PDA

View Full Version : Buzau 2009 - Intalnirea noastra, a forumistilor II



Pages : [1] 2

crisloregym
10th July 2009, 23:41
Ca tot au fost discutii aprinse despre nationale si despre Buzau, am si eu o curiozitate: cine vine in septembrie???

Ma gandesc ca daca incep sa sun pe la hoteluri sa stiu sa intreb si cu aproximatie de numarul de locuri disponibile...data trecuta am stat toti la acelasi hotel (cu exceptia celor care aveau deja prieteni prin Ploiesti).

Eu vin!:ok:

Lista forumisti
1. Cris (crisloregym)
2. Cata (Cata_RB)
3. Mihai (mikeyy)
4. Mona (monalexa)
5. Andra (andraf)
6. Oana (oana_27g)
7. Mia (miafangina)
8. Auri (aurib)
9. Amalia (cineva_cineva) ? - fara cazare
10. Catalin (cata10) - fara cazare
11. Mirabela - fara cazare
12. Alex (maria_alexandra) x 2 - ? cazare?
13. Flavia (tracoromana)?

Cata_RB
11th July 2009, 00:06
Ce bine, sa nu mai facem off-topic peste tot :P
Si eu vin!
Sa speram ca n-o sa se trezeasca federatia sa modifice data sau orasul dupa ce vom termina noi de facut planuri...

mikeyy
11th July 2009, 00:12
Cris..o sa deschid o lista in mesajul tau..fiind primul al acestui thread...lista poate fi urmarita mai usor.

Si eu vin :)

Nu cred ca vor mai schimba locatia sau data...va ramane asa (sper :D)

crisloregym
11th July 2009, 12:53
Cris..o sa deschid o lista in mesajul tau..fiind primul al acestui thread...lista poate fi urmarita mai usor.

Si eu vin :)

Nu cred ca vor mai schimba locatia sau data...va ramane asa (sper :D)

Super, Mihai:) Stiu ca asa am facut si data trecuta si a fost cat de cat usor de urmarit. Multumesc:)

Andraf
11th July 2009, 14:02
Vin si eu la Buzau...

monalexa
11th July 2009, 14:15
Si eu!!!! ...of course :P

anna.09
11th July 2009, 14:49
Si eu!

mikeyy
11th July 2009, 15:01
V-am adaugat in lista!
Incepem sa ne strangem..e bine :yes:

miafangina
11th July 2009, 15:24
Hei,faceti planuri si liste?!Si eu vreau pe lista:ok: si Auri,normal.

cineva_cineva
11th July 2009, 22:15
Si eu sper din tot sufletul sa ajung, desi... off, e atat de incarcata vacanta asta! Dar sper sa ajung, dar daca vin... vin probabil doar duminica, deci... nu ma luati in calcul pentru hotel! Acum sunt un pic speriata de examenul de maine, de aceea zic doar sper sa vin! Planul si dorinta mea e sa vin! Dar niciodata nu se stie ce se poate intampla, asa ca... acum zic doar: sper sa vin!

Tess_AN
11th July 2009, 22:17
Faceti si o lista a absentilor? :plans:
Iar pentru lista celor prezenti o sa-l includeti pe Cata10 si la hotel?!? ;)

Celor ce vor fi la Buzau in septembrie vreau sa le doresc doar ca vremea sa fie buna ca in rest totul e asigurat sa se simta bine sa sa isi aminteasca pentru multa vreme ce bine s-au simtit!

Tess_AN
11th July 2009, 22:22
Si eu sper din tot sufletul sa ajung,... Planul si dorinta mea e sa vin! Dar niciodata nu se stie ce se poate intampla, asa ca... acum zic doar: sper sa vin!
A mai zis cineva asa anul trecut despre Ploiesti si a ajuns. Deci ai toate sansele sa se repete istoria!

Acum sunt un pic speriata de examenul de maine, de aceea ...
O sa il iei sigur, Amalia! Daca esti speriata inseamna ca ai invatat ceva, si cu cat ai invatat si cu un pic de noroc o sa iei examenul maine! Iti tin pumnii ca e duminica si oricum nu fac nimic ;) Multa bafta!

mikeyy
11th July 2009, 22:26
Amalia, chiar daca nu vrei cazare...tot te trec pe lista. Eu sunt convins ca vei putea veni. Doar stii ce ai zis nu? Ca ma suni inainte de a pleca spre Buzau ca sa-ti zic ceva...mai stii, da? :)

@Tess: ar fi prea tare sa-si ia cazare si Cata10 :ras-plans:...dar il cred in stare. Daca era el dispus anul trecut sa umble pe strazile Ploiestiului sa puna afise (cu tine)...de ce nu ar dormi la hotel in propriul oras :P

cineva_cineva
11th July 2009, 22:37
Amalia, chiar daca nu vrei cazare...tot te trec pe lista. Eu sunt convins ca vei putea veni. Doar stii ce ai zis nu? Ca ma suni inainte de a pleca spre Buzau ca sa-ti zic ceva...mai stii, da? :)

Vai, Mihai, m-ai facut za rad in seara asta, multumesc mult! Tess, multumesc si tie! Tu m-ai facut sa zambesc, dar... Mihai m-a facut chiar sa rad. Da, Mihai, nu am uitat! Si sper sa... sa te pot suna si sa iti zic ca am plecat spre Buzau, ca sa aud in sfarsit de la tine ceea ce astept de atata timp sa aud... ca mi-ai pus curiozitatea asta la incercare prea mult, pana in septembrie... offf, dar... daca am promis ca stau cuminte si astept, stau cuminte si astept, desi... e o boala tare, tare urata curiozitatea asta! :)) Multumesc, Mihai, chiar m-ai bine-dispus! Multumesc tuturor ca imi tineti pumnii! Plec la invatat!

Cata_RB
11th July 2009, 22:47
Mai, zice bine Amalia de boala grea, curiozitatea, ce tot vorbiti voi aici asa amuzant? :D

Ziceai pe topicul celalalt...si eu sunt la fel, fix inainte de examen numai varza am in cap si-mi fac si mai rau daca incerc s-o ordonez. Dar dupa ce vezi subiectele e altceva, bafta si sunt sigura ca o sa fie bine :ok:

crisloregym
11th July 2009, 23:13
Eu cunosc boala asta...la serviciu mi se psune SRI din cauza asta:D...si cum se trezeste vreun coleg sa isi puna curiozitatea la incercare, ceilalti si sar: Ei, Cristina, ti-ai luat ajutor de SRI? :P

Ce ma bucur ca ne strangem!!!!!! Ar fi super sa mai continue lista asta:D

cata10
11th July 2009, 23:37
Iar pentru lista celor prezenti o sa-l includeti pe Cata10 si la hotel?!? ;)


De ce nu? :D
Totusi, o sa-mi pastrez doar calitatea de gazda dar promit sa trec si pe la hotel asa ca nu veti scapa prea usor de mine!

ioanavol
12th July 2009, 11:43
Daca nu schimba data, cu siguranta voi veni (voi fi in Romania intre 9-15 septembrie). Deci, puneti-ma pe lista si pe mine :) Cu tot cu cazare :P

miafangina
12th July 2009, 18:14
De ce nu? :D
Totusi, o sa-mi pastrez doar calitatea de gazda dar promit sa trec si pe la hotel asa ca nu veti scapa prea usor de mine!

Pai,daca vrei tort e musai sa vii la hotel!Prajiturele vor fi si la sala,sa ne energizam,dar cu tortul nu riscam,il tinem la rece.Si povestile?!ca a trecut un an deja...

Cata_RB
12th July 2009, 18:54
Acuma ca e gata si Amalia cu sesiunea, nu mai am rabdare si lansez intrebarea intrebatoare :D
Cum facem cu pregatirile, voi cum ati facut anul trecut? Stabilim o perioada de cateva zile in care sa fim toti disponibili si fiecare sa caute informatii despre cazare si transport, iar apoi hotaram si ne grupam, unde e cazul?
Scuze lipsa de nerabdare, insa numai la asta ma gandesc...plus ca in cateva zile plec si lipsesc pana la sfarsitul lunii si n-as vrea sa ratez pregatirile :D

mikeyy
12th July 2009, 19:11
In primul rand trebuie rezolvata cazarea...asta cred ca e prioritatea acum.
In Buzau din cate am vazut nu sunt prea multe hoteluri...sau cel putin nu am gasit pe internet prea multe. Eu cu Ioana am cautat acum vreo 3 sapt ceva info despre hoteluri...ca sa ne facem o mica parere.

Poate cele mai ok hoteluri ar fi Crang (care e undeva in centru orasului) si hotelul Sport (care e exact langa Sala Sporturilor).

Tare imi e ca la hotel Sport sa nu stea si delegatiile...cum ar fi sa stam cu gimnastii in acelasi hotel? :)

Sa mai cautati si voi hoteluri....poate ne mai da vreun sfat si Catalin.

Daca rezolvam cazarea atunci e ok.

Cata_RB
12th July 2009, 19:26
Si eu am cautat acum vreo 2 seri si-am gasit cateva hoteluri aici http://www.turistinfo.ro/buzau/cazare-hoteluri-vile-pensiuni-buzau.html si aici http://www.viaromania.eu/cazare.cfm/Buzau/721-Cazare_hoteluri_pensiuni_Buzau.html Scuze ca nu le-am pus pe fiecare separat, dar fiind destul de multe m-am gandit ca n-are rost deocamdata. Din pacate informatiile sunt incomplete sau contradictorii la unele, cand vom stabili optiunile cred ca va trebui sa sunam sa intrebam. Iar legat de locatii, care sunt bine situate, poate ne vor spune Catalin sau Venera :)

Dar ar fi super tare sa stam in acelasi hotel cu gimnastii :D

myrab3la_19
12th July 2009, 19:26
Treceti-ma si pe mine pe lista,dar fara cazare .Am prieteni din Buzau la care o sa stau si pe care vreau sa-i atrag la sala ,asa sa ne extindem :)

mikeyy
12th July 2009, 20:55
@Mira: te-am adaugat

@Cata: intr-adevar nu prea sunt clare informatiile despre hoteluri, dar sigur ne vor lamuri Catalin sau Venera. Cel mai bine ar fi sa ne hotaram la 2-3 hoteluri si apoi sa incepem sa sunam si poate chiar sa incepem sa facem rezervari...ca sa fim siguri ca e totul ok si avem asigurata cazarea.

miafangina
12th July 2009, 21:48
Aveti dreptate,lumea mai pleaca in vacanta si n-ar fi rau sa discutam si sa luam hotariri cit mai repede.
Poate n-ar strica o incercare la FRG pentru informatii privind programul concursului.

mikeyy
12th July 2009, 22:14
Da, FRG-ul ar fi o solutie...desi parca vad ce raspuns vor da: "Nu stim". :groggy:

Programul de vineri cred ca ne-ar interesa cel mai mult...ca sa stim cand sa plecam spre Buzau, sa ne aranjam unele lucruri..poate unii vor trebui sa se invoiasca de la scarbici (ca sa o citez pe Tess :)).

cineva_cineva
12th July 2009, 23:36
Pe mine m-ar interesa si programul din ultima zi, dar... cred ca oricum nu e foarte dimineata, asa ca... de oriunde as veni, tot ajung! La mine e problema ca nu stiu de prin ce parte a tarii voi veni atunci la Buzau, ca am mai multe variante, din care va trebui sa alegem una... Oricum, Mihai, daca observi, acum nu mai zic doar sper... ci vorbesc la modul destul de sigur! Am ajuns din nou la starea de optimism ce ma caracterizeaza de obicei, in afara catorva exceptii, dar am scapat de exceptii deocamdata. Abia astept sa ne vedem cu toti la Buzau!!!!

mikeyy
13th July 2009, 00:18
Asa Amalia :yes: Asta e starea care te caracterizeaza pe tine! Optimista si increzatoare ;)

Tess_AN
13th July 2009, 01:08
Daca bine imi amintesc eu, programul de anul trecut ni l-a zis Ramona. Asa ca Ramona cred ca e cea mai buan sursa/speranta pentru program.

@Mihai: se vede ca esti "pensionar de universitate"... ai inceput sa inveti noul vocabular :ok:

cata10
13th July 2009, 01:49
Pai,daca vrei tort e musai sa vii la hotel!Prajiturele vor fi si la sala,sa ne energizam,dar cu tortul nu riscam,il tinem la rece.Si povestile?!ca a trecut un an deja...

Si prajituri si tort? WOW Abia astept.


P.S. pizza e foarte buna la Buzau (chiar daca nu-i pufoasa)!

cineva_cineva
13th July 2009, 12:00
Si covrigii, Cata, covrigii!!!!!!!

Cata_RB
13th July 2009, 14:26
In ritmul asta, ajungem toti inapoi acasa cu 5 kg in plus :happy

maria_alexandra
13th July 2009, 17:28
vin si eu la buzau, cu un prieten. cred ca fara cazare :D

mikeyy
13th July 2009, 17:39
Ok Alex..te adaug in lista cu semnul intrebarii la cazare..pana vei stii sigur.

In alta ordine de idei...am vorbit aseara putin cu Catalin despre hoteluri. In final a spus ca cele mai ok sunt urmatoarele:
- hotel Corona: http://www.hotel-coroana.ro/about.html
- hotel Crang: http://www.hotelcrang.ro/ ( pe acesta ni l-a recomandat si sora lui Catalin)

Ar mai fi:
- hotel Corso: http://hotelcorso.uv.ro/
- hotel Pietroasa: http://www.hotelpietroasa.ro/design/page.php?name=pietroasa_camere&pietroasa=1

Sa va uitati si sa va faceti o parere!

Cata_RB
13th July 2009, 18:24
Multumim Cata si Mihai pentru sinteza!

Parerile mele si continuarea sintezei:
- toate au baie, televizor si aer conditionat

- hotel Pietroasa e cam scump si nu cred ca merita

- la Crang nu sunt preturi pe site din pacate, deci ramane sa investigam

- Corona pare destul de convenabil, insa nu este mentionat numarul de camere, deci si asta trebuie investigat

- Corso e cel mai ieftin, pret la jumatate fata de Corona, insa spre deosebire de celelalte camerele nu au frigider [cel putin din ce scrie pe site]; de asemeni, are doar 13 camere [cu 2 paturi sau cu un pat dublu], asa ca ramane de vazut daca am putea sta cu totii acolo

Ma ofer sa sun si sa cer detalii sau confirmari la ce e scris pe site-uri, numai sa-mi spuneti :) Voi ce parere aveti?

miafangina
13th July 2009, 19:39
Deci,trebuie sa aflam:1.daca sunt frigidere la Corso si daca incapem toti
2.preturile de la Crang
3.cite camere sunt la Coroana
4.ce e cu hotelul Sport?

Pretentiile mele nu sunt foarte mari,dar cred ca e important sa fie si frigider;oricum,ma voi supune majoritatii,vom alege cea mai buna varianta,important e sa o facem din timp,ca sa putem alege ce vrem noi.Pretul rezonabil e important,nu cred ca vreunul dintre noi are de gind sa arunce cu banii,mai bine ne cumparam covrigi:).

mikeyy
13th July 2009, 22:23
Pe site-ul lui Coroana..spune ca ofera 66 de locuri de cazare in camere single, duble, triple sau apartament.
Acum oare ce inseamna exact "66 de locuri"...66 de camere sau totalul persoanelor pe care le poate caza?

De Corso nu stiu ce sa zic..parca nu imi face o impresie prea buna, dar s-ar putea sa ma insel.

Despre Crang tre sa aflam preturile...chiar nu le-am gasit.

Cata_RB
13th July 2009, 22:37
Eu cred ca sunt 66 de locuri in total. Apar ceva inadvertente, pe pagina principala spune camere single, duble, triple sau apartament, iar pe pagina cu servicii sunt enumerate camere single, duble, apartamente sau o camera de protocol. Trebuie vazut care sunt de fiecare.

Corso, intr-adevar, pare putin ciudat. Desi site-ul arata bine, pretul e dubios de mic. Oricat ar parea de convenabil, sa nu ne trezim cu probleme. Sau poate a ramas un pret vechi pe site...

venera
13th July 2009, 23:00
Eu cred ca sunt 66 de locuri in total. Apar ceva inadvertente, pe pagina principala spune camere single, duble, triple sau apartament, iar pe pagina cu servicii sunt enumerate camere single, duble, apartamente sau o camera de protocol. Trebuie vazut care sunt de fiecare.

Corso, intr-adevar, pare putin ciudat. Desi site-ul arata bine, pretul e dubios de mic. Oricat ar parea de convenabil, sa nu ne trezim cu probleme. Sau poate a ramas un pret vechi pe site...

Buna dragilor !

Imi cer scuze ca raspund cu asa intarziere, am fost plecata din tara. Vis a vis de hotelurile din Buzau nu prea va pot da informatii pretioase deoarece nu cunosc hotelurile din Buzau. In orice caz nu Pietroasa. Poate Crang sau Sport, cel de langa sala. Ma interesez despre hoteluri si revin cu informatii:)

mikeyy
13th July 2009, 23:05
Desi initial hotelul Sport intrase pe lista mea....am citit niste pareri destul de proaste despre el pe net..de la persoane care au fost acolo de curand: http://www.hoinari.ro/index.php?cu=16055020040326

mikeyy
13th July 2009, 23:14
Catalin s-a pus pe sunat la hoteluri..si m-a rugat sa scriu eu ceea ce a aflat:

Hotel Crang:
- camera single 160 RON
- camera duble: 200 RON
- apartament: 250 RON
(in pret este inclus si micul dejun)
De asemenea au zis ca au liber pt acea perioada si ca primim si reducere daca suntem grup organizat.

Acum suna la Corso...
EDIT:
La Corso se pare ca preturile de pe site nu au mai fost actualizate de mult:
- camere cu 2 paturi: 120 RON..dar au ft putine camere
- mai au o camera cu 2 paturi si 1 canapea..la 180 RON
- in pret nu e inclus micul dejun
- au zis ca tre sa ne facem rezervari din timp..ca in sept au nunti
- nu au frigider
Cam ciudat hotelul acesta...nu stiu ce sa zic...si Catalin a zis ca nu prea au fost convingatori.

Cata_RB
13th July 2009, 23:31
Wow...multumim mult Cata!
Eu ma pregateam sa sun maine, ca azi venisera deja acasa parintii si n-am vrut sa am de pe-acuma discutii cu Buzaul :P
Ma gandeam eu ca e prea mic pretul la Corso...luand in calcul noile detalii, cu accent pe faptul ca nu am putea sta la un loc, eu ma gandesc sa renuntam la varianta. Ce ziceti, ramane sa alegem intre Crang si Coroana?

mikeyy
13th July 2009, 23:37
Acum Catalin va suna la hotel Sport..sa vedem ce zic.

Si eu as zice sa ramanem la Crang si Coroana..mi se par cei mai seriosi. Nu vreau sa avem parte de surprize neplacute....

ioanavol
13th July 2009, 23:55
Multumesc mult tuturor pt ca va agitati. Eu ziua lucrez si seara vopsesc pereti, de aceea nu prea intru ca sa scriu.

Mie hotel Crang imi suna bine. Stiti cumva pentru cate persoane este un apartament? Sunt apartamente cu 2 camere sau cum?

Puteti intreba si daca au internet la receptie macar? :P

De-abia astept...:P

@venera: Deci vii si tu sigur? Sa te punem pe lista?

mikeyy
14th July 2009, 00:09
Ufff..a intervenit o oarecare rasturnare de situatie. Maine va rog pe toti cei care puteti sa sunati la federatie...eu le trimit in seara asta mail si voi suna si maine.
Catalin a aflat ca defapt delagatia de la gimnastica ar ajunge in Buzau pe 16 sept..ceea ce e dupa data concursului. S-ar putea ca la mijloc sa fie o neintelegere, dar trebuie verificat...sa nu ne trezim ca s-a schimbat data concursului (nici nu vreau sa ma gandesc la asa ceva :( )...deci tre sa aflam repede care e treaba cu concursul.

cata10
14th July 2009, 00:14
Ce bine ar fi daca Ramona ar intra pe forum sa ne ofere ceva detalii concrete despre perioada in care au loc Nationalele!

Mihaela, tu stii ceva despre schimbarea datei?

Oricine are informatii, va rugam, postati-le. E foarte important. Multi si-au facut deja planuri pt perioada respectiva. Ar fi tare pacat sa fie date toate peste cap.

mikeyy
14th July 2009, 00:20
Eu am scris mail federatiei...sper sa si raspunda maine!

Cata_RB
14th July 2009, 00:38
O sa sun si eu.
Ar fi culmea sa schimbe...cel mai prost cred ca ar fi pentru Ioana :( Si ce-i mai rau e ca la cat de seriosi sunt, ii vad in stare sa schimbe si schimbarea cu vreo 2 saptamani inainte!

ioanavol
14th July 2009, 00:54
Pe site-ul FRG n-au schimbat...nu ca m-as baza pe asta.

Daca e in weekend-ul urmator nu numai ca ar trebui sa-mi schimb rezervarea la avion, dar oricum n-as putea veni pentru ca am un eveniment important aici la care trebuie sa fiu prezenta.

In fine, asta este...macar ajung sa-mi vad familia daca gimnastica si pe voi nu.

cineva_cineva
14th July 2009, 01:32
Offfffff, eu sper sa nu se intample minuni de astea ca nici eu nu mai pot ajunge daca e asa... Dar eu sper sa fie o greseala! Incerc si eu sa aflu ceva maine dimineata!

Tracoromana
14th July 2009, 09:03
Mihai, Cris, pune si numele meu pe lista.

mikeyy
14th July 2009, 10:37
Ok Flavia!

Mi-au raspuns cei de la federatie....Anca Grigoras e cea care a semnat mailul.
Offf :( :( :( Concursul va fi in weekend-ul 18-20 septembrie!

monalexa
14th July 2009, 11:07
Astia sunt fenomenali! Schimba data cum au chef si nici nu anunta :evil:
O sa incerc sa-mi schimb data de concediu atunci, ca deja l-am anuntat :(

Puteti veni toti cei care v-ati anuntat pana acum?

Cata_RB
14th July 2009, 12:17
Mda! Vorba voastra, macar daca anuntau.
Pe mine nu ma influenteaza in nici un fel, cat timp nu cade vreun meteorit pe aici pot sa vin si atunci. Ceilalti? Veniti, asa-i? Sper sa nu se transforme lista aia in lista absentilor, vorba lui Tess :(

cata10
14th July 2009, 13:19
Mi-au raspuns cei de la federatie....Anca Grigoras e cea care a semnat mailul.
Offf :( :( :( Concursul va fi in weekend-ul 18-20 septembrie!

Asadar s-a confirmat ceea ce speram aseara sa fie doar o greseala.:( Mare pacat. Acuma, macar de ar ramane aceasta data ca la cum se schimba cei din federatie te poti astepta si la modificarea modificarii....
In fine, sa speram ca toti cei inscrisi pe lista vor reusi sa vina la Buzau

Andraf
14th July 2009, 14:10
Pentru mine, nu-i problema... sunt disponibila.

miafangina
14th July 2009, 15:42
Offfff,ca nervi am acuma!
Va trebui sa ma gindesc foarte-foarte bine,pentru mine e exact cu o saptamina inainte de nunta;am ramas fara cuvinte,ma gindesc bine si va spun.
In ceea ce priveste hotelurile,cred ca avem de optat intre Crang si Coroana,dar mai intii sa fim siguri de data.
Nasol:(

Cata_RB
14th July 2009, 16:00
Offf...si tu, Mia? :( Sper sa reusesti sa vii, si la fel sper si ceilalti sa poata.

ioanavol
14th July 2009, 19:06
Eu nu vin in cazul asta, ma puteti taia de pe lista.

mikeyy
14th July 2009, 19:37
E nu pot sa cred ca s-a ajuns in aceasta situatie si ca au fost in stare sa schimbe data de concurs. :(

maria_alexandra
14th July 2009, 21:19
eu o sa vin, doar in ziua de sambata ptr ca o sa fiu conditionata de scoala. va trebui sa plec dimineata devreme, sa ajung la timp la concurs, si voi ajunge acasa noaptea tarziu.
de cazat acolo nu se mai poate pune discutia

Tess_AN
15th July 2009, 00:29
Mi-au raspuns cei de la federatie....Anca Grigoras e cea care a semnat mailul.
Offf :( :( :( Concursul va fi in weekend-ul 18-20 septembrie!
Mihai, ai intrebat explicit si raspunsul a fost explicit? Adica ai intrebat daca CN sunt in perioada 11-13 septembrie si ti s-a raspuns ca s-a schimbat pentru 18-20 septembrie... banuiesc ca aici nu e nici o problema. DAR, ai intrebat daca locul (localitatea) a ramas aceeasi, Buzau?!? :drak:

Glumesc ca doar am aflat de la hotelurile din Buzau ca "vin gimnastii"... deci pana una alta ramane Buzau... daca nu vor schimba ceva de acu incolo... Cine stie poate suprapun Nationalele Romaniei cu CM ... daca fac asta la anul ... Gata, am terminat cu satira, cu gluma, cu vorbitul serios... :o:

mikeyy
15th July 2009, 00:42
Nu vreau sa comentez despre raspunsul pe care l-am primit...si daca trimitea un sms scria mai mult, dar in fine. Doar din modul in care raspund se observa dezorganizarea. Cand primesti un mail formal...nu raspunzi in 3-4 cuvinte. Dar poate sunt eu prea pretentios :D
Pana la urma e bine ca mi-a raspuns si am putut afla!

Tess_AN
15th July 2009, 01:15
Nu vreau sa comentez despre raspunsul pe care l-am primit...si daca trimitea un sms scria mai mult, dar in fine. Doar din modul in care raspund se observa dezorganizarea. Cand primesti un mail formal...nu raspunzi in 3-4 cuvinte. Dar poate sunt eu prea pretentios :D
Pana la urma e bine ca mi-a raspuns si am putut afla!
Nu am vazut emailul, dar eu am voie sa comentez? Cine stie poate nu suntem bineveniti... Poate nu ar trebui sa ne numim "fani", "suporteri ai gimnasticii romanesti" poate ar fi mai nimerit sa ne numim "out of law"=in afara legii, adica haiduci :groggy: Scuze pentru off topic, se poate muta postul sau sterge.

mikeyy
15th July 2009, 01:40
Stai linistita cu off-topicul..oricum suntem la "Alte discutii" aici.

Oricum ceea ce s-a intamplat anul acesta cu nationalele...nu voi uita prea curand. Daca nu avea Catalin norocul sa afle ca gimnastii vor merge in Bz din 16..noi ne apucam si ne rezervam...si poate am fi aflat doar cu 1-2 saptamani inainte ca s-a schimbat...ar fi fost crunt.

Cata_RB
15th July 2009, 09:55
Ehei...eu sunt teribil de uimita ca au raspuns, si inca foarte repede, la mail. De unde timp pentru o exprimare mai formala...

monalexa
15th July 2009, 14:48
Nu am vazut emailul, dar eu am voie sa comentez? Cine stie poate nu suntem bineveniti... Poate nu ar trebui sa ne numim "fani", "suporteri ai gimnasticii romanesti" poate ar fi mai nimerit sa ne numim "out of law"=in afara legii, adica haiduci :groggy: Scuze pentru off topic, se poate muta postul sau sterge.

:happy Foarte tare, Tess!!!

cata10
15th July 2009, 21:09
Stiu ca multi dintre voi sunt dezamagiti de modul in care federatia se ocupa de organizarea Campionatelor Nationale si ca nu prea v-ati mai gandit la cazare, la hotelul pe care sa-l alegem pt intalnirea de la Buzau; eu revin, totusi cu alte oferte:

Hotel Sport B90
camere nou renovate:
-single:140 RON
-dubla:190 RON
-apartament (2 camere): 380 RON
mic dejun (15 RON) inclus
camere vechi:
-single:80 RON
-dubla:120 RON
-apartament (2 camere): 240 RON
mic dejun (15 RON) inclus

Avantaje: este foarte aproape de Sala Sporturilor
Dezavantaje: nu sunt sigur daca au sau nu frigider in camera (e posibil sa lipseasca doar din camerele nerenovate)

Aaaa, si sa nu uit sa va spun ca aici vor fi cazati si gimnastii si gimnastele. Asa ca exista riscul sa nu mai prindem camere renovate. Oricum o sa sun din nou si poate chiar o sa trec pe acolo sa vad exact ce ne pot oferi. Daca va hotarati sa treceti pe lista si aceasta varianta sa-mi spuneti sa stiu daca are rost sau nu sa aflu si alte detalii.

anna.09
15th July 2009, 22:34
Intr-un fel ar fi interesant de stat la acelasi hotel cu sportivii...chiar f interesant...doar sa nu fie cine stie ce conditii rele...si sa nu fie suficiente locuri.

miafangina
15th July 2009, 22:45
Pai nu spuneai tu,Cata,ca intreg hotelul Sport va fi inchiriat pentru delegatii?!poate n-am inteles eu bine.

De placut,sigur ca mi-ar placea.

mikeyy
15th July 2009, 22:53
Catalin..stii cumva cate camere au in total cei de la hotel Sport?

cata10
15th July 2009, 23:13
Catalin..stii cumva cate camere au in total cei de la hotel Sport?

NU stiu cate camere au dar stiu ca pot caza 80-90 de persoane

cata10
15th July 2009, 23:18
Pai nu spuneai tu,Cata,ca intreg hotelul Sport va fi inchiriat pentru delegatii?!poate n-am inteles eu bine.

De placut,sigur ca mi-ar placea.

In principiu, da! Dar speram sa mai ramana camere libere pe care doamna directoare de la hotel Sport ni le-ar putea oferi.
In fine, revin cu detalii in zilele urmatoare. Bine ca stiu ca nu v-ar deranja sa fiti cazati in acelasi hotel in care stau si sportivii.

ioanavol
16th July 2009, 00:15
Statul cu sportivii poate fi interesant, dar si deranjant intr-un fel...ganditi-va ca noi anul trecut am facut destula galagie mergand la receptie pt net, fataindu-ne dintr-o camera in alta in miezul noptii, povestind, razand...am stat treji pana dupa 3 noaptea. Dar aveam hotelul practic pt noi...cu sportivii in apropiere nu cred ca va fi posibil. Apoi e frumos si sa fie pastrata o oarecare distanta fani-sportivi...

E doar o parere, tinand cont ca nu ma mai priveste in mod direct cazarea.

De fapt multe comentarii n-o sa mai am pe-aici, caci sunt mult prea dezamagita, tot anul mi-am planuit intalnirea asta. Data viitoare ma voi gandi foarte bine inainte sa mai fac asa ceva (rezervat avion, luat zile libere ca nuca-n perete - extra-sezon etc). Mai bine vin o saptamana si fac turul Romaniei sa va vad pe voi decat sa ma entuziasmez si sa-mi taie nesimtirea Federatiei tot elanul (si timpul, banii...dupa cum spuneam).

Tracoromana
16th July 2009, 23:53
Daca s-au schimbat datele problemei nu cred ca mai pot veni.

mikeyy
17th July 2009, 00:04
Da, Flavia....concursul s-a mutat de pe 11-13 sept pe 18-20 sept. Sper ca pana la urma sa poti ajunge.

Deocamdata incetinim putin ritmul pregatirilor (cateva zile)..pana se decide toata lumea.

@Ioana: te inteleg perfect si cred ca oricine in locul tau ar face la fel.

Sper sa nu-i aud pe cei din federatie ca se plang ca nu vine lumea la concurs...sa nu cumva! Pt ca orice persoana care gandeste logic..nu ar pune un concurs, care se adreseaza in principal copiilor (din punct de vedere al promovarii), in timpul scolii. Inadmisibil asa ceva. Au avut toata vara la dispozitie si ei il trantesc in prima saptamana de scoala.

Si la fel cu Internationalele...strategic au reprezentat un esec...nu au avut nicio relevanta. Dar asta e...nu avem ce face.
Sunt convins ca exista in federatia aia si persoane bine-intentionate...dar cred ca nu sunt lasate de dinozauri.

Cata_RB
18th July 2009, 21:52
Foarte bine punctat, Mihai, sunt complet de acord. Daca as fi fost inca eleva, imi si aud parintii spunand ca am avut toata vara la dispozitie si ca nu ma lasa sa plec cand tocmai a inceput scoala. Iar de Internationale...pana si oameni din lumea gimnasticii au spus atunci in interviuri ca pentru sportivi e o perioada de acumulare si invatare si nu prea se potriveste atunci concursul...

@Ioana: imi pare tare, tare rau ca nu mai poti ajunge...si chiar si mai rau de supararea ta pentru cum ti s-au dat planurile peste cap :(

Dar ceilalti de pe lista, cum stati, puteti veni / nu mai veniti / va mai ganditi?

maria_alexandra
18th July 2009, 22:39
problema cu scoala o intampin eu. nu o sa pot veni decat sambata. sa vin vineri ar insemna sa nu ma duc la scoala in ziua respectiva, iar sa stau si duminica ar insemna sa ajung luni dimineata in craiova, ori eu la 7:30 trebuie sa fiu la scoala, nu pot lipsi, mai ales ca nu am nici o acoperire(concurs, spectacol la care sa particip), merg din placere.

crisloregym
19th July 2009, 23:33
Am ajuns si eu pe aici cu intarziere, din pacate:( Imi cer scuze, vineri m-am si mutat in alt apartament in Bucuresti (din fericire in cel cu net:D, din nefericire mai raman doua saptamani in Bucuresti); tot vineri a fost si aniversarea unei prietene foarte bune de aici si tot vineri (dar noaptea) am plecat la mare.

Deci, asa cum am vazut ca a fost tare dragut Mihai sa spuna, eu sunt in carti cu Nationalele...mor de ciuda ca au schimbat, fara Tess de-abia de-abia imi imaginam concursul, dar fara Ioana, cu palaria (la care ma abonasem), cu pictatul pe fata, cu bomboanele, cu hazul...la urma urmelor, imi faceam deja planuri de discutii noaptea de la 2.00 la 5.00-6.00 dimineata:( Ce sa zic, MARE pacat pentru aceasta lipsa de maturitate din partea Federatiei, lipsa de respect pentru noi sau altii ca noi, care sunt capabili sa dea marea cu sarea pentru gimnastica romaneasca...eu, una, tot trag nadejde ca Ioana nu o sa scape prea usor de mine cand vine acasa....cel putin teoretic (daca nu apar schimbari si pe la mine si sper sa nu apara), eu voi fi in Bucuresti de luni pana vineri (in saptamana cu 18 septembrie), tot la niste cursuri...asa ca poate reusim sa ne mai adunam cumva, ca sa vina si Ioana...din nefericire, este putin probabil sa ajung la competitia de vineri...o sa vreau sa plec cu trenul (inter-city) de la 17.50, ceea ce inseamna ca voi ajunge in Buzau pe la 19.15-19.30...deci voi fi acolo vineri noapte, dar nu cred ca si la concurs..

Nu mai stiu cum a ramas si cu tine, Mia, m-as bucura tare tare multa sa veniti macar si voi....la fel si ceilalti (Flavia, Mona etc.)

Eu tot sper...:D

deni
1st August 2009, 20:38
Treceti ma si pe mine pe lista.
In principal as vrea sa vin de vineri,dar sa vad ce pot rezolva cu concediul care era planificat pt weekendul anterior.
Abia astept sa va cad pe toti! Mia ce ai hotarat?

crisloregym
1st August 2009, 23:19
Ok...eu zic in felul urmator (din cauza ca timpul tace si tyrece)...chiar cred ca ar trebui sa facem rezervari, pentru ca o sa fim mai multi si e posibil naltfel s anu prea gasim solutii daca ne rezervam prea tarziu...stiu ca si anul trecut la un moment dat nu prea mai erau camere.
Mihai, ce zici? Facem o noua lista?...Deci, Nationalele vor fi pe 18-20 septembrie...cine poate veni si cand?

1. Crisloregym (Cris) - de vineri (2 nopti)
2. Deni (de vineri sau sambata) (1 sau 2 nopti) (hai de vineri seara, Deni...daca vrei, plecam amandoua cu vreun tren de seara din Bucuresti...cred ca este unul si pe la 22.00;)...ca sa prindem si un pic de palavrageala....
3. Mihai - de vineri (2 nopti)
4. Alexandra - fara cazare
5. Catalina - de vineri (2 nopti)
6. Andra - de vineri (2 nopti)
7. Auri si Mia - de sambata (1 noapte)

Edit: Intreb din timp: Ne facem tricouri, nu???? Ce pacat ca Stela nu mai este in activitate, dar eu tot cred ca o sa port si tricoul de anul trecut:D. O sa vin si cu laptopul, ca sa ne uitam si la pozele de anul trecut....si mai am ceva poze surpriza:D.

maria_alexandra
2nd August 2009, 00:04
ce tricouri? :D

mikeyy
2nd August 2009, 00:08
3. Mihai - 2 nopti

@Cris: daca vreti facem tricouri.....nu m-am mai gandit la asta.
@Alex: anul trecut cand am fost la nationale..ne-am personalizat tricouri..ne-am imprimat fiecare poze cu gimnastica.

maria_alexandra
2nd August 2009, 00:21
4. Alex - vin doar sambata, nu pot mai mult din cauza scolii :(

Cata_RB
2nd August 2009, 00:21
Ioi ce bine, nu mai aveam rabdare sa discutam iarasi dar parca nu mai aveam curaj sa redeschid subiectul :D

5. Catalina - 2 nopti

Ieri m-am uitat un pic pe transport...pana sa se schimbe data nu stiam daca o sa vin din Cluj sau din Botosani, insa acum 90% sigur vin din Botosani. Nu-s tocmai convenabile orele, ar cam insemna sa ratez concursul de vineri si nici duminica nu-i grozav, ar insemna sa ajung noaptea tarziu acasa...cam urat. Sa vedem si ce program de concurs va fi, dar ma gandesc sa stau 3 nopti. Depinde de orarul lor.
Banuiesc ca nu mai vine / pleaca nimeni din / inspre zona mea, nu? :D

mikeyy
2nd August 2009, 00:30
Sa vedeti ce am descoperit...vorbeam cu un prieten din Bucuresti acum vreo saptamana cand a fost in Brasov si stiind ca el circula des cu trenul...i-am povestit de Buzau.
Si mi-a spus ca acum pe timp de vara exista un tren care merge direct si in Buzau....nu mai trebuie schimbat trenul...pleaca din Cluj..trece prin Bv, apoi Ploiesti - Buzau si merge la mare.
Insa nu se stie daca acest tren va fi si la sfarsitul lui septembrie in program...inca un motiv sa-i critic pe cei din federatie ca au schimbat data :P

Cata_RB
2nd August 2009, 01:07
Iarasi o sa-i dau motive lui Tess :P...cum e de obicei programul?
sambata si duminica: dimineata de la 11 si [parca] inca o tura dupa-masa de la ora 17?
vineri: ?

Tess_AN
2nd August 2009, 01:14
Iarasi o sa-i dau motive lui Tess :P...cum e de obicei programul?
sambata si duminica: dimineata de la 11 si [parca] inca o tura dupa-masa de la ora 17?
vineri: ?
Daca primiesc motive/sarcini... ;) Asa a fost anul trecut.
http://www.onlinesport.ro/forum/showthread.php?p=2087339&highlight=Programul+general+competitiei+Campionatu l+National+Gimnastica#post2087339

cu specificarea ca informatia venea de la Ramona iar eu ii trmisesem lui Cata10 un format ca sa poata fi tiparit in ideea de a face afise si sa le lipim prin Ploiesti si sa le distribuim in tren... (de aia postul citat incepe cu "iata afisul competitiei realizat de Tess"

mikeyy
2nd August 2009, 01:17
Tess a venit cu programul de anul trecut...dar anul trecut au fost si Internationalele impreuna cu nationalele.
Eu pot spune cum a fost in 2007 la nationale: vineri si sambata de la ora 17 si duminica de la ora 12:30.
http://onlinesport.ro/forum/showpost.php?p=1462292&postcount=1 (printre primele mele postari pe forum...wow cand imi amintesc ce paralel eram pe vremea aia in ceea ce priveste adevarata fata a gimnasticii din Ro :D)

Tess_AN
2nd August 2009, 01:20
Mihai, ai dreptate. Cred ca Ramona daca intra pe forum ar putea sa stie si sa ne anunte, daca nu cumva e prea devreme... sau daca trimite cineva email la FRG si intreaba poate o sa ne spuna programul.

mikeyy
2nd August 2009, 01:24
Pot trimite mail la federatie...insa sunt 100% convins ca nu si-au facut programul...oricum la partea cu programul un cuvant de spus va avea si TVR-ul..in functie de grila lor de programe.

Andraf
2nd August 2009, 08:52
Si eu vin de vineri...la Buzau.

Tracoromana
2nd August 2009, 11:54
Mihai, incearca sa iei legatura cu Alina Alexoi. Ea cam stie cine suntem si tvr-ul ar trebui sa stie mai multe. Daca va face transmisiuni......

Cata_RB
2nd August 2009, 12:02
Offff, tare-s blonda uneori, oare cum nu m-am gandit sa ma uit pe topicurile respective, gaseam imediat. Mersi amandurora! :D Dar cu ocazia asta am descoperit ce atenta sta Tess si i-am amintit lui Mihai de "tinerete" :P

Cam mari diferentele...nici nu prea stiu cat a contat ca au combinat 2 in 1 anul trecut. O sa mai astept, vineri si duminica trebuie sa stiu sigur orele.

AuriB
2nd August 2009, 12:09
Mihai,nu vreau sa te dezamagesc,dar trenul de care vorbeai noi astia din nordul tarii ii spunem Mangalia(Satu Mare-Mangalia) si e un tren de sezon din 15 mai pina in 15 septembrie din pacate.Mia si cu mine vom merge de vineri, dar vom sta o noapte la Brasov, asa ca doar pentru o noapte vom avea nevoie de cazare,cel putin asa erau planurile pina azi.Oricum de mers daca vom fi bine vom merge.Abia astept.

mikeyy
2nd August 2009, 12:28
@Flavia: o sa incerc.

@Auri: da...deci daca nu schimbau data (11-13)...trenul era inca valabil :D

deni
2nd August 2009, 12:54
Ok...eu zic in felul urmator (din cauza ca timpul tace si tyrece)...chiar cred ca ar trebui sa facem rezervari, pentru ca o sa fim mai multi si e posibil naltfel s anu prea gasim solutii daca ne rezervam prea tarziu...stiu ca si anul trecut la un moment dat nu prea mai erau camere.
Mihai, ce zici? Facem o noua lista?...Deci, Nationalele vor fi pe 18-20 septembrie...cine poate veni si cand?

1. Crisloregym (Cris) - de vineri (2 nopti)
2. Deni (de vineri sau sambata) (1 sau 2 nopti) (hai de vineri seara, Deni...daca vrei, plecam amandoua cu vreun tren de seara din Bucuresti...cred ca este unul si pe la 22.00;)...ca sa prindem si un pic de palavrageala....


cu siguranta voi veni 2 nopti,doar ca vroiam sa vin de vineri de dim ca sa prind concursul pe echipe de vineri seara.In caz ca nu reusesc sa mi iau concediu vineri voi veni de vineri nopatea cu tine.Eu sper sa vin cu Andra cum am stabilit.:)

Ma gandeam ca daca tot facem tricouri de ce sa nu facem unul si pentru fiecare gimnasta,cum a facut anul trecut Irina pentru Stela.Nu stiu,punem o poza cu toate si scriem un mesaj...:yeah:

crisloregym
2nd August 2009, 13:52
Mihai, poti sa actualizezi tu lista din postul meu cu toata lumea, te rog? De Mona mai stie ineva ceva, pe unde este?

Catalina, eu de intros ma intorc spre casa, spre Iasi...numai la venit vin din Bucuresti, ca am acolo o saptamana de stat... Dar banuiesc ca trenul cu care mergi tu la Botosani nu trece prin Iasi, nu?:( (ca parca nu exista tren Iasi-Botosani direct sub nicio forma)...din pacate, nici nu as vrea sa ma trambalesc prea mult, ca o sa am bagaj mare si greu:(...dar ma uit si eu acuma pe cfr un pic, sa vad ce tren ai tu...

Duminica eu stiu si din anii trecuti ca finalele incep dimineata pe la 11.00 si pe la 14.00 ar trebui sa fie gata...tu la ce ora ai avea trenul, Catalina? Trebuie sa ma uit si eu ce circula inapoi, ca cei de la CFR au trenuri pe care le scot in week-end...
@Auri: ce pacat ca nu o sa fiti de bineri noaptea:( O sa imi fie doooooorrrrrr de voi:( dar e frumos din partea voastra ca treceti prin Brasov, cred ca o sa fie incantata sora Miei sa va vada!!!!!!!

@Deni: ieri am aflat ca ai mei colegi, care fac saptamana asta trainingul pe care il voi face eu in septembrie, vor avea doar patru zile de training. E posibil sa fie si la mine asa si, daca asa va fi, eu as putea pleca oricand vineri din Bucuresti...dar mai multe o sa stiu pe 10-13 septembrie, inainte de a pleca...si in functie de asta vedem cum venim cei din Bucuresti...stiu ca vroiau si fetele (Oana, Venera, Miha) sa vina...dar nu stiu cum vine fiecare...

mikeyy
2nd August 2009, 14:00
Am actualizat.
Cand facem rezervarile?
Eu zic ca pana pe 15 august (maxim) sa le avem facute...ca sa fim siguri ca prindem locuri pt toata lumea. Nici nu as vrea sa stam apoi la hoteluri diferite.

Cata_RB
2nd August 2009, 14:42
@Cris: eu sunt tare nehotarata...trenuri directe sunt destul de putine, pentru mine cel mai simplu ar fi sa merge de la / pana la Suceava. Dar de acolo apar alte probleme. La dus, depinde foarte tare la ce ora o sa fie vineri concursul, n-as vrea sa-l pierd. Iar la intors, aceeasi poveste, as vrea sa plec dupa ce e gata concursul [oare de la 11 la 14 apuca sa faca 10 finale?], insa nu stiu daca e posibil, mi-e cam frica sa merg singura pe noapte :D
O alternativa poate chiar mai buna pentru mine ar fi autocarele, oricum nu-mi prea place trenul. Sunt multe curse spre Bucuresti. Ce ziceti, prind concursul integral daca ajung vineri la 13:30 in Buzau si sa plec duminica in jur de ora 16?

@baimarence: si mie imi pare tare rau ca nu veniti de vineri...dar avand in vedere ca Miei cel putin ii e greu si asa si faceti un efort sa ajungeti, bucuria ca veniti e mai mare!

@Mihai: de acord, pentru mine cel putin e o prioritate sa stam toti in acelasi loc :) Cred ca ar fi bine ca toti cei care vor sa vina sa spuna aici cate nopti vor sta si sa ne hotaram si asupra hotelului.

mikeyy
2nd August 2009, 15:03
Ce ziceti, prind concursul integral daca ajung vineri la 13:30 in Buzau si sa plec duminica in jur de ora 16?


@Mihai: de acord, pentru mine cel putin e o prioritate sa stam toti in acelasi loc :) Cred ca ar fi bine ca toti cei care vor sa vina sa spuna aici cate nopti vor sta si sa ne hotaram si asupra hotelului.

Pt vineri e perfect daca ajungi pe la 13:30...pt ca sunt 100% sigur ca va incepe doar dupa-amiaza dupa ora 17 concursul...vinerea e tot timpul seara...indiferent ca e vorba de nationale sau internationale...sau chiar si atunci cand e 2 in 1 :)

Pt duminica nu stiu ce sa zic..ca duminica sunt ambele concursuri..si fete si baieti si exista tendinta sa se prelungeasca...nici nu stiu ce sa spun.:o:

Dar pt vineri eu zic ca e ok...ajungi perfect!

Cu hotelurile ar trebui sa vedem ce facem....ca nici nu am ales inca hotelul...din cele 3 ramase dupa cercetarile realizate de Catalin.

cineva_cineva
2nd August 2009, 15:05
Monalexa zice ca doreste si ea o rezervare! Sa nu o uitati, va rog, e plecata din tara, dar am luat eu legatura cu ea! Eu nu pot veni... imi pare rau ca s-a schimbat data! :( Asta e... eu ma voi ocupa de inregistrari, sper ca de data asta sa nu mai am probleme!

Cata_RB
2nd August 2009, 15:26
Cum o fi, cum n-o fi...pentru mine cel putin drumul de intoarcere cred ca asa ramane. Pentru ca altfel as ajunge noaptea foarte tarziu.
Doar sa mai raman o noapte si sa plec luni...dar daca nu ramane nimeni, n-are rost.

Amalia, e sigur? Imi pare rau ca nu mai poti ajunge :(:(

miafangina
2nd August 2009, 16:03
Ce bine faceti ca ati reinceput discutia!
Cred ca ar trebui sa luam cit mai repede o hotarire privind hotelul,si-apoi sa facem rezervarile,termenul de 15 august pare bun.
Ne-ar ajuta tare mult o informatie despre program,dar nu cred ca o vom avea la timp ca sa mai schimbam planurile;oricum ar fi,din cauza mea noi nu putem pleca decit vineri pe la 14-15,si-atunci ne-am hotarit sa facem escala la Brasov,astfel simbata dimineata vom avea timp sa ajungem pina incepe concursul;plecarea inapoi va fi duminica dupa concurs,ca e cale lunga pina acasa,iar de luni avem treaba.
Eu voi merge cu tricoul de anul trecut,cel cu Stela mi s-a stricat si nu am energia necesara sa-mi fac unul nou,dar il am pe cel cu Sandra si-mi place,deci cu el voi merge.
Ar trebui sa initiem si discutiile despre recuzita.Steagul il am,daca facem afis ne veti face o surpriza cind ajungem.:)

crisloregym
2nd August 2009, 23:37
Pai daca ajungeti de dimineata, o imprumutam din nou pe Auri pentru cercuri sau litere cu farfuriile:D....asta pentru afise...

Recuzitele: eu caut creioane de scris pe fata...si markere normale o sa iau cate unul din fiecare culoare...sper sa am suficient timp sa ma interesez si pentru steag, daca nu, gasesc eu prin Bucuresti, pe undeva;)...tricou sper sa am timp sa umblu sa imi fac, chiar vreau sa le am pe el pe cateva din componentele actuale ale lotului...Mi-as fi dorit mult un tricou cu Malina...si poate va fi si ea prezenta acolo, in sala, prin intermediul unui astfel de imprimeu:)...ma mai gandesc:)

Sunt de acord cu termenul de 15 august.
Amalia, Mona a zis si daca sta ambele nopti? sau doar o noapte?
Maine, in cursul zilei, o sa ma uit si eu putin peste preturile de la cele trei variante si o sa va spun ce parere am eu...in rest, o sa va rog pe voi sa faceti rezervarile...va predau stafeta, tinand cont ca eu de abia pe 14-15 waugust revin in tara....

Cata_RB
2nd August 2009, 23:56
Cris, de Malina ce se mai stie? Mai demult au fost ceva discutii nu prea bune, dar acum nu mai stiu nimic...

mikeyy
3rd August 2009, 00:03
Inca nu m-am hotarat daca imi fac tricou sau nu...dar daca imi fac..vreau tricou cu Cerasela si de asemenea sa-mi imprim si autograful pe care mi l-a dat ea anul trecut.
Daca Cera va fi prezenta la Buzau...atunci clar imi fac tricou...ca vreau autograf si direct pe tricou :)

crisloregym
3rd August 2009, 11:42
Eu zic asa: haideti sa avem toti tricouri!!!! Ca le luam pe alea de anul trecut sau ne facem unele noi, nu conteaza...dar ar fi taaare drumos sa avem cate un tricou fiecare!!!!!

Eu o sa imi fac;) Am douqa saptamani timp de gandire cu cine o sa imi fac...probabil cu Ana Porgras si Ana Tamarjan...si pe spate cav cu Malina, nu stiu, dar nu conteaza...de facut, o sa imi fac, cand ma gandesc ce bucurie am avut anul trecut!!!!...si trebuie sa il scot si pe cel de anul trecut de la "naftalina":D

Cata_RB
3rd August 2009, 12:26
Eu mi-as face tricou...dar trebuie sa cercetez, sa vad daca stie cineva daca exista asa ceva aici. Daca nu, sper sa apuc cand o sa mai merg la Cluj.
O sa-mi fiu taaaaare greu sa ma hotarasc cu cine, momentan din actuala generatie n-am o favorita clara-clara :P

Ramonica
3rd August 2009, 13:54
Cris, de Malina ce se mai stie? Mai demult au fost ceva discutii nu prea bune, dar acum nu mai stiu nimic...

hmmm sper sa nu te intristez, dar Malina a plecat acasa si nu cred ca se va mai intoarce la gimnastica

cata10
3rd August 2009, 14:24
hmmm sper sa nu te intristez, dar Malina a plecat acasa si nu cred ca se va mai intoarce la gimnastica

Ce pacat!:(
Dar poate, totusi, se razgandeste.

Cata_RB
3rd August 2009, 14:25
Multumesc!
Imi pare tare rau de Malina :( De-acum incepe o noua viata, sper sa aiba mai mult noroc!

Inca o intrebare, Ramona: stii ceva de programul nationalelor, orele de concurs din fiecare zi, sau e prea devreme?

mikeyy
4th August 2009, 16:40
Am reusit sa iau legatura cu Alina Alexoi. Mi-a zis ca inca nu e fixat programul pentru Nationale, dar a promis ca o sa ma anunte cand este gata!

miafangina
4th August 2009, 21:59
Ce tare esti,Mihai!
Bravo!:ok:si multumesc.:)

Cata_RB
4th August 2009, 22:14
Chiar asa, bine zice Mia! Multumim!
Pana la urma, cum facem? Fix pe data de 15 ne "intalnim" pe forum, stabilim hotelul si facem rezervarile? Sau ramane sa hotaram zilele astea cand trecem la fapte?

Off-topic: mama cat am scris zilele astea, v-am inebunit pe toti...se vede ca sunt acasa si ma plictisesc :D

miafangina
4th August 2009, 22:27
Chiar asa, bine zice Mia! Multumim!
Pana la urma, cum facem? Fix pe data de 15 ne "intalnim" pe forum, stabilim hotelul si facem rezervarile? Sau ramane sa hotaram zilele astea cand trecem la fapte?

Off-topic: mama cat am scris zilele astea, v-am inebunit pe toti...se vede ca sunt acasa si ma plictisesc :D

Ba nu ne-ai plictisit,tine-o tot asa:).Eu sunt cam ocupata,dar tare ma bucur sa citesc muuuuult,dupa o zi grea de munca.

Cred ca ar trebui sa discutam mereu,cum are cineva o informatie noua despre hoteluri(parca erau ceva lucruri de clarificat?!) o discutam,alegem hotelul si-apoi avem termen de gindit/razgindit pina in 15 august.Poate intre timp vom avea info noi si despre program.

mikeyy
5th August 2009, 00:37
Cata tine-o tot asa! ;)

Da, si eu sunt de parere ca ar trebui sa discutam mereu...sa ne consultam pt hotel...poate daca are timp Catalin si il rugam frumos merge si intr-o plimbare pana la hotel sa vada la fata locului cum e situatia.
Si asa pana in 15 sa avem o imagine clara ca sa putem apoi sa facem rezervarea....daca am avea si programul pana atunci ar fi excelent!!!

crisloregym
5th August 2009, 01:25
Eu o sa las totul in mainile voastre pana pe 14-15, cand revin in tara...pana atunci va rog sa luati voi decizii, daca o sa fie cazul, eu maine plec din tara...si promit sa va povestesc cum a fost in vacanta...:P

cata10
5th August 2009, 02:00
Cred ca la hotel Sport nu prea sunt sanse sa ne cazam. Probabil va fi rezervat in intregime de catre federatie. O sa mai sun, totusi, in zilele urmatoare ca sa stim sigur. Ultima data cand am vorbit la acest hotel nu mi-au dat un raspuns clar dar au zis ca ma vor suna, ceea ce nu s-a intamplat si ceea ce ma face sa cred ca nu vor mai fi locuri libere in perioada respectiva!
Si ne raman doar 2 variante: Crang si Coroana. Amandoua sunt ok asa ca ramane ca voi sa decideti.

Tess_AN
5th August 2009, 06:12
Am reusit sa iau legatura cu Alina Alexoi. Mi-a zis ca inca nu e fixat programul pentru Nationale, dar a promis ca o sa ma anunte cand este gata!
Mihai, esti un moderator demn de o trupa exceptionala asa cum suntem noi!

Si ne raman doar 2 variante: Crang si Coroana. Amandoua sunt ok asa ca ramane ca voi sa decideti.
Pai se alege usor dupa trei criterii: pret, conditii si distanta fata de sala. Sau nu se alege deloc si se ia cel care are locuri libere (si calculator stricat la receptie :evil:)

Cata_RB
5th August 2009, 10:46
Preturile la Crang si Coroana sunt aproape la fel, +/- 10 lei. Conditiile la fel, par dragute, au site-uri bine puse la punct. Ramane distanta...unde iarasi il rog pe Cata sa ne spuna, daca poate, cam la ce distanta e fiecare de sala.

Ramonica
7th August 2009, 19:13
Multumesc!
Imi pare tare rau de Malina :( De-acum incepe o noua viata, sper sa aiba mai mult noroc!

Inca o intrebare, Ramona: stii ceva de programul nationalelor, orele de concurs din fiecare zi, sau e prea devreme?

Nu, din pacate programul nu este facut....

Cata_RB
12th August 2009, 14:40
Dragi copii, intrucat eu nu mai pot nici sa stau pe scaun de nerabdare :D, m-am gandit sa va starnesc cu informatii noi.
Am trimis un mail la hotel Coroana si mi-au raspuns imediat. Eu am intrebat de:
- preturile in lei [pe site sunt in Euro]
- mic dejun inclus sau nu
- numarul de camere duble
- disponibilitate in perioada 18-20 septembrie

Acesta e raspunsul primit: "Preturile se transforma in lei la cursul zilei si sunt negociabile,micul dejun este inclus in pret ,disponibil pe zi am un numar de 5-6 camere duble. Pentru perioada 18-20 septembrie cu rezervare prealabila si plata unui avans ,va putem asigura rezervarea unui nr .de 25 locuri in camere duble si apartamente."

O sa fac un rezumat al informatiilor de pana acum, adaug si ce ne-a spus Catalin. Asadar:

Hotel Crang - http://www.hotelcrang.ro/
- aer conditionat, frigider, baie, TV cablu
- camera single: 160 lei
- camera double: 200 lei
- apartament: 250 lei
- mic dejun inclus
- liber in perioada care ne intereseaza
- reducere pentru grupuri organizate

Hotel Coroana - http://www.hotel-coroana.ro/index.html
- aer conditionat ? [putin ambiguu pe site], frigider, baie, TV cablu
- camera single: 35 Euro
- camera double: 45 Euro
- apartament: 60 Euro [preturile in lei la cursul zilei si negociabile]
- mic dejun inclus
- disponibil in perioada care ne intereseaza, nu cred ca vom fi chiar 25, deci e posibil sa nu ne ceara avans


Aveti cuvantul :D

Cata_RB
12th August 2009, 19:54
Nimeni, nimic, vreo parere? :sad:

off-topic: Mihai, FOARTE frumos avatarul, chiar deosebit!! :ok:

mikeyy
12th August 2009, 20:07
Wow...foarte frumos ai structurat informatiile! Multumim Cata :)


Destul de greu de ales, sincer sa fiu. Nu sunt prea mari diferentele intre cele 2 hoteluri. Nici nu stiu cum sa le diferentiez....sa zic Crang? :D.....dar imi place si Coroana... e greu.

Eu as alege in functie de distanta pana la sala...de la care dintre ele ajungi mai usor, fara sa ne ratacim (ca anul trecut)...desi e fain si sa te ratacesti putin :P

Off: mersi Cata:)...am gasit un site de avatare doar cu gimnastica si au ft multe acolo...sa-mi spuneti daca vreti link.

cineva_cineva
12th August 2009, 20:31
Eu zic sa scrii linkul aici, Mihai! Eu il vreau!

mikeyy
12th August 2009, 20:35
http://www.gymnasticsavatars.com/
Trebuie sa va faceti cont si apoi va lasa sa le vedeti.

Revenind la Buzau...diferentele de pret sunt mici...de aproximativ 10-12 RON.

Cata_RB
12th August 2009, 21:05
Nici eu nu stiu ce sa aleg, chiar mi se par foarte, foarte similare. De acord apropo de distanta pana la sala, asta cred ca o sa fie criteriul pana la urma. O sa mai insist sa gasesc o harta a Buzaului sau poate il "prindem" pe Cata sa ne spuna care e mai aproape :)

mikeyy
12th August 2009, 21:49
Am gasit eu o harta pe care am reusit sa identific cele 3 strazi..le-am marcat cu 3 culori:
- cu rosu: strada Mesteacanului, unde e Sala Sporturilor
- cu gri: strada Nicolae Balcescu, unde e hotelul Coroana
- cu bleu: strada Spiru Haret, unde e hotelul Crang

Cele 2 hoteluri se afla destul de aproape unul de altul :D...

Tracoromana
12th August 2009, 21:57
M-am uitat pe harta online a Buzaului si cele 2 hoteluri sunt apropiate, sunt pe strazi vecine. Totusi, hotel Coroana pare a fi un pic mai central si deci mai pe directia catre sala sporturilor. Acuma depinde de cum e numerotarea caselor.(Balcescu nr. 2)
http://muntenia.romaniaexplorer.com/page_11015.html

@ Mihai, de-aceea imi intrau mie greu hartile.....!

mikeyy
12th August 2009, 22:04
Intr-adevar Coroana e mai central si mai aproape de Sala.

@Flavia: asa e...depinde de numerotare..de unde se incepe....cu asta poate ne ajuta Catalin
Te-ai hotarat sa vii si tu, pana la urma? :)

Tracoromana
12th August 2009, 22:11
Mihai, depinde de mai multi factori. Pana atunci, ma informez si as putea chiar sa rezerv; nu cred ca-i o suparare daca pana la urma nu pot confirma.

mikeyy
12th August 2009, 22:20
Mihai, depinde de mai multi factori. Pana atunci, ma informez si as putea chiar sa rezerv; nu cred ca-i o suparare daca pana la urma nu pot confirma.

Da, poti face rezervare si apoi sa anulezi.
Eu sper sa poti ajunge pana la urma si sa fie totul bine!
Mai ales ca in afara de gimnastica vom putea vb de patinaj ca va fi inceputul sezonului chiar atunci cu Nebelhorn Trophy...s-ar putea sa vina si Iulya ;)

Cata_RB
12th August 2009, 22:27
Na, ce harnicuti ati fost! :) Eu m-am luat cu treaba prin casa si nu am mai apucat. De fapt mai gasisem harti asemanatoare, dar nu reuseam sa vad strazile...fiind obisnuita cu harta Clujului unde pot sa caut strada.
Asa-i, depinde cum e numerotat. Flavia, si eu sper sa poti ajunge!

ioanavol
12th August 2009, 22:37
Eu zic sa-ntrebati si daca au net la receptie/in camera...ca treb sa mai intrati si pe forum sa povestiti:D

Tracoromana
12th August 2009, 22:40
Sunteti draguti ca-mi faceti galerie!:) Mai vorbim!

@Ioana, in oferta ziceau ca e internet, cred ca la ambele hoteluri.

mikeyy
12th August 2009, 22:45
Cristina zicea ca o sa vina cu laptop-ul, deci sper sa fie si net si sa ne conectam!
Daca nu...poate au la receptie....si daca e stricat (ca anul trecut) o sa apelam la Tess sa-l repare cum a facut la Ploiesti...o sa o sun asa pe la ora 15 (ora Romaniei)...va fi extrem de "incantata" :)

Tracoromana
12th August 2009, 22:49
M-am uitat si numai la "Crang" anunta servicul internet, ca serviciu suplimentar, dar banuiesc ca si la Coroana macar la receptie trebuie sa fie net.
Cred ca pana la urma nici macar criteriul distantei nu va finctiona, ca tot cu taxi-ul (sau masina) vom merge la sala. Avem experienta.:yes:

mikeyy
12th August 2009, 22:55
Nu ma asteptam ca cele 2 hoteluri sa semene chiar atat de mult..din toate punctele de vedere. :D
Cum le mai putem diferentia? :)

Cata_RB
12th August 2009, 22:56
Daca nu...poate au la receptie....si daca e stricat (ca anul trecut) o sa apelam la Tess sa-l repare cum a facut la Ploiesti...o sa o sun asa pe la ora 15 (ora Romaniei)...va fi extrem de "incantata" :)

:happy Sigur va fi incantata! :D

Eu inca nu m-am hotarat daca sa vin cu laptopul...m-am obisnuit sa vreau net oriunde sunt, dar asta in primul rand din cauza ca trebuie neaparat sa fiu relativ la curent cu ce se scrie pe forum, cu vestile din gimnastica :P Asa ca...acum nu stiu daca are rost sa-l iau. La Crang scrie pe site ca au net contra cost, la Coroana parca n-am vazut nimic. Dar cu putin noroc poate prindem vreo retea wireless din zona :)

Chiar ca sunt greu de diferentiat...daca n-are nici unul nume predestinat ca anul trecut ;)
Da fiecare cu banul si apoi numaram ce-a iesit :D

Tracoromana
12th August 2009, 22:58
Nu ma asteptam ca cele 2 hoteluri sa semene chiar atat de mult..din toate punctele de vedere.
Cum le mai putem diferentia?

Ne mai ajuta si Catalin. (Poate se cazeaza si Cata10 :P , cu mic dejun inclus.)

Iar Tess, sigur va fi incantata, indiferent de ora!

mikeyy
12th August 2009, 23:06
Cata10 nu ar veni fara mic dejun inclus :D...poate se cazeasa si el...totul e posibil :)

cineva_cineva
12th August 2009, 23:06
Daca o sa fie nevoie de consultanta la telefon in legatura cu reparatii calculatoare, puteti conta si pe mine!:D

Cata_RB
12th August 2009, 23:21
Spuneti si voi Catalin in loc de Cata10, si mie Catalina...sau pentru ambii Cata, cand nu e loc de confuzii...ma simt prost ca i-am "furat" o bucata de nick si sa fie el apelat cu Cata10 :D

Tracoromana
12th August 2009, 23:24
Stai linistita, nu esti tu cauza!

cata10
12th August 2009, 23:34
Salutare tuturor!
Ce discutii aprinse sunt aici! Intr-adevar e foarte greu de ales intre cele 2 hoteluri, iar eu am incercat sa nu inclin balanta nici intr-o parte nici in alta deoarece decizia e doar a voastra tinand cont ca eu nu ma cazez (chiar daca au micul dejun inclus :D)
Totusi am sa va dau 2 detalii:
-in ceea ce priveste distanta, avantaj hotel Coroana (este chiar in centrul orasului)
-in ceea ce priveste cladirea, hotel Crang este intr-o cladire mai noua in timp ce hotel Coroana intr-una mai veche (deci, daca va plac cladirile monument istoric........

Tracoromana
12th August 2009, 23:47
Mersi Cata pentru informatii; dar de la Coroana tot avem nevoie de masina pana la Sala Sporturilor?

mikeyy
12th August 2009, 23:49
Cata...tu oricum o sa vii in vizita la noi la hotel...unde ti-ar placea mai mult sa ne faci vizite: la Crang sau Coroana? :D
Si parca sora ta ne recomanda unul dintre aceste hoteluri..mai stii care era?

Tracoromana
12th August 2009, 23:51
Da, uite un nou criteriu....

cata10
12th August 2009, 23:51
Cred ca pana la urma nici macar criteriul distantei nu va finctiona, ca tot cu taxi-ul (sau masina) vom merge la sala. Avem experienta.:yes:

Se poate merge lejer pe jos de la hotel Coroana la sala (maxim 15 minute, dar mers lejer!!!)
Pt hotelul Crang adaugati alte 7-8 minute

cata10
12th August 2009, 23:57
Cata...tu oricum o sa vii in vizita la noi la hotel...unde ti-ar placea mai mult sa ne faci vizite: la Crang sau Coroana? :D
Si parca sora ta ne recomanda unul dintre aceste hoteluri..mai stii care era?

Sor'mea inclina spre hotel Crang; eu as zice Coroana iar pizzeria (una dintre ele) este la jumatatea distantei dintre cele 2 hoteluri!

Asa ca spor la ales!:D

mikeyy
13th August 2009, 00:07
Cat de tare :ras-plans:
Deci nici macar pizzeria nu poate fi un criteriu....ca e la jumatatea drumului :D

Cata_RB
13th August 2009, 00:14
Aoleu! :ras-plans:
Eu am mai zis: dam cu banul? :D

ioanavol
13th August 2009, 00:15
au amandoua lift? frigider?
ce contine micul dejun?

Numele nu-s bune..."Forum" era super, dar acum, daca explici strainilor unde ai stat, parca mai bine-i la "The Crown" decat la "Spinney":D

mikeyy
13th August 2009, 00:16
Am adaugat un poll....sa supunem votului.
Va invit la vot :D
Chiar nu stiu cum sa le diferentiez altfel.

cata10
13th August 2009, 01:05
Alarma!
Nu vreau sa intru in detalii dar renuntam la hotel Coroana; nu merita sa ne cazam acolo! Asa ca ramane sa ne orientam catre Crang (probabil) sau Corso
Ar mai fi si o pensiune la iesirea din oras, super faina:
http://www.pensiunea.hanul.crasmarita.tourneo.ro/F_New/

P.S. Mihai, te rog sa stergi din poll, hotel Coroana!

mikeyy
13th August 2009, 01:10
Multumim Cata ca te-ai interesat!
Deocamdata am inchis poll-ul.

Ce facem? :(

cata10
13th August 2009, 01:13
Va reamintesc oferta celor de la Corso:

- camere cu 2 paturi: 120 RON..dar au ft putine camere
- mai au o camera cu 2 paturi si 1 canapea..la 180 RON
- in pret nu e inclus micul dejun
- au zis ca tre sa ne facem rezervari din timp..ca in sept au nunti
- nu au frigider

mikeyy
13th August 2009, 14:06
Am compilat cele 2 liste de pana acum si iata ce a iesit:

1. Cristina - cazare 2 nopti;
2. Deni - cazare 1 sau 2 nopti (Deni te-ai hotarat pana la urma?);
3. Mihai - cazare 2 nopti;
4. Alexandra - fara cazare;
5. Catalina - cazare 2 nopti;
6. Andra - cazare 2 nopti;
7. Auri - cazare 1 noapte;
8. Mia -cazare 1 noapte;
9. Oana - ? (nu ai zis nimic de cazare...daca da/nu);
9. Mirabela - cazare rezolvata;
10. Mona - cazare (cate nopti?); 2 nopti
11. Flavia - cazare 2 nopti;
12. Catalin - fara cazare;
13. Venera - fara cazare (parca?);

(sper ca nu am uitat pe cineva)

Termenul era 15 august..tinand cont ca pica sambata, am zis sa prelungim pana la 17 august (luni).
Sper sa-si dea toata lumea cu parerea!

monalexa
13th August 2009, 15:33
Hotelul Crang pare destul de ok... totusi eu nu gasesc poze din interiorul camerelor sa vad cam cum arata. Si Pensiunea Crasmarita imi place mult doar ca e un pic mai departe... hotarati voi unde vreti sa stam ca pentru mine e ok oricum. Eu voi sta cu voi 2 nopti dar s-ar putea sa nu vin singura...asta nu e decis inca si probabil voi stii cu foarte putin timp inainte dar rezolvam cumva. Mersi Ama ca te-ai interesat si de mine si va multumesc si voua ca ati cautat atata timp un loc unde sa ne cazam. Abia astept sa ne intalnim!!!

mikeyy
13th August 2009, 15:53
Ok Mona..te trec cu 2 nopti de cazare. Poze cu Crang am mai gasit aici: http://www.ropedia.ro/romania/cazare/hotel-pensiune/Buzau/Buzau/Crang/


1. Cristina - cazare 2 nopti;
2. Deni - cazare 1 sau 2 nopti (Deni te-ai hotarat pana la urma?);
3. Mihai - cazare 2 nopti;
4. Alexandra - fara cazare;
5. Catalina - cazare 2 nopti;
6. Andra - cazare 2 nopti;
7. Auri - cazare 1 noapte;
8. Mia -cazare 1 noapte;
9. Oana - ? (nu ai zis nimic de cazare...daca da/nu);
9. Mirabela - cazare rezolvata;
10. Mona - cazare (cate nopti?); 2 nopti
11. Flavia - cazare 2 nopti;
12. Catalin - fara cazare;
13. Venera - fara cazare (parca?);

anna.09
13th August 2009, 16:19
Vreau si eu cazare, dar doar pt sambata noaptea!

mikeyy
13th August 2009, 16:21
Bine Oana, te trec ;)
Despre hotel ce zici? Care crezi ca ar fi mai bun?



1. Cristina - cazare 2 nopti;
2. Deni - cazare 1 sau 2 nopti (Deni te-ai hotarat pana la urma?);
3. Mihai - cazare 2 nopti;
4. Alexandra - fara cazare;
5. Catalina - cazare 2 nopti;
6. Andra - cazare 2 nopti;
7. Auri - cazare 1 noapte;
8. Mia -cazare 1 noapte;
9. Oana - ? (nu ai zis nimic de cazare...daca da/nu); - cazare 1 noapte
9. Mirabela - cazare rezolvata;
10. Mona - cazare (cate nopti?); 2 nopti
11. Flavia - cazare 2 nopti;
12. Catalin - fara cazare;
13. Venera - fara cazare (parca?);

anna.09
13th August 2009, 16:27
Pai Crang pare cea mai de ales varianta din cate am vazut! Pare decent si cat de cat aproape de sala....

monalexa
13th August 2009, 16:52
Ok Mona..te trec cu 2 nopti de cazare. Poze cu Crang am mai gasit aici: http://www.ropedia.ro/romania/cazare/hotel-pensiune/Buzau/Buzau/Crang/

Hmmm... destul de vechi pare mobilierul... sper sa nu aiba si miros specific :P

cata10
13th August 2009, 17:34
Pentru perioada 18-20 septembrie hotelul SportB90 este rezervat aproape integral (70 locuri rezervate dintr-un total de 78) Din lista notata de Mihai reiese ca ar fi 10 persoane care vor cazare asa ca pica si aceasta varianta. Ramane Crang sau Corso

Sau, la un pret mai ridicat (dar nu cred ca se merita pt 1 sau 2 nopti):
hotel Pietroasa: http://www.hotelpietroasa.ro/design/page.php?name=index&pietroasa=1
hotel Crasmarita: http://www.crasmaritadinbuzau.ro/
http://www.tourneo.ro/F_New/

monalexa
13th August 2009, 17:42
Pentru perioada 18-20 septembrie hotelul SportB90 este rezervat aproape integral (70 locuri rezervate dintr-un total de 78) Din lista notata de Mihai reiese ca ar fi 10 persoane care vor cazare asa ca pica si aceasta varianta. Ramane Crang sau Corso

Sau, la un pret mai ridicat (dar nu cred ca se merita pt 1 sau 2 nopti):
hotel Pietroasa: http://www.hotelpietroasa.ro/design/page.php?name=index&pietroasa=1
hotel Crasmarita: http://www.crasmaritadinbuzau.ro/
http://www.tourneo.ro/F_New/

Stii cumva preturile, ca pe site eu nu le-am gasit?

cata10
13th August 2009, 17:44
Stii cumva preturile, ca pe site eu nu le-am gasit?

http://www.pensiunea.hanul.crasmarita.tourneo.ro/F_New/

da click pe verifica tarifele


http://www.hotelpietroasa.ro/design/page.php?name=pietroasa_camere&pietroasa=1

Tracoromana
13th August 2009, 21:02
Eu as opta pentru Crang. Pe Corso nu-l vad pe net decat in sudul Tirolului, Crasmarita pare cam inafara orasului , Pietroasa e cam pretentios...

Andraf
13th August 2009, 22:28
Mihai, am vorbit eu cu Deni si vine de vineri - deci 2 nopti si pentru ea, o sa stam impreuna si la hotel. De asta m-ai cautat? scuze nu am avut timp azi la birou sa iti scriu...
In legatura cu hotelul, imi place Hanul Crasmaritei, chiar daca e in afara Buzaului. In plus cred ca Buzaul nu este mai mare decat un cartier mai mare din Bucuresti. Sper sa nu gresesc :confused: !
Apoi daca Cata l-a propus, nu cred ca este foarte departe de oras...
Iar Pietroasa e un pic cam scumpisor...

mikeyy
13th August 2009, 22:35
Mersi Andra...o sa adaug in lista la Deni. Da, pt asta vroiam sa vorbesc cu tine si in plus sa-ti mai spun ceva, dar o sa-ti scriu un PM.


1. Cristina - cazare 2 nopti;
2. Deni - cazare 1 sau 2 nopti (Deni te-ai hotarat pana la urma?); cazare 2 nopti
3. Mihai - cazare 2 nopti;
4. Alexandra - fara cazare;
5. Catalina - cazare 2 nopti;
6. Andra - cazare 2 nopti;
7. Auri - cazare 1 noapte;
8. Mia -cazare 1 noapte;
9. Oana - ? (nu ai zis nimic de cazare...daca da/nu); - cazare 1 noapte
9. Mirabela - cazare rezolvata;
10. Mona - cazare (cate nopti?); 2 nopti
11. Flavia - cazare 2 nopti;
12. Catalin - fara cazare;
13. Venera - fara cazare ;

Macar am incheiat cu lista..am rezolvat micile semne de intrebare.

Catalin
13th August 2009, 22:49
Buna! Nu ma pricep la gimnastica, insa pot sa spun 2-3 chestii in legatura cu hotelurile. Pietroasa e cel mai pompos hotel din oras, aici se cazeaza toate oficialitatile care vin la noi in judet, toate echipele de fotbal care joaca la Buzau, etc. Avantajul-i ca este situat fix in centrul orasului, langa Platoul Dacia, vis-a-vis de Palatul Comunal, unde e primaria. Crasmarita intr-adevar, e in afara orasului, insa e mai dragut acolo, e alta atmosfera, e ceva mai rustic. Crang e un hotel vechi, amplasat intr-o zona linistita, mobilierul e mai "prafuit" el asa, da' merge.:) Nu stiu daca ati facut referire si la hotelul Bucegi, care este situat la 20 de metri de gara, un hotel frumos, renovat de curand.

Apropo, ce eveniment are loc de v-ati hotarat sa va intalniti? Intreb si eu pentru ca-s in plop:D

LE: Buzaul e un oras mic rau, in 10 minute il strabati cu masina, nu stiu de ce va faceti probleme in eventualitatea cazarii la Crasmarita. Cu masina faceti maxim 15 minute pana la sala Sporturilor.:)

mikeyy
13th August 2009, 22:54
Multumim Catalin pt informatii!!!!!
Vrem sa mergem la Nationalele de gimnastica din septembrie (18-20 sept).
Daca vrei, poti sa vii si tu....cu cat e mai plina sala cu atat mai bine!

resita
13th August 2009, 23:39
Vad ca vorbiti de Buzau, eu am stat o noapte la Motel Ileana.

Nu a fost scump (70 sau 80 camera) si sincer au fost conditi super, cei din Buzau poate stiu mai multe despre acest motel

miafangina
14th August 2009, 00:14
Imi cer scuze,am fost cam ocupata.
Eu nu sunt foarte pretentioasa,iar hotelul "Cring" pare o solutie buna.
Deci,Mia+Auri,o camera pentru simbata noaptea.
Mai vorbim,daca alegeti altceva,mergem cu voi,doar sa nu fie varianta foarte scumpa.

Tess_AN
14th August 2009, 08:10
Nu stiam cine ma pomeneste ca sughitam intr-una. Cat de mic e Buzaul si cate variante! Sa va zic si eu o vorba ca sa fie si mai mare confuzia generala:
Din lista voastra va trebuie mai putin de 8 camere - puteti lua cu sportivii.
Daca vreti sa faceti galagie - la Crasmarita cu voi.
Daca vreti sa fiti aproape de gara, aveti si acolo o varianta.

Internetul poate cantari greu in alegerea voastra - ca putem face o conferinta pe yahoo si cu Ioana si cu mine, dar va trebuie calculator ca cel al Cristinei nu are sonor... sau trebuie camera cu telefon fix (sa va sun) - pe fix pot vorbi de 10 (zece) ori mai mult decat pe cel de aceiasi bani... Si diferenta intre 5 minute si 50 minute e ceva.

ioanavol
14th August 2009, 09:44
Nu stiam cine ma pomeneste ca sughitam intr-una. Cat de mic e Buzaul si cate variante! Sa va zic si eu o vorba ca sa fie si mai mare confuzia generala:
Din lista voastra va trebuie mai putin de 8 camere - puteti lua cu sportivii.
Daca vreti sa faceti galagie - la Crasmarita cu voi.
Daca vreti sa fiti aproape de gara, aveti si acolo o varianta.

Internetul poate cantari greu in alegerea voastra - ca putem face o conferinta pe yahoo si cu Ioana si cu mine, dar va trebuie calculator ca cel al Cristinei nu are sonor... sau trebuie camera cu telefon fix (sa va sun) - pe fix pot vorbi de 10 (zece) ori mai mult decat pe cel de aceiasi bani... Si diferenta intre 5 minute si 50 minute e ceva.

Eu stiu sa sun gratis pe fix in Ro...daca vrei, te-nvat si pe tine ;)

In alta ordine de idei, ar fi super sa comunicam, tare mi-e insa ca eu voi putea numai duminica, vineri seara si sambata toata ziua am pregatiri si petrecere, eveniment important "in familie":D

Probabil nu voi putea urmari nici concursul, dar sper ca totusi sa inregistreze Amalia si sa vad dupa aia...iar cu Tess pot palavragi la ore "neconventionale" la o adica:D

Dar oricum, voi numai chef sa stati pe net n-o sa aveti...pana la urma asta putem face tot anul, acolo mergeti sa va intalniti si sa vorbiti pe viu.

mikeyy
14th August 2009, 11:05
Vom comunica cu siguranta de la Buzau! ;)
Gasim noi o modalitate!!!

Tracoromana
14th August 2009, 12:18
Despre optiunea "motel Ileana" :
//www.turistinfo.ro/buzau/cazare-buzau/motel_ileana/camere-motel_ileana-c46407.html
numai sa nu fie nunta in weekend. Daca nu dorm, macar sa fie din cauza ca repar computerul, mananc prajitura Miei, etc. si nu din cauza nuntii.

Cata_RB
14th August 2009, 12:47
La motel Ileana raman 2 probleme: nu au frigider si eu personal nu am reusit sa gasesc strada sa-mi dau seama cat de departe e...dar eu sunt varza la orientare :D

monalexa
14th August 2009, 12:56
Eu sunt in dilema ca nu stiu sa rezerv un loc sau doua... sau poate am nevoie de un loc pt 2 nopti si unul pt o noapte... Sau sa mai astept pana aflu ceva sigur si imi rezerv eu singura mai tarziu... :( Cum e cu rezervarile astea? daca rezervi 2 locuri si merge doar 1 e vreo problema oare?

mikeyy
14th August 2009, 13:00
Am mai gasit un link pt Ileana: http://www.portal-info.ro/cazare/cazare-in-buzau-la-motel_ileana-46407.html e construit in 2009....si la cum se prezinta mai mult seamana cu o pensiune decat cu un motel.
Nu gasesc adresa..ca as cauta pe harta.

@Mona: nu stiu se face in cazul acesta, dar cred ca se poate modifica rezervarea atunci cand ajungi..sau cu 1-2 zile inainte.

Cata_RB
14th August 2009, 13:07
Mihai, asta e adresa: Buzau, Str. Tirg Dragaica :)

mikeyy
14th August 2009, 13:40
Mersi Cata....dar nu o gasesc pe harta :(

cata10
14th August 2009, 13:50
Eu nu stiam de acest motel dar daca ziceti ca e pe Str. Tirg Dragaica atunci sa stiti ca e departe, este in cealalta parte a orasului. Mai bine alegeti Crasmarita decat acest motel

crisloregym
14th August 2009, 13:57
Ok...sincer, eu zic asa: Hotel Crang daca avem acces gratuit la net.

Crasmarita daca avem acces gratuit la net si nu sunt nunti...

Crang am vazut ca este si prin parc, fiind si in centru ne-ar fi usor sa ne orientam catre o pizza cu "aluat pufos" sau alte tipuri de alimente....daca e sa alegem intre Coroana si Crang, il alegem pe cel care are net gratuit..(sau la un pret ok)...ideea e ca hotel Coroana este si mai ieftin...cu vreo 20 de lei, dar la doua nopti se fac fix un bilet de tren pentru unii...plus ca au pagina de net mai ok.

Concluzie: eu zic sa sunam si la Crang, si la Coroana, sa intrebam pentru un grup de 13 persoane ce tarif cu reducere au, daca au net si, eventual, pentru cate persoane este un apartament (putem incerca aceeasi chestie si cu Casmarita)...daca vreti, pot incerca sa fac eu asta maine de dimineata, si asa e sarbatoare...azi nu o sa pot din cauza ca voi pleca abia la 6 spre casa din Bucuresti, nu am gasit locuri mai devreme:( dar maine ar cam fi posibil...asta ar fi parerea mea..

cata10
14th August 2009, 14:04
Cristina, am spus ca iese definitiv din calculele noastre hotel Coroana! Daca vrei detalii ti le dau pe tel sau mess

Cata_RB
14th August 2009, 14:07
La Crang scrie pe site ca netul e serviciu taxabil [ramane de investigat ce inseamna asta exact] si ca reducere dau pentru grup de peste 20 de persoane. Coroana a iesit din calcule... De Crasmarita nu stiu ce sa zic...insa parerea mea sincera e ca parca nu merita, fiind cu aproape 50% mai scump.

Sa va mai spun o alternativa cu netul :) Cris, tin minte ca tu vii cu laptopul, inca ma gandesc si eu daca sa mi-l iau. Companiile de telefonie mobila ofera cateva zile de internet gratuit, pe laptop sau mobil, ca sa testezi serviciul. Orange sigur are chestia asta, perioada cred ca e de 15 zile. Eu, de exemplu, nu am testat niciodata si ma gandeam sa incerc tocmai pentru o astfel de ocazie, cand sunt plecata si n-am internet :D Am colege care folosesc net de la operatorii de telefonie mobila ca "sursa principala" si e foarte bine, pentru cat ne va trebui noua 3 zile...ar trebui sa fie numai bun.

Ah, si era sa uit... bine-ai revenit din vacanta, Cris :D

Cata_RB
14th August 2009, 14:26
Revin cu un alt post, pentru ca subiectul e diferit: pentru cei care vor 2 nopti cazare, cand ajungeti la Buzau, prindeti concursul de vineri?

mikeyy
14th August 2009, 14:29
Interesant ceea ce zici Cata cu netul!
Nu ne trebuie internet de mare viteza...ci doar sa avem net..sa putem tine legatura cu cei care raman acasa, sa punem poate cateva poze, sa povestim daca se intampla ceva, ce nu a fost dat la Tv.....eu si Cris sa publicam pe blog 1-2 articole micute pe blog cu rezultatele...lucruri marunte. Daca e cu plata, eu sunt dispus sa platesc.

crisloregym
14th August 2009, 14:29
Scuze, Catalin, am citit aseara (azi-dimineata pe la 3) mesajele de pe topicul asta si m-am ametit...pai atunci hai la Crang si cu asta basta...e interesant ce zici tu, Catalina...
Da, vin cu laptopul (asta are sunet, nu are cel mare de acasa), insa nu am cum sa intru pe messenger. Totusi, eu am un card orange care imi asigura conexiunea la mailul de la serviciu (nu pot accesa, insa, alte pagini de net)...ideea e ca, in fond si la urma urmelor, am putea trimite mailuri cu ce se intampla cuiva de pe forum care ramane acasa (cine se ofera?) si care apoi sa le posteze continutul pe forum...deci ca sa comunicam vesti si impresii de la fata locului nu este nicio problema...pe Tess si Ioana as mai putea sa le mai sun si eu (pe fix pe Ioana si pe mobil pe Tess) pentru ca pot sa iau o optiune relativ ok (sper sa o mai pot lua) de 50 de minute internationale pentru Europa, SUA si Canada (in conditiile precizate mai sus vis-a-vis de fix/mobil)...deci o problema este rezolvata, asa ca...hai la Crang;). O intrebare mai am: preturile includ si micul dejun?

@Catalina: eu inca nu stiu...daca trebuie sa fiu vineri in Bucuresti, ajung in Buzau vineri pe la 19.00, deci nema concurs...daca nu trebuie sa fiu vineri in Bucuresti, vin de dimineata si pot ajunge la concurs...eu, una, insa, as vrea sa ajung si la Vulcanii noroiosi, daca tot sunt prin preajma (si o voi face ori dimineata vineri, ori in vreo alta dimineata, daca nu o sa fie concurs, gen sambata...poate vreti si voi as ajungeti:D)...Catalin, exista vreun mijloc de transport intre Buzau si vulcanii noroiosi? Cam cat sunt de departe de Buzau?

mikeyy
14th August 2009, 14:32
Revin cu un alt post, pentru ca subiectul e diferit: pentru cei care vor 2 nopti cazare, cand ajungeti la Buzau, prindeti concursul de vineri?

In principiu eu cred ca il prind...depinde ft mult de varianta de transport pe care o sa o aleg.

Cata_RB
14th August 2009, 14:33
Viteza cred ca ar fi chiar buna, pentru navigare nici nu simti diferenta. Am 2 colege care asta folosesc mereu, n-au alt abonament de net.
Netul de la hotel poate fi cu probleme...trebuie vazut ce pret au si pentru cat timp, de asemeni si ce calitate ofera. Am mai patit-o prin hoteluri, sa ceara 2 euro pentru 10 minute, dar sa "mearga" de numai! Ca stateai alea 10 minute platite doar asteptand sa ti se logheze mailul. Dar daca e viteza ok si un pret decent, si eu sunt dispusa sa platesc.

@Cristina: dap, la Crang avem mic dejun inclus in pret :)

mikeyy
14th August 2009, 14:41
eu, una, insa, as vrea sa ajung si la Vulcanii noroiosi, daca tot sunt prin preajma (si o voi face ori dimineata vineri, ori in vreo alta dimineata, daca nu o sa fie concurs, gen sambata...poate vreti si voi as ajungeti:D)...Catalin, exista vreun mijloc de transport intre Buzau si vulcanii noroiosi? Cam cat sunt de departe de Buzau?

Si eu as vrea la Vulcanii Noroiosi...nu am fost niciodata.

cata10
14th August 2009, 15:01
Am notat: Vulcanii noroiosi (caut si vin cu detalii; cel mai bine ar fi sa mergem sambata dimineata) o alegere f buna! Bravo Cris!

miafangina
14th August 2009, 15:14
Imi place ideea cu excursia,nu e rau sa adunam informatii,planuri concrete vom face abia atunci,in functie de programul de concurs.
Mi-am amintit o poezioara(de Cosbuc cred) si nu ma pot abtine:
"Chiar acum din crang venii
Si c-o veste buna:
Iarasi e concurs,copii!
Merg si eu,si tu sa vii,
Mergem impreuna!"
In original e "concert" dar noi mergem la concurs.:)

crisloregym
14th August 2009, 15:50
Super tare, Mia!!!!....putem sa o scriem si pe bannere;) (sau chiar pe tricouri:P)....si ce bine ar fi sa mergem si la Vulcani!!!!:P

@Catalina: bine v-am gasit!

Edit: am gasit ceva legat de Vulcanii noroiosi: http://www.ici.ro/romania/ro/turism/c_noroiosi.html
si aici: http://www.xplorio.ro/vulcanii-noroiosi-romania-rupta-din-luna/ la comentarii zice cineva ca se poate ajunge si cu ceva din autogara XXL din Buzau:D...deci avem cum:P

cata10
14th August 2009, 16:00
http://www.itinerar.ro/Harta/VlBz.htm

Pana la penultima intersectie avem mijloc de transport, de acolo vreo 5,5 Km pe jos!

ioanavol
14th August 2009, 16:25
Cristina, pe mine sa nu ma suni vineri/sambata, o sa am treaba. Pot vorbi, dar nu ajung la net ca sa scriu, asa ca ti-ai consuma minutele degeaba. Imi pare rau, dar asta este...mai exista si alte lucruri in afara de Nationale (din fericire pt mine :P)

(pt ceilalti: scuze ca repet ideea, dar prob Cristina a ratat ce-am zis azi-dimineata)

Tracoromana
14th August 2009, 16:37
Bine ai revenit, Cris.

Se stie programul competitiei?

miafangina
14th August 2009, 17:24
Se stie programul competitiei?

Inca nu,Flavia,dar i-a promis Alina Alexoi lui Mihai ca il tine la curent,atunci cind se va sti.

Cristina,acum ca am citit cite-un pic unde m-ai trimis,cred si eu ca ar fi pacat sa fim in zona si sa nu mergem;sper sa fie simbata timp,duminica toti ne vom grabi spre casa.
Si uite-asa s-ar putea sa mergem impreuna nu doar la nationale ci si pe luna!:)

In ceea ce priveste locul de cazare,sunt eu mai precauta de felul meu,dar parca mi se pare mai potrivit in oras decit in afara,mi se pare mai simplu.

Desigur "Crismarita" imi aminteste de repertoriul cintat pe autobuzele care ne duceau la practica agricola (ce-i de-o seama cu mine stiu ce vorbesc:)) dar de data asta ma abtin.

Tess_AN
14th August 2009, 18:48
Da, vin cu laptopul (asta are sunet, nu are cel mare de acasa), insa nu am cum sa intru pe messenger. Totusi, eu am un card orange care imi asigura conexiunea la mailul de la serviciu (nu pot accesa, insa, alte pagini de net)...ideea e ca, in fond si la urma urmelor, am putea trimite mailuri cu ce se intampla cuiva de pe forum care ramane acasa (cine se ofera?) si care apoi sa le posteze continutul pe forum...deci ca sa comunicam vesti si impresii de la fata locului nu este nicio problema...pe Tess si Ioana as mai putea sa le mai sun si eu (pe fix pe Ioana si pe mobil pe Tess) pentru ca pot sa iau o optiune relativ ok (sper sa o mai pot lua) de 50 de minute internationale pentru Europa, SUA si Canada (in conditiile precizate mai sus vis-a-vis de fix/mobil)...
Fara probleme. Trimite-ti email si copy&paste la forum (daca vreti pun si comentariile mele ca sare si piper pe ce trimiteti. :cool:
Si putem stabili detalii, dar cred ca merge SMS direct de la sala (cred ca e mai ieftin ca si convorbirea sau e gratis?!?). Oricum, pentru ceva important dati telefon sa ma treziti (calculatorul il las deschis sa pot sa scriu urgent :)
Cris, bine ai revenit. Cum a fost in vacanta?

Mia ca de obicei... e o draguta si sentimentala... poezii din Cosbuc... amintiri... Ma gandeam ce le spune "parctica agricola" generatiei tinere...

niagara64
14th August 2009, 19:01
Ma gandeam ce le spune "parctica agricola" generatiei tinere...

Nimic ...ptr generatia asta si laptele "creste" in cutie ...:happy

Tess_AN
14th August 2009, 19:56
Nimic ...ptr generatia asta si laptele "creste" in cutie ...:happy
Nu e numai asta... Ma gandesm la cat de fain era cand ne ascundeam in lanul de proumb si faceam proumb fript... si cum zicea si Mia, cantecele in autobuzul ce ne transporta acolo (sau chiar in remorca tractorului sau camionului...
Tot farmecul ce il aveam... in fine, amintiri... noi nu aveam internet si jocuri pe calculator... ma opresc aici ca risc sa devin nostalgica... semn de batranete :evil:

Cata_RB
14th August 2009, 21:10
Eu am auzit doar povesti de la ai mei. Dar sa stiti ca ma incadrez si eu intre cei care deplang copiii din ziua de azi... Ma refer la cei intr-adevar mici, nu la noi :D Mama-mama, cat mai stateam afara cand eram mica...in spatele blocului avem norocul sa fie un fel de gradina, partial iarba si niste bancute+mese, partial straturi de legume, vita de vie, capsuni sau zmeura. Plus tufe de flori [crini!] si copaci, evident. Aveam chiar si un mar paduret, insa a fost doborat "accidental" cand taiau un copac foarte batran. As fi stat acolo de dimineata pana seara, la joaca, citit sau...facutul lectiilor! :)
Din pacate, gradina e acum in paragina aproape...straturile au disparut, via sta sa moara si ea, din banci au ramas doar 2 care abia mai stau in picioare. Dupa ce am crescut noi, bunicii nostri, care se ingrijeau de ea, au lasat-o mai moale, n-au mai avut nici ei energie. Sora-mea [13 ani] si generatia ei de aici de la bloc abia daca au iesit de 10 ori in gradina in toata viata lor. Ei stau in casa si se joaca la calculator. Trist, serios... Ah, si culmea, si eu am avut calculator de mica, doar ca nu-mi prea placea sa ma joc. Si in nici un caz nu renuntam pentru asta la iesitul afara.

Scuzati divagatia :D

Adeline
14th August 2009, 22:27
frumos povestesti Cata si m-ai facut sa-mi amintesc si de perioada copilariei mele cand eram innnebunita dupa gimnastica si toti copiii se uitau uimiti pentru ca puteam sa fac ceva elemente ( minore oricum- roata si tot felul de salturi).

Solul il desenam cu creta, la fel si barna iar pentru sarituri nu faceam decat o roata dar aterizarea era totul, intotdeauna sticked:D

Pe post de paralele era batatorul de covoare..si acolo imi placea mult ( nu faceam cine stie ce elemente) dar la aterizare ma straduiam sa nu fac pasi, cand imi aminesc mi se pare atat de funny:)

ah si pe langa mini campionatul meu de gimnastica din fata blocului imi placea tare mult elasticul- pentru ca era cu multe sarituri si chiar am avut reclamatii din partea vecinilor pentru ca in lipsa parintilor, eu exersam de zor si in casa!

saracii, copiii de azi nici nu mai pot iesi fara parinti afara ca la tot pasul e plin de pericole, masini, oameni rau voitori...trist si dezolant, eu una nu dau copilaria mea pe ce au ei azi, calculatoare - papusi mutante si alte cele.

Cata_RB
14th August 2009, 22:56
Pe post de paralele era batatorul de covoare..si acolo imi placea mult ( nu faceam cine stie ce elemente) dar la aterizare ma straduiam sa nu fac pasi, cand imi aminesc mi se pare atat de funny:)


Vaaai, ce bine ca mi-ai amintit, cum am putut sa omit fix partea cu gimnastica? Exact la fel faceam si eu!! Evident ca abia indrazneam sa ma "salt" putin de pe bara, adica am facut o desprindere, iar la aterizare jumatate de surub, ca deh... Cel mai mult imi placea senzatia de la "urcare". Faceam cum vedeam la gimnaste, urcarea aceea pe bara mica. Cam asa ceva http://www.youtube.com/watch?v=18Q5914Mwo8 , dar cu picioarele lipite, ca batatorul era destul de inalt. Atunci chiar ma simteam gimnasta :D
Ma mai cataram ca maimutica pana sus, si atarnam cu mainile si picioarele incolacite pe bara cu capul in jos.
Si sa vedeti ce profi eram, aveam si praf de magneziu! :happy Gaseam creta sau pietre mai prafoase si le faceam pulbere si gata magneziul! Numai ca scadea dramatic aderenta palmelor, deci de obicei ma dadeam cu foarte putin, sa se duca repede. Saracul batator, dupa ani de asemenea exercitii aproape s-a rupt, barele s-au crapat sanatos pe laterale, unde intrau in pamant, la vreo 15 cm inaltime :D

Deci, ca sa revin la subiect, abia astept Buzaul sa ma dau pe paralele si sa ma urc pe barna! :yeah:

maria_alexandra
14th August 2009, 23:08
Deci, ca sa revin la subiect, abia astept Buzaul sa ma dau pe paralele si sa ma urc pe barna! :yeah:

ne dau voie sa ne urcam pe aparate? :shocked:
uu, atunci de abia astept si eu :D

Cata_RB
14th August 2009, 23:11
Hmmm...nu stiu daca ne dau voie, mai bine zis sper sa nu se opuna nimeni :D Anul trecut la Ploiesti Cristina (crisloregym) s-a urcat pe barna, asa ca am sperante!

mikeyy
14th August 2009, 23:13
Cata...ai facut desprinderi si jumate de surub la coborare? Wow...inseamna ca vrei sa ataci titlul forumistilor la paralele :D

@Alex: da...la finalul concursului putem sa ne apropiem de aparate...anul trecut nu a comentat nimeni.

mesteritza
15th August 2009, 00:47
Nimic ...ptr generatia asta si laptele "creste" in cutie ...:happy

La cate veri am facut eu la strans la fan si alte cele la bunici crede-ma ca stiu cat se munceste pt 10 litri de lapte chiar daca nu am prins muncile agricole in colectiv. Nu toti copii si-au permis vacante :D

niagara64
15th August 2009, 01:22
La cate veri am facut eu la strans la fan si alte cele la bunici crede-ma ca stiu cat se munceste pt 10 litri de lapte chiar daca nu am prins muncile agricole in colectiv. Nu toti copii si-au permis vacante :D

Eu am cunoscut o alta categorie de copii .Unii care si-au permis prea multe vacante .Dar nu la tara ...:( Sunt multi copiii ptr care parinti se zbat sa-i trimita in tabere sofisticate si scumpe .
Mai nou au inceput sa se faca si tabere rurale. Am avut undevfa mai sus de Brasov , in anul cand am plecat din tara o tabara de calarie , undeva la o ferma ...absolut superb .
Onest ...nici ai mei nu au prea fost la tara .Fiica-mea in afara de cantonamentul de vara si cel de iarna (unde muncea la greu ) nu avea niciodata mai mult de doua zile libere ...Unde sa o trimiti chiar daca as fi avut unde ?!
Radeam ca i-am cumparat patine de gheata pe la 4 ani si nu le-a folosit niciodata .Nu avea timp .

mesteritza
15th August 2009, 02:34
Off-topic : Da..eu am facut un sport care nu solicita atat antrenament, volei. La bunicii mei ne strangeam in vacanta de vara copii din Caransebes, Resita, Timisoara, Lugoj(prietena din Lugoj a facut gimnastica pana la 8 ani cand i s-a spus ca nu are destul potential) si chiar Bucuresti. Toti bucurosi ca am plecat de la firul betonului la firul ierbii pe timpul verii..cat au mai chinuit bunicii nostrii :)
Noi ne autointitulam generatia cu cheia la gat :P

ON-topic: Sper sa va simtiti bine la Buzau si sa ne tineti la curent pe noi cei care nu putem veni :D

miafangina
15th August 2009, 09:32
Acuma chiar ma bucur ca am provocat discutia aceasta atit de placuta!
Am aflat lucruri frumoase,mai povestiti!
Cata,m-ai dat gata cu praful de magneziu,sa stii:)
Mihaela,in practica agricola erau multe momente de joaca si veselie,asa cum a zis si Tess;mai si munceam,ca aveam norme de facut,dar pentru noi,cei care veneam dintr-o vacanta petrecuta acasa,la fin si sapa,era floare la ureche.Intr-un an am muncit asa de bine ca ne-au platit (bine,probabil ca scoala primise bani si pina atunci,fara sa stim noi,habar nu am care erau aranjamentele) am primit fiecare cite 150 de lei si ne-au sponsorizat o parte dintr-o excursie de trei zile.

In ceea ce priveste campionatul forumistilor,antrenati-va serios;pe Auri o putem pune arbitra,lui Cata ii place sa afiseze note,iar Mihai e antrenorul lui Cris.Eu ma ofer sa va premiez in avans (scuze,domnu' antrenor,s-ar putea sa te sabotez putin:evil:)

crisloregym
15th August 2009, 11:52
Ce frumoooosssss....campionat de gimnastica nu am facut pana acum, dar cu capul in jo pe batator am stat si eu de multe ori...insa soil sau barna desenata si salturi (mai ales desprinderi si suruburi) nu am avut curajul niciodata. Am zis mai devreme "pana acum" pentru ca mai avem un pic si putem sa ne facem propriile nationale...ar concura: Cristina, Oana, Deni, Miha, Catalina si Maria Alexandra...ne mai trebuie doua concurente ca sa avem finala de mondiale;) din pacate pentru mine, am observat ca exista gimnastele noastre mai tinere (Oana si Deni deocamdata) care vin tare bine din urma, ar trebui sa ma antrenez mai serios...De Maria Alexandra nu mai zic ca o sa castige detasat la toate aparatele si individualul compus...;) Noroc ca e junioara si mai avem si noi, senioarele, sanse la medalii;)

Da, data trecuta m-am putut urca pe aparate, nu a zis nimeni nimic si sper sa nu zica nici de data asta...O sa ne lipseasca, insa, fotograful cu acreditare speciala Tess:D...Iar pe Auri sa o indulcesti bin dinainte, Mia, sa ne dea note ca la americance:D

@Ioana: bine ca ai zis, nu o sa te sun;) poate doar duminica, asa, un picut:D.

deni
15th August 2009, 16:52
Eu confirm,spusele Andrei ca voi sta 2 nopti si in principal voi veni mai de dimineata vineri ,ca deh doar de asta m am chinuit sa mi mut concediul pe 18 sept.
In privinta hotelului,cineva din Buzau mi a recomandat Crang,deci eu spre asta as opta.
Si Cris,ai avut o idee geniala cu Vulcanii noroiosi,si eu vreau sa merg.

maria_alexandra
15th August 2009, 18:11
De Maria Alexandra nu mai zic ca o sa castige detasat la toate aparatele si individualul compus...;) Noroc ca e junioara si mai avem si noi, senioarele, sanse la medalii;)



junioara, adica sub 18ani? nu`i problema, astept pana la nationalele de anul viitor, nu o sa va las nici o medalie :lol:

am vorbit mai devreme cu ai mei, s-ar putea sa vina si ei la nationale. si daca e asa, inseamna ca sunt sanse sa raman si duminica. :yeah: nu ma bazez pe ei, pentru ca de la un timp de vreme daca le spun ca vreau sa plec undeva, tatal mei imi tot zice "te duc eu cu masina", chiar daca pana la urma, tot fara el ma duc :)). mai e putin pana la ziua mea, astept sa vad ce primesc de la ai mei, ori biletul de tren, ori imi confirma ce am vorbit mai devreme :D

Cata_RB
15th August 2009, 18:18
Ar fi frumos sa vina si ei ca sa stai si duminica. Si sa ne vada si pe noi ca suntem de incredere, de la persoane doar putin mai mari ca tine, dar serioase, pana la adulti responsabili...ca sa te lase fara probleme si alta data ;) Pana la urma e abia prima saptamana de scoala, nu poate fi mare aglomeratie de teme in weekend :)

cineva_cineva
15th August 2009, 23:16
Vineri si duminica voi fi si eu disponibila pentru corespendente, nu stau mereu pe net, dar mai vorbim pana atunci cum facem! Ioana, am vazut ca ai zis de mine, eu inregistrez, draga mea, daca am cum... numai sa nu fie probleme! Acum eu va zic noapte buna! CA am doar 5 ore la dispozitie sa dorm! Noapte buna!

Marty R.
16th August 2009, 17:35
Is it hard to get from Bucuresti to Buzau?

Cata_RB
16th August 2009, 17:41
Is it hard to get from Bucuresti to Buzau?

No, there are about 120 km between them. Well, it depends what do you mean by "hard" :) Do you want to come?

Marty R.
16th August 2009, 18:22
Yes, I wildly want to come!

But it's too late... I thought earlier I could have no time to visit Buzau, so didn't make any moves to prepare myself to this trip. But things changed. You know it needs a lot of documents and so on, right now nothing of it is prepared... And russian army probably won't let me left the country. So it's 99% that nothing will have succed, but there still 1% left, and I should try to solve the problem.


Well, it depends what do you mean by "hard"

I mean I can get to Bucuresti's airport by plane, but I have no idea how to get to Buzay than. Is there some train, some autobus, or something else? Maybe it's better to use taxy for getting to Buzau to avoid wandering in the strange city? I lot of questions...

niagara64
16th August 2009, 18:49
Yes, I wildly want to come!

But it's too late... I thought earlier I could have no time to visit Buzau, so didn't make any moves to prepare myself to this trip. But things changed. You know it needs a lot of documents and so on, right now nothing of it is prepared... And russian army probably won't let me left the country. So it's 99% that nothing will have succed, but there still 1% left, and I should try to solve the problem.



I mean I can get to Bucuresti's airport by plane, but I have no idea how to get to Buzay than. Is there some train, some autobus, or something else? Maybe it's better to use taxy for getting to Buzau to avoid wandering in the strange city? I lot of questions...

It is to expensive to take taxi between Bucharest and Buzau but you could take taxi to Train station "Gara de Nord" and than you can take a train to Buzau . More convenient...

niagara64
16th August 2009, 18:53
Sorry but you say "And Russian army probably won't let me left the country. "
sound strange for me . Russian people who want to travel from Russia need a permission from Russian army ?!

Marty R.
16th August 2009, 19:27
niagara64, thanks for advise.


Russian people who want to travel from Russia need a permission from Russian army ?!
Not at all. If you a man in the age of from 18 to 27, you are under the military law, and to leave the country you should have a document which confirms that you hadn't called to army right now. I'm on the way to make everything OK, but not too sure that it's possible to get all the documents that fast.

Tess_AN
16th August 2009, 20:48
Stie cineva daca mai circula trenul intre aeroport la Gara de Nord? E de la Baneasa sau de la Otopeni?
Stiti cam cat e taxi de la aeroport la gara?
Se poate inchiria masina la aeroport sau numai in oras? Aveti idee cat costa? (am niste prieteni care au inchiriat masina in tara si au zis ca a fost avantajos... erau 4 persoane).
Daca stiti va rog sa raspundeti. Marty intelege romaneste si ar fi bine sa aiba cat mai multe info.

Marty, if you solve with the paper, do you plan to fly? If yes, what airport in Bucharest are you landing? Thare are two airports: Otopeni and Baneasa. From one of them it is (or it was) a train that take passangers to the Railway Station (called Gara de Nord). It is not that expensive. Also, if you are not in a rush you may get some local transportation. The taxi is sort of expensive thinking of the Romanian taxi men are selective. If they understand you are a stranger they may ask for more money, just taking advantage of.... Those kind of people are everywhere... (I've got my credit card cloned in Italy and they tried to use it in Spain... so... ). Of course there are honest people as well in every country.

But you can speak/understand Romanian. That is for your advantage. If you decide to go, you may ask and get some info about prices. From what I knew from airport to railway station (Gara de Nord) the taxi is any where from 100-200 RON ( between 1 million-2 millions lei vechi -old lei) that means around 40 euros. If someone knows better, please correct me.

IF you plan to get other transportation it depends, it should be talked about. No way to take taxi from Bucharest to Buzau, but you may consider a rental car... I am not sure if you can take a rental at the airport or in the city in Bucharest... but it is less expensive. If you get to Iasi or Suceava, also you can rent a car from there and travel South or take the train... It depends on you.

Marty R.
16th August 2009, 21:40
Tess_AN, thanks very much for helping!

Yes, I plan to fly. I have looked for some ways to get to Bucuresti, and they all about arriving to Otopeni. What you can say about bus? Seems like there are a lot of microbuses starts from "Autogara Obor" and goes to Buzau, is it a good option? As well there are a lot of trains...

In general, the direction of moving started to became clearer, with your advice.

Tess_AN
16th August 2009, 23:27
What you can say about bus? Seems like there are a lot of microbuses starts from "Autogara Obor" and goes to Buzau, is it a good option? As well there are a lot of trains....
Stie cineva cum se ajunge dn aeroport Otopeni la Autogara Obor?
Care-s preturile, de la aeroport la autogara si cat e autobuzul/micorbusul Bucuresti-Buzau? Cat e trenul?

Marty, I am not from Bucharest, and I don't go there too often, but I will try to find out if no one from here in the forum knows...

niagara64
16th August 2009, 23:31
Stie cineva cum se ajunge dn aeroport Otopeni la Autogara Obor?
Care-s preturile, de la aeroport la autogara si cat e autobuzul/micorbusul Bucuresti-Buzau? Cat e trenul?

Marty, I am not from Bucharest, and I don't go there too often, but I will try to find out if no one from here in the forum knows...

E destul de incurcat iar zona Autogarii Obor nu i-o recomand sincer mai ales ptr cineva care deabia soseste in Bucuresti .Mai bine cu trenul .

Tess_AN
16th August 2009, 23:36
Here there are a few useful links:
http://www.p-i-e.com/investment/romania-CFR-new-route.html
the time table of the train I said: http://www.faraway.ro/wp-content/uploads/2009/03/orarul-trenurilor-gara-de-nord-aeroportul-henri-coanda1.pdf
The price and some comments: http://www.faraway.ro/?p=542
And some good and bad comments (read the comments below the articole as well): http://www.bucharestlife.net/2009/03/09/from-otopeni-to-gara-de-nord-by-train-we-tried-we-really-tried/
http://www.inyourpocket.com/romania/bucharest/arrival__transport/category/66129-Otopeni_Airport_to_Gara_de_Nord.html

Mihaela P
17th August 2009, 00:05
Exista auzobuzul 783 de la Aeroportul Otopeni-Piata Unirii. http://ratb.metrouusor.com/guide_64_Linia-783-Piata-Unirii---Aeroport-Otopeni.html
Daca cobori la Piata Universitatii poti lua troleibuzele 85 sau 69 pana la Gara Obor, iar de la Autogara Obor sunt microbuze catre Buzau la fiecare jumatate de ora.

Sau: http://www.mediafax.ro/social/linie-expres-de-autobuze-intre-aeroportul-otopeni-si-gara-de-nord.html?1688;3742275

niagara64
17th August 2009, 00:16
Exista auzobuzul 785 de la Aeroportul Otopeni-Piata Unirii.
Daca cobori la Piata Universitatii poti lua troleibuzele 85 sau 69 pana la Gara Obor, iar de la Autogara Obor sunt microbuze catre Buzau la fiecare jumatate de ora.

Sau: http://www.mediafax.ro/social/linie-expres-de-autobuze-intre-aeroportul-otopeni-si-gara-de-nord.html?1688;3742275

Zona Obor nu e safety ptr cineva care deabia a venit in Romania . Am locuit pe acolo o viata .
Mai bine cu trenul .

lalalilu
17th August 2009, 00:19
Zona Obor nu e safety ptr cineva care deabia a venit in Romania . Am locuit pe acolo o viata .
Mai bine cu trenul .
de acord. E mai bine cu trenul. In plus de la aeroport se ajunge mult mai bine la gara de nord (pt ca e direct) decat la Obor.

crisloregym
17th August 2009, 00:21
Stiu si eu de un autobuz care pleaca chiar de la iesirea din aeroportul Otopeni (curse interne, deci ar trebui sa mergi de la iesirea de la curse externe si sa ajungi la cea de la curse interne)...eu am gasit 783 aici http://www.legaturi.ro/index.php?page=pgratb (Linie Expres 783 Aeroportul Henri Coanda (fost Otopeni), Sos. Bucuresti-Ploiesti, P-ta Presei Libere, Sos. Kiseleff, P-ta Victoriei, Bd. Lascar Catargiu, P-ta Romana, Bd. G-ral Gh. Magheru, Bd. Nicolae Balcescu, Piata Unirii), dar o sa incerc sa imi amintesc si ce autobuz am luat eu, o calatorie parca este 3 lei (se poate cumpara bilet de la un automat de la iesirea din aeroport) si opreste si in Victoriei, chiar la intrarea de la metrou. De acolo se poate lua metroul (una din cele doua magistrale) o statie pana la Gara de Nord. Eu zic ca e mai sigur si mai bine cu trenul decat cu un maxi taxi pentru a merge la Buzau, mai ales daca nu cunosti Bucurestiul (cum e si cazul meu:D).

Aici sunt trenurile dintre Aeroportul Otopeni si Gara de Nord
http://www.mersultrenurilor.ro/Ruta/Aeroport_Otopeni/Bucuresti_Nord . Pretul este de 3.2 lei (noi) pe calatorie...si exista in aeroport un ghiseu CFR de unde iti poti lua biletul. Transferul de la aeroport la gara Otopeni il asigura tot CFR-ul (nu stiu daca este sau nu inclus in pretul biletului de tren). Cu taxiul in Bucuresti este destul de tricky...eu, una, fug mereu de taxiuri, mai ales de cele de la Gara de Nord si aeroport.

Sper ca te-am putut ajuta un pic, Marty.

niagara64
17th August 2009, 00:34
Stiu si eu de un autobuz care pleaca chiar de la iesirea din aeroportul Otopeni (curse interne, deci ar trebui sa mergi de la iesirea de la curse externe si sa ajungi la cea de la curse interne)...eu am gasit 783 aici http://www.legaturi.ro/index.php?page=pgratb (Linie Expres 783 Aeroportul Henri Coanda (fost Otopeni), Sos. Bucuresti-Ploiesti, P-ta Presei Libere, Sos. Kiseleff, P-ta Victoriei, Bd. Lascar Catargiu, P-ta Romana, Bd. G-ral Gh. Magheru, Bd. Nicolae Balcescu, Piata Unirii), dar o sa incerc sa imi amintesc si ce autobuz am luat eu, o calatorie parca este 3 lei (se poate cumpara bilet de la un automat de la iesirea din aeroport) si opreste si in Victoriei, chiar la intrarea de la metrou. De acolo se poate lua metroul (una din cele doua magistrale) o statie pana la Gara de Nord. Eu zic ca e mai sigur si mai bine cu trenul decat cu un maxi taxi pentru a merge la Buzau, mai ales daca nu cunosti Bucurestiul (cum e si cazul meu:D).

Aici sunt trenurile dintre Aeroportul Otopeni si Gara de Nord
http://www.mersultrenurilor.ro/Ruta/Aeroport_Otopeni/Bucuresti_Nord . Pretul este de 3.2 lei (noi) pe calatorie...si exista in aeroport un ghiseu CFR de unde iti poti lua biletul. Transferul de la aeroport la gara Otopeni il asigura tot CFR-ul (nu stiu daca este sau nu inclus in pretul biletului de tren). Cu taxiul in Bucuresti este destul de tricky...eu, una, fug mereu de taxiuri, mai ales de cele de la Gara de Nord si aeroport.

Sper ca te-am putut ajuta un pic, Marty.

Parca il desfiintasera (trenul de pe ruta Otopeni -Gara de Nord )?!
Oricum e destul de peste mana ca de la Otopeni merg cu un aurobuz pana la gara Otopeni si mai apoi cu trenul .
Variantele sunt ori linia Expess pana in piata Victoriei si metroul sau si mai bine un taxi pana in gara de Nord (sper ca taximetristi nu mai sunt pusi pe jecmaneala ca acum doi ani ...)

Mihaela P
17th August 2009, 00:36
Pai exista si autobuz direct intre aeroport si Gara de Nord http://www.mediafax.ro/social/linie-expres-de-autobuze-intre-aeroportul-otopeni-si-gara-de-nord.html?1688;3742275

niagara64
17th August 2009, 00:49
Pai exista si autobuz direct intre aeroport si Gara de Nord http://www.mediafax.ro/social/linie-expres-de-autobuze-intre-aeroportul-otopeni-si-gara-de-nord.html?1688;3742275

OK pe asta nu il stiam ...In cazul asta e mult mai safety varianta cu Gara de Nord.

Marty R.
17th August 2009, 11:36
A lot of useful info, thanks a lot to everybody! Anyway, if I won't have done this trip in september, probably I'll be able to do it at Internationale next year.

But what's wrong with the zona Obor? Criminals? (No, I don't want to visit it very much, just intresting:))

crisloregym
17th August 2009, 15:29
Ok, azi e luni...ramane Hotel Crang???

Reiau lista si va rog sa ma corectati daca am gresit:

1. camera dubla pentru Cristina (eu) si Catalina (2 nopti);
2. camera dubla pentru Deni si Andra (2 nopti);
3. Mihai - 2 nopti - camera single sau dubla cu cineva?
4. camera dubla pentru Mia si Auri (1 noapte);
5. Oana - 1 noapte - camera single sau dubla cu cineva?
6. Mona - 2 nopti - camera single sau dubla? (sau facem rezervare pentru dubla pana te hotarasti si eventual dupa aceea modificam la single daca e cazul)?;
7. Flavia - 2 nopti - camera single sau dubla cu cineva?

8. Fara cazare (nicio noapte): Alexandra, Catalin, Venera, Mirabela.

Total: 14 persoane.

Eu o sa sun maine dimineata la hotel sa fac rezervarea (sa imi comunicati si la ce hotel ne oprim, va rog; eventual, daca tot nu suntem decisi, votam...eu sunt pentru Crang)...maine voi face rezervare pentru cei din lista la care stiu sigur (Mihai, Flavia, Mona si Oana, v-as ruga sa imi confirmati ce tip de camera vreti..). Multumesc frumos:)

Asta este ultima lista pe care am luat-o in considerare...
1. Cristina - cazare 2 nopti;
2. Deni - cazare 1 sau 2 nopti (Deni te-ai hotarat pana la urma?); cazare 2 nopti
3. Mihai - cazare 2 nopti;
4. Alexandra - fara cazare;
5. Catalina - cazare 2 nopti;
6. Andra - cazare 2 nopti;
7. Auri - cazare 1 noapte;
8. Mia -cazare 1 noapte;
9. Oana - ? (nu ai zis nimic de cazare...daca da/nu); - cazare 1 noapte
9. Mirabela - cazare rezolvata;
10. Mona - cazare (cate nopti?); 2 nopti
11. Flavia - cazare 2 nopti;
12. Catalin - fara cazare;
13. Venera - fara cazare ;

niagara64
17th August 2009, 15:56
A lot of useful info, thanks a lot to everybody! Anyway, if I won't have done this trip in september, probably I'll be able to do it at Internationale next year.

But what's wrong with the zona Obor? Criminals? (No, I don't want to visit it very much, just intresting:))

Not really , but for you is much better to avoid .

monalexa
17th August 2009, 16:46
Da... rezervati-mi o camera dubla pt 2 nopti deocamdata, daca nu se cere avans si nimic. Mersi mult :*

anna.09
17th August 2009, 16:52
Eu as vrea o camera single pt sambata noaptea...si mi se pare OK hotelul Crang! Multumesc mult!

mikeyy
17th August 2009, 17:30
Eu vreau camera single pt 2 nopti, de pe 18 septembrie. Multumesc!

AuriB
17th August 2009, 17:46
Auri+Mia vor o camera dubla pentru o noapte(simbata noaptea).Hotel Crang.

Tracoromana
17th August 2009, 20:17
Flavia 1 single; 2 nopti; de vineri.

crisloregym
17th August 2009, 22:48
Ok, suuper...Multumesc frumos pentru promptitudine, o sa sun maine dimineata la ei. Sper si eu sa nu fie nevoie de avans:D.

Tess_AN
18th August 2009, 06:07
But what's wrong with the zona Obor? Criminals? (No, I don't want to visit it very much, just intresting:))
Marthy, Romania is not that much “improved in bad way”….Obor Plaza is not a dangerous place. There are many nice people selling there vegetable, as well as there may be some people from asshole category… to take care of your pockets… you may hear some swearing around, you may see some garbage thrown wherever… some gipsy, some homeless people… but, no, I don’t think it could be dangerous… If you take care of your belongings you can go…

Romania has a beautiful nature and lots of good people… it will be a better experience for you if you join this group of people from the forum and spend time with them, visiting “Vulcanii Noroiosi” http://www.itinerar.ro/Vulcanii/ (I read here they plan to go) than visiting Obor Plaza.

It depends what area of interest you have and how much time you have but there are lots of wonderful thinks to visit in Romania. Here you have my favorite web site about:
http://www.ici.ro/romania/en/index.html having info about geography, history, culture, tourism. It has pictures, vids and the text is both English and Romanian: http://www.ici.ro/romania/ro/index.html

niagara64
18th August 2009, 06:13
Marthy, Romania is not that much “improved in bad way”….Obor Plaza is not a dangerous place. There are many nice people selling there vegetable, as well as there may be some people from asshole category… to take care of your pockets… you may hear some swearing around, you may see some garbage thrown wherever… some gipsy, some homeless people… but, no, I don’t think it could be dangerous… If you take care of your belongings you can go…

Romania has a beautiful nature and lots of good people… it will be a better experience for you if you join this group of people from the forum and spend time with them, visiting “Vulcanii Noroiosi” http://www.itinerar.ro/Vulcanii/ (I read here they plan to go) than visiting Obor Plaza.

It depends what area of interest you have and how much time you have but there are lots of wonderful thinks to visit in Romania. Here you have my favorite web site about:
http://www.ici.ro/romania/en/index.html having info about geography, history, culture, tourism. It has pictures, vids and the text is both English and Romanian: http://www.ici.ro/romania/ro/index.html

Tess , Autogara Obor nu e acelasi lucru cu Piata Obor . Crede-ma ca stiu ce zic .Sunt locuri diferite . Ptr cineva care nu cunoaste limba nu e un loc ok ...deabia asteapta "compatriotii " nostri sa-l "ajute" la bagaje .
In plus la cate nereguli sunt in transportul cu microbuze mai bine ,nu .

Tess_AN
18th August 2009, 06:15
Traducerea pe scurt a postului precedent: Marthy a intrebat de criminali sau care e motivul pentru care i se recomanda sa ocoleasca Zona/Piata Obor. I-am zis ca nu e vorba de criminali, ca nu e periculos. Ca sunt oameni care-si vand legume si altele, care-s oameni de treaba dar sunt si jeguri care-i umbla la buzunare, ca poate auzi injuraturi, ca poate vedea gunoaie, tigani, copiii/oamenii strazii. Ca daca are grija de ce-i a lui, poate sa mearga.

I-am zis ca in Romania sunt multe alte lucruri mai bune/frumoase de vazut - ca poate sa mearga cu voi la Vulcanii Noroiosi ca o alternativa mai buna decat Piata Obor si i-am pus un link la o paguina de web care mie imi place foarte mult - cea mai buna (completa si calitativa) prezentare ce am vazut-o. E si in engleza si in romana pe net. Daca aveti timp, aruncati o privire si spuneti-mi cum vi se pare.
http://www.ici.ro/romania/ro/index.html
http://www.ici.ro/romania/en/index.html

Daca nu am zis bine si stiti altceva, va rog scrieti, el intelege oricum romaneste.

Tess_AN
18th August 2009, 06:23
Tess , Autogara Obor nu e acelasi lucru cu Piata Obor . Crede-ma ca stiu ce zic .Sunt locuri diferite . Ptr cineva care nu cunoaste limba nu e un loc ok ...deabia asteapta "compatriotii " nostri sa-l "ajute" la bagaje .
In plus la cate nereguli sunt in transportul cu microbuze mai bine ,nu .
Eu nu-s bucuresteanca. Si nici nu am fost vreodata nici la Piata Obor nici la Autogara Obor, asa ca nu as fi avut dreptul sa vorbesc. Scuze.
Normal ca stii mai bine ca mine. Dar ce i-am zis e sa-si aiba grija de lucruri daca merge acolo, dar daca zici ca nu e de mers, sa nu mearga.
Si inca o data scuze ca m-am bagat in discutie... eu nu particip la intalnirea de anul acesta (din pacate) si nici nu stiu ce si cum prin Bucuresti,... nu prea aveam motive sa imi deschid gura. Posturile nu le pot sterge acum.