PDA

View Full Version : Nationale SUA 2009



Pages : 1 [2]

mikeyy
16th August 2009, 22:48
Si Sam Peszek pregateste o a doua saritura...saritura McIntosh: stand pe maini - salt inainte intins cu un surub (D: 5.9). Daca reuseste atunci sigur are locul asigurat la mondiale!

Tess_AN
17th August 2009, 03:48
Au aparut filmuletele din ziua a doua.
Peszek - barna: http://www.youtube.com/watch?v=Gnq5o9Nwb-E&feature=channel_page
Si multe altele aici: http://www.youtube.com/profile?user=OhEmGeeDoubleUTeeEff&view=videos

tsupi
17th August 2009, 04:55
@Oana: asa am auzit si eu ca Williams are in lucru Amanar si RUdi sau Crusho... intrebarea e daca Martha o ia asa cu saritura neprezentata in concurs inainte... Ai zice ca ar merita sa castige experienta de concurs... dar daca revine Sacramone...[/QUOTE]


Chiar daca revine Sacramone, eu zic ca e imposibil sa fie pregatita pentru Mondialele astea.
Eu nici nu stiu cine sa mearga la Mondiale, pe linga Sloan. Sper sa mearga Bross, Peszek chiar ca merita. Asa cum e acum Nastia nu ar trebui sa mearga. Daca pregateste sarituri bune - poate Kayla. Daca nu - Ivana, in special pentru birna, dar acolo sint bine si primele trei de care spuneam.
Eu cred ca Ivana are potential real la birna, asa ca nu ma pot hotari... Noroc ca decide Marta, nu eu.:D

Tess_AN
17th August 2009, 05:28
Sacramone revine pentru la anul, daca... Pe Williams daca o ia anul asta o ia sa castige experienta... Ar avea o sansa (mica) sa prinda finala, nu medalie. Daca nu o ia pe Williams, tot nu ia SUA medalie la sarituri anul asta... deci depinde ce strategie de viitor are Martha. Eu as lua-o ca sa isi faca experienta... dar, eu nu am ochiul si experienta Marthei sa stiu ca e o promisiune de viitor sau nu. Asta presupunand ca va fi sanatoasa si va continua.
Daca Martha nu vrea experienta ci sanse la medalii, SUA nu va avea saritoare (exceptie daca Peszek va face doua sarituri, dar e un daca aici).

Sincer, pe Nastia nu o vad gata de CM in doua luni. Adica nu gata de medalii. Daca acum facea doar paralele si inca doua luni tot paralele, poate si o lua Martha pentru paralele... Asa... hai sa taiem medalia penntru SUA si la paralele. (sa nu uitam ca e Beth, Semenova, chinezoaicele...). Luand dupa dificultate ar fi 3 pentru paralele: Bross, Hong si Bieger. Ultima pierrde la executie, deci ar ramane Bross si Hong... Hong pica in conditii de concurenta internationala cum va fi la CM, Bross (daca nu face prostii) poate lua in jur de 15 si poate ajunge in finala, deci o bulina rosie pentru Bross.

Intrebare: Cum sunt cele accidentate cu sanse de recuperare in doua luni la sarituri si paralele?

Tess_AN
17th August 2009, 05:47
Pentru barna si sol se complica lucrurile. Bross, Hong si Peszek. Dar cum Sloan face AA, mai raman doar doua locuri. Daca Peszek va face si sarituri are un punct in plus. Hong arata mai bine -ia un punct.

La sol, Bross isi ia bonusul de o bulina si tinand cont ca Sloan e si ea tare la sol, nu prea mai conteaza ca e Peszek sau Hong cata vreme sunt doar (maxim) doua finaliste pe tara.

Cum ambele Hong si Bross fac AA si pot intra in concurs doar cu 3 gimnaste pe aparat, nu cred ca le ia Martha pe toate 3 (cum gresit am pus una din variante ieri).

Daca nu intervin in calcule dintre cele accidentate si nici nu mai intervin accidentari, bazat pe buline rosii ar iesi varianta:
Sloan AA
Bross AA
Peszek BB+VT
Hoang UB+FX

Dar am vorbit o gramada de americance. La noi in gradina ce mai e? Mi-e dor sa mai aud ceva despre fetele noastre si despre baietii nostri....

tsupi
17th August 2009, 08:15
Uitasem despre accidentate, cine stie cum s-or prezenta si ele.
Tess, imi place lista ta cu o singura exceptie. Nu vad de ce ar lua-o Marta pe Ivana pentru paralele. Pentru birna da - deci cumva cred ca nu e loc si pentru ea si pentru Peszek, numai una va merge. Eventual sa aleaga intre Bross si ea pentru AA.
Presupunind ca Nastia lasa alte activitati deoparte si se antreneaza serios in lunile astea - o lasa Marta totusi acasa?

Eu pe fetele noastre nu le-am vazut mai deloc. Ultima data au fost la Chicago parca, nu? Slabut s-au prezentat acolo, sper sa mearga mult mai bine la Mondiale. Chiar, cine merge?

anna.09
17th August 2009, 09:32
Eu cred ca dc ar avea de unde alege Martha nu s-ar uita la Pezshek si Hong pt acest mondial cu probe individuale (Peshek nu e genul pe care sa o aprecieze arbitrii cred eu, iar Ivana chiar dc a mers acum fara ratare inca nu are dificultate mare, in special la sol si nu este f constanta, cel putin pana acum nu era)..dar pentru ca nu are (de unde alege)...au si ele sansa lor.
Cred ca vor merge sigur Sloan si Bross (dc nu se mai accidenteaza Bross mi se pare o certitudine) si Nastia..dc Nastia isi recupereaza paralelul va fi sigur in echipa..al 4lea loc ramane de vazut: Hong, Pezsek, Wiliams?!.....in clipa asta as spune Hong

mikeyy
17th August 2009, 10:09
Eu pe fetele noastre nu le-am vazut mai deloc. Ultima data au fost la Chicago parca, nu? Slabut s-au prezentat acolo, sper sa mearga mult mai bine la Mondiale. Chiar, cine merge?

Ai vazut-o pe Ana Porgras la barna?
http://www.youtube.com/watch?v=-vItl0Jh01E


Noi avem doar 5 senioare...nu e ft greu de ales 4 :D
Izbasa, Tamirjan, Dragoi, Porgras si Chelaru.

anna.09
17th August 2009, 15:09
Am vizionat si eu inregistrarile celor 2 zile!
Sigur anul acesta va fi un campionat mondial mai slab valoric si cred eu va fi mai greu de anticipat cine va castiga..la momentul acesta as inclina sa cred ca podiumul aa se va disputa intre Bross si Semenova si poate chiar si Afanasyeva dar....e destul de greu de prezis...

Ce mi-a placut: - noul element al lui Sloan la paralele, "Church" - f frumos!,
-dublul intins cu surub al Janei (desi nu e in forma, e de admirat ce elemente executa!!! - eu cred ca inca mai poate spune ceva in gimnastica...nu-mi fac iluzii insa ca ar putea fi selectionata)
-zambetul Rebeccai la finalul exercitiilor...acelasi zambet, dar de la caz la caz exprima altceva...fie ceva de genul "ati vazut? sunt tare!" fie "asta e, nu-mi vine sa cred ca mi s-a intamplat..dar o sa revin", etc...asa le-am inteles eu cel putin, cu ceva imaginatie...:)

Ce nu mi-a placut: - Coregrafia Ivanei, in special la sol, cred ca este singurul lucru la care WOGA nu a ajutat-o..nu e rea dar era mai frumoasa anii trecuti sau mai bine zis mai deosebita..in special poza de final, era superba in 2008, anul asta este o copie a pozei Nastiei...tot e bine insa ca nu mai face maimutarelile acelea la inceputul si sfarsitul exercitiului la sol ca toate fetele de la GAGE...:D (anul asta le-am revazut la Rebecca Clark).

mikeyy
17th August 2009, 15:21
Oana, care e elementul Church?
Acea roata in talpi + Tkachev in echer?

niagara64
17th August 2009, 15:50
Avand in vedere ca si Bross si Semeonova stau prost la capitolul echilibru cred ca o candidata posibila ptr aur AA e Sloan mai degraba .
Mie mi-a placut concursul . Macar de am avea si noi ceva concurente (mai mult de 4-5 ) la nivelul asta de pregatire .
Zilele astea au dat pe Universal retrospectiva Beinjing . Am vazut-o pe Dragoi intr-o imagine cu o privire trista , resemnata . Nu se mai vede pe fetele lor bucuria de a concura , bucuria de a face gimnastica pe care am vazut-o zilele astea la americance . Parca e un fel de tristete , de plafonare . Fetele astea ,care sunt la lot acum ,nu par fericite .( Poate cu o singura exceptie dar aceea are alte explicatii .)
Nu ma pot impiedica sa nu-mi amintesc ce povesteati de modul cum erau certate de cei de la federatie la concurs ...Daca in public li se vorbeste asa ...

anna.09
17th August 2009, 16:40
Oana, care e elementul Church?
Acea roata in talpi + Tkachev in echer?

Da, acela este...era F in codul de anul trecut...anul acesta in prima editie a codului era considerat E, acum nu stiu exact ce valoare mai are...eu am un cod din februarie in care apare a fi "F"...banuiesc ca asa este, pt ca altfel nu avea sens sa-si inlocuiesca varianta obisnuita (E) cu acest echer, care sigur este mai dificil...(daca ar fi avut aceeasi valoare)...

@niagara: m-as oftica sa castige Sloan...are sansa ei..dar dc e sa rateze Bross sau/si Semenova, atunci sa castige Ana Tamrjan sau de ce nu Ana Porgras:)...subiectiv vorbind nu-mi place Sloan si gata :drak:!

tsupi
17th August 2009, 16:53
Mi-a placut Porgras. Cind a fost concursul asta? Cum e la alte aparate? Merge la AA? E sanatoasa, va merge la Mondiale?

Oana, ai dreptate cu alegerea. Sam nu e pe gustul arbitrelor internationale, am pus-o pe lista ca m-a impresionat, nu neaparat ca ar fi loc... Cred si eu ca merge Nastia, dar conditia ar fi sa se antreneze serios in lunile astea. Dar asta cred ca stie si ea deja.
Eu chiar ca as alege-o pe Bross, nu numai pentru ca imi place, dar daca ii ies toate bine poate sa aiba cel mai mare scor la americance. Depinde cum va fi cu sanatatea si cum se prezinta la camp. Eu cred ca Marta o place si Hong mai are de demonstrat ca sa mearga inaintea lui Bross.
Mi-a placut si mie "Church" al lui Sloan, ce senzatie trebuie sa ai cind e sa prinzi bara si sint picioarele in cale!

anna.09
17th August 2009, 17:03
Mi-a placut Porgras. Cind a fost concursul asta? Cum e la alte aparate? Merge la AA? E sanatoasa, va merge la Mondiale?


E de prin iunie, dupa internationalele Romaniei! La celelalte aparate insa nu e la acelasi nivel...are un exercitiu decent la paralele dar nu f dificil...iar la sol si sarituri nu prea stim in ce stare e...a fost accidentata anul asta..in iunie a concurat prima oara in 2009, doar la barna si paralele...nu se stie in ce masura va putea concura la aa...dar la barna are sanse, mai ales ca ceea ce ai vazut nu este varianta finala, va mai introduce niste elemente!

tsupi
17th August 2009, 17:33
Multumesc. Cine va face AA? Daca sint asa putine senioare, la junioare care e situatia?

mikeyy
17th August 2009, 17:36
Da, acela este...era F in codul de anul trecut...anul acesta in prima editie a codului era considerat E, acum nu stiu exact ce valoare mai are...eu am un cod din februarie in care apare a fi "F"...banuiesc ca asa este, pt ca altfel nu avea sens sa-si inlocuiesca varianta obisnuita (E) cu acest echer, care sigur este mai dificil...(daca ar fi avut aceeasi valoare)...


Eu nu am varianta de cod din februarie :( ca nu am reusit sa o deschid.
Am alta varianta..cred ca dinainte si "Church" apare bagat la E.

mikeyy
17th August 2009, 17:43
Multumesc. Cine va face AA? Daca sint asa putine senioare, la junioare care e situatia?

Pentru AA: Tamirjan si Chelaru...sau Porgras, daca reuseste sa-si recupereze ex la sol si sarituri.

La junioare stam muuult mai bine! O avem pe Amelia Racea care a castigat in luna iulie 6 medalii (2 de aur si 4 de argint) la European Youth Olympic Festival. Are mari sanse sa le depaseasca pe senioare la Nationale.

tsupi
17th August 2009, 17:47
Am vazut aici o inregistrare cu ea, nu stiam ca-i junioara. Wow, cind trece la senioare?

Cata_RB
17th August 2009, 17:48
Aici sunt toate regulile, de pe site-ul federatiei internationale: http://www.sportcentric.com/vsite/vnavsite/page/directory/0,10853,5187-188050-205272-nav-list,00.html
La "Code of Points" sunt codurile de punctaj pentru fiecare categorie de gimnastica, la Women Artistic sunt codurile 2005-2008 si 2009-2012 in mai multe limbi, plus eventuale anexe. Din pacate nu se poate pune link direct, e un pdf care se downloadeaza.

Scuze daca stiati deja, dar am vazut ca spunea Oana ca nu stie daca are codul cel mai recent :)

@tsupi: Amelia Racea e senioara de la anul.

mikeyy
17th August 2009, 17:59
Eu nu reusesc sa deschid ultima varianta de cod :(..imi tot spune ca "File is damaged"

Cata_RB
17th August 2009, 18:06
Hmmm...la mine merge :thinkso: La cea in engleza incerci?

mikeyy
17th August 2009, 18:20
Acum merge si la mine! ;)

niagara64
18th August 2009, 00:31
@niagara: m-as oftica sa castige Sloan...are sansa ei..dar dc e sa rateze Bross sau/si Semenova, atunci sa castige Ana Tamrjan sau de ce nu Ana Porgras:)...subiectiv vorbind nu-mi place Sloan si gata :drak:!

Nici eu nu sunt fan Sloan dar tendinta in viitor ptr AA va fi sa fie castigat de gimnaste echilibrate , nu musai stralucite la vreun aparat anume ...ci echilibrate psihic , ceea ce nu poti afoirma de celelalte doua .Ale noastre nu au inca valoarea totala a lui Sloan de exemplu .Mai vedem...

Tess_AN
18th August 2009, 01:06
Cine vreau sa castige la CM? Nu Sloan si nu Semenova. Prima mea favorita e Ana noasta, a doua Rebecca. A treia vreo chinezoaica.

Sincer, nu cred ca Liukin va participa la CM. La paralele ea a avut probleme cu coborarea multa vreme iar acum la Classic la barna nu a facut coborare iar la Visa a mers pe coborare usurata fata de Beijing. Doua luni nu e suficient sa revina cu exercitiu d eparalele plus coborare competitiv (doar daca are exercitiu gata acum si nu l-a facut la Visa pentru a retusa... am vazut ca se antrena si la paralele si la Classic si la Visa la antrenamentul pe podium. Chiar ma intrebasem de ce o face daca nu concureaza a doua zi?!?).

Nu am vazut-o pe Saphiro de mult... pe Larson de asemenea, nu stiu daca ele ar avea vreo sansa sa intre in echipa SUA. (Olivia nu cred ca are sanse). Am zis, depinde cum gandeste Martha... Williams e cea mai buna (singura) la sarituri dar nu stiu daca o ia sau nu la CM. Ce an ar fi 2009 pentru Williams daca ajunge la Londra! De la nivelul10 la elite - selectata in echipa nationala si trimisa la CM!

tsupi
18th August 2009, 08:23
Au aparut filmulete cu Madison Kocian:
http://www.youtube.com/watch?v=yVmv0BI0N8k
http://www.youtube.com/watch?v=STPML86ElEs
http://www.youtube.com/watch?v=BJL4M918BRE

Edit sa adaug si doua filmulete cu Grace Mclaughlin. In prima zi a mers bine, apoi cred ca a avut ratari ca a cazut mult in clasament. Cred ca va fi cam inalta, deja e cit senioarele.
http://www.youtube.com/watch?v=PZQyrmYctkM
http://www.youtube.com/watch?v=AJjDyPA883I

Sophia Lee are de obicei un paralel foarte bun, de data asta a avut multe greseli, n-am mai pus link. Noroc cu Madison nervi de otel!

anna.09
18th August 2009, 15:11
Am vazut si eu cateva filmulete cu junioarele! Mi-au placut!
Nu am vazut foarte multe "big tricks", ceea ce nu cred ca e un lucru rau..sunt junioare totusi..in schimb am vazut executii frumoase!

De exemplu Madison Kocian, mezina de la WOGA a avut note f mari la executie, la paralele chiar a avut cele mai mari note la executie dintre toate concurentele, e adevarat ca si nota D a fost mica 4.6 (sigur e mai usor sa executi corect ceva mai putin dificil)..si in general la toate aparatele a avut note bune la executie..este de urmarit acest copil!

Kyla Ross mi-a placut, are tinuta frumoasa, nici ea nu are cine stie ce elemente ultra dificile dar ce executa, executa corect! Bravo ei!

Mi-a placut o gimnasta de la GAGE, Katelyn Ohashi, a iesit pe locul 10 la individual dar mi-a placut mult la barna si sol, are o tinuta f frumoasa...in general am observat ca fetele de la GAGE au o tinuta exemplara (or fi ei cum or fi, nu zic nu, ca nu e Ivana prima care are sa le reproseze ceva dar "produc" niste gimnaste f "intinse", f elegante).

Raisman mi-a placut, fata de ce vazusem zilele trecute pe youtube la concursul asta mi s-a parut mult mai ok...si-a imbunatatit mult tinuta. Intr-adevar asa cum citisem, a executat pe prima diagonala la sol:540 legare indirecta cu apel grupat...f frumos...in schimb a gresit la alte diagonale. Am mai remarcat o gimnasta de la Brestean cu un sol frumos si tot cu un aspect similar Alliciei, Talia Chiarelli.
Am vazut si o inregistrare nu f buna cu saritura lui Maroney din prima zi, adica cea nereusita...as fi vrut sa o vad pe cea de a doua zi, cea pe care a aterizat-o in picioare dar nu am gasit-o!

Am vazut-o pe Sophia Lee la paralele...ma asteptam la mai mult de la ea...oricum frumos Tkatchev-ul in echer :ok:

Amanada Jetter de la Cincinatti are o barna frumoasa si dificila..dar a cam ratat-o din pacate!

Cel mai mult insa mi-a placut Bridgette Caquatto! Are potential si cred ca e mult mai buna decat sora ei! Are un exercitiu f frumos la parelele (face acea desprindere pe care o facea Horkina: Ricna, o alta desprinderre f frumoasa, Ray si o coborare care mie imi place: dublu intins cu surub) si la barna imi place (are un element dragut: Maaranen [cred] - un fel de salt inainte cu 180) si in general imi place mult, are tinuta frumoasa si elemente originale.

Si pentru ca mi-a captat atentia, m-am interesat si de antrenorii ei, ca tot se vorbise zilele trecute! Sunt intr-adevar 2 fosti campioni chinezi: Wu Jiani si Li Yuejiu. Intr-adevar se pare ca Li a fost chemat anul trecut sa fie unul dintre coordonatorii lotului chinez! Mai multe informatii aici:
http://gymnasticscoaching.com/new/?p=3742
Fiica celor doi (Wu Jiani si Li Yuejiu), Anna Li executa un Tkatchev cum rar am vazut!:shocked:
http://www.youtube.com/watch?gl=GB&hl=en-GB&v=v-FyFVFljjI

tsupi
18th August 2009, 16:27
Mi-a placut Kyla Ross. O caut si pe Ohashi, sint curioasa s-o vad. Am observat si eu treaba cu tinuta fetelor de la GAGE. De cite ori imi placea careva si cautam sa aflu unde se antreneaza - era de la GAGE. Dar vad ca altfel au renume prost.
Sophia Lee a avut exercitiu mult mai bun la Classic.
Nici pe B. Caquatto n-am vazut-o acum, dar mi-a placut mult la Classic, o caut si pe ea.
Kocian are exercitii mai usurele, dar cred ca-i si cea mai mica din concurs, asa ca are circumstante atenuante.

anna.09
18th August 2009, 16:46
Am vrut sa editez si sa pun cateva linkuri dar trecuse prea mult timp de la postare :(!
Asa ca incerc sa adaug aici cateva:
Aly Raisman(Brestyan):
http://www.youtube.com/watch?v=cgwtgMayx0w
http://www.youtube.com/watch?v=jFWDVMm_cag

colega ei, Talia Chiarelli (Brestyan):
http://www.youtube.com/watch?v=x7r5h4JKDvA

Katlyn Ohashi (GAGE):
http://www.youtube.com/watch?v=Zjq1PLDuaPs&feature=related
http://www.youtube.com/watch?v=5zdPqnRMrLc&feature=related

Amanda Jetter (Cincinatti):
http://www.youtube.com/watch?v=CuKyKS3T8Rc

Caquatto B:
http://www.youtube.com/watch?v=r5UW-zLbrjE
http://www.youtube.com/watch?v=IWHNEicmcUY&feature=related
Barna: http://www.youtube.com/watch?v=hfjv93zg1e0
in prima zi a facut elementul de care vorbeam in postul anterior...dar nu mai gasesc filmuletul acum)

mikeyy
18th August 2009, 17:43
Cate filmulete...abia astept sa ma uit la toate! Multumesc!
Oana..daca vrei sa-ti editez eu ceva, sa-mi spui si se rezolva ;)

niagara64
18th August 2009, 18:03
Kocian are exercitii mai usurele, dar cred ca-i si cea mai mica din concurs, asa ca are circumstante atenuante.


"Usurele" la 12 ani ? Parca atat are , nu ?
Pai sa comparam cu ce ati vazut la nationale acum cateva luni ? Ca tot 12 ani aveau parca ,nu?

anna.09
18th August 2009, 18:50
Eu cred ca sunt niste exercitii tocmai bune pt 12 ani...am vazut si chestii mai complicate la 12 ani..dar exercitiile ei sunt ok tocmai pentru ca nu se aventureaza la elemente prea grele (ca Wieber de exemplu) ci pentru ca executa f corect niste exercitii mai adecvate varstei ei. Nu e eligibila pt 2012..asa ca o sa se bata cu Irina Paun si cu Asiana Peng in 2016 ;) si cu alte fetite talentate de pe aici, normal (Mihai Alexandra Maria cred ca va fi eligibila abia in 2017...)

@Mihai: mersi, e bine de stiut ;)

niagara64
18th August 2009, 19:20
Eu cred ca sunt niste exercitii tocmai bune pt 12 ani...am vazut si chestii mai complicate la 12 ani..dar exercitiile ei sunt ok tocmai pentru ca nu se aventureaza la elemente prea grele (ca Wieber de exemplu) ci pentru ca executa f corect niste exercitii mai adecvate varstei ei. Nu e eligibila pt 2012..asa ca o sa se bata cu Irina Paun si cu Asiana Peng in 2016 ;) si cu alte fetite talentate de pe aici, normal (Mihai Alexandra Maria cred ca va fi eligibila abia in 2017...)

@Mihai: mersi, e bine de stiut ;)



2016 ?! Fi serioasa ! Nimeni nu stie pana atunci ce va fi iar sansele unui copil de 9 ani de a ajunge la juniorat (nici macar de seniorat nu vorbesc ) sunt de 5% fara exgerare . Cam asta e procentul ...adica din 20 de fetite de 9 ani poate 1-2 ajung la 14 -15 ani in gimnastica .Asta ca sa vorbim de selectie adevarata nu de ce este la noi in tara acum .
Posibil nici Madison sa nu reziste pana atunci sau sa fie una dintre cele perseverente...Timpul o va spune .Dar acum , la 12 ani , are si exerciti bune si tehnica buna ceea ce este o promisiune ptr viitor .

anna.09
18th August 2009, 19:37
Off, normal ca nu se stie ce va fi pana atunci...am vrut doar sa subliniez cam despre ce generatie este vorba....teoretic ar avea sanse sa concureze toate in 2016

crisloregym
19th August 2009, 00:03
Kocian poate sa faca ce vrea, dar daca Irina concureaza in 2016, cred ca voi fi acolo (unde o fi sa fie - chiar, s-a stabilit orasul-gazda?) sa o vad:P. Si cred ca o car cu drag si pe Amalia dupa mine:D.

tsupi
19th August 2009, 00:05
Eu ziceam "usurele" nu ca virsta, doar daca e sa comparam cu senioarele sau cu junioarele mai mari. In conditiile in care exista limita de virsta actuala e foarte bine asa. De fapt la birna cred ca are dificultate, la paralele mi s-a parut mai usor exercitiul (dar frumos lucrat). Dar cum eu nu citesc COP, s-ar putea sa gresesc.
E drept ca-i cale lunga pina la seniorat, cine stie daca nu se pierde pe drum. Sper ca nu...

niagara64
19th August 2009, 04:12
Kocian poate sa faca ce vrea, dar daca Irina concureaza in 2016, cred ca voi fi acolo (unde o fi sa fie - chiar, s-a stabilit orasul-gazda?) sa o vad:P. Si cred ca o car cu drag si pe Amalia dupa mine:D.


Sper ca 2016 sa fie la Chicago ca sa fac gasca cu Tess la concursuri . De la mine pana la Chicago nu am decat vrep 3-4 ore de mers ...

anna.09
19th August 2009, 09:19
Jocurile Olimpice din 2016 in SUA? Oooo...sper ca nu...nu din nou....ar fi groaznic pentru ceilalti sportivi!

mikeyy
19th August 2009, 10:24
Cand a fost finala de Cupa Mondiala in decembrie anul trecut la Madrid, spuneau ca Spania are mari sanse sa castige deoarece e singura candidata care nu ar trebui sa investeasca prea mult in infrastructura...avand cam tot ceea ce ii trebuie, iar tinand cond de criza economica acesta poate fi un avantaj.

anna.09
19th August 2009, 10:58
Ma uitam acum pe rezultatele de la nationalele SUA-junioare de anul trecut. B Caquatto a fost pe locul 21, cu niste note ff mici in special la paralele..iar anul asta e pe 2 si pot spune ca paralelele sunt punctul ei forte (a cam ratat la nationale dar nu conteaza)..Am senzatia ca a schimbat si clubul de anul trecut!
Am remarcat cateva absente: Kamerin Moore, Randi Lau, Asi Peko..ce o fi cu ele? Au fost in top anul trecut...Kamerin a avut rezultate bune si la inceputul acestui an...

Ar fi bine sa fie JO in Spania...oriunde numai in SUA nu!

crisloregym
19th August 2009, 11:20
Jocurile Olimpice din 2016 in SUA? Oooo...sper ca nu...nu din nou....ar fi groaznic pentru ceilalti sportivi!

EXACT!!!! Lasa, Niagara, ca la o adica, pe Tess o aducem mai aproape de casa...sunt convinsa ca nu o sa se supere prea tare:D. Spania mi-ar placea si mie mult mai mult, ar fi cu siguranta foarte multi romani care sa ii sustina pe ai nostri (a la Atena, daca va mai aduceti aminte ce frumos a fost la finala pe echipe feminin!!!). In plus, in Spania as merge cu draga inima (si pentru a vizita, mai ales Barcelona:P)...in ceea ce priveste America, sunt satula de public ca in '96 (cand nici muzica de la sol nu se putea auzi, nici macar in sala!!!) si 2003...prefer un public care sa stie sa respecte sportivul din sala, chiar daca nu poarta culorile Americii.

mikeyy
19th August 2009, 11:30
Pe data de 2 octombrie se va alege tara care va organiza JO2016

Sunt 4 orase care candideaza:
- Chicago
- Madrid
- Rio de Janeiro
- Tokio

La prima evaluare au primit niste punctaje si topul este urmatorul:
1. Tokio = 8.3
2. Madrid = 8.1
3. Chicago 7.0
4. Rio = 6.4

LuisaGym
19th August 2009, 11:37
Daca se organizeaza la Tokyo sau la Rio ne-am ars. La Madrid sau la Chicago tot se mai ajunge. Madrid e un oras destul de ieftin, sper mult sa se organizeze acolo pentru ca zboruri ieftine sunt, hoteluri ieftine(:)) sunt!!!

crisloregym
19th August 2009, 12:48
Sa ai gura poleita cu aur, Luiza!!!

monalexa
19th August 2009, 13:04
Pe data de 2 octombrie se va alege tara care va organiza JO2016

Sunt 4 orase care candideaza:
- Chicago
- Madrid
- Rio de Janeiro
- Tokio

La prima evaluare au primit niste punctaje si topul este urmatorul:
1. Tokio = 8.3
2. Madrid = 8.1
3. Chicago 7.0
4. Rio = 6.4

Cel mai mult mi-ar placea si mie la Madrid... mi-ar placea mult sa vad Spania :yeah: Dar pe lista mea pe locul 2 e Tokio (nu ma impuscati) pentru ca chiar as vrea sa ajung o data si in Japonia, asa ca de ce nu cu ocazia asta :D - si pana in 2016 mai e destul timp ca sa strang bani :P

mikeyy
19th August 2009, 13:19
Si eu as vrea sa ajung in Japonia...ma pasioneaza ft mult cultura japoneza:)
Oricum 2016 e atat de departe...vom vedea ce va fi :D

crisloregym
19th August 2009, 13:32
Dar pe lista mea pe locul 2 e Tokio (nu ma impuscati) pentru ca chiar as vrea sa ajung o data si in Japonia, asa ca de ce nu cu ocazia asta :D - si pana in 2016 mai e destul timp ca sa strang bani :P

Ai si tu dreptate:D...

LuisaGym
19th August 2009, 14:00
Tokyo ar fi super din multe privinte. In primul rand pentru ca publicul ar fi extrem de civilizat (exact opusul Atlanta 96 :D). In al doilea rand e fain de vizitat. Dar e extrem extrem de scump. Citeam zilele trecuta ca Japonia a ridicat temporar vizele pentru romani. Daca ai nostri care ajung pe-acolo se poarta frumos nici de vize n-o sa fie nevoie. Numa de vre-o 2-3000 EUR :D.

niagara64
19th August 2009, 15:29
Tokyo ar fi super din multe privinte. In primul rand pentru ca publicul ar fi extrem de civilizat (exact opusul Atlanta 96 :D). In al doilea rand e fain de vizitat. Dar e extrem extrem de scump. Citeam zilele trecuta ca Japonia a ridicat temporar vizele pentru romani. Daca ai nostri care ajung pe-acolo se poarta frumos nici de vize n-o sa fie nevoie. Numa de vre-o 2-3000 EUR :D.


Eu zic sa mai pui ceva bani (asa de vreo 3 ori mai multi ) . Daca ar fi in timpul Olimpiadei preturile ar fi mult mai mari .
Madrid cand il voi vizita , nu o voi face in nici un caz in timpul unei Olimpiade . Ar fi o lipsa crasa de respect vis-a-vis de Madrid . Rio oricat de exotic ar fi nu ma tenteaza .
Publicul american s-a schimbat mult de la ultima olimpiada americana .A invatat gimnastica . Si nu numai ca a invatat dar in curand ne vor da si lectii .
Asa ca tot langa mine prefer sa fie . In plus Chicago are o comunitate mare de romani .
In Japonia nu m-ar pasiona calatoria oricum .

anna.09
19th August 2009, 15:59
Nu are nici o legatura faptul ca au invatat sau nu gimnastica.... vor fi un public ostil indiferent de sport! Nici nu vreau sa ma gandesc....

niagara64
19th August 2009, 16:03
Nu are nici o legatura faptul ca au invatat sau nu gimnastica.... vor fi un public ostil indiferent de sport! Nici nu vreau sa ma gandesc....

Cu o comunitate de romani ca cea din Chicago ? M-as mira .
Iar in alta ordine de idei , oare nu e desuet sa tot dam vina pe public sau pe orice altceva de fiecare data ? Care e bun castiga in orice conditi ...Cine ar fi crezut ca Liukin ar fi invins in China ?

mikeyy
19th August 2009, 16:06
Poti sa zici ca Liukin a invins in China 100%? La paralele nu a pierdut titlul desi era la egalitate cu preferata gazdelor? Au facut in asa fel incat sa nu fie acuzati ca au favorizat-o pe He. Oricum pt mine castigatoarea trebuia sa fie Yilin.
La individual compus era clar pt toata lumea ca va fi Liukin sau Johsnon...nu a fost surprinzator

LuisaGym
19th August 2009, 16:15
Cu o comunitate de romani ca cea din Chicago ? M-as mira .
Iar in alta ordine de idei , oare nu e desuet sa tot dam vina pe public sau pe orice altceva de fiecare data ? Care e bun castiga in orice conditi ...Cine ar fi crezut ca Liukin ar fi invins in China ?

Ai vazut transmisiunile de la gimnastica artistica din Atlanta 1996? Mai ales cele de la concursul pe echipe. Publicul s-a manifestat rusinos. Au urlat atat de tare incat ultima fata din concurs la sol nu auzea melodia. Te rog sa ma crezi ca am vazut meciuri de fotbal (pe viu) pe stadion in Romania unde oamenii s-au comportat mai civilizat.

anna.09
19th August 2009, 16:17
Favoritisme vor fi probabil peste tot...pe mine publicul ma enerveaza...si imi doresc, cat mai putine competitii pe taram american!!!

niagara64
19th August 2009, 16:21
Ai vazut transmisiunile de la gimnastica artistica din Atlanta 1996? Mai ales cele de la concursul pe echipe. Publicul s-a manifestat rusinos. Au urlat atat de tare incat ultima fata din concurs la sol nu auzea melodia. Te rog sa ma crezi ca am vazut meciuri de fotbal (pe viu) pe stadion in Romania unde oamenii s-au comportat mai civilizat.



Repet ca poate nu ai citit mai sus .Din 96 paina in acum au trecut ceva ani .Publicul a invatat gimnastica .Se duce la gimnastica(spre deosebire de al nostru:( ). S-au schimbat multe . Inclusiv au au o scoala de gimnastica care poate da lejer lecti acum . Hai sa fim cinstiti si sa dam Cezarului ce este al lui .

LuisaGym
19th August 2009, 16:31
Ai foarte mare dreptate in multe privinte. Cu toate astea americanul de rand va urla si va tipa pentru ca asta este in educatia lui. Cred ca e una dintre putinele limbi in care exista un cuvant special (cheer) care inseamna : un "urlet" de incurajare, aprobare, entuziasm.
B.t.w: fui recent la un acvariu in SUA. Au urlat si-au tipat copiii aia (si nu numai) de credeai ca-i omoara careva. Si se uitau la niste pesti dapoi sa fi trebuit sa incurajeze niste sportivi de-ai lor. Publicul american va fi civilizat cand va zbura porcul. E in cultura lor sa "cheer" din toti rarunchii.

lalalilu
19th August 2009, 16:33
Repet ca poate nu ai citit mai sus .Din 96 paina in acum au trecut ceva ani .Publicul a invatat gimnastica .Se duce la gimnastica(spre deosebire de al nostru:( ). S-au schimbat multe . Inclusiv au au o scoala de gimnastica care poate da lejer lecti acum . Hai sa fim cinstiti si sa dam Cezarului ce este al lui .
ce legatura are faptul ca publicul a invatat gimnastica cu faptul ca urla incat nu se mai aude nimic altceva?
aici o mostra
http://www.youtube.com/watch?v=U049plMVeJc&feature=related

ioanavol
19th August 2009, 16:41
:cry:
Ce tari sunteti cu argumentele voastre...ma distrati la culme:)

Eu una la JO nu ma duc decat daca-s la o aruncatura de bat si impreuna cu amici, costa prea mult si la TV vad cu siguranta mai bine. Apoi zilele alea pot vedea mai multe sporturi si comenta pe net.

Sa ma duc sa vizitez un oras in timpul JO exclus...cu milioane de turisti, cu preturi umflate cu pompa, nici nu-mi trece prin gand.

La Mondiale si Europene e alta poveste, nu-i asa nebunie, ca e numai gimnastica. Deci as vizita Tokio mai degraba in 2011 la Mondiale decat in 2016 la JO.

La americani JO nu vreau nici eu. Dar au conditii, n-au mai fost demult la ei....toate sansele sa se intample in curand.

crisloregym
19th August 2009, 20:37
Ai vazut transmisiunile de la gimnastica artistica din Atlanta 1996? Mai ales cele de la concursul pe echipe. Publicul s-a manifestat rusinos. Au urlat atat de tare incat ultima fata din concurs la sol nu auzea melodia. Te rog sa ma crezi ca am vazut meciuri de fotbal (pe viu) pe stadion in Romania unde oamenii s-au comportat mai civilizat.

Da, una dintre gimnastele din Rusia a iesit in lacrimi, saraca...nu stiu daca era vorba de Tatiana Gutsu sau alta...Si nici in 2003 (cand se presupune ca au invatat gimnastica) nu s-au schimbat lucrurile prea mult...sa vezi ce public frumos sunt francezii si apoi sa vezi diferenta de civilizatie...

anna.09
20th August 2009, 09:51
Cred ca e vorba de Galieva, ea parca a iesit plangand...... si cred ca de vreo 2 ori i s-a intamplat sa concureze la sol in timp ce una dintre favoritele gazdelor era la alt aparat....

crisloregym
20th August 2009, 15:02
Dap, ea este...stiam eu ca incepe cu G numele ei:D. Si da, de doua ori s-a intamplat povestea, in zile diferite...

Tess_AN
20th August 2009, 17:03
Cu discutiile voastre imi amintiti de un articol cu un interviu a lui Belu care spunea ca pregatirea psihologica e importanta si ca el bagase in sala de sport de la Deva toata gradinita, sute de copii sa faca galagie si le punea pe fete sa lucreze asa...

Nu se poate da vina pe public... Doar cei slabi gasesc tot timpul scuze si nu stiu cum se face ca intotdeauna vinovatul e in afara: conditiile, lipsa, etc... etc.... Rar auzi pe cineva spunaind: "de vina sunt eu".

Cei mai buni se pregatesc si infrunta orice conditii. Si mai au si simtul responsabilitatii.

anna.09
20th August 2009, 17:57
Dar nu cred ca cineva de aici a incercat sa justifice niste esecuri prin comportamentul publicului....pur si simplu este de preferat sa se concureze orinude altundeva decat acolo...publicul este f ostil..ca sa nu spun lucruri mai urate...atmosfera este urata.
De exemplu in 96 SUA ar fi castigat titlul indiferent de sustinerea publicului..pur si simplu au fost mai bune,...dar tot spectacolul ala a transformat ceva frumos intr-un circ ieftin.
Nu spun ca ar avea clasamentul de suferit dc s-ar desfasura competitiile in SUA...doar ca nu ar fi frumoasa atmosfera...ar afecta placerea de a concura a sportivilor si placerea de a privi a telespecatorilor.
Asa a fost de fiecare data...si da,e ciudat ca de cate ori s-a desfasurat cate o competitie in SUA ai lor au avut un succes nebun in detrimentul altor sportivi cotati mai bine...dar nu e asta motivul pt care nu-mi plac competiile desfasurate acolo!

niagara64
20th August 2009, 20:25
Dar nu cred ca cineva de aici a incercat sa justifice niste esecuri prin comportamentul publicului....pur si simplu este de preferat sa se concureze orinude altundeva decat acolo...publicul este f ostil..ca sa nu spun lucruri mai urate...atmosfera este urata.
De exemplu in 96 SUA ar fi castigat titlul indiferent de sustinerea publicului..pur si simplu au fost mai bune,...dar tot spectacolul ala a transformat ceva frumos intr-un circ ieftin.
Nu spun ca ar avea clasamentul de suferit dc s-ar desfasura competitiile in SUA...doar ca nu ar fi frumoasa atmosfera...ar afecta placerea de a concura a sportivilor si placerea de a privi a telespecatorilor.
Asa a fost de fiecare data...si da,e ciudat ca de cate ori s-a desfasurat cate o competitie in SUA ai lor au avut un succes nebun in detrimentul altor sportivi cotati mai bine...dar nu e asta motivul pt care nu-mi plac competiile desfasurate acolo!


Preferati salile goale din Romania ? Oare ce placere are o sportiva in Romania cand in tribune sunt parintii , colegii si o duzina de forumisti ? Intrebarea este serioasa ...Chiar credeti ca e vre o bucurie pentru ea ?

PS ce inseamna urat ?! Ai fost vreodata intr-o sala de gimnastica din Nord America ? Nu i-am auzit de cand merg nici injurand nici gesticuland .Inclusiv in imaginile de mai sus daca priviti spectatorii sunt linistiti , civilizati ....Ce se aude sunt aplauzele amplificate de ecoul salii si de transmisia de satelit (mult mai putin performanta in 1996 ). Cred ca se exagereaza mult pe tema asta .

anna.09
20th August 2009, 20:42
N-are absolut nici o legatura cu Romania...incredibil dar nu orice are legatura cu Romania...si nu totul trebuie sa aiba legatura cu Romania...daca traiesc aici nu imi pot exprima o parere?...trebuie neaparat sa ma exaltez la tot ce se intampla afara?...nu imi pot exprima o parere negativa despre o alta tara (mai bine zis despre un aspect caracteristic unei alte tari, despre un fenomen, "sindrom"...)doar pentru ca la noi este mai rau, sau considerat mai rau?

Nu pot sa dezaprob publicul american pentru ca sunt romanca si publicul roman de gimnastica nu exista?
De fapt in general orice s-ar zice, mai putin bun despre gimnastica din alta tara, "trebuie" sa ni se aminteasca tot timpul ca in Romania e mai rau...Asta o stim deja si nu are nici o legatura.....Helloooo, nu era vorba de Romania!!!

BTW relax...nu stabilim noi unde vor avea loc jocurile olimpice!:D

niagara64
20th August 2009, 21:29
N-are absolut nici o legatura cu Romania...incredibil dar nu orice are legatura cu Romania...si nu totul trebuie sa aiba legatura cu Romania...daca traiesc aici nu imi pot exprima o parere?...trebuie neaparat sa ma exaltez la tot ce se intampla afara?...nu imi pot exprima o parere negativa despre o alta tara (mai bine zis despre un aspect caracteristic unei alte tari, despre un fenomen, "sindrom"...)doar pentru ca la noi este mai rau, sau considerat mai rau?

Nu pot sa dezaprob publicul american pentru ca sunt romanca si publicul roman de gimnastica nu exista?
De fapt in general orice s-ar zice, mai putin bun despre gimnastica din alta tara, "trebuie" sa ni se aminteasca tot timpul ca in Romania e mai rau...Asta o stim deja si nu are nici o legatura.....Helloooo, nu era vorba de Romania!!!

BTW relax...nu stabilim noi unde vor avea loc jocurile olimpice!:D

Nu , in nici un caz ...bani vor hotara ! Care vor supravietui dupa criza ...
Onest ? Nu imi pasa prea mult unde se organizeaza . Poate daca as avea pe cine sa sustin .
Dar sunteti nedrepti cu un public care iubeste gimnastica cu adevarat , care pune pasiune si care isi plateste un bilet pentru a sustine gimnastica de la ei .
Stiti ca si la concursurile de gimnastica cele mai mici ( alea de pici de 6 ani )se platesc bilete ? Daca i-ati vedea cat suflet pun in sport , cat de mult sacrifica ... Acum doi ani vorbeam poate ca tine .
Am invatat sa-i respect cand am vazut unele lucruri in viata de zi cu zi .

crisloregym
20th August 2009, 22:54
Preferati salile goale din Romania ?

Nu, prefer salile din Franta, Germania, Danemarca, Spania in locul celor din America...si sunt de acord cu Oana...m-am saturat sa tot aud ca vai, americanii in sus, nemtii in jos, francezii la stanga, englezii la dreapta, numai romanii sunt niste prosti...Iaca nu-i asa!!! Romanii sunt destepti, sunt ambitiosi si, nu in ultimul rand, sunt OAMENI...si prefer sa fiu romanca decat un american care nu stie unde este Europa si care nu stie decat de hot-dog si baseball...din ambitie si bun simt s-au nascut Nicolae Paulescu, Petrache Poenaru, Traian Vuia, Aurel Vlaicu, Eugen Ionescu, Emil Cioran, Creanga si multi, multi altii care au facut furori in strainatate (inclusiv o romanca ce a descoperit, impruna cu alti savanti straini, anul trecut, ceva chestii complicate legate de materie...)..asa ca sunt mandra ca sunt romanca!!!!! De la Nadia pana la propria persoana...

Americanii, marea tara cu marea baza de selectie si tot nu au fost in stare sa castige aurul pe echipe decat la ei acasa de cerle mai multe ori...si ne uitam in an post-olimpic in ograda lor si ce vedem la senioare? In afara de cele revenite in activitate? Se vad mai multe? Se vad a fi mai grozave??? Nu cred...desi, asa cum spui si tu, Niagara, au o baza de selectie de 100 d eori mai mare...La baza de selectie, banii si echipamentele care sunt in America, Romania ar fi fost de neintrecut la ORICE competitie in momentul de fata...mi se pare cu adevarat extraordinar ca din 10 oameni sa cuceresti aur pe echipe si inca trei medalii de aur+una de argint si una de bronz (2004); medalie de bronz pe echipe+aur...comparativ cu America, unde din 50 de gimnaste cate au avut (cel putin 24 in faza finala de la VISA), au fost sub noi la JO 2004 (noroc u Carly Patterson, ca in rest...) si abia anul trecut au fost grozavi...dar tot nu au luat cea mai pretioasa medalie...aurul la echipe

niagara64
20th August 2009, 23:16
Nu, prefer salile din Franta, Germania, Danemarca, Spania in locul celor din America...si sunt de acord cu Oana...m-am saturat sa tot aud ca vai, americanii in sus, nemtii in jos, francezii la stanga, englezii la dreapta, numai romanii sunt niste prosti...Iaca nu-i asa!!! Romanii sunt destepti, sunt ambitiosi si, nu in ultimul rand, sunt OAMENI...si prefer sa fiu romanca decat un american care nu stie unde este Europa si care nu stie decat de hot-dog si baseball...din ambitie si bun simt s-au nascut Nicolae Paulescu, Petrache Poenaru, Traian Vuia, Aurel Vlaicu, Eugen Ionescu, Emil Cioran, Creanga si multi, multi altii care au facut furori in strainatate (inclusiv o romanca ce a descoperit, impruna cu alti savanti straini, anul trecut, ceva chestii complicate legate de materie...)..asa ca sunt mandra ca sunt romanca!!!!! De la Nadia pana la propria persoana...

Americanii, marea tara cu marea baza de selectie si tot nu au fost in stare sa castige aurul pe echipe decat la ei acasa de cerle mai multe ori...si ne uitam in an post-olimpic in ograda lor si ce vedem la senioare? In afara de cele revenite in activitate? Se vad mai multe? Se vad a fi mai grozave??? Nu cred...desi, asa cum spui si tu, Niagara, au o baza de selectie de 100 d eori mai mare...La baza de selectie, banii si echipamentele care sunt in America, Romania ar fi fost de neintrecut la ORICE competitie in momentul de fata...mi se pare cu adevarat extraordinar ca din 10 oameni sa cuceresti aur pe echipe si inca trei medalii de aur+una de argint si una de bronz (2004); medalie de bronz pe echipe+aur...comparativ cu America, unde din 50 de gimnaste cate au avut (cel putin 24 in faza finala de la VISA), au fost sub noi la JO 2004 (noroc u Carly Patterson, ca in rest...) si abia anul trecut au fost grozavi...dar tot nu au luat cea mai pretioasa medalie...aurul la echipe



Scoate-l pe Cioran de acolo .El nu se considera roman si-si nega vehement originea .
Sincer eu nu mai sunt atat de patriotarda .
Si eu plecasem la drum tot cu textele astea acum doi ani .Si mi-am schimbat opinia in timp . MI-au castigat respectul .
Si BTW nu numai ca stiu multi unde e Romania dar ne si repecta .

tsupi
21st August 2009, 03:31
Iti spun eu ca stiu unde-i Romania, am cunoscut multi care fac voluntariat acolo, altii care au adoptat copii...
Asa s-a intimplat la Atlanta si n-a dat bine pe scena internationala, dar adevarul este ca ei le-au "cheered" pe gimnastele lor.
In rest, dupa cum unii cred (eronat) ca totul pute in Romania, tot asa sint altii (care de cele mai multe ori nici n-au pus piciorul pe aici) care cred ca americanii sint niste timpiti. Nimic mai fals!

anna.09
21st August 2009, 11:05
Am cam exagerat cu subiectul asta si in special eu...
Vreau doar sa clarific ceva si ma opresc.
Nu am nimic impotriva americanilor si nici vreau sa fiu mai madra de originea mea decat este cazul!
Pur si simplu, publicul american de gimnastica a demonstrat in repetate randuri ('91, '96, '03) ca poate crea o atmosfera nu tocmai placuta pentru ceilalti sportivi (prin incurajarea excesiva si nu tocmai adecvata unei sali de gimnastica a propriilor sportivi), de aceea prefer ca marile competitii sa nu se desfasoare acolo.

ioanavol
21st August 2009, 12:52
N-ai exagerat deloc, Oana. Tu te-ai referit doar la manifestarea publicului de gimnastica american in timpul competitiilor, nu la americani in general.

Acum replica la ce s-a mai zis pe-aici.

Locuiesc de 6 ani jumate in Olanda si stiu ca exista romani din 2 extreme: pe de o parte cei care proslavesc "strainatatea" si de-abia asteapta sa zica ceva de rau de Romania si pe de alta parte cei care dau afara de "patriotism", care se-nfoaie de fiecare data cand li se spune ca altii-s mai buni.

O combinatie de cele doua si un pic de realism cred ca duce la atitudinea corecta.

NU ai cum sa apreciezi pe cei din alta tara fara sa fi fost acolo (si sa stai o perioada), cum nici altii nu ne pot aprecia pe noi fara sa ne vada acasa la noi. (deci, de acord cu Tsupi:))

anna.09
21st August 2009, 13:00
Off..imi pare rau ca am pocit cuvantul "mandra" chiar in propozitia in care era vorba despre originea mea :headbang:

niagara64
21st August 2009, 15:27
N-ai exagerat deloc, Oana. Tu te-ai referit doar la manifestarea publicului de gimnastica american in timpul competitiilor, nu la americani in general.

Acum replica la ce s-a mai zis pe-aici.

Locuiesc de 6 ani jumate in Olanda si stiu ca exista romani din 2 extreme: pe de o parte cei care proslavesc "strainatatea" si de-abia asteapta sa zica ceva de rau de Romania si pe de alta parte cei care dau afara de "patriotism", care se-nfoaie de fiecare data cand li se spune ca altii-s mai buni.

O combinatie de cele doua si un pic de realism cred ca duce la atitudinea corecta.

NU ai cum sa apreciezi pe cei din alta tara fara sa fi fost acolo (si sa stai o perioada), cum nici altii nu ne pot aprecia pe noi fara sa ne vada acasa la noi. (deci, de acord cu Tsupi:))


De acord cu tine . Venisem in Canada profund influentata de cultura si educatia franceza . Locuisem la Paris si raportam oarecum la ce era acolo .
Inca mai iubesc Franta (imi e in suflet ). Dar in timp am invatat sa descopar valorile altui continent pe care il priveam superficial si de departe .
Cele doua extreme sunt si aici dar sunt si multi care stiu sa isi aduca cu ei cultura si traditiile romanesti si sa le adauge la "potul canadian" . La fel si la americani .
Imi iubesc tara , cultura su traditiile dar asta nu ma impiedica sa nu invat sa cunosc si sa respect alte popoare . Chiar daca obiceiurile lor mi se par "barbare". DE exemplu rusii cu pupatul pe gura intre barbati sau intre barbati si femei indiferent de gradul de rudenie . Mi se pare nenatural dar asta nu e un motiv sa nu-i repect ptr ce au valoros .