PDA

View Full Version : Etapa 7: FC National - Univ. Craiova



ADelPiero
13th September 2004, 02:07
Sâmbătă, 18 septembrie: FC Naţional - Univ. Craiova (ora 20.15, Antena 1)
Comentarii despre acest meci, inainte si dupa, aici.

Catalanul
13th September 2004, 02:18
Nationalul e pe val, Craiova se pare ca si-a revenit, dar eu merg pe mana bancarilor :D
2-1 bate nationalul ;)

Papagilus
13th September 2004, 04:55
Dupa toate cate se intampla la Craiova :headbang: este greu de crezut ca oltenii isi vor reveni cu Nationalul.
Problema e cat ii mai tine cureaua pe bancari (eu unul as dori cat mai mult pentru a da cat mai multa culoare campionatului :happy ). Va fi in mod sigur un meci interesant. :)
Una peste alta merg pe victoria Nationalului.

Angelina Jolie
13th September 2004, 07:37
Pronostic 1. O sa le taie repede craca la olteni, ca sa nu se entuziasmeze prea tare dupa victoria cu CFR!

Bancaru
13th September 2004, 13:38
Ce sa zic si eu acum? Unu (1) e bine? Asa sper eu. La o echipa cum e Nationalul, eu cel putin, merg pe sperante nu pe certitudini.

inter
13th September 2004, 13:42
Pronostic 1. O sa le taie repede craca la olteni, ca sa nu se entuziasmeze prea tare dupa victoria cu CFR!

bey clujenilor, vad ca aveti ceva cu noi... daca n-ati fost in stare sa-i bateti pe handicapatii nostrii ... tot ne "fredonati".... vedeti-va de ai vostrii!

Nationalul e favorita clara .. sper ca Oli sa "potoleasca" pe ai lui sa nu ne dea prea multe! :drak:

armin
13th September 2004, 14:05
Daca scot oltenii punct, e clar, au vrut sa-l expedieze pe Rednic. Eu inca nu-mi explic diferenta dintre echipa Craiovei din prima si a doua repriza, din meciul cu CFR.

cipi13
13th September 2004, 14:23
Daca joaca echipa din prima repriza cu clujul luam cel putin 5
Daca joaca cea din a doua repriza....am avea sanse la trei puncte...
Asa ca daca facem media....egal....:D

armin
13th September 2004, 14:37
Cipi13, mergi pe medie, sau mergi pe extreme? :D

cipi13
13th September 2004, 14:39
As merge pe a doua extrema....da imi e ca iese media.....:D
Nici nu mai stii ce sa zici cu oamenii astia....asa ca o sa merg pe medie..

Sinn Fein
13th September 2004, 15:37
4-0

Bancaru
13th September 2004, 15:45
Ce va mai aprindeti... :drak:

Bancaru
13th September 2004, 15:49
Daca scot oltenii punct, e clar, au vrut sa-l expedieze pe Rednic. Eu inca nu-mi explic diferenta dintre echipa Craiovei din prima si a doua repriza, din meciul cu CFR.
Ai dreptate. Cred ca ceva e putred la Craiova. E posibil ca sa se fi format un grup de nemultumiti acolo, in vestiar. Rednic a artist la crearea de grupuri si bisericute. Si poate nu voluntar.
Apropo, l-ati vazut la conferinta de presa cum zicea ca "plangeau jucatorii in vestiar ca raman singuri"? Stau eu si ma intreb ce se petrecea acolo? Se pusesera pe jelit? Cred ca adevarul este la mijloc, dar nimeni nu vrea sa-l spuna asa ca a venit Mititelu sa faca el treaba. Ce rusinos pentru Craiova!

cipi13
13th September 2004, 15:59
Crezi ca se jena Staicu sa ii spuna lui Rednic ca il da afara?
Nu prea cred.....

JJ
13th September 2004, 16:07
Olaroiu il mananca pe Geolgau cu fulgi cu tot. 4-0

Polichampion
13th September 2004, 21:09
bate nationalul fara probleme... craiova antrenata de geolgau si finantata cu mitetei n-are nici o sansa... cu o primavara (repriza a doua a cu CFR) nu se face primavara....

National - Craiova 3-0

Maximus
13th September 2004, 21:21
Sigur nu! Cu o primavara se face doar un anotimp...

bazz
13th September 2004, 23:50
BATE Nationalul lejer,ca la degringolada care e la Craiova poate sa vina antrenor oricine,ca n-are cum sa-i ajute.Dar s-au vazut altele si mai si asa ca............

Mariusmadmax
14th September 2004, 03:49
Cred ca va fi egal !
... nu stiu de ce , dar asa cred !

deja-vu
14th September 2004, 08:44
Dupa lot si dupa cum au jucat pana acum(chiar si in meciul cu Rapid, a nu se uita ca pana spre sfarsitul jocului, desi in inferioritate numerica National a jucat foarte bine), logic ar fi ca bancarii sa castige la pas. Sper sa nu apara surprize. Nu trebuie sa uitam ca dupa fiecare schimbare de conducere, inclusiv a celei tehnice, Craiova a avut perioade foarte bune. E adevarat ca dupa putin timp, revin iar la mediocritatea ce pare ca s-a inpamantenit la Craiova in ultimii ani.
Pacat de aceasta echipa a Craiovei, pe care am iubit-o cel mai mult dupa National. Se pare ca perioada Netoiu (in care timp de 3 ani a cedat toate punctele lui Dinamo, facand insa meciuri pe viata si pe moarte cu contracandidatele cainilor) a cantarit mult mai greu decat s-ar fi putut crede. Dar sa speram totusi ca exista o judecata divina si ca totul pe lumea asta se plateste.

baden
14th September 2004, 10:05
castiga nationalul

Vietnam
14th September 2004, 12:04
ETE na eu am votat ca batem noi! Ca mititelu asa a zis ca rupem gura targului ca luam campionatul si cupa si jucam cu bucurestiul de la egal la egal ( sau din egal in egal? :D ).....Ups Asta micu' zisa ca in 2008....e... am gresit si eu pronosticul cu 4 ani mare smecherie :mda:

Vine Iovan antrenor cu Boldici. O sa cam plateasca Piturca telefonul la cat are sa le spuna antrenorilor "interimari". Ma ca la noi la nimenea! vai de fundul nostru... Am votat ca batem doar ca sa va oftic ...dar am observat ca Universitatea joaca exact pe invers decat se asteapta lumea .... :headbang:
Ciinilor pazea ca va luam locul! :evil:
Domne pazeste-ne!!! ( si cand ma gindesc ca nu cred in Dumnezeu)

Saber Rider
14th September 2004, 15:03
Subscriu si eu la ideea ca Nationalul are prima sansa clar in acest meci, ca doar nu degeaba e liderul actual. Dar daca Craiova va etala jocul din a doua repriza din meciul cu CFR Cluj (totusi cu Rednic pe banca), va iesi un meci cu scantei, deschis oricarui rezultat, dar mai clar ar reiesi ca jucatorii, cel putin, l-au "lucrat" pe Mircea Rednic.

Si apropo, eu cred ca la pauza meciului Craiovei cu clujenii, jucatorii olteni au primit asigurari ca Rednic va pleca, si apoi de bucurie au facut acea a doua repriza foarte buna. :)

Bancaru
14th September 2004, 16:33
Iovan?! Boldici?! Olteni get beget. Piturca e las, asa ca-si baga valetul la inaintare. Asta nu inseamna ca nu este posibila o "surpriza" sambata in Cotroceni. Adica sa bata Craiova. Dar nici Iovan nu e antrenor fratilor. Asta o sa bea cot la cot cu betivii din echipa. Se stiu ei care sunt. Buia si Mitrita sa mai vina si gata! Parerea mea.

Adrian
14th September 2004, 17:07
Uite ca si eu am votat 2. Pentru ca de la Craiova nu stii niciodata la ce sa te astepti, de ce nu am spera intr-o surpriza?

EDMOND_
14th September 2004, 18:00
Am spus odata ca Rednic s-a lucrat singur. Mentin ce am spus. Un antrenor care incepe meciuri cu jucatori ca Borbely si Filston titulari si care il indeparteaza pe Njock pentru a face loc lui Rubinelson este un antrenor cu tendinte de sinucidere.
Desi nu am incredere in "aparare" cred ca va fi un meci echilibrat... vad un atac din Njock si Stoianof... as merge pe un egal , dar Craiova se trezeste cand nu te astepti...

ADelPiero
15th September 2004, 01:46
clar bate National ! nici nu ma gandesc la alt rezultat ! 4-1 !

corinutza_88
15th September 2004, 13:48
2-niciodata nu se stie ce poate iese dintr-o nebunie!

armin
16th September 2004, 12:56
2-niciodata nu se stie ce poate iese dintr-o nebunie!

"2-niciodata" inseamna 2-0? :D

baden
16th September 2004, 14:36
"2-niciodata" inseamna 2-0? :D
mai apar azi inca 2 antrenori ai craiovei ... sau alti 2 "finantatori" ... sau vor juca cu echipa a -II - a.
Oricum - nu conteaza! Nationalul cred ca va castiga greu ...
chiar cred ca nu va reusi sa treaca de craiova (egal)

ady_azzuro
16th September 2004, 17:15
Eu cred ca vom invinge in cotroceni cu 2-0. Sa vedem daca jucatorii vor crede si ei in victorie si daca vor reusi imposibilul. Daca vom bate, se poate spune ca s-a intamplat un miracol in Banie dupa toata aceasta nebunie, iar Stiinta si-a revenit.

Florentin
17th September 2004, 02:53
Cred ca Nationalul are echipa mult peste juveti. 1 solist.

giovanni BV
17th September 2004, 08:53
Daca situatia de la Universitatea , ii multumeste pe jucatorii din Banie , eu cred ca ei ar putea fura un punct National-ului , totul depinde de forma jucatorilor Craiovei , dupa acest scandal de la conducerea echipei lor !!!

leveu
17th September 2004, 11:00
Victorie National.La Craiova lucrurile stau cam nasol asa ca trebuie sa se randuie treburile pe la club :ciocan: si dupa aia la clasament. :hmm:
daca mai au ce randui :D

Vietnam
17th September 2004, 12:56
Eu sper evident ca invingem. Echipa Nationalului nu este formata din copii de tata asa ca sper sa vad un meci frumos, vreau sa vad fotbal! Noi sper sa avem ambitia necesara infrangerii Nationalului. Dar cred ca o sa fie un meci cu scantei .. Si cei mai buni vor cistiga ( noi!!!) .... asta este, Nationalul sa zica mersi ca are locul I. :D

armin
17th September 2004, 14:40
Vad ca lumea crede mai mult in minuni decat in certitudini :)
In mod normal, nationalul n-ar trebui sa intampine probleme in a invinge o craiova derutata, care nu stie cine vine sa conduca antrenamentul urmator.
Victoria din groapa si nebunia oltenilor pot alimenta o minune, dar eu nu prea cred.

Bancaru
17th September 2004, 15:35
Bai! E adevarat ca l-a lasat ala falit pe Mititelu, cum am citit la stiri? Nu am mai urmarit ce se petrece acolo de ceva vreme. Hai ca ar fi tare de tot. Sa-l lase militianul in chiloti pe golan?! :shock:

Vietnam
17th September 2004, 16:02
Corect suflete! Si fu**t si cu banii luati! :D Eu in locul lui Mititelu nici ca as mai calca prin Craiova ... dar totul depinde de sorici evident...I-a facut-o Staicu frumos de tot! Zau ca a meritat stresul din ultimile zile! :evil:

Zebrone
17th September 2004, 16:35
Pronostic 1. O sa le taie repede craca la olteni, ca sa nu se entuziasmeze prea tare dupa victoria cu CFR!
tata, craiova va invinge, va ramane in A iar cfr va juca derby-uri cu uta in serie B

ADY19
17th September 2004, 23:57
Am votat 1 pentru ca asa ar fi normal....Craiova vine dupa o victorie in prelungiri insa National vine dupa o victorie impotriva lui Dinamo. O sa fie un meci frumos. Sper ca National sa se impiedice de Craiova :D . Sper la un 1-2. Sa prinda Plesan o zi buna..... :drak:

Ravelly
18th September 2004, 00:11
Din pacate Plesan nu joaca, incepuse sa-si revina, dar mai sunt multi tineri care mai au cate un cuvant de spus. Sper sa nu piarda Stiinta

Catalanul
18th September 2004, 00:13
Sper la un 1-2. Sa prinda Plesan o zi buna..... :drak: care plesan bey? ai uitat ca a luat rosu in meciu cu Cluju'?
oricum, cu sau fara plesan tot bate nationalu' :D

ADY19
18th September 2004, 00:18
Greseala mea.....dar tot bate Craiova :p. Sa-i mai opreasca pe National....sa nu si-o ia in cap :ciocan:

Catalanul
18th September 2004, 00:22
Sa-i mai opreasca pe National....sa nu si-o ia in cap :ciocan: lasa mah ca natiolul si-o ia in cap doar in TUR, ca in retur, stii tu, fac si ei un ban ''cinstit'' :D :happy

ADY19
18th September 2004, 00:31
lasa mah ca natiolul si-o ia in cap doar in TUR, ca in retur, stii tu, fac si ei un ban ''cinstit'' :D :happy
LOL. Mare adevar ai grait. Ai o gura poleita :D . Daca la Dinamo se vrea meciuri de numai 45 de min la National ar trebui numai turu sa se joace. Daca Gino nu le da bani....gasesc alta sursa :p

Florentin
18th September 2004, 04:42
L-au jalit cind a plecat, dar ce Hora Unirii s-a incins cind s-a intors. Acu sa te tii fotbal si rezultate ca s-a intors "salvatoare de la patria" intreit, plus ca au scapat de spectrul stergerii parbrizelor pe la intersectii. Probabil ca Olaroiu & comp deja pling in pumni ca in loc sa infrunte capitanul de de Sevilla vor avea in fata pe capitanul din Giulesti. Ce ghinion.

giovanni BV
18th September 2004, 08:53
Acum ca Rapid a luat punctul impacarii , bun pentru ambele echipe , U Craiova se poate bucura cu cistigul unu-i punct cu National-ul , si situatia din clasament nu va afecta pe nimeni !!! Toate partile vor fi multumite !!!

alex36
18th September 2004, 08:59
Bate Craiova...am asa o presimtire!!!

miril
18th September 2004, 09:45
Universitatea a fost dintotdeauna un adversar dificil in Parcul cu platani si sper ca jucatorii Nationalului sa nu-si subestimeze adversarul, care, paradoxal, se afla intr-o situatie psihologica favorabila, fara presiuni. Cu alte cuvinte, nu au ce pierde, mai ales ca ar putea intra si imprevizibilul...n joc(k). Sper in victoria "bancarilor", dar meciul nu va fi usor. Hai Progresu!

Pustoai-k
18th September 2004, 10:39
Bate Craiova /hello

ady_azzuro
18th September 2004, 12:34
Bate Craiova /helloAsa sa fie ! :ok:

apparte
18th September 2004, 12:54
Craiova si-au revenit psihic(cred :evil: )asa ca va fi un meci f interesant.Am o singura incertitudine:va fi injurat sau nu de catre fani Gabi Popescu?

ady_azzuro
18th September 2004, 13:06
Nu cred.

apparte
18th September 2004, 13:36
Dupa ce am exprimat votul mi-am adus aminte ca nu joaca Plesan.Cred ca va bate Progresul(mizasem pe X,deh,stelist /hello ).

ADY19
18th September 2004, 14:01
Pai pentru Steaua cel mai bine ar fi ca National sa piarda. Dar in primu rand trebuie sa castige Steaua cu Faru :evil:

miril
18th September 2004, 15:30
Ady19, pronosticul lui Apparte a fost o combinatie de probabilitate si dorinta.

ADY19
18th September 2004, 16:27
Ai dreptate...insa cateodata si dorintele se indeplinesc.....de ce sa nu visam? :D

ady_azzuro
18th September 2004, 22:56
Din pacate am pierdut cu 3-1. Nationalul a fost prea puternic pt noi si nu cred ca puteam spera la mai mult. Sper sa batem etapa viitoare...

apparte
19th September 2004, 00:25
Mirile,cu Plesan era altceva in teren...d-aia mizasem pe X.Dupa ce mi-am adus aminte ca nu joaca,mi-am schimbat optiunea(e un jucator prea important pt Craiova) si a fost cum am zis.Ramane valabil ce ziceam si acum o luna. :ok:

EDMOND_
19th September 2004, 01:28
În Regulamentul de Organizare a Activităţii de Fotbal (ROAF), la capitolul 3 - “Jucătorii”, articolul 16, “Numărul de jucători”, la punctul 16.7 se scrie: “Echipele pot utiliza în formaţiile lor maximum trei jucători de cetăţenie străină, în teren, pe toată durata jocului. Prin excepţie, echipele divizionare A pot folosi cinci jucători de cetăţenie străină "...

A folosit Nationalul sase ? Pentru ca daca i-a folosit si se aplica regulamentul ar fi posibil ca Nationalul sa piarda cu 3 - 0!!

torr
19th September 2004, 05:17
Daca in Romania se poate vorbi de o echipa de fotbal la ora actuala, atunci aceea echipa este National. Dinamo, Craiova, Steaua, Rapid s*cks!

Sir
19th September 2004, 07:57
În Regulamentul de Organizare a Activităţii de Fotbal (ROAF), la capitolul 3 - “Jucătorii”, articolul 16, “Numărul de jucători”, la punctul 16.7 se scrie: “Echipele pot utiliza în formaţiile lor maximum trei jucători de cetăţenie străină, în teren, pe toată durata jocului. Prin excepţie, echipele divizionare A pot folosi cinci jucători de cetăţenie străină "...

A folosit Nationalul sase ? Pentru ca daca i-a folosit si se aplica regulamentul ar fi posibil ca Nationalul sa piarda cu 3 - 0!!
da, si Fl. Moldovan avea crampoane de otel cand a intrat pe teren, Savu nu era legat regulamentar la sireturi,Caramarin era sub influenta substantelor stupefiante si marmota invelea ciocolata..............sigur ca da! :drak:

miril
19th September 2004, 08:18
Comisia de disciplina, care se va intruni miercuri, va judeca o situatie ambigua produsa de o formulare in regulament, care permite interpretari de limba, ceea ce nu este admisibil. Intr-o astfel de situatie, echipa Nationalului nu ar trebui pedepsita, nefiind vina echipei si conducerii ei ca regulamentul este interpretabil, mai ales cand, din declaratiile lui Olaroiu, se deduce ca a fost asigurat ca nu ar inclaca regulamentul. Va fi interesant ce decizie se va lua. Vom vedea astfel si din ce parte se trag sforile. In opinia mea, totusi, conducerea Nationalului, cu Oli in speta, si-a luat niste riscuri inutile, intrand acum pe mana dreptatii...dambovitene, mai ales ca meciul era ca si jucat, scorul fiind de 3-1, la efectuarea schimbarilor. Daca ar fi dupa mine, in mod normal, o echipa nu ar trebui sa aibe mai mult de cinci jucatori straini pe toata durata meciului. Cu alte cuvinte, Nationalul ar trebui sa piarda la "masa verde". Dar asta cu o singura conditie, ca regulamentul sa fie formulat in termeni clari, care nu permit interpretari lingvistice, ceea ce nu este cazul cu ROAF.

ricky
19th September 2004, 08:46
Din ceea ce scrie EDMOND...e clar (daca NATIONAL l-a introdus pe al 6-lea !) : NATIONAL a gresit !

Oricum, NATIONALUL trebuie oprit cumva !
S-a gasit momentul ? Se va judeca in favoarea celorlalte divizionare ?

Cel mai simplu este sa aplici regulamentul ! Si-atunci...nimeni n-are de comentat ! :ok:

Exista echipe impotriva carora e...usor sa-l aplici si altele... :headbang:

miril
19th September 2004, 09:06
Daca in regulament s-ar fi sti****t explicit, ca nu este regulamentara folosirea a cinci jucatori straini pe toata durata meciului in total (sase a folosit Nationalul) si nu in acelasi timp (cinci a folosit Nationalul), lucrurile ar fi fost clare si in regula. Dar asa...Ca la noi la nimenea.

ricky
19th September 2004, 09:32
MIRIL, regulamentele sint facute pentru a fi incalcate...de unii ! :evil:

Asa e !
La noi, exista legi in care dupa ce iti spune ce ai sau n-ai voie sa faci urmeaza "dar"...Adica, sa fie loc de intors pentru acei UNII, de-ai lor !

Daca n-am fost detul de convingator, mai sus : cred ca NATIONALUL va fi sanctionat !
Ca e drept sau nu, nu conteaza !
Prea si-au luat-o in cap, dom'le ! :ciocan:
Se distanteaza cu "nerusinare" ! :evil:

HM2
19th September 2004, 09:33
Oricum jocul echipei este foarte bun!Ar fi pacat sa-si bage coada altii cu alt tip de interese

EDMOND_
19th September 2004, 11:01
Miril , in ceea ce am postat eu mai sus scrie destul de clar " pe toata durata jocului ".
Eu imi doresc ca Nationalul sa castige acest campionat ( desi va fi destul de greu ) , pe de alta parte daca regulamentul este cu adevarat asa cum l-am postat eu mai sus , este clar ca Olaroiu a gresit. Stiu ca a mai fost discutia asta cu jucatorii straini pe forum , si concluzionasem ca numarul maxim este cinci! Daca noi suporterii stiam in buna parte asta , ar fi trebuit sa o stie si conducerea Nationalului. Din punctul meu de vedere , ma lasa rece daca vom castiga la masa verde , si inclin sa cred ca daca regulamentul chiar este asa , liga va da totusi castig de cauza Nationalului ( asta daca nu vor face scandal celelalte echipe bucurestene ). Sa vedem!

@Sir - care ar fi de fapt problema ta ? daca vrei sa vorbim la "misto" o putem face pe privat , la capitolul asta , noi romanii suntem tari , indiferent din ce regiune provenim!

miril
19th September 2004, 11:51
Edmond, si totusi lingvistic se poate interpreta, cum am zis, cinci pe tot timpul meciului, poate insemna in total, dar si nu mai mult de cinci odata, ceea ce a si fost cazul Nationalului. O victorie la "masa verde" va avea un gust amar nu numai pentru invinsi, dar si pentru invingatori. Dreptatea sa se faca. A cui oare? Oricum, greseala nefortata Oli. Pacat!

giovanni BV
19th September 2004, 14:11
Problemele de la Craiova sint inca vizibile , jucatorii , probabili inca incerti cu viitorul lor in echipa !!! National-ul are numai directia lor spre titlu , si nu se va opri aici , au dominat Craiova , si cred ca a fost un meci usor pentru ei !!!

Florentin
19th September 2004, 14:15
Mie nu mi se pare deloc interpretabil, din cauza acelui "in teren" i.e. in acelasi timp. A folosit Nationalul mai mult de cinci jucatori straini in acelasi timp? Nu. Alta era situatia daca formularea respectiva se oprea la "pe durata partidei".
I rest my case.

ADelPiero
19th September 2004, 14:23
vai Craiova draga ... ii ajungeti pe dinamo :lol:
cand o sa va reveniti ? poate din retur...

ADY19
19th September 2004, 14:36
vai Craiova draga ... ii ajungeti pe dinamo :lol:
cand o sa va reveniti ? poate din retur...

O sa fie o lupta crancena la retrogradare.... :evil: 007 once again :drak:

EDMOND_
19th September 2004, 17:57
ADelPiero.... poate ca inainte sa te doara inima de Craiova ar trebui sa comentezi
prestatia echipei din Alba Iulia...in mod sigur nu vom retrograda pentru ca nu avem loc de altii si cei de la Unirea sunt printre cei care se inghesuie la retrogradare. Noi ne vom reveni curand... fie cu Rednic ..cat mai ales daca va pleca acesta..este aici din martie si Craiova joaca din ce in ce mai prost...sunt aproape sase luni , nu trei patru etape cum gresit vad unii. Este posibil ca Rednic sa fie antrenor bun , dar la Craiova nu se vede in nici un fel acest lucru. A plecat Papura, a plecat Stanga , Bolohan , Beldeanu..s Njock si Badea o vreme.... vor pleca probabil Lutu, Murgan , Iordache si Bundea...pe care Rednic si suporterii i-au acuzat ca nu vor sa lucreze cu Mircea... incet incet nu va mai avea pe cine sa dea vina.... Rednic a preluat o echipa care anul trecut s-a comportat onorabil ... era destul de solida ...in sase luni a reusit sa o distruga in baza unor promisiuni facute suporterilor cum ca va construi la Craiova o superechipa cu care va ataca titlul chiar in acest an. L-am primit cu inimile deschise. A avut cea mai mare libertate de miscare si a fost mai sprijinit decat toti antrenorii veniti la Craiova in ultimul timp... Daca cineva crede ca se va construi o echipa cu Hoban , Rubinelson, Mutica , Bastina , Dobre inseamna ca nu a vazut destul fotbal sau este orbit de povestile spuse la vreme de seara de un antrenor fara vlaga si inspiratie.
Faptul ca a castigat titlul cu Rapid nu imi mai spune nimic ( nu stau sa comentez ce merite or fi avut Copos si Dinu "Vama"! ) ..mai sunt antrenori care traiesc toata viata dintr-o singura performanta! Si antreneaza si in prezent dar de ani buni nu mai reusesc nimic. Este timpul ca Rednic sa se trezeasca, sa lase povestile , disputele cu fotbalistii sau alte persoane din fotbalul craiovean , sa lase orgoliul la o parte si sa antreneze cu adevarat. Nu l-a obligat nimeni sa revina Daca a revenit la echipa inseamna ca a considerat ca poate face performanta. Sa o faca! Daca nu e in stare sa ne lase in pace!

dlgicu
19th September 2004, 18:09
În Regulamentul de Organizare a Activităţii de Fotbal (ROAF), la capitolul 3 - “Jucătorii”, articolul 16, “Numărul de jucători”, la punctul 16.7 se scrie: “Echipele pot utiliza în formaţiile lor maximum trei jucători de cetăţenie străină, în teren, pe toată durata jocului. Prin excepţie, echipele divizionare A pot folosi cinci jucători de cetăţenie străină "...

Si eu sunt de parere ca formularea e ambigua. Daca se va judeca dupa litera regulamentului, atunci acel "pe toata durata jocului" poate avea doua intelesuri: fie ca in total sa fie folositi maxim 5 jucatori straini intr-un meci, fie ca maxim 5 sa fie folositi pe toata durata jocului, adica 5 titulari care sa joace tot meciul, restul pot fi rezerve, deci nici macar nu ar fi necesara schimbarea strain cu strain.

Pe de alta parte cred ca spiritul regulamentului este si cel pe care l-a inteles Olaroiu, aceasta fiind si regula care se aplica in alte tari si alte competitii europene, si anume ca nu poti avea peste numarul maxim acceptat in teren la un moment dat.

Asadar 3 posibilitati dintre care 2 ar avantaja Nationalul si una Craiova. Ce va decide acum comisia e treaba lor, cert e ca in mod sigur o echipa se va simti dezavantajata pe buna dreptate, si asta numai pentru ca s-a dovedit (a cata oara) ca regulamentul e facut doar ca sa fie facut, lasand loc la foarte multe interpretari.

Rusinica frf si lpf, pentru modul cum stiu sa organizeze competitiile de fotbal de la noi din tara :rosu:

ady_azzuro
19th September 2004, 18:58
S-ar putea sa castigam cu 3-0 la masa verde. Dupa parerea mea meritat, pt ca bancarii au folosit 6 jucatori straini pe toata durata partidei, cea ce regulamentul spune ca este ilegal, asa ca in mod normal cele 3 puncte trebuie sa intre in contul nostru.

miril
19th September 2004, 19:07
Ce usor este pentru tine Ady sa tragi concluziile in favoarea echipei oltene.

ady_azzuro
19th September 2004, 19:10
Bineinteles, sau voua va convine sa castgati neregulamentar? Daca ati gresit, sa platiti, daca nu...ramaneti cu cele 3 puncte castigate pe terens. This is it. ;)

miril
19th September 2004, 20:19
Este chiar asa de clar precum cristalul, limbajul regulamentului pentru tine, de te exprimi asa de categoric? In fond, pe teren scorul era deja 3-1, cand s-au facut schimbarile. Asa ca moral noi suntem invingatorii. Sper ca litigiul sa fie judecat cu impartialitate.

ady_azzuro
19th September 2004, 21:02
Pt mine asa este...dar din pacate pt federali nu va fi pt ca nationalul are prea multi pesedisti la conducere, iar anul acesta vor face tot ce va fi posibil ca echipa bancara sa fie campioana. :evil:

miril
19th September 2004, 21:10
Adica risca sa bage sase jucatori straini ca sa-si prezinte "muschii". Si care sunt aia? In afara de "exmatriculatul" Ponta, om cu gura, restul care ar fi? Am inteles, PSD-isti au marcat golurile in poarta Universitatii si au iscat haos in Banie, acolo unde troneaza Dinel, un predecesor al PSD-ului.

Gerson
19th September 2004, 21:11
sper ca jucatorii Nationalului sa nu-si subestimeze adversarul, care, paradoxal, se afla intr-o situatie psihologica favorabila, fara presiuni. Cu alte cuvinte, nu au ce pierde,
national este lider dar mi se pare aiuristic sa sustina cineva ca poate ajunge vreodata nationalul sa subestimeze Craiova
tinand cont de situatia aiuristica de la Craiova nu pot sa-mi inchipui cum iti imaginezi tu sau altcineva ca pot fi jucatorii intr-o situatie psihologica favorabila :D
daca exista un mititelu si dinel, normal ca exista si cei care au "logica: mirilului :drak:

P.S. : cat timp la Universitatea Craiova va fi antrenor rednic, echipa nu va juca nimic, sper totusi sa plece puriul inainte de a retrograda echipa :mad:

Sper sa ramana rezulatul stabilit pe terenul de joc, Universitatea Craiova nu trebuie sa castige puncte de-a moaca ca altii, nu ma intereseaza cati jucatori straini au fost pe teren si ce zice regulamentul lpf , ne-au batut pe teren dar si cu ajutorul arbitrului. Dar pentru asta nu trebuie sa umblam si noi cu smecheriile lor ,puteau sa joace cu 11 straini din punctul meu de vedere, trebuia sa-i batem dar nu vom reusi niciodata sa jucam fotbal cu pseudoantrenori ca rednic

EDMOND_
19th September 2004, 21:18
Eu nu cred ca Olaroiu a facut-o intentionat , eu cred ca a introdus ultimul jucator strain fara sa-si dea seama. Nu mi-as dori un castig la masa verde , din cate imi aduc aminte eu insa , este vorba de jucatorii straini folositi pe durata unui meci de fotbal , care nu pot fi mai mult de cinci , indiferent cati sunt pe foaie.
Am avut discutia asta si anul trecut , pe mai multe forumuri si asta a fost concluzia.
In rest , Nationalul a jucat mai bine decat Universitatea si a meritat victoria . O nota proasta arbitrului de centru!

Florentin
19th September 2004, 21:18
Miril, cred ca iti faci probleme de pomana, formularea este extrem de clara: a avut pe durata partidei IN TEREN Nationalul mai mult de 5 jucatori straini? Nu. A avut intradevar pe durata partidei in teren SI pe banca de rezerve mai mult de 5, complet regulamentar.
Este regretabila incercarea unora de a intoarce un rezultat obtinut pe teren prin confuzii lingvistice. Nu numai ca formularea este foarte clara, dar oficialii bancari au cerut lamuriri inaintea partidei, deci aveau binecuvintarea LPF.

Gerson
19th September 2004, 21:24
stelistule, din cunostiintele tale fotbalistice, ce zici:
steaua a beneficiat vreodata de hotarari arbitrare ale federatiei luate la masa verde si nu pe teren si daca da, de cate ori?
stelistii ar trebui sa taca la subiectul asta, unul dintre motivele pentru care
n-am sa tin niciodata cu steaua este ca a fost permanent ajutata de federatie, guvern si arbitri.
Au fost salvati si de la retrogradare in mod fraudulos,probabil la asta se refera semnatura cu mereu invingator, numai ca nici cu aceste avantaje n-ati fost mereu invingatori :evil:

EDMOND_
19th September 2004, 21:29
Eu nu incerc sa intorc nici un rezultat si regulamentul nu mi se pare deloc clar!

Se spune : “Echipele pot utiliza în formaţiile lor maximum cinci jucători de cetăţenie străină, în teren, pe toată durata jocului ." Zau daca mi se pare clar!

Florentin
19th September 2004, 21:32
Nu mi-e clar cine ti-a cerut sa tii cu Steaua, problema este ca cel putin pina acum nu prea ai cu cine tine.
Cit despre asa zisa confuzie nu este decit o continuare a bilciului Craiova. Iar argumente de genul "logica mirilului" ... fara cuvinte.
Acum te las pentru ca pe Steaua ca si in Cotroceni se joaca fotbal.

miril
19th September 2004, 21:35
Gerson, psihologia la care m-am referit, nu tine de logica, ci de starea de spirit de moment. Aici, am si precizat, ca exista riscul ca in contextul in care progresistii, stiind ca oltenii sunt in criza si ei in forma ar fi putut sa considere ca meciul este deja castigat, iar craiovenii, dupa o suita de infrangeri si cu o conducere in criza, nefiind sub presiune si neavand ce pierde, ar juca relaxat, aflandu-se, paradoxal, intr-o stare psiholgica...favorabila. QED. Bineinteles, ca m-am referit la un scenariu ipotetic, de care un antrenor profesionist trebuie sa-l ia in consideratie. Ca n-a fost asa, asta nu inseamna ca nu trebuia luat in calcul. Deci, sa nu ne grabim in aprecieri.

Florentin, merci pentru sustinere. Am incercat doar sa exprim ca exista o confuzie ce tine de lingvistica, asa cum ai subliniat si tu. Uneori merita sa argumentezi cu colegii de dialog, uneori nu.

Florentin
19th September 2004, 21:42
Edmond, eu nu spun ca interpretarea mea este necesar si cea corecta, desi ma simt nevoit sa repet ca mi se pare extrem de clar, dar nu vad de ce nu am dreptul sa-mi spun parerea, cu atit mai mult ca, cel putin teoretic, eu ar trebui sa fiu impartial, mai mult ca stelist si data fiind configuratia clasamentului as fi interesat ca Nationalul sa piarda.

Gerson
19th September 2004, 21:49
Gerson, psihologia la care m-am referit, nu tine de logica.cu siguranta :D
au aratat la telejurnal ca exista in USA o asociatie cu acte in regula ai carei membri cred si azi ca pamantul este plat si ca ar fi dat in judecata guvernul american pentru ca dezinformeaza lumea :D ma intrebam cam ce fel de psihologie au ei, probabil una care nu tine de logica :D


iar craiovenii, dupa o suita de infrangeri si cu o conducere in criza, nefiind sub presiune :o: aflandu-se, paradoxal, intr-o stare psiholgica...favorabila. QED. :happy
acum inteleg de ce ti se pare clara formularea din regulamentul lpf cu numarul
jucatorilor straini sau de ce imi explicai ca Dumitrache cu 170 de goluri a fost fantastic iar Oblemenco tot cu 170 de goluri (dar marcate corect pentru ca juca la Craiova nu la dinamo ) nu era bun .

Rezulatele inventate sint apanajul echipelor bucurestene nu a celor ca Universitatea Craiova asa ca nu-ti face probleme, cum nici pentru prestatia centralului nu trebuie sa va faceti probleme

Denis
19th September 2004, 21:50
mamaaa, parcai vad pe "u" craiova jucand cu alde extensiv la anu' :D. parca mie mila de ei.

Gerson
19th September 2004, 21:53
nu trebuie sa-ti fie mila din cauza asta, mai bine ti-ar fi mila de cei care sint semianalfabeti ( parca ii, mi-e , etc.) asta starneste cu adevarat mila, nu un meci sau doua pierdute de echipa favorita ;)

P.S.: cei care poate se exprima mai bine in engleza , ar trebui sa scrie in engleza, desi cine stie ce surprize vom avea si atunci :evil:
"Se zice ca intai a fost cuvantul"... se vede ca nu pentru toti :rosu:

N-ai raspuns daca stii de cate ori a beneficiat steluta de hotarari luate la masa verde, cred ca este clar de ce :evil:

miril
19th September 2004, 22:05
Gerson, am inteles, fenomenul Dolly se abate din nou asupra forumului. Cat despre psihologie, ma rog cu logica ta, nu ne-am putea bucura niciodata si nici sa plangem nu am putea, desi ar cam fi cazul. Ne impiedica...logica...ta.

Gerson
19th September 2004, 22:11
miril, sper ca nu incepi sa-mi arunci acuzatii imaginare in lipsa argumentelor. Eu vorbeam despre starea de spirit in care tu consideri ca se aflau craiovenii, nu te acuz ca ai mustata sau ca ai calcat florile vecinului cand ai parcat masina . Te rog frumos sa te limitezi la argumentele referitoare la subiectul in cauza.
Nu crezi ca dupa ultimele tale afirmatii, logica iti este un fel de limba straina?
hai progresu' ! :D
(sper sa luati titlul, impotriva.... logicii :ok: )
:happy

miril
19th September 2004, 22:24
RFG s-a gasit intr-o stare psihologica favorabila in meciul cu Ungaria si a castigat cu 3-2 impotriva..., ai ghicit, logicii. La fel s-a intamplat si cu Stiinta...Timisoara dupa un 0-7 cu...Progresul. Dar, ma rog, facem ce facem si il mai comparam pe raposatul Oblemenco cu Dumitrache si asta tot din logica de suporter...patimas. Personal, mi-as dori si eu sa se faca liniste la Craiova si asta, bineinteles, tot impotriva logicii. Nu-i asa ca avem dreptate? Fiecare cu...logica lui de microbist. A bientot!

Gerson
19th September 2004, 22:54
dupa ce nemtii in 54 au fost invinsi in grupa de catre unguri, au fost indeajuns de sifonati psihic incat antrenorul de atunci sa schimbe portarul pentru simplul motiv ca i-ar fi fost foarte greu sa uite ca a primit 7 sau 8 goluri. In lotul lor, era liniste,nu lupte pentru putere.
Nemtii si-au refacut moralul invingand in celelalte meciuri si au ajuns sa dispute finala pe care au privit-o ca pe o revansa.
Asta era starea lor de spirit,inaintea finalei, potrivit ...logicii.

Dupa infrangerile si instabilitatea de la nivelul conducerii tehnice si administrative, jucatorii Universitatii Craiova nu au cum, nu pot sa fie intr-o stare de spirit favorabila (exprimarea ta) decat poate din punctul de vedere al Nationalului.Din punctul de vedere al fotbalistilor craioveni, nu are nici o logica sa fie intr-o stare de spirit favorabila. Acum ai priceput cum sta treaba cu logica?
Daca n-ai priceput, nu-ti mai face griji cu logica. Fiecare cu logica(?) lui :happy
hai Noroc! :ok: :evil:

Pacala
20th September 2004, 06:05
balaj a gresit grav si cred ca intentionat impotriva Universitatii
-nu a vazut tinerea clara la Rubenilson si a refuzat sa vada hentul foarte clar la abidoun , faultul asupra lui Mutica era de rosu si multe greseli foarte grave
-daca in regulament scrie ca nu au voie decat cu 5 atunci sa fie penalizat nationalul , legea este lege nu vad de ce trebuie sa ne facem noi probleme daca este moral sau nu castigarea la masa verde, in primul rand este imoral sa incalci regulamentele.Legea este lege si gata
-aparearea este complet depasit dupa ce papura a plecat, practic jucam fara aparare
-njock este binevenit, daca revine si gane pot spune ca aem cu cine sa atacam.
-echipa are mult prea putini olteni si nu va reusi niciodata sa joace bine daca are mai mult de 3 maxim 4 neolteni in echipa
-rednic ne-a mai oferit o surpriza neplcuta cu care deja ne-a obisnuit, aducerea si introducerea in echipa a unor straini nu numai de Oltenia dar si de fotbal. Hoban ala este o caricatura.
-raul cel mare insa il reprezinta militianul nostalgic cu sabie ninja
-Miril, sa traiesti !
sa-mi dai e-mailul sa-ti trimit niste adrese de carti de logica cu autori antici :D dar promiti sa-mi trimiti niste mostre din logica ta :)

offtopic , execitii de logica pentru Miril dar pot raspunde si alti suporteri ai Progresului, inclusiv Gino Iorgulescu. :D

1. O femeie are doi baieti, nascuti în acelasi an, aceeasi zi, la aceeasi ora. Totusi ei nu sunt gemeni. Este posibil?
Precizare:nasteri artificiale sau alte "minunatii" tehnice,nu intra in discutie.
Doar ce intra in naturalul lucrurilor.

2. Antoniu si Cleopatra sunt morti într-o vila din Egipt. Pe jos, langa ei, se afla un vas de apa spart. Nu au nici un semn pe corp si nu au fost otraviti. Cum au murit?

3.Claudiu locuieste la etajul 10 al unui bloc. De fiecare data când se întoarce acasa ia liftul până la etajul 7 si de acolo, urca trei etaje pe scari. Totusi ii este frica sa urce pe scari din cauza babei de la etajul 9 care il pandeste ca sa-l certe ca da muzica cam tare . Care este explicatia traseului lui?

4. National este un club cu probleme financiare, cu suporteri foarte putini si totusi este pe primul loc, are un lot bunicel si este si ajutata de balaj. De ce?

daca stii sa raspunzi , stai bine cu logica si ai dreptate si in privinta jucatorilor craioveni care stateau foarte bine cu moralul afand ca pleaca dinel, vine mititelu, pleaca puriul, pleaca mititelu, vine dinel, vine puriul , pleaca ... vine...

deja-vu
20th September 2004, 08:14
offtopic , execitii de logica pentru Miril dar pot raspunde si alti suporteri ai Progresului, inclusiv Gino Iorgulescu. :D

4. National este un club cu probleme financiare, cu suporteri foarte putini si totusi este pe primul loc, are un lot bunicel si este si ajutata de balaj. De ce?

daca stii sa raspunzi , stai bine cu logica si ai dreptate si in privinta jucatorilor craioveni care stateau foarte bine cu moralul afand ca pleaca dinel, vine mititelu, pleaca puriul, pleaca mititelu, vine dinel, vine puriul , pleaca ... vine...

Salut!
Nu o sa intru in jocul tau raspunzand la intrebarile tale (infantile de altfel), dar o sa-ti raspund la punctul 4. Sa le luam pe rand:
-probleme financiare sunt (si) la National, dar depinde la ce scara le raportezi. Daca iti este greu sa sustii o echipa al carei salariu te costa 2 mil$, dar nu ai probleme sa achiti salarii de 200.000 $ la o echipa , nu stiu daca se poate spune la prima strigare care este echipa cu probleme financiare. Pot spune insa care echipa are sanse sa faca performante.
-spuneti-mi si mie un singur meci in care au jucat suporterii in locul fotbalistilor si o sa accept ideea ca numarul suporterilor este determinanta in valoarea unei echipe. Pana acum am vazut la echipele romanesti cu foarte multi suporteri, ca sunt aproape de echipa atata timp cat castiga. Cand joaca mai prost li se auce aminte de toate rudele (vii sau morti) si nu intr0un mod magulitor.
-sa-ti spun si de ce e National pe primul loc: pentru ca joaca FOTBAL!
In ce priveste arbitrajul lui Balas, a fost intr-adevas prost, dar pentru ambele echipe. Daca sunteti atat de porniti pe greselile pe care ziceti ca le-a facut impotriva Craiovei, de ce nu spuneti si de cele doua faulturi in careu, asupra lui Panc, dar mai ales asupra lui Savu, cand acesta scapase singur la 7 m de poarta si a fost tras. Sau despre cele 2 hentruri nesanctionate ale lui N"Jock?

armin
20th September 2004, 08:49
Eram pe punctul de a da dreptate Nationalului, dar m-am razgandit in ultimul moment :)

Daca regulamentul continea expresia "La un moment dat", ar fi clarificata pe deplin problema, pentru ca nationalul n-a folosit mai mult de 5 straini la un moment dat. Dar nu exista aceste cuvinte, de aceea regulamentul pare a fi interpretabil.

Dar expresia "Pe toata durata jocului" eu zic ca este in contradictie cu expresia "La un moment dat". Prima apare in regulament, deci de aceea, a doua nu se poate subintelege, adica Nationalul a gresit.

Daca Iorgulescu a fost sfatuit de federali (asa cum zice el) ca poate juca cu 6 jucatori, iar acum o sa piarda la masa verde, cred ca nationalul primeste piedici in castigarea campionatului :)

Sinn Fein
20th September 2004, 09:07
In orice caz, Craiova e penibila si in felul de a juca si in atacurile la arbitraje si regulamente. Nationalul a fost indiscutabil peste Craiova in tot. Rednic nu a avut nici o tactica iar Olaroiu a mutat perfect. Nici nu se putea pune problema invingatoarei.

Dansan
20th September 2004, 09:17
Frumoasa echipa ...cea a Nationalului, bineinteles... Lider absolut meritat in clasament...dovedeste o robustete si maturitate in joc pe care as vrea sa o vad si la Steaua la Sofia...

miril
20th September 2004, 09:25
Armin, este exact ce am spus si eu. Se va dovedi de unde se trag sforile, cu o singura completare. Don Gino este un ins prea uns cu toate alifiile pentru a nu sti ca nu se poate baza pe "prieteni". Si atunci, de ce a facut-o, daca a facut-o? Iata cum situatia dezastroasa, prin coruptie, a fotbalului autohton ne face ca tot timpul sa avem in vedere scenarii de blat. Inacceptabil!

baden
20th September 2004, 10:25
Eram pe punctul de a da dreptate Nationalului, dar m-am razgandit in ultimul moment :)

Daca regulamentul continea expresia "La un moment dat", ar fi clarificata pe deplin problema, pentru ca nationalul n-a folosit mai mult de 5 straini la un moment dat. Dar nu exista aceste cuvinte, de aceea regulamentul pare a fi interpretabil.

Dar expresia "Pe toata durata jocului" eu zic ca este in contradictie cu expresia "La un moment dat". Prima apare in regulament, deci de aceea, a doua nu se poate subintelege, adica Nationalul a gresit.

Daca Iorgulescu a fost sfatuit de federali (asa cum zice el) ca poate juca cu 6 jucatori, iar acum o sa piarda la masa verde, cred ca nationalul primeste piedici in castigarea campionatului :)

Si eu zic ca ai dreptate aici, dar jocul a fost castigat pe teren de National. Restul depinde de prietenii fiecaruia la federatie. Problema e rezolvata pentru ca Gino are mai multi prieteni pe acolo asa ca rezultatul va ramane cel din teren. Oricum ... Craiova nu merita sa castige iar o depunctare a nationalului nu e de dorit. Daca steaua si rapidul vor sa o depaseasca sa o faca pe teren si nu in culise.

armin
20th September 2004, 11:02
Deocamdata culisele le-au inceput Craiovenii. Dar oricine ar fi facut la fel, greseala se pedepseste. Dar incontestabil, nationalul a meritat victoria si merita locul in clasament. Nici eu nu doresc o depunctare a lor.

bazz
20th September 2004, 11:16
Victoria Nationalului e binemeritata.Cu straini fara straini,joaca fotbal bun si pozitia de lider oglindeste prestatia lor de pana acum.Craiova ,ce sa zic?;incearca toate metodele sa castige puncte,numai pe aia buna nu o incearca:jocul din teren.Cred ca-si vor reveni dar nu mai pot emite pretentii la vreo cupa europeana.Le urez bafta bambelor echipe in continuare.

apparte
20th September 2004, 11:34
Desi ca stelist pierderea de catre National la masa verde a meciului ar avantaja echipa mea de suflet,cred ca ar trebui judecat in spiritul care guverneaza in fotbalul european.Iar acolo e clar:se refera la numarul de jucatori prezenti la un moment dat pe teren.Si in alte tari exista aceasta limitare a nr de jucatori straini,chiar la 5,dar acestia pot fi inlocuiti de alti straini.Demersul Craiovei mi se pare cel putin deplasat,cu atat mai mult cu cat Olaroiu il intrebase inainte de meci pe Vali Alexandru daca poate sa treaca al 6-lea strain pe foaie.Stiti de ce imi aduce aminte?De acel meci pierdut de Craiova in Cupa in anii 80 cand ceva echipa de mineri a depus o contestatie pt folosire lui Cioroianu care avea 2 galbene la echipa de tineret pe final de meci,pierzand cu 3-0 un meci castigat pe teren cu 5-0.Edmond,Inter,va aduceti aminte?Mana cui a fost?

inter
20th September 2004, 11:54
eu imi aduc aminte .. si oricum faza cu contestatia nu ma intereseaza deloc, singurul fapt pe care il aprob este initiativa lui Badea (desi nu cred si nu vreau sa aiba sorti de reusita),problema grava este a fluierasilor pt. ca m-am cam saturat sa fim dezavantajati de arbitri ...

apparte
20th September 2004, 12:07
Pai Craciunescu ce crezi ca face? :evil:

inter
20th September 2004, 12:15
nu-mi aduce aminte de handibelu ala :mad:
sunt curios ce masuri va lua impotriva lui Serea sau il pune sa-si mai ceara odata scuze :rosu:

Bancaru
20th September 2004, 12:42
Bai suporterilor! Problema este ca la al doilea meci (din 3) in care au fost arbitrati de Balaj, cel cu Rapid, Nationalul a fost clar dezavantajata. Gol anulat al lui Caramarin, eliminare aiurea, la 0-0, plus greselile inerente (alea "fara intentie").
Am si eu o intrebare, totusi:
CINE SE TEME DE NATIONAL? Asta in conditiile in care in Gazeta Sporturilor de ieri, un ziar obedient Craiovei si lui Lucescu, sau mai bine zis familiei Lucescu (Mircea cel mai mare si mai tare, Nely cea mai frumoasa si gartioasa iar Razvan cel mai de nemaivazut viitor antrenor), a aparut cu litere mari si rosii (culoarea nu are importanta) textul "SE INGROASA GLUMA". Adica cum? Devin bancarii nesimtiti. Ingroasa obrazul. Depasesc limitele bunului simt.
L-am vazut ieri pe Ioanitoaia la Recurs cum se certa pentru cauza Craiovei. Narile ii frematau de furie. Cum naiba se poate sa ai un ziar (chiar si de sport) independent daca tu esti supus farmecului unei echipe (Craiova are farmec, sa o recunoastem).
Legat de chestia cu 6 straini, eu spun ca nu e loc de nici o speculatie in privinta castigatorului meciului. Atata timp cat legea este proasta si are limite nu trebuie sa apara unii sa-i acuze pe cei care profita de lacunele legii. In definitiv se spala bani si se fac tranzactii de miliarde legalizate de aceste scapari ale legii. Sa faca oltenii contestatie pentru ca sunt prosti cei care au facut legea. Asta si altele. Este clar cum se arunca pisica de la unul la altul. Vali Alexandru cica a zis ca poate sa aiba 6 jucatori straini. Dar de unde sa stie ca o sa-i si bage, cica. Pai Olita de ce s-a dus la el? Numai asa sa se dea mare ca mai are un australian? Ca a revenit Mitro?
Daca Nationalul va fi depunctata e clar ca e o magarie uriasa. Am citit aici, parca Ady Azzuro zicea, ca oricum una va fi dezavantajata. Nu este adevarat. Daca depuncteaza Progresul ei vor fi dezavantajati. Daca lasa rezultatul stabilit pe teren inainte sa intre Griffith, al 6-lea strain, dar al cincilea in teren, Craiova nu vad de ce ar fi dezavantajata, pentru ca oricum rezultatul din teren, care va sa zica VALOAREA lor, era 3 -1.
Pe ce baza legala vor putea sa-i depuncteze, daca o vor face? "Stai dom'le ca am chemat noi un jurist care zice ca au dreptate cei care...." A avut dreptate ala de la FRF sau LPF, care a a spus ca motiunea asta e nascuta moarta.
Bajeti, in ziua de azi se guverneaza pe baza de legi. E drept ca Romania mai face si exceptii.

cipi13
20th September 2004, 14:39
.....Legat de chestia cu 6 straini, eu spun ca nu e loc de nici o speculatie in privinta castigatorului meciului. Atata timp cat legea este proasta si are limite nu trebuie sa apara unii sa-i acuze pe cei care profita de lacunele legii. In definitiv se spala bani si se fac tranzactii de miliarde legalizate de aceste scapari ale legii. Sa faca oltenii contestatie pentru ca sunt prosti cei care au facut legea.

Aici este marea problema.....regulamentul este hai sa spunem neclar....daca Olaroiu s-a folosit de aceasta neclaritate de ce sa nu se foloseasca si Badea ?
Ca au sau nu dreptate sunt zeci de posturi pina acum....da o chestie din asta nu am auzit...
Daca era invers ai fi sustinut aceeasi pozitie ?
Nu cred...

Bancaru
20th September 2004, 15:20
Cipi, eu am o parere tare buna despre Oli. Nu doar pentru ca este antrenor la noi. Dar m-a impresionat faptul ca este mereu deschis la ce se intampla peste tot in lume legat de fotbal. Asa am aflat si despre faptul ca el a stiut ca in Australia datorita trecerii de la amatori la profesionisti, un soi de tranzitie de-a noastra dar mai scurta, multi jucatori au putut pleca liberi de contract. Deci, ca sa vin unde vreau sa ajung, il consider un tip care masoara de 3 ori si taie o data. Nu cred ca a facut-o de capul lui.
Acum prelungim suspansul unui meci mort pentru ca nu au putut craiovenii sa bata pe bune asa ca incearca altceva. Daca era un meci decis de cine stie ce greseala de arbitru, sau se juca pe muchie de cutit, meciul transat in ultimul minut in favoarea uneia dinte echipe, as mai fi discutat. Dar Craiova, fara suparare, a fost mult sub ce a jucat Nationalul sambata. Asta e adevarul.
Iar daca si Badea are voie sa speculeze gaurile negre din regulament, si are dreptul, atunci sa o faca. Dar eu zic ca numai asa de amorul artei.
Nu stiu cum as fi gandit invers. Eu pot sa-ti zic acum ca sunt impartial ca tot romanul. Dar nu cred...

Vietnam
20th September 2004, 15:46
Ai dreptate. Nationalul a fost mai bun si mai eficient. Pe mine m-a bucurat faptul ca ai nostrii nu au dormit pe teren. SI Olaroiu imi place si mie ca antrenor. Ce ma deranjeaza la National este lipsa unor suporteri pe stadion. Pacat ca nu aveti suporteri pe cat meritati (cel putin in campionatul asta).
Asta este va doresc sa jucati fotbal in continuare si sa nu va suparati cand o sa va depaseasca Craiova in clasament :D ... Deja sunt discutii avansate la federatie ca ordinea in clasament sa se schimbe si locul 1 sa fie fostul loc 18. Si atunci vom fi din nou pe locul intii!!!!!!!!!!! :evil:.
Ce de prostii vorbesc :rolleyes:

cipi13
20th September 2004, 15:56
@ Bancaru Nici prin cap nu mi-a trecut sa spun ca National nu a cistigat pe merit....iar Olaroiu a trecut pe la Craiova....asa ca are simpatia mea asigurata....
Dar trebuie sa recunosti ca in momentul in care ai sansa sa cistigi la masa verde un meci pierdut pe teren, incerci sa o faci....mai ales ca este vorba despre un articol neclar....
Probabil ca in cazul in care situatia era invers as fi spus exact ce spui tu acum...asta este, de data asta suntem pe pozitii diferite....
Pina la urma pentru mine personal nu mai conteaza foarte mult rezultatul, ci faptul ca echipa s-a trezit, au jucat binisor si daca merg asa in continuare ne revenim incet, incet....

@ Vietnam La federatie se discuta ca echipa de pe pozitia 18 sa fie declarata campioana pentru urmatoarele trei campionate cu conditia sa aiba culori alb-albastru, sa aiba in titulatura cuvintul universitatea, si sa....na ca am luat-o si eu razna.....:D:D

miril
20th September 2004, 16:24
Bancarule, citeste Prosport si sa vezi acolo magarie de articol despre Progresul, istoria echipei si suporterii bancari, semnat printre altii de Cupen. In alta ordine de idei, daca un articol de regulament se dovedeste ambiguu in ceea ce priveste interpretatea lingvistica a textului, atunci vina este a celor care au formulat si aprobat textul in forma actuala si nu o echipa sau alta. Si totusi am ciuda pe Oli ca le-a dat o mana de manevra adversarilor si aici nu ma refer la U. Craiova. Altfel este un antrenor ideal pentru echipa mea preferata. In rest, mi se pare normal ca un presedinte de club sau o persoana oficiala a unei echipe sa faca o plangere daca considera ca echipa adversa a incalecat regulamentul. Si eu as fi actionat la fel precum conducatorii craioveni.

Profetu
20th September 2004, 16:33
Am fost sambata la meci ... si spun ... ar fi pacat ca Nationalul sa piarda meciul ... !?!

Dupa cum joaca, echipa are sanse la castigarea titlului de Campioana de toamna.

Vietnam
20th September 2004, 16:50
:D depinde daca se schimba regulamentul sau nu!...Eu tot insist ca nu-mi face nici o placere sa vad Craiova unde este.
Nationalul a prins o perioada buna .... dar atentie sa nu ajungeti din nou sa depindeti de rezultatul din ultima etapa. Apropo de un anumit meci in care Universitatea a luptat pentru ciini. Imi cer scuze pentru acel moment :mad:

Bancaru
20th September 2004, 17:37
Miril, asta am spus si eu mai devreme: prosti sunt cei care au facut textul legii interpretabil (sau mai repede l-au lasat interpretabil). Eu nu cred ca Oli (REPET) nu a cascat ochii bine inainte. E clar ca a intrebat inainte si sa va zic de ce cred eu asta: pentru ca la numai 2 minute de la fluierul care punea capat meciului nu stiu cine de la Craiova s-a dus glont si a trecut contestatia pe foaia de arbitraj. Eu nu cred ca in timpul meciului au stat sa se gandeasca si sa socoteasca cati straini a folosit Oli. Eu cred ca lucrurile s-au desfasurat asa: Oli a intrebat inainte de meci, iar cineva, dintre cei care au fost intrebati, i-a tras de maneca pe oficialii olteni, care stiau ce au de facut. Eu unul nu il consider pe Mitrovici strain. Doar vorbeste cu bre. Fiindca este de foarte mult timp pe la noi nu mai am sentimentul ca vad un strain. Asta este un indiciu psihologic. Eu cred ca Rednic nu trecea pe raboj numarul de venetici ci era atent la partea tactica a schimbarilor.
Cat despre prosport, mirile, nu am mai mult de zis decat ca este si el un ziar al unor lingai. Se vede acum de la ce tzatza a supt laptele Mitran. Nu uitati cand era asistentul lui Ioanitoaia la Proces si musca lantul la indemnul stapanului. Oare cu ce echipa credeti ca tine Mitran?
Stiti ce vreau eu sa aflu. Cu cine tine Geambasu? Cu cine tine Naum? Tolontan ce simpatii fotbalistice are? Tudor Octavian are abonament la vreun stadion? Sau Adrian Georgescu? Astia sunt ziaristi sportivi care stiu sa-si ascunda (cel putin pentru mine) simpatiile. In momentul in care nu scrii fiind cu inima departe de ce se petrece nu ai cum sa relatezi adevarul. Eu, daca as fi fost inzestrat cu darul scrierii gazetaresti e clar ca nu l-as fi avut pe cel al echidistantei. Eu sunt un suflet patimas cand e vorba de echipa mea.
Vreau sa mai zic (sau sa intreb) ceva:
De ce nu a luat Njock "galben", la scorul de 1-0, in momentul in care a facut in preajma careului lui un super hent cu super intentie? Asta asa, ca sa zic si eu ca suntem vanati. Cei care au sta la tribuna oficiala l-au vazut. In cazul in care nu se scarpinau la/in ochi sau nu dormeau.
Bai Miril, cu contestatia uite cum cred eu ca este. Ai dreptate ca amndoi, Oli si Badea, pot profita de ambiguitatea legii. Oli si-a facut datoria si a intrebat (raspunsul il stim, pozitiv) Badea si-a facut datoria si a contestat (raspunsul nu il stim). Oltenii sunt indreptatiti sa zica "ce vina avem noi ca prostii fac legea elastica?". Bancarii pot striga si ei acelasi lucru. Si atunci, cand dreptatea e "fifty-fifty" faci in felul urmator: repari legea si o faci limpede ca lacrima, iar rezultatul din teren ramane cel din teren. Daca ambele parti au dreptate...

inter
20th September 2004, 17:44
In rest, mi se pare normal ca un presedinte de club sau o persoana oficiala a unei echipe sa faca o plangere daca considera ca echipa adversa a incalecat regulamentul. Si eu as fi actionat la fel precum conducatorii craioveni.

:ok: Mirile, tot respectul!

miril
20th September 2004, 20:07
Inter, reciproca. Ca intre azzurri.

armin
21st September 2004, 08:58
Punctul de vedere al Craiovei este mai aproape de regulament, dar Craiova este mai departe de cele 3 puncte, castigate meritat de National. Sper ca bancarii sa nu ramana fara aceste 3 puncte.

Sinn Fein
21st September 2004, 09:34
Si eu sper ca Nationalul sa ramana cu cele 3 puncte, Craiova nu merita nici macar 0,1 puncte din acel joc. Regulamentul este discutabil, nu este clar si concis. Sper sa nu se schimbe nimic din acest rezultat.

Bancaru
21st September 2004, 10:01
Eu cred ca din acest moment nu mai conteaza regulamentul foarte mult. Acum conteaza ce spun unii sau altii din cercurile inalte ale chibitilor in ale fotbalului, iar presa o sa aiba un cuvant de spus in treaba asta. Am zis ca atata timp cat regulamentul nu este clar nu poti sa iei in consideratie decat rezultatul din teren si apoi sa indrepti ce e de indreptat.
Azi dimineata l-am vazut la stiri pe meme care zicea ca nu isi da el cu parerea, dar regulamentul este foarte clar. Toata lumea a zis ca nu e limpede numai el il vede clar ca buna ziua. Eu propun sa fie pus avocatul poporului. Sa ne scoata, naibii, cineva la lumina intr-un final.

giovanni BV
21st September 2004, 13:03
Eu cred ca regulamentul trebuie revizuit , facut pe intelegerea tuturora !!! Pe teren s-a vazut diferentza , si cred ca Craiova nu va face nici o contestatie impotriva rezultatului de pe tabela de marcaj !!! Daca Federatia constata ca sau facut erori , care cred ca nu au fost intentionale in cazul acesta , poate lua masuri pentru viitor , dar nu cred ca ar trebui sa ia punctele Nationalului !!!

Bancaru
21st September 2004, 16:04
Giovanni, nimeni nu sta sa se intrebe daca au fost sau nu intentionate. Sincer sa fiu nici pe mine nu ma intereseaza argumentul asta. Nasol este ca traim intr-o nebuloasa totala. Daca numai regulamentul asta fotbalistic ar fi in neregula...

EDMOND_
21st September 2004, 16:31
Bancaru , nu am nimic cu Olaroiu , este unul din oamenii de fotbal pe care ii stimez si pe care l-am aplaudat cat a jucat la Craiova. Chiar nu vreau sa castigam la masa verde. Insa vreau sa spun Oli a gresit , iar sansa voastra este eventuala influenta a lui Iorgulescu .... regulamentul interpretat corect este in defavoarea Nationalului... ""in teren , pe toata durata partidei "" inseamna ca este vorba de toti jucatorii straini folositi indiferent ca au jucat un minut sau nouazeci! Personal insa cred ca Gino se va descurca intr-un fel sau altul.

Sir
21st September 2004, 17:24
Miril , in ceea ce am postat eu mai sus scrie destul de clar " pe toata durata jocului ".

@Sir - care ar fi de fapt problema ta ? daca vrei sa vorbim la "misto" o putem face pe privat , la capitolul asta , noi romanii suntem tari , indiferent din ce regiune provenim!
da , scrie ca pe toata durata jocului o echipa poate folosi 3 jucatori straini, dupa care este un punct (.) si se continua ca se pot folosi chiar si cinci jucatori....si de aici se poate interpreta ca in caz exceptional se pot folosi max. 5 jucatori straini simultan.
Cred ca n-am probleme,dar ceea ce mie mi se pare ciudat este faptul ca sustineti cu patos castigarea celor 3 puncte la masa verde dupa un joc slab si anost.Da Nationalul, poate a incalcat regulamentul, dar nu vad de ce asta va face sa tanjiti cu atata speranta la cele 3 puncte.Sau este frica de retrogradare? :drak:

Bancaru
21st September 2004, 17:29
Edmond, in regulament cum scrie referitor la numarul de fotbalisti ce pot fi folositi pe durata unei partide?
Cred ca ai uitat, intentionat sau nu, sa pui si ce e scris mai in fata. Nu ca trag eu o concluzie dar cred ca fiecare poate sa o faca dupa ce a citit, daca a citit, ce s-a scris aici si marea majoritate a hotarat ca nu e clar regulamentul. Daca pentru tine este nu pot decat sa te felicit.
Fii atent: textul suna cam asa "MAXIMUM 5 JUCATORI STRAINI, IN TEREN, PE DURATA PARTIDEI"
Acum hai sa incercam sa analizam textul. Incearca sa scoti ce este pus intre virgule, adica in teren. Va ramane chestia urmatoare:"MAXIMUM 5 JUCATORI STRAINI PE DURATA PARTIDEI". In acest caz ai dreptate. Tu si cu oltenii tai. Dar, pentru ca mai exista si un dar, la acest text s-a adaugat intre virgule "in teren". Care nu face altceva decat sa imbarlige lucrurile, chiar si pentru olteni. Daca nu era pusa treaba asta era totul clar. Dar asa uite ca nu e. Deja incep sa vred ca textul e clar. E clar ca nu au dreptate. Nu stiu. Poate au. Dar nu cred. Nu vreau.

miril
21st September 2004, 17:53
In teren inseamna...simultan. In loc sa constate ca regulamentul este gresit formulat si, implicit, sa se acuze pe sine, Comisia de disciplina ar putea hotara sanctionarea Nationalului, ca masura a dreptatii...dambovitene. Halal regulament, halal federatie, halal Liga! Afacerile sa iasa!

cipi13
21st September 2004, 18:04
Cred ca ne contram degeaba...
Daca federatia o sa vrea sa infrineze Nationalul, va interpreta regulamentul in acest sens....
Daca nu atunci litera regulamentului va fi interpretata in celalalt sens...
Ideea de baza este ca acea contestatie nu ar fi fost depusa daca textul era clar si nu lasa loc la interpretari...

Si chiar si asa cum spui tu...maximum 5 jucatori, in teren, pe durata partidei...
Sunt doua variante...
1. pot fi pe teren cel mult cinci jucatori straini IN ORICE MOMENT AL JOCULUI ceea ce s-a intimplat.....dar...
2. in teren au fost PE DURATA PARTIDEI 6 jucatori straini..

Cred ca m-am facut inteles....

Bancaru
21st September 2004, 18:10
Eu cred ca trebuie ca noi, forumistii, sa apelam la un avocat.
Miril, asa este cum spui tu. Maestrul in arte partiale, Vali Alexandru si-a folosut tehnica pe care a aprofundat-o de la guru sau, guru Mitica, si anume tehnica eschivarii prin fandare si fentare. Au voie pe foaie si 11 straini, dar de unde sa stie el ca Olaroiu ii si foloseste. Eu stiu ca observatorul trebuie sa le atraga atentia unora sau altora cu privire la posibilele nereguli. Adica daca pe banca de rezerve sunt mai multi decat prevede regulamentul. Apropo, poti sa pierzi un meci pentru ca pe banca de rezerve au stat mai multi decat prevede regulamentul? Cati au voie nu se stie... Tot asa observatorul, adicatelea domnul Hala cu service auto, trebuia sa-i bage un desht in ochi lui Oli sau care era cu foaia de rezerve si sa-i zica: "Mosule, nu este voie, asa stiu eu ca zice regulamentul." Daca ala i-a pus pe foaie inseamna ca vroia sa-i si foloseasca. Dar se stie ca Halagian si Conu' Iorgu se iubesc la nebunie.
Totul pare premeditat. Ma car.

Cipi, dar la alte instante se poate apela, inafara inaltei curti de *****ie de la Federatie sau Liga?

Eu am impartit textul ca sa se vada cum arata daca lipseau pasaje (bucatele). Atunci parea mai clar. Textul, insa, nu poate fi interpretat separat. Textul este cel pe care il citim noi. De la cap la coada.

cipi13
21st September 2004, 18:14
Cred ca dupa ce epuizeaza ce e in tara se pot adresa FIFA....dar dureaza mult si e scump....

EDMOND_
21st September 2004, 19:09
... dar nu vad de ce asta va face sa tanjiti cu atata speranta la cele 3 puncte.Sau este frica de retrogradare? :drak:

Probabil nu vezi bine ! Eu chiar imi doresc sa nu le castigam, vreau sa-l vad pe Rednic cum castiga puncte cinstit....trei puncte obtinute astfel ii va intari pozitia lui Rednic....

Sir ..din pacate pentru tine , istoria campionatului diviziei A arata ca Poli Timisoara este o echipa mult mai predispusa la retrogradare decat Stiinta care nu a retrogradat niciodata in cei 40 de ani de cand a promovat. asta e situatia ...nu o poti schimba tu... Nu as fi amintit asta daca nu m-ai fi provocat.

@ Bancaru , credeam ca se subantelege ca in teren ca doar nu discutam de cei care se incalzesc in pauza meciului! Termenul , ""in teren , pe toata durata meciului " spune de fapt ca nu conteaza cati straini sunt trecuti pe foaie , nu au dreptul sa joace mai mult de cinci intr-un meci, pe toata durata lui. Sensul articolului a fost ca sa limiteze numarul de straini care pot fi folositi de o divizionara A, pentru a proteja interesele jucatorilor romani. Cum interpretezi tu inseamna ca pot juca si zece straini la o echipa intr-un meci.
Nu stiu cum se va interpreta acum , dar eu iti spun ca asta a fost interpretarea data de oficiali anul trecut... daca vom cauta cred ca este ceva si pe undeva pe forum.... atunci am fost interesat pentru ca noi aveam foarte multi straini ( erau celebri Bengondo, Biemme, Leandro..etc ) si am dorit sa stim cati pot fi folositi intr-un meci.

Bancaru
22nd September 2004, 10:58
@ Bancaru , credeam ca se subantelege ca in teren ca doar nu discutam de cei care se incalzesc in pauza meciului! Termenul , ""in teren , pe toata durata meciului " spune de fapt ca nu conteaza cati straini sunt trecuti pe foaie , nu au dreptul sa joace mai mult de cinci intr-un meci, pe toata durata lui. Sensul articolului a fost ca sa limiteze numarul de straini care pot fi folositi de o divizionara A, pentru a proteja interesele jucatorilor romani. Cum interpretezi tu inseamna ca pot juca si zece straini la o echipa intr-un meci.
Nu stiu cum se va interpreta acum , dar eu iti spun ca asta a fost interpretarea data de oficiali anul trecut... daca vom cauta cred ca este ceva si pe undeva pe forum.... atunci am fost interesat pentru ca noi aveam foarte multi straini ( erau celebri Bengondo, Biemme, Leandro..etc ) si am dorit sa stim cati pot fi folositi intr-un meci.
Textul nu spune clar treaba asta. Textul trebuia sa fie cam asa: "Pe durata unui meci nu au voie sa fie folositi mai mult de 5 jucatori straini, indiferent de cati sunt trecuti pe foaia de arbitraj." Pare mai simplu. REPET: in teren a stricat tot intelesul pe care unii sau altii il dau.
Aveti de gand sa-i relegitimati pe celebrii Be..., Bi... si Le...?

miril
22nd September 2004, 18:41
Totul este bine cand se termina cu...rezultatul de pe teren.

Mariusmadmax
23rd September 2004, 01:25
decizia a fost data pe baza stenogramei si nu pe cel al regulamentelor !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
Rusine LPF !

Bancaru
23rd September 2004, 17:03
Cica Badea a venit cu un pomelnic plin de citate in latina... :)) Nu pot sa cred ca nu i-au dat dreptate, aquila non capit muscam.

EDMOND_
23rd September 2004, 17:52
Bancaru ..nu vad ce te mai agiti atat acum...ati castigat , care mai este problema...
.... sunt gata sa pun pariu ca nu intrati in primele trei la sfarsitul campionatului....

minudoru
23rd September 2004, 18:06
.... sunt gata sa pun pariu ca nu intrati in primele trei la sfarsitul campionatului....
Pai normal strang puncte ca sa aiba din ce sa traiasca la sfarsitul campionatului.Doar anul trecut ce au facut?Sunt 3 echipe in Bucuresti care o sa se bata in licitatie. :evil:

inter
23rd September 2004, 18:23
Cica Badea a venit cu un pomelnic plin de citate in latina... :)) Nu pot sa cred ca nu i-au dat dreptate, aquila non capit muscam.

bancarule, vad ca ai intentia sa egalezi la nr. de posturi pe "poli-steaua" .. nu o sa reusesti :drak:

Bancaru
24th September 2004, 11:08
bancarule, vad ca ai intentia sa egalezi la nr. de posturi pe "poli-steaua" .. nu o sa reusesti :drak:

E vreo problema? Asta puteai sa mi-o spui si pe prv.
Ete ca am mai postat unul! Phiiiiiiiiiiiiiiiii....

Edmond, nu vad care este problema ta pe ce loc terminam noi. Poate o sa reusiti voi sa terminati mai sus. Sau sa terminati mai tarziu, daca ma intelegi.

Minudoru (la MAXIMa) ai auzit vorba aia: "rade ciob de oala sparta"?