PDA

View Full Version : F1 la superlativ



RedBaron
23rd September 2004, 22:55
M-am gandit la acest topic, deoarece nu stiu sa mai fie vreunul de acest fel.
Sunt destui cunoscatori de F1 care posteaza constant aici. Asadar, poate doriti sa faceti cunoscut, cel mai tare GP de F1 pe care l-ati vazut. Cel mai spectaculos.
Acum, asa repede, imi aduc aminte de acel GP de la Nurburgring, cand a castigat Herbert pe Stewart, vreme schimbatoare, mai toti care ajungeau pe 1 loc printr-un blestem abandonau. Irvine cu 3 roti.
Apoi e Gp-ul acela de la Spa cu crash-ul masiv de la start. Schumi intra in DC in mom. in care il ajunge cu un tur din urma. Ploaie.
Sau poate acel GP de la Monaco din '94 cu Panis pe Ligier care a castigat. Schumi in parapet in 1 tur. Hill cu explozie in tunel.
Si mai sunt ele nenumarate. Sa mai zic doar de Jerez '97, cu 3 piloti in calificari cu acelasi timp. Schumi, JV si Frentzen. Ce probabilitate acolo! Incidentul supercunoscut. Castiga Hakkinen, primul sau GP.
Pentru mine cel mai tare GP... hmmm, tre sa ma gandesc. Sunt cateva de unde sa aleg. Dar pana atunci poate ne faceti cunoscut topul vostru sau cel putin nr.1
Re.

Catalanul
23rd September 2004, 23:17
Cel mai mult mi-a placut cursa (nu mai stiu anul :D) in care Hakinen a dominat mai tot timpul si in ultimul tur a abandonat, astfel Schumacher castigand cursa :yeah:
Apoi a fost cursa din Spa (cea pe care a amintit-o si Daphix). Startul a fost absolut FENOMENAL :o: si acum mai am filmul de la start :D
au mai fost multe curse frumoase pe care le-am vazut, dar nu-mi mai aduc bine aminte :D:D:D care si cum :headbang:

mi-am mai adus aminte de cursa facuta de Schumacher (mai bine zis FERRARI) in nu stiu ce an :D in Malaysia, cand pe la inceputul cursei a inceput sa ploua parca si cele doua masini ferrari au ajuns pe ultimele locuri, totusi podiumul final a fost urmatorul din cate stiu:D:
1. Schumacher
2. Barichello

oaspetele
23rd September 2004, 23:25
Spa.
1995.

Schumi pleaca de pe locul 16.


iata si rezultatul final


FIN Driver Team TIME STA Points Retire

1 Michael Schumacher Benetton 1:36:47.875 16 10.00

2 Damon Hill Williams -00:19.493 8 6.00

3 Martin Brundle Ligier -00:24.998 13 4.00

4 Heinz-Harald Frentzen Sauber -00:26.972 10 3.00

5 Mark Blundell McLaren -00:33.772 6 2.00

6 Rubens Barrichello Jordan -00:39.674 12 1.00

7 Johnny Herbert Benetton -00:54.048 4

8 Mika Salo Tyrrell -00:54.548 11

9 Olivier Panis Ligier -01:06.170 9

10 Pedro Lamy Minardi -01:19.789 17

11 Jean-Christophe Boullion Sauber -1 lap 14

12 Taki Inoue Footwork -1 lap 18

13 Pedro Paulo Diniz Forti -2 laps 24

14 Roberto Moreno Forti -2 laps 22

15 Ukyo Katayama Tyrrell 28 laps 15 Spun Off

16 Giovanni Lavaggi Pacific 27 laps 23 Gearbox

17 Luca Badoer Minardi 23 laps 19 accident

18 Gerhard Berger Ferrari 22 laps 1 electics

19 Eddie Irvine Jordan 21 laps 7 Fire

20 Massimiliano Papis Footwork 20 laps 20 Spun Off

21 Andrea Montermini Pacific 18 laps 21 Fuel Pressure

22 David Coulthard Williams 13 laps 5 Gearbox

23 Jean Alesi Ferrari 4 laps 2 Suspension

24 Mika Hakkinen McLaren 1 lap 3 Spun Off


:o:
:ok:
:evil:

fia
23rd September 2004, 23:32
Pai sa zicem cursa din Brazilia de anul trecut... intruerupta in lapul x<nr total de lapuri, o groaze de abandonuri (inclusiv MS), accidente spectaculoase, ploaie, un invingator, apoi detronarea, victorie pentru Fisichella, va mai aduceti aminte?

Evident sunt multe altele... spre exemplu Suzuca de acum 2 ani, tot cand a plouat si a castigat Schumacher(parca)...

Si multe multe altele. O fi F1 anosta in ultimul timp dar au foat o groaza de cursa memorabile cel putin in ultimii 5-6 anu de cand ma uit eu....

P.S. As adauga la curse memorabile (macar pentru mine) si cursa din Malayezia de anul asta, nu de alta dar am fost la ea :D...

RedBaron
23rd September 2004, 23:43
@Oaspetele
Parca GP-ul acela de la Spa din 1995 a avut ca prima grila una rosie, daca eu nu ma insel. Berger - Alesi. Ce expectative am avut de la cursa aceea. Si a castigat un Benneton. Draci am avut atunci :)

@Hai Poli
stiu cursa respectiva. :D Parca a fost GP-ul Frantei sau al Spaniei. Nu mai stiu nici eu. Intr-adevar...

Pentru mine cel mai tare GP tre sa fi fost cel de la Hungaroring din 1998 si pentru faptul ca am fost acolo si am vazut nebunia. Din cauza noastra, a celor care au fost in 1998 acolo, au pus ungurii 2 randuri de garduri :D Am si o poza cum niste fani germani s-au napustit asupra unui Tyrell in ultimul tur de cursa. Nebunie creata de cursa tactica a lui Schumi/Ferrari care au castigat, plecand de pe 3. In fine, Kakkinen a luat si o tura de la Schumi... ce nebunie a fost atunci :)
Frumos campionat in 1998, frumoase amintiri. Cam acesta era si scopul topicului.

grig_jr
25th September 2004, 02:37
'92 sau la monaco. mansell 20 de ture in spatela lu' senna incerca la ficare viraj sa treaca de el (williamsu avea 10 clase peste mclaren) si nu reuseste. amandoi sunt scosi din masini epuizati, senna direct pe targa, mansell dus pe brate. mansell a declarat: "masina lui ayrton a fost prea lata, sa o verifice cineva va rog". senna a declarat: "prima data in cariera mea cand un pilot a reusit sa fie vizibil in ambele oglinizi retrovizoare in acelasi timp. nu stiam pe unde va incerca sa treaca. parca venea pe stanga si pe dreapta in acelasi timp"

A|3x
25th September 2004, 18:47
eu nu prea cunosc asa de multe nume mai vechi ca sa zic asa acum 5-6 ani
dar oricum numele care sunt in prezent sunt destul de sonore nu cred ca mai au
nevoie de prezentari, oricum mi se pare o chestie interesanta ce facitu in sa ne reamintesti cele mai disputate sau discutate curse de F1
parerea mea ca echipa cea mai tare este si va fi in continuare ferrari
pilotii mei favoriti
1.Schumaher M.
2.Montoya P.

grig_jr
25th September 2004, 23:02
stie cineva site pe net, hub de dc++ sau orice resursa online de unde se pot trage inregistrari cu curse vechi? ani '90 chiar '80 ?

RedBaron
26th September 2004, 00:50
Daca esti fan Ferrari sau Schumacher, poti lua ceva video de la www.shell.com
Tot asa cu referire la cursele mai vechi, am dat la un moment dat peste un site francez cu poze... Dar la un mom. am formatat HD si am pierdut adresa de la Favorites. Acum nu o mai gasesc... Al naibii!
In fine, poate s-ar impune si un topic cu site-uri de unde se poate dl video sau materiale mai deosebite pe tema F1. Asa am vedea ce stiu/gasesc si altii.

oaspetele
26th September 2004, 07:48
mai era un site rusesc.
poate o sa caut adresa, daca am timp.
dar va previn, trebuie teava, nu gluma.

grig_jr
26th September 2004, 10:55
este tzeava, cauta adresa, pliz pliz pliz

arnie
27th September 2004, 07:31
http://www.f1racingworld.com
incercati aici

oaspetele
27th September 2004, 11:30
este tzeava, cauta adresa, pliz pliz pliz




http://video.f1gp.ru/archive.php3 (http://)

dar ma tem ca nu prea mere, sau trebuie autorizare.........???!?!?!?

grig_jr
3rd October 2004, 11:45
merci pt linkuri, din pacate nici unul nu merge. :( mai cautam . poate pe dc++

oaspetele
3rd October 2004, 14:34
din cate am inteles(fara sa stiu rusa ) .. lucreaza la site .. inca nu e public .. teoretic trebuia sa fie gata in septembrie ..
alte site-uri .. http://www.f1onboard.com/
http://www.ukf1.net/
and try this forum .http://www.farzadsf1gallery.com/phpBB2

arnie
6th October 2004, 08:14
ala care ti lam dat merge!! da iti trebuie un cont la ei - e gratis, plus un program azureus sau similiar pt torrent

Lordul
9th October 2007, 15:53
Profetu : Cursa aia a fost la Spa in 1998

foarte tare cursa

mie mi-a placut si cursa de le Nurburning de anu asta ,cea din Canada tot de anul asta

cea mai tare a fost Ungaria 2006 o gramada de abandonuri de marca ,Button castigator

si mai fost cursa din Nurburning 1999 ce victorie pt Herbert si Stewart pe 2 Trulli si 3 Barrichello

in 2001 Malayesia catalane si Schumi si Barrichello au iesit in decor apoi au intrat in acelasi timp la boxe si totusi podiumul a fost :
1.Schumi
2.Barrichello

tot in 2001 in Spania Hakinnen a abandonat in ultimul tur si Schumi a castigat

sniperwolf1989
16th October 2007, 19:41
Cea mai faina cursa cand raikonen l-a depasit pe Fisichela in ultimul tur