PDA

View Full Version : Fani Schumi, va declar razboi!



alin
17th September 2004, 23:18
aaa, ce bine e sa poti sa spui asta din nou. pentru prima data dupa o lunga perioada de timp villeneuve are din nou o masina competitiva si-l are in vizor pe... the one and only schumi. gata cu asa-zisii piloti; copii, dati-va la o parte, e randul oamenilor mari sa se bata: ms vs jv.
sa ridice mana fanii lui jv (destul ne-au asuprit mai-multzii!) care cred intr-o victorie asupra lui schumi intr-una din urmatoarele trei curse; fanii lui schumi sa atace si ei.

sper ca se intelege despre ce e vorba in propozitie...
voiam sa pun la bataie cartea sezonului 2004, avand insa in vedere ca nu stiu sigur daca o s-o fac, nu pot sa va promit ceva ce nu e sigur, deci prinsoarea e fara miza.

oaspetele
18th September 2004, 01:17
atentie, aline, ca tai in cane vie !

serios vorbind, chiar crezi ca in prima lui cursa dupa pauza lunga, pe o pista necunoscuta, jac va rupe gura targului ??
ma rog, asa sa fie.

dar vezi, dupa cursa asta se va duce la Sauber.......asa ca anul asta, jac va sta in banca lui.

atunci, la ce razboi ma provoci ??

ADY19
18th September 2004, 02:25
Vorba lui Oaspetele....la ce razboi ne provoci? E un traseu necunoscut pentru toti desi Ferrari au facut inaugurarea traseului. Din cate am vazut traseul este unu foarte frumos proiectat. Linii drepte de mari viteze plus viraje de viteza plus ace de par. Numai bun pentru Schumi :evil: . Oricum Interlagosul e al celor de la Ferrari(au o revansa de luat) iar Japonia tot Ferrari :yeah: . JV o sa se descurce insa nu cred ca o sa faca ceva spectaculos. GO SCHUMI!!! :drak:

alin
18th September 2004, 15:21
jv va fi la renault pentru restul de trei curse din cate stiu eu.
stiu ca nu va rupe gura targului, de fapt, normal ar fi sa fie chiar in spatele lui alonso, insa am si eu dreptul sa visez (in sfarsit), iar topicul e de fun nu e de taiat in carne vie.

oricum, dupa umila mea parere singura sansa la o victorie e acum, in china ;)

ADY19
18th September 2004, 16:13
jv va fi la renault pentru restul de trei curse din cate stiu eu.
stiu ca nu va rupe gura targului, de fapt, normal ar fi sa fie chiar in spatele lui alonso, insa am si eu dreptul sa visez (in sfarsit), iar topicul e de fun nu e de taiat in carne vie.

oricum, dupa umila mea parere singura sansa la o victorie e acum, in china ;)

Ne-am dat seama ca e distractie. :happy . Cateodata nu strica :evil: . Dar ai dreptate. Singura lui sansa e aici in China si stii cum se zice....prima impresie conteaza :D . Asadar ii doresc mult succes...sa fie o cursa fara incidente

RedBaron
19th September 2004, 01:44
fani Schumi, va declar razboi!
Si cu ce intentionezi sa ne ataci? ;)
U're outnumbered & outguned.

cipi13
20th September 2004, 15:13
Eh....acu nu e razboi...pentru ca lupta e deja cistigata....
Schimi este campion Ferrari este campioana la echipe....asa ca pentru ce sa mai lupte...
Evident ca vor trage sa cistige, nici nu se pune problema, dar nu este acelasi lucru cu incepututl campionatului cind toti pilotii au (teoretic) sanse egale..
Sa ramina JV in F1 si la anu` si atunci putem vorbi despre un razboi....

ADY19
20th September 2004, 16:00
Pai de la anu o sa fie la Sauber..... cam greu sa emita pretentii JV :)). Sauber va creste in valoare insa nu cred ca va fi in stare sa castige un MP

Ayrton
20th September 2004, 16:12
nici io nu cred ca va face jac vreo branza... era demult depasit de situatie si adversari, nu numai de schumi, ci si de restul plutonului...

roxana
22nd September 2004, 23:45
eu as vrea sa vad o bataie cu sampanie pe un podium cam asa:
1.jacques
2.schumi
3.kimi
nu conteaza cat mai am de asteptat....

Sergio
23rd September 2004, 00:39
Mai fain ar arata cu Montoya in locul lui Kimi... :rolleyes:
Si nu cred ca mai ai mult de asteptat. :p

ADY19
23rd September 2004, 00:44
"Nu conteaza cat astept"..Roxana mi-e jena sa-ti spun dar nu cred ca o sa vezi tu podiumul ala vreodata...1 la mana....JV se duce de la anu la Sauber si slabe sanse sa castige vre-o cursa. 2 la mana peste cativa ani se retrage Schumi :mad: 3 la mana Kimi e peste JV cu mult :D

grig_jr
23rd September 2004, 03:42
imi zice si mie cineva UN SINGUR pilot venit in f1 de peste ocean care a facut treaba vreodata?!?!?!?!? va spun eu: nu exista!!! praf in ochi,..... andretti, villeneuve, montoya,.... varza toti !!!!!!! end of subject.

ADY19
23rd September 2004, 03:45
De SENNA ce zici? :drak:

grig_jr
23rd September 2004, 04:01
si in ce campionat american a concurat senna vreodata? indy, cart??!??!?! get your history straight. auzi la asta,...

poate nu m-am exprimat corect,... dar nu ma refeream la piloti de origine americana sau sud-americana, ci la piloti veniti din competitii americane,... indy sau mai nou cart. daca ai sti ceva despre ele ai sti ca acolo comportamentul masinilor este mult mai docil,.. masinile mai grele si mai usor de controlat. cu turatii si presiuni maximie admise etc,.. pt a egaliza masinilie si a face cursele mai spectaculoase. echipele din aceste campionate cumpara motoarele si sasiele ca gumele in f1, avand de ales intre 3, maxim 4 constructori (cum ar fi lola sau pensky la sasie sau ford, honda, chevy la motoare) ceea ce face ca masinile sa fie si mai apropiate in performante. si iata aceasta a fost si lectia de istorie a campionatelor americane de curse cu masini monopost. vrei sa trecem si la nascar?

ADY19
23rd September 2004, 04:05
"imi zice si mie cineva UN SINGUR pilot venit in f1 de peste ocean care a facut treaba vreodata"

Imi spui si mie unde ai zis cuvantul competitii de peste ocean. Din ce ai scris tu se intelege originea pilotului. Daca nu stii sa te exprimi....ce sa fac?

ADY19
23rd September 2004, 04:08
Nu e nevoie sa treci la Nascar....doar daca cumva printr-o minune F1 a devenit Nascar. Dar daca vrei sa vorbesti neaparat despre Nascar deschide un nou thread. Aici este vorba despre ALTCEVA

grig_jr
23rd September 2004, 04:29
ma ierti . imi cer iertare. nu am vazut ca trebuie sa ma exprim ca sa ma inteleaga si unu de 19 ani. nu face nimic, mie nu imi e greu sa imi cer scuze,... de acuma incolo o sa cobor nivelul posturilor ca sa fiu sigur ca ma intelegi.

oaspetele
23rd September 2004, 09:35
si in ce campionat american a concurat senna vreodata? indy, cart??!??!?! get your history straight. auzi la asta,...

mai fecior, esti la al doilea avertisment.
asa te-a invatat doamna invatatoare sa te comporti cu fetitele ??
si oricum, nu ca i-as simpatiza, jac si montoya au aratat ceva-ceva in F1.
chiar daca ajutat enorm de masina, jac are un titlul de f1 in buzunar.
iar montoya si-a castigat renumele de regele neincoronat al calificarilor, in 2003.
ca mai au mult laptic de baut pa sa-i ajunga pe marii campioni ai F1, e alta mancare de peste.

grig_jr
23rd September 2004, 15:42
ma lasati cu montoya !!!!! ce a aratat omu asta in f1, in afara de multa galagie facuta?!?!?!?!?!?!? praf in ochi. multa galagie pt nimic. cand am auzit ca vine unu montoya, campion in cart, sa ii dea in gura la schummi am zis mama ce campionat o sa avem, ce batalii, ce dueluri si cand-colo ce am vazut ? o singura faza tare a lu' monty in brazilia, depasirea aia de la start, calculata cu 2 viraje inainte. atat? pt asta l-or adus!?!?! la cules de boabe de cafea cu el. fiti si voi realisti. sunt in f1 piloti capabili si tineri, nu era nevoie de maimutzoi asta. dar asta e stilu' lu frank, tot timpul incearca solutii nonconformiste. credea ca o sa rupa norii cu pablo, dar a vazut ca nu i-a iesit si i-a dat un spitz in fund pana la mclaren. inca nu m-am hotarat cine a luat mai multa tzapa: monty cu mclarenu sau mclarenu cu monty. pana la urma cred ca se merita unu pe altul. pacat de kimi ca e prins acolo. de cand a aparut in f1 am zis ca o sa fie un pilot fantastic, trebuie numa sa ajunga la o echipa unde sa poate dovedii asta. sa speram ca o sa il ia ferrari cat mai repede (probabil 2005).

aaaa, si am uitat de JV. ziceati ca a facut treaba sau ceva de genu. daca va aduceti bine aminte, si asta a venit la williams tot campion din cart (v-am zis ca papa frank are o problema), dar el a venit in momentul in care williams era un fel de real madrid in materie de echipe de f1. sasiul ala FW26 era revolutionar iar motorul renault ii facuse si pe mansell si pe hill - daca nu ma insel campioni mondiali. pus si simplu nu se putea bate nimeni cu ei. si in conditiile astea cu o masina cu 10 clase peste TOATE celelalte s-a tarat prin sezonu ala cu schummi la care ii sareau planetare si aripi din masina peste el. campionatu ala trebuia castigat la jumatea sezonului,....

ADY19
23rd September 2004, 15:49
Deci tu crezi ca JV nu are nici o contributie la revenirea BAR din acest sezon. Deci fiind pilot de teste el in loc sa piloteze a stat pe margine si juca o saptica cu echipa:lol:
Ai niste idei.....:D. Inca ceva.... "planetare" :drak:A intrat cumva Dacia in F1? :)

grig_jr
23rd September 2004, 15:58
cand a fost JV pilot de teste la bar?!?!?!?! l-au dat afara pt ca se certase cu david richards,.. crezi ca au mai vrut aia sa auda de el!!?!?!?!? mama ce varza esti si tu!!!!!!

si din nou, inca o lectie, de mecanica in acest caz: orice masina care are roti si cutie de viteze, planetara este piesa aia care transmite miscarea de rotatie de la cutie (sau diferential - in f1 nu e cazu) la roti. si dacia are planetare si ferrariu are planetare,.... toate masinila au planetare. si ma refeream la o cursa de acu vreo 10 ani, sau 8, ma rog, cand tzin perfect minte cum i-a sarit la schummi din masina roata stanga spate cu tot cu frane si planetara, tot,.. se desprinsese din cutie. mai tzin minte o cursa cand a ramas fara eleron spate. masina era varza, erau intr-un proces de dezvoltare care a avut si el probleme aferente. si cu asa o masina se batea cu williamsu care mergea ca un ceas elvetian. altceva?

ADY19
23rd September 2004, 16:07
Ai drepatate am gresit...m-am exprimat gresit...nu am vrut sa spun pilor de teste...ci m-am referit atunci cand facea teste pentru echipa.....
Din cate stiu eu...acuma 10 ani nu era la Ferrari....mi se pare ca era la Benneton.Nu-i asa? Confunzi ceva:lol:

alin
26th September 2004, 16:14
ce sa spun, sunt putin dezamagit de rezultatul lui jv, insa e la prima cursa, pe un circuit nou, cu un pachet nou... dar daca nici la suzuka nu face treaba, e o problema...

roxana
27th September 2004, 23:13
cand jv a castigat in 1997, mai avea un coechipier, dar jv s-a batut cu schumi.
si mai e ceva grig jr. forumul este sa discutam, nu sa aratam cat suntem de destepti la cei enshpe' ani ai nostri.

oaspetele
30th September 2004, 00:09
faptul ca jac s-a batut cu schumi spune cava despre pilotul german.
nicidecum despre jac sau colegul lui..........

ca tot e razboi, imi permit un citata din f1central.net

Jacques Villeneuve is too old to mount a successful return to Formula One, BAR principal David Richards has suggested.

The pair split acrimoniously last season, and are now the fiercest of rivals as Villeneuve - a Brackley-based driver for five years - returns to help Renault steal second in the constructors' championship.

Richards told UK newspaper 'The Times' that there are 'no hard feelings' between the old foes any more. ''It was good to see him (in China),'' said the Briton.

''But results speak for themselves.''

Richards said Mark Webber does not drive the 'fastest car' in F1, but Jacques 'could not pass (him)' on the Shanghai circuit.

DR said: ''Jacques has a hard job on his hands. When you have been a world champion, people expect you to come back at the same level. I cannot see Jacques threatening anybody next season.''

:evil:

alin
2nd October 2004, 13:40
as vrea sa stiu ca spune urmatorul fapt - ca tot e razboi ;)
schumi tine neaparat sa-l depaseasca pe jv chiar in virajul care precede intrarea la boxe, dupa care intra vioi la boxe. oare are schumi ceva sa demonstreze? cel putin siesi? am ras sa ma prapadesc, chiar nu stie ca are cea mai buna masina de pe grila?! :rolleyes:

RedBaron
2nd October 2004, 15:27
la depasit pentru ca orice pilot va depasi pe un competitor daca poate sa o faca. indiferent de conditii. nu stiu de unde impresia ca Schumi ar trebui sa demonstreze ceva, mai ales lui JV care nu a reusit sa treaca nici de webber pe Jaguar. schumi nu mai are nimic de demonstrat nimanui. cei care au ochi au vazut, cei care nu vor sa vada, nu pot fi obligati. Forza Schumi!

alin
2nd October 2004, 18:37
eu am ochi sa vad - intr-adevar, o spun fara rautate si o si cred: schumi nu mai are nimic de demonstrat, insa depasirea aia...

cat il priveste pe richards (acest vierme dupa parerea mea) el nu face decat sa-si justifice in fata sefilor alegerea pe care a facut-o - l-a preferat pe button in locul lui jv, iar acum button vrea sa plece... el n-are alta posibiliatate acum.
daca button pleaca richards la fel. ce-ai vrea de la parsivul asta?!
oricum, e un sarpe omul asta; mai spune-mi o persoana din intreg paddock-ul care face astfel de declaratii in presa cu privire la orice alt pilot...

oaspetele
2nd October 2004, 19:57
depasirea aia l-a facut sa nu piarda 1 sec, fapt ce s-ar fi intamplat daca ramanea in spatele lui jac............

in plus, chiar eu l-am rugat : depaseste-l, ma, pe jac, altfel tipi precum alin et co vor rade de mine cum ca nu esti in stare sa-l depasesti.
ma intreb acum, oare sa-l rog ca de acum incolo sa nu-l mai depaseasca ??
:)

ah, serios acum, nu uita ca aceeasi depasire a realizat-o si in detrimentul lui frate-so.

grig_jr
3rd October 2004, 12:33
daphix si oaspetele rule!!!!!!!!!


@oaspetele : exact aceeasi chestie ma gandeam si eu cand a ajuns schummi in spatele lui jv: "treci de el sa nu dai motive la unii si la altii sa bata campii" :P

oricum ar trebui sa depasim momentul china ca intr-o sapt deja avem cursa :>

bapsy
5th October 2004, 23:57
ah, serios acum, nu uita ca aceeasi depasire a realizat-o si in detrimentul lui frate-so.
Si nu uita ca fratiorul l-a lasat pana la urma sa treaca si Schumi al nostru i-a facut cu mana in semn de multumire. De bun simt de altfel, care dintre noi nu a facut acest gest pana acuma pentru a-i multumi altui sofer pentru o favoare :)? Se pare ca la Schumi totusi a fost chemat in ultimul moment la boxe, deci in momentul depasirii nu cunostea situatia. Ce s-o fi gandit Ralph in momentul in care l-a vazut intrand la boxe :thinkso:

oaspetele
7th October 2004, 00:33
mai, io credeam ca am televizor cu diagonala destul de mare, da se pare ca m-am inselat.........

:p

bapsy
7th October 2004, 10:32
M-am uitat la nemti dupa cursa si fix faza asta au comentat-o. Poate am inteles gresit nu stiu (poate am uitat germana, mai stii :p).

cipi13
7th October 2004, 13:08
Au comentat-o si ce au zis ?....ca eu nu cunosc germana....

alin
7th October 2004, 15:11
da, ce-au zis? eu nu mai prind rtl de hat-hat... multumiri celor de la seltron!