PDA

View Full Version : Grija mare la spate



Nightwish
12th October 2009, 11:07
Hai sa dau eu tonul :D...
Niciodata, dar absolut niciodata sa nu faceti biceps stand in picioare fara sa va lipiti spatele de ceva ( un perete etc )... Riscati sa patiti ceea ce am patit eu acum 5 ani: o frumusete de hernie de disc :(... Daca nu te rezemi de ceva sa-ti stea spatele drept, fara sa-ti dai seama exista tentatia de a " trage " si cu spatele, nu doar cu bicepsii... Iar consecintele pot fi urate de tot...

Elphax
12th October 2009, 13:16
pai mai bine nu faci deloc in picioare

faci la scott sau pur si simplu stand jos
mai sunt variante mai putin periculoase la crossover

iuli
12th October 2009, 13:30
Sau mai bine nu faceti deloc :)

Nightwish
12th October 2009, 15:23
Iuli, eu nu mai fac deloc :rolleyes:... In afara de inot nu mai pot face vreun sport...

Lordul
12th October 2009, 15:53
eu merg la sala de 2-3 ori pe saptamana..dar momentan sala e inchisa...adica a fost inchisa pana la 1 octombrie dar nici acum nu vad vreo miscare(trec zilnic pe langa sala) pentru ca stau vizavi de ea

Denis
12th October 2009, 16:14
Nu cred ca de la asta ai facut hernie. Cred ca ai facut ceva dea lungul timpului care a agravat situatia, iar abea apoi s-a intamplat sa faci hernie in timp ce faceai bicepsi din picioare.

michai
12th October 2009, 18:33
eu fac bicepsi in picioare in fiecare saptamana si nu simt nimik .......adica probleme la spate:P
In orice caz tre sa fie o greutate pe care sa o poti controla....ca daca pui nu stiu cate kile...normal ca faci hernie de disc:ras-plans:

Nightwish
12th October 2009, 18:57
Rave, am auzit eu cand a trosnit, m-a durut vreo 2 saptamani si dupa 2 luni am facut RMN-ul de unde a reiesit clar ce e...
Michai, e interesant faptul ca o hernie de disc ti se pare amuzanta :)...
Am deschis topicul asta pentru ca poate il citeste cineva care evita astfel o chestie nasoala...

michai
12th October 2009, 19:18
E cam de ras-plans...asa ca nu stiu cu ce am gresit:o:

Daca folosesti o greutate corespunzatoare....nu vad ce probleme poti sa ai;)

TeBat
12th October 2009, 20:17
intradevar,exista riscul unei accidentari la executia exercitiului pt biceps din picioare,insa daca se realizeaza corect(doar din brate) si cu o greutate corespunzatoare nivelului de pregatire,riscul este redus.

Andrei_23
17th October 2009, 18:25
Hai sa dau eu tonul :D...
Niciodata, dar absolut niciodata sa nu faceti biceps stand in picioare fara sa va lipiti spatele de ceva

E prima oara cand aud asa ceva, fara misto; nu mi s-ar parea naturala miscarea...e drept ca mai vezi specimene prin sala care fac un balans de zici ca-s Patzaichin; daca nu faci cu o greutate prea mare (care sa te oblige sa faci acel balans) nu vad ce ce ar trebuie sa faci rezemat...preventiv poti folosi si centura.