PDA

View Full Version : Dulca OUT !!!



razwan_vs
22nd September 2009, 08:01
A PLECAT SI DULCA



GHINION... 13 meciuri a rezistat Cristian Dulca ca antrenor principal la FC Vaslui. Dupã ce a calificat echipa în cupele europene, când nu-i dãdea nimeni vreo sansã, fiind la un pas de grupele competitiei, tehnicianul a pãrãsit banca tehnicã a “galben-verzilor”, locul sãu fiindu-i luat, deocamdatã, de cãtre secundul Dorin Zotincã, pe care chiar Dulca l-a readus în aceastã varã la Vaslui.

Norocul nu i-a tinut partea tânãrului tehnician Cristian Dulca. Dupã 13 meciuri petrecute pe banca Vasluiului, acesta a ajuns ieri la un acord comun cu conducerea clubului, luând decizia de a-si rezilia contractul cu FC Vaslui. Acest lucru survine dupã înfrângerea de duminicã seara cu Politehnica Timisoara, scor 0-1, un meci în care Wesley & Co. au jucat ca o trupã de amatori si în care, în fata unei Politehnica Timisoara obosite, nu au avut decât douã mingi pe spatiul portii. Cristian Dulca pleacã cu fruntea sus de la Vaslui, dupã 13 meciuri, în care a obtinut o calificare în cupele europene, fiind la un pas sã ajungã cu echipa în grupele Ligii Europa. În aceste 13 meciuri, în campionat, Dulca a obtinut cinci victorii, trei înfrângeri si un rezultat de egalitate, în timp ce în cupele europene a obtinut douã victorii, un rezultat de egalitate si o înfrângere.

Problema lui Dulca: extracomunitarii

Fostul tehnician al “galben-verzilor” spune cã îi pare rãu de faptul cã trebuie sã plece de pe “Municipal”, mai ales datoritã faptului cã, într-un an si jumãtate, cât a stat la Vaslui, se atasase foarte mult de echipã. Cu toate acestea, Dulca nu-si pune la îndoialã calitãtile de antrenor si spune cã rezultatele din ultima vreme au apãrut din cauza a douã mari probleme: accidentãrile din lot si jucãtorii extracomunitari prea multi la numãr. “Ce pot eu sã-mi reprosez? Faptul cã în ultima vreme am avut cinci jucãtori accidentati, dintre care patru titulari, care formau axul central al echipei: Cânu, Hugo Luz, Genchev si Temwanjera. De asemenea, o altã problemã majorã a fost cea a jucãtorilor extracomunitari, prea multi la numãr. Aveam zece asemenea jucãtori, din care eu puteam folosi doar cinci în teren. Totul a culminat la returul cu AEK Atena, când l-am trecut pe Genchev rezervã, desi era accidentat. Colac peste pupãzã, pentru meciul cu Timisoara nu l-am avut nici pe Bãlace, care a fost suspendat. Nu aveam pe cine sã bag, pentru cã trebuia sã tin cont de regulament, de asta au si apãrut schimbãri gen Buhãescu”, a spus Cristian Dulca.