PDA

View Full Version : Schumi the best of the best



amartuvshin
10th September 2004, 18:26
Cine crede ca Schumi nu este cel mai bun pilot din toate timpurile, este cu siguranta un om prost de tot!!!!!!!!!!!!

nu as vrea sa sterg afirmatiile tale, fiindca au dat nastere unor replici frumoase.
dar, desi si eu sint fan Schumi (in primul rand) si Ferrari, nu pot sa tolerez bolboroseli de genu asta.
asadar, ai un cartonas galben...............desi am eu impresia ca asta e singurul post al tau pe acest forum.
:ok:

bapsy
10th September 2004, 19:22
Sunt destule threaduri pe care se discuta daca Schumi e bun sau nu. Oricum nu se pune problema in maniera in care ai pus-o tu :mad: Daca ai argumente de ce ar fi bun, esti binevenit sa ni le impartasesti ... dar nu veni cu jigniri dinastea care s-ar putea sa-ti reprezinte tie IQ-ul :rosu:

cocomic
10th September 2004, 19:37
Cine crede ca Schumi nu este cel mai bun pilot din toate timpurile, este cu siguranta un om prost de tot!!!!!!!!!!!!

subiectivismul afirmatiei tale probabil ca izvoraste din doza mare de entuziasm pe care o ai... daca acest lucru poate fi inteles, jignirile aduse celorlalti colegi de forum care poate nu iti impartasesc radicalismul in opinii nu poate fi tolerat...

vorbind strict referitor la palmares, schumacher poate fi considerat cel mai mare pilot din toate timpurile... totusi, folosind o tehnica imprumtata din analiza economica, actualizand performantele tuturor campionilor mondiali din F1, in jurul afirmatiei tale se ridica un mare semn de intrebare, mai mult, chiar problema ridicata de tine poate fi una de prisos: se pot compara doi oameni apartinand unor perioade de timp diferite?...

schumacher insusi a spus ca oameni ca fangio trebuie admirati, pentru ca obtineau toate aceste performante intr-un 'sicriu pe roti', fara nici un sistem de siguranta... tot el a mai spus ca in fata afirmatiilor de genul celei pe care ai facut-o tu, tot ce poate el accepta este o comparare cu pilotii din generatia sa: se poate spune ca este cel mai de succes pilot al generatiei... ca e cel mai bun, atata timp cat materialul de concurs nu a fost egal, nu putem spune cu siguranta...

este sigur ca a fost superior tuturor coechipierilor de echipa :D

cu alte cuvinte, daca a = pilot, b = masina, comparand:

a1+b1 > a2+b2, nu avem de unde stii daca a1 > a2... intelegi?

P.S. Sunt mare fan Schumacher si Ferrari... doar ca incerc sa-mi pastrez obiectivitatea in discutiile cu ceilalti... ar fi frumos daca ai face si tu acelasi lucru

bapsy
10th September 2004, 20:28
cocomic, multumim pentru obiectivitate (era cat pe-aci sa te iert ca esti "mare fan Schumacher si Ferrari" :D). Pe alt thread se discuta de Schumacher vs. Senna si s-a ajuns la aceeasi concluzie, ca nu se pot compara ... buna ecuatie, perfect valabila :)

Sergio
12th September 2004, 22:26
cu alte cuvinte, daca a = pilot, b = masina, comparand:
a1+b1 > a2+b2, nu avem de unde stii daca a1 > a2... intelegi?

Sau daca b1>b2... :D

bog_tom
13th September 2004, 09:34
cu alte cuvinte, daca a = pilot, b = masina, comparand:

a1+b1 > a2+b2, nu avem de unde stii daca a1 > a2... intelegi?

asta e paradoxul Condorcet din economie (mai generalizat) :D

cocomic
13th September 2004, 11:46
pai daca sergio comenteaza si greselile de arbitraj din cartea de economie, nu te-ai fi asteptat ca si paradoxurile sa le ia tot de acolo? :drak:

Sergio
13th September 2004, 14:33
Stai flexat amice...Tu ai venit cu paradoxu, eu doar am completat. :D

Marius Titulesc
21st September 2016, 23:27
Un pilot de renume, sigur. Dar asta cu din toate timpurile e greu de verificat. A fost, vor fi si altii. Si asta ar trebui sa ne bucure.
____________________________________
Marius
Analiza economica (http://www.transferpricing.ro/vreau-o-analiza-de-comparabilitate/ce-este-un-studiu-de-benchmarking)

Lordul
7th October 2016, 20:17
dar a facut istorie ..recordul de 7 titluri va fi greu de egalat desi Vettel si Hamilton inca spera