PDA

View Full Version : Microsoft România a lansat Windows XP Service Pack 2



bog_tom
8th September 2004, 14:19
Microsoft România a lansat Windows XP Service Pack 2, care aduce ultimele actualizări şi opţiuni prestabilite de securitate, precum şi caracteristici noi, proactive, care le oferă utilizatorilor de PC-uri o mai bună protecţie împotriva viruşilor, hacker-urilor şi a altor riscuri de securitate. Microsoft va distribui acest software asamblorilor de PC-uri, companiilor şi utilizatorilor casnici.

Service Pack 2 este disponibil pentru descărcare gratuită de pe site-ul Microsoft. Clienţii care au funcţia Automatic Updates activată vor primi cele mai actualizări de securitate pentru Windows XP. Microsoft estimează că va distribui Service Pack 2 către aproximativ 100 milioane de utilizatori, prin intermediul funcţiei Automatic Updates. Mai multe informaţii despre actualizări de securitate şi modul de activare a funcţiei Automatic Updates sînt disponibile la http://www.microsoft.com/protect/.

Service Pack 2 oferă protecţie clienţilor Windows XP Windows XP Service Pack 2 a fost proiectat de Microsoft pentru a oferi proactiv protecţie pentru
Windows XP. Actualizările şi îmbunătăţirile tehnologice din Service Pack 2 se concentrează pe trei domenii principale:
- setări de securitate sporite. Service Pack 2 aduce setări prestabilite de securitate mai eficiente, funcţii şi instrumente care îi ajută pe utilizatori să îşi protejeze PC-urile şi informaţiile stocate, să navigheze sigur pe Internet şi să realizeze o structură de securitate îmbunătăţită pentru afaceri.
- Administrare mai bună şi control. Service Pack 2 face mai uşoară configurarea şi administrarea resurselor de securitate prin noile funcţionalităţi, instrumentele intuitive de securitate şi Windows Security Center.
- Experineţe de utilizare îmbunătăţire şi mai sigure. Service Pack 2 include actualizări pentru cele mai importante drivere, suport pentru noile tehnologii, precum Wi-Fi şi Bluetooth, toate acestea fiind destinate utilizării mai plăcute şi mai sigure a PC-ului.

rasheedkpenny
8th September 2004, 17:04
Eu il am deja instalat! Am fost la o prezentare la Microsoft Romania cu privire la SP2! "Trainerul" a fost de treaba, a prezentat frumos SP2! L-am intrebat daca au facut ceva pt acoperirea DSO Exploit-ului care il are XP-ul de acum... si mi-a zis ca inca nu! Ar mai fi "gaura" lasata de Media Player... despre asta nu stiu prea multe!

In rest, ziceau ei ca e f. bun SP2-ul pentru cei care uita sa-si updateze OS-ul, ca are un fel de reminder pentru instalarea update-urilor! Cam asta in mare...

bog_tom
8th September 2004, 17:06
eu cunosc cazuri care au mari probleme de cand si-au instalat SP2-ul pt XP ... vai de ei :)

rasheedkpenny
8th September 2004, 17:18
Acum depinde, daca n-ai licenta s-ar putea sa nu reusesti sa-l instalezi! Oricum daca nu iesi cu "calc-ul" pe net si nici nu esti in vreo retea bengoasa, cam tot aia e daca ai SP-uri sau nu...

bog_tom
10th September 2004, 15:26
Deşi rolul Windows XP Service Pack 2 lansat de către Microsoft este tocmai de a proteja sistemele de viermi, viruşi şi spyware, update-ul de securitate nu prea are ce să facă în legătură cu malware-ul care se află deja pe calculator -şi care poate reprezenta în continuare o problemă. Microsoft îi avertizează pe utilizatorii sistemului de operare Windows XP că este necesar să verifice dacă au spyware pe sistem înainte de a-şi descărca SP2.

Barry Goff, manager de produs la Microsoft, a declarat că unele programe spyware pot cauza blocarea computerelor după instalarea Service Pack-ului. Programele spyware, care se instalează de obicei odată cu programele descărcate de pe Internet (precum aplicaţiile de file-sharing, ca să dăm doar un exemplu) monitorizează activitatea pe computer a utilizatorului, declanşează pagini de reclame pop-up şi pot duce chiar la probleme în funcţionarea PC-ului.

Programe speciale precum Ad-Aware sau SpySweeper pot scana sistemele pentru detectarea spyware-ului. Ceea ce este exact şi ce recomandă Microsoft utilizatorilor, înainte de activarea funcţiei de update automat care descarcă SP2. Aproape 10 milioane de utilizatori ai sistemului de operare Windows XP au primit, până în acest moment, Service Pack 2 prin intermediul serviciului de update automat.

(c) Chip Romania - 7 septembrie 2004

GoPens
11th September 2004, 16:03
revista de specialitate germana "c't" a inclus in ultimul numar un CD de instalare pt. SP2.
bineinteles am downloaduit SP2 cu 2 zile inainte sa cumpar revista :(

bog_tom
4th November 2004, 00:29
SP2 vs SP1

aici puteti gasi un articol ce evalueaza performantele sistemului in cazul SP2 relativ la SP1

http://kama.sarcnet.com/xpsp1vsxpsp2_page1.html

GoPens
4th November 2004, 14:07
ar cam trebui sa apara si pe CD in revistele de IT de luna asta.

bog_tom
13th November 2004, 04:40
Windows XP update starts to weed out pirate keys


MICROSOFT HAS started implementing features in upgrades to Windows XP which specifically prevent users of pirated keys from upgrading parts of the operating system. We reported on Microsoft's plans at the Dublin System Builder Forum a month ago. Then, Microsoft said its Genuine Advantage scheme would prevent pirated copies of XP from downloading anything but the most critical downloads.

Owners of pirated keys in Western Europe tell the INQUIRER that scheme has now kicked in. What this means, for example, is that if you upgrade the Media Player to version 10, and you're using a pirated copy of XP, you'll lose functionality on your machine. Microsoft said in Dublin that it would launch the scheme in China at the end of October, and throughout Europe early next year. But it appears to have implemented it early.

Pirate users are being invited to either validate their copies of the operating system, or to download and pay for a full version of Windows XP.

(c) The inq - 11 noiembrie 2004

bog_tom
16th November 2004, 21:59
Pirates Not Locked Out of Windows XP

Despite reports to the contrary, Microsoft has confirmed to BetaNews that it has made no changes to its Windows Genuine Advantage program to lock out users with invalid or pirated keys. "We need to be very clear, Microsoft has no plans to lock users out of their PCs, nor does it have the technical capacity to do so," David Lazar, Director of Genuine Windows at Microsoft, told BetaNews.

As reported by BetaNews, Microsoft expanded Windows Genuine Advantage in October to include more countries and exclusive access to software. The opt-in program for Windows XP requires users to validate their Windows license in exchange for special perks at the Microsoft Download Center. Users running non-genuine copies of Windows are given information on how to obtain a legitimate copy before being allowed to download their requested file. In the program's current implementation, those users still have access to all download content, except for the free offerings available only to those who validate as genuine.

"Microsoft is not preventing any upgrades - we simply inform users of the Download Center who opt-in to the pilot about whether or not they may be running non-genuine Windows," explained Lazar.

Web site the Inquirer caused a stir on Windows enthusiast sites when it reported that users in Western Europe were being asked to validate their operating system when downloading software from Microsoft, and users with pirate keys would lose functionality of Windows. Microsoft quickly blasted the report as completely inaccurate. "We believe the Inquirer misunderstands the program," said Lazar. "WGA is designed to help people who have been cheated by unscrupulous vendors to become genuine users."

(c) Betanews - 15 noiembrie 2004

rasheedkpenny
17th November 2004, 09:55
Mi-am pus SP2 peste ce aveam in momentul respectiv... mergea ca draq... in concluzie acum tre sa reinstalez WinXP-ul... inca ma mai gandesc daca pun sau nu SP2-ul imediat dupa instalare sau nu-l mai pun deloc! :(

bog_tom
17th November 2004, 18:10
si eu il am ... e normal sa mearga un pic mai lent pt ca acopera mai multe gauri de securitate. din cate stiu eu, odata cu SP2 vine si Windows Firewall care e f. bun daca ai ip real si nu ai ceva in "fata" ...

PS. cand ma enerveaza viteza in Windows, reboot-ez si intru in Linux :ok:

rasheedkpenny
19th November 2004, 17:40
Fain asa! Stiu ca merge greu cu firewall-ul Windows-ului, si internetul "nu mai are" aceeasi viteza! :( Mie asa mi se pare...
O solutie viabila, daca ai un calc mai vechi si n-a ce face cu el... il faci firewall! :p Poti sa-ti faci si un server de mail, da tre' sa-ti iei domeniu...

bog_tom
19th November 2004, 18:09
firewall-ul nu ingreuneaza semnificativ "viteza Internetului". eu il am activat (mai am si firewall-ul din router) si tot imi merge download-ul cu peste 1Mb/s :ok:

PS. firewall-ul din XP e util mai ales pt cei care au IP local si nu mai au alt firewall "in fata" ...

fia
19th November 2004, 18:34
si tot imi merge download-ul cu peste 1Mb/s :ok:Pai la voi acolo probabil ca ii platesc mai bine pe piticutzii aia care care biti pe cablu si d-aia iti merge asa bine netu :)

fork
2nd January 2005, 20:16
CEA MAI MARE PROSTIE!!!!

Faceti cea mai mare prostie daca instalati SP2!

Eu am luat teapa si am dat jos tot windows-ul. Cei ce nu-mi asculta sfatul nu-i condamn, dar vor vedea. Cunosc cel putin 5 cazuri care se plang de noul Service Pack.

Calculatorul se poate proteja impotriva atacurilor cu programe specializate mai bune ca cele oferite GRATIS de Microsoft. Nimic nu e gratis pe lumea asta. Nici mama.

GoPens
2nd January 2005, 20:28
Eu am luat teapa si am dat jos tot windows-ul. Cei ce nu-mi asculta sfatul nu-i condamn, dar vor vedea. Cunosc cel putin 5 cazuri care se plang de noul Service Pack.

pai ce-ai facut? io cunosc cel putin 5000 de cazuri la care a functionat.

fork
2nd January 2005, 20:49
Faimosul ecran albastru mi s-a intamplat!

Apropos. Daca vreti sa dati jos SP2 documentati-va bine inainte. E un proces lung si trebuie facut intocmai si nici atunci nu veti si siguri ca ati dezinstalat si alte device-uri sau programe sau registrii. Va sfatuiesc sa lasati treaba asta pe cand aveti mai multe zile libere sa dezinstalati tot windowsul.

Iar daca va place cu SP2 foarte bine voua. Ma bucur. Traiasca Microsoftul si Intel. Sa moara Open-Source si AMD. Ca si asa traim in democratie. Ajunge cu monopolul open-source-ului de a culege informatii private din calculatorul vostru. Microsoftul nu va face asa ceva niciodata. Isi respecta clientii.

Acum serios vorbind, chiar crezi ca Microsoft nu face intentionat acele buguri si gauri in sistem pentru a scoate noi versiuni care din cate vede oricine costa din ce in ce mai mult?

Saptamana asta am instalat windows-ul de 4 ori. Am un AMD 64 bits si am instalat windows x64 pro. Evident ca nu aveam suport pentru el ca doar Intel scrie majoritatea driverelor pentru windows. Nimic nu am putut face cu prea asteptatul meu sistem de operare GRATIS. Nici macar nu am putut testa capacitatile procesorului ca si am trebuit sa reinstalez windows-ul. Apoi am incercat si alte windowsuri. Pana la urma tot Win XP Pro SP1 mi-am pus. Asta e. Apare la anu' o alta versiune. Poate doua, ca se grabesc rau sa scoata versiuni noi in loc sa le repare pe cele vechi.

Toate cele bune. S-auzim de Linux.

GoPens
2nd January 2005, 20:56
omu, noi am facut roll-out de SP2 la 5000+ de clienti fara probleme.
de asemenea, am SP2 pe cele 2 sisteme acasa, un P4-2,6GHz si un AMD64 3200+.
n-am avut nici o problema la niciunul, exceptind activarea by default a suportului pentru NX, care m-a obligat sa permit executia diferitelor aplicatii in parte.

vezi ca XP64 e inca beta si driverele nu-s 100% stable. deci e normal sa ai probleme cu el.

tata, io in 3 ani de zile de cind am XP am avut 3 BSOD-uri din care 2 replicabile din cauza unor apeluri de functie aiurea OpenGL din jocul 1914 "The Great War".

fork
2nd January 2005, 21:13
Eu n-am spus ca instalarea se face cu probleme. Poti sa pui la 10000 de clienti din partea mea. Oricum cred ca numarul 5000+ e exagerat, in fine.

Te-as ruga totusi sa-mi spui cate multumiri ai primit de la clienti. Sau spune-mi te rog ce beneficii ai avut pe urma instalari service pack-ului. Numeste unul.

Si te rog sa nu ma iei peste picior ca nu sunt vreun pusti cu cosuri pe fata care se crede la moda daca e anti Microsoft.

De ce nu spui clientilor tai ce spun eu acum? "Rulez Windows Xp Profesional SP1 fara probleme". Ce buguri au acoperit SP2? In afara de firewall-ul GRATIS ca sa nu-si mai puna nimeni unul serios. Ca nu-si permit Norton Internet Security? Asta nu e un motiv serios.

Iar "BSOD" ar trebui sa nu se intample. Mai bine dos-ul. Ala DA sistem de operare!

GoPens
2nd January 2005, 21:34
Poti sa pui la 10000 de clienti din partea mea. Oricum cred ca numarul 5000+ e exagerat, in fine.

avem cca 5500 de clienti in firma si cca 115 000 de noduri in toata corporatia.


Te-as ruga totusi sa-mi spui cate multumiri ai primit de la clienti. Sau spune-mi te rog ce beneficii ai avut pe urma instalari service pack-ului. Numeste unul.

n-am avut nici un call pe tema asta deoarece rezolvam toate accesurile si setarile prin policy-uri AD, deci masura a fost 100% transparenta pentru useri.
beneficiu: stabilitate mai mare pentru accesul devicurilor WLAN si USB.



De ce nu spui clientilor tai ce spun eu acum? "Rulez Windows Xp Profesional SP1 fara probleme". Ce buguri au acoperit SP2? In afara de firewall-ul GRATIS ca sa nu-si mai puna nimeni unul serios. Ca nu-si permit Norton Internet Security? Asta nu e un motiv serios.

client = client in reta. nu client de business
read above.
unul mai important: autorizare prin SSL pt. AD
exista o lista intreaga de bug-fixuri la microsoft. bineinteles nu ne afectau toate.
de firewallul inclus n-are nimeni nevoie intr-o retea, care oricum este spearata prin firewalluri dedicate. ergo nici de morton internet security (care IMHO e la fel de useless).


Iar "BSOD" ar trebui sa nu se intample. Mai bine dos-ul. Ala DA sistem de operare!

bineinteles ca nu. nobody is perfect din pacate. am avut kernel panic (si) sub linux si chiar si sub solaris. sub ultimul rar ce-i adevarat.

fork
2nd January 2005, 22:31
Ma dau batut! Nu esti serios deloc. Esti un mic Nastase care crede ca a acoperit toate spunand "stabilitate mai mare". Sa fim seriosi. Cititi pe internet. Ce mai? Exista google. Cititi!

Si eu am acasa internet prin WLAN si eu am device-uri pe USB si crede-ma ca nu am avut nici o problema care sa fie rezolvata cu SP2.

Mai bine va dau eu linkuri sa cititi.
http://support.microsoft.com/kb/884130/en-us
http://support.microsoft.com/kb/842242/en-us
http://news.zdnet.co.uk/software/windows/0,39020396,39163649,00.htm

Eu am dat un sfat, nu am dat cu parul. Fiecare face ce vrea.
:headbang:

GoPens
2nd January 2005, 22:36
Si eu am acasa internet prin WLAN si eu am device-uri pe USB si crede-ma ca nu am avut nici o problema care sa fie rezolvata cu SP2.

tu chiar crezi ca toti au aceleasi device-uri cu tine? nu TOATE devicurile USB si WLAN au probleme.
in plus, daca ai de zis ceva zi. pina acu" ai zis numa chestii de "SP2 sux" ca tie nu ti-a iesit instalarea. iar comparatia cu nastase, vede-ti de treaba ta. intimplarea face sa stiu despre ce vorbesc.



http://support.microsoft.com/kb/842242/en-us

so what? SP2 activeaza by default un firewall (sau ma rog, o tentativa de firewall). scrie in documentatie care mai bine o citesti inainte de instalare.
iar daca rezolvi setarile cu policy-uri AD, pe client firewallul nici macar nu e activat, daca tu nu vrei asta. e mandatory doar pentru instalarea DEFAULT de SP2.

fork
2nd January 2005, 23:04
Am zis ca ma dau batut si totusi nu ma pot abtine.

De cate ori trebuie sa ma repet? Am spus o parere. A mea si a multor altora. Cauta pe google sau pe ce vrei tu. Doar cauta. Marile companii nu si-au instalat SP2. Oare de ce? Nu stiu, poate pentru ca ai tu "indoieli serioase" in privita mea. Eu nu am indoieli despre tine ca nu-mi pasa. Nu te cunosc, nu-mi bat capul.

Daca esti user si ai vreme sa astepti si sa fumezi o tigara cat incarca windowsul cate ceva "be my guest". Daca folosesti calculatorul la altceva si iti instalezi un program din cele din lista care ti-am dat-o si vezi ca ai dat banii pe program de-a moaca ce faci? Faci ca mine. Dezinstalezi. Si poate si tu vei face ca mine ... ai da sfaturi altora.

De ce nu au spus nimic de bugurile Windowsului inainte de a scoate SP2? Din acelasi motiv din care nu spun nici acum cate buguri are SP2. Spun doar cate au acoperit. Dar cele lasate libere? Nu vezi ca lista bugurilor, gauri, crashuri si altele e tot mai mare? La fiecare noua aparitie Windowsul (aceeasi marie cu alta palarie) apar tot mai multe gauri. Ca doar hackerii nu devin din ce in ce mai destepti. E pur si simplu atat de usor de spart un computer cu doar windows instalat.

Nu spun ca "SP2 sux" ca doar au lucrat 2 ani la el inainte sa-l scoata. Au intarziat de doua ori aparitia sa ca au descoperit erori si pana la urma nu s-a mai putut amana. Eu atat spun: INTENTIONAT SE FAC GAURILE IN SISTEM. Sa scoata o noua versiune pt. calcultoare personale. Ca doar e timpul sa scoata noua versiune care cred eu ca e deja gata. Cei mai multi bani isi iau de pe home user.

Toti cei care spun ca sunt multumiti de SP2 nu au specificat de ce. Si-ti spun eu de ce. Pentru ca nici nu stiu ce se intampla in calculatorul lor. Nici daca-i mai bine sau daca-i mai rau. Asa stiu ei ca e mai bine sa ai SP2. NU mai avea indoieli in privinta mea ca stau de 4 zile testand pe doua calculatoare SP2 sau SP1 si citind pe internet. Poate am prea mult timp liber.

Spui ca despre mine ai indoieli serioase despre ce vorbesc. Crezi ca am visat ecranul albastru? A fost un cosmar? Crezi ca prietenii mei sunt imaginari? Crezi ca la universitate am profesori expirati care nu stiu ce vorbesc? Oare mi-am creat o lume a mea in care SP2 sux?

Mai cunosc eu oameni d-astia care daca nu esti de acord cu ei trebuie sa taci sau nu stii ce vorbesti. TI-AM MAI SPUS. A FOST UN SFAT! ATAT!

GoPens
3rd January 2005, 00:06
De cate ori trebuie sa ma repet? Am spus o parere. A mea si a multor altora

da omule, am inteles. si am inteles ca ai avut probleme in combinatia cu XP64. si N-am inteles de ce te surprinde asta, avind in vedere ca e beta. de acolo pina a generaliza e mult.

mai ales ca...


Marile companii nu si-au instalat SP2. Oare de ce?

eu lucrez la una din "mariile" companii. are cca 330 000 de angajati (pe toata corporatia).


De ce nu au spus nimic de bugurile Windowsului inainte de a scoate SP2? Din acelasi motiv din care nu spun nici acum cate buguri are SP2. Spun doar cate au acoperit. Dar cele lasate libere? Nu vezi ca lista bugurilor, gauri, crashuri si altele e tot mai mare? La fiecare noua aparitie Windowsul (aceeasi marie cu alta palarie) apar tot mai multe gauri. Ca doar hackerii nu devin din ce in ce mai destepti. E pur si simplu atat de usor de spart un computer cu doar windows instalat.

ummm...nu stiu ce access la informatii ai tu, dar majoritatea bugurilor SUNT cunoscute, in functie de contractul de suport care-l ai cu microsoft.
eu ma indoiesc ca un calculator e chiar asa usor de spart daca e configurat cit de cit civilizat. si SP2 e un pas inspre a obliga un user de a avea un computer configurat cit de cit civilizat. desi, printr-o arhitectura gindita a retelei de acasa poti sa nu ai nevoie de SP2. dar joe average user n-are chef sa investeasca intr-un router desi costa numai 40EUR si desi are broadband acasa.


INTENTIONAT SE FAC GAURILE IN SISTEM. Sa scoata o noua versiune pt. calcultoare personale. Ca doar e timpul sa scoata noua versiune care cred eu ca e deja gata. Cei mai multi bani isi iau de pe home user.

asa-i ca ti-e clar cit de a teoria conspiratiei suna asta. oricum banii cei grasi nu se fac cu un XP Home edition ci cu contractele de suport la corporatii cu zeci de mii de useri de XP professional. poate ai tu informatii de insider, dar din cite stiu eu, de la inginerul "meu" de liason de la Microsoft, Longhorn mai are ceva pina e gata.


Toti cei care spun ca sunt multumiti de SP2 nu au specificat de ce. Si-ti spun eu de ce. Pentru ca nici nu stiu ce se intampla in calculatorul lor. Nici daca-i mai bine sau daca-i mai rau. Asa stiu ei ca e mai bine sa ai SP2. NU mai avea indoieli in privinta mea ca stau de 4 zile testand pe doua calculatoare SP2 sau SP1 si citind pe internet. Poate am prea mult timp liber.

hai ca-ti spun eu: din pdv. al securitatii puteam sa ma lipsesc bine mersi de SP2, dar vroiam suportul pentru NX pentru AMD64 desi mi-e clar ca e de abia la un nivel rudimentar, dar totusi e un pas semnificativ inainte.


Spui ca despre mine ai indoieli serioase despre ce vorbesc. Crezi ca am visat ecranul albastru? A fost un cosmar? Crezi ca prietenii mei sunt imaginari? Crezi ca la universitate am profesori expirati care nu stiu ce vorbesc? Oare mi-am creat o lume a mea in care SP2 sux?

nu cred ca ai visat BSODul. doar ai zis ca era pe XP64. care e beta. ma indoiesc in schimb ca stii despre ce vorbesti cind ma contrazici cind iti spun ca roll-outul de SP2 a fost necesar. nu l-am visat nici eu, ci am participat la el, spre deosebire de profesorii universitari, care sa-mi fie cu iertare, dar NU sunt admini.


Mai cunosc eu oameni d-astia care daca nu esti de acord cu ei trebuie sa taci sau nu stii ce vorbesti.

eu nu ti-am zis sa taci.

fork
3rd January 2005, 02:00
OK ... asta chiar e ultimul reply pe thread.

Pe win x64 nici nu am apucat sa-l instalez. A fost un test. Citeste mai bine. Am doua calculatoare. Unul e AMD Duron 700Mhz, altul AMD Athlon XP 64 3400+. Pe ambele am WIN XP PRO pe 32. Mi-am pus si eu SP2 pe ambele crezand in balariile Microsoft. Spuneam doar ca am luat teapa. ATAT!

Adevarat! nu mi-ai spus sa tac, dar ai modificat reply-ul in care spuneai ca ai indoieli serioase daca stiu ce vorbesc.

Intelege ca nu am nimic cu tine, nici cu compania in care lucrezi, nici chiar cu Microsoftul ca doar le folosesc software-ul. Spun doar ca din experienta mea si a prietenilor mei nu merita instalat SP2.

GoPens
3rd January 2005, 02:12
Adevarat! nu mi-ai spus sa tac, dar ai modificat reply-ul in care spuneai ca ai indoieli serioase daca stiu ce vorbesc.


pentru ca m-am gindit apoi ca suna a atac la persoana.

ai spus


Saptamana asta am instalat windows-ul de 4 ori. Am un AMD 64 bits si am instalat windows x64 pro.

iar apoi


Pe win x64 nici nu am apucat sa-l instalez. A fost un test.

pai care acuma? pe XP64 inteleg sa ai probleme. pe 32bit m-as mira.

fork
3rd January 2005, 13:47
Pe x64 nici nu am apucat sa instalez SP2. Offff

fia
9th January 2005, 13:18
"Secunia is reporting on three vulnerabilities in IE6 running on XP SP2 (http://secunia.com/advisories/12889/). Any of these, in combination with an inappropriate behaviour where the ActiveX Data Object (ADO) model can write arbitrary files, can be exploited to compromise a user's system. Moreover, the vulnerability can be used to delete files from the user's system (http://www.jmcardle.com/?postid=77). Secunia says 'Solution: Use another product.'" :evil:

(c) /.