PDA

View Full Version : Nationale SUA 2009



Pages : [1] 2

mikeyy
4th August 2009, 12:19
Datorita faptului ca in ultimii 2 ani nationalele SUA au avut succes pe forum, m-am gandit ca si anul acesta sa deschidem un topic pentru aceasta competitie.

Competitia va avea loc intre 13 si 15 august in Dallas si va fi transmisa de Universal Sports si NBC

Programul competitiei fetelor:
13 august - calificari (8 -10 PM ET)
15 august - finale (8 -10 PM ET)

mikeyy
5th August 2009, 12:04
Pana la urma nu dupa Nationale se va decide echipa pt mondiale.
Doar la inceputul lui octombrie Martha le va numi pe cele 4, dupa 2 cantonamente ce vor avea loc la Karolyi (unul in septembrie si altul la inceputul lui octombrie)
In acel cantonament vor putea merge primele 2 clasate la fiecare aparat (de la nationale) plus acele gimnaste care ii plac Marthei.


Nationalele pana la urma sunt doar o formalitate...nu prea se va tine cont de ele!

Cata_RB
5th August 2009, 12:11
Interesant, multumim!
Altfel spus, ei sunt dispusi sa plateasca pentru toate cele 4 gimnaste acea suma, in cazul in care vor schimba numele anuntate pana pe 9 septembrie. Totusi, cineva gasise in regulament ca si in acest caz data limita e 23 septembrie...ce-o fi atunci cu al 2-lea cantonament, din octombrie? Poate mai e inca un termen.
Ma intreb daca a noastra federatie ar lua macar in calcul posibilitatea de a plati suma aia pentru o gimnasta...

mikeyy
5th August 2009, 12:17
La mondiale cred ca poti schimba gimnastul si cu o zi inainte de competitie....asa cum am facut noi la Stuttgart (2007) cand l-am chemat pe Malita de acasa ca Dragulescu nu a mai concurat din cauza durerilor.
Doar la JO sunt stricte astfel de reguli.

Insa eu cred ca vor alege mai repede...asta e doar un spectactacol pe care il face Martha ca sa bage frica in fete si sa iasa ea in fata...tipic.
Dar din ce am citit..tuturor le e teama sa nu se accidenteze fetele in canonament...de obicei le cam termina Martha atat psihic cat si fizic :D

mikeyy
6th August 2009, 12:51
Jordyn Wieber s-a retras de la Nationale. Cauza este "hamstring injury". Chiar nu stiu ce inseamna...din ce am gasit e vorba de o problema la muschiul piciorului.

anna.09
6th August 2009, 13:26
O accidentare la nivelul unui tendon de la genunchi!...asa am gasit eu :)

"hamstring= any of five tendons (= cords of tissue connecting muscles to bones) at the back of the knee"

Ori este ceva mai grav decat au crezut la inceput, ori si-au dat seama ca fortau prea mult....

In conditiile astea sper sa castige Vega la junioare!

Cata_RB
6th August 2009, 13:33
Probabil nu vor sa forteze...ea mai are multi ani de juniorat in fata, in care sa accepte ideea ca e foarte buna dar nu poate avea celebritatea senioarelor.
Si de ce nu, sa fie mai liniste la aceste nationale, fiind inainte de CM. Adica sa nu aiba ea, ca junioara, punctaje mai mari decat senioarele care merg la mondiale :P

mikeyy
6th August 2009, 13:56
Citeam care sunt factorii de risc pentru aceasta afectiune:
- suprasolicitare musculara
- varsta...aceasta afectiune apare mai mult la sportivii mai in varsta (nu cazul lui Jordyn :D)
- incalzirea incorecta
- flexibilitate insuficienta

Oana...ai dreptate e la nivelul genunchiului.

Deja e al doilea concurs de la care se retrage...cam multe probleme pt 14 ani....

niagara64
6th August 2009, 17:02
Citeam care sunt factorii de risc pentru aceasta afectiune:
- suprasolicitare musculara
- varsta...aceasta afectiune apare mai mult la sportivii mai in varsta (nu cazul lui Jordyn :D)
- incalzirea incorecta
- flexibilitate insuficienta

Oana...ai dreptate e la nivelul genunchiului.

Deja e al doilea concurs de la care se retrage...cam multe probleme pt 14 ani....

Da citeste postul de la diverse cu Elena Velicu .Sper ca antrenorii ei sa aiba intelepciunea sa faca slow-down cu ea . Cand am vazut-o acum un an am facut si eu WOU ! Fiica-mea mi-a zis atunci `nu o vad bine ca senioara daca vor continua sa traga asa `.Si a avut dreptate . Facand o paralela cu Elena este cam aceasi tip de accidentare .
Ce nu inteleg multi este ca atunci cand privim o gimnasta trebuie sa ne gandim la ea ca la o parghie .
_oase
-musculatura
-tendoane
Daca nu sti sa dozezi efortul copilului ceva, undeva va ceda
La varsta mica daca il muncesti prea mult musculatura se va dezvolta mai rapid si mai puternic decat oasele de obicei si apar fracturi (de stress ,de efort sau accidentale ) .Mai tarziu odata cu maturizarea osoasa cele care vor suferi vor fi tendoanele (intinderi sau ruperi ).
Mai este o situatie in care copilul mai marisor de data asta incerca mai mult decat poate duce musculatura lui si atunci se produc rupturi musculare .
Antrenoratul nu se face dupa ureche sau din dorinta de glorie .Asta e o meserie care cere multa stiinta de carte ( inclusiv medicina,kinetica si altele ).

Tess_AN
6th August 2009, 19:20
Pe pagina federatiei din SUA apare si lista cu toti participantii. Vedeti: http://www.usa-gymnastics.org/post.php?PostID=3694&prog=vc jos pe pagina.
Am dat "find in this page" si am gasit: Wieber, Liukin, Memmel si alte nume, dar nu am gasit Sloan. Stiti ceva?

Edit: Au si programul competitiei:
Date Discipline/event/location Time (CT)
Aug. 12 Junior rhythmic all-around qualifier and individual event finals/Dallas Convention Center 9 a.m.
Junior men’s gymnastics/American Airlines Center 1 p.m.
Senior rhythmic all-around qualifier and individual event finals/Dallas Convention Center 3 p.m.
Senior men’s first day of competition/American Airlines Center 7 p.m.
Aug. 13 Trampoline and tumbling, and acrobatic gymnastics prelims/Dallas Convention Center 9 a.m.
Junior women’s first day of competition/American Airlines Center 1 p.m.
Senior women’s first day of competition/American Airlines Center 7 p.m.
Aug. 14 Junior and senior rhythmic all-around finals/Dallas Convention Center 9 a.m.
Junior and senior trampoline and tumbling finals/Dallas Convention Center 3 p.m.
Senior men’s second day of competition/American Airlines Center 7 p.m.
Aug. 15 Rhythmic all-around/trampoline & tumbling/acrobatic gymnastics finals/Dallas Convention Ctr 11 a.m.
Junior women’s second day of competition/American Airlines Center 1 p.m.
Senior women’s second day of competition/American Airlines Center 6:30 p.m.

Cata_RB
6th August 2009, 19:27
Sloan parca nici la concursul anterior nu a fost...si nici nu retin sa fi vazut undeva ca-i accidentata. Ce-o fi cu ea?

Tess_AN
6th August 2009, 19:47
Sloan parca nici la concursul anterior nu a fost...si nici nu retin sa fi vazut undeva ca-i accidentata. Ce-o fi cu ea?
E pe lista. Scuze. Gresala mea. :P

Cata_RB
6th August 2009, 20:03
E pe lista. Scuze. Gresala mea. :P

...si lenea mea ca nu am dat click sa citesc singurica :D

Tess_AN
6th August 2009, 20:23
Cata, eu am dat de doua ori cautare dupa sloan si nu am gasit... am citit apoi pe net ca participa Sloan si am copy&paste... Sa fie de vina s in loc de S sau am apasat pe o tasta gresita... In fine...

Cine credeti ca va castiga? Eu eu cred Bross daca nu e accidentata... Iar nu stiu de ce am impresia ca Liukin nu va merge la CM... Nu cred ca are timp sa se pregateasca sa revina in forma maxima si nu cred ca se va duce doar sa faca prezenta...

In alta ordine de idei, am tradus pe scurt articolul despre Wieber la Stiri externe si nu stiam cum sa traduc "hamstring"
Asta e ce a zis tsupi:

Hamstring e zona care o simti atunci cind te apleci pina la pamint cu picioarele intinse. In portiunea din spate a piciorului, deasupra de genunchi. Scuze daca nu explic prea bine, sper sa intelegeti. Nu se refera la un muschi anume, e o denumire generica pentru muschii si tendoanele din zona aia.

mikeyy
6th August 2009, 21:47
Un reportaj cu Sabrina Vega in timpul antrenamentelor pt nationale: http://lblgymnastics.com/?p=793

Tess_AN
6th August 2009, 23:02
Un reportaj cu Sabrina Vega in timpul antrenamentelor pt nationale: http://lblgymnastics.com/?p=793
Multumesc Mihai.
Teodora Ungureanu zice ca se pregatesc pentru CN facand cate jumatati de exercitii si sa finisese lucrurile stiute. Mai zice ca Sabrina bazat pe rezultatele ei a intrat in echipa nationala d ejuniori anul trecut si ca obiectivul lor acum e sa se mentina in lotul national de juniori, sa aiba la CN o prestatie la fel de buna ca si anul trecut daca nu cumva chiar mai buna. De asemenea spune ca obiecivul pe termen lung sunt JO care sunt peste 3 ani.

Tess_AN
8th August 2009, 21:14
Nationalele SUA vazute de oficiali cu o saptamana inainte de a incepe: http://www.insidegymnastics.com/content/show/newsarticle.aspx?articleid=563&zoneid=1
Pe scurt (parantezele sunt comentariile mele, puteti sa le ignorati daca vreti):

Martha o lauda pe Sloan si zice ca e pretendenta la titlu la idividual compus. Mai zice ca Sloan si Peszek sunt posibilitati pentru JO2012 (eu zic pentru ca ambele sunt favoritele Marthei nu le consider extraordinare ca gimnaste).

Spune ca a vorbit cu Johnson la US Classic si crede ca daca va reveni la gimnastica anul viitor poate sa aiba succes bazat pe talent si atitudine competitiva. (gargara zic eu, Martha e diplomata).

Liukin va face doar paralele si barna, Martha o considera un exemplu de dedicatie pentru sport. Martha zice ca barna facuta de Nastia la US Classic a fost buna si e primul pas pentru ea sa ajunga la Mondiale (chiar asa gandeste sau e alta gargara?!?). De asemenea vede posibil ca Liukin la 22 de ani sa participe la JO2012. Vorbind in continuare de Liukin zice ca noul cod limitand dificultatea si punand accent pe executie, pare ca e croit pentru Nastia. Nastia poate fi folosita de FIG ca un exemplu ca gimnastica nu e doar pentru copii si ca e gimnastica artistica...

In alta ordine de idei, se pare ca federatia a scazut baremul de calificare la Nationale, limita de punctaj la AA la 52.50 (se anuntase initial ca e 54.00). Asta a permis altor 5 gimnaste sa fie calificate la Nationale dupa US Classic

rob_din
8th August 2009, 21:46
Hamstring injury inseamna intindere musculara.

niagara64
8th August 2009, 21:53
Nationalele SUA vazute de oficiali cu o saptamana inainte de a incepe: http://www.insidegymnastics.com/content/show/newsarticle.aspx?articleid=563&zoneid=1
Pe scurt (parantezele sunt comentariile mele, puteti sa le ignorati daca vreti):

Martha o lauda pe Sloan si zice ca e pretendenta la titlu la idividual compus. Mai zice ca Sloan si Peszek sunt posibilitati pentru JO2012 (eu zic pentru ca ambele sunt favoritele Marthei nu le consider extraordinare ca gimnaste).

Spune ca a vorbit cu Johnson la US Classic si crede ca daca va reveni la gimnastica anul viitor poate sa aiba succes bazat pe talent si atitudine competitiva. (gargara zic eu, Martha e diplomata).

Liukin va face doar paralele si barna, Martha o considera un exemplu de dedicatie pentru sport. Martha zice ca barna facuta de Nastia la US Classic a fost buna si e primul pas pentru ea sa ajunga la Mondiale (chiar asa gandeste sau e alta gargara?!?). De asemenea vede posibil ca Liukin la 22 de ani sa participe la JO2012. Vorbind in continuare de Liukin zice ca noul cod limitand dificultatea si punand accent pe executie, pare ca e croit pentru Nastia. Nastia poate fi folosita de FIG ca un exemplu ca gimnastica nu e doar pentru copii si ca e gimnastica artistica...

In alta ordine de idei, se pare ca federatia a scazut baremul de calificare la Nationale, limita de punctaj la AA la 52.50 (se anuntase initial ca e 54.00). Asta a permis altor 5 gimnaste sa fie calificate la Nationale dupa US Classic

Mai asa cum o vad eu pe Martha si o stiu unii ea nu are favorite !

Never ! Ever !
A avea favorite inseamna sa ai sentimente .Ea nu prea are . Succesul ei in America ca selectioner sta tocmai in faptul ca ea nu se lasa influentata dect de valoarea de moment .Ea vb acum ptr momentul "0" despre Sloan si Peszek .Daca maine ceva se schimba le abandoneaza la fel de repede .
Despre Johnson... sa sti ca nu-i gargara ,Copilasul asta nu a scos din munca asidua rezultatele ci tocmai din talent si capacitatea de a se motiva .Daca aceasta capacitate de a se motiva va avea obiect (scop) va reveni . Nu te uita ca e un mic dop acum .Asta e usor de pierdut iar daca adaugi un talent si o forta nativa ... drumul inapoi nu e greu pentru ea .Doar ca nu o vad inca motivata si nici nu e usor de dus cu presu(de convins ) fetica asta .
Nastia ...da nu mi se pare nici mie extraordinar sa fie la urmatoarele JO .Are cam ce ii trebuie ptr asta .

tsupi
8th August 2009, 23:21
Hamstring injury inseamna intindere musculara.


Aia-i "pulled muscle".

mikeyy
8th August 2009, 23:26
Ce declara Martha...face parte din propria piesa de teatru :)
Ea nu o place pe Shawn deloc....ce as vrea sa-i aduc aminte ce spunea sotul ei anul trecut inainte de JO...ca cea care merita sa castige e Nastia si nu Shawn. Dar Shawn acum are un capital de imagine impresionant si da bine sa spui lucruri frumoase despre ea.
Ar fi minunat sa revina Shawn...e intr-adevar un talent. Nu a muncit nici jumatate cat restul, dar talentul a ajutat-o enorm... si sa nu-l uitam pe antrenor care a stiut cum sa-i speculeze calitatile!

rob_din
9th August 2009, 00:20
Aia-i "pulled muscle".

Inseamna acelasi lucru. In accidentarile la sportivi cel mai des se foloseste termenul "hamstring injury" sau "pulled hamstring"

http://orthopedics.about.com/cs/sprainsstrains/a/hamstring.htm

mikeyy
9th August 2009, 00:54
Pe blogul revistei Inside Gymnastics va fi live-ticker pentru Nationalele SUA: http://blog.insidegymnastics.com/ ....au anuntat in aceasta seara pe twitter.

niagara64
9th August 2009, 00:57
Inseamna acelasi lucru. In accidentarile la sportivi cel mai des se foloseste termenul "hamstring injury" sau "pulled hamstring"

http://orthopedics.about.com/cs/sprainsstrains/a/hamstring.htm


Dragul meu , genul acesta de injury este chiar mai prost de tratat decat crezi . Este o intindere care implica ligamentele masei musculare din spatele piciorului .DE la genunchi si la cel care prinde in articulatia soldului . Recuperarea dureaza mult , este limitativa ca miscarea si recidivanta .Uneori te tratezi mai usor dupa o fracrura sau o ruptura de ligamente ale genunchiului decat de asta .
Este poate dintre cele mai naspa ptr ca toate tratamentele sunt strict pe repaus (extrem de lung ) si pe simptomatologie . Ptr un gimnast sunt aiurea de tot .

Tess_AN
9th August 2009, 10:24
Nu contest talentul lui Shawn si nici nu spun ca Nastia nu poate ajunge pana la 2012 (personal nu cred nici ca Shawn va reveni la gimnastica de performanta si nici ca Nastia va continua pana in 2012, dar mai stii?!?)

Ceea ce stiu e ca Martha e diplomata (de aia ea a ramas la conducerea lotului national cand l-au inlaturat pe Bela dupa JO2000).

Eu o tin insa pe a mea ca are gimnaste pe care le place mai mult (Bridget, Nastia, Sam P.) si pe care nu le place. Pe langa Shawn care nu cred nici eu ca era placuta de Martha as mai adauga-o pe Jana, Chelsie. Si lista poate continua si la "albe" si la "negre". Pe Shawn a bagat-o in echipa pentru ca da, e omul momentului, adica isi stie interesul. Si valoarea lui Johnson era prea mare, se vedea din avion... dar cand e pe muchie de cutit... :rolleyes:
Dar coincidenta face ca cele care nu-i plac prea tare Marthei sa nu fie placute nici arbitrelor... asa ca s-ar putea sa zici si tu Niagara o chestie... pana acu nu m-am gandit la asta. :)

tsupi
9th August 2009, 11:24
Inseamna acelasi lucru. In accidentarile la sportivi cel mai des se foloseste termenul "hamstring injury" sau "pulled hamstring"

http://orthopedics.about.com/cs/sprainsstrains/a/hamstring.htm

Daca citesti cu atentie vezi ca hamstring injuries sint de diverse grade - de la intindere pina la ruptura. Apoi hamstring este zona aia descrisa din spatele piciorului, deci nu se refera la oricare muschi din organism.

mikeyy
12th August 2009, 02:23
Olivia Courtney nu va mai participa la Nationale...la antrenamentul oficial si-a rupt glezna si urmeaza sa fie operata.

Tess_AN
12th August 2009, 04:52
Cate accidentari se intampla la antrenamentele oficiale! De ce oare? Imi pare rau de Olivia... castigase Classic-ul. Bross participa la 4 aparate? Sper ca da si sper sa si castige la seniori si Vega la juniori. :yeah:

tsupi
12th August 2009, 08:26
Nu la antrenamentul oficial s-a intimplat, ci la ultimul antrenament dinainte de plecare spre Dallas. Ce ghinion!

Tess_AN
12th August 2009, 09:45
Multumesc Tsupi... Intr-adevar, ghinionul ei!
Aici sunt filmulete scurte de la antrenamente (in coloana din stanga):
http://www.gymnastike.org/videos/coverage/view/235347-2009-visa-championships

tsupi
12th August 2009, 10:55
Multumesc pentru filmulete. Interesanta ideea cu Nastia Liukin Cup.

anna.09
12th August 2009, 10:55
Nemilos mai este sportul asta...muncesti atat de mult si intr-o secunda se duce totul....!
Multumesc pt filmulete! Bross pare sa fie in forma! Sper sa castige, m-as bucura pt ea...chiar nu as vrea sa castige Sloan!
Pezshek face dublu intins la sol, ceea ce nu facea anul trecut..o fi renuntat la double double?
In rest: Memmel nu pare sa aiba o barna spectaculoasa, ca pana acum..doar "Ilusion"-ul mai ramane element original in exercitiul ei...iar Sloan arata binisor, la paralele am vazut ca a coborat cu Tsukahara intins ca anul trecut (anul asta din ce am vazut pana acum facuse doar dublu intins). De abia astept sa vad cine va castiga!

Tess_AN
12th August 2009, 17:31
Oana, dupa ce se termina filmuletele, tot acolo sunt si interviuri. Unul cu Memmel... Zice ca inca se mai gandeste daca sa continue cu gimnastica sau nu... ca a fost dezamagita ca nu a putut concura individual compus la JO, ca a avut o operatie dupa JO, ca nu e in forma... ca vede ce si cum pentru la anul, ca doar dragostea pentru gimnastica a tinut-o in sala... Deci e constienta si ea ca nu e la varf...
Aici e link-ul direct la interviul ei: http://www.gymnastike.org/videos/coverage/view_video/235347-2009-visa-championships/198080-chellsie-memmel

mikeyy
12th August 2009, 17:38
Nu prea imi place mie Memmel ca gimnasta, insa e un exemplu de ambitie...e o luptatoare. Cred ca in fiecare an (incepand cu 2003) a avut probleme de sanatate...nu zic de operatii..si tot nu se lasa! Inseamna ca intr-adevar face totul din pasiune pt acest sport! Bravo ei...eu sper sa continue!

mikeyy
12th August 2009, 21:39
O poza cu Sabrina Vega si antrenorii de la antrenamentul oficial.
http://www.insidegymnastics.com/content/articlefiles/572-7tn.jpg

Mai multe poze :http://www.insidegymnastics.com/content/show/newsarticle.aspx?articleid=572&zoneid=1

tsupi
13th August 2009, 09:00
Zilele astea sint o multime de articole despre Nationale:
http://www.usatoday.com/sports/olympics/2009-08-11-2776089214_x.htm
http://www.dallasnews.com/sharedcontent/dws/dn/latestnews/stories/081309dnspohairopouloscolhp.d4f6fcaa.html
http://www.latimes.com/sports/la-sp-gymnastics12-2009aug12,0,4484040.story
http://www.dallasnews.com/sharedcontent/dws/spt/stories/081109dnspohairopoulos.431307d.html

Nu sint noutati, dar e bine ca nu trec neobservate Nationalele.

anna.09
13th August 2009, 10:52
Nici nu ma asteptam sa treaca neobservate in SUA...sunt convinsa ca va fi sala plina!
In Romania, e alta poveste.....

mikeyy
13th August 2009, 11:48
Competitia de azi poate fi urmarita aici: http://www.usa-gymnastics.org/events/2009/visachamps/webcast.php incepand cu ora 8 PM ET.

Cat inseamna ora asta la noi? Am cautat pe net, dar nu sunt sigur ca ceea ce am gasit e corect.
Sper sa nu fie ft tarziu...ca as vrea sa vad:)

cineva_cineva
13th August 2009, 12:12
E ora 3 dimineata la noi, Mihai! Din socotelile mele, asa cred, ora 3 maine dimineata!

anna.09
13th August 2009, 12:16
da, 3 dimineata...cam trist!

mikeyy
13th August 2009, 12:19
Uffff ce tarziu este :(
In 2007 si 2008 au fost ore mai accesibile...ca le-am vazut. Dar acum e ft tarziu.....

cineva_cineva
13th August 2009, 13:42
Vreti sa inregistrez? Daca o sa am atunci internet si curent electric, incerc sa inregistrez, nu promit, ca zilele astea a fost rau cu electricitatea la noi, ca acum un an in timpul olimpiadei, dar daca se poate, inregistrez!

lalalilu
13th August 2009, 14:38
Vreti sa inregistrez? Daca o sa am atunci internet si curent electric, incerc sa inregistrez, nu promit, ca zilele astea a fost rau cu electricitatea la noi, ca acum un an in timpul olimpiadei, dar daca se poate, inregistrez!

da, vrem, vrem!!
:cheer:

mikeyy
13th August 2009, 14:47
Amalia vei sta pana la ora aia?
Sa nu stai doar pt a inregistra ca putem face rost de inregistrari de la americani...cum a fost si la US Classics.

cineva_cineva
13th August 2009, 15:04
OK, daca se poate face rost, e ok, dar daca vreti, eu pot pune sa inregistreze. Nu stau pana la ora aia, dar daca am curent electric, ceea ce nu se stie, programez calculatorul si inregistreaza singur. O s avad, daca se poate, incerc, daca nu, asta e...

mikeyy
13th August 2009, 21:27
O poza cu cele 3 fete de la WOGA: Rebecca, Nastia si Ivanna: http://twitpic.com/dqnpm
A postat-o Nastia pe twitter...sper sa mearga link-ul. Daca nu merge sa-mi spuneti si postez separat!

EDIT:

Stie cineva cine e junioara Mckayla Maroney? Tocmai a realizat un Amanar la incalzire....

EDIT2:
Live-ticker pt concursul junioarelor acum pe contul de facebook a celor de la Intlgymnast:http://www.facebook.com/pages/International-Gymnast-Magazine/94617143137

Sabrina Vega - la paralele: probleme de tinuta = 13.600 (5.2/8.4)

Liuta
13th August 2009, 23:20
http://www.youtube.com/watch?v=LiXtG91SNjk - 2008

mikeyy
13th August 2009, 23:28
Dupa 3 rotatii: 1. Kyla Ross, 2. Alexandra Raisman, 3. Tali Chiarelli la egalitate cu Grace McLaughlin 5. Bridgette Caquato
In ultima rotatie Kyla Ross a luat cea mai mare nota la barna din concurs: 14.750 (D:5.5)

anna.09
13th August 2009, 23:46
Raisman a lui Brestean face aceeasi diagonala ca Tweedle (prima linie), ca si Komova de altfel! WOW!
Dar ce se intampla cu Vega? cat de jos o fi?

mikeyy
13th August 2009, 23:49
A avut loc o modificare in clasamentul dupa rotatia 3:
After 3 rotations--1. Kyla Ross, 2. Bridgette Caquatto, 3. Grace McLaughlin tied with Morgan Smith, 5. Alexandra Raisman, 6. Napualani Hall.

Tot cei de la intlgymnast spun ca B Caquatto e antrenata de Li Yuejiu - cel care a fost coordonatorul echipei Chinei - anul trecut la Beijing...nu stiam ca le-a plecat coordonatorul chinezilor....

@Oana...mersi de info..nu stiam ca Raisman e antrenata de Brestean. De Vega nu stiu :(...am intrebat acum pe cineva pe twitter care e in sala...sa vad ce spune.

AuriB
14th August 2009, 00:02
Daca va uitati pe linkul postat de Mihai unde se poate vedea competitia in direct,apar toate rezultatele junioarelor pe toate aparatele si individual.

mikeyy
14th August 2009, 00:10
Ce tare, nu stiam!
Mersi Auri :)

Sabrina pe 7 cu 55.55 la total :(...eu ma asteptam sa castige...

AuriB
14th August 2009, 00:12
Ce punctaj are Kyla Ross! se poate bate cu senioarele...

mikeyy
14th August 2009, 00:19
Ce bine stau americanii la sarituri...si vorbim de junioare!
Kyla Ross s-a descurcat bine...a ratat doar la paralele la un element usor.

La sol, Kyla a facut: dublu apel grupat, tsukahara, 540+720 (indirect) si dublu grupat.

AuriB
14th August 2009, 00:27
Exact la asta ma uitam si eu,foarte multe gimnaste cu note mari la sarituri,unde mai pui ca cel putin 2 fac deja aminar ....la junioare,lucreaza americanii nu gluma.Acuma nu stiu daca e bine sau nu ca fac asemenea sarituri de pe acum, cum vor rezista pina la seniorat ramine de vazut,oricum stau foarte bine americanii la junioare.

anna.09
14th August 2009, 00:30
Ce rau imi pare de Sabrina...a luat cu aproape 1 pct mai putin la sol decat la covergirl....si are nota mica si la sarituri fata de adversare (sare doar FTY)!
Dar ma bucur pt Raisman (ca si ea este antrenata de un roman) a fost pe 10 la concursul anterior si acum e pe 2!!!! O caut acum pe youtube, ca n-am vazut-o deloc ;)

mikeyy
14th August 2009, 00:35
Si eu ma bucur pt Raisman...mai ales ca e antrenata de un roman. Daca gasesti vreun filmulet fain cu ea...sa ne arati si noua, te rog :)

anna.09
14th August 2009, 00:37
E Sacramone toata!:happy
De la primul filmulet m-a lasat cu gura cascata! Se pare ca aici are pe prima diagonala 3 suruburi jumatate...nu sunt sigura, dar par multe suruburi acolo, nu?
http://www.youtube.com/watch?v=s8Abg1mRkKw

Sta cam prost la flexibilitate si expresivitate, dar seamana cu Sacramone la tip de corp..si asa ca acrobata!

mikeyy
14th August 2009, 00:43
Chiar ca parca o vad pe Sacramone...are aceleasi miscari la sol :) E de inteles...a avut-o ca model pana anul trecut.
Intr-adevar sunt 3+1/2 la prima diagonala..wow...si pe a doua apel :shocked:

AuriB
14th August 2009, 00:47
Nu prea am vazut nu stiu ce expresivitate la ea,dar probabil a evoluat din moment ce a venit pe 2 acum;si are note de plecare foarte bune 5.8 sarituri,5.7 birna si sol doar la paralele sta un pic mai rau doar 5.3 parca.Si da ai dreptate Oana,seamana ca tip de gimnasta foarte bine cu Sacramone.

anna.09
14th August 2009, 00:50
Sta cineva pana la 3.00?

cata10
14th August 2009, 00:53
Eu stau, oricum ora mea de culcare e mult dupa 3 dimineata

AuriB
14th August 2009, 00:53
Incerc,sper sa nu ma fure somnul.:)

cata10
14th August 2009, 00:59
unde ati vazut rezultatele junioarelor? Eu nu le gasesc

anna.09
14th August 2009, 01:00
eu nu cred ca rezist..asa ca sper sa postati, sa intru in atmosfera dimineata...;)

rezulatatele sunt in josul paginii:
http://www.usa-gymnastics.org/events/2009/visachamps/webcast.php

niagara64
14th August 2009, 01:04
DE stat , stau si eu ( stiu asta e necinstit dar se intoarce roata la nationale si mondiale ) dar de inregistrat nu stiu sa o fac .
De vazut vad la televizor ca il dau si pe Universal Sport si cred ca si pe NBC.
Oricum vin tare de tot junioarele americane

gym08
14th August 2009, 01:04
Uuuufff ce mi-as fi dorit sa fi fost invers rezultatele pt Sabrina...adik sa fi iesit acum pe 1 si la Classic pe 6T :( dar era de asteptat sabrina e genul de gimnasta foarte dar foarte talentata care nu are nevoie de prea mult antrenament...si din pacate ea stie asta si la antrenamente o tine intr-o Dolce Vita totala iar la concursuri da tot ce are mai bun fara prea mult efort. Numai ca tactica asta nu tine prea mult timp, hai ca la 8-9-10 ani cand elementele sunt usoare cand concursurile sunt numai pt FUN e ok, cand trecem si vb de Juniorat, Seniorat altfel stau lucrurile ai nevoie de foarte multe repetari constante, adica in concurs sa faci ceea ce faci in sala de antrenament pe cand la ea nu se poate vb de asa ceva. Plus ca pt fiecare concurs trebuie sa sti sa iti controlezi adrenalina iar asta o faci numai daca ai repetari si executii constante, si competitii la fel de constante ( o mai putem numii experienta de concurs). cam asta s-a intamplat azi :(

mikeyy
14th August 2009, 01:08
Eu nu o sa stau...din pacate am ceva de facut de dimineata.

cata10
14th August 2009, 04:09
Nu mai este nimeni pe aici?
A incept transmisia. Vizionare placuta!

tsupi
14th August 2009, 04:11
Eu ma uit... Ouch pentru Bross la sarituri!
Kayla a fost OK la birna, atit cit poate sa fie fara pic de parte artistica. Oare se poate pune la punct la capitolul asta?

tsupi
14th August 2009, 04:20
Ce-mi place Cassandra Whitcomb!

Tess_AN
14th August 2009, 04:24
am aparut si eu. Vede cineva in afara SUA transmisiunea?

Tess_AN
14th August 2009, 04:26
merge si la mine dar s-a incarcat greu. E cineva care nu vede? Sa comentam? A fost ceva important pana acum?

Tess_AN
14th August 2009, 04:28
Sloan 14.9 la o saritura joasa, cu forma nu grozava, cu coate indoite. Cat a luat Bross?

tsupi
14th August 2009, 04:29
Sariturile: Bross - asa si asa, Hong - mai bine, Bieger a cazut in fund. Nu stiu de unde ai vazut. Cassandra la paralele, dragut.

tsupi
14th August 2009, 04:30
Parca 14.450, nu mai stiu sigur.

tsupi
14th August 2009, 04:32
A fost si Kayla Williams la birna, 13.800

cata10
14th August 2009, 04:33
Sloan 14.9 la o saritura joasa, cu forma nu grozava, cu coate indoite. Cat a luat Bross?

Nu inteleg de ce a avut penalizare de o zecime caci n-a iesit din zona marcata, la aterizare????

D= 5,8
E= 9,2
Nota=14,9 ?????

tsupi
14th August 2009, 04:37
Pe Bross am vazut-o facind mai bine exercitiul la paralele, cred ca de la sarituri i se trage.

Tess_AN
14th August 2009, 04:38
Super Bross la paralele! Bravo! Sper sa castige!

Tess_AN
14th August 2009, 04:40
Pe Bross am vazut-o facind mai bine exercitiul la paralele, cred ca de la sarituri i se trage.
Bine? A fost mai mult ca bine - zic eu ca-mi place si sunt subiectiva. Cat e nota D? La executie cred ca ia 8.5 sau mai mult.

Edit: a luat 8.850 la executie.

tsupi
14th August 2009, 04:43
Hmmm.... Dupa ce si-a terminat exercitiul, Ivana a trecut pe linga Bross si s-au ignorat total, apoi s-a imbratisat cu toata lumea care i-a iesit in cale.
Sper si eu sa cistige Bross.

tsupi
14th August 2009, 04:44
D cred ca a fost 6.2 Am vazut-o cu forma mai buna, cred ca are emotii sau ceva. Poate a vrut sa fie sigura ca recupereaza dupa sarituri.

tsupi
14th August 2009, 04:47
Imi pare rau, dar Bieger ar trebui sa se retraga. La NCAA ar fi fost potrivita.

Tess_AN
14th August 2009, 04:51
Sloan a avut ex. bun la paralele....

Asa e tsupi, tre sa recunosc ca Bieger merge parca din rau in mai rau... Si la paralele nu a fost la asteptarile mele.

Tess_AN
14th August 2009, 04:56
Uuuufff ce mi-as fi dorit sa fi fost invers rezultatele pt Sabrina...adik sa fi iesit acum pe 1 si la Classic pe 6T :( dar era de asteptat sabrina e genul de gimnasta foarte dar foarte talentata care nu are nevoie de prea mult antrenament...si din pacate ea stie asta si la antrenamente o tine intr-o Dolce Vita totala iar la concursuri da tot ce are mai bun fara prea mult efort. Numai ca tactica asta nu tine prea mult timp, hai ca la 8-9-10 ani cand elementele sunt usoare cand concursurile sunt numai pt FUN e ok, cand trecem si vb de Juniorat, Seniorat altfel stau lucrurile ai nevoie de foarte multe repetari constante, adica in concurs sa faci ceea ce faci in sala de antrenament pe cand la ea nu se poate vb de asa ceva. Plus ca pt fiecare concurs trebuie sa sti sa iti controlezi adrenalina iar asta o faci numai daca ai repetari si executii constante, si competitii la fel de constante ( o mai putem numii experienta de concurs). cam asta s-a intamplat azi :(
Nu e sfarsitul concursului mai e si sambata... Eu cred ca Sabrina o sa mai urce. Nu m-am uitat inca pe rezultate, o sa o fac dupa finalul concursului de senioare, acu doar citesc in pauza...

tsupi
14th August 2009, 04:57
La fel si Memmel. Ce mult mi-a placut cind a aparut fata asta, dar a tot avut ghinion cu accidentarile, n-a apucat sa arate ce poate si cred ca de asta tot incearca... Dar e prea tirziu.

Tess_AN
14th August 2009, 04:58
Hmmm.... Dupa ce si-a terminat exercitiul, Ivana a trecut pe linga Bross si s-au ignorat total, apoi s-a imbratisat cu toata lumea care i-a iesit in cale.
Sper si eu sa cistige Bross.
Poate sunt firi diferite dar oneste, nu se prefac ca se iubesc daca nu e asa... Ivana insa se pare ca e prietena cu Nastia le-a aratat discutand foarte cordial dupa paralele Ivanei.
Suntem putini pe aici, sper e aprobata derogarea la 3 posturi consecutive...

cata10
14th August 2009, 04:59
Ce parere aveti despre C. Memmel? Mie mi s-a parut destul de bine la barna tinand cont de toate problemele ei....

13,80

Tess_AN
14th August 2009, 05:02
Memmel e ambitioasa, pacat ca e si ghinionista. Daca in final se hotaraste sa continue poate sa faca treaba dar sa nu fie accidentata... in schimb Bieger... mie mi se pare terminata.

Imi place Kalya la sol... parca are si executia mai buna, mai artistica decat la Classic... O vad in echipa la Mondiale... bineinteles pentru sarituri dar poate face si sol...

tsupi
14th August 2009, 05:04
Da, Nastia si Ivana se inteleg foarte ine.

tsupi
14th August 2009, 05:06
Nastia a mai slabit in astea doua saptamini.

Tess_AN
14th August 2009, 05:08
Ce bine arata Paterson! Dar ma scoate din sarite ca se da mare... ca vezi Doamne cica doctorul i-a zis ca daca vrea sa mai poata merge pe picioare trebuie sa renunte la gimnastica...Ca ea ar fi vrut sa continue dar s-a intrebat daca mai are nevooie sa mearga pe picioare dupa ce termina cu gimnastica si si-a raspuns: "Da, cred ca o sa am nevoie sa mai merge pe picioare si mai tarziu in viata"... Americanisme! ... In fine, pentru fanii ei, o sa scoata un cd cu muzica in curand (la sfarsitul lunii?!?)

Tess_AN
14th August 2009, 05:09
Care e clasamentul dupa 2 rotatii? Ca scriam si nu l-am vazut cand l-au pus pe ecran.
Ivana a mers mai bine la barna decat la Classic.

tsupi
14th August 2009, 05:12
Ivana a fost mai aproape de cum o vad la sala. Bross e prima si apoi Sloan dupa primele doua rotatii.

Tess_AN
14th August 2009, 05:15
Ivana a fost mai aproape de cum o vad la sala. Bross e prima si apoi Sloan dupa primele doua rotatii.
Multumesc. Sper din tot sufletul sa castige Rebecca si azi si sambata.

Nastia parca a fost mai stresata ca la Classic. Adevarul ca e presiune mare... Nu isi poate permite sa pice. Prestigiu.... Cred ca a depasit timpul.

tsupi
14th August 2009, 05:19
Da, a depasit timpul, a avut ezitari, cred ca a si sarit peste niste elemente. Pe ccit a zis ca nu vrea sa se prezinte oricum, tot asta s-a intimplat. Se vede ca nu s-a antrenat suficient. Sper sa nu se descurajeze si sa renunte.

cata10
14th August 2009, 05:22
Ce nota mare 14,450 din 5,6 A primit mult la executie

Tess_AN
14th August 2009, 05:24
Da, a depasit timpul, a avut ezitari, cred ca a si sarit peste niste elemente. Pe ccit a zis ca nu vrea sa se prezinte oricum, tot asta s-a intimplat. Se vede ca nu s-a antrenat suficient. Sper sa nu se descurajeze si sa renunte.
Trebuie sa ma mai uit inca o data la Classic, dar din cat imi amintesc ... mie mi-a placut mai mult acu. A avut 2 ezitari dar mici. Dar a lucrat mai cursiv.... asa mi s-a parut mie. Mi-a placut de Chelsie ca s-a dus special la ea sa o felicite.

Si Peszek a mers bine la barna. Acum chiat ca se poate uita Oana la exercitiul ei. Cred ca o sa o ia pe Nastia la nota...

cata10
14th August 2009, 05:25
Va vine sa credeti ca Jana Biger a luat 14,350 la paralele. Pe exercitiul ala???

Tess_AN
14th August 2009, 05:25
Sloan a cazut la barna. Complet aiurea... Emoitiile cred...

tsupi
14th August 2009, 05:27
Peszek a mers bine, Sloan a lasat usa deschisa pentru Bross. Sa vedem daca-i iese!

tsupi
14th August 2009, 05:28
Deocamdata Ivana e pe primul loc.

Tess_AN
14th August 2009, 05:32
Auri, nu zici nimic? Vezi concursul? Sau dormi si a ramas doar calculatorul deschis. Urmeaza Bross la barna. Hai Rebecca!

cata10
14th August 2009, 05:34
Bross a ratat la coborare

Tess_AN
14th August 2009, 05:35
Ce pacat de fundul ala pe saltea la aterizare! Sper ca ii da totusi iesirea la 0.7 puncte cum a zis dar cred ca ii deduce 1 pct. pentru cadere...
Per total mi s-a parut totusi barna ei mai slaba decat anul trecut.

Edit: La reluare mi s-a parut ca i-a cedat glezna ??? Sper ca nu... Ar fi pacat sa aiba probleme cu glezna.

tsupi
14th August 2009, 05:36
Sper ca nu s-a accidentat, n-a aratat prea bine genunchiul drept la aterizarea aia. Dupa atitea accidentari cred ca se teme, asa imi explic saritura ei si aterizarea de la birna.

AuriB
14th August 2009, 05:38
Vad vad Tess,dupa vreo 30 min.pina m-am prins ca merge doar in explorer.

Tess_AN
14th August 2009, 05:38
Cu genunchiul sau cu glezna a avut probleme la Classic?

Tess_AN
14th August 2009, 05:46
Ce de tangouri la concursul asta!

Tess_AN
14th August 2009, 05:49
Sloan are probleme la sol... a iesit din covor si aterizari nesigure... Urmare a caderii d ela barna?!?

tsupi
14th August 2009, 05:49
La genunchi mi se pare ca a fost operata anul trecut.

Tess_AN
14th August 2009, 05:52
Vad vad Tess,dupa vreo 30 min.pina m-am prins ca merge doarin explorer.
Vezi, vezi, dar nu zici nimic?

Peszek avea dublu intins sau acu l-a facut prima data in concurs?
Mi s epare f. mare esagerata nota lui Sloan la sol.

Tess_AN
14th August 2009, 05:54
Mi-a placut Hunter la paralele.

Tess_AN
14th August 2009, 05:57
Bross (cu un bandaj cat casa pe glezna drepata) a iesit si ea din covor la sol si nu mi s-a parut ca a mers grozav. Dar tot cea mai buna e (cel putin pentru mine!)

niagara64
14th August 2009, 05:58
Rebeca a aterizat pe genunchi intins la barna .Urat de tot .Nu stiu cum a mai continuat cu solul .E o luptatoare fata asta .
Una peste alta mi-a placut concursul . Au americani de unde alege . Plus ca nu-ti impresia de monotonie .Fetele vin din cluburi diferite cu diferite scoli de antrenament.Exista concurenta si e benefic asta .

tsupi
14th August 2009, 06:03
Niagara, de asta-mi place mie Bross. Mai mult decit gimnastica ei imi place felul ei de a fi.

tsupi
14th August 2009, 06:03
Ea e pe primul loc, Ivana a primit 14.300 Surpriza e Kytra, pe locul 4. Sa vedem ce o fi Simbata.

AuriB
14th August 2009, 06:08
Pina la urma a cistigat Bross,meritat zic eu,desi mi s-a parut ca a fost notata cam sus si la birna si la sol,dealtfel la sol toate din ultima grupa au luat note putin mari fata de cum au evoluat

cata10
14th August 2009, 06:09
Maine concureaza baietii? Ei nu au 2 concursuri sau au si maine si sambata?

cata10
14th August 2009, 06:09
Ea e pe primul loc, Ivana a primit 14.300 Surpriza e Kytra, pe locul 4. Sa vedem ce o fi Simbata.

Felicitari Bross!

tsupi
14th August 2009, 06:10
Baietii au fost si ieri.

AuriB
14th August 2009, 06:12
Nu stiu de ce nu face Peszek paralele,la olimpiada din cite tin eu minte numai paralel a facut si era destul de buna;daca va face si paralele destul de bine eu cred ca va prinde mondialele,mai ales ca este febletea Martei.

Tess_AN
14th August 2009, 06:13
Maine concureaza baietii? Ei nu au 2 concursuri sau au si maine si sambata?
Rezultatele de ieri de la baieti:
http://www.usa-gymnastics.org/PDFs/Results/VC09SRMenResultsDay1Final.pdf
Si mai au maine. Fele azi si sambata.

cata10
14th August 2009, 06:14
Rezultatele de ieri de la baieti:
http://www.usa-gymnastics.org/PDFs/Results/VC09SRMenResultsDay1Final.pdf
Si mai au maine. Fele azi si sambata.

Mersi, Tess!
WOW: David Sender are saritura din 7,5 pe care a luat 17,050!!!
As vrea sa vad saritura asta. Cu cate suruburi o fi? 3 si jumate, 4......?

AuriB
14th August 2009, 06:24
Mama ce saritura are Sendar 7.5:shocked:si ce nota:groggy:

AuriB
14th August 2009, 06:31
O zi buna la cine mai ramine pe aici, eu incerc sa dorm citeva ore pina e de mers la lucru.Ne uitam si simbata, o sa fie interesant.

tsupi
14th August 2009, 06:49
Am vazut ieri saritura, nu mai stiu pe unde o fi fost. Gimnastike oare?
Edit ca am gasit-o pe Youtube:
http://www.youtube.com/watch?v=wXwZZWmlTQU
Peszek urmeaza sa faca operatie la umar, o amina pina dupa Mondiale. Deci daca merge va concura tot ca aici, la trei aparate. S-a vorbit mult despre Sloan (poate pentru ca face patru aparate), dar si eu am fost mai impresionata de Peszek. Cit de sigura pe ea e fata asta!

Tess_AN
14th August 2009, 08:15
Sloan a avut nota umflata la sarituri.
Pentru ce a fost penalizata Memmel cu juma de punct la barna ?
Ati vazut, Williams a facut doua sarituri ? Se vorbea ca pregateste 2.5Y.

Oare pe cine va selecta Martha la CM? Dupa cum arata Liukin acum si numai cu barna nu cred ca va merge. Dar mai are timp.
As vrea mult sa o vad pe Bross la Londra.
Dupa parerea mea, Peszek – cel putin la momentul asta arata mai bine ca Sloan, si cum zicea Auri, daca ar face si paralele ar fi peste. Dar daca e vorba de operatie la umar, se explica de ce nu face paralele.
Martha o va lua pe Ivana sau pe Sloan pentru individual compus?(presupunand ca Bross castiga Nationalele si va fi sanatoasa).

Williams cred ca e singura saritoare a lor… Si daca de la Classic si-a imbunatatit artistica (parerea mea) la sol, pana la CM mai are timp… Credeti ca o baga Martha in echipa ? Eu as face echipa cu o singura AA - Bross, Peszek, Williams si Hong. Asta i-ar da sanse la mai multe medalii. Imi pare rau de Sloan dar nu as lua-o. Iar Nastia daca nu baga paralele, cred ca nu merge.

Oare cele care nu participa la CN, au vreo sansa sa mearga la Mondiale (Saphiro, Larson)? Va fi interesant de urmarit selectia.

mikeyy
14th August 2009, 10:20
Wow...se pare ca a fost un concurs interesant...desi din cate am citit aici au cam fost ratari peste ratari.
Multumesc pt postarile voastre
Abia astept sa vad inregistrari.

Apropo...David Sender nu a facut cu adevarat saritura din 7.5..nici nu exista asa ceva in cod, dar le-au dat bonusuri multe la toti cei care au prezentat exercitii de peste 6.5 (parca..nu mai stiu exact, dar citisem de faza asta)...asa au hotarat. De aici si nota de 7.5


Paralelul lui Bross: http://www.youtube.com/watch?v=qEtS0Jx9bTQ ...cam multe greseli de tinuta si vreo 2 standuri nu au fost chiar cum trebuie....a primit cam mult la executie, dar sunt Nationale..e normal :)

anna.09
14th August 2009, 10:59
Ma bucur ca e Bross pe primul loc...multumesc de comentarii, apropo, am stat cu sufletul la gura pana am vazut rezultatele finale!
Par sa se fi dat note cam mari pentru cate ratari au fost, dar banuiesc, ca nu trebuie sa ne mire...
Inteleg ca Ivana nu a ratat si totusi e doar pe locul 2....sper sa nu dea vina pe Liukin daca nu va prinde echipa nici anul asta :drak:


PS: Paralelul Rebeccai nu ma impresioneaza..in general..este un pic greoaie si executa lent apoi accelereaza f tare la anumite elemente parca anume ca sa ascunda niste hibe...asa o vad eu cel putin...dar n-a fost rau..nu chiar de peste 15, dar n-a fost rau!

Abia astept si alte filmulete!

Cata_RB
14th August 2009, 12:10
Mersi si eu pentru relatari!
Sper sa apara filmulete, momentan sunt prinsa cu niste rude si n-o sa am timp sa le vad pe toate...dar macar cate ceva.
Nici eu nu cred ca merge Nastia la mondiale, cu sau fara paralele. Se vede ca nu e suficient de sus. Dincolo de alegerile Marthei, cred ca nici ei nu i-ar conveni sa mearga cu o barna care nici macar in State nu i-a iesit cum trebuie si nu a luat cine stie ce note [in conditiile in care ei umfla tot oricum]. Are totusi un blazon de respectat.
Habar n-am ce a facut Peszek azi, n-am vazut-o...dar mie-mi place de ea de multa vreme. Insa pur subiectiv, mi se pare draguta si zambitoare, mi-e simpatica fata asta. Cand apar filmulete sigur la ea ma uit intai.

mikeyy
14th August 2009, 12:16
Barna Ivanei: http://www.universalsports.com/mediaPlayer/media.dbml?db_oem_id=23000&sid=-1&catid=-1&id=639108
Melodia care se aude..e cea a Stelianei de la sol de anul trecut, nu?

S-a decurcat bine Ivana la barna...doar pirueta si aterizarea mai joasa de la coborare ar fi punctele slabe ale exercitiului.


Barna Nastiei: http://www.universalsports.com/mediaPlayer/media.dbml?id=639108&db_oem_id=23000 Multe dezechilibrari...cred ca a pierdut si legarea de la cuib.....dar ce incruntata era inainte de coborare :D
Are potential exercitiul ei...daca mai lucreaza.

Sloan la sarituri: http://www.universalsports.com/mediaPlayer/media.dbml?db_oem_id=23000&sid=-1&catid=-1&id=639018

Si Hunter la sol: http://www.universalsports.com/mediaPlayer/media.dbml?id=639108&db_oem_id=23000 Acrobatica frumoasa!

Cam astea ar fi filmuletele de pe site-ul celor de la Universal...sper sa mai apara.

Cata_RB
14th August 2009, 12:24
Arata frumos Ivana pe barna, [inca] nu a ajuns la "intinzaturile" Nastiei - ceea ce pe mine [si pe Cris, cred :D] ma bucura. Are inaltime in elemente si m-a impresionat coborarea, foarte exacta pozitia picioarelor in zbor!
Da, e piesa Stelei, nu stiu daca fix la fel, dar melodia de mixaj e aceeasi.

Ce diagonale are Hunter! Insa...toate ca toate, dar ce-i cu muzica aia?!? :groggy: Mai ales la ce puternica e ea.

Am vazut-o si pe Nastia. Lent, se vede ca lipseste siguranta. Iar dupa figura ei, nici ea n-a fost multumita. Parerea mea sincera e ca nu are sanse la mondiale, mai rau si-ar face, isi strica imaginea.

mikeyy
14th August 2009, 12:33
Da..muzica lui Hunter e destul de ciudata....nu o prinde deloc.

EDIT:
Inregistrarea intregului concurs a aparut (in sfarsit): http://www.megaupload.com/?d=CJWZOS8L (postat de shakinbakin pe GW)

anna.09
14th August 2009, 12:55
Pe mine in continuare nu ma impresioneaza americancele...
Nici macar Hong la barna nu mi-a placut..nu stiu de ce..
Nastia, dc revine la 21/2 la coborare ar mai castiga 0.3 la SV deci 5.9...bine, probabil mai are ceva in plan, dar nu cred ca poate pune probleme mari...
M-a impresionat insa Hunter, cel mai reusit sol al ei (din cate am vazut eu)..si chiar, curios mi-a placut si melodia...a aratat super, f spectaculos. Apelul acela echer mi s-a parut f deschis..nu m-ar mira sa antreneze un apel intins...

niagara64
14th August 2009, 14:02
Melodia lui Hunter si solul ei este duntre cele care mi-a placut cel mai mult . NU stiu de ce nu va place . Este chiar reusit si se vede ca ii place muzica si o interpreteaza cu placere .Ce poate nu ati observat este lejeritatea cu care pleaca in exercitiu . Cu fix2-3 scunde inainte glumea cu cineva de langa solca in secunda in care a inceput muzica sa searunce in exercitiu fara probleme .Se vede ca acrobatiaca aceea nu este un efort pentru ea .
Notele nu mi s-au parut umflate . Am vazut campionate nationale in Romania cu note mult mai pompate . Arbitrele in Romania sunt mult mai supuse presiunii decat in America . Dar asta cred ca se stie .(Eu cel putin o stiu )
Una peste alta concursul a fost bun .Este normal sa nu aiba forma maxima cele de top ptr ca forma maxima trebuie atinsa peste 2 luni si este prea tarziu sa ai timp sa scazi si iar sa urci in forma .Asta e gimnastica .
Martha va selectiona la modul real probabil la inceputul lui septembrie (aca nu sfarsitul lui sept ). Cum am mai spus ea nu are sentimente si nici preferinte si daca stie ca gimnasta cu care pleaca nu are sanse sa se bata la o medalie nu o ia doar ptr shopping . O lasa acasa indiferent de numele ei .
Prb ca are o bucata e gheatan kloc de inima dar asta o face sa-si merite locul in gimnastica americana .

mikeyy
14th August 2009, 14:24
O sa ma uit si eu...astept sa se termine de descarcat inregistrarea (nu stiu de ce merge asa greu).

Insa notele sunt umflate Niagara...dar e un lucru normal...peste tot se practica.
Oricum de multi ani nu au mai ratat atat de mult americanele la Nationalele lor....cred ca Martha are cosmaruri :D

niagara64
14th August 2009, 15:01
O sa ma uit si eu...astept sa se termine de descarcat inregistrarea (nu stiu de ce merge asa greu).

Insa notele sunt umflate Niagara...dar e un lucru normal...peste tot se practica.
Oricum de multi ani nu au mai ratat atat de mult americanele la Nationalele lor....cred ca Martha are cosmaruri :D

Este normal sa rateze Mihai . Se incearca elemente grele (macar de-am vedea si pe la noi ca se rateaza din dublu apel iesire de barna si nu din te miri ce ).
Ti-am spus personal nu mise par atat de umflate vis a vis de ce timp de vreo 16 ani am vazut in Campionatul national romanesc . De-ar avea gura sa vorbeasca salile din Romania...
Indiferent cat de patrioata as fi nu ma pot impiedica sa nu admir gimnastica pe care au creat-o cu entuziasm .Aici totul nu se face decat din dragoste pentru gimnastica si dorinta de a fi cel mai bun. Parinti fac sacrifici inimaginabile (serios nici nu va ganditi cat de mult ), copii, mai tarziu adolescenti , chiar fac gimnastica cu entuziasm . SE intrec intre ei in primul rand . Nu stiu cat sa mai munceasca ptr elementul "secret" care sa o aduca in fata concurentei .
In Romania este o monotonie .Gimnasta de la Focsani face acelasi elemente ca cea de la Constanta ptr ca oricum se stie de cu un an inaite cine pleaca la lot si poate sa tavaleasca pana nu mai poate dar daca nenea"X" de la federatie a zis ca X-ulesca pleaca , asa ramane .
CEi cativa antrenori de la cluburile mari isi folosesc influenta ptr a-si promova sportivi .
Nici nu vreau sa-mi aduc aminte .
Poate si in Romania ar fi necesar un selectioner de lot cu inima de gheata care sa nu fie prieten cu X si Y de la cluburile A si B , nu?
Alta prostie care ar trebui desfintata e lotul centralizat care a devenit o rutina .Toate invata la fel , aceeasi tehnica ,aceleasi exercitii .Chiar daca mai sunt antrenori proaspeti acolo nu sunt lasati sa faca ei nimic . Lotul pare "prafuit " in ultimi ani ,Este rutina .
Este trist dar nimeni nu vede nimic .Parca ar fi poveste cu hainele noi ale imparatului .
Stiu , este dur ce spun dar uneori adevarul trebuie strigat .
O antrenoare de prin Vancouver , romanca , imi spunea ca a fost stupefiata sa descopere (intr-o vizita in tara ) cat de jos e gimnastica acum in Romania si cat de putin constienti sunt cei care o conduc acum de acest nivel scazut . Ei inca isi mai fac iluzia ca se face gimnastica ...Poate ar trebui sa li strige ca sa inteleaga : "Imparatul este gol ! "

anna.09
14th August 2009, 15:12
Ceea ce spui referitor la Romania este in cea mai mare parte adevarat, dar asta nu are nici o legatura cu faptul ca nivelul competitiei americane este destul de slab anul acesta, mai ales in comparatie cu anii trecuti...Daca e sa ne gandim la 2005,tot an postolimpic eu cred ca nu se poate face comparatie intre ce au avut atunci si ceaa ce au la momentul asta...
Notele au fost umflate...nu zice nimeni ca nu sunt umflate si la noi..dar nici sa credem ca astea ar fi notele pe care le vor lua americancele in fata unui juriu international...(la momentul asta)...parerea mea!

mikeyy
14th August 2009, 15:18
@Niagara: Sunt de acord cu ce zici tu..insa eu compar ceea ce fac aceste fete de acum(din SUA)...cu ce facea Shawn Johnson (gimnasta mea preferata dintre straine) si e o diferenta de la cer la pamant.

Pe mine nu ma impresioneaza nici una dintre americancele de acum...o mica exceptie Bross, dar mai trebuie sa o urmaresc...sa vad cum se comporta sub presiunea unui mare concurs (gen mondiale). Ar mai fi Sam Peszek. In rest nimeni....de Sloan am zis de la inceputul anului ca nu are stofa de campioana, iar Hong inca mai are de recuperat, dar nu straluceste..nu atrage atentia.

Deci nu fac comparatii cu fetele noastre....ci ma refer doar la americani...cum erau nationalele lor pana acum..si cum sunt acum. Vom vedea si sambata.

Mai revin cu impresii..ca mai am de vazut din inregistrarea de ieri.

niagara64
14th August 2009, 15:41
Mai vorbim...peste vreo 2 luni .

anna.09
14th August 2009, 17:30
Am mai vazut niste filmulete pe youtube (eu inca nu pot downloada, asa ca ma multumesc cu ce gasesc..): Pezshek la sarituri si Caquatto la barna:
http://www.youtube.com/watch?v=7G6FNq_Adkw&feature=channel_page
http://www.youtube.com/watch?v=kO9VC_E7EXA&feature=channel

Sloan avea o coafura, parca mergea la nunta...:D

niagara64
14th August 2009, 18:30
Am mai vazut niste filmulete pe youtube (eu inca nu pot downloada, asa ca ma multumesc cu ce gasesc..): Pezshek la sarituri si Caquatto la barna:
http://www.youtube.com/watch?v=7G6FNq_Adkw&feature=channel_page
http://www.youtube.com/watch?v=kO9VC_E7EXA&feature=channel

Sloan avea o coafura, parca mergea la nunta...:D

Vorbeam aseara ca Sloan arata batranicios , ca o bunica .Nu stiu daca de la coafura care era de timpul lui pazvante chioru sau de la felul in care arat ea dar puteai sa-i dai 30 lejer pe strada .BTW ...asa se merge la nunta ?!

mikeyy
14th August 2009, 18:46
Ce aiurea arbitraj.....Lui Sam Peszek i-au dat 8.5 la executie la sol, desi nu a facut nicio greseala majora...si lui Sloan, care nu a reusit sa aterizeze aproape nicio diagonala asa cum trebuie, i-au dat 8.6.

Mai am 20 de mins din inregistrare de vazut: dintre care - solurile lui Bross si Hong.
Dar pana acum singura care a avut exercitii frumoase e Sam..la barna si sol a fost super!!! Pacat ca nu face paralele! Merita sa mearga la mondiale!

myrab3la_19
14th August 2009, 19:06
Dupa ce am vazut Nationalele SUA am ramas cu urmatoarele impresii:
-sunt tari la partea de acrobatica la sol si la barna,dar cam inexpresive la partea artistica.
-mi-au placut : Peszek la barna ,Bross la barna,Sloan la paralele si cam atat. Stiu ca Bross are multi admiratori pe aici dar mie nu mi se pare deosebita.Da, are "big tricks ", dar cam atat (din punctul meu de vedere)
-Liukin s-a simtit mai bine urmarindu-le si incurajandu-le pe colegele ei decat concurand.
-per ansamblu nu mi s-a parut "wow" dar nici rau concursul,au timp sa se perfectioneze pana la Mondiale
Mi s-au parut cam mici notele de plecare ale unora dintre fete cu toate ca aveau elemente grele, Sloan doar 5.6 la barna si 5.8 parca la paralele desi a avut doua desprinderi ,una chiar foarte frumoasa si dificila,Peszek a avut iarasi nota mica la dificultate la barna ,sa fie din cauza ca nu au legari foarte multe?

niagara64
14th August 2009, 19:07
Ce aiurea arbitraj.....Lui Sam Peszek i-au dat 8.5 la executie la sol, desi nu a facut nicio greseala majora...si lui Sloan, care nu a reusit sa aterizeze aproape nicio diagonala asa cum trebuie, i-au dat 8.6.

Mai am 20 de mins din inregistrare de vazut: dintre care - solurile lui Bross si Hong.
Dar pana acum singura care a avut exercitii frumoase e Sam..la barna si sol a fost super!!! Pacat ca nu face paralele! Merita sa mearga la mondiale!

Sam mi-a placut si mie . In plus imi place stilul ei "infipt" .

mesteritza
14th August 2009, 19:11
Vorbeam aseara ca Sloan arata batranicios , ca o bunica .Nu stiu daca de la coafura care era de timpul lui pazvante chioru sau de la felul in care arat ea dar puteai sa-i dai 30 lejer pe strada .BTW ...asa se merge la nunta ?!

:)) Daca esti nasa mergi cu freza asta:drak: Ce rautacioasa sunt....

niagara64
14th August 2009, 19:14
:)) Daca esti nasa mergi cu freza asta:drak: Ce rautacioasa sunt....


Tot asa isi mai fac coafurile ?! Credeam ca s-a mai schimbat ceva...

tsupi
14th August 2009, 19:15
In mare sint de acord cu voi, nu a fost cineva care sa-mi placa in mod deosebit. Ma rog, pe Bross eu tot o iubesc. Este un interviu scurt cu ea (si cu altele) pe Gymnastike.
Peszek nu mi-a placut foarte mult pina acum, dar aseara m-a impresionat. Sloan mi-a placut la Beijing si am sperat c-o sa-mi placa si dupa, dar m-am cam razgindit.
Hunter nu mi-a placut deloc la Classic, acum a fost mult mai bine.
Ivana e la WOGA doar de citeva luni si a crescut mult in timpul asta, teoretic ar trebui sa continue pe panta asta ascendenta.
La Bross recunosc ca am sperat la mai mult. Recent au inceput sa lucreze mai mult la forma ei, dar inca nu se vede. Mi-e greu sa fiu obiectiva in ceea ce o priveste.
Au aparut inregistrari cu junioarele, am vazut citeva pe Youtube si mi s-au parut mult mai interesante decit senioarele. Au fost ratari, dar una peste alta sint multe care promit.

mikeyy
14th August 2009, 19:25
Gata am reusit sa termin de vazut concursul...l-am vazut in vreo 5 reprize :D

-Chellsie: m-a surprins in mod placut. A avut un exercitiu la barna bine executat si tinand cont ca se antreneaza doar de 3 sapt eu zic ca s-a descurcat ft bine. Nu imi place de ea in mod deosebit, ca gimnasta...dar asa cum am mai zis o apreciez pentru pasiunea pt gimnastica si pt spiritul de invingator. Si-a facut exercitiul fara sa-i fie teama! Bravo!!! Penalizarea cred ca a primit-o din cauza ca a fost tatal ei (antrenorul) alaturi de ea la barna - pt a o asista la coborare...nu cred ca e voie.

- Nastia: si-a modificat exercitiul de la barna fata de cel prezentat acum 2 saptamani, S-a descurcat binisor...insa a avut emotii...se vedea pe fata ei inainte sa inceapa...dar e pe drumul cel bun...si-a adaugat si coborarea....dar sa vedem daca prinde mondialul.

- Bross: la partea acrobatica e ft buna...insa are ft multe probleme de tinuta...am vazut si la paralele, si la barna si la sol (la reluari)...cam multe probleme la capitolul acesta si o vor dezavantaja. Coborarea de la barna a fost urata..putea sa o pateasca :( Sa o vedem cum va concura si la mondiale - sigur va merge.

- Ivana: - din pacate nu m-a convins...mi se pare o copie a Nastiei...la barna are aproape acelasi exercitiu ca Liukin si in rest nu prea straluceste....

- Sam: Mi-a placut! Are exercitii cu elemente grele si spectaculoase, executii sigure si lucreaza cu usurinta...prima combinatie de la barna e remarcabila! Imi pare rau ca are probl la umar si nu poate face paralele!

- Bridget: nimic spectaculos..doar la paralele a iesit in evidenta.

Concluzie:
- le apreciez pe Memmel si Liukin pt ambitie si pt ca au concurat desi nu se afla in forma;
- Sam Peszek m-a surprins placut....chiar nu ma asteptam;
- Rebecca Bross are potential...are exercitii dificile si abia astept sa o vad la CM;
- imi pare rau pt Jana, dar din cate am inteles e sub tratament cu antibiotice, fiind racita...sper ca maine sa fie mai bine;
- imi lipseste Shawn Johnson :)

myrab3la_19
14th August 2009, 19:27
Tot asa isi mai fac coafurile ?! Credeam ca s-a mai schimbat ceva...

S-au mai schimbat, dar daca nasa e si putin mai in varsta asa o sa-si faca parul .Una peste alta bine ca macar isi mai schimba ceva la par ,fetele noastre cu exceptia Sandrei nu se mai ocupa de aspectul asta.Imi placea cand Cerasela isi facea coditele acelea asa cum se vad la avatarul lui Mikey.Iarasi mi-ar placea sa fie mai indraznete si in abordarea costumelor,rar au altceva in afara de cele pentru echipa, din nou Sandra face exceptie.

niagara64
14th August 2009, 19:46
Ce aiurea arbitraj.....Lui Sam Peszek i-au dat 8.5 la executie la sol, desi nu a facut nicio greseala majora...si lui Sloan, care nu a reusit sa aterizeze aproape nicio diagonala asa cum trebuie, i-au dat 8.6.

Mai am 20 de mins din inregistrare de vazut: dintre care - solurile lui Bross si Hong.
Dar pana acum singura care a avut exercitii frumoase e Sam..la barna si sol a fost super!!! Pacat ca nu face paralele! Merita sa mearga la mondiale!

Are si Sam pasi mari la aterizari doar ca ea mascheaza "artistic" ,plus alte greseli de artistica ...
Una peste alta cu toate erorile ei ,as vrea vad acrobatica ei la o romanca dar cred ca raman cu vrerea .

mikeyy
14th August 2009, 19:50
Una peste alta cu toate erorile ei ,as vrea vad acrobatica ei la o romanca dar cred ca raman cu vrerea .

Multa sanatate Anei Porgras si o sa vedem!!! :)

niagara64
14th August 2009, 19:54
Multa sanatate Anei Porgras si o sa vedem!!! :)

Nu e atat de puternica Mihai . NU are de unde scoate .Cel putin ce avem noi acum la lot sunt firave .Nu o sa le vezi cu dublu apel sau dublu inainte prea usor .

mikeyy
14th August 2009, 20:03
Nu e atat de puternica Mihai . NU are de unde scoate .Cel putin ce avem noi acum la lot sunt firave .Nu o sa le vezi cu dublu apel sau dublu inainte prea usor .

La Ana vom vedea daca va fi sanatoasa!
Facea dublu inainte si anul trecut...in reportajul de la TVR il facea la trambulina.
Am incredere!

Insa nu e suficient sa faci doar elemente grele...trebuie sa le pui in combinatie si sa castigi bonus...cum face Tweddle.

mikeyy
14th August 2009, 20:05
Aaaaa...ati observat ca americanii nu mai au gimnaste bune la paralele? Nu am vazut nici macar un exercitiu mai iesit din comun...fara Nastia si Chellsie vor avea probleme...ca nici la juniori nu se anunta vreo candidata...nici Jordyn nu e extraordinara la paralele.

niagara64
14th August 2009, 20:10
Aaaaa...ati observat ca americanii nu mai au gimnaste bune la paralele? Nu am vazut nici macar un exercitiu mai iesit din comun...fara Nastia si Chellsie vor avea probleme...ca nici la juniori nu se anunta vreo candidata...nici Jordyn nu e extraordinara la paralele.


Daca le compari cu chinezoaicele nu sunt stralucite dar sa sti ca nu stau rau in comparatie cu restul lumii (beth nu se pune :D, este exceptie ) .
Vom vedea la Londra unde daca Beth e sanatoasa va face legea la AA asa am io impresia ...:ok:

mikeyy
14th August 2009, 20:22
Daca le compari cu chinezoaicele nu sunt stralucite dar sa sti ca nu stau rau in comparatie cu restul lumii (beth nu se pune :D, este exceptie ) .
Vom vedea la Londra unde daca Beth e sanatoasa va face legea la AA asa am io impresia ...:ok:

Ma uitam pe o statistica a medaliilor la paralele. Americanii nu au lipsit de pe niciun podium la acest aparat (CM/JO) din 2001 si pana in prezent. Iar eu nu vad in acest moment vreo gimnasta din SUA care sa poata sa urce pe podium.

Palmaresul lor din 2001 si pana in prezent e urmatorul (la paralele):

CM 2001: bronz
CM 2002: aur
CM 2003: 2 medalii de aur, la egalitate
JO 2004: argint si bronz
CM 2005: aur si argint
CM 2006: argint
CM 2007: argint
JO 2008: argint

Un palmares impresionant...si acum nu vor mai lua medalii (100%)..poate fi considerat un esec pt scoala americana de gimnastica.

Beth nu va face AA...ca nu poate face barna din cauza gleznelor.

niagara64
14th August 2009, 20:25
Ma uitam pe o statistica a medaliilor la paralele. Americanii nu au lipsit de pe niciun podium la acest aparat (CM/JO) din 2001 si pana in prezent. Iar eu nu vad in acest moment vreo gimnasta din SUA care sa poata sa urce pe podium.

Palmaresul lor din 2001 si pana in prezent e urmatorul (la paralele):

CM 2001: bronz
CM 2002: aur
CM 2003: 2 medalii de aur, la egalitate
JO 2004: argint si bronz
CM 2005: aur si argint
CM 2006: argint
CM 2007: argint
JO 2008: argint

Un palmares impresionant...si acum nu vor mai lua medalii (100%)..poate fi considerat un esec pt scoala americana de gimnastica.

Beth nu va face AA...ca nu poate face barna din cauza gleznelor.

Pacat de bedTH , CHIAR CU O BARNA SLABUTA TOT AVEA SANSE .
Cat despre paralelul americancelor ...mai vorbim , cred ca te grabesti .

mikeyy
14th August 2009, 20:29
Ok...vedem la mondiale :)

Tess_AN
14th August 2009, 21:02
S-au mai schimbat, dar daca nasa e si putin mai in varsta asa o sa-si faca parul .Una peste alta bine ca macar isi mai schimba ceva la par ,fetele noastre cu exceptia Sandrei nu se mai ocupa de aspectul asta.Imi placea cand Cerasela isi facea coditele acelea asa cum se vad la avatarul lui Mikey.Iarasi mi-ar placea sa fie mai indraznete si in abordarea costumelor,rar au altceva in afara de cele pentru echipa, din nou Sandra face exceptie.
Indraznete in comportament si cum isi aranjeaza parul ar fi bine sa fie si depinde de ele, dar treaba cu costumele... Cand un costum de gimnastica e la 100 de euro sau peste... nu depinde de ele. E treaba federatiei (sau a vreunui sponsor inexistent). Nu toate fetele noastre isi pot permite sa isi cumpere costume la preturile care sunt acum...

Adeline
14th August 2009, 23:08
da, dar mare pacat..pentru ca ar puncta la impresia artistica ( stiu ca nu suntem la patinaj:D) eu una cred ca pe undeva e important si aspectul asta

mai mult, am observat in ultima vreme ca daca fetele sunt finaliste si la barna si la sol intr-o rotatie isi schimba constumul pentru unul mai de efect la sol, ceea ce imi place, am vazut la Pavlova si Semenova

De departe, cele mai frumoase costume le-a avut Catalina Ponor si eu cred ca i-au adus ceva zecimi, repet la impresia artistica

anna.09
15th August 2009, 00:53
Mie costumele Catalinei nu mi-au placut niciodata, parca erau de discoteca....dar asta este chestie de gusturi....

cata10
15th August 2009, 04:25
Mai urmareste cineva concursul baietilor?

niagara64
15th August 2009, 04:28
Mai urmareste cineva concursul baietilor?

Io ...dar la TV...

cata10
15th August 2009, 04:29
Io ...dar la TV...

Transmisia, la mine, s-a intrerupt:(
La tine merge?

P.S. Au revenit, au dat un interviu si din nou publicitate! Ce transmisiune de tot rasul. N-au dat decat 2 exercitii de la inceputul concursului. Daca fac asa si la mondiale.......

niagara64
15th August 2009, 04:39
Transmisia, la mine, s-a intrerupt:(
La tine merge?

P.S. Au revenit, au dat un interviu si din nou publicitate! Ce transmisiune de tot rasul. N-au dat decat 2 exercitii de la inceputul concursului. Daca fac asa si la mondiale.......

Tu la ce te uiti?

cata10
15th August 2009, 04:41
Tu la ce te uiti?

Pe net, folosesc link-ul pus de Mihai, in pag 3!

niagara64
15th August 2009, 04:42
Pe net, folosesc link-ul pus de Mihai, in pag 3!

La TV (Universal Sport) merge Bine .

cata10
15th August 2009, 04:57
La TV (Universal Sport) merge Bine .

pai asta transmite si pe net dar ma scot din minti pauzele astea de dupa 1-2 exercitii; parca aseara, la fete, au fost mai putine

P.S. Pacat de ratarea lui Sender tocmai la inceputul exercitiului la paralele. Ce au zis comentatorii, ca se retrage, ca n-am fost prea atent?

Tess_AN
15th August 2009, 08:09
Iar am ajuns tarziu, nu stiam ca transmit si concursul baietilor azi... A castigat Horton la individual compus seniori:
http://www.usa-gymnastics.org/PDFs/Results/VC09SRMenResultsDay2Final.pdf
Rezultate finale pe aparate: http://www.usa-gymnastics.org/PDFs/Results/VC09SRMenResultsDay2Final-Events.pdf

crisloregym
15th August 2009, 12:37
Multumesc tuturor pentru impresiile la cald...nici eu nu sutn extraordinar de uimita de americance...de BHross, sincer, in afara de ambitie, nu imi polace foarte mult:( Nici de Ivana...da, arata bine pe barna, dar exercitiul e copia fidela al celui al Nastiei (ce ziceai de uniformitate, Niagara?)...Eu chiar cred ca la lot se POATE sa avem exerciitii mai personalizate...depinde, insa, de imaginatia antrenorului...iar in general, in lume, s-a ajuns la o uniformizare a gimnasticii: toata lumea face Yourcenko, la barna toata lumea danilova-flic-salt, salt lateral cu danilova laterala, salt inainte grupat si varianta inapoi (plus echer inapoi), dublu echer la coborare; aceleasi diagonale la sol...nici macar acest dublu apel nu mi se pare extrem de original pe langa alte diagonale a la Oana Ban (cea lunga) sau Chuchovitina...devine un sablon gimnastica asta si ma enerveaza...la barna, cel putin, parca ar fi un concurs de impuse...in rest, sunt de acord cu cele punctate de Mihai...

La Ivana ma bucur (deocamdata), asa cum zicea si Cata, ca nu are chiar TOT din Nastia...

niagara64
15th August 2009, 17:24
Multumesc tuturor pentru impresiile la cald...nici eu nu sutn extraordinar de uimita de americance...de BHross, sincer, in afara de ambitie, nu imi polace foarte mult:( Nici de Ivana...da, arata bine pe barna, dar exercitiul e copia fidela al celui al Nastiei (ce ziceai de uniformitate, Niagara?)...Eu chiar cred ca la lot se POATE sa avem exerciitii mai personalizate...depinde, insa, de imaginatia antrenorului...iar in general, in lume, s-a ajuns la o uniformizare a gimnasticii: toata lumea face Yourcenko, la barna toata lumea danilova-flic-salt, salt lateral cu danilova laterala, salt inainte grupat si varianta inapoi (plus echer inapoi), dublu echer la coborare; aceleasi diagonale la sol...nici macar acest dublu apel nu mi se pare extrem de original pe langa alte diagonale a la Oana Ban (cea lunga) sau Chuchovitina...devine un sablon gimnastica asta si ma enerveaza...la barna, cel putin, parca ar fi un concurs de impuse...in rest, sunt de acord cu cele punctate de Mihai...

La Ivana ma bucur (deocamdata), asa cum zicea si Cata, ca nu are chiar TOT din Nastia...


Pai taman asta sustine punstul meu de vedere ...crescand in aceeasi "ograda " nu au cum sa nu fie atat tehnica cat si exercitiile "impregnate " de personalitatea antrenorului . Taman similaritatea intre exercitiile celor doua sustine asta . Dar daca ati fi privit pe ansamblu(si nu v-ati fi focalizat pe cunoscute ) ati fi observat varietatea compozitionala .
Voi stiti ca un antrenor la fel ca si un gimnast stapaneste sau nu tehnica de antrenament ptr anumite elemente . Ca vor fi elemente pe care nu le vor invata niciodata din "N" motive ( nu ii plac , li se par prea periculoase sau poate pur si simplu nu le stie sufcient de bine ca sa le predea ) . Fiecare antrenor are elementele lui preferate si pe acelea va merge .
Un antrenor va fi cu atat mai mare cu cat va fi mai deschis la acumularea noilor tehnici , care mereu va invata ce e nou ...Dar asta e deja alta poveste .
De aceea nu sunt fanul loturilor centralizate .Sunt mult prea rari antrenori mari gen Bellu iar cu submediocri nu ti un lot centralizat ptr ca se indreapta spre esec .Mai ales in contextul dramatici scaderi a concurentei in cluburile din tara .

crisloregym
15th August 2009, 23:42
Pai taman asta sustine punstul meu de vedere ...crescand in aceeasi "ograda " nu au cum sa nu fie atat tehnica cat si exercitiile "impregnate " de personalitatea antrenorului . Taman similaritatea intre exercitiile celor doua sustine asta . Dar daca ati fi privit pe ansamblu(si nu v-ati fi focalizat pe cunoscute ) ati fi observat varietatea compozitionala .
Voi stiti ca un antrenor la fel ca si un gimnast stapaneste sau nu tehnica de antrenament ptr anumite elemente . Ca vor fi elemente pe care nu le vor invata niciodata din "N" motive ( nu ii plac , li se par prea periculoase sau poate pur si simplu nu le stie sufcient de bine ca sa le predea ) . Fiecare antrenor are elementele lui preferate si pe acelea va merge .
Un antrenor va fi cu atat mai mare cu cat va fi mai deschis la acumularea noilor tehnici , care mereu va invata ce e nou ...Dar asta e deja alta poveste .
De aceea nu sunt fanul loturilor centralizate .Sunt mult prea rari antrenori mari gen Bellu iar cu submediocri nu ti un lot centralizat ptr ca se indreapta spre esec .Mai ales in contextul dramatici scaderi a concurentei in cluburile din tara .

Si, totusi, am deja cateva exemple de antrenori de lot care chiar au trecut de aceste similaritati: Bellu, Bitang si cel din anii 87-88.

tsupi
16th August 2009, 01:09
Adica Adrian Goreac.

cata10
16th August 2009, 01:11
Cine ramane treaz sa vedem ultima zi a nationalelor?

niagara64
16th August 2009, 01:41
Si, totusi, am deja cateva exemple de antrenori de lot care chiar au trecut de aceste similaritati: Bellu, Bitang si cel din anii 87-88.

Pai cam asta e ...Antrenori talentati sunt putini crede-ma ...NU poti mentine un sistem cu speranta ca vom avea asa ceva ...Mult mai rentabili e sa dezvolti sport in tara .Sa creezi competitie .Sa nu pui ouale intr-un singur cos.

mikeyy
16th August 2009, 01:54
Nu antrenorii de la lot sunt singurii vinovati pentru faptul ca exercitiile seamana.. baza se invata la club...daca acolo nu le diversifica gama de elemente este dificil sa o poata face un antrenor de la lot cand gimnasta are 15-16 ani.

niagara64
16th August 2009, 02:01
Nu antrenorii de la lot sunt singurii vinovati pentru faptul ca exercitiile seamana.. baza se invata la club...daca acolo nu le diversifica gama de elemente este dificil sa o poata face un antrenor de la lot cand gimnasta are 15-16 ani.


Mihai , la lot este cand are 13 ani in medie . Atunci nu invata elemente grele despre care vorbim noi .

niagara64
16th August 2009, 02:07
Radem noi , radem ...dar pana nu se desfiinteaza loturile centralizate , pana nu se infiinteaza centre mai multe in tara nu se rezolva problemele .
Antrenori de prin tara cat mai sunt ,sunt blazati ca stiu ca muncesc degeaba ca pe la 12 ani alti le iau si se lauda cu munca lor . Asa ca nu se ingesuie prea tare . Oricum exista cluburi preferate care isi impun la lot produsele ...
Lasa-i pe cei care au descoperit si creat talentele sa mearga mai departe cu copilul .Cat de stimulat ar fi sa munceasca in sala antrenorul daca ar sti ca el ar fi cel pleaca cu el la Europene nu un altul de la lot ?!
Nu mai spun ca exista un enorm stress ptr copil cand la 12 ani isi schimba antrenorii ...Cati copii buni s-au pierdut asa ...

mikeyy
16th August 2009, 02:25
Si eu sunt pt desfiinatarea sistemului centralizat...dar pana acolo ar trebui inlaturati crocodilii de la fed. Pana nu dispar ei nu se vor face modificari.

Eu tot zic (poate ma aude cineva)...o vreau pe Bitang la conducerea federatiei :D

Tre sa mutam discutia in alta parte...ca ne-am indepartat de la subiect :)

niagara64
16th August 2009, 02:39
Si eu sunt pt desfiinatarea sistemului centralizat...dar pana acolo ar trebui inlaturati crocodilii de la fed. Pana nu dispar ei nu se vor face modificari.

Eu tot zic (poate ma aude cineva)...o vreau pe Bitang la conducerea federatiei :D

Tre sa mutam discutia in alta parte...ca ne-am indepartat de la subiect :)

Nooo , io te tin sa nu adormi pana incepe concursul ...:happy

mikeyy
16th August 2009, 02:49
:) Dar nu cred ca raman la concurs..nu m-a impresionat prima zi atat de mult incat sa sacrific o noapte.
Inca ma mai gandesc...sa vad daca ma apuca somnul sau nu. :D

mikeyy
16th August 2009, 03:20
Rezultatele finale la junioare:1. Ross-Gym Max, 2. Caquatto-Naperville, 3. Raisman-Brestyan's, 4. Vega-Dynamic, 5. Jetter-Cincinnati, 6. Kocian-WOGA

A ajuns si Shawn in Dallas..e in sala acum!

niagara64
16th August 2009, 03:31
Rezultatele finale la junioare:1. Ross-Gym Max, 2. Caquatto-Naperville, 3. Raisman-Brestyan's, 4. Vega-Dynamic, 5. Jetter-Cincinnati, 6. Kocian-WOGA

A ajuns si Shawn in Dallas..e in sala acum!

Nu ramai tu ptr febletea ta ?!

mikeyy
16th August 2009, 03:41
Daca concura cu siguranta!:)

Insa chiar imi e somn. O sa vad inregistrarea de dimineata.


Vizionare placuta tuturor celor care se vor uita in direct.
Sa postati lucrurile mai interesante.

Tess_AN
16th August 2009, 03:59
Buna dimineata celor care sunt pe aici... Daca mai e cineva...
Imi place clasamentul de la junioare... Ma bucur ca a mai urcat Sabrina si e f. bine ca n ua urcat pe podium sa nu i se urge la cap. Aveti amanunte despre junioare? Eu inca nici peste note nu am reusit sa ma uit... Uite ca ca inceput...

Edit: Voio tocmai vorbeati de centralizare mai sus... si ei spun ca in 2004 Paterson a fost de la WOGA, Nastia d ela WOGA, Hong s-a mutat la WOGA, Bross de la WOGA...

Edit2: Memmel a mers mai bine ca in prima zi... Daca mergea asta si in prima zi, urca pe podium la barna...

niagara64
16th August 2009, 04:14
Bun paralel la Sloan .
Bieger are mari probleme .
Hong la fel bun paralel azi .

WOGa nu e singurul club bun in US Tess si Liukin stie asta . DE aceea se lupta ptr a fi in top ...asta e competitia care lipseste la noi in tara .

cata10
16th August 2009, 04:18
Bross ratare la paralele

niagara64
16th August 2009, 04:21
Bross ratare la paralele

Da, parca prea multa indarjire la Bross cred ca de asta a si ratat .

Tess_AN
16th August 2009, 04:25
dar se pare ca la ei se centralizeaza... toti la Liukin, toti la WOGA....

Imi pare rau de Bross pt. ratarea la paralele... sper sa nu o coste Mondialele... Adica sa o ia Marta, dar... s-ar putea sa stea acasa....

Tess_AN
16th August 2009, 04:38
e simpatic comentariul din pauza.... cred ca nu stiu ca-s in transmisie...

cata10
16th August 2009, 04:53
e simpatic comentariul din pauza.... cred ca nu stiu ca-s in transmisie...

:happy
Daaa, la un moment dat vorbeau de Bella Karoli

cata10
16th August 2009, 04:54
Si Bross are probleme si la barna, din pacate pt ea!

Tess_AN
16th August 2009, 04:58
Da. Imi pare rau de Bross, imi e cea mai simpatica dintre americance. Are zi proasta. Si posibil sa o coste participarea la Mondiale... Nu se stie niciodata dar e primul ei concurs de senioare si ... posibil ca Marta sa nu riste...

maria_alexandra
16th August 2009, 05:04
aveti un link unde se poate vedea concursul in direct?, puteti sa mi-l dati si mie va rog. :D
m-am intors de la o nunta si nu am somn :D

Tess_AN
16th August 2009, 05:06
Au zis ca vor transmite pe Universal Sport incepand cu 13 octombrie AA de la CM.

Tess_AN
16th August 2009, 05:07
Aici ma uit eu si merge, Alex: http://www.usa-gymnastics.org/events/2009/visachamps/webcast.php

Edit: daca nu iti merge, mai e unul la Universal Sport, il caut acum si edit.
Daca nu merge primul link poti incerca aici:
http://www.universalsports.com/mediaPlayer/media.dbml?id=354749&catid=-2&sid=11666&db_oem_id=23000

maria_alexandra
16th August 2009, 05:21
merge, multumesc :)

Tess_AN
16th August 2009, 05:29
Se pare ca zarurile sunt aruncate: Sloan e noua campioana a SUA. La sarituri e mai buna ca Hong iar Bross nu mai are cum sa o ajunga.

Da, si asta inseamna biletul de CM in buzunar. Bravo ei.

Tess_AN
16th August 2009, 05:34
E cineva care e bun la calcule aici? Ca rezultatul final e prima zi adunata cu a doua. Cum poate influneta asta?

Bross avea avea 0.850 fata de Sloan, deci 1.25 e de fapt 0.4 - care e greu (imposibil de recuperat) la sarituri. Daca avea Amanar! Am mai zis, de mai multe ori sariturile au facut legea la AA. Si la sCAm Wieber nu castiga fara Amanar!

maria_alexandra
16th August 2009, 05:40
ce frumos a sarit :X

cata10
16th August 2009, 05:52
Bravo, Sloan!
Ce note mari s-au luat la sarituri!

niagara64
16th August 2009, 06:07
DA, "bunicuta" si-a tinut nervi acasa , s-a adunat si a batut .Bross a pierdut pe mana(psihicul ) ei .Ivana surprinzator de echilibrata .
Frumos concurs .As vrea sa vad si peste o luna la TVR ceva asemanator .Cate se vor bate dintre senioarele noastre ptr AA national ?
Are Martha de unde alege ... Daca ar fi sa dau un pronostic ...cred ca Liukin ramane acasa si merge Sam . Dar pana in octombrie mai e , vom vedea ...

Tess_AN
16th August 2009, 06:37
Sloan merita sa castige. A avut tot ce ii trebuie pentru asta:
1. (si in primul rand) Antrenament neintrerupt.
2. experianta competitionala (doar concureaza de atata vreme (a fost si la JO)
3. Varsta 16-17 ani optima.
4. Participare la concursuri in ultima vreme (sCAm, plus concursurile din Germania si Franta).

Niagara, Sloan nu e bunicuta. Abia a implinit 17 ani in 23 iunie. Bross nu a pierdut pe psihicul ei. In ultimul an Bross a fost accidentata si a revenit fantastic. Vorbind de psihic, concursul asta va fi de referinta pentru psihicul Rebeccai. Daca nu are nervi de otel, s-ar putea ca acest concurs sa o puna la pamant pe cariera. Daca are psihic tare, va fi cea mai buna lectie ce o putea avea de la un concurs din punct de vedere psihic. Va fi mult mai tare in viitor, si sper ca asa va fi dupa cum a evoluat la sol si sarituri pe urma. E primul ei concurs ca senioara si vine dupa un an cu mai multe accidentari. Sper sa invete sa isi tina sub control ambitia si indarjirea... Ce e prea mult strica chiar si in domeniul asta.

Vis a vis de echipa SUA pentru Mondiale... Sloan mege sigur, e campioana SUA. In rest, depinde de ... ce urmareste Martha? Vrea medalii? Pai la paralele, daca merge Liukin, asta e sansa lor, daca nu, nu au sanse americanii medalie la paralele. La barna ar fi Peszek. La sarituri Williams. Hunter nu cred ca ar intra in carti pentru sol.

Daca Liukin nu face paralele, ar fi o varianta sa mearga cu 3AA: Sloan, Hong si Bross - in speranta ca una din ele face toate aparatele curat cu sanse la medalii, plus cel putin una din ele are sanse la finalele pe aparate la toate (exceptie sarituri). Si atunci ramane intrebarea daca o ia pe Peszek (sol si barna) sau pe Williams pentru sarituri.

Varianta I: 1.Sloan, 2 Hong, 3. Bross si 4. Williams sau Peszek
Varianta II: 1.Sloan,. 2.Liukin, 3. Bross sau Hong, 4. Williams sau Peszek
si daca e sa facem aranjamente, permutari si combinari de x luate cate 4, ar mai iesi:
Varianta III: 1. Williams (sanse medalie la sarituri) 2. Peszek (sol, barna), 3. Sloan (campioana SUA), 4. Hong sau Bross (sau Liukin daca face paralele).

Asta presupunand ca din cele ce nu au concurat (Saphiro, Mattie si care va mai fi cu gand de petitie nu incurca lucrurile).
Ce ziceti?

Tess_AN
16th August 2009, 07:05
Daca concura cu siguranta!:)

Insa chiar imi e somn. O sa vad inregistrarea de dimineata.
Sa te uiti la inregistrare ca are un interrviu scurt cu ea. Vinde aceeasi gogosi... ca inca nu stie daca va reveni sau nu dar din degajarea cu care vorbeste eu mai pun 1 gram in balanta de nu.

Daca as fi reporter, as intreba-o: "Spune-mi parerea ta, care e perioada maxima de pauza pe care o poate avea o gimnasta ca sa mai poata reveni in varf si cat timp i-ar trebui dupa o astfel de pauza sa ajunga la forma maxima?" Si din raspunsul ei la intrebarea asta se pot face calcule... Shawn daca revine o va face clar pentru JO2012 nu pentru CM...

niagara64
16th August 2009, 07:32
Sloan= bunicuta nu din cauza varstei . Am glumit ieri din cauza fetei ei batranicioase si coafurii putin off .
Ca valoare merita Bross ...a pierdut la paralel la greu cu doua ratari .Si nu antrenamentul a fost cel care i-a jucat feste ci tocmai psihicul .Avea un ritm mult prea rapid probabil a plusat in dorinta de a urca in clasament .Dar psihic a cedat . Asta a facut-o sa intre si pe barna nesigura si aproape sa rateze . Psihicul e .La jumatatea concursului plangea .
Dar asta e jocul .Una peste alta concursul a fost bun si cu destule rasturnari de clasament .

Tess_AN
16th August 2009, 07:40
Sloan= bunicuta nu din cauza varstei . Am glumit ieri din cauza fetei ei batranicioase si coafurii putin off .
Ca valoare merita Bross ...a pierdut la paralel la greu cu doua ratari .Dar asta e jocul .Una peste alta concursul a fost bun si cu destule rasturnari de clasament .
Am uitat discutia despre coafura nasei la nunta... credeam ca o consideri mai batrana tinand cont ca a fost si la JO...

Si da, lupta pentru treptele podiumului a fosat interesanta... (l-ar fi tinut si pe Mihai treaz :P). Pacat ca nu am vazut sariturile lui Williams si pe celelalte fete... Le-au aratat putin doar pe Hunter si Caquatto din generatia noua, podiumul si vechea garda: Liukin, Memmel, Peszek.

Edit: pentru cei interesati, Sacramone a comentat pentru ceva radio si azu i-ai luat interviu. Are si ea ceva greutate in plus dar arata bine, o prinde parul vopsit. A confirmat ca revine la gimnastica, o sa faca sarituri si barna si dupa ce pune asta la punct o sa vada daca mai poate sau nu si sol. A zis ca la sarituri va trebui sa munceasca mai mult ca sa revina.

In schimb Jana Bieger... :( nu stiu ce va face...
La Memmel eu am un semn de intrebare... are talent, are vointa totul e daca vrea sau nu sa continue, cum a zis si ea inca nu e hotarata... dar daca revine ar putea scrie istorie ca si Beth... E buna la paralele si daca Liukin nu continua o vad pe Memmel cu paralelele si barna la JO2012. Dupa cum arata generatia noua la paralele, tinand cont ca e si concurs pe echipe, o vad pe Martha luand-o pe Chelsie pentru paralele la JO.

tsupi
16th August 2009, 07:58
Eu n-am vazut concursul, numai ce am venit si am citit comentariile voastre. Imi pare rau pentru Bross, dar dupa cum o vad eu nu cred ca se descurajeaza. Aproape tot anul nu putea sa-si indoaie genunchiul, a fost extrem de greu sa se antreneze, doar de vreo doua luni a inceput sa lucreze pe aparate. Si acum e cu cuburi de gheata pe picioare dupa fiecare antrenament. Nu degeaba o iubesc eu. Imi pare rau ca a ratat, o sa ma uit ca am inregistrat de pe NBC.
La junioare m-a surprins clasarea lui Madison Kocian, e foarte mica, e primul ei concurs la Elite. Bravo ei, sper sa prinda aripi dupa rezultatul asta.

Tess_AN
16th August 2009, 08:01
La jumatatea concursului plangea .
Ai editat postul, chestia asta nu era cand am comentat eu prima oara ;)

Plangea ca e om si e copil si e primul concurs la senioare... si era in fata publicului de acasa... Si pentru ca a tras pentru concursul asta si nu i-a iesit... (si eu as fi plans de ciuda :evil:). La jumatatea concursului plangea si uite ce evolutii a facut dupa ce a plans! :ok:

Tess_AN
16th August 2009, 08:06
o sa ma uit ca am inregistrat de pe NBC.
Uita-te pe Universal Sport, poti sa vezi oricand aici: http://www.universalsports.com/mediaPlayer/media.dbml?id=354749&catid=-2&sid=11666&db_oem_id=23000
Comentariul e acelasi dar in pauzele publicitare de la NBC ai macar imagini cu ce se intimpla in sala (si franturi din off-line comments :D - dar nu au zis mare lucru). Apropo, mi se pare ca au zis ca si Nadia a fost la Dallas, nu sunt sigura ca am auzit bine era comentariu off-line.

La junioare m-a surprins clasarea lui Madison Kocian, e foarte mica, e primul ei concurs la Elite. Bravo ei, sper sa prinda aripi dupa rezultatul asta.
Stii unde se pot vedea junioarele? Exista vreo inregistrare?

Tess_AN
16th August 2009, 08:15
Vorbind de inregistrari, aici: http://www.universalsports.com/mediaPlayer/media.dbml?id=354749&catid=-2&sid=11666&db_oem_id=23000 e prietenul nostru mai vechi, antrenorul lui Leyva... A fost postat mai de mult un filmulet cu el, traind la fel de intens exercitiul elevului lui. :happy

tsupi
16th August 2009, 09:57
Multumesc Tess, exact asa am si facut. Acum mai am doar sariturile de vazut. Da, ziceau ca Bela a vrut sa vorbeasca cu Nadia, dar ea era cu spatele si n-a observat. Asa cred, se auzea slab si n-am dat in urma sa incerc inca o data.
Nu stiu unde sint junioarele, ma gindesc ca apar pe Youtube sau pe Gymnastike. As vrea sa le mai vad si eu.
Mi-a parut rau pentru Bross, dar si-a revenit foarte bine. A fost prea agresiva la paralele, dar imi place cum incearca sa salveze si continua in aceeasi nota agresiva.
Experienta si-a spus cuvintul, fetele de la Olimpiada au fost mai relaxate, mai sigure pe ele. La Nastia s-a vazut ca are emotii. In mare aproape toata lumea a mers mai bine decit in prima seara.

Tess_AN
16th August 2009, 10:37
Filmulete (doar din prima zi) cu evolutiile junioarelor la CN ale SUA:
Kyla Ross la paralele: http://www.youtube.com/user/AyakoTachi#play/uploads/1/Qhyl-EdkVdY
Sabrina Vega la sol: http://www.youtube.com/user/AyakoTachi#play/uploads/9/kakUm4cbxlU (ce melodie e?)
si altele filmulete cu junioarele din prima zi la: http://www.youtube.com/user/AyakoTachi

mikeyy
16th August 2009, 11:34
Deci a castigat Sloan....
Daca a mers fara greseala atunci bravo ei!
Inseamna ca va prinde echipa pt mondiale!

Abia astept sa vad inregistrarea!!!

Cata_RB
16th August 2009, 12:50
Surprinzator cum a iesit pana la urma. Alte detalii nu ne mai dati, va rog? :D Cum a fost Sam Peszek azi? Liukin la barna? Rezultate complete? :D
Una peste alta, eu zic ca Peszek merita clar sa mearga la CM. Ea si Bross ar trebui sa intre fara probleme in finala la barna, daca Nastia nu isi recupereaza peste noapte paralelul mi se pare clar ca n-ar trebui sa ajunga la CM. Chiar si cu barna facuta bine, cred ca macar cele 2 de care ziceam o depasesc. Si nu cred ca mai are timp de paralel, ea tot zice demult ca o sa prezinte 2 aparate dar au trecut deja 2 concursuri si inca nu le-a facut.

Cred ca fac opinie separata... :D O admir pe Bross, bietul copil, prin cate a trecut si cat a tras de ea, dar cam atat. Inca nu-i stiu valoarea, abia se chinuie sa revina, concursul a fost cam haotic si n-am vazut nici notele D la ea, deci nu pot sa spun daca e buna sau nu. Dar nu mi-e simpatica prin nimic, nu-mi atrage atentia, se pierde cumva in fundal...

Edit: Am gasit rezultate aici http://www.gymnasticsresults.com/2009/usa/uschamp2009wag.html Daca deschideti si pdf-urile cu Official results avem si notele D si E separat.

Cata_RB
16th August 2009, 14:05
Am o mare nelamurire - Kytra Hunter la sol. Eu am vazut asa: dublu intins, apel echer, 2 salturi cu surub legate [cred ca 540 cu 540], apel grupat. Artistica relativ comuna, dar la cat e de puternica si ce amplitudine are nu cred ca n-a deschis sariturile atat de grav incat sa i le anuleze, mie mi s-au parut chiar ok. Nota D - doar 5.6?!?! Sau am gresit eu grav la identificarea elementelor... Nu mai inteleg nimic, am vazut solul de 2 ori.

M-a socat Jana Bieger...nu stiu ce e cu ea, din cate am citit de la voi nici doctorii nu stiu, dar fizic arata...auch!

Ati vazut faza de la incalzirea Nastiei, cu cele 3 fetite care stateau in garduletul tribunei si o urmareau fascinate? Frumos moment! :)

mikeyy
16th August 2009, 14:06
Am vazut acum inregistrarea pe site-ul celor de la Universal.
Un concurs mai bun decat cel din prima zi!

Oare pe cine va trimite pe Martha? Pe Bridget 100%, dar intre Ivana si Rebecca? Ivana a facut 2 concursuri curate, fara ratare..in timp ce Rebecca a ratat, a avut greseli dar are dificultate mai mare in exercitii.
Nu le va putea lua pe toate 3 din cauza regulii de CM..doar daca renunta 1 dintre ele la individual compus.

Nastia nu va prinde mondialele daca nu face si paralele...si nu doar sa-l faca ci sa aiba un exercitiu de medalie.

Eu as alege-o si pe Sam...dar e concurenta mare pe cele 2 aparate: barna si sol....nu stiu daca va prinde echipa.
Abia astept sa vad cum vor face...au concurenta la barna si sol..dar sunt descoperiti total la paralele!

Andraf
16th August 2009, 14:17
Am o mare nelamurire - Kytra Hunter la sol. Eu am vazut asa: dublu intins, apel echer, 2 salturi cu surub legate [cred ca 540 cu 540], apel grupat. Acrobatica relativ comuna, dar la cat e de puternica si ce amplitudine are nu cred ca n-a deschis sariturile atat de grav incat sa i le anuleze, mie mi s-au parut chiar ok. Nota D - doar 5.6?!?! Sau am gresit eu grav la identificarea elementelor... Nu mai inteleg nimic, am vazut solul de 2 ori.



Acelasi lucru l-am remarcat si eu, cu o acrobatica destul de dificila nu a luat decat 5.6 nota D?
Inseamna partea artistica a fost mai slaba? Au depunctat-o la artistic?

mikeyy
16th August 2009, 14:19
Nota D - doar 5.6?!?!

Asta spuneam si zilele trecute..nu e suficient sa bagi dublu apel si dublu inainte...trebuie sa reusesti sa le bagi in combinatii si sa castigi bonus.
Nu e difenta mare intre aceste elemente si un 1080 sau o tsukhara:

- apelul grupat e E la fel ca un 1080 sau ca o tsukahara
- apelul echer si dublu intins sunt F..doar 0.1 in plus

Hunter cred ca are 540+360 pe diagonala 3, dar nu sunt sigur.


Partea acrobatica (Hunter vs Izbasa):
Hunter: castiga 2.4 pct ( F, E, C+C, F +0.1)
Izbasa: castiga tot 2.4 pct (E, E, D+C, E +0.2) - luand in calcul ex de la Euro

Cata_RB
16th August 2009, 14:31
Stiu ca diferentele nu sunt mari...dar cand vad elementele astea ma astept ca zecimile alea sa faca diferenta si sa urce spre 6. De fapt de la Beth am ramas cu impresia asta :D Din pacate nu stiu deloc sa adun restul elementelor.

mikeyy
16th August 2009, 14:35
Nici eu nu stiu sa adun restul elementelor..doar diagonalele.
Beth pe partea acrobatica are 2.6 pct:
- C+E (indirect) + bonus 0.2
- F
- D+C (direct) + bonus 0.2

Beth castiga mult prin bonus-uri.

EDIT:
Ma uitam pe notele D ale americancelor (mersi de link, Cata) si Bross ar avea sanse reale la aurul AA daca va putea sa faca un concurs curat. O intrece pe Semenova (luand in calcul notele de la CE), dar e posibil ca intre timp Ksenia sa-si imbunatateasca si ea exercitiile...mai ales la paralele si sol.

Cata_RB
16th August 2009, 14:48
Eu inca urmaresc concursul pe site la Universal...si incep sa-i dau dreptate lui Mihai in ce a scris mai sus. De Nastia am zis deja, fara un paralel extrem de bun, ar fi o mare nedreptate sa mearga la CM, pentru ca la barna ar avea sanse de finala doar daca merge perfect si rateaza alte gimnaste. Bross insa cred ca e cel mai mare semn de intrebare...mai ales ca nu e sanatoasa 100%. Coborarea la barna mi se pare punctul ei slab, nu cred ca o stapaneste, la fel si tendinta de a da totul [de unde ratarea la paralele]. Depinde de Martha, cum o va vedea in camp-urile care urmeaza. Nu vreau sa cobesc...dar la cate gimnaste s-au accidentat la ea anul trecut sau au fost extrem de stresate...
In continuare ma impresioneaza Peszek, are o atitudine nemaipomenita pe barna! Macar la fel de sigura ca Shawn, dar cu amplitudine mai buna.

Cata_RB
16th August 2009, 16:20
EDIT:
Ma uitam pe notele D ale americancelor (mersi de link, Cata) si Bross ar avea sanse reale la aurul AA daca va putea sa faca un concurs curat. O intrece pe Semenova (luand in calcul notele de la CE), dar e posibil ca intre timp Ksenia sa-si imbunatateasca si ea exercitiile...mai ales la paralele si sol.

Cred ca e cam devreme pentru Bross...inca nu are un echilibru interior, sa zic asa. Marele ei ghinion e ca s-a tot accidentat si si-a rupt ritmul. Lui Sloan ii lipseste un aparat de varf, zic eu. Nu cred ca SUA va lua aurul AA anul asta. De fapt, intregul mondial se anunta plin de neprevazut! [si de nevazut, cu DigiSportul asta :headbang:]

Ca fapt divers, am citit pe un blog ca autoarea era incantata de parul lui Sloan din prima zi :) In general americancele isi prind parul din fata peste cap, la mijloc, ea il avea intr-o parte. In schimb nu i-au placut buclele de la spate, a scris ca arata ca o mireasa :P

mikeyy
16th August 2009, 17:01
Cateva poze:

http://cache.daylife.com/imageserve/04W3cab3nj3PY/610x.jpg

http://farm4.static.flickr.com/3487/3819912748_8b59a3b68c.jpg

http://cache.daylife.com/imageserve/0daf9lx11P8Cz/520x.jpg


Mai multe poze puteti vedea aici: http://usagymnastics.zenfolio.com/f320041111

niagara64
16th August 2009, 17:24
Ai editat postul, chestia asta nu era cand am comentat eu prima oara ;)

Plangea ca e om si e copil si e primul concurs la senioare... si era in fata publicului de acasa... Si pentru ca a tras pentru concursul asta si nu i-a iesit... (si eu as fi plans de ciuda :evil:). La jumatatea concursului plangea si uite ce evolutii a facut dupa ce a plans! :ok:

Bross e o combinatie ciudata temperamental vorbind . Extrem de ambitioasa , inchisa ( cred ca nu are multe prietene ) dar fragila psihic din prea multa dorinta de a fi prima . Nu a pierdut concursul ieri ptr ca nu era pregatita fizic . Paralelul ei nu l-a gresit decat din excesiva dorinta de reusita . Ea nu-si stapaneste dorinta de a invinge , nu dozeaza efortul . Plansul era de ciuda asa e .Mai ales ca cea care o consola era Ivana adversara directa... Ca gimnasta cand (daca) isi va stapani dorinta excesiva de victorie , cand o va controla va fi cea mai buna . Dar ca persoana ...nu va fi foarte iubita intre cele de varsta ei . Pentru ca nu are alta "religie " decat reusita ei . Asa o vad eu .
Sloan are toate sansele la AA daca merge constant si bine . Castigatoarea de AA nu va mai trebui de acum incolo sa fie musai o castigatoare in concursul pe aparate . S-au dus vremurile cand aurul de la AA avea aur si la alte 2 aparate sau macar era pe podiumul de aparate .
Cat despre ce va lua Martha la Mondiale ... mi-e greu sa cred ca nu vor lua macar o specilista de sarituri in conditiile in care este asa de accesibil titlu la sarituri pe plan mondial .
Hunter este o acrobata si atat .Mi-e imi place sa privesc bucuria si usurinta cu care zburda pe diagonale dar e foarte generosa cu arbitrele . Taie alea in carne vie la greselile ei . NU e o gimnasta finisata , probabil a inceput mai tarziu gimnastica sau a lucrat cu antrenori de mana a doua .

Sam ....imi place mult fata asta , nu are cum sa nu-ti placa .Are bucuria aceea de a concura , se bucura frumos de reusitele ei ( la barna inainte de coborare era aproape sa rada fiindca ii iesise o combinatie ) . Ce mai , chiar imi place , pacat ca nu are paralel .

tsupi
16th August 2009, 17:43
Le-ai zis foarte bine, Niagara. Iar pe Bross cred a ai citit-o foarte bine.

Cata_RB
16th August 2009, 18:01
Niagara, eu n-am vazut decat fragmente si nu m-am putut lamuri cine are [daca are] 2 sarituri competitive. Oricum dintre marile vedete nici una. Stii o gimnasta anume? Parca m-ar mira ca Martha sa ia pe cineva doar pentru sarituri.

niagara64
16th August 2009, 18:03
Le-ai zis foarte bine, Niagara. Iar pe Bross cred a ai citit-o foarte bine.

In profesia mea a trebuit sa invat sa cunosc oamenii din ce spuneau sau din gesturile care le faceau .Mi-am format un fel de instinct in a "citii" persoane pe care deabia le cunosteam .Am invatat sa nu ma opresc niciodata la cuvintele (gesturile , actiunile ) declarative ci sa caut sa inteleg fata ascunsa .
Transmisia americana abunda in momentele de interactiune ale gimnastelor asa ca ofera suficient material de studiu .

niagara64
16th August 2009, 18:04
Niagara, eu n-am vazut decat fragmente si nu m-am putut lamuri cine are [daca are] 2 sarituri competitive. Oricum dintre marile vedete nici una. Stii o gimnasta anume? Parca m-ar mira ca Martha sa ia pe cineva doar pentru sarituri.

De ce te-ar mira daca i-ar da o sansa reala( nu probabila ) la aur ?

Cata_RB
16th August 2009, 18:07
Nu stiu...nu prea pare stilul Marthei. Ideea era ca atat cat am vazut din nationale si din rezultate n-am remarcat pe nimeni sa aiba 2 sarituri. Cred ca nici Amanar n-am vazut. De aia intreb, stiu ca ai vazut la TV, cine de la ei are 2 sarituri?

niagara64
16th August 2009, 18:09
Nu stiu...nu prea pare stilul Marthei. Ideea era ca atat cat am vazut din nationale si din rezultate n-am remarcat pe nimeni sa aiba 2 sarituri. Cred ca nici Amanar n-am vazut. De aia intreb, stiu ca ai vazut la TV, cine de la ei are 2 sarituri?

VISA nu e un concurs pe aparate(NU cred ca a sarit cineva 2 sarituri ) .
SE vorbeste de Williams ca ar avea sarituri competitive .

Cata_RB
16th August 2009, 18:22
Ah, am inteles, multumesc. Am vazut ca nu au fost finale pe aparate, dar ma gandeam ca le-ar lasa sa sara de 2 ori.
In cazul asta, ar trebui sa aiba 2 sarituri foarte bune, nu cred ca risca Martha o medalie la alt aparat decat daca e sigura. Stii cumva si ce sare, sau notele de plecare?

niagara64
16th August 2009, 18:24
Ah, am inteles, multumesc. Am vazut ca nu au fost finale pe aparate, dar ma gandeam ca le-ar lasa sa sara de 2 ori.
In cazul asta, ar trebui sa aiba 2 sarituri foarte bune, nu cred ca risca Martha o medalie la alt aparat decat daca e sigura. Stii cumva si ce sare, sau notele de plecare?

Nope ....dar ideea este cate saritoare cu doua sarituri mai sunt acum in lume ?!

mikeyy
16th August 2009, 18:25
Nu cred ca va duce la CM gimnasta pt sarituri...nu mai are loc pt ea.
In plus nu cred ca au pe cineva cu sarituri de valoare...astfel incat sa se poata lupta cu Jong sau cu Kaeslin. Daca ar avea, nu ar umbla dupa Alicia sa o convinga sa revina.

Cata_RB
16th August 2009, 18:29
Stiu ca sunt putine saritoare in lume, dar au cam aceleasi note, poate cele 2 spuse de Mihai sa fie considerate favorite pentru ca au note de plecare mai mari [cred]. Deci ca sa ia o gimnasta numai pentru sarituri, ar trebui sa fie foarte buna, nu doar sa aiba 2 sarituri decente.
Cred ca am gasit o imparteala neoficiala pe aparate de la aceste nationale: http://www.gymnasticsresults.com/2009/usa/usch/wag1vt.pdf Inseamna ca Williams e singura cu 2 sarituri, dar nu cine stie ce. Una din 5.8, probabil DTY, si cealalta din 5.0

niagara64
16th August 2009, 19:19
Stiu ca sunt putine saritoare in lume, dar au cam aceleasi note, poate cele 2 spuse de Mihai sa fie considerate favorite pentru ca au note de plecare mai mari [cred]. Deci ca sa ia o gimnasta numai pentru sarituri, ar trebui sa fie foarte buna, nu doar sa aiba 2 sarituri decente.
Cred ca am gasit o imparteala neoficiala pe aparate de la aceste nationale: http://www.gymnasticsresults.com/2009/usa/usch/wag1vt.pdf Inseamna ca Williams e singura cu 2 sarituri, dar nu cine stie ce. Una din 5.8, probabil DTY, si cealalta din 5.0

O sa vedem ...
Personal daca as face echipa as lua-o pe Sloan (sanse reale la AA ),Ivana, BRoss(in zi de gratie sparge tot :ok: fara gluma ) si Sam . Liukin nu e acum pregatita real dar cine stie .

mikeyy
16th August 2009, 19:29
Si cum le-ai imparti pe aparate, Niagara?..astfel incat sa se respecte regula cu 3/aparat

niagara64
16th August 2009, 19:38
Si cum le-ai imparti pe aparate, Niagara?..astfel incat sa se respecte regula cu 3/aparat

DA e greu
La barna o are buna pe Sam , Bross si Ivana dar la una ar frenunta ca trebe sa faca Sloan AA .
La paralel Bross , Ivana si Sloan .
La sol Bross , Sam si Sloan
La sarituri Bross , Sloan si Ivana(dar doar de amorul artei fara 2 sarituri...)

mikeyy
16th August 2009, 19:48
E ft greu...atat pt sol cat si pt barna.
Nu poate sa nu o lase pe Sloan sa faca individual..e totusi campioana nationala.
Ivana e buna la barna...are dificultate si sanse de finala.
Bross are sanse de asemenea la finale la barna si sol

Trebuie sa renunte la 1 dintre cele 3...

Cata_RB
16th August 2009, 20:19
Eu as renunta la Bross la barna, cel putin la cum le-am vazut zilele astea. Coborarea in special ii pune mari probleme si e sansa mare sa rateze sau sa o traga mult in jos.

mikeyy
16th August 2009, 21:13
Acest concurs le-a apropiat pe Nastia si Shawn...s-au adaugat una pe alta pe twitter si posteaza poze cu ele 2. :) Da..there can be miracles :P

http://mypict.me/upload/0/5/298/5298273.jpg

De dimineata fetele din echipa olimpica (Shawn, Nastia, Chellsie, Alicia, Bridget si Sam) au luat micul dejun impreuna :D

Cata_RB
16th August 2009, 21:47
Interesant, ma intreb de ce fix acum s-a intamplat chestia asta. Oare pentru ca nu mai concureaza una impotriva alteia? Ce credeti?
Oricum, desi sunt amandoua foarte fotogenice, in poza asta sunt absolut superbe! Foarte frumoasa poza si e prima cu ele care chiar pare sincera. Se vede din zambet si din ochi ca au facut-o cu placere, nu pentru ca asa era regizat. Mersi, Mihai!

mikeyy
16th August 2009, 21:57
Nu stiu de ce s-a intamplat acum. Nu cred ca e din cauza ca nu mai concureaza....ca nu se stie ce se va intampla la anul, daca revine Shawn :P Duelul a fost oricum unul benefic..le-a ajutat sa se auto-depaseasca in gimnastica.

Probabil ca dupa JO presiunea din partea presei a fost enorma si au incercat sa evite speculatiile si astfel s-au indepartat fara sa vrea...fiecare a pornit pe un alt drum si distanta si-a spus cuvantul.

Eu le am pe amandoua pe twitter si nu a existat pana acum nicio interactiune. Shawn in continuare singura..iar Nastia comunica cu celelalte fete: Ivana, Bridget, Sam.
Primul pas cred ca a fost facut de Nastia...ca a felicitat-o sapt trecuta pt premiul de la Teen Choice Awards si Shawn i-a multumit.
Si acum amandoua au postat aceeasi poza si au spus ca s-au simtit extraordinar si cand m-am uitat la Shawn, o avea pe Nastia trecuta in lista :)

Poza cred ca a fost ceva pe moment..nimic pregatit(sau regizat)..calitatea nu e prea buna si cred ca a fost facuta cu telefonul. Oricum e una dintre cele mai faine poze cu ele 2.

Cata_RB
16th August 2009, 22:05
Poza cred ca a fost ceva pe moment..nimic pregatit(sau regizat)..calitatea nu e prea buna si cred ca a fost facuta cu telefonul. Oricum e una dintre cele mai faine poze cu ele 2.

Exact asa zic si eu :)
Cand spuneam regizat ma refeream la americance in general...cum se felicita ele si se imbratiseaza, dar la 1 secunda dupa dispare orice zambet de pe fata :P In pozele cu ele de la Beijing simteam clar ca nu le prea arde de dragalasenii, dar asta arata atat de sincera, foarte frumoase sunt!

monalexa
16th August 2009, 22:10
Si mie imi place foarte mult poza cu ele doua. Ar fii fost pacat sa nu se inteleaga bine, pentru ca s-au ajutat reciproc sa fie mai bune, mai competitive si sa arate tot ce pot.

anna.09
16th August 2009, 22:19
Am vazut si eu acum rezultatele...imi pare rau de cum a iesit clasamentul pana la urma...dar asta e.

Ma bucur pt Sabrina ca a crescut in clasament si nu imi vine sa cred ce bine situata este mezina de la WOGA, Kocian...WOW!

Din cate citisem saptamanile astea Wiliiams se pare ca antreneaza Chusovitina la sarituri (6.3), saritura pe care o executa si Sacramone..

Tess_AN
16th August 2009, 22:36
Interesant, ma intreb de ce fix acum s-a intamplat chestia asta. Oare pentru ca nu mai concureaza una impotriva alteia? Ce credeti?
Ca sa "dea bine" la presa si la sponsori. Nu cred ca astea doua au fost sau pot fi prietenie. E chestie de "afaceri". Ambele au de castigat daca se pozeaza sau iau un mic dejun impreuna o data pe an. M-ai interbat ce cred si ti-am zis.
Si sa iti mai zic ceva: pe pagina federatiei USA au fost rezultatele din toate zilele, inclusiv ritmica. Mea culpa... credeam ca nu mai trebuie pus link-ul: http://www.usa-gymnastics.org/events/2009/visachamps/results.php in jos-ul paginii mai catre dreapta ai toate rezultatele pe toate zilele, toate categoriile.

@Oana: asa am auzit si eu ca Williams are in lucru Amanar si RUdi sau Crusho... intrebarea e daca Martha o ia asa cu saritura neprezentata in concurs inainte... Ai zice ca ar merita sa castige experienta de concurs... dar daca revine Sacramone...

Cata_RB
16th August 2009, 22:55
Tess, nu zic nu, daca nu era poza as fi zis ca sigur e chestie de imagine. Dar mi-a placut prea mult. Eh, oricum n-o sa aflam noi vreodata dedesubturile astea :P
Eu am inteles ca Sacramone are ca tinta mondialele de la anul, nu cele de acum.