PDA

View Full Version : Eamon Sullivan - The Daemon



Andreea
23rd August 2009, 00:23
Acest thread se adreseaza tuturor fanilor lui Eamon Sullivan, dar si fanilor inotului.

Date Personale:

Data nasterii: 30 august 1985
Locul nasterii: Perth, Australia
Nationalitate: Australian
Inaltime: 1'98 m
Greutate: 78 kg
Club: SOPAC/NSWIS, West Coast
Antrenor: Grant Stoelwinder
Probe: 50 m, 100 m Freestyle
Studii: Educatie Fizica si Sport
Alte Sporturi: Hockey



Eamon Sullivan, nascut pe 30 August 1985 in Perth, Australia Occidentala, este un inotator australian si a inceput sa practice inotul la 11 ani din cauza ca suferea de astma. A fost influentat de Todd Pearson, cu care s-a antrenat pentru Olimpiada de la Atena. Inotatorul sau favorit este Michael Klim, iar sportivul pe care il admira cel mai mult este Roger Federer pentru serenitatea sa. I se mai spune si Sully, Eamon The Daemon si Nemo.

Reusite Profesionale
In 2009 a castigat aurul la 100 de metri freestyle si argint la 50 de metri freestyle la Campionatele Australiene
S-a retras de la Mare Nostrum series din cauza unui virus dar s-a prezentat la Openul din Paris unde a castigat bronzulla proba de 50 de metri freestyle
A castigat bronzul in proba de 100 de metri liberi si bronz in proba de 4x100 metri liberi la Olimpiada de la Beijing din 2008
A castigat o medalie de aur si una de bronz la Campionatul Mondial din 2007
A castigat o medalie de aur si una de argint la Jocurile Commonwealth din 2006
Finalist la proba olimpica de stafeta la Atena in 2004
A fost al treilea la 100 de metri liber si a castigat 2 medalii de bronz la proba de stafeta in 2006 la Campionatul Pan Pacific
A castigat primul titlu National Open la Telstra Australian Short Course Championships din 2005
In April 2004 a iesit pe al doilea loc in semifinalele de 100 m stilul liber la Olympic Trials din 2004 si a fost selectat pentru a forma parte din echipa olimpica a Australiei terminand al patrulea in finala. In Aprilie aceluiasi an Sullivan a castigat alta medalie de aur la 100 m liber si o medalie de argint la 50 m liber la Campionatul Australian Perth Fisher & Paykel Age .

La Jocurile Olimpice din 2004 de la Atena, Eamon ca cel mai tanar inotator din echipa olimpica a Australiei a imbunatatit recordul sau personal in primele probe de calificare in blocul de 4x100 de metri freestyle, unde Australia a terminat a sasea.

In April 2003 la Brisbane la Campionatul Australian Fisher & Paykel Age, a castigat aurul la proba de 100 de metri freestyle in 51.34 de secunde si o medalie de bronz la 4×100 de metri liber.
In Aprilie 2002 la Campionatul Australian Age, Sullivan a castigat la 50 de metri freestyle si a ajuns al doilea la 100 de metri in grupa sa de varsta, si a inotat pentru Australia la Trans Tasman Series.




Recorduri
A stabilit recordul mondial la 100 de metri liber de doua ori la Jocurile Olimpice
A stabilit recordul mondial la 50m free (21.56) si recordul la Campionatul Commonwealth-ului la 100 de metri liber la NSW Open Champs de la Sydney
A stabilit recordul mondial (de doua ori) la 50 de metri liber (21.41 si 21.28) si recordul la Campionatul Commonwealth-ului la 100 de metri liber la Australian Championships / Olympic Trials

praf_de_stele
23rd August 2009, 01:28
mersi ! :P

aici e linkul cu profilul inotatorilor australieni, printre care si eamon, al 5`lea de jos in sus(sa`l gasiti mai usor:D). e un document in format pdf :)
http://www.swimming.org.au/ , click Search Profiles

partea frumoasa e ca e fan roger federer, good boy :yeah: are gusturi, nu gluma
e fostul detinator al recordurilor mondiale la 50 si 100m liber si din pacate a ratat mondialele de la roma din cauza unui virus. la anul se va razbuna :evil:

imediat pun si neshte poze :D

Andreea
23rd August 2009, 01:50
mersi ! :P

aici e linkul cu profilul inotatorilor australieni, printre care si eamon, al 5`lea de jos in sus(sa`l gasiti mai usor:D). e un document in format pdf :)
http://www.swimming.org.au/ , click Search Profiles

partea frumoasa e ca e fan roger federer, good boy :yeah: are gusturi, nu gluma
e fostul detinator al recordurilor mondiale la 50 si 100m liber si din pacate a ratat mondialele de la roma din cauza unui virus. la anul se va razbuna :evil:

imediat pun si neshte poze :D

Cu placere!
Am gasit si eu niste poze:

praf_de_stele
23rd August 2009, 02:11
deci sa la lamuresc...tipa bruneta a fost iubita lui, o cheama stephanie rice, tot australianca. e tripla campioana olimpica la beijing si e preferata mea la fete :)

nush de ce am impresia ca decat noi doua vom posta pe aici. si poate ne ajuta si cris putin :(

Cristina
23rd August 2009, 10:24
eu nu stiu prea multe despre el din pacate,dar il voi urmari cu interes de acum inainte,mai ales ca avem si niste lucruri in comun:D...si e si frumusel foc:D

Andreea
23rd August 2009, 16:01
Nici noi nu stim foarte multe lucruri despre el, Criss, dar sper ca sa mai aflam cate ceva despre el si de aceea am deschis acest thread, si ma bucur ca Roger Federer ne leaga de idolul nostru.



nush de ce am impresia ca decat noi doua vom posta pe aici. si poate ne ajuta si cris putin :(

Ade, trebuie sa fi mai optimista, si eu sunt un pic dezamagita ca lumea nu se inghesuie pe aici, dar poate cu timpul si in perioada concursurilor, vor mai aparea cativa fani ai natatiei.




partea frumoasa e ca e fan roger federer, good boy :yeah: are gusturi, nu gluma
e fostul detinator al recordurilor mondiale la 50 si 100m liber si din pacate a ratat mondialele de la roma din cauza unui virus. la anul se va razbuna :evil:


Normal, baiatul nostul are gusturi foarte bune ;) si sunt sigura ca Eamon se va recupera cat mai repede si ne va bucura cu fiecare cursa la care va participa, sper sa vad cat mai multe curse de natatie

praf_de_stele
23rd August 2009, 16:35
pai nu avem ce sa stim despre el, cam astea`s toate datele de pe net. am postat eu pe youtube 2 interviuri cu el

http://www.youtube.com/watch?v=FV6Ozo48icY
http://www.youtube.com/watch?v=hClmkBDgR7Q

impreuna cu stephanie rice face reclama la lenjeria intima davenport
http://img504.imageshack.us/gal.php?g=eamonsullivan5.jpg

si poate ca mai stiu si alte lucruri, dar nu`mi dau seama acum. cand o sa`mi amintesc, o sa va spun

Andreea
24th August 2009, 10:31
Am gasit un articol mai nou despre Eamon, datand din 9 august 2009, se pare ca Sullivan cand nu este la bazinul de inot se ocupa si cu acte caritabile. Bravo lui! :yeah:


Record runners step up for charity



http://www.onlinesport.ro/forum/picture.php?albumid=251&pictureid=2791
August 9, 2009

A RECORD 75,000 people are taking part in today's Sun-Herald City2Surf community run from Hyde Park to Bondi Beach.

The huge field cements it as the world's biggest foot race, eclipsing the New York and London marathons combined and putting it well ahead of the JPMorgan Corporate Challenge in Frankfurt, with 69,042 entries.

The size of this year's race has been matched by the generosity of participants and supporters, who have already helped raise almost $2 million for charity.

The top three individual fund-raisers on the City2Surf's Herald Heroes website - Silvio del Vecchio, David Lloyd and Paul Daley - have raised more than $59,000 among them. The leading team has raised more than $104,000 for the Cure Our Kids cancer initiative.

Today's 39th run will have two celebrity starters, Sydney Lord Mayor Clover Moore and Olympic swimmer Eamon Sullivan, who will send the field off on the 14 kilometres to Bondi.

"The City2Surf is one of the city of Sydney's premier annual events," Cr Moore said. "It is a celebration of our beautiful city and the lively people within it, our sense of community, our love of the outdoors and healthy living." For Sullivan, who missed the recent world swimming championships in Rome due to illness, firing the starter's gun will help ease the disappointment.

Among the elite competitors, the keen weekend joggers and the parents with prams are numerous participants supporting special causes. Gail O'Brien and two of her children, Juliette and Adam, are walking to raise funds for the Lifehouse Sydney Cancer Centre, two months after the death of her husband and their father, cancer surgeon Chris O'Brien.

Paul Gale, a former rugby league player with South Sydney has been using the services of HopeStreet's Homeless Persons outreach program for nine months. He is running to raise funds for the organisation. Gale sleeps in a tent in Woolloomooloo and wants to repay HopeStreet for keeping him in a "positive frame of mind''.

It is not too late for people to donate to their favourite cause via Herald Heroes. See www.city2surf.com.au and click on the link.

Don't miss The Sydney Morning Herald on Tuesday for the full results.

The 2009 Sun-Herald City2Surf is sponsored by New Balance, Gatorade, Rebel Sport, Hahn Super Dry, V Australia, Vega FM, ONE, 2UE, Sheraton on the Park and Fitness First.

sursa:
http://www.smh.com.au/national/record-runners-step-up-for-charity-20090808-edij.html


Alta stire interesanta pentru fanii lui Eamon (ca suntem si multi pe aici):


It's not just footballers and cricketers. Swimmers such as Eamon Sullivan have set up Twitter sites, allowing them to keep their fans updated on their activities at any time of the day or night.

sursa:
http://www.theaustralian.news.com.au/story/0,,25963363-2722,00.html?from=public_rss

praf_de_stele
24th August 2009, 13:50
multam de articol :) are suflet bun omu' nostru :D

in legatura cu twitterul, ia uitati ce scrie http://twitter.com/Eamon_Sullivan
e inchis cred :(

Andreea
24th August 2009, 15:20
Ade, tu esti inregistrata pe twitter?, in orice caz eu o sa ma inregistrez, sa vad daca asa merge, pentru ca eu nu cred ca este inchis, ci ca este doar pentru cei care sunt inregistrati acolo, poate.

Catalin
24th August 2009, 15:40
Ai sa-mi ft una! I-ati facut thread lu' Eamon?:shocked: Vin si eu cu o propunere....ce-ar fi sa-i scrieti niste poeme de amor?:floricica: Apoi o sa-l anunt eu sa-si faca si el cont pe OLS. Probabil o sa fie emotionat pana la lacrimi si o sa va contacteze pe privat. Dupa aceea, drumul catre dormitorul sau va fi ineluctabil.:rolleyes:

@Arwyn: Nu merge, chiar daca te inregistrezi.

praf_de_stele
24th August 2009, 15:42
pai am mai intrat pe multe pagini de twitter, wimbledonul l`am urmarit si pe twitter, adica noutatile si pagina lui roddick de twitter merge, e al naiba de haios asta, scrie niste tampenii pe acolo ... de exemplu cica l`a sunat nevasta`sa (el era`n texas si ea acasa in florida) s`o ajute ca ramasese inchisa`n baie :cry: si multe alte tampenii.
poate sulli il are restrictionat. dar nu prea ma tenteaza sa`mi fac cont, nu`mi trebuie. poate`ti faci tu si ne spui si noua ce zice :D

cataline, ia taci tu ca nu e treaba ta ce facem noi. threadul de natatie e pustiu si ne`am gandit sa`l mai animan nitel. intr`un fel contribui si tu la asta. multumim :cool:

El Pistolero
24th August 2009, 16:01
cataline plictiseala mare in vacanta:D

Catalin
24th August 2009, 16:01
Da' thread-uri cu inotatoare nu aveti?:D

LE: Da, mha, Raule, se plictisesc si fetele in vacanta:( Pai, daca tu nimic nimic.....ce sa faca si ele, stau in casa si tanjesc la inotatori australieni, recte Eamon Sullivan.:D

praf_de_stele
24th August 2009, 16:04
p`alea vi le faceti singuri. ce puii mei cautati voi aici? ca ne stricati distractia

vreti poze cu stephanie rice ? :D

Andreea
24th August 2009, 17:38
Draga Raul si Catalin, sa inteleg ca sunteti fani inraiti ai lui Eamon Sullivan? Sper sa continuati sa postati pe aici si daca vreti thread pentru inotatoare, va rog sa-l deschide-ti voi si noi vom participa bucuroase pentru a mai anima si forumul de natatie/inot, ca saracutul are nevoie, nu are asa trecere printre fani, ca fotbalul.

praf_de_stele
24th August 2009, 18:01
Dupa aceea, drumul catre dormitorul sau va fi ineluctabil.:rolleyes:
draga, eu il invit la mine ca n`am de gand sa ma deplasez pana in australia. deci la faza cu "dormitorul lui" ai gresit :)




LE: Da, mha, Raule, se plictisesc si fetele in vacanta:( Pai, daca tu nimic nimic.....ce sa faca si ele, stau in casa si tanjesc la inotatori australieni, recte Eamon Sullivan.:D
raule, sa nu te prind ca raspunzi la asta, nici nu vreau sa ma gandesc ce replica ai putea da. deci abtine`te :)

Catalin
24th August 2009, 18:49
Raule, nu te lua dupa ea! Cum adica, iti ingradeste libertatea de exprimare?:shocked: O s-o lasi sa faca asta?:shocked: Nu uita ca in '89 au murit mii de oameni pentru ca noi sa avem dreptul de a ne decide viitorul, pentru a ne putea exprima opiniile liberi. Plus de asta, sa nu-mi zici ca pe tine te......te comanda o fata?:shocked::(

LE: Deci poti sa-mi raspunzi linistit.:)

El Pistolero
24th August 2009, 19:10
:ras-plans::ras-plans:

la ce te gandeai ade:happy

Catalin
24th August 2009, 19:24
Raul, la urma urmei nu conteaza ce gandea Ade, ci ceea ce vroiai tu sa scrii. Imi doresc sa ma insel, insa se pare ca Ade te cam comanda, iti este frica de ea.:(

El Pistolero
24th August 2009, 19:33
mah cataline le stricam la fete threadu':D

cum sa ma comande ade pe mine mah:happy

n-am chef azi de nimic si voi ma tot bateti la cap :(

Cristina
24th August 2009, 19:50
vedeti ca faceti off topic:D...ati putea sa va abtineti de la astfel de comentarii si sa respectati munca fetelor
ele au deschis topicul asta din admiratie pt baiatul asta si cred ca ati putea sa faceti caterinca si in alta parte sau pe privat

El Pistolero
24th August 2009, 19:58
unde vezi ca facem caterinca
te crezi moderatoare si aici?

Catalin
24th August 2009, 20:31
Raule, mie asa mi se pare, ca te comanda.:( Totusi, hai sa fim si putin ontopic: Eamon asta pare sa fie un tip pe cinste. Gata:D

Oricum sectiunea asta nu are moderator, I wonder why.:rolleyes:

michai
24th August 2009, 20:32
mai lasa-ti fetele in pace:D

Pai e cam pustiu threadu de inot ca nu prea sunt competitii:sleep: In afara de mondiale,europene in bazin scurt,olimpic:sleep: si jocuri olimpice.
MAi este cred ca Cupa Mondiala:o:da nu prea este transmisa.
Eu m-as uita la inot...da nu prea se da.Am urmarit Campionatele Mondiale in fiecare zi..

De obicei tin cu americanii....dar fac o exceptie:Stephanie Rice:groggy::groggy::floricica:
M-a starnit Ade si m-am pus sa vad ceva poze cu Steph...OMG:groggy:

Si ca sa nu fiu total off topic.....Eamon pare un baiat de treaba:ras-plans:

Catalin
24th August 2009, 20:37
Buna alegere, michai....chiar foarte buna as zice:rolleyes:

El Pistolero
24th August 2009, 21:15
te inseli cataline

on:mie nu-mi plac australienii la natatie,ca sa fiu si eu on,ca iarasi vine criss si ne trage la raspundere

Catalin
24th August 2009, 21:32
M-oi insela, nu spun ca nu.

Acum serios, am facut mult offtopic, are si Criss dreptate. Poate ca si tu ai fi facut la fel daca ai fi fost in locul ei, asa ca nu mai incerca sa fii rautacios la adresa ei. Pe bune acum, gluma-i gluma, da' totul are o limita.;)

El Pistolero
24th August 2009, 21:40
cum adica in locul ei:thinkso:

ea s-a bagat in discutie de parca era moderator aici,in fine nu vreau sa par rau ,eu zic sa terminam aici discutia ca de la glume ajungem sa ne suparam,eu chiar n-am nimic cu ea:ok:

Cristina
24th August 2009, 21:49
raul,nu ma intelege gresit...nici eu nu am nimic cu tine...mi s-a parut doar o usoara lipsa de respect la adresa fetelor care s-au chinuit intr-o forma sau alta sa faca threadul asta
si in plus nu am incerca sa fac pe moderatoarea aici(stiu care imi e locul si unde am voie sa actionez) mi-am spus doar parerea

El Pistolero
24th August 2009, 21:54
bine Criss:ok:

praf_de_stele
24th August 2009, 23:19
Pai e cam pustiu threadu de inot ca nu prea sunt competitii:sleep: In afara de mondiale,europene in bazin scurt,olimpic si jocuri olimpice.
MAi este cred ca Cupa Mondiala:o:da nu prea este transmisa.
Eu m-as uita la inot...da nu prea se da.Am urmarit Campionatele Mondiale in fiecare zi..

De obicei tin cu americanii....dar fac o exceptie:Stephanie Rice:groggy::floricica:
M-a starnit Ade si m-am pus sa vad ceva poze cu Steph...OMG
pai ma, nu`s competitii multe, dar nu se comenteaza absolut nimic aici , nici pt olimpiada n`a fost thread :shocked: nici mondiale, nimic. nimanui din romania nu`i place sportul asta? e trist. si eu m`am uitat la mondiale si mi`ar fi placut sa comentez cu cineva, da' de unde ? cu strainii ce`am mai vorbit cat de cat pe niste siteuri. in lume este foarte apreciat inotul. nici macar de potec nu s`a scris ca a luat bronzul, acum cand se gandeste la retragere...trist, foarte trist

vedeti baieti ? exista motive sa va uitati la inot : stephanie rice...daca eu, ca`s fata, imi dau seama ca e frumoasa(nu mai frumoasa ca shara:D), dar voi ... e un pas pt a privi inotul si poate o sa va placa. si eu tot pt eamon m`am uitat. adica am dat la inot ca n`aveam ce face, l`am vazut si de atunci urmaresc competitiile. si anul asta el n`a fost la mondiale si tot m`a uitat pt ca imi place mult sportul asta
eu tin cu australienii, in general, cu echipa australiei. si apoi cu germania pt ca acolo e biedermann :) si vreau sa anunt ca m`am bucurat enorm cand biedermann l`a batut pe phelps :yeah: :drak: l`a mai adus cu picioarele pe pamant. iar rice a luat argint si bronz, ma asteptam la mai mult(e tripla campioana olimpica,la beijing), dar e bine decat deloc :)

pt a`l promova, am putea face un thread de diverse si comentam mai mult ? arwyn, ce zici ?

Andreea
24th August 2009, 23:39
Ok, foarte bune idei ai , Ade! :yeah:
Sunt total de acord cu tine! O sa deschid threadul de diverse ca sa nu mai vorbiti aici despre inot si nu de dragul de Eamon.:happy

michai
24th August 2009, 23:40
Mi-ar place sa se faca un thread:ok:

Pe mine sincer Phelps ma facut sa ma uit la inot...la mondialele din 2007:P
Tin minte la olimpiada ca mi-am dorit mult sa ia cele 8 medalii( ma sculam la 5 sa urmaresc sesiunile de finale....si tin bine minte 100 m fluture si 4x 100 liber:groggy: Doamne ce emotii am avut)
L-a batut germanul...dar mai mult probabil l-a motivat si sper sa se razbuna in 2011:P... si e si faza cu costumele:rolleyes:

Eu urmaresc sport mult in general.......dar din pacate nu multe sporturi primesc atentia pe care o merita.......iar inotul este una dintre ele:(

Apropo de australieni....au cam cazut sincer.Era o vreme in care ii bateau pe americani lejer(pe vremea lui Thorpe,HAcket etc):mda:

praf_de_stele
25th August 2009, 00:00
da, la liber echipe i`au batut pe australieni la olimpiada, stiu. dar au fost mai buni americanii :) si da, am observat ca australienii nu mai sunt ca inainte, ma rog, a lipsit si eamon care e foarte important in echipa :evil: bine, si la fete tot nu prea mai fac mare lucru. la olimpiada australiencele au castigat 400 medley`ul pe echipe, la mondiale au pierdut si bine de tot :(

in legatura cu biedermann, nush cat de adevarata e faza cu costumele, germanul e bun, nu poti nega. hai sa asteptam sa`si schimbe si michael costumul :P mi`a parut rau de cavic, l`a batut in semi si`n finala a pierdut. iarasi la o diferenta super mica, ca si la olimpiada :( credeam c`o sa`si ia revansa, au fost multe discutii la beijing in legatura cu cursa aia. au ajuns cam la fel amandoi. nush ce sa cred.
si eu la fel, ma trezeam la 5 dimineata sa vad competitia si ma uitam si la gimnastica

observ un lucru : ca fanii tenisului urmaresc si inot :P e de bine :)

Andreea
25th August 2009, 00:14
Si eu ma sculam noaptea pe la doua sa vad Olimpiada, dar va rog sa discutati despre asta pe Off Topic ca daca e cumva vreun moderador pe aici :o:, ne cam desfinteaza threadul! De la Eamon la australieni si asa am ajuns acum la germanul Biedermann!

michai
25th August 2009, 00:16
La Beijing tre sa recunosc ca ar fi meritat Cavic.Adevarul e ca ca sarbula a atins primul peretele,dar Phelps a apasat mai tare:P
Dar la Roma la batut bine de tot:) Totusi e 100 m.....nu poti sa ai 5 metri avans:ras-plans:.La batut cu 11 sutimi...ceea ce nu e putin deloc.Iar Phelps a fost al 4-5 lea dupa 50m.Finishul a fot fabulos:lol:.E un mare atlet oricum:ok:

Pai in 2010 ce ar fi de vazut:o: cred ca europenele si mondialele in bazin scurt:ok:........nuamai ca aici nu prea participa marile vedete:P

OK:happy Gata am terminat cu off topicu:P
acuma am vazut ca este thread off topic

Andreea
25th August 2009, 13:00
Din ceea ce a scris Sullivan pe twitter, se antreneaza si a avut o sesiune foto pentru Speedo.

praf_de_stele
25th August 2009, 14:36
super!!! daca apar poze de la speedo sa ne dai si noua. a mai avut niste sesiuni in anii trecuti, erau toti australienii

Andreea
25th August 2009, 18:06
Am gasit un articol interesant despre Sullivan din 26 iulie 2009 :



Sullivan slams suit changes


Australian world record holder Eamon Sullivan has slammed FINA’s decision to go back to textile swimsuits, comparing it to asking Roger Federer to play tennis with a wooden racquet.

Swimming’s governing body announced on Friday that from 2010 all racing suits must be made of textile, not polyurethane, and for men the race wear can only cover the waist to knee area.

Sullivan, who set his 100m freestyle world record in a soon-to-be-illegal Speedo LZR at the Beijing Olympics, says he has mixed views on the changes to come next year fearing times will become much slower.

“For me personally it’s a bit of sour grapes because some people don’t want the sport to get faster and its like telling Roger Federer to go back to a wooden racquet,” Sullivan told BigPond Sports Weekend.

“The new suits that have come out this year, the polyurethane suits they need to be gone. They are an impermeable material and that’s why the times have decreased so much more this year because towards the end of the race they are keeping you more buoyant so you are not fatiguing and sinking as much.

“It’s the American coaches that are putting forward these propositions because they believe that it’s out of control and in the first place it shouldn’t have happened, FINA shouldn’t have allowed this.

“They should have had clear guidelines to begin with and it shouldn’t have got to this point so it now becomes about winning races rather than breaking records.”

Sullivan believes men’s freestyle will now go back to the times swum by Russian great Alexander Popov or Dutch champion Pieter van den Hoogenband at the start of the century, when breaking 48 seconds was considered an exceptional swim.

At the Rome world titles starting on Sunday it is expected Sullivan’s 47.05s world record will be broken, with several swimmers eyeing 46-second swims.

I think Popov’s world record was probably the last one swam in the one hundred freestyle before the introduction of the technology or maybe van den Hoogenband’s 47.8, which is about a body length in the suits,” said Sullivan.

sursa:http://www.theroar.com.au/2009/07/26/sullivan-slams-suit-changes/


Un alt site interesant dedicat lui Eamon Sullivan este http://www.squidoo.com/eamonsullivan#module11240390

Cristina
25th August 2009, 18:57
eu am citit faptul ca si camelia potec isi doreste renuntarea la aceste costume...se pare ca nu toata lumea este de aceeasi parerea...problema este cu dus si intors si cred ca intr-o oarecare masura si acest costume ii ajuta la imbunatatirea performantelor ,iar recordurile vor fi doborate de la o competitie la alta...cred ca FINA incearca oarecum "incetinirea" inotatorilor care au ajuns la performante uluitoare
ce imi place de eamon ca pomeneste de roger:D...desi eu cred ca roger s-ar descurca de minune si cu o racheta de lemn:P

praf_de_stele
25th August 2009, 19:29
deci eu nush cata dreptate o avea eamon, dar e clar ca nu stiu unde se va ajunge cu toate aceste performante. nici nu vreau sa ma gandesc care va fi timpul la 100 liber la anul. deja s`a trecut la 46 sec anul asta. pai pana unde ? o sa vedem peste vreo 5 ani 30 de sec ... iar la la 50 liber acum recordul e deja de 20.94, pai in cativa ani vom vedea cat ? 10-15 ??? e deja prea mult, la fiecare competitie se bat recorduri. chiar nu e nicio limita ? iar costumele de la roma au facut oarecum diferenta. adica vreau sa spun ca multi dintre sportivii cu aceste noi costume s`au remarcat. pana la urma, pt a fi corect ar trebui sa poarte toti aceleasi costume.

siteul e super...dar am ramas masca...mi`au folosit filmuletele de pe youtube fara sa ma intrebe :D le sterg eu sa vedem ce mai fac :lol: bai, ce nesimtiti

mersi andreea :)

El Pistolero
25th August 2009, 19:37
voi n-ati aflat ca de la anul s-au interzis costumele astea?

praf_de_stele
25th August 2009, 20:00
tu de care vorbesti ma? de speedo ?

El Pistolero
25th August 2009, 20:03
dracu stie cum le cheama,astea cu care au concurat majoritatea la CM.

praf_de_stele
25th August 2009, 20:06
comentatorii au zis ca d`abia la anul vor deveni principalele costume pt competitii. poate acum, c`au vazut ca se bat recordurile`n prostie, s`au hotarat sa renunte la ele

El Pistolero
25th August 2009, 20:08
le interzic de la anul sigur ,s-ar putea chiar sa anuleze toate recordurile mondiale batute cu aceste costume.

michai
25th August 2009, 20:12
E clara decizia...de la anu se revine la vechile costume
Pe site-ul FiNA am citit ca recordurile se pastreaza:P...asa ca vor fi mai dificile de batut:mda:

whisper
25th August 2009, 20:17
:groggy: Doamne mai mult offtopic pe aici.

si eu ajut la continuarea lui! Sorry!

ar trebui sa postez si eu niste poze, macar :P
http://www.topnews.in/light/files/Stephanie-Sullivan.jpg
http://www.sportgate.de/typo3temp/pics/Eamon-Sullivan-verbuchte-einen-Weltrekord_64cfabec8d.jpg
http://www.theage.com.au/ffximage/2008/03/29/svSULLIVAN_wideweb__470x350,0.jpg
http://beingz.files.wordpress.com/2008/08/stephenierice470.jpg

michai
25th August 2009, 20:19
Pacat ca nu mai sunt impreuna:drak:
De fapt de ce pacat?:ras-plans:

praf_de_stele
25th August 2009, 20:56
E clara decizia...de la anu se revine la vechile costume
Pe site-ul FiNA am citit ca recordurile se pastreaza:P...asa ca vor fi mai dificile de batut:mda:
n`ar trebui sa le pastreze. din moment ce interzic costumele, tre' sa anuleze si recordurile. pt ca nu au fost batute corect, altii au purtat costumele vechi si probabil i`a dezavantajat. ma rog, eu ar trebui sa ma bucur, pt ca tin cu biedermann si ala a folosit costumul nou cand l`a batut pe phelps, dar totusi sustin dreptatea. daca`l bate si cand vor purta aceleasi costume amandoi, atunci nu comentez.
dar cavic a purtat tot costumul nou si phelps l`a batut totusi. depinde si de sportiv si de proba acum :P

ade, bine ca ai venit si tu. ne strangem mai multi :) in prima poza le sade foarte bine

mihai, mie`mi placea de ei impreuna, dar stephanie a fost nesimtita, l`a lasat pt phelps. asa am auzit si`am vazut si poze. nu erau prea concludente, dar erau amandoi :D oricum, michael e urat

Cristina
25th August 2009, 20:59
cum mah sa il lase pe frumuselul asta pt phelps?:(ce tuta:headbang:

on topic:
si mie mi se pare corect ca atata timp cat interzic costumele care au dus la doborarea acelor recorduri si recordurile sa fie anulate...se impune un standard mult prea inalt care va fi doborat cu greu in cazul in care se va reveni la vechiul costum

michai
25th August 2009, 21:08
Recunosc ca Michael nu e asa frumos:P
Ciudata alegere a lui Steph:mda:
Nu mi-ar place sa fie cu Phelps:mda:

E prea frumoasa pt el

praf_de_stele
25th August 2009, 21:10
nu e frumos, dar e mai celebru si poate mai are si alte atuuri :D :cry: :D doar steph stie asta :D
oricum, mie`mi place ca sportiva, dar viata ei privata e cam "dirty" ...asa cam pare :D

de ce mihai ? daca tot tii cu amandoi

michai
25th August 2009, 21:12
Mie nu-mi displace ca e dirty:P Ba din contra:drak:

Da Eamon e cu cineva acuma?:o:

Tin cu amandoi....dar nu mi iam imaginat impreuna:mda:
Poate se inteleg f bine...nu stiu:confused: Treaba ei:D

praf_de_stele
25th August 2009, 21:14
i`auzi intrebare ... cu mine e ...ce puii mei
si`a dat seama ca steph nu era chiar ceea ce`i trebuia lui. si datorita mie acum e omu' linistit si ma iubeste :) e pus pe batut recorduri cand revine...eu il motivez

Andreea
25th August 2009, 22:50
Multumesc, Ade pentru poze!Pai Stephanie a facut bine ca l-a lasat liber pe Eamon,si daca ii place de Phelps, treaba ei, sa ramana cu Phelps.In acest caz pot fi o inraita fana a acestui cuplu. :P
Si acum, in serios, in legatura cu costumele cu poliuretano, eu nu-i inteleg pe cei de la FINA, pana acum n-au avut nimic impotriva, acum vor sa le scoata dar lasa recordurile stabilite cu ajutorul acestor costume, e nedrept pentru cei care anul viitor vor concura.
Si ii dau dreptate lui Eamon, este un pas inapoi si nu inainte pentru sport.

Andreea
30th August 2009, 14:19
Azi este ziua de nastere a lui Eamon. La Multi Ani!
http://i252.photobucket.com/albums/hh16/Selena_Fuji/29-3.gifhttp://i252.photobucket.com/albums/hh16/Selena_Fuji/29-3.gifhttp://i252.photobucket.com/albums/hh16/Selena_Fuji/29-3.gif
http://i252.photobucket.com/albums/hh16/Selena_Fuji/4eer.gif
http://i252.photobucket.com/albums/hh16/Selena_Fuji/0111.gif

Noul prieten a lui Eamon:
http://www.onlinesport.ro/forum/picture.php?albumid=251&pictureid=2855

praf_de_stele
30th August 2009, 15:29
happy birthday, eamon !!!! /hello cat mai multe medalii la mondiale, olimpiade si alte competitii
ce catelus frumos :floricica: eamon arata si el foarte bine :D :rolleyes:

Andreea
30th August 2009, 15:54
Este foarte simpatic catelusul :D:o:
Happy Birthday, Eamon! La cat mai multe medalii la competitiile la care participa!:no1

Cristina
30th August 2009, 16:50
he he :D

La multi ani Eamon!:cheer::cheer::yeah:Simpatic catelus!:kiss:

miafangina
30th August 2009, 17:27
La multi ani si din partea mea,sanatate si rezultate foarte bune in competitii!:ok:

Fetelor,imi place noua voastra pasiune,sunteti niste scumpe!:)
Dupa ce voi citi toate paginile,voi comenta si eu putintel prin aceasta sectiune.Continuati,asa mai cunosc si eu inotatorii si in alte ipostaze decit cele din concurs.

Andreea
15th September 2009, 16:03
Din pacate pe Eamon Sullivan pare ca il urmareste ghinionul, dupa ce-si revenise dupa accidentarea care la tinut departe de Mondialele de la Roma, s-a accidentat din nou.:(
Intre timp, Eamon Sullivan promoveaza lenjerie intima Davenport si se pregateste sa apare intr-un concurs Tv de bucatari


Swim stars in a twist as they strip down to their undies
JESSICA MAHAR
September 6, 2009
Who wears short shorts? ... Stephanie Rice and Eamon Sullivan do a promotional gig at Bondi Beach yesterday.


http://images.brisbanetimes.com.au/2009/09/05/715619/Rice-twister-lead.-420x0.jpg
Who wears short shorts? ... Stephanie Rice and Eamon Sullivan do a promotional gig at Bondi Beach yesterday. Photo: Simon Alekna

ALTHOUGH no longer lovers, Australia's former glamour couple of the pool have shown they can still have fun together in their underwear.

Olympic medallists and ex-sweethearts Stephanie Rice, 21, and Eamon Sullivan, 24, teamed up yesterday to strip down to their smalls at Bondi Beach for a giant game of twister.

The couple were shooting their first TV ad for underwear brand Davenport. Earlier this year they paired up for a print campaign for the brand.

In launching the new summer range and joining in the twister fun, the swimming superstars were joined by hundreds of others willing to show off their undies in the hope of getting a part in the ad.

The winner of the twister competition won the chance to star in the commercial plus two flights to Sydney and enough pairs of undies to wear one a day for a month.

The shoot came 12 months after the swimmers' public split just before the Beijing Olympics, but they say they are still friendly even though Rice is reportedly dating another Australian swimmer, Ashley Delaney.



Eamon Sullivan named for Celebrity MasterChef





Olympic swimmer Eamon Sullivan to cook up a storm.

An Olympic hero, a state premier and one of Australia's most irreverent fashion designers will be among the 18 contestants in the first Celebrity MasterChef.

Olympic swimmer and world record breaker Eamon Sullivan, Queensland Premier Anna Bligh and leading Australian fashion designer Alex Perry are among the first seven of 18 celebrities to be named by Network Ten.

Journalist and broadcaster Peter Fitzsimons, The Biggest Loser trainer and fitness expert Michelle Bridges, news anchor, journalist and activist Indira Naidoo and founding member of children's group Hi-5, Kathleen de Leon, are the other contestants announced on Thursday.

The remaining 11 celebrity contestants will be revealed over the coming week, Network Ten said in a statement.

Split into groups of three, each celebrity will compete in one heat, facing two classic MasterChef challenges.

Only one celebrity in each heat will win through to the semi-final.

The six who make it will face further culinary challenges to try to impress the judges and secure a spot in the Celebrity MasterChef grand finale.

Returning to preside over Celebrity MasterChef is judging trio Gary Mehigan, George Calombaris and Matt Preston.

"We've got a line-up of celebrities that is both inspiring and intriguing. They're all competent cooks in their own kitchen but George, Gary and I are looking forward to seeing whether they're up to scratch in ours," Preston said.

The new series follows the hugely po****r MasterChef Australia.

Celebrity MasterChef, produced by FremantleMedia Australia, will debut on Wednesday, September 30.

praf_de_stele
15th September 2009, 16:54
offff, ce accidentare mai e si de data asta ? :( :( :( sper sa nu fie ceva grav

mersi de noutati. tot de pe twitter le iei ?:)

Andreea
15th September 2009, 17:23
Da, el a zis alataieri ca s-a accidentat dar nu a dat detalii, doar a zis ca se duce la medic ca sa-i faca control.

praf_de_stele
15th September 2009, 18:04
...la cap :cry:

Andreea
15th September 2009, 18:07
De ce zici ca la cap? Ce ai cu bietul Eamon, saracul s-a accidentat din nou are parte de multe necazuri si tu il iei in ras?:happy

praf_de_stele
15th September 2009, 18:29
eh, pai rad si eu...ii trece cand ma duc eu la el sa`l consolez :) deci stai linistita, iti garantez eu ca va concura din nou, nu e nimic grav

Andreea
15th September 2009, 18:52
Si eu sper sa nu fie nimic grav si sa revina in mare forma!

Andreea
21st September 2009, 19:47
Eamon Sullivan arrives for the official launch of Sports Theatre at Star City on September 16, 2009 in Sydney, Australia.
http://img14.imageshack.us/img14/3999/starcitylaunchsportsthes.jpg

praf_de_stele
21st September 2009, 20:18
el arata bine, da' ma enerveaza pantalonii aia stransi pe el, parca`i gay :mda: sau poate asa se poarta la ei :) ma rog, daca are forme baiatu' de ce sa nu si le arate ? :D

aaa, si`n loc de pantofii aia ii veneau mai bine niste tenisi :D
trebuia sa ma leg eu de aspectele astea, pai altfel cum ? dar m`a suparat, adica asa l`am invatat eu ? :mda: i`am si zis sa nu se mai imbrace asa

Andreea
23rd September 2009, 11:22
http://4.bp.blogspot.com/_9T2cRtlgHV0/SLfiax17ZrI/AAAAAAAABC8/O0S8eWspqxY/s400/Eamon-Sullivan7.jpg
http://images.b105.com.au/2008/08/27/53161/600x400-HA-Guests-StephRice-600x400.jpg
https://console.clubsonline.com.au/gallery/images/Eamon%20Sullivan.JPG
http://www.me.net.au/NC%20mewsoeamonmich.JPG

Andreea
28th September 2009, 17:53
http://img32.imageshack.us/img32/4871/32647030.jpg

praf_de_stele
28th September 2009, 22:54
thanks thanks thanks :floricica: ce bine e de tine cu twitterul ala :P
tot bun a ramas :D la inot...zic

Andreea
4th October 2009, 17:45
Cu placere, desigur ca a ramas bun... la inot ;)
Poza aceasta a publicat-o azi, ieri si-a vizitat familia din Perth si ne-o prezinta pe bunica sa de 95 de ani(mai sa scriu ca are 19 ani :happy):
http://img194.imageshack.us/img194/5343/33944896.jpg

praf_de_stele
5th October 2009, 23:47
ce bine arata...:D eamon, nu bunica`sa...da' si asta, pt varsta ei, arata bine :groggy: majoritatea sunt in mormant la varsta asta
o duc bine de tot australienii

cand revine asta in competitii? ca mi`e dor de el :D :groggy: adica vreau sa`l vad iar concurand, fie si la concursuri mici si neinsemnate :(

Andreea
7th October 2009, 19:29
Nu stiu cand revine in competitii, dar in cateva zile va fi in Arizona sa se antreneze si aseara a fost la ceremonia 'Swimmer of the year awards' in Canberra:
http://img15.imageshack.us/img15/83/34561852n.jpg

praf_de_stele
7th October 2009, 21:21
wow, ce bine`i sta la costum :) si a luat vreun premiu ceva? adica nu prea avea pt ce, ca doar n`a participat la competitiile importante

mersi ca ne tii la curent aici :P daca se duce sa se antreneze inseamna ca nu mai are probleme de sanatate..sper :huhu:

Andreea
7th October 2009, 21:27
Da, si eu cred ca nu mai are nimic si nu cred nici eu sa fi castigat ceva, ar fi spus el ceva