PDA

View Full Version : Noul Cod Rutier 2006



Vadim
5th October 2006, 01:01
Ce ziceti de Noul Cod Rutier?

Mai jos iata cam care e propunerea de acordare a punctelor, inca nu e finala, dar in mare asta va fi.

Contraventii penalizate cu doua puncte (700.000 de lei):

- folosirea incorecta a luminilor de drum
- nerespectarea obligatiei de a folosi luminile de intilnire si pe timpul zilei pe autostrazi, drumuri expres si pe drumurile nationale europene (E)
- folosirea telefonului mobil in timpul mersului
- nefolosirea centurii de siguranta
- depasirea cu 10-20 km/h a vitezei legale
- refuzul inminarii actelor la cererea politistului
- circulatia pe drum cu accesul interzis

Contraventii penalizate cu 3 puncte (1.050.000 de lei):

- oprirea nejustificata/circulatia pe banda de urgenta
- depasirea cu 21-30 km/h a vitezei legale
- nerespectarea regulilor privind intoarcerea
- mersul inapoi, peste limita de distanta (50 m) prevazuta de lege
- schimbarea benzii, daca din aceasta cauza s-a produs un accident
- nerespectarea distantei corespunzatoare pina la vehiculul din fata

Contraventii penalizate cu 4 puncte (1.400.000 de lei):

- nerespectarea indicatorului STOP
- depasirea cu 31-40 km/h a vitezei legale
- conducerea pe spatiul destinat tramvaiului, atunci cind drumul public are mai multe benzi
- nerespectarea obligatiilor care revin conducatorului auto in cazul vehiculelor ramase in pana sau avarie (scoaterea acestora de pe carosabil)

Contraventii penalizate cu 6-8 puncte (2.100.000-2.800.000 de lei):

- refuzul de a permite imobilizarea vehiculului sau verificarea tehnica
- depasirea cu 41-50 km/h a vitezei legale
- nerespectarea semnificatiei indicatoarelor de trecere a caii ferate
- incalcarea liniei continue la virajul spre stinga
- patrunderea intr-o intersectie dirijata prin semafoare, daca manevra blocheaza circulatia

Contraventii penalizate cu 9-20 puncte (3.150.000-7.000.000 de lei)

- conducerea unui vehicul cu defectiuni la frina sau directie
- conducerea unui vehicul cu termenul inspectiei periodice expirat
- gesturile obscene sau aruncarea de obiecte pe sosea
- conducerea sub influenta bauturilor alcoolice
- depasirea cu mai mult de 50 de km pe ora a vitezei maxime admise

• Valoarea unui punct de penalizare este de 10 la suta din salariul minim brut pe economie, adica 350.000 de lei.

• La 15 puncte penalizare, carnetul se suspenda pentru o perioada de 30 de zile. O recidiva in urmatoarele 12 luni inseamna o noua suspendare a carnetului, dar pe o perioada de 60 de zile.

• Contravenientul, cu exceptia persoanei juridice, poate achita, in termen de doua zile lucratoare de la data primirii procesului-verbal de constatare a contravenientei, jumatate din minimum amenzii prevazute de lege. Persoanele juridice (societatile comerciale) vor fi obligate sa plateasca amenzile la valoarea lor maxima.

Hard
5th October 2006, 03:38
De obligativitatea purtarii centurii de siguranta nu scapa nici politistii, care se vor amenda intre ei, in caz ca vor fi prinsi fara centura.


hai ca asta e tare...:ras-plans:,in ce tara?

pinki
5th October 2006, 12:53
cate puncte pt calcarea liniei continue ca sa faci stanga :o: hua! mie nu-mi place codul asta rutier :D

pytzy
5th October 2006, 15:42
Asta cu purtarea centuri de siguranta de catre politisti , tare as vrea sa o vad. Sunt curios daca vor fi amendati. Din 10 echipaje care le vad pe zi daca unu are centura este bine.

Sergiu
5th October 2006, 18:14
Si mai tare ar fi sa-ti dea 3 milioane amenda ca ai aruncat ceva pe geam.

oaspetele
5th October 2006, 19:01
bine ar fi, ca i-ar mai potoli pe taranii care se scapa de peturi, ambalaje, tigari sau alte alea.
de fapt e juma in 48 de ore.

Hard
5th October 2006, 19:11
asta e ,intram in ue,cerinte multe! in Uk, amenda pt vorbit la telefon in timpul condusului este 1000 de lire.am cunoscut un individ care pur si simplu nu stia sa tina telefonul la ureche in timp de conducea.

Elphax
5th October 2006, 19:15
astea imi plac:

- folosirea incorecta a luminilor de drum
- nerespectarea obligatiei de a folosi luminile de intilnire si pe timpul zilei pe autostrazi, drumuri expres si pe drumurile nationale europene (E)

parca era ceva sanctiune pt cine circula pe banda 2 cand banda 1 e libera, vad ca nu apare aici...

cum e cu plata amenzilor si tipul nou de procese-verbale?

pinki
5th October 2006, 23:41
adica se schimba? pai sa imi iau si eu o amenda acum, ca sa vad diferenta, sa vad daca amenzile alea noi arata mai de ue :D

Hard
6th October 2006, 00:20
amenzile se vor plati in euro?

pinki
6th October 2006, 00:22
aia ii pastram pt spaga :D

dannymoga
8th October 2006, 21:47
aia ii pastram pt spaga :D

din 2007 o sa va rugati sa mai primeasca politistii spaga:D
voi stiti ca scopul politistilor in uniunea europeana e sa te ajute nu sa te prinda si sa te f..ma scuzati de expresie!!!
sper ca ne-om reveni si noi cu timpul si o sa ajungem la standardele lor:D

Aurel.D
9th October 2006, 16:26
Tare sunt curios daca se va respecta acest nou cod rutier ca acum in afara de prioritate si oprirea la semafor (uneori nici astea) nu se respecta nici o regula de circulatie!

pinki
9th October 2006, 23:50
mai ales la noi in bucuresti... unde e legea junglei, daca esti fraier, n-ai cum sa reusesti sa conduci :D trebe sa fii nesimtit, frate :)

Cristian
24th October 2006, 18:44
Ar trebui luat si citit de toti conducatorii auto :)
Da omu ce zice, s-a vazut cu permisu, gata ce mai trebuie sa mai citesc :D Asa ca mine :)

pinki
24th October 2006, 18:47
si ca mine :D eu nici din legislatie nu mai tin minte nimic, din aia pe care am "invatat-o" pt examen :D

Cristian
24th October 2006, 18:49
Eu cand conduc stiu din instinct ce trebuie sa fac, ce Cod Rutier, sa-l citeasca militienii ca de ei e facut :D

pinki
24th October 2006, 18:52
:ras-plans: da, asa e, sunt perfect de acord :D eu din instinct stiu si ce nu trebuie facut si uneori tot fac :D

Cristian
24th October 2006, 18:57
La fete masini mari sa nu le dai pe mana ca e dezastru.. Ne-a blocat una odata cu un maxi taxi de toata frumusetea :)) 15 minute am stat pana sa se deblocheze pe undeva pe langa Gradina Publica :)

pinki
25th October 2006, 00:54
bai, acum, depinde, ca si octavia e mare :D dar eu totusi recunosc ca sunt fana a masinilor mai mici :)

georg40
25th October 2006, 13:27
Acest cod rutier (sau numai proiect ?) seamana foarte bine cu cel german, si cu altele in Europa. El este sever dar necesar in perspectiva uniformizarii legislatiei rutiere pe batranul continent. Cum din 2007 Romania si Bulgaria sunt si ele membre ale CE, vor fi de-acum 27 de tari in care se va...circula dupa reguli asemanatoare.

ome_raz
30th October 2006, 17:51
cine are noul cod rutier de la cap la coada??????ma ajuta si pe mine????:)

ome_raz
30th October 2006, 17:56
cine are noul cod rutier de la cap la coada??????ma ajuta si pe mine????:) pls

Aurel.D
9th November 2006, 16:32
Ideal ar fi sa stim mai degraba ce adaugiri sau modificari i-au fost aduse vechiului cod rutier. Nu are rost sa citesti tot codul pt cateva fraze in plus.

Kainsashiki
9th November 2006, 16:35
am eu cartea cu noul cod rutier..o gasesti la toate librariile. costa 4 lei

pinki
9th November 2006, 16:37
pai fa-ne un rezumat :D

Kainsashiki
9th November 2006, 16:53
nu l-am citit inca...:D

pe 16 dau si eu sala...dar dau dupa veche legislatie:)

pinki
9th November 2006, 16:59
atunci, sa conduci bine si sa fii atent la sala :D

eu la 19 ani conduceam deja de aproape un an :evil:

Cristian
9th November 2006, 17:05
nu l-am citit inca...:D

pe 16 dau si eu sala...dar dau dupa veche legislatie:)

Bafta sa ai la sala, vezi ca e greu tare :D

Asta e carticica care o ai si tu nu ?

http://img139.imageshack.us/img139/2651/noulcodrutiernl9.th.jpg (http://img139.imageshack.us/my.php?image=noulcodrutiernl9.jpg)

Mie mi l-a daruit un instructor auto :)

Kainsashiki
9th November 2006, 17:05
si eu:happy prin spatele blocului :P

eu am avut bacu anu asta si am fost cam "ocupat", sa zicem :D

Kainsashiki
9th November 2006, 17:10
asta e cartea:
http://img225.imageshack.us/img225/7733/dsc01931dx2.th.jpg (http://img225.imageshack.us/my.php?image=dsc01931dx2.jpg)

Cristian
9th November 2006, 17:20
Cred ca exista mai multe carticele cu noul cod rutier :D
Am permisul din iulie, da e bine sa fie citite cred eu si noutatile.
Si am mai auzit ceva legat de examenul teoretic, am auzit ca vor fi 50 de intrebari, ai dreptul la 4 raspunsuri gresite; iar daca treci peste teoretic urmeaza practicul :D cu un politist pe timp de zi, cu unul pe timp de noapte si cu unul in poligon, asa am auzit eu nu stiu cat sunt de adevarate informatiile.

Kainsashiki
9th November 2006, 17:23
asa am auzit si eu..sper sa nu ajung pana acolo :D

resita
10th November 2006, 10:21
http://www.autodex.ro/noul-cod-rutier.html

merita aruncata o privire asupra codului.

tuxie
10th November 2006, 15:00
Bun, ce se-aude cu scoala de soferi - de cand intra noul cod rutier in vigoare si pentru cursanti? Am inteles ca vor fi ceva schimbari (adica dai intai sala, si daca o iei abia dupa aceea ai ce cauta la cursurile pe strada, se va da din nou poligon si conducere pe timp de noapte la examen, etc). Stie cineva chestii concrete despre acest aspect?

JJ
10th November 2006, 15:26
Ce ziceti de Noul Cod Rutier?
.... Persoanele juridice (societatile comerciale) vor fi obligate sa plateasca amenzile la valoarea lor maxima.

Asta chiar ca-i tampita. Adica daca vine o amenda prin posta catre prop. masinii, vine pe numele SC, dar tot boul care a condus-o plateste, de data asta la maxim.

pytzy
14th November 2006, 13:24
Mai sunt cateva zile si intra in vigoare noul cod rutier.....sa te ti atunci...

kta_bt_15
20th November 2006, 13:01
o sa fie mare ameteala cu noul cod

pinki
20th November 2006, 16:03
mai ales ca eu l-am uitat si pe ala vechi :ras-plans:

http://www.yelims.com/IPB/Invision-Board-France-191.gifhttp://yelims2.free.fr/Fete/Danseuse01.gifhttp://yelims2.free.fr/DoDo/Dodo01.gif

Aurel.D
20th November 2006, 16:09
Daca l-a citit careva, sa ne spuna si noua pe unde s-a modificat sa nu cautam acul in carul cu fan.
Eu cand am dat examen chiar am invatat din cel vechi si le mai stiu si acum..:D Dar pe asta nou nu prea am chef sa il citesc.....

Celso
21st November 2006, 14:57
noul cod rutier:shock: stati calmi, parca vad maine poimaine ca iar il amana:D ....pana atunci....mai treceti pe rosu...cat e doar amenda:evil:

pinki
21st November 2006, 15:37
azi am taiat dunga dubla continua de 3 ori, am trecut pe rosu o data si am parcat neregulamentar in mijlocu' strazii pt vreo 10min. :evil: ce bine e in romania! :happy :happy

Celso
21st November 2006, 15:44
:o: :o: :o: cu linia continuua te intelegem, cu trecutul pe rosu te intelegem, da cu parcarea e inadmisbil:D ...la cate locuri de parcare sunt in Bucuresti nu ai gasit si tu nici unul:evil: ???:D

pinki
21st November 2006, 15:49
era o strada mica si eu cautam o spalatorie :D n-am blocat pe nimeni, n-am incurcat pe nimeni :D

:ras-plans:

Aurel.D
22nd November 2006, 15:52
Pink, ma sperii!!:o:
Ce cauti tu la volan??:D

pinki
22nd November 2006, 16:05
:P nici nu stii ce soferitza buna sunt :cool:

:cheer:

Aurel.D
22nd November 2006, 16:19
Se poate, nu te contrazic!:P
Dar si cand conduci, faci tot asa? :cheer: Probabil de asta nu ai vazut nici spalatoria!:D

pinki
22nd November 2006, 16:23
:P nuuu! cand condus sunt atenta, concentrata etc :D spalatoria nu mergea, adica nu era nimeni pe-acolo. ma rog :)

Aurel.D
22nd November 2006, 18:23
Ok, "tu as raison", cum ar zice norvegianul.:)

resita
22nd November 2006, 22:23
Bun, ce se-aude cu scoala de soferi - de cand intra noul cod rutier in vigoare si pentru cursanti? Am inteles ca vor fi ceva schimbari (adica dai intai sala, si daca o iei abia dupa aceea ai ce cauta la cursurile pe strada, se va da din nou poligon si conducere pe timp de noapte la examen, etc). Stie cineva chestii concrete despre acest aspect?

Examenele auto se vor desfasura dupa noua legislatie incepand din data de 1 decembrie, cand intra in vigoare noul Cod Rutier. In prezent, Politia lucreaza la modificarea chestionarelor dupa care se va sustine examinarea.

Luna octombrie este ultima in care examenul auto se va sustine dupa vechea legislatie. Cursantii scolilor auto care vor fi examinati incepand din luna decembrie va trebui sa invete noua legislatie auto, potrivit Regulamentului de aplicare a Ordonantei de urgenta a Guvernului nr. 195/2002 privind circulatia pe drumurile publice, publicata recent in Monitorul Oficial.

MODIFICARI. Persoanele care fac scoala de soferi in alt oras decat cel natal, dar care fac dovada ca au domiciliul sau resedinta in orasul respectiv pot sustine examenul de conducere in orasul unde au facut scoala. Mai mult, cursantii trebuie sa sustina un test de cunostinte teoretice din noul Cod Rutier in momentul inscrierii la scoala de soferi, fisa medicala va putea fi eliberata de medicul de familie, iar persoanele care nu au implinit 18 ani pot face scoala cu trei luni mai devreme de aceasta data.

De asemenea, a fost scos actul de studii, astfel incat cei care nu stiu sa scrie si sa citeasca, analfabetii, pot obtine permisul de conducere. O alta noutate consta in posibilitatea prefectului de a introduce examenul de noapte. "Daca prefectul considera ca in judetul sau este necesara sustinerea examenului de noapte, o poate introduce", a explicat Ionel Seria, sef Serviciu in cadrul Directiei Regim Permise de Conducere si Inmatriculare a Vehiculelor.

BRAMBUREALA. Cei mai afectati de schimbari sunt cursantii scolilor auto care urmeaza sa sustina examenul auto. Informatiile pe care le au acestia la dispozitie sunt putine, iar bursa zvonurilor este in floare. "S-ar putea schimba chestionarele. In prezent se lucreaza pe cele care sunt realizate in 1986, iar modificarile de la 1 martie 2003 au vizat vreo opt intrebari", spune instructorul auto Barba Iani. "E un zvon ca ar schimba chestionarele. Adica, fata de cele 26 de intrebari cu mai multe variante corecte de raspuns, sa fie 50 de intrebari cu o singura varianta corecta de raspuns, ceea ce ar putea fi mai simplu pentru unii", a explicat Bogdan Teodorescu, instructor auto.

Vestea buna e ca modificarile aduse chestionarelor nu vor fi chiar atat de dramatice. "De la 1 decembrie vor fi modificate chestionarele. Vor fi tot 26 de intrebari, insa unele intrebari vor fi eliminate sau modificate, iar altele vor fi cu totul noi. In medie, vor fi shimbate doua, trei intrebari", explica comisarul Ionel Seria.

REGULI DURE. Modificarea legislatiei ii va afecta insa pe toti soferii, nu doar pe cei care se pregatesc pentru obtinerea permisului. "Nimeni nu poate invoca necunoasterea legii. OUG 195/2002 cu privire la circulatia pe drumurile publice a fost publicata in Monitorul Oficial in luna martie anul acesta. Mai mult, regulamentul de aplicare a Ordonantei a fost publicat la data de 26 octombrie 2006. Daca instructorii auto asteapta sa afle din presa despre intrarea in vigoare a Codului Rutier si despre modificarile cu privire la examinare, este grav", sustine Ionel Seria. Mai mult, el ne-a mai spus ca peste 60% dintre cursantii care se prezinta la examinarea teoretica sunt declarati respinsi, desi chestionarele sunt cam aceleasi de 20 de ani. "Instructorii auto nu sunt interesati decat cum sa scoata banii, insa nu informeaza corect si cursantii. Noi nu vrem sa tracasam oamenii", a spus Seria Ionel.

LEGISLATIE. Pe langa modificarile aduse procesului de examinare auto, noul Cod Rutier aduce pedepse mai dure pentru cei care incalca legislatia. Abaterile vor fi dublu sanctionate: prin amenda sau avertisment si prin puncte de penalizare. Acumularea a 15 puncte de penalizare duce la suspendarea permisului pentru 30 de zile, iar daca in urmatoarele 12 luni sunt acumulate inca 15 puncte, suspendarea permisului se face pentru 60 de zile. Noul Cod Rutier permite insa dotarea automobilelor cu sisteme de depistare a radarelor.

georg40
22nd November 2006, 23:08
Apropo cod rutier, Ministerul transporturilor din Germania a anuntat modificarea unor prevederi privind sanctionarea contraventiilor. Ceea ce pana acum multora li se pareau "peanuts" va ...doare tot mai puternic portmoneului.
Pentru depasirea excesiva a vitezei, pentru conducerea sub influenta bauturilor alcoolice sau a drogurilor, ca si pentru manevre de circulatie ce pot duce la grave accidente, amenzile se stabilesc intre 2 000 si 3 000 de euro, plus suspendarea permisului pentru durata de 1-6 luni.

resita
22nd November 2006, 23:10
Pentru depasirea excesiva a vitezei, pentru conducerea sub influenta bauturilor alcoolice sau a drogurilor, ca si pentru manevre de circulatie ce pot duce la grave accidente, amenzile se stabilesc intre 2 000 si 3 000 de euro, plus suspendarea permisului pentru durata de 1-6 luni.

:headbang: :headbang: :headbang: :headbang:

ai grija cum conduci. :o:

georg40
22nd November 2006, 23:47
:headbang: :headbang: :headbang: :headbang:

ai grija cum conduci. :o:

Am. Cu mine au de furca politessele doar pentru parcari in locuri interzise, si asta costa din fericire (inca) numai 15 euro.
Puncte in Flensburg nu am avut in 22 de ani niciodata si nici carnetul nu mi-a fost suspendat. In Franta am platit insa odata pentru depasirea vitezei legale 300 de franci, iar in Austria 700 de shilingi. Cam atat. Sunt totusi cuminte...

SORENSEN
23rd November 2006, 02:00
Incredibil: sapte orase si unele regiuni ale Uniunii Europene au eliminat total regulile de circulatie din trafic.
de Robert Gherghe

Click pentru a mari imaginea

“Noi respingem orice forma de legislatie”, spunea fondatorul anarhismului, Mihail Bakunin. Chiar daca anarhismul s-a dovedit un experiment istoric nereusit se pare ca o parte din ideile lui nu au fost uitate sau desconsiderate.

Proiectantii europeni ai traficului viseaza la existenta unor strazi libere si lipsite de reguli de circulatie. Ei isi doresc ca pietonii si soferii sa interactioneze intr-un mod liber si printr-o intelegere umana si nu prin intermediul semnelor sau regulilor de circulatie.

Stim ca intelegerea unor astfel de reglementari pare a fi de domeniul SF-ului, mai ales pentru un cetatean bucurestean din anul 2006, sau chiar pentru un sofer din middle class-ul londonez. Exista tari in spatiul european unde gradul de civilizatie si gradul de intelegere reciproca a cetatenilor intr-un ecosistem social bine gandit este foarte mare, astfel incat, eliminarea normelor de circulatie acolo unde traficul nu este aglomerat nu pare si nu mai este un moment de ratacire a unor baieti care stau in birourile de la Strasbourg si gandesc la viitorul comunitatii umane intr-o Europa Unita.

Proiectul lichidarii semnelor de circulatie a fost deja implementat in orasul Ejby din Danemarca, in Ipswich din Anglia si Ostende din Belgia. Ceea ce poate fi numita utopie a devenit realitate si in regiunea Drachten, un oras olandez din provincia Frisia de Vest. Regiunea cu o po****tie de 1000 de locuitori a fost lipsita de orice fel de semn de circulatie. Nu exista marcaje pe strazi, nu exista linia de separare a sensurilor, nu exista nici macar stopuri la intersectii, ce sa mai vorbim de semafoare?! Oricat de ciudat ar parea, numarul accidentelordin aceste regiuni a scazut dramatic dupa implementarea noilor "non-reguli". In Drachten au sosit experti din Argentina, din Statele Unite si din Londra pentru a analiza noua situatie. Londra este atat de interesata de acest proiect incat modelul este deja testat intr-un orasel aflat la marginea capitalei Marii Britanii, Kensington.

Olandezul Hans Monderman, cel care a dezvoltat aceasta idee si acest proiect, a declarat: ”Prea multe reguli ne indeparteaza de un lucru foarte important: abilitatea de ne gandi la ceilalti. Ne pierdem capacitatea pentru un comportament social responsabil”.

In Germania sunt omologale circa 648 de semne de circulatie, iar micile orasele cu trafic redus arata ca o padure cu semne de circulatie. Psihologii au studiat impactul semnelor de circulatie asupra omului si au venit cu marturii stiitifice ca peste 70% dintre ele sunt ignorate de catre soferi. Iin timpul condusului, soferul isi foloseste mai degraba intuitia decat sa-si arunce privirea dupa un semn sau altul. Se pare ca principalul mod de a imbunati comportamentul soferilor la volan este cel de a-i da mai mult libertate si prin lucru acesta mai multa responsabilitate.

Nu trebuie uitat ca in conditii de trafic ultra aglomerat regulile de circulatie devin inutile si sunt total ignorate de participanti, singura lege viabila devenind intelegerea umana. Acestea sunt concluziile specialistilor care gandesc evolutia traficului in Europa viitorului.

http://www.automarket.ro/stiri/fara-reguli-de-circulatie-in-europa-1223.html

La noi peste 100 de ani...:ras-plans:

Aurel.D
23rd November 2006, 11:08
Hmm, mi se pare cam aiurea....
Si cum prioritatea cum faci, pietonii cum traverseaza, te opresti de cate ori vrea unul sa traverseze...?? si multe altele....

georg40
23rd November 2006, 13:22
O experienta ciudata

Sprijinita de Uniunea Europeana are loc in prezent o curioasa experienta. In mai multe orase si provincii, printre care Ejby (Danemarca), Ispwich (Anglia), Ostende(Belgia) etc. s-a trecut la demontarea masiva a indicatoarelor de circulatie, mizand pe spiritul de orientare si conducerea preventiva a conducatorilor auto, dar si pe innascuta grija a pietonilor. Fara o padure de indicatoare, fara semafoare, doar cu cateva reguli cunsocute ca prioritatea de dreapta sau prioritate la trecerile pentru pietoni, circulatia cunoaste in acest localitati o adevarata renastere, desi despre concluzii este inca prematur sa vorbim.
Ideea trezeste interes si in Germania unde (atentie nu este nici o greseala de tipar) exista in prezent in vigoare 648 de tipuri de indicatoare diferite, plantate in toata tara intr-un numar de 20 de milioane de exemplare ! Cine stie poate intr-o buna zi ne vom trezi cu ele pe halda de metale vechi...


Revenind la tema, incercarea are , desigur, ciudateniile ei, dar daca ne gandim
la directiile tot mai curioase (si exagerate) pe care le-a luat in secolul trecut circulatia rutiera nu se poate spune ca nu merita incercat ceva nou. Fiecare dintre noi a dat candva examenul pentru carnetul de conducere si stie pe propria-i piele cat de dificil este sa te descurci in aceasta padure, sau mai bine zis jungla a tablelor indicatoare. Ramane de vazut, eu sunt ceva mai sceptic si cred ca intr-o buna zi vom auzi doar "la loc comanda..."

Celso
24th November 2006, 13:06
odata cu noul cod rutier, incepatorii vor trebui sa ruleze cu o viteza mai mica cu 20 km/h decat cea legala....adica in oras cu 30 km/h:happy ...ce idiotii!!!:D incepatorii or sa bage a 4-a in oras abia dupa un an de zile:D

CrAzY92
24th November 2006, 15:34
ii Nasol ::rolleyes:

pinki
24th November 2006, 15:34
de parca o sa respecte idioteniile astea :)

Ady
24th November 2006, 15:41
odata cu noul cod rutier, incepatorii vor trebui sa ruleze cu o viteza mai mica cu 20 km/h decat cea legala....adica in oras cu 30 km/h:happy ...ce idiotii!!!:D incepatorii or sa bage a 4-a in oras abia dupa un an de zile:D

si unde e restrictie la 20km/h? :evil:

nu, pe bune, sunt multe stradute in bucuresti cu restrictie la 30 ... si mai sunt si inguste ... imi si imaginez un incepator cu 10 la ora si in spatele lui coloana ca la mort ... :lol:

Celso
24th November 2006, 17:22
unde e restrictie, se da jos si impinge:happy ...

Pink@ daca tu oi avea portofelu` plin, nu le respectii:evil: ....pe astea cu amenzi cel putin, dar alea mai nashpa cu trecerea pe rosu, neacordarea de prioritate...bla bla bla...care se sanctioneaza cu retinerea permisului ,acolo e de rau!! :mda:

pinki
24th November 2006, 17:24
eu nu sunt incepatoare :D am carnet de 3 ani :cool:

bmm
26th November 2006, 23:04
cand e sa ai ghinion cu vreun prost de politai ai oricum, indiferent daca ai permis de 1 luna sau de 7 ani;
iar cand va intra in vigoare noul cod macar vreo 2 luni vor sta si vor da amenzi la greu; de condus absolut nimeni nu conduce dupa litera legii; nu ca nu vrea sau nu poate; il obliga strada; asa ca se vor aparea destule motive de amenzi;
dau un exemplu eu nu pot conduce cu centura; si singura amenda care am luat-o in 10 ani de soferie a fost tot pentru ca nu aveam centura; bineinteles ca si dupa amenda tot nu merg cu centura; sa vedem de acum inainte; presupun ca imi voi impune sa o port

georg40
27th November 2006, 00:16
Intrebarea de mai sus am pus-o doar asa sa-mi usurez intrarea la...subiect, cu interes si pentru romani, de la 1 ianuarie 2007 Romania fiind , nu-i asa, membra a Comunitatii Europene.
Comisia Uniunii Europene a decis ca pana in anul ...2033, mai e ...putin timp, toate permisele de conducere din cadrul tarilor UE sa fie preschimbate in noile formate tip carte de credit.Mici, usor de manuit si potrivite noilor instalatii de control de care vor dispune autoritatile si politia peste tot in Europa.
Hotararea luata nu este de prisos. In cele 27 de tari membre, am inclus bineinteles Romania si Bulgaria , exista in vigoare 110 tipuri diferite de permise.

Aurel.D
27th November 2006, 10:56
Modificarile din Noul Cod Rutier, in Gazeta Sporturilor de astazi, 27 Nov. 2006...

Celso
27th November 2006, 11:11
Intrebarea de mai sus am pus-o doar asa sa-mi usurez intrarea la...subiect, cu interes si pentru romani, de la 1 ianuarie 2007 Romania fiind , nu-i asa, membra a Comunitatii Europene.
Comisia Uniunii Europene a decis ca pana in anul ...2033, mai e ...putin timp, toate permisele de conducere din cadrul tarilor UE sa fie preschimbate in noile formate tip carte de credit.Mici, usor de manuit si potrivite noilor instalatii de control de care vor dispune autoritatile si politia peste tot in Europa.
Hotararea luata nu este de prisos. In cele 27 de tari membre, am inclus bineinteles Romania si Bulgaria , exista in vigoare 110 tipuri diferite de permise.

:headbang: :headbang: :headbang: nu vreau alta birocratie ca la pasapoarte:headbang: :headbang: :headbang:

bmm
27th November 2006, 13:17
oricum nu ne intreaba nimeni ce vrem;

georg40
27th November 2006, 17:58
oricum nu ne intreaba nimeni ce vrem;

Ideea o gasesc totusi salutara. In Germania exista in prezent 4 (patru) tipuri de permise diferite , iar intre timp politia are in masinile ei computere care pot "analiza" numai un tip din aceste permise.
O uniformizare si simplificare a legislatiei in acest domeniu nu poate decat servi cauzei, gandindu-ne ca in viitor se va circula mult mai intens decat in zilele noastre.

bmm
27th November 2006, 18:51
da doamne, sa se simplifice absolut totul; poate sa avem vreo sansa cu rigorile impuse de uniune, ca altfel daca ar fi dupa noi le-am incalci mai rau decat sunt acum

pinki
29th November 2006, 19:59
am citit si eu noul cod rutier! :headbang: astia nu-s normali la cap :o:

eu refuz sa-l respect :D

bmm
29th November 2006, 21:18
3 puncte si 900.000 lei vechi pt centura:headbang: :headbang: :headbang: :headbang: :headbang: :headbang: :headbang: :headbang: are fi-mea la scaunel trei centuri, s-o ia pe ea in considerare ca are centura

bmm
29th November 2006, 22:56
cred ca sunt 2 puncte pt centura

Cristian
29th November 2006, 23:00
am citit si eu noul cod rutier! :headbang: astia nu-s normali la cap :o:

eu refuz sa-l respect :D


Amenda n-ai sa refuzi sa o platesti :ras-plans:

pinki
29th November 2006, 23:16
ba da :evil:

Cristian
29th November 2006, 23:46
Ei ai sa refuzi, ai sa vezi cum vom plati 31 de lei ptr fiecare punct achizitionat :happy

http://www.e-transport.ro/MAI_SUNT_PATRU_ZILE_PANA_LA_NOUL_COD_RUTIER-news48-i4071-l1.html legat de Noul Cod rutier, mai precis examinarea.

Celso
30th November 2006, 11:43
azi e ultima zi cand merg cu masina!!!:evil: :D

PS:hai si maine ca e 1 decembrie:evil:

georg40
30th November 2006, 13:15
am citit si eu noul cod rutier! :headbang: astia nu-s normali la cap :o:
eu refuz sa-l respect :D


Nou cod rutier este puternic inspirat din legislatiile care exista in vest, in Germania de pilda, sistemul cu puncte oricum.

Inteleg stupoarea ta, dar noile reglementari erau de asteptat. Din doua motive: intrarea Romaniei in UE si cresterea fara limite a numarului de autovehicule. Dati seama ce probleme se pun in Germania, intr-o tara unde exista peste 55 de milioane de autovehicole, plus un urias tranzit din vest la est, din nord la sud. In Romania traficul rutier a crescut enorm, iar actuala reglementare era deja atat de veche...
Oricat de ingraditi ne simtim in "libertatea" noastra o legislatie severa si temeinica pana la granita birocratiei este fara alternative. Nici mie nu-mi place intotdeauna, dar te obisnuiesti...

pinki
30th November 2006, 13:25
stiu cum sunt regulile in germania, am condus si eu pe-acolo :D da, m=am adaptat acolo, ca, deh, civilizatie :D si nici nu stiam cum sta treaba, la noi stiu :D

nu zic ca la noi nu e bun regulamentul asta, daarrr.... sa-mi dea mine 100000 de puncte ca n-am centura sau ca tai dunga dubla continua?? mi se pare absurd :D

Celso
30th November 2006, 13:39
Nou cod rutier este puternic inspirat din legislatiile care exista in vest, in Germania de pilda, sistemul cu puncte oricum.

Inteleg stupoarea ta, dar noile reglementari erau de asteptat. Din doua motive: intrarea Romaniei in UE si cresterea fara limite a numarului de autovehicule. Dati seama ce probleme se pun in Germania, intr-o tara unde exista peste 55 de milioane de autovehicole, plus un urias tranzit din vest la est, din nord la sud. In Romania traficul rutier a crescut enorm, iar actuala reglementare era deja atat de veche...
Oricat de ingraditi ne simtim in "libertatea" noastra o legislatie severa si temeinica pana la granita birocratiei este fara alternative. Nici mie nu-mi place intotdeauna, dar te obisnuiesti...

cand om avea si noi conditiile din Germania:rolleyes: ...la noi inca e jungla:mda:

pinki
30th November 2006, 13:42
si inca ce jungla! soselele ca soselele, da' soferii!!!

georg40
30th November 2006, 13:45
Poate ca legea nu este asa, ci este o exagerare a agentului de circulatie.Si impotriva lui exista posibilitati de apel legale, ca doar nu o sa traim ca pe vremuri intre abuzuri si... abuzuri.
(Ca Voda prin loboda...).

bmm
30th November 2006, 14:31
intr-un fel este bine; poate nu vor mai fi atatea accidente, poate mai tempereaza toti pustanii astia smecheri cu masini fitoase dar care habar nu au soferie (il sui intr-o dacie sau oltcit nu pleaca dupa loc cu masina - printre altele); si poate reusim sa mergem si noi civilizat macar prin oras; esti la intersectie si scapa cine poate; ramane de vazut si daca se va respecta si aplica noul cod rutier; ca doar la noi legile sunt facute sa fie incalcate, nu?

tchibos
1st December 2006, 15:05
Noul Cod Rutier care a intrat în vigoare în această noapte, începînd cu ora 0.00, aduce o înăsprire a sancțiunilor contravenționale aplicate șoferilor care nu respectă noile norme. Pe lîngă amenzi, șoferii indisciplinați vor primi pentru aceeași abatere și puncte de sancțiune la permisul de conducere. Un punct de amendă reprezintă circa 10% din salariul minim pe economie, iar șoferii care acumulează minimum 15 puncte vor rămîne fără carnetul de conducere pentru perioade cuprinse între 30 și 90 de zile. Polițiștii vor dispune reținerea permisului de conducere pentru o lună, în cazul în care conducătorii auto vor fi depistați depășind coloanele de autovehicule oprite la semafor sau la trecerea de nivel cu calea ferată sau cînd trec pe culoarea roșie a semaforului, indiferent de numărul de puncte acumulate. În cazul în care în următoarele 12 luni șoferul acumulează alte 15 puncte, permisul îi va fi suspendat pentru două luni. Poliția Rutieră va trimite o înștiințare la domiciliul conducătorului auto acesta avînd obligația ca în termen de 5 zile să se prezinte la poliție pentru a-și preda permisul, în caz contrar perioada de reținere a carnetului fiind prelungită cu încă 30 de zile.


Există și încălcări ale noii legislații rutiere, cum ar fi trecerea pe culoarea roșie a semaforului sau neacordarea de prioritate urmate de producerea unui accident, pentru care permisul poate fi ridicat două luni. Suspendarea carnetului tot pentru 60 de zile o riscă și șoferii care circulă nejustificat pe contrasens sau nu respectă regulile de circulație privind deplasarea coloanelor oficiale, ambulanțelor, pompierilor, poliției. Tot de astăzi, șofatul sub influența băuturilor alcoolice, conducerea unui autovehicul cu defecțiuni la sistemul de direcție sau frînare, neoprirea la nivel cu calea ferată atunci cînd barierele sau semibarierele sînt coborîte sau în curs de coborîre ori cînd semnalele sonore și luminoase sînt în funcțiune, se pedepsește cu reținerea permisului pentru o perioadă de 90 de zile. Trei luni vor rămîne fără permis și șoferii care depășesc cu 50 km la oră viteza legal admisă, în localitate, în afara localității și pe autostradă. Cei care rămîn fără permis vor trebui să treacă un test format din minimum 13 întrebări pentru a intra din nou în posesia carnetului, în sens contrar actul va rămîne la poliție pînă la promovarea testului.


Șeful Inspectoratului General al Poliției Române, chestor principal Valentin Fătuloiu le-a solicitat agenților de poliție rutieră ca în primele zile de la intrarea în vigoare a Noului Cod Rutier să fie îngăduitori și să judece corect gravitatea faptei și comportamentul contravenientului înainte să scrie procesul-verbal. Șeful IGPR spune că a fost deschis un forum în rețeaua internă de calculatoare a poliției și că în funcție de discuții unele prevederi ale Noului Cod Rutier vor putea fi modificate în perioada următoare.

Telegraf

georg40
1st December 2006, 17:28
Retin un paragraf: "iar șoferii care acumulează minimum 15 puncte vor rămîne fără carnetul de conducere pentru perioade cuprinse între 30 și 90 de zile."

Asta-i lux adevarat ! In Germania la 15 puncte pierzi carnetul, trebuie sa te prezinti la testul psihologic (Idiotentest - testul idiotilor) si sa dai un nou examen. Nu va plangeti de severitate, oameni buni ! Respectati legea !

tchibos
1st December 2006, 21:41
cea mai tare faza a fost aia prin care politistii se pot amenda intre ei conform noului cod

Lauryca
2nd December 2006, 09:33
Si tu crezi ca ai sa vezi vreodata asta? Se vor amenda politistii între ei când o sa zboare porcul...:nah:

Celso
2nd December 2006, 10:50
trebuiesc si ei sa poarte centura de siguranta!....sa fim seriosi, era ieri la politie prin Bucuresti si decat un singur echipaj am vazut ca o purta(centura)....da ce mama draqului sa patesti in Bucuresti daca nu porti centura?? cand abia se circula cu 40 km/h :|:thinkso:

georg40
2nd December 2006, 11:50
trebuiesc si ei sa poarte centura de siguranta!....sa fim seriosi, era ieri la politie prin Bucuresti si decat un singur echipaj am vazut ca o purta(centura)....da ce mama draqului sa patesti in Bucuresti daca nu porti centura?? cand abia se circula cu 40 km/h :|:thinkso:

N-am inteles exact care este problema ta ? Ca politistii nu poarta centura sau ca nu vrei tu sa porti ? Pentru binele tau puneti centura. Statisticile arata ca si la 40-50 km la ora un impact poate avea consecinte mortale sau raniri foarte grave. Fiecare poarta centura pentru el, ce ne intereseaza pe noi politistii...

resita
2nd December 2006, 17:44
Atentie la permis!

Noul Cod Rutier prevede si modalitatile prin care conducatorii de automobile pot ataca procesul-verbal de constatare a contraventiei

Cele mai grave abateri de la prevederile Noului Cod Rutier, intrat ieri în vigoare, vor fi sanctionate cu suspendarea exercitarii dreptului de a conduce. Soferii dispun însa si de cai de atac împotriva procesului-verbal de constatare a contraventiei.

F. Suspendarea exercitarii dreptului de a conduce

• Suspendarea exercitarii dreptului de a conduce se dispune:a. pentru o perioada de 30 de zile daca titularul permisului de conducere a savârsit contraventii care cumuleaza 15 puncte de penalizare;b. pentru o perioada de 60 de zile daca titularul permisului de conducere cumuleaza, din nou, cel putin 15 puncte de penalizare în urmatoarele 12 luni de la data expirarii ultimei suspendari a exercitarii dreptului de a conduce;

• In cazul în care conducatorul de autovehicul sau tramvai savârseste, într-un interval de 6 luni de la data restituirii permisului de conducere, din nou o fapta care atrage suspendarea, perioada de suspendare se majoreaza cu 30 de zile.

• Contravenientul este obligat sa se prezinte la unitatea de politie pe raza careia domiciliaza sau, dupa caz, are resedinta, în termen de 5 zile de la primirea înstiintarii scrise, pentru a preda permisul de conducere. Neprezentarea, în mod nejustificat, atrage majorarea cu 30 de zile a duratei de suspendare a exercitarii dreptului de a conduce.

• In cazurile în care a fost încalcata o regula de circulatie care atrage, ca sanctiune contraventionala complementara, suspendarea exercitarii dreptului de a conduce, conducatorul de autovehicul sau tramvai trebuie sa se prezinte, obligatoriu, conform convocarii, pentru verificarea cunoasterii regulilor de circulatie. In cazul nepromovarii testului de cunoastere a regulilor de circulatie, perioada de suspendare se prelungeste pâna la promovarea testului.

G. Abaterile la regimul circulatiei care atrag suspendarea exercitarii dreptului de a conduce

• Constituie contraventii si se sanctioneaza cu amenda prevazuta în clasa a II-a de sanctiuni si cu aplicarea sanctiunii contraventionale complementare a suspendarii exercitarii dreptului de a conduce pentru o perioada de 30 de zile savârsirea de catre conducatorul de autovehicul sau tramvai a urmatoarelor fapte:a. depasirea coloanelor de vehicule oprite la culoarea rosie a semaforului sau la trecerile la nivel cu calea ferata;b. neacordarea prioritatii de trecere pietonilor angajati în traversarea regulamentara prin locurile special amenajate si semnalizate, aflati pe sensul de deplasare al autovehiculului sau tramvaiului;c. neacordarea prioritatii de trecere vehiculelor care au acest drept;d. nerespectarea culorii rosii a semaforului;e. nerespectarea regulilor privind depasirea;f. nerespectarea semnalelor, indicatiilor si dispozitiilor politistului rutier aflat în exercitarea atributiilor de serviciu;

• Constituie contraventie si se sanctioneaza cu amenda prevazuta în clasa a III-a de sanctiuni si cu aplicarea sanctiunii contraventionale complementare a suspendarii exercitarii dreptului de a conduce pentru o perioada de 60 de zile savârsirea de catre conducatorul autovehiculului sau de tramvai a urmatoarelor fapte:a. nerespectarea regulilor privind prioritatea de trecere, depasirea sau trecerea la culoarea rosie a semaforului, daca prin aceasta s-a produs un accident de circulatie din care au rezultat avarierea unui vehicul sau alte pagube materiale;b. nerespectarea interdictiei temporare de circulatie instituite pe un anumit segment de drum public;c. nerespectarea regulilor de circulatie la trecerea unei coloane oficiale sau intercalarea într-o astfel de coloana;d. circulatia pe sens opus, cu exceptia cazurilor în care se efectueaza regulamentar manevra de depasire;

• Constituie contraventie si se sanctioneaza cu amenda prevazuta în clasa a IV-a de sanctiuni si cu aplicarea sanctiunii contraventionale complementare a suspendarii exercitarii dreptului de a conduce pentru o perioada de 90 de zile savârsirea de catre conducatorul autovehiculului sau de tramvai a urmatoarelor fapte:a. conducerea sub influenta bauturilor alcoolice, daca fapta nu constituie, potrivit legii, infractiune;b. conducerea vehiculului cu defectiuni grave în sistemul de frânare sau la mecanismul de directie, constatate de politia rutiera împreuna cu specialistii Registrului Auto Român;c. neoprirea la trecerea la nivel cu calea ferata când barierele sau semibarierele sunt coborâte ori în curs de coborâre sau când semnalele cu lumini rosii si/sau sonore sunt în functiune;d. depasirea cu mai mult de 50 km a vitezei maxime admise pe sectorul de drum respectiv pentru categoria din care face parte autovehiculul condus, constatata, potrivit legii, cu mijloace tehnice omologate si verificate metrologic;

I. Cai de atac împotriva procesului-verbal de constatare a contraventiei

• Impotriva procesului-verbal de constatare a contraventiei se poate depune plângere, în termen de 15 zile de la comunicare, la serviciul politiei rutiere în a carei raza de competenta a fost constatata fapta.

• Plângerea suspenda executarea amenzilor si a sanctiunilor contraventionale complementare de la data înregistrarii acesteia pâna la data ramânerii definitive a hotarârii judecatoresti.

• Când dovada înlocuitoare a permisului de conducere a fost eliberata fara drept de circulatie, la data depunerii plângerii împotriva procesului-verbal de constatare a contraventiei, seful politiei rutiere pe raza careia a fost savârsita fapta mentioneaza pe dovada ca titularul permisului are drept de circulatie pe o perioada de 30 de zile.

• Plângerea, împreuna cu dosarul cauzei, se trimite în termen instantei de judecata pe raza careia a fost savârsita fapta.

• In cazul în care fapta unui conducator de autovehicul sau de tramvai a avut ca urmare producerea unui accident de circulatie, instanta de judecata învestita cu solutionarea cauzei citeaza unitatea de politie din care face parte agentul constatator, partile implicate în eveniment si societatea de asigurare.
sursa prosport

Celso
2nd December 2006, 21:13
N-am inteles exact care este problema ta ? Ca politistii nu poarta centura sau ca nu vrei tu sa porti ? Pentru binele tau puneti centura. Statisticile arata ca si la 40-50 km la ora un impact poate avea consecinte mortale sau raniri foarte grave. Fiecare poarta centura pentru el, ce ne intereseaza pe noi politistii...

sigur!!!...o sa pun o frana la 50 km...si o sa ies prin geam:D ..eu o port intodeauna in afara orasului, si incerc sa imi fac un obicei de a o purta`o si in oras:D ..cateva amenzi si ma voi obisnui:evil:

tchibos
3rd December 2006, 23:08
Atentie la permis!


• Contravenientul este obligat sa se prezinte la unitatea de politie pe raza careia domiciliaza sau, dupa caz, are resedinta, în termen de 5 zile de la primirea înstiintarii scrise, pentru a preda permisul de conducere. Neprezentarea, în mod nejustificat, atrage majorarea cu 30 de zile a duratei de suspendare a exercitarii dreptului de a conduce.



Vag ca intodeaua.. in mod nejustificat... parca eu nu pot spune ca am fost plecat din localitate sau ceva asemanator.. ori o sa deschida astia o ancheta la fiecare caz de puncte acumulate pentru a vedea cat de justificate sunt sau nu :rolleyes:

Cristian
3rd December 2006, 23:36
Ca modalitate de examinare e super-acceptabil... Ca sanctiuni e mult prea drastic

Lauryca
5th December 2006, 08:49
Ieri am avut un mic incident si am vazut cat de dure sunt noile sanctiuni; nu pe pielea mea, ci pe a celui care a fost vinovat de accident: suspendarea pe loc a permisului 60 de zile si amenda 198 RON(99 daca se plateste in nu stiu cate ore), pentru depasire prin stanga a unui autovehicul, care se începea sa faca un viraj stanga regulamentar.

Cristian
5th December 2006, 10:15
pai aveti grija mare... si eu am comis contraventii... da am avut noroc ca m-a iertat politistul, nu intru in amanunte :)

Lauryca
5th December 2006, 22:00
Hai spagarule, spune tot!!! :) Eu la evenimentul de ieri am scapat de amenda ca nu purtam "lamâile" (am mai putin de 1 an decat am permisul) si nu a observat nimeni, cu toate ca am zis am permisul de 8 luni. :D

Cristian
8th December 2006, 13:41
Hai spagarule, spune tot!!! :) Eu la evenimentul de ieri am scapat de amenda ca nu purtam "lamâile" (am mai putin de 1 an decat am permisul) si nu a observat nimeni, cu toate ca am zis am permisul de 8 luni. :D

:ras-plans: nu dau ma spaga :happy

Hard
8th December 2006, 13:51
are pile

tchibos
18th December 2006, 19:41
eu stiam ca toata lumea e obligata.. ori poate taximetristii au capul moale si nu pot sari prin parbriz?

mai mult, am auzit ca si persoanele din spate trebuie sa poarte centura la masinile care sunt prevazute cu asa ceva. Si cum mai toate masinile au centura se pare ca nici pasagerii din spate nu scapa de centura

georg40
18th December 2006, 21:44
Si in Germania au aceasta obligatie. Folosirea centurilor pe bancheta din spate este prevazuta insa prea putin practicata si aproape deloc controlata.
Si inca ceva: taximetrele trebuie sa aiba in portbagaj cel putin un scaun special pentru transportul copiilor mici.

JJ
20th December 2006, 17:49
daca stie careva ca m-am contrazis cu un amic intr-o seara.taximetristii sunt obligati sa poarte centurile?eu am o amintire vaga de cand invatam eu pt permis ca nu-s obligati.mii lene sa cautsa vad dc e adevarat sau nu.
Taximetristii au dreptul sa nu poarte centura. Poate reusesti sa iti dai seama singur de ce sunt ei exceptie, e o explicatie foarte simpla - pt. Romania.
Pasagerii sunt insa obligati sa poarte centura.

Lauryca
20th December 2006, 21:26
eu stiam ca toata lumea e obligata.. ori poate taximetristii au capul moale si nu pot sari prin parbriz?

mai mult, am auzit ca si persoanele din spate trebuie sa poarte centura la masinile care sunt prevazute cu asa ceva. Si cum mai toate masinile au centura se pare ca nici pasagerii din spate nu scapa de centura

Nu toata lumea e obligata sa poarte centura. Exceptiile de la obligativitatea purtarii centurii sunt:
-taximetristii
-instructorii auto
-femeile însarcinate
-orice sofer care merge inapoi (pentru a vedea pe unde merge evident)

De aceste exceptii sunt foarte sigur; nu mai caut acum articolul si alineatul.

ing Ilie Ciolac
26th December 2006, 23:56
Doriti sa aflati nivelul calificarii cerut la examenul pe traseu ?
Detaliile exercitiilor de conducere pentru atingerea acestui nivel ?
http://exercitii.ciolac.com
Gratuit pe net, o carte spre folosul elevilor care, indiferent de studii, vor sa stie tot.
170 de pagini si 100 imagini.

ing Ilie Ciolac
27th December 2006, 00:23
Doriti sa aflati nivelul calificarii cerut la examenul pe traseu ?
Detaliile exercitiilor de conducere pentru atingerea acestui nivel ?
http://exercitii.ciolac.com
Gratuit pe net, o carte spre folosul elevilor care, indiferent de studii, vor sa stie tot.
170 de pagini si 100 imagini.

tchibos
27th December 2006, 13:08
crezi ca nu s-a inteles din prima?

JJ.. poate ne luminezi si pe noi cu motivul ala logic ca eu unul nu reusesc sa il deslusesc

Datenshi
27th December 2006, 17:04
Sa nu fuga clientii fara sa plateasca? :ras-plans:

ing Ilie Ciolac
31st December 2006, 14:56
Imi cer iertare ca am scris de doua ori anuntul. Motivul este ca nu am stiut sa folosesc acest forum. Nu inteleg ce eroare am comis, si am expediat de doua ori. V-am suparat, si pe buna dreptate. Apare ca o insisteta, oarecum agresiva din partea mea. Si eu sunt nemultumit.
De asemenea, regret ca am provocat o nelamurire. Imi atrageti atentia asupra unui "motiv logic", dupa cum ati spus. Desigur ca v-am deranjat cu ceva, dar nu am facut-o cu intentie rea. As vrea sa aflu ce nu reusiti sa deslusiti, atat dvs, cat si ceilalti, despre care amintiti. Nu stiu daca ati accesat adresa la care se poate gasi aceasta carte. Este o carte pentru tineri, si am scris-o cu pretentia ca un batran se poate adresa unor tineri, asa cum un profesor silitor expune o tema, si vrea sa se faca inteles de tinerii pe care ii slujeste. Este adevarat ca anuntul se adreseaza mai multor persoane. Dintre toti, unii nu au nevoie de lectii in ceea ce priveste exercitiile conducerii, si de aceea va rog sa ma scuzati.
Cu stima, si multumiri pentru atentia care ati acordat-o anuntului meu. Am inteles ca o replica, indiferent de tonul ei, se inregistreaza ca atentie.

tchibos
31st December 2006, 15:04
e in regula.. nu tre' sa o iei asa personal..

.. si nu am accesat-o si probabil nici nu o voi accesa

si da, s-a notat replica ta

La Multi Ani !!!

tuxie
18th January 2007, 11:54
Pai am aruncat eu o privire, asa ca din partea mea are o bila alba, mare. Probabil as fi preferat eu ceva lux de amanunte suplimentar pe partea tehnica, in rest e suficient de bine facuta, fata de alte dracii care mi-au mai picat prin mana pana acum. Doar o opinie personala :)

JJ
19th January 2007, 15:38
crezi ca nu s-a inteles din prima?

JJ.. poate ne luminezi si pe noi cu motivul ala logic ca eu unul nu reusesc sa il deslusesc
Pai partial ti-a raspuns datenshi, chestia e ca un taximetrist are o sansa mult mai mare sa fie talharit decat un sofer normal. Si daca el n-are centura si pasagerul are, e un pic mai greu sa-i puna cutitul la gat.

ing Ilie Ciolac
24th January 2007, 22:55
A trecut mult timp de cand nu ma ocup de sport. Ma intereseaza exercitiile de conducere ale tinerilor. Conduc masina ca si cum as fi la exercitii, desi merg la piata. Nu este relaxant dar ma pasioneaza.
Incepatorii au pareri diverse despre conducere si performante, versus aplicarea legii. Iata mai jos ceva diferit. Poate prezinta interes pentru cineva:
Din "Exercitiile conducerii autoturismului", http://exercitii.ciolac.com
Capitolul 6 - Exercitiile pe drum (primele vorbe):
Existand posibilitatea unor accidente pe drum, raspunderea celui de la volan poate ajunge la sanctiuni penale. Atentie! Unii incepatori, fiind foarte tineri isi insusesc repede stapanirea comenzilor dar nu valorifica invatamintele legislatiei prin decizii obiective. S-ar putea zice ca ei sunt ca cei care au invatat bine o limba straina dar nu pot vorbi fluent, fiindca nu gasesc in timp util, forma de exprimare acceptabila. Conducatorul incepător va aplica rabdator prevederile legale, indiferent de împrejurari.
Exercitiile pe drum trebuie orientate potrivit scopului de a respecta cu strictete prevederile legislatiei rutiere. Astfel, se adopta maniera conducerii demonstrative, ceea ce se discuta la pag. 165.
ing. Ilie Ciolac

Granata
24th March 2007, 12:22
Daca s-ar si pune serios in aplicare Noul Cod Rutier,jumatate dintre soferii bucuresteni ar avea carnetul suspendat...eu sunt din provincie,si trec de multe ori prin Bucuresti cu masina...o nesimtire crasa,o lipsa de bun simt si de cunoastere a regulilor de circulatie,cum nu iti este dat sa vezi nici prin India cred...

precup
1st April 2007, 12:32
Am dorit de mult sa pun o intrebare stimatilor legiuitori romani;stiu oare dece circulatia pe timp de zi cu luminile aprinse nu a fost extinsa la nivelul intregii Comunitati Europene?
Daca ati fi consultat un expert poate v-ar fi spus ca orice bec aprins inseamna combustibil in plus consumat deci poluare....
Poate le atrage cineva atentia...

resita
6th July 2007, 11:20
Codul Rutier a fost modificat


Guvernul a decis modificarea Codului Rutier, fiind introduse o serie de elemente care vor facilita recuperarea mai rapida a carnetului de conducere in cazul in care acesta a fost suspendat. Cele mai importante noutati vizeaza examenul de reexaminare pentru redobandirea permiselor suspendate. Modificarile vor intra in vigoare dupa ce Ordonanta de Urgenta va fi publicata in Monitorul Oficial. Iata cateva dintre noutatile introduse in Codul Rutier:

- Reexaminarea soferilor cu permis suspendat se va face doar daca abaterea a avut urmari sociale grave.
- Incepand de anul viitor, constatarea accidentelor usoare se va face pe cale amiabila, de catre asiguratori, fara implicarea Politiei.
- Utilizarea detectoarelor de radar ramane legala.
- In cazul permiselor suspendate pe 60-90 de zile, acestea se pot recupera prin reexaminare, insa doar dupa cel putin de 30 de zile.
- Preschimbarea permisului de conducere nu mai este obligatorie in cazul schimbarii domiciliului.
- Au fost marite vitezele maxime de deplasare ale vehiculelor mari in afara localitatilor.
- Incalcarea regulilor de circulatie va putea fi probata si cu ajutorul camerelor video.
- Noul proprietar al unui autovehicul este obligat sa-l transcrie pe numele sau, pentru a fi luat in evidentele autoritatilor, in termen de 30 de zile.
- Folosirea nejustificata a luminilor de ceata, aducand prejudicii celorlalti participanti la trafic, se va sanction