PDA

View Full Version : Jocurile Paralimpice



ricky
17th September 2004, 22:59
In 1960, la ROMA, s-a desfasurat prima editie a OLIMPIADEI PERSOANELOR CU HANDICAP.
SIDNEY-ul a fost apogeul : stadioane aproape la fel de pline ca la celelalte intreceri !

La ATENA, va incepe astazi, vineri- 17.09, editia cu nr. 12 !
4000 de OLIMPICI si 2000 de insotitori oficiali, din 146 de tari, vor participa la deschiderea oficiala .
In satul OLIMPIC, atmosfera intre sportivi e excelenta.
Numai ca, din pacate, organizatorii se confrunta cu anumite probleme privind “LIFTURILE”, telefoane, fax-uri si mai ales mobilier pentru handicapati. Chiar si paturile lipsesc , pentru noptile mai reci.

Deoarece nu prea m-am aflat, zilele acestea, pe paginile ziarelor de specialitate nu stiu daca si ROMANIA va fi reprezentata la aceasta OLIMPIADA. Dar… banuiesc, sper si vreau sa cred ca mentaliatatea inapoiata a unora sa se fi schimbat in ultimii ani !

Ceausescu si acolitii sai au incercat ( si in parte au reusit ! ) sa ne arate o tara…libera de copii orfani si handicapati.
Imi amintesc cu groaza de imaginile prezentate de TVR, dupa 1990, in care copii orfani si subnutriti isi duceau zilele in locuri ascunse, uitate de timp si…oameni.
Au trebuit sa vina strainii sa ne aduca aminte ca si acesti copii batuti de soarta ( si de noi ! ) au nevoie de IUBIRE !
Imi aduc aminte cum, intr-o emisiune TV, din ’90, despre ajutoarele din strainatate, interventia unei spectatoare mi-a produs…mila !
Respectiva, rosie de furie, a spus ca “noua nu ne trebuie ajutoare din strainatate ! Noi nu sintem o tara de handicapati, cum ne considera occidentul !”
Pe-atunci, nici n-aveam de gind sa plec din tara .
Mai apoi, AICI, participind activ ( munca si bani ) in cadrul unor Asociatii , mi-am intarit convingerea pe care am avut-o vizionind acea emisiune : exista o categorie de oameni care, probabil, in viata lor n-au dat un ac cuiva ; EI sint adevaratii handicapati ai societatii ! Cei care cred ca handicapatii ar trebuie sa-si duca zilele inchisi, undeva, departe de lumea reala !

Cu…sila imi aduc aminte de ceea ce i-a spus ( am mai scris-o, pe aici pe undeva ) un “om de la judet” SEFEI Asociatiei noastre : “Lasati casa de copii handicapati ! Ei sint o rusine pentru ROMANIA ! Ajutati orasul !”

Un…ziar a scris cindva despre o fetita care era crescuta de bunica . Aceasta ( bunica ) isi facea griji : ce va face fetita daca ea nu va mai fi ?
O doctorita din CLUJ, o DOAMNA cu suflet mare, a consultat-o pe fetita, GRATUIT !
Urma sa fie operata. Consultatii, bani si…iarasi bani !
Bani pe care bunica nu-i avea.
Am inteles, din articolul din acea vreme, ca lipsa banilor reprezinta handicapul principal in calea incercarii de-ai reda…mersul micutei printese.
Am facut apel la ziar. Mi s-a raspuns ca…voi primi un MAIL de la autoarea articolului.
Intre timp, banii ce ar fi putut sa o ajute pe fetita au luat drumul altor urgente.
Dar MAIL-ul…MAIL-ul il mai astept si astazi…

Multi dintre atletii participanti la OLIMPIA au intrat in aceasta categorie dupa un accident sau o boala. Altii, poate, s-au nascut asa .
Si unii si altii insa dau dovada de o ambitie si o dorinta de a invinge pe care multi dintre noi nici nu o putem visa !
Multi dintre ei se vor intoarce acasa fara medalii.
Pentru mine insa, TOTI PARTICIPANTII SINT INVINGATORI !
EI au reusit sa-si invinga slabiciunile, boala, handicapul !

EI, asa cum sint, n-au nevoie de mila noastra !
In fata lor ar trebui sa ne inchinam cu respect !

P.S. Atunci cind ii privim pe-acesti OAMENI de linga noi, SA NU UITAM NICI UN MOMENT CA, DE 100 DE ORI PE ZI, SINTEM LA… UN FIR DE PAR DE SOARTA LOR !

ricky
24th September 2004, 17:53
Astazi, vineri, 24.09.04, in plina desfasurare a intrecerii (ora 17.52), clasamentul se prezinta astfel :

1. CHINA 31 aur 30 argint 22 bronz

2. ANGLIA _____22_13_17
3. AUSTRALIA___16_21_17
4. UCRAINA_____13__7_12
5. FRANTA______12_13_18
6. SPANIA______12_13_13
7. USA_________11_14_21
8. CANADA______11__9_10
9. GERMANIA_____9_16_25
10.AFRICA DE SUD_9_8__1
11.CEHIA________9__7__5
12.RUSIA________9__4_12

Orlando
26th September 2004, 09:52
Nu stiu daca am reusit sa iti trimit mail-ul asa ca mai incerc o data ;sunt incepator :( .

Salut Ricky !
Ti-am citit articolul referitor la Jocurile Paralimpice si ai perfecta dreptate; mentalitatea lasa de dorit si din pacate va mai trece ceva timp pina vom putea intelege cit de valorosi sunt acesti sportivi !
Romania participa cu doi sportivi; Sandu Adrian la haltere si Novak Eduard la ciclism pe sosea (nu cred ca gasesti in presa nostra ceva despre ei) Novak este fost patinator de viteza , recordman national , unul din cele mai mari talente care l-a avut vreodata Romania. A suferit un accident de masina in timp ce se deplasa la o etapa de Cupa Mondiala.Are grupa de handicap LC 2 . Ieri, 25.09 s-a clasat pe locul 6 la cursa pe sosea iar luni participa la proba contra-timp .Tipul este campion european in 2003 la ciclism pe sosea.
Sandu Adrian intra in competitie pe 27 la categoria 100 Kg. A participat si la Sydney . Din pacate, al doilea sportiv roman de la Sydney a fost gasit depistat pozitiv la controlul anti-doping. Este vorba despre Aurel Berbec, tot halterofil : este antrenorul lui Sandu Adian, la Galati !
Oricum, pentru ce fac acesti sportivi JOS PALARIA SI O PLECACIUNE PINA LA PAMINT !!!

Toate bune ,
Orlando Cristea

PS Cu permisiunea ta, o corectura legata de titlu : Jocurile Olimpice, Jocurile Paralimpice ,..... OLIMPIADA PARALIMPICA , nu merge !

ricky
26th September 2004, 11:07
PS Cu permisiunea ta, o corectura legata de titlu : Jocurile Olimpice, Jocurile Paralimpice ,..... OLIMPIADA PARALIMPICA , nu merge !

Salut ORLANDO !
Iti multumesc pentru datele transmise !
In ce priveste titlul...
Eu am scris, la inceput, OLIMPIADA HANDICAPATILOR (asa cum s-a numit ea ) .
Cind mi-am dat seama ca...am gresit, a fost prea tirziu !
Cineva, moderator sau VADIM, mi-au modificat titlul !
E drept, suna comic dar...mai bine decit al meu !

E trist, foarte trist ca "jurnalistii" nostri nu se ocupa si de prezenta romaneasca la ATENA !
Probabil, zic ei, nu intereseaza pe nimeni asa ceva ?! :mda:

Pe locul 68, cu o medalie de bronz, se afla RUANDA !
La noi, cum am mai spus de atitea ori, persoanele cu handicap sint impinse la marginea societatii !
Exista tari in care, prin lege, firmele (in functie de marime) sint OBLIGATE sa angajeze 2-3 % persoane cu handicap !
Daca nu, atunci trebuie sa plateasca ! Bani care intra in fondul pentru acestia !
Eheee ! Mai e mult pina...mai departe !

O zi buna ! :ok:

ricky
27th September 2004, 18:45
Trei autocare intesate de copii dornici sa urmareasca intrecerile PARALIMPICE se indreptau spre ATENA .
La 170 km de oras, unul dintre autocare a lovit un altul, de calatori !
Accidentul s-a soldat cu 7 morti si peste 30 de raniti ! :mad:

ricky
3rd October 2004, 08:25
INTRECERILE PARALIMPICE s-au incheiat.

Clasamentul se prezinta astfel :

1. CHINA 62 aur___46 argint___32 bronz

2. ANGLIA___35___30___28
3. USA______27___22___39
4. CANADA___27___19___24
5. AUSTRALIA_26___36___35
6. UCRAINA___24___12___19
7. SPANIA____20___26___22
8. GERMANIA__19___28___31
9. FRANTA____18___26___29
10.JAPONIA___17___15___21
11.CEHIA_____17____8___6

In clasament mai pot fi gasite si NATIUNILE urmatoare :

IRAN_______7_2_14
NIGERIA____5_4_2
KENIA______3_1_3
BOTSWANA_1 aur
SIMBABWE__1 aur
UGANDA____1 aur
IRAK_______0_1_1