PDA

View Full Version : Un nou inceput pentru suporterii progresisti.



SEPB
2nd September 2009, 09:03
COMUNICAT SEPB

Salutare comunitate progresista de pe onlinesport,

Incepand de ieri, 1 septembrie 2009, ca un inceput de drum, vreau sa va prezint cateva detalii despre activitatea suporterilor putin mai activi ai echipei Progresul Bucuresti.

Caldura verii, incertitudinea din jurul numelui Progresul Bucuresti si atitudinea baiatului care ne-a fost ,,lider", au dus la o destabilizare a nucleului de suporteri format, deoarece persoana amintita a tinut sa ,,excluda" toti suporterii care functioneaza dupa alte principii si idei decat cele pe care, gresit, le-a dobandit.

Dorim sa-i reamintim prin acest comunicat faptul ca toti cei care au ales sa sustina aceasta echipa, au facut-o cu suflet si ratiune iar din moment ce aceste doua elemente nu se mai regasesc si in el, am luat decizia de a parasi toti (exceptand 2 persoane) grupul ,,Sectorul B" si cum firesc se intampla la un alt inceput, sa avem un nou grup format doar din oameni care isi dedica timpul si resursele pe care sunt dispusi sa le consume, pentru a sustine o echipa ale caror simboluri am ales sa le sustinem cu totii, la prima noastra vizita pe stadionul Cotroceni.

Majoritatea membrilor vechiului grup, se unesc sub o simpla denumire ,,Suporterii Echipei Progresul Bucuresti" sau SEPB pentru o mai scurta referire.

Drept urmare, majoritatea suporterilor, cum doar democratic se putea lua o decize, au hotarat, indepartarea din grup a acestui baiat care, in ultima perioada, a jignit cativa membri si a apelat la niste amenintari ieftine.

In acest moment orice detalii legate de activitatea echipei inscrise in liga a IV-a, le puteti obtine de pe acest forum, de pe forumul site-ului progresulfc.ro sau de pe siteul fcprogresul.ro, pe care le consideram suficiente, pentru informarea comunitatii progresiste, pana ce noua echipa va beneficia de un site nou oficial. Este posibil ca domeniul progresulfc.ro sa fie pastrat, insa totul tine si de ce urmeaza sa hotarasca conducerea clubului.


Noi, cei care iubim Progresul, am ales o schimbare a conceptului de suporter care s-a creat in ultimii doi ani la Progresul. In ultima perioada, liderul, coplesit de importanta functiei de a coordona un grup cat de mic de suporteri, a cedat , astfel generand discordie si ura intre el si alti membri.
Cum nu degeaba au murit niste oameni la revolutie pentru ca libertatea de exprimare sa nu fie reprimata si dreptul la o parere sa fie respectat, majoritatea grupului a decis incheierea oricarei colaborari cu ,,liderul" pentru a putea scapa si de eventualele reprosuri legate de faptul ca grupul a fost format de el si intreaga comunitate stransa, este rodul muncii lui. Fiecare dintre noi, au ales sa sustina o echipa, nu un lider.



Nu dorim sa ,,spalam rufele in public” insa o astfel de precizare era necesara pentru a justifica ruperea de vechiul concept de grup si pentru a ne absolvi de orice actiune luata in viitor, de vechiul grup ,,Sectorul B” .

Noi, restul suporterilor ,,nostalgici”, care sustin o umbra a unei foste mari echipe, dorim sa stabilim inca de la inceput cateva aspecte legate de principiile ce pot defini un grup de suporteri si felul in care vedem noi lucrurile.

Ce reprezinta 1 septembrie 2009?
Este data la care proiectul SEPB a aparut.

Ce este SEPB?
SEPB sunt initialele pentru o simpla denumire ,,Suporterii Echipei Progresul Bucuresti”

De ce SEPB?
Pentru ca toti suporterii progresisti, trebuie sa se regaseasca sub un nume..


Care sunt principiile de baza ale grupului SEPB?
Grupul este format din suporteri independenti financiar, in majoritatea lor tineri insa in componenta lui se afla si seniori, ca varsta si prezenta pe stadioane.

Grupul ,,Suporterii Echipei Progresul Bucuresti” o sa existe atata timp cat urmatoarele principii vor fi respectate:

Grupul are ca 5 principii de baza, urmatoarele obligatii:

1. Sa sustina ca singura echipa de fotbal, echipa Progresul Bucuresti.
2. Sa fie prezent cu cel putin 1 reprezentant la toate meciurile oficiale ale echipei.
3. Sa nu se manifeste jignitor sau violent decat in cazuri extreme ca masura de aparare.
4. Sa contina membri egali intre ei ca drept de decizie, sa se manifesta cu respect fata de ceilalti membri si sa se supuna majoritatii.
5. Sa functioneze total independet fata de organigrama clubului de fotbal.



Cine conduce acest grup?
Deciziile si actiunile grupului se decid prin votul majoritar al acestui grup. 50%+1 din voturi.




Care sunt membrii acestui grup?
In prezent comunitatea grupului este compusa din 10 persoane, persoane care daca doresc, vor avea o scurta prezentare pe site-ul oficial al grupului, site care din cauza unor probleme tehnice, momentan nu este disponibil.

*Din componenta grupului pot face parte doar persoanele care se regasesc cu principiile enumerate mai sus, adica in mare parte, orice suporter progresist.*

Vom reveni cu detalii in zilele urmatoare.

Semnat SEPB

ATHC
2nd September 2009, 10:51
Lucian (alias SEPB) scriu si aici ce ti-am scris si pe forumul oficial.... imi este rusine mie de rusinea care artrebui sa-ti fie tie...

Iar pentru restul : ceea ce scrie in mizeria de mai sus numita comunicat e pura aberatie.

Luci@n333
2nd September 2009, 11:04
Lucian (alias SEPB) scriu si aici ce ti-am scris si pe forumul oficial.... imi este rusine mie de rusinea care artrebui sa-ti fie tie...

Iar pentru restul : ceea ce scrie in mizeria de mai sus numita comunicat e pura aberatie.

Teo (alias ATHC) nu am scris eu acele randuri. Am sa repet doar ce este scris si pe progresulfc.ro. Poti spune te rog de ce jignesti lumea fara motiv, de ce simti nevoia sa-i tratezi pe toti cu aerul tau de superioritate, de ce in particular ii jignesti si ii ameninteti pe cei din anturajul Progresului si de ce oamenii incep sa primeasca ,,interdictii"?
Am sa inchei prin a spune ce este scris si pe progresulfc. Nu este normal ca atunci cand nu te mai simti reprezentat de un om, sa-l lasi in plata lui si sa continui pe alt drum?

ATHC
2nd September 2009, 11:07
Teo (alias ATHC) nu am scris eu acele randuri. Am sa repet doar ce este scris si pe progresulfc.ro. Poti spune te rog de ce jignesti lumea fara motiv, de ce simti nevoia sa-i tratezi pe toti cu aerul tau de superioritate, de ce in particular ii jignesti si ii ameninteti pe cei din anturajul Progresului si de ce oamenii incep sa primeasca ,,interdictii"?
Am sa inchei prin a spune ce este scris si pe progresulfc. Nu este normal ca atunci cand nu te mai simti reprezentat de un om, sa-l lasi in plata lui si sa continui pe alt drum?

Du-te ba la spital si interneaza-te ! La psihiatru!

Sa cheme cineva salvarea, brancardierii!!!!

Domnul Miril, poate ii scrieti o reteta, omul traieste in lumea lui imaginara.

ATHC
2nd September 2009, 11:12
IMI CER SCUZE IN FATA SUPORTERILOR PROGRESISTI PENTRU TOT ACEST CIRC. IMI PARE RAU CA A TREBUIT SA POSTEZ SI EU SI SA INTRU IN MIZERIA ASTA, DAR VA DATI SEAMA CA NU PUTEAM SA LAS LUCRURILE ASA, SA LAS UN "comunicat" (!?!) IN CARE APAR NUMELE SI PRENUMELE MEU FARA CA EU SA DAU VREO REPLICA.


ASADAR, ULTIMA POSTARE PE ACEST SUBIECT: CAT MAI SUCCINT POSIBIL: CEEA CE SCRIE ACOLO SUNT DOAR ABERATII, N-AU LEGATURA CU REALITATEA SI DECI NU MERITA COMENTATE MAI MULT DE ATAT.

miril
2nd September 2009, 11:15
Pacat! Ar trebui sa fim uniti, in aceste momente si ar trebui sa lasam certurile mai vechi deoparte. Sper ca sa rezolvati repede lucrurile intre voi ca sa mergem cu totii inainte pentru, sper, viitorul Progresului.

P.S. Baieti, sa lasam conflictele deoparte, pana atunci, inchid topicul, provizoriu.

hanibal
2nd September 2009, 11:34
Am vazut ca s-a inchis topicul, dar vreau sa imi exprim si eu parerea.

Consider ca Teo nu ar trebui sa se supere daca se infiinteaza un nou grup al suporterilor bancari. El nu este unicul lider, el nu este echipa, el nu este Progresul, el este doar un suporter ce anterior a demonstrat initiativa.
Faptul ca el nu a fost un people-manager bun se vede clar in certurile aparute.

Cred ca situatia aceasta trebuie analizata de catre toti cei care iubesc echipa. Sa nu uitam ca atunci cand suntem spectatorii unui meci, este foarte neplacut sa venim in tribuna cu gandul ca vrem sa luam la bataie sau sa injuram un alt suporter. Teo si-a uitat scopul, parerea mea. Si cu ocazia infiintarii SEPB, e bine sa i-l reamintim.

Daca suporterii ar fi sute, mii, zeci de mii, as putea accepta faptul ca nu se inteleg. Dar Teo, cata vreme tu ai cinci oameni apropiati si alti membri-satelit, de ce vrei sa chemi brancardierii si te dai in spectacol spunand ca un altul e handicapat, bolnav? E un comportament tipic varstei de 5 ani.

E nevoie sa iti ajustezi putin comportamentul, dat fiind rolul pe care ti-l asumi:

1. concentreaza-te pe obiectiv
2. accepta feedback de la membrii grupului tau de suporteri
3. fii un model pentru ceilalti
4. fii inovator, daca vrei membri noi
5. fii diplomat

Asa cum tu astepti ca echipa de pe teren sa aiba rezultate, asa si echipa asteapta de la suporteri sa fie inchegati intr-o echipa capabila de evolutie.


Cineva de la club

miril
2nd September 2009, 11:45
Totu-i prea la cald, acum. Va rog sa incercam sa orientam discutia spre viitor nu spre trecut. Inchid topicul, temporar.

Bancaru
2nd September 2009, 22:35
Cineva de la club.... ? Care club? Topicul il putem inchide dar discutia poate continua. Nu ca dau eu acceptul sau ideea. Parerea mea, aceeasi, e ca si asa suntem putini.

ATHC
16th September 2009, 11:21
Postez aici, cred ca e cel mai potrivit loc. Sau poate muta Bancaru sau Miril mesajul meu la topicul cu paruiala pe internet.


COMUNICAT SECTORUL B
16.09.2009

In urma scandalului declansat in ultima perioada de un fost om de la Sectorul B, caruia i s-au alaturat pe parcurs alti doi, avem de facut urmatoarele precizari:
- Sectorul B va continua sa vina la meciuri si sa sustina Progresul la fel ca si pana acum.
- Avand in vedere ca pe internet oricine poate sa pretinda ca este orice doreste el, si din pacate mai ales in ultima perioada ni s-a dovedit ca in multe cazuri, pe internet, minciuna nu mai poate fi deosebita de ADEVAR, anuntam ca de acum incolo singurul loc in care ne vom exprima opiniile este site-ul www.sectorulb.com , orice alta parere exprimata in alta parte fiind doar una neoficiala, personala.
- Constienti fiind de faptul ca este foarte probabil de fim gresit intelesi de multe persoane (numai cine este direct implicat poate intelege cu adevarat ce se intampla), am decis sa rupem orice legatura cu persoanele (3 la numar) care s-au coborat in asemenea hal incat au umplut forumurile cu minciuni despre Sectorul B si componentii sai.
- Din acest moment ne angajam sa nu mai raspundem nici unei minciuni spusa sau scrisa despre orice legat de Sectorul B si tot ce ne dorim este sa ne vedem mai departe de activitatea noastra de suporteri bancari.

FIDELI PROGRESULUI IN CONTINUARE !

Andrei, Sorin, Claudiu, Vlad, Teo, Vali, Nicu, Ionut, Adrian, Stefan, in numele galeriei SECTORUL B.