PDA

View Full Version : De ce voteaza lumea cu Traian Basescu?



Elvis81
16th September 2009, 01:33
O chestie care mie mi se pare evidenta(desi nu trebuie neaparat sa fie adevarata) este ca Traian Basescu nu ar mai trebui sa aiba electorat..cu toate astea,desi a scazut in sondaje,totusi ramane favoritul alegerilor de anul acesta..

Excluzandu-i pe cei cu creierul spalat,nu vi se pare anormal ca acest om sa fie sustinut si de oameni care au fost direct afectati de conducerea dezastruoasa a presedintelui actual?

Cu ce argumente ar putea combate un simpatizant al basescului acest post?


"Poate pentru multi politicieni sau oameni de afaceri care aveau probleme cu institutiile statului, nu am fost presedintele pe care il doreau"

Vezi Cocos, Popoviciu, Casuneanu, Paszcany, Bucsaru s.a.m.d.

"Printre nerealizarile mandatului mei se numara faptul ca Europa nu are inca incredere deplina in justitia din Romania, nu exista nicio condamnare definitiva a unui inalt demnitar, iar Parlamentul inca blocheaza unele dosare de presupusa coruptie."

Din pacate, mi-am adus aminte de asta cam saptamana trecuta...

"Aderarea la UE ne-a adus o crestere economica datorita investitiilor si o crestere a prestigiului national. Apartenenta la UE ne-a ajutat si sa reducem costurile crizei economice."

Evident, eu n-am avut de a face, dar suna bine, nu?

"In patru din cei cinci ani de mandat al meu a existat crestere economica fara precedent."

Uhm, adica in guvernarea Tariceanu?

"Salariile, pensiile, vor fi platite la timp, dar vom continua si investitiile."

Poate anul asta, cat mai vin bani aia inutili de la FMI. Uhm, care investitii?

"In Romania exista, direct sau indirect, 11 milioane de asistati."

Si toate astea, cu un incredibil somaj de 6%, spune guvernul.

"a) Rezultatele DNA si obligarea demnitarilor sa completeze periodic declaratiile de avere ne despart de situatia de acum 5 ani.
b) Dupa aderarea la UE, reformele din justitie au fost ingreunate sau chiar blocate."

Astea da rezultate DNA...

"Astazi avem in scoli un manual despre Holocaust."

E un fel de ghid practic cum sa... ? :D

"O nemultumire a mea este nefinalizarea dosarelor Revolutiei. Avem o Revolutie si o mineriada, 1.600 de morti si niciun vinovat. Cer justitiei sa dea o solutie, lucru pe care este obligata sa il faca. Aceasta mare obligatie fata de cei care si-au dat viata pentru ca noi sa traim liber trebuie indeplinita."

In ultimii 4 ani traiam cu impresia ca se rezolvase situatia asta. Bine ca m-am trezit...

"Performantele militarilor romani din teatrele de operatiuni din afara tarii au fost foarte bune."

Mai ales mortii fara motiv...

"Am consolidat parteneriatul strategic cu Statele Unite ale Americii."

Drept dovada sta refuzul lu' Obama sa se intalneasca cu mine...

"Securitatea energetica a tarii trebuie sa ramana in continuare o prioritate. Romania este partenera a Nabucco."

... Nabucco, gazoductu ala care n-are de unde sa ia gaze... Mare succes, mare!

"Romania a obtinut o decizie favorabila la Tribunalul Penal International de la Haga. Este o dovada a ceea ce poate Romania daca stim sa ne aparam drepturile."

Bine, ca asta e un succes MAE, condus de PSD-istul Diaconescu, nici nu mai conteaza...

"Se estimeaza ca in 2009, cresterea economica va inregistra nivelul de circa -8% fata de 2008."

Nu v-am zis eu ca nu ne va afecta criza?

"Mi se pare esential ca numirile in functii de conducere in administratia centrala si locala sa se faca in functie de competente."

Iar competenta se stabileste in Partid. Vezi prefectii.

"O alta prioritate este utilizarea rapida si eficienta a banilor pusi la dispozitia Romaniei de Uniunea Europeana. Trebuie sa acceleram investitiile."

Bine, bine, mai intai trebuie sa le incepem.

"Trebuie sa promovam cultura si valorile romanesti in interior - poate afla si domnii astia care nu mai incap in Romania, dar stau tot aici."

D'aia m-am dus io la Cioaba, sa promovez valorile si cultura, manca-v-as!

Romeo
16th September 2009, 07:28
daca voi vota, ma voi duce in turul II pentru ca nu vreau un prostanac presedinte, altfel sunt plictisit si de Traian si de Jiji de Crin nu mai vb.

Jerome LeBanner
16th September 2009, 07:38
Nu stiu cat e de prostanac, totusi ia luat fatza lui Ilici (si implicit unui intreg aparat) in partid

Grecu_
16th September 2009, 08:22
Cel mai simplu raspuns ar fi "din cauza contracandidatilor". PSD reprezinta raul absolut iar PNL-ul si Antonescu nu prea conteaza.
Totusi, daca ai castiga Basescu un mandat (ceea ce este si foarte probabil), tind sa cred ca perceptia asupra raului absolut se va schimba un pic...

Elvis81
16th September 2009, 08:49
Ok Grecule...nu m-am facut foarte bine inteles(tinand cont si de ora la care am deschis threadul),insa sunt multi care voteaza din convingere si asta ma surprinde.Cat despre raul absolut de care pomenesti,ma voi repeta si il voi cita pe Bogdan Teodorescu pentru ca sunt de acord cu afirmatia sa ca Romania nu va supravietui ca natiune unui nou mandat basescian.Mandatul actual l-a "jucat" cu miza unui nou mandat,dar la al 2lea mandat aceasta miza nu va mai exista si abia atunci isi va arata adevarata fata..

Eu mai am o speranta de la americani...un prim semn deja a fost dat cand base nu a fost primit la casa alba.daca americanii vor alt presedinte,atunci base e istorie:) Si atunci intervine alta dilema:cine va veni in locul lui?:confused:

Grecu_
16th September 2009, 09:13
Eu sunt de acord cu tine. De fapt, incercam sa inteleg de ce l-ar mai vota cineva pe Basescu (in rationamentul meu n-am inclus prostimea si pensionarii).

Lordliv
16th September 2009, 09:19
pentru ca multi se vand pe un pachet de faina, iar pdl-ul are bani pentru muuulte pachete...:D

mai adun si "zombismul" politic gen marker,astia fiind cumparati cu...doua pachete de...zahar;)

ps.infantilismul electoratului provenit din lumpenproletariatul ceausist si dorinta freudiana de a avea un phallus protector.

Elvis81
16th September 2009, 09:19
pai exact asta ziceam si eu..uitandu-ma la pollul "cu cine votezi" la basescu am vz ca inafara de un sclav si cativa useri cu care nu m-am intersectat,deci nu stiu ce le poate capul,sunt si destui useri care par sa aiba totusi ceva materie cenusie..asta ma mira

De ex. cum poate sustine un profesor un regim care nu respecta o lege care il priveste in mod direct si care a fost votata in unanimitate?

J.Bond
16th September 2009, 09:35
De ce voteaza lumea cu Traian Basescu?


:happy :happy

Era de asteptat ca o sa apara acum tot felul de disperati, in disperarea profunda pe care i-a cuprins pe cativa zilele astea(ca si celebrii de acum Elvis, Grecu, lordliv et comp.:)), mai ales dupa reformarea profunda a Romaniei care se petrece sub ochii nostrii zilele astea sub conducere democrat-liberala sau Basescu-Boc, ca sa citam din PSDei si "liberali" patricieni.;):ok:
Si se mai mira cativa pe aici de ce voteaza lumnea cu actualul Presedinte al Romaniei! :D Dar ii intelegem, bine ca sunt doar cativa.:ok:
:cya:

Elvis81
16th September 2009, 09:37
mai ales dupa reformarea profunda a Romaniei care se petrece sub ochii nostrii zilele astea....

cum zice si biblia..esti foarte fericit:ok:

PS threadul nu se refera la tine..tu ori esti platit ori esti mai cretin decat prevede legea deci TREBUIE sa votezi cu base

Radu
16th September 2009, 09:38
:happy :happy

Era de asteptat ca o sa apara acum tot felul de disperati, in disperarea profunda pe care i-a cuprins pe cativa zilele astea(ca si celebrii de acum Elvis, Grecu, lordliv et comp.:)), mai ales dupa reformarea profunda a Romaniei care se petrece sub ochii nostrii zilele astea sub conducere democrat-liberala sau Basescu-Boc, ca sa citam din PSDei si "liberali" patricieni.;):ok:
Si se mai mira cativa pe aici de ce voteaza lumnea cu actualul Presedinte al Romaniei! :D Dar ii intelegem, bine ca sunt doar cativa.:ok:
:cya:

Ba dar tu te arzi cu basescu de il ti atat in brate?Ce ***** a facut handicapatul asta bun pentru tara?:shocked:

Elphax
16th September 2009, 09:45
daca prin 'tara' intelegem 'orange county' a facut f. multe lucruri bune :)

poate ca altul nu ar fi fost mai bun pana sa vina criza asta, dar acum (in 2009) cu acest guvern condus prin intermediu marionetei Boc nu a facut ce trebuia sa faca, o sa simtim in curand urmarile

Lordliv
16th September 2009, 09:49
markeritzo,nu este vina mea ca ai infatisare lombroziana si aduci lumea la disperare...si mai si puti dupa ingurgiturile de aseara:cool:

J.Bond
16th September 2009, 10:03
daca voi vota, ma voi duce in turul II pentru ca nu vreau un prostanac presedinte.

Corect, Romeo. Iti dai si tu seama ca numai cativa disperati anti-basescieni notorii si ramasite UTC-iste comuniste care mai bantuie si azi pe micile ecrane, pe forumuri(dupa cum se observa chiar si aici, pe un forum de sport):) si pe oriunde mai apuca, ar mai vota cu un prostanac de Geoana la alegerile din toamna-iarna.;)

Elvis81
16th September 2009, 10:05
(dupa cum se observa chiar si aici, pe un forum de sport):)

asta e aproape mai tare si decat semnatura ta:happy:happy exact tu te-ai gasit sa critici pe cei care discuta politica pe un forum de sport:headbang: esti exact ca idolul tau:ok::ok::ok:

Elphax
16th September 2009, 10:38
cum, sclav ?

Elvis81
16th September 2009, 11:12
pai si base e sclav la licurici:D insa eu ma refeream la fazele astea cu dedublarea..sa poti sa arati cu degetul si sa critici un grup din care faci parte:headbang:

Elvis81
16th September 2009, 11:19
Corect, Romeo. Iti dai si tu seama ca numai cativa disperati anti-basescieni notorii si ramasite UTC-iste comuniste care mai bantuie si azi pe micile ecrane, pe forumuri(dupa cum se observa chiar si aici, pe un forum de sport):) si pe oriunde mai apuca, ar mai vota cu un prostanac de Geoana la alegerile din toamna-iarna.;)



Iti dai si tu seama ca numai cativa disperati anti-basescieni notorii si ramasite UTC-iste comuniste care mai bantuie si azi pe micile ecrane, pe forumuri(dupa chiar si pe un forum de sport):) si pe oriunde mai apuca, ar vota cu un prostanac de Geoana la alegerile din toamna-iarna sau cu o marioneta patriciana.:)

eu banuiesc ca asta e bot....il programeaza cineva dimineata si pana seara are de lucru...faza e ca mai da erori si se repeta

PS @bond cand iti citesc aberatiile nu pot sa nu ma gandesc la melodia asta http://www.youtube.com/watch?v=ZMBNNFObSM0 daca as avea puterea pe astia ca tine(apartinand tuturor partidelor politice) i-as impusca pe stadioane

Elphax
16th September 2009, 11:25
da de ce pe stadioane? undeva langa groapa de gunoi sa nu se faca mizerie in plus. sau langa parlament

si ii impusti inainte sau dupa vot? - asta ca sa raman ontopic :P

Elvis81
16th September 2009, 11:30
pai ar fi foarte multi spectatori deci ar trebui sa fie executati pe stadionul ala de 120mii din India...bond@ ce parere ai:o executie de asta ar bate la rating realitateaTV?:happy

Sorin Blaj
16th September 2009, 12:42
pai exact asta ziceam si eu..uitandu-ma la pollul "cu cine votezi" la basescu am vz ca inafara de un sclav si cativa useri cu care nu m-am intersectat,deci nu stiu ce le poate capul,sunt si destui useri care par sa aiba totusi ceva materie cenusie..asta ma mira

De ex. cum poate sustine un profesor un regim care nu respecta o lege care il priveste in mod direct si care a fost votata in unanimitate?

Cred ca la mine te referi. :)


Inainte de a-ti da cateva explicatii cu privire la legea respectiva, te intreb daca ai citit-o? Pentru ca daca ai fi citit-o, n-ai fi pus intrebarea.

Dar sa explic situatia mea:

1. Legea nu ma afecteaza deloc. Norma de baza este la o universitatea particulara, asupra careia legea nu are efecte. Chiar daca am venituri si de la o universitate de stat, acestea au alt regim, deoarece sunt cadru didactic asociat si conform hotararilor interne, toti asociatii sunt la plata cu ora.

si substraturile legii:

2. Legea respectiva, care pentru multi insemna o crestere a salariilor cu 50%, in primul rand nu prevedea dimensiunea asta (de 50%), iar in al doilea rand si-a produs deja efectele, chiar fara sa intre in vigoare.

- cresterea era de 45,4% pentru 95% dintre profesori (preuniversitar + universitar)
- de la data adoptarii legii, a mai fost o crestere a salariilor profesorilor in octombrie 2008, de 9% (45,4% - 9% = 36,4%)

3. Legea era facuta de profesorii universitari, pentru profesorii universitari, dar sunt mai multe detalii aici:


Mai oameni buni. A citit cineva legea majorarii salariilor in invatamant? Legea nr. 221 din 27 octombrie 2008: http://www.antena3.ro/pdf/0730.pdf. Cititi si va minunati:

Toate cadrele didactice, cu exceptia profesorilor universitari, primesc o crestere de 45,4%. Profesorii universitari 63,9%. :shocked:

Eu sunt pentru cresterea salariilor, dar cresterea este exorbitanta.

O sa dau doar cateva limite minime si maxime, ca sa va formati o idee despre cat poate castiga un cadru didactic universitar:

preparator: 1.731,2 - 2.434 lei
asistent: 1.886,4 - 3.116,8 lei
lector: 2.081,2 - 3.986,4
conferentiar: 2.236,4 - 5.201,6
profesor: 4.386 - (tineti-va bine) 12.151,6

Daca la preparatori, asistenti, lectori, chiar si la conferentiari mai merge, pentru ca este foarte greu sa iei maximul, trebuie vechime (peste 40 de ani), performante, chiar relatii :), la profesori am ramas fara cuvinte. Acestea sunt datele, probabil discutiile abia acum vor urma. :ok:


Dar ce m-a deranjat grozav astazi, a mai spus Tariceanu niste minciuni, de numai pentru astea ar trebui sa-si dea demisia. 14 ore de lucru, pe saptamana, in invatamant? Este un idiot. Dau exemplul meu, ca sa nu se spuna ca vorbesc in necunostinta de cauza.

Sunt lector universitar. Norma este prevazuta intre 9-11 ore pe saptamana. Ore normate, nu ore fizice. Norma mea este de exact 10 ore normate. Am 4 ore de curs pe saptamana (4 ore normate = 4 ore fizice) si 12 ore de seminar (6 ore normate = 12 ore fizice). Ore fizice lucrate: 16 ore. Doua zile pe saptamana. La prima vedere inseamna putin, dar la acestea se adauga pregatirea pentru curs si seminarii, cercetarea (scris lucrari, participat la conferinte, scris carti, realizat contracte de cercetare), consultatiile, coordonarea lucrarilor stiintifice realizate de studenti (participare la sesiuni studentesti), coordonarea de lucrari de licenta. Ce este cert? Mie personal, timpul nu-mi ajunge, lucrez cel putin 10 ore pe zi, in medie, aici intrand si sambetele si duminicile. Adevarat, sunt in faza de finalizare a doctoratului si lucrez mult, dar si doctoratul intra tot la cercetare.

Asa ca de unde 14 ore pe saptamana?


Ca sa nu fie discutii, pe mine cresterea salariilor nu ma afecteaza in niciun fel. Din pacate. :)


Concluzia? O lege proasta, care nu reusea sa rezolve principala problema din invatamant: atragerea valorilor.

Problemele mari sunt in invatamantul preuniversitar. Este suficient sa priviti cate posturi sunt ocupate in fiecare an cu suplinitori si lucrurile sunt clare. Ca sa nu mai vorbesc de notele pe care le iau. La baza, acolo trebuiau crescute salariile, pentru debutantii in invatamantul preuniversitar.


PS: Regim? Care regim?

Elvis81
16th September 2009, 12:56
Concluzia? O lege proasta, care nu reusea sa rezolve principala problema din invatamant: atragerea valorilor.


pai si cine a facut legea aia? eu nu...Mi se pare o marlanie electorala fara seaman..si oricat de proasta sau nu ar fi legea,trebuia respectata(teoretic).

PS poate ma refeream la alt profesor:)

Sorin Blaj
16th September 2009, 12:58
Da. Scuza-ma ca m-am bagat in seama pe aici.

De o vreme, evit sa mai intru in polemici inutile, care nu aduc nimic constructiv.

Elvis81
16th September 2009, 13:19
chiar nu era vb despre nicio polemica..sunt de acord cu tine,insa o lege aprobata si publicata in monitorul oficial ar trebui respectata,nu?

Pur si simplu nu inteleg care ar fi motivele pentru care un intelectual fara interese de alta natura sa il sprijine pe basescu...nu stiu de ce il vei vota tu,insa cunosc cateva persoane cu destula scoala(pentru care insa politica e un subiect oarecum tabu) care il vor vota pe base din convingerea ca e cel mai bun,va schimba tara in bine,etc etc Eu chestia asta nu o pot intelege...

Sorin Blaj
16th September 2009, 13:33
Elvis. Tot o dam pe dupa cires.

Hai sa-ti vorbesc despre mine.

In 1996 am avut de ales intre Iliescu si Constantinescu. Am votat Constantinescu.
In 2000 am avut de ales in turul doi intre Iliescu si Vadim. No comment. N-am votat. In primul tur votasem Stolojan, candidatul PNL.
In 2004 am avut de ales intre Nastase si Basescu. Am votat Basescu, pentru a bloca "caracatita" PSD. Timpul mi-a dat dreptate, cu Basescu presedinte am avut parte de un guvern liberal care a luat cateva masuri ce au condus la cresterea economiei.
In 2009? Sa vedem ce alternative avem: Basescu, Geoana, Antonescu, Oprescu, Vadim, Becali.

Elphax
16th September 2009, 13:36
si dintre astia - primul intra sigur in turul1 iar urmatorii 2 se bat cu sanse apropiate

din pacate nici unul dintre cei 3 nu are ce trebuie, iar romanii cum sunt destul de conservatori nu vor schimba, dupa principiul de ce sa vina sa ne fure unul nou?

irinaidu
16th September 2009, 14:08
ca sa raspund la intrebare " de ce voteaza lumea cu traian? "- de proasta si din lipsa de optiuni.
dar esti asa sigur ca o sa voteze lumea cu el?

Grecu_
16th September 2009, 14:11
Elvis. Tot o dam pe dupa cires.

Hai sa-ti vorbesc despre mine.

In 1996 am avut de ales intre Iliescu si Constantinescu. Am votat Constantinescu.
In 2000 am avut de ales in turul doi intre Iliescu si Vadim. No comment. N-am votat. In primul tur votasem Stolojan, candidatul PNL.
In 2004 am avut de ales intre Nastase si Basescu. Am votat Basescu, pentru a bloca "caracatita" PSD. Timpul mi-a dat dreptate, cu Basescu presedinte am avut parte de un guvern liberal care a luat cateva masuri ce au condus la cresterea economiei.
In 2009? Sa vedem ce alternative avem: Basescu, Geoana, Antonescu, Oprescu, Vadim, Becali.

Sorine, consideri ca acea crestere a economiei nu s-ar fi realizat daca era altul presedinte (intrarea in UE, bula imobiliara, etc)?
In momentul de fata nu exista o "caracatita" Basescu?

Eu zic ca l-am schimbat pe unu' negru la fata cu altul si mai negru.
Avand in vedere ca un al doilea mandat e maximum ce poate obtine Basescu, cred ca ne asteapta dezastrul de la anu'.

Grecu_
16th September 2009, 14:14
ca sa raspund la intrebare " de ce voteaza lumea cu traian? "- de proasta si din lipsa de optiuni.
dar esti asa sigur ca o sa voteze lumea cu el?

Ai dat motivele chiar tu.
A, si datorita eforturilor lu' markerica! :cry:

Bancaru
16th September 2009, 14:17
Sorine, fa diferenta intre cauza si efect. Nu am avut guvernul liberal datorita lui Basescu ci Basescu a fost ales presedinte datorita liberalilor. Sa nu uitam ca in PNL nu s-a pus nimeni Gigi contra cand a fost schimbat un liberal, Stolojan (in teorie, ca el este traseizd) cu un democrat (iarasi in teorie, comportamentul politic al lui Basescu numai democrat nu e). Normal ca presedintele numeste primul ministru, dar si cainele meu stia tandemul Tariceanu - Basescu. Iar dupa ce copiii lui de suflet au plecat din guvern, unii de voie altii de nevoie, a incercat din rasputeri sa dea guvernul jos, apeland la o gherrila politica fara precedent. Ori situatia Romaniei numai de asta nu avea voia. Acum vine si il aplauda pe Tariceanu, iar Tariceanu, un domn si un elegant, nu a spus niciodata ceea ce noi am spus aici - ceva la genul: "vezi? Acum ma aplauzi iar in trecut ma scuipai..." Nu mi se pare firesc sa vii sa te lauzi cu realizarile, mici sau mari, ale unui guvern pe care timp de 3 ani si jumatate ai incercat sa il darami.
Basescu are banii pe care ii are din afaceri dubioase de care noi nu stim. Tariceanu poate are si de aici, dar el a ridicat singur niste afaceri, private, puse oricand la dispozitia oricarui oargan economic abilitat sa cerceteze (cel putin in teorie). Basescu nu o sa fie niciodata capabil sa faca o afacere ca la carte. El e gospodar. Poate sa mature frumos, sa puna panselute (de furat, smulse din gradina altuia, sau luat pe bani putini in speranta ca nu le pui azi si mor maine), si mai poate sa vopseasca gardul frumos. In rest...
De ce il voteaza lumea? Pai de ce il voteaza lumea pe Vadim?

J.Bond
16th September 2009, 17:21
Sorine, ti s-a mai zis doar ca iti pierzi timpul aiurea tot bagandu-i in seama pe cei cativa anti-basescieni notorii care bantuie chiar si pe un forum de sport. Treaba ta.:)

Radu
16th September 2009, 17:33
De ce voteaza?...simplu..pentru ca sunt niste idioti...

Q-Djyni
16th September 2009, 17:33
ca sa raspund la intrebare " de ce voteaza lumea cu traian? "- de proasta si din lipsa de optiuni.
dar esti asa sigur ca o sa voteze lumea cu el?


Evident ca din aceasta cauza.

Bancaru
16th September 2009, 17:51
Sorine, ti s-a mai zis doar ca iti pierzi timpul aiurea tot bagandu-i in seama pe cei cativa anti-basescieni notorii care bantuie chiar si pe un forum de sport. Treaba ta.:)

Dar tu pe unde bantui, fa? Detasati-va .

Romeo
17th September 2009, 08:31
Ok Grecule...nu m-am facut foarte bine inteles(tinand cont si de ora la care am deschis threadul),insa sunt multi care voteaza din convingere si asta ma surprinde.Cat despre raul absolut de care pomenesti,ma voi repeta si il voi cita pe Bogdan Teodorescu pentru ca sunt de acord cu afirmatia sa ca Romania nu va supravietui ca natiune unui nou mandat basescian.Mandatul actual l-a "jucat" cu miza unui nou mandat,dar la al 2lea mandat aceasta miza nu va mai exista si abia atunci isi va arata adevarata fata..

Eu mai am o speranta de la americani...un prim semn deja a fost dat cand base nu a fost primit la casa alba.daca americanii vor alt presedinte,atunci base e istorie:) Si atunci intervine alta dilema:cine va veni in locul lui?:confused:

si ce vrei sa discute cu Obama ? Sa cersim ce ? S-a facut ceea ce trebuia, am intrat in NATO, i-am invitat p'aia la Bucale, i-am ajutat cu soldati si a venit Fordul la noi in contrapartida. Nu ai decat sa urmaresti antenele, ele fac jocul anti Base in timp ce Realitatea il santajeaza cu inteligenta.
Problema noastra nu mai este apropierea fata de americani, ne-ar fi mult mai utila o comanda germano-austriaca, ultima fiind destul de posibila avand in vedere mariel capitaluri austriece de la noi.

Romeo
17th September 2009, 08:41
In 2004 am avut de ales intre Nastase si Basescu. Am votat Basescu, pentru a bloca "caracatita" PSD. Timpul mi-a dat dreptate, cu Basescu presedinte am avut parte de un guvern liberal care a luat cateva masuri ce au condus la cresterea economiei.
In 2009? Sa vedem ce alternative avem: Basescu, Geoana, Antonescu, Oprescu, Vadim, Becali.

chiar daca am votat Base, cred ca impunerea lui a fost dictata de afara, iar rezultatul publicat nu a fost cel numarat. Miza probabil ca a fost echilibrarea clasei politice de la noi, nu imbogatirea unui singur partid, de altfel cel mai puternic din 1947 incoace. Liberalismul a dat rezultate oriunde in lume si de aceea chiar Base a acceptat scoaterea PDL de la guvernare, pentru a-i intari pe acestia acum. In plus Taricelu a avut marele noroc al celei mai fericite perioade din istoria Romaniei, infuzia masiva de capital strain pe seama sigurantei conferite de NATO si UE. Cota unica a fost o stratagema pentru cei care stiu sa faca bani, dar si pentru "alesi". De ce sa dea presedintele si parlamentarul 40 % impozit cand poate da 16 ? Dintr-odata le-a crescut venitul cu 24 %, la o inflatie sub 8.
in 2009 ai doua, maxim 3 optiuni: Base, Prostanacu, +- Crin, restul sunt prea mici. Oprescu poate fi apreciat in Bucale, unde vor veni 30 % la vot, dar mai putin la tara. Important ce va iesi sau va trebui sa iasa la 6 decembrie, se schimba iar sau trecem la dictatura.

Elvis81
17th September 2009, 10:15
si ce vrei sa discute cu Obama ? Sa cersim ce ?

pai eu nu vreau absolut nimic..Dimpotriva! m-am bucurat ca nu l-a primit si nu i s-a mai dat apa la moara electorala. cat despre cersit,cersim de la FMI destul... si apropo de asta,uite un articol de pe 16 ianuarie http://economie.hotnews.ro/stiri-finante_banci-5335500-imprumut-fmi-traian-basescu-sustine-ultimul-lucru-care-face-romania.htm

jesus supremu
17th September 2009, 10:37
cand prim ministru a fost ptr 4 ani unul zis tariceanu e usor de inteles de ce lumea se gandeste sa-l voteze tot pe basescu.
referitor la "prietenii nostri americani" senzatia fireasca este:happy:happy:happy

Elvis81
17th September 2009, 11:20
cand prim ministru a fost ptr 4 ani unul zis tariceanu e usor de inteles de ce lumea se gandeste sa-l voteze tot pe basescu.


sper ca stii cine l-a pus premier pe tariceanu,nu?sa inteleg ca lumea l-a placut pe tariceanu si de aia il voteaza pe base ca sa numeasca un nou premier pe placul lor?:confused:

Romeo
17th September 2009, 11:34
pai eu nu vreau absolut nimic..Dimpotriva! m-am bucurat ca nu l-a primit si nu i s-a mai dat apa la moara electorala. cat despre cersit,cersim de la FMI destul... si apropo de asta,uite un articol de pe 16 ianuarie http://economie.hotnews.ro/stiri-finante_banci-5335500-imprumut-fmi-traian-basescu-sustine-ultimul-lucru-care-face-romania.htm

articolul dovedeste inca odata ingamfarea politichienilor romani, convingerea lor ca totul se desfasoara dupa cum au ei chef. Imprumutul la FMI cu transe acum si in ianuarie amana problemele de salarii pana la primavara si apoi vom mai vedea.
Intalnirea cu presedintele Bush a avut rost in contextul primirii in si apoi summitului NATO. Obama are alte lucruri mult mai impotrtante acum si efectiv nu cred ca Base si-a dorit o plimbare pe la negrotei. Este un subiect de presa care vrea sa sifoneze inca odata imaginea lui base, dar cine renunta doar pentru asa ceva este un naiv. Lui Base i se pot atribui alte chestii mult mai serioase, trimiterea fiicei in parlamentul european sau implicarea lu fra-su in afacerea cu arme (chiar daca nu a luat 1 leu, atacul poate avea urmari psihologice). Personal nu ma intereseaza nimic din ce i se imputa lui base, nu ma iau nici dupa tonomatele TV, nici atat dupa forumurile astea.

Elphax
17th September 2009, 11:37
prefer oricand o varianta in care primul ministru nu e din acelasi partid cu presedintele - astia au adus intr-un an de zile furtul la un nivel de neinchipuit, e deja o arta secreta ...

Romeo
17th September 2009, 11:58
prefer oricand o varianta in care primul ministru nu e din acelasi partid cu presedintele - astia au adus intr-un an de zile furtul la un nivel de neinchipuit, e deja o arta secreta ...

nu cumva au furat Nasty si Popescu ala mai mult ? Eu prefer o conducere liberala dar fara orgoliosi gen Taricelu, Varujan, Nicolaescu, Remes, nicidecum Crin.

jesus supremu
17th September 2009, 12:08
sper ca stii cine l-a pus premier pe tariceanu,nu?sa inteleg ca lumea l-a placut pe tariceanu si de aia il voteaza pe base ca sa numeasca un nou premier pe placul lor?:confused:

tu esti prea prost ca sa stii cat fac 1+1:ok:
sectiunea politica observ ca a devenit un fel de atractie turistica ptr stupid people

Elphax
17th September 2009, 12:13
nu cumva au furat Nasty si Popescu ala mai mult ? Eu prefer o conducere liberala dar fara orgoliosi gen Taricelu, Varujan, Nicolaescu, Remes, nicidecum Crin.

Varujan e bun ca se pricepe la economie si se intelege bine si cu cei plecati din PNL la PD. restul sunt praf

pana la urma nu orgoliul PD-istilor duce acum Romania in jos, nu? :headbang:

J.Bond
17th September 2009, 13:59
cand prim ministru a fost ptr 4 ani unul zis tariceanu e usor de inteles de ce lumea se gandeste sa-l voteze tot pe basescu.

Daca e sa ne raportam la fostul premier de trista amintire pentru Romania, atunci DA, poate fi si asta un argument in plus.:)



sper ca stii cine l-a pus premier pe tariceanu,nu?sa inteleg ca lumea l-a placut pe tariceanu si de aia il voteaza pe base ca sa numeasca un nou premier pe placul lor?:confused:
tu esti prea prost ca sa stii cat fac 1+1:ok:
sectiunea politica observ ca a devenit un fel de atractie turistica ptr stupid people

Jesus, relax:). N-ai ce sa-i ceri mai mult lui Elvis ala.;)

Grecu_
17th September 2009, 14:04
tu esti prea prost ca sa stii cat fac 1+1:ok:
sectiunea politica observ ca a devenit un fel de atractie turistica ptr stupid people

Si pana cand ai sejur aici? :mda:

Elvis81
17th September 2009, 15:09
tu esti prea prost ca sa stii cat fac 1+1:ok:
sectiunea politica observ ca a devenit un fel de atractie turistica ptr stupid people

:ok:adevarul e ca sunt prost ca imi pierd timpul aiurea pe forumul asta care nici macar nu imi place dar e addictive






Jesus, relax:). N-ai ce sa-i ceri mai mult lui Elvis ala.;)
venita de la tine,fraza asta e un compliment..asa ca mersi

Si ca sa fiu si un pic ontopic:


La 2 octombrie 2004, după retragerea pe motiv de boală a lui Theodor Stolojan din funcția de președinte al PNL și candidat al Alianței DA la alegerile prezidențiale din România din noiembrie 2004, Călin Popescu-Tăriceanu devine președinte interimar al PNL, copreședinte al Alianței DA (alături de Traian Băsescu) și candidat propus pentru funcția de prim-ministru al României într-un eventual guvern format de Alianța D.A..

Romeo
18th September 2009, 07:56
Varujan e bun ca se pricepe la economie si se intelege bine si cu cei plecati din PNL la PD. restul sunt praf

pana la urma nu orgoliul PD-istilor duce acum Romania in jos, nu? :headbang:

Desi am fost intotdeauna anti PSD, specialistii lor in economie mi s-au parut mult mai pregatiti decat ce au vehiculat PNL-PDL-PNT. Ganditi-va la Ciumara, Remes, Poghea, Varujan. Armeanul se pare ca atrage simpatii mai usor, dar nici Pogea nu mi se pare la pamant. Realizarile se pot evalua dupa cativa ani, iar contextul international este mult mai important decat valoarea celui de la finante.
De unde stii ca Romania merge in jos ? Asculti pe cei de la TV care sunt platiti sa distruga imaginea oricarui ministru sau parlamentar ? De ce ar fi aceste putori mai destepte decat ministrii ? Poti urmari Antena 3 si desi sunt vreo 2 oameni inteligenti pe acolo, si aceia isi formuleaza aprecierile tot in spiritul postului, adica anti-Base. De aici intrebarea: ne spun ei adevarul, sau doar suntem meni****ti in sensul in care vor ei.
Este criza mondiala si toate tarile au mers in jos, inclusiv noi care construim ecnomia de piata originala, important este daca iti este bine acum si peste 30 de ani. Restul e ... cancan.
Tara perfecta nu exista, iar noi suntem departe de acel tel, dar nu as spune ca Germania mi-a placut in mod deosebit. Fiecare popor cu modul lui de comportament, rezultatele lui, putem trai bine acum, dupa ce ne-am chinuit in anii 85-90 si putem lasa copiilor nostri un infern mai mare decat cel prin care am trecut, dupa cum cei care au trait foarte bine in 1936-40 au ajuns in puscarii dupa 1949. Viata se schimba in permanenta.

Bancaru
19th September 2009, 00:20
Lumea il voteaza pe Basescu pentru ca e taran, derbedeu, mujic, petrecaret, guraliv, smardoi, nesimtit, mitocan, prost crescut, misogin, mincinos, prefacut, bot gros, pentru ca este, si atat. Toate acestea, in Romania lui 2010, sunt inalte virtuti, tara in care Mazare, imbracat mai fistichiu decat Arlechino, vine si spune intelept TREBUIE SA INVATATI CA SA NU FITI FRAIERI. CIne vrea sa fie fraier? CU toate astea nu prea se omoara cu cititul si socotitul. De ce nu ar fi cel putin astia doi niste modele demne de urmat pentru tineri? Ciumec si cu bani. Basescu ar zice ca e doar ciumec. Deci asta e motivul - Basescu e model. Tatal lui a fost la fel.

Elphax
19th September 2009, 02:02
Romeo - am mai spus-o: Romania merge in jos si asta se vede cu ochiul liber mai ales de cineva ca mine care iese des din tara, in fiecare an. Vad cum in alte parti trebuirile merg si la noi nu merg. Vad cum fac bulgarii autostrazi si noi facem studii si planuri. Vad cum la noi mancarea si mai ales hainele sunt mai scumpe decat in Germania, Austria etc. Vad cum hotelurile si pensiunile din Ro se plang de lipsa de clienti (chiar daca udrea vrea sa ne faca sa credem altceva), cum se inchid firme, iar in Turcia si Croatia e plin de turisti din estul Europei, si destui romani. Vad cum sportul romanesc tinde spre zero la toate categoriile, mai ales la cele pe care le dominam in trecut. Vad cum a crescut forintul fata de leu in ultimul an, vad cum ungurii vin cu autostrada pana la granita romaneasca si noi ii asteptam cu balarii.
Nu mai ascult de mult ce spun astia la TV - criza economica a dus si la criza de obiectivitate

Imi pare bine ca nu am auzit discursul lui Basescu, deja regret prea mult ca l-am votat ...

Denis
19th September 2009, 08:17
Seamana cu Obama asa oleaca. Cred ca de-aia.:D

Romeo
19th September 2009, 12:06
Romeo - am mai spus-o: Romania merge in jos si asta se vede cu ochiul liber mai ales de cineva ca mine care iese des din tara, in fiecare an. Vad cum in alte parti trebuirile merg si la noi nu merg. Vad cum fac bulgarii autostrazi si noi facem studii si planuri. Vad cum la noi mancarea si mai ales hainele sunt mai scumpe decat in Germania, Austria etc. Vad cum hotelurile si pensiunile din Ro se plang de lipsa de clienti (chiar daca udrea vrea sa ne faca sa credem altceva), cum se inchid firme, iar in Turcia si Croatia e plin de turisti din estul Europei, si destui romani. Vad cum sportul romanesc tinde spre zero la toate categoriile, mai ales la cele pe care le dominam in trecut. Vad cum a crescut forintul fata de leu in ultimul an, vad cum ungurii vin cu autostrada pana la granita romaneasca si noi ii asteptam cu balarii.
Nu mai ascult de mult ce spun astia la TV - criza economica a dus si la criza de obiectivitate

Imi pare bine ca nu am auzit discursul lui Basescu, deja regret prea mult ca l-am votat ...

oare ne foloseste la ceva infierarea nedezvoltarii dorite la noi, miile de gargaragii care scriu prin ziare care nu s emai vand sau apar la posturi TV numai pentru ca stiu sa critice ?
Sunt si haine ieftine si din cele scumpe, numai ca la noi orice sarantoc vrea sa poarte haine de firma in timp ce pe nemti ii vezi vara cu bocanci in picioare.
O autostrada costa mult, iar la noi se intretine galagia cu (ne) constructia aceteia, explicatia clara nu cred ca o vom afla niciodata (de ce nu se progreseaza). Am constatat in ultimi doi ani asfaltari ale drumurilor nationale sau orasenesti, peste noapte nu se face totul pentru ca primarul trebuie in permanenta sa deturneze sume imense pentru talharii din partidul lui, iar alegeri sunt oriunde in Europa. Turisti straini au fost intotdeauna in Turcia si mai ales Croatia (mai aproape de vestul Europei si mai calda, probabil mai ieftina decat Coasta de Azur). Eu nu as recomanda turistilor straini sa vina pe litoralul nostru odata pentru ca Mamaia este prea aglomerata in super sezon, restul litoralului este anost si pentru mine, darmite pentru ei. Imi spunea cineva din zona Brasovului ca orasul se umplea de pensiuni in 2005, deci turismul avansa (fara Lenuta). Dar atunci cand se poate fura din bugetul de stat, turismul este un foarte bun domeniu, de aceea facem atata gargara, la fel si cu agricultura, unde nimeni nu analizeaza cati bani (nu) se baga si cati sunt recuperati. Acestea sunt "gauri" negre in care sunt atrasi naivii care inca mai cred ca guvernul trebuie sa le faca pe toate.
In USA nu cred ca Obama se preocupa de cate tone de orez se importa sau ca nu mai vin atat de multi turisti la Miami. Agricultura, turismul sunt afaceri private in care cel care are bani este liber sa investeasca (sau nu), nu trebuie sa faca nimeni campanie de promovare, numai ca la noi trebuie intretinuta nemultumirea continua, devenita politica de televiziune. Abia dupa falimentul unei mari banci si gravarea situatie in altele statul american s-a implicat, pentru ca somajul risca sa devina periculos, dar in multe state acesta a depasit 10 % si s-a dublat in ultimii doi ani ? In concluzie, mai vrei sa emigrezi in tara tuturor posibilitatilor, sau preferi sa ramai aici ?
Pnesiunile din Ro s eplang de clienti pentru ca asta e politica, trebuie sa se planga, ar fi facut-o si daca ar fi fost pline, ai vazut pe cineva sa se planga ca nu face nimic si ia salariu ? Nu, la noi sunt destui care nu fac nimic, dar se plang ca salariul este mic si te umileste la telefon daca depinzi de el (vezi convorbirea de ieri difuzata la Realitatea).
Sportul nostru a renuntat treptat din lipsa de material uman. Ilie Nastase se naste odata la 200 de ani, gimnastica a avut o perioada de glorie, dar cine-l expedia pe Belu de la lotul national (eu in niciun caz) ?, hanbalul a apus din 1976, tot din cauza valorii slabe a ultimelor generatii, in plus cand fetele au ajuns in finala s-au gasit practici negative la antrenorul care a obtinut rezultate excelente, voleiul a decazut dupa 1958, inainte de a ne naste noi, la fotbal suntem in declin dupa varful de forma din 1986-94, dar si aici cantitatea de munca si talent nativ este in scadere.
La unguri pensiile au scazut (cel putin asa se spune la TV), deci scad importurile si se apreciaza forintul, la noi anual cresc salariile la cei care mai au asa ceva, deci nu s epoate aprecia leul.
In cele din urma, daca la altii este mai bine, esti liber sa-ti alegi unde stai. Daca mai pleaca un milion de romani, cei ramasi vor fi cautati si mai mult, deci vor fi platiti mai bine, ca anul trecut de exemplu, cand un muncitor in constructii castiga de 2-3 ori mai bine ca un profesort debutant.

El Ciu
6th October 2009, 15:15
Pentru ca stie dansa pe manele. Foarte important pentru romani.

Utilizator
7th October 2009, 20:47
Basescu satisface nevoia de tatuc din Romania.
Multi romani sunt inca tributari modelului Ceausescu si vor mai trece multi ani pana cand vom scapa de el.
Basescu creaza impresia ca e omul mesianic care se bate cu sistemul si care daca ar avea control total ne-ar da rauri de lapte si miere.

In realitate el e un foarte bun speculator al acestei sensibilitati romanesti si stie foarte bine cum sa puna in valoare populismul. El e omul care spune poporului ce vrea sa auda, cu cuvinte simple si in care se regaseste romanul simplu ce asteapta ca altcineva sa-i gestioneze viata.
Pentru acesti oameni Basescu e tipul lichelei simpatice, fost elev mediocru si mandru de asta, amator de petreceri lumesti, aruncand anateme peste diversi adverasi si oferind astfel tapul ispasitor pe care poporul poate sa-si verse neimplinirile.
Basescu este diversionistul perfect, stie cum sa arunce probleme false si la modul general atunci cand lucruruile merg in directii ce nu-i convin. A confiscat discursul public in problema comunismului si a reusit sa treaca drept un mare anti-comunist, desi in mod paradoxal are metode dintre cele mai comuniste si nu a fost nicidecum un om din afara sistemului. El a reusit fantastic de bine sa mute aceasta lupta in planul teoretic difuz si sa identifice comunismul cu persoane nesemnificative dpdv al regimului trecut dar care reusesc sa abata atentia de la unele pete personale sau de la rezolvarea problemelor profunde ale regimului trecut.
Basescu a reusit sa directeze toate problemele societatii in directia convenabila siesi si intr-un mod atractvi pentru publicul simplu. El isi doreste doar realizari bombastice in media si nu e deloc preocupat de consistenta acestora, fiind in stare sa sacrifice orice pentru a da bine la mase.
Succesul sau la public rezida si in faptul ca datorita calitatilor de mai sus a stiut mereu sa-si acopere goliciunea faptelor sale si superficialitatea demersurilor facute de el.
In plus Basescu stie foarte bine sa gestioneze sistemul astfel incat mereu a urcat gudurandu-se si plangand cu lacrimi de crocodil pe umarul unuia sau altuia, neezitand mai apoi sa le dea la cap tututor celor ce s-a increzut in el. Asta iarasi place la publicul simplu care interpreteaza tradarea si fatarnicia ca pe niste calitati exceptionale necesare reusitei in viata.

Lordul
7th October 2009, 21:20
Romeo - am mai spus-o: Romania merge in jos si asta se vede cu ochiul liber mai ales de cineva ca mine care iese des din tara, in fiecare an. Vad cum in alte parti trebuirile merg si la noi nu merg. Vad cum fac bulgarii autostrazi si noi facem studii si planuri. Vad cum la noi mancarea si mai ales hainele sunt mai scumpe decat in Germania, Austria etc. Vad cum hotelurile si pensiunile din Ro se plang de lipsa de clienti (chiar daca udrea vrea sa ne faca sa credem altceva), cum se inchid firme, iar in Turcia si Croatia e plin de turisti din estul Europei, si destui romani. Vad cum sportul romanesc tinde spre zero la toate categoriile, mai ales la cele pe care le dominam in trecut. Vad cum a crescut forintul fata de leu in ultimul an, vad cum ungurii vin cu autostrada pana la granita romaneasca si noi ii asteptam cu balarii.
Nu mai ascult de mult ce spun astia la TV - criza economica a dus si la criza de obiectivitate

Imi pare bine ca nu am auzit discursul lui Basescu, deja regret prea mult ca l-am votat ...

esti total pe alaturi !

mancarea si imbracamintea mai ieftina in Austria si Germania decat in Romania ? pai unde mananci tu in Austria cu 15 lei cinci feluri de mancare ? sau unde in Germania gasesti haine mai ieftine ca in Romania ?

tind sa cred ca nu mergi asa des in Germania precum ai zis....eu am fost in Germania si iti spus ca ma gasit un magazin unde toate preturile porneau de la2000 de euro in sus...

iar mancarea , in Austria un snitel vienez 7 euro....

ca exista lantul de magazine Spar ieftine e alta discutie...dar daca te duci sa mananci in oras ....atunci in Romania iesi mai ieftin ca in oricare alta tara europeana

Grecu_
7th October 2009, 21:26
Da' in Romania unde-n puii mei mananci mai mult de o shaorma cu 15 lei?
Ai gasit si tu un magazin in Germania unde preturile porneau de la 2k euro, ce ***** vindea? Bijuterii?

Bancaru
7th October 2009, 23:01
Saorma cat antebratul, cu tot ce vrei si nu vrei, cu cartofi prajiti proaspeti si nu reincalziti, 3 Euro in statia Florisdorf in Viena. De acolo mancam eu. AM fost la Roma acum cateva zile si am mancat cu 6 Euro o lasagna cat fata lata a lui Elena Udrea, o bere Peroni de 66 cl cu 3 euro si o cafea cu 1 euro. Inutil sa va spun ca aveau gusturi dumnezeiesti si nu ca la moll in Bucale. 16 euro la 3 minute de Sfantul Petru, in piata Risorgimento.
In Viena la H&M blugi misto 19 euro. Tricou McNeil tip polo, bestial, 14 Euro. In rest Tommy Hilfiger si alte minuni exact la acelasi pret ca la noi. Exact ca si salariile.
parmezan mai uscat ca sapunul de casa la Venezia 4 euro o bucata cat capul lui Marker. NU mai discut calitatea. Branza imputita 3 euro aceeasi cantitate la Bucuresti, cica Nasal, dublu. Salariu... "citat Basescu M**e".
Despre ce vorbim noi aici?
Hainele - daca astepti reducerile iti iei haine misto, de calitate, de firma, la preturi mai mici decat la noi. Mancarea e cam pe acolo. Calitatea e alta, e mult mai buna la ei. Alcoolul si tigarile mai scumpe. Deocamdata. Cazare mai ieftina la ei. Produsele de lux mai ieftine la ei.
Nu e Basescu de vina, dar Basescu e un bou fara masura ca a zis ca e bine la noi si ca nu avem nevoie de sosele.

Lordul
7th October 2009, 23:14
eu n-am mancat la statii de metro recunosc ...

dar hai sa-ti spun ceva : Amsterdam (Olanda) -tricou Polo Ralph Lauren 114 euro (la reducere)

Bere 3 euro e mult , in conditiil in care in Romania la doza Peroni e cam 3,5 RON...

la reduceri sunt de acord ca gasesti lucruri misto....

Bancaru
7th October 2009, 23:24
Lord Cap de Mort, eu ti-am dat un reper zonal, dar eu am mancat si la statii de metrou, si nu imi este rusine, pentru ca am platit cu bani munciti de mine. Si la metrou la Mihai Bravu am vrut sa imi iau ceva biscuiti ca imi era cam foame si mi-am luat o *****.
Tu nu pricepi un lucru. Cand ai preturi mari la servicii si alte astea inseamna ca e justificat, ai turisti care nu vin pentru asa ceva, vin pentru, de exemplu, Vatican. Am fost si am vazut Pieta. Intelegi? Merita 3 euro o bere. Merita si mai mult. Acolo sunt mii de turisti zilnic, daca nu chiar zeci de mii.
Vrei sa iti spun eu cat de costa o camasa Lacoste pe Magheru? Care nu e in Amsterdam.
In Romania poti sa bei si Noroc. Cu 3 euro galonul.

Lordul
7th October 2009, 23:27
eu am baut la Dresda bere la halba cu 1,20 halba

Bancaru
7th October 2009, 23:33
Eu m-am pisat le Dresda cu 50 de eurocenti.

Lordliv
7th October 2009, 23:50
o creola, la havana,20 de dolari plus trabucul meu!:D

Bancaru
7th October 2009, 23:58
Si cum a facut trabucul? Am citit ca il freaca pe coapse.

delaparis
7th October 2009, 23:59
cam 15 € "Saint-Emilion Grand Cru", 12 € Chablis :D
E ieftin calitate / pret :)

Basescu la ce pret le propune ? :D

Bancaru
8th October 2009, 00:22
Depinde de calibru. Stie si fra-su.

miril
8th October 2009, 09:24
Bazooka?

Lordliv
8th October 2009, 10:02
foarte periculoase sunt instrumentele de taiat capetele la trabuc,sau ,ma rog,de umezit!:D

ps. eu prefer davidoff,chiar daca provine nu din cuba, ci din republica dominicana...dar foarte rar,la o afacere buna.

4star
8th October 2009, 11:35
bogdan olteanu viceguvernator la BNR - motiv de a-l vota pe basescu.
vanghelie - motiv de a-l vota pe basescu

JJ
9th October 2009, 00:53
Saorma cat antebratul, cu tot ce vrei si nu vrei, cu cartofi prajiti proaspeti si nu reincalziti, 3 Euro in statia Florisdorf in Viena. De acolo mancam eu. AM fost la Roma acum cateva zile si am mancat cu 6 Euro o lasagna cat fata lata a lui Elena Udrea, o bere Peroni de 66 cl cu 3 euro si o cafea cu 1 euro. Inutil sa va spun ca aveau gusturi dumnezeiesti si nu ca la moll in Bucale. 16 euro la 3 minute de Sfantul Petru, in piata Risorgimento.
In Viena la H&M blugi misto 19 euro. Tricou McNeil tip polo, bestial, 14 Euro. In rest Tommy Hilfiger si alte minuni exact la acelasi pret ca la noi. Exact ca si salariile..
Poti sa mergi si in Europa si gasesti blugii cu 5 Euro.
Blugi cu 19 Euro in Viena??? Blugi "made in Romania" la 99 euro in Germania. Mancare cu 16 Euro la Roma langa piata Sf. Petru, inclusiv bere si cafea? Mancare cu 40 de euro la Milano in galeria Vittorio Emanuele, cafeaua inca 10 pe langa astia.

Deci va rog, nu mai promovati ca "in Romania toate sunt mai scumpe si avem salarii de 10 ori mai mici". Si ei au unii cu preturi mici si unii cu preturi mari, iar cand compari un discounter din vest cu un mall din Bucuresti e logic sa ajungi cam la aceleasi preturi.

Apropo, in Bucuresti mananci doua feluri de mancare cu 5 Euro, daca te duci mai in cartier, nu in centru.


Eu m-am pisat le Dresda cu 50 de eurocenti.
Si eu, si cu cuponul de la buda si doua doze goale de red bull mi-am luat un Kitikat din benzinarie. :D

Utilizator
9th October 2009, 01:09
bogdan olteanu viceguvernator la BNR - motiv de a-l vota pe basescu.
vanghelie - motiv de a-l vota pe basescu

monica ridzi ministrul tineretului si sportului, elena udrea ministrul turismului si mai nou si al mediului, adrean videanu ministrul economiei si mia nou si al sanatatii, pogea ministrul finantelor si mai nou si al muncii si protectiei sociale, emil boc prim-ministrul Romaniei, roberta alma anastase presedinta camerei deputatilor, EBA europarlamentar. Iata o gramada de alte motive ce te indeamna sa nu-l votezi pe Basescu.

Altfel e mizerabil faptul ca Bogdan Olteanu, un neica nimeni, a ajuns vice-guvernator BNR. E strigator la cer la fel ca si cazurile enumerate de mine mai sus, la fel ca si multi alti impostori care ne conduc destinele.

newcool
9th October 2009, 12:01
Amuzant thread.:)
ontoppic:
Toti,dar din pacate TOTI candidatii la presedintie sunt o apa si-un pamant.
Personal o sa merg la vot.In primul tur o sa-i votez pe toti:D,asa de chichi sa mi se contabilizeze votul,apoi in turul 2 voi mai vedea ce ramane,sau mai bine zis cu cine ramane sa se lupte Base.
si probabil ii voi vota pe amandoi.:P

Leo
21st October 2009, 16:07
pt 2 mil lei vechi sau pt. o plasa cu mincare

J.Bond
21st October 2009, 16:36
Inca un personaj cu simtul raspunderii care il sustine pe Traian Basescu, Presedintele Romaniei.;) Mai rar asa ceva la PSD, chiar daca in ultima vreme s-au cam inmultit baietii care-i dau cu flit prostanacului de Geoana.:)

Onțanu (PSD) își declară sprijinul pentru Traian Băsescu.
Astazi, ora 14:01

Primarul social-democrat al sectorului 2, Neculai Onțanu, și-a anunțat, astăzi, într-o declarație de presă, sprijinul pentru candidatura lui Traian Băsescu pentru un nou mandat de președinte al României, considerând că acesta a dovedit că are "dorința de schimbare a României".

"Traian Băsescu a dovedit că are dorința de schimbare a României, știe să se lupte pentru aceste idei și sunt convins că alături de domnia sa vor veni mulți specialiști, politiceni si independenți";) se arată în declarația de presă.
http://www.realitatea.net/ontanu-psd-isi-declara-sprijinul-pentru-traian-basescu--cum-comentati_645661.html

Bancaru
21st October 2009, 18:05
Si eu, si cu cuponul de la buda si doua doze goale de red bull mi-am luat un Kitikat din benzinarie. :D

Sigilat? Kitikat nu cred ca exista. Kitkat sau Kitekat. Hotaraste-te. Miau!

Markere, cam care crezi tu ca este pretul lui HOnȚanu?

Lordliv
21st October 2009, 21:26
muhaaa!

cu toata cazneala politrucilor pedelei,basescu nu a strans decat 1,6 milioane de semnaturi pentru sustinerea candidaturii!:D
in craiova ,organele de control au venit la firme cu un scop precis,si anume strangerea de semnaturi pentru sustinerea marinarului ( la targurile en gross patronilor arabi li s-a impus obtinerea de minim 1000 de semnaturi ),iar bazele de date de la evidenta po****tiei au fost des " consultate ";)

Bancaru
4th November 2009, 23:30
KMwYbd7dWbE

Cristian
8th November 2009, 09:34
Am auzit multa lume care s-a saturat de acest basesc, multi care l-au votat acum 5 ani si spun ca au facut greseala vietii lor...

J.Bond
8th November 2009, 10:11
Am auzit multa lume care s-a saturat de acest basesc, multi care l-au votat acum 5 ani si spun ca au facut greseala vietii lor...

Cris, spre marea ta disperare o sa constati cu uimire profunda la cat de vaz pe aci:) ca Presedintele Romaniei va fi votat de mai multa lume decat a fost votat si in 2004. Trust me!;)

PS Sa speram totusi ca nu vei intra si tu intr-o perioada de silenzio stampa dupa 6 dec in colo. Sau poate cine stie, vei baga capul in pamant cu demnitate si onoare si vei accepta decizia majoritatii romanilor.;):cya:

Cristian
8th November 2009, 10:22
Nu am de ce James sa intru in silenzio stampa pentru ca ei isi fac jocurile intre ei. Si oricum permite-mi sa nu te cred in ceea ce priveste afirmatia conform careia Base va avea mai multe voturi decat in 2004 :D Eu nu stiu pe cine a convins ca "traieste bine".

miril
8th November 2009, 10:24
J.Bond, tu chiar nu poti raspunde cuiva fara sa apelezi la etichetari negative in numele majoritatii. Te rog, raspunde fara trolling, dar cu argumente, respectand opinia diferita a colegului de dialog. E chiar asa de greu sa spui ca tu crezi exact invers, fara exagerarile de mai sus?