PDA

View Full Version : Sa discutam despre chimie :)



bog_tom
9th September 2004, 10:43
Tot am adus discutia la meeting-urile OLS TM despre chimie organica si anorganica si am ramas dator cu un thread (subiect)/sondaj pe Diverse :)

Cred ca toata lumea stie ce inseamna chimia anorganica (eu unul am studiat-o in clasa a VII-a) si ce inseamna chimia organica (clasa a VIII-a)

Exprimati-va opinia si nu va limitati doar la vot :D

rasheedkpenny
9th September 2004, 10:47
Privind retrospectiv mai mult mi-a placut educatia fizica, dar daca e sa aleg intre cele 2 "chimii", aleg si eu, ca si bog_tom, chimia anorganica! :p

gicu
9th September 2004, 11:08
votul ma tradeaza :happy

din consideratie pt. cei care chiar inteleg acest domeniu ma opresc aici :)

bapsy
9th September 2004, 11:11
Chimia anorganica mi-a placut, am si inteles-o. In schimb chimia organica blecs ... poate si pentru ca dadeam test in fiecare ora ... si maica-mea ma stresa ea fiind profa de chimie ... Am facut-o de rusine pe saraca mama :D Am avut cele mai mici note din tot liceul la chimie organica :D

Maximus
9th September 2004, 11:26
CHe Sa MgAi discutam despre chimie? Eu am fost corigent un an la aceasta materie. Si asta nu pentru faptul ca nu invatam...Ci pentru ca aveam o profesoara....Mai bine ma abtin... :jerk:

IlMILAN
9th September 2004, 11:40
votul ma tradeaza :happy

din consideratie pt. cei care chiar inteleg acest domeniu ma opresc aici :)
:ok:
la fel si eu....pentru mine tot timpul a fost mai rau ca o limba straina...ceva de genul semnelor chinezesti :evil:

iulian
9th September 2004, 11:58
Ce se studia la chimie pupavas? ca eu nu am facut chimie in scoala...sau am facut? si am lipsit la toate orele? :D

bapsy
9th September 2004, 12:06
Ce se studia la chimie pupavas? :D
La aia organica se studia alcoolul :D . De aceea ma mira faptul ca nu prea a prins la lume ...

iulian
9th September 2004, 12:07
Atunci inseamna ca eu studiez chimia la greu :D

bapsy
9th September 2004, 12:16
Hai sa te ajut - ce bei tu are formula generala CnH2n+1OH :D

iulian
9th September 2004, 12:20
Sunt deja olimpic daca asta este chimia :D

Acum serios...hai gata cu glume deastea ca deja vad ca mi-am facut o faima de chimist sef pe aici ...si numai I|MILAN e de vina... nu stiu cum a scos-o pe asta ca as bea eu (mai mult decat el :D) ca de cate ori vb seara cu el e "mort" :D:D:D...si dimineata numai dupa ora 12 poti discuta cu el :D
La mine se poate verifica...la toate FM-urile am baut numai apa suc...sic

bapsy
9th September 2004, 12:28
La mine se poate verifica...la toate FM-urile am baut numai apa suc...sic
:happy Alea-s povesti ... votca are aceeasi culoare ca si apa plata ... si oi fi stins-o tu cu suc ... Cin' te crede :D?

Cat despre bere ce sa mai vorbesc, am ajuns deja la concluzia ca abuzezi :D

IlMILAN
9th September 2004, 12:57
Acum serios...hai gata cu glume deastea ca deja vad ca mi-am facut o faima de chimist sef pe aici ...si numai I|MILAN e de vina... nu stiu cum a scos-o pe asta ca as bea eu (mai mult decat el :D) ca de cate ori vb seara cu el e "mort" ...si dimineata numai dupa ora 12 poti discuta cu el :D

:o:
Bey parca trebuiau sa ramana private discutiile de pe ym:ciocan:
si adica cum poti sa spui ca doar dupa ora 12 poti discuta cu mine....hai ca deja o dai pe tangouri :D auzi apa plata...bey tu cred ca ai dormit azi noapte pe presu' de la intrare ca nu ai gasit cheia sa deschizi usa si acu brusc te-ai hotarat sa bei apa plata? :D

P.S Sa stii ca o sa-mi schimb clientul de ym, o sa-l instalez pe cel clasic nu de alta dar data viitoare cand o sa-mi pui webcamul cu berile baute de tine la servici sa pot face o poza...adik sa-mi fac avatar cu tine:D sa nu zici ca te mai stresez :p

iulian
9th September 2004, 13:00
Bey ,iar esti "trosnit" :D?? unde vezi tu ceva din discutiile noastre pe YM ?????

andreiush
9th September 2004, 13:17
Chimia...cea mai urata materie pt ca nu inteleg o boaba (da trec clasa:D). Totusi imi plac orele de chimie pt ca ma pot distra pe cinste in ultima banca :D (oare de aia nu inteleg o boaba... :drak: )

Catalanul
9th September 2004, 13:55
chimia alaturi de fizica cele mai naspa materii :rosu: noroc ca am venit aici si acum fac ce faceam in clasa a 7a si a 8a in Romania /hello

IlMILAN
9th September 2004, 13:57
Bey ,iar esti "trosnit" :D?? unde vezi tu ceva din discutiile noastre pe YM ?????
Pai ai expus si totodata ai dezinformat forumistii asupra mea folosindu-te de unele lucruri discutate de noi pe ym. :evil:

P.S: bapsy eu incerc sa-l las in pace pe "mustacios" dar el ma ataca, deci s-ar putea sa fiu nevoit sa incalc pactul facut cu tine aseara:D

realmadrid.com
9th September 2004, 13:57
:happy: pai in aceiasi situatzie sunt si eu, urasc chimia:evil:, era sa raman pe vara, dar am avut ceva noroc cu o lucrare unde am copiat:D

bog_tom
9th September 2004, 13:58
chiar toata lumea uraste chimia ? olimpicilor, unde sunteti ? :D

corinutza_88
9th September 2004, 14:01
aia de-a saptea a fost mai usoara si mai frumoasa si astfel am inteles-o foarte bine(am avut numai 10)!in schimb aia de-a opta era super urata dar noroc ca a venit o porfa mai de treaba si astfel ca am avut si atunci tot numai 10!
chimia de-a 9a are numai probleme tampite !
stii cineva cum e aia de a 10a???

realmadrid.com
9th September 2004, 14:06
chimia de-a 9a are numai probleme tampite !

:( :headbang:inseamna ca m-am scos:D, la cat imi place mie chimia, am o presimtzire urata despre clasa a 9-a...

IlMILAN
9th September 2004, 14:26
chimia de-a 9a are numai probleme tampite !
stii cineva cum e aia de a 10a???
Daca imi aduc bine aminte din liceu parca se revine la chimia organica....asta imi aduc aminte ca a trebuit sa ies la film cu fata profesoarei de chimie sa trec clasa:D, apoi restul liceului a fost "parfum" nici carti de chimie am nu avut dar 5-ul venea, asa ca remember:D

bog_tom
9th September 2004, 14:29
@IlMILAN: ca de obicei... tu tot timpul faci apel la metode neortodoxe :D

gicu
9th September 2004, 14:52
stii cineva cum e aia de a 10a???
Read my lips: se da un teren de beton, doua (minim) panouri de baschet, o adunatura de oameni si o minge (de baschet, normal). Se facea si "cerc de chimie", asta a propos de olimpici :happy
Later edit: bafta la anu' :)

iulian
9th September 2004, 15:01
Daca imi aduc bine aminte din liceu parca se revine la chimia organica....asta imi aduc aminte ca a trebuit sa ies la film cu fata profesoarei de chimie sa trec clasa:D, apoi restul liceului a fost "parfum" nici carti de chimie am nu avut dar 5-ul venea, asa ca remember:D
slab ...... pregatit :happy ...daca numai 5... :ciocan: .... ma dezamagesti :evil:

IlMILAN
9th September 2004, 15:12
5 in catalog cosanzene.....nu la "mustaza" ....:D
vezi ca tu esti ala care primeste reclamatii de la ..... stii tu:D

P.S Un prieten comun imi spune ca esti cam nervos:D, si ca te comporti cam pueril prin postarile tale.....ca un printisor arab....:D

iulian
9th September 2004, 15:15
Ce sa zici si tu acuma....asta este... oricum eu sunt prietenul tau si te sustin :ok:
Dar data viitoare cand mai vrei sa-ti "cresti nota"...trimite-ma pe mine in locul tau si o sa ai 10 pe linie :D
PS prietenul comun ...nu zice nimic si de-o camila ?

IlMILAN
9th September 2004, 15:23
Poti sa te duci sa tot iei 10 la chimie....ca io despre chimie vorbeam :D
P.S: camila...hmmmmmm nu stiu sa-l intreb de ce nu-ti mai ajunge magazia de stocat bere si vrei o cocoasa:D?:rosu:

Sergio
9th September 2004, 16:22
Bogdane, ce legatura are chimia cu educatia fizica? (vizavi de poll). Sau crezusi ca e vorba de fizica? :drak:

bog_tom
9th September 2004, 16:53
@sergio: tocmai aia... ca nu are ! le-am oferit o portita de scapare celor care nu au auzit de chimie :D

ady_azzuro
9th September 2004, 17:18
Din cauza profesorului urasc chimia si am renuntat la ea, pt ca nu o sa mai am nevoie. Asta imi place la sistemul englez, daca nu iti place un subiect ii spui bye bye! :cya:

fia
10th September 2004, 11:38
Hai sa te ajut - ce bei tu are formula generala CnH2n+1OH :D
Dar sper ca n=2 ca altfel nu e bine :D, cel putin pt n=1 e nasol rau de tot (metanol)

Chiar nu e nimeni aici cu chimia organica? Eu sunt un mare fan.... In clasa a 8-a am fost si la Retorta de Curtz daca stie cineva ce e....

Chimia anorganica mie mi s-a parut cum ii zice si numele "anorganica", rece, moarta, pe cand aia organica mi-a placut mult mai mult (are si ea partile rele,alea cu sapunuri si detergenti samd... dar oricum e mult mai interesanta).

Profetu
10th September 2004, 11:44
Io nu stiu cum am facut, dar am fost la olimpiade la chimie anorganica, dar in momentul in care s-a introdus chimia organica, parca in clasa a 9-a, nu am mai inteles nimic .... cred ca m-am lasat pe tanjala la momentul ala.

Anorganica chiar mi-a placut ... cred ca din cauza ca am inteles-o.

bapsy
10th September 2004, 12:00
Dar sper ca n=2 ca altfel nu e bine :D, cel putin pt n=1 e nasol rau de tot (metanol)
Ai dreptate, metanolul nu este sanatos. Dar nu cred ca se pune Iulian sa bea spirt :D
Oricum eu tot timpul le confund dpdv al denumirii ...
Chimia anorganica mi s-a parut totusi mai interesanta cu atomi, straturi ... exact nu mai stiu :)

fia
10th September 2004, 13:09
Pai etanolul se poate bea si diluat, si cu aroma de visine de exemplu.... Nu e nevoie sa-l bea la concentratie 100%.

P.S. Interesanta semnatura

cocomic
10th September 2004, 13:36
chimia anorganica e preferata... de departe... pentru ca maica-mea era profa de chimie si i-am scris la comp printr-a 6-a lucrarea de 'gradul I' sau cum era pe atunci la profi... si acum mai tin minte ca era vorba de metale.... (stiti voi, lanturi, rozete, fier vechi... chestiile alea ce le arunca lumea pe geam la reclamele la altex) :D

chimia organica nu prea o am la suflet (dintr-un punct de vedere o am uneori 'la cap' cu trecere 'prin stomac')... printr-a 11-a, dupa ce chiulisem vreo 3 sapt. ca n-aveam nota, m-a prins in sfarsit profa si m-a pus sa scriu la faimoasa 'blackboard' o chestie pe care nici daca o copiam din carte nu sunt sigur ca n-as fi gresit-o: "hidrogenerea carbo-stearo-oleinei" :o:... in fine... trebuia femeiea sa fie sigura ca-mi da 3-ul :mda:

p.s. era o chestie cu vreo 14 carboni legati unul de altul... si se mai invarteau in hora cu alti emigranti si alte etnii... :ok:

bapsy
10th September 2004, 20:40
chimia organica nu prea o am la suflet (dintr-un punct de vedere o am uneori 'la cap' cu trecere 'prin stomac')...
de coca cola stiam ca-i sintetica, o fi ea carbogazoasa, dar ... :D oricum, stii si formula :D?

"hidrogenerea carbo-stearo-oleinei"
auzi, daca vrei sa ne injuri, spune-o pe fata, nu ne lua cu dinastea :D ...
serios, si denumirile astea ma stresau intotdeauna ... ti se limba plimba in gura numai cand incerci sa le spui ... ce sa le mai si intelegi.

cocomic
10th September 2004, 21:12
de coca cola stiam ca-i sintetica, o fi ea carbogazoasa, dar ... :D oricum, stii si formula :D?


1-0 :D... recunosc... vezi ca deseori dupa pauza scorul se poate intoarce.. imediat se face 0-1.... sau vorbind in ceva hexadecimal OO - OH... OH-ul e oricum important :D

Elgorriaga
10th September 2004, 21:50
de coca cola stiam ca-i sintetica, o fi ea carbogazoasa, dar ... :D oricum, stii si formula :D?

auzi, daca vrei sa ne injuri, spune-o pe fata, nu ne lua cu dinastea :D ...
serios, si denumirile astea ma stresau intotdeauna ... ti se limba plimba in gura numai cand incerci sa le spui ... ce sa le mai si intelegi.

Zi-i repede fenolftaleina si-ti trece :)

Mie mi-a placut chimia, mai mult aia anorganica decit ailalta, dar acum cu trecerea timpului parca-parca aia organica e mai misto :) si mai interesanta - nu, nu lucrez in domeniu :p

Si, in incheiere, sa cintam nemuritorul cintec po****r oltenesc "Foaie verde maghiraan / Hexa-clor-ciclo-hexan, mai!"

(Ei da, formula animalului din al doilea vers stiu s-o scriu! :p :D )

fia
11th September 2004, 12:49
pai e usoara, ti-o zie si numele hexan: 6 atomi de carbon cu legaturi simple intre ei, ciclo- sunt legati unl de altul in cerc , si acum hexa clor, asta inseama ca fiecare atom de carbon e legat si de un clor, cam asa ceva:
http://fep.hpc.pub.ro/~fia/alte/untitled.JPG

cocomic
11th September 2004, 15:28
aoleu, fia... vrei sa nu mai visez la noapte ochi albastri, ci monstrii de genul alora?... :o:

parca am mai vazut chestii de genul asta... sa ma rog, semanau cu asta... in filmele cu R-16 sau 18, si umbla pe pereti si prin pat si ne gadila la talpa :evil:

Delia
13th September 2004, 23:21
Prefer chimia organica, mi se pare mai logica, avand in vedere ca proprietatile chimice ale unei anumite clase de substante sunt metode de obtinere pentru alta. Cand ai prins schema, e in regula. In schimb, chimia anorganica mi s-a parut mai grea.... :(

fia
14th September 2004, 15:48
Uite in sfarsit si pe cineva de partea mea :)

bog_tom
14th September 2004, 16:03
toti suntem de partea ta dar ramanem in umbra :D

Sergio
14th September 2004, 23:57
Nu generaliza...eu prefer educatia fizica... :D

marcel
27th September 2004, 21:18
chimie? a doua limba straina

vasile314tzurka
30th September 2004, 12:38
Exprimati-va opinia si nu va limitati doar la vot :D

pai la vot nu ca nu prea seamana cu ce am facut eu la chimie. cind o sa pui si alta optiune iti explic:)

A|3x
2nd October 2004, 00:58
chimia anorganica mai simpla fara dureri de cap :D

fia
8th October 2004, 13:25
Cu cativa ani in urma, la facultatea de Inginerie Chimica a Universitatii
din Oklahoma la examenul de "Termodinamica, Caldura si Transfer de
Masa",
dr. Schlambaug profesor de termodinamica a dat urmatorul subiect de
examen:
"Cum este iadul: exoterm sau endoterm? Motivati si argumentati".

Simtind caracterul cu umor al temei, majoritatea studentilor au incercat
sa
demonstreze "ceva" folosind legea lui Boyle sau alte legi ale
termodinamicii.

Studentul Michael Colb a dat insa urmatorul raspuns original:

In primul rand trebuie postulat ca "daca sufletul exista, el trebuie sa aiba
in mod obligatoriu o masa proprie". Daca sufletul are o anumita masa
atunci
si un mol de suflete trebuie sa aiba o anumita masa molara. Pentru a
stabili
daca in iad avem sau nu de a face cu un transfer de masa de suflete,
trebuie
determinat in ce proportie ajung sufletele in iad si in ce masura mai
pleaca
ele de acolo. Este justificat sa acceptam ipoteza conform careia " toate
sufletele ajung in iad si ele nu mai pleaca de acolo".

Justificare: In ceea ce priveste sufletele care ajung in iad, trebuie sa
avem in vedere conceptele diferitelor religii din lume. Unele religii sustin
ca daca nu esti membru al acelei religii vei ajunge in iad. Din moment ce
ce
exista mai multe asemenea religii, deducem ca toti oamenii si toate
sufletele ajung in iad. Considerand rata de inalta crestere a po****tiei
Terrei si faptul ca pana la urma toti murim, deducem ca numarul de
suflete
din iad este in continua crestere.

Daca se analizeaza cu atentie rata de modificare a volumului iadului, se
poate constata faptul ca potrivit legii lui Boyle, "pentru ca temperatura si
presiunea sa fie constante, raportul dintre masa sufletelor si volumul
iadului trebuie sa fie constant".

* Ipoteza 1: Daca iadul se dilata mai incet decat se umple cu suflete, sau
nu se dilata deloc atunci temperatura si presiunea vor creste pana cand
iadul va exploda in bucati;

* Ipoteza 2: Daca iadul se dilata mai repede decat se umple cu suflete
atunci temperatura si presiunea vor scadea pana cand iadul va ingheta
complet.

In aceste conditii se pune problema care poate fi raspunsul corect la
intrebarea initiala.

Daca se accepta postulatul oferit de Teresa Banyai, studenta in anul I de la
facultatea de litere, potrivit caruia "mai repede ingheata iadul decat sa ma
culc cu tine", si avand in vedere faptul ca pana acum eu nu am reusit sa am
o relatie sexuala cu ea, atunci ipoteza 2 nu poate fi corecta.

In concluzie: Iadul este exoterm.

Studentul Michal Colb a fost singurul care a luat nota 10.

fia
14th March 2005, 21:13
Dianette, poti sa vii aici sa discuti despre chimie :)

Mihai
14th March 2005, 21:14
Nu am fost eu prea bun la chimie, dar sunt sigur ca pot sa vb cu tine dianette :D

dianette_d
14th March 2005, 21:41
habar n-aveam k exista thread specializat...
mihai&fia doi fratiori pe gustul meu.. :P
chimia organik ocupa primul loc pe lista mea..e mai interesanta..si se potriveste mai bine cu ce-as vrea sa fac in viitor...bine eu acum nu v-am zis un mic detaliu...mama e profa de chimie..se poate spune k e mostenita genetic :P

Adrian
14th March 2005, 21:47
Hi hi hi...asa credeam si eu in tinerete, pana am dat de biochimie. Aia este mama lor! Si acum mai stiu formula colesterolului!

Mihai
14th March 2005, 21:48
Am un prieten care e la medicina si a dar de 4 ori examenul pana la luat! Deci te cred! Adrian poti sa ne zici si noua formula???:D

Adrian
14th March 2005, 21:50
pai de scris n-are nici un farmec...si n-am cum sa desenez!

fia
14th March 2005, 21:54
Pai fa o poza in paint, si eu niste posturi mai devreme le-am facut poza la Hexa-clor-ciclo-hexan, cand a intreabt cineva de ea :D

http://www.onlinesport.ro/forum/showpost.php?p=129577&postcount=40
http://fep.hpc.pub.ro/~fia/alte/untitled.JPG

dianette_d
14th March 2005, 21:57
C27H46O ...aste e formula colesterolului :P

fia
14th March 2005, 21:59
Nerelevant... desenul conteaza...

Ca asa iau si eu formula ta, fac o tuica si-mi ramane si de o hidrocarbura :D

Deci tuica + hidrocarbura= colesterol :D?

dianette_d
14th March 2005, 22:03
eee...mai fia da greu esti tu de multumit...nu vezi acolo ce de carboni?.vrei sa innebunesc? :D

Al Dracu
14th March 2005, 22:08
La anorganica eram as, la organica insa din cauza absentelor era sa ramin pe toamna, cu toate ca era materie principala unde invatam eu. Smecheria e ca la anorganica invatasem pe dinafara perioadele alea si jonglam ca la matematica: 1 si cu 1 egal NaCl, 2 si cu 1 egal H2O, :D Uite electronul de hidrogen, nu e electronul de hidrogen ca l-au papat aia de oxigen.
La organica a fost durere mare cind am inceput sa insiram caracatitele alea pe cite trei table de nu se mai terminau. Si clacai cind trebuia sa inveti porcarii de genul diodoamidoarsenomonometilensulfosilat (de sodiu daca vreti, :drak: ) sau oxichinolisulfodimetilaminochinizina (de uraniu imbogatit!) :P
Prin urmare educatia fizica si dirigentia au fost singurele ore unde m-am exprimat in deplinatatea fortelor mele... :ok:

ADelPiero
14th March 2005, 22:41
la chimie (nu am preferinte organica/anorganica) invat in pauza... daca invat acasa, pana incepe ora, uit formulele :evil:
asa mai bine repet "lectia" cu 5 minute inainte de ora, sa le am in minte, proaspete;)

Catalanul
14th March 2005, 22:57
la chimie (nu am preferinte organica/anorganica) invat in pauza... daca invat acasa, pana incepe ora, uit formulele :evil:
asa mai bine repet "lectia" cu 5 minute inainte de ora, sa le am in minte, proaspete;)cam asta fac si eu, invat in pauza (ca dureaza 30 de minute) si copiez tabla periodica pe masa :D asa nu mai tre' sa ma chinui sa invat valentele :cool:

Edgar
14th March 2005, 23:02
Fost olimpic la chimie (bine ca n-am continuat cu olimpiadele ca ajungeam enervant ca Pacala :D) Mi-a placut si chimia anorganica - asa cum zice Al Dracu 1 + 1 = 2, dar si cea organica, pentru ca mi s-a parut interesanta. Printr-a 11-a eram hotarat sa dau la medicina, pana cand am vazut cati nervi trebuie sa stiu pe de rost. Asa ca am intors-o si m-am orientat spre calculatoare, unde prin voia sortii am si terminat facultatea :)

remus
15th March 2005, 15:12
ce coincidenta : tocmai am dat astazi lucrare. Am stiut , as always . :)

Chimia " place " datorita experimentelor.Este singura ora care se poate intrerupe din cauze care tin chiar de ea. :yeah:

radcom
23rd March 2005, 12:47
Ma distrez f mult la lucrarile practice de chimie, deoarece in timpul experimentelor ne sabotam unii altora lucrarile cu diferite substante :drak: , iar la final(va dati seama ce rezultate obtinem! :no: ), asistentul da vina pe proasta dotare a laboratoarelor si pe reactivii vechi. :(

dianette_d
24th March 2005, 16:41
radcom la ce faculaltate esti? :D
din pakte eu in liceu nu prea am facut lucrari practice...cam deloc :mda: ne facea profa din an in paste si la alea statea la un metru de eprubeta..crek de frik :P

radcom
24th March 2005, 19:18
Industrie Alimentara, la U.S.A.M.V.-IASI. :ok: E super marfa shi interesanta. :)

Mihai
24th March 2005, 19:26
Si ce te invata p-acolo? Are legaura cu chimia? Si ce o sa iesi?

dianette_d
24th March 2005, 19:35
aha...thanx radcom pt lamuriri...banuiam eu..

E super marfa shi interesanta. :)
pai normal k e interesanta...dak are treaba cu chimia :P
si cum sunt laboratoarele??..k incerc si eu sa ma pregatesc sufleteste pt farmacie unde o sa ma si eu laboratoare :D :D

radcom
24th March 2005, 19:40
Se invata thnologia prelucrarii produselor agro-alimentare.Practic cum se realizeaza alimentele(produse de panificatie,lactate,conserve din legume shi fructe,bauturi alcoolice shi nealcoolice etc.)
Voi deveni un inginer tehnolog intr-o asfel de fabrica,sau...de ce nu, un O.P.C.-ist.

be@
23rd June 2005, 12:15
Daca va spun ca am terminat Facultatea de Chimie, sectia Biochimie , ce parere aveti ? Mai am de dat doar licenta, si eu stau toata ziua pe Ols ! :ok:

Oricum ,ce se face in liceu e o nimica toata fata de ce inveti in Facultate!Cate 8 examene pe semestru, toate ziua la Fac. ,caci laboratoarele sunt de 4 , sau chiar 6 ore (alea de organica, unde reactiile se desfasoara mai greu) !!! Fain de tot,ce sa zic ?

Si ca sa raspund la sondaj, organica e mai faina decat anorganica!

AnAngel
23rd June 2005, 12:30
Organica!!! Dar bineinteles ca pentru a sti organica trebuie sa ai cel putin cunostinte minime despre anorganica. Interesant dar foarte chinuitor cu laboratoare de 4 sau 6 ore....Insa trebuie sa faceti multa "practica" sa spun asa ... nu? Stai calm ca 8 examene sunt nimica toata!! Ce zici de 10-11 examene/sesiune la Mate-Info???
Oricum chimia este un obiect interesant [cel putin asa mi s-a parut in liceu].

Din clasa a IX-a si pana intr-a XI-a am fost hotarata sa urmez Medicina... Dar unele mici probleme m-au impiedicat. Acum [normal ca] imi pare rau. In fine... Timpul nu e inca pierdut..

Chimia e frumoasa!!!! :) :) :P