PDA

View Full Version : Raptors: ce credeti?



ladislau_boloni
7th August 2009, 03:33
Au plecat:

Shawn Marion SF
Kapono SG/SF
Graham SF
Humphries PF
Parker SG
Nathan Jawai C
Pops Mansah Bonsu PF/SF

Au venit:
Jarret Jack PG
Turkoglu SF
Belinelli SG
Wright SG/SF
Derozan SG/SF
Rasho Nesterovic C
Reggie Evans PF


Au ramas:
Bosh PF
Calderon, Ukic: PG
Douby, Banks SG/PG
Bargnani, Patrick O'Bryant C/PF



Un bilant extrem de pozitiv zic eu. Vor lupta pt locul 4 in est

obye
7th August 2009, 14:17
Clar mai buni decat anul trecut !
Acum sa nu aiba probleme cu accidentarile si totul ar trebuii sa se deruleze spre bine pentru ei !

cgrecu
8th August 2009, 04:55
accidentarile nu vor fi o problema - anul asta raptors au banca foarte capabila. Probabil starters vor fi calderon, derozan, hedu, bosh si andreea, dar jack, wright, bellineli si rasho oricare pot sa fie titulari pentru o perioada cit de cit rezonabila (jack si wright au fost starters tot anul aproape).
Singurul punct sensibil e la SF, daca pica hedu si wright e titular, nu prea e nimeni backup. Probabil ca al 15-lea jucator va fi un SF sau un SF/PF.

problema mare la raptors e bargnani, daca continua la fel de bine ca anul trecut (in 60 meciuri ca titular are aproapa 18/6, mai bine decit lewis de exemplu), ar putea prinde locul 4. Bineinteles, accidentari multiple pot distruge sezonul oricarei echipe - dar in mod normal nu ar trebui sa prinda mai jos de #6.

Raptor
8th August 2009, 22:31
Cand aud "Hedu" sau "Hedo" imediat realizez ca e o prescurtare americana datorata faptului ca ei nu stiu/nu pot/nu vor sa pronunte "Hidayet". La fel si in cazul Predrag (Stojakovic).

Sau, si mai frumos, al lui RAFAEL Araujo (care era numit "Hoffa" fiind ca sunt prea retardati sa pronunte "RAFAEL").

Nidlas tu sei, ai fil laic ai'm abaut to vomit uen ai bicom auer of dis...

ladislau_boloni
9th August 2009, 01:17
Cand aud "Hedu" sau "Hedo" imediat realizez ca e o prescurtare americana datorata faptului ca ei nu stiu/nu pot/nu vor sa pronunte "Hidayet". La fel si in cazul Predrag (Stojakovic).

Sau, si mai frumos, al lui RAFAEL Araujo (care era numit "Hoffa" fiind ca sunt prea retardati sa pronunte "RAFAEL").

Nidlas tu sei, ai fil laic ai'm abaut to vomit uen ai bicom auer of dis...

Hoffa vine de la prescurtarea braziliana pt. Rafael (Rafa se pronunta cam Hafa) si asta a devenit Hoffa in US pt ca se pronunta cam la fel. Este acceptabil ca si porecla, nu?

Ca tot veni vorba romanii de ce zic Londra la London? Sa vomitam toti acum daca ne-am dat seama?

Fiecare limba are regulile si particularitatile ei si asta nu face vorbitorii acelei limbi retardati.

ladislau_boloni
9th August 2009, 01:22
accidentarile nu vor fi o problema - anul asta raptors au banca foarte capabila. Probabil starters vor fi calderon, derozan, hedu, bosh si andreea, dar jack, wright, bellineli si rasho oricare pot sa fie titulari pentru o perioada cit de cit rezonabila (jack si wright au fost starters tot anul aproape).
Singurul punct sensibil e la SF, daca pica hedu si wright e titular, nu prea e nimeni backup. Probabil ca al 15-lea jucator va fi un SF sau un SF/PF.

problema mare la raptors e bargnani, daca continua la fel de bine ca anul trecut (in 60 meciuri ca titular are aproapa 18/6, mai bine decit lewis de exemplu), ar putea prinde locul 4. Bineinteles, accidentari multiple pot distruge sezonul oricarei echipe - dar in mod normal nu ar trebui sa prinda mai jos de #6.

Sunt de acord - O ANALIZA FOARTE CORECTA cred eu.
Cred ca Brian Colangelo trebuie sa gaseasca o rezerva pt. Turkoglu inainte de inceperea sezonului, in caz de accidentare.

Bargnani e cheia. Daca va juca bine in special defensiv cred ca echipa va merge bine (OK nu cred ca va pune probleme la Cavs, Magic, etc.. dar va fi decenta).

caseta
9th August 2009, 03:22
Cand aud "Hedu" sau "Hedo" imediat realizez ca e o prescurtare americana datorata faptului ca ei nu stiu/nu pot/nu vor sa pronunte "Hidayet". La fel si in cazul Predrag (Stojakovic).

Sau, si mai frumos, al lui RAFAEL Araujo (care era numit "Hoffa" fiind ca sunt prea retardati sa pronunte "RAFAEL").

Nidlas tu sei, ai fil laic ai'm abaut to vomit uen ai bicom auer of dis...

actually .... am jucat in ro cu un sirb caruia i se spunea peja - de catre romani. si asa am aflat si eu ca de fapt peja e prescurtarea SIRBEASCA a numelui predrag ;)

la fel pt un alt nume (nu mai stiu daca era hedo sau altul).

adevarat, americanii nu pot sa pronunte corect predrag sau hidayet, asa ca folosesc poreclele jucatorilor - ca si cum daca nu ai putea sa pronunti alexandru i-ai spune cuiva alex. not that bad. mai ales ca nu sunt sigur ca noi pronuntam prea corect Hidayet sau numele lituanienilor sau chiar ale brazilienilor din nba (si in general).

ca idee, incearca sa pronunti numele orasului turcesc Gelibolu. pronunta de citeva ori cu voce tare. dupa ce o faci, scroll down.













probabil ca ai pronuntat cu "ge" (ca in ro) si cu accent pe "e" sau pe "o". ei bine, afla ca pronuntia corecta e foarte aproape de Gallipoli - cu "ghe" si cu accent pe primul "i". (http://www.answers.com/topic/gallipoli)

asta e doar un ex de pronuntie care e cu totul diferita decit te-ai astepta - cel putin decit m-am asteptat eu. asa si cu numele astea ...

da, americanii au de multe ori probleme in a pronunta nume straine. dar hai sa lasam ideile astea cum ca americanii sunt prostii lumii. ma enerveaza cumplit ideea asta inradacinata in multi romani cum ca ei (romanii) sunt cei mai dajtaptzi si mai dati dreq de inteligenti de pe fata pamintului. ba chiar din univers. si ca hailanti sunt prosti facuti gramada.

si cind ii aud cu timpeniile astea, nu pot decit sa ii intreb cum se face ca cu atitia destepti de nu ai loc de savanti, genii si laureati nobel in autobuz totusi romania e la coada vacii. iar prostii aia de americani conduc lumea. si sa nu o aud pe aia cu "ei sunt prosti, da cumpara inteligenta din afara", ca daca erau asa de prosti 1) nu aveau bani sa cumpere savanti din afara si 2) nu aveau interesul sa cumpere inteligenta pt ca ar fi fost prea prosti ca sa stie ce e bine pt ei.

cind aud romani cu pretentii din astea, nu pot decit sa ma gindesc la capra riioasa cu coada pe sus.

poate francezii, englezii si nemtii mai au dreptul sa-i ia peste picior pe americani si sa faca bancuri pe seama lor sustinind ca americanii sunt inculti (inculti, nu prosti) pt ca astia aveau cultura cind romanii otraveau ogoarele si dadeau foc la fintini (or something like that :P).

dar cind un "om de cultura" actual in ro e unul ca paunescu, cind academia e plina de fosti pupincuristi ai lui ceausescu care faceau concurs la dat mai multe limbi per propozitie in "opera" lor literara .... sa fim seriosi. cultura ro abia a inceput sa se dezvolte prin anii 1800 - cam atunci apar mai toti marii poeti. in germania, de ex, in anii 1600 ei i-au avut pe leibniz, bach, handel. in anii 1700 deja ii aveau pe schiller, goethe, kant, hegel, beethoven si o gramada de altii. la francezi, ce sa mai zic ? rabelais nascut in anii 1400, descartes 1500, voltaire 1600, jean jaques rousseau 1700 etc

pina spre finalul anilor 1700 tot ce au avut romanii a fost dimitrie cantemir. atit. asta asa, ca sa punem putin lucrurile in perspectiva.

asa ca daca vesticii mai au motive sa faca glume pe seama americanilor tratindu-i de inculti (again, inculti, nu prosti - nu e acelasi lucru), romanii ar putea sa isi mai afle lungul nasului.

nu de alta dar sincer nu cred ca romania a avut vreun om la nivelul lui benjamin franklin (unul dintre cei mai underrated oameni din istoria lumii - cred ca ar putea intra in top 10 all time and i'm not kidding). apropo de prosti, cel mai mare inventator roman a fost coanda, in timp ce americanii ii au pe edison, morse, bell, goodyear (vulcanized rubber), gatling (mitraliera), tesla, fratii wright. nici la literatura (cultura) nu stau rau cu edgar allan poe, mark twain, whitman, hemingway ....

asa ca hai sa lasam aerele de superioritate si basinile din cap si sa nu ne mai dam rotunzi cind nu e cazul. (si nu ma refer la tine, raptor, in special, ci in general la toti aia care au impresia ca IQ-ul romanilor trage in sus media mondiala, care medie ar fi si mai sus daca americanii nu ar fi pe post de balast).

/rant

Raptor
9th August 2009, 14:21
adevarat, americanii nu pot sa pronunte corect predrag sau hidayet, asa ca folosesc poreclele jucatorilor - ca si cum daca nu ai putea sa pronunti alexandru i-ai spune cuiva alex. not that bad. mai ales ca nu sunt sigur ca noi pronuntam prea corect Hidayet sau numele lituanienilor sau chiar ale brazilienilor din nba (si in general).

ca idee, incearca sa pronunti numele orasului turcesc Gelibolu. pronunta de citeva ori cu voce tare. dupa ce o faci, scroll down.

probabil ca ai pronuntat cu "ge" (ca in ro) si cu accent pe "e" sau pe "o". ei bine, afla ca pronuntia corecta e foarte aproape de Gallipoli - cu "ghe" si cu accent pe primul "i". (http://www.answers.com/topic/gallipoli)

asta e doar un ex de pronuntie care e cu totul diferita decit te-ai astepta - cel putin decit m-am asteptat eu. asa si cu numele astea ...

Da dar mie daca imi zici cum se pronunta pot sa-l pronunt pe urma. Ei nu. Lor daca le zici ca se cheama "Rafael", ei zic tot Hoffa. Ca sa nu mai vorbim ca nu stiu sa le zica numele lui AMARE (asa ca i-au adaugat si accentul) sau lui DERON.

In schimb noi daca pronuntam cu accent "comunist" cand spunem expresii/propizitii/fraze si asa mai departe in engleza toti sar de fund in sus, ca niste fini englezi, puri si neprihaniti, ca "auzi-l ma si p-ala cum vorbeste engleza" (ei vorbind exact la fel). Cu alte cuvinte, noi nu putem sa spunem "Gion" in loc de "John" sau "Magheti" in loc de "Maggette" ca suntem prosti facuti gramada daca o facem. In schimb ei pot. Ei pot sa zica "Eidrian Ailaie" lu' "Adrian Ilie".


da, americanii au de multe ori probleme in a pronunta nume straine. dar hai sa lasam ideile astea cum ca americanii sunt prostii lumii. ma enerveaza cumplit ideea asta inradacinata in multi romani cum ca ei (romanii) sunt cei mai dajtaptzi si mai dati dreq de inteligenti de pe fata pamintului. ba chiar din univers. si ca hailanti sunt prosti facuti gramada.

si cind ii aud cu timpeniile astea, nu pot decit sa ii intreb cum se face ca cu atitia destepti de nu ai loc de savanti, genii si laureati nobel in autobuz totusi romania e la coada vacii. iar prostii aia de americani conduc lumea. si sa nu o aud pe aia cu "ei sunt prosti, da cumpara inteligenta din afara", ca daca erau asa de prosti 1) nu aveau bani sa cumpere savanti din afara si 2) nu aveau interesul sa cumpere inteligenta pt ca ar fi fost prea prosti ca sa stie ce e bine pt ei.

Da, romanii nu sunt buricul pamantului (cu p mic sau mare), dar:

1) Sa traiasca americanii la noi in tara cu sistemul asta de invatamant si noi la ei cu sistemul lor si sa vedem ce branza ar face;

2) Sa fie ei 22 de mil de oameni si noi 200, sa vedem cum ar fi (si ce sanse ar fi sa avem genii in 200 de mil de oameni si nu in 20);

3) Americanii au avut doar noroc ca au dat peste un pamant cu resurse naturale bogate "neocupat". A, ba da, erau niste amerindieni... da' da-i dreq. Las' ca otravim ogoarele, parjolim femeile si violam fantanile si se rezolva. WTF? Suna cunoscut? Sa fie oare asta ce au facut americanii puri amerindienilor?

4) Toti savantii lumii din America am eu impresia ca sunt exact asta: savanti ai "lumii" si nu ai Americii, pentru ca America nu exista. Este o colectie de popoare. S-au dus acolo aia smecheri pentru ca americanii au acumulat bani (aur) de pe teritoriul lor si prin armata pe care si-au format-o. Probabil ca in trecut aia smecheri au plecat in America sa se imbogateasca si au ramas acolo. Si si-au facut si tehnologie, armata si asa mai departe la fel de smechere. Intamplator (din ce am auzit), tot pe gura baga mancare si tot pe cur se caca.

5) La nivelul la care sunt (din toate punctele de vedere) si la aroganta pe care o au, m-as astepta mai mult de la ei la nivel de cultura. But then again, cum ar zice neamtu' traitor in Japonia, se pare ca sunt eu "infantilist".


cind aud romani cu pretentii din astea, nu pot decit sa ma gindesc la capra riioasa cu coada pe sus.

poate francezii, englezii si nemtii mai au dreptul sa-i ia peste picior pe americani si sa faca bancuri pe seama lor sustinind ca americanii sunt inculti (inculti, nu prosti) pt ca astia aveau cultura cind romanii otraveau ogoarele si dadeau foc la fintini (or something like that :P).

dar cind un "om de cultura" actual in ro e unul ca paunescu, cind academia e plina de fosti pupincuristi ai lui ceausescu care faceau concurs la dat mai multe limbi per propozitie in "opera" lor literara .... sa fim seriosi. cultura ro abia a inceput sa se dezvolte prin anii 1800 - cam atunci apar mai toti marii poeti. in germania, de ex, in anii 1600 ei i-au avut pe leibniz, bach, handel. in anii 1700 deja ii aveau pe schiller, goethe, kant, hegel, beethoven si o gramada de altii. la francezi, ce sa mai zic ? rabelais nascut in anii 1400, descartes 1500, voltaire 1600, jean jaques rousseau 1700 etc

pina spre finalul anilor 1700 tot ce au avut romanii a fost dimitrie cantemir. atit. asta asa, ca sa punem putin lucrurile in perspectiva.

asa ca daca vesticii mai au motive sa faca glume pe seama americanilor tratindu-i de inculti (again, inculti, nu prosti - nu e acelasi lucru), romanii ar putea sa isi mai afle lungul nasului.

nu de alta dar sincer nu cred ca romania a avut vreun om la nivelul lui benjamin franklin (unul dintre cei mai underrated oameni din istoria lumii - cred ca ar putea intra in top 10 all time and i'm not kidding). apropo de prosti, cel mai mare inventator roman a fost coanda, in timp ce americanii ii au pe edison, morse, bell, goodyear (vulcanized rubber), gatling (mitraliera), tesla, fratii wright. nici la literatura (cultura) nu stau rau cu edgar allan poe, mark twain, whitman, hemingway ....

asa ca hai sa lasam aerele de superioritate si basinile din cap si sa nu ne mai dam rotunzi cind nu e cazul. (si nu ma refer la tine, raptor, in special, ci in general la toti aia care au impresia ca IQ-ul romanilor trage in sus media mondiala, care medie ar fi si mai sus daca americanii nu ar fi pe post de balast).

/rant

Partial corect. Insa cum am oarecum draci in momentu de fatza si nu vreau sa divaghez, o sa zic doar atat: stiu ca ai apreciat expozitia de cultura de la New York :P

Raptor
9th August 2009, 14:58
By the way... Tesla a fost american?

Nikola Tesla (born in Smiljan, Croatia, 1856–1943), was a Serb-American physicist and electrical engineer, inventor of the radio and the electric motor and generator.

Ce frumos isi atribuie oamenii inventiile oamenilor de alte nationalitati. E placut la simtiri. In fond, Smiljan e in America. Cred ca printre insulele alea ale lor (pe undeva pe langa Hawaii).

Apropos de Tesla:

Tesla's pigeon


According to John J. O'Neill, author of Prodigal Genius, the Life of Nikola Tesla, Tesla told him this story in the presence of William L. Laurence, the New York Times science writer.

Tesla had been feeding pigeons for years. Among them, there was a very beautiful female white pigeon with light gray tips on its wings that seemed to follow him everywhere. A great deal of rapport developed between them. As Tesla confessed, he loved that pigeon: "Yes, I loved that pigeon, I loved her as a man loves a woman, and she loved me." If the pigeon became ill, he would nurse her back to health and as long as she needed him and he could have her, nothing else mattered and there was purpose in his life.

One night as he was lying in bed, she flew in through the window and he knew right away that she had something important to tell him: she was dying. "And then, as I got her message, there came a light from her eyes - powerful beams of light". "...Yes," "...it was a real light, a powerful, dazzling, blinding light, a light more intense than I had ever produced by the most powerful lamps in my laboratory."

Tesla admitted to O'Neill that when that particular pigeon died, something went out of his life. Before that time, he could complete the most ambitious programs he could ever dream of but after the pigeon flew into the beyond, he knew his life's work was done for good.

caseta
9th August 2009, 23:16
Da dar mie daca imi zici cum se pronunta pot sa-l pronunt pe urma. Ei nu. Lor daca le zici ca se cheama "Rafael", ei zic tot Hoffa. Ca sa nu mai vorbim ca nu stiu sa le zica numele lui AMARE (asa ca i-au adaugat si accentul) sau lui DERON.

In schimb noi daca pronuntam cu accent "comunist" cand spunem expresii/propizitii/fraze si asa mai departe in engleza toti sar de fund in sus, ca niste fini englezi, puri si neprihaniti, ca "auzi-l ma si p-ala cum vorbeste engleza" (ei vorbind exact la fel). Cu alte cuvinte, noi nu putem sa spunem "Gion" in loc de "John" sau "Magheti" in loc de "Maggette" ca suntem prosti facuti gramada daca o facem. In schimb ei pot. Ei pot sa zica "Eidrian Ailaie" lu' "Adrian Ilie".

"toti" sar de fund in sus ?
pina acum n-am auzit comentarii sau critici de la americani (sau straini in general) in cazul in care vreun roman pronunta gresit cuvinte in limba lor.


Da, romanii nu sunt buricul pamantului (cu p mic sau mare), dar:

1) Sa traiasca americanii la noi in tara cu sistemul asta de invatamant si noi la ei cu sistemul lor si sa vedem ce branza ar face;

stii ca nu intii s-au stabilit sistemele de invatamint si apoi s-au impartit po****tiile pe pamint. sist de invatamint reflecta gradul de cultura si alte caracteristici ale poporului respectiv.

la americani in scoala se face multa practica si se incurajeaza gindirea, exprimarea libera pt ca sunt un popor cu multa initiativa si independenta.

la romani esti pus sa inveti pe dinafara ca boul niste comentarii si alte timpenii si sa le repeti mecanic, pt ca cei mai multi romani sunt obedienti si au mentalitate de sclavi. le trebuie un tatuc ale carui cuvinte sa le repete si ale carui ginduri sa le invete si sa le redea.


2) Sa fie ei 22 de mil de oameni si noi 200, sa vedem cum ar fi (si ce sanse ar fi sa avem genii in 200 de mil de oameni si nu in 20);

slovenii sunt 2 mil si au un nivel de viata mult peste al ro. au 5 jucatori in nba, la fotbal i-au eliminat pe romani 1 data sau de 2 ori, au intrat in UE inaintea ro, au trecut la euro, au PIB/locuitor de 3 ori cit ro etc

nu trebuie sa ai po****tie cacalau ca sa ai o tara cu un nivel de trai ridicat.
india sau brazilia sunt praf in timp ce norvegia cu sub 5 mil locuitori are cel mai ridicat nivel de trai din lume.


3) Americanii au avut doar noroc ca au dat peste un pamant cu resurse naturale bogate "neocupat". A, ba da, erau niste amerindieni... da' da-i dreq. Las' ca otravim ogoarele, parjolim femeile si violam fantanile si se rezolva. WTF? Suna cunoscut? Sa fie oare asta ce au facut americanii puri amerindienilor?

contrar a ceea ce sustin republicanii si neo-conservatorii in US, nu prea exista americani puri (crestinii albi sunt doar o majoritate, dar nu-s ei singurii care au dreptul sa se numeasca americani).

si rusii s-au extins la fel. si chinezii. si englezii, francezii, spaniolii si portughezii. romanii ? ei si-au aparat saracia si nevoile. au fost prea lenesi si prea prosti si prea dezbinati pt a cuceri alte popoare si/sau a explora lumea si a face colonii.

americanii de azi sunt urmasii colonistilor englezi + ai imigrantilor din alte tari din europa (nemti, olandezi, nordici, italieni etc) + ai negrilor adusi cu forta ca sclavi + imigranti sau copii ai imigrantilor asiatici + imigranti sau copii ai imigrantilor africani + imigranti sau copii ai imigrantilor hispanici + imigranti sau copii ai imigrantilor din europa de est.

pt ca US au promis ceea ce putine alte tari ofereau la momentul respectiv (libertate de expresie, politica, religioasa etc) au atras oameni din toate colturile lumii. veniti acolo din cauza saraciei sau a persecutiei, au reusit sa faca US tara lor. unii s-au imbogatit, unii nu, dar tara, overall, a prosperat.


4) Toti savantii lumii din America am eu impresia ca sunt exact asta: savanti ai "lumii" si nu ai Americii, pentru ca America nu exista.

ce e al lor e al nostru, ce e al nostru e doar al nostru ?
america nu exista doar daca traiesti in dark ages.
pe sistemul asta, nici ro nu exista. sunt doar 3 principate care ar trebui sa fie conduse fiecare de alt om.
nici italia, nici germania nu exista. exista prusia si orase-stat (venetia si altele).
etc

sa fim seriosi.
americanii atrag inteligenta lumii pt ca alte tari nu stiu sa o aprecieze.
ei ofera conditii si resurse unui savant pt a studia in loc sa il oprime si sa incerce sa-i inchida gura. (ex: einstein poate ar fi lucrat pt nemti daca nu veneau nazistii la putere).



5) La nivelul la care sunt (din toate punctele de vedere) si la aroganta pe care o au, m-as astepta mai mult de la ei la nivel de cultura. But then again, cum ar zice neamtu' traitor in Japonia, se pare ca sunt eu "infantilist".

1. o sa fii surprins, dar francezii sunt mult mai aroganti decit americanii.

2. atitudinea de aroganta la nivel politic e recenta - bush. vezi discursurile lui obama in care a criticat aroganta US fata de restul lumii. iar clinton a fost apreciat pe plan extern cred mult mai mult decit intern unde puritanii s-au ingrozit de o pata de sperma.

3. la nivel de cultura americanii nu-s crema. europa de vest e ceva mai culta, chiar daca US la cercetare sunt in top. educatia iarasi e mai buna ca medie in europa de vest decit in US unde sunt multi retarzi "home schooled" - aia care sunt invatati ca biblia e adevarata cuvint cu cuvint, ca pamintul e vechi de 6000 de ani si ca oasele de dinozaur (datate cu izotopi de carbon ca fiind vechi de milioane de ani) sunt puse pe pamint de dumnezeu pt a testa credinta infidelilor ... aaaa, i mean, necredinciosilor.


By the way... Tesla a fost american?

Nikola Tesla (born in Smiljan, Croatia, 1856–1943), was a Serb-American physicist and electrical engineer, inventor of the radio and the electric motor and generator.

Ce frumos isi atribuie oamenii inventiile oamenilor de alte nationalitati. E placut la simtiri. In fond, Smiljan e in America. Cred ca printre insulele alea ale lor (pe undeva pe langa Hawaii).Tesla's pigeon

tesla a ajuns in US la 28 de ani.
a studia in austria si inventiile si cariera lui s-au petrecut in US.
ca urmare e inventator american, la fel cum eugen ionesco e scriitor francez - s-a nascut in ro, dar opera a scris-o in franta, in franceza. franta i-a oferit conditiile pe care ro nu i le-a oferit pt a isi crea opera.


vezi tu, discutia asta a noastra poate dura mult de tot, dar pina la urma daca ro vor continua sa isi gaseasca scuze pt failure (sist de invatamint - de parca a fost facut de altii, po****tia - prea mica sau prea mare, vecinii, circumstantele istorice etc) si sa gaseasca motive pt care altii sunt mai buni (au avut noroc, de fapt oamenii lor buni nu-s ai lor, sunt de imprumut etc) nu vor iesi din rahat si vor ramine fix unde se afla - la coada vacii.

in loc sa ii critice pe americani, ro mai bine ar incerca sa copieze modelul lor pt succes si eventual sa-l imbunatateasca. o societate libera, care accepta emigranti, care ii uneste pe toti si ii face sa simta ca ro e tara lor, care le foloseste talentele, care isi promoveaza propriile talente, care pune accent pe educatie, pe cultura, pe cercetare stiintifica. o societate deschisa la nou, deschisa la minte, lipsita pe cit posibil de xenofobie, homofobie, rasism, habotnicie religioasa. o societate in care libertatea de exprimare sa fie laudata si incurajata, nu ingradita si cenzurata.

de putut se poate, insa nu daca majoritatea poporului e lenes, hot, cersetor, pupincurist, lipsit de initiativa, cu mentalitate de sclav, betiv, indoctrinat religios, xenofob, rasist, cu inclinatii comuniste, cu o nevoie de tatuc etc.

KingMJames
10th August 2009, 01:05
@caseta:

am si eu o parere legat de ce ai zis.in mare e against. so here it goes.

america nu e tara descrisa de tine ca o "Ro perfecta" si nici Romania nu e cum ai spus tu la sfarsit. fiecare dintre tari are defecte foarte multe, cateva si comune. marea diferenta e ca in america $ este principalul catalizator. si sistemul lor de educatie reflecta asta: costa si pune la dispozitie toate materialele asteptand ca studentii sa vina la ei; au un sistem care valorifica putinele varfuri si dau cu flit masei (de unde treaba cu media de ziceai si tu; masa generala low, varfuri exceptionale). invatamantul universitar american are urmatoarele idei principale de dezvoltare:

1. student slab. nu conteaza, i-am luat banii. win situation.
2. student mediu. bani luati, integrat in corporate structure. win+bonus situation.
3. student tare,foarte tare,uber tare etc. bani luati,pregatit exceptional,utilizat talente pt productie/pregatire alti tineri. win win situation.

iar 1 si 2 sunt 90% din ce intra in colegiul lor. daca educatia era principalul lor scop, o puteau face mult mai bine. la noi principiul e bun (in sistem,care e gratuit): educatie pt toti. insa problema e ca lipsa de bani se traduce in cadru didactic slab pregatit si lipsa de fond material experimental/didactic.


alta chestie.nu ma impresioneaza incercarea lor de a pune mana, economic vorbind, pe toata lumea; pentru mine nu asta inseamna popor maret; daca vrei, pentru mine, "ingamfatii" din franta reprezinta un popor enorm dpdv cultural si stiintific, precum sunt germanii,englezii, chiar si rusii si italienii (ca sa ma opresc doar la Europa; nu vbesc de china sau japonia). motivatia americii este pur dollar-oriented; pe cand realizarile stiintifice europene (nu confunda cu cele ingineresti; ma refer la aparatul matematic si fizic descoperit si pus la punct in europa ce a stat la baza tuturor inovatiilor ingineresti/practice ulterioare) au avut ca scop o mai buna intelegere a realitatii. sunt pur si simplu alte culturi cu alte orientari.

si ca sa revin la romania, pur si simplu hotii nostri lucreaza la scari mult mai mici, si anume la nivel national intern. si cand furi pe plan intern efectele negative se vad tot pe plan intern. interesul la nivel inalt american este de a fura de la alte tari fapt ce are ca efecte secundare si o crestere a nivelului pe plan intern. de aceea si societatea libera si raiul de pe pamant de acolo; starea de fapt trebuie mentinuta si singurul lucru care l-ar da peste cap ar fi o rasturnare din interior, asa ca trebuie tinuti fericiti porcusorii.

asa ca nu sunt impresionat de o tara care suge de la restul planetei asa cum nu sunt impresionat de o tara care suge de la proprii oameni. pentru mine e acelasi ***** la dimensiuni diferite.parerea mea...

P.S. don't get me wrong.nu am luat apararea romaniei. pur si simplu am vrut sa pun in vedere ca ambele tari au niste directii gresite, din punctul meu de vedere. daca vrei, tara care pt mine reprezinta un model de urmat este franta;dc vrem sa urmam o directie, cea a societatii franceze este un exemplu. asta pt a nu crede (tu) ca contest (scuze pt cacofonie) o parere fara a oferi si o alternativa. si nu considera tot ce am zis ca atac la persoana ta :). nu am cautat certuri ci doar o expunere de pareri; se respecta toate, chit ca fiecare o are pe a lui (like assholes;stiu ca am mai folosit comparatia,dar imi place :)) ).

cgrecu
10th August 2009, 04:11
invatamintul american e foarte bogat si ca atare atrage cei mai buni profesori. Ca orice sistem comercial, banul conteaza. Daca tata e miliardar, poti intra la ce facultate vrei. Daca vrei sa te concentrezi pe asta, treaba ta. Pentru ca in acelashi timp, te poti uita in felul urmator. Avind cei mai buni profesori, si echipament ultra moderne, elitele studentesti tind sa se aglomereze in centrele universitare americane cum ar fi MIT. Acolo au conditii incomparabile mai bune decit in majoritatea restului lumii.

In acelasi timp, in romania, cel putin cind am fost un in scoala, profesorii aveau scop principal sa isi suplimenteze veniturile amarite, asha ca cei care aveau bani si nu aveau chef de invatat, puteau, ca si la americani, sa termine facultatea fara sa isi uzeze neuronii in exces. Si cheltuind cu mult mai putin decit un american similar :) Deosebirea mare e ca profesorii in mare parte sunt dezinteresati, lipsiti de chef, probabil si de cunostinte de ultima ora (cel putin in domenii care accelereaza rapid, ca si fizica, chimie samd).

America e o tara de muncitori. Asha a fost creata, si in general vorbind, majoritatea emigrantilor au venit sa munceasca. Spre deosebire de europa, americanii si candienii nu au 4-6 saptamini de concediu si vineri scurte. Nu au pauze de 2-3 ore cum sunt in unele tari di sudul europei, si nu inchid magazinele pentru o luna in august, cum am vazut in milano si alte orase italiene. O mare parte nu au facultate sau college, se apuca de munca imediat ce termina liceul (de regular foarte orientat catre chestii practice). O mare parte nu citesc carti, nu se uita la stiri si is petrec timpul in fata televizorului. Exact cum sunt si majoritatea romanilor, cu deosebirea ca pina recent, in romania trebui a sa fii rau timpit sa nu termini o facultate, chiar daca shtii dinainte ca nu vei putea profesa meseria respectiva.

Singura diferenta intre "noi" si "ei" e ca dupa ani si ani in care americanul a muncit mai greu, s-a creat o mare diferenta economica intre redneckul american si redneckul roman. Care face posibil ca redneckul american sa mearga prin toata lumea si sa se faca de kkt ca e incult, in timp ce taranii din romania nu ajung asa ushor. Plus ca fiind foarte bogati, si in ultimii 70-80 ani reushind sa depaseasca economic si ca putere de intimidate pe englezi, francezi, nemti, rusi etc, tind sa fie invidiati si uriti de majoritatea popoarelor din lume care nu inteleg ca puterea asta economica a fost cladita pe munca grea si libertati individuale, spre deosebire de tara lor care probabil a fost mai mult concentrata spre a isi pune cetatenii sau vecinii in puscarie sau in cimitire pe diverse motive.

Cit despre francezi si nemti, au cultura care o au pentru ca au cucerit si exploatat dur diverse tari inapoiate din toata lumea (america de sud si centrala, africa, asia). Si inainte de a le sari in cap pentru ca comportamentul lor, mai bine adu-ti aminte ca quasi-unanimitatea imperiilor s-au comportat mult mai rau, si ca pe masura ce au fost mai civilizate, cu atit mai delicati au fost cuceritorii in istorie.

YodaRo
10th August 2009, 04:51
1) Sa traiasca americanii la noi in tara cu sistemul asta de invatamant si noi la ei cu sistemul lor si sa vedem ce branza ar face;

2) Sa fie ei 22 de mil de oameni si noi 200, sa vedem cum ar fi (si ce sanse ar fi sa avem genii in 200 de mil de oameni si nu in 20);

3) Americanii au avut doar noroc ca au dat peste un pamant cu resurse naturale bogate "neocupat". A, ba da, erau niste amerindieni... da' da-i dreq. Las' ca otravim ogoarele, parjolim femeile si violam fantanile si se rezolva. WTF? Suna cunoscut? Sa fie oare asta ce au facut americanii puri amerindienilor?

4) Toti savantii lumii din America am eu impresia ca sunt exact asta: savanti ai "lumii" si nu ai Americii, pentru ca America nu exista. Este o colectie de popoare. S-au dus acolo aia smecheri pentru ca americanii au acumulat bani (aur) de pe teritoriul lor si prin armata pe care si-au format-o. Probabil ca in trecut aia smecheri au plecat in America sa se imbogateasca si au ramas acolo. Si si-au facut si tehnologie, armata si asa mai departe la fel de smechere. Intamplator (din ce am auzit), tot pe gura baga mancare si tot pe cur se caca.

5) La nivelul la care sunt (din toate punctele de vedere) si la aroganta pe care o au, m-as astepta mai mult de la ei la nivel de cultura. But then again, cum ar zice neamtu' traitor in Japonia, se pare ca sunt eu "infantilist".


1. nivelul invatamantului american e NET superior celui romanesc la ora actuala. Ca dotare, materia predata, organizare si tot ce mai vrei. Si cel mai important ii educa pe studenti. De aia americanii sunt muuult mai civilizati ca romanii. Intram in detalii daca e cazul...Concret.
2. Americanii si-au sporit po****tia pentru ca au avut un nivel de trai superior romanilor. Majoritatea americanilor fac minim 3 copii gandind in felul urmator...unul inlocuie sotul, altul sotia iar al treilea va mari specia umana.
Pe de alta parte accepta emigranti. Si emigrantii vin din motive economice. Din romania insa se pleaca pe capete
3. Romania are pamantul mai bogat ca al Americii. Si ce folos?
4. Pai guvernul si marile companii investesc in cercetare. Din cercetarile din armata au iesit...pana si computerele.
Pe de alta parte atrag creierele din toata lumea fiind convinsi ca cine are tehnologii va domina lumea. Romanii le gonesc...pe ele pe creiere din tara prin diverse metode. Si tot americanii "ie" fraieri, hoti si samd..." ciudat nu?:)
5. ce are sula cu prefectura? cultura nu e la nivel national ci depinde de educatia individului. In timp ce in orasul meu amarat duin USA sunt jde muzee adevarate de arta (cu intrarea FREE), teatre, cinemauri si biblioteci. Si se inghesuie americanii, mariu iubitori de arta la fel cum se inghesuie rumanii in piata de la obor sau in "angroul" Europa. Aia care au o cultura superioara, evident.


Despre francezi...si italieni eu am locuit si lucrat si acolo....te vor privi mereu ca pe un roman...asa vei muri. America e o tara de emigranti si unul cu ochii oblici nu e mai american ca tine unul cu pielea alba.
Toti ne numim americani, si albi si albastri si musulmani si mexicani si ce r mai fi imprejur. Tara multietnica si multiculturala ce te obliga insa sa respecti regulile societatii.

Cat despre munca depinde... eu unul munceam mai mult in Ro.:D

ladislau_boloni
10th August 2009, 05:05
1. nivelul invatamantului american e NET superior celui romanesc la ora actuala. Ca dotare, materia predata, organizare si tot ce mai vrei. Si cel mai important ii educa pe studenti. De aia americanii sunt muuult mai civilizati ca romanii. Intram in detalii daca e cazul...Concret.
2. Americanii si-au sporit po****tia pentru ca au avut un nivel de trai superior romanilor. Majoritatea americanilor fac minim 3 copii gandind in felul urmator...unul inlocuie sotul, altul sotia iar al treilea va mari specia umana.
Pe de alta parte accepta emigranti. Si emigrantii vin din motive economice. Din romania insa se pleaca pe capete
3. Romania are pamantul mai bogat ca al Americii. Si ce folos?
4. Pai guvernul si marile companii investesc in cercetare. Din cercetarile din armata au iesit...pana si computerele.
Pe de alta parte atrag creierele din toata lumea fiind convinsi ca cine are tehnologii va domina lumea. Romanii le gonesc...pe ele pe creiere din tara prin diverse metode. Si tot americanii "ie" fraieri, hoti si samd..." ciudat nu?:)
5. ce are sula cu prefectura? cultura nu e la nivel national ci depinde de educatia individului. In timp ce in orasul meu amarat duin USA sunt jde muzee adevarate de arta (cu intrarea FREE), teatre, cinemauri si biblioteci. Si se inghesuie americanii, mariu iubitori de arta la fel cum se inghesuie rumanii in piata de la obor sau in "angroul" Europa. Aia care au o cultura superioara, evident.


Despre francezi...si italieni eu am locuit si lucrat si acolo....te vor privi mereu ca pe un roman...asa vei muri. America e o tara de emigranti si unul cu ochii oblici nu e mai american ca tine unul cu pielea alba.
Toti ne numim americani, si albi si albastri si musulmani si mexicani si ce r mai fi imprejur. Tara multietnica si multiculturala ce te obliga insa sa respecti regulile societatii.

Cat despre munca depinde... eu unul munceam mai mult in Ro.:D

Eu am o experienta buna in Franta (dar e drept, ca si canadian de origine romana). La fel si in Italia (merg des din cauza serviciului)

Bun, in rest in ce priveste comparatia dintre US si Romania eu m-am lamurit demult. E bine sa nu bagi in seama orgoliile frustrate. Eu o las balta si schimb discutia din start ;)

obye
10th August 2009, 12:40
Ce prost sunt ca sunt Roman :happy ... in Romania !!!!

caseta
10th August 2009, 15:36
@caseta:

am si eu o parere legat de ce ai zis.in mare e against. so here it goes.

1. n-am zis ca US e perfecta sau ca ro e cea mai rea.

2. sist de invatamint US e slabut pina la nivel de liceu (inclusiv). dupa aia la univ in general se invata bine. la ei un om cu diploma de univ in general are un loc asigurat in societate. diploma de univ inseamna ceva. iar daca e de la o univ de elita, atunci cu atit mai bine. in ro diploma de univ e o hirtie igienica mai rigida.

3.


alta chestie.nu ma impresioneaza incercarea lor de a pune mana, economic vorbind, pe toata lumea; pentru mine nu asta inseamna popor maret; daca vrei, pentru mine, "ingamfatii" din franta reprezinta un popor enorm dpdv cultural si stiintific, precum sunt germanii,englezii, chiar si rusii si italienii (ca sa ma opresc doar la Europa; nu vbesc de china sau japonia). motivatia americii este pur dollar-oriented; pe cand realizarile stiintifice europene (nu confunda cu cele ingineresti; ma refer la aparatul matematic si fizic descoperit si pus la punct in europa ce a stat la baza tuturor inovatiilor ingineresti/practice ulterioare) au avut ca scop o mai buna intelegere a realitatii. sunt pur si simplu alte culturi cu alte orientari.

LOL

ar trebui sa mai citesti ceva istorie. vezi ce au facut europenii (care sunt dupa tine orientati spre atingerea starii de zen) in africa si asia si america de sud. exploatare. la singe. europenii au pornit comertul cu sclavi.

europenii nu au alt scop in their scientific pursuits decit au americanii - money and world domination.

faptul ca europenii au fost cei care au pus bazele matematicii si fizicii si ca "europa ce a stat la baza tuturor inovatiilor ingineresti/practice ulterioare" tine de faptul ca pe vremea aia nu exista america. well, existau indienii aia, dar uite ca ei n-au facut atitea descoperiri si cind i-au gasit europenii, ei erau abia in epoca bronzului.

ca sa nu mai zic ca bazele matematicii vin in mare parte de la arabi, nu de la europeni. si ce vine din europa vine in mare parte de la greci.

faci o greseala daca ai impresia ca americanii sunt baietii cei rai si care umbla dupa bani in timp ce europenii sunt niste maica tereza.


4. nu te grabi sa-i lauzi pe francezi. au fost un popor mare, dar au cam decazut. sunt destul de lenesi si ei (deh, "spiritul" latin), asteapta multe de la "stat", au apucaturi nationaliste - mai ales in privinta limbii, unde traduc orice ***** (email = courriel, spam = pourriel - adica pourriture electronique etc) si sunt destul de multi comunisti printre ei. bine, la nivel de educatie si bun simt se simte ca-s europeni si civilizati (desi mai sunt secaturi si printre ei), dar ca economie nu-s straluciti din cauzele mai sus enumerate.

personal ii prefer pe nemti francezilor. mi se par mai muncitori si mai ordonati.


5. cgrecu are dreptate cind spune ca americanii muncesc ca apucatii. cred ca muncesc de 2 ori mai mult decit francezii (care au sapt de 35 ore, 5 sapt de vacanta platita, pauze de cafea si pauze de prinz de ore si ore etc).

e un motiv pt care economia americana este cea mai tare din lume, si pt care chiar cind e lovita de crize se reface rapid: in US se munceste ENORM si acolo e swim or sink. nu te ajuta nimeni, asa ca esti de capul tau. selectia "naturala" in economie e dura - supravietuiesc cei care sunt in stare sa traga tare. statul nu-ti da atitea pomeni cite se dau in europa (eu zic ca corect ar fi undeva intre ce e in US si ce e in europa in materie de protectie sociala - probabil ca eu sunt ca pareri pe aceleasi pozitii cu democratii din US) si se incurajeaza initiativa privata.


6. toti europenii s-au imbogatind "furind" de la alte popoare. si nu numai ei.
pt ca in istorie fie domini pe altii, fie esti dominat.

din nou, vezi ce au facut francezii prin africa sau chiar prin vietnam - pt ca inainte sa lupte americanii in vietnam, francezii au luptat in indo-china (aka vietnam). vezi: http://en.wikipedia.org/wiki/First_Indochina_War


7. again, sunt de acord ca america o luase pe cai gresite in timpul lui bush. sper ca obama sa rectifice asta. de altfel america a luat-o cam aiurea si pe timpul altor presedinti republicani (marionetele big oil + industria de armament). citeste ce mizerii a facut reagan (iran-contra etc) si te vei convinge.


8. ca o concluzie, evident ca ro ar fi de 1 mil de ori mai bine daca ar fi la nivelul frantei - macar cultura, educatia, civilizatia, politetea, respectul ar face o diferenta ENORMA. insa imo calea cea mai buna (dpdv economic mai ales) e una intre US si vestul europei. iar ca stiinta, cercetare etc, sa conduc eu o tara as incerca sa o aduc in pozitia in care sa le domine pe toate celelalte. pt ca te poti impune (uneori mai bine chiar) si prin cultura si economie, nu doar prin razboi.

dar daca vrei sa intelegi de ce ro va ramine exact asa cum este, iti recomand sa citesti Din psihologia poporului roman - Dumitru Draghicescu
citeste-o si vei intelege. eu de cind am citit-o (acum aproape 10 ani) tot ce s-a intimplat intre timp in ro nu a facut decit sa imi confirme parerile.


PS: discutia asta mi se pare interesanta, mai ales acum cind de basket nu prea avem ce vorbi. mai aflam si noi lucruri noi si interesante, from the horse's mouth uneori (de la cei care locuiesc in tarile respective) :D

obye
10th August 2009, 17:14
Wow . Nice read !
Doua pareri am si eu:
1. Fracezii sunt niste nationalisti idioti !

(email = courriel, spam = pourriel - adica pourriture electronique etc) si as vrea sa adaug ordinateur

As vrea sa citez din tatal meu care spunea cu apasare mare pe inima:

Mes amies idiotes !

2.
toti europenii s-au imbogatind "furind" de la alte popoare. si nu numai ei.

Noi saracim "FURAND" , ca sa intelegem ce popor de oamnei tampiti suntem !
ex: Conducatorii nostrii a adus in discutie sa se lucreze si sambata! (cand ei din cele 8 ore de munca , 2 stau la munca si atunci cand stau voteaza pentru inca 15 "colegi" , citesc ziarul si vorbesc despre afacerile proprii. Ca sa nu mai zic ce circ iese cand apare un alde' Paunescu ,Vadim Tudor sau Basescu)
Fratilor , Noi avem pe Becali si EBA in parlamentul Europei ! In IARNA sigur e sfarsitu' lumii , asta a fost inceputul.

KingMJames
10th August 2009, 17:21
@ce a spus caseta (ca pana scriu postul s-ar putea sa mai scrie cineva :)) ):da.este o discutie interesanta :).

dupa cum mi-era frica asa s-a si intamplat. nu am dat ca model social-politic statele vest-europene, ci doar cultural-stiintific. fiind la politehnica, tot aud de-a lungul anilor de atatia oameni de stiinta enormi, dintre care 90% europeni. si la un moment dat one cannot help but respect poporul francez,englez,german (ba chiar si rus,desi ei au alte metehne care au intoxicat cu forta de-a lungul anilor si alte popoare).

alta chestie pe care insistasem era faptul ca ma refeream la inovatiile pur teoretice , si nu aplicatiile ingineresti, care toate acestea din urma au motivatie financiara. vorbeam de teoria pusa la punct in europa, care avea ca scop intelegerea realitatii.

iar despre franta pot vorbi intrucatva; ma refer la cum este acum. frate-meu e stabilit acolo. chiar angajat pe viata al statului (scientist). si nivelul de cultura e net superior fata de ce este aici. nivelul de civilizatie este excelent. treaba se face. bani pt cercetare se dau (si inca cati!). educatia conteaza. curatenie. bun simt. dar pe de alta parte au niste probleme cu rasismul (inspre magrabieni). si unii ar considera ca sunt comunisti. au tendinte, dar nu le considerati ca aspect negativ. pur si simplu au o forma de socialism benefica care chiar pune poporul pe primul plan. asta se resimte in mai multe paturi ale societatii lor. in fine, nu este totusi Raiul pe pamant, dar sanse sunt pt cineva care vrea sa faca treaba. iar chestiunea cu "esti vazut tot ca un roman" este irelevanta; pt mine si pt multi nu exista pretentia de a fi vazut ca altceva decat roman, nu de alta, dar asta sunt. deci nu consider asta un neajuns. iar ca economie, nu au flerul evreilor sau seriozitatea americanilor si germanilor sau fanatismul cooperatist al asiaticilor, dar au facut o treaba cel putin foarte buna, avand in vedere ca ei au alte nevoi ca popor si nu acelea de shitloads of money (nu ma refer la trecutul lor colonialist, ci la prezentul, sa spunem cel putin post-89). daca exista intrebari mai punctuale, o sa incerc sa le raspund, atat cat stiu.

si o sa incerc sa fac rost de cartea recomandata. pare interesanta si pe un subiect drag mie.

ah si acum mi-am amintit. legat de faptul ca nu exista america in perioada marilor descoperiri. oameni de stiinta europeni incepand cu sec 17 (columb a descoperit america(insulele caraibe) in 1492): newton,leibniz,fourier,cauchy,maxwell,mach,hertz,h elmholtz,copernic si galilei (mai devreme,sec 16),darwin,planck,niels bohr,einstein (care a elaborat cea mai importanta parte a muncii sale in europa), chiar si stephen hawking (a avut multe descoperiri importante legate de gaurile negre),diesel, ohm, bunyakovski,cebyshev etc. si multi au fost contemporani cu diferite perioade ale americii (desi, intr-adevar, cei din anii 1600 au prins un inceput al colonizarii care nu avea ce sa produca stiintific). dar parerea mea pe care o sustin e ca marile idei stiintifice au venit de pe continentul european. nu neg ca si mari perioade de seceta culturala tot aici au avut loc (Evul Mediu) si tot aici a aparut o institutie pe care eu o dezaprob total (biserica), dar opinia mea e ca nu putem compara atat de mult cele doua continente, spiritual/cultural vorbind. repet, e doar o opinie.

P.S. si normal, ca daca as fi avut eu de ales o facultate din lume unde sa ma duc, la MIT m-as fi dus :D se invata acolo inginerie like nowhere else. AWESOME! :D

KingMJames
10th August 2009, 17:23
btw, parerea mea e ca bosh o sa plece de la raptors. daca nu mesh together anul asta, o sa doara peste un an. asta ca sa nu fiu super duper mega offtopic :D

P.S. stiam eu ca o sa posteze cineva pana sa apuc eu :P

caseta
10th August 2009, 19:02
...

US au fost in razboi civil in 1861-1865. sunt state care au aderat la uniune DUPA 1900. practic in perioada in care statele europene erau mai mult sau mai putin stabile, US abia erau in perioada de formare.

la 50 de ani dupa ce au terminat-o cu razboiul civil au intrat in WWI si apoi la inca 25 de ani in WWII. si intre razboaie au trecut si prin cea mai mare criza economica EVAR. n-a fost tocmai o perioada propice pt cercetare stiintifica atunci cind se bateau cu indienii, cu mexicanii, cu englezii, intre ei, cu nazistii sau atunci cind n-aveau ce minca.

ce se uita (sau ceea ce multi nu realizeaza) in ro este ca US a scapat curul europei de 2 ori si a protejat-o timp de peste 50 de ani.
comunistii nu aveau nici un interes ca in scoli copiii sa invete despre contributiile americanilor si despre sacrificiile lor.

vezi aici
http://www.abmc.gov/cemeteries/cemeteries/no.php
sau aici
http://en.wikipedia.org/wiki/Normandy_American_Cemetery_and_Memorial

punctele alea albe din poza care se vad in departare sunt aproape 10.000 cruci si stele ale lui david - soldati americani veniti de cine stie unde din US care au murit pt a scapa europa de nazisti.

poate nu par multe pina nu ajungi in mijlocul lor si vezi pe cit se intind.
si nu e singurul cimitir american din franta, iar multi au fost repatriati si ingropati in US.

http://www.abmc.gov/cemeteries/photos/NO_116.jpg
http://en.wikipedia.org/wiki/File:WW2_Normandy_American_Cemetery_Rain.JPG

cind te mai duci pe la fratele tau in vizita (banuiesc ca e in paris) normandia e la 300 km - 2-3h cu masina. fa o tura pe acolo.

fara americani francezii cintau acum horst wessell sau citeau pravda in loc sa manince croissante si sa faca glume pe seama americanilor.

nici nu pot sa iti explic cit ma calca pe nervi sentimentul american de care dau dovada tot mai multi romani. parte invidie, parte stupiditate, parte lipsa de informatii. fara insa a intelege ce a facut US pt europa la scara istorica si luind doar anii lui bush e ca si cum ai judeca pe cineva doar prin prisma a ceea ce a facut in ultimul an din viata, fara a tine cont de toti anii precedenti.

ca sa fie clar, nu zic ca americanii sunt perfecti. ma seaca rau republicanii si neo-cons cu ipocrizia lor, evanghelistii cu idiotenia religioasa (si toti idiotii habotnici religiosi de oriunde, nu doar de acolo), albii din fundul curtii cu rasismul si cu impresia ca altii sunt de vina pt faptul ca ei sunt niste betivani distrusi care n-au realizat nimic in viata etc.

dar deocamdata americanii sunt o societate democratica, unde oamenii au mult mai multe drepturi si libertati decit in majoritatea celorlalte tari din lume. acolo nu poti fi judecat si eventual executat pt ca ai criticat regimul, ai alta religie decit cea impusa de stat, pt ca esti gay sau ai comis un adulter etc.

apropo de asta, mi se par cretini si buni de internat intr-un azil mental cei care in ziua de azi sunt de partea rusiei si impotriva US - in conditiile in care in rusia mafia face legea fara vreo sansa ca cetateanul sa fie protejat de militie, jurnalistii care se opun sistemului fac intoxicatii cu plumb la intervale regulate etc.

in concluzie, preferinta pt europa de vest sau US este a fiecaruia, ce imi displace mie este pornirea asta anti-US absolut nefondata, bazata mai mult pe invidie si lipsa de informare.

KingMJames
10th August 2009, 22:46
i dig what you say. pur si simplu sunt niste mici diferente de interpretare. desi sunt de acord cu tine in mare parte din ce ai spus mai sus, singurele chestii pe care le-as mai adauga sunt faptul ca motivatia americii pt ajutorul din razboaie in europa pur si simplu se rezuma la o investitie care va returna (si care a returnat) profit. intentiile lor nu au fost asa nobile pe cat au declarat. dar recunosc ca motivul nu schimba faptul ca a fost un ajutor binevenit si necesar. in rest, ai spus, dupa parerea mea, niste facts si niste concluzii foarte adevarate (datele sunt fara discutie adevarate; doar am luat tot ce ai spus ca ansamblu) si cu care sunt si eu de acord. sunt multe lucruri care pot fi invatate de la cultura lor (in principal principiile legate de libertatea exprimarii -pe toate planurile). si in concluzie, cum ai spus si tu, e vorba de preferinte; se respecta toate atata timp cat exista niste argumente viabile.

P.S. sta in grenoble :). pe langa alpi, in haute-savoie.la vreo 100km de lyon.

caseta
11th August 2009, 02:21
i dig what you say. pur si simplu sunt niste mici diferente de interpretare. desi sunt de acord cu tine in mare parte din ce ai spus mai sus, singurele chestii pe care le-as mai adauga sunt faptul ca motivatia americii pt ajutorul din razboaie in europa pur si simplu se rezuma la o investitie care va returna (si care a returnat) profit. intentiile lor nu au fost asa nobile pe cat au declarat. dar recunosc ca motivul nu schimba faptul ca a fost un ajutor binevenit si necesar. in rest, ai spus, dupa parerea mea, niste facts si niste concluzii foarte adevarate (datele sunt fara discutie adevarate; doar am luat tot ce ai spus ca ansamblu) si cu care sunt si eu de acord. sunt multe lucruri care pot fi invatate de la cultura lor (in principal principiile legate de libertatea exprimarii -pe toate planurile). si in concluzie, cum ai spus si tu, e vorba de preferinte; se respecta toate atata timp cat exista niste argumente viabile.

P.S. sta in grenoble :). pe langa alpi, in haute-savoie.la vreo 100km de lyon.

uuuuuu, grenoble.
rullz. la 2 pasi de mare, la 1 pas de pirtiile de ski. les arcs, belle plagne ... cote d'azur. DAMN. muuuult mai bine decit in paris.

cit despre motivatia US de a intra in razboi a fost mai curind una strategica decit financiara.

1. IIRC au primit de la englezi niste insule ca plata pt distrugatoarele/crucisatoarele/fregatele (sau ce erau ele) lor vechi pe care le-au vindut inainte de a intra in razboi.

2. la conferinta de la bretton woods au fost propuse 2 sisteme financiare: unul de catre keynes (un fel de einstein al economiei) bazat pe o moneda compozita (cum era ECU si cum sunt acum unitatile de la fondul monetar international) si unul de catre americani care avea dolarul ca moneda centrala.

conferinta a avut loc in 1944. ghici care sistem a fost ales ....

de asta dolarul a fost moneda de rezerva si baza sistemului monetar international pina la aparitia euro. pina la urma dupa criza din '70 s-a renuntat la o parte din principiile enuntate la bretton woods, dar tot dolarul a ramas tatic.

3. daca tot vorbim de bani, sa nu uitam ca dupa ce au salvat curul europei de la un prelungit viol anal din partea lui hitler sau stalin, americanii au si bagat o gramada de bani in reconstructie - planul marshall. ai putea sa spui ca si-au recuperat banii aia, ca au fost o investitie etc (desi nu stiu cit exact au recuperat din ei), dar pina la urma ei si fara banii aia o duceau bine, dar fara banii aia europa era in ruine.

banii aia i-au bagat iarasi strategic - pt a nu lasa po****tia saracita prada ideilor extremiste (citeste comuniste) si mai putin ca investitie.

4. fara americani nu doar europa era in rahat. si japonia si koreea ar fi fost in mina rusilor/chinezilor.

chiar cind japonia era aproape de infringere nu s-ar fi predat. americanii stiau ca ar fi trebuit sa invadeze insulele japoneze si japonezii le-ar fi aparat cu fanaticism, ceea ce ar fi insemnat pierderi grele pt americani. AFAIK rusii aveau pregatit in manchuria 1 mil de oameni cu care se pregateau sa invadeze japonia. si spre deosebire de americani lui stalin nu-i pasa de viata soldatilor lui.

asta i-a fortat pe americani sa foloseasca bomba. poate si faptul ca voiau sa o vada in actiune, dar oricum de testat o testasera ei deja suficient.

dupa 2 bombe japonia s-a predat neconditionat americanilor (nu aliatilor). war over, asa ca rusii n-au mai avut ocazia sa invadeze japonia. IMO 2 bombe au facut mai putin damage decit 50 de ani sub rusi.

5. nici o tara nu face nimic doar animata de idealuri nobile. EVAR.
as putea insa spune ca americanii au imbinat utilul cu placutul si in expansiunea lor au extins si democratia si economia de piata, ceea ce nu e un lucru rau. mult mai bun decit o expansiune a fascismului sau comunismului.

6. de fapt, daca nu ar fi atitea tari care sunt complet nepregatite pt democratie si economie de piata (majoritatea tarilor din africa, middle east, mare parte din asia, parte din america de sud si, dupa cum se vede, parte din europa de est) poate nu ar fi asa de multi oameni care sa fie impotriva americanilor. insa tarile astea pur si simplu nu au mentalitatea si nu au trecut prin procesul care a dus in europa si US la democratie. sunt tari cu po****tii needucate, in*******ite religios, saracite (de lene si/sau de propria prostie) si atunci nu inteleg nimic din ea si ajung sa o urasca din invidie si prostie.

daca nu ar fi interese economice la mijloc, in jurul tarilor astora ar trebui construit un mare zid si o data la 100 de ani cineva sa arunce un ochi sa vada daca au depasit faza de trib/sharia/feudalism/mentalitate de mici state (gen principate) si daca au ajuns sa aiba un sentiment de natiune, sa descopere drepturile omului, sa formeze un parlament si sa realizeze ca pamintul e rotund si se invirte in jurul soarelui. daca da, atunci mutam zidul mai incolo. daca nu, cel mult le dam niste margele colorate pt niste resurse pe care ei probabil ca oricum nu stiu sa le exploateze si ne mai vedem peste inca 100 de ani.

YodaRo
11th August 2009, 04:55
-francezii sunt nationalisti. Eram odata de ziua eliberarii parisului la Mairie de Paris si rememorau clipele cand generalul leclerc elibera parisul...pe un jeep american. N-au pomenit nici o secunda ca americanii sau englezii i-au ajutat sa isi elibereze tara. Aia au murit sa ii elibereze pe ei si recunostiinta ZERO. Niste papa-lapte, francezii. Practic nici n-au contat WW2. Desi aveau si ei armata si oarecum bine echipata. Cand i-au atacat nemtii au fugit francezii ca potarnichiile.:)
-salariul mediu era pe undeva pe la 1500 USD mana luna net. Destul de putin insa au un sistem social bune pus la punct.
-au sindicatele f puternice si decat sa dea un om afara mai bine il tin acolo chiar daca freaca menta. E mai scumpa pentru companie sa il dea afara.
-altfel tara frumoasa, obiective turistice f multe, insa destul de scump.
-aproape imposibil pentru un strain sa fie asimilat; si d ee cetatean francez e tratat tot dupa culoarea pielii; lucram si cu un tip negru si francezii nu ii spuneau niciodata pe nume...cica baiatul ala negru. Evident cand nu era de fata.
Ei oamenii de rand francezi ii privesc pe americani cam cum ii privesc romanii pe francezi. Adica ca si pe ceva superior.

-In america e organizarea muncii superioara. Si orice lucru trebuie facut 100% bine; la noi la romani de regula cand facem ceva 80% e ca si gata facut.
In Romania unul munceste si 5 freaca menta criticandu-l pe ala de munceste.
Si in America mai freaca unii menta insa e o tara puternica cu resurse f multe. Si la un job sunt destul de multi fiecare cu taskurile lui bine definite.

Are si america bubele ei ca orce societate. Insa daca omul cam are tot ce ii trebuie nu prea il mai intereseaza sa stie ca guvernul nu face bine ce face sau ca nu-s ce politician face afaceri.
Americanii ca oameni sunt f po****ri si contrar a ce se spune nu sunt deloc infumurati. Nu stiu de unde ati scos-o si pe asta.
Au insa o alta cultura decat cea europeana insa e o chestie de obisnuinta.
Eu cand merg in franta sau italia de ex ma mira cata nesimtire exista la aia. In America m-am obisnuit cu un anumit grad de confort si ca oamenii sa fie extrem de amabili si civilizati.

Insa oriunde ai sta important e sa ai bani. Daca ai bani suficienti te poti declara fericit si la prundu' bargaului. Dar sa ii ai. Parerea mea.

BAK
11th August 2009, 08:49
rog pe cineva sa gaseasca o universitate din romania printre urmatoarele

http://www.usnews.com/articles/education/worlds-best-colleges/2009/06/18/worlds-best-colleges-top-400.html
http://www.ulinks.com/topuniversities.htm
http://www.topuniversities.com/worlduniversityrankings/results/2008/overall_rankings/fullrankings/
http://www.4icu.org/top200/

caseta
11th August 2009, 11:22
rog pe cineva sa gaseasca o universitate din romania printre urmatoarele

http://www.usnews.com/articles/education/worlds-best-colleges/2009/06/18/worlds-best-colleges-top-400.html
http://www.ulinks.com/topuniversities.htm
http://www.topuniversities.com/worlduniversityrankings/results/2008/overall_rankings/fullrankings/
http://www.4icu.org/top200/

e strainii ajtia oameni rai si invidiosi.
ei stie ca in ro sa face carte, dom'le, nu ca la ei, si da invidie n-a pus nici o facultate romaneasca pa lista.

si preferata mea
romania ar fi fost tare dom'le daca o lasau ailalti.

(combina ideea de conspiratie mondiala cu o cretinatate de genul: clippers ar fi fost campioni daca ii lasau celelalate echipe sa cistige. da, dar de ce ar fi facut asta celelalte echipe cind fiecare se bate pt el ?!?!)

obye
11th August 2009, 11:53
Oricum estul europei este in urma cu un deceniu fata de europa de vest si SUA!

Avem o tara in care ai posibilitatea sa faci orice economic (ai cum sa faci agricultura , turism si poti pune bazele si unei industrii puternice).Dar acum intra partea cu conspiratia : Marile puteri de afara au vre-un interes sa prosperam ( au vre-un interes sa ne ajute ) ? De ce sa exportam noi bunuri mai ieftine decat ei ? De ce sa nu mai importam produsele lor ?
Am fost odata granarul Europei! Acum solul nostru nu mai e bun ? NU

Cat despre Universitati , sa fim seriosi! Caseta tu ai ajuns acolo si ai job-ul unui american. Romanii nu sunt prosti , sunt chiar foarte destepti! Numai ca talentele noastre nu sunt valorificate aici , in tara , ci afara !

nba28
11th August 2009, 12:09
Oricum estul europei este in urma cu un deceniu fata de europa de vest si SUA!



estul europei poate ,noi suntem cu 2 secole in urma suei ca si dezvoltare

obye
11th August 2009, 15:55
hai sa nu exageram ...

nba28
11th August 2009, 16:06
hai sa nu exageram ...

nu e deloc exagerare...romania din punct de vedere al dezvoltarii economice si al infrastructurii se afla la secole de americani

exagerare ar fi sa ne credem la un deceniu de ei :happy

pai inseamna ca peste 10 ani o sa fim cum sunt ei acum?

nba?? zgarie nori ??atacuri teroriste:evil:??gangs:D??
sosele fara gropi macar:rolleyes:


i don't think so

obye
11th August 2009, 16:10
gangs(baetzi de carteer) we have ! atacuri tziganiste sunt :happy ! zgarie "branza" suntem toti !

Dar NBA inca nu ! So , you might be right !

caseta
11th August 2009, 16:40
Oricum estul europei este in urma cu un deceniu fata de europa de vest si SUA!

ca educatie e in urma cu 50 de ani
ca mentalitate e in urma cu citeva sute de ani (vezi cum se calca pe picioare aia sa pupe moaste)


Dar acum intra partea cu conspiratia : Marile puteri de afara au vre-un interes sa prosperam ( au vre-un interes sa ne ajute ) ? De ce sa exportam noi bunuri mai ieftine decat ei ? De ce sa nu mai importam produsele lor ?
Am fost odata granarul Europei! Acum solul nostru nu mai e bun ? NU

1. conspiratia pulii. au americanii si nemtii si francezii si englezii griji mai mari decit sa conspire impotriva romaniei. e ca si cum mi-ai spune ca o haita de lei s-au apucat sa conspire impotriva unui pui de gaina sau a unui soarec.

nu mai crede toate *****urile pe care le citesti prin tabloide, prin carti de mina a 14-a, le vezi la tv sau le auzi de la diversi alti distrusi care cred toate *****urile pe care le aud pt ca nu-s in stare sa judece singuri.

2. in mod normal NIMENI nu are vreun interes sa te ajute. si degeaba te va ajuta daca tu nu te ajuti singur. daca astepti ajutor de la altii in loc sa pui mina pe munca, atunci iti meriti soarta. daca stai sa cersesti in loc sa muncesti, iti meriti soarta.

3. aia cu importul e o timpenie crasa. daca aveau nevoie de ro ca sa exporte produse, atunci nu era nevoie sa o bage in UE. cind ro a intrat in UE automat inseamna ca va primi bani de la tarile mai bogate. daca voiau doar export, export face europa si in tari care nu-s in UE.

de ce se importa produse din UE si nu se fabrica in ro ?
simplu. industria era la pamint in '90 - cu dotari din anii '50, dezorganizata, cu incompetenta crasa de la un cap la altul, fara oameni motivati sau pregatiti sa faca munca de calitate.

pur si simplu ce avea ro la mom ala - firme de stat crescute intr-un mediu protejat si lipsit de concurenta - nu putea concura cu firmele care timp de 50 de ani au crescut intr-un mediu concurential care le-a facut eficiente, capabile sa se adapteze etc si care erau dotate cu echipamente de ultima generatie si aveau muncitori motivati si calificati.

de ce timp de 20 de ani situatia nu s-a imbunatatit prea mult ?

pt ca nu a existat o strategie guvernamentala clara care sa incurajeze exporturile, majoritatea "afaceristilor" au cautat tunuri in loc de investitii solide care se dezvolta in ani de zile (de aia de ex s-au taiat atitea paduri si s-a vindut lemnul neprelucrat - se faceau bani mai rapid, chiar daca long term era mai bine ca macar sa faci o fabrica si sa vinzi lemnul prelucrat, nu ca materie prima).

pina la urma totul vine din mentalitatea poporului roman.

4. in mod exceptional in contextul de fata europa chiar incearca sa ajute ro. pt ca europa vrea sa concureze dpdv economic cu US, japonia si china si pt asta are nevoie de resurse, suprafata mai mare si po****tie multa, pt ca chiar daca ai cea mai eficienta economie din lume daca esti o tara mica va fi extrem de greu sa te bati cu gigantii care poate sunt mai putin eficienti dar te depasesc la sume absolute (de ex ai PIB/locuitor de 2 ori mai mare, dar la PIB total ei au de 100 de ori mai mult).

pt a concura cu astia europa incearca sa integreze economiile din europa centrala si de est, pt ca daca si astea ar fi puternice, atunci europa ar fi overall mai puternica. insa daca romanii sunt lenesi, prosti, hoti, cersetori si incompetenti, europenii nu pot face prea mult, pt ca nu pot ei sa puna guvern cu oameni de-ai lor, care chiar se pricep si ar face treaba.

ca idee, portugalia a crescut dpdv economic in 9 ani cu ajutorul UE cit ar fi crescut singura in cam 100. iar spania prin 1980 era pielea pulii dupa ce a murit franco, iar acum sunt a 4-a economie din zona euro dupa nemti, francezi si italieni (mda, si pe mine m-a surprins cind am aflat ca italia e pe 3 :D).

insa nimeni nu te poate ajuta cu forta.
romanii si-au batut joc de ajutorul pe care l-a oferit europa - n-au fost in stare nici macar sa cheltuie banii care li s-au pus la dispozitie.
tot vina UE e si asta ?


Caseta tu ai ajuns acolo si ai job-ul unui american

nu-s in US. nici macar n-am pus piciorul acolo.
dar imi doresc sa ajung p'acolo, sa vaz si eu care e treaba. :D


Romanii nu sunt prosti , sunt chiar foarte destepti!

alta timpenie patriotarda bagata in capul majoritatii romanilor si pe care multi o cred orbeste.

in realitate ro nu-s nici mai destepti nici mai prosti decit alte popoare. media cam tot p'acolo e.
insa sunt mai lenesi, mai hoti, mai mincinosi, mai betivi, MULT mai necivilizati si mai primitivi decit popoarele din tarile civilizate. si aici se face diferenta. un neamt chiar daca e mai prost decit un roman, daca trage tare, daca e serios, daca munceste va ajunge sa aiba mult mai multe si o viata mult mai frumoasa decit un roman destept care insa freaca menta in fata blocului la spart seminte ca doar munca e grea si el are impresia ca i se cuvine sa primeasca cadouri de la stat.


iar apropo de chestii din astea patriotarde: un tip care ajuta nord coreeni sa fuga din tara povestea ca multi dintre ei credeau ca kim jong il e de fapt baiat de treaba si ca aia din jurul lui sunt de fapt responsabili de starea in care se afla tara. exact ca o circa de romani care credeau/inca mai cred ca ceausescu era baiat de gasca, dar "ailalti" erau nasoi.

acelasi tip de regim, aceeasi propaganda.
si prinde la gugustiuci ceva de speriat.


Numai ca talentele noastre nu sunt valorificate aici , in tara , ci afara !

aici ai nimerit-o
pt ca peste "calitatile" enumerate mai sus, romanii sunt si invidiosi.
americanii cind vad ca unu are succes, incearca sa-l imite. daca ala face 10 mil si eu copiez reteta lui si fac si eu 1 mil, eu zic ca nu e rau.
in schimb romanul prefera sa-i puna aluia bete in roate. decit sa munceasca si el sa fie si el la fel de bogat (sau pe aproape) mai bine sa fie toti saraci.

si tot idiotii aia de care zic decid prin votul lor cine conduce tara - niste hoti si incompetenti la fel ca ei.

si atunci cine e dispus sa traga tare ajunge la concluzia ca mai bine se duce undeva unde e apreciat si unde poate sa vada si sa se bucure de rezultatele muncii lui.

cgrecu
12th August 2009, 03:53
iar apropo de chestii din astea patriotarde: un tip care ajuta nord coreeni sa fuga din tara povestea ca multi dintre ei credeau ca kim jong il e de fapt baiat de treaba si ca aia din jurul lui sunt de fapt responsabili de starea in care se afla tara. exact ca o circa de romani care credeau/inca mai cred ca ceausescu era baiat de gasca, dar "ailalti" erau nasoi.

acelasi tip de regim, aceeasi propaganda.
si prinde la gugustiuci ceva de speriat.


nu cred ca prinde, e probabil o combinatie de sindromul stockholm si poate o metoda de a suporta situatia (daca incerci sa te convingi ca de fapt nu e asha rau, dupa o vreme probabil o sa incepi sa crezi).