PDA

View Full Version : Euro 2009 - Polonia



caseta
8th September 2009, 01:28
Hahaha Ball Don't Lie !!!!
Gasol tocmai a ratat 2 libere pt un fault anti-sportiv fluierat cam prea usor.
(tocmai vad o reluare serbia-spania)

Din ce am vazut Franta dezamagitor. Nu ii au pe toti aia din NBA (Noah, Pietrus, Gelabale, Diawara - ma intreb de ce, Noah si Pietrus ar fi putut sa-i ajute), dar cu Parker si Diaw ma asteptam sa joace mai bine. Insa Turiaf a fost cel mai bun din echipa. Parker a jucat mizerabil pina pe final (era 0-7 FG), dar pe final nu le-a dat nemtilor nici o sansa. Insa daca nu era Turiaf, nu mai era Parker eroul in Q4.

Iar dupa ce mi-am zis ca Franta a fost dezamagitoare, vad acum cum Spania cu o circa de vedete sunt distrusi de Serbia. Mi se pare ca Gasol (Pau) nu primeste suficiente pase si spaniolii joaca foarte egoist. Si nu ca sa-i dau apa la moara lui Bogeyman, dar that Harry Potter lookalike a jucat slab din ce am vazut eu.

Aaaaaa, si nu stiu daca am mentionat cit ma seaca vedetele care-si trec pe tricou primul nume in loc de numele de familie. Yes, I'm talking about you, "Ricky".

Vad ca mai sunt 4 min si spaniolii s-au apropiat la 9p. Dar ma indoiesc ca vor reusi miracolul - pt ca sa recuperezi 19p intr-un q european ar fi un miracol, mai ales dupa ce au fost dominati cum au fost pina acum.

PS: Imi place ca in basketul european nu se mai fluiera pasii cum se fluierau inainte (cind jucatorul nu-si crea avantaj) si ca cele 2 meciuri pe care le-am vazut nu au mai fost concursuri de aruncat de la 3p.

nba28
8th September 2009, 08:00
mda ,spania batuta mi se pare o surpriza maricica,a fost boon krstic....si gortat pentru polonia si mai bun 16 pts 10 reb 5 blk

cu noah nu stiu ce s-a intamplat ,a jucat in calificari ,poate sa fie accident..cat despre pietrus ,joaca fratele lui Florent:D
spania fara calderon nu mai e forta care castiga CM acu 3 ani

caseta
8th September 2009, 15:24
mda ,spania batuta mi se pare o surpriza maricica,a fost boon krstic....si gortat pentru polonia si mai bun 16 pts 10 reb 5 blk

cu noah nu stiu ce s-a intamplat ,a jucat in calificari ,poate sa fie accident..cat despre pietrus ,joaca fratele lui Florent:D
spania fara calderon nu mai e forta care castiga CM acu 3 ani

imi pare rau ca nu l-am vazut pe gortat.
i really really like the guy. i've been on his bandwagon for a while now.

cit despre franta stiu ca joaca florent, dar totusi mikael mi se pare mai bun.
despre noah, sincer, mi s-ar parea normal sa fie in lot, insa obiectiv vorbind ar trebui sa fie rezerva lui turiaf. amindoi sunt limitati ofensiv, si daca sunt amindoi pe teren inseamna ca apararea va putea pune mai multa presiune pe ceilalti 3 jucatori ai francezilor si ca ii va forta sa traga si mai des de la 3p, care mi se pare punctul slab al frantei. funny, nu, cum dupa ce m-am plins ca europenii trag prea mult de 3p zic ca francezii au nevoie de shooteri mai buni de la distanta, dar asta e adevarul. italienii trag numai de 3p, francezii sunt foarte atletici si rapizi, dar nu prea au cum sa spread the floor.

michai
8th September 2009, 16:08
Am observat ca unele echipe sunt lipsite de jucatori importanti...in principal germania fara Dirk Nowitzki si mai ales Grecia.....si sa nu uit de Rusia care a venit fara americanul ala ....nu-mi vine numele acuma:P
Nu considera EuroBachet o competitie importanta? Acu 2 ani nu era asa ceva...A fost o competitie cu toata crema Baschetului .....toate vedetele posibile.
Au zis ca sunt obositi....pai in fiecare sezon esti obosit.....What? You do not give a shit about your country?:o:

nba28
8th September 2009, 16:17
Am observat ca unele echipe sunt lipsite de jucatori importanti...in principal germania fara Dirk Nowitzki

pe dirk nu l-a lasat cuban,el in fiecare an a jucat pt germania...sa nu uitam tarile europene au in fiecare an o competitie majora....in anii impari sunt europenele iar din 4 in 4 ani CM si JO .......un jucator care mereu a fost prezent pe la competitii este pau gasol ....mi se pare ca din 2000 nu a ratat nimic si repet ,e vorba de fiecare an pentru spania





cit despre franta stiu ca joaca florent, dar totusi mikael mi se pare mai bun.


si mie mi se pare mai bun dar mai mereu cand cei 2 au facut parte din echipa frantei florent era cel care juca mai multe minute


italienii trag numai de 3p

pai cei 3 din nba ce fac?:happy

nba28
8th September 2009, 19:49
WTF ....s-au stins luminile la polonia-lituania:happy...se mai intampla si la ei

Celso
8th September 2009, 20:27
ce naiba! a batut Germania pe Rusia:headbang:

nba28
8th September 2009, 20:37
ce naiba! a batut Germania pe Rusia:headbang:

mda .....pai cand dai 28/49 de la FT line si cand your starting PG da 3/11 de acolo de obicei asta patesti

se prefigureaza inca 2 surprize polonia conduce cu 10 pct lituania inaintea ultimului sfert....gortat excelent 12 points 13 reb


slovenia conduce pe serbia cu 16 pct inaintea ultimului sfert

Celso
8th September 2009, 20:47
numai surprize la europeanul asta:D

MaxximusLegion
8th September 2009, 20:59
franta cu parker,turiaf, diaw, petrus, a marcat 3 pct in sfertul 2!:happy La asa performanta, cei mentionati, ar trebui sa se retraga din acest sport.Vedetele lui peste prajit!

El Pistolero
8th September 2009, 21:56
Mi-a placut de Gasol ieri nu reusea s-o bage de la libere:happy

michai
8th September 2009, 22:51
Doamne ce surprize:shocked:

Te pomeni ca ia Polonia campionatul:happy

caseta
9th September 2009, 02:54
franta cu parker,turiaf, diaw, petrus, a marcat 3 pct in sfertul 2!:happy La asa performanta, cei mentionati, ar trebui sa se retraga din acest sport.Vedetele lui peste prajit!

nu se pune virgula intre subiect si predicat.
;)

(nu stiu daca sesizezi ironia de a comite o greseala atunci cind critici greselile altora)

PS: si daca ai vazut meciul, ai vazut ca pe final au rupt de la 3p. orice echipa poate prinde o perioada mai proasta.

PPS: si aia cu 3p a fost la fix dupa ce am zis eu ca franta n-are aruncatori de 3p.

nba28
9th September 2009, 08:05
Doamne ce surprize:shocked:

Te pomeni ca ia Polonia campionatul:happy

greu sa ia dar un top 5 ar putea atinge...au un frontcourt bestial cu maciej lampe (care a trecut si el prin nba )si gortat...ma enerveaza ca ambii sunt cam de aceeasi inaltime si sunt chei asa ca ii confund des:P

mai e si SG american ,logan ,care e decent de asemenea

caseta
9th September 2009, 12:57
greu sa ia dar un top 5 ar putea atinge...au un frontcourt bestial cu maciej lampe (care a trecut si el prin nba )si gortat...ma enerveaza ca ambii sunt cam de aceeasi inaltime si sunt chei asa ca ii confund des:P

mai e si SG american ,logan ,care e decent de asemenea

din cite stiu lampe e ceva de genu 7'5 or so, si in nici un caz nu e la fel de atletic ca gortat. gortat se misca bine pt inaltimea lui, nu da impresia aia de lumbering white center (think ostertag :D)

nba28
9th September 2009, 13:03
nope,amandoi sunt 6'11 ....lampe are 24 de ani , a jucat in nba cand avea 18 si are si range....deci cand vad pe unul ca da jumpshots stiu ca e lampe ,la fizic sunt aproape identici:D

spiritt23
9th September 2009, 17:19
Scuze ca ma bag, dar nu pot sa ma abtin! Nu sunt un fanatic al NBA, nu sunt un hater al baschetului european dar nivelul acestui campionat european este aproape mizerabil. Atitea greseli, atitea faze penibile, atitea comicarii n-am vazut de mult timp! A venit un nobody american la rusi in echipa si i-a salvat cu Letonia de la rusine! In mod normal Grecia defileaza! A batut Macedonia la 32 de puncte si ma distrez cind imi aduc aminte cum injurau "puritanii" echipa noastra nationala ca s-a facut de ris la Atena!

caseta
9th September 2009, 18:53
Scuze ca ma bag, dar nu pot sa ma abtin! Nu sunt un fanatic al NBA, nu sunt un hater al baschetului european dar nivelul acestui campionat european este aproape mizerabil. Atitea greseli, atitea faze penibile, atitea comicarii n-am vazut de mult timp! A venit un nobody american la rusi in echipa si i-a salvat cu Letonia de la rusine! In mod normal Grecia defileaza! A batut Macedonia la 32 de puncte si ma distrez cind imi aduc aminte cum injurau "puritanii" echipa noastra nationala ca s-a facut de ris la Atena!

pai daca e sa vorbim serios, cind multi tipa ca americanii nu mai sunt "fruncea" si ca europenii i-au ajuns (ba unii zic chiar "depasit") nu tin cont de CUM s-a intimplat treaba asta. s-a intimplat cind multi jucatori europeni au ajuns in nba. argentinienii, spaniolii si altii care au mai cistigat trofee au avut in general o circa de jucatori in nba. rusii au cistigat cu un american naturalizat ca cel mai bun jucator.

iar echipele de club s-au ridicat mult cind au inceput sa curga jucatori americani prin europa. nu-s ei cei mai buni poate, dar sigur au ridicat nivelul. in primul mi se pare ca au facut basketul mai atletic si in europa. nu mai sunt atitia plopi de 2.15 si peste care nu pot sari peste un capac de bere si care au nevoie de segway ca sa ajunga de la un panou la altul in 24 sec. au nemtii un salcim din asta care la 2.10 sau peste nu e in stare sa o dea de sus de pe un pas de linga inel si da oferite. acum parca nu mai sunt pe teren 5 jucatori de aprox 2 - 2.10 m care arunca toti de la 3p pe rind si nu calca unul in caciula (asta am vazut acum vreo 3-4 ani si m-a dezgustat rau de tot).

iar la nivel de echipe nationale, sincer nu ma mira, pt ca daca e sa privim obiectiv n-au nationalele atitea antrenamente impreuna ca o echipa de club. e mult mai greu de dezvoltat chemistry, relatii de joc, etc. fiecare joaca alt sistem la clubul lui, poate si alt post, unii cu alte reguli.

te uiti doar cite off fouls s-au fluierat impotriva francezilor (multe pe flopping flagrant) pare ca in nba jocul e parca lasat mai fizic. ronny turiaf n-a putut sa faca un post-up fara ca bizonu care se apara la el sa nu se intinda pe spate ca un bebelus care asteapta sa i se schimbe scutecu.

PS: europa nu are vreun jucator care sa fie macar de departe comparabil cu lebron sau wade sau dwight howard. si sa n-aud ca howard n-are moves or any other shit. basketul e un sport fizic, de contact, nu sah, asa ca calitatile atletice sunt la fel de importante. il iau pe howard any day of the week and twice on sunday daca am de ales intre el si un midget care baga 100% de la 3p.

Bogeyman
9th September 2009, 19:03
shit, i just got home

pe ce post se dau meciurile?...si cam la ce ore?

MaxximusLegion
9th September 2009, 19:05
nu se pune virgula intre subiect si predicat.
;)


De ce te legi si tu...Din ce stiu, asta-i un forum de sport.Daca vrei sa faci pe proful de gramatica, fa un site specializat.
Revenind la meciul de aseara, jenant ca intr-un sfert, sa marchezi 3 pct...:shocked:

nba28
9th September 2009, 19:13
shit, i just got home

pe ce post se dau meciurile?...si cam la ce ore?

sport 1 ...nu prind asa ca nu stiu ce meciuri se dau

dar programul campionatelor e 17:30,19:15,20:15,22:00


programul naspa e pus :cele mai tari meciuri ale zilei spania-slovenia si polonia-turcia sunt la 19:15 ...nu stiu la ce sa ma uit:))

Bogeyman
9th September 2009, 19:17
sport 1 ...nu prind asa ca nu stiu ce meciuri se dau

dar programul campionatelor e 17:30,19:15,20:15,22:00

eu il am in grila dar nu merge :(

fuck you digi tv

caseta
9th September 2009, 21:57
nu i-am vazut deloc nici pe polonezi, nici pe turci :(
si chiar as vrea sa-i vad, sa vad cum joaca gortat si turkoglu. meh, poate ii vad in semi sau in finala :P

urlacher9
9th September 2009, 23:21
eu il am in grila dar nu merge :(

fuck you digi tv

Pt Sport 1 trebuie achizitionat un pachet mai mare de la Digi TV, nu este inclus in pachetul de baza

Bogeyman
15th September 2009, 09:30
Ilyasova > Turkoglu

cel putin in turneul asta. Ersan a crescut enorm de cand a jucat pt bucks la varsta de 19 ani doar. cred ca are sansa sa devina si el un jucator european de elita in nba

Raptor
15th September 2009, 12:39
Azi e vreun meci televizat p-undeva?

MT
15th September 2009, 13:21
Da, 2 bucati.

http://www.sport1tv.ro/index.php?apps=musor1_heti&q=Baschet

Mike^
15th September 2009, 14:02
Maine e Polonia - Spania, nu? Ca parca e decisiv meciul, daca Spania pierde, they are out...La fel si Polonia...

Zabriskie
15th September 2009, 14:07
Ilyasova > Turkoglu
cel putin in turneul asta.

yup.

MT
15th September 2009, 14:13
Maine e Polonia - Spania, nu? Ca parca e decisiv meciul, daca Spania pierde, they are out...La fel si Polonia...

Dap, maine.
Azi Grecia-Franta, Germania-Croatia si Rusia-Macedonia. Sper sa fie primele doua pe Sport1...

PS Schedule complet (http://www.eurobasket2009.org/en/cid_toT,ovGDH2EaLKL67XnPo2.pageID_znH-9TRlHsQ89rbQiy3N,3.compID_qMRZdYCZI6EoANOrUf9le2.s eason_2009.html) :

caseta
15th September 2009, 14:42
ilyasova > turkoglu

cel putin in turneul asta. Ersan a crescut enorm de cand a jucat pt bucks la varsta de 19 ani doar. Cred ca are sansa sa devina si el un jucator european de elita in nba

+1

in plus mi-au placut omer asik, gortat, tony parker, rusu ala mare si inca vreo 1-2 de pe la alte echipe care imi scapa acum.
dar overall nivelul e jos de tot. multe greseli, mult haos, multe meciuri cu foarte multe intreruperi ...

nba28
15th September 2009, 14:49
hedo a fost VARZA tot turneul....nu doar ilyasova a fost peste el de la turci ci mai multi....omer asik mi-a placut ,C care a fost draftat de bulls parca
revenind la hedo,ieri a avut 1-16 FG ...in locul lui imi strangeam lucrurile si ma caram dracului de acolo....are 9.2 ppg dupa 5 meciuri(in conditiile in care in primul meci a avut 19)30% FG si 25 % 3P FG...complete choke job

urlacher9
16th September 2009, 02:59
Azi pe SPORT 1

19.15 Polonia-Spania

22.00 Turcia-Slovenia

Programul complet poate fi gasit aici http://www.numaibaschet.ro/articole/articol5198-Eurobasket-la-Sport1 sau pe www.sport1tv.ro

Bogeyman
16th September 2009, 22:07
uh, ce inceput de meci are Ilyasova impotriva Sloveniei
9 puncte si un blocaj foarte fain la brezec in 6 minute

michai
17th September 2009, 10:54
Azi incep sferturile:yeah::yeah:
Rusia-Serbia la 19.15

"Socul" Franta-Spania la 22:yeah:

Mike^
18th September 2009, 19:31
Nu stie careva un stream pentru Sport 1? Vreau sa vad Turcia - Grecia...Ca nu gasesc niciunde :(

Mama ce bataie a luat Franta :(

Bogeyman
18th September 2009, 19:58
Nu stie careva un stream pentru Sport 1? Vreau sa vad Turcia - Grecia...Ca nu gasesc niciunde :(

Mama ce bataie a luat Franta :(

aici ma uit la meci...e calitate slaba si in chineza dar se intelege

http://www.zhibo8.com/cctv5.asx

michai
18th September 2009, 21:27
Grecia bate in prelungiri Turcia cu 78-76:groggy:

It's show time:lol:

Bogeyman
18th September 2009, 23:07
Grecia bate in prelungiri Turcia cu 78-76:groggy:

It's show time:lol:

fuck 'em...i-au spart barbia lu Ilyasova

michai
21st September 2009, 00:42
Spania noua campioana a Europei dupa 85-63 in finala cu Serbia:groggy:
I-au macelarit pe sarbi:P

Mvp-ul turneului.......Paul Gasol:ok:;)

caseta
21st September 2009, 02:07
campionatele astea au fost foarte meh.
calitate extrem de slaba a jocului. fooooarte multe greseli.

toti aia care au impresia ca europa si restul lumii au ajuns la nivelul nba poa' sa viseze linistiti in continuare. fiba lucreaza pt ei.

si sa n-aud cum ca europenii sunt mai buni pt ca i-au batut pe americani la world championships sau la olimpiade in ultimii ani (pina in 2008). echipele trimise de americani nu erau nici cu cei mai buni jucatori ai lor, nici nu erau cu adevarat echipe. americanii n-au pierdut pt ca au fost mai slabi, ci pt ca au fost aroganti.

in mod normal in turcia in 2010 daca asta e nivelul competitiei, americanii nici n-ar trebui sa aiba vreo problema.

michai
21st September 2009, 10:17
si eu zic ca americanii nu ar tre sa aiba nici o problema in Turcia
doar daca sunt foarte aroganti...in rest va fi spectacol "a la NBA":yeah: