PDA

View Full Version : MP al Italiei la Monza



bapsy
12th September 2004, 13:13
Vad ca nimeni nu s-a incumetat sa deschida acest thread. Fiind cunoscut campionul mondial cred ca Formula 1 anul asta nu mai prezinta nici macar dramul de interes pe care-l prezenta pana acum.

Totusi poate tocmai acuma devine interesant ... este curios de urmarit ce urmeaza, cine ocupa urmatoarele locuri.

Rezultatele dupa calificari sunt urmatoarele:

1 Rubens Barrichello Ferrari 01.20,089
2 Juan Pablo Montoya BMW-Williams 01.20,620
3 Michael Schumacher Ferrari 01.20,637
4 Fernando Alonso Renault F1 01.20,645
5 Takuma Sato BAR-Honda 01.20,715
6 Jenson Button BAR-Honda 01.20,786
7 Kimi Räikkönen McLaren-Mercedes 01.20,877
8 Antonio Pizzonia BMW-Williams 01.20,888
9 Jarno Trulli Renault F1 01.21,027
10 David Coulthard McLaren-Mercedes 01.21,049
11 Ricardo Zonta Toyota 01.21,520
12 Mark Webber Jaguar-Cosworth 01.21,602
13 Olivier Panis Toyota 01.21,841
14 Christian Klien Jaguar-Cosworth 01.21,989
15 Giancarlo Fisichella Sauber-Petronas 01.22,239
16 Felipe Massa Sauber-Petronas 01.22,287
17 Giorgio Pantano Jordan-Ford 01.23,239
18 Zsolt Baumgartner Minardi-Cosworth 01.24,808
19 Gianmaria Bruni Minardi-Cosworth 01.24,940
20 Nick Heidfeld Jordan-Ford 01.22,301

Observatie: Nu am deschis poll pentru ca nu mai are rost, cursa se va desfasura in cateva ore.

bog_tom
12th September 2004, 14:37
sa presupunem prin absurd ca o sa castige Ferrari :drak:

bapsy
12th September 2004, 14:40
Vezi de ce n-am pus Poll :D?

RedBaron
12th September 2004, 15:14
As merge pe mana lui Schumi, dar nu sunt sigur ca va castiga daca sunt obiectiv. Va fi interesant de urmarit Montoya si Barrichello. Pana la urma si vremea e schimbatoare la Monza, deci greu de zis.
Monza e un circuit clasic si ar trebui sa genereze o cursa spectaculoasa, deci pana la urma cam pe asac ceva as paria. O cursa spectaculoasa.
Forza Ferrari!

Catalanul
12th September 2004, 15:23
si eu zic ca va fi o cursa frumoasa, dar mai spectaculoasa decat cea de la SPA nu cred :D
Eu merg tot pe mana lui Schumi, iar daca el nu va castiga cursa sper sa o faca Alonso :ok:

cocomic
12th September 2004, 17:23
Presupunerea lui bog_tom prin absurd s-a adeverit... din cate tin eu minte, atunci ipoteza nu este adevarata... care o fi fost ipoteza ? :rolleyes:

Cuvintele sunt de prisos pentru a lauda echipa Ferrari... oricum atat de mult s-a scris si vorbit, incat am cadea in penibil :D

In penibil pe de alta parte au fost DIN NOU comentatorii TVR, in special miki alexandrescu... nu e posibil sa fii atat de orb sau aerian incat sa nu poti comenta ceea ce vede tot globul... n-a observat depasiri, s-au hazardat in tot felul de afirmatii si povesti fantastice... ce mai... :rosu: :rosu: :rosu:

RedBaron
12th September 2004, 23:01
Un GP super! Cu riscul de a fi penibil sau "a cadea in penibil" Schumi merita toate laudele. A gresit, se poate spune si asa, dar a recuperat cu o regularitate de invidiat. Cam o secunda pe tur, avea la un moment dat 31 de sec fata de locul intai... Tur rapid dupa tur rapid... In alte circumstante ar fi castigat fara probleme acest GP, cu toata opozitia lui Barrichello.
E adevarat, pentru a reusi asa ceva iti trebuie si un monopost pe masura talentului. Nu stiu cata lume isi da seama ca Schumi nu a mai abandonat din motive tehnice de vreo 55-60 de curse.
Pana la urma, cei de la care eu asteptam mai mult la Monza au dezamagit. Montoya cu probleme la cutia de viteze, Raikkonen DNF... Alonso DNF. Coulthard o cursa buna, dar marcata din start...
Azi am vazut un SuperSchumi! ;)

fia
13th September 2004, 04:58
Intr-adevar superba cursa. De mult nu am mai vazut o cursa asa frumoasa. Am si eu o intrebare legata de regulament: cand a iesit Alonso pe nisip a facut semn la comisarii de cursa sa-l impinga si acestia au refuzat. Ma rog, acestia fiind italieni se intelege... daca era un Ferrari pun pariu ca il impingeau :D... Si intrebarea: cum trebuie sa actioneze comisarii, la alegerea lor? Au voie sa impinga masina? Sau nu? Imping doar pe cine vor ei :evil:?

ADelPiero
13th September 2004, 10:20
e clar ... Ferrari isi fac de cap :yeah: bv lor (eu cu ei tin)
Acest MP a fost foarte foarte frumos, in comparatie cu cele care au fost pana acuma ... de aceea m`am si uitat ... altele cand Schumi conduce cursa din prima tura pana in ultima .. si mai zice ca Schumi si`a marit distanta la 30 de secunde de locu` 2 , apoi, Schumi i`a ajuns din urma pe toate masinile pana la pozitia 4 , ca etc , astea sunt foarte enervante si plictisitoare (chiar daca tin cu ei)...
insa, aceasta cursa a fost titanica :ok:

bog_tom
13th September 2004, 10:29
cocomic, nu putem stabili reguli generale... deci nu ne putem astepta la ipoteze cunoscute (cel putin nu din din partea mea :))

eu zic ca merita sa-i dedicam ac. lui lui bapsy daca tot a deschis discutia despre MP al Italiei si care spunea ca nu mai pot fi spectaculoase cursele din acest sezon :ok:

bapsy
13th September 2004, 13:05
Multumesc pentru dedicatie. Intr-adevar nu ma asteptam sa fie chiar asa de spectaculoasa cursa (chiar daca am adormit - din reflex :D, dar mi-am inregistrat dupa aia "Highlights" la RTL). Oricum eu astept sezonul viitor curse spectaculoase si in sensul de bataie pt titlu, chiar daca stiu ca voua va convine situatia de fata :D

@fia: legat de comisari, nu stiu daca sunt obligati sau nu, dar din moment ce pun mana pe o masina s-a terminat cursa pentru acel pilot ... iar la Alonso oricum era terminata.

bog_tom
13th September 2004, 13:13
eu cred ca Ferrari-stilor le plac provocarile si sper ca pe viitor sa fie si mai mult spectacol creat .... tot de Ferrari :ok:

PS. mai stiu eu pe cineva care doarme duminica :D

RedBaron
13th September 2004, 14:54
@fia: legat de comisari, nu stiu daca sunt obligati sau nu, dar din moment ce pun mana pe o masina s-a terminat cursa pentru acel pilot ... iar la Alonso oricum era terminata.
Gresit! :rolleyes: Au voie sa impinga o masina... asta s-a intamplat chiar sezonul trecut cand Schumi a fost ajutat la... Nurburgring parca. Sau acu 2 sezoane? Nu mai imi amintesc exact. Dar si comentatorii de la RTL si-au amintit de aceasta faza.
Conform regulamentului, asa cum il stiu eu, se specifica in felul urmator: un monopost trebuie scos din zona periculoasa odata ce a parasit pista sau este imobilizat... Ori Schumi atunci ramasese cu 2 roti pe iarba si avea nevoie de un pic de ajutor ca sa revina... Nu era o zona periculoasa, era mai periculos sa iasa tipii cu tractorul ala, decat sa-i dea un mic impuls... Alonso, e aici e mai greu, pentru ca se afla in sens invers pistei, intr-o sicana, cu mai mult de 3sferturi din masina in nisip. Deci o alta situatie. Acuma, comisarii de traseu sunt acoperiti, dar poate daca eram in Spania, era ajutat. Cred ca e la latitudinea lor sa i-a decizia corecta sau li se comunica prin statie, de la Race Control.

bapsy
14th September 2004, 17:08
Ce ciudat. Eu chiar stiam ca daca ating comisarii masina acel pilot a iesit din cursa. Nu-mi vine acuma un exemplu in minte ...

Apropos, stiti cumva unde pot sa gasesc regulamentul oficial? Pana acuma am gasit doar regulile noi introduse in 2004. As fi totusi curioasa sa citesc mai multe pe aceasta tema.

bog_tom
14th September 2004, 17:18
bapsy, tu stii ce simplu e sa dai o cautare in Google ? :D

http://www.formula1.com/insight/rulesandregs/13/1220.html


Outside assistance

As a general rule a driver must drive the car ‘alone and unaided’. However, if a driver stops in a dangerous position during a race it is the responsibility of the marshals to move the car to safety as quickly as possible. This may involve assisting a driver if he is unable to drive the car.

bapsy
14th September 2004, 17:49
Pai de ce sa mai caut daca te am pe tine sa faci treaba asta :D?

bog_tom
14th September 2004, 18:14
ai dreptate... de acum inainte te taxez cu cate o bere (rece) :)