PDA

View Full Version : CSM Rm. Vâlcea în Cupa României



Mario Di Lazi
3rd October 2006, 12:24
Minerul Mătăsari – CSM Rm. Vâlcea
Aproape de prima performanţă notabilă
După ce au parcurs două tururi în Cupa României, fotbaliştii de la CSM Rm. Vâlcea joacă marţi, 3 octombrie, de la ora 14.30, pentru calificarea în şaisprezecimi de finală, fază a competiţiei în care ar urma să întâlnească o grupare din prima ligă a ţării. Ultimul obstacol rămas în calea elevilor lui Costel Pană şi Dumitru Teleşpan se numeşte Minerul Jilţ Mătăsari, formaţie ce evoluează de asemenea în al treilea eşalon fotbalistic, ca şi precedentele două echipe eliminate de CSM până acum: FC Oltchim şi Alro Slatina, în faţa cărora „municipalii” s-au impus de fiecare dată cu acelaşi scor (2-0). Aşa cum se întâmplă de regulă în Cupa României, şi de această dată vâlcenii vor juca în deplasare, pentru că sunt echipa mai bine cotată, iar tocmai acest lucru pare a fi singura problemă a lui Costel Pană. Va fi greu de luptat cu gazdele pe teren, dar va fi la fel de greu de făcut faţă şi presiunii fantastice care va veni din tribune. Se cunoaşte destul de bine cum stau lucrurile la echipele minereşti, de obicei duritatea şi agresivitatea jucătorilor fiind transmisă şi spectatorilor.

„Mergem să câştigăm la Mătăsari. Eu îmi doresc să trecem mai departe şi cred că şi jucătorii simt la fel”, declară încrezător antrenorul Costel Pană înainte de meciul de marţi, deşi în ultima partidă din campionat, vâlcenii au făcut-o lată pe teren propriu, cu Industria Sârmei Câmpia Turzii, meci pe care l-au pierdut cu 0-2. Cum nici un meci nu seamănă cu altul, este foarte posibil ca CSM-ul să joace după o altă partitură la Mătăsari şi să reuşească o calificarea importantă în şaisprezecimi, prima performanţă notabilă a acestei grupări constituite acum doi ani de zile.

Reintră Alin Savu
Marţi, în meciul din Cupa României de la Mătăsari este de aşteptat să reintre Savu, care nu a mai fost folosit tocmai de la partida precedentă din această competiţie, mai precis din 13 septembrie, atunci când vâlcenii au câştigat la Alro Slatina. Revenirea sa între titulari este facilitată şi de faptul că-n această competiţie nu este obligatorie folosirea unui junior, caz în care „unsprezecele” de bază ar putea suferi modificări importante. Pană şi Teleşpan i-ar putea trimite astfel în teren pe Pampea – Dumitru, Georgescu, Bier, Cumpănaşu, Cercel, Murineanu, Lepădatu, Melcea (Savu), Budean (Moţ), Ciortan.

Cupa României, turul al VI-lea
FCM II Bacău – FCM Bacău
Dunărea Galaţi – Cetate Suceava
Farul II Constanţa – Delta Tulcea
FC Snagov – CS Otopeni
FC Caracal – Dacia Mioveni
FCM II Târgovişte – Forex Braşov
Juventus Bucureşti – Prefab Modelu
Chimia Brazi – Gloria Buzău
Minerul Mătăsari – CSM Rm. Vâlcea
CS Ineu – Poli II Timişoara
Auxerre Lugoj – Corvinul Hunedoara
Apullum Alba Iulia – Gaz Metan Mediaş
Gaz Metan Tg. Mureş – „U” Cluj
Someşul Satu Mare – FC Baia Mare
* toate meciurile se vor juca marţi, 3 octombrie, de la ora 14.00 * în caz de egalitate la finele timpului regulamentar de joc, se vor juca două reprize de prelungiri de câte 15 minute fiecare; dacă egalitatea persistă se va trece la executarea loviturilor de departajare de la 11 metri * cele 14 echipe învingătoare se vor califica în faza a VII-a – şaisprezecimile de finală ale Cupei României; atunci vor intra în cursă şi cele 18 grupări din Liga 1 * tragerea la sorţi a meciurilor din şaisprezecimi este programată a avea loc luni, 9 octombrie, de la ora 12.00, la casa Fotbalului
sursa - arenavalceana.ro

Mario Di Lazi
3rd October 2006, 21:46
Turul 6 Cupa Romaniei
MINERUL MATASARI - CSM RM. VÂLCEA 0-3 (0-0) d.p.p.

Mario Di Lazi
11th October 2006, 13:53
Astazi la ora 16 se trag meciurile din Cupa Romaniei ... :)

Mario Di Lazi
11th October 2006, 17:58
In 16-mile Cupei Romaniei : CSM - Rapid ... banuiesc ca la Valcea este meciul si nu pe teren neutru ...

dragosh_vl
12th October 2006, 11:29
Nu este la Valcea :(((((( ci pe teren neutru :((((((((

Mario Di Lazi
13th October 2006, 12:06
La Pitesti se joaca meciul :(

dragosh_vl
13th October 2006, 21:28
POate o sa revina asupra deciziei.

Mario Di Lazi
13th October 2006, 22:00
Nu cred ... asa s-a stabilit la Timisoara, saptamana asta ... :(

Mario Di Lazi
23rd October 2006, 11:11
Am inteles ca meciul se joaca in Giulesti ... Ciudat ... CSM e echipa organizatoare, dar meciul se joaca in Giulesti.

dragosh_vl
23rd October 2006, 14:17
:)))))))) asa e nu ne dau nici o sansa :(((

Mario Di Lazi
23rd October 2006, 18:27
Macar este televizat meciul ?

dragosh_vl
24th October 2006, 11:05
nu :(((

Ps : Mario Di Lazi tu esti pe forum la Csm Mad Dog ?

Mario Di Lazi
24th October 2006, 16:53
Meciul este televizat de Antena 1 de la ora 16.00

PS: Am cont pe forumu CSM ... dar nu este Mad Dog, dar nu am mai intrat de forte mult timp.

dragosh_vl
24th October 2006, 21:22
serios?

Neamtu
25th October 2006, 05:19
Ce ziceti, f&$@m niste cioare?:evil:

dragosh_vl
25th October 2006, 11:32
te duci la meci neamtu?

Mario Di Lazi
25th October 2006, 15:39
Eu am fost azi la Bucuresti, dar din pacate nu am putut sa ma duc si la meci ... :(

dragosh_vl
25th October 2006, 20:15
Scor final 4-0 pt Rapid.

Mario Di Lazi
26th October 2006, 13:58
Si inca vreo 2 goluri anulate lui Mazilu ... :(
Pacat ca meciul nu s-a jucat in Zavoi. Eu dau vina pe conducerea noastra. Sunt sigur ca au incasat niste bani de la Rapid.

dragosh_vl
26th October 2006, 14:29
si incasau si mai mult la valcea pe bilete :D

Neamtu
26th October 2006, 15:20
te duci la meci neamtu?

n-am fost in bucuresti in ziua meciului...oricum nu ma duceam in tiganie
am fost la romania-olanda si mi s-a scarbit...colcaie aviara :evil:

Mario Di Lazi
27th October 2006, 22:02
Rapid - CSM 4-0
Au evoluat pentru CSM în Giuleşti: Pampea – Dumitru, Georgescu, Mocioacă, Situwe, Cercel (L. Popa 46’) – Melcea, Lepădatu (Negruţ 46’), Murineanu (Vlăduţi 80’), Savu – Ciortan.
Cartonas rosu : Situwe 87

Mario Di Lazi
13th March 2007, 14:36
1972-73 / Chimia Ramnicu Valcea - Constructorul Galati: 1-1 (1-0, 1-1), 3-0 (1-0)

Meciul 1 : CHIMIA RM-VÂLCEA 1 - 1 CONSTRUCTORUL GALAȚI
Marcatori : Filip Șutru 39' 1 - 0 - / - 1 - 1 65' Cernega
Date: 01.07.1973
Stadium: "23 August"
City: București
Referee: Aurel Bentu
Assistant referees: Gheorghe Limona, Alexandru Pârvu (all București)
Attendance: 8.000
Chimia : Stefan Stana / Gheorghe Burlacu, Teodor Ciobanu, Constantin Pintilie, Nicolae Petrică, Ion Haidu, Ion Ionescu, Filip Șutru (73' Iulian Orovitz), Costică Donose, Gheorghe Gojgaru, Vasile Iordache ... Antrenor Dumitru Anescu.

Meciul 2 : CHIMIA RM-VÂLCEA 3 - 0 CONSTRUCTORUL GALAȚI
Marcatori : Vasile Iordache 08' 1 - 0 - Gheorghe Gojgaru 54' 2 - 0 - Gheorghe Gojgaru 86' 3 - 0
Date: 03.07.1973
Stadium: "23 August"
City: București
Referee: Nicolae Petriceanu
Assistant referees: Constantin Dinulescu, Constantin Niculescu (all București)
Chimia : Ștefan Stana / Gheorghe Burlacu, Teodor Ciobanu, Constantin Pintilie, Nicolae Petrică, Ion Haidu, Ion Ionescu, Filip Șutru, Costică Donose, Gheorghe Gojgaru (88' Dumitru Popescu), Vasile Iordache (79' Iulian Orovitz) ... Antrenor : Dumitru Anescu

Mario Di Lazi
13th March 2007, 14:56
Parcursul echipei Chimia pana la finala :
'Sixteen finals : 03.12.1972 / Rm.Vâlcea / Chimia Rm.Vâlcea - Steagul roșu Brașov 1 - 0 (1-0)
'Eighth finals : 30.05.1973 / Hunedoara / Chimia Râmnicu-Vâlcea - CFR Cluj-Napoca 1 - 0 (0-0)
'Quarter finals : 24.06.1973 / Ploiești / Chimia Râmnicu-Vâlcea - FC Argeș Pitești 2 - 1 (0-1)
'Semi finals : 27.06.1973 / Pitești / Chimia Rm.Vâlcea - Metalul București (5-4p) 2 - 2 (0-2,2-2)

sursa - romaniansoccer.ro

Mario Di Lazi
28th August 2007, 13:05
28 august
FC Balș 2007 - CSM ...

dragosh_vl
28th August 2007, 15:01
sper sa ne calificam :D

Hai Valcea :D

Mario Di Lazi
29th August 2007, 09:26
FC BALS - CSM Rm. Vâlcea 3-1 (0-0)
Trepadus (47, 86), Sterie (67) / Chebar (73)

Mario Di Lazi
8th April 2008, 11:26
La finele săptămânii trecute, mai precis vineri noaptea, o veste tristă a îndoliat sportul rege din Vâlcea. A murit Dumitru Anescu, fost jucător, antrenor și arbitru de fotbal, ultima oară observator. Așa cum se cunoaște, de numele său este legată cucerirea Cupei României de către Chimia în anul 1973, care-a rămas singura performanță pe plan național din istoria fotbalului vâlcean.

Mario Di Lazi
8th April 2008, 11:31
Moment de reculegere în memoria lui Mitică Anescu!
Vestea morții fostului antrenor Mitică Anescu a luat prin surprindere pe toată lumea. Acesta a decedat vineri noapte în locuința în care tocmai se mutase de ceva vreme. În aceste condiții tragice, înaintea debutului de partidă, organizatorii pe stadionul „Municipal” au luat decizia de a se ține un moment de reculegere în cinstea celui care a adus cea mai mare bucurie în fotbalul vâlcean. În anul 1973, cu Mitică Anescu pe bancă, Chimia Rm. Vâlcea a reușit performanță de a cuceri Cupei României.
arenavalceana.ro

YoYoyOi
8th April 2008, 13:38
Dumnezeu sa-l ierte...

dragosh_vl
9th April 2008, 10:37
Dumnezeu sa-l ierte

Mario Di Lazi
12th September 2008, 08:56
CSM a bătut la Caracal în Cupa României cu 5-0 ...

Mario Di Lazi
25th September 2008, 09:10
FC Drobeta – FCM Rm. Vâlcea 3 - 4 Jenaru (83), Bîrză (86), Dicu (90+3) / S. Popescu (55),(71), I. Popa (57), Stromajer (75) SCOR FINAL

Vâlcea: Rusandu – Pasăre, Vătavu, Kutlacic, Jugăstreanu – I. Popa (’76 M. Luca), S. Popescu (’84 Fl. Pârvu), Facundo Argüello, C. Grecu (’67 Melcea) – Boroiban, Stromajer
Antrenor: Dumitru Teleșpan

prosport.ro

Mario Di Lazi
13th October 2008, 15:46
mâine de la ora 14,30
CSM - CS Otopeni ...