PDA

View Full Version : Preliminarii CM 2006 - Grupa 4



ricky
4th September 2004, 20:49
04.09.04

Pina la acesta ora s-au disputat jocurile :

IRLANDA - CIPRU 3-0
ELVETIA - FAROE I. 6-0

Favorita grupei, FRANTA, va intilni astazi seara (21.45-RO) ISRAELUL.
Dupa parerea mea, pentru locul 2 in grupa se va da o lupta strinsa intre ELVETIA, IRLANDA si ISRAEL (in aceasta ordine) !

Mai multe amanunte pe http://www.onlinesport.ro/Html/Fotbal/cm2006/grupe/4.shtm

ricky
5th September 2004, 09:48
FRANTA - ISRAEL 0-0 !

Cred ca, la urmatoarele trageri la sorti pentru v'o competitie internationala, francezii vor cere ca sa nu mai cada in grupa cu ISRAEL !

ricky
8th September 2004, 17:52
Dupa semi-esecul din partida contra ISRAELULUI, FRANTA are acum sansa sa se reabiliteze impotriva …INSULELOR FAROE !
Noul antrenor al cocosilor, RAYMOND DOMENESH, a cerut suporterilor si ziaristilor “timp si intelegere pentru a forma o noua EQUIPE “ .
Internationalul THIERRY HENRY l-a atacat deja pe antrenor spunind ca “noi trebuie sa ne obisnuim cu sistemul sau 3-5-2.
Nici unul dintre noi nu joaca la echipa de club in aceasta formula.”

ADelPiero
9th September 2004, 02:02
Faroe Islands 0 - 2 France
meci castigat de francezi, chiar daca aproape o repriza au jucat cu un om in minus, mai mult au marcat un gol in 10 oameni

Israel 2 - 1 Cyprus
cipriotii s`au crezut invingatori inca din minutul 60 ...dar, in final, au pierdut

Switzerland 1 - 1 Ireland
un egal "favorabil" ambelor echipe

ricky
9th September 2004, 19:53
“Equipe tricolore” a reusit sa inscrie primele goluri in actualele calificari ( 2-0 ). Si asta, in “tara oierilor”, in FEROE !
GIULY ( 37 ) si CISSE ( 73 ) au facut ca antrenorul DOMENESH sa revina la pulsul normal. Daca mai punem la socoteala si faptul ca FRANTA a jucat ultimele 35 de minute in 10 ( VIERA, dupa ce primise galben, a confundat careul de “16” cu…piscina si a fost trimis la…baie : ROSU ! ).
Si ISRAELUL, egala FRANTEI de acum citeva zile, s-a chinuit cu “piticii” ciprioti ( 2-1 ) !
“Bancarii” (ELVETIA) au facut si ei meci egal cu IRLANDA : 1-1 .
Astfel ca, pe primele locuri, departajate de golaveraj, sint toate cele 4 pretendente la un loc pentru GERMANY : ELVETIA, IRLANDA, FRANTA, ISRAEL !

sorinl
10th September 2004, 10:52
Israelul a jucat dupa trei ani din nou pe teren propriu,au fost jucatori care desi evolueaza de doi ani in echipa(tal ben haim,omri afek) au fost de fapt la primul meci oficial jucat acasa.
meciul a fost decis de sclipirea lui benayoun,care a egalat in urma unei actiuni personale.de altfel de mijlocasul lui santander se leaga toate sperantele israelului,el fiind omul care conduce echipa din teren.

ADelPiero
11th September 2004, 11:17
iata urmatoarele meciuri cu pronosticul dat, dupa parerea mea:

09-Oct-2004 Franta - Irlanda : pronostic 1
09-Oct-2004 Israel - Elvetia : pronostic 1x
09-Oct-2004 Cipru - Ins. Feroe : pronostic 1

ricky
9th October 2004, 22:12
Cipru - Ins. Feroe 2-2 !!!

Putin a lipsi ca FAROE sa nu plece cu 3 puncte acasa !

Bravo ! Fantastic !
Altii fac progrese iar noi...tot cu PSD-istii ! :jerk:

Catalanul
9th October 2004, 23:59
Franta 0-0 Irlanda un al semi-esec al cocosilor :D
In clasament situatia arata astfel: 4 echipa la egalitate 4 pct. :o: :D
1. Elvetia 5 pct
2. Irlanda 5 pct
3. Franta 5 pct
4. Israel 5 pct
5. Cipru 1 pct
6. Insulele Feroe 1 pct

uti2102
10th October 2004, 00:42
Greshit! 4 echipe la egalitate de 5 puncte!!!

Catalanul
10th October 2004, 00:44
da asa e :D acum am rectificat :p

ricky
14th October 2004, 08:47
13.10.2004 20:30 IRLANDA - FEROE 2:0 (2:0)
13.10.2004 20:45 CIPRU - FRANTA 0:2 (0:1)

Intr-o grupa in care jocul francezilor a schiopatat vizibil (pina acum !), ei sint totusi la egalitate de puncte cu IRLANDA.
Acestia (irlandezii) au facut EGAL in ELVETIA si in FRANTA !
Sa vedem...returul !

ADelPiero
14th October 2004, 20:03
in aceasta etapa ... nu s`au inregistrat surprize...
favoritele au castigat :cool:

ADelPiero
26th March 2005, 23:53
Israel 1 - 1 Ireland
4' [0 - 1] C. Morrison
90' [1 - 1] Soan

France 0 - 0 Switzerland


Cometarii si pareri, despre aceste meciuri, aici

Catalanul
27th March 2005, 00:33
un alt semiesec al galezilor :D 0-0 acasa cu Elvetia :o: totusi Irlanda nu a reusit sa profite de egalul francezilor si situatia in clasament ramane aceeasi, 4 echipe cu cate 6 puncte fiecare :D

ADelPiero
27th March 2005, 01:54
Clasamentul:

1. Irlanda - 9p
2. Franta - 9p
3. Israel - 9p
4. Elvetia - 6p
5. Cipru - 1p
6. Ins. Feroe - 1p

Ins. Feroe si Elvetia au un joc mai putin

p.s. mai multe detalii: AICI (http://www.onlinesport.ro/sport/fotbal/cupa%20mondiala/index.php?meniuId=34&viewCat=495)

Corrado*
27th March 2005, 17:23
3 echipe cu acelasi numar de puncte... mdeah... e clar...
Franta cred va iesi shi din acest rahat shi va castiga totusi grupa. Dar asta se va intampla daca Domenec face selectia corect, shi daca va continua sa il joace titular pe Meriem. Are talent pushtiu` asta! aha... si inca ceva... Dhorasoo e praf!!!

ADelPiero
28th March 2005, 14:25
da... aici se va da lupta pana in ultima etapa :)

etapa urmatoare, 30-Mar-2005 :


Elvetia - Cipru
Israel - Franta

Triphat
29th March 2005, 17:43
M-am uitat la Israel - Irlanda, slab meciul. Irlanda la lotul ei ar trebui sa joace mai bine.. oricum frumos golul israelului.

Corrado*
29th March 2005, 20:18
Gol frumos da, de la 30 si ceva de metri!
Shay Given... :evil:

sorinl
30th March 2005, 10:33
Irlanda e cea mai buna echipa din grupa -pana acum. nu cred ca pasa neagra a frantei poate continua inca multa vreme,o victorie azi i-ar pune in poll position scotand israelul din carti.un egal,si totul e deschis.la infrangere domenech zboara...

ADelPiero
31st March 2005, 02:02
Switzerland 1 - 0 Cyprus
88' [1 - 0] A. Frei

Israel 1 - 1 France
47' [0 - 1] D. Trezeguet
82' [1 - 1] W. Badir


Cometarii si pareri, despre aceste meciuri, aici

Catalanul
31st March 2005, 02:48
CLASAMENT

1. Franta 10
2. Israel 10
3. Elvetia 9
4. Irlanda 9
5. Cipru 1
6. Ins. Feroe 1

Franta a reusit cel de-al 4-lea rezultat de egalitate in aceasta campanie de calificari (fara Zidane sunt varza :D) Elvetia a reusit sa se impuna in fata Ciprului.... calificarea inca se joaca ;)

sorinl
31st March 2005, 08:40
franta e in aceeasi situatie ca nationala romana: batranii(viera,henry,trezeguet,barthez,wiltortd) sant la a cincea campanie dupa 2 mondiale si doua euro si nu prea mai pot,iar tinerii sant departe de valoarea vechii generatii.
ce-i drept,cisse care promitea mult e lovit.israelul s-a luptat eroic si pentru a doua oara intr-o saptamana salvarea vine de la un jucator...arab,walid badir,fost component
al gastii nebune-wimbledon,in vremurile de glorie cu vinnie jones,pentru cine mai tine minte.

CoolRain
31st March 2005, 13:34
E o grupa interesanta in care Cipru si Feroe nu conteaza (decat fiecare pt. cealalta - probabil :D ). Ce mi se pare interesant e ca cele 4 "mari" au facut numai egaluri intre ele si cele 2 "mici" au facut tot egal intre ele.
Meciurile decisive viitoare si ordinea lor este:

Irlanda - Israel
Elvetia - Israel
Irlanda - Franta
Elvetia - Franta
Irlanda - Elvetia

Irlanda este de departe favorita, joaca numai acasa. Inaintea ultimului cu Elvetia are nevoie de victorie cu Israel si meci egal cu Franta (ambele realizabile). Elvetia e in aceeasi situatie si, dupa cuma au jucat contra Frantei, au toate sansele sa reuseasca. Mai mult, daca una din ele nu bate Israelul, poate drege busuiocul in ultima partida, cand adversara ei va fi deja calificata.
Cred ca Franta va fi viitorul nostru adeversar la CM' al celor ramasi acasa (alaturi de I-le Feroe :P )

ADelPiero
3rd April 2005, 03:37
interesanta lupta pentru locul 1 :lol: ... FRANTA vs israel:shock: ... nu stiu de cand nu a mai prins israel o sa buna "prezentare"

sorinl
3rd April 2005, 09:08
de la play-off pentru euro 2000 ...

fia
3rd April 2005, 09:11
Oricat e varza ar juca Franta, eu nu cred ca pierde calificarea

Catalanul
3rd April 2005, 13:09
nu, o sa joace la baraj :D poate pica cu noi http://www.poliaektimisoara.ro/forum/images/smiles/24.gif (daca prindem locu' 2 desigur)

ADelPiero
3rd April 2005, 18:36
daca va juca Mitea, nu`mi fac probleme :D

Sharkie
29th June 2005, 17:47
Franta

ricky
23rd August 2005, 18:21
In grupa a 4-a cunoastem doar un lucru : CIPRU si FEROE nu mai pot obtine
calificarea ! :)
In rest, o grupa fantastica !
Toate echipele care mai au sanse pentru calificare n-au pierdut inca nici
un joc !
REPUBLIC OF IRELAND (13 pct.-din 7 jocuri), ELVETIA (12 pct.-6 jocuri),
ISRAEL (11 pct. - 7 meciuri) si FRANTA (10 pct. - 6 jocuri).
Judecand dupa jocurile care au mai ramas de disputat pot sa spun, cu
siguranta, ca...nu pot sa spun nimic despre cine se va califica din
aceasta grupa.
Totusi, dupa parerea mea, ELVETIA ar avea un mic avantaj !
FRANTEI ii dau avantajul...valorii, desi, surprinzator, echipa nu a aratat
mare lucru.
Cu siguranta, daca nu vor sa furnizeze o surpriza deproportii atunci vor
trebui sa se intrebuinteze serios in deplasarile din IRLANDA si ELVETIA.
Din aceste considerente, si in aceasta grupa se joaca pana in ultimul minut
!

Pe 3 septembrie se disputa jocurile :

ELVETIA - ISRAEL 1 (PRONO meu)
FRANTA - FEROE 1

Pe 7 septembrie au loc intalnirile :

FEROE - ISRAEL 2
REP. IRLANDA - FRANTA 2
CIPRU - ELVETIA 2

sorinl
5th September 2005, 08:23
Irelevanta intoarcerea lui zizou,pana la urma asul a fost cisse...
si oricumcu sau fara zizou franta trebuia sa treaca de feroe.examenul sau va fi la dublin...duff nu va juca la irlandezi,iar cocosii par capabili sa scoata un punct.oricum nici pe 7 seara nu va fi nimic sigur...

ricky
5th September 2005, 20:38
ELVETIA - ISRAEL 1-1
FRANTA - FEROE 3-0

Rezultatul egal al elvetienilor in dauna israielitilor ajuta...FRANTA !
Abia miercuri vom vedea daca readucerea lui ZIZI a fost de bun augur.
Curios, in aceasta grupa : chiar si dupa aceasta etapa, primele 4 clasate
n-au pierdut nici un meci !
Cred ca dupa meciurile de miercuri vom sti mai multe...
MAI MULTE sau, asa cum spune SORINL,...nimic !

sorinl
8th September 2005, 08:03
asa e-conturile nu sant incheiate. israelul si elvetia au obtinut "victorii de serviciu" in feroe si cipru,iar franta a transat in favoarea sa duelul cu irlanda,prima victorie in "clubul celor 4". paradoxal,israel are sansa barajului,deoarece are acasa ultimul meci cu feroe,iar cele trei se vor mai intalni intre ele,existand posibilitatea sa mai "dispara" puncte pe parcurs.oricum,franta daca se va califica ,va fi cea mai batrana echipa a mondialului,cred ca aseara au avut o medie de varsta peste 30 de ani...

uti2102
8th September 2005, 18:03
Asta este o grupa cu adevarat frumoasa ! Mi-a parut rau aseara ca Irlanda a pierdut in fatza Frantei...
Interesant e ca Israelul va termina neinvinsa aceasta campanie de calificare! Shi ce grupa au avut !!! Nu shtiu insa daca cele 18 puncte le vor fi suficiente pentru a se califica la baraj. Avand in vedere meciurile urmatoare shi potentzialele echipelor eu prezic asha :
1) Frantza
2) Irlanda
deshi mi-ar placea nespus de mult ca Frantza sa sara din ecuatzie...E insa foarte greu. Cu sigurantza vor strange 19 puncte cel putzin, astfel incat Irlandei, datorita intalnirilor directe, ii va fi imposibil sa depasheasca echipa cocoshului galic. Nu trebuie neglijata totushi Elvetzia, care are o buna shansa de a lua locul 2 shi chiar primul, deshi eu zic ca Frantza shi Irlanda o sa-i depasheasca in meciul direct.
Israelul poate fi ajutat doar printr-un miracol...care poarta numele de Cipru. :D

ricky
8th September 2005, 18:26
Eu am mai multa incredere in ELVETIA !
Mai ales ca meciul direct, cu FRANTA, se va desfasura la ei.
Elvetienilor le trebuie DOAR ( :evil: ) o victorie pentru a se califica : daca inving FRANTA se vor clasa CEL PUTIN pe locul 2 !

Intr-adevar o grupa cum rar a mai fost ! /hello

uti2102
9th October 2005, 13:24
Frantza shi-a facut viatza ceva mai grea prin egalul din Elvetzia, insa situatzia ramane in mare asha cum am prezentat-o anterior. Israelul, cu toate ca ocupa prima pozitzie, are cele mai mici shanse de a merge mai departe, mai ales datorita rezultatelor directe.
Frantza e clar ca va ajunge la cota 20, e extrem de putzin probabil sa rateze victoria in fatza Ciprului. Decisiv pentru locul 2 va fi meciul de la Dublin. Spun pentru locul 2 pentru ca sunt sigur ca elvetzienii nu vor reushi victoria.
Shanse la locul 1 : Frantza 80%, Elvetzia 10%, Irlanda 10%.
Shanse la locul 2 : Elvetzia 50%, Irlanda 50%
Deci miza e la Dublin !

sorinl
10th October 2005, 10:27
teoretic,cu egal la dublin si victorie cipriota in franta,israelul se califica de pe locul 1!!!
aproape imposibil,dar cine stie?? asa cum tot israelul a fost cu cocosii in elvetia,toti vor fi impotriva lor cu ciprul ...

ADelPiero
14th October 2005, 22:10
nici un vot pentru Elvetia ... si uite ca au facut o figura frumoasa... sa vedem ce vor face la baraj...

Clasament final:
1 Franta 20 10 5 5 0 14 2 12
2 Elvetia 18 10 4 6 0 18 7 11
3 Israel 18 10 4 6 0 15 10 5
4 Irlanda 17 10 4 5 1 12 5 7
5 Cipru 4 10 1 1 8 8 20 -12
6 Insulele Feroe 1 10 0 1 9 4 27 -23


Totul despre: GRUPA 4 (http://www.onlinesport.ro/sport/fotbal/cupa%20mondiala/index.php?meniuId=34&viewCat=495)

sorinl
16th October 2005, 12:58
Israelul a pierdut calificarea "pe mana lor" sa ai ultimele 2 meciuri cu feroe si sa nu profiti sa-ti ajustezi golaverajul...puteau fi la baraj daca bateau ultimul meci cu 7-0,si au deschis scorul in minutul 1! ce trebuia mai mult?
fraieri...