PDA

View Full Version : Baneasa, Zona Nord



Vadim
9th October 2006, 19:26
DN1 este inchis incepand de azi timp de 16 zile intre Piata Casei Presei Libere si Aeroportul Baneasa. Se darama vechiul pod de la Fantana Miorita si se inlocuieste cu altul nou.

Apoi, din primavara, DN1 va fi inchis total sau partial pe aceeasi zona timp de 7 luni pentru a se face un pasaj subteran de undeva de la Podul Miorita si pana la Aeroportul Baneasa.

Elphax
9th October 2006, 20:21
stai putin, asta subteran vine ca sa inlocuiasca partial DN1?

eu am auzit ca vor sa sape sa extinda metroul in otopeni, asta pentru masini isi va pierde rolul cand se face autostrada (oricum nu se va termina pasajul mai repede...)

Vadim
9th October 2006, 21:04
Am inteles ca vor face un pasaj subteran pentru masini, la anul. Asta e separat de podul pe care il fac acum la Baneasa.

Elphax
9th October 2006, 21:19
sa faca santiere la greu - faza e ca se gasesc tot mai greu muncitori in constructii, de aceea toate lucrarile in tara asta sunt intarziate

Kainsashiki
9th October 2006, 22:17
DN1 este inchis incepand de azi timp de 16 zile intre Piata Casei Presei Libere si Aeroportul Baneasa. Se darama vechiul pod de la Fantana Miorita si se inlocuieste cu altul nou.

Apoi, din primavara, DN1 va fi inchis total sau partial pe aceeasi zona timp de 7 luni pentru a se face un pasaj subteran de undeva de la Podul Miorita si pana la Aeroportul Baneasa.


:o: clar ! o sa fiu izolat timp de 7 luni !

Vadim
10th October 2006, 00:25
Da, dar si cand scapi mergi snur pana in centru.

Datenshi
10th October 2006, 13:07
E clar, ori trebuie sa ne schimbam sediul, ori sa ma mut la altii. :D

Vadim
10th October 2006, 14:07
Cred ca in urmatorii ani, cu banii care vor veni de la UE si care vor trebui sa fie in mare parte bagati in proiecte reale, tot Bucurestiul va fi un santier.

Datenshi
10th October 2006, 14:28
Daca licitatiile pentru lucrari s-ar face pe bune, ar aparea probabil si proiecte care sa nu implice paralizarea circulatiei prin oras. Si asa e ea in semipareza in mod normal.Podul asta de pilda sunt convins ca se putea face si altfel. Podul Grant putea dura mult mai putin. Si exemplele pot continua.

Vadim
10th October 2006, 15:19
Normal ca Podul Grant a durat mult pentru ca treceai pe acolo si noaptea nu era nimeni. Ziua cativa muncitori se faceau ca lucreaza... Nu s-a lucrat non-stop asa cum trebuia. Iar la 3-4 zile dupa ce au asfaltat si au dat drumul la ambele benzi au taiat asfaltul pe lat pe sensul spre Crangasi. Asta ca sa fie siguri ca incepe sa se strice din nou si pentru ca in maxim 2 ani sa o ia de la capat cu "lucrarile".

Ayrton
10th October 2006, 15:45
ori trebuie sa ne schimbam sediul, ori sa ma mut la altii

Si eu traiesc de ieri cosmarul cu traficul de la CharlesdeGaulle/Herastrau/Ambasada Chinei, apoi Caramfil/Pod Baneasa... si retur seara... :( A fost unul din motivele pe care l-am luat in calcul si m-am hotarat sa aplic varianta cu demisia. Din 23 octombrie ma duc la serv doar pana la Unirii! :)

Vadim
10th October 2006, 15:47
Si ce faci cand incepe constructia Catedralei Neamului Iti iei un job in cartier? :D

Ayrton
10th October 2006, 16:10
:D
Imi iau elicopter! :D

Serios acum, sunt de acord ca trebuie investit in infrastructura si in constructia de drumuri, poduri si tunele in Bucuresti, unde traficul e infernal, dar pentru podul ala de cale ferata se putea gasi o solutie de compromis ce usura mult circulatia: lasau liber macar 2 benzi din cele 6-7 de la Fantana Miorita / benzinaria Petrom unde se reface podul ala pentru cateva ore dimineata (sa zicem 06.00 - 09.00) si seara (16.00-20.00) si se fluidifica mult traficul...

Datenshi
10th October 2006, 16:14
Si eu traiesc de ieri cosmarul cu traficul de la CharlesdeGaulle/Herastrau/Ambasada Chinei, apoi Caramfil/Pod Baneasa... si retur seara... :( A fost unul din motivele pe care l-am luat in calcul si m-am hotarat sa aplic varianta cu demisia. Din 23 octombrie ma duc la serv doar pana la Unirii! :)

In ce domeniu? Mai sunt locuri?

Kainsashiki
10th October 2006, 16:24
Cea mai buna solutie ar fi ca pentru 4-5 ani sa inchida tot orasul si sa faca tunele,poduri, zgarie nori, ce mai vor ei!

acum 2 saptamani a fost francofonia
acum lucreaza la pod
in primavara 7 luni pauza..

cine stie ce mai urmeaza pana atunci...

Ayrton
10th October 2006, 16:34
penny, locuri or mai fi... acum depinde ce te intereseaza si pe tine...

pinki
10th October 2006, 20:08
e bine ca se ocupa de drumuri etc, e bine ca vor sa faca din buc un oras de-a dreptul european, sau, ma rog, din romania, dar n-ar fi rau sa se faca toate chestiile astea de calitate...nu ca pana acum... altfel, astept cu nerabdare ziua in care o sa avem drumuri europene... la unguri au facut treaba buna cu UE, sa vedem la noi...

pytzy
16th October 2006, 12:41
Ramane de vazut 'pink_me' dar cred ca speram cu toti la sosele mult mai bune decat cele din prezent.