PDA

View Full Version : Juan Martin Del Potro



Eddy DoubleD
17th August 2009, 13:08
Juan Martin Del Potro este un jucator argentinian nascut in data de 23.09.1988. A inceput sa practice tenisul la varsta de 7 ani cu antrenorul Marcelo Gomez. In copilarie era fanul lui Pete Sampras si spune ca il admira pe Marat Safin. Suprafata favorita este hard-ul. Antrenorul lui actual este Franco Davin(din martie 2008), iar antrenorul de fitness este Ignacio Mechon. Pana in acest moment a castigat 6 turnee: Stuttgart 2008, Kitzbuhel 2008, Los Angeles 2008, Washington 2008 si 2009 si Auckland 2009. A mai jucat 2 finale, la Tokyo in 2008 si la Montreal in 2009. Cele patru turnee castigate in 2008 au fost consecutive, stabilind un record. La dublu, a castigat turneul de la Indianapolis in 2007 impreuna cu Parrot. In acest moment ocupa pozitia a 6-a in clasamentul ATP, cea mai buna pozitie ocupata fiind a 5-a.

S-a nascut si are resedinta la Tandil(Argentina), oras in care s-au nascut si alti jucatori argentinieni ca Mariano Zabaleta, Juan Monaco, Maximo Gonzalez si Diego Junquiera. Tatal, Daniel, a jucat rugby in Argentina si lucreaza ca veterinar, iar mama, Patricia, este profesoara. Are o sora mai tanara, Julia. Vorbeste foarte bine limba spaniola si un pic engleza si italiana. Este un fan al echipelor de fotbal Boca Juniors din Argentina si Juventus Torino din Italia. Daca nu ar fi fost tenismeni, Juan considera ca ar fi urmat o cariera in arhitectura.

adrian_str
17th August 2009, 18:31
In opinia mea, Del Potro, Murray si Cilic reprezinta viitorul tenisului actual. In 2-3 ani, Fed se retrage, Djoko ajunge la "maturitate" (-a" tenisistica). Evident ca vor mai aparea si alti jucatori, dar sunt sigur ca cei 4 vor fi cap de afis. In legatura cu Nadal nu ma pot pronunta, dar sunt mai mult decat convins ca ori isi va schimba stilul de joc, ori se va retrage.
Fara doar si poate, argentinianul a progresat f mult, dar din pacate pt el, a ramas cu o carenta mai veche, conditia fizica. In rest, joaca un tenis excelent si este de apreciat. Oricum, am inceput sa-l am din ce in ce mai mult la inima :).

Eddy DoubleD
14th September 2009, 10:00
Cel mai important meci din cariera lui Delpo de pana acum(cu siguranta vor veni altele mult mai importante): finala US Open 2009, [1]Roger Federer(SUI) - [6]Juan Martin Del Potro(ARG).

ricochet4
14th September 2009, 17:33
Ce o sa piarda betigas, predictia mea ca in 3 seturi.

Eddy DoubleD
14th September 2009, 17:52
Ce o sa piarda betigas, predictia mea ca in 3 seturi.

Pastreaza pentru tine.:sleep:

Asa au zis si "nadalistii" aseara. Ai grija ce-ti doresti ca s-ar putea sa nu se implineasca.

Eddy DoubleD
15th September 2009, 14:55
Finala US Open 2009: Juan Martin Del Potro d. Roger Federer 3-6, 7-6(5), 4-6, 7-6(4), 6-2./OLE/

Andreea
15th September 2009, 17:46
Felicitari lui Del Potro, sincer nu ma asteptam sa castige finala, dar a castigat meritat si a fost un meci frumos! Desi sunt trista pentru Roger, ma bucur pentru Juan!

Cristina
15th September 2009, 18:08
Felicitari JMDP!:cheer:De azi esti al doilea jucator favorit al meu dupa Roger!La cat mai multe trofee!

Xaviesta
19th September 2009, 01:41
Sunt sigur ca Potro o sa devina candva no.1 dar acum nu cred...e la prea mare diferenta de pct pana la locul 1

utd4ever
19th September 2009, 02:09
Acum cand ? Normal ca nu o sa sara direct pe locul 1 de pe 6 ... dar matematic si teoretic, el e favorit sa fie numaru 1 mondial inainte de US Open 2010 ... :D

dyaconu
21st September 2009, 00:59
Ca si atlet, acest jucator se pare ca a facut progrese serioase in a-si imbunatati capacitatile fizice. Pacat ca dozarea efortului inca ii pune probleme (a se vedea caderile din seturile pe care le-a pierdut la 0 sau aproape...)
Este inca tanar si ceea ce nu reuseste inca (si nu e singurul din circuit) este sa-si stapaneasca psihicul, sa fie calm, continuu concentrat. Nu zic ca ar fi usor, dar cred ca atat pentru el cat si pentru Djokovic, s-ar putea pune un mai mare accent in antrenament.
Ca si reviriment al turneului, este indiscutabil Juan Martin del Potro, ramane de vazut daca va avea oameni priceputi in jurul sau care sa-l poata mentine la cotele acestea inalte... Din pacate nu toti au acel talent nativ, sclipire de geniu ca ale elvetianului..
Totusi pentru frumusetea acestui sport si pentru competitie, ar fi bine sa il vedem pe delPotro mai des in aceasta postura ca cea din finala de la US Open 2009.

ducus
29th September 2009, 10:25
820p. are de aparat argentinianul luna octombrie (Madrid, Tokyo si Basel), dar va ramane fara probleme pe locul 5 fiindca are un avans de 1775p. fata de Roddick.

Eddy DoubleD
29th November 2009, 16:59
Finala Turneului Campionilor 2009, Londra(Anglia): JUAN MARTIN DEL POTRO(ARG) vs Nikolay Davydenko(RUS)

Eddy DoubleD
29th November 2009, 19:35
N.Davydenko d. J.M.Del Potro 6-3, 6-4:(

Eddy DoubleD
11th January 2010, 12:37
Juan Martin Del Potro urca pe locul 4 ATP, fiind cea mai buna pozitionare a lui in clasament.:yeah:

Nadalfan
14th January 2010, 11:54
Din pacate DelPotro are doar 5 pct peste Murray asa ca nu cred ca va mai ramane peste scotian in clasament si dupa AO,deoarece nu-l vad facand mare branza la openul australiei.

ducus
12th February 2010, 12:00
Del Potro va lipsi o lună de zile :(

Câștigătorul turneului de Mare Șlem de la Flushing Meadows (US Open) în 2009, argentinianul Juan Martin del Potro, numărul cinci în ierarhia ATP, va absenta de pe terenurile de tenis cel puțin o lună de zile în urma agravării durerilor pe care le avea la încheietura mâinii drepte.

Argentinianul în vârstă de 21 de ani a mai acuzat dureri și înaintea primului turneu de Mare Șlem din acest an, la Australian Open, unde a fost eliminat în turul patru, de croatul Marin Cilici. Del Potro nu va participa la turneele de la Marsilia și Dubai. Mai mult, el va rata și confruntarea de Cupă Davis cu Suedia, urmând să revină, cel mai probabil, la turneul de la Indian Wells, în 11 martie.

Juan Martin del Potro suferă de tendinită la încheietura mâinii drepte, problemă pe care a avut-o și la US Open, în 2009, când a reușit totuși să îi învingă pe principalii favoriți, Rafael Nadal și Roger Federer.

http://www.evz.ro/articole/detalii-articol/886312/Del-Potro-va-lipsi-o-luna-de-zile/
Naspa cu accidentarile astea, mi-e sa n-o ia pe urmele lui Nadal...

Xaviesta
12th February 2010, 12:07
pf...toti jucatorii cu care tin si eu cu adevarat (nadal, del potro) sufera de tendinita:|:|:|

Eddy DoubleD
12th February 2010, 13:23
Ce naspa.:( Era clar ca problemele s-au agravat, dar chiar atat de rau.:(Sper sa-si revina dupa aceasta luna.

ducus
12th February 2010, 17:38
pf...toti jucatorii cu care tin si eu cu adevarat (nadal, del potro) sufera de tendinita:|:|:|
Pe vremea lui Becker, Sampras, Ivanisevic sau Chang nu exista asa ceva! :rosu: In ritmul asta, o sa devina vreunul din top 10 number one la pastele cailor!

Optimistul
12th February 2010, 17:48
Nu exista pt. ca nu se juca la viteza asta iar tehnologia de atunci nu-ti permitea sa joci atat de liftat - ceea ce a dus la tendinita .
Nu va intrebati de ce Federer nu se accidenteaza niciodata ?

Joe
12th February 2010, 18:01
Pe vremea lui Becker, Sampras, Ivanisevic sau Chang nu exista asa ceva! :rosu: In ritmul asta, o sa devina vreunul din top 10 number one la pastele cailor!

Un nou nr.1 vom vedea ori in 2011 ori 2012.Posibil sa fie Tomic,sau Djokovic/Murrray.In momentul de fata,nici unul nu poate sa-l bata pe Federer.Nici mental,nici fizic.

Xaviesta
12th February 2010, 22:11
Un nou nr.1 vom vedea ori in 2011 ori 2012.Posibil sa fie Tomic,sau Djokovic/Murrray.In momentul de fata,nici unul nu poate sa-l bata pe Federer.Nici mental,nici fizic.

fizic?!?!...fizic pot sa il bata pe federer mai multi in momentul asta cred...pe Murray nu il vad no.1 in 2011 - 2012...poate Djoko sau del potro...poate chiar si Tomic daca se pune pe tenis calumea:D...sa nu mai faca multe greseli..

raulmad
4th May 2010, 18:20
Din pacate Delpo s-a operat la incheietura mainii si va lipsi, se pare, aproape tot sezonul.....

M.I.B.
4th May 2010, 18:44
Daca va lispi tot anul,o sa cada pana pe 220-230

Roddicted
4th May 2010, 18:45
pff...chiar e grav.

El Pistolero
4th May 2010, 18:49
banuiesc ca si-a blocat clasamentul atunci.(cred ca mai este regula asta).

Optimistul
4th May 2010, 19:16
Adica l-a inghetat , daca are motive la ITF si plateste se poate ingheta .

Xaviesta
5th May 2010, 00:09
Del Potro:(((.....se pare ca e mult mai grav decat credeam...sper ca peste un an - 2 o sa mai poata sa joace la acelasi nivel

Cristina
5th May 2010, 00:18
Asta da veste trista!Pacat!:(Era printre jucatorii care chiar erau capabili sa le opuna rezistenta lui Federer si Nadal si era abia la inceput.Nu imi vine sa cred!:sad:

Optimistul
5th May 2010, 09:58
Del Potro:(((.....se pare ca e mult mai grav decat credeam...sper ca peste un an - 2 o sa mai poata sa joace la acelasi nivel

Nu cred ca va dura atat de mult recuperarea , anul asta va juca in turnee .

Eddy DoubleD
5th May 2010, 10:19
Ghinionist rau.:( Si chiar cand era in varf de forma si sigur putea si mai mult. Daca era in forma de anul trecut avea sanse si la RG pe zgura.

michai
5th May 2010, 12:23
Chiar e o veste trista:(.Sper sa revina cat mai repede:ok:
si eu stiam ca poti sa iti ingheti clasamentul daca ai motive intemeiate

Sorin Blaj
5th May 2010, 19:41
Veste ff proasta. Se pare ca succesul se plateste scump in tenis.

Cipri
18th July 2010, 11:24
Scandal în Argentina: Del Potro și-a cumpărat o stradă!

http://www.prosport.ro/alte-sporturi/tenis/scandal-in-argentina-del-potro-si-a-cumparat-o-strada-6597046

El Pistolero
18th July 2010, 11:28
Tocmai acuma am vrut sa postez eu.:happy

ANGELA 68
22nd July 2010, 23:04
Cred ca succesul la ametit .
El trebuie sa se ocupe de tenis nu de cumparat strazi.:evil:

Sorin Blaj
5th August 2010, 16:45
Tenis: Del Potro, primul antrenament dupa operatie
Joi, 5 august 2010


Argentinianul Juan Martin Del Potro a efectuat prima sedinta de pregatire, dupa operatia la incheietura mainii drepte, interventie pe care a efectuat-o in luna mai.

"A efectuat cateva lovituri, din centrul terenului", a povestit antrenorul Franco Davin, citat de cotidianul "Clarin" din Buenos Aires. Davin a adaugat ca i-a interzis lui Del Potro sa se miste prea mult pe teren: "A fost un prim antrenament, foarte usor. Nu putem vorbi inca de reintrarea in competitii".

Tinand cont de conditia sa fizica, Juan Martin Del Potro nu isi poate apara titlul la US Open, castigat anul trecut in fata lui Roger Federer.

Eddy DoubleD
5th August 2010, 17:34
E un inceput.:) De abia astept sa-l revad pe terenurile de tenis.

Michael Nick
9th August 2010, 15:31
Cand se preconizeaza ca revine ?

luma
9th August 2010, 22:11
Daca lucrurile merg bine, s-ar putea in noiembrie.

El Pistolero
9th August 2010, 22:13
Adica cand e pauza.:happy

luma
9th August 2010, 22:37
Da, dar el asa preconizeaza.:P

"Has not play any further tournaments since January…On 4 May, at the Mayo Clinic in Rochester, Minnesota, underwent surgery on his right wrist…On 19 May, he announced he was targeting a November comeback."

Sorin Blaj
9th August 2010, 23:37
Cel mai probabil o sa revina in ianuarie.

Eddy DoubleD
10th August 2010, 00:19
Cel mai probabil o sa revina in ianuarie.

Da, mai degraba. Cred ca vrea sa revina direct in forma pt AO.

ducus
29th August 2010, 12:50
Pfai, cat va cadea del Potro dupa US Open, pana pe 36-37 din cauza ca nu-si poate apara titlul!:( Credeti ca va mai putea reveni la forma de alatadata dupa aceasta cadere? Eu zic ca pana dupa AO 2011 n-are nicio sansa sa urce inapoi in top 10.

Eddy DoubleD
29th August 2010, 13:29
Pana dupa AO 2011 in niciun caz. Insa sunt sigur ca-si doreste foarte mult sa-si ia revansa pentru acest an pierdut intr-un moment nefavorabil.

ducus
29th August 2010, 15:11
Totusi, prima parte a anului viitor zic eu ca o sa-l dezavantajeze, fiindca sunt turnee mai mult pe zgura, unde el are doar 2 titluri, deci din punctul asta de vedere nu stiu cat de mult ar avea sansa sa recupereze. Iar masters-uri deocamdata n-a castigat niciunul.
In prima jumatate a anului doar Rotterdam, Memphis si Dubai sunt pe hard, turnee mai importante (500) la care ar putea participa.
La IW si Miami nu cred ca are nicio sansa.

iuli
29th August 2010, 15:31
^ :happy:happy:happy

Cristina
29th August 2010, 15:34
Totusi, prima parte a anului viitor zic eu ca o sa-l dezavantajeze, fiindca sunt turnee mai mult pe zgura, unde el are doar 2 titluri, deci din punctul asta de vedere nu stiu cat de mult ar avea sansa sa recupereze. Iar masters-uri deocamdata n-a castigat niciunul.
In prima jumatate a anului doar Rotterdam, Memphis si Dubai sunt pe hard, turnee mai importante (500) la care ar putea participa.
La IW si Miami nu cred ca are nicio sansa.

mai vedem noi ce o mai fi pana la anul...sa nu ne precipitam

Eddy DoubleD
13th September 2010, 19:38
Dupa acest US Open unde nu a putut sa-si apere titlul de anul trecut, JMDP a coborat pana pe locul 34.

adrian_str
14th September 2010, 00:08
Dupa acest US Open unde nu a putut sa-si apere titlul de anul trecut, JMDP a coborat pana pe locul 34.

Asta n-ar fi mare lucru. Stai sa-l vezi cu 0 (zero) puncte in clasament! In 2011 cred ca are sanse f mari sa ia premiul pt revenirea anului.

Eddy DoubleD
14th September 2010, 00:13
Logic ca daca se va simti bine, va reveni rapid sus.

Xaviesta
23rd September 2010, 21:15
DEL POTRO RETURNS IN BANGKOK

http://www.atpworldtour.com/News/Tennis/2010/09/Other/Del-Potro-Returns-In-Bangkok.aspx

Eddy DoubleD
23rd September 2010, 21:17
In sfarsit... Sper ca se simte bine fizic ca sa poata juca normal si sa nu recidiveze nimic.

Roddicted
23rd September 2010, 21:19
va fi interesant

iuli
24th September 2010, 10:22
ATP needs Del Potro.

Eddy DoubleD
24th September 2010, 15:19
ATP needs Delpo 100% E important si asta.;)

TenisFan
24th September 2010, 15:40
Tenisul are nevoie de Del Potro precum drogatii au nevoie de inca o doza. :shocked: ;)

Eddy DoubleD
24th September 2010, 15:47
E chiar mai rau decat atat.:ras-plans: Mai degraba se lasa drogatii de droguri, decat sa-l lase ATP-ul pe Delpo.

Eddy DoubleD
28th September 2010, 19:26
Meciul de revenire a lui Delpo la ATP Bangkok:

O.Rochus d. J.M.Del Potro 7-6(7), 6-4

In ciuda infrangerii asteptate oarecum, argentinianul a facut un meci bun si da semne ca poate reveni la forma pe care a avut-o inaintea accidentarii.

Cipri
9th December 2010, 15:36
Del Potro revine în circuitul ATP, în ianuarie, la Sydney

http://www.prosport.ro/alte-sporturi/tenis/del-potro-revine-in-circuitul-atp-in-ianuarie-la-sydney-7796636

Sorin Blaj
9th December 2010, 16:16
Era si timpul.

Eddy DoubleD
9th December 2010, 18:01
Revine?! Cam fortata exprimarea tinand cont ca a jucat si acum cateva saptamani. Dar sper ca "revine" inseamna ca-l vom vedea pe Delpo de anul trecut.:)

raulmad
9th December 2010, 18:06
Revine?! Cam fortata exprimarea tinand cont ca a jucat si acum cateva saptamani. Dar sper ca "revine" inseamna ca-l vom vedea pe Delpo de anul trecut.:)

Cred ca o sa ai ceva de asteptat pana revine la forma din 2009. Niciun jucator nu "rupe norii" dupa o accidentare. Mai ales dupa una asa de grava ca a lui Martinica....

Eddy DoubleD
9th December 2010, 18:08
Am vazut asta in meciurl cu Rochus. Dar totusi atunci nu a aratat asa rau pe cat ma asteptam. Adica as fi zis ca singura lui problema e ca nu a mai jucat meciuri oficiale. In rest parea destul de ok.

raulmad
9th December 2010, 18:17
"Parea" OK. Dar avand in vedere ce s-a intamplat dupa (si nu ma refer la faptul ca a pierdut in cele doua meciuri pe care le-a jucat) numai OK nu era. Probabil nu a mai avut rabdare si s-a intors pe teren dar....Bine ca a renuntat complet la anul 2010. Oricum nu mai conta.
Partea buna e ca avand clasament protejat si beneficiind de wilcarduri el nu poate decat sa adune puncte si incet incet sa revina unde ii este locul. Cat de repede va fi in stare sa faca asta....e greu de spus. Din pacate la AO are nevoie de mult noroc la tragerea la sorti: nu cred ca si-ar dori sa se intalneasca prin turul 1 cu Federer, Nadal, Murray sau Djokovic ca sa ma refer doar la Top4.

Eddy DoubleD
9th December 2010, 18:27
Cred ca ar fi bine sa nu dea de vreun cap de serie in primul tur.:lol:

aLLiin
9th December 2010, 18:54
Si sa prinda si un culoar favorabil macar pana in optimi...

Xaviesta
9th December 2010, 20:50
Optimi e destul de mult dupa ce accidentare vine. De-abia astept sa vad cum joaca.:D

Cipri
9th December 2010, 23:28
Daca da iarasi cu ,,ciocanul" o sa aiba viata grea cu el cei din top 10 . :)

Cristina
10th December 2010, 00:11
In sfarsit!:yeah:

Eddy DoubleD
14th February 2011, 17:20
Dupa semifinala de la San Jose, Delpo a reintrat in top 300, pe locul 298(+186).

sannicola
14th February 2011, 17:21
top 300 ce ciudat suna :happy

Eddy DoubleD
14th February 2011, 17:25
Era top 500 saptaman trecuta:cry: Mai ciudat:)

adrian_str
17th February 2011, 16:03
Anul asta el si Tursunov lupta pt trofeul "Revenirea anului".

Eddy DoubleD
17th February 2011, 16:08
Cred ca mai degraba Juan lupta cu el insusi:) Eu zic ca e mult mai motivat decat Tursunov, pentru ca are o varsta, are in spate un USO castigat, a fost numarul 5 mondial. Are ceva de deomstrat:) Rusul are mai putine, desi e clar ca are valoare de top 100, poate chiar 50 si probabil va ajunge acolo.

adrian_str
17th February 2011, 16:17
Cred ca mai degraba Juan lupta cu el insusi:) Eu zic ca e mult mai motivat decat Tursunov, pentru ca are o varsta, are in spate un USO castigat, a fost numarul 5 mondial. Are ceva de deomstrat:) Rusul are mai putine, desi e clar ca are valoare de top 100, poate chiar 50 si probabil va ajunge acolo.

Tursunov si-a revenit dpdv fizic si marsaluieste spre top 100. Acum ceva minute l-a batut pe Ljubicic dupa un meci in care n-a avut de salvat nicio minge de break si a castigat 15 puncte in plus fata de croat. In ultima luna a castigat un challenger in Singapore, cu un singur set pierdut, si a cedat la Rotterdam in turul 2 la Berdych, in 3 acte. Pare sa fie pe calea cea buna. Daca va continua in ritmul asta, n-are cum sa nu prinda top 30.
Legat de Delpo. Din pacate pt el, ca sa ajunga in top 10, ii trebuie macar un sfert de Mare Slam si vreo 3 de Masters Series. Nu e imposibil, dar nu stiu daca in momentul asta chiar are un nivel de joc atat de ridicat. Eu l-am vazut saptamana trecuta in doua meciuri si nu mi s-a parut ca are forta necesara pt a bate pe cineva din top 10. De altfel a si pierdut la Verdasco destul de clar. Cele doua MS din America din martie sunt foarte importante pt ca pana la RG si Wimbledon are nevoie de puncte la turneele importante pe hard.

Cristy RVD
17th February 2011, 17:42
Tursunov e jucator de top 10 pe hard.

adrian_str
17th February 2011, 20:41
Tursunov e jucator de top 10 pe hard.

Nici chiar top 10, dar la capacitate maxima, in top 20.

Eddy DoubleD
17th February 2011, 22:15
Top 10 e exagerat:) Top 20 e la limita de a fi exagerat:)

Eddy DoubleD
22nd February 2011, 23:32
A mai urcat 132 de locuri si acum e pe pozitia 166. Inca un pic si reintra in top 100:D Ce usor e cand ai o singura directie: in sus:D

Cipri
23rd February 2011, 01:16
Clasamentul chiar nu conta pentru un jucator de talia lui Delpo . E clar ca prinde top 15 anul acesta .

raulmad
23rd February 2011, 11:53
Toate sunt foarte clare pt unii dintre voi...

Eddy DoubleD
23rd February 2011, 12:40
Din moment ce nu are nimic de aparat, e clar:D Plus ca cine stie cum mai castiga un USO:rolleyes:

Cipri
23rd February 2011, 22:29
Toate sunt foarte clare pt unii dintre voi...
Si de ce sa nu fie foarte clare ?
Delpo e un jucator care prezinta garantii :
- fost campion la Us Open
- fost nr 4 mondial
- tanar , dornic de a obtine cat mai multe victorii

Ma uit la locul 10 si il vad pe Melzer ca e acolo . De ce nu ar putea argentinianul sa ajunga din nou sus in clasament ? :rolleyes:

raulmad
24th February 2011, 11:17
Si de ce sa nu fie foarte clare ?


Pt ca se pot intampla multe. Nimic nu e sigur.

Ma amuza siguranta cu care sustii anumite lucruri. Cu putin timp inainte citisem ce-ai scris de Simona Halep (care tocmai pierduse): sigur Top 30 anul asta; apoi am ajuns la Delpo: sigur Top 15, etc. In ceea ce-l priveste pe Del Potro: citeste articolul Luminitei Paul din GSP are mare dreptate. E posibil sa ajunga sus in clasament (n-are nimic de aparat) dar e sigur ca va ajunge acolo? Ramane de vazut.

Cipri
24th February 2011, 15:48
Pt ca se pot intampla multe. Nimic nu e sigur.

Ma amuza siguranta cu care sustii anumite lucruri. Cu putin timp inainte citisem ce-ai scris de Simona Halep (care tocmai pierduse): sigur Top 30 anul asta; apoi am ajuns la Delpo: sigur Top 15, etc. In ceea ce-l priveste pe Del Potro: citeste articolul Luminitei Paul din GSP are mare dreptate. E posibil sa ajunga sus in clasament (n-are nimic de aparat) dar e sigur ca va ajunge acolo? Ramane de vazut.
Normal ca nimic nu e sigur , dar pentru mine aceste 2 posibile ascensiuni sunt foarte clare .

ducus
25th February 2011, 10:07
Oare va obtine WC pentru IW? Deocamdata vad ca pe site lista seederilor e foarte clara, ramane de vazut daca se mai retrage cineva intre timp...

Eddy DoubleD
25th February 2011, 14:09
Isi foloseste clasamentul protejat. E pe tabloul principal:ok:

El Pistolero
28th February 2011, 15:44
A ajuns pe 89.:)

Cipri
29th June 2011, 01:37
Clasamentul chiar nu conta pentru un jucator de talia lui Delpo . E clar ca prinde top 15 anul acesta .

Si de ce sa nu fie foarte clare ?
Delpo e un jucator care prezinta garantii :
- fost campion la Us Open
- fost nr 4 mondial
- tanar , dornic de a obtine cat mai multe victorii

Ma uit la locul 10 si il vad pe Melzer ca e acolo . De ce nu ar putea argentinianul sa ajunga din nou sus in clasament ? :rolleyes:
@raulmad

Dupa Wimbledon probabil va ajunge undeva in jurul locului 15 ATP . Acum ti-e clar ?:D

Nu o sa mai aiba punct de aparat pana la finalul lui 2011 , iar in plus de asta vine si hardul asa ca are drum deschis . :)

aLLiin
29th June 2011, 01:44
Chiar top 10 as risca sa anticipez...

Cristy RVD
29th June 2011, 11:22
Dar e clar, locul lui Del Potro e intre primii 5.Daca nu se accidenteaza, multi ani nu iese de acolo.

Eddy DoubleD
29th June 2011, 17:48
Pana la finalul anului va fi in top 10, poate chiar top 5 cu un parcurs foaret bun la USO(de ce nu sa-l castige iar:D). Singura problema e starea lui fizica. Am impresia ca oricand s-ar putea "sparge".

Eddy DoubleD
17th February 2013, 18:52
Finala Rotterdam: Del Potro vs Benneteau 7-6(2) 6-3

Al 14 titlu ATP pentru argentinian(1 GS, 4 ATP 500, 9 ATP 250). Pe de alta parte, Benneteau e la a 8-a finala ATP pierduta din tot atatea.

Eddy DoubleD
24th March 2014, 23:28
https://fbcdn-sphotos-h-a.akamaihd.net/hphotos-ak-prn2/t1.0-9/10003904_644713362248825_262831725_n.jpg

O poza cu Delpo dupa operatie. Recuperare rapida si sa speram ca revine mai puternic in 2015!:ok:

Eddy DoubleD
30th May 2014, 01:22
ejm6YRbqikQ

Delpo a intrat din nou pe teren dupa operatie:)

Poate o sa-l mai vedem anul asta totusi:) Nu a zis nimic despre cat va dra recuperarea.

quebec
30th May 2014, 22:15
Hai ca ar putea sa incerce reverul cu o mana!

Johnny D
1st June 2014, 13:21
Va incerca probabil o revenire in circuitul american, preferatul lui!:)

Eddy DoubleD
1st June 2014, 16:30
Va incerca probabil o revenire in circuitul american, preferatul lui!:)

Nu cred ca e atat de aproape de revenire. Tinand cont ca s-a operat doar la dreapta, are posibilitatea sa joace doar cu ea, dar ii trebuie si mana stanga 100% ca sa revina si recuperarea va dura tot asa de mult ca acum cativa ani. Pe finalul anului pe indoor sau doar la inceputul anului viitor cred ca sunt variantele.

Eddy DoubleD
3rd June 2014, 01:23
Cred ca asta e cea mai buna compilatie cu loviturile lui Delpo:

bVUedLOLEEQ

sannicola
3rd June 2014, 01:28
Casca ochii si uitate bine ca altele nu mai vezi :).

Eddy DoubleD
3rd June 2014, 01:40
Asa, asa, invarte cutitul in rana :(

El Pistolero
8th June 2014, 22:49
Vad ca incearca sa revina la Kuala Lumpur, dupa US Open.

Eddy DoubleD
8th June 2014, 22:51
Da, e pe lista, insa sigur va depinde de cum decurge recuperarea. Daca nu va fi pregatit, n-are rost. E bine ca totusi se poate antrena doar cu mana dreapta. Cand isi va putea folosi si mana stanga, isi va putea intra mai rapid in ritm.

Eddy DoubleD
11th July 2014, 19:45
HqJdrvo7MAc

Vad ca a inceput sa loveasca si BH-ul, incet, incet...Ma gandesc ca va putea reveni pe teren in toamna:D De abia astept...

Eddy DoubleD
25th July 2014, 02:21
ISO00voMXMI

A inceput si cu antrenamentele de BH. :ok:

Johnny D
27th July 2014, 17:53
In clipu 4 mi-a placut mai mult, incerca sa se transforme in Tsonga cel nebun din debut de an: imi ajunge o mana, cealalta o tin de rezerva!:))

Eddy DoubleD
28th July 2014, 20:37
Pentru asta s-a operat de fapt Delpo :)) :happy

https://fbcdn-sphotos-f-a.akamaihd.net/hphotos-ak-xpa1/t1.0-9/10524375_702389293147898_4261154978437518357_n.jpg

adrian_str
29th July 2014, 10:38
Pentru asta s-a operat de fapt Delpo :)) :happy

https://fbcdn-sphotos-f-a.akamaihd.net/hphotos-ak-xpa1/t1.0-9/10524375_702389293147898_4261154978437518357_n.jpg

Si aici, tot cu dreapta face munca cea mai grea!
Unul din lucrurile care n-am sa le inteleg niciodata este de ce stau unii oameni cu sapca pe cap in bucatarie si-n masina!

FanTasting
29th July 2014, 10:44
Unul din lucrurile care n-am sa le inteleg niciodata este de ce stau unii oameni cu sapca pe cap in bucatarie si-n masina!
In bucatarie, mai ales cand gatesti trebuie sa ai ceva pe cap ca sa nu cada fire de par prin mancare, lucru extrem de scarbos sa vezi fire de par prin mancare.

Johnny D
29th July 2014, 21:57
In bucatarie, mai ales cand gatesti trebuie sa ai ceva pe cap ca sa nu cada fire de par prin mancare, lucru extrem de scarbos sa vezi fire de par prin mancare.

Si cum ramane cu parul din nas?:D

quebec
7th November 2014, 14:42
Din poza asta, postata ieri, Delpo pare sa aiba cu vreo 10 kile in plus, va fi cam greu de revenit.

http://i.imgur.com/j3KzzWf.jpg

sannicola
7th November 2014, 15:57
suta de kg :D

Julio_Zane
7th November 2014, 18:20
FatDelpo :D :D las ca-si revine el :cool:

dextercioby
7th November 2014, 20:19
Hhaha, e un soi de Raonic mai slab. :D

Eddy DoubleD
7th November 2014, 20:40
Le da jos imediat in doua luni:)

Julio_Zane
8th November 2014, 16:15
asa zic si eu.O sa-si revina si va bate la fasole pe toata lumea.Agassi Style 1994.E preferatul meu dupa anii intregi de Agassi,Safin si Federer.USO 2015 ar fi ceva...

Tudor11
8th November 2014, 17:13
Daca pune muschi pe el nu are nimic daca este mai plinut.Sper sa revina in top 10 in 2015.:)

Eddy DoubleD
14th January 2015, 22:51
Sydney 2015: Delpo revine in ATP dupa aproape un an, fiind parca undeva sub locul 300

http://www.tennisworldusa.org/A-name-once-feared-by-Nadal-and-Federer-articolo21934.html

quebec
21st January 2015, 20:29
Delpo s-a operat iar la mana stanga

"A few hours ago I was in Australia, today at the Mayo Clinic. As recommended by my doctor, I underwent a minor surgery to fix the problem that caused me pain in the wrist. I feel more determined than ever to return to the courts sooner than later, to play tennis without feeling pain and to enjoy the love that you give me. I will begin rehabilitation in two weeks. Thanks!!"

http://i.imgur.com/n2kU8bm.jpg

Johnny D
22nd January 2015, 08:58
:( Daca o sa continue tot asa, o sa revina la 45 de ani cu incheieturi biomecanice noi instalate in a 74-a operatie...

Eddy DoubleD
15th May 2015, 07:43
http://www.tennis.com/pro-game/2015/05/more-wrist-consultations-del-potro-unlikely-play-french-open/54894/#.VVVq9bl_NBd

Suna "bine" :headbang:

El Pistolero
15th May 2015, 15:41
E gata de el. Nu va mai ajunge niciodata la un nivel de top. Tare mi-e ca se va retrage de tot cat de rapid daca problemele continua.

Xaviesta
15th May 2015, 23:52
Pr mine problema asta a lui Delpo e un mister. Nu am mai vazut jucator care sa aiba atatea probleme din cauza asta.

quebec
16th May 2015, 12:38
Tare mi-as dori sa-l revad in circuit la un nivel macar ca in 2013, va fi greu de tot sa revina.

Eddy DoubleD
20th May 2015, 23:38
Nu si-a pierdut speranta :ok:

Cipri
21st May 2015, 15:30
Revine dupa FO ?

quebec
15th June 2015, 18:47
Vesti proaste de la Delpo

https://www.youtube.com/watch?v=WXU21kVGYmU

sannicola
15th June 2015, 19:33
Daca ii mesajul de ramas bun cineva sa il anunte pe Eddy sa nu deschida link-ul :(.

Eddy DoubleD
15th June 2015, 20:03
I'm going to cry like a little girl :( Probabil asta va fi ultima incercare. Sper sa aibe noroc si sa-l mai vedem pe terenul de tenis sanatos inca o data.

Xaviesta
15th June 2015, 20:13
Deci are tendonul distrus la mana stanga. Si el e dreptaci. Ciudat rau.

Ma gandesc ca va incerca reverul cu o mana. Tin minte niste meciuri in care lovea numai slice cu reverul pentru ca pur si simplu nu putea sa foloseasca stanga.

quebec
15th June 2015, 22:00
Sunt gandurile unui om trist si care mai face o ultima incercare sa revina. Mi-as dori foarte mult sa reuseasca.

El Pistolero
16th June 2015, 00:28
Din pacate nu cred ca va mai reveni. Sau chiar daca va reveni nu va mai ajunge niciodata la un nivel de top, mai ales cu o singura mana. Mare pacat ca accidentarile i-au distrus cariera. :(

dextercioby
16th June 2015, 00:35
Eu tot nu inteleg cum si-a rupt mina stinga.

Cneazul
17th June 2015, 15:54
Tsonga a trecut acum cativa ani de la reverul cu doua maini la cel cu o mana. Nu inteleg de ce nu e dispus si Delpo sa faca la fel. Oricum principalele lui arme erau serviciul si forehandul.
http://www.tennis.com/pro-game/2015/01/del-potro-not-considering-one-handed-backhand/53608/#.VYFfXkYXfBw

Johnny D
17th June 2015, 18:24
https://www.youtube.com/watch?v=WXU21kVGYmU

Omul doar ca n-a zis ca pentru familia lui vrea sa se protejeze sa duca o viata fara dureri, dar daca n-ar fi familia ar risca totul pt tenis o data ce durerile ar inceta. E buna si familia cateodata, stie sa te tina departe cand tu insuti esti prea ambitios in pofida propriului bine fizic sau/si mental.


This to the God of Wrists: FUCK YOU _|_

quebec
2nd July 2015, 09:31
Noua mana bionica a lui Delpo este gata

https://www.facebook.com/JuanMartinDelPotro.Ok/videos/866691336717692/

adrian_str
2nd July 2015, 13:56
Noua mana bionica a lui Delpo este gata

https://www.facebook.com/JuanMartinDelPotro.Ok/videos/866691336717692/

Holy fuck!!:o:
Are sanse sa revina mai rapid de noiembrie?

Eddy DoubleD
2nd July 2015, 15:54
Ma indoiesc. Sa revina la anul, dar sa se simta bine. O sa mai rezist pana atunci :(

Johnny D
9th July 2015, 14:06
Noua mana bionica a lui Delpo este gata

https://www.facebook.com/JuanMartinDelPotro.Ok/videos/866691336717692/

Vesti excelente!:o: Daca e bi-Ionica poate juca inca de azi, si va si castiga inca multe alte titluri de GS!:D

Eddy DoubleD
31st July 2015, 05:18
The hardest moments of my career are gone, those in which I didn't know what I would do next. I've already told you the discomfort of being unable to do what I like and the suffering of watching tennis on TV. Today is a different story. I have great expectations for a new stage that began this week.
Before my last wrist surgery I told you on video that I was committing myself again in order to play pain-free. I told you I might have had a different life thanks to alternative therapies. But if I wanted to hit the double-handed backhand as I know I had to undergo surgery again. In that decision I exposed my thoughts about the future. Today I am more committed than ever to trying to come back. No more doubts or question marks. A new career for me starts today.
This doesn't mean it's easy. I always use the figure of "stumbling blocks" but I really feel that way. Maybe I found more stumbling blocks than others did, but you have to jump over them, overcome the problems, become stronger and move on.
Three surgeries on my left wrist, one on my right wrist. I don't know how many cases like mine there were in tennis. I just know that when I have a goal I try to achieve it.
This week I began rehab and did some light workout. While I start from scratch, I've been on a diet to maintain weight. I'll take the time that's necessary to name my new technical team.
I want to thank those who always talk to me on the streets, the ones what write on Twitter or Facebook to ask me how I feel or when I will return. Those who are waiting for me without contacting me, too. I don't know how long it will take, I do not know at what level I will play, but I hope to be with you on the tour again.

Am plans:plans::plans::plans:

Johnny D
31st July 2015, 08:06
bi-Ionica, expected!:cool:

Eddy DoubleD
23rd September 2015, 16:31
La multi ani, Delpo! :no1

:(:plans:

Luis Garcia10
23rd September 2015, 16:33
Cand revine in teren?

Julio_Zane
29th June 2016, 16:06
Juan Martin Del Potros Comeback.Un articol marca treizeizero

http://www.treizecizero.ro/news/reintoarcerea-lui-juan-martin-del-potro-cat-isi-poate-ingadui-delpo-sa-spere