PDA

View Full Version : Apa minerala Borsec este cea mai buna din lume



bog_tom
9th September 2004, 10:27
Dupa ce in februarie 2004 Borsec a fost desemnata drept "Cea mai buna apa minerala carbogazoasa din lume", in cadrul celei mai importante competitii specializate din lume - Berkeley Springs International Water Testing Awards din West Virginia, SUA, organizatoarea competitiei, doamna Jill Klein Rone, a venit in Romania pentru a inmana distinctia respectiva castigatorilor.

Medalia de aur, care constituie recompensa calitatilor extraordinare ale acestei ape romanesti, a fost decernata ieri la Borsec, intr-un cadru festiv organizat impreuna cu Primaria orasului Borsec, presedintelui Romaqua Group, compania care imbuteliaza apa respectiva. "Gustul unei ape minerale este cel mai important criteriu dupa calitatea ei. Gustul apei de la Borsec este cel mai bun la care ne putem gandi in momentul de fata, a declarat Jill Klein Rone. Este incredibil de pur, la fel ca si aerul de aici. Este o comoara pe care trebuie sa o pretuiti si sa o pastrati pentru a o putea transmite mai departe si celorlalti oameni. Am vizitat imprejurimile si am fost incantata de tot ceea ce am vazut, de oameni si de frumusetile naturale care ii inconjoara. Am vazut, in schimb, si constructiile care acum sunt goale. Dar am reusit sa-mi imaginez ce a fost aici cand toate mergeau pe un fagas normal si atunci mi-am dat seama ca acesta este unul dintre cele mai bune locuri in care ar putea sa vina cat mai multi investitori, pentru ca ar avea mult de castigat".

Prin castigarea medaliei de aur, apa minerala Borsec se alatura castigatorilor din editiile anterioare: Perrier - de patru ori castigator, de doua ori Oaza Tesanj din Bosnia, Calistoga din California si alte ape de prestigiu din Marea Britanie, Germania si Italia. Membrii juriului pentru concursul din 2004, oamenii carora le-a placut cel mai mult apa minerala Borsec, au fost reprezentanti de la USA Weekend Magazine, National Geographic Books si NBC. "Am castigat aceasta medalie fara sa stim, pentru ca un partener de-al nostru din SUA ne-a inscris in concurs, a declarat la randul sau Octavian Cretu, presedintele Romaqua Group. Satisfactia a fost cu atat mai mare, mai ales ca astfel de lucruri nu se obtin deloc usor. Avem intr-adevar ce pastra si ingriji ca pe o comoara - un tezaur a carui istorie a inceput acum 400 de ani. Peste putin timp, in anul 2006, vom aniversa 200 de ani de imbuteliere industriala - se pare, cea mai veche actiune de acest fel din Europa. "

(c) Romania libera - 9 septembrie 2004