PDA

View Full Version : White man vs. Black man (subiect de vacanță)



mishu
16th June 2003, 08:46
S-a spus întotdeauna "White man can't jump"... but they shoot well from outside...

Dacă la începuturi albii erau majoritari... a urmat perioada în care negrii au pus stăpânire pe NBA... dar în ultimele sezoane mi se pare că albii au creat un oarecare echilibru... sunt echipe care se bazează în principal pe jucători albi (Dallas e primul exemplu care îmi vine în minte...)...

Poate deveni Novitzki urmașul lui Bird... iar Lebronn îi va călca pe urme lui MJ... și cine va fi mai bun?????

Dorin
16th June 2003, 09:18
Negrii au cred eu avantajul genetic in baschet . Miscarile serpuitoare asemanatoare unui dans sint naturale pentru ei . Albii inalti sint de obicei destul de rigizi in comparatie cu majoritatea celor negrii. Si negrii sint buni la sporturile care cer spontaneitate si rapiditate .Albii sint de obicei superiori tactic si in a fii conducatori de joc .Ma gaindesc la regretatul Drazen Petrovic sau micutul Nikos Gallis. Bird Larry super exemplu.In USA sportul a primit si o stampila neagra si cei de culoare au prioritat asta.Albii cauta mai mult golf , tenis , fotbal etc .Iar in Europa toate cluburile cumpara baschetbalisti negrii de mina a doua pentru ca asa cred ei ca atrag publicul si eventual ridica valoarea echipei .Asa ca deocamdata clar avantaj pentru negrii! :yeah: Dorin

Azur89
16th June 2003, 10:28
Nu sint sigur care e intrebarea ( :rolleyes: ) dar ma grabesc sa dau raspunsul( :P ).

In primul rind chestia cu Dallas, si echipa bazata pe albi, este strict legata de business... Daca pui 3 negri in echipa se va juca iarasi in fata unei sali goale. Ptr. cei care pricep mai greu, Texas in general, si Dallas in special, este un "loc mai special" ptr. po****tia de culoare. Deci nu neaparat talentul au facut ca acolo sa ajunga un mexican, un canadian, un neamt, un chinez, etc. Intimplarea a facut sa aiba si ceva sansa sa descopere si talente. Cit despre Finley, este omul cu care se scot ochii...ma rog, e o chestiune de politica, sa o lasam asa cum e. Tot legat de acest aspect ar fi college-urile din aceea parte, care sint la fel 100% albi. Daca-i vedeti pe astia de la NY St Johns, va spun eu ca nu mai umblati noaptea singuri pe strazi :P .

Legat strict de calitatile naturale, este binecunoscut ca albii sint mai dezvoltati intelectual, in timp ce negrii sint mult mai atletici. Bineinteles, exista si exceptii (Magic sau Jordan) dar de regula, marile staruri din NBA sint copii saraci, crescuti in asa numitele prospecte. Ce sint prospectele? Niste grupari de blocuri construite special ptr. negrii (oficial se foloseste ptr. familii nevoiase, dar nu se sacrifica nimeni sa locuiasca intre ei) unde municipalitatea subventioneaza mare parte din cheltuieli. Sint apartamente sub orice critica, locuri unde se specializeaza marii rai ai zilei de miine, si de unde, atunci cind unul scoate capul in lumea buna e eveniment. Partea pozitiva este ca fiecare "prospect" e dotat cu terenuri de sport. Partea rea, e ca nimeni nu mai bate drumul pina la scoala, ca pot sa se joace si acolo. Nu vreau sa lungesc aceasta poveste, dar e o lista foarte, foarte lunga, incepind cu Iversson, de jucatori care au ajuns in NBA, si afirma ca e mult mai greu ptr. un copil care merge la scoala si este strict supravegheat sa ajunga la un asemenea stadiu pina la virsta de 20 de ani. In schimb, spunea chiar Iversson, el a iesit pe teren la 4 ani, si n-a mai intrat in casa pina cind a aflat unde joaca in NBA. Uni dintre ei, odata ajunsi celebri se mai aranjeaza, mai fac o scoala, recupereaza. Altii insa, ramin tot la acelasi stadiu, ii poti vedea la interviuri. O comparatie intre Robinson sau Duncan, si Marbury este echivalenta uneia dintre Kobe si Muresan.

In sfirsit, care a fost intrebarea? :?

Raptor
20th June 2003, 23:21
Eu n-as zice ca white men can't jump... Un exemplu este Brent Barry care acastigat concursul de slam-dunk din 1996. La fel, sunt destul de multi jumperi buni albi. Jason Williams da slam la inaltimea de 6'1 (1.85) si e alb, asa ca nu e nici o problema. Chestia e cum iti dezvolti musculatura, ce faci in copilarie, daca te intereseaza spectacolul, devatamentul fatza de munca etc. Negrii sunt mai pasionali si isi petrec mai mult timp pe teren si deci, cresc si detenta si alte calitati... Oricum, ei au si atleticism genetic, se spune chiar ca din cauza perioadei de sclavie cand numai cei puternici reuseau sa supravietzuiasca. De altfel, s-a demonstrat ca ei au mai multe fibre de tip fast-twitch IIB anaerobice decat albii in muschi, fibre necesare sariturii si miscarilor rapide.

rasheedkpenny
23rd June 2003, 11:02
Raptore tu ce detenta ai? ... si ce varsta? Eu nu stiu cat am, oricum e peste medie... Varsta: 23 - cam batran, nu??? Mai nou ma doare genunchiul stâng, stângul fiind piciorul de "elevation" pe 1-2. Dunk la 3,05 dau fara prea mari probleme! :P
Tu care progr. de detenta l-ai facut din lista aia de pe site-ul tau? :D

Raptor
25th June 2003, 00:22
Pai scrie si pe site, la sectiunea BALLAZ. Am 1,83m, 72 kg si detenta de cam 80-90 cm... de pe un picior dar foarte slab (vreo 40-50 cm) de pe doua picioare... :rolleyes: dau slam la 3.05 dar destul de greu. Iar programul facut de mine este Raptor's TNT Leg Detonator™, pe care l-am pus chiar azi pe site.

rasheedkpenny
7th August 2003, 11:59
Raptore, ai mai lucrat la detenta? Dai dunk mai usor acum?

Raptor
8th August 2003, 00:55
Lucrez in continuare. Acum fac calf raises si quad blasts pentru gambe/cvadricepsi la picioare si mai multe exercitii pentru "upper-body strenght". Ma tot gandesc cand o sa ma apuc de un program de explozivitate, pentru ca inainte de asta vreau sa fiu bine pregatit muscular. Cat despre slam-dunk, am fost marti in Studentesc de am jucat nitzel streetball si am dat slam la 3.05 afara, unde mi-e frica sa sar (adica e nisip pe jos, poti sa aluneci foarte usor mai ales daca bagi ceva energie in saritura). Totusi, ca sa fie treaba buna, cand am jucat, l-am driblat pe unu (am dat mingea pe langa el) si ala s-a intors sa se uite unde e si mi-a dat un umar in nas si mi l-a strambat!!! :ciocan: /nope/ :x . Mi-a curs sange etc. am plecat acasa, am fost la Policlinica si mi-a zis una de acolo cica "Vezi la chirurgie...!" ... ... ... damn I sayed. Am fost si era inchis pana la urma am stat acasa, sa vad acuma daca-mi trece. Noroc ca anu asta am intrat la Politehnica - Colegiul Tehnic Nr.2 "Automatizari si Tehnica de Calcul" si sa vedem ca cica Politehnica are sala marfa de sport si poti sa intrii in sala si fara sa ai neaparat ora de sport, daca esti student al Politehnicii. Cred ca pe acolo o sa-mi duc veacu' :yeah:

Raptor
8th August 2003, 00:57
Tu ce inaltime / greutate/ detenta ai?

rasheedkpenny
8th August 2003, 10:40
cam 1,85 / 77-78kg/ detenta nu o stiu :(

matalan
2nd March 2004, 17:51
sunt now si vreau sa stiu si eu respre ce programe de detenta este vorba.

Vadim
2nd March 2004, 18:27
1.86m/72 kg - in liceu cand jucam baschet la Dinamo dadeam de sus cu o mana sau alley-up.
Acum 1.86m/76kg, sar inca destul de bine dar nu am mai incercat sa dau de sus pentru ca ultima data cand am jucat baschet am facut o intindere la un muschi de la mana dreapta.
Oricum, adevarul este ca negrii sunt mai atletici, albii nu sar atat. Iar cei care sar cat de cat nu o fac cu naturalete, cu usurinta. Negrii au un schelet mai usor, cu oase mai subtiri, muschii sunt pusi altfel... Asta este. Eu nu m-am evidentiat la baschet prin detenta, ci prin cos. Aveam unul dintre cele mai bune cosuri de 3 din .ro. Dadeam si 8-9 din 10, din pozitii imposibile, cu om pe mine, din saritura etc. Eram mai sigur pe cosirile de la mare distanta decat de cele din caciula, stiam ca nu pot rata. Si acum arunc destul de bine. Daca eram in NBA eram vreun Larry Bird, asa nu stie nimeni de mine :)

Gabriel
2nd March 2004, 19:32
matalan pana iti perfectionezi detenta, poate inveti si putina romana. mult succes !

eu am 1,86 si 102 kile. nu vreau sa dau slam. punctul meu forte sunt aruncarile de 3 p. arunc in stilul lui Sam Perkins, daca va mai aduceti aminte de el.

Jason Williams de la Memphis are 1,85 si este alb. ofera slamul fara probleme. asadar...si albii pot sari.

Raptor
3rd March 2004, 02:40
LOL. Ba baietzi... nu stiu cum sa zic da' va dau eu un film cu Henry Bekkering... care e alb si cred ca e cel mai bun dunker din lume. Zic eu asta care am inca 200 de filme cu slamuri si tot ce vreti voi, AND1 toate volumele, Notic, German Graham, filme de la Streetball.co.uk etc. etc. etc. E, asta e cel mai tare dintre toti. A dat slam de la libere de pe... da... de pe doua picioare!!!!!!!!!!!!!!!!!! I-au dat aia nota 720445 (adica ce cifre au gasit si ei pe acolo lol). Bine... mai e si Kadour Ziani de la SLAMNATION... care la 1.78 da cubaneza, da tot ce vrei si sare de pe 1 picior... Dar sunt foarte multe de spus si in legatura cu detenta... stiu atat de multe chestii ca daca incep nu ma mai opresc lol. Na un sfat ieftin - frecarea genunchilor pentru 30 de secunde iti da vreo 2 cm in plus daca sari in urmatoarele 5-10 secunde. BLA

rasheedkpenny
3rd March 2004, 10:41
Raptore, cu prima ocazie sa-mi spui si mie niste tips-uri cu privire la incalzirea inainte de dunk-uri... poate mai creste putin! :D

Vadime, Gabriele, când bagam un baschet?

Vadim
3rd March 2004, 11:48
Raptor, nu am auzit niciodata de baiatul asta, dar din cate spui tu pare ceva de capul lui. In ce an dadea el dunk de pe doua picioare de la linia de libere?
Rashhed si Gabriel, jucam weekendul viitor, daca esti prin Bucuresti. Poate e frumos si mergem undeva in aer liber, daca nu poate vorbesc si gasim o sala.

Gabriel
3rd March 2004, 11:58
eu nu am mai jucat basket din 1999. doar ping-pong joc, daca vretzi. la basket nu ma bag.

Vadim
3rd March 2004, 11:59
La ping-pong nu te-as sfatui, am facut 7 ani profesionist si il am in sange. Baschet am facut mai putin, asa ca mai am sansa, desi chiar daca nu am jucat de 6 ani am intrat pe teren acum doua saptamani si intrau mingile ca proastele in cos.

rasheedkpenny
3rd March 2004, 13:39
Raptor, nu am auzit niciodata de baiatul asta, dar din cate spui tu pare ceva de capul lui. In ce an dadea el dunk de pe doua picioare de la linia de libere?
Rashhed si Gabriel, jucam weekendul viitor, daca esti prin Bucuresti. Poate e frumos si mergem undeva in aer liber, daca nu poate vorbesc si gasim o sala.

Eeh... nu da dunk de la libere! Sare destul de bine, si are dribling gen And1!
Jucam, daca e frumos afara! Oricum daca nu vine Gabriel nu mai are acelasi farmec... parerea mea! Poate-l chemam si pe Azur! Se urca in avion si repede-repede trage o fuga pâna in Romania! Si pâna la urma cum ramâne cu baschetul? /hello

Vadime, acum 2 sapt., când ai jucat baschet, ai bagat Jordan-urile la treaba? :rolleyes:

Observ ca suntem offtopic! Gabriele, daca ai timp si chef muta mesajele offtopic de aici pe un nou thread...

Raptor
3rd March 2004, 23:55
Hmmm... pai eu pot sa inchiriez sala, dar numai daca ne strangem 12 oameni... si e 250.000 pe luna, de 4 ori 3 ore adica 12 ore in total. 250.000 de persoana bineinteles. Anyway, eu acuma joc in POLI ca tot ma "mai" duc si pe la scoala acolo si... daca vreti ne intalnim acolo. BLA BLA BLA. Sau poate aveti alta idee mai buna...

(Edit) Henry Bekkering da slam de pe doua de la libere. Am filmu cu el acasa tras de la www.streetball.co.uk. Ba mai mult, e cu picioru stang in spatele liniei de la libere cu vreo juma de metru LOL. A, si dupa asta primeste nota 72047 sau asa ceva. HAHA :yeah: :O :evil: :ok: :ciocan:

Vadim
4th March 2004, 08:45
Da, in Poli daca e frumos. Si eu jucam acolo mai demult.
Nu am scos Jordanurile inca, am jucat cu niste adidasi cu care mi-am bulit o unghie la picior :(.

rasheedkpenny
4th March 2004, 10:12
D'abia astept ... oricum pâna vine primavara pe bune mai e ceva! Ziceau la meteo ca o sa ninga in WE asta! Probabil o sa merg la Bv, dar in WE urmator, daca e frumos jucam un baschet afara!

Vadime, cu ce il ademenim pe Gabriel afara din bârlog, si cum il fortam sa vina pâna in Poli ca sa jucam un baschet? :D

MadSkillz
13th April 2004, 21:52
Si ce daca Brent Barry o da de la libere? Pentru fiecare alb care o da de la libere, eu gasesc 10 colorati.
Si ce daca Bekkering cu Millan sunt fantastici? Si ce daca o da Jason Williams de sus fara probleme?
Paul Helcioiu are vreo jena?Si e la fel de inalt si de alb.Dar nu se compara cu Wayne Clark...care e doar un negru de mana a doua,daca nu a treia.
Am un tovaras la fel de alb ca mine care da toata gama de dunk`uri, si tot in jur de 1.85 are.Asta nu inseamna ca albii sar la fel de mult ca negrii.
Iar musculatura negrilor nu cred ca se datoreaza atat perioadei de sclavie de acum 200 de ani, cat originilor africane.

Raptor
13th April 2004, 22:35
De fapt, ca sa raspund direct, negrii "AU FIBRA IN EI" din cauza a ce mananca (mancau in Africa). Fiecare mancare are partea ei de proteine / carbohidrati / grasimi etc. Apoi este stilul european de mancare (daca se poate zice asa) si stilul asiatic. De asemenea, NEGRII TRAG MAI MULT DE FIARE si, probabil, au o pasiune mai mare pentru joc prin insasi natura lui/lor. Deci dedica mai mult timp pentru musculatura/detenta/spectacol etc iar albii catre aruncare bla. Este foarte simplu. Nu conteaza cantitatea de melanina (pigment) din tegument.

MadSkillz
13th April 2004, 23:22
Negrii sar mai sus si alearga mai repede

BogdanP
21st April 2004, 21:35
au oasele mai subtiri si mai usoare?(negrii)

Raptor
21st April 2004, 22:26
De fapt se pare ca au tendonul lu' Ahile mai lung bla. Dar sa fim seriosi nu toti negrii sunt atletici. Adica vezi si burtosi din aia de abia se taraie lol. Dar cand vine vorba sa faca treburi atletice atunci... :P . A, si in plus au... erm... Glutaeus Maximus bine dezvoltatii (adica muschii fesieri).

Heath Scumm
27th April 2004, 14:01
aici am scris ieri ceva de marko milic....acum nu mai apare nimic ....sunt foarte nemultzumit!!!!

Heath Scumm
27th April 2004, 14:03
aici am scris ieri ceva de marko milic....acum nu mai apare nimic ....sunt foarte nemultzumit!!!!

plus ca au trecut aproape 5 minute de cand am postat ultimul mesaj shi imi apare

"The following errors occurred when this message was submitted:
Sorry! The administrator has specified that users can only post one message every 45 seconds."

Incercatzi sa rezolvatzi problema!!!!!!!!!!!!

Heath Scumm
27th April 2004, 14:06
am scris mesajul o singura data si au aparut 2 mesaje............cum e posibil...nu am apasat post reply....sunt sigur de asta....nu sunt nici paranoic,nici senil!!!!!

rasheedkpenny
28th April 2004, 09:55
Au fost niste probleme cu forumul in ultimile doua-trei zile... fii si tu mai intelegator!

Heath Scumm
28th April 2004, 15:58
ideea e ca am postat foarte mult.......sunt intzelegator shi nu ma iau de nimeni......sunt doar putzin frustrat!!!!

rasheedkpenny
28th April 2004, 16:46
Si eu am postat, si nu mai imi apar mesajele! Asta e!
Ca sa revin on-topic... negrii sar ... e in natura lor! Putem doar sa ne consolam ca suntem mai buni in alte sporturi! :(

Heath Scumm
5th May 2004, 15:56
mdeah.........cum ar fi biliardul sau golful...sau formula 1 care oricum nu e un sport!!!

thekobe
5th May 2004, 21:51
tiger woods

r0bby
6th September 2006, 12:25
daca sar organiza un concurs intre cel mai bun sladunker white shi cel mai bun slamdunker black cine ar invinge..putem spune un duel jason richardson-henry bekkering?:thinkso:

just2play
6th September 2006, 13:56
iar o sa-ti zica caseta ca nu stii sa pui cratima:))

r0bby
6th September 2006, 14:18
mie nu imi pasa de caseta..daca nu are alta treaba(deobicei nu are) poate sa ma critice..daca asta ii e menirea in viata ...bravo lui!:ok:

Kobe24
6th September 2006, 14:29
ar trebui sa-ti pese de tine....
din cate se pare...nu prea stii sa scrii;)

caseta
6th September 2006, 15:31
mie nu imi pasa de caseta..daca nu are alta treaba(deobicei nu are) poate sa ma critice..daca asta ii e menirea in viata ...bravo lui!:ok:

a vorbit ignoranta.
felicitari pujtiule. ejti viitoru tarii. din pacate, viitoru se pare ca e cam de kkt.
:headbang: :headbang:

cum ar zice chris rock: "you don't care about that shit. you like to keep it real. real dumb".

r0bby
6th September 2006, 15:32
auzi mertine nu am chef sa ma cert cu tine..threadu asta nu e pentru certuri..dar spre mirarea ta(asa va fi)am 10 la romana..asa ca nu mai judeca oamenii daca nu ii cunosti. p.s.:nu stiu de ce va abateti de la intrebarea mea cu fel de fel de prostii?:confused:

caseta
6th September 2006, 15:34
auzi mertine nu am chef sa ma cert cu tine..threadu asta nu e pentru certuri..dar spre mirarea ta(asa va fi)am 10 la romana..asa ca nu mai judeca oamenii daca nu ii cunosti. p.s.:nu stiu de ce va abateti de la intrebarea mea cu fel de fel de prostii?:confused:

deci au dreptate aia care zic ca s-a dus dreq scoala ....
pacat .... mare pacat.
oh, well. aia e. alt culegator de capsuni pt spania.

r0bby
6th September 2006, 15:37
culegator o sa ajungi tu cu atitudinea asta!

Sharkie
6th September 2006, 15:54
tu vezi mah cati ani are caseta ? :)

caseta
6th September 2006, 16:14
lol sharkie .... incep sa ma simt bosorog.
:happy :D

cit despre pujtiu asta .... si io si altii am incercat sa ii spunem frumos. daca nu intelege si e figurant .... e spaga lui. dar daca peste 20 de ani cind io o sa fiu un pensionar obosit vine la intersectie sa iti spele parbrizu, io zic sa nu ii dai nici un ban ... :evil:

za_horse
6th September 2006, 21:52
/off topic: Caseta, Sharkie, Mertin, Just2Play lasati-va pagubasi R0bby e clar rankist vrea sa va detroneze la posturi, n-aveti nici o sansa si nici n-aveti habar de baschet sau de gramatica, capsunari nenorociti ... :P
/off topic2: R0bby baiatule tine-o tot asa ca se dau premii secrete pentru cei care conduc forumul la dezgropat threaduri inchise, deschis topicuri aiurea sau postat numai pentru "rank". :headbang: cum ar zice englezo-americanii: get a life! :rosu:
/on topic: white man & black man ies cel mai castigati cand conlucreaza, vezi cazurile: stockton - malone, bird - parish, nash - oricine :D etc.
/on topic2: se apropie scoala, sper ca pe 15 septembrie inchide cineva topicul asta care era "de vacanta"

Raptor
6th September 2006, 22:05
No sir. Cica e greva la scoala.

KingMJames
6th September 2006, 22:15
nu cred ca o sa intre prea multi profi in greva anul asta,dc e...dar tot o inchidere de topic ar fi binevenita...

Raptor
6th September 2006, 22:49
Hell no. Vrei pe urma sa se umple alelalte de spam? :D

Muad Dib
6th September 2006, 23:06
din pacate cum e putzulica asta cam asa sunt toti d generatia lui: ignoranti, "destepti"(cik asa ii numesc profii, ei sunt cei mai ai draq d destepti din romania shi o sa n salveze d la saracie :rolleyes: ) aa shi mai ales..cu mult mult mult tupeu...e o splendoare sa ii vezi cum umbla cu mobilele agate d gat cum ta-su shi ma-sa l fac toate poftele ca singura lor rasplata d la astia sa fie: nu-mi place asta vreau alta!!!
PS: nu conteaza nota..conteaza ce ai in creieras :D..shi nu prea ai multe

Raptor
6th September 2006, 23:11
Nota e irelevanta. Va spun asta din proprie experienta.

KingMJames
7th September 2006, 09:09
acu sincer,ce m-a deranjat la robi bubble e treaba cu 'dezgropatul de threaduri inchise, deschis topicuri aiurea sau postat numai pentru "rank" ',ca sa-l citez pe za_horse,precum si cel mai important lucru,faptul ca nu isi vede lungul nasului cand vbeste cu ai mult mai mari ca el...caseta de ex are 27 de ani...frate-miu are 26 si spre binele meu,m-a invatat cu o palma dupa ceafa cand eram mic,pt ca acum sa nu imi iau bataie serioasa cand ies din casa....si bine mi-a mai prins palma aia dupa ceafa....asa ca,robi,cauta pe cineva sa ti-o administreze...iti trebe o supradoza,cat mai curand...;)

Irimus
7th September 2006, 10:12
pai poate are si robby asta vreo ..45 de ani...

Raptor
7th September 2006, 12:54
Nop. Are 12. Ne-a comunicat acest aspect la inceputurile sale glorioase pe acest forum. Pana una alta e la un click departare de ban.

KingMJames
7th September 2006, 13:09
stiam de faza cu 12 ani de la raptor...a mai zis el pe un topic...altfel nu imi permiteam dc era mai mare...;)

just_me
8th September 2006, 22:55
(Edit) Henry Bekkering da slam de pe doua de la libere. Am filmu cu el acasa tras de la www.streetball.co.uk. Ba mai mult, e cu picioru stang in spatele liniei de la libere cu vreo juma de metru LOL. A, si dupa asta primeste nota 72047 sau asa ceva. HAHA :yeah: :O :evil: :ok: :ciocan:

henry bekkering e dovada clara ca diferente exista(din punctul meu de vedere)doar ca mentalitate de joc, ca fel de abordare a jocului..negrii isi doresc mai mult sa dea de sus si pentru ei sa aplice un facial pivotului advers e aproape totul(dupa victorie cred)..eu de ex de fiecare data cand joc, chiar cu jucatori mai buni si in meciuri mai serioase, incerc sa-mi creez ocazii de slam pur si simplu ca ma simt super bine cand dau de sus

in fine negrii au ceva mai multe fibre cu contractie anaeroba, au in spate o intreaga istorie de exercitiu fizic(sprint cu mosierii dupa ei-calare)dar problema e ca multi albi se uita la inelu' ala si zic NU POT..dup'aia vad pe unu ca poate si incep:"moamaaa, ce program ai facut?" si astia sunt in general pustani..iesiti dreq si jucati baschet si daca vreti sa dati de sus incercati pana va iese(Rogojan asa a facut)

just_me
8th September 2006, 23:06
Si ce daca Brent Barry o da de la libere? Pentru fiecare alb care o da de la libere, eu gasesc 10 colorati.
Si ce daca Bekkering cu Millan sunt fantastici? Si ce daca o da Jason Williams de sus fara probleme?
Paul Helcioiu are vreo jena?Si e la fel de inalt si de alb.Dar nu se compara cu Wayne Clark...care e doar un negru de mana a doua,daca nu a treia.
Am un tovaras la fel de alb ca mine care da toata gama de dunk`uri, si tot in jur de 1.85 are.Asta nu inseamna ca albii sar la fel de mult ca negrii.
Iar musculatura negrilor nu cred ca se datoreaza atat perioadei de sclavie de acum 200 de ani, cat originilor africane.

poate wayne are game de mana a 3a da' la jumping si athleticism cam rupe curu'..
albii nu sar ca negrii(desi sunt exceptii) pt ca nu asta e jocu' lor..pentru albi o oferita puncteaza la fel ca un dunk
originile africane nu cred ca au vreo treaba..zi-mi 5 sprinteri africani si iti numar 30 de americani(cu google)..africanii sunt buni pe probe de semi fond/fond..saritorii in lungime si sprinterii cei mai buni sunt afroamericani
si despre cat sar albii..cei mai buni saritori in inaltime sunt albi, kadour ziani sare pe la 1,25-1,30(fara caterinca am vazut un film cu el cu fruntea peste inel)si mai e un alb in slamnation care da ridere peste cativa oameni aplecati

delimitarea intre albi si negri e fortata, gresita si mai ales INUTILA
nu pot fi comparate detentele atata timp cat negri pe asta se bazeaza iar albii pun baza in altele..deci nu prea are rost comparatia albii sar mai putin(am vazut undeva ca Kobe are 35" detenta..pai io cam tot atat sar si nu m-am antrenat nici pe departe cat el..fata de el pot spune ca aproape nici n-am incercat pana acum)
uitati-va la antoine walker..fooarte atletic..mare jumper:)
ma rog, subiectu' asta e cam fara rost ca discutiile si pctele de vedere sunt multe dar si arhicunoscute

cgrecu
9th September 2006, 01:02
no offense, da parca nu cred ca tu sari cit kobe ... :)

legat de albi vs negri, mie mi se pare destul de evident ca negrii sunt superiori albilor dpdv fizic si albii sunt superiori dpdv intelectual. Chestia asta insa nu inseamna nimic, majoritatea albilor sunt mai deshteptzi decit majoritatea negrilor, dar si majoritatea negrilor sunt mai deshteptzi decit majoritatea albilor ... pare un paradox, dar nu e. E o chestie de genul intervalul [90-120] si intervalul [92-122], in medie numerele din al doilea sunt mai mari , dar pentru 98% din numerele din primul exista cel putzin un numar din al doilea interval care e mai mic ... E posibil ca diferentzele sa fie la nivel genetic, albii si negrii sa fi evoluat pe cai putzin diferite, lucru care ar explica si avantajul fizic ... In baschet fizicul primeaza mai mult ca in alte sporturi, cum ar fi fotbalul unde inaltzimea chiar nu prea conteaza. Intelectual vorbind, majoritatea sporturilor nu necesita cine shtie ce IQ. Faptul ca proportzia albi/negri e mult mai mare pe posturile 1-3 decit pe 4-5 se justifica probabil prin faptul ca fiind dezavantajatzi fizic albii s-au adaptat prin dezvoltarea jocului periferic, daca nu ai nici o sansa sub panou atunci ramii pe margina semicercului ... Jucatorii care joaca pe marginea semicercului au o viziune mai buna asupra terenului si incet incet ishi dezvolta abilitatzi de playmaker pentru ca se obishnuiesc sa paseze mingea mai des. Prin urmare e normal ca cei dezavantajatzi fizic sa exceleze in alte capitole, altfel nu ar ajunge in nba. Nash cu fizicul lui nu ar fi avut nici o sansa daca nu ar fi fost exceptzional ca pg, la fel si stockton sa zicem. Asta nu inseamna ca doar cei rahitici pot fi buni pg, doar ca cei rahitici au mai multe "incentives" sa se specializeze pe pozitzia respectiva, ca altfel nu au sanse ...

caseta
9th September 2006, 03:29
din cite am citit nici toti negri nu sunt la fel de buni saritori. citeam pe undeva apropo de recrutarea de prospecte pt nba si se spunea ca sunt fo 3-4 tari africane de unde vin cei mai buni saritori. daca nu ma insel, tarile respective erau invecinate si printre ele se aflau: congo si sudan, poate si kenya .... da nu-s 100% sigur.

de altfel daca te uiti cu atentie exista diferente destul de mari intre po****tia africana din diverse zone ale continentului. la fel cum in europa sunt nordicii si mediteraneeni diferiti ca fizionomie, si la ei cred ca e cam acelasi lucru. in mod sigur conteaza enorm relieful, clima, modul de viata. cred ca sunt diferente de la trib la trib si diferentele cresc cu cit triburile sunt despartite de o distanta mai mare.

daca te uiti chiar in nba la diferiti negri, o sa vezi ca intre unii sunt diferente enorme de culoare. spre ex ben wallace e unul dintre cei mai negri negri pe care i-am vazut. altii insa sunt mai "spalaciti". eu cred ca asta se datoreaza faptului ca dpdv istoric ei provin din zone diferite ale africii si chiar daca s-au amestecat intre ei in US unde deja nu mai stie nimeni care din ce trib se trage, totusi informatia genetica nu se pierde asa usor.

inca o chestie interesanta: daca tin bine minte ce am vazut la tv, e un trib numit maasai care traieste in kenya si tanzania. sunt inalti, un pic desirati si poarta in general haine rosii. am vazut o ceremonie a lor, sau un dans .... la un moment dat faceau niste sarituri de pe loc de pe 2 picioare .... si zau ca sareau mult. toti.

asa ca eu cred ca conteaza mult si din ce trib se trag, nu numai faptul ca sunt din africa.

tot in ideea asta - luol deng se trage din tribul dinka, trib localizat in sudan si din care se tragea si manute bol. dinka sunt renumiti pt ca sunt in general f inalti. din cite am citit pe wiki, vad ca sunt more or less inruditi (sau din aceeasi familie de triburi) cu maasai.

si mai cred ca ar fi tare interesant de vazut de unde provin toti astia care sar mult (spre 1m 50). probabil ca prin comparatia ADN-ului cu mostre din mai multe regiuni ar putea sa se vada .... poate asa s-ar lamuri daca negri in general sar mult, sau pur si simplu doar unii dintre ei. ca faptul ca sunt in general mai atletici decit albii .... eu zic ca e de necontestat :D

BAK
9th September 2006, 03:59
cred ca caseta are dreptate. din cate stiu eu (cred ca de pe la scoala sau college) un individ are anumite caracteristici care rezulta din doua motive principale plus o sumedenie de alti factori. adica fiecare persoana e cum e datorita geneticii-(1) si a mediului(societatii) in care traieste-(2)..... caseta s-a axat in principal pe (1)....am sa spun si eu cate ceva(pareri personale) despre (2)........majoritatea jucatorilor de culoare afro-americani (heh) provin din familii dezbinate, cartiere de iti vine sa o iei la fuga cand treci prin ele...deci in general majoritatea dintre ei sunt ghetto....acolo degeaba o pui de trei daca nu o stii baga de sus, degeaba stii fundamentals daca nu dai cate 3 capace pe meci......ei de mici admira acest gen de joc.....chiar daca poate nu e cel mai bun mod de a castiga un meci, cand o dai de sus de 10 ori intrun meci in high-school automati ti-ai castigat simpatia a 1000 de persoane....cand o dai de sus de 10 ori pe meci in college deja capeti si mai multa atentie...etc.etc. astfel, o intreaga generatie de puradei de culoare pornesc de mici cu ideea ca mai bine o dau de sus decat un amarat cos oferit si astfel altfel se antreneaza si altfel vad ei jocul...... daca de mici isi antreneaza aceste calitati si pe parcurs le tot practica pana ajung la un nivel in care pur si simplu plutesc....acum nu zic ca absolut toti care incep de mici sa sara vor ajunge dunkeri, insa cu sigurantza vor sarii mai sus decat albii

cgrecu
9th September 2006, 07:03
no offense, da cind eram mai prunc si jucam baschet pe la scoala si prin alte locuri, daca venea unu de dadea slam de sus si eu cadeam in cur de admiratzie ... realitatea e ca (asha cum zicea cuban, ca sa ii placa la caseta :) ) baschetul american e axat pe spectacol si e mult mai spectaculos sa vezi pe carter ca sare pe weis decit sa vezi pe nush care lituanian ca le indeasa de la 3 puncte ... mediul ca mediul, sa shtii ca si hispanicii sunt la fel de saraci ca si negrii, dar nu prea ii vezi sa exceleze prin atleticism ...

BAK
9th September 2006, 08:44
... mediul ca mediul, sa shtii ca si hispanicii sunt la fel de saraci ca si negrii, dar nu prea ii vezi sa exceleze prin atleticism ......
nu stiu daca brazilienii sunt considerati hispanici sau portuspanici:rolleyes: dar ideea este aceeasi...... dar ai uitat de mostenirea genetica de care am pomenit.....hispanicii nu sunt negrii:headbang: ......in afara de cubanezi si de portoricani(care sunt destul de buni la baschet,nu?)

just_me
9th September 2006, 10:42
din cite am citit nici toti negri nu sunt la fel de buni saritori. citeam pe undeva apropo de recrutarea de prospecte pt nba si se spunea ca sunt fo 3-4 tari africane de unde vin cei mai buni saritori. daca nu ma insel, tarile respective erau invecinate si printre ele se aflau: congo si sudan, poate si kenya .... da nu-s 100% sigur.

de altfel daca te uiti cu atentie exista diferente destul de mari intre po****tia africana din diverse zone ale continentului. la fel cum in europa sunt nordicii si mediteraneeni diferiti ca fizionomie, si la ei cred ca e cam acelasi lucru. in mod sigur conteaza enorm relieful, clima, modul de viata. cred ca sunt diferente de la trib la trib si diferentele cresc cu cit triburile sunt despartite de o distanta mai mare.

daca te uiti chiar in nba la diferiti negri, o sa vezi ca intre unii sunt diferente enorme de culoare. spre ex ben wallace e unul dintre cei mai negri negri pe care i-am vazut. altii insa sunt mai "spalaciti". eu cred ca asta se datoreaza faptului ca dpdv istoric ei provin din zone diferite ale africii si chiar daca s-au amestecat intre ei in US unde deja nu mai stie nimeni care din ce trib se trage, totusi informatia genetica nu se pierde asa usor.

inca o chestie interesanta: daca tin bine minte ce am vazut la tv, e un trib numit maasai care traieste in kenya si tanzania. sunt inalti, un pic desirati si poarta in general haine rosii. am vazut o ceremonie a lor, sau un dans .... la un moment dat faceau niste sarituri de pe loc de pe 2 picioare .... si zau ca sareau mult. toti.

asa ca eu cred ca conteaza mult si din ce trib se trag, nu numai faptul ca sunt din africa.

tot in ideea asta - luol deng se trage din tribul dinka, trib localizat in sudan si din care se tragea si manute bol. dinka sunt renumiti pt ca sunt in general f inalti. din cite am citit pe wiki, vad ca sunt more or less inruditi (sau din aceeasi familie de triburi) cu maasai.

si mai cred ca ar fi tare interesant de vazut de unde provin toti astia care sar mult (spre 1m 50). probabil ca prin comparatia ADN-ului cu mostre din mai multe regiuni ar putea sa se vada .... poate asa s-ar lamuri daca negri in general sar mult, sau pur si simplu doar unii dintre ei. ca faptul ca sunt in general mai atletici decit albii .... eu zic ca e de necontestat :D

hai s-o dau si io ca robby..
cam ai dreptate..stiam de pe la geografie sau asa ceva ca media de inlatime la barbatii sudanezi e pe la 187-190 cm

ca detenta e vorba de ce faci de cand esti mic..ce mentalitate ai, approach etc. de ex io in copilarie eram poreclit "cangur"(fara caterinca..oricum suna de kkt:headbang: )

just_me
9th September 2006, 10:49
cred ca caseta are dreptate. din cate stiu eu (cred ca de pe la scoala sau college) un individ are anumite caracteristici care rezulta din doua motive principale plus o sumedenie de alti factori. adica fiecare persoana e cum e datorita geneticii-(1) si a mediului(societatii) in care traieste-(2)..... caseta s-a axat in principal pe (1)....am sa spun si eu cate ceva(pareri personale) despre (2)........majoritatea jucatorilor de culoare afro-americani (heh) provin din familii dezbinate, cartiere de iti vine sa o iei la fuga cand treci prin ele...deci in general majoritatea dintre ei sunt ghetto....acolo degeaba o pui de trei daca nu o stii baga de sus, degeaba stii fundamentals daca nu dai cate 3 capace pe meci......ei de mici admira acest gen de joc.....chiar daca poate nu e cel mai bun mod de a castiga un meci, cand o dai de sus de 10 ori intrun meci in high-school automati ti-ai castigat simpatia a 1000 de persoane....cand o dai de sus de 10 ori pe meci in college deja capeti si mai multa atentie...etc.etc. astfel, o intreaga generatie de puradei de culoare pornesc de mici cu ideea ca mai bine o dau de sus decat un amarat cos oferit si astfel altfel se antreneaza si altfel vad ei jocul...... daca de mici isi antreneaza aceste calitati si pe parcurs le tot practica pana ajung la un nivel in care pur si simplu plutesc....acum nu zic ca absolut toti care incep de mici sa sara vor ajunge dunkeri, insa cu sigurantza vor sarii mai sus decat albii

mai uita-te la meciuri sa vezi cam cate slam-uri sunt
oamenii l-au vazut pe Carter in colegiu, l-au vazut pe LeBron in liceu si gata..toti negri fac concurs de dunk in meciuri de colegiu..nu e chiar asa..sunt totusi 10 oameni pe terenul ala, e destul de greu sa prinzi ocazii..si oricum ganditi-va ca oamenii aia care dau frecvent de sus sunt pe la concursuri de dunk au inltimi peste 1,96 m..aia de sub 1,90 ca francis, starbury, iverson, robinson,webb, starks, kenny smith, kevin johnson sunt foarte explozivi nativ..si poate iverson e in plus aci ca desi are 1,83m se leaga la sireturi fara sa flexeze genunchii

Raptor
9th September 2006, 11:54
De altfel Iverson a fost la dunk contest in 96 sau 97, dar a fost accidentat si n-a mai participat...

Vorbeam mai demult cu cineva care imi zicea "eu nu fac sala de fortza ca raman mic, n-ai vazut aia de la haltere ce mici sunt?". Si eu ii raspundeam (spre dezacordul tuturor celor de fatza): "Nu sunt mici pentru ca fac haltere, fac haltere pentru ca sunt mici".

Cam asa zic eu ca e si cu negrii. Nu toti negrii ajung in NBA, you know. Uitati-va la Wayne Clark... unul din cei mai buni dunkeri din lume la ora actuala. Sau la Earl Manigault. Sau la Michael Wilson. Sau la Demetrius Mitchell. Sau la (... lista poate continua).

Cei care ajung sa joace in NBA in general joaca bine pentru ca joaca in NBA, si nu joaca in NBA pentru ca joaca bine. Totusi, aici astia doi parametrii sunt mai interdependenti decat exemplul cu halterele.

CE VREAU SA ZIC E CA => din 5 negrii (patru burtosi de 100 kg la 1.50 si unu atletic), cel atletic are sansa sa ajunga sa joace basket daca va munci si il va pasiona. In general, pasiunea e acolo "nativ", dar munca... :rolleyes:. De asta zic ca ar trebui sa apreciem fiecare jucator din NBA pentru ca nu e chiar asa usor sa ajungi acolo. Cat despre partea atletica... uitati-va la Vince ce dadea cand avea 90 de kg si juca in colegiu sau liceu si ce a dat cand a intrat in NBA si a pus muschi pe el (102 kg a avut la un moment dat)... si a fost antrenat asa cum trebuie de antrenori strength&conditioning calificati (desi... daca e sa ma intrebati pe mine... nu prea sunt multi antrenori pentru "atletic part" inteligenti in "western block").

virtual
9th September 2006, 12:34
[QUOTE=Raptor;790480]
Cei care ajung sa joace in NBA in general joaca bine pentru ca joaca in NBA, si nu joaca in NBA pentru ca joaca bine. Totusi, aici astia doi parametrii sunt mai interdependenti decat exemplul cu halterele.

CE VREAU SA ZIC E CA


Raptor, chiar nu stiu ce ai vrut sa zici. Cred ca ai vrut sa spui ca ajung in NBA fiindca joaca bine si nu ca joaca bine, fiindca sunt in NBA. Detail sau pune si tu niste virgule.
No offence!

Raptor
9th September 2006, 13:05
Ma refer, chiar daca initial poate ca au ajuns in NBA pentru ca s-au afirmat intr-un fel sau altul, joaca bine pentru ca asta e meseria lor si pentru ca au muncit sa ajunga acolo. Si pentru ca cerintele sunt foarte drastice, numai cei care muncesc si care indeplinesc cerintele ajung in NBA. Poti sa sari cat Wayne Clark si sa nu ajungi in NBA (dovada - el insusi).

Si ca sa ma refer strict la subiect, sunt destui negri "un-athletic" dar si destui albi atletici.

MadSkillz
9th September 2006, 14:36
Gimnastele sunt mici pentru ca fac gimnastica sau fac gimnastica pentru ca sunt mici ?

Raptor
9th September 2006, 15:07
Fac gimnastica pentru ca sunt mici.

Jason Kidd
9th September 2006, 15:08
Raptore, nu sint chiar un expert in conditioning, insa e general acceptat ca pina la o virsta in care scheletul s-a oprit din crestere, nu e tocmai recomandat sa ridici greutati. In general se spune ca asta e unul din motivele pentru care apar mai tirziu probleme, in special la lower back. Vezi McGrady, care, in afara calitatilor native, a plusat cu greutati inca din primii ani de liceu.
Sigur ca sint exceptii, insa se pare ca inainte de a te apuca sa ridici greutati (ma refer in special la exercitiile pentru upper body, care sint la fel de importante ca si cele ptr grupele de muschi destinate cresterii detentei), e bine sa isi cladesti un suport muscular in zona lower back. Majoritatea exercitiilor clasice nu se focus pe grupele alea de muschi. E o chestie folosita si in terapia ne-sportiva pentru cei care au dureri de "shale". In loc sa le dea buline si bai la Techirghiol si Sarata Monteoru, le recomanda sa isi fortifice muschii care tin partea de jos a coloanei. 90 % se fac bine.

MadSkillz
9th September 2006, 15:56
Fac gimnastica pentru ca sunt mici.

Si la 5 ani sau cand incep ele gimnastica, e clar cine nu va creste peste 1.50 nu?

Stiu 2 surori gemene dintre care doar 1 a facut gimnastica. Ghici care are 1.50 si care are 1.70.

caseta
10th September 2006, 01:32
Si la 5 ani sau cand incep ele gimnastica, e clar cine nu va creste peste 1.50 nu?

Stiu 2 surori gemene dintre care doar 1 a facut gimnastica. Ghici care are 1.50 si care are 1.70.

aia mai scunda ?!
:drak:

Raptor
10th September 2006, 02:45
Pai, aia care a crescut nu a mai fost buna si deci nu a fost selectata. Dar nu e o regula. Nu inseamna ca daca esti inalta nu mai poti sa faci gimnastica sau daca esti mic nu poti sa joci basket. So... :rolleyes:

Cat despre lower back... cred si eu ca daca faci exercitii aiurea... exagerezi, nu le faci corect, cresti greutatea in detrimentul corectitudinii miscarii etc o sa apara "side-effects". Ca nu a facut McGrady exercitii pentru lower-back nu am de unde sa stiu si nici tu nu ai, dar daca nu a facut asta nu e neaparat vina lui ci a celor care l-au antrenat.

just_me
10th September 2006, 11:09
svetlana horkina(nu stiu daca am scris corect da' mi-e lene sa caut) are aproape 1,80 si a luat mereu podiumul la toate competitiile importante

virtual
10th September 2006, 11:14
Si ce frumoasa e...

Raptor
10th September 2006, 14:57
svetlana horkina(nu stiu daca am scris corect da' mi-e lene sa caut) are aproape 1,80 si a luat mereu podiumul la toate competitiile importante

Exact. Svetlana Khorkina.

just_me
11th September 2006, 20:32
p'aproape..in orice caz ideea era ca nu exista o regula stricta in privinta ce pot face oamenii(delimitari legate de rasa bla bla)..conteaza in primul si in primul rand sa vrei destul de mult

BAK
11th September 2006, 21:11
mai uita-te la meciuri sa vezi cam cate slam-uri sunt
oamenii l-au vazut pe Carter in colegiu, l-au vazut pe LeBron in liceu si gata..toti negri fac concurs de dunk in meciuri de colegiu..nu e chiar asa..sunt totusi 10 oameni pe terenul ala, e destul de greu sa prinzi ocazii..

no meri ma de aici....probabil ca ai fost tu si ai vazut meciuri de college sau l-ai vazut pe lebron in highschool.....cand o echipa de genul are o vedeta atunci sa stii ca aproape tot jocul lor axat pe acea persoana.....lebron de ex....la negrii le place spiritul de turma...daca unul o da de sus, alti 10 puradei care l-au vazut vor incerca si ei sa faca acelasi lucru cand o sa ajunga sa aiba posibilitatea

MT
12th September 2006, 00:23
svetlana horkina(nu stiu daca am scris corect da' mi-e lene sa caut) are aproape 1,80 ...
:D
Fa-ti un bine si cheama un meseriash sa-ti regleze tembelizorul (V-size) pentru ca alungeste (http://svetashrine.tripod.com/factfile.html) imaginea ca dreaqu....

caseta
12th September 2006, 02:22
pai nu se adauga la inaltimea ei si inaltimea birnei !??!
:D