PDA

View Full Version : Concurs pronosticuri sezonul 2009



georgebz
4th September 2009, 12:56
Concursul se va desfasura pe parcursul sezonului regulat , cat si in playoff.

* In fiecare etapa va trebui sa alegeti echipele castigatoare ( fara a indica scorul corect )
* Pentru fiecare pronostic corect in sezonul regulat veti primi 1 punct / Pentru fiecare pronostic corect in playoff veti primi 2 puncte
* La sfarsitul concursului , va fi declarat castigator cel ce acumuleaza cele mai multe puncte
* Fiecare etapa va avea un thread separat , unde se vor pune pronosticurile
* Inainte de inceperea sezonului voi posta threadurile pentru toate etapele din sezonul regulat , insa threadul pentru etapa urmatoare va fi deschis doar dupa terminarea ultimului meci din etapa precedenta . Fiecare participant are dreptul la 3 postari in avans ( pentru asta trebuie sa ma contacteze pe YM [ ID : toodirtyforyou ] si voi deschide threadul pentru etapa in care este nevoit sa posteze in avans )
* Pronosticurile pot fi puse pana la inceperea primului meci al etapei , sau dupa , dar fara a pune pronosticuri pentru meciurile ce au inceput
* Pentru orice nelamuriri , folositi acest thread .

Castigatorul va primi un tricou cu echipa favorita ( cel din poza este doar un exemplu )

http://images.footballfanatics.com/productImages/_243000/altImages/FF_243712ALT1_xl.jpg

codrutc
24th September 2009, 18:37
George,

In week 2 cred ca mi-au iesit 9 rezultate corecte, nu 8 precum in Clasament.

georgebz
25th September 2009, 18:32
my bad

am modificat in documentul meu , o sa apara corect in clasamentul pt Week 3

campuscodi
26th September 2009, 09:22
http://www.fannation.com/

un site pe care l-am putea folosi la anul pt pronosticuri :D

codrutc
26th September 2009, 10:17
http://www.fannation.com/

un site pe care l-am putea folosi la anul pt pronosticuri :D

Eu deja il folosesc. Ma refer la "Peter King Challenge"
Imi plac aprecierile de la sfarsit, toate legate de cafea. Dupa cum stiti Peter King scrie MMQB in fiecare luni si este inebunit dupa cafea.
In week 1 cand mi-au iesit 12 rezultate mi s-a spus "Nice job, triple lattes all around!" sau "Don’t quit your day job #<User:0xb5eef470> maybe just start looking." (mesajele se schimba aleatoriu)
In schimb dupa week 2 cand mi-au iesit aproximativ jumatate din rezultate, mesajul a fost " Some see the glass half full. I see it as half and half".

A.k.a
26th September 2009, 11:41
Si eu sunt inscris la Peter King Challenge

codrutc
27th September 2009, 08:11
Vorbind de PK challenge sa va zic prin ce "soc" am trecut ieri. M-am uitat la alegerile lui Peter King pentru saptamana asta (week 3) si am ramas masca cand am
vazut ca sunt identice cu ale mele. Aproape ca nu mi-a venit sa cred pentru ca am pronisticat destul de multe surprize.

Celso
29th September 2009, 16:07
nu ar strica un clasament:D

georgebz
29th September 2009, 18:45
nu ar strica intr-adevar , dar sunt foarte ocupat zilele astea :)

Celso
30th September 2009, 09:13
o sa iti fie si mai greu cand o sa se stranga prea multe etape, daca vrei o mana de ajutor contacteaza-ma pe mess

georgebz
1st October 2009, 10:30
gata si clasamentul

daca vrei si ma poti ajuta , poti face meciurile pentru etapele urmatoare ( 1, 2, 3 cate poti si ai rabdare ) in formatul in care le-am pus eu pana acum , si sa le postezi aici , de unde le voi folosi eu pentru crearea threadurilor

Programul il gasesti aici : http://www.nfl.com/schedules?seasonType=REG#Week , nu cred ca mai e nevoie sa iti spun ... daca e CIN @ BAL formatul va fi : Baltimore Ravens - Cincinnati Bengals :)

georgebz
7th October 2009, 13:11
clasament actualizat

felicitari lui Patriots pentru ca a pronosticat corect toate cele 14 meciuri ;)

Patriots
7th October 2009, 15:30
clasament actualizat

felicitari lui Patriots pentru ca a pronosticat corect toate cele 14 meciuri ;)

Multumesc George ;)

damario
7th October 2009, 23:08
bravo patriots/OLE/

Melcyah
9th October 2009, 18:48
Felicitari :D

Patriots
9th October 2009, 22:32
mersi baieti , poate le nimeresc si saptamana asta:D

georgebz
13th October 2009, 08:58
clasament actualizat

georgebz
13th October 2009, 08:59
Bucharest Warriors m-a anuntat prin unul din reprezentantii lor ca vor oferi cate un tricou "fan gear" al acestei echipe pentru locurile 2-3 .

DanielStefan
13th October 2009, 11:27
Salut. Etapa asta am gresit doar 3 meciuri, deci ar trebui sa am 11 puncte dupa socoteala mea :)

georgebz
13th October 2009, 20:53
dap nu-ti punctasem Cleveland ... o sa apara corect in clasamentul saptamanii viitoare

DanielStefan
14th October 2009, 10:57
Ok, mersi.

georgebz
20th October 2009, 16:36
clasament actualizat .. sa va verificati bine punctajele si daca sunt greseli sa imi spuneti .. au fost multe surprize si m-a cam luat ameteala cand am facut punctajele :)

Celso
20th October 2009, 17:03
2 mici "reclamatii" am si eu:D

A) am userul Celso, nu Ceslo:D
B) ar fi ok daca ai pune si locurile in clasament daca se poate, ca sa stim pe unde ne situam:)

georgebz
22nd October 2009, 11:35
o sa incerc sa tin cont pentru viitorul clasament ;)

murdocitu
29th October 2009, 09:42
nu ca ar conta f mult (ca am ratat o etapa :( ) dar suma din tabel de la mine ar trebui sa faca un pic mai mult, adica cu 2 mai mult :)

georgebz
29th October 2009, 11:32
sa imi spui etapele in care ai gasit tu greseli

azi sau miane sper sa am timp sa fac clasametul :)

dumboss_yo
29th October 2009, 12:41
Nu a gasit greseli in etape, e doar o greseala de adunare ... daca faci suma punctelor din fiecare etapa iti da 50, iar el are la total doar 48 ... cred ca la asta se refera ;)

murdocitu
30th October 2009, 23:00
dap, doar greseala de adunare.

georgebz
3rd November 2009, 14:44
dap , am corectat .. clasamentul pentru Week 7 e facut , dar o sa actualizez pe forum , doar dupa ce il fac si pt Week 8

georgebz
4th November 2009, 16:08
clasament actualizat

verificati punctajul pentru Week 7 si 8 , daca sunt greseli sa imi spuneti

codrutc
4th November 2009, 18:44
George,am o sugestie. Ca sa nu mai fie greseli la adunare, iti sugerez sa faci un tabel in Excel cu 21 de coloane cu rezultatele la fiecare, iar in a 22-a coloana sa pui o formula de adunare a celor 21 de coloane. Cand vrei sa postezi Clasamentul nu trebuie decat sa faci un "screen print" altabelului din Excel urmat de un "crop" in mspaint sau ceva asemanator.

campuscodi
10th November 2009, 10:25
Atentie: din aceasta saptamana vor fi meciuri si in ziua de joi.

georgebz
11th November 2009, 09:52
clasament actualizat

georgebz
19th November 2009, 09:27
clasament actualizat

georgebz
25th November 2009, 09:43
clasament actualizat

georgebz
4th December 2009, 14:53
clasament actualizat

georgebz
11th December 2009, 10:54
clasament actualizat

georgebz
17th December 2009, 14:59
clasamentul credca il voi actualiza in weekend ... scuze de intarziere :)

georgebz
20th December 2009, 14:57
clasament actualizat

codrutc
21st December 2009, 03:32
Common guys!! De ce a-ti abandonat concursulde pronosticuri asa dintr-o data? Sunt sincer dezamagit.

georgebz
21st December 2009, 23:15
pai probabil cu cat se inainteaza in sezon , si vad ca nu mai au sanse la primele pozitii atunci abandoneaza :)

murdocitu
22nd December 2009, 03:57
pai o facem de distractie, nu? atunci de ce sa abandonezi asa.... :(

The Ram
22nd December 2009, 11:36
e din cauza echipelor :)) totii fanii denver au cedat nervos ...cand au vazut 20-19 ....

georgebz
27th December 2009, 14:29
clasament actualizat

codrutc
29th December 2009, 09:13
Hai George, afiseaza programul pentru week 17 pentru ca ma simt inspirat. Mizez pe 16 din 16 saptamana asta :)

georgebz
29th December 2009, 11:05
done

am actualizat si clasamentul ... scuze celor ce au postat doar sapt asta si nu apar in el , dar nu am reusit sa modific tabelul sa mai fac loc :)

georgebz
29th December 2009, 20:54
codrut .. ai zis 16/16 .. de ce i-ai luat pe Colts ? :P

codrutc
29th December 2009, 21:18
codrut .. ai zis 16/16 .. de ce i-ai luat pe Colts ? :P

:) Pentru ca sper ca rezervele lor sunt mai slabe decat ale noastre. Bills sunt fortati sa joace cu rezervele pentru ca au jumatate din lot pe IR, inclusiv cei doi corners titulari care au condus liga in interceptii.

codrutc
3rd January 2010, 21:11
:) Pentru ca sper ca rezervele lor sunt mai slabe decat ale noastre. Bills sunt fortati sa joace cu rezervele pentru ca au jumatate din lot pe IR, inclusiv cei doi corners titulari care au condus liga in interceptii.

Oh well,...I guess not. :)

georgebz
3rd January 2010, 21:17
era de asteptat , mai ales luand in considerare si conditiile meteo

georgebz
9th January 2010, 11:02
clasament actualizat

Raul Drak3
10th January 2010, 13:15
stiu ca nu contez in clasamentul final, dar de mine ai uitat complet :P

georgebz
10th January 2010, 13:18
am actualizat si clasamentul ... scuze celor ce au postat doar sapt asta si nu apar in el , dar nu am reusit sa modific tabelul sa mai fac loc :)

am mai explicat 1 data de ce nu i-am inclus pe cei ce au postat doar in ultimele saptamani .. scuze din nou

georgebz
12th January 2010, 12:25
clasament actualizat

se anunta o lupta foarte stransa pe final :D

campuscodi
14th January 2010, 13:35
Ce ziceti daca la anul afcem toata chestia asta pe o aplicatie cu o interfata grafica foarte usoara.

Gen: http://www.phppickem.com

Daca va place ideea o instalez pe un server de al meu si vedem cum se misca. Aplicatia isi ia singura update-uri de scoruri de pe diferite API-uri, deci nu tb decat sa ne facem conturi si sa pariem.

georgebz
14th January 2010, 14:12
a mai propus cineva ceva de genu ... din experiente anterioare pot spune ca nu e recomandat , pentru ca uiti mai usor sa pui pronosticurile daca nu le pui pe forum :)

campuscodi
14th January 2010, 14:32
bagam update-uri :D
aici ma enerveaza ca nu le pot edita ulterior

dumboss_yo
20th January 2010, 14:03
@ George: Daca la thread-ul cu Championship nu mai poti face asta, macar la cel cu Superbowl-ul ar fi dragut sa pui si un poll in care sa votam cine credem noi ca va castiga, sa se observe mai usor catre cine inclina comunitatea OLS :).

georgebz
20th January 2010, 14:39
clasament actualizat

dumoboss ..poolul ala il facem pe forumul principal .. ca sunt multi care nu intre pe aici ;)

georgebz
25th January 2010, 15:01
clasament actualizat

campuscodi
25th January 2010, 16:10
deci e intre tine si fanul chiefs :))))
si ca sa castige trebuie sa aleaga ceva diferit de tine...adica saints :))))

georgebz
25th January 2010, 16:26
da , sa nu uitam ca Roman a promis 2 tricouri cu Warriors pentru locurile 2-3 :)

anul trecut am terminat pe locul 2 , la 2 pucte de primul loc ... sper sa reusesc sa castig sezonul asta :D

campuscodi
26th January 2010, 10:56
Propun ca de la anul, SuperBowl-ul sa ofere mai multe puncte, ca sa fie mai multi in cursa. Sa zicem 5 sau 10 puncte.

glumaproasta
8th February 2010, 05:41
:) Winner !!!!!!!

campuscodi
8th February 2010, 10:16
Felicitari.

dumboss_yo
8th February 2010, 21:57
Propun ca de la anul, SuperBowl-ul sa ofere mai multe puncte, ca sa fie mai multi in cursa. Sa zicem 5 sau 10 puncte.

Si meciurile din celelate runde ale playoff-ului ar trebui sa aiba mai mult de doua puncte ... totusi, in tot playoff-ul avem mai putine meciuri decat intr-o singura etapa ...
Felicitari, Gluma :)!

georgebz
9th February 2010, 10:39
dap , felicitari castigatorului cu toata ca postul ala care l-ai avut inaintea SB la adresa lui codrut m-a scarbit si p mine ( sa-mi lasi un PM co adresa de mail unde pot sa te contactez )

deci clasament final

1. glumaproasta
2. georgebz
3. danielstefan

pentru locurile 2-3 trebuie sa iau legatura cu baietii de la warriors pentru tricourile promise

codrutc
9th February 2010, 14:49
Felicitari castigatorului!
Bun concurs de pronosticuri anul acesta. Sper ca la anul sa fie cat mai multi implicati pana la sfarsit.

Mr. White
9th February 2010, 23:00
Felicitari castigatorului!!!!

gerrusu
10th February 2010, 10:57
Felicitari castigatorului!!! glumaproasta

DanielStefan
17th February 2010, 18:34
Tocmai ce mi-am ridicat premiul pentru locul 3 :D
Multumesc George si baietilor de la Warriors pentru tricou! :)

nelumol
23rd February 2010, 11:18
felicitari castigatorilor si organizatorilor.

georgebz
28th February 2010, 22:58
si eu am primit tricoul din partea celor de la Warriors.

premiul pentru primul clasat va mai intarzia , dar oricum mai e pana se incalzeste vremea :P

codrutc
24th August 2010, 11:24
Can incepem concursul 2010? De abia astept pentru ca vreau sa testez o formula de pronosticuri fara batai de cap. :)

campuscodi
24th August 2010, 11:38
ESPN Pigskin Pickems

Putem organiza acolo un grup si sa tinem un sistem de predictie mai complicat.
Pur si simplu va faceti cont pe ESPN si intrati in grupul nostru.

Merge?

brettfavre
24th August 2010, 11:49
eu am fost plecat din tara.
cum fac sa imi ridic premiul?

campuscodi
24th August 2010, 11:51
dar nu ala e clasamentul :))

nu a fost actualizat pt superbowl

codrutc
24th August 2010, 21:04
Pe ESPN e frumos si bine numai ca in cazul meu daca mi se cere mai mult decat sa spun cine castiga e deja prea mult.
Imi place asa mai simplu pentru ca nu am timp sa caut logica acolo nu este.

georgebz
24th August 2010, 22:18
Can incepem concursul 2010? De abia astept pentru ca vreau sa testez o formula de pronosticuri fara batai de cap. :)

nu stiu daca voi mai avea timp sa ma ocup , o sa fac tot posibilul .. si sincer nici pana acum nu am dat premiul pt locul 1 :( ... cand am vrut sa iau la inceput nu am gasit ce a vrut castigatorul ( si acum mai greu ) , apoi o mare parte am avut probl cu cardul de "net" ... dar cred ca pana la urma ii voi da premiul "cash" , i-am trimis un mesaj si astept raspuns

campuscodi
24th August 2010, 23:49
nu are net glumaproasta. o sa-i zicem maine la draft pe fleaflicker
ca se duce la un prieten doar pt asta

Aeerian
26th August 2010, 14:40
nu stiu daca voi mai avea timp sa ma ocup , o sa fac tot posibilul .. si sincer nici pana acum nu am dat premiul pt locul 1 :( ... cand am vrut sa iau la inceput nu am gasit ce a vrut castigatorul ( si acum mai greu ) , apoi o mare parte am avut probl cu cardul de "net" ... dar cred ca pana la urma ii voi da premiul "cash" , i-am trimis un mesaj si astept raspuns

1. Buna ziua George,
se poate sa-mi spui de unde se pot cumpara tricouri, materiale promotionale originale NFL? si daca ai avut vreo experienta pozitiva? e totul ok?
Merci!
2. zicea cibeva de ESPN Pigskin Pickems, m-am inscris , pana la urma se mai face vreun grup ceva, cu ce nume? (acum m-am inscris sa-l studiez)
Multumesc

glumaproasta
26th August 2010, 16:37
nu. tot pe forum
Avand in vedere ca OLS sponsorizeaza premiile, ei vor trafic in schimb. deci tot aici.
chiar daca pigskin pickems e cu 1 milion de clase peste cum tineam noi scorul acum

dumboss_yo
26th August 2010, 18:04
Sper ca se va organiza cel putin la fel de bine si sezonul acesta. Poate pana la urma George va putea sa se ocupe.

campuscodi
26th August 2010, 21:31
il ajut eu daca vrea

Aeerian
1st September 2010, 10:56
ma ofer si eu voluntar, daca pot ajuta cu ceva

dumboss_yo
1st September 2010, 13:37
Ar cam trebui ca in zilele urmatoare sa se puna lucrurile la punct pentru concurs ... intr-o saptamana trebuie sa ii dam bice !

codrutc
2nd September 2010, 03:47
ESPN Pigskin Pick' em nu e o idee rea dar cu conditia sa facem un grup intitulat OLS (sau ceva asemanator) iar numele de utilizator sa fie identice cu cele de aici pentru a stii si noi cine si ce.
In felul acesta nu va mai trebui nimeni sa-si piarda vremea sa tina socoteala.
Bineinteles ca vom face un thread aici legat de pronosticuri in care se poate posta orice (ex. daca vrea cineva sa se laude ) legat de concursul de pe ESPN.
Uite , ca sa lasam vorba la o parte, daca pana Duminica nu se ofera nimeni sa deschida acest group il voi face eu.

codrutc
2nd September 2010, 03:54
OK, tocmai m-am uitat pe ESPN . Cred ca prefer un concurs de tip "non-spread" , la fel cum am avut noi aici. Simplu, fara complicatii. De fapt nici nu stiu ce e acela spread :)
Astept opinii.

dumboss_yo
2nd September 2010, 14:12
Eu sunt de acord cu orice varianta (cea de anul trecut sau cea ESPN), doar sa avem un "admin". Codrut, pune si tu un link catre PigSkin te rog, nu stiu daca a mai fost ...

codrutc
2nd September 2010, 22:03
Ok, voi face un thread pentru asta imediat

Aeerian
3rd September 2010, 12:06
Salutari, va rog daca se deschide un alt thread, sa anunati si aici, poate cei mai noi nu prea se descurca, cum sunt eu.
Multumesc

georgebz
3rd September 2010, 17:27
"spread" e handicapul , in limbajul pariorilor gen : Colts ( -3,5 ) - Titans .... pronostic 1 inseamna victorie Colts la 4 sau mai multe puncte , 2 victorie Titans sau victorie colts la sub 4 puncte

codrutc
4th September 2010, 00:19
George multumesc pentru explicatie. Sa stii ca chiar nu stiam ca se poate paria pe ambele echipe si in functie de spread se decide daca pariorul a castigat sau nu. Credeam ca spread este ceva suplimentar in cazul in care ai ghicit castigatoarea. Nu e de mirare avand in vedere ca nu am pariat niciodata pe NFL.