PDA

View Full Version : Obama - Premiul Nobel pentru pace 2009!!! Il merita?



JJ
10th October 2009, 00:46
Comitetul premiilor Nobel a anuntat azi ca Obama primeste premiul Nobel pentru pace, datorita "eforturilor sale extraordinare sa intareasca diplomatia internationala si cooperarea intre popoare"

Voi ce ziceti, il merita? In opinia mea nu, pentru ca nu a facut absolut nimic "pentru pace" in anul care s-a scurs de cand e presedinte al Americii.

Ce-i drept, acum doi ani alt american a luat premiul Nobel pentru Pace pentru ca a postat un film pe youtube, asa ca se putea si mai rau...

Iat ce a declarat purtatorul de cuvant taliban Zabihullah Mujahid despre asta: "The Nobel prize for peace? Obama should have won the 'Nobel Prize for escalating violence and killing civilians'

Bumbescu
10th October 2009, 12:55
Nu cred ca-l merita.
Premiul Nobel pt pace nu-l meriti neaparat daca reduci efectivele militare in anumite zone, daca anunti retrageri sau daca renunti la planuri strategice(scutul antiracheta din Europa).
In momentul in care faci pasi clari inapoi si dai dovada de slabiciune(si nu de pacifism, asa cum eronat se considera) periclitezi viata si libertatea mai multor oameni.
Abandonarea Caucazului in mainile rusilor, neglijarea Europei de Est, pozitia toleranta fata de Iran, nu sunt acte demne de premiul Nobel pt pace, sunt acte iresponsabile ce pot schimba decisiv harta geo politica a unor intregi zone.

delaparis
10th October 2009, 13:08
Premiul Nobel acordat pentru buna intentie :)

Sorin Blaj
10th October 2009, 15:47
I-a fost acordat pentru ce va face in viitor. Membrii comitetului sunt vizionari. :)

Q-Djyni
10th October 2009, 17:38
Si Arafat a avut un premiu Nobel :) :D si numai usa se biserica nu a fost,dar 2-3 ani a adus stabilitate si asta s-a vazut.

Sper sa nu dezamgeasca asteptarile si sa mearga calea JFK-Martin Luther King Jr mai departe( numai sa nu fie omorat pentru ceea ce vrea sa faca... o lume fara arme nucleare) :o:

JJ
10th October 2009, 21:07
Mie unul mi se pare foarte aiurea sa ii dea premiul nobel pentru ce a declarat ca vrea sa faca si nu pentru ce a facut deja. Pentru ca nu a facut absolut nimic pana acum. Trupele sunt tot in Irak si Afghanistan, armele nucleare tot alea sunt...

Elphax
10th October 2009, 21:17
a fost propus pt. Nobel la 12 zile dupa ce a devenit presedinte...

o decizie Bilderberg ;)

TeBat
10th October 2009, 21:33
nici premiu Nobel nu mai e ce a fost...

Mario375
27th October 2009, 21:58
Care pace? Unde pace???

Bancaru
27th October 2009, 22:27
Dar cine il merita?

delaparis
27th October 2009, 22:29
Papa ... serios :)

Bancaru
27th October 2009, 22:30
Da? De ce? Serios.

delaparis
27th October 2009, 22:36
Macar ala face ceea ce trebuie si pentru ce a fost ales acolo. Cere ca inteligenta sa coboara pe pamant :D
Credem, nu credem, el insista ...

Bancaru
27th October 2009, 22:53
Nu, chiar am intrebat serios. Am incredere in Ratsinger, sau cum il cheama, dar nu stiu mai nimic despre proiectele lui. Iaca, putea sa il ia Benedictus. L-a luat Obama pentru ca e negru - premiera.

delaparis
27th October 2009, 23:00
E clar, a contat faptul ca e negru. Discriminare pozitiva sau cum se zice ...
Iar revenind la Papa, el e singurul care se mai bate pentru pace in ziua de azi. Restul, oameni politici, scriitori, artisti, filozofi etc, sunt formati pentru conflict ... literar, economic, artistic, ideologic etc ... Ce sa alegi aici? E ca si cum ai alege pentru premiul fair-play intre Maradona si Zidane ...

Bancaru
27th October 2009, 23:05
Intre Madonna si Zidane. Madonna, ca ne iubeste tiganii.

Utilizator
28th October 2009, 22:17
as spune ca Obama nu a meritat (inca?) premiul Nobel pentru pace.
dar pe de alta parte nu e de neglijat schimbarea de discurs a SUA si, cel putin la nivel incipient, tentativele de a pacifica Orientul Mijlociu.

tot asa, ar mai fi de discutat despre care ar fi criteriile pentru care cineva merita sa castige Nobelul pentru pace.
lista aici: http://almaz.com/nobel/peace/
daca ne uitam la lista castigatorilor vedem ca sunt destule premii discutabile si foarte multe acordate luptatorilor pentru drepturile omului din diverse tari, ceea ce e extraordinar dar nu corespunde neaparat sensului propriu a luptei pentru pace.

Pana la urma e un premiu discutabil, acordat pe considerente relative si de cele mai mult eori din ratiuni politice.
La fel se poate spune si despre premiul Nobel pentru literatura si cam despre orice alt premiu ce nu tine de stiintele exacte.

De ex premiul Nobel pentru literatura: http://almaz.com/nobel/literature/ (Sir W. Churchill a luat si el premiul pentru literatura!)
E Hertha Muller scriitoarea anului la nivel global? Pamuk a fost? Dar altii? Nu stiu daca...