PDA

View Full Version : Este o diferenta intre antrenorul Piturca si Lucescu jr.?



iulian_1976
6th September 2009, 23:29
Cum vedeti diferenta intre antrenorul Piturca si Lucescu jr?!

Sunt diverse discutii pro si contra,din presa este clar ca G.Becali si Mititelul nutresc o ''dragoste,, dupa Piti.
Lucesci jr din ce imi dau seama are o presa foarte buna,ceea ce nu este rau modul lui de a fi ,il ajuta.

Voi ce parere aveti?
Sper a nu iasa scantei pe topic:D

delaparis
6th September 2009, 23:42
Acum la inceput, Lucescu nu propune mare diferenta fata de inceputul lui Piti. Face o echipa normala, cu 4 fundasi, 4 mijlocasi si 2 atacanti, asa cat poate lotul sa-i dea posibilitati.
Piti la sfarsit a incurcat borcanele propunand o echipa de fundasi si un atacant. Nu stiu ce a fost in capul lui dar s-a vazut ca nu se mai putea continua astfel.
Sa vdem cum evolueaza si Lucescu daca se califica la un turneu final ...

newcool
6th September 2009, 23:45
Este o diferenta de mentalitate,care probabil vine si de la diferenta de generatie.Sper sa fie si o diferenta de selectie,ca deocamdata se aseamana.Piti facea selectia in functie de interese,juniorul o face(inca) in functie de sentimente.
Un lucru-i sigur: Trebuia sa aiba loc schimbarea,era Piturca deja a apus...

Lexus.
6th September 2009, 23:49
Am votat "este o clasa peste piturca" nu pentru ca Razvan ar fi mare antrenor, ci pentru ca orice antrenor este cel putin o clasa peste barbugiul stelist.

iulian_1976
7th September 2009, 00:16
Sa mai spun si eu cateva lucruri care mi s au parut interesante.:D

Dupa meciul de la Constanta ,Romania vs Olanda 1 0 gol Goian ,acolo cred ca
a fost apogeul lui Piturca.
Ce am obsevat atunci Romania a jucat foarte prost prima repriza,insa olandezii si mai prost .
In a doua repriza au fost cam 20 de minute in care am presat si am marcat din lovitura libera.
Ca apoi pe final marele portar Lobont sa iasa prost insa mingea reluata de olandezi ,sa loveasca bara ...si meciul s a terminat.

Cred ca in acel moment Piturca daca era realist incerca ceva curajos avea o mare sansa sa schimbe ceva.
In sase luni atunci pana la Europene omul putea sa gandeasca o ultrastrategie insa s a automultumit,iar reperul lui
Romania Olanda a fost fals.
Dupa sase luni aceeasi echipa pierdea acasa contra Lituaniei.
Dupa parerea mea cele sase luni de relaj ptr Piturca au fost fatale.

Revin si cu alte reflectii:D

Mario Di Lazi
7th September 2009, 07:45
diferență de vârstă :D
trebuie să avem răbdare cu Luce Jr. ... Piți a calificat România de 3 ori, dar lumea a avut răbdare cu el

trebuie să facem același lucru și cu Luce Jr.

Stefan_Cel_Mare
7th September 2009, 08:20
ca meserie,eu unu nu am reusit sa observ diferente majore ,dar ca om ,felul cum vorbeste cu presa,faptul ca nu face parte din clanul becali,faptul ca nu e un barbugiu,un trisor prin cazinouri -aceste lucruri spun multe despre Razvan Lucescu si cred ca o sa reuseasca mai multe decat puta ala...

Marius
7th September 2009, 08:22
Am votat "este o clasa peste piturca" nu pentru ca Razvan ar fi mare antrenor, ci pentru ca orice antrenor este cel putin o clasa peste barbugiul stelist.

chiar si costel orac sau "maestrul" dinu-almanahe?

Mario Di Lazi
7th September 2009, 10:35
Orac este antrenor ... de Vanghelie nu am auzit să antreneze :D

Marius
7th September 2009, 10:36
hai sa fim seriosi, piuturca o fi el cum dubios ca si caracter, insa calitatile de antrenor i le poate contesta doar un novice... sau un rau-voitor.

iulian_1976
7th September 2009, 15:32
Hai sa va spun o chestie Domenech este aproape pe faras :D
Nu stiu de ce dar pe Lucescu jr il vad ca un decapitor de antrenori dupa Rednic pica si Domenech.

Hai sa va spun ce se spune presa franceza la stiri pe toate canalele ca sa intamplat vineri seara inainte de meciul Franta__Romania
Ribbery si Henry l au bagat in sedinta pe Domenech au vorbit in numele jucatorilor si i au spus ca :
,,Noi nu stim cum sa jucam,, ,,Nu ne spui nimic la antrenament,tactica sa stim ce sa facem,, ,,...cum sa jucam ?!,,
Se discuta de o ruptura intre o parte dintre jucatori si Domenech.
Presedintele FFF ,duminica la reconfirmat pe Domenech pana la eventualul
baraj.

Unde as fi vazut la nationala Romaniei facand asa jucatorii cu Piturca:D

cristi13
7th September 2009, 16:14
francezii au jucatori destepti cu personalitate puternica si foarte valorosi ,au nevoie de un antrenor mai bun

effect
7th September 2009, 16:16
Pierdem o candidata serioasa la castigarea mondialului doar pentru ca sunt cativa de la federatia franceza mai ceva ca romanii nostri si se incapataneaza cu un antrenor care trebuia demis de la euro.

Inteleg ca francezii pun prezenta din finala mondialului trecut pe seama lui Domenech,doar ca atunci era in echipa Zidane care ii strangea pe toti in jurul lui si al carui joc i-a carat pe francezi pana in finala. Fara Zidane n-ar fi prins Franta sferturile

Despre comparatia dintre Piturca si Lucescu jr , e destul de simpla treaba. Piturca are 2 calificari la turnee finale , Lucescu jr e la inceput de drum.

Duba
7th September 2009, 21:15
Da, este o mare diferenta. Piti a calificat echipele nationale la 3 turnee finale, Razvanel ... vom vedea. Cam mare diferenta, nu-i asa? Oare in favoarea cui?

newcool
7th September 2009, 21:34
Da, este o mare diferenta. Piti a calificat echipele nationale la 3 turnee finale, Razvanel ... vom vedea. Cam mare diferenta, nu-i asa? Oare in favoarea cui?

la Euro 2000 a calificat-o Hagi...
ca dupa Piturca ramaneam bine mersi acasa.

Duba
7th September 2009, 21:43
la Euro 2000 a calificat-o Hagi...
ca dupa Piturca ramaneam bine mersi acasa.

Eu tin minte ca Hagi n-a jucat la Poro, acolo unde Romania a castigat cu 1-0 in fata Portugaliei. El a jucat, in schimb, la 1-1, in Ghencea, cu acelasi adversar. La cel putin jumatate din meciurile din preliminariile pentru Euro 2000 Gica n-a jucat. A cerut insa prima de calificare la fel ca ceilalti fotbalisti care evoluasera in fiecare partida. De aici si diferendul cu Piti si indepartarea total nemeritata a acestuia.

TeBat
7th September 2009, 22:04
DA;diferenta mare este in relatia cu jucatorii;lucru pe care Piturca nu l-a stapanit niciodata.

newcool
7th September 2009, 22:21
Eu tin minte ca Hagi n-a jucat la Poro, acolo unde Romania a castigat cu 1-0 in fata Portugaliei. El a jucat, in schimb, la 1-1, in Ghencea, cu acelasi adversar. La cel putin jumatate din meciurile din preliminariile pentru Euro 2000 Gica n-a jucat. A cerut insa prima de calificare la fel ca ceilalti fotbalisti care evoluasera in fiecare partida. De aici si diferendul cu Piti si indepartarea total nemeritata a acestuia.
da,asa-i n-a jucat la Porto,insa nu uita ca Gica a revenit la nationala intr-un moment in care calificarea era sub semnul intrebarii.Jocul nu mai mergea,toata lumea il dorea inapoi.Si cand a revenit a facut repriza aia memorabila cu Ungaria,repriza pe care a castigat-o de unul singur.A fost 2-0 la pauza si asa a ramas.apoi a urmat meciul din deplasare cu Slovacia,am batut cu 5-1(dupa ce in tur fara Hagi la Bucuresti am scos un amarat de 0-0),Hagi a dat 2 goluri.Iar la 1-1 cu Portugalia de la Bucuresti a marcat tot Hagi cu capul,iar egalul ala ne-au calificat practic la Europene si pe noi si pe portughezi.Fara Hagi atunci,probabil vedeam europenele la televizor...

six
7th September 2009, 22:27
cine-i piturca !!???:P

Duba
7th September 2009, 22:32
Ala care le-a dat 8-1 lu' Bragadiru acum ceva ani.

Arkadiusz
7th September 2009, 22:56
Eu consider ca diferentele dintre cei 2 sunt destul de evidente... Daca e sa ne referim la selectii,Piturca le facea pe niste criterii cunoscute doar lui,provocand multa nemultumire justificata celor din jur cu fixurile lui stranii,convocand fotbalisti care erau demult iesiti din forma si care nu dadeau randament mai deloc nici la echipa de club si nici cand erau aruncati in lupta de Piturca,cand imbracau tricoul echipei nationale.
In cazul lui Razvan in ceea ce priveste selectiile pe care le face,argumentul acestora pare sa fie mai mult sau mai putin evolutiile satisfacatoare ale acestor jucatori la echipele lor de club. Dar cum bine a mai zis cineva pe aici,Luce Jr. pare sa faca selectiile si dupa sentimente,pt ca de exemplu nu prea gasesc justificari unor convocari ca cele ale lui Surdu sau Maftei,cu atat mai mult nu-mi dau seama de ce au fost si titulari intr-un meci teoretic capital cu francezii.
In afara de selectii,cred ca realizam cu totii ca mai este diferenta si de mentalitate intre cei doi - Piturca prefera jocul defensiv prin care incerca sa obtina rezultate sacrificand spectacolul fotbalistic,plan care i-a si esuat de altfel,pe cand Razvan din ce a aratat pana acum pare sa impuna un stil oarecum echilibrat jocului nationalei.
In afara de astea mai avem si diferenta de atitudine fata de public intre Piturca si Lucescu,primul era mai mereu arogant refuzand adesea colaborarea cu presa si atacand dur in declaratii cand era criticat,pe cand Razvan da dovada de a fi un tip calm cel putin pana acum,care nu refuza dialogul si abordeaza o atitudine inteleapta si prieteneasca atunci cand este intervievat.

Aurel.D
8th September 2009, 10:34
In primul rand, este normal sa existe diferenta intre un antrenor si altul....Important este daca exista diferenta in bine, intre cei doi. Eu zic ca sunt diferente esentiale.


Sa mai spun si eu cateva lucruri care mi s au parut interesante.:D

Dupa meciul de la Constanta ,Romania vs Olanda 1 0 gol Goian ,acolo cred ca
a fost apogeul lui Piturca.
Ce am obsevat atunci Romania a jucat foarte prost prima repriza,insa olandezii si mai prost .
In a doua repriza au fost cam 20 de minute in care am presat si am marcat din lovitura libera.
Ca apoi pe final marele portar Lobont sa iasa prost insa mingea reluata de olandezi ,sa loveasca bara ...si meciul s a terminat.

Cred ca in acel moment Piturca daca era realist incerca ceva curajos avea o mare sansa sa schimbe ceva.
In sase luni atunci pana la Europene omul putea sa gandeasca o ultrastrategie insa s a automultumit,iar reperul lui
Romania Olanda a fost fals.
Dupa sase luni aceeasi echipa pierdea acasa contra Lituaniei.
Dupa parerea mea cele sase luni de relaj ptr Piturca au fost fatale.

Revin si cu alte reflectii:D

Sa stii ca si eu ma asteptam ca dupa calificarea la Euro, Piturca sa inceapa intinerirea echipei....dar se pare ca a preferat "experienta" si rezultatele s-au vazut.

Vladek
8th September 2009, 12:27
Da, pe unul il cheama Lucescu, pe celalalt Piturca. Unul e copilul lui tata si a mostenit unicul talent real al Famigliei : stie sa unga rotile presei. Celalalt era un oltean incapatanat, tafnos, arogant si de multe ori enervant, care nu avea chef sa explice orice in fata auto-promovatilor "reporteri". Din cauza aia unul e ridicat in slavi la orice ocazie, celalalt a fost vanat si s-a pandit orice ocazie de a-i da in cap - reala sau inventata. In realitate, amandoi incearca sa scoata ce se mai poate din niste jucatori blazati, uzati sau care pur si simplu nu pot mai mult.

Ca antrenori, nici unul nu e mai breaz. Lucescu ala mic joaca exact acelasi lucru ca Piti : fundul in poarta si poate pica ceva. Spre mirarea multora Romania nu arata a Brazilia desi au fost chemati alti jucatori.

petru
8th September 2009, 13:42
ca palmares la nationala e cam devreme pentru o comparatie. lucescu jr. are doar 3 meciuri. ca stil iar nu prea are sens deocamdata. jucatorii astia abia au jucat 3 meciuri impreuna.
totusi daca ne luam dupa actuala campanie:
piti 4 pct./5 meciuri = 0.8 pct./meci
lucescu 4 pct./2 meciuri = 2 pct./meci
deci e o diferenta!



Spre mirarea multora Romania nu arata a Brazilia desi au fost chemati alti jucatori.

nu cred ca se asteapta nimeni ca romania sa joace ca brazilia. e o aberatie.