigodiilor psd-iste cum e dictator.Acu vreun an jumate cand ii primea la guvernare,nu era dictator, asa-i?
Nu simpatizez politic pe nimeni,ce pot spune este ca detest in schimb din inima tot ce tine de jegurile alea care se numesc psd-ii.

Lordliv
16th October 2009, 16:00
new,si pe mine ma amuza incercarea ta de a face pe oripilatul fata de atitudinea unor useri vis a vis de santajistul paranoic care vrea sa se baricadeze la cotroceni.
preiei niste clisee defulate de aplaudacii basescieni si esti incantat de tine.
esti macar jurist ca sa poti avea pretentia ca poti citi constitutia si sa o intelegi,sau vorbesti doar de amorul artei!
punct.

ps. ridicola pozitia cojocarului care umbla prin oras dupa ministeriabili!:)
dar ce nu face el pentru un zambet al lacrimioarei.

miril
16th October 2009, 16:02
Ala a fost un exercitiu democratic, daca intelegi. Nu-i patetic, este grav si lacrmile ar trebui sa nu fie de corcodil ci genuine, daca intelegi, caci situatia este grava. Pentru popor, nu pentru parlamentari, sa ne intelegem.

newcool
16th October 2009, 16:15
new,si pe mine ma amuza incercarea ta de a face pe oripilatul fata de atitudinea unor useri vis a vis de santajistul paranoic care vrea sa se baricadeze la cotroceni.
preiei niste clisee defulate de aplaudacii basescieni si esti incantat de tine.
esti macar jurist ca sa poti avea pretentia ca poti citi constitutia si sa o intelegi,sau vorbesti doar ca sa te afli in treaba?
punct.
Vorbesc ca sa ma aflu-n treaba...Sesizam ieri ca cine nu-i cu voi e impotriva voastra.Azi imi intaresc convingerea:ok:


new,si pe mine ma amuza incercarea ta de a face pe oripilatul fata de atitudinea unor useri vis a vis de santajistul paranoic care vrea sa se baricadeze la cotroceni.
preiei niste clisee defulate de aplaudacii basescieni si esti incantat de tine.
esti macar jurist ca sa poti avea pretentia ca poti citi constitutia si sa o intelegi,sau vorbesti doar ca sa te afli in treaba?
punct.

sunt curios daca Base castiga alegerile,ce-o sa ziceti de aia care il vor vota.Si vor fi cel putin 51%,nu? Ca-s idioti cu totii? Asa o fi,ca prea o ziceti cu foc.:)

Lordliv
16th October 2009, 16:25
gica chioru are dreptate la chestia cu categorisirea unei parti ( mari ) a poporului roman.
din pacate exista milioane de romani care datorita saraciei se vand pe cateva pachete oferite de partide,asa ca este posibil sa avem si varianta ta.

new,la cate te cunosc eu,sper inca ca faci caterinca!:D


ps. indiferent cine castiga,procentul se va aplica la prezenta la vot care nu cred ca va depasi 40%.

miril
16th October 2009, 16:26
Daca va castiga Base, asta-i vointa poporului, nimic altceva. S-a mai intamplat asta, iar in unele cazuri, prin anii 30 o majoritatea a decis pentru o anume persoana. S-a dovedit mai tarziu ca nu a avut dreptate, cu milioanele de morti, cu tot. Newcool, nu intelege gresit discutiile in contradictoriu, prin dialog. Fiecare tine la ideea lui si asta-i normal. Cateodata mai gresim, fiecare sau in grupp, iar este normal. Gresit este, insa, cand ne desconsideram colegii de dialog, nu-i cazul tau si nici a majoritatii de pe acest forum. Sa auzim si de bine si la mai...dialog!

Eu cred ii place sa se faca interesant, Lordliv. Pe contre, pe inverse. Normal, la varsta lui. Iar este (ceva) normal.

Bancaru
16th October 2009, 16:29
bancare,lasa-l ca baiatul se crede subtil!:D

Pun pariu ca are rude militieni. Ma rog, politisti.

newcool
16th October 2009, 16:33
sincer chiar fac caterinca..Sunt scarbit de tot ce-nseamna politica in Romanica.Voi merge la vot,e necesar sa facem asta,e unul din drepturile fundamentale si ar fi cazul sa ne folosim de el.Am zis ce voi face cu votul si ma gandesc serios ca-i singura solutie sa protestam la ce abrambureala-i in politica romaneaca,sa dam un vot de blam tuturor.
Ne auzim mai tarziu.O zi buna tuturor:ok:

miril
16th October 2009, 16:35
O zi buna si tie :D! Corect, trebuie mers la vot si fiecare va vota pe cine crede de cuviinta. Chiar si pe...Nimeni.

Bancaru
16th October 2009, 16:37
Newcool, dar tu cu cine esti? Ca deunazi acuzai greturi la utrenie si la vecernie, indiferent ca era vorba de oranj sau rosu, iar acum vad ca iti dai arama pe fata, incercand cu, chipurile, tact sa ne faci pe noi sa credem ca gresim.
Vad ca boul de Basescu o tine langa pe a lui. Pai daca a ajuns Ponta sa mi se pare simpatic. A spus imberbul aseara la nu stiu ce post, incercand sa fie cat se poate de echidistant, luand si citind din somdajul CSOP (parca) cel comandat de PD - PD undeva pe la 35%, PSD la 34%, PNL 15% si UDMR 6% iar restul nu intrau. Deci in aceasta situatie, intreb eu pe domnul Basescu prin reprezentantii lui, Marker, Romeo si restul, de ce trebuie sa dizolve parlamentul ca sa facem alegeri anticipate? Cum crede el ca se va realiza majoritatea? Ca sondajul arata clar ca nu se poate. Sau se bazeaza pe faptul ca romanul, trebuie sa o recunoastem, nu Markere, e prost, si se bucura si se simte important cand te faci ca ii dai lui cutitul si furculita. Dar nu are ce face cu ele. Si le baga in fund. Este un inutil. Daca inca te mai exciti la ideea emanata de Basescu - ma intorc la popor, pai atunci ... isi merita soarta. Si suferim si noi cu ei.

newcool
16th October 2009, 16:47
Bancare cred ca ti-am raspuns deja in postarea anterioara.
Hai UTA!:ok:

miril
16th October 2009, 17:02
HAI PROGRESUL :ok:! Respect, Uta! Jos Basescu :evil:! Se pare ca daca...pleaca, revenim si noi in Cotroceni. Despre Parcul cu Platani e vorba.

miril
16th October 2009, 17:09
Un cacialmist ordinar!

http://www.realitatea.net/basescu-propune-un-sistem-de-vot-care-sa-duca-la-un-parlament-cu-doua-partide-mari-si-udmr--cum-comentati_642582.html

Bancaru
16th October 2009, 17:11
Ai scris-o cand o scriam si eu. :D
Oare nu este posibil sa se incerce sa se repare o greseala pe care o recunoasc cu totii mai mult sau mai putin voalat, si anume scaparile din constitutie. Nimeni nu stie cu exactitate care este al mai indreptatit sa faca si ce anume, aici ma refer la numirea unui premier. Am ajuns sa vina Videanu la teve cu enuntul din dex pentru DESEMNEAZA? Pai Videanu e putin mai alb la fata si la par decat Vanghelis ca in rest vorbeste la fel de corect ca si Pardalian. Ieri toti cei de la PD erau cu constituta in mana, de ziceai ca asa s-au nascut. Iar Berceanu, desi a scos maciuca si batea cu ea in masa, cum ca el a participat la toate adunarile constituante, din 90 si ceva incoace, la un moment dat a raspuns ca nu stie el ce au vrut sa zica aia in nu stiu ce pasaj interpretat de specialistul in drept constitutional, Bok, ca fiind un mod evident prin care presedintele, in cazul nostru Basescu, nu are voie sa DESEMNEZE dupa capul lui ci trebuie sa tina cont de majoritatea din parlament.
De ce apelam la orgoliu, este exact ca in traficul bucurestean, cand e clar ca nici Coitoru si nici un alt premier care nu este Johannis nu va trece in parlament.
Atunci cand si-a pus capul in poala lui Voiculescu invitandu-l in alianta, Basescu se afla in Ateneul Roman sau la Opera? Ce fel de argument e asta: eu am fost comunist dar nu mai sunt, spus de Basescu mot-a-mot (Markere, asta se cheam cuvant cu cuvant)? Mai trebuia sa spuna jur pe rosu.

Bancaru
16th October 2009, 17:14
Un cacialmist ordinar!

http://www.realitatea.net/basescu-propune-un-sistem-de-vot-care-sa-duca-la-un-parlament-cu-doua-partide-mari-si-udmr--cum-comentati_642582.html
Ca raspuns al meu pun, de fapt, raspunzul unuia care a citit si el articolul:


2. Tavi
Astazi, ora 16:51
Ce ticalos!

Este destul de greu sa distrugi 15-17% din patura sociala liberala a Romaniei. Pana la urma asta e dorinta lui. E clar ce a facut si cu PNT si de ce. Basescu este un comunist.

Bumbescu
16th October 2009, 18:13
Sa inteleg ca din punctul tau de vedere este ok ca, in cazul in care un partid castiga alegerile legislative cu 80% din voturi, presedintele sa propuna un ministru apartinand minoritatii de 20%? Ce legitimitate ar avea PM-ul respectiv?
In ce masura ar putea el reprezenta votantii?

Nu e vorba despre asa ceva aici. PDL-ul are pana la urma cei mai multi parlamentari, este partidul despre care se poate spune ca a castigat ultimele alegeri(la mustata dar le-a castigat).

Este minunat sa vezi in ultimele zile cum toate muhaielele il vor pe Johanis, vai draga, pt ca e om serios si nepatat.:D
Tot felul de trogloditi care probabil ca in alte conditii nu l-ar fi scos din "sas imputit" si i-ar fi urat sa "se duca in Germania sa guverneze", dintr-o data, ca prin farmec, il apreciaza.
Conteaza ca omul e un fost profesor de fizica si un fost inspector scolar si deci ca nu are nici un strop de pregatire economica necesara totusi intr-un moment ca asta? Nu, evident ca nu. E baiat subtire domne, e un finut, asa declara toate toapele psd-iste si mai nou pnl-iste.
Si are experienta domne, a refacut Piata Mare, Piata Mica si Piata Huet(in rest Sibiul e la fel de imputit ca orice oras romanesc, sau in orice caz, nu e altfel decat alte orase transilvanene). E clar ca ne scoate din criza cu asta.
Ce poate fi mai puternic in lupta cu criza decat un trio formidabil format dintr-un restaurator de Piete, un fost muzeograf(crin) si un politruc pursange(prostanacul)?
Nimic, in fata astora un neterminat precum Croitoru n-are nicio sansa...:D
gasca prezenatatorului baby-face si a ciutacului.

jo27
16th October 2009, 18:14
Pun pariu ca are rude militieni. Ma rog, politisti.

ia fa tu un pariu ca ala din reclama aia idioata de la Noroc si pune pariul cu mine. si iti spun dupa aia cite rude militieni am. nu fi mai penibil decit esti, caci eu nu te-am jignit...pina acum :D


si subtil am fost pt tine, caci n-ai inteles ce am vrut sa zic, desi lord s-a prins repede. ideea era ca PSD si PNL nu vor Guvernul ca sa nu fure Basescu, ci ca sa fure ei. cum nu puteau sa-l obtina, bineinteles ca au bagat la inaintare un inocent.

Bumbescu
16th October 2009, 18:15
Sa inteleg ca din punctul tau de vedere este ok ca, in cazul in care un partid castiga alegerile legislative cu 80% din voturi, presedintele sa propuna un ministru apartinand minoritatii de 20%? Ce legitimitate ar avea PM-ul respectiv?
In ce masura ar putea el reprezenta votantii?

Nu e vorba despre asa ceva aici. PDL-ul are pana la urma cei mai multi parlamentari, este partidul despre care se poate spune ca a castigat ultimele alegeri(la mustata dar le-a castigat).
Este minunat sa vezi in ultimele zile cum toate muhaielele il vor pe Johanis, vai draga, pt ca e om serios si nepatat.:D
Tot felul de trogloditi care probabil ca in alte conditii nu l-ar fi scos din "sas imputit" si i-ar fi urat sa "se duca in Germania sa guverneze", dintr-o data, ca prin farmec, il apreciaza.
Conteaza ca omul e un fost profesor de fizica si un fost inspector scolar si deci ca nu are nici un strop de pregatire economica necesara totusi intr-un moment ca asta? Nu, evident ca nu. E baiat subtire domne, e un finut, asa declara toate toapele psd-iste si mai nou pnl-iste.
Si are experienta domne, a refacut Piata Mare, Piata Mica si Piata Huet(in rest Sibiul e la fel de imputit ca orice oras romanesc, sau in orice caz, nu e altfel decat alte orase transilvanene). E clar ca ne scoate din criza cu asta.
Ce poate fi mai puternic in lupta cu criza decat un trio formidabil format dintr-un restaurator de piete, un fost muzeograf(crin) si un politruc pursange(prostanacul)?
Nimic, in fata astora un neterminat precum Croitoru n-are nicio sansa...:D

In alta ordine de idei, comicii vestiti de pe ols/politica(se stiu ei care, i-am mai mentionat si cu alta ocazie), au reusit sa surclaseze la capitolul penibilitate gasca prezenatatorului baby-face si a ciutacului.

miril
16th October 2009, 18:28
Bumbescu, neinteresant cum sunt userii de pe acest forum, vorbeste despre politica, atat. Deci fara batul bagat prin gard si respect, formal, daca nu alt fel de respect. Oricum, Basescu este disperat si, indiferent cat sunt de corupti adversarii, el violeaza Constitutia in numele propriu-i, lucru care mi se pare mult mai grav, acum, decat cat au furat PSD-ii, PNL-eii si alte partide. Il rezolvam pe el, democratic, si apoi mai vedem.

miril
16th October 2009, 18:49
Repet, discutam despre politica. Unii au avut discutii in care s-au contrat reciproc, ceea ce este, deocamdata, OK. Asta nu inseamna ca daca vine altcineva care nu a luat parte la discutie trebuie neaparat sa intre, aiurea, in duel, in virtutea unor polemici mai vechi sau aiurea. Asta-i, Bumbescu. Nu ai chef sa discuti despre politica, exclusiv, exista si alte subforumuri interesante. Chiar te rog sa respecti rugamintea mea. Vreau punctele tale de vedere politice dar nu si bagatul batului prin gard pe care-l practici cam des, nu numai aici.

Bumbescu
16th October 2009, 18:55
Da ma, asa e, discutati despre politica la fel cum discuta si mamelucii aia de pe antena 3.....

miril
16th October 2009, 19:01
Astea sunt opiniile noastre, n-ai ce face. Sa inteleg ca ale tale tin de B1TV? Fiecare spune ce crede, sa-l condamnam pentru asta? La circ, la zid, la... Tin sa te informez ca nu ma uit la Antena 3. Deci, daca nivelul este prea jos, in opinia ta, chiar te rog sa mergi in alta parte unde discutiile sunt elevate, pe placul tau.

Bumbescu
16th October 2009, 19:10
Zau? Si care-i preferatul tau? Gadea, ciutacu sau nebunul(stan, uite ca am aflat si cum il cheama)?

Totusi, scuza-ma, voi in afara de "jos basescu" mai aveti si alta opinie politica?(ma refer in special la tine, care mai esti si tarabostes aici, si la pupilu' tau)

miril
16th October 2009, 19:22
Bumbescu, te informez ca imi bagi pe gat personaje pe care nu le-am urmarit vreodata. Zau. Realitatea a fost un program de stiri care mi-a placut multa vreme, culmea, mai ales in perioada pro Basescu, dar, acum, nici ei nu mai sunt pe gustul meu. Ti-am facut hatarul si ti-am raspuns desi, sincer, n-ar fi trebuit sa-ti dau socoteala. Din pacate pentru tine, am senzatia ca nu sesisezi cand ceri lucruri de la oameni cu care discuti desi o anume discretie care tine de un bun simt, simplu, ar impune retinere. Nu vreau sa spun ca nu ne-am tras de sireturi, dar ma astept mai mult de la o persoana care isi iroseste inteligenta in discutii marunte. Astept mai mult de la tine, cu alte cuvinte.

Bumbescu
16th October 2009, 19:32
Acum am vazut ca ai zis "nu ma uit", credeam ca era "ma uit". Sorry
Poate ca n-ar fi rau sa te mai uiti din cand in cand, in felul asta ti-ai putea imbogati arsenalul anti basescu:D
Sterge-mi si mie postul 218 te rog, e dublura....sper ca nu o vei lua ca pe un afront, sau ca pe o tragere de sireturi, dar esti moderator aici...:D

miril
16th October 2009, 19:51
Se primeste! Eu am argumentat de ce sunt anti Basescu, citeste ce am scris de-a lungul timpului, n-am nevoie de Antena 3, mai ales ca am fost critic fata de respectivul, inca din primavara lui 2005. Eu nu o fac din placeri viscerale ci din, cred eu, ratiuni care tin de idiosincrazia fata de peronajele structurate ********ic. Basescu este o lichea ********a care trebuie sa iasa din istoria Romaniei, alaturi de Iliescu, Nastase si alte personaje care au aparut ca ciupercile, activate de serviciile secrete, imediat dupa revolutie, adunate initial sub umbrela FSN-ului. Culmea, mi-e mila de unii PD-L-isti care ar face treaba buna daca nu ar fi striviti de peronalitatea toxica, destructiva a lui Basescu. Jos Basescu! In opinia mea, ar fi bine pentru mai tot romanul. Cinstit.

Lexus.
16th October 2009, 21:01
Daca europarlamentarul cu miros ranced de oaie va candida, in mod sigur va fi principalul candidat sau macar principalul contra-candidat, tinand cont ca stelistii sunt 44% si or fi buni sau nu de altceva dar de votat sunt buni, mai ales daca mai apare si cate un stimulent cu o sticla de vin, o "jaca" cu PNG sau o excursie in Bulgaria:happy...plus ca vine iarna si cresc facturile la curentul electric:cry:

Bancaru
16th October 2009, 22:34
ia fa tu un pariu ca ala din reclama aia idioata de la Noroc si pune pariul cu mine. si iti spun dupa aia cite rude militieni am. nu fi mai penibil decit esti, caci eu nu te-am jignit...pina acum :D


si subtil am fost pt tine, caci n-ai inteles ce am vrut sa zic, desi lord s-a prins repede. ideea era ca PSD si PNL nu vor Guvernul ca sa nu fure Basescu, ci ca sa fure ei. cum nu puteau sa-l obtina, bineinteles ca au bagat la inaintare un inocent.

Auzi, crezi ca e cazul sa iti mai raspund? Eu cred ca ai fost prea subtil pentru tine. Ca nu vreau sa spun ca intrebai ca un prost, ca nu imi permit sa te fac asa daca nu te cunosc. Si nu vreau sa te cunosc. Si cred ca ar trebui sa sapi mai adanc, daca totusi ai. Eu asa tind sa cred, ca ai rude. Te las. Iar daca vrei sa iti mai spun cum fura tu poti sa mai intrebi. Subtil.

Povestea lacrimogena a lui Fecali din nou in atentia opiniei pulice. Spiritul justitiar al romanului se va trezi iar exact cand trebuie.

newcool
16th October 2009, 22:43
Daca va castiga Base, asta-i vointa poporului, nimic altceva. S-a mai intamplat asta, iar in unele cazuri, prin anii 30 o majoritatea a decis pentru o anume persoana. S-a dovedit mai tarziu ca nu a avut dreptate, cu milioanele de morti, cu tot. Newcool, nu intelege gresit discutiile in contradictoriu, prin dialog. Fiecare tine la ideea lui si asta-i normal. Cateodata mai gresim, fiecare sau in grupp, iar este normal. Gresit este, insa, cand ne desconsideram colegii de dialog, nu-i cazul tau si nici a majoritatii de pe acest forum. Sa auzim si de bine si la mai...dialog!

Eu cred ii place sa se faca interesant, Lordliv. Pe contre, pe inverse. Normal, la varsta lui. Iar este (ceva) normal.
Acu' am vazut asta cu varsta:).N-ai nimerit-o Mirile,prin 1989,aveam ceva ani peste 20.Vreo 4.;)

miril
16th October 2009, 22:45
Multi inainte! Stiu cu cine te-am...intinerit.

Lordliv
16th October 2009, 22:52
@ new,jos palaria in fata batranei doamne!:ok:

newcool
16th October 2009, 22:56
@ new,jos palaria in fata batranei doamne!:ok:
multam.:ok:
offtopic
doara promovam si noi,sper,ca-s satul de meciurile din liga 2-a.:)

jo27
17th October 2009, 07:34
Auzi, crezi ca e cazul sa iti mai raspund? Eu cred ca ai fost prea subtil pentru tine. Ca nu vreau sa spun ca intrebai ca un prost, ca nu imi permit sa te fac asa daca nu te cunosc. Si nu vreau sa te cunosc. Si cred ca ar trebui sa sapi mai adanc, daca totusi ai. Eu asa tind sa cred, ca ai rude. Te las. Iar daca vrei sa iti mai spun cum fura tu poti sa mai intrebi. Subtil.

Povestea lacrimogena a lui Fecali din nou in atentia opiniei pulice. Spiritul justitiar al romanului se va trezi iar exact cand trebuie.


amice continui sa ma jignesti, desi eu nu ti-am zis tie nimic jignitor initial. eu nu iti voi mai raspunde, nu pe principul ca cel mai destept cedeaza, ci din cauza ca daca eu iti voi spune ca esti imbecil, tu imi vei spune din nou ca am rude militieni, adica ne vom invirte in acelasi cerc mizer, asemanator tocmai zonei care este tratata in acest topic (deci n-am fi total off topic :D).

eu nu cred ca am dat dovada de prostie incercind sa arat ca PNL si PSD nu sint cu nimic deasupra lui Basescu (as fi zis PDL, insa ei sint doar o jucarie a marinarului).

Romeo
17th October 2009, 08:39
jo, sa nu-ti inchipui ca nu stiam unde vrei sa ajungi!:D
da, toti au fost la putere si stiu cum se fraudeaza alegerile!
dar conteaza si puterea partidului in teritoriu.;)
la alegerile pentru PE,au fost 600.000 de votanti pe liste suplimentare,fata de varful unei zile la mare de 150.000 de turisti:cool:
in concluzie la alegerile pentru PE au furat si psd si pdl,pentru ca institutiile amintite de mine erau impartite,basca premier pdl!


isterizam o tara intreaga cu aceasta preferinta a noastra de a face ceea ce nu trebuie, ne jignim intre noi acuzandu-ne de furt (chiar si intre muncitori, maistri exista aceste apelari) si atunci cum putem iesi in Europa ? Odata aparuta si dezvoltata spaga, nu va putea fi inlaturata facand galagie la TV sau unde vrei tu. Omului trebuie sa-i oferi sansa de a alege, nu sa-l obligi, dar daca are el chef sa plece undeva, trebuie sa-i permiti asta. Prin vot uninominal ii restrangi acest vot, el trebuie sa stea acasa sa voteze pe cel cae (teoretic) il reprezinta. Tot rahatul asta de campanie electorala se desfasoara la noi cu acuze de fraudare, cei mici ii acuza pe cei mari (cel mai bun exemplu, Vadim, care acuza mereu, in particular 2000 cand afirma ca a castigat in fata lui Iliescu). Si atunci cum ne prezentam in UE ? Tara tuturor hotiilor ?
Cat la suta reprezinta hotia la vot (sa zicem 8 milioane votanti - cei 600 m pe liste suplimentare nu inseamna ca toti au furat) ? Daca sunt cateva sute se influenteaza rezultatul alegerilor ? Altfel, nu ar fi mai bine, pentru immaginea tarii, sa tacem ?

Lordliv
17th October 2009, 10:38
jo,stii ce ai omis tu ?
iti spun eu,ca acum, psd si pnl sunt good boys si base & pdl sunt bad boys;)

romeo,chiar trebuie sa strici analizele tale cu un text precum "Altfel, nu ar fi mai bine, pentru immaginea tarii, sa tacem ? "

si pe timpul dictaturii comuniste ni se cerea sa tacem,blaga cere sa nu se vorbeasca de porcariile de la doi si un sfert,pe ols apar precizari precum "textul postat de dumneavoastra nu va aparea decat dupa ce a fost aprobat de un moderator",iar basescu face ce face pentru ca asa vrea el.( si culmea exista romani care ii admira "potenta")

eu consider ca se pregateste o dictatura de catifea,pretabila la " libertatiile secolului 21 ",adica ai acces la toate daca ti se permite,adica sa ajungi o leguma...

vadim ar putea sa-ti povesteasca mai multe despre bilderberg !:D

jo27
17th October 2009, 10:42
jo,stii ce ai omis tu ?
iti spun eu,ca acum, psd si pnl sunt good boys si base & pdl sunt bad boys;)

romeo,chiar trebuie sa strici analizele tale cu un text precum "Altfel, nu ar fi mai bine, pentru immaginea tarii, sa tacem ? "

si pe timpul dictaturii comuniste ni se cerea sa tacem,blaga cere sa nu se vorbeasca de porcariile de la doi si un sfert,pe ols apar precizari precum "textul postat de dumneavoastra nu va aparea decat dupa ce a fost aprobat de un moderator",iar basescu face ce face pentru ca asa vrea el.( si culmea exista romani care ii admira "potenta")

eu consider ca se pregateste o dictatura de catifea,pretabila la " libertatiile secolului 21 ",adica ai acces la toate daca ti se permite,adica sa ajungi o leguma...

vadim ar putea sa-ti povesteasca mai multe despre bilderberg !:D

Nu cred, toti sint bad boys.

ar fi culmea, dupa ce ca trebuie sa-i suportam pe cretinii astia sa mai si tacem.

miril
17th October 2009, 11:00
Jo, pericolul, deocamdata, vine din partea lui Basescu, asa cum imediat dupa revolutie venea din partea lui Iliescu. A pune focusul discutiei pe coruptibilitatea acestora, PSD si PNL, foarte adevarata, de altfel, cand Basescu face derapaje extrem de periculoase pe seama Constitutiei mi se pare, desi obiectiv, foarte riscant. Trebuie rezolvat...pozitiv cazul Basescu si apoi mai vorbim, nu crezi ca asta-i ordinea prioritatii, acum? Pe de alta parte, va rog pe amandoi, Bancaru si Jo, sa incheiati discutia off topic. Vad ca nimeni nu este "mai destept" sa cedeze, iar jignirile nu aduc argumente, din contra. In consecinta, repet, va rog sa incetati!

newcool
17th October 2009, 11:18
Ca si concluzie,ne meritam clasa politica?Ne reprezinta ca popor?

rob_din
17th October 2009, 11:44
Oops i did it again

http://www.realitatea.net/basescu-spune-ca-a-gresit-cand-a-declarat-ca-va-dizolva-parlamentul-pe-7-decembrie_642981.html

Mor de ras gandindu-ma cum ieri Blaga se certa cu toata lumea sustinand ca Basescu poate dizolva parlamentul si daca pierde alegerile

Romeo
17th October 2009, 12:24
romeo,chiar trebuie sa strici analizele tale cu un text precum "Altfel, nu ar fi mai bine, pentru immaginea tarii, sa tacem ? "

si pe timpul dictaturii comuniste ni se cerea sa tacem,blaga cere sa nu se vorbeasca de porcariile de la doi si un sfert,pe ols apar precizari precum "textul postat de dumneavoastra nu va aparea decat dupa ce a fost aprobat de un moderator",iar basescu face ce face pentru ca asa vrea el.( si culmea exista romani care ii admira "potenta")


noi vedem hotie peste tot si atunci cum vrei sa ne bage cineva in seama ? Cat ne afecteaza pe noi porcariile de la 215 ? Noi daca am putea face o smecherie am evita-o ? Nu v-ati saturat de acuzele permenante, in care ne criticam, practic, si pe noi ? Acum 5 ani Base a mers pe cartea inlaturarii coruptiei, dar in 5 ani nu a pedepsit pe nimeni, deci totul a fost un subiect de mani****re a prostimii.
Comunistii nu au vrut sa accepte niciodata prostiile facute si ne-au costat vreo 5 ani in care nu gaseam ce ne trebuie, stateam iarna in camere cu 16 sau 13 grade. Acum ne-au lasat sa vorbim si ne acuzam unii pe altii. Atunci ne era frica sa facem o manifestatie, acum nu ne mai intereseaza, ca degeaba o facem, tsipam toti, dar degeaba.
Base face ce vrea, dar atat timp cat in turul I este cel mai bine plasat, este OK pentru el. Abia dupa 22 noiembrie incepe adevarata campanie electorala si vreau sa-l vad pe Base "maturand pe jos" cu fiul generalului care a aparat tara de oamenii ei.

Lordliv
17th October 2009, 13:24
probabil nu cunosti ca basescu este si el fiu de ofiter superior de marina care a facut parte din promotia rosie a academiei de marina,cea care a inlocuit glorioasa armata regala...bun prieten cu generalul milea:D
deci si tatal lui base a aparat tara de oamenii ei...ca sa nu mai vorbesc de fiu:rolleyes:

ne afecteaza aranjamentele de la doi si un sfert pentru ca acolo se ascunde gunoiul politicienilor pana se transforma in materie buna de santaj
si in functie de santaj se iau unele decizii care ma afecteaza si me mine ca simplu cetatean.

a-l critica pe base este putin spus,eu nu mai suport ca un astfel de individ paranoic sa ia decizii in tara asta!

J.Bond
17th October 2009, 14:07
Blaga: Persoane din MAI, care nu mai aveau certificat ORNISS, au transmis informații securizate din arhiva DGIPI

Ministrul interimar al Internelor, Vasile Blaga, a declarat la un post de televiziune, că arhiva Doi și Un Sfert se află la loc sigur, dar că problema cea mai gravă este că anumite persoane cu funcții din MAI, care nu mai aveau acces la informații securizate, au făcut copii ale dosarului și le-au transmis în afara sistemului.

Ministrul Interimar al Internelor, Vasile Blaga a declarat că fostul ministru Dan Nica, avea cunoștință de persoanele din structura MAI care nu mai aveau acces la informații, dar pe care totuși i-a ținut în funcție, aceștia nemaiputînd să-și continue activitatea.

"Dl. Nica știa încă de la mijlocul lunii septembrie că persoane cu funcții de răspundere în structura MAI nu mai au acces la informații secrete, că li s-a retras certificatul ORNISS. Cu toate astea nu i-a dat afară a doua zi. Nu mai aveau acces la informații clasificate, deci nu-și mai puteau îndeplini misiunile, cu toate acestea au fost păstrați în funcție. Nu întâmplător am procedat așa de repede la schimbarea conducerii unor arme. Nu mai aveau certificat ORNISS datorită scurgerii de informații. Eu, spre deosebire de dl Nica, spun numai ce pot proba", a spus Blaga, considerând că Nica ar fi trebuit să îi demită.
MEDIAFAX

In orice tara democrata din Europa, cei care sustrag informatii secrete de la serviciul de informatii al Ministerului de Interne sunt arestati si diferiti Justitiei . Fostul ministru Dan Nica a facilitat sau a lasat mana libera sa se sustraga informatii din arhiva secreta a Ministerului care-l conducea unor politruci ca Vanghelie sau Geoana.
Sa speram cu totii ca Parchetul deja s-a autosesizat pana acum in urma dezvaluirilor facute iar Vanghelia care este sau pampalaul de Nica sa fie trasi la raspundere.:ok:

Elphax
17th October 2009, 15:14
noi o sa mergem la vot, o sa-l dam jos pe baselu si gata - dupa ultimele sondaje se pare ca avem sanse :ok: - nu ar fi exclus ca raul mai mic sa fie Geoana

Bancaru
17th October 2009, 17:04
Jo27(26), vad ca ma pandesti. E bine ca la varsta si pregatirea ta a inceput sa te intereseze politica. Unde mai pui ca lansezi niste intrebari... Eu te sfatuiesc sa deschizi topic nou cu fiecare intrebare. Problema ta, in ceea ce ma priveste, e ca ai vrut sa te crezi interesant prin modul tau de abordare. Moment in care ma gandeam ca oi avea si tu sange albastru, de la uniforma. Daca zici tu ca nu ai... Uite, Marke te-a bagat in oala lui, alaturi de Basescu, Te bucuri, nu? Deja ai o identitate politica. Esti intr-o distributie selecta.
Iar inainte de a deschide gura sa te gandesti sa numesti pe cineva imbecil, gandeste-te putin la ce emiti tu si apoi poate inchizi gura. Te salut. Normal ca nu vreau sa imi mai raspunzi, asa ai spus. Ai un cuvant.

Bancaru
17th October 2009, 18:12
"Am raspuns la aproape 6 intrebari" Lucian Coitoru la conferinta de presa la Palatul Victoria.
Inter timp Basescu a gresit iar: ooops, cica s-a exprimat gresit. Nu a vrut sa spuna ca il dizolva. Dar ce face? Il topeste?

Sorin Blaj
17th October 2009, 18:17
Croitoru sta cam prost cu discursul. Nici Johannis nu exceleaza, dar m-am saturat de unii care sunt asi doar la discurs: Boc, Geoana, Antonescu.

Lordliv
17th October 2009, 18:43
un economist de elita asa cum este prezentat domnia sa,nu se exprima folosind aproximatii ( aproape 6 ),probabil a invatat ca 0,3 % de exemplu, in plus sau in minus la deficitul bugetar inseamna muuuulti bani:rolleyes:

oricum nu conteaza,nu cred ca va gasi niste fraieri care sa devina ministeriabili,daramite sa treaca de votul unei majoritati ostile:cool:

sorine, ai dreptate,ne-am saturat de logosul celor citati de tine,dar mai avem o problema,in spatele oratorilor nu se gasesc profesionisti ci doar alti oratori;)

Bancaru
17th October 2009, 19:02
Dar care e treaba lui Antonescu? A ocupat vreo functie atat de importanta si ne-a intoxicat? De ce discutam chiar si despre Boc acum? E vorba de asta nou, care la prima iesire la o conferinta de presa a spus o gogomanie si a pleoscait important tuguindu-si buzele. Eu am toata convingerea ca este un tip de treaba, dar am vazut ca vineri, ieri, zi a saptamanii cand euro creste, mai ales pe vremurile astea, euro a scazut. De ce? Unde mai pui sa la interviul pe care l-a dat la Realitatea nu facea altceva decat sa se raporteze la Basescu.
Johannis nici nu cred ca are de ce sa spuna ceva acum. Nu ai cum sa iti dai seama daca are ceva de zis si, e tipic, ardelean fiind, vorbeste destul de putin. Dar am toata convingerea ca ar face mult.