PDA

View Full Version : Montoya din 2005 la McLaren-Mercedes



MaPaX
18th November 2003, 22:13
Pilotul columbian de Formula 1, Juan-Pablo Montoya /Williams-BMW/, se va transfera īn 2005 la scuderia McLaren-Mercedes, a anunžat luni echipa īntr-un comunicat.
"Detaliile referitoare la continutul contractului vor fi comunicate mai tīrziu", a declarat un purtator de cuvīnt de la Mercedes, Wolfgang Schattling.
"Este o mare sansa pentru mine. Pīna atunci vreau sa ma concentrez pentru a cīstiga Campionatul Mondial din 2004, cu Williams-BMW", a spus Montoya.

Ayrton
19th November 2003, 12:04
Am citit si eu stirea si e intr-adevar o veste buna.
Decat ratatul de Coulthard care mi-a scos peri albi 10 ani, mai bine Monoya la echipa mea favorita.

Ayrton
19th November 2003, 13:07
A, pentru locul ramas liber la Williams candideaza cu cele mai mari sanse Jenson Button, iar daca nici Ralf Schumacher nu-si prelungeste contractul (se pare ca Michael vrea sa il aduca la Ferrari ca un fel de urmas al sau in echipa incepand cu 2005, cand nici lui Barrichello nu i se va prelungi contractul, urmand ca scuderia italiana sa aiba din 2006 cuplul Ralf + Felipe Massa), si Frank Williams are precedente numeroase in schimbarea ambilor piloti intre sezoane, coechipier lui Button ii va fi marea speranta braziliana Nelson Piquet jr.

DC
19th November 2003, 16:46
Nu cred ca Montoya va face ceva la McLaren. In primul rand Raikkonen il va domina fara drpt de apel. Iar o greseala mare pe care au facut-o este anuntarea colaborarii inaintea sezonul 2004. Pentru Pablo sezon 2004 este deja ca si terminat toata echipa isi va indrepta privirea numai spre Ralf.
Ca veni vorba de peri albi, Senna draga eu am incaruntit de-abinelea. DC a si avut atatea ghinioane in chiar momentele cheie ale sezoanelor in care putea sa faca ceva.

Sper ca acest ultim sezon al lui la McLaren (dupa 9 ani, nu oricine ramane la McLaren 9 ani, nici chiar Senna nu a rezistat-bine el nu a vrut) sa-l ambitioneze si sa intre in lupta pentru titlu'. Cred in incapatanarea lui de scotian. Ai sa vezi ca va fi altul in sezonul viitor.

Ayrton
19th November 2003, 17:52
O, ce bine ar fi sa ai dreptate, si sa-l bata scotianul pe Schumacher... Insa eu personal cred ca demult Coulthard si-a spus ultimul cuvant, si mai bine ar baga unul din pilotii de teste, parca Wurz e principalul, poate asa sa mai fie o sansa.
Insa, sa stii ca eu chiar tin cu David Coulthard, insa il critic ca nu poate mai mult in momentele importante...

DC
20th November 2003, 07:37
Bine aici este de discutat. A avut cam putine momente importante.
In 98, cand aveau masina cea mai buna pt. a castiga l-a lasat pe Hakki sa castige la Melbourne in prima etapa fiindca asa au hotarat inainte de cursa iar finlandezul a fost chemat la pit fara nici un rost si astfel a pierdut locul 1, dar David tinandu-se de cuvant i l-a cedat. Cu toate ca era prima cursa a sezonului iar in cel precedent a terminat inaintea lui Mika in clasamentul general. A urmat apoi scoaterea de pe pista in Argentina de catre Schumacher si un rand de patru abandonuri consecutive(Monaco, Canada,Franta si Anglia) cand se afla pe locurile 1-2 si astfel s-a distantat de cei doi pentru lupta, ajungand sa-l ajute, si a reusit din plin(tine minte Belgi, apoi Hockenheim cand era vizibil mai rapid decat finlandez dar nu l-a depasit cu toate ca cilalti urmaritori se apropiau vizibil de ei, pe Hakkinen pt. a deveni CM.). Cam asta a fost pentru 98, cand putea castiga.
Nu trebuie sa uiti ca DC a castigat de 2 ori la Monaco pe masini net inferioare celorlalti, asta numai MARELE Senna a facut.
Pozitia pe grila a fost punctul lui cel mai slab, degeaba scoti timpi in cursa f.buni cand pleci de pe 10! Si mai ales sistemul asta de calificari, nu-l avantajeaza deloc, nefortand in acel tur de frica greseli care-l poate duce pe ultimul loc al grilei.
Daca iti amintesti, sezonul ce s-a terminat in primele 3 curse, Coulthard putea strange 30 de puncte. A fost Australia cand printr-un noroc orb, cum nu a avut niciodata, a castigat. Apoi a urmat Malayezia cand era pe 2 dupa Alonso, elctronica masini l-a lasat si astfel a castigat Kimi la 39 de secunde de Barri!!!!! deci era o cursa ce putea fi usor castigata de McLaren-ul lui Coulthard.
In Brazilia,casamentul la un moment dat era: DC, Kimi, Fisi etc. Era turul 52 si DC trebuia sa alimenteze, la acel moment avea 22 sec. fažć de Kimi, iese pe locul 4 dupa Kimi, Fisi si Alonso dar acestia trebuiau sa mai intre la pit. Deci, cursa era a scotianului, dar GHINION acelasi cuvant, accident Webber pe linia lunga dinaintea startului iar Alonso a intrat brutal in cauciucurile de protectie. Cursa incheiata la acel moment, luandu-se in calcul clasamentul turului precedent. Victorie Fisi care fiind pe cauciucuri intermediare l-a depasit pe Kimi in turul respective.
Concluzia, daca scotianul avea 30 de puncte dupa aceste prime 3 curse ale anului, alt moral avea pentru restul sezonul, dar asa a picat psihic complet, fiind dominat COPIOS de viitorul nr.1 mondial, Kimi Raikkonen.
Sper sa-si revina sezonul viitor. ne mai avand ce pierde si sa-si arate valoarea.


g

oaspetele
20th November 2003, 08:02
Nu trebuie sa uiti ca DC a castigat de 2 ori la Monaco pe masini net inferioare celorlalti, asta numai MARELE Senna a facut.
g


ai uitat pe cineva.
si cu scoaterea lui dc de ms in argentina , iara nu-s de acord.
8)

MaPaX
21st November 2003, 21:04
Ma bucur ca vine Montoya la aceasta echipa! Impreauna cu Raikkonen va fii cea mai tare echipa din F1! :yeah: :yeah: :yeah:

alin
23rd November 2003, 18:24
Ma bucur ca vine Montoya la aceasta echipa! Impreauna cu Raikkonen va fii cea mai tare echipa din F1! :yeah: :yeah: :yeah:

daca ar avea si masina... poate;

dar il uita toata lumea pe villeneuve; chiar nu-i mai da nimeni nici o sansa sa revina la o echipa de top? nimeni in afara de mine, bineinteles!

DC
24th November 2003, 19:46
Aline, JV ar trebui sa mai lase din salaru'. E obisnuit cu unul f.f.f. mare cat a primit in anii astia la BAR si astfel nimeni nu-si permite sa-i ofere atatia bani. Acum, cand vede ca nu a prins nici un volan, s-a prins si el de poanta si a ajuns de mirul lumii sa se ofere pe nimica dar nu-l mai ea nimeni. Eu cred ca s-a terminat cu el. Din pacate.