PDA

View Full Version : Final de sezon



diablo2009
4th October 2009, 10:20
Recent s-au incheiat doua campionate care se desfasoara de-a lungul unui an calendaristic. Din pacate, e vorba de doua campionate, unul slab, iar celalalt foarte slab. Dar macar sa fac onorurile.
In Islanda s-a impus din nou FH Hafnarfjordur. Echipa ce provine dintr-un mic orasel pescaresc a pus mana pe al 5-lea titlu din istoria ei cu 51 de puncte in 22 de etape; isi asigurase titlul cu o etapa inainte de final. Pe locul 2, la 3 puncte mai in spate a terminat KR Reykjavik, echipa care a eliminat surprinzator pe Larissa in Europa League si a clacat apoi in fata Baselului, iar pe locul 3 Fylkir Reykjavik (43 pct) care a fost anul trecut in Cupa Intertoto si nu a avut nici o sansa in fata uneia dintre revelatii, FK Riga. Fylkir este totusi o echipa recunoscuta pentru cativa mari jucatori ce au plecat de acolo (un fel de FC Arges :D); de exemplu: Gylfi Einarsson, care a jucat la Leeds United, Olafur Ingi Skulason care a fost la Arsenal, iar acum joaca la Helsingborg si Ragnar Sigurdsson, considerat unul dintre cei mai buni fundasi din campionatul Suediei unde joaca pt IFK Gotteborg. Si tot in Suedia se mai afla un fost jucator al lui Fylkir, Eyjolfur Hedinsson la GAIS.
Am ramas dator cu ultima performanta europeana pt Hafnarfjordur sau mai bine zis contraperformanta, macelul suferit in fata kazahilor de la Aktobe. Poate la anul or ajunge si ei mai departe. Un cuvant despre KR: e cel mai vechi (16 februarie 1899) si cel mai de succes club din Islanda (24 campionate, 11 cupe si 3 cupe ale ligii).
Si pe 3 octombrie s-a stabilit si noua castigatoare a cupei in Islanda.
Fram - Breidablik 2 - 2, 6 - 7 pen.
Fram a incheiat pe locul 4 si i s-a spulberat visul la Europa; aceeasi echipa care anul acesta i-a invins pe sfintii galezi de la TNS si a reusit apoi un meci mare in Cehia cu Sigma Olomouc (1 - 1). Oricum are 7 cupe in palmares. Si uite asa, cu putin dramatism, Breidablik Kopavogur e noua detinatoare a cupei, logic, prima pentru ei. Totusi, Breidablik a mai jucat odata finala in 1971. Breidablik este cel mai mare club sportiv din Kopavogur, avand si multe alte sectiuni in afara de fotbal: atletism, baschet, karate, dans artistic, ski, inot si handbal (sper sa nu sariti cu reactia :happy). La fotbal, in campionat, anul acesta au terminat pe locul 5, chiar in spatele lui Fram, chiar daca au fost la egalitate de puncte (nu ma intrebati, nu stiu sigur care a fost criteriul de departajare; eu unul sunt adeptul golaverajului; mi-aduc aminte cand a luat Real un campionat pt ca avea meciuri directe mai bune cu Barcelona, pe cand Barca facuse show in sezonul ala, sa ma scuze fanii). Inca nu am informatii 100% sigure, dar cred ca o sa debuteze la anul in Europa (saracii, au castigat de 5 ori liga a 2-a, si au avut cativa ani cand au terminat primii sub linie in ce priveste Europa, gasira si ei un spargator de gheata :yeah:).
Ce sa mai spun ? Vicecampioana de anul trecut, care a pierdut practic titlul pe ultima suta de metri, IB Keflavik a terminat pe locul 6 anul acesta. Ambele nou promovate au ramas in prima liga, Stjarnan Gardabaer (Stjarnan = Steaua) reusind chiar cateva rezultate notabile, alaturi de fosta mare campioana IBV. Daca se mentine sistemul cunoscut de mine, ar trebui sa retrogradeze Throttur si Fjolnir, ia in locul lor ar trebui sa apara Selfoss (:groggy:) si Haukar (inca o echipa din Hafnarfjordur). IA Akranes cred ca este cea mai mare pierdere, pacat, candva o echipa de top.
Golgeter, ca era sa uit, a iesit Bjorgolfur Takefusa de la KR cu 17 goluri. Si pe mine m-a surprins numele lui la inceput, si da, are origini de prin Japonia (o gheisa si un islandez, sau poate o islandeza teapana si un samurai, cine stie, nu ma apuc sa-i caut arborele genealogic). Dupa o scurta pauza de haleala revin cu al doilea campionat incheiat ieri.

diablo2009
4th October 2009, 10:55
Si dupa cum promiteam. Al doilea, e cel foarte slab, Insulele Faeroe. Campioana, cu 2 etape inainte de final, HB Torshavn (55 pct), echipa portuara a capitalei. E la al 20-lea titlu, ultimul in 2006. Pai ce sa spun, ca, la fel ca si KR, e una dintre cele mai vechi (4 octombrie 1904) si de succes echipe din insule (20 de titluri si 26 de cupe). Initialele provin de la Havnar Boltfelag (Havnar = Port, Boltfelag = Fotbal Club). Si sa mai spunem ca echipa a fost antrenata de Ion Geolgau candva. Pe locul 2, la 5 puncte a terminat fosta campioana EB/Streymur, echipa la care evolueaza si un roman, Sorin Anghel (si anul trecut, si anul asta a inscris cateva goluri, chiar si ieri in ultima etapa in victoria cu 2 - 0 la KI Klaksvik). Pe locul 3 a terminat Vikingur Gota, fosta GI care a mai fost prin Europa; a fuzionat cu IF Leirvik anul trecut si si-a pastrat o mare parte din jucatori. Tot Vikingur a castigat si Cupa in premiera dupa ce i-a invins pe 29 Iulie in finala pe EB cu 3 - 2. Asa ca a 4-a echipa in Europa este o alta fosta campioana, NSI Runavik. Dezamagire mare la B36, a doua echipa din capitala, care a terminat pe locul 8 si cred ca a scapat la mustata de retrogradare. Dintre nou promovate, AB Argir a incheiat pe locul 6, iar 07 Vestur Sandavagur a fost ultima (locul 10) si se duce inapoi in liga a 2-a. Alaturi de Vestur ar trebui sa mai retrogradeze KI Klaksvik. Iar la anul ar trebui sa apara VB Sumba Vagur (imi placea emblema echipei, cu un delfin visiniu, dar am impresia ca au schimbat-o) si B71 Sandur.
La nivel european, anul acesta au fost praf; ma refer la echipele din Faeroe. Au iesit sifonati in special din duelul cu Cipru. HB a pierdut 1 - 8 la general cu Omonia, iar EB, 0 - 5 cu APOEL. NSI a visat frumos in fata echipei Rosenborg si era chiar sa smulga o remiza pe Lerkendal daca norvegienii nu punctau de 2 ori pe final. Si B36 a cedat in fata unei foste campioane din Georgia, Olimpi Rustavi.
Golgeter, Finnur Justinussen de la Vikingur cu 19 goluri in cele 27 de etape.