PDA

View Full Version : Top 10 Yahoo. Sunteti de acord cu el?



Vadim
9th October 2009, 14:38
Yahoo a realizat un top 10 al celor mai buni jucatori din NBA. Il gasiti aici:
yahoo: http://sports.yahoo.com/nba/blog/ball_dont_lie/post/The-10-best-NBA-players-of-the-last-decade;_ylc=X3oDMTRmb2txMGk1BF9TAzIwMjM0MzUyNjEEYW d1aWQDSzZMQ1o1RjVDVFlXV1JURzY0TFlWREdUNU0EY2d1aWQD BGNwcm9wAwR1c291cmNlA3kuc3BvcnRzBHVzdWlkA2VwdF9jb2 1tZW50X2VwdF9zcG9ydHNfbmJhX2V4cGVydHNfNDg3NTA5BHV0 eXBlA2Jsb2djb21tZW50?urn=nba,194287
onlinesport: http://www.onlinesport.ro/stiri/baschet/nba/54977/cei-mai-buni-jucatori-nba-din-ultima-decada.htm

Am facut un sondaj ca sa vedem daca acest top sta in picioare sau nu. Parerile sunt si ele bine-venite.

nba28
9th October 2009, 15:16
strans IMO intre shaq si timmy dar merg pe timmy pt ca nu a avut alaturi de el jucatori ca kobe sau dwayne in anii in care a luat titlul
shaq 4 titles 3 finals mvp 1 mvp
duncan 3 titles 2 finals mvp 2 mvps

stat wise(vb de sezonul 99-00 si pana in prezent):duncan a jucat mai mult ca shaq 767 games fata de 723
duncan 21.4 ppg 11.7 rpg
shaq 22.2 ppg 10.4 reb

dupa acestia il pun pe kobe: 4 titluri 1 final mvp 1 mvp

748 games: 28.1 ppg 5.9 rpg 5.2 apg

caseta
9th October 2009, 15:20
articolele yahoo suck.
daca o iei dupa titluri, atunci as zice
1. duncan
2. shaq
3. kobe (shaq has more finals mvps)

daca wade pierde puncte pt ca nu a jucat toata perioada 2000-2009 si a intrat in liga abia in 2003, atunci acelasi lucru ar trebui sa fie valabil si pt lebron, si lebron n-ar trebui sa fie inaintea lui shaq.

de fapt articolul e un ghiveci pt ca e un amestec de cine e mai bun ACUM si cine a fost bun de-a lungul ultimilor 10 ani. daca e last-10-years-achievement-award, atunci e normal ca wade si lebron sa fie un pic mai jos.

de ce e kidd sub dirk ? kidd "can't guard anyone, anymore", dar dirk NEVER could guard anyone at any time. kidd overrated ? kelly iar a mincat ciuperci stricate. kidd e vinovat in mare parte pt inflatia salariilor din nba, urmat de nash. mikki fuckin moore a primit 6 mil pe an dupa ce a jucat cu kidd. si la nivel de achievements kidd sta mai bine decit dirk: 2 finale jucate (si pierdute) fata de 1.

daca e sa iei la nivel de achievements over 10 years, atunci iverson ar trebui sa fie peste mcgrady. cit mi-a placut mie mcgrady la magic, a avut 2-3 ani de jucat la nivel de elita. chiar cu tot egoismul lui, iverson si-a dus echipa mai departe decit "the 2nd round virgin" si are si un mvp.

iar daca e sa aleg pt lista un jucator care in ultimii 10 ani a avut doar 3-4 sezoane de joc la nivel de elita, then i'm going with the 2 time mvp: steve nash. care, again, si-a dus echipa mai departe decit mcgrady. si a facut asta in the loaded west, pe cind mcgrady nici in east n-a trecut de prima runda.

so there you go.

@nba28 - timmy are 4 (PATRU) titluri

nba28
9th October 2009, 15:26
@nba28 - timmy are 4 (PATRU) titluri

da stiu...dar doar 3 in decada asta(articolul era despre decada asta)

si cum primul l-a luat in 98/99 .....it's not in this decade

Irimus
9th October 2009, 16:00
Lebron si Dirk inaintea lui Shaq????
T-Mac inaintea lui Iverson ?

nba28
9th October 2009, 16:17
onlinesport: http://www.onlinesport.ro/stiri/baschet/nba/54977/cei-mai-buni-jucatori-nba-din-ultima-decada.htm




99/00(1) ,00/01(2),01/02(3),02/03(4),03/04(5),04/05(6),05/06(7)
06/07(8),07/08(9),08/09(10)
ASTA INSEAMNA ULTIMA DECADA:10 seasons

duncan a luat primul titlu in 98/99....that's in the last decade

deci are "doar" 3 titluri si 2 finals mvps in decada asta si inca 1/1 decada trecuta

Vadim
9th October 2009, 16:30
Cand a aparut Shaq Attack imi aduc aminte ca nici nu nimerea cosul de la linia de libere si deseori dadea air-balluri. :D

caseta
9th October 2009, 17:29
Cand a aparut Shaq Attack imi aduc aminte ca nici nu nimerea cosul de la linia de libere si deseori dadea air-balluri. :D

mmm, si care-i diferenta fata de acum ?!
:D :D

KingMJames
10th October 2009, 00:10
mmm, si care-i diferenta fata de acum ?!
:D :D
e mai gras :D.acum arata a 2 shaq attack care rateaza de la libere :D.

cgrecu
10th October 2009, 06:34
all in all, duncan e #1. A dominat toate decada (SA in 2009 a fost prima oara in decada asta in care nu a cistigat macar o runda de playoff). A jucat cu tot felu de coechipieri si mereu a cistigat, foarte skilled, nu doar avantaj fizic, a dominat pozitia lui de la inceputul carierei pina in prezent, poate cel mai bun jucator defensiv al decadei, unstoppable one on one, altruist in joc + mvps, titles etc.

topul meu ar fi
duncan
kobe
shaq
garnett
lebron
wade

una peste alta, un dominant big e mai important decit un dominant wing, chiar daca mai sunt exceptii cind si cind (jordan, lebron). Si cit de bun aparator e kobe, nu poate avea acelasi impact ca si duncan, care nu se apara doar 1 la 1, dar si domina team defense, ajutind toti coechipierii sa fie mai buni in aparare.

Bogeyman
10th October 2009, 10:39
hai mah, toti cocalarii intra aici si-l voteaza pe kobe?

nba28
10th October 2009, 11:12
hai mah, toti cocalarii intra aici si-l voteaza pe kobe?

ma rog,marea majoritate dintre ei pun pariu ca nici n-au auzit de toti jucatorii din poll si cum mr. bryant e cel mai cunoscut ,au zis sa voteze cu el
oricum nu e asa mare baliverna...e clar in top 3 si are totusi 4 titluri in ultimii 10 ani

daca il votau pe lebron in locul lui kobe era mult mai mare prostia

KingMJames
10th October 2009, 13:45
eu l-am votat pe shaq, pt ca mi s-a parut cel mai dominant jucator pe pozitia lui in perioada 99-2006 (si ceva timp inainte de asta). desi duncan e fundamentally sound, un coechipier mai bun, lider, mai skilled, shaq imi pare ca a obligat apararile mai mult sa se adapteze la jocul lui. a fost, dupa parerea mea, pur si simplu mai dominant. un shaq in his prime din perioada three-peat-ului nu putea fi oprit.period.

intr-adevar, lipsa de cizelare ofensiva poate displacea multora, dar sa nu uitam ca a intrat in NBA intr-o era in care jocul era mult mai fizic si pur si simplu el si orientat jocul in a contracara apararile acelor vremuri si a ajuns, odata cu imbatranirea centrilor clasici (hakeem,robinson,ewing), sa domine niste aparari care uitasera in ce context a fost invatat shaq sa joace. ideea e ca pe mine,cel putin, m-a impresionat enorm ce facea la lakers (desi perioada orlando m-a facut sa am o feblete pt el).

Zabriskie
10th October 2009, 15:29
articolele yahoo suck.


blogurile sunt tari.

LOL @ Shaq pe 6.

Raptor
10th October 2009, 16:14
Desi il urasc, l-am vomat pe Duncan.

Roddicted
10th October 2009, 16:55
hai mah, toti cocalarii intra aici si-l voteaza pe kobe?

cocalarul sef nu se simte bine daca nu se baga in seama.
Ce treaba ai tu cu cei care voteaza?

Bogeyman
10th October 2009, 17:20
cocalarul sef nu se simte bine daca nu se baga in seama.
Ce treaba ai tu cu cei care voteaza?

make way, justice league is here

thekobe
10th October 2009, 18:25
de vreo 5 ori l-am votat eu asa ca nu va mai agitati

KingMJames
10th October 2009, 20:12
ah...e ok atunci.