PDA

View Full Version : Udrea vs Comisia Udrea, discutii, opinii



J.Bond
1st September 2009, 19:21
Elena Udrea a stat la Comisie aproximativ o jumătate de oră. A venit relaxată și și-a pregătit cafeaua în timp ce conducerea Comisiei o acuza de încălcarea Constituției.

Ministrul Turismului a acuzat din nou comisia că se află în ilegalitate

Mesajul principal pe care Elena Udrea l-a transmis Comisiei de anchetă a fost să intre în legalitate. Ministrul Turismului a declarat că unii membri ai comisiei sunt în incompatibilitate și că întreaga comisie funcționează ilegal.

Udrea a spus că toate acțiunile sale se subordonează legii și că articolele citate de Ludovic Orban care o acuza de faptul că a încălcat Regulmanetul de funcționare al Camerei Deputaților se referă la comisii permanente ale Camerei, nu la cele de anchetă. "Faceți un amalgam de acuzații și pierdeți esențialul", i-a spus Elena Udrea președintelui Comisiei. Ministrul Turismului a solicitat deputaților să rezolve "aspectele de ilegalitate" privind funcționarea forului, pe care le-a sesizat în adresa transmisă în data de 26 august, susținând că, în caz contrar, va sesiza conducerea Camerei.

"Nu pot sta de vorbă în această Comisie cu oameni cu un comportament abuziv și ilegal. Am trimis pe 26 august o sesizare Comisiei, în care am învederat aspecte care fac improprie desfășurarea oricărei activități a acestei Comisiii: incompatibilitatea unor membri ai Comisiei, blocajul generat de lipsa regulamentului, vacanța unor posturi în Comisie. În conformitate cu Regulamentul Camerei Deputaților, dvs. aveți obligația să soluționați, pentru intrarea în legalitate, reglementarea acestor probleme. Dacă considerați că nu e necesar să le soluționați, mă voi adresa Biroului Permanent al Camerei. Dacă nu le veți rezolva, Biroul Permanent trebuie să vă impună să funcționați în legalitate. Faptul că aveți majoritatea în Parlament, PSD și PNL, nu înseamnă că trebuie să vă abateți de la legile acestei țări", spus Udrea.

Ministrul a mai susținut că a transmis Comisiei toate documentele și a criticat deputații pentru că au solicitat acte care nu făceau obiectul de anchetă al forului, exitinzând astfel "în mod ilegal" acvitiatea Comisiei.

Udrea a ținut să-i reamintească lui Ludovic Orban că s-a prezentat în fața Comisiei de fiecare dată când a fost chemată. Legat de prezența la comisie a angajaților ministerului Turismului, Udrea a declarat că a fost decizia individuală a fiecăruia de a nu se prezenta la audieri până când comisia nu intră în legalitate. "Nu există niciun ordin al ministrului care să interzică participarea la Comisie a angajaților Ministerului Turismului", a spus Elena Udrea.

Ministrul Udrea a spus că se va prezenta în fața oricărei comisii constituite legal. "Aștept să fiu chemată în fața comisiei juridice și nu mă tem de prezența în fața comisiei permanente, dar nu în fața comisiei ai cărei membri vor să îmi facă un dosar penal", a spus Udrea. "Tot ce face comisia Vanghelie, indiferent de ce fac eu sau ce face ministerul, va fi un raport incriminator", a adăugat aceasta.

Și de această dată s-a repetat scena liftului. Acum, Elena Udrea le-a spus secretarilor de stat: "Domnule secretar de stat, permiteți-mi să vă chem liftul!". Până să plece, Udrea a spus că vine la comisie alături de secretarii de stat, deoarece "la Ministerul Turismului suntem o echipă. Ministerul Turismului nu e Elena Udrea".

Ministrul Elena Udrea s-a mai prezentat la comisie pe 20 august, dar a rămas mai puțin de jumătate de oră, prilej pentru parlamentari de a-i critica atitudinea. Elena Udrea le-a spus atunci membrilor Comisiei de anchetă, care apar într-o înregistrare publicată în presă, că așteaptă să își dea demisiile și a părăsit sala de ședință unde a fost invitată la audieri, precizând că va reveni atunci când persoanele în cauză vor fi înlocuite.

J.Bond
1st September 2009, 19:22
Doamna Udrea a demonstrat ca e bine pregatita juridic, cunoaste legea si ca poate face fata oricand unei comisii politruce de ancheta. Bine, trebuie sa recunoastem ca nici adversarii din acea comisie nu sunt pe masura.:)

adi_sampon
1st September 2009, 23:38
intr-un fel imi place ca se sapa unii pe altii pacat ca nu se ajunge la o condamnare asa cum primeste un tilicar care a furat o franzela din magazin ( toti sunt corupti din cap pana in picioare )

Elvis81
2nd September 2009, 00:16
http://www.youtube.com/watch?v=B1DJ1caKLrA

J.Bond
2nd September 2009, 00:23
Pe langa inteligenta are si darul de a ironiza subtil dar temeinic pe fraierii din acea comisie. E un om puternic, pana si adversarii ei de la celelalte partide incep sa constate asta, unii cu surprindere.
Puterea ei e sustinuta de inteligenta, pregatire, educatie si carisma. E normal sa-l faca mat pe un ratat ca Ludovic Orban.:)

Punand LEGEA INAINTE DE TOATE, a dovedit ca aceasta comisie nu numai ca e de factura stalinista ,dar e de-a dreptul ILEGALA.


http://www.youtube.com/watch?v=B1DJ1caKLrA

Nici nu ne puteam astepta la mai mult de la slugoiul ala mascarici de pe micile ecrane felixiene.;)

miril
2nd September 2009, 09:59
Am schimbat titlul pentru a nu trasforma sectia Politica intr-o zona care aminteste de tabloidizarea stirilor si de presa de sacandal. Sper ca de aici incolo se va discuta serios pe acest subiect, fara sa cadem in meteahna politicenilor romani, circul ieftin pe banii publici, intr-un moment in care o mare parte a po****tiei are drept scop imediat, existenta la modul primar, asigurarea hranei de azi pe maine, acest lucru fiind datorat crizei financiare dar, mai ales, incapacitatii politicenilor autohtoni de a o gestiona, ei proritanad ciolanul.

delaoltenia
2nd September 2009, 11:00
e threadul lui marker,lasati-l sa vorbeasca singur. :cry:
..va primi un pupic de la platinata.

resita
2nd September 2009, 11:11
penibil ceea ce face blonda de la transporturi

delaoltenia
2nd September 2009, 11:15
nu-i cumva la turism?
...sau poate ca te referi la faptul ca-i traseista? :D
isi permite pitzipoanca,are spate si mai ales fund. ;)

JJ
2nd September 2009, 11:57
Eu nu inteleg care-i treaba cu comisiile astea de ancheta. Vor sa ancheteze ca ce?
Din cate stiam, procuratura face anchete, prezinta rezultatele parlamentului si astia voteaza sa-i ridice imunitatea si sa inceapa urmarirea penala.

J.Bond
2nd September 2009, 11:59
De la nisti actuali activisti politici membrii de partid PNLei care defilau pe forum cu sigla partidului:) pe post de avatar in timpul campaniilor electorale trecute, chiar ca nu ne puteam astepta la altceva de la ei. Lucruri serioase si la obiect vorbind.;)
Dovada mai sus(sau jos).:)

Sunt membru PNL din 2001.
Pana la lovitura de stat din 1989 am fost membru al Partidului Comunist.
http://www.onlinesport.ro/forum/showthread.php?p=2623363#post2623363

delaoltenia
2nd September 2009, 12:09
bai vasile,tu nu stii pe ce lume traiesti. :D
ala de-l pupi in fundulet ce-a facut pana-n '89?
diferenta dintre mine si ala este ca eu nu-mi neg trecutul...si cel mai grav,bolnavul asta ne conduce tara si destinele iar botanisti ca tine nu vad realitatea.
altii asemeni tie isi merita soarta,o haita de slugi si lingai.

J.Bond
2nd September 2009, 12:10
Eu nu inteleg care-i treaba cu comisiile astea de ancheta. Vor sa ancheteze ca ce?
Din cate stiam, procuratura face anchete, prezinta rezultatele parlamentului si astia voteaza sa-i ridice imunitatea si sa inceapa urmarirea penala.

Corect JJ, asa si este. Sa speram ca nu te lasi si tu asa usor influentat de catre niste politruci PNLei si PSDei din acea comisie care apar pe micile ecrane in campanie electorala.;)
Totul este doar joc politic, daca ar fi avut ceva concret pana acum timp de 2 luni i-ar fi gasit ceva pana acum Elenei Udrea.;) Problema acelor politruci din comisie este ca trebuie sa gaseasca neaparat o motivatie pentru verdictul deja stabilt politic si asta ii macina tare rau, mai ales dupa inregistrarile aparute in mass-media.:D
A doua problema a lor este ca in tot acest joc politic, Udrea este cu cel putin 2 clase peste ei.(daca i-a lucrat si informativ, iti dai seama).:) Sunt vai mama lor aia din comisie!

miril
2nd September 2009, 12:16
Comisiile parlamentare ancheteaza activitatea politica a minstrilor, parlamentarilor facand in final, recomandari, inclusiv de natura judiciara. Nu este o cutuma romanesca ci normala, intr-o democratie normala.

Utilizator
2nd September 2009, 17:10
un editorial frumos in EVz despre 'doamna' Udrea:

"Mircea Marian: „De ani buni, Elena Udrea încearcă, în mod lăudabil, să demostreze că este o doamnă”.

O terminase cu interviurile în care explica „în ce situație este verbul „a băga” mai onorant decât „a scoate”. Gata cu gafe precum cea din „Academia Cațavencu”, când, întrebată dacă este iubita lui Traian Băsescu, a răspuns: vă voi spune peste zece ani..."
http://www.evz.ro/articole/detalii-articol/865635/EDITORIALUL-EVZ-O-blonda-vopsita-din-mahala/

delaoltenia
2nd September 2009, 17:16
Decolteurile adânci, fustele strâmte și pantalonii albi, transparenți, erau istorie. Dar banii și armata de consilieri de imagine nu au fost suficienți pentru a scoate mahalaua Buzăului din Elena Udrea.
...o adevarata doamna. :D

Lordliv
2nd September 2009, 18:51
Elena Udrea s-a “autodenunțat” la Parlament!
Azi - 16:28 Lucian Gheorghiu
Cotidianul


Într-un document adresat Camerei Deputaților, cu antetul Ministerului Turismului și semnătura ministrului, Elena Udrea recunoaște că a interzis angajaților instituției să se prezinte la comisia de anchetă.




Atacul furibund al Elenei Udrea împotriva comisiei parlamentare care anchetează cheltuielile Ministerului Turismului se întoarce, precum un bumerang, împotriva autoarei. Dintr-un document acuzator la adresa comisiei reiese clar că ministrul Elena Udrea a decis ca angajații ministerului să nu se prezinte la audierile comisiei de anchetă. Acest document va servi - alături de alte documente - drept probă la Comisia juridică a Camerei (care a fost sesizată de Ludovic Orban în numele comisiei de anchetă - n.a.), privind acuzațiile de încălcăre a Legii răspunderii ministeriale, a Constituției și a Regulamentului Camerei de către Elena Udrea. Comisiei juridice i se cere să verifice dacă faptele Elenei Udrea - neprezentare la audieri, interzicerea venirii angajaților la audieri, netrimiterea tuturor documentelor solicitate - pot constitui premisele unei solicitări de începere a urmăririi penale împotriva ei.

În documentul remis de Elena Udrea pe 19 august conducerii Camerei Deputaților, ea scrie, negru pe alb: “De asemenea, am decis că nici eu, nici un alt angajat al Ministerului Turismului nu ne vom prezenta în fața acestei comisii”.

http://www.cotidianul.ro/elena_udrea_s_a_autodenuntat_la_parlament-96879.html

ps. prostul pana nu este si fudul...

JJ
2nd September 2009, 19:47
By Saftoiu: "Problema e cum o înfundăm, ce trebuie sa înțeleagă presa și electoratul. Electoratul trebuie să înțeleagă că Elena Udrea, protejata candidatului Traian Băsescu, cheltuie aiurea bani publici. "

Si asta e comisie cica de ancheta.

Utilizator
2nd September 2009, 20:21
pana la urma nu mi se pare extrem de exagerat faptul ca membrii unei comisii parlamentare isi pun o astfel de problema.
Pare ciudat ca unii membri ai comisiei pleaca de la ideea de a infunda ministrul in cauza, dar asta contribuie zic eu la credibilizarea comisiei respective. E clar ca nu sunt parti-pris-uri si daca ministrul respectiv iese curat din respectiva ancheta se cheama ca e chiar nevinovat. Oricum comisiile parlamentare dau drumul mersului justitiei care abia ea are rolul de a penaliza sau nu faptele ministrului.
Nu vad care-i problema, si la tribunal procurorul e de la inceput chitit sa infunde acuzatul; in timpul anchetei ramane de vazut daca acesta va fi demonstrat vinovat sau nu.

Mie mi se pare cu mult mai grav ca discutiile din comisie au fost inregistrate ilegal si nu prin mijloacele legale ale Camerei. Daca parlamentul poate fi ascultat ilegal din oridinele nu se stie cui, ce sa mai zicem de noi cetatenii de rand?

Si iarasi mi se pare grav ca ministrul sfideaza Parlamentul si obliga si subrdonatii la acelasi gest.

Daca era nevinovata nu avea decat sa mearga la comisie, sa-i lase sa mearga pana la capat si sa ii oblige sa o declare curata. Daca nu se simtea cu musca pe caciula, asta era cea mai eleganta modalitate de a ii face ridicoli si si-ar fi crescut imens credibilitatea si buna credinta.

Gabri3l
2nd September 2009, 21:25
By Saftoiu: "Problema e cum o înfundăm, ce trebuie sa înțeleagă presa și electoratul. Electoratul trebuie să înțeleagă că Elena Udrea, protejata candidatului Traian Băsescu, cheltuie aiurea bani publici. "

Si asta e comisie cica de ancheta.

aia nu mai e demult comisie de ancheta... de fapt, nu a fost niciodata.

J.Bond
2nd September 2009, 23:07
aia nu mai e demult comisie de ancheta... de fapt, nu a fost niciodata.

Corect.:ok:

Elvis81
3rd September 2009, 17:08
http://www.youtube.com/watch?v=B1DJ1caKLrA

si continuarea:D

http://www.youtube.com/watch?v=gwZL7DHuVcE

http://www.youtube.com/watch?v=E4WwFSwMURw

H.R. Patapievici "Concluzia scenetei era că Elena Udrea stă cu gura pe organul lui Traian Băsescu. " oare cum i-o fi trecut asa ceva prin cap??:happy:happy:happy

Vladek
3rd September 2009, 17:44
N-ar putea sa-si rezolve problemele si altfel ? Sa zicem ca-i dam blondei o poseta Vuiton plina cu trotil. Intra cu ea la comisie, cineva apasa pe buton si BANG ! Problema rezolvata.

Bancaru
3rd September 2009, 17:55
Si nu sta?
Problema cea mai mare este ca un ministru, nu conteaza care, este mai presus decat parlamentul. Si vine si da cu tifla si creeaza precedente becaliste. Nu la fel si-a pus problema domnul JJ cand Atanasiu de la Aparare a fost suspendat de Traian Basescu si nu a mai fost repus in functie desi i s-a dat NUP.
Iar Adriana Saftoiu cred ca stie si ea ceva mai multe. Cade Udrea se arde si Basescu.

Lordliv
3rd September 2009, 19:48
mai bancare, ce ai tu cu escadronul zburator al majestatii sale?!:shocked:

hetairele fac legea si la nivel local,chiar daca sunt mai uzate!:D

JJ
3rd September 2009, 20:56
Problema cea mai mare este ca un ministru, nu conteaza care, este mai presus decat parlamentul. Si vine si da cu tifla si creeaza precedente becaliste. Nu la fel si-a pus problema domnul JJ cand Atanasiu de la Aparare a fost suspendat de Traian Basescu si nu a mai fost repus in functie desi i s-a dat NUP.
Iar Adriana Saftoiu cred ca stie si ea ceva mai multe. Cade Udrea se arde si Basescu.
Problema cea mai mare e ca parlamentul nu e in stare sa se lamureasca ce vrea. E vorba doar de bataie de orgolii. Parlamentul nu statea in Orban si in Saftoiu, putea sa schimbe membrii comisiei aleia si sa capete integritate.

Sa va aduc aminte ca tot parlamentul asta i-a votat bugetul cu banii de reclama pe eurosport? Daca n-a facut manarii la licitatii, nu au cu ce s-o prinda, e ordonator de credite si poate sa isi cheltuie bugetul cum vrea. Si manariile nu le descopera Orban si Saftoiu, le descopera procuratura.

Eu asta nu inteleg: De ce la restul a putut sa inceapa procuratura o ancheta si dup-aia a venit sa isi prezinte rezultatele in parlament pentru suspendare - vezi Nastase, vezi Atanasiu, vezi Bivolaru ala care-i singurul arestat de pana acum dintre parlamentarii romani, iar in cazul Udrea se vrea exclusiv circ in parlament si in presa. Sa puna naibii un procuror pe ea si sa ne scuteasca pseudoanchetatorii astia.

Lordliv
3rd September 2009, 21:32
mariu tuca: Mâna ei e prea ocupată cu mopul lui

Când am văzut-o la prima vedere cum croșeta și-n același timp își mișca buzișoarele politice, am crezut pentru o clipă că e vorba despre o reclamă la mănuși pentru doamnele de companie, însă, uitându-mă un pic mai aten,t mi-am dat seama că e vorba despre o poveste, o poveste romantică mirosind a Q7 și a gura sobei, o poveste care a trecut prin toate porturile lumii furând din ele secretele mării și ajungând în cele din urmă în brațele marinarului care să-i împărtășească taina hubloului, tangajului și nu în cele din urmă misterul orizonturilor, provelor, pupelor, dar mai ales pe cel al răsăritului, ca să nu mai vorbim despre marele secret al frecatului, iar când spunem asta ne gândim la acea interpretare pragmatică a acestuia, la frecatul punții, desigur, draga mea croșetătoare, și, dacă-mi permiți eufemismul, draga mea igliță îmbârligată cu ghemul și uneori cu fuiorul, amintirea mea de "macrame", pisoiașul meu jucându-se cu un coș plin de gheme, ca-n vederile de doi lei, nuți, spaima andreluții, am reținut mesajul, suntem băieți deștepți, nu trebuie să scoți andreaua ca să pricepem iapa, am înțeles, mărturie ne stă articolul de față, că e vorba despre o poveste cu băieți de cartier și fete de salon, salonul în care se pun la uscat cârnații de Pleșcoi, că e vorba despre o poveste în care mâna ei e prea ocupată cu mopul lui, iar gura lui e prea ocupată cu oligarhii, o poveste în care mâna ei e prea ocupată cu mopul, iar gura lui e prea ocupată cu discursurile ei, o poveste cu un început atât de frumos și cu un sfârșit atât de scurt…

Jurnalul National

Recunoasteti personajele?:D
Sper ca sunt ont, macar cu un personaj;)


@JJ, excelent threadul tau cu rezumatul unei carti in cateva cuvinte!
Felicitari tie si celor care au postat pana acum acolo!

ps. sunt si eu de acord ca unii dusmani naturali ai doamnei din Plescoi nu aveau ce sa cauta in acea comisie,incolo "Parlamentul exercita controlul parlamentar si politic asupra Guvernului"

J.Bond
3rd September 2009, 22:00
Politrucul ala oltenas ne tot citeaza pe aici pamflete scrise la comanda din fituicile felixiene, fituici care in timpul campaniei pentru alegerile parlamentare trecute nu stia cum s-o mai denigreze pe Udrea, fiind disperati rau ca va fi aleasa in Parlament. Disperati au ramas si vor ramane in continuare.:lol:


Problema cea mai mare e ca parlamentul nu e in stare sa se lamureasca ce vrea. E vorba doar de bataie de orgolii. Parlamentul nu statea in Orban si in Saftoiu, putea sa schimbe membrii comisiei aleia si sa capete integritate.

Sa va aduc aminte ca tot parlamentul asta i-a votat bugetul cu banii de reclama pe eurosport? Daca n-a facut manarii la licitatii, nu au cu ce s-o prinda, e ordonator de credite si poate sa isi cheltuie bugetul cum vrea. Si manariile nu le descopera Orban si Saftoiu, le descopera procuratura.

Eu asta nu inteleg: De ce la restul a putut sa inceapa procuratura o ancheta si dup-aia a venit sa isi prezinte rezultatele in parlament pentru suspendare - vezi Nastase, vezi Atanasiu, vezi Bivolaru ala care-i singurul arestat de pana acum dintre parlamentarii romani, iar in cazul Udrea se vrea exclusiv circ in parlament si in presa. Sa puna naibii un procuror pe ea si sa ne scuteasca pseudoanchetatorii astia.

Corect JJ.;) Cu traseista de Saftoiu si betivanul de Organ, acea comisie e demult compromisa. Ca sa nu mai vorbim ca aparitia inregistrarilor in mass-media le-a pus capac.
Logic si normal, ca acea comisie sa nu fie compromisa ar fi trebuit cum zici si tu JJ, sa ii schimbe pe acei membrii compromisi. Dar acea comisie politruca avea un obiectiv politic stabilit deja. Oricum, orice decizie va mai da acea comisie, va mai prinde doar la fraieri de acum incolo. Deci, in niciun caz, electoratului de dreapta, cum s-ar fi asteptat PNLeii sa mai acapareze din electoratul democrat-liberalilor. Din contra, acum efectul va fii de bumerang.;)
CASE CLOSED!:ok:

Lordliv
3rd September 2009, 22:05
[QUOTE=J.Bond;2744419]Politrucul ala oltenas ne tot citeaza pe aici pamflete scrise la comanda din fituicile felixiene, fituici care in timpul campaniei pentru alegerile parlamentare trecute nu stia cum s-o mai denigreze pe Udrea, fiind disperati rau ca va fi aleasa in Parlament. Disperati au ramas si vor ramane in continuare.:lol:



markere,aseara am considerat ca erai obosit,azi insa constat ca esti pur si simplu un ...politruk analfabet!

cat despre comparatia cu tine, ti-am dat un avertisment...

Bancaru
4th September 2009, 16:10
Problema cea mai mare e ca parlamentul nu e in stare sa se lamureasca ce vrea. E vorba doar de bataie de orgolii. Parlamentul nu statea in Orban si in Saftoiu, putea sa schimbe membrii comisiei aleia si sa capete integritate.

Sa va aduc aminte ca tot parlamentul asta i-a votat bugetul cu banii de reclama pe eurosport? Daca n-a facut manarii la licitatii, nu au cu ce s-o prinda, e ordonator de credite si poate sa isi cheltuie bugetul cum vrea. Si manariile nu le descopera Orban si Saftoiu, le descopera procuratura.

Eu asta nu inteleg: De ce la restul a putut sa inceapa procuratura o ancheta si dup-aia a venit sa isi prezinte rezultatele in parlament pentru suspendare - vezi Nastase, vezi Atanasiu, vezi Bivolaru ala care-i singurul arestat de pana acum dintre parlamentarii romani, iar in cazul Udrea se vrea exclusiv circ in parlament si in presa. Sa puna naibii un procuror pe ea si sa ne scuteasca pseudoanchetatorii astia.

Sunt cateva lucruri pe care nu vrei sa le intelegi:

1) Schimbarea lui Orban si a lui Saftoiu ca sa nu stiu ce parlamentul. Trebuie sa intelegi ca institutia suprema in stat este PARLAMENTUL si nu guvernul. Asa ca nu facem schimbari in parlament de dragul Elenei Udrea, fie ea si o dama buna, adica bine. Oare Saftoiu si Orban s-au autonumit? Este cineva in PNL care sa nu o fi trecut prin gura scarbavnica a Elenei Udrea? Nu i-a luat pe toti la **** lui Basescu? Avand in vedere ca aprecierile ei au fot mereu dincolo de sfera politicii, ba chiar a bunului simt, eu nu cred ca poate fi condamnat nimeni. Eu ma bucur ca guvernul sa stea cu frica in san, de teama parlamentului.

2) Nu stiu exact ce vrei sa zici cu "tot parlamentul asta" - adica tot astia sau tot insemnanad in totalitatea lui? Sa nu uitam ca PSD si PD sunt majoritari cu peste 70%. Asa ca... Si nu cred ca a venit cu bugetul pentru draperii, perdele, jaluzele, mobilier, etc. in parlament, ci ministerului i s-a alocat un buget din care ea la randul ei a alocat o parte pentru amenajari si contracte de publicitate. Eu ma intreb la ce ii trebuie 3 etaje in Palatul Victoria, si ma mai intreb de unde si pana unde detinea ea tot soiul de informatii pe care le arunca pe piata si care se dovedeau adevarate, in conditiile in care presa, mogulii adica, semnala existenta unui serviciu secret acolo. Ca simpla pasarica si bloda, un biet ministru al turismului nostru prafuit, nu imi dau seama cum de ciripea ea astfel de informatii.

3) Orban si Saftoiu nu au caderea sa descopere si sa acuze ei nu fac altceva decat sa o puna pe Udrea fata in fata cu Procuratura. Are vreo problema blonda din PlesCoi? Circul il face Udrea, in caz ca nu observi, acum depinde si de tine, de ce parte te afli, in culise sau pe scaune. Obligatia ei e sa se prezinte, cu atat mai mult cu cat se stie curata (foloseste absorbante de buna calitate).

Din pacate parlamanetul nostru face si justitie, ceea ce nu e normal. Exista separatie puterilor in stat - legislativ, executiv si judecatoresc. De ce *#!!% *&%$#@## le amestecam? Sau e vina lui Patriciu?
Si inca ceva - Udrea nu ii ajunge Adrianei Saftoiu nici la unghia de la degetul mic, cunoscut po****r drept Mucică.

J.Bond
4th September 2009, 16:42
Barcare, Udrea e cu cel putin 2 clase politice peste traseista aia de Saftoiu cumparata pe bani patricieni.
Saftoaica nici nu stie cat de mica incepe sa fie. Trebuie sa o tina asa in continuare, nu trebuie sa faca nimic in plus mult. De altfel, fiind subordonata marionetelor alea patriciene "liberale", nici nu mai are cum sa ajunga vreodata ceva mai mult decat este acum, adica simplu parlamentar dintr-un partid pe cale de disparitie.

Grecu_
4th September 2009, 16:44
Barkerica, cand spui traseista te referi la o panarama care a fost si la PSD si la PNL si la PDL?

Nico21
4th September 2009, 16:56
Bai Markere,vreau sa te rog ceva...prezinta punctual realizarile lui Basescu ca presedinte al Romaniei...nu vrajeli gen condamnarea comunismului si luatul in gura cu Voiculescu,Vantu si Patriciu...

Grecu_
4th September 2009, 17:08
Bai Cristi, inca nu te-ai prins ca Markerita e incapabil sa faca asa ceva? Arunca un noroi, copiaza un articol, mananca un rahat, cam la asta se rezuma activitatea lui.

J.Bond
4th September 2009, 17:46
:lol:Asa cum era de asteptat, au si aparut din nou pe aici antibasescienii notorii si bagatorii de seama.
PS Realizarile si le va prezenta Base cel Rau singur la momentul potrivit, spre disperarea catorva mancatori de rahat de pe aici si a "prostanacilor latratori" intrati in campanie de la inceputul anului si care cand deschid gura incep sa scada si mai mult prin sondaje:cry:
Dar sa reveniti acum la Udrea draga voua.;) Stim ca pentru unii si Base e la fel de drag pe aici, e ca o obsesie dupa cum se constata.:)

Bancaru
4th September 2009, 21:36
Markere, singura chestie la care Udrea o intrece pe Saftoiu sunt kilometrii aia de **** .... stii tu. Si daca ar exista un concurs ar mai fi prostia, acolo ar fi langa carnatul urias al lui Oprescu in GBR.
Iar au aparut antibasescienii notorii, Barcaru, trolul de Grecu, oltenasul pesedeist, etc. sper sa nu omit pe nimeni, imi cer scuze. Dar sa ne gandim noi - cine o tine in poala pe Udrea? Sta Udrea la cocos? Poate la al lui Basescu, cum si-o imagina Patapievici. Saracul...

miril
20th October 2009, 13:05
Verdictul Camerei Deputatilor:

http://www.realitatea.net/deputatii-au-votat-raportul-comisiei-de-ancheta-udrea_644781.html

Udrea contesta decizia, facand referire la...campania prezidentiala:

http://www.realitatea.net/udrea--geoana-si-antonescu-au-ordonat-camarilelor-sa-mi-fabrice-dosar-penal_644807.html

Bancaru
20th October 2009, 13:46
Cat fight:

Udrea a vorbit în cele patru minute care rămăseseră disponibile grupului PDL. Când cele patru minute s-au încheiat, Anastase i-a cerut lui Udrea să încheie. Cum aceasta nu s-a conformat, președintele Camerei a trebuit să o avertizeze că va opri microfonul de la care vorbește ministrul.

J.Bond
20th October 2009, 15:24
Cica "Verdictul Camerei Deputatilor".:cry:

Mai bine zis, concluziile unei anchete parlamentare politruce PSDPNL care se vor vedea ca nu au nicio valoare in fata oricarei institutii abilitate a statului.:ok:

PS Camera Deputatilor nu da verdicte.;)

Bancaru
20th October 2009, 16:23
Da, nu dă. Asta spuneau si cei din comisie. Ei propun. Verdictul lor era ca PROPUN inceperea urmaririi penale.

Sorin Blaj
20th October 2009, 18:09
In ultimul timp propun multe, dar nimic referitor la vreo lege importanta pentru Romania, de care le pasa atat de mult.

Bancaru
20th October 2009, 18:12
Da, nu ii lasa pe astia de la PD sa lucreze. Ca si ei, saracii, cat erau incotopeniti bine la guvernare se preocupau, de dragul cuiva, sa il babardeasca pe Nastase.

miril
20th October 2009, 18:49
Cica "Verdictul Camerei Deputatilor".:cry:

Mai bine zis, concluziile unei anchete parlamentare politruce PSDPNL care se vor vedea ca nu au nicio valoare in fata oricarei institutii abilitate a statului.:ok:

PS Camera Deputatilor nu da verdicte.;)

Corect, Marker are dreptate, nu-i verdict ci rezultatul votului in respectiva Camera. Se mai intampla. Scuze!!!

J.Bond
3rd February 2010, 12:29
Asa cum era de asteptat, spre marea disperare si dezamagire a unei comisii de ancheta politruce in frunte cu Ludovic Organ,

Parchetul a dispus neînceperea urmăririi penale împotriva Ministrului Turismului, Elena Udrea;)
03 feb 2010

Parchet Parchetul a dat NUP dosarului Elenei Udrea. Fostul ministru al Turismului era acuzată de abuz în serviciu contra intereselor publice, neglijență în serviciu, instigare la abuz în serviciu, deturnare de fonduri și conflict de interese.
Elena Udrea nu este cercetată penal, conform Parchetului
Parchetul a trimis în această dimineață o scrisoare Biroului Permenent al Camerei Deputaților prin care îl înștiințează asupra acestui subiect.
REALITATEA.NET

Bancaru
3rd February 2010, 14:35
Dar cine e la parchet? Cine e la justitie? Si apoi, cine e Elena Udrea? Eu cred ca Udrea a avut o minicamera in pasarica si pana si lui Basescu ii este frica de ea. Ca nu pot sa cred ca asta e fascinata de uscatu' asta.

Utilizator
3rd February 2010, 23:20
Scandaloasa motivare a procurorilor în cazul Elenei Udrea

Romulus Georgescu
Joi, 04 Februarie 2010

Ca să justifice neînceperea urmăririi penale, magistrații fac un elogiu ministrului pentru promovarea turismului. Elena Udrea și-a găsit aliați tocmai în rândul procurorilor la care deputații o reclamaseră. Justificarea acestora pentru neînceperea urmăririi penale a ministrului turismului și dezvoltării aduce mai degrabă cu o pledoarie a apărării și a fost trimisă ieri Camerei Deputaților sub semnătura procurorului de caz Gabriela Zlata și a procurorului șef de secție Marius Iacob.
http://www.evz.ro/articole/detalii-articol/885327/Scandaloasa-motivare-a-procurorilor-in-cazul-Elenei-Udrea/

Nightwish
4th February 2010, 12:46
Mda..

Alegerea unei date cu semnificație pentru toți românii reprezintă o bună strategie de promovare a turismului.
,Gabriela Zlata, procuror de caz
Sa mori nu alta... D-na procuror o fi avand o diploma in managementul turismului... Cum isi permite vaca asta sa faca aprecieri la adresa unor strategii de marketing? Pai e calificata pentru asta? Duamnee, cat de echidistanta e justitia in tara asta :headbang:

Charon
4th February 2010, 13:47
procurori facuti la apelul de seara de la Spiru Haret!
si daca ne gandim ca procuror general e o fosta basketbalista,tabloul e complet!

J.Bond
4th February 2010, 14:49
Sa nu mai vorbim inca o data aici de politrucii cocliti din comisia de ancheta politruca respectiva, in frunte cu Ludovic Organ.;)
E bine totusi ca o institutie abilitata a statului(una din cele mai credibile dealtfel pentru partenerii UE pe domeniu), le-a dat cu flit acelor politruci electorali asa-zis anchetatori.:ok::cya:

Utilizator
4th February 2010, 15:25
deosebirea majora intre 'politruci' si justitie e ca primii dau un aviz, iar cei din justitie trebuie sa judece corect, impartial, cu decizii argumentate pertinent.

Argumentatia reprezentantilor legii in acest caz se potrivea doar in raportul de guvernare al guvernului Boc.
O decizie in instanta nu poate un imn de slava la adresa acuzatului niciunde in lumea civilizata.
Politrucii obedienti din justitie si-au facut cu prisosinta datoria fata de mai marii lor politici.
E o rusine aceasta decizie si mi se pare o nesimtire imensa ca procurorul general si ceilalti factori implicati sa spuna in atare situatie ca se poate ridica monitorizarea pe justitie.

miril
5th February 2010, 17:20
Apropo de politruci, iata cum lucreaza:

http://www.evz.ro/articole/detalii-articol/885482/PDL-a-ingropat-dosarul-Udrea-mana-n-mana-cu-procurorii/