PDA

View Full Version : Etapa 11: FC Arges - Poli Iasi



Vadim
2nd October 2006, 01:32
Discutii despre FC Arges - Poli Iasi (etapa 11), aici - inainte si dupa.

Cra10veanu
2nd October 2006, 01:41
daca a iesit tuica buna, pronostic 1 :D trebuie sa mai adune si argesu ceva puncte, dar cred ca degeaba, scularea de noapte incepand cu anul viitor.

tchibos
2nd October 2006, 12:01
Poili Iasi are un moral si un joc bun in comparatie cu Arges, motiv pentru care cred ca vor obtine cel putin un punct. Merg totusi pe un 2.

B_I_C
2nd October 2006, 13:38
Cat timp ramane tandemul Penescu - Gianinni la Arges, mizez in toate meciurile pe adversar ... deci 2 solist

noir_desir
2nd October 2006, 14:35
Cu toate ca avem multi accidentati si suspendati, merg pe un 2. sau in cel mai rau caz X. Trebuie sa aratam ca forma oarecum buna in care ne aflam poate aduce si victorii in deplasare. Argesul nu e o echipa deloc slaba (in ultimele doua sezoane, pitestenii s-au impus in Trivale cu acelasi scor, 3-0), dar evolutia lor de moment ne da sperante.

Rocko
2nd October 2006, 19:04
argesul pleaca cu prima sansa avand in vedere ca noua ne lipsesc ambii fundasi centrali si ne va fi foarte greu sa plecam cu punct(e) mai ales ca argesul e intr-o mare foame de puncte... mingea e rotunda si orice e posibil... FORTZA POLI IASI

B0gdaaaN
2nd October 2006, 22:38
foarte greu meciul cu Fc Arges...in ultimele doua sezoane ne`au batut la Pitesti si la Mioveni in ambele meciuri cu 3-0...luand in considerare absentele din echipa,suspendatii si celelalte probleme de la echipa eu unul sunt multumit si cu un egal

crissis
2nd October 2006, 23:49
Sansa mare de a mai bifa o victorie pentru POLI .
Merg pe un 2 dar nu e rau nici un meci egal cu FC Arges.
MULT SUCCES POLI IASI

Hard
3rd October 2006, 01:00
e timpul sa mai castige si arges,macar cu astia,si joaca si pe teren propriu, 1 solist

hamsterutz
3rd October 2006, 01:26
daca vrem sa ramanem sus....trebuie sa castigam ;)

hardliner...."astia" au fost peste steaua ;)

be@
3rd October 2006, 01:41
e timpul sa mai castige si arges,macar cu astia,si joaca si pe teren propriu, 1 soliste
Esti jenant, mai baiatule. Ati scos un punct cu "astia" datorita arbitrului care a inchis ochii la vreo doua penaltyuri a noastre.
Ne lipsesc ambii fundasi centrali, dar sper sa facem macar un egal.

Hard
3rd October 2006, 01:49
ma gandeam ca iesenii sunt mai diferiti decat cei de la craiova,insa m-am inselat...vorbim de alt meci aici...

e timpul sa mai castige si argesul,mai ales cu "descultii" astia,vorba lui Copos.

arfel
3rd October 2006, 07:45
asa ma baiatule ia si roade-ti unghiile de fericire

Poli Timisoara
3rd October 2006, 10:38
1 e timpul ca violeti sa-si revina,moldoveni au 2 jucatori de baza lipsa !

bazz
3rd October 2006, 19:02
Invingem..greu da invingem...
0-1!

be@
3rd October 2006, 23:43
ma gandeam ca iesenii sunt mai diferiti decat cei de la craiova,insa m-am inselat...vorbim de alt meci aici...:no:offtopic la greu,frustrare la greu!

e timpul sa mai castige si argesul,mai ales cu "descultii" astia,vorba lui Copos.

Daca la "desculti" li se dadea penalty la tinerea boului ala de Goian, va intorceati cu 0 puncte de la Iasi.
Cat despre meci, ultimele intalniri de la pitesti nu s-au terminat prea fericit pentru noi. Sa speram ca acum ne vom razbuna, chiar daca a venit Dorinel antrenor.

Hard
3rd October 2006, 23:44
o furati si mai rau acum

m8k
3rd October 2006, 23:47
Argesul are antrenor nou!! Deci pronostic 2 clar!!!

tchibos
3rd October 2006, 23:48
Iasul are echipa buna dar cu Dorinel la carma vor avea meci greu

be@
3rd October 2006, 23:56
Dorinel nu ne-a batut anul trecut ! Poli a luat 4 puncte, iar CFR 1.

Hard
4th October 2006, 01:14
acum va fi invers cred

Cra10veanu
4th October 2006, 01:45
Hardliner te racaie pe sistem ca nu a stat poli iasi cum a stat si faru nu ? :D
X2

B_I_C
4th October 2006, 14:45
Mai devreme pronosticasem 2, dar acum, de cand cu Dorinel, mizez pe un 1X.

DanielAndrei
4th October 2006, 21:02
greu acum ca a venit si Dorinel...dar daca stai sa te gandesti ce poate face el in 2 saptamani?! din nefericire am raspuns si la asta: ce a facut Popa, exact acum 2 ani in Ghencea!!

*Coco*
4th October 2006, 21:13
Doamne ce ma gata daca veni Dorinel face minuni:happy
Pai daca jucatori alora is varza ce sa le faca Dorinel in 10 zile?Ii invata fotbal:happy
Tot retrogradeaza Argesu daca nu aduc 5-6 jucatori

hamsterutz
5th October 2006, 00:34
au juc ma...degeaba zici ca n-au...au....iar despre avertismentu luat...cred ca si hardliner ar trebuii sa ia la fel...eu am zis exact ce a zis el :) da na....

Cra10veanu
5th October 2006, 01:26
arata-mi postu hamsterutz :D

Doctor_Satan
5th October 2006, 09:40
Cred ca o sa castige Iasiul, ca pitestenii sunt pe spate!
Nici un egal nu e exclus!

lucian_iasi
5th October 2006, 14:19
Meci de 2 solist /hello /hello ..tre sa mai batem si noi pe cineva in deplasare,ca prea usor am cedat puncte la national,petrosani si craiova...

dan
5th October 2006, 16:06
dupa 9 infrangeri o sa vina si victoria.
argesul n-a jucat rau,ca dovada dinamo,rapid si steaua i-au batut greu.
desi iasul a jucat bine sezonul asta,eu zic ca nu vor lua puncte la pitesti.

dannymoga
5th October 2006, 20:01
meci greu pentru ambele echipe...
o sa fie meci de X dar totusi cred ca merita vazut

UrsMeier
5th October 2006, 20:38
Tot retrogradeaza Argesu daca nu aduc 5-6 jucatori

pai daca argesului ii trebuie 5-6 jucatori.......craiovei ii trebuie 10-11 jucatori(o echipa intreaga)

hamsterutz
7th October 2006, 00:55
arata-mi postu hamsterutz :D

ti-as arata da imi iau ban....iar pe prv mi-e lene ...

vandal
7th October 2006, 13:38
lenesule :D...titisor sunt :evil:

Hard
7th October 2006, 14:25
offtopic iesean ! bine ca nu esti lenutza
bate arges ca tre sa scape de la retrogradare!

hamsterutz
8th October 2006, 00:28
offtopic iesean ! bine ca nu esti lenutza
bate arges ca tre sa scape de la retrogradare!

ti-am mai zis sau nu? faci praf du-te-n alta parte....

hello jelucu....:happy

hai poli tre sa castigam

cap
8th October 2006, 01:09
x2 cred

vandal
8th October 2006, 18:15
Logic ar fi sa castige Poli Iasi :), dar fotbalul e fotbal...Oricum iesenii pleaca cu prima sansa chiar daca joaca in deplasare. Bafta moldovenilor! :ok:
Hello Tity..Cand mai vii prin Husi, sa stam la o ciorba de vorba?

*Coco*
8th October 2006, 19:33
Iesenilor ce a-ti facut ma cu Vaslui in amical:happy
V-au batut aia de v-au rupt 4-0:happy
Vai de voi

dannymoga
8th October 2006, 19:40
mai baietii! am votat X asta inainte sa vina dorinel la carma argesului:D acuma m-am razgandit, o sa bata indiscutabil argesul , asta numai asa sa-i ureze bun venit(si si sa incerce echipa sa mai faca ceva puncte sa scape de retrogradare:D)

noir_desir
8th October 2006, 21:12
Iesenilor ce a-ti facut ma cu Vaslui in amical:happy
V-au batut aia de v-au rupt 4-0:happy
Vai de voi

Invatati bai sa scrieti corect romaneste, ca e agasant sa vezi peste tot greseli ortografice.

on-topic: Si sezonul trecut FCM Bacau ne-a batut intr-un amical cu 5-0, iar in meciul oficial le-am dat un 4-0 sec. Asa ca amicalele astea sunt irelevante. In orice caz, "esecul" asta o sa-i motiveze si mai mult pt. meciul cu FC Arges. Trebuie sa castigam, pentru ca suntem peste pitesteni ca valoare a lotului.

*Coco*
8th October 2006, 21:44
ASta e ca mai greseste omu':D
Da totusi sa iei 4 :o: si tocmai de la rivali:no:

m8k
8th October 2006, 22:44
Pronosticul meu ramine tot 2 solist, si acum am sa-l motivez. In ultimele etape s-au vazut problemele financiare ale lui Dorinel, dovada rezultatele slabe cu CFR, deci daca se va concentra mai mult asupra problemelor personale si nu asupra fotbalului, va fi mult mai mare nenorocirea la pitesti!

poliis
9th October 2006, 16:06
ASta e ca mai greseste omu':D
Da totusi sa iei 4 :o: si tocmai de la rivali:no:

am jucat fara 7 titulari, si s-a testat un nou cuplu de fundasi centrali...fara succes...in campionat e alta treaba

pitestiul sa mai faca o infrangere, sa aiba 10 consecutiv (sa fie o cifra rotunda :evil: )

be@
9th October 2006, 22:47
Iesenilor ce a-ti facut ma cu Vaslui in amical:happy
V-au batut aia de v-au rupt 4-0:happy
Vai de voi

Stai cuminte, ma, ca de la noi au lipsit 7-8 jucatori importanti care au fost menajati pentru meciul cu Argesul. Toma, Ciobanu, Buta, Bernard, Miclea, Onofas, Tincu, Saric , Cernoch, etc. Am jucat cu copii de la echipa a doua, deoarece pentru noi nu a contat rezultatul. Nu te bucura degeaba.
A fost mai mult un experiment.

UrsMeier
9th October 2006, 23:54
nu va mai contraziceti ca o sa pastram traditia........in ultimul timp numai cu 3-0 v-am batut.Asa o sa fie si acum

hamsterutz
10th October 2006, 00:33
nu va mai contraziceti ca o sa pastram traditia........in ultimul timp numai cu 3-0 v-am batut.Asa o sa fie si acum

aca o sa fie asa....fel mele

mark111
10th October 2006, 01:17
2-0 In sfirsit va bate si argesul pe cineva

crissis
10th October 2006, 21:16
Pina acum Argesul avea echipa dar numai ca anul acesta Argesul nu mai are echipa si a cam venit timpul sa cam ia bataie si Argesul de la Poli cu 3-0 si chiar daca a venit D. Munteanu acolo nu il vad ca antrenor la Arges mai mult de citeva etape pina cind va intelege ca oricum va retrograda anul acesta si isi va lua zborul catre alta echipa.

resita
10th October 2006, 22:23
chiar daca a venit munteanu antrenor argesul nu va bate pe poli iasi.

arges - poli iasi = 0-1 :P :P

Pepsi-Cola
10th October 2006, 22:26
Poli Iasi bate cu 1-0 !!! :P:P

gabi94
10th October 2006, 22:37
E timpul ca Argesul sa sparga gheata si sa simta ,dupa foarte mult timp gustul victorei ..2-1 pronosticul meu

be@
10th October 2006, 22:50
2-0 In sfirsit va bate si argesul pe cineva
Serios, ma?
Chiar daca ne lipsesc fundasii centrali, Onut si Ciobanu, nu pierdem la Pitesti.
Acum e momentul sa razbunam rezultatele din anii trecuti.

hamsterutz
11th October 2006, 00:50
Serios, ma?
Chiar daca ne lipsesc fundasii centrali, Onut si Ciobanu, nu pierdem la Pitesti.
Acum e momentul sa razbunam rezultatele din anii trecuti.

nu fi nici tu asa sigura :)

Ammadeus
11th October 2006, 07:50
mercenaru' falimentar viseaza la rezultate bune ca sa-l ia ciobanul pe cash serios...dar mai are de invatzat ca si antrenor, 0-2

UrsMeier
11th October 2006, 10:46
Pina acum Argesul avea echipa dar numai ca anul acesta Argesul nu mai are echipa si a cam venit timpul sa cam ia bataie si Argesul de la Poli cu 3-0 si chiar daca a venit D. Munteanu acolo nu il vad ca antrenor la Arges mai mult de citeva etape pina cind va intelege ca oricum va retrograda anul acesta si isi va lua zborul catre alta echipa.

noi am pastrat acelasi lot.......chiar ne-am intarit,dar nu a stiut italianul sa ii aseze in teren si a fost prea cuminte cu ei.Acum sigur vom castiga...........

six
11th October 2006, 19:08
2-0 In sfirsit va bate si argesul pe cinevaSe aproba,ceao ;)

poliis
11th October 2006, 20:48
Serios, ma?
Chiar daca ne lipsesc fundasii centrali, Onut si Ciobanu, nu pierdem la Pitesti.
Acum e momentul sa razbunam rezultatele din anii trecuti.

mai nou si Bernard...s-au terminat fundasii nostri centrali (Irinel Ionescu nu e in forma)...o sa avem viata grea

tu26dor
12th October 2006, 15:06
cred ca bate iasul fara probleme... dar si un egal e perfect.

Corozivu
12th October 2006, 22:55
Fara fundasii centrali sigur va lua poli gol, dar pana la urma va castiga poli.

be@
12th October 2006, 23:54
mai nou si Bernard...s-au terminat fundasii nostri centrali (Irinel Ionescu nu e in forma)...o sa avem viata grea

Lasa, ca improvizeaza Popik ceva. Stai linistit.:)
Si de la Arges am inteles ca vor lipsi Prepelita si Chita.




Buta va juca libero

Principala grijă a tehnicianului Politehnicii este însă găsirea formulei ideale în centrul defensivei, în partida din Trivale, cu FC Argeş. Astfel, după Onuţ şi Radu Ciobanu, care sunt suspendaţi, medicul Marius Pralea i-a confirmat lui Ionuţ Popa că Dorel Bernard nu poate evolua în meciul de duminică de la Piteşti. În aceste condiţii, şeful băncii tehnice a grupării din Copou i-a încercat pe acest post pe Irinel Ionescu şi Dianu, urmând să joace în premieră şi cu libero, în persoana lui Cornel Buta. Cel puţin acesta a fost sistemul de joc exersat de antrenorul Politehnicii în meciul şcoală de ieri, cu Poli II Unirea. "Am mai evoluat de două ori până acum în postura de libero şi voi încerca să-mi fac datoria acolo unde mă aşează antrenorul", a spus Cornel Buta. O altă soluţie pentru acoperirea postului de fundaş central ar fi argentinianul Alejandro Gavatorta, care a jucat în această postură în ultimele minute ale meciului cu Steaua Bucureşti, din dealul Copoului.

Hard
12th October 2006, 23:59
3-0 si la gara! ca valoare,loturile sunt egale ca valoare,arges a avut ghinion si a avut meciuri tari.parerea mea e ca se poate salva de la retrogradare.
1 solist

Kainsashiki
13th October 2006, 00:12
5-1 rezultat final


o iau pe urma lui Universal :D

Universal
13th October 2006, 00:42
Yep :) ASa ziceam si eu 5-1 le va administra FC Arges celor de la Politehnica Iasi

Dar vezi cä eu nu mai sunt spammer de mai bine de 2 luni si jumätate, maturiatatea isi spune cuväntul.Motivul pentru care aleg acest scor:

1 Lipsa fundasilor ieseni( stiti cu totii)
2 Iasi nu prea este o fortä in deplasare
3 Arges in crizä , insä..cum ii cunosc mai mereu cänd stau prost cu banii, retrogradarea, care nu vine niciodatä ;) stati linistiti dragi musceleni,pitesteni,mioveni etc Fc Arges Dacia Pitesti nu va retrograda
4 Antrenor nou- si incä ce antrenor top 6 in Romania ca valoare( uitati ce rezultate a avut la CFR)
5 Prepelita- magnific jucätor

Alte päreri ?

B0gdaaaN
13th October 2006, 01:59
oxigenatule...daca luam bataie cu 5-1 ai sa ma vezi la Stirile de la ora 17:00..titlul..."Barbatul care si-a taiat organele genitale din cauza ca POLI IASI a luat bataie cu 5-1"....ziceai si tu de un 1-0.2-0.3-0....dar cu 5-1 o iei pe dealuri tare...

Fc Arges - Poli Iasi x2

Cra10veanu
13th October 2006, 02:10
toti stelistii au votat pe fc arges :D de ce oare ? ca razboinicii lui jiji sint la pamant si nu sint in stare sa mai joace fotbal? Cu echipa aia de ciurucuri a lui penescu Poli I va face un scor frumos, ceva de genu 3-0.

offtopic pt germano-suedezu: se vede de la o posta diferenta intre cum erai anul trecut si acuma, se pare ca ai devenit ca restul ofticatilor, daca o echipa nu ne sta capra, atunci ne sint dusmani.

arfel
13th October 2006, 07:49
Iasu va castiga deaoarece in perioada sunt zilele iasului

kROSR
13th October 2006, 08:20
Etapa 11 : Fc Arges - Poli Iasi 2 ;))

UrsMeier
13th October 2006, 09:42
Yep :) ASa ziceam si eu 5-1 le va administra FC Arges celor de la Politehnica Iasi

Dar vezi cä eu nu mai sunt spammer de mai bine de 2 luni si jumätate, maturiatatea isi spune cuväntul.Motivul pentru care aleg acest scor:

1 Lipsa fundasilor ieseni( stiti cu totii)
2 Iasi nu prea este o fortä in deplasare
3 Arges in crizä , insä..cum ii cunosc mai mereu cänd stau prost cu banii, retrogradarea, care nu vine niciodatä ;) stati linistiti dragi musceleni,pitesteni,mioveni etc Fc Arges Dacia Pitesti nu va retrograda
4 Antrenor nou- si incä ce antrenor top 6 in Romania ca valoare( uitati ce rezultate a avut la CFR)
5 Prepelita- magnific jucätor

Alte päreri ?

1. sunt de acord
2.de acord
3.Nu ne mai numim FC Arges Dacia Pitesti de cativa ani buni..................acum doar FC Arges Pitesti
4.de acord
5.Prepelita nu joaca(e suspendat)......dar avem si alti jucatori de valoare care il pot inlocuii pe prepe cu succes

mark111
13th October 2006, 15:28
Ar fi cazul sa mai cistige si argesul 2-1

B0gdaaaN
13th October 2006, 16:49
Vineri,13 Octombrie 2006
Ionuţ Popa: "Voi da cu banul pentru a alcătui primul 'unsprezece'!"




Antrenorul echipei Poli Iaşi, Ionuţ Popa, s-a declarat astăzi, într-o conferinţă de presă, extrem de nemulţumit de numărul mare de jucători pe care nu se va putea baza la Piteşti, în partida cu FC Argeş.

"Sincer, nu ştiu pe cine voi folosi duminică, în partida cu FC Argeş. Cred că o să dau cu banul! Sunt foarte supărat! Nu mai puţin de şase jucători nu pot evolua la Piteşti. Bogdan Onuţ şi Radu Ciobanu sunt suspendaţi, iar Miclea, Bernard şi Ciubăncan sunt accidentaţi. Am sperat ca, în această săptămână, să pot recupera unul-doi jucători dintre cei suspendaţi şi nu am putut. Am fost nevoit în aceste condiţii să-i aduc de la echipa a doua pe Claudiu Ionescu şi Bogdan Chimir. Cu siguranţă vor apărea vreo trei-patru jucători care nu au mai evoluat până acum!", a spus Ionuţ Popa.

Tehnicianul echipei ieşene a afirmat că argentinianul Alejandro Gavatorta i-a spus că vrea să se lase de fotbal. "În schimb, Gavatorta mi-a spus că nu mai vrea să joace fotbal şi că se lasă! Nu ştiu ce să mai cred! Am stat de vorbă cu el şi eu şi preşedintele Boca şi... degeaba. Mi-a spus că are probleme familiale şi că se lasă de fotbal!", a afirmat Popa.

Tehnicianul ieşean a mai declarat că, pentru jocul de la Piteşti, se vede nevoit să facă "un transplant de jucători şi sistem de joc": "Sunt sceptic în ceea ce priveşte rezultatul meciului cu FC Argeş! Chiar mi-e frică de înfrângere la scor! Preferam să pierd meciul cu Steaua şi să am toţi jucători apţi pentru celelalte jocuri! Aşa nu ştiu ce să fac! Sunt nevoit să fac un transplant de jucători, dar şi de sistem de joc. Ce mă îngrijorează este faptul că mai am încă vreo patru jucători, care, dacă iau galben cu Piteştiul, nu vor juca etapa viitoare, cu Rapid. Atunci chiar că nu ştiu ce voi face!".

B0gdaaaN
13th October 2006, 16:51
Piaza rea

In 21 de intilniri disputate pe stadionul din Trivale, Politehnica Iasi n-a reusit decit o singura remiza in fata adversarei de duminica, FC Arges. Ultimul gol iesean marcat la Pitesti, dateaza din 1980. Politehnica i-a invins, totusi, de doua ori la scor mare pe argeseni, cu Dobrin in echipa
In decursul anilor, Politehnica Iasi (evident, si predecesoarea ei, CSMS), a invins in deplasare multe echipe de valoare: si pe Dinamo, Steaua, Rapid, si Craiova si Petrolul si aproape tot ceea ce a reprezentat "crema" in fotbalul romanesc. Singura echipa cu prezenta aproape constanta in primul esalon, pe a carei teren Iasul n-a avut aproape niciodata spor, a fost FC Arges, chiar viitoarea adversara a iesenilor in etapa de duminica. In 21 de jocuri disputate de Poli pe terenul din Trivale, Poli n-a reusit decit o remiza (2-2), in editia 1970-1971. In rest, infringeri pe linie, 9 dintre ele la diferente mai mari de trei goluri (2-5 in 1966-1967 si 1973-1974; 0-3 in 1984-1985, 2004-2005 si 2005-2006; 0-4 in 1965-1955, 1968-1969, 1979-1979), culminind cu acel 0-6 din editia singulara 1995-1996, in fata lui Barbu si Schumacher. In rest, cinci victorii argesene la diferente de un gol si sase la doua goluri. In 21 de meciuri disputate la Pitesti iesenii n-au inscris decit 16 goluri, primind nu mai putin de 66! Si mai interesant este faptul ca ultimul gol iesean marcat din Trivale dateaza de acum 26 de ani si a fost marcat de Marcel Coras, viitorul "dulap din Regie"!
Mai mult, nici palmaresul din Copou nu este prea favorabil, contemporanii si urmasii lui Dobrin cistigind de sase ori la Iasi si realizind doua remize. Cam astfel se prezinta palmaresul Iasului in partidele cu FC Arges, echipa care, desi clasata pe ultimul loc in clasament, rivneste la prima victorie dupa zece etape sub conducerea lui Dorinel Munteanu. Dupa cum se vede, nu numai schimbarile profunde de la Pitesti, nu numai indisponibilitatile din lotul iesean, ci si traditia ne omoara. Pentru a recupera o nota de optimism, sa marcam trei dintre momentele frumoase ale istoriei confruntarilor iesenilor cu FC Arges.
Remiza din Trivale
In editia 1970-1971, Politehnica a avut un tur de campionat exceptional sub conducerea regretatului Gil Mardarescu. Dupa doua meciuri cu adevarat senzationale, 3-1 cu Dinamo la Bucuresti si 4-2 cu "U" Cluj in Copou, iesenii au descins in Trivale cu ginduri mari. Si chiar in startul partidei, "motoreta" de pe dreapta, Laszlo Incze a deschis scorul. Argesenii, ajutati de arbitru, au reusit sa egaleze prin Titi Fratila, Radu inscriind pentru 2-1 dintr-un ofsaid ce se vedea si de la Rimnicu Vilcea. In cele din urma, Costica Moldoveanu a adus o egalare meritata, desi iesenii ar fi meritat victoria cu prisosinta.
KO in Cupa
Dam timpul cu doi ani in urma si gasim Politehnica in Divizia B, cu sanse de promovare apreciate la 90%. De partea cealalta, FC Arges se lupta pentru titlu cu Steaua, dupa ce batuse echipa militara cu 3-2 chiar la Bucuresti, Dobrin conducindu-si echipa spre victorie de la 0-2. Meciul s-a disputat in optimile Cupei Romaniei, pe actualul "Ilie Oana" din Ploiesti. Scorul a uimit intreaga lume, iesenii cistigind cu 5-1 (2-1), cu trei goluri marcate de neuitatul Relu Cuperman! Pina la urma, Poli a fost eliminata de Rapid in sferturi, iar Argesul a pierdut batalia cu Steaua pentru titlu.
Umilinta maxima
In sezonul 1977-1978, Argesul a avut unul dintre cele mai reusite parcursuri din istorie, terminind pe locul II, dar pierzind campionatul la golaveraj in fata Stelei. Poli Iasi a luptat pina in ultima etapa pentru evitarea retrogradarii, dar a ajuns in semifinalele Cupei Romaniei, unde a fost invinsa de Universitatea Craiova (gurile rele spuneau, pe atunci, ca infringerea a fost gestul de multumire al iesenilor pentru comportarea corecta a Craiovei in ultima etapa, cind a invins Farul cu 5-1 trimitind-o in B!). Totusi, evolutia de exceptie a "prunarilor" a avut o sincopa de zile mari in prima etapa a returului, cind Poli Iasi a cistigat in Copou cu 6-1. Mai senzational decit scorul in sine este faptul ca la pauza scorul era de 5-0 si, pe momentele de fericire moldoveana din final, Dobrin si-a salvat blazonul, inscriind golul de onoare. Didi Florean a inscris, atunci, primele sale doua goluri pentru Politehnica, lista marcatorilor fiind completata de Doru Ionescu, Mihai Romila, Mitu Danila si actualul secund al echipei, Narcis Ciocirlan. Mai trebuie sa spunem ca Poli i-a facut viata grea lui Dobrin, in acel sezon, si la Pitesti. Argesul a cistigat cu 3-2, golurile iesenilor fiind marcate de Costea.

poliis
13th October 2006, 16:57
ceva nu e in regula la Poli...se rup jucatorii ca biscuitii
cum naiba a facut bernard ruptura de menisc la antrenamente...am auzit ca si miclea cica face o pauza de 3 luni....ar trebui un preparator fizic de meserie, ca tot il vad pe nea popica plangandu-se de accidentati (tin minte anul trecut intr-un meci a schimbat trei jucatori in primele 30 minute)

andrei1921tm
13th October 2006, 18:43
Pai nu conteaza ce nu e in regula.chestia e ca Argesul trebuie sa bata!

six
13th October 2006, 19:05
Buta va juca libero
:) cine!!??.....a e clar castiga Argesu' ;)

noir_desir
13th October 2006, 21:34
:) cine!!??.....a e clar castiga Argesu' ;)

Ei lasa, n-are Argesul norocul Craiovei :D

be@
13th October 2006, 23:52
5-1 rezultat final


o iau pe urma lui Universal :D

Si daca nu ne bate Argesul la diferenta de 4 goluri, te retragi de pe forum?
Hai, sa vad daca te tine. Nu stiu de ce se tot baga in seama toti frustratii.

Kainsashiki
14th October 2006, 00:04
Stii cum zic sa facem...

Daca nu da gol Vintila sa ma retrag...e bine asa?

daca vreau sa zic 15005 - 0 scor il zic si gata, nu tre sa-ti dau tie explicatii bai fato !

tu vbesti ma de frustrari...ce mai face rosenborgu...da standard liege...??? sau mai nou dinamo ??

B0gdaaaN
14th October 2006, 01:51
6-7 final ... in tie-break castigam cu 7-4

ddaannyy
14th October 2006, 11:18
Hai Poli!
Doar ca o sa fie tare greu... asta e clar. Trebuie sa jucam fara emotii. Argesul are nevoie mai mult de puncte.:)
Cred ca meciul era simplu cu toti titularii in teren. Asta e bafta noastra :ciocan:

axel
14th October 2006, 11:48
6-7 final ... in tie-break castigam cu 7-4

ce *** e cu avatarul asta ? :mda: cand va vad ce jmecheri sunteti ca aveti insemne cu che guevara . . . .:no:

noir_desir
14th October 2006, 13:12
6-7 final ... in tie-break castigam cu 7-4

:happy :D

@axel#tm Ce ai bai nene cu omul? Pai daca are chef, poa' sa-si puna avatar si cu Mao-Tze-Dun , Kim-Ir-Sen sau Pol-Pot. Care-i faza?

delaparis
14th October 2006, 13:18
Reveniti on-topic va rog frumos

resita
14th October 2006, 14:36
bate poli

arges - poli iasi = 0-1

B0gdaaaN
14th October 2006, 15:16
ce *** e cu avatarul asta ? :mda: cand va vad ce jmecheri sunteti ca aveti insemne cu che guevara . . . .:no:

ce ai mah ce nu iti convine??tu faci parte din categoria care crede ca che guevara e lider de galerie la UTA ?? mai pune frana gicutza ca nu ti`am furat butelia de pe sarma...tu de ce ai avatarul ala?? echipa cu care tii tu e infiintata dupa anul 2000 ...ce cauta 1921 pe acolo??


batem cu 7-6 si la asi cu 8-1,greseli nefortate 15-1

B0gdaaaN
14th October 2006, 15:26
Belele dupa belele


Miine, de la ora 15,00, la Pitesti, FC Arges - Politehnica Iasi in etapa a XI-a, a Ligii I de fotbal, meci transmis de National TV n dupa absenta celor trei stoperi de baza, iesenii au mai primit o lovitura: blocat psihic, Gavatorta vrea sa renunte la fotbal!
Daca privim doar clasamentul (Poli e pe locul VIII, cu 16 puncte iar Argesul - pe ultimul loc, cu o singura victorie si 9 esecuri consecutive!), meciul de miine de la Pitesti ar trebui sa aiba ca favorita echipa oaspete. Evenimentele din ultima perioada au facut insa ca datele problemei sa se complice serios, traditia duelurilor directe, net favorabila argesenilor, fiind pusa pe tapet, cu argumente importante, de catre gazde.
In primul rind, "violetii" se bazeaza pe emulatia deosebita creata de sosirea in Trivale a lui Dorinel Munteanu, care l-a substituit pe banca tehnica pe Giuseppe Giannini, italianul ingrosind lista jucatorilor de exceptie ce esueaza lamentabil ca antrenori. Sosirea "Neamtului" la Pitesti a costat mult, atit pe patronul Cornel Penescu (ce a doborit recordul salarizarii unui tehnician de Liga I, oferind un contract de 250 000 euro) dar si pe fostul international. Acesta a iesit sifonat din conflictul verbal destul de dur avut cu sefii fostei sale echipe, CFR Cluj, si a fost amenintat ca va trebui sa plateasca 300 000 euro pentru a activa la noua sa echipa, 200 000 pentru calitatea de antrenor si 100 000 pentru cea de jucator. Dorind sa demonstreze ca sacrificiile au meritat, argesenii nici nu concep sa rateze meciul de duminica, etichetat drept "adevaratul start in acest campionat" de Dorinel, care a precizat: "Iasul e un adversar dificil, insa noi nu avem voie sa mai facem pasi gresiti". De altfel, trupa ce alta data ii avea in componenta pe Dobrin ori Mutu nici nu concepe sa nu scape de emotiile retrogradarii, Penescu anuntind ca e dispus sa aduca in iarna jucatori de alte 3 milioane de euro!
Alejandro - revino-ti!
Nu posibila resuscitare a gazdelor, ce au in componenta mai multi jucatori cu firma, intre care si fostul iesean Rednic, ii sperie insa cel mai mult pe ieseni, ci problemele severe existente in tabara proprie. Necazurile din centrul liniei defensive, suspendarile lui Onut si Ciobanu si accidentarea lui Bernard, au facut ca antrenorul Ionut Popa sa incerce o multime de variante de avarie. Avertizat de esecul la scor din amicalul de saptamina trecuta, cu Vasluiul (0-4), Popa a decis sa compenseze lipsurile din aparare printr-o supradimensionare numerica, fapt ce va duce la schimbarea desenului tactic. Astfel, mai mult ca sigur, Poli va conta, in afara celor doi stoperi pe care-i utilizeaza de regula, si pe un libero, Buta fiind improvizat in aceasta pozitie. In ceea ce-i priveste pe fundasii centrali ce vor fi titulari, acestia vor fi, aproape sigur, Ir. Ionescu, ce nu a mai jucat de mult timp si Dianu, un alt jucator ce nu a evoluat decit rar si care, in plus, e utilizat, de obicei, fundas stinga ori "inchizator"! Colac peste pupaza, ieri a aparut un anunt-soc al antrenorului Ionut Popa: "Gavatorta are probleme psihice severe si vrea sa renunte la fotbal!" Chiar nuantate de presedintele Sorin Boca ("Acum sintem siguri doar ca «Gava» nu va juca duminica, datorita unor probleme personale, vom vedea apoi ce vom face"), spusele tehnicianului confirma inca o absenta de marca la Poli, lucru ce sporeste pesimismul lui Popa: "Va fi un meci foarte dificil, datorita problemelor severe pe care avem. Totusi, le-am spus jucatorilor sa se mobilizeze la maximum, pentru a ne juca sansa. As fi multumit cu un egal!".
In afara jucatorilor amintiti, Poli nu va mai putea conta duminica pe Miclea, nerefacut, in timp ce Argesul ii are suspendati datorita cartonaselor galbene pe Chita si Prepelita.
Suporterii ieseni ce vor sa mearga la Pitesti au la dispozitie un autobuze, ce va pleca duminica, la ora 3.00, din fata Salii Polivalente.
Formatiile probabile
F.C Arges: Vintila - Keca, Giannopoulos, Daouda, Bazzi - Cruceru, I. Badea, D. Rednic - Bilasco, Tanasa, Ad. Iordache.
Poli Iasi: Branet - Onofras, Dianu, Buta, Ir. Ionescu, Bordeanu - Tincu, Saric, Sfirlea - Cernoch, Bilba.
Arbitri: Marius Bocaneala - Catalin Savu, Iulian Radu.
Observatori: Florin Gitejeanu, Florin Prunea.

axel
14th October 2006, 16:48
ce ai mah ce nu iti convine??tu faci parte din categoria care crede ca che guevara e lider de galerie la UTA ??
nu are nici o legatura cu uta . . .dar nah ramai tu sclavul modei ''che guevara'' un asasin pe care voi il purtati cu mandrie ca deh doar e la ''moda'':no:

sper sa bata argesul si sa isi revina :)

six
14th October 2006, 20:04
tu faci parte din categoria care crede ca che guevara e lider de galerie la UTA ??:ras-plans: :ras-plans: :ras-plans: asa ceva!!!??? :happy :happy :happy

m8k
15th October 2006, 12:58
Parca vad, dupa acest meci toata lumea va striga cu gura mare, Dorinel antrenor mare! Va cistiga cu o echipa cu posibilitati financiare limitate, cel putin jumatate din echipa accidentati, suspendati, mai nou si bolnavi psihic!
Pina atunci ramine sa sper intr-un x2! Succes Poli!!!!

Luis Garcia10
15th October 2006, 14:21
Bate Argesu cu 2-0 :D

Alberto
15th October 2006, 14:30
e timpul sa mai castige si Argesul....2-0 final....:)

be@
15th October 2006, 15:06
Poli Iasi, lupta Poli Iasi ! /hello /hello
Poli Iasi, lupta Poli Iasi ! /hello /hello

be@
15th October 2006, 15:12
Goll !

m8k
15th October 2006, 15:13
Goooooooooooooool Iasiul! A inscris infirmeria din Moldova!!!!!!!!!Continua chinul de la vaslui pentru dorinel cu pitestiul!!!!!!!!!!

sun
15th October 2006, 15:14
hmm, a inscris Iasu` ? :D

arfel
15th October 2006, 15:15
ce tot manaca astia kkt ca o fo fault in atac...porcii

lucian_iasi
15th October 2006, 15:18
ce tot manaca astia kkt ca o fo fault in atac...porcii

Nu mai conteaza ce spun comentatorii :D :D ..conteaza ca,conducem la pitesti cu 1-0 :yeah: :yeah: ..1-2 se termina :yeah: :yeah: ..iar pe argeseni liga a II a ii asteapta :evil: :evil:

noir_desir
15th October 2006, 15:19
Bine asa! hai baietii, ca se poate!
in orice caz, nu se va mai repeta scorul din anii trecuti... :D

be@
15th October 2006, 15:21
ce tot manaca astia kkt ca o fo fault in atac...porcii

Pai a cam fost fault la Balba. Hai sa fim corecti.

arfel
15th October 2006, 15:22
nu o fo..l-o impins ala din ag si el s-a dezechilibrat si a cazut pe portar daca nu se pune gol trebuia dat penalty

noir_desir
15th October 2006, 15:23
Pai a cam fost fault la Balba. Hai sa fim corecti.

a cam fost 50%-50%.... se putea anula golul, dar se putea si acorda. Hai totusi sa gandim in compensatie, dupa ce s-a intamplat la meciul cu Steaua, poate masurile la limita ar trebui sa se mai ia si in favoarea noastra.

m8k
15th October 2006, 15:50
Nici vorba de fault, atacantul era cu spatele la portar, si a fost inpins in portar de un pitestean!!! iasiul are toate sansele sa cistige, Dorinel nu este capabil sa remonteze tactic echipa (o spun din experienta:D), Eventual pot avea noroc cu publicul, care impinge echipa sau cu o minge bubuita in fata, dar pe contraatac iesenii vor avea tot felul de bulevarde!!! Succes Iasiuilui in continuare!!!!

noir_desir
15th October 2006, 16:29
slab meciul, trebuie sa recunoastem. Dar daca jocul prost al lui Poli poate fi explicat prin lipsa a 6 titulari, Argesul n-are nicio scuza. Daca joaca la fel si in celelalte meciuri, cam greu sa reuseasca sa se salveze...

Goooool Iasiul: 0-2!!!!!! Bravo Sfarlea! Bravo baieti!

arfel
15th October 2006, 16:32
goooooooooooollllllllllllllllll sfarlica

be@
15th October 2006, 16:34
A inscris Piticul cu capul. :D

m8k
15th October 2006, 16:35
Goooooooooooooooooool!!!!! 0-2!!!

crissis
15th October 2006, 16:36
Bravo Poli
0-2 /hello
Hai si cu al treilea gol

m8k
15th October 2006, 16:38
Dorinel nu uita argesu nu este CFR!!! Aici trebuia sa-ti arati valoarea, nu prin vorbe. Se pare ca exista Dumnezeu, si vede dreptatea. Nu ai vrut sa te umileasca Steaua, te-a umilit Poli Iasi!!! Ce bine-mi pare ca ai plecat din Cluj!!! de la o cupa europeana la retrogradare!!!Felicitari IAsiului si lui Popa care a batut Argesul fara 6-7 titulari!!! Adevarat antrenor!

B0gdaaaN
15th October 2006, 16:39
Yep :) ASa ziceam si eu 5-1 le va administra FC Arges celor de la Politehnica Iasi

Dar vezi cä eu nu mai sunt spammer de mai bine de 2 luni si jumätate, maturiatatea isi spune cuväntul.Motivul pentru care aleg acest scor:

1 Lipsa fundasilor ieseni( stiti cu totii)
2 Iasi nu prea este o fortä in deplasare
3 Arges in crizä , insä..cum ii cunosc mai mereu cänd stau prost cu banii, retrogradarea, care nu vine niciodatä ;) stati linistiti dragi musceleni,pitesteni,mioveni etc Fc Arges Dacia Pitesti nu va retrograda
4 Antrenor nou- si incä ce antrenor top 6 in Romania ca valoare( uitati ce rezultate a avut la CFR)
5 Prepelita- magnific jucätor

Alte päreri ?



5-1 rezultat final


o iau pe urma lui Universal :D


toti cei care au pronosticat o victorie la scor a echipei Fc Arges :jerk: :jerk: :jerk: :jerk: :jerk:

apparte
15th October 2006, 16:40
A inscris Piticul cu capul. :D
Se vede ca e stelist:D !

sun
15th October 2006, 16:45
Se bate Iasu pentru Europa :thinkso: ?

baieti seriosi oricum :ok:

resita
15th October 2006, 16:46
chiar daca a venit munteanu antrenor argesul nu va bate pe poli iasi.

:P :P

din nou am dreptate.:P :P

argesul se indreapta spre liga a II.:evil: :evil: :evil:

B0gdaaaN
15th October 2006, 16:48
rezultat final Fc Arges - Poli Iasi 0-1(Cernoch,Sfarlea)

be@
15th October 2006, 16:49
Victorie !!!! Uff... Mi-a fost frica pentru meciul asta.


toti cei care au pronosticat o victorie la scor a echipei Fc Arges :jerk: :jerk: :jerk: :jerk: :jerk:


Mda... Universal si DiabLo, mari specialisti. Ma, nu mai scrieti, ca va faceti de ras. :drak:

noir_desir
15th October 2006, 16:52
Se bate Iasu pentru Europa :thinkso: ?

baieti seriosi oricum :ok:

1. Am vrea noi, dar spre deosebire de altii ne cunoastem posibilitatile si limitele si ramanem cu picioarele pe pamant.
2. Ai perfecta dreptate. Seriosi si muncitori. Mult mai seriosi decat "media" Ligii I.

m8k
15th October 2006, 16:52
Poli Iasi echipa mica cu antrenor senzational!!!

sun
15th October 2006, 16:53
rezultat final Fc Arges - Poli Iasi 0-1(Cernoch,Sfarlea)

? mda :D

( pot si posturi mai scurte , nu va faeti probleme )

elevator2738
15th October 2006, 16:56
Poli Iasi, joc pragmatic, decis, eficace. Bravo lor!

Red-Castorryy
15th October 2006, 16:58
Bravo Poli /hello /hello :yeah: :yeah:

DanielAndrei
15th October 2006, 16:59
Poli Iasi echipa mica cu antrenor senzational!!!

si daca am avea si bani :rolleyes: :rolleyes:

crissis
15th October 2006, 16:59
Victorie si trei puncte pentru ieseni ,chiar si asa cu probleme de efectiv Poli a aratat ca a fost mai buna decit Arges
Imi pare rau pentru D Munteanu dar ma bucur pentru victoria lui Poli Iasi

DanielAndrei
15th October 2006, 17:03
e timpul sa mai castige si Argesul....2-0 final....:)
a fost tocmai invers...

codrind
15th October 2006, 17:04
e timpul sa mai castige si Argesul....2-0 final....:)

Poate pe altă planetă, sau într-un univers paralel !

Joc exact de ...DEPLASARE!
Gol rapid şi apoi contre!!

Felicitări echipei, antrenorului dar şi suporterilor prezenţi la meci! :ok:

m8k
15th October 2006, 17:08
Imi pare rau pentru D Munteanu dar ma bucur pentru victoria lui Poli Iasi

...si mie imi pare rau de el, dar nu-mi pare rau ca a plecat de la Cluj!:drak: :drak: :drak:

pif
15th October 2006, 17:08
De sarbatorele iasului nu era clar ca o sa castige poli mai ales ca jucam cu lanterna rosie care din pacate cu tot cu dorinel nu o vad bine.
Forta POLI IASI si cine stie poate uefa intertoto ca stadion de cupa europene avem insa nu stiu daca si echipa.

be@
15th October 2006, 17:09
Sarbatori fericite tuturor iesenilor./hello
De-acum ne pregatim sa intalnim Rapidul. :D

resita
15th October 2006, 17:11
BRAVO POLI IASI /hello /hello /hello /hello /hello

succes etapa viitoare.:ok:

m8k
15th October 2006, 17:11
Dorinel poate faci o echipa la fel de frumoasa la Pitesti cum "ai facut" la Cluj! Sincer dorinele eu nu cred in basme!:D

Kainsashiki
15th October 2006, 17:12
Victorie !!!! Uff... Mi-a fost frica pentru meciul asta.




Mda... Universal si DiabLo, mari specialisti. Ma, nu mai scrieti, ca va faceti de ras. :drak:

mai am mult pana sa ma fac de ras cel putin la jumate din cat te faci tu ....


on topic..argesul are si ghinion..domina..dar in fiecare meci a fost dezavantajata de arbitraj..

acum sa nu credeti ca insinuez ca a cumparat iasiu arbitrii :D


@ m8k, tu esti unul din cei platiti de nenea de peste hotare ca sa fie anti dorinel ? :D

Andutzu
15th October 2006, 17:15
mie mi-a placut golul lui sfarlea , crek e primul cu,capul intr-un meci oficial :happy

m8k
15th October 2006, 17:31
@ diablo tu ce crezi, sa-l mai laud dupa ce a facut??? oare eu nu l-am sustinut inainte de plecarea lui rusinoasa?? Trebuie sa fiu platit pentru asa ceva??? Aici nu vorbim de Steaua si de plata!!!
ontopic: foarte fericit de succesul iasiului:D

elevator2738
15th October 2006, 17:35
Poli Iasi, joc pragmatic, decis, eficace. Bravo lor!

apparte
15th October 2006, 18:03
mie mi-a placut golul lui sfarlea , crek e primul cu,capul intr-un meci oficial :happy

A mai dat in divizia B la Oradea,dar atunci din plonjon:D !

maonel
15th October 2006, 18:15
bravo iasule! urmeaza rapid si dinamo

*Coco*
15th October 2006, 18:20
Argesul poate sa il aduca si pe draq antrenor ca anu' asta pica 100%

Bergero
15th October 2006, 18:25
Incredibil! N-am crezut nicio clipa ca putem cistiga la Pitesti! Nu ca n-am avea forta sa o facem ci pt ca am jucat acolo fara 6-7 titulari!Eram fericit cu un punct! Dar victorie cu 2-0?? Extraordinar! Poate cea mai frumoasa victorie de la inceputul campionatului! La concurenta cu victoria din Ghencea de acum doi ani! Si m-a entuziasmat si maniera in care am obtinut-o! Nici nu s-a cunoscut ca nu au jucat Onut, Ciobanu, Gavatorta, Miclea, Bernard!! Felicitari Poli Iasi!!!Si cit mai multe astfel de ,,surprize''!!

Liviu
15th October 2006, 18:26
Dorinel nu uita argesu nu este CFR!!! Aici trebuia sa-ti arati valoarea, nu prin vorbe. Se pare ca exista Dumnezeu, si vede dreptatea. Nu ai vrut sa te umileasca Steaua, te-a umilit Poli Iasi!!! Ce bine-mi pare ca ai plecat din Cluj!!! de la o cupa europeana la retrogradare!!!Felicitari IAsiului si lui Popa care a batut Argesul fara 6-7 titulari!!! Adevarat antrenor!
Munca lui Munteanu se va vedea abia după un timp , nu după o săptămână . O înfrângere în primul meci nu înseamnă nimic , decât că e mult de muncă . La fel , dacă Piteştiul bătea azi , nu însemna că Dorinel era artizanul victoriei , el într-o săptămână nu putea decât să aducă un plus la moralul echipei .
Este evident însă că Argeşul va termina anul pe un loc retrogradabil . Momentul în care argeşenii vor reuşi din nou să învingă şi să se descătuşeze ar trebui să vină cât mai curând . Dacă vor mai continua aşa până la iarnă , nici ei nu vor mai crede că vor putea rămâne în Liga 1 şi vor deveni un fel de Bacău de anul trecut .
De Iaşi numai de bine , numai să nu rămână clubul fără bani . O poziţie în prima jumătate a clasamentului e logică şi meritorie .

six
15th October 2006, 18:32
Sarbatori fericite tuturor iesenilor./hello
De-acum ne pregatim sa intalnim Rapidul. :DFelicitari poli iasi :ok: ....cred ca trebuie sa va luam mai in serios otara,parerea mea :rolleyes:

m8k
15th October 2006, 18:36
@MisterLiviu, eu nu m-am referit la munca lui Dorinel, ci la atitudinea lui la pauza, cind se pot vedea mult despre valoarea unui antrenor! Cind esti condus cu 1-0 pe teren propriu nu aduci nimic nou tactic, mai primesti un gol deobicei cum s-a intimplat azi! nici lui Popa nu i-a fost mai usor deloc, chiar daca este la echipa iasiului de mult, dar a aratat organizare si idee in joc cu cei fara un picior pe teren! Aici e meritul unui antrenor. poate imi spuneti si mie un merit a lui Dorinel in meciul de astazi, eu nu am vazut nici unul!!! Si ca sa nu crezi ca vorbesc din ura fata de el, poate citesti pe threadul CFR-Vaslui criticile mele la adresa lui dorinel, cind inca nu se gindea nimeni la despartire!!!

B0gdaaaN
15th October 2006, 19:30
Deranjati de rezultatul înregistrat de echipa favorita, fanii pitesteni l-au fluierat la sfârsitul jocului pe tehnicianul oaspetilor, Ionut Popa. "Bai nenorocitule, ne-ai îngropat. Acum ne ducem în 'B' din cauza ta", i-au strigat suporterii Argesului. "Ce sa va fac? Eu am jucat pe teren. Asta-i viata", a fost replica "Profesorului" care a evitat astfel sa raspunda la jignirile celor din Trivale

Ionuţ Popa: "A fost o victorie surprinzătoare şi neaşteptată"


Antrenorul Ionuţ Popa a declarat că Poli Iaşi a câştigat cu "mare noroc" meciul cu FC Argeş.

"Poli Iaşi a avut mare noroc astăzi, mai ales la cele două goluri. La primul nu ştiu ce s-a întâmplat, dar a fost ceva în neregulă, iar la al doilea cel mai mic jucător de pe teren (n.r. - Sebastian Sfârlea) a dat gol cu capul. A fost o victorie surprinzătoare şi neaşteptată, obţinută cu o echipă cârpită şi inedită", a spus Popa.

Tehnicianul formaţiei ieşene speră că noul antrenor de la FC Argeş, Dorinel Munteanu, va reuşi să salveze de la retrogradare echipa piteşteană. "Este clar că Dorinel nu putea face minuni peste noapte. Aducerea foştilor mari jucători care se dau şi mari antrenori nu este o soluţie pentru fotbalul românesc", a adăugat Popa, făcând aluzie la fostul antrenor de la FC Argeş, Giuseppe Giannini.

Ionuţ Popa a făcut din nou trimitere la situaţia lui Alejandro Gavatorta, jucător care în această săptămână i-a spus că intenţionează să-şi încheie cariera, pentru ca apoi să afirme că ar dori să se transfere la Oţelul Galaţi. "Gavatorta a fost jucătorul cel mai ţinut în braţe şi cel mai favorizat de la Iaşi. Nu înţeleg situaţia, mai ales că spune că vrea să joace la Galaţi. Vom vedea ce se va întâmpla cu el", a spus Popa.

Evolutia slaba a jucatorilor pitesteni nu a trecut neobservata de catre suporterii din Trivale. Inca din prima repriza, Marius Bilasco a fost luat în colimator de fani. "Bila te rugam, lasa-ne sa câstigam", l-au ironizat fanii pe atacant, iar în repriza a doua suporterii si-au îndreptat tirul catre toti fotbalistii "alb-violeti". "Daca la anul cadem în Divizia B, va rupem picioarele", a strigat galeria. La finalul întâlnirii, fanii nu l-au lasat pe patronul Cornel Penescu sa dea declaratii, huiduindu-l copios si îndemnându-l sa paraseasca echipa.


PROSPORT

noir_desir
15th October 2006, 22:28
In urma rezultatului de la Timisoara, Poli Iasi ramane pe 6! /hello /hello

ddaannyy
16th October 2006, 00:48
Nu vreau sa am ultimul cuvint pe acest Thread...
A fost un meci curios dar... am luat 3 p. :)
Trebuie sa recunoastem ca avem putina bafta dar... ca avem si echipa. Si asta pentru ca fiecare dintre suporterii lui Poli merita asta... :) Prietenii stiu de ce...

Aurel.D
16th October 2006, 10:16
Incredibil! N-am crezut nicio clipa ca putem cistiga la Pitesti! Nu ca n-am avea forta sa o facem ci pt ca am jucat acolo fara 6-7 titulari!Eram fericit cu un punct! Dar victorie cu 2-0?? Extraordinar! Poate cea mai frumoasa victorie de la inceputul campionatului! La concurenta cu victoria din Ghencea de acum doi ani! Si m-a entuziasmat si maniera in care am obtinut-o! Nici nu s-a cunoscut ca nu au jucat Onut, Ciobanu, Gavatorta, Miclea, Bernard!! Felicitari Poli Iasi!!!Si cit mai multe astfel de ,,surprize''!!

Aici este in primul rand meritul lui Popa care stie cum sa pregateasca un meci si cum sa motiveze jucatorii.

bobycox
16th October 2006, 12:45
Nu vreau sa am ultimul cuvint pe acest Thread...
A fost un meci curios dar... am luat 3 p. :)
Trebuie sa recunoastem ca avem putina bafta dar... ca avem si echipa. Si asta pentru ca fiecare dintre suporterii lui Poli merita asta... :) Prietenii stiu de ce...

Nu a-ti avut bai bafta , ca la ce zice Reporterul lui Kil de pe Onlinesport , a-ti controlat meciul de la un capat la altul . Asa a vazut el din pat (de la bagaboante ), ca FC Arges a scapat usor , cred ca un 5-0 era echitabil dupa capul lui . Sa nu vb ca nu vad un rand sau macar o aluzie , la Faultul cat Casa de la primul gol al Iesenilor.:ciocan:( Cred ca totul se datoreaza din cauza "tradarii" lui Tudose .)

PS. Asta nu scuza cu nimic prestatia sub orice critica a noastra , dar e cale lunga pana la ineptiile pe care le prezinta acest asa zis " Reporter ". Ghinionul nostru e ,ca mai e un tembel ca el si la Pro sport , care sustine ca Ionut Popa a fost huiduit si injurat de pitestenii si nu aplaudat alaturi de propria echipa la scena deschisa , cum s-a intamplat de fapt. :jerk:

Q.
16th October 2006, 21:56
Sfarlea a declarat azi ca golul din meciul cu Argesul este primul din cariera sa inscris cu capul.:D

tu26dor
16th October 2006, 22:01
frumoase sunt sarbatorile iasului... mai ales dupa o asemenea victorie. bravo baietii sunteti pe locul 6!

tu26dor
16th October 2006, 22:02
Sfarlea a declarat azi ca golul din meciul cu Argesul este primul din cariera sa inscris cu capul.:D

era si normal... la cat e de mic... bravo lui... sa mai dea(atat cat joaca la iasi normal):p

Denis
16th October 2006, 22:56
numi vine sa cred...ce diferenta de valoarea jucatorilor este intre cele doua echipe....argeshul cu vintila in poarta...daouda in aparare cruceru k mijlocas shi iordache in atac....shi tot au pierdut....poate kiar asta e valoare jucatorilor...sau poate schimbarea antrenorului....sau poate conditzia fizica a jucatorilor......va shtiam mai buni:D...deabea ashtept pana la meciu fc argesh cu otzelu...de la finalul lunii...sa vedem care e diferentza intre cele 2 echipe:D....fortza otzelu!!!

be@
17th October 2006, 23:52
Invingator prin KO - Ionut Popa

In meciul FC Arges - Politehnica Iasi, antrenorul iesean a dejucat toate manevrele lui Dorinel Munteanu
Politehnica nu a mai ratat duminica prilejul de a se impune pe terenul unei echipe necajite a campionatului. Trecind peste sporirea regretelor privind pierderile copilaresti a meciurilor de la Petrosani ori National - esecuri care, daca ar fi fost evitate, ar fi putut sa plazeze Iasul pe o pozitie mult mai surprinzatoare in clasament, poate chiar pe locul 2! - succesul de la Pitesti merita laudat mai ales datorita conditiilor deosebite de lot cu care a fost obtinut. Pe linga daruirea de exceptie a jucatorilor si a unui dram de sansa, meritul principal al cistigarii meciului din Trivale ii apartine antrenorului iesenilor, Ionut Popa, care l-a facut mat pe omologul sau, Dorinel Munteanu.

Mai invata, Dorinele!

Tehnicianul iesean a mutat inca din start, imediat dupa ce a sesizat formula gindita de noul antrenor al pitestenilor, una destul de ciudata, in care, in fata unei linii de 4 fundasi, erau plasati doi inchizatori si patru atacanti, unul dintre acestia fiind putin retras. Astfel, Popa l-a avansat pe Onofras pe banda dreapta si l-a retras pe Saric, transformind modulul 5-3-2 testat inaintea meciului intr-un 4-1-3-2 in care Dianu a devenit fundas dreapta, in marcaj la Nastasie, Buta si Ionescu au astupat centrul defensivei iar Bordeanu a actionat in coasta celeilalte extreme pitestene, Iordache. In plus, pentru ca nici Tanasa, retras ciudat, in spatele virfurilor, sa nu aiba libertate prea mare, Saric a fost plasat in spatele liniei mediene. Cu marcajul asigurat la cei 4 atacanti si cu un Branet ce a respirat siguranta, Poli a stat linistita, in ciuda mai multor ezitari personale ale fundasilor, asta si pentru ca gazdele nu aveau cu cine sa construiasca! In plus, urcarea lui Onofras intr-o zona ce raminea mai mereu descoperita, datorita faptului ca Bazzi bloca tirziu, iar mijlocasul Cruceru era atras spre centru, a sporit emotiile nesigurei defensive pitestene, care tremura la orice tentativa de constructie a oaspetilor, virfurile fiind sustinute eficient si de pe celalalt flanc, unde a actionat Sfirlea. Golul lui Cernoch, cazut relativ repede, a complicat lucrurile pentru "violeti", ce si-au pierdut si mai mult luciditatea.

Sah-mat cu Palimaru

Care luciditate era de asteptat sa fie indusa de pe margine, insa Dorinel s-a incapatinat sa nu modifice sistemul nici la prima schimbare, din minutul 55, ce a adus doar redistribuirea atacantilor. In lipsa spectacolului, mutatiile tactice au continuat sa tina capul de afis al meciului. In minutul 62, Cruceru i-a lasat locul mult mai ofensivului Ionescu, mutare contracarata de Popa prin renuntarea la un virf, Bilba si intarirea mijlocului cu Iurisniti. Sesizind ca presiunea gazdelor se accentueaza, Popa a facut inca un pas inapoi in minutul 70, atunci cind a trecut la 5-4-1, cu Toma fundas dreapta, Dianu, stoper dreapta si Saric si Iurisniti in centrul liniei mediane, urmat insa, la doar 6 minute, de improspatarea ofensivei, cu Palimaru in locul lui Cernoch. Efectul a fost imediat: Argesul nu a mai avut actiuni periculoase, iar Palimaru i-a pasat decisiv lui Sfirlea pentru 0-2. In aceste conditii, ultima mutare ofensiva a lui Munteanu, facuta tot in minutul 76, a ramas doar pentru statistica.
Astfel, Poli a ajuns la +4 in clasamentul adevarului si, in ciuda dificultatilor serioase de lot ce continua (Bilba ingroasa duminica lista absentilor, dupa ce a luat stupid avertismentul de la Pitesti!), priveste mai relaxata dubla de foc ce urmeaza, cu Rapid si Dinamo.


Gavatorta pleaca acasa!

Jucatorul Politehnicii Iasi, Alejandro Gavatorta, a fost ieri prezent la sediul clubului, unde a purtat mai multe discutii cu presedintele Sorin Boca si antrenorul Ionut Popa. "Mi-a spus ca vrea sa plece acasa la finele saptaminii pentru a se linisti, a-si aduna gindurile si a lua o decizie privind viitorul sau. Nu exclud nici continuarea colaborarii si chiar prelungirea contractului ce expira in vara! Totul depinde de ce va simti Gava, de care atit eu cit si antrenorul am avut grija ca de nici un alt jucator din echipa!" a spus Boca, ce a adaugat: "Variantele privind intentia lui de plecare datorita restantelor financiare ori a interesului Otelului sint fanteziste. Problemele lui sint doar de natura psihica si sint generate de dorul de casa si pierderea increderii in fortele proprii". Gavatorta s-a limitat a spune: "Nu dau declaratii. Tot ce spune domnul Boca e adevarat!"

LazioRoma
18th October 2006, 00:05
Bate Iasul! Singura CIVILIZATIE din Moldova!