PDA

View Full Version : "Sisu & Puya" vs "B.U.G. Mafia"



realmadrid.com
2nd September 2004, 22:52
Un nou scandal a izbucnit in Hip-Hop-ul romanesc, dupa prea multa liniste, La Familia, acuma mai nou "Sisu si Puya" ii ataca pe cei de la BUG Mafia.
Lansarea clipului "Foame de banii" este un atac violent impotriva celor de la BUG Mafia, care au inregistrat numele de "La Familia" la OSIM, iar acum le cer "baietzasilor" din Salajean 15000 Euro pt al folosii
Cele 2 trupe care erau pana acum "aliatzi" au devenit cei mai mare dusmani, deoarece "Foamea de banii" pe care "mafiotzii" o au, iau privat pe Sisu si Puya de numele care ia facut faimosi...
Parerea mea este ca asa ceva nu se face, nu este fair-play :rosu:


Uitatzi un articol publicat de ziarul "Curentul"

Rivalitate la varf in hip-hop-ul romanesc
Sisu si Puya vs B.U.G. Mafia - un razboi in care se cere "ochi pentru ochi si dinte pentru dinte"


Celebrele "diss"-uri, adica atacurile in rime adresate impotriva rivalilor, lovesc, in sfarsit, si varful hip-hop-ului romanesc. In Statele Unite, aceasta practica este folosita de aproape 20 de ani, intr-un scop mai mult sau mai putin comercial, din care profita ambele tabere. Acum, hip-hop-ul romanesc are parte de un scandal public, declansat de lansarea videoclipului "Foame de bani", semnat Sisu si Puya, adica fostii membri ai trupei La Familia. Cei doi "baietasi" din Salajan - care au lansat un album conceput dupa gratii de Sisu - ii ataca pe granzii din Pantelimon, B.U.G. Mafia, adica trupa care i-a ajutat de altfel sa se ridice din anonimat.

Enervati la culme de faptul ca Tataee, Caddy si Uzzi i-au privat de dreptul de a lansa albume sub titulatura La Familia, inscriind numele la OSIM, Sisu si Puya isi ataca frontal rivalii, pe o piesa care are toate sansele sa amplifice acest scandal.


"Ochi pentru ochi, dinte pentru dinte"


Revenirea pe sticla posturilor muzicale a baietasilor care strigau acum cativa ani "dusmanii mor ca ne descurcam mai bine" contine reteta perfecta pentru o promovare incendiara. Si totusi, aceasta abordare periculoasa se poate lasa cu adevarate batai intre parti, fapt spus chiar in textul piesei "Foame de bani", unde se vorbeste despre "ochi pentru ochi si dinte pentru dinte". Mai pe romaneste spus, Puya ii ameninta pe baietii de la B.U.G. Mafia ca nu vor ramane nepedepsiti pentru gestul "nebaietesc" pe care l-au facut. Cat despre numele La Familia, baietasii spun cam asa: "Luati-va numele inapoi, ne p...m pe voi", dupa care tinta principala devine Tataee - liderul trupei B.U.G. Mafia: "Grasule, lumea tre´sa stie cine esti/Ca noua nu poti sa ne vinzi povesti, sa ne prostesti". De altfel, cu o seara inainte de lansarea oficiala a videoclipului, Puya spunea la o emisiune de televiziune ca Tataee le-a luat numele, probabil, din cauza faptului ca nu mai avea bani de fast-food... :happy

In rest, pe "Foame de bani" sunt atacate atat casa de discuri a baietilor de la Mafia (Casa), cat si la autenticitatea "povestilor de cartier" pe care le prezinta acestia.


Tataee - "Nu comentam nimic. Fanii stiu care e adevarul!"


Dupa acest sir de acuze si vorbe de ocara, o reactie dura din partea "mafiotilor" din Pantelimon ar fi justificata. Cu toate acestea, cea mai galonata trupa hip-hop din Romania prefera sa adopte aceeasi conduita: no comment!

Contactat telefonic, liderul trupei B.U.G. Mafia, sau Grasu´ - asa cum il alinta rivalii -, nu s-a aratat deranjat de piesa baietasilor din Salajan.

"Orice om care are ceva in cap si care stie ce se intampla in hip-hop si-ar da seama de faptul ca daca am fi vrut sa-i ardem, am fi inscris si numele Puya la OSIM. Asa am luat doar ce era al nostru. In rest, nu vreau sa comentez nimic despre acest scandal, pentru ca a fost lansat special pentru a ne atrage si pe noi in el. Fanii au incredere in B.U.G. Mafia si stiu care este adevarul. Restul? Il lamurim noi cu ei..."

Un raspuns in aceeasi maniera, dar care lasa loc insa pentru suficiente interpretari.

Ce va fi? Probabil ca si acest scandal se va stinge, insa ramane de vazut cum vor "lamuri" B.U.G. Mafia aceste probleme cu Puya.

Ar fi regretabil sa se ajunga la conflicte de strada, mai ales pentru hip-hop, acest curent care, in ciuda po****ritatii sale, are o imagine greu de spalat, mai ales din cauza nenumaratelor scandaluri care au ajuns pe primele pagini ale ziarelor in ultimii ani.

Andrei Vulpescu


:rosu: :rosu: :rosu:

DRAGOS
3rd September 2004, 14:10
Tot ce sper e ca Puya si cu Sisu sa recapete numele trupei si la fel cum zice si acest reporter ar fi pacat sa se ajunga la lupte de strada!!!! Se stie ca hip-hopul e cea mai tare muzica romaneasca si ar fi o lovitura neagra de imagine pt. acesta daca s-ar ajunge aici!!!!

In rest ce pot sa spun?!?!? Felicitari totusi lui Puya pt. albumul "Foame de bani" pe care tocmai in acest moment il copii de pe net!!! :))))
Sunt curios ce parere au cei de la Parazitii despre acest conflict!! Din cate stiu eu acestia se inteleg mai bine cu fosta "la Familia" decat cu BUG Mafia!!!

realmadrid.com
3rd September 2004, 18:05
Parazitzii sunt sigur ca nu vor fi de acord cu ce a facut mafia, dar numele nu cred ca il mai pot recupera decat cu 15000 de euro si nu cred ca ii vor da...
Eu unul sper ca parazitzii sa ia si ei atitudine si sa condamne in stilul lor caracteristic ceea ce au facut "mafiotzii":ok:

PS_Nu este bine sa incurajam pirateria, chiar daca totzi o practica:(, poate si din lipsa banilor:D

tudi
21st January 2005, 00:14
La familia sunt cei mai buni ...........gestul mafiotilor este demn de dispret cel putin din punctul meu de vedere
am vorbit si cu prieteni din romania si am observat ca multi au renuntat sa mai asculte mafia sau sa mai cumpere albumu lor tocmai din cauza acestui scandal

DTP-Ludacris
19th December 2005, 21:21
Ludacris si 2pac se pisha pe sisu si puya ..parazitii si toti ratatzii ajtia d la noi....peace!!

Madrid4EVER
31st January 2006, 21:06
Mama,mama ce tare ejti mah Ludacris.Care e legatura nu intleg dar ejti tare mah baiatule!

Irimus
7th February 2006, 15:25
Ludacris si 2pac se pisha pe sisu si puya ..parazitii si toti ratatzii ajtia d la noi....peace!!

Esti cool fra', esti cool, in pwela mea...ii faci pa toti de'paicia si te pishi pa noi cand vrei tu ca doar gorilele lu fratu 'ludacrish' sunt pa zona...si daca vrei le-o dai sus si la paraziti si faci parte-n parte cu uzzi ca doar vartutu ...3pac e si el pa sistem....vai de capu tau...cand tataee si puya se stergeau la cur cu paraii, ludau_crish se uita la tv si-si rodea unghile de ciuda ca 'em are succes, ca sa nu mai vb. ca e f. probabil ca acest guru al muzicii rap(ludau_cris) sa fii auzit de mafia,la familia si parazitii inainte ca acestia sa auda de el....

Madrid4EVER
8th February 2006, 11:00
@DTP-Ludacris_tu nu postezi nici un mesaj fara sa zici 2pac sau Ludacris :D

daughter ss
28th July 2006, 14:43
aici au dreptate sisu & puya... dar imi plac mai mult melodiile celor de la bug mafia...

GYO11 mafia
5th August 2007, 14:50
dupa ce ca mafia li a lansat in muzica hip hop baietzasii aia mai au si pretentii.daca bug mafia i a lansat numele "la familia" este al lor.respect mafia
:drak:

Zauri
5th August 2007, 15:14
mai exista Mafia?Se mai stie ceva de acesti "extraordinari" rapp-eri?

Charon
5th August 2007, 18:49
hip-hop-ul romanesc traieste doar prin C.T.C.!:cool:
restul sunt penibilitati!

Gontel
6th August 2007, 19:29
Si Parazitii sunt penibilitati? Si Cedry2k e penibilitate? Si Ad Litteram? Si Raku? Si VeritaSaga e praf?
Ca sa nu mai amintim de clasici: RACLA, Getto Daci, Da Hood Justice, Vexx ...
E adevarat ca CTC domina underground-ul, dar nu poti sa ii desconsideri si pe ceilalti.

Charon
6th August 2007, 21:56
Si Parazitii sunt penibilitati? Si Cedry2k e penibilitate? Si Ad Litteram? Si Raku? Si VeritaSaga e praf?
Ca sa nu mai amintim de clasici: RACLA, Getto Daci, Da Hood Justice, Vexx ...
E adevarat ca CTC domina underground-ul, dar nu poti sa ii desconsideri si pe ceilalti.

Parazitii nu imi plac!

Racla a avut un singur album tare si anume "Plus infinit",dar de atunci nimic notabil,mai mult Rimaru a avut o escapada si in lumea manelelor!:headbang:
DA Hood,Daci si Vexatu AU FOST TRECATORI,nimic notabil,cum au aparut asa au si disparut!

singura care mai misca ceva e Zale,desi ultima melodie(un dance hall de tot kkt-ul) face de ras genul de care apartin si arata inclinatia spre comercial!

White Shadow
8th August 2007, 23:41
tot respectul meu pt Puya :ok: