PDA

View Full Version : Revista presei



YoYoyOi
2nd October 2006, 11:27
Ce parere aveti despre acest articol?

Ros-albastrii, în cadere

SUSPANS Mitrovic a egalat la ultima faza a meciului, iar criza prin care trece trupa din Ghencea se adânceste

Iesenii au terminat la egalitate cu Steaua, la capatul celui mai slab meci facut de echipa lui Olaroiu în acest sezon.

O campioana relaxata si pe alocuri visatoare a întâlnit de aceasta data, în primele 45 de minute, o echipa ieseana mult mai motivata decât în toate jocurile din acest tur si sustinuta frenetic de un întreg stadion. Primul care a raspuns a fost Sebastian Sfârlea, printr-un procedeu care îl facuse remarcat la FC Vaslui, sutul din lovitura libera, dar balonul expediat de mijlocasul de buzunar al lui Poli a trecut putin peste. Cum de cealalta parte se afla o echipa care a surclasat Dinamo Kiev, Branet a avut primele emotii, însa Daniel Oprita si Vali Badea au tratat ca niste începatori doua faze în urma carora ramasesera singuri cu portarul advers.

Dupa pauza, Poli a controlat începutul de repriza, iar Ionut Bâlba a fost tras clar de tricou în suprafata de pedeapsa, dar centralul Tiberiu Lajos a ales sa dicteze lovitura libera de la marginea careului, în loc de penalty.

Dupa momente lungi de chin pentru ieseni, semnalizati în ofsaid de mai multe ori ori, dar si pentru ros-albastri care au reusit performanta de a nu se apropia deloc de poarta adversa, s-a produs deschiderea de scor. Autor, Nicolae Dica. Coautor, centralul din Timisoara, care a acordat usor penalty, în urma unui duel între Radu Ciobanu si Banel Nicolita, primul fiind si eliminat.

Ceea ce a urmat a fost un joc de-a eliminarile, Tiberiu Lajos aruncând cu cartonasele rosii în stânga si-n dreapta. Dupa ce ambele echipe s-au “subtiat” simtitor, iar cei doi antrenori au schimbat registrul tactic debusolându-se reciproc, jocul parea terminat. Si totusi Ionut Popa a fost cel care a avut ultimul cuvânt.

Unul dintre cei doi fotbalisti aruncati în lupta pe ultima suta de metri de tehnicianul gazdelor avea sa schimbe soarta partidei. Srecko Mitrovic a adus un punct binemeritat pentru Poli la prima atingere de balon, în urma unei actiuni personale a lui Ionut Bâlba. In aceste conditii, dupa doua înfrângeri înregistrate cu Dinamo si Lyon, criza prin care trece formatia din Ghencea se adânceste. Dupa semiesecul de ieri, Steaua va avea o misiune si mai grea pentru a depasi rivala din Soseaua Stefan cel Mare.

Campioana la cartonase rosii

Echipa din Ghencea a luat în aceste prime zece etape nu mai putin de sase cartonase rosii, dupa ce în sezonul precedent a primit Trofeul Fair-Play din partea FRF. Nervii acumulati în aceste ultime trei saptamâni au iesit la iveala si la partida de ieri cu Poli Iasi. Astfel, Dorin Goian a fost “îngalbenit” de doua ori, în minutele 54 si 57, dupa care a fost trimis la vestiar. Un alt stelist, Gigel Coman, a vazut “rosu” la 10 minute dupa ce îl înlocuise pe Oprita pentru o altercatie cu Bogdan Onut. De la începutul sezonului, Badea, Nesu, Nicolita si Thereau au mai încasat si ei cartonase rosii.


Mihai Ramniceanu

Ce se mai poate spune dupa un astfel de articol, al unuia care se crede jurnalist, dar care, se pare nici n-a vazut meciul. Cum poti sa spui ca penalty-ul s-a dat in urma duelului dintre Ciobanu si Nicolita, cind toata lumea stie care a fost faza?
Oare astia publica articolele, fara sa le citeasca nimeni din redactie? Cum a primit accept de publicare articolul asta?

SORENSEN
2nd October 2006, 14:12
Cateva zile nu o sa mai citesc nimic...mie sila de fotbalul asta..practicat de noi...practicat de altii...comentat de toti..

starsteel
2nd October 2006, 15:38
Astept propuneri de jurnalisti simpatici si obiectivi ca eu unul i-am bagat pe marea majoritate, ca sa nu zic toti, in cealalta categorie; nu degeaba am initiat threadul "campania nationala anti-Steaua" varful de lance al acestei campanii sunt ziaristii iar lancea e manuita de.......stim noi cine.

SORENSEN
2nd October 2006, 17:34
IAr seara dupa meciul cu IAsi (la min 91)au bagat adanc...cei care au vazut cred ca erau la fel de socati ca mine...

YoYoyOi
2nd October 2006, 19:47
Un alt articol in care jurnalistul da dovada de mare intelepciune:
"Steaua îsi pierde din stralucire în ochii suporterilor


Pe siteul suporterilor campioanei României, www.fcsteaua.ro , jucatorii ros-albastrii au primit note sub 6, singurii care au depasit modesta nota au fost Nesu (6.16) si Dica (6.21), aceasta fiind si cea mai mare.
Facând media pe echipa Steaua Bucuresti, o echipa europeana, ar ajunge undeva la nota 6.40 … cam putin pentru mândria României." (Alexandru HENT)


Cred ca s-a stricat socotitoare de la redactie daca astuia media i-a iesit 6,40 cind doar 2 note au depasit nota 6 cu foarte putin.
De toata jena, unii jurnalisti:rosu:

starsteel
2nd October 2006, 21:30
Ridicoli rau de tot si cand ma gandesc ce destepti vor sa para.

Paul
13th November 2006, 23:19
Simpatici: nici unu`
Antipatici: (putin spus antipati, pur si simplu fac alergie cand ii aud) : Banciu, Chiotea si Maria Andries

II respect totusi pentru valoarea lor de ziaristi indiferent de ce scriu pe moment , pe : Tolo , Vochin , Buzarin , Geambasu si T.R.U.

starsteel
14th November 2006, 01:19
Tolontan e cel mai valoros din pacate le comite destul de des. Pe Andries o apreciez pt. momentul de mare adevar pe care l-a realizat involuntar intr-o emisune....a pus intrebarea catre Mitica "de ce e condamnat fotbalul romanesc sa fie condus de militieni", Corleone a ramas blocat dar a venit salvarea:D de la Turcu "pt. ca sunt buni organizatori". :happy

YoYoyOi
14th November 2006, 10:26
Maria Andries era una dintre preferatele mele, pina acum de ceva vreme. Parca prea si-a luat-o in cap. Are un conflict deschis cu G. Copos. si poarta un dialog la distanta, tot dindu-si replici reciproc fiecare pe blogul lui. Iar in ultimul timp, parca si-a pierdut din obiectivitate, si prea ataca pe cine-i cade la "tastatura".
Vochin de departe, este cel mai impartial, sa zic asa. Nu ataca persoane, nu face comentarii inutile, nu scrie mondenitati. Se ocupa doar de schemele de joc, asezarea in teren si desfasurarea meciurilor. E bun tare in ceea ce face.

YoYoyOi
29th November 2006, 00:18
Cantonamente în Italia si Cipru

Echipa campioana va avea aproximativ trei saptamâni de pauza în aceasta iarna, urmând apoi sa plece la fel ca si anul trecut în cantonamente în Italia si Cipru. Lotul se va reuni pe 8 ianuarie 2007, în aceiasi zi fiind programata si vizita medicala. Pe 9 ianuarie ros-albastrii vor pleca într-un stagiu de pregatire la Coverciano pâna la 20 ianuarie. A doua etapa a pregatirii pentru retur se va desfasura în Cipru, între 23 ianuarie si 6 februarie, în Larnaca.
Prosport

YoYoyOi
29th November 2006, 11:05
Cu Poli arbitrează Colțescu
Derby-ul primei etape a returului, Steaua - Poli Timișoara, care se va disputa sîmbătă, de la ora 17:00, îl va avea la centru pe Sebastian Colțescu. Arbitrul craiovean a arbitrat confruntarea dintre cele două echipe și în urmă cu un an și jumătate, cînd Steaua a învins în ultima etapă pe Poli cu 2-1 și a cîștigat titlul de campioană. Colțescu va fi ajutat la cele două linii de asistenții Zoltan Szekely și Florin Buzărnescu.
GSP

YoYoyOi
30th November 2006, 02:30
Victoraș Iacob revine sîmbătă

Victoraș Iacob are șanse mari să fie reținut în lotul de 18 pentru partida cu Poli Timișoara. Cosmin Olăroiu le pregătește o surpriză celor de la Timișoara pentru partida de sîmbătă seara. Tehnicianul echipei campioane ar putea să-l folosească pe Victoraș Iacob, deși atacantul de 25 de ani abia a revenit la ședințele de pregătire ale roș-albaștrilor după o lungă pauză.
Iacob a început antrenamentele cu echipa în urmă cu 10 zile și nu este încă sută la sută pregătit din punct de vedere fizic, dar Olăroiu dorește să-l trimită teren măcar cîteva minute cu Poli pentru a putea evolua și miercurea viitoare, în confruntarea de la Lyon, din grupele Champions League. "Victoraș este bine din punct de vedere medical, dar mai are de lucrat la pregătirea fizică. E foarte posibil ca el să apară pe gazon în acest final de sezon", a mărturisit un oficial al Stelei. Cu excepția lui Neșu, Oli are la dispoziție pentru meciul cu Poli tot lotul de jucători.


23 de meciuri a ratat Victoraș Iacob în acest sezon, după accidentarea suferită în meciul cu Universitatea Craiova
GSP

CrAzY92
30th November 2006, 10:52
Show ros-albastru

Steaua isi pastreaza pozitia a doua in campionat, dupa ce a invins, duminica seara, pe teren propriu pe Jiul Petrosani cu un scor de neprezentare. “Minerii” au oferit o replica darza, situatia neplacuta din clasament facandu-I sa isi vandal scump pielea. VALI BADEA a fost cel care a deschis repede scorul(23), invingandu-l pe Multescu cu o lovitura imparabila de cap, dupa o centrare a lui Gigel Coman. Steaua domina, rateaza, petrosenenii trec si ei pe langa gol, dar dupa pauza francezul CYRIL THEREAU a iesit din nou la rampa. Mai intai l-a executat pe portarul advers cu un voleu fulgerator de la 16 metri(64), stabilind scorul final in ultimul minut cu o executie din careu, dupa ce a urmarit si a recuperate o minge la care prim-planul il avea fundasul Jiului, ...

mio placut nu pot sal uit pe thereau:)

CrAzY92
30th November 2006, 10:54
Victoraș Iacob revine sîmbătă

Victoraș Iacob are șanse mari să fie reținut în lotul de 18 pentru partida cu Poli Timișoara. Cosmin Olăroiu le pregătește o surpriză celor de la Timișoara pentru partida de sîmbătă seara. Tehnicianul echipei campioane ar putea să-l folosească pe Victoraș Iacob, deși atacantul de 25 de ani abia a revenit la ședințele de pregătire ale roș-albaștrilor după o lungă pauză.
Iacob a început antrenamentele cu echipa în urmă cu 10 zile și nu este încă sută la sută pregătit din punct de vedere fizic, dar Olăroiu dorește să-l trimită teren măcar cîteva minute cu Poli pentru a putea evolua și miercurea viitoare, în confruntarea de la Lyon, din grupele Champions League. "Victoraș este bine din punct de vedere medical, dar mai are de lucrat la pregătirea fizică. E foarte posibil ca el să apară pe gazon în acest final de sezon", a mărturisit un oficial al Stelei. Cu excepția lui Neșu, Oli are la dispoziție pentru meciul cu Poli tot lotul de jucători.


23 de meciuri a ratat Victoraș Iacob în acest sezon, după accidentarea suferită în meciul cu Universitatea Craiova
GSP

ioi ce fain ar fi dak ar reveni :cheer: :cheer: :cheer:

YoYoyOi
30th November 2006, 12:10
Clubul Steaua nu organizează excursie la Lyon


Steaua nu va organiza excursie pentru suporterii săi care vor să vadă meciul de pe Stade Gerland din Lyon. Din cauza cererilor reduse, clubul din Ghencea a decis să nu solicite bilete pentru fanii Stelei din țară. Nici compania Blue Air nu are un pachet pentru ultimul meci al Stelei din Liga Campionilor așa cum a avut la meciul de la Madrid.
În schimb, un autocar cu 50 de suporteri din galeria Stelei va pleca duminică sau luni către Lyon.
GSP

YoYoyOi
1st December 2006, 00:18
Dorin Goian poate juca cu Poli Timișoara

Comisia de Apel a FRF a decis, azi, să îi reducă suspendarea lui Dorin Goian de la două etape la o etapă, astfel că fundașul stelist poate evolua în meciul cu Poli Timișoara, din etapa a XVIII-a a Ligii I.

Goian a fost eliminat în meciul cu Pandurii Târgu Jiu din etapa a XVI-a și a fost suspendat la partida cu Jiul Petroșani, astfel că poate evolua sâmbătă cu Poli Timișoara.

"În baza articolului 20, dacă va fi suspendat din nou, lui Goian i se va adăuga și etapa scăzută acum", a declarat Mircea Cezar Ionescu, secretarul Comisiei de Apel.

În schimb, Comisia de Apel a decis să mențină penalitatea de 3.000 de lei impusă lui Dorin Goian.
Prosport

YoYoyOi
1st December 2006, 12:58
Vasili Hamutovski s-a întors în Ghencea
Fostul portar al ros-albastrilor a venit ieri la antrenamentul Stelei, unde s-a reîntâlnit cu jucatorii lui Oli

Goalkeeperul bielorus a declarat ca este tentat sa revina la Steaua, dar dupa ce îi va expira contractul cu echipa din Rusia Tom Tomsk, în iarna anului 2007.

Putinii spectatori prezenti ieri la programul de pregatire al formatiei Steaua l-au putut reîntâlni pe Vasili Hamutovski, venit în România cu probleme personale. Acesta s-a îmbratisat cu managerul general Mihai Stoica si cu fostii sai colegi.’’ Sunt încântat ca i-am revazut pe fostii mei colegi. Voi fi prezent mâine în tribunele stadionului din Ghencea, unde îi voi încuraja pe pe baieti. Sper sa le port noroc, iar ei sa câstige’’, a spus Vasili.

In continuare, actualul adversar al tricolorilor în preliminariile Campionatului European a declarat: "As fi dispus sa revin la Steaua, dar asta va fi posibil doar dupa ce îmi va expira contractul cu Tom Tomsk. Nu cred ca titlul de campioana este deja adjudecat de Dinamo’’. Altfel, Hamu a mai declarat ca va participa activ la sedinta de pregatire a ros-albastrilor pentru a-si metine conditia fizica.
Prosport

starsteel
1st December 2006, 16:31
Sper sa fie o farsa de presa daca vine Hamuto inapoi eu unul raman mut.

YoYoyOi
1st December 2006, 17:42
Pai nu a zis ca vine acum. Doar ca si-ar dori sa revina dupa ce isi termina actualul contract.
Nici nu stiu ce sa zic referitor la posibila lui revenire. Intr-un fel as vrea intr-un fel nu :hmm:

YoYoyOi
2nd December 2006, 10:47
EMEGHARA ACONTAT DE STEAUA

Adversarele de astăzi s-au înțeles deja asupra transferului nigerianului în Ghencea

Chiar dacă nu s-a terminat încă sezonul, echipa campioană este foarte activă pe piața transferurilor. Managerul general al roș-albaștrilor, Mihai Stoica, a fost plecat în Brazilia pentru a urmări jucători, dar conducătorii campioanei și-au stabilit și cîteva ținte de pe piața internă. Prima, deja atinsă, este fundașul stînga al lui Poli Timișoara, Yfeani Emeghara.

Cluburile au tratat și s-au înțeles pentru nigerianul în vîrstă de 22 de ani, care va ajunge în pauza competițională sub comanda lui Olăroiu, mai ales că roș-albaștrii trebuiau să acopere postul lăsat liber după accidentarea de durată a lui Neșu. "Bichonul" va reintra pe gazon peste cîteva luni și nu poate evolua în debutul sezonului viitor. În acest moment Steaua are doi jucători care pot evolua în banda stîngă, Gigel Coman și Petre Marin, dar primul nu e fundaș stînga de meserie, în timp ce "Jair" acoperă la fel de bine banda dreaptă, unde Steaua n-are încă un fotbalist de top.

Emeghara, care i-a costat pe timișoreni 600.000 de euro în urmă cu un an, mai are contract cu Poli pînă în vara lui 2009, echipă la care cîștigă anual 85.000 de euro. Steaua ar urma să scoată din buzunar în jur de un milion de euro și, în plus, Poli să dețină un procent dintr-o eventuală revînzare a nigerianului de la roș-albaștri la o echipă din străinătate.

6,24 este media notelor primite de Emeghara pentru prestațiile din acest sezon, fiind al doilea, după Marius Popa, în topul timișorenilor

17 meciuri din 17 posibile a evoluat în acest sezon fundașul nigerian în Liga I, toate ca titular

Se pregătesc alte transferuri pe axa Ghencea - Bega
Patronul timișorenilor, Marian Iancu, nu exclude posibilitatea ca între Steaua și Poli să se mai realizeze și alte tranzacții în iarnă. "Ambele cluburi sînt societăți pe acțiuni și nu este exclus ca să mai apară astfel de transferuri. Fotbalul este într-o continuă mișcare și orice este posibil", a declarat Marian Iancu. Pînă acum nu mai puțin de 4 jucători au făcut obiectul unor transferuri între cele două grupări: Gigel Coman, Ovidiu Petre, Emeghara și Andrei Cristea.

Popa nu a vrut în Ghencea
Steaua l-a dorit în această toamnă și pe portarul lui Poli, Marius Popa, un alt jucător adus pe Bega de Olăroiu. Popa putea veni în Ghencea la fel ca și Ovidiu Petre. Acesta din urmă n-a semnat o anexă la contract și i-a anunțat pe șefii lui Poli că nu mai dorește să continue pe Bega, iar conducerea bănățenilor a decis să-l lase să plece în Ghencea, contra unei sume de bani. Deși era unul dintre copiii de suflet ai lui Cosmin Olăroiu, Popa a decis să rămînă la Timișoara pentru a fi mai aproape de orașul său natal, Oradea.

"Mă apăr foarte bine, nu pot ataca"
Emeghara a acceptat să se caracterizeze în "Viola", revista oficială a clubului. "Cred că punctul meu forte e acela că fac foarte bine faza defensivă, mă apăr bine. Cel slab? Nu pot ataca. Apoi, trebuie să-mi îmbunătățesc centrările, la fel și șuturile de la distanță", a spus nigerianul.
GSP

pinki
2nd December 2006, 14:25
bai, astia au ceva cu jucatorii de la poli... oli chiar nu poate sa treaca peste etapa poli? :mda:

YoYoyOi
2nd December 2006, 15:39
Nu cred ca transferurile intr Steaua si Poli sint dorinta exclusiva a lui Oli.

YoYoyOi
2nd December 2006, 21:45
Gigi Becali: "Steaua dezlănțuită"

Finanțatorul echipei Steaua, Gigi Becali, s-a declarat foarte mulțumit de evoluția echipei antrenate de Cosmin Olăroiu în meciul cu Poli Timișoara, câștigat, astăzi, pe teren propriu, cu scorul de 3-1, în etapa a XVIII-a a Ligii I.

"Super meci, Steaua adevărată. Asta înseamnă Steaua dezlănțuită. Arbitrajul a fost numai contra Stelei. Nu pot spune că au fost decizii grave, dar ciupeală, mici faulturi... Nu mi-e teamă că putem pierde locul doi, la cum joacă Steaua", a spus Becali.

Întrebat dacă pentru Steaua ar fi fost mai bine să nu se ia pauză în Liga I, pentru a specula forma bună pe care o traversează, Gigi Becali a răspuns: "Atunci să nu se ia pauză nici în timpul meciurilor".

Gigi Becali a menționat că Ifeani Emeghara nu va fi transferat la Steaua, deși au fost o serie de discuții în acest sens, și a subliniat că portarul bielorus Vasili Hamutovski nu va reveni la formația din Bulevardul Ghencea, deși acesta a asistat la partida de sâmbătă și se va antrena în perioada următoare cu Steaua.

Hamutovski se va pregăti alături de lotul campioanei României în zilele următoare, după ce în Rusia, unde evoluează pentru Tom Tomsk, campionatul s-a încheiat.

"Bine că am bătut. Atmosferă foarte frumoasă. Suporterii sunt al 12-lea jucător pentru Steaua. Steaua rămâne în inima mea, la fel ca România și Bucureștiul. Mai am un an de contract în Rusia. Cine știe ce se va întâmpla peste un an. Cernea este un portar foarte bun. Am stat cu el în cantonamente, ne-am ajutat și o să fac antrenamente cu el", a afirmat Hamutovski, la plecarea de la stadion.

Partida Steaua - Poli Timișoara a fost urmărită din tribună și de președintele Ligii Profesioniste de Fotbal, Dumitru Dagomir. "Victorie meritată pentru Steaua. Arbitrajul a fost foarte bun. Timișoarei îi mai trebuie jucători", a spus Dragomir.

Întrebat dacă Steaua mai poate pierde locul doi, șeful LPF, care a plecat de la stadion la scorul de 2-1, a răspuns chiar în momentul în care Valentin Badea a înscris al treilea gol al "roș-albaștrilor": "După cum joacă... cred că au mai dat un gol".
Prosport

YoYoyOi
4th December 2006, 11:27
Cernea, Ghionea, Goian, Nicoliță, Oprița și Ov.Petre, pasibili de suspendare

Inaintea ultimului meci din Grupa E a Ligii Campionilor, miercuri, ora 21.45, impotriva campioanei Frantei, Olympique Lyon, 6 jucatori de la Steaua sunt pasibili de suspendare in cazul in care vor fi sanctionati cu un cartonas galben in meciul de pe "Stade Gerland".

Astfel, Cornel Cernea, Sorin Ghionea, Dorin Goian, Banel Nicolita, Daniel Oprita si Ovidiu Petre nu vor putea juca in primul meci din 16-imile Cupei UEFA daca vor primi un cartonas galben in partida cu Lyon.

De la francezi, in aceeasi situatie se afla Anthony Reveillere si Jeremy Toulalan, fiind de asteptat ca acesti 2 jucatori sa fie menajati de catre antrenorul Gerard Houllier. In schimb, tehnicianul francez nu se va putea baza cu siguranta pe mijlocasul Florent Malouda, suspendat o etapa.
Prosport

YoYoyOi
5th December 2006, 12:04
Victoras Iacob a facut deplasarea la Lyon

Victoras Iacob
Victoras Iacob
Atacantul Victoras Iacob, care nu a mai jucat de peste trei luni din cauza unei accidentari, a fost inclus în delegatia FC Steaua care a facut deplasarea la Lyon pentru meciul cu Olympique, din grupa E a Ligii Campionilor.

Victoras Iacob a facut deplasarea la LyonComponentii echipei Steaua Bucuresti au plecat, marti dimineata, spre Lyon, pentru meciul cu Olympique, programat miercuri, de la ora 21.45, pe stadionul Gerland, în ultima etapa a grupei E a Ligii Campionilor.

Daca la deplasarile spre Kiev si Madrid stelistii au purtat costume de prezentare, de aceasta data jucatorii au fost îmbracati în treninguri. Fotbalistii campioanei României au venit la aeroport cu autocarul, în timp ce managerul general Mihai Stoica, directorul executiv Valeriu Argaseala si antrenorul Cosmin Olaroiu au venit împreuna.

Cei mai solicitati pentru autografe în aeroport au fost Nicolae Dica si Banel Nicolita.

Din lotul deplasat în Franta face parte si atacantul Victoras Iacob, care nu a mai jucat de la meciul cu Universitatea Craiova, scor 3-0, din etapa a doua a Ligii I, disputat la 5 august, când s-a accidentat. Iacob a fost supus unei interventii chirurgicale la genunchiul drept, ratând 24 de partide în toate competitiile în cele peste trei luni de indisponibilitate.

Fundasul israelian Klemi Saban nu a facut deplasarea la Lyon.

Managerul general al FC Steaua, Mihai Stoica, a declarat ca locul presedintelui gruparii Poli Timisoara, Marian Iancu, este în închisoare. "O precizare pentru baiatul de la Timisoara. Când am spus ca locul unora e la puscarie, la el m-am referit, la Iancu Marian. El încearca sa strice relatia mea cu patronul. Sa fie clar, ca a zis ca n-am curaj sa spun: în opinia mea, locul lui Iancu Marian e la puscarie", a spus Stoica.

Mihai Stoica si Marian Iancu s-au acuzat reciproc în ultimele zile, ultimul sustinând ca atunci când oficialul stelist a vorbit de puscarie, s-a referit la finantatorul FC Steaua, Gigi Becali.

Dupa ce directorul executiv al FC Dinamo, Cristian Borcea, a afirmat ca Mihai Stoica a fost dinamovist când era mic, iar acum sufera ca nu mai poate fi alaturi de echipa din Soseaua Stefan cel Mare, managerul stelist a replicat: "O gluma proasta. Daca atâta stie Borcea, sa faca glume proaste...".
Prosport

YoYoyOi
7th December 2006, 23:17
Le Progres: "Steaua putea sa spere la mai mult"
Cotidianul lyonez a scris ca echipa lui Cosmin Olaroiu putea sa spere la mai mult, dupa rezultatul de egalitate, 1-1, inregistrat, miercuri, in meciul cu cei de la Olympique Lyon.
"Steaua putea sa spere la mai mult. Cu siguranta, absenta jocului a fost un parametru determinant. Insa calitatea acestei echipe din Romania a fost evidenta. Dispusa in sistemul 4-4-1-1, cu Dica in fata, abilitatea sa tactica si presingul sau au incurcat considerabil opozitia din Lyon. Aceasta a suferit, mai ales la mijlocul terenului, si chiar daca cuplul de fundasi centrali Goian-Ghionea ar fi avut acelasi ritm scazut ca la meciul tur, Steaua a stiut sa ramina in bloc si sa dea o replica consistenta", noteaza Le Progres.

Sursa citata mentioneaza ca, pe linga Dica, s-au remarcat Nicolita si Cristocea. "La rindul sau, Cyril Thereau visa sa isi puna amprenta la revenirea in Franta. El s-a aratat disponibil, dar a avut prea putin ocazia de a-l ingrijora pe Coupet. Este curios de vazut parcursul Stelei in Cupa UEFA", adauga Le Progres.

Jurnalul francez precizeaza ca Steaua a fost curajoasa la partida de miercuri, mai putin complexata decit la meciul tur.

Alou Diarra, marcatorul golului lui Olympique Lyon in meciul de miercuri, a declarat ca aceasta reusita a sa este importanta deoarece i-a permis formatiei sale sa ramina neinvinsa. "Steaua a inscris foarte devreme, astfel ca trebuia sa reactionam. Este primul meu gol in Liga Campionilor. Steaua a facut un adevarat meci de cupe europene", a precizat Diarra.

Atacantul John Carew considera ca meciul a fost dificil. "Steaua venise pentru a obtine un egal si a inchis jocul", a spus Carew.

SPT

YoYoyOi
12th December 2006, 21:37
Mihai Stoica: "Suntem în discuții cu doi jucători străini"


Managerul echipei Steaua, Mihai Stoica, a declarat, marți, în emisiunea "Om la om", de la TV Sport, că în prezent clubul poartă discuții pentru aducerea a doi jucători din străinătate: "Deocamdată suntem în discuții cu doi jucători străini, iar unul dintre ei este aproape rezolvat. De asemenea, este posibil să plece jucători. Nu există jucători bătuți în cuie la nicio echipă. Pentru Dică și Neșu există interes, dar în prezent nu avem nicio ofertă concretă"

Oficialul Stelei este sceptic în ceea ce privește șansele echipei sale la titlu : "Vom caștiga campionatul doar dacă se va produce o nenorocire la Dinamo"

Stoica a vorbit și despre accidentarea jucătorului Daniel Oprița: "Se pare că Oprița va ajunge la operație. E cumplit ce i se întâmplă. Nu a fost intenție. Mâine va efectua o rezonanță și vom afla mai multe (...) Sunt foarte bucuros că m-am opus plecării acestuia la Timișoara"

Din nou, Mihai Stoica i-a luat apărarea portarului Carlos: "A fost un transfer reușit până la meciul cu Lyon. Faptul că i-am retras sprijinul necondiționat ține de alte motive pe care nu le voi discuta niciodată. Cert este că nu mai contăm pe Carlos. El este în lotul Stelei, dar... nu mai este. Carlos nu a fost o mare eroare. El nu s-a acomodat aici"

Oficialul Stelei a atacat și problema postului de portar: "Hamutovski nu a plecat de la Steaua din cauza lui Rădoi. Astea sunt legende. A plecat pentru ca a primit o ofertă foarte bună. Eu nu sunt adeptul revenirilor. Lobonț nu reprezintă interes pentru Steaua. Cernea vorbește poate cam mult, dar eu sunt foarte mulțumit de cum s-a antrenat și s-a prezentat la meciuri"

Mihai Stoica a făcut dezvăluiri și în privința transefrului lui Ovidiu Petre: "Ovidu Petre este preferatul patronului. Gigi Becali și l-a dorit foarte mult. Eu și Olăroiu am vrut să mai așteptăm până la terminarea contractului acestuia cu Poli Timișoara. Sunt convins că Petre va evolua foarte bine la Steaua pentru că se simte foarte bine aici"
Prosport

YoYoyOi
13th December 2006, 19:34
Oprița va fi operat și va lipsi 5 luni

Mijlocașul stelist Daniel Oprița a efectuat azi o rezonanță magnetică, în urma căreia a fost descoperită o leziune a ligamentului, astfel că jucătorul va fi supus unei intervenții chirurgicale la Bologna, informează site-ul oficial al grupării din Bulevardul Ghencea.

Daniel Oprița a fost supus miercuri unui control amănunțit la Spitalul Militar Central și i-a fost descoperită o leziune la nivelul ligamentului încrucișat anterior al genunchiului drept. Oprița va pleca joi la Bologna însoțit de doctorul Radu Paligora pentru o evaluare la clinica Isokinetic, acolo unde va fi ales și momentul optim pentru operație. Astfel, jucătorul FC Steaua va fi indisponibil patru-cinci luni.

În cazul în care diagnosticul ar fi rămas doar ruptură de rotulă, Oprița ar fi stat cu piciorul imobilizat aproximativ o lună, fără să fi fost nevoie de intervenție chirurgicală.
Prosport
http://www.prosport.ro/usr/imagini/0-22220-21opritafc.jpg

YoYoyOi
14th December 2006, 19:54
Neșu a început programul de recuperare la Bologna și va reveni în februarie!!

Mihaita Nesu a inceput, de cateva zile, antrenamentele usoare, dupa ce a avut piciorul imobilizat. Fundasul Stelei se afla la clinica Isokinetic din Bologna si a intrat in perioada de recuperare dupa operatia suferita. Se preconizeaza ca stelistul sa ramana sub supravegherea cadrelor medicale din Italia pana in luna februarie, Isokinetic fiind recunoscuta pentru faptul ca le permite fotbalistilor sa paraseasca clinica doar daca sunt 100% recuperati din punct de vedere fizic.
GSP

YoYoyOi
16th December 2006, 18:27
Cotidianul spaniol AS: "Nicoliță revine la Sevilla"

"Nicoliță revine la Sevilla", a titrat, sâmbătă, cotidianul AS, comentând rezultatul tragerii la sorți a șaisprezecimilor de finală ale Cupei UEFA, în care s-a stabilit că Steaua va întâlni formația FC Sevilla în această fază a competiției.

"Mulți își amintesc de mijlocașul Stelei, Bănel Nicoliță, pentru autogolul cel mai stupid al sezonului, cel înscris pe Bernabeu și care a dus la înfrângerea, cu scorul de 1-0, a echipei române în fața formației Real Madrid, în Liga Campionilor. S-a întâmplat la 1 noiembrie. Însă puțini își amintesc că internaționalul român a trecut pe la Sevilla la 16 martie pentru a spulbera pe Betis pe Heliopolis într-un meci senzațional și a-i elimina pe spanioli din ediția trecută a Cupei UEFA", scrie AS.

Jurnalul amintește că Nicoliță a marcat două din cele trei goluri ale Stelei în acest meci, câștigat cu scorul de 3-0 și în urma căruia formația bucureșteană s-a calificat în sferturile de finală ale Cupei UEFA. "Steaua sa revine la Sevilla, în acest caz pentru a înfrunta pe FC Sevilla. Dublă manșă interesantă, deoarece campioana UEFA întâlnește una din semifinalistele ediției trecute, care a fost eliminată de Middlesbrough", adaugă AS.
Prosport

YoYoyOi
17th December 2006, 12:23
Dică: ”Dacă vom pleca de la început cu gîndul că nu vom avea nici o șansă in fața spaniolilor, mai bine nu ne mai prezentăm”


Nicolae Dică spune că FC Sevilla este o echipă puternică, dar că Steaua trebuie să-și joace șansele. ”În fotbal nu se știe niciodată. Nu există o echipă de neînvins. Depinde de ziua pe care o vom prinde. Dacă vom pleca de la început cu gîndul că nu vom avea nici o șansa în fața spaniolilor, mai bine nu ne mai prezentăm. Vom juca și vom vedea la final ce a ieșit”, a declarat Dică, în Libertatea, despre "dubla" cu FC Sevilla.

Stelistul crede că spaniolii se remarcă prin forța grupului. ”Nu au un fotbalist anume. Ei formează în sine un nucleu extrem de puternic și de valoros. I-ați văzut doar ce au făcut cu Barcelona în Supercupa Europei sau cu Real Madrid, în urma cu puțină vreme în campionat”, a declarat Dică.
stelisti.ro

YoYoyOi
18th December 2006, 14:08
Vine un campion mondial?

Roș-albaștrii sînt foarte aproape de a transfera un fundaș de la campioana lumii, Internacional Porto Alegre. După ce, la începutul săptămînii trecute, echipa campioană a reușit să-l transfere pe portarul brazilian Andrey Nazario, roș-albaștrii sînt foarte aproape de a obține semnătura unui alt jucător din Țara Cafelei, de astă dată un fundaș. Managerul general Mihai Stoica a fost plecat în luna noiembrie pentru cîteva săptămîni în Brazilia, unde a urmărit mai multe jocuri.

Sursele Gazetei susțin că fundașul anunțat de managerul echipei campioane este de la Internacional Porto Alegre, echipă care ieri i-a bătut în finala Campionatului Mondial al Cluburilor pe cei de la FC Barcelona (1-0)! Internacional are în lot nu mai puțin de 14 fundași, dintre care trei pot evolua pe partea dreaptă, 4 pe partea stîngă și 7 în centrul defensivei.

După plecarea lui Ogăraru, Oli nu a avut prea multe soluții pe partea dreaptă și este de așteptat ca Steaua să mai achiziționeze un jucător de acest profil. Mai ales că Saban nu a confirmat, iar Stancu, după un început bun, a avut o serie de evoluții sub așteptări. Din lotul lui Internacional, dintre fundașii dreapta varianta cea mai accesibilă pentru Steaua este Marcos Camozzato, iar dintre apărătorii centrali Moares și Wilson.

După ce Internacional a ieșit campioana lumii, este puțin probabil ca Steaua să poată achiziționa unul dintre titularii din linia de fund a brazilienilor, mai ales că ambii fundași centrali sînt trecuți de 30 de ani, iar cei laterali au evoluat foarte bine și sînt vizați de alte cluburi mari din Europa.
GSP

YoYoyOi
19th December 2006, 18:03
Oprița a fost operat la Bologna

Mijlocașul stelist Daniel Oprița a fost operat, astăzi, la Bologna, la ligamentul încrucișat anterior al genunchiului drept, după accidentarea suferită în meciul cu Universitatea Craiova din etapa a XIX-a a Ligii I.

După meciul cu Universitatea Craiova, primul verdict al medicilor în cazul lui Oprița a fost ruptură de rotulă. El a fost supus ulterior unui control amănunțit la Spitalul Militar Central și i-a fost descoperită o leziune la nivelul ligamentului încrucișat anterior al genunchiului drept, nu și la menisc. Oprița a plecat săptămâna trecută la Bologna, însoțit de doctorul Radu Paligora, pentru o evaluare la clinica Isokinetic și pentru operație.

Oprița va lipsi de pe gazon minimum trei luni. El este al patrulea jucător stelist care suferă o accidentare la genunchiul drept în sezonul 2006/2007, după Mirel Rădoi, Victoraș Iacob și Mihai Neșu, toți aceștia suferind intervenții chirurgicale. Rădoi a revenit în etapa a XV-a, la 12 noiembrie, după o operație suferită în luna iulie, iar Victoraș Iacob nu a apucat încă să evolueze într-un meci oficial, după intervenția chirurgicală de la începutul lunii august. Iacob s-a accidentat tot într-un meci cu Universitatea Craiova, disputat în turul de campionat, leziunea la ligamente suferită de atacantul stelist survenind tot în urma unei contre a unui adversar. Neșu a fost operat în noiembrie, el aflându-se, în prezent, la recuperare, la Bologna.
Prosport

YoYoyOi
21st December 2006, 13:17
TRU, TOLO SI ELITA VS GIGI BECALI
21 Decembrie 2006, 08:04

Ascensiunea lui Becali a devenit extrem de deranjanta pentru actuala Putere, care o vreme l-a ignorat pe latifundiar. Prin urmare, au intrat in actiune mecanismele de discreditare, cel mai la indemana fiind vocea asa zisei “elite”, destul de usor de mani****t la noi. Numai ca, in ochii romanilor, criticile tuturor Manolestilor, Cartarestilor, Plesilor si Patapievicilor la un loc nu fac doi bani. Oameni cu averi, dar care n-au facut nimic, niciodata pentru poporul roman, inveninand in schimb tot ce nu le convine si mai ales pe cineva care salveaza vieti, da oamenilor case si le alina foamea, fara sa ceara nimic in schimb. Este scandalos sa-i vezi pe acesti elitisti cum sar la gatul unui om, intr-un “delirium tremens” care n-are nici o noima, doar pentru ca nu pot accepta ceva ce nu le convine. Conform lor, un om nu are voie sa fie iubit, nu are voie sa fie po****r, daca lor nu le place. Si nu sunt numai ei.

Dar pina sa trec la subiect, ca sa nu apara interpretari, tin sa precizez, din capul loclui, ca nu m-am intalnit cu Gigi Becali in viata mea, iar la telefon abia daca am vorbit de cateva ori, pentru interviuri. Deci, practic, pot spune ca nu ne cunoastem. N-am luat niciodata vreun ban de la el si nici nu mi-a facut favoruri.

Dar asta nu ma face sa nu remarc niste afirmatii care chiar il nedreptatesc pe patronul Stelei si, mai mult, ne implica pe noi, ca romani.Unii vor fi mirati pentru ca scriu despre colegi de breasla. Stati linistit, n-am mai facut-o niciodata, si nici n-o s-o mai fac. Dar m-am gandit ca daca doi jurnalisti care scriu sport isi permit cu atata dezinvoltura sa abordeze alte domenii, de ce mi-as face probleme ca fac si eu acelasi lucru?

Acum ceva timp, colegul meu Tolontan se ratoia pe buna dreptate, impotriva cuiva care isi permisese sa-l catalogheze bun, sau rau roman, nu mai tin minte, spunand ca nimeni nu are autoritatea asta, de a da verdicte, in numele unui popor.Dar iata ca zilele trecute, acelasi Tolontan, pe care, altfel, il consider poate chiar cel mai bun ziarist din bransa, isi permitea sa se erijeze in purtator de cuvant al romanilor si sa traga concluzii, personale, in numele a zeci, sau poate sute de mii de romani. Citez: „Cetatenii NU VOR ACCEPTA ca Becali sa capete putere de decizie”... sau „Romanii IL VOR REFUZA pe Becali”, sau chiar „suporterii Stelei, indemnati sa-l voteze in masa, CA NISTE OI...”. Daca ultima afirmatie chiar ii jigneste pe romanii care-l au pe Becali optiune politica, celelalte sunt de-a dreptul obraznice, facandu-ma sa ma intreb daca Tolontan, pe care eu il stiam un om echilibrat, nu si-o fi pierdut luciditatea?

Pai Cataline, draga, nu-ti placea deloc ca cineva sa te catalogheze mai mult sau mai putin roman, dar oare romanilor care-l iubesc sau care si-l doresc pe acel om sa-i reprezinte in Parlament, le-or pica bine afirmatiile tale? Stii tu mai bine decit democraticul exercitiu al alegerilor, daca il vor accepta sau nu romanii pe Gigi? Ti-a zis tie Dumnezeu, in lift, dimineata, ca-l vor refuza romanii?

Ma intreb atunci ce se vor face institutii precum IRSOP sau INSOMAR in acest caz? Practic, Tolontan le ia painea de la gura, daca stie deja dinainte ce se va intimpla la alegeri...

Cit despre Traian Ungureanu, zis si TRU, aici chiar ca este ridicol sa-i comentezi veninul din scriitura. Cand numesti „pleava”, o masa de oameni care poate avea o optiune libera, in numele unei libertati castigate cu sange in 89 , sau cand jignesti un om numindu-l „sculptura de deseuri”, te descalifici singur.

Traiane, e usor sa fugi in Occident cand lumea se chinuia aici cu un regim totalitar, iar de acolo, pe mii de dolari sau de sterline, sa-ti dai cu parerea si sa jignesti poporul de acasa. Cat despre Vadim Tudor, pe care-l faci sulfuros (adica inteleg ca pute), mi-a fost suficient sa vad o imagine cu tine la o emisiune, descheiat pana la brau si cu parul de pe piept invadandu-l aproape pe moderator, ca sa realizez care-i realitatea si din acest punct de vedere.

Iar referitor la afirmatia lui TRU, „daca mai vrem sa fim romani trebuie sa oprim mersul rotit al democratiei prin manejul lui Becali”, l-as ruga pe marele opinionist de pe Tamisa, care scrie si prost si este si macinat de o frustrare maligna, ce-l face sa emane numai ura, sa ne mai lase pe noi cu sfaturile si cu lectiile de viata. Astea mergeau de acolo, de la Londra, cand romanii erau mai usor de impresionat...

Oricum, retineti numele despre care am scris mai sus. Sub nici o forma nu trebuie sa uitam sa le cerem sfatul inainte de alegeri, sa aflam ce avem de facut. Ca doar n-om vota, asa, de capul nostru, nu? Se supara "elita", "societatea civila", opinionistii...

PS – Doua completari:

1. Nu vreau sa fiu inteles gresit. Nu sprijin aici nici ideea ca romanii ar trebui sa-l sustina pe Gigi Becali si nici ca ar fi bine sau ca ar trebui sa-l voteze. Pentru ca nu fac politica si nici nu ma pricep. Dar nu pot agreea ideea ca niste oameni, inchipuiti superiori noua, sa vina sa ne invete ce avem de facut sau sa ne dea lectii. Atit.

2. Cat despre fanatismul lui Tolontan pentru TRU, (vezi aprecierea „articol de hotar” referitoare la mitocania scrisa de semidoctul londonez, despre care am scris mai sus), continuu sa cred ca redatorul sef al GS traverseaza o perioada de ratacire, si-si va reveni... Inteligent cum il cunosc, stie si el foarte bine ca am dreptate... Nu poti propovadui democratia, cand tu insuti ii incalci esenta...
Andrei Nourescu
Prosport



exceptional articol /hello

Toshiro
22nd December 2006, 09:03
Jurnalism a la OLS...


Cel mai vechi mijlocas din lotul lui Cosmin Olaroiu, Sorin Paraschiv, a afirmat ca si-ar dori sa evolueze din retur la un club din strainatate.
"E normal sa imi doresc sa plec. Dupa 8 ani mi-as dori sa plec, dar daca voi ramane aici nu este un capat de tara. Stiu ca unele echipe s-au interesat de mine, dar pana acum nu am primit nicio oferta", a declarat Paraschiv.

Si care-i titlul gasit de OLS?

Paraschiv s-a cam plictisit la Steaua :rosu:

YoYoyOi
5th January 2007, 12:21
Transferabil!
Răzvan Rotaru, Dan Udrea

Steaua a informat în scris clubul Aston Villa că Dică este de vînzare, dar așteaptă o ofertă clară pînă cel tîrziu miercuri, 10 ianuarie. Jucătorii Stelei se află încă în vacanță, însă nu și conducerea clubului. Aflînd de interesul pe care Aston Villa îl are pentru atacantul Nicolae Dică, oficialii campioanei au decis să ofere o primă replică. Au înaintat clubului din Albion, prin intermediul impresarilor, o adresă în care este specificat faptul că Steaua este deschisă tratativelor.

Totuși, gruparea condusă de Gigi Becali a informat echipa din Birmingham că așteaptă o propunere în scris pînă cel tîrziu pe 10 ianuarie, adică miercurea viitoare, zi în care Olăroiu va începe pregătirile în noul an în cantonamentul din Italia. "Dacă oferta va sosi după această dată, nu o vom mai lua în considerare", a adăugat Steaua.

Becali: "Costă șase milioane"
În plus, ieri, pentru prima dată, și patronul roș-albaștrilor, Gigi Becali, a anunțat că Dică este transferabil. "Dică este un jucător important pentru Steaua în acest moment, însă îl voi lăsa să plece dacă oferta va fi cea dorită de mine. Eu vreau în schimbul lui șase milioane de euro. N-am acum această sumă pe masă propusă de un club anume, însă dacă o voi avea, Dică se va transfera de la Steaua", a declarat ieri Gigi Becali.

Omul numărul 1 din Ghencea a explicat și de ce ar fi de acord cu transferul: "Dacă Dică pleacă, o face doar ca să-i fie lui mai bine. Poate că a venit momentul să facă și el pasul spre un campionat mai puternic. Oricum, nu pleacă pentru că Steaua ar avea nevoie de bani".

Englezii se decid mîine
Conducerea clubului Aston Villa se va reuni mîine dimineață într-o ședință a Consiliului de Administrație în urma căreia se va decide și cum va arăta oferta finală care va fi înaintată Stelei. Aceasta va cuprinde minimum 4,5 milioane de euro pentru Steaua și un salariu de 700.000 de euro anual pentru jucător.
GSP



Ar fi cea mai mare tampenie sa-l lase acum pe Dica sa plece.... Fara el suntem pe spate. Sau se gandesc astia din conducere ca oricum n-avem nici o sansa in UEFA si ca in campionat ne descurcam cu ce avem :rolleyes:

myke
5th January 2007, 20:08
yo, in cupa uefa sansele sunt mici, si eu sunt din fire optimist cand vine vorba de steaua:D. si in campionat sincer ne descurcam pt locul doi si fara dica. oricum, eu zic ca e bine pt el sa plece, mai ales ca in anglia se joaca cel mai frumos fotbal. Avem atacanti buni, si zic ca exista steaua si dupa dica, la fel cum a existat si dupa hagi, tudorel stoica, lacatus, trica, neaga(ultimii doi au fost cei mai importanti din generatia lor), va exista viata si dupa dica la steaua. si se vor castiga si campionate si vom juca si in cupele europene.

YoYoyOi
24th January 2007, 07:54
Renunță Ogăraru?



Uitat iar de selecționer, jucătorul lui Ajax poate exclude "naționala" din planurile sale. Ieri, selecționerul echipei României a anunțat stranierii convocați pentru amicalul cu Italia, din 7 februarie: Contra (Getafe), Tamaș (Celta), Chivu (AS Roma), Raț, Marica (Șahtior), Petre (ȚSKA Sofia), Codrea (Siena), Cociș (Sheriff), Mutu (Fiorentina), Roșu (Huelva). Tehnicianul a adăugat că își rezervă dreptul ca, în funcție de forma sportivă, de starea de sănătate sau de statutul de la club, să renunțe la unul sau altul dintre cei 10.

Deși titular la Ajax în 7 din ultimele 9 partide oficiale, George Ogăraru (foto) n-a fost convocat nici în acest lot lărgit. Era trist, evident supărat, dar s-a abținut: "Știu de ce m-ați sunat. Dar nu vreau să declar nimic, deocamdată. Mă gîndesc și voi lua o decizie importantă foarte curînd. Văd că acum, cînd joc, probabil s-au schimbat criteriile". După tonul vocii sale, nu este exclus ca Ogăraru să renunțe la echipa națională, fie și numai pe perioada mandatului actualului selecționer.
GSP

Acum ce scuze mai are Piti? :rolleyes: Devine din ce in ce mai penibil.

YoYoyOi
25th January 2007, 08:04
Comisia de Disciplină a FRF a amânat verdictul în cazul incidentelor petrecute la meciurile Steaua-Politehnica și Universitatea-Steaua


Intrunita astazi, Comisia de Disciplina a Federatiei Române de Fotbal a decis sa amane pentru luni verdictul in cazul incidentelor de la partida Steaua - Poli Timisoara si Universitatea Craiova - Steaua din lipsa de procedura. La meciul Steaua-Politehnica, din etapa a XVIII-a a Ligii I, fanii campioanei au aruncat cu torte spre galeria oaspetilor, iar la partida sustinuta in "Banie", in cadrul etapei a XIX-a, suporterii ambelor echipe au aruncat cu petarde si fumigene in incinta suprafetei de joc. Pana la pronuntarea verdictului, se vor analiza si probele video.
GSP


Cred ca se va lasa cu o suspendare a terenului...

YoYoyOi
26th January 2007, 07:59
Steaua dezminte orice conflict
ProSport îsi exprima regretul fata de persoanele care s-au simtit lezate de articolul “Oli, certat de Radoi”, aparut în numarul de marti al ziarului, preluat dintr-un alt cotidian. In respectivul material era prezentat un presupus conflict între antrenorul si capitanul ros-albastrilor, lucru dezmintit de ofiterul de presa al Stelei, Paul Andone.
Prosport


Foarte tare aceasta faza. A ajuns Prosportul sa-si ceara scuze:lol:

YoYoyOi
1st February 2007, 00:48
Fiorentina insista pentru Rădoi prin intermediul lui Lacatus

Gruparea AC Fiorentina, unde este legitimat atacantul Adrian Mutu, insista pentru transferul capitanului echipei Steaua, Mirel Radoi, si, potrivit violanews.com, fostul jucator al formatiei italiene si al "ros-albastrilor", Marius Lacatus, ar putea fi o piesa "esentiala" în realizarea tranzactiei.

"Fostul «viola» Lacatus ar fi o «piesa» esentiala în achizitionarea fundasului central de la Steaua, Mirel Radoi (nascut 1981), pe care Fiorentina îl urmareste cu mare atentie. De Radoi s-a mai vorbit, însa în ultimele ore de mercato insistenta clubului viola se pare ca a crescut", scrie violanews.com. Totusi, sursa citata noteaza ca Fiorentina ar urma sa reia discutiile pentru transferul lui Radoi dupa încheierea sezonului, "desi cota sa este una foarte ridicata: 12 milioane de euro".


Zvonistica merge mai departe :no:

anonymus_girl
14th February 2007, 18:10
Echipa lui Oli (GSP)!
Aseară, la penultimul antrenament înaintea confruntării cu Sevilla, Olăroiu a lăsat să se întrevadă echipa de start, folosind din nou sistemul cu 3 atacanți.

Cu 48 de ore înaintea marii confruntări de joi, Olăroiu a programat aseară una dintre ultimele ședințe de pregătire. Aceasta s-a efectuat pe terenul principal și a fost un antrenament desfășurat cu porțile închise.

După obișnuitele exerciții de încălzire, Oli a împărțit lotul și a făcut două echipe, pe care le-a pus să joace între ele.

Din formulele pe care le-a alcătuit a lăsat clar să se înțeleagă care ar putea fi primul "11" pe care îl va trimite în teren împotriva spaniolilor.

Linia de bază din apărare, Stancu -Goian - Ghionea - Petre Marin, a jucat într-o parte, iar la adversari Oli a folosit în ofensivă 6 fotbaliști, 3 la mijloc, Rădoi - Ovidiu Petre - Paraschiv, și 3 în atac, Nicoliță - Thereau - Boștină.

Deși se întrevede formula de bază, Olăroiu este totuși un antrenor care nu obișnuiește să folosească la ședințele de pregătire echipa pe care urmează să o trimită din primul minut contra Sevillei.

Portarii celor două formații au fost Cernea și Andrey, întîlnirea fiind arbitrată chiar de Olăroiu, care a oprit în dese rînduri partida pentru a le explica elevilor săi ce trebuie să facă.

Tehnicianul a stat mai mult în preajma lui Thereau, căruia îi spunea mereu unde trebuie să se miște în teren.

Echipa probabilă: Cernea - Stancu, Goian, Ghionea, Petre Marin - Rădoi, Ovidiu Petre, Paraschiv - Nicoliță, Thereau, Boștină

Ultima dilemă: atacantul stînga

Olăroiu a mai risipit din semnele de întrebare pe care le avea cu privire la cei 11 titulari. Dacă la mijloc pare mai hotărît ca oricînd să meargă pe mîna trioului Rădoi - Ovidiu Petre - Paraschiv, singura mare dilemă o are în privința celui de-al treilea jucător din avanposturi.

Pentru acel loc se bat nu mai puțin de 4 candidați: Vali Badea, Boștină, Gigel Coman și Cristocea. Cele mai mari șanse le au primii doi, ei avînd evoluții foarte bune în meciurile de pregătire.

Andrey va fi rezerva

Brazilianul s-a comportat foarte bine la antrenamente în ultimele 3 zile și aproape sigur va fi reținut în lot de Cosmin Olăroiu. "Eu mă simt excelent și, dacă ar fi după mine, aș intra la joc chiar și cu Sevilla", spunea brazilianul Andrey la finalul săptămînii trecute, la revenirea de la clinica de la Bologna.

Cum sud-americanul a participat cot la cot cu colegii săi la antrenamentele din ultimele 3 zile, Olăroiu este decis să-l oprească în lotul lărgit pentru meciul cu spaniolii.

Tehnicianul Stelei a fost foarte mulțumit de modul în care Andrey s-a pregătit, brazilianul acuzînd chiar de la atîta efort puțină febră musculară la începutul săptămînii.

"Cînd va putea juca din nou? El este apt și în acest moment. Poate juca fără probleme", a spus Olăroiu luni, după care, întrebat dacă Andrey ar putea apărea pe foaia de joc împotriva Sevillei, a replicat: "Eu am spus că el e apt de joc acum".

Andrey a jucat și aseară, la penultimul antrenament, la fel ca și Cernea, în meciul-școală solicitat de Oli, și a avut cîteva intervenții foarte reușite.

Chiar dacă el este apt de joc, totuși nu va fi titularizat joi seară din două motive: primul că Olăroiu a fost cel care a spus la reluarea pregătirilor că "Cernea este titularul Stelei la startul sezonului" și al doilea pentru că încă nu a jucat în nici un meci oficial în poarta roș-albaștrilor.

YoYoyOi
20th February 2007, 20:10
Ienei: Să nu se facă de râs la Sevilla

Articol Duckadam nu mai crede într-un miracol la Sevilla
Fostul selecționer Emeric Ienei, antrenorul cu care Steaua a câștigat CCE la Sevilla la 7 mai 1986, spune că principalul obiectiv al "roș-albaștrilor" în meciul de joi cu FC Sevilla, din manșa secundă a 16-imilor Cupei UEFA, este să nu se facă de râs.

"Să nu se facă de râs, asta ar trebui să-i intereseze în primul rând, iar dacă joci, nu se știe ce poate ieși. Sevilla ne-a purtat mereu noroc, anul trecut cu Betis, în 1986 am câștigat Cupa Campionilor Europeni... Oricum, nu poți să joci cu trei mijlocași în linie și niciunul să nu dribleze", a subliniat Ienei.

El a precizat că jocul echipei pregătite de Cosmin Olăroiu nu-i oferă motive de optimism înaintea partidei de joi. "Nu cred că mai sunt șanse. Dacă vedeam că luptă, că au determinare, da. Spun că vin după o perioadă fără competiție, dar cine sunt mai obosiți, cei care au avut pauză două luni sau cei care joacă de atâta timp din trei în trei zile? Sevilla este o echipă de meseriași, nu de individualități", a spus el.

Emeric Ienei a ținut să le transmită următorul mesaj jucătorilor steliști: "Nu mai au ce să piardă, să-și apere imaginea, să nu mai joace nici măcar pentru club, ci pentru onoarea lor".

Ienei a precizat că nu a fost invitat în acest an să facă parte din delegația stelistă, adăugând că în România valorile nu sunt respectate.

YoYoyOi
20th March 2007, 12:10
Steaua își deschide magazin


Steaua își va deschide un magazin. "E o chestiune de zile, nu pot să spun exact cînd se va deschide. Va fi amplasat la tribuna principală și va seamăna cu magazinele marilor cluburi din Europa", a spus invitatul emisiunii "Tribuna zero" de la Europa FM, Valeriu Argăseală.
Prosport

Snake_21
20th March 2007, 15:55
Misto :D :D

bluesky
18th April 2007, 17:38
ce parere aveti despre articolul lui andrei vochin din gsp....mia mi-a placut:yes:

Brian
18th April 2007, 17:45
Mi-a placut doar sfatul si mesajul articolului....continutul e facut sa le placa doar lu' Oli si Razvan(si sustinatorilor acestora)...

YoYoyOi
18th April 2007, 17:49
de fapt a zis ceea ce zic si eu de ceva vreme :groggy:
Oli a facut multe, Protasov n-a facut mai nimic. Oli este injurat, Protasov ridicat in slavi....
Mai bine e sa plece Oli, ca oricum cale de intoarcere nu mai este....

Sevilla86
18th April 2007, 19:22
Olaroiu a fost contestat inca dinainte sa puna piciorul in Ghencea cand a fost etichetat "antrenor defensiv". Inca de la primul lui meci cu Arges scor 0-0 din returul 2005-2006, suporterii scandau: "Oli, Oli, Steaua nu e Poli!"
Cand a ajuns in semifinala Uefa, i-a scandat cineva numele? Nu cred, pt ca Oli nu a fost niciodata apreciat pt rezultatele bune, dar a fost acuzat si i s-au atribuit fiecare insucces.
Se spune ca un pictor va fi apreciat la adevarata lui valoare abia dupa ce va muri. Asa se va intampla si cu Oli. Pana sezonul trecut, dinamovistii se puteau mandri ca sunt ultima echipa romaneasca ce a jucat o semifinala de Cupa Europeana, dar acum Steaua este ultima echipa care a jucat intr-o semifinala de Cupa Europeana. Succesele lui Olaroiu vor ramane in palmaresul Stelei si peste multi ani inca ne vom mai lauda cu performantele obtinute pe vremea lui: cea mai buna performanta din istoria Stelei in Cupa Uefa.
Vochin are perfecta dreptate.

YoYoyOi
19th June 2007, 12:49
Carrizo, este curtat de Manchester United

Portarul dorit de Steaua, argentinianul Juan Pablo Carrizo, ar putea ajunge la Manchester United. Considerat cel mai bun portar din Clausura, campionatul Arginetinei, Carrizo este curtat de mari cluburi europene, în afară de englezi, Milan și Lazio dorindu-și serviciile goalkeeperului

Steaua află mîine dacă River Plate este de acord cu oferta făcută pentru Belluschi

Destinația argentinianului lui River Plate, Fernando Belluschi, se va decide mîine. Impresarul jucătorului, Alberto Meo, se va întîlni cu conducerea clubului pentru a discuta posibilitatea ca Belluschi să ajungă la Steaua București. De altfel, clubul român este singurul care a făcut o ofertă pentru Belluschi, susține Clarin


macar unul dintre ei sa vina si sunt multumita :D

dede
19th June 2007, 15:03
:happy o sa si vina astia in Romania :lol:

Elvis81
20th June 2007, 09:11
mda...:( si dupa aia ii ia pe Kaka sau pe Shevcenko:headbang:

dede
26th June 2007, 13:21
Numirea lui Gheorghe Hagi în funcția de antrenor al Stelei nu a trecut neobservată de presa din întreaga lume. «El Mundo Deportivo» în numește Maradona din Carpați și reamintește că Hagi a îmbrăcat tricourile Barcelonei și Realului. Publicația din Spania preia o declarație a lui Hagi: ”Tradiția Stelei ne obligă să cîștigăm, să fim cei mai buni”.

Și L'Equipe anunță numirea lui Hagi ca antrenor la Steaua. ”Clasată a doua în campionatul României, Steaua și-a asigurat serviciile idolului românilor, Gheorghe Hagi, numit trei ani în funcția de antrenor”, spune L'Equipe.

Vestea nu a trecut neobservată nici în SUA, Miami Herald titrînd: ”Legenda românilor Hagi preia Steaua”.
stelisti.ro

:D

Snake_21
26th June 2007, 13:35
Pai da dooooh e cunoscut in toata lumea Hagi asa ca :P

Ioca10
4th July 2007, 23:34
Ceva mai vechi...
"Nu are complexe si se simte bine in pielea ei. Are de ce, pentru ca se incadreaza in categoria celor privilegiati, care nu pot trece niciodata neobservati. Steaua nu-ti poate fi indiferenta. O iubesti sau o urasti. Rau."


Dan FILOTI, PROSPORT

Snake_21
4th July 2007, 23:41
Adevarat s a demonstrat de atatea ori chestia asta :D

delaoltenia
5th July 2008, 12:10
Finanțatorul Stelei, Gigi Becali, s-a întrecut în acuze deosebit de grave la adresa președintelui Federației Române de Fotbal, Mircea Sandu.
"Mircea Sandu comandă tot în fotbalul românesc, de la A la Z. Comisiile ascultă la milimetru de Mircea Sandu. Membrii lor îi spun "săru' mâna" când îl văd pe culoare. Eu nu pot să fiu mani****t de Mircea Sandu, așa cum face cu ceilalți conducători, ei sunt niște papagali. Nu vreau un dictator în funcția de președinte FRF. E foarte ușor să-l dau afară, dacă nu schimbă comisiile alea, o să vedeți voi ce ușor îl dau afară. Veți vedea. Nu mai suport ! Nu mai suport să fiu ingenuncheat!", a acuzat Becali la sport.ro.

...Gigi continua sa gafeze,probabil ca nu stie zicala "te faci frate cu dracu pana treci lacu"

delaoltenia
8th July 2008, 11:15
Calvarul lui Mirel Rădoi a luat sfîrșit! Ieri dimineață, el s-a pregătit normal alături de ceilalți steliști care au revenit din primul stagiu austriac. Deși au trecut mai bine de trei săptămîni în care nu s-a antrenat deloc, liderul Stelei a arătat o formă fizică excelentă.
Atît la ședințele de pregătire, cît și în partidele amicale din următorul cantonament, de la Flachau, Mirel va purta o mască de protecție. Asta după ce, în minutul 20 al meciului Italia - România (1-1), de pe 13 iunie, el a suferit o fractură de pomete și una de piramidă nazală. Rădoi s-a ciocnit în aer cu Raț, după care a căzut secerat la pămînt și a fost transportat de urgență la spital. La doar două zile, a suferit o intervenție chirurgicală la un spital din Elveția.
Conducerea vicecampionilor spune că revenirea căpitanului este de bun augur pentru sezonul ce începe la sfîrșitul acestei luni.

"Mirel e cel mai important jucător al nostru, de aceea abia îl așteptăm din nou pe gazon. Nu este nici o problemă că nu s-a antrenat de aproape o lună de zile. A jucat de atîtea ori și nepregătit fizic și tot a dat un randament extraordinar. Are un fel aparte de a ști să lupte și de a-și motiva colegii, de aceea sînt convins că echipa va juca altceva de acum înainte", a spus președintele Valeriu Argăseală.

"Este foarte important ca Rădoi să fie cu echipa. Cu el pe teren, sîntem mult mai puternici. E un jucător extraordinar și un adevărat luptător!"
Adrian Ilie, manager Steaua

"Rădoi este precum un tanc în timpul meciurilor. Lui nici nu îi trebuie foarte multă pregătire fizică, pentru că are o capacitate de efort ieșită din comun"
Emeric Ienei, fost antrenor Steaua

delaoltenia
27th September 2011, 13:42
Steaua, ce glumă bună! De cine ascultă, de fapt, Gigi Becali și cum a ajuns echipa într-o poziție JENANTĂ



Imaginea Stelei suferă în continuare. Pe fondul rezultatelor slabe din Liga I, care parcă se înscriu într-o tradiție ce se respectă de cinci ani încoace, roș-albaștrii au ajuns să reprezinte gluma momentului în rândul microbiștilor. Dar nu numai atât, chiar printre propriii suporteri.

1. Nu-și consultă antrenorul, ci fostele glorii

În timp ce Gigi Becali acordă declarații presei după egalul cu Sportul Studențesc, Anghel Iordănescu trece pe lângă el și se îndreaptă spre mașină. Patronul stelist se repede disperat și aproape trage de hainele "Generalului" ca să-l scoată din mașină și să îl salveze într-un context în care i se cerea să explice perioada slabă a Stelei. "Nea, Puiule! Ieși să spui de ce nu câștigă Steaua, că ești specialist", striga Becali. Vizibil iritat, Iordănescu i-a spus să-l sune că îi va spune la telefon ce nu merge în jocul Stelei. După o oră, Gigi apărea la tv și făcea o scurtă analiză a echipei: "De ce nu am câștigat? Păi cum să facem asta când în repriza a doua noi aveam șase oameni în apărare care păzeau un singur adversar? Iar cu Brandan la mijloc nu merge jocul. Îl încetinește. Pasează stânga-dreapta și în spate".

2. Jurnaliștii îi dau sfaturi cum să joace Levi

Alin Buzărin, jurnalist și fost director executiv la Victoria Brănești, i-a sugerat lui Becali, duminică seara, în cadrul emisiunii "Fanatik", să-l folosească pe Dorinel Popa fundaș dreapta "pentru că așa a jucat un retur la Brănești și a dat trei goluri". "Ah, foarte bine, uite, o să-i zic lui Levi să-l încerce pe Popa acolo, că poate ei nu știu. Poate sfătuitorii lui nu i-au zis de asta", a avut o revelație Becali. Mai mult, finanțatorul a fost luat peste picior și de Andrei Vochin, care i-a spus că și Bourceanu, și Brandan sunt în esență fundași stânga (primul evoluând astfel la Dunărea Galați și fiind reprofilat de Grigoraș la Oțelul drept închizător), iar la Steaua joacă mijlocași centrali. Plus ironia: "Steaua e mai aproape de ultimul loc decât de primul loc".

3. Tănase și "lobul de doi lei"

Becali sfidează inteligența celor din jur când tot insistă că Tănase e "creierul" echipei, când de fapt el regresează de la an la an. Chiar și unii jucători de la Steaua simt momente de amărăciune când "Dodel" e lăudat de patron, mai ales atunci când Steaua pierde fără el pe teren, spunând că de asta nu merge jocul echipei. Iată că jocul nu merge nici cu Tănase. Într‑un fel e de înțeles de ce îl apără Becali pe piteștean. A luat o țeapă de 1,8 milioane de euro și e disperat că nu își va recupera investiția. Dar adevărul îl știe și el și uneori se mai dă de gol, la fel cum a spus și duminică seara uitându-se la ratarea din minutul 33 cu Sportul: "Da, Tănase cam atât poate. Un lob de doi lei!".

4. Voia să-l aducă până și pe Epaminonda

Foarte interesant e cum face Gigi Becali transferurile la Steaua. Ilie Dumitrescu a dezvăluit tot în emisiunea "Fanatik" de duminică seara: "Gigi mi-a zis într-o zi că vrea să-l aducă pe Nicu Epaminonda la Steaua. A zis că îi dă el 5.000 de euro pe lună. Eu i-am zis: «Gigi, decât să-l aduci pe el, mai bine îl iei pe Onofraș, că pe dreapta îl avem numai pe Bănel!». I-am zis că am nevoie de Bilașco, Brandan și Galamaz, iar el i-a adus în plus pe Ricardo, care nu mai jucase de șase luni, și pe Apostol".

5. Fanii Stelei râd de... Steaua

Comparațiile lui Gigi Becali, care spunea după vreo victorie "tiki-taka Barcelona" sau că vrea ca echipa lui să joace precum cea a lui Guardiola, se întorc acum împotriva lui, dar și a formației pe care o patronează. Și a simțit-o pe pielea lui după meciul cu Sportul, când suporterii steliști au scandat: "Joacă Steaua de zici că e Barcelona, Roni Levi zici că e Guardiola!".

3 victorii în Liga I are Steaua și tot atâtea înfrângeri

7 este poziția jalnică din clasament pe care a ajuns Steaua

Steaua după 8 etape în sezoanele precedente

2010-2011-locul 3
2009-2010-locul 5
2008-2009-locul 1
2007-2008-locul 8
2006-2007-locul 3

"Îmi e rușine să mai ies din casă. Mai jos de atât nu putem ajunge", Mihai Stoica, manager Steaua

"Asta nu e Steaua pe care ne-o dorim. Aș dori ca băieții să simtă măcar puțin din amărăciunea și din jena pe care le am", Mihai Stoica, manager Steaua


sursa: prosport.ro

delaoltenia
4th October 2011, 19:35
Steaua București a urcat două poziții și ocupă locul 74, cu 139 de puncte, în clasamentul pe luna septembrie al Federației Internaționale de Istorie și Statistică a Fotbalului (IFFHS), fiind formația română cel mai bine clasată în această ierarhie.
Adversarele Stelei în grupa J a Ligii Europa se află pe următoarele poziții: Schalke 04 - locul 5, 244 puncte, Maccabi Haifa - locul 82, 131 puncte (în urcare de pe locul 97), AEK Larnaca - locul 148, 102 puncte (în urcare de pe locul 171).

sursa: mediafax.ro

delaoltenia
27th October 2011, 09:18
Aparițiile dese ale lui Becali la TV nu le sînt indiferente jucătorilor lui. Fotbaliștii se tem să nu fie criticați de patron după jocuri, la fel și antrenorii lor, sau pur și simplu se enervează cînd văd mulți reporteri, multe camere în jurul lui. Un fost tehnician din Ghencea povestea cum Bogdan Stancu și Cristi Tănase își alegeau hainele în așa fel încît vestimentația lor să nu-l supere pe Gigi.

Unii dintre fotbaliști au început să comenteze comportamentul pe care îl are șeful lor. Tătărușanu a făcut-o în urma partidei cu Rapid, de luni, Florin Costea a luat atitudine chiar aflat față în față cu Becali. Mai există un caz, chiar al jucătorului căruia patronul i-a pus banderola pe mînă: Bourceanu, căruia deja îi e dor de Timișoara, după numai trei luni petrecute la Steaua. Gazeta vă prezintă trei episoade neștiute care dovedesc că jucătorii din Ghencea nu-și simpatizează patronul.

1. Pe portar l-a enervat spectacolul dat de Gigi
Tătărușanu s-a aflat pe Național Arena luni seara, chiar dacă, accidentat, el n-a prins foaia de joc. Ciprian a văzut meciul din tribună, alături de iubita lui și de doi prieteni, și s-a nimerit să-și părăsească locurile o dată cu Becali, pe care l-au oprit vreo 20 de reporteri și cameramani în fața tribunei oficiale. Goalkeeperul "naționalei" și amicii lui au rămas cîteva minute în zona de deasupra "oficialei", fascinați de imaginea cu patronul înconjurat de oameni. Cu tot cu spectatorii care se opriseră în jurul lui Gigi, erau vreo mie de inși.
Portarul s-a tras deoparte după ce a văzut ce se petrece. "Cipri, uită-te, frate, cum s-au strîns țăranii în jurul ăstuia!", i-au strigat prietenii. Portarul le-a răspuns: "Ce vrei, mă, dacă oamenilor asta le place? Sînt disperați toți după el, îi sorb cuvintele! Sînt «fierți» după circul ăsta!".

De ce era supărat Tătărușanu? Becali tocmai îl criticase în ziua derby-ului: "Am auzit eu că el tot spune să ne întoarcem în Ghencea, îl întreabă nonstop pe Teia Sponte cînd ne întoarcem acolo. Cred că i s-a urît cu binele! Da' ce treabă are el cu stadionul pe care joacă echipa? Ce, el hotărăște?".

El mai are un motiv de frustrare: în vară au existat cluburi din străinătate interesate de el, dar Steaua a declinat propunerile și a rămas în România, în vreme ce Pantilimon, concurentul de la "națională", a semnat cu Manchester City, unul dintre cele mai bogate și cele mai la modă cluburi din lume.

2. Florin Costea l-a înfruntat
Tătărușanu nu l-a criticat pe Becali în față, dar a făcut-o Florin Costea. Atacantul care i-a enervat pe toți de la Steaua cu atitudinea lui sfidătoare a fost vizitat de patron marți seara la Buftea. Gigi a mers acolo ca să-i reproșeze faptul că a plecat de pe banca de rezerve înaintea finalului derbyului cu Rapid, supărat fiind că Ilie Stan nu-l introdusese pe teren. Becali nu s-a luat doar de Florin, ci și de Mihai: "Ce e, mă, te-ai supărat că te-am făcut măscărici?". Costea cel mic a tăcut. "De ce să te superi? Că tu asta ești! Acum, ce vrei? Cînd a fost de lăudat, te-am lăudat. De data asta te și critic!".

Mihai tot n-a scos vreun cuvînt. Dar a vorbit Florin: "Cînd am semnat, v-am rugat să nu mă criticați timp de șase luni. Știam că nu sînt în cea mai bună formă și că am nevoie de timp. Dar ca să progresez, ar trebui să mai și joc! Dacă stau pe bancă, ce să fac?". Gigi a fost uimit de reacția fotbalistului și nu i-a răspuns. După întîlnirea cu el a vorbit public și s-a declarat satisfăcut: "Florin mi-a zis că-mi dă banii înapoi la iarnă dacă nu dă goluri pînă atunci, deci n-am cum să mai fiu supărat pe el".

3. Pe căpitan l-a apucat nostalgia
Bourceanu, fotbalistul care ar trebui să fie imaginea Stelei în acest moment, purtătorul banderolei de căpitan, simte că îi era mai bine la Timișoara! Curtean, fost coleg cu el în Banat, a povestit că Bourceanu i-a mărturisit asta: "Alex mi-a spus că îi e dor de ce era la Poli, chiar dacă s-a impus drept căpitan al Stelei". Închizătorul "naționalei" e derutat mai ales din cauza presiunii la care e supus de cînd a semnat cu roș-albaștrii. Față de alți nou-veniți, el a jucat constant și a avut prestații bune, în general. A beneficiat de suportul patronului, dar colegii i-au contestat poziția.


Trei foste glorii au prevăzut dezastrul

Hagi le-a spus-o din 2007
A fost primul antrenor care i-a avertizat în mod direct pe jucătorii Stelei că dacă se vor lăsa călcați în picioare de patron, nu vor realiza absolut nimic. "Am intrat în vestiar și în loc de mesajul de despărțire le-am spus să nu lase pe nimeni, niciodată, să le ia personalitatea pentru că dacă vor face asta, nu vor cîștiga nimic", a spus Hagi în ziua în care și-a dat demisia, 17 septembrie 2007. De atunci și pînă acum, Steaua n-a mai cîștigat nici un titlu de campioană.

Piți îi pusese lacăt la gură
Un alt antrenor care a prevăzut că jucătorii sînt vulnerabili dacă Gigi Becali îi critică în public a fost Pițurcă. Acesta i-a interzis lui Gigi să mai vorbească despre fotbaliști și a decis chiar să plece de la Steaua cînd Becali a spus după meciul cu U Craiova "Eu cred că Tătărușanu a greșit la golul pe care l-am încasat".

Adi Ilie a fost cel mai ferm
O altă fostă glorie a Stelei, Adrian Ilie, care a fost jucător și manager în Ghencea, a dezvăluit la puțin timp după ce a plecat din postul de conducere, deținut pînă în vara lui 2008, că Gigi Becali e un pericol real pentru progresul fotbaliștilor tineri de perspectivă și a oferit două exemple:

1. "Dacă aș avea acum 21 de ani și aș fi venit la Steaua, nu mai ajungeam niciodată ce am ajuns ca fotbalist. Acuzele lui Gigi Becali m-ar fi distrus deoarece ar fi fost imposibil să joc bine și să dau gol meci de meci".

2. "Pe portughezul Tiago l-am adus pentru că l-am urmărit în multe meciuri în care juca, practic, din maximum două atingeri. După ce a venit aici și l-a criticat patronul de vreo două-trei ori, nu-l mai recunoșteam pe teren. Îi era frică să joace repede și să dea pasă rapid pentru a nu greși".



sursa: gsp.ro

delaoltenia
26th December 2013, 13:53
"Am să-l respect toată viața pe Emeric Ienei! Este cel mai important om din istoria echipei Steaua. Dar, trebuie să știe ca sînt foarte apropiat și apreciat de jucătorii pe care-i antrenez!

Nea Emi, te stimez și te voi respecta toata viața mea. Sper să pot realiza 10% din ce ai reușit tu să realizezi la Steaua!

Dar cum știți toți s-a schimbat mult fotbalul și va fi foarte greu! Sărbători fericite tuturor!"

http://www.gsp.ro/fotbal/liga-1/reghe-a-invatat-din-greseli-raspuns-de-exceptie-pe-care-i-l-da-lui-ienei-macar-atit-sa-reusesc-416276.html

Stima si respect Reghe, asa te vrem. :ok:

delaoltenia
22nd August 2014, 14:12
Zdravko Mamici, Gigi Becali al croaților!

"Patronul lui Dinamo Zagreb, Zdravko Mamici, și-a folosit clubul pentru a-l transforma într-o afacere personală, după ce l-a numit pe fiul lui manager, iar pe fratele Zoran antrenor. "
http://www.gsp.ro/international/europa-league/video-zdravko-mamici-gigi-becali-al-croatilor-patronul-lui-dinamo-zagreb-si-pataniile-sale-432696.html

delaoltenia
25th August 2014, 16:39
Gabriel Iancu si Alexandru Chipciu dezmint informatiile aparute in editia tiparita a Gazetei sporturilor precum si pe siteul fanatik.ro .

Acest articol este defaimator si este scris pe baza unor surse inexistente. Niciunul dintre colegi sau din membrii staff-ului aflati in vestiar dupa terminarea partidei nu pot face astfel de declaratii, pentru ca nu mi-am înjurat nici acum si nici altadata colegii, indiferent de cat de nervos am fost. Am fost eliminat in minutul 90, echipa ramanand in inferioritate pe timpul celor 4 minute de prelungiri, dar niciun coleg nu mi-a reprosat acest lucru. Imi respect colegii si sunt de parere ca rezultatele echipei se datoreaza contributiei fiecaruia. Nu am afirmat niciodata ca golurile mele au dus echipa in play-off-ul UEFA Champions League si pe primul loc in campionat, cu atat mai mult cu cat in campionat am evoluat doar in partide ca titular. Atat eu, cat si colegii mei ne respectam si ne apreciem antrenorul si nu am avea cum sa ne adresam injurii sub ochii acestuia. Nu am petrecut nici înaintea meciului cu Ceahlaul, nici înaintea altui meci. Apreciez încrederea pe care ne-a acordat-o antrenorul de a nu intra in cantonament înaintea meciului si, fiind jucator profesionist, ma comport ca atare. Sunt o persoana impulsiva, dar nu lipsita de respect. Am dat unele declaratii dupa meciuri "la cald" fara sa ma gandesc ca lucrurile vor lua o asemenea amploare. Nu doresc sa fiu un subiect de presa negativ si voi munci in continuare pentru a fi din ce in ce mai bun si pentru a dovedi tuturor ca Alexandru Chipciu este un jucator ambitios, perseverent si dornic de reusite, nicidecum un jucator obraznic si neprofesionist - ALEXANDRU CHIPCIU


Nu consider ca este normal sa apara un astfel de articol mincinos despre mine. Nu am iesit in oras de mai bine de o luna de zile, dar sa petrec pana la 3 dimineata? Chiar daca, in trecut, am avut parte de niste evenimente care mi-au afectat imaginea, asta nu inseamna ca am continuat pe aceeasi linie. Consider ca m-am maturizat, nu mai am probleme in viata extra-sportiva si nu mi-as putea permite ca, inainte de un meci atat de important precum cel de la Sofia, sa fac astfel de gesturi necugetate. Sper ca suporterii sa nu dea crezare acestui articol si sa aiba incredere in faptul ca ma pregatesc 100% si sunt cu gandul numai la performanta in tricoul Stelei - GABRIEL IANCU

http://www.steauafc.com/ro/articol/comunicat_25august2014/

phife
25th August 2014, 16:57
mizeriile astea de un an tot incearca sa ii defaimeze pe baietii astia 2. mure presei

delaoltenia
7th April 2015, 12:41
Steaua libera !

Detalii aici (http://www.gsp.ro/fotbal/liga-1/exclusiv-steaua-liber-moment-istoric-pentru-campioan-n-ultimii-15-ani-gigi-becali-i-a-luat-to-i-banii-447548.html)

delaoltenia
22nd July 2015, 08:17
Boroi, între "Înainte, marș!" și "Drepți!"


Trebuie să recunosc. Colonelul George Boroi e bun. Un actor foarte bun, nu altceva. Disimulează precum predecesorii săi de la Revoluție. Se dă erou, deși a fost cu ceilalți. După ce ani la rândul a “tras” în fanii Stelei, acum își revendică “certificatul de revoluționar” în fața lor. Într-un interviu apărut marți, în ediția tipărită a “Gazetei Sporturilor”, comandantul Clubului Sportiv al Armatei Steaua face unele afirmații de-a dreptul hilare.


http://www.prosport.ro/blog/opinie-boroi-intre-inainte-mars-si-drepti-14622634

delaoltenia
5th August 2015, 17:54
Eu sunt stelist și iubesc Steaua indiferent de cine și de ce. Sunt mulți care cred că prestația de moment și rezultatele de conjuctură determină succesul unei echipe la audiență. Da, așa este! Succesul determină audiența! Dar vă înșelați dacă credeți că trofeele aduc suporteri. De fapt nici nu îmi mai bat capul cu aspectul ăsta și vă spun că mă doare în cot de câți suporteri are Steaua sau Botoșaniul. Nu despre asta este vorba în fenomenul acesta.

Să vă întreb ceva: credeți că suporterii lui FC Caracal ar avea mai puține motive de mândrie decât suporterii FC Steaua? De ce trebuie să fi mai puțin mândru dacă te naști în Petroșani, de exemplu, și iubești echipa locală, dar ai motive să fi mândru că ești suporter Steaua?

Să vă întreb altceva: să spunem că aveți un frate … cam retardat. Sigur că vă apreciați prietenii și colegii cu un IQ ridicat, dar atunci când se ia cineva de fratele vostru nu vedeti negru in fata ochilor și îi apărați onoarea? Sigur că apreciați pe cei mai inteligenți și mai frumoși, dar se compară ei cu familia voastră?

Să vă mai întreb ceva: ba nu , nu vă mai intreb că v-ati prins de idee și oricum exemplul cu patriotismul (care urma) pică pentru ca ne băgăm mai toți picioarele în ea de țară cum știm mai bine. Da, stiu ca patria este familia noastră, dar … vorbim altă dată despre asta.

Ma intreb, de ce Steaua? De ce dracu țin eu cu Steaua? Este pentru că avem cele mai multe campionate? Pentru că suntem tatăl lor în Cupa Romaniei? Pentru că jucăm pe un stadion smecher (auci, asta doare!)?

Mă întreb, dacă după revoluție aveam destinul lui Dinamo, căștigam trei campionate și ne făceam de cacao în Europa, renunțam să mai țin cu Steaua?

NU! Eu cred că eram și acum stelist indiferent în ce Ligă activam. Și atunci intreb încă odată: de ce dracului țin eu cu Steaua? Nu prea știu care este răspunsul vostru când vă intrebați asta, dar eu știu ce simt. Pentru mine Steaua înseamna familia mea.

Am amintiri frumoase cu partide pe muche de cuțit, când întorceam rezultatul în ultimul minut. Am amintiri sfâșietoare cu meciuri în care nu ne iesea nimic și ne luau la pase desculți din lumea a treia. Am atâtea amintiri cu jucători demni care indiferent de rezultat au venit să ne salute făcându-mă să mă simt parte din familia lor. Am amintiri atât de plăcute în peluza cu frații mei. Știu că nu sunt ultras, nu fac deplasări, dar de câte ori pășesc în sectorul nostru parcă mă liniștesc. Știu că poate să urmeze o seara magică sau o noapte de coșmar, dar sunt acolo cu ai mei și nu îmi este frică! Știu că poate să iasă nasol, dar spre stadion merg pe drumul acela încărcat de atâtea amintiri, pierdut printre cei ca și mine, frații mei!

Nu imi pasă când Steaua câștigă, nu imi pasă când Steaua pierde. Nu imi pasă pentru că nu am de ales, Steaua este familia mea și nu o voi trăda indiferent de momentele proaste sau bune prin care trece.

Aș fi vrut să vă povestesc și despre inima care îmi sângerează. Despre cât de tare mă doare cearta și ura din sânul familiei mele. Dar nu, nu vă mai povestesc pentru că știu că și voi suferiți și stiu că doare când învârți cuțitul din rana.

Dar vă spun totuși, fratilor! Mă doare! Simt că familia mi se destramă și mă doare.

Dar știti ceva? Mă doare în cot de chestia asta! Oricum nu am de ales, fie că frații se împacă, fie că familia se rupe, eu nu am de ales. Tot cu Steaua am să țin. Fie că ajungem rupți în genunchi în Liga X, fie că vom străluci în toată lumea, eu tot cu Steaua am să țin.


Tot cu Steaua am să țin. Fie că ajungem rupți în genunchi în Liga X, fie că vom străluci în toată lumea, eu tot cu Steaua am să țin.

delaoltenia
5th August 2015, 18:01
Ca întotdeauna, știrile despre Steaua abundă, presa e la datorie. Așa cum știe ea. Cu urechea ciulită, vajnicii mâzgălitori preiau orice zvon și ni-l servesc cald, fierbinte, ca fiind purul adevăr. Pe care-l întăresc cu opiniile lui nea Mitică Dragomir, Liță Dumitru, Șumudică și alții ca ei
 Acum au și bonusul pe care l-au așteptat cu nerăbdare: GgB și-a revenit și e gata să se cocoațe iar pe Maybach. Declarațiile lui sunt reproduse prompt, probabil ca material de studiu pentru psihiatri


GSP-ul pune față în față echipele Stelei de acum un an și de acum. Asta spune cam tot


30 iulie 2014: Arlauskis – Rîpă, Szukala, VARELA, Latovlevici – Prepeliță, Filip – AD. POPA, CHIPCIU, Cr. Tănase – Keșeru (să nu uităm de Sănmărtean, și el în lot
)

29 iulie 2015: Cojocaru – Alcenat, Papp, VARELA, Guilherme – Muniru, Breeveld – AD. POPA, N. Stanciu, CHIPCIU – Tade

În iarna lui 2014 a început dezastrul. Au plecat cei trei leaderi ai echipei – Szukała, Sănmărtean și Keșerü, au avut loc tot felul de brambureli – scandalul siglei, îmbățoșările grupărilor de fani, gigisme care au tulburat atmosfera în vestiar, arbitraje ciudate. Și era cât pe-aci să pierdem titlul
 În vară au plecat și alte piese de bază – Latovlevici, Prepeliță, Tănase, nu s-au prelungit împrumuturile lui Bourceanu și Rusescu, iar transferurile s-au făcut cu mare întârziere, practic în ultima clipă. Aici trebuie menționată și numirea lui Rădoi ca antrenor. Tot respectul pentru bravul nostru jucător, cel ce a dus mai departe tradiția luptătorului Lăcătuș. Dar să îți începi cariera de antrenor la un club ca Steaua, cu un lot schimbat radical, mi se pare un pariu greu de câștigat. Optimist cum sunt, îmi repet mereu că Steaua e Steaua, unică și indestructibilă (vorba aia, dacă nici GgB n-a reușit s-o distrugă
), dar
 Dar n-am cum să nu observ că de 7 luni am devenit o echipă de pluton, capabilă de rezultate jenante, lipsită de stil, de personalitate, arătând o impotență evidentă. Și asta e greu de suportat pentru cei născuți steliști, pentru cei ce își amintesc de echipa magică ce a pus România pe harta fotbalului european.

GgB, vocal ca-n vremurile când butonam de zor telecomanda, să scap de prezența lui ubicuă, anunță transferuri peste transferuri. Dar nu uită să arate pisica: insolvența!

Păi, ia să vedem
Ce-i lipsește Stelei? Un om lângă Varela, un play-maker și un vârf. Poate și un portar
 Din toți cei aduși, și sunt mulți, doar Tadé poate umple un loc rămas gol. Aducerea lui Alcenat îl mută lângă Varela pe Papp, care, chiar dacă ăși face treaba onorabil, adesea o comite grav. Dar cine să facă jocul? Văd că patronul a pus ochii pe trei ”trenèinezi”, dar printre ei nu se află tocmai Van Kessel, cel care ordona jocul slovacilor. Și, în plus, chiar or fi posibile transferurile astea? Mirel cică aduce doi misterioși străini, unul din ei mijlocaș central. O fi play-maker-ul așteptat? Ce să mai vorbim de tele-novela giurgiuveană cu De Amorim și Alibec, de parc-ar fi Iniesta și Messi


Acum să vedem ce-o fi miercuri. E greu, bre, e foarte greu. Mirele, du-ți băieții la film, să vadă ”Kozara”, să priceapă și ei cum e cu partizanii ăștia
 Ce s-o mai lungim, suntem în criză și luminița aia de la capătul tunelului abia se vede. Dar, deh, v-am zis, când e vorba de Steaua, rămân un veșnic optimist


https://sammuraysports.wordpress.com/2015/07/28/optimist/

Lordul
5th August 2015, 18:55
tot cu steaua am să țin. Fie că ajungem rupți în genunchi în liga x, fie că vom străluci în toată lumea, eu tot cu steaua am să țin.

amin

delaoltenia
14th August 2015, 19:53
Chiar așteptam să văd ce mai cârâie Șumudică…

După ce a eliminat West Ham, dădea interview-uri peste tot, umflându-se în penele vișinii. Ce mai conta că antrenorul englezilor declarase că prioritatea lui era meciul cu Arsenal, drept care venise cu rezervele. Și, chiar și așa, ăla cu aia mică a avut un noroc chior. Ce să mai zic ce era la gura lui după alte câteva zile. Cică, el eliminase West Ham, care a învins-o pe Arsenal. Așa o fi, numai că Astra bătuse o echipă care arăta așa: Adrián – Tomkins, Ogbonna, Cresswell, Reid – Kouyaté, Oxford, Noble, Payet – Sakho, Zárate, pe când învingătorii lui Arsenal se numeau Randolph – Knoyle, Jenkinson, Henry, Page – Lanzini, Cullen, Payet, Nolan – Lee, Maiga…

Eliminarea lui West Ham l-a îmbățoșat și mai rău pe permanent bățosul cimpanzeu. A început să dea indicății, ca to`a`șu`: „Presa ar trebui sa fie un pic mai atenta, sa nu insemne doar FCSB in paginile de ziar. Pentru ca se dau 10 stiri de aceasta echipa, clona, nici nu stiu cum sa o numesc acum, iar de Astra se scrie intr-un coltisor.” Păi, e cazul să scrie mare, în vârful paginii: ”Șumudică, ești tâmpit!” Te pomenești că el și de Messi zice că joacă la FCB… Și, ca să-l parafrazez, ar trebui să fie un pic mai atent și să observe că Astra lui e una palidă, ce nu va ajunge nicicând la strălucirea Stelei. Colțișorul e suficient pentru știrile despre această Astră obscură care acu-i aici, mâine cine știe unde…

ciocu micDupă victoria asupra Stelei, în care Astra n-a mai fost condusă de ”genialul” Budescu, ci de și mai genialul Colțescu, frustratul și-a dat iar jos pantalonii, de data asta, slavă Domnului, doar la figurat. Să ai neobrăzarea să vorbești țâfnos după ce echipa ta adună trei puncte după un jaf la drumul mare e inimaginabil. După ce s-a autocaracterizat – „Șumudică e unul dintre țigani, unul dintre gunoieri” – el a insistat cu folosirea acronimului FCSB, în loc de Steaua, că i s-o fi părut ironic tare. Și, supărat nevoie mare că despre vedeta lui, Alibec, nu se bagă decât ”o știrucă” despre faptul că fumează șase pachete de țigări, în loc să explice detaliat fiecare tatuaj cu care e împodobită panarama, dă iar indicății: ”Acum Astra e pe primul loc! Le sugerez jurnaliștilor prezenți aici să scrie acum 10 știri despre Astra și o știre mică despre FCSB.” Păi, presa, în totalitatea ei, a scris pe larg despre modul colțesc în care a ajuns Astra acolo. Și mă întreb ce altceva s-ar putea scrie despre Astra și, mai ales, pe cine ar interesa.
Iar bietul Șumi mi-amintește de pațachina aia pedelistă: ”Ciocu’ mic, că acum noi suntem la putere”. Că tot ca ea o să se stingă și înflăcăratul antrenor ce nu face mulți purici pe oriunde ar ajunge. Așa că, amărâtule, ciocu` mic! Că tot noi vom fi la putere. Ca întotdeauna.

https://sammuraysports.wordpress.com/2015/08/14/ciocu-mic/

Calandrinon
14th August 2015, 19:57
Sumudica a caftit o putza mica

delaoltenia
14th August 2015, 20:04
la varsta ta ar trebui sa fii un exemplu, aici . :D

astept un arbitraj identic pt echipa cu maidanezi pe sigla, nu conteaza cu cine, sa fie .
sper sa nu pisi ochi din nou (iar) .

Calandrinon
14th August 2015, 20:27
Nu-ti pisam ochii, doar echipa. Din nou ( iar ) iti desenez ca nu jignesc omul, indiferent ce echipa sustine, fie ea si scarboasa ca fcsb-ul tau.

delaoltenia
14th August 2015, 20:46
nah, unde dai si unde capra . :D

pai cine a zis domnule ca jignesti omul ?
faceam referire la un arbitraj mizerabil de care poti avea parte si tu, mai bine zis echipa cu maidanezi pe sigla . :D


salut cetateanul vestic degraba tragator cu ochiul pe threadul echipei campioane . :)

delaoltenia
15th August 2015, 07:36
Marca ”Steaua”. Cronica unei anulări nedrepte

http://www.juridice.ro/394727/marca-steaua-cronica-unei-anulari-nedrepte.html

delaoltenia
15th August 2015, 08:12
Prin decizia nr. 3425/03.12.2014, Înalta Curte de Casație și Justiție a dispus anularea mărcii ”Steaua”, după ce, în soluționarea căii de atac a recursului, a procedat la reaprecierea/reinterpretarea probelor administrate în fond și în apel, precum și la recalificarea situației de fapt stabilite de instanțele de fond.

Scurt istoric al speței

La data de 25.05.2011, CSASB a solicitat, în contradictoriu cu SC FCSB SA, AFCSB și OSIM, anularea înregistrării mărcilor nr. 6**** – aparținând FCSB – și nr. 4**** – aparținând AFCSB, invocând faptul că înregistrarea acestor mărci s-a făcut cu încălcarea prevederilor art. 47 și 48 din Legea nr. 84 din 15 aprilie 1998 privind mărcile și indicațiile geografice.

Prin sentința civilă nr. 832/17.04.2012, Tribunalul București a reținut că marca având nr. 4**** nu se mai bucură de protecție pe teritoriul României, începând de la data de 15.01.2009, ca urmare a lipsei formulării unei cereri de reînnoire a înregistrării mărcii.

Referitor la marca nr. 6****, instanța de fond a reținut că „motivele prevăzute de art. 47 alin. 1 lit. a) și b) din Legea nr. 84/1998 sunt tardiv formulate”.

În ceea ce privește motivul prevăzut de art. 47 alin. 1 lit. c), Tribunalul București a dispus că ”se impune concluzia că înregistrarea mărcii SB nr. 6**** nu a fost solicitată cu rea-credință”.

CSASB a declarat apel, iar Curtea de Apel București, prin decizia civilă nr. 259A/20.12.2013, a constatat că existența relei-credințe trebuie apreciată global, ținând seama de toți factorii pertinenți în speță, respectiv împrejurarea că solicitantul are sau trebuie să aibă cunoștință de faptul că un terț utilizează semn identic sau similar pentru un produs/serviciu identic sau similar ce poate conduce la confuzie cu semnul a cărui înregistrare se cere.

Curtea de Apel București a mai reținut că CSASB a cunoscut intenția de înscriere a mărcii chiar înainte de înregistrare și a permis în tot acest timp folosirea mărcii.

Utilizarea mărcii s-a făcut în mod public, iar SC FCSB SA a utilizat marca respectivă chiar și la încheierea diferitelor contracte cu MApN.

De asemenea, s-a reținut că „elementul subiectiv, respectiv scopul ilicit, intenția de a frauda nu a fost dovedită”.

Drept urmare, apelul CSASB a fost respins.

CSASB a declarat recurs împotriva deciziei Curții de Apel București și, prin decizia civilă nr. 3425/03.12.2014, recursul a fost admis, s-a modificat decizia Curții de Apel București nr. 259A/20.12.2013 în sensul admiterii apelului CSASB și, în aceeași ședință, pe fond, s-a desființat în parte sentința pronunțată de Tribunalul București, în sensul că s-a admis acțiunea față de FCSB și s-a dispus anularea mărcii nr. 6****.

Notă critică

1. Regulile de competență funcțională a ÎCCJ nu permit soluționarea în fond a pricinii deduse judecății decât în scopul aplicării corecte a legii la împrejurări de fapt pe deplin stabilite

1.1. În toate celelalte cazuri, Înalta Curte de Casație și Justiție nu poate judeca pricina pe fond, întrucât legea nu dă în competența sa funcțională astfel de atribuții.

1.2. În doctrină s-a statuat că „în cadrul competenței materiale, trebuie distins între competența materială funcțională, care se stabilește după felul atribuțiilor ce revin fiecărei categorii de instanțe, pe de o parte, iar, pe de altă parte, competența materială procesuală, care se stabilește în funcție de obiectul, natura sau valoarea litigiului”.

1.2.1. Doctrina menționată stabilește clar distincția între competența materială funcțională și competența materială procesuală:

„Competența materială funcțională este aceea care determină și precizează funcția și rolul atribuite fiecărei din categoriile instanțelor judecătorești, iar competența materială procesuală este aceea care determină categoria de pricini ce pot fi rezolvate, în concret, de o anumită categorie de instanțe judecătorești.

Competența materială este reglementată de norme de ordine publică, deci are caracter absolut, astfel încât părțile nu pot conveni să deroge de la aceste norme, nici chiar cu autorizarea instanței”.

1.2.2. „În recurs nu se judecă procesul, ci hotărârea atacată” (Viorel Mihai Ciobanu, „Tratat teoretic si practic de procedura civila”, București, 1997, vol. I, pag. 363)

Recursul este o cale de atac extraordinară (calificare dată chiar de vechiul CPC prin Titlul V – Căile extraordinare de atac, Capitolul I – Recursul), putând fi formulat „numai pentru motive de nelegalitate”, nefiind o cale de atac devolutivă (cum este apelul), care să permită reanalizarea fondului cauzei.

Așa fiind, este evident că doctrina a statuat în mod unanim în sensul că, în etapa recursului, se cercetează numai nelegalitatea hotărârii atacate (Mihaela Tăbârcă, „Drept Procesual Civil”, Universul Juridic, București, 2005, pag. 81-82).

Or, în speța prezentată, Înalta Curte de Casație și Justiție a răstălmăcit total situația de fapt, deși competența sa funcțională nu-i conferă această prerogativă.

1.2.3. Prin hotărârea criticată, nu numai că instanța de recurs a analizat din nou faptele, astfel cum fuseseră acestea stabilite de instanțele de fond, dar, mai mult, aceste fapte au fost calificate în mod cu totul opus față de calificarea dată în fond și în apel.

1.3. Încălcarea competenței materiale funcționale a ÎCCJ în speță rezultă indubitabil din decizia criticată, relevante fiind următoarele paragrafe:

1.3.1. ”Pentru a afla dacă titularul a dat dovadă de rea-credință în momentul depunerii cererii, trebuie să se efectueze o evaluare globală în care să fie luate în considerare toate împrejurările relevante ale cazului individual” (pagina 15, primul paragraf).

1.3.2. ”Instanța de apel a înlăturat, în plus, în mod nejustificat, de la analiza intenției frauduloase la înregistrarea mărcii în cauză două aspecte importante, considerându-le nerelevante, și anume cooptarea de către intimata pârâtă a unor foști angajați ai apelantei și înregistrarea mărcii anterioare nr. 0****, data de depozit 15.01.1999, elemente fără de care a ajuns la concluzia greșită că, prin protocolul din 1999 încheiat cu Asociația de Fotbal Club Steaua București, s-ar fi transmis marca de identificare legată de activitatea fotbalistică și care ar fi tocmai cea a cărei anulare se cere în prezenta cauză, în temeiul art. 47 lit. c. din Legea nr. 84/1998” (pagina 18, paragraful al cincilea).

1.3.3. ”Astfel, nu se poate prezuma că, prin cedarea activității fotbalistice profesioniste, reclamantul a înțeles să cedeze marca în cauză, prin raportare la cele menționate anterior, dar și la faptul că emblema ce constituie marca în cauză nu era folosită doar de către echipa de fotbal, așa cum s-a reținut mai sus” (pagina 19, paragraful al treilea).

1.3.4. Relevant în ceea ce privește încălcarea competenței materiale funcționale este și paragraful prin care Înalta Curte de Casație și Justiție a schimbat situația de fapt, instituind prezumția de rea-credință a pârâtei:

„Simpla utilizare a mărcii ulterior înregistrării, chiar fără împiedicarea directă a unui alt competitor de a o utiliza, nu este suficientă pentru reținerea bunei-credințe la înregistrare (
) faptul că, după înregistrarea mărcii de către pârâtă, reclamantul nu a formulat opoziție și nici nu s-a opus utilizării mărcii până la formularea prezentei acțiuni nu poate reprezenta o dovadă a bunei credințe a pârâtei la înregistrarea mărcii ” (pagina 19, ultimul paragraf).

1.4. Așadar, întreaga argumentație a instanței de recurs abundă în constatări asupra situației de fapt și în răstălmăciri ale acesteia, demonstrându-se fără echivoc că ÎCCJ s-a comportat în această speță ca o adevărată instanță de apel.

1.5. Din motivarea instanței rezultă, fără putință de tăgadă, că ÎCCJ a procedat în mod nelegal la reaprecierea și reinterpretarea probelor administrate în dosar, stabilind o situație de fapt potrivnică aceleia reținute de Tribunalul București și de Curtea de Apel București.

1.6. Potrivit dispozițiilor art. 312 alin. 3 teza a II-a din Codul de procedură civilă, dacă se găsește întemeiat recursul, „în toate cazurile în care modificarea hotărârii nu este posibilă, fiind necesară administrarea de noi probe”, instanța de recurs casează hotărârea recurată, trimițând cauza spre rejudecare în apel/fond la instanța competentă.

1.7. De asemenea, conform art. 314 Cod procedură civilă, Înalta Curte de Casație și Justiție hotărăște asupra fondului pricinii în toate cazurile în care casează hotărârea atacată numai în scopul aplicării corecte a legii la împrejurări de fapt ce au fost deplin stabilite.

1.8. Doctrina relevantă este unanimă în sensul că „numai prin excepție, instanța supremă hotărăște asupra fondului pricinii, în cazurile în care casează hotărârea atacată, numai în scopul aplicării corecte a legii la împrejurările de fapt ce au fost deplin stabilite” .

1.9. Or, în cauza noastră, Înalta Curte de Casație și Justiție a hotărât asupra fondului pricinii, aplicând legea, dar nu la împrejurările de fapt stabilite, ci la cele restabilite/răstălmăcite/reapreciate în recurs.

1.10. Din analiza motivării deciziei criticate, se constată că instanța de recurs a reluat, practic, tot fondul pricinii, pe mai multe pagini, argumentând de ce probele administrate la instanțele de fond ar trebui reinterpretate sau, și mai grav, de ce aceste probe ar trebui interpretate invers față de interpretarea dată de instanțele de fond.

În acest fel, instanța de recurs nu numai că a repus în discuție faptele, astfel cum fuseseră acestea stabilite de instanțele de fond, dar, mai mult, aceste fapte au fost calificate în mod cu totul opus față de calificarea dată în fond.

În consecință, ÎCCJ, prin decizia criticată, și-a încălcat competența funcțională fixată de lege prin norme imperative.

1.11. Constatările referitoare la încălcarea competenței funcționale prin reaprecierea probelor sau a situației de fapt au fost reținute de alte completuri ale Înaltei Curți de Casație și Justiție, care au statuat că:

„Față de prevederile O.U.G. nr. 138/2000 , cu modificările ulterioare, instanțele de recurs ordinar, în cadrul legal al competențelor de atribuțiune, nu mai pot cenzura hotărârile criticate în calea de atac cu care au fost învestite pentru motivul de greșită interpretare a probelor și de aprecierea eronată a situației de fapt rezultată, decât cu riscul de a-și proroga nelegal competența funcțională.”
(Decizia Înaltei Curți de Casație și Justiție nr. 1892 din 13 mai 2003)

„În cazul competenței materiale intervine competența funcțională, care se stabilește după felul atribuțiilor jurisdicționale ce revin fiecărei instanțe și nu secții sau complet de judecată. (
) Celelalte critici formulate în cauză vizează reaprecierea probelor, aspecte ce nu mai pot fi verificate de către instanța de recurs în urma abrogării alin. (11) al art. 304 C. proc. civ. prin O.U.G. nr. 138/2000”.
(Decizia Înaltei Curți de Casație și nr. 3154 din 24 martie 2006)

„Schimbând în totalitate situația de fapt, instanța de recurs nu putea trece la modificarea hotărârilor criticate, ci în baza art. 312 alin. 3 teza a II-a Cod procedură civilă, ar fi trebuit să dispună casarea hotărârii.
Față de cele arătate, rezultă că Înalta Curte de Casație și Justiție în decizia criticată, și-a încălcat competența funcțională fixată de lege prin norme imperative”.
(Decizia Înaltei Curți de Casație și nr. 893 din 04 martie 2010)

1.12. Probabil că tocmai încălcările frecvente ale dispozițiilor imperative privitoare la competență săvârșite de ÎCCJ au determinat legiuitorul să prevadă la art. 497 din noua reglementare procesuală că singura soluție pe care o poate pronunța ÎCCJ în recurs este casarea.

2. Înalta Curte de Casație și Justiție a omis că recursul este o cale de atac extraordinară și nedevolutivă, în care NU se rejudecă pricina sub toate aspectele sale, ci se judecă, doar sub aspecte de legalitate, hotărârea atacată

2.1. Instanțele de recurs nu se pot pronunța asupra fondului pricinii decât dacă faptele sunt pe deplin stabilite. ”Instanțele de fond sunt suverane în aprecierea și stabilirea situației de fapt”.

2.2. Prin hotărârea criticată, nu numai că instanța de recurs a analizat din nou faptele, astfel cum fuseseră acestea stabilite de instanțele de fond, dar, mai mult, aceste fapte au fost calificate în mod cu totul opus față de calificarea dată în fond și în apel.

2.3. Or, ”interpretarea actelor dosarului, prin coroborarea tuturor probelor administrate și prin corelarea acestora cu dispozițiile legale incidente în speță, care au determinat stabilirea unei anumite situații de fapt la instanțele de fond, nu poate face obiect al controlului judiciar, întrucât reaprecierea probelor administrate în cauză nu mai este posibilă, mai ales după abrogarea pct. 10 și 11 ale art. 304 din vechiul Cod de procedură civilă”.

2.4. În același sens s-a statuat și prin Decizia nr. 70R/04.02.2010 pronunțată de Curtea de Apel București, Secția a IX-a civilă și pentru cauze privind proprietatea intelectuală:

„Se impune a se consemna cu precădere că recursul nu este o cale devolutivă de atac. Prin urmare, sunt date în competența instanței de control judiciar exclusiv chestiunile care țin de legalitatea deciziei instanței de apel, mai precis de corecta aplicare a prevederilor legale incidente în cauză, cu referire directă în cauza de față la prevederile art. 304 pct. 9 CPC, invocate de recurenții-pârâți. În aceste condiții, instanța de recurs nu este îndreptățită a reanaliza probatoriul administrat (
)”

3. În judecarea recursului formulat, Înalta Curte de Casație și Justiție a făcut aprecieri cu privire la buna sau reaua-credință în pofida faptului că acestea reprezintă chestiuni de fapt, lăsate la aprecierea instanțelor de fond și care nu pot reprezenta suportul unor critici de nelegalitate

3.1. Edificatoare în acest sens este Decizia nr. 532 din data de 14.02.2014 pronunțată de Înalta Curte de Casație și Justiție:

„Or, situația de fapt reținută de către instanța de apel interesează temeinicia, și nu legalitatea deciziei recurate și, ca atare, împrejurări de fapt precum cele invocate în recurs nu pot reprezenta suportul unor critici de nelegalitate, susceptibile de a fi analizate prin prisma vreunuia dintre cazurile descrise de art. 304 C. proc. civ.”

3.2. În susținerea celor afirmate, menționăm și decizia civilă nr. 10164/08.12.2006 pronunțată de Înalta Curte de Casație și Justiție:

„Este adevărat că determinarea momentului în care încetează buna-credință este o chestiune de fapt, lăsată de la caz la caz, la aprecierea judecătorului”.

3.3. Buna sau reaua-credință vizează elemente de fapt, care, în mod evident, sunt în afara cenzurii instanței de recurs, reprezentând un atribut exclusiv al instanțelor de fond și de apel. Astfel:

3.3.1. Prin decizia civilă nr. 504/21.03.2012, pronunțată de Curtea de Apel București, Secția a III-a civilă și pentru cauze cu minori și de familie, se statuează că

„Încetarea bunei-credințe este o chestiune de fapt”.

3.3.2. Înalta Curte de Casație și Justiție, secția I civilă a reținut prin decizia nr. 2068/22.03.2012 următoarele:

„Analizând criticile deduse judecății, Înalta Curte constată caracterul nefondat al acestora, potrivit următoarelor considerente:
(
)
De aceea, în afara considerentelor instanței de apel asupra lipsei bunei-credințe la momentul încheierii acestui contract (considerente care, vizând elemente de fapt, sunt oricum în afara cenzurii instanței de recurs)”.

3.3.3. Curtea de Apel București, secția a II-a penală, prin decizia nr. 136/26.01.2009, analizând critici privind soluționarea laturii civile, statuează că

”(
) vizează exclusiv o chestiune de apreciere asupra unui element subiectiv – buna-credință – atribut exclusiv al instanțelor de fond și de apel (
)”.

3.3.4. Prin decizia civilă nr. 228A din data de 25 martie 2010, pronunțată de Curtea de Apel București, secția a IV-a civilă, se reține că

„Fiind o chestiune de fapt, prezumția de bună credință ar putea fi răsturnată (
)”

3.3.5. Prin decizia civilă nr. 1414 din data de 28 octombrie 2009, pronunțată de Curtea de Apel București, secția a III-a civilă și pentru cauze cu minori și de familia, s-a apreciat că

„În realitate, prin motivele de recurs recurenta solicită ca instanța de recurs să facă o reapreciere a probelor administrate în cauză, critică care prin felul în care a fost formulată, aduce în discuție o problemă de netemeinicie a hotărârii atacate, deoarece ceea ce se pretinde este stabilirea greșită a situației de fapt privind veniturile intimatului – pârât, în raport de probele administrate în cauză – depoziția martorului M. E., depozitele bancare.

O atare critică nu poate face, însă, obiect de analiză în calea extraordinară de atac a recursului întrucât, față de actuala configurație a art. 304 Cod de procedură civilă, care permite reformarea unei hotărâri în recurs numai pentru motive de nelegalitate, nu și de netemeinicie, instanța de recurs nu mai are competența de a cenzura situația de fapt stabilită prin hotărârea atacată și de a reevalua în acest scop probele, ci doar de a verifica legalitatea hotărârii prin raportare la situația de fapt pe care aceasta o constată”.

3.3.6. Prin Decizia nr. 1481 pronunțată la data de 15 martie 2012 de Înalta Curte de Casație și Justiție, Secția a II-a, se reține că:

„În speță, din observarea criticilor formulate de recurenta-reclamantă M.S.V. se constată că motivele invocate de către recurentă în susținerea recursului său nu se subscriu nici unuia dintre motivele de recurs prevăzute la art. 304 pct. 1- 9 C. proc. civ., toate criticile formulate vizând situația de fapt sau aspecte de apreciere a probelor.
Astfel, recurenta-reclamantă își exprimă nemulțumirea față de modul de interpretare a probelor administrate (expertize, supliment la raportul de expertiză), situație care nu se încadrează în motivele de nelegalitate, calea de atac a recursului neavând caracter devolutiv, care să permită reaprecierea probelor.”

3.3.7. Decizia nr. 13 din data de 15 ianuarie 2008 pronunțată de Curtea de Apel Iași, secția litigii de muncă și asigurări sociale, reține, de asemenea, că

„Deși a fost invocat în cererea de recurs, motivul a fost respins deoarece avea nevoie de verificări de fapt.”

3.3.8. În prelegerea domnului profesor Flavius Baias ținută la Conferința privind noul Cod Civil, INM, 15-16 septembrie 2011, s-a afirmat în mod judicios că:

”Dacă luăm în considerare reglementarea din viitorul Cod de Procedură Civilă, care stipulează mai riguros calea de atac a recursului, vom ajunge să spunem și despre acest lucru, că dovada relei credințe în negocieri reprezintă probleme de fapt lăsate la suverana apreciere a judecătorului fondului, deci chestiuni cu privire la care judecătorul în casație nu are a se pronunța”.

4. Înalta Curte de Casație și Justiție a judecat un apel la apel

4.1. Într-o speță soluționată recent, Curtea Europeană a Drepturilor Omului a reținut că respectarea dreptului la un proces echitabil presupune ca nicio parte să nu fie autorizată să solicite reexaminarea cauzei prin intermediul unui recurs care să devină un apel mascat.

4.2. Or, în cauză, întreaga argumentație a instanței de recurs abundă în constatări asupra situației de fapt și în răstălmăciri ale acesteia, demonstrându-se fără echivoc că Înalta Curte de Casație și Justiție s-a comportat în această speță ca o adevărată instanță de apel.

4.3. În cauza Marian Nițu contra României, Curtea Europeană a Drepturilor Omului a statuat că „respectarea dreptului la un proces echitabil și a principiului securității raporturilor juridice presupune ca nicio parte să nu fie autorizată să solicite supervizarea unei hotărâri definitive și executorii numai în scopul obținerii unei reexaminări a cauzei și a unei noi decizii în această privință.
În special, supervizarea nu trebuie să devină un apel mascat și simplul fapt că pot exista două puncte de vedere cu privire la acest subiect nu este un motiv suficient pentru rejudecarea unei cauze”.

5. Prin pronunțarea deciziei civile nr. 3425/2014, Înalta Curte de Casație și Justiție a ignorat dispozițiile legii fundamentale

5.1. Instanțele judecătorești sunt cele care formează puterea judecătorească, în vârful ierarhiei fiind Înalta Curte de Casație și Justiție, de altfel, singura instanță nominalizată expres prin Constituție.

5.2. Potrivit art. 126 alin. (3) din Constituția României, „Înalta Curte de Casație și Justiție asigură interpretarea și aplicarea unitară a legii de către celelalte instanțe judecătorești, potrivit competenței sale”.

5.2.1. Așadar, rolul ÎCCJ este acela de a asigura unificarea interpretării și aplicării legii pe teritoriul României, iar nu acela de a se afunda în răstălmăcirea aspectelor de fapt statuate de instanțele de fond.

5.2.2. Prerogativele conferite de Constituție Înaltei Curți de Casație și Justiție sunt esențiale pentru înfăptuirea justiției, deoarece asigură egalitatea în fața ei a justițiabililor prin realizarea unei practici judiciare unitare la nivelul întregii țări.

5.3. În speță, Înalta Curte de Casație și Justiție a nesocotit tocmai atribuțiile sale conferite de Constituție referitoare la asigurarea unei jurisprudențe unitare.

Este suficient să menționăm în acest sens o altă decizie a Înaltei Curți de Casație și Justiție, care, într-o cauză similară, a pronunțat o soluție diferită, dar corectă:

„Schimbând în totalitate situația de fapt, instanța de recurs nu putea trece la modificarea hotărârilor criticate, ci în baza art. 312 alin. 3 teza a II-a Cod procedură civilă, ar fi trebuit să dispună casarea hotărârii.
Față de cele arătate, rezultă că Înalta Curte de Casație și Justiție în decizia criticată, și-a încălcat competența funcțională fixată de lege prin norme imperative”.
(Decizia Înaltei Curți de Casație și nr. 893 din 04 martie 2010)

6. Concluzii

În consecință, apreciem că necesitatea respectării prevederilor legale imperative, referitoare la imposibilitatea instanței de recurs de a reinterpreta și reaprecia probele și restabili situația de fapt, cât și imperativul respectării dreptului la un proces echitabil, consacrat de art. 6 din Convenția Europeană a Drepturilor Omului, respectiv a principiului securității juridice, impuneau respingerea apelului mascat/recursului exercitat.

Nu putem fi de acord cu hotărârea Înaltei Curți de Casație și Justiție, considerând că aceasta este rezultatul încălcării normelor imperative de ordine publică privitoare la competență, dar ”balonul este rotund, nu mai există echipe mici și totul este posibil în fotbal”.

Desigur că, dintr-o astfel de experiență, un avocat isteț va trage învățămintele necesare și își va ghida activitatea viitoare după principiul ”ai, n-ai mingea, tragi la poartă”.
Nu se știe niciodată


:: decizia ICCJ de anulare a mărcii Steaua

Avocat Petre Piperea
Partener, PIPEREA ȘI ASOCIAȚII

Avocat Ruxandra Argăseală
PIPEREA ȘI ASOCIAȚII

1.4. Așadar, întreaga argumentație a instanței de recurs abundă în constatări asupra situației de fapt și în răstălmăciri ale acesteia, demonstrându-se fără echivoc că ÎCCJ s-a comportat în această speță ca o adevărată instanță de apel.

1.5. Din motivarea instanței rezultă, fără putință de tăgadă, că ÎCCJ a procedat în mod nelegal la reaprecierea și reinterpretarea probelor administrate în dosar, stabilind o situație de fapt potrivnică aceleia reținute de Tribunalul București și de Curtea de Apel București.

4.1. Într-o speță soluționată recent, Curtea Europeană a Drepturilor Omului a reținut cărespectarea dreptului la un proces echitabil presupune ca nicio parte să nu fie autorizată să solicite reexaminarea cauzei prin intermediul unui recurs care să devină un apel mascat.

6. Concluzii



În consecință, apreciem că necesitatea respectării prevederilor legale imperative, referitoare la imposibilitatea instanței de recurs de a reinterpreta și reaprecia probele și restabili situația de fapt, cât și imperativul respectării dreptului la un proces echitabil, consacrat de art. 6 din Convenția Europeană a Drepturilor Omului, respectiv a principiului securității juridice,impuneau respingerea apelului mascat/recursului exercitat.

Nu putem fi de acord cu hotărârea Înaltei Curți de Casație și Justiție, considerând că aceasta este rezultatul încălcării normelor imperative de ordine publică privitoare la competență, dar ”balonul este rotund, nu mai există echipe mici și totul este posibil în fotbal”.

Desigur că, dintr-o astfel de experiență, un avocat isteț va trage învățămintele necesare și își va ghida activitatea viitoare după principiul ”ai, n-ai mingea, tragi la poartă”.
Nu se știe niciodată


delaoltenia
15th August 2015, 08:12
Prin decizia nr. 3425/03.12.2014, Înalta Curte de Casație și Justiție a dispus anularea mărcii ”Steaua”, după ce, în soluționarea căii de atac a recursului, a procedat la reaprecierea/reinterpretarea probelor administrate în fond și în apel, precum și la recalificarea situației de fapt stabilite de instanțele de fond.

Scurt istoric al speței

La data de 25.05.2011, CSASB a solicitat, în contradictoriu cu SC FCSB SA, AFCSB și OSIM, anularea înregistrării mărcilor nr. 6**** – aparținând FCSB – și nr. 4**** – aparținând AFCSB, invocând faptul că înregistrarea acestor mărci s-a făcut cu încălcarea prevederilor art. 47 și 48 din Legea nr. 84 din 15 aprilie 1998 privind mărcile și indicațiile geografice.

Prin sentința civilă nr. 832/17.04.2012, Tribunalul București a reținut că marca având nr. 4**** nu se mai bucură de protecție pe teritoriul României, începând de la data de 15.01.2009, ca urmare a lipsei formulării unei cereri de reînnoire a înregistrării mărcii.

Referitor la marca nr. 6****, instanța de fond a reținut că „motivele prevăzute de art. 47 alin. 1 lit. a) și b) din Legea nr. 84/1998 sunt tardiv formulate”.

În ceea ce privește motivul prevăzut de art. 47 alin. 1 lit. c), Tribunalul București a dispus că ”se impune concluzia că înregistrarea mărcii SB nr. 6**** nu a fost solicitată cu rea-credință”.

CSASB a declarat apel, iar Curtea de Apel București, prin decizia civilă nr. 259A/20.12.2013, a constatat că existența relei-credințe trebuie apreciată global, ținând seama de toți factorii pertinenți în speță, respectiv împrejurarea că solicitantul are sau trebuie să aibă cunoștință de faptul că un terț utilizează semn identic sau similar pentru un produs/serviciu identic sau similar ce poate conduce la confuzie cu semnul a cărui înregistrare se cere.

Curtea de Apel București a mai reținut că CSASB a cunoscut intenția de înscriere a mărcii chiar înainte de înregistrare și a permis în tot acest timp folosirea mărcii.

Utilizarea mărcii s-a făcut în mod public, iar SC FCSB SA a utilizat marca respectivă chiar și la încheierea diferitelor contracte cu MApN.

De asemenea, s-a reținut că „elementul subiectiv, respectiv scopul ilicit, intenția de a frauda nu a fost dovedită”.

Drept urmare, apelul CSASB a fost respins.

CSASB a declarat recurs împotriva deciziei Curții de Apel București și, prin decizia civilă nr. 3425/03.12.2014, recursul a fost admis, s-a modificat decizia Curții de Apel București nr. 259A/20.12.2013 în sensul admiterii apelului CSASB și, în aceeași ședință, pe fond, s-a desființat în parte sentința pronunțată de Tribunalul București, în sensul că s-a admis acțiunea față de FCSB și s-a dispus anularea mărcii nr. 6****.

Notă critică

1. Regulile de competență funcțională a ÎCCJ nu permit soluționarea în fond a pricinii deduse judecății decât în scopul aplicării corecte a legii la împrejurări de fapt pe deplin stabilite

1.1. În toate celelalte cazuri, Înalta Curte de Casație și Justiție nu poate judeca pricina pe fond, întrucât legea nu dă în competența sa funcțională astfel de atribuții.

1.2. În doctrină s-a statuat că „în cadrul competenței materiale, trebuie distins între competența materială funcțională, care se stabilește după felul atribuțiilor ce revin fiecărei categorii de instanțe, pe de o parte, iar, pe de altă parte, competența materială procesuală, care se stabilește în funcție de obiectul, natura sau valoarea litigiului”.

1.2.1. Doctrina menționată stabilește clar distincția între competența materială funcțională și competența materială procesuală:

„Competența materială funcțională este aceea care determină și precizează funcția și rolul atribuite fiecărei din categoriile instanțelor judecătorești, iar competența materială procesuală este aceea care determină categoria de pricini ce pot fi rezolvate, în concret, de o anumită categorie de instanțe judecătorești.

Competența materială este reglementată de norme de ordine publică, deci are caracter absolut, astfel încât părțile nu pot conveni să deroge de la aceste norme, nici chiar cu autorizarea instanței”.

1.2.2. „În recurs nu se judecă procesul, ci hotărârea atacată” (Viorel Mihai Ciobanu, „Tratat teoretic si practic de procedura civila”, București, 1997, vol. I, pag. 363)

Recursul este o cale de atac extraordinară (calificare dată chiar de vechiul CPC prin Titlul V – Căile extraordinare de atac, Capitolul I – Recursul), putând fi formulat „numai pentru motive de nelegalitate”, nefiind o cale de atac devolutivă (cum este apelul), care să permită reanalizarea fondului cauzei.

Așa fiind, este evident că doctrina a statuat în mod unanim în sensul că, în etapa recursului, se cercetează numai nelegalitatea hotărârii atacate (Mihaela Tăbârcă, „Drept Procesual Civil”, Universul Juridic, București, 2005, pag. 81-82).

Or, în speța prezentată, Înalta Curte de Casație și Justiție a răstălmăcit total situația de fapt, deși competența sa funcțională nu-i conferă această prerogativă.

1.2.3. Prin hotărârea criticată, nu numai că instanța de recurs a analizat din nou faptele, astfel cum fuseseră acestea stabilite de instanțele de fond, dar, mai mult, aceste fapte au fost calificate în mod cu totul opus față de calificarea dată în fond și în apel.

1.3. Încălcarea competenței materiale funcționale a ÎCCJ în speță rezultă indubitabil din decizia criticată, relevante fiind următoarele paragrafe:

1.3.1. ”Pentru a afla dacă titularul a dat dovadă de rea-credință în momentul depunerii cererii, trebuie să se efectueze o evaluare globală în care să fie luate în considerare toate împrejurările relevante ale cazului individual” (pagina 15, primul paragraf).

1.3.2. ”Instanța de apel a înlăturat, în plus, în mod nejustificat, de la analiza intenției frauduloase la înregistrarea mărcii în cauză două aspecte importante, considerându-le nerelevante, și anume cooptarea de către intimata pârâtă a unor foști angajați ai apelantei și înregistrarea mărcii anterioare nr. 0****, data de depozit 15.01.1999, elemente fără de care a ajuns la concluzia greșită că, prin protocolul din 1999 încheiat cu Asociația de Fotbal Club Steaua București, s-ar fi transmis marca de identificare legată de activitatea fotbalistică și care ar fi tocmai cea a cărei anulare se cere în prezenta cauză, în temeiul art. 47 lit. c. din Legea nr. 84/1998” (pagina 18, paragraful al cincilea).

1.3.3. ”Astfel, nu se poate prezuma că, prin cedarea activității fotbalistice profesioniste, reclamantul a înțeles să cedeze marca în cauză, prin raportare la cele menționate anterior, dar și la faptul că emblema ce constituie marca în cauză nu era folosită doar de către echipa de fotbal, așa cum s-a reținut mai sus” (pagina 19, paragraful al treilea).

1.3.4. Relevant în ceea ce privește încălcarea competenței materiale funcționale este și paragraful prin care Înalta Curte de Casație și Justiție a schimbat situația de fapt, instituind prezumția de rea-credință a pârâtei:

„Simpla utilizare a mărcii ulterior înregistrării, chiar fără împiedicarea directă a unui alt competitor de a o utiliza, nu este suficientă pentru reținerea bunei-credințe la înregistrare (…) faptul că, după înregistrarea mărcii de către pârâtă, reclamantul nu a formulat opoziție și nici nu s-a opus utilizării mărcii până la formularea prezentei acțiuni nu poate reprezenta o dovadă a bunei credințe a pârâtei la înregistrarea mărcii ” (pagina 19, ultimul paragraf).

1.4. Așadar, întreaga argumentație a instanței de recurs abundă în constatări asupra situației de fapt și în răstălmăciri ale acesteia, demonstrându-se fără echivoc că ÎCCJ s-a comportat în această speță ca o adevărată instanță de apel.

1.5. Din motivarea instanței rezultă, fără putință de tăgadă, că ÎCCJ a procedat în mod nelegal la reaprecierea și reinterpretarea probelor administrate în dosar, stabilind o situație de fapt potrivnică aceleia reținute de Tribunalul București și de Curtea de Apel București.

1.6. Potrivit dispozițiilor art. 312 alin. 3 teza a II-a din Codul de procedură civilă, dacă se găsește întemeiat recursul, „în toate cazurile în care modificarea hotărârii nu este posibilă, fiind necesară administrarea de noi probe”, instanța de recurs casează hotărârea recurată, trimițând cauza spre rejudecare în apel/fond la instanța competentă.

1.7. De asemenea, conform art. 314 Cod procedură civilă, Înalta Curte de Casație și Justiție hotărăște asupra fondului pricinii în toate cazurile în care casează hotărârea atacată numai în scopul aplicării corecte a legii la împrejurări de fapt ce au fost deplin stabilite.

1.8. Doctrina relevantă este unanimă în sensul că „numai prin excepție, instanța supremă hotărăște asupra fondului pricinii, în cazurile în care casează hotărârea atacată, numai în scopul aplicării corecte a legii la împrejurările de fapt ce au fost deplin stabilite” .

1.9. Or, în cauza noastră, Înalta Curte de Casație și Justiție a hotărât asupra fondului pricinii, aplicând legea, dar nu la împrejurările de fapt stabilite, ci la cele restabilite/răstălmăcite/reapreciate în recurs.

1.10. Din analiza motivării deciziei criticate, se constată că instanța de recurs a reluat, practic, tot fondul pricinii, pe mai multe pagini, argumentând de ce probele administrate la instanțele de fond ar trebui reinterpretate sau, și mai grav, de ce aceste probe ar trebui interpretate invers față de interpretarea dată de instanțele de fond.

În acest fel, instanța de recurs nu numai că a repus în discuție faptele, astfel cum fuseseră acestea stabilite de instanțele de fond, dar, mai mult, aceste fapte au fost calificate în mod cu totul opus față de calificarea dată în fond.

În consecință, ÎCCJ, prin decizia criticată, și-a încălcat competența funcțională fixată de lege prin norme imperative.

1.11. Constatările referitoare la încălcarea competenței funcționale prin reaprecierea probelor sau a situației de fapt au fost reținute de alte completuri ale Înaltei Curți de Casație și Justiție, care au statuat că:

„Față de prevederile O.U.G. nr. 138/2000 , cu modificările ulterioare, instanțele de recurs ordinar, în cadrul legal al competențelor de atribuțiune, nu mai pot cenzura hotărârile criticate în calea de atac cu care au fost învestite pentru motivul de greșită interpretare a probelor și de aprecierea eronată a situației de fapt rezultată, decât cu riscul de a-și proroga nelegal competența funcțională.”
(Decizia Înaltei Curți de Casație și Justiție nr. 1892 din 13 mai 2003)

„În cazul competenței materiale intervine competența funcțională, care se stabilește după felul atribuțiilor jurisdicționale ce revin fiecărei instanțe și nu secții sau complet de judecată. (…) Celelalte critici formulate în cauză vizează reaprecierea probelor, aspecte ce nu mai pot fi verificate de către instanța de recurs în urma abrogării alin. (11) al art. 304 C. proc. civ. prin O.U.G. nr. 138/2000”.
(Decizia Înaltei Curți de Casație și nr. 3154 din 24 martie 2006)

„Schimbând în totalitate situația de fapt, instanța de recurs nu putea trece la modificarea hotărârilor criticate, ci în baza art. 312 alin. 3 teza a II-a Cod procedură civilă, ar fi trebuit să dispună casarea hotărârii.
Față de cele arătate, rezultă că Înalta Curte de Casație și Justiție în decizia criticată, și-a încălcat competența funcțională fixată de lege prin norme imperative”.
(Decizia Înaltei Curți de Casație și nr. 893 din 04 martie 2010)

1.12. Probabil că tocmai încălcările frecvente ale dispozițiilor imperative privitoare la competență săvârșite de ÎCCJ au determinat legiuitorul să prevadă la art. 497 din noua reglementare procesuală că singura soluție pe care o poate pronunța ÎCCJ în recurs este casarea.

2. Înalta Curte de Casație și Justiție a omis că recursul este o cale de atac extraordinară și nedevolutivă, în care NU se rejudecă pricina sub toate aspectele sale, ci se judecă, doar sub aspecte de legalitate, hotărârea atacată

2.1. Instanțele de recurs nu se pot pronunța asupra fondului pricinii decât dacă faptele sunt pe deplin stabilite. ”Instanțele de fond sunt suverane în aprecierea și stabilirea situației de fapt”.

2.2. Prin hotărârea criticată, nu numai că instanța de recurs a analizat din nou faptele, astfel cum fuseseră acestea stabilite de instanțele de fond, dar, mai mult, aceste fapte au fost calificate în mod cu totul opus față de calificarea dată în fond și în apel.

2.3. Or, ”interpretarea actelor dosarului, prin coroborarea tuturor probelor administrate și prin corelarea acestora cu dispozițiile legale incidente în speță, care au determinat stabilirea unei anumite situații de fapt la instanțele de fond, nu poate face obiect al controlului judiciar, întrucât reaprecierea probelor administrate în cauză nu mai este posibilă, mai ales după abrogarea pct. 10 și 11 ale art. 304 din vechiul Cod de procedură civilă”.

2.4. În același sens s-a statuat și prin Decizia nr. 70R/04.02.2010 pronunțată de Curtea de Apel București, Secția a IX-a civilă și pentru cauze privind proprietatea intelectuală:

„Se impune a se consemna cu precădere că recursul nu este o cale devolutivă de atac. Prin urmare, sunt date în competența instanței de control judiciar exclusiv chestiunile care țin de legalitatea deciziei instanței de apel, mai precis de corecta aplicare a prevederilor legale incidente în cauză, cu referire directă în cauza de față la prevederile art. 304 pct. 9 CPC, invocate de recurenții-pârâți. În aceste condiții, instanța de recurs nu este îndreptățită a reanaliza probatoriul administrat (…)”

3. În judecarea recursului formulat, Înalta Curte de Casație și Justiție a făcut aprecieri cu privire la buna sau reaua-credință în pofida faptului că acestea reprezintă chestiuni de fapt, lăsate la aprecierea instanțelor de fond și care nu pot reprezenta suportul unor critici de nelegalitate

3.1. Edificatoare în acest sens este Decizia nr. 532 din data de 14.02.2014 pronunțată de Înalta Curte de Casație și Justiție:

„Or, situația de fapt reținută de către instanța de apel interesează temeinicia, și nu legalitatea deciziei recurate și, ca atare, împrejurări de fapt precum cele invocate în recurs nu pot reprezenta suportul unor critici de nelegalitate, susceptibile de a fi analizate prin prisma vreunuia dintre cazurile descrise de art. 304 C. proc. civ.”

3.2. În susținerea celor afirmate, menționăm și decizia civilă nr. 10164/08.12.2006 pronunțată de Înalta Curte de Casație și Justiție:

„Este adevărat că determinarea momentului în care încetează buna-credință este o chestiune de fapt, lăsată de la caz la caz, la aprecierea judecătorului”.

3.3. Buna sau reaua-credință vizează elemente de fapt, care, în mod evident, sunt în afara cenzurii instanței de recurs, reprezentând un atribut exclusiv al instanțelor de fond și de apel. Astfel:

3.3.1. Prin decizia civilă nr. 504/21.03.2012, pronunțată de Curtea de Apel București, Secția a III-a civilă și pentru cauze cu minori și de familie, se statuează că

„Încetarea bunei-credințe este o chestiune de fapt”.

3.3.2. Înalta Curte de Casație și Justiție, secția I civilă a reținut prin decizia nr. 2068/22.03.2012 următoarele:

„Analizând criticile deduse judecății, Înalta Curte constată caracterul nefondat al acestora, potrivit următoarelor considerente:
(…)
De aceea, în afara considerentelor instanței de apel asupra lipsei bunei-credințe la momentul încheierii acestui contract (considerente care, vizând elemente de fapt, sunt oricum în afara cenzurii instanței de recurs)”.

3.3.3. Curtea de Apel București, secția a II-a penală, prin decizia nr. 136/26.01.2009, analizând critici privind soluționarea laturii civile, statuează că

”(…) vizează exclusiv o chestiune de apreciere asupra unui element subiectiv – buna-credință – atribut exclusiv al instanțelor de fond și de apel (…)”.

3.3.4. Prin decizia civilă nr. 228A din data de 25 martie 2010, pronunțată de Curtea de Apel București, secția a IV-a civilă, se reține că

„Fiind o chestiune de fapt, prezumția de bună credință ar putea fi răsturnată (…)”

3.3.5. Prin decizia civilă nr. 1414 din data de 28 octombrie 2009, pronunțată de Curtea de Apel București, secția a III-a civilă și pentru cauze cu minori și de familia, s-a apreciat că

„În realitate, prin motivele de recurs recurenta solicită ca instanța de recurs să facă o reapreciere a probelor administrate în cauză, critică care prin felul în care a fost formulată, aduce în discuție o problemă de netemeinicie a hotărârii atacate, deoarece ceea ce se pretinde este stabilirea greșită a situației de fapt privind veniturile intimatului – pârât, în raport de probele administrate în cauză – depoziția martorului M. E., depozitele bancare.

O atare critică nu poate face, însă, obiect de analiză în calea extraordinară de atac a recursului întrucât, față de actuala configurație a art. 304 Cod de procedură civilă, care permite reformarea unei hotărâri în recurs numai pentru motive de nelegalitate, nu și de netemeinicie, instanța de recurs nu mai are competența de a cenzura situația de fapt stabilită prin hotărârea atacată și de a reevalua în acest scop probele, ci doar de a verifica legalitatea hotărârii prin raportare la situația de fapt pe care aceasta o constată”.

3.3.6. Prin Decizia nr. 1481 pronunțată la data de 15 martie 2012 de Înalta Curte de Casație și Justiție, Secția a II-a, se reține că:

„În speță, din observarea criticilor formulate de recurenta-reclamantă M.S.V. se constată că motivele invocate de către recurentă în susținerea recursului său nu se subscriu nici unuia dintre motivele de recurs prevăzute la art. 304 pct. 1- 9 C. proc. civ., toate criticile formulate vizând situația de fapt sau aspecte de apreciere a probelor.
Astfel, recurenta-reclamantă își exprimă nemulțumirea față de modul de interpretare a probelor administrate (expertize, supliment la raportul de expertiză), situație care nu se încadrează în motivele de nelegalitate, calea de atac a recursului neavând caracter devolutiv, care să permită reaprecierea probelor.”

3.3.7. Decizia nr. 13 din data de 15 ianuarie 2008 pronunțată de Curtea de Apel Iași, secția litigii de muncă și asigurări sociale, reține, de asemenea, că

„Deși a fost invocat în cererea de recurs, motivul a fost respins deoarece avea nevoie de verificări de fapt.”

3.3.8. În prelegerea domnului profesor Flavius Baias ținută la Conferința privind noul Cod Civil, INM, 15-16 septembrie 2011, s-a afirmat în mod judicios că:

”Dacă luăm în considerare reglementarea din viitorul Cod de Procedură Civilă, care stipulează mai riguros calea de atac a recursului, vom ajunge să spunem și despre acest lucru, că dovada relei credințe în negocieri reprezintă probleme de fapt lăsate la suverana apreciere a judecătorului fondului, deci chestiuni cu privire la care judecătorul în casație nu are a se pronunța”.

4. Înalta Curte de Casație și Justiție a judecat un apel la apel

4.1. Într-o speță soluționată recent, Curtea Europeană a Drepturilor Omului a reținut că respectarea dreptului la un proces echitabil presupune ca nicio parte să nu fie autorizată să solicite reexaminarea cauzei prin intermediul unui recurs care să devină un apel mascat.

4.2. Or, în cauză, întreaga argumentație a instanței de recurs abundă în constatări asupra situației de fapt și în răstălmăciri ale acesteia, demonstrându-se fără echivoc că Înalta Curte de Casație și Justiție s-a comportat în această speță ca o adevărată instanță de apel.

4.3. În cauza Marian Nițu contra României, Curtea Europeană a Drepturilor Omului a statuat că „respectarea dreptului la un proces echitabil și a principiului securității raporturilor juridice presupune ca nicio parte să nu fie autorizată să solicite supervizarea unei hotărâri definitive și executorii numai în scopul obținerii unei reexaminări a cauzei și a unei noi decizii în această privință.
În special, supervizarea nu trebuie să devină un apel mascat și simplul fapt că pot exista două puncte de vedere cu privire la acest subiect nu este un motiv suficient pentru rejudecarea unei cauze”.

5. Prin pronunțarea deciziei civile nr. 3425/2014, Înalta Curte de Casație și Justiție a ignorat dispozițiile legii fundamentale

5.1. Instanțele judecătorești sunt cele care formează puterea judecătorească, în vârful ierarhiei fiind Înalta Curte de Casație și Justiție, de altfel, singura instanță nominalizată expres prin Constituție.

5.2. Potrivit art. 126 alin. (3) din Constituția României, „Înalta Curte de Casație și Justiție asigură interpretarea și aplicarea unitară a legii de către celelalte instanțe judecătorești, potrivit competenței sale”.

5.2.1. Așadar, rolul ÎCCJ este acela de a asigura unificarea interpretării și aplicării legii pe teritoriul României, iar nu acela de a se afunda în răstălmăcirea aspectelor de fapt statuate de instanțele de fond.

5.2.2. Prerogativele conferite de Constituție Înaltei Curți de Casație și Justiție sunt esențiale pentru înfăptuirea justiției, deoarece asigură egalitatea în fața ei a justițiabililor prin realizarea unei practici judiciare unitare la nivelul întregii țări.

5.3. În speță, Înalta Curte de Casație și Justiție a nesocotit tocmai atribuțiile sale conferite de Constituție referitoare la asigurarea unei jurisprudențe unitare.

Este suficient să menționăm în acest sens o altă decizie a Înaltei Curți de Casație și Justiție, care, într-o cauză similară, a pronunțat o soluție diferită, dar corectă:

„Schimbând în totalitate situația de fapt, instanța de recurs nu putea trece la modificarea hotărârilor criticate, ci în baza art. 312 alin. 3 teza a II-a Cod procedură civilă, ar fi trebuit să dispună casarea hotărârii.
Față de cele arătate, rezultă că Înalta Curte de Casație și Justiție în decizia criticată, și-a încălcat competența funcțională fixată de lege prin norme imperative”.
(Decizia Înaltei Curți de Casație și nr. 893 din 04 martie 2010)

6. Concluzii

În consecință, apreciem că necesitatea respectării prevederilor legale imperative, referitoare la imposibilitatea instanței de recurs de a reinterpreta și reaprecia probele și restabili situația de fapt, cât și imperativul respectării dreptului la un proces echitabil, consacrat de art. 6 din Convenția Europeană a Drepturilor Omului, respectiv a principiului securității juridice, impuneau respingerea apelului mascat/recursului exercitat.

Nu putem fi de acord cu hotărârea Înaltei Curți de Casație și Justiție, considerând că aceasta este rezultatul încălcării normelor imperative de ordine publică privitoare la competență, dar ”balonul este rotund, nu mai există echipe mici și totul este posibil în fotbal”.

Desigur că, dintr-o astfel de experiență, un avocat isteț va trage învățămintele necesare și își va ghida activitatea viitoare după principiul ”ai, n-ai mingea, tragi la poartă”.
Nu se știe niciodată…

:: decizia ICCJ de anulare a mărcii Steaua

Avocat Petre Piperea
Partener, PIPEREA ȘI ASOCIAȚII

Avocat Ruxandra Argăseală
PIPEREA ȘI ASOCIAȚII

1.4. Așadar, întreaga argumentație a instanței de recurs abundă în constatări asupra situației de fapt și în răstălmăciri ale acesteia, demonstrându-se fără echivoc că ÎCCJ s-a comportat în această speță ca o adevărată instanță de apel.

1.5. Din motivarea instanței rezultă, fără putință de tăgadă, că ÎCCJ a procedat în mod nelegal la reaprecierea și reinterpretarea probelor administrate în dosar, stabilind o situație de fapt potrivnică aceleia reținute de Tribunalul București și de Curtea de Apel București.
.........................................
4.1. Într-o speță soluționată recent, Curtea Europeană a Drepturilor Omului a reținut cărespectarea dreptului la un proces echitabil presupune ca nicio parte să nu fie autorizată să solicite reexaminarea cauzei prin intermediul unui recurs care să devină un apel mascat.
................................
6. Concluzii

În consecință, apreciem că necesitatea respectării prevederilor legale imperative, referitoare la imposibilitatea instanței de recurs de a reinterpreta și reaprecia probele și restabili situația de fapt, cât și imperativul respectării dreptului la un proces echitabil, consacrat de art. 6 din Convenția Europeană a Drepturilor Omului, respectiv a principiului securității juridice,impuneau respingerea apelului mascat/recursului exercitat.

Nu putem fi de acord cu hotărârea Înaltei Curți de Casație și Justiție, considerând că aceasta este rezultatul încălcării normelor imperative de ordine publică privitoare la competență, dar ”balonul este rotund, nu mai există echipe mici și totul este posibil în fotbal”.

Desigur că, dintr-o astfel de experiență, un avocat isteț va trage învățămintele necesare și își va ghida activitatea viitoare după principiul ”ai, n-ai mingea, tragi la poartă”.
Nu se știe niciodată…

delaoltenia
6th September 2015, 15:29
https://sammuraysports.wordpress.com/2015/08/30/ultimul-dintre-adevaratii-stelisti/



Cert este că vajnicul luptător pentru drepturile Armatei clamează: ”sunt pregătit să continui lupta pentru brand alături de oamenii de bună credință și de suporterii Stelei, lupta cu cei care timp de 16 ani au încălcat constant, flagrant și sistematic legile.” Na, că acum s-au făcut 16 ani, deci din 1999 e treaba, nu din 2002?

delaoltenia
3rd October 2015, 23:27
Comunicat de presa - CSA Steaua




Referitor la afirmatiile făcute de către antrenorul echipei de fotbal FCSB cu ocazia conferintei de presă din data de 1 octombrie 2015, CSA Steaua Bucuresti doreste să facă, spre corecta informare a opiniei publice, următoarele precizări:

1. Lipsa de dialog dintre cele două entităti nu se datorează CSA Steaua. Reamintim că ultima întâlnire dintre părti, pe data de 9 septembrie 2015, s-a făcut la initiativa si la invitatia CSA Steaua.

2. Închirierea stadionului de fotbal din complexul Ghencea nu poate fi obiectul unor discutii sau întelegeri în afara legii.

3. Asa cum i-am informat si pe reprezentantii societătii comerciale private FCSB, utilizarea stadionului de fotbal se face, în conformitate cu prevederile HG 373/2003, prin procedura de închiriere prin licitatie, iar pretul minim de la care porneste această licitatie este stabilit de către un evaluator autorizat, în conditiile legii.

4. Întrucât evaluarea din anul 2009 care a stat la baza relatiilor contractuale anterioare nu mai poate fi luată în considerare din cauza modificării standardelor de evaluare (Standardele Internationale de Evaluare anul 2011, editia a 9-a; Standardele de evaluare ANEVAR, editia 2014; Standardele internationale de evaluare ANEVAR, editia 2015), CSA Steaua Bucuresti se află acum în plin proces de realizare a unei noi evaluări, care să asigure suportul legal pentru o nouă procedură de închiriere.

5. CSA Steaua Bucuresti nu poate influenta durata demersurilor legale, pentru că fiecare procedură presupune termene si conditii sti****te clar de legiuitor deci nu poate fi acuzat, sub nici o formă, de amânări sau tergiversări, asa cum reprezentantii FCSB sustin, dezinformând voit opinia publică.

6. Dimpotrivă, faptul că CSA Steaua a demarat toate procedurile legale de rigoare, denotă deschidere si dorinta de a demara cât mai repede procesul de închiriere a stadionului, în beneficiul sportiv al oricărei părti interesate.

7. Considerăm că afirmatiile antrenorului FCSB sunt doar niste atacuri nefondate la adresa institutiei noastre, tentative de a dezinforma opinia publică si de a crea presiuni pentru a forta iesirea din cadrul legal al aspectelor enuntate.

8. Asa cum am afirmat în nenumărate rânduri, Clubul Sportiv al Armatei Steaua Bucuresti are toată deschiderea spre dialog si solutii în sprijinul sportului de performantă, cu orice partener sau potential partener, cu conditia ca orice demers să respecte cu strictete prevederile legislatiei în vigoare.

Biroul de presă CSA

http://www.fcsteaua.ro/comunicat-de-presa-csa-steaua

delaoltenia
28th October 2015, 11:21
http://www.prosport.ro/sport-life/special/exclusiv-cine-sunt-oamenii-cu-bani-care-vor-sa-l-scoata-pe-becali-de-la-steaua-membri-ai-organizatiei-rotary-club-vor-fi-actionari-la-societatea-infiintata-in-numele-suporterilor-14864097

Războiul pentru Steaua capătă accente de roman polițist. ProSport a descoperit că membri ai Rotary Club - organizație discretă care reunește politicieni, oameni de afaceri și intelectuali - sunt în umbra lui Jan Pavel, fostul lider al galeriei „roș-albastre“ care încearcă să preia Steaua de la Gigi Becali. Pavel e sprijinit logistic și nu numai de persoane influente și cu mulți bani, implicarea acestora fiind explicită și decisivă în stabilirea planului de operațiuni.

Eduard Koler, fost președinte al Rotary Club Mehedinți, filială a Districtului Rotary 2241 (care acoperă România și Moldova) – care, la rându-i, face parte din Rotary International, organizație cu ramificații în toată lumea și fondată acum peste 100 de ani, în Chicago – a fost sâmbătă la mitingul suporterilor steliști, unde a urcat pe scenă lângă Pavel și le-a vorbit celor circa 1.000 de participanți strânși în fața stadionului din Ghencea.


Foarte interesant articolul din Pro Sport, daca e adevarat .

Novac
28th October 2015, 12:39
Asa Dario, hraneste-i si tu paranoia batranului :(

Sa vezi scenarii ce dezvolta nebunul dupa aceasta lectura :D

Duba
28th October 2015, 18:30
Copil tampit, baga la dovleac!!!! Nimic nu-i intamplator in aceasta lume!!!!
Nu stiu daca-i adevarat tot ceea ce scrie in articolul din Prosport. Cert este ca sunt forte care vor sa-i ia echipa lui Gigi gratis. Asa cum faceau comunistii cu proprietatea privata la sfarsitul anilor '40 si in anii '50, asa vor si mizeriile care comploteaza de ceva vreme. Vor sa fure bunul altuia. Ti se pare corect?

delaoltenia
28th October 2015, 19:10
Corect mi se pare sa-i dea banii lui Gigi . Cere un pret, negocieri si pac-pac vanzare-cumparare .

delaoltenia
17th November 2015, 19:18
Cum sa distrugi un club intr-un singur an! 5 minciuni ale Armatei, greselile majore ale lui Becali si un posibil scenariu: ce vor de fapt generalii? ([B][URL="http://www.sport.ro/opinii/cum-sa-distrugi-un-club-intr-un-singur-an-5-minciuni-ale-armatei-greselile-majore-ale-lui-becali-si-un.htmll)

Liviu
18th November 2015, 00:50
Cam asta e situatia, cum zice domnu' Dan Pavel de la sport.ro. O golanie de ambele parti. O parte vrea sa pastreze ce a luat cu japca pe vremea pretenului Babiuc iar cealalta parte vrea sa nationalizeze clubul. Sa-l nationalizeze si sa-l paseze oare unui baiat "destept" al vremurilor noastre asa cum l-au pasat Babiuc&co ciobanului, baiatul "destept" al anilor '90?

Se retrage si Becali? Poate ca acela va fi momentul in care George Boroi, presedintele CSA, va fi plimbat pe la toate televiziunile, fara coloana oficiala, sa vorbeasca public despre conditiile in care poate fi cedat brandul Steaua. Si poate chiar a doua zi va aparea si un investitor misterios, gata sa readuca la viata un stadion si o echipa anihilata intr-un timp record
http://www.sport.ro/opinii/cum-sa-distrugi-un-club-intr-un-singur-an-5-minciuni-ale-armatei-greselile-majore-ale-lui-becali-si-un.html

Bai nene, 99% il vor afara pe cioban. Dar CSA, in care isi pun sperantele acesti 99% sa nu ne ia drept prosti. Evaluarea stadionului nu poate dura atat, e o vrajeala, intrebati un evaluator, vad ca nici un jurnalist parlit nu e curios sa sune la o firma autorizata. Pentru evaluarea marcii e un termen legal care se apropie de sfarsit. Inca putin si CSA intra in penibil. Incompetenta sau hotie si ajungem la ce zicea nea Dan Pavel.

In astia ne punem sperantele ? :(

delaoltenia
7th August 2016, 10:28
În primul rând am rămas uimit de numărul mare de spectatori. E un semn bun. Semn că ”adevărații” sunt o minoritate, războiul MapN – GgB nereușind să zdruncine atașamentul suporterilor față de nava-amiral a fotbalului românesc. Și, iată, neorganizați, fără coregrafii, cu copii, cu tineri și mai puțin tineri, ei au fost al 12-lea jucător.

https://sammuraysports.wordpress.com/2016/08/04/fcsb-si-valiza/

delaoltenia
13th August 2016, 17:45
unul pe nume burleanu, conducator al FRF, declara mai zilele trecute: Fotbalul romanesc nu mai are nevoie de personaje ca Gigi Becali. E nociv pentru fotbal!
pai bai prostane, cat de antipatic ar fin GgB, gura larga, nebun, nu poti sa contesti si lucrurile bune facute la Steaua.
ia de aici...Burleanu, Becali si nocivitatea!



E singurul patron al unei echipe mari care n-a băgat clubul în insolvență, nu l-a falimentat și nici nu l-a desființat. Spre deosebire de alte echipe prezente în Europa în ultimii 5-6 ani: Dinamo, Rapid, CFR, Urziceni, Vaslui, Timișoara, Oțelul, Petrolul…

A fost singurul care a performat, la nivelul la care o poate face fotbalul românesc, în cupele europene… 12 prezențe în grupe în ultimii 13 ani. De 4 ori în grupele Champions League! De 5 ori în primăvară. O dată în semifinalele Cupei UEFA și o dată în optimile de finală.

E singurul care plătește sume de transfer, în fotbalul intern, bani care se duc la cluburi aflate la limita existenței. 1 milion de euro pentru Astra înseamnă aer vital pentru o echipă cu datorii și aflată în mare impas. 1,8 milioane pentru Hagi înseamnă bugetul poate pe 2-3 ani la Academia lui de fotbal, e drept, de unde FRF n-are ochi sau voință să selecționeze jucători la naționalele mici.

Din lotul cu care România s-a prezentat la Euro…nu mai puțin de 10 au ajuns la acest nivel și fiindcă Steaua i-a cumpărat, i-a expus în vitrina cupelor europene, după care le-a dat drumul într-un fotbal mai bun: Tătărușanu, Chiricheș, Sînmărtean, Keșeru, Prepeliță, Bogdan Stancu. Lor li se adaugă Chipciu, Pintilii, Stanciu și Adi Popa, care veneau chiar din postura de steliști. 10 din 23! Știți ce sumă a cheltuit Steaua pe toți acești fotbaliști aduși de la Bistrița, Tg. Jiu, Urziceni, Chiajna etc? Vreo 8,5 milioane de euro. Pfuuu, ce nociv e Becali!

Le-a oferit lui Florin Tănase și De Amorim posibilitatea de a crește la un alt nivel, de a fi motivați suplimentar față de 0-5 cu Gent și 1-4 cu Copenhaga. Și de a-i face buni pentru echipa națională. A României! Și toate astea pe aproape 3 milioane de euro. Un așa patron nociv n-am mai întâlnit.


http://www.gsp.ro/fotbal/liga-1/opinie-dan-udrea-burleanu-becali-si-nocivitatea-485821.html

Paul Atreides
13th August 2016, 18:06
Becali tine Steaua in viata. Burleanu ingroapa restul.

delaoltenia
21st October 2016, 11:56
La 30 de ani de la noaptea de vis de la Sevilla, nici umbra marii echipe nu se mai zărește. Și nimeni parcă nu-și mai dorește vremuri ca acelea. Echipa Armatei a ajuns o șleahtă de mercenari cu gândul la zborul spre un El Dorado utopic. Suporterii Stelei sunt dezbinați pentru un motiv stupid, născut din autismul unora din conducerea CSA și tembelismul unuia ca actualul patron. Și din asta n-are cum să iasă ceva bun

https://sammuraysports.wordpress.com/2016/10/21/fara-busola/