PDA

View Full Version : Va place sa cititi?



Catalanul
9th September 2004, 14:01
Obisnuiti sa cititi? sau mai bine stati in fata calculatorului sau a televizorului?
Ce carti v-au placut cel mai mult?

Dorin
10th September 2004, 00:17
Eu sint indragostit de literatura sudamericana.Gabriel Garcia Marques mai pe vremuri iar actual Vargas LLosa si mai ales Paolo Coelho!!! :yeah: Dorin

Sergio
10th September 2004, 00:33
:ok: Dorin
Si mie imi plac sud americanii (la scriitori ma refeream) :D
De la noi citesc cu placere Preda, Rebreanu si Camil Petrescu in ordinea asta... :)

Catalanul
10th September 2004, 00:42
nu pot sa spun ca sunt innebunit dupa citit :nah: citesc si eu din cand in cand :D
acum citesc ''Papion'' de Henri Charriere
sincer sa fiu daca nu imi place inceputul unei carti nu o mai citesc (culmea e ca toate care se cer la scoala alea nu imi plac:headbang: )

cocomic
10th September 2004, 03:01
da, pot zice ca imi place sa citesc... chiar daca o fac rar, cand dau de o carte care imi place o devorez ;)... '11 minute' de Cuelho am terminat in maxim 2 zile... oricum cartea preferata ramane Alchimistul de Cuelho... chiar daca de cand am citit-o eu si pana acum majoritatea fetelor din concursurile de miss tot pe asta o pun, 'ca da bine'... a devenit o chestie de genul 'voi lupta pentru pacea mondiala'...

corinutza_88
10th September 2004, 10:05
da imi place sa citesc destul de mult dar numai cand am chef!
iar daca imi place cartea nu o mai las din mana pana nu o termin!
vara asta am citit:Invitatie la vals,Ion,Padurea Spanzuratilor,Nuvele de Caragiale,Morometzii din care mai am!

Utilizator
10th September 2004, 11:23
Imi place sa citesc, problema e de timp. Cartile/autorii care care m-au impresionat la momentul lecturii au fost: Magicianul de Fowles, Umberto Eco cam tot cu nominalizari pentru Numele Trandafirului si Pendulul lui Foucault, Imparatul mustelor de Golding, Picnic la Marginea drumului de fratii Strugatki, Crima si pedeapsa de Dostoievski, Marin Preda cam tot, Biblioteca din Alexandria de Salcudeanu, Buzura inainte de '89. Imi plac foarte mult Asimov si Frank Herbert in special ciclurile cu Robotii, Fundatia, respectiv Dune. Imi place Garcia Marques, merge si Coelho, Alchimistul mi s-a parut insa de departe cea mai buna. M-au impresionat si scrierile lui Irving Stone Agonie si extaz (despre Michelangelo) si Bucuria vietii (despre Van Gogh).

ady_azzuro
10th September 2004, 12:44
Obisnuiti sa cititi? sau mai bine stati in fata calculatorului sau a televizorului?
Ce carti v-au placut cel mai mult?
No way man, mai bine stau in fata calculatorului, a tv-ului sau ies in oras sa ma distrez. :ok: Citesc doar cand sunt nevoit s-o fac, adica atunci cand trebuie sa invat pt examene. :ciocan:

Andreiy
11th June 2007, 00:03
nu-mi palce sa citesc, prefer sa stau la calc. sau la tv ;)

luluta
11th June 2007, 00:26
Stai liniștit, se vede.

Literatura japoneză îi cea mai apropiată de sufletul meu.

Andreiy
11th June 2007, 00:32
Stai liniștit, se vede.

ce anume se vede? ca n-am inteles

luluta
11th June 2007, 00:35
Că dai pixelii monitorului pe o carte bună.

Andreiy
11th June 2007, 00:39
aaaa...da...asta asa e:P

angel_with_tail
17th June 2007, 15:13
Invitatie la vals mi-a placut si mie foarte mult. Imi placea in copilarie Jules Verne. Am devorat cu cea mai mare placere Ion de L. Rebreanu, am mai citit cateva romane de dragoste,si ce mi-a mai cazut prin mana. Incerc sa citesc cat mai mult in ultima perioada. Puteti recomanda niste carti bune cu o mica descriere? Macar inceputul cartii.

Si inca ceva: stie cineva vreo librarie unde pot gasi carti scrise in limba romana prin Londra?:)

Thanks!

Sandilius
17th June 2007, 15:43
Citesc foarte putin spre deloc, din pacate. Singurele momente in care mai pun mana pe o carte sunt acelea cand in sat la mine se ia curentul si nu am ce face. Din pacate, sunt si io captat de tehnologia asta care numai bine nu`mi face :no: ... de ma nasteam cu doua sute de ani mai devreme, tare bine mai era !

costeaa
17th June 2007, 17:53
nu prea citesc..la scoala nu prea ne mai da sa citim..si pasionat nu sunt..nu iau o carte in mana de bunavoie:D

Ted
20th June 2007, 19:55
imi place foarte mult literatura rusa:ok:
Cand eram in liceu citeam tot ce imi cadea in mana,acum n-am timp nici sa mor:)

Boonen
16th August 2007, 22:51
Mi-a placut intotdeauna sa citesc, cel mai mult imi place literatura romana, rusa si franceza.:)

angel_with_tail
20th August 2007, 23:39
Cred ca acest thread a nimerit total gresit:)

[parca era in alta parte.....]

pinki
25th August 2007, 13:29
faulkner si dostoievski sunt preferatii mei :) si dickens, am ramas cu el de cand eram micutza :D

acum citesc steinbeck, mi-a fost recomandat... :D

whisper
25th August 2007, 18:34
Sigur ca imi place sa citesc...:)

praf_de_stele
25th August 2007, 22:00
si mie imi place f mult sa citesc...e o pasiune :)

Geografu
25th August 2007, 22:32
Ador sa citesc este un mare hobby al meu si cand am timp liber suficient de abia astept sa pun mana pe o carte.Ma relaxeaza in primul rand dar este si o chestiune de cultura ! :ok:

bada_otelul
25th August 2007, 22:58
there is a time for everything adik si pt citit ;)

Hard
26th August 2007, 01:03
almanahe ...:D
poate :D mi-ar placea dar nu am timp decat de ziare...cand calatoresc cu metroul :no:

bada_otelul
27th August 2007, 12:54
almanahe ...:D
poate :D mi-ar placea dar nu am timp decat de ziare...cand calatoresc cu metroul :no:

tu sigur nu citesti doar in palma,in carti de joc si in cafea si de aia nu ai timp de carti normale?:happy:happy:happy

Vladek
27th August 2007, 14:12
Citesc destul de des, mai ales memorii si romane istorice sau SF. Acum mi-a picat in mana "Cei 7 stalpi ai intelepciunii", de T.E. Lawrence, aka "Lawrence of Arabia". :D

Lavinia
1st September 2007, 16:58
pe mine ma ia somnu cand citesc...asta poate ptr k dobicei citesc chestii kre nu prea imi plac...idiotenii kre imi trebuiesc la scoala...cand citesc ceva ce'mi place povestea e alta...deci as putea sa spun k da...imi place sa citesc...sau nu...dpinde:groggy:

Andrei_23
2nd September 2007, 15:37
daca ar citi toti cat citesc eu ar da faliment editurile de carti... si ar creste vanzariile la ziar :)