PDA

View Full Version : Plecare de marca la Ringier: Razvan Corneteanu



Vadim
10th October 2006, 16:43
Razvan Corneteanu, directorul executiv al diviziei “Bulevard” din Ringier, a trimis in aceasta dimineata o scrisoare de la revedere partenerilor din publicitate. Corneteanu, care a lucrat timp de 13 ani la Ringier, a obtinut rezultate spectaculoase pentru compania elvetiana, ca director executiv la Newspaper Division si coordonator al distributiei. La ultima reorganizare a Ringier Romania, “Capitalul” a trecut din subordinea lui la nou-creata divizie “quality”, alaturi de EVZ.

Desi cele mai multe zvonuri din piata il dau ca sigur intr-o pozitie foarte inalta la noul trust al lui Dinu Patriciu, Corneteanu nu a dezvaluit noul job. Managerul urmeaza sa-si acorde pentru inceput o vacanta de doua sau trei saptamani.

Angajatii Ringier Romania vor primi in cursul dupa-amiezii o scrisoare de despartire.

UPDATE: Thomas Landolt, GM-ul Ringier Romania, a trimis angajatilor Ringier o scrisoare in care afirma ca Razvan Corneteanu si-a luat la revedere de la trustul elvetian in board-ul Ringier Romania de luni dimineata. Landolt confirma numirea in pozitia de Director Executiv Distributie si Abonamente a lui Gunther Graml.

UPDATE 2: Razvan Corneteanu a trimis si el angajatilor Ringier o scrisoare de ramas-bun, in care spune ca este vremea pentru o schimbare in cazul lui, dupa 13 ani petrecuti in aceeasi firma. Totusi, Corneteanu vorbeste despre “unele masuri si decizii gresite (in opinia mea) luate in ultima vreme de management-ul superior al Ringier” si afirma ca a simtit contributia proprie “diminuandu-se de la an la an”, prin inlocuirea cu un sistem, lucru pe care fostul director executiv il aproba.


Cele doua texte:

Thomas Landolt > all@ringier.ro

Dragi colegi,

Razvan Corneteanu a anuntat in aceasta dimineata board-ul Ringier ca a decis sa paraseasca compania. In prezent incercam impreuna sa gasim cele mai bune solutii de terminare a colaborarii pentru ambele parti.

Ii multumesc lui Razvan pentru contributia sa de pana acum.

Cu o structura de management sanatoasa si flexibila si de asemenea cu o extraordinara echipa de oameni, am mare incredere in succesul nostru.

Ca de obicei, ma bazez pe oameni si pe vasta experienta in presa a grupului Ringier, mai direct ma bazez pe voi si pe abilitatile pe care le-ati deprins in cadrul companiei.

De asemenea, va mai informez ca acest mesaj va fi urmat de un altul, care il prezinta pe Gunther Graml, Director Executiv Distributie si Abonamente, care a fost deja anuntat cu ceva timp in urma si care in momentul de fata preia conducerea celor 2 departamente.

============================

Razvan Corneteanu > all@ringier.ro

Subject: ….dupa 13 ani ca angajat al Ringier

Dragi colegi,

Dupa 13 ani de munca in calitate de angajat al Ringier, am decis azi sa-mi inchei contractul de munca. Binenteles in asemenea situatii ,toata lumea este interesata de partea spectaculoasa : de ce?

Ar fi incorect si neadevarat sa nu admit ca m-au deranjat unele masuri si decizii gresite (in opinia mea) luate in ultima vreme de management-ul superior al Ringier dar principalul motiv este cel din titlu. Am 13 ani in aceasta companie si am urcat aproape toate treptele ierarhice.

Am fost Sef al Departamentului Publicitate al Capital, Sef al Departamentului de Marketing si Publicitate al Ringier (pe vremea aceea doar Capital, Libertatea si Lumea Femeilor), Project Manager pentru infiintarea Diviziei de Magazine, Director Executiv al Diviziei de Magazine si, din mai 2000 Responsabil cu Distributia pentru tot Ringier Romania concomitent cu Director Executiv al Newspaper Division.

Am lansat si inchis produse, am angajat si concediat oameni, am dezvoltat si restructurat compania. Am invatat mult de la profesionisti autentici ca Thomas Trub, Lars Bo Petersen, Martin Kall, Christoph Tonini si Silvia Lepiarczyk. Am facut 5 ani la rand scoala in Statele Unite cu Center for Creative Leadership. Dar lucrul cel mai important pe care l-am facut, probabil principala mea preocupare la care ma pricep cel mai bine a fost sa construiesc echipe. Echipe foarte bune ! Am avut intotdeauna in jurul meu cea mai buna echipa, cei mai buni oameni. Si de aici cele mai bune rezultate. Daca asta spune ceva, In 2006 Newspaper Division inseamna 87% din profitul Ringier. Si nu numai in 2006.

Directorul General pe Europa, Silvia Lepiarczyk a avut dreptate intr-una din ultimele noastre intalniri cand imi spunea ca poate dupa atata timp am nevoie de ceva nou, de o schimbare. Acelasi lucru mi l-au spus si multi dintre prietenii mei. Dar mai important a fost faptul ca am simtit contributia mea in aceasta companie diminuandu-se constant an dupa an si fiind inlocuita de un mecanism construit deasemenea de noi. Mai sunt multi colegi in aceasta situatie dar nu au atatia ani in Ringier. Mi-a fost din ce in ce mai clar in ultimii ani ca proportional cu dezvoltarea companiei Ringier, scade importanta oamenilor care sunt inlocuiti de sistem. Un sistem din ce in ce mai centralizat. Si, din nou, nimic rau in asta; este aproape normal pentru companiile mari.

Am avut ani excelenti! Am oferit Ringier cei mai frumosi ani ai mei si nimic nu va schimba faptul ca probabil 35% din viata mea profesionala am lucrat pentru aceasta companie minunata cu un propietar de exceptie, Michael Ringier. Practic toata tineretea mea. Am oferit mult si am primit mult. Nu am regrete, cel putin nu mari regrete! Munca mea a fost apreciata constant. Din acest punct de vedere sunt beneficiarul unui echilibru perfect. Ani de-a randul am condus cele mai puternice produse din presa romaneasca fara a face prea mult “zgomot” pe acesta tema. Sunt extrem de multumit azi de rezultatele exceptionale ale Libertatii, de pozitionarea Pro Sport si calitatea Capital. Sper ca cei care imi vor urma sa continue aceste rezultate.

O buna oportunitate pentru “altceva”, pentru “ceva nou” am avut-o in aprilie - mai cand am avut placerea de a primi o excelenta oferta de General Manager al Ringier Ukraina. Stiti ceva? Am sa inramez acea oferta! Pentru ca a fost pentru mine cel mai bun semn ca munca mea are rezultate. Am fost foarte aproape de a accepta oferta si numai motive de natura personala m-au oprit de a construi ceva in Kiev. Nici aici nu am nici un fel de regrete, este doar purul adevar.

Deci, dupa ce imi voi incheia contractul cu Ringier, ma voi odihni o vreme in primul rand. Probabil nu va fi vorba de mai mult de cateva saptamani desi azi mi-as dori sa fie 2-3 luni. Dar cunoscandu-ma destul de bine, probabil in 3-4 saptamani voi alege una dintre variantele disponibile la acel moment.

Imi cer iertare celor pe care i-am nedreptatit in toti acesti ani. Au fost cazuri. Deasemenea imi cer iertare pentru greselile si deciziile neinspirate care au mai aparut din cand in cand. Am facut multe lucruri bune, deci si multe greseli. Nu in ultimul rand pentru tonul si stilul meu coleric.

Am sa fiu de gasit inca la birou in urmatoarele saptamani dar dupa aceasta perioada va rog sa nu uitati adresa mea de e-mail personala xxxx@xxx.com si mobilul personal 07xxxxxxxx. Iubesc aceasta companie si pe multi din oamenii care azi ii asigura succesul! Va fi placerea mea sa tin legatura cu oameni pe care ii respect si iubesc, cu echipe in interiorul carora am activat atatia ani.

Mult succes!

Razvan Corneteanu