PDA

View Full Version : EYOF 2009 - Tampere



Pages : [1] 2

mikeyy
10th July 2009, 18:16
Competitia de gimnastica din cadrul EYOF va avea loc intre 21 si 24 iulie. Romania va fi reprezentata in proba feminina de Amelia Racea, Raluca Haidu si Diana Trenca.

Pentru prima data in istoria EYOF se va organiza si o competitie pentru gimnastica masculina, dar noi nu vom avea reprezentanti.

Regula de participare:
- fete: gimnastele nascute in 1994 sau 1995
- baieti: gimnastii nascuti in 1992 sau 1993

Lista participantilor:
http://www.tampere.fi/material/attachments/e/5iA9oMlES/Athletes_in_Gymnastics.pdf

Programul competitional:
Marti, 21 iulie: finala pe echipe si calificari pt individual si aparate (baieti)
Miercuri, 22 iulie: finala pe echipe si calificari pt individual si aparate (fete)
Joi, 23 iulie: finala de individual compus (fete + baieti)
Vineri, 24 iulie: finalele pe aparate (fete + baieti)

Tess_AN
10th July 2009, 18:36
Eu nu stiam, dar am inteles ca au mai fost alte editii EYOF. Noi am mai participat?

mikeyy
10th July 2009, 18:58
In 2007 au participat Cera, Aca si Gabita.

Cerasela a luat locul 2 la individual, locul 1 la sarituri si locul 3 la barna. Iar Aca locul 3 la individual compus.

Tess_AN
10th July 2009, 19:04
Multumesc Mihai. Cerasela e un talent... Ar fi frumos sa poata continua! accidentarile astea, ce pacat! Sunt si filmulete cumva?

mikeyy
10th July 2009, 19:07
Filmulete de atunci din 2007?

Tess_AN
10th July 2009, 19:24
Filmulete de atunci din 2007?
Da... de atunci. Scuzata-mi fie nestiinta, dar mi-a scapat evenimentul... abia anul asta am realizat ca exista "Olimpiada Tineretului"... Parca asa se numeste, nu?

mikeyy
10th July 2009, 19:34
Denumirea exacta in romana e: "Festivalul olimpic al tineretului european" (FOTE).
Filmulete doar cu Cera:
- barna: http://www.divshare.com/download/1387631-d3a
- sarituri: http://www.divshare.com/download/1402637-a09

Ce dor imi este sa o vad pe Cera in concurs....

Tess_AN
10th July 2009, 20:41
Ce dor imi este sa o vad pe Cera in concurs....
Poate va fi Cera la Buzau...
Deci FOTE s-a tinut in 2007 la Belgrad iar in 2009 tot la Belgrad a fost Universiada. Se pare ca sarbii au inceput sa acorde mai multa atentie sportului. Dar sa revin. Cu cine "se bat fetele nostre" anul acesta? Din ce am citit in lista, am auzit de britanice (Danusha si Nicole), italience (Georgia si Andrea) si de olandeze de la TessaW (Celine si Naoual). In lista rusoacelor apare Vicktoria Komova (ale carei exercitii au aparut/au fost discutate si aici pe forum) si Tatiana Solovyeva cu progrese remarcabile in 2009. Nu cred ca mai recunosc vreun nume...

Pronosticuri?

mikeyy
10th July 2009, 20:44
Doar rusoaicele le pot pune probleme fetelor noastre.
Eu zic ca podiumul va fi impartit intre Romania si Rusia.

Liuta
11th July 2009, 09:19
Din lista de participanti am vazut la baietii ca sunt si 3 din romania:
Adelin Ladislau Kotrong ROU
Andrei Vasile Muntean ROU
Ioan Laurentiu Nistor ROU

Tess_AN
12th July 2009, 00:41
Din lista de participanti am vazut la baietii ca sunt si 3 din romania:
Adelin Ladislau Kotrong ROU
Andrei Vasile Muntean ROU
Ioan Laurentiu Nistor ROU
Multumesc Liuta. Nu observasem. Ce bine ca avem reprezentanti si la baieti! Hai Romania!

Tess_AN
12th July 2009, 18:39
Pagina de web oficiala a FOTE: http://www.tampere.fi/english/2009.html

Programul competitiei de gimnastica: (nu mai traduc ca se intelege, cred). Finlanda e cu o ora sau cu 2 ore in urma Bucurestiului?

Tuesday 21 July 9:00-21:30 Boys Team Competition and qualification for individual finals
Wednesday 22 July 10:00-20:20 Girls Team Competition and qualification for individual finals
Thursday 23 July 12:00-15:00 Boys individual competition final
17:00-19:30 Girls individual competition final Friday 24 July
13:00-17:00 Girls and boys apparatus finals

Stiti daca transmite cineva sau macar un ticker?!?

Marty R.
15th July 2009, 11:16
Abia aștept acest concursul, pentru că nu am vazut și fetele voastre și mai ales fetele noastre în perfomanța de foarte lung.
Viktoria Komova la anul acest are un exercițiu la bârnă cu dificultatea de 6.5. Probabil ca pot să fac concurența serioasă cu Amelia Racea la acest aparatul, si e foarte greu să zic cine despre ei este favorita.

anna.09
15th July 2009, 13:06
Abia aștept acest concursul, pentru că nu am vazut și fetele voastre și mai ales fetele noastre în perfomanța de foarte lung.
Viktoria Komova la anul acest are un exercițiu la bârnă cu dificultatea de 6.5. Probabil ca pot să fac concurența serioasă cu Amelia Racea la acest aparatul, si e foarte greu să zic cine despre ei este favorita.

Eu cred ca prima sansa o au fetele "voastre" si in special Viktoria Komova care o intrece la dificulatate pe Amelia, dar vom vedea.....Cel mai bun sa castige!

Marty R.
15th July 2009, 18:25
Probabil ca pot să fac concurența serioasă cu Amelia Racea la acest aparatul, si e foarte greu să zic cine despre ei este favorita.
OMG it seems like I did so many mistakes in one sentence. :confused: I mean Komova can, not me, and so on, but it's too late to edit. I have to say, it's nice to see how she has increased her beam's routine difficulty this year.

monalexa
15th July 2009, 19:08
OMG it seems like I did so many mistakes in one sentence. :confused: I mean Komova can, not me, and so on, but it's too late to edit. I have to say, it's nice to see how she has increased her beam's routine difficulty this year.

:happy It's ok, I guess we all understood what you wanted to say :). I'm curious to see Komova's new beam routine because I really like her and I wish her the best.

Marty R.
15th July 2009, 19:51
This is video from Moskow All Stars 2009 exhibition performance.
http://www.youtube.com/watch?v=X72opkjo0mM

I can't find nowhere official starting values of her's routines from both this year and last, to compare if I calculated correctly, but I think routine on this video should be 6.5

monalexa
15th July 2009, 21:07
Wow... a very beautiful and difficult routine... I guess you are right, this routine can have 6.5 difficulty. If she will hit every element, she will be a big opponent for the rest of the girls.

anna.09
15th July 2009, 21:49
This is video from Moskow All Stars 2009 exhibition performance.
http://www.youtube.com/watch?v=X72opkjo0mM

I can't find nowhere official starting values of her's routines from both this year and last, to compare if I calculated correctly, but I think routine on this video should be 6.5

I wonder if she is still trying that incredible combination Flick+layout step-out+arabian. By the way I've always wondered what connection bonus would that be? B+C+F? 0.2? Probably doesn't worth risking anyway....she can get it somewhere else....

Marty R.
15th July 2009, 22:04
If you mean dismount, it's B+B+G, +0,2.

anna.09
15th July 2009, 22:12
If you mean dismount, it's B+B+G, +0,2.

No. She used to try to connect her now standing arabian with a flick+ layout step-out:
http://www.youtube.com/watch?v=o4Acr-NnQvo&feature=related

mikeyy
15th July 2009, 22:31
EYOF will be a traditional competition between Romania and Russia :). It will be interesting..Amelia vs Komova. Both of them are great gymnasts with huge potential. It`s hard to say who will win..but I think that Russia will win the team title and Amelia the AA one. :D

Marty R.
15th July 2009, 22:32
No. She used to try to connect her now standing arabian with a flick+ layout step-out:
http://www.youtube.com/watch?v=o4Acr-NnQvo&feature=related
Oh, well, I'm understood. Thanks, I haven't seen it before. (And it strange that in our russian forum there is no word about this connection, while all Vika's routines from 2008 were kind of analyzed). Really crazy connection with only 0,2 bonus, that's so.

anna.09
15th July 2009, 22:41
Oh, well, I'm understood. Thanks, I haven't seen it before. (And it strange that in our russian forum there is no word about this connection, while all Vika's routine from Voronin Cup were kind of analyzed). Really crazy connection with only 0,2 bonus, that's so.

That's funny because we have talked about it here :), and I think that wasn't the only video of hers trying it..however I have never seen her hit that combination, but it would be outstanding if she does, at some point...

ioanavol
16th July 2009, 00:08
Incercati sa scrieti si-n romana...ori daca e discutie in engleza, pe topicul celalalt.

Dar cred ca ar fi interesant de tradus si pt cei care nu-s asa buni la engleza. E totusi un forum romanesc.

Tess_AN
16th July 2009, 03:34
Off topic: Marty, nu vad de ce te jenezi... Cum ai scris tu in limba romana e mai bine decat scriu eu in engleza si eu nu stiu ruseste deloc... (ba da, trei cuvinte: davai, zdrazvite si spasiva :) )

On topic: asa cum am scris de Komova am auzit si s-a mai discutat despre ea aici pe forum. (la Diverse 2008 - e si un filmulet acolo). Mi se pare o candidata la medalii in concursurile la care participa. In ce an e nascuta? 1994 sau 1995?

As vrea foarte mult sa fie ferite de accidentari fetitele acestea talentate si in 2012 o sa avem o Olimpiada pe cinste: Wieber, Vega (si cine va mai fi la americani) Komova, Mustafina A, Mustafina N din Rusia, Racea, Bulimar, Iordache si cine va mai fi din Romania... Mai vin olandezele, britanicele... Sanatoase sa fie ca talent au!

Tess_AN
16th July 2009, 04:09
Dar cred ca ar fi interesant de tradus.
Mai mult sau mai putin exact. Puteti adauga/corecta si voi.
#15, Marty: Dumnezeule, cate greseli am facut intr-o propozitie. Voiam sa spun: Komova poate (sa faca Ameliei concurenta serioasa) nu eu. Nu mai pot edita sa corectez. Trebuie apreciat cat de mult si-a marit dificultatea la barna anul acesta.
#16, monalexa: E-n regula, cred ca toti au inteles ce ai vrut sa zici. Sunt curioasa sa vad noua barna a Komovei ca imi place de ea. Ii urez numai bine.
#17, Marty: Filmuletul acesta e de la Gala demonstrativa "Stelele Moscovei 2009": http://www.youtube.com/watch?v=X72opkjo0mM Nu stiu cat a nota D (oficiala) a barnei ei de anul trecut sau anul asta dar eu am calculat 6.5 pentru exercitiul din filmulet.
#18, monalexa: Frumos exercitiul, poate fi de 6.5. Daca ii ies toate elementele e o concurenta serioasa pentru celelalte fete.
#19, oana_27g: Ma intreb daca ea (Komova) inca mai incearca incredibila (nebuneasca) combinatie flick+layout step-out+arabian. Apropo, ma gandeam cat poate fi bonusul pentru legari? B+C+F? 0.2? Probabil sa nu merite riscul... poate obtine bonusul asta din altceva...
#20, Marty: Te referi la coborare: B+B+G, +0.2
#21, oana_27g:Nu. A incercat sa combine standing arabian cu flick+ layout step-out: http://www.youtube.com/watch?v=o4Acr-NnQvo&feature=related
#22, mikeyy: FOTE va fi competitie traditionala intre Romania si Rusia. Va fi interesant Amelia vs. Komova. Amandoua gimnaste foarte bune cu potential mare. Greu de spus cine va castiga... dar cred ca Rusia va lua tittlul la echipe si Amelia la individual compus.
#23, Marty (referitor la postul Oanei):Am inteles, multumesc, nu am vazut asta pana acum si e ciudat ca pe forumul rusesc nu e un cuvant despre legari cu toate ca exerciciile lui Vika din 2008 au fost analizate. Intr-adevar nebuneasca legarea cu un bonus de numai 0.2 daca asa e.
#24, oana_27g: E un pic nu stiu cum (aiurea) sa nu fi vorbit ca noi am discutat despre asta aici si cred ca nu a fost singurul filmulet in care se vede incercarea. Oricum, nu am vazut-o facand combinatia respectiva in concurs fara greseala, dar va fi ceva, daca va reusi la un moment dat.

Marty R.
16th July 2009, 11:06
In ce an e nascuta? 1994 sau 1995?
Ea nascuta in 1995.

Off topic: Marty, nu vad de ce te jenezi... Cum ai scris tu in limba romana e mai bine decat scriu eu in engleza si eu nu stiu ruseste deloc... (ba da, trei cuvinte: davai, zdrazvite si spasiva )
Ai facut niște greșele:) "Davai" e correct, dar alte cuvîntele trebuie să scrie cum "zdravstvuite" și "spasibo":) Ce despre mine, cred ca pot să nu fac greșele căror am făcut, trebuie numai să fiu mai atent.

miafangina
16th July 2009, 14:56
Multumesc mult,Tess.:)

Tess_AN
16th July 2009, 15:44
Ea nascuta in 1995.
Ai facut niște greșele:) "Davai" e correct, dar alte cuvîntele trebuie să scrie cum "zdravstvuite" și "spasibo":) Ce despre mine, cred ca pot să nu fac greșele căror am făcut, trebuie numai să fiu mai atent.
Multumesc si de info si de corectare. Da, am facut si fac greseli. Fac greseli si in engleza (cu nemiluita) si mai fac greseli si in romana ca sunt om si a gresi e omeneste... Ma bucur ca m-ai corectat ca asa pot sa invat cum e corect, dar oricat as incerca greseli tot mai fac fie din neatentie, fie din graba fie din nestiinta :). Cum zicea si Mona important e sa ne facem intelesi si sa putem comunica. Sa revin: Deci Komova va fi senioara in 2011. Surorile Mustafina sunt nascute in 1994 Aliya si in 1996 Naliya (aici chiar te rog sa corectezi numele ca am vazut scris in diferite feluri si habar nu am cum e corect). Adaugand Nabiyeva, Myzdrikova, echipa Rusiei pentru JO va fi tare.

M-am uitat pe site-ul competitiei, prima pagina anunta ca s-a aprins deja flacara olimpica la Athena. Nu stiam ca respecta protocolul de la JO, dar cred ca e frumos si emotionant pentru micii sportivi. Poate le trezeste ambitia sa ajunga sa participe/concureze si la Olimpiada "mare".

Stiti daca transmite cineva? Sau macar daca va fi un ticker?

Marty R.
16th July 2009, 16:27
sunt om si a gresi e omeneste

mportant e sa ne facem intelesi si sa putem comunica
Desigur, sunt totul de accord cu tine:) Ce despre Mustafina-junioară, ea e Nailea (dacă să scriu cu litere românești).

mihafrancisc
20th July 2009, 16:35
succes baietilor maine!!!

Tess_AN
20th July 2009, 21:57
succes baietilor maine!!!
Ca bine zici! Mult succes baietilor! Am putea spera la ceva rezultate de varf? Oricum, fara ratari! Hai ai nostri! Hai Romania!

Edit: Articol din prosport de azi (am pus link-ul si la Diverse): http://www.prosport.ro/alte-sporturi/gimnastica/romania-tinteste-aurul-la-fote-4666882

niagara64
20th July 2009, 23:43
Ca bine zici! Mult succes baietilor! Am putea spera la ceva rezultate de varf? Oricum, fara ratari! Hai ai nostri! Hai Romania!

Edit: Articol din prosport de azi (am pus link-ul si la Diverse): http://www.prosport.ro/alte-sporturi/gimnastica/romania-tinteste-aurul-la-fote-4666882

Pe cuvantul meu Tess ca Amelia are o atitudine de invingatoare mult mai buna decat a lui Forminte . Sigur nu este "educata" de el !

“Obiectivul cu care fetele au mers acolo este să își facă cât mai bine integralele.a declarat antrenorul coordonator Nicolae Forminte.

“Aur la patru aparate este obiectivul pe care mi l-am propus pentru FOTE și pe care vreau să-l îndeplinesc. Primul loc este cel mai important și mă pregătesc pentru a fi acolo”, declara ea la plecarea din țară

mikeyy
20th July 2009, 23:55
Nu stiu ce sa mai zic......chiar am ramas fara cuvinte citind cele 2 declaratii (Forminte si Amelia).....tot ce pot spune: Bafta Romania!!!!

mikeyy
21st July 2009, 00:15
Informatii de la antrenamentul oficial de azi al fetelor.....multumiri lui Albert (TAA) :http://www.the-all-around.com/index.php?option=com_content&view=article&id=185:eyof-podium-training-notes&catid=36:news&Itemid=79

Despre fetele noastre:

Romania compited with two very strong gymnasts, Amelia Racea and Raluca Haidu, and third gymnast, Diana Trenca, who was not at the same level. Racea showed a difficult and well performed programme that could get her a medal in the All Around. She vaulted a double twisting Yurchenko, although she was a little bit short in all her attempts and fell on her first vault. She also did a couple of nice full twisting Yurchenkos. Haidu did a pikey full twisting Yurchenko and a handspring front as a second vault. Diana Trenca only did a layout Yurchenko. On bars, Trenca showed typical Romanian form in the apparatus with a Jaeger and a low double layout dismount in which she fell twice. Haidu had really nice stalders with a good combination of stalder 1/1 – gienger that she missed the first time but caught in her second try, her dismount was a beautiful full in. Racea had a solid routine that included a Jaeger and a double front dismount. On beam, they didn’t miss any single skill, with all of them dismount with flic – flic – double pike although Trenca also did a flic – flic – double twist. Their routines were quite similar with free aerial – flic – layout combos and switch leap to back tuck and free cartwheel. On floor, Diana Trenca did a full in, 2 ½ punch front, double pike and double back. Haidu did a whip – 3/1 (a little bit short), full in, 2 ½ punch layout, double pike (low but controlled). Amelia tumbled a full in, triple twist, front somi through double back and double pike to finish. The Romanians are ready to fight for the medals once again.

Traducere:
Pentru Romania au concurat 2 gimnaste puternice: Amelia Racea si Raluca Haidu si o a treia, Diana Trenca, dar care nu e de acelasi nivel. Racea a prezentat exercitii dificile si bine executate, care i-ar putea aduce o medalie la individual. A sarit un DTY, desi a fost putin "short" (cred ca se traduce "inchisa" in acest context) la majoritatea incercarilor si a ratat prima data. A realizat de asemenea si cateva Yurchenko simple, dar frumoase. Haidu a realizat Yurchenko simplu, putin in echer si la a doua saritura un stand pe maini. Trenca a realizat doar un Yurchenko intins.

La paralele, Trenca a avut tinuta tipica romanilor, executand un jaeger si un dublu intins la coborare, pe care l-a si ratat de 2 ori. Haidu a avut niste stalder-uri foarte frumoase si o combinatie: stalder cu o intoarcere+Gienger, pe care a ratat-o prima data, dar apoi i-a reusit. Iar la coborare a avut o frumoasa tsukahara. Racea a avut un exercitiu solid la paralele, cu Jaeger ca desprindere si dublu inainte la coborare.

La barna, nu au ratat nici macar un element.La coborare Trenca a facut un dublu surub, iar celelalte 2 - dublu echer.

La sol, Trenca a facut:
- tsukahara
- 900+ salt inainte grupat
- dublu echer
- dublu grupat

Haidu:
- whip +1080
- tsukahara
- 900+ salt intins
- dublu echer

Racea:
- tsukahara
- 1080
- salt inainte + dublu grupat
- dublu echer

Concluzia lui Albert: Romania e gata sa se lupte pt medalii!

================================================== ====================================


Ce ma bucur ca Amelia incearca DTY :yes:...s-au descurcat bine fetele noastre...sper sa o tina tot asa!!!!!
Daca Albert le lauda pe fetele noastre...inseamna ca l-au impresionat cu adevarat...el nefiind un mare fan al gimnasticii din Romania.

LuisaGym
21st July 2009, 00:21
La anul cu putin noroc vom putea avea un an bun.

Tess_AN
21st July 2009, 00:34
Multumesc Mihai. Se transmite undeva? Face Albert ticker pe TAA?
Tinem pumnii baietilor si fetelor noastre! Hai Romania!

mikeyy
21st July 2009, 00:37
Nu a zis nimic de live-ticker, dar probabil va ca face rezumat in fiecare zi....sper sa si filmeze cate ceva!

Tess_AN
21st July 2009, 00:42
Pe cuvantul meu Tess ca Amelia are o atitudine de invingatoare mult mai buna decat a lui Forminte . Sigur nu este "educata" de el !

“Obiectivul cu care fetele au mers acolo este să își facă cât mai bine integralele.a declarat antrenorul coordonator Nicolae Forminte.

“Aur la patru aparate este obiectivul pe care mi l-am propus pentru FOTE și pe care vreau să-l îndeplinesc. Primul loc este cel mai important și mă pregătesc pentru a fi acolo”, declara ea la plecarea din țară
Doamne-ajuta!

Tess_AN
21st July 2009, 00:57
Despre antrenamentul oficial al rusoaicelor si celorlalte ce zice? Nimic despre baieti?

Edit: Am gasit in linkul pus de Mihai dar numai despre fete. E f. lunga relatarea. Spune despre Solovyeva ca are glezna accidentata, ca Malikova si Komova au cate un DTY plus inca o saritura. Elementele nu le stiu traduce, asa ca s epoate citi direct in link-ul pus de Mihai. Concluzia lui Albert la rusoaice:" Chiar numai cu doua gimnaste complet sanatoase, Rusia pare echipa ce va castiga".

mikeyy
21st July 2009, 01:02
Despre baieti nu zice nimic.
Despre toate fetele zice in link-ul pe care l-am dat. De rusoaice spune ca sunt in forma, dar au avut probleme la barna. Oricum se pare ca si Komova si Malikova..fac elementul apel (Arabian) la barna :shocked:. Una dintre rusoaice, Solovyeva, are probleme la glezna..s-a accidentat acum o saptamana si face exercitii usurate.

Tess_AN
21st July 2009, 01:10
Multumesc Mihai. M-am prins si eu (mai tarziu) ca ai pus link-ul si am citit. Am editat postul anterior in paralel cu tine dar am zis lucruri aprox complementare asa ca nu mai sterg edit-ul.

Nu trebuie sa te mire Amanarul Nabievei sau elementele Komovei si Malikovei... rusii sunt pe val, ai fost printre primii care ai remarcat. Cand faci ceva ies rezultate.

In plus, rusii au fost intotdeauna f. buni la intrecerile de juniori, probleme aveau la trecerea la seniorat.

Maxmold
21st July 2009, 11:45
Bafta România, Haide fetelor!!!
La echipa feminin este are pretenția pe aur de concurs, și sigur Amelia Racea e favorita la individual compus, poate are pretenția de medalii la bârna și sol, Ralu Haidu -- la sol.
Haiiiiiii!!!

monalexa
21st July 2009, 12:01
Hai Romania!!!! Abia astept sa vad cu se prezinta si baietii si fetele!
Cat desprea Amelia.... o ador!

anna.09
21st July 2009, 13:06
Ar fi nemaipomenit sa castige Amelia, dar destul de greu...Multa bafta!!!!!!

monalexa
21st July 2009, 13:19
Se pare ca au inceput calificarile la baieti. Gasiti pe the-all-around detalii - un fel de live ticker http://www.the-all-around.com/index.php?option=com_content&view=article&id=186:eyof-mag-qualifications-quick-hits&catid=36:news&Itemid=79

EDIT: noi in ce subdiviziune suntem? in prima si a doua vad ca nu...

alexa_andra
21st July 2009, 13:46
noi in ce subdiviziune suntem? in prima si a doua vad ca nu...

In a doua...Ce mi se pare ciudat este diferenta intre notele de aici si cele de pe site-ul eyof...aici scrie ca Munteanu a obtinut 13.700 (5.1), si dincolo ca 13.900(5.3)
---
Uitasem de rezultate:
Sol:
Andrei Munteanu- 13.700 sau 13.900...ramane de vazut mai tarziu
Adelin Kotrong - 13.500
Ioan Nistor- 12.400

monalexa
21st July 2009, 13:55
In a doua...Ce mi se pare ciudat este diferenta intre notele de aici si cele de pe site-ul eyof...aici scrie ca Munteanu a obtinut 13.700 (5.1), si dincolo ca 13.900(5.3)
---
Uitasem de rezultate:
Sol:
Andrei Munteanu- 13.700 sau 13.900...ramane de vazut mai tarziu
Adelin Kotrong - 13.500
Ioan Nistor- nu e afisata nicio nota

Pune te rog linkul spre site-ul eyof unde sunt rezultatele.

alexa_andra
21st July 2009, 13:58
http://www.tampereensisu.fi/
Pe masura ce se desfasoara concursul se reactualizeaza...dar doar dupa ce se incheie rotatia

monalexa
21st July 2009, 14:11
http://www.tampereensisu.fi/
Pe masura ce se desfasoara concursul se reactualizeaza...dar doar dupa ce se incheie rotatia

Multumesc :floricica:. Note foarte mici pana acum :(

alexa_andra
21st July 2009, 14:22
Solul ca solul...dar mi se pare dezastru la cal!
Pana acum, Munteanu are cea mai mare nota la sol (oricare din variante), dar urmeaza Rusia si Marea Britanie in subdiviziunea a treia si Ucraina in a patra. Pentru mine, sportivii lor sunt niste "ilustri anonimi", dar asta nu inseamna ca nu urmeaza "traditia".

miafangina
21st July 2009, 15:19
Multumesc tuturor pentru vesti,inclusiv lui Albert,si tie Mihai pentru traducere.
Succes tuturor!

mihafrancisc
21st July 2009, 16:37
Andrei Munteanu deocamdata pe 2.
Romania pe 2.

Succes fetelor maine!!! Hai Romania!!! (In ce subdiviziune sunt)

LuisaGym
21st July 2009, 21:42
Din ce inteleg eu de aici Romania a terminat pe 3, Elvetia pe 2 si Rusia pe 1. Asta e concursul pe echipe baieti.

http://www.the-all-around.com/index.php?option=com_content&view=article&id=186:eyof-mag-qualifications-quick-hits&catid=36:news&Itemid=79


EDIT calificati in finala de la sol

2 Andrei Muntean (13.900)
6 Adelin Kotrong (13.500)

sursa http://www.tampereensisu.fi/

Calificati in finala de individual compus

3 Andrei Muntean
18 Adelin Kotrong

Calificari cal cu manere

3 Andrei Muntean
4 Ioan Nistor

Calificari inele

nimeni de la noi Andrei Muntean e a 3 a rezerva

Calificari sarituri

nimeni de la noi Andrei Muntean si Adelin Kotrong sunt primele 2 rezerve

Calificari paralele si bara: nimeni de la noi

ROMANIA a luat bronzul pe echipe baieti. Felicitari!!!!

alexa_andra
21st July 2009, 22:25
Felicitari baietilor!!!!!!! O surpriza placuta!
Si on-topic si totusi un pic pe langa: acest bronz este a doua medalie a Romaniei, dupa un alt bronz obtinut tot azi de Andreea Todereanu la triplusalt. Deci felicitari si ei!!!:)

mikeyy
21st July 2009, 22:34
Au luat baietii medalie la echipe?!
Felicitari!
Eu doar pe Andrei Muntean il stiu...de ceilalti 2 nici nu am auzit! Sper sa o tina tot asa!!!!

LuisaGym
21st July 2009, 22:37
Da au luat bronzul sigur: http://www.tampereenvoimistelijat.fi/EYOF_results.html

Tess_AN
22nd July 2009, 01:39
Felicitari baietilor pentru medalia pe echipe! Succes pe mai departe. Multumesc d erelatari, comentarii, link-uri.

LuisaGym
22nd July 2009, 02:01
Si-o poza sterpelita de pe site-ul competitiei cu echipele castigatoare. Mi-i imaginam mai mari (16-17) dar sunt chiar niste copii.

http://www.tampereenvoimistelijat.fi/EYOF_results.html

Edit: am inteles ca sunt nascuti in 1992-1993 deci au 16-17 ani. Mie mi se par de 12-13. Na, nu mai stiu eu cum arata cineva de 16 ani.

Tess_AN
22nd July 2009, 04:00
Frumoasa poza, merita sa fie sterpelita :) Sper sa mai avem de-ai nostri pe podium sa mai putem sa ii vedem in poze!

Azi, intra fetele in concurs. Aici e ordinea de start. Suntem in subdivizia 4 (ultima) impreuna cu Marea Britanie, Olanda, Germania, Bulgaria si Turcia. Incepem la sarituri si terminam la sol. Ce imi place mie ordinea asta! Hai Romania!

http://www.tampereenvoimistelijat.fi/EYOF/WAG_starting_order_sorted.pdf
Din totalul fetelor doar 28 fac doua sarituri, printre care si Amelia Racea si Raluca Haidu.

anna.09
22nd July 2009, 09:43
Tare fetelor!

Liuta
22nd July 2009, 10:34
Stie cineva daca se trensmite pe vreuo post tv

LuisaGym
22nd July 2009, 12:18
S-a terminat prima subdiviziune. Rezultatele dupa prima subdiviziune

1.ITA 109.950; 2.FRA 106.050; 3.UKR 105.150; 4.BEL 104.600; 5.SWE 103.150; 6.FIN 97.050; 7.AUT 96.650; 8.SRB 80.700

http://www.the-all-around.com/index.php?option=com_content&view=article&id=187:wag-eyof-qualifications-quick-hits&catid=36:news&Itemid=79

Romania inca nu a intrat in concurs. TARE FETELE!!!

mikeyy
22nd July 2009, 12:23
Individual compus (1 subdiv): 1.Foti (55.950); 2.Croket; 3.Gandolfi

monalexa
22nd July 2009, 12:30
Desi notele au fost destul de mici la baieti, totusi ma bucur pentru reusita lor. Eu nu-i stiu pe niciunul dar vreau sa-i felicit si sa le urez multa bafta in finale.

La fete le urez muuuuultaaa bafta!!!! Amelia o bate pe Foti daca isi face integralele cum ne-a obisnuit, si cred ca si Raluca va obtine un punctaj in jur de 55-56. Haide fetele!!!

LuisaGym
22nd July 2009, 12:33
Notele sunt mici. Daca nu ma insel singura nota peste 14 a avut-o Foti la barna 14.450.

mikeyy
22nd July 2009, 12:36
Da...daca Amelia isi face treaba asa cum stim noi ca poate, va lua in jur de 58 de puncte! ;)

anna.09
22nd July 2009, 12:37
In mod normal Amelia n-ar trebui sa se poticneasca decat eventual de Komova...Muuulta bafta!!!

mikeyy
22nd July 2009, 12:44
Pe la ce ora ar trebui sa intre fetele noastre in concurs?
Ca eu pe la 15:30 trebuie sa plec...si nu o sa stiu ce au facut pana diseara :(

monalexa
22nd July 2009, 12:55
Pe la ce ora ar trebui sa intre fetele noastre in concurs?
Ca eu pe la 15:30 trebuie sa plec...si nu o sa stiu ce au facut pana diseara :(

Te informez eu daca vrei cand se termina competitia - printr-un sms (trimite-mi nr de tel printr-un PM te rog). Eu voi pleca imediat dar pana la 15.30 ma intorc :*

mikeyy
22nd July 2009, 13:00
Te informez eu daca vrei cand se termina competitia - printr-un sms (trimite-mi nr de tel printr-un PM te rog). Eu voi pleca imediat dar pana la 15.30 ma intorc :*

Multumesc Mona! :floricica:

LuisaGym
22nd July 2009, 14:18
Dupa a doua subdiviziune

1.ITA 109.950; 2.SUI 106.050; 3.FRA 106.050; 4.UKR 105.150; 5.BEL 104.600; 6.SWE 103.150; 7.SLO 101.000; 8.FIN 97.050; 9.AUT 96.650; 10.CZE 96.600; 11.ISL 95.150; 12.POL 89.750; 13.IRL 81.700; 14.SRB 80.700; 15.LAT 75.360; 16.DEN

Note mici si in a 2 a subdiviziune

Sursa: http://www.the-all-around.com/index.php?option=com_content&view=article&id=187:wag-eyof-qualifications-quick-hits&catid=36:news&Itemid=79

ARTICOL in PROSPORT despre evolutia baietilor.

http://www.prosport.ro/alte-sporturi/gimnastica/bronz-pentru-baieti-la-fote-4678800

mikeyy
22nd July 2009, 14:28
Elvetia la egalitate cu Franta si peste Ucraina...interesant!

LuisaGym
22nd July 2009, 14:54
Foti ramane prima si dupa a 2 a subdiviziune. Sunt rezultate aici (click pe link si se deschide un fisier pdf)

http://www.tampereenvoimistelijat.fi/EYOF_results.html

anna.09
22nd July 2009, 15:36
Nu stiu dc ati remarcat insemnarile de la inceput, cele legate de elementele noi:

- Elisavet Tskaou (GRE): Bars. On HB - Clear pike circle bwd counter straddle-reverse over HB to hang (F)
- Nataliya Kononenko (UKR): Bars. Long swing fwd, counter straddle-reverse hecht over HB with 1/2 turn to hang in mix or mix-L grip (E)
- Violetta Malikova (RUS): Beam Mount Jump and swing with one leg 1/2 turn to cross sit - 90º approach to beam (A)
- Niolia Krejolak (POL): Floor. Salto bwd tucked with 1 1/2 twist (C)

Tkatchev-ul cu 180 al gimnastei din UKR:
http://www.youtube.com/watch?v=-ky23KYB8nM
sau la Nadia, in combinatie reusita dar f putin vizibil:
http://www.youtube.com/watch?v=Nh7PxBsEBP4&feature=related

miafangina
22nd July 2009, 15:40
Multumesc pentru poza,foarte draguti baietii.
Ce-mi plac mascotele!Hai,fetele!Succes!

LuisaGym
22nd July 2009, 15:49
@ Oana: am vazut insemnarile dar pentru mine e chineza :)

Cum ti se par noile elemente? Sunt spectaculoase, originale, dificile?

EDIT: a inceput a 3 a subdiviziune in care Rusia e favorita.

http://www.the-all-around.com/index.php?option=com_content&view=article&id=187:wag-eyof-qualifications-quick-hits&catid=36:news&Itemid=79

anna.09
22nd July 2009, 15:57
@ Oana: am vazut insemnarile dar pentru mine e chineza :)

Cum ti se par noile elemente? Sunt spectaculoase, originale, dificile?

:) Elementul gimnastei din Ucraina mi se pare spectaculos, nu prea imi dau seama ce vrea sa fie cel al gimnastei din Grecia si nici n-am gasit-o pe youtube dar dc are valoare F trebuie sa fie ceva deosebit; celelalte nu cred sa fie cine stie ce (cel putin cel al gimnastei din Polonia pare sa fie doar un salt inapoi grupat cu 540...nimic deosebit , dar i-au dat totusi C, exact cat valoreaza acelasi element in varianta intins)..
Sunt curioasa sa le vad totusi!

Acum am vazut: Komova 14.700 pt DTY...iar Malikova 14.800....au inceput in forta! iar a doua saritura au avut Omelianchik din 4.80.
Amelia va executa probabil varianta grupat a acestei sarituri, din 4.6

Tess_AN
22nd July 2009, 16:02
Malikova -14.800, Komova 14.700 la sarituri. Cele mai mari note din concurs pana acum. Sa vedem daca fiind in penultima subdiviziune va influenta evolutiile/notele rusoaicelor.

anna.09
22nd July 2009, 16:25
Au cam ratat la paralele (in jur de 12) doar Komova se tine tare, exercitiu reusit! 15.05 din 6.3......speechless!!!!

Tess_AN
22nd July 2009, 16:33
Au cam ratat la paralele (in jur de 12) doar Komova se tine tare, exercitiu reusit! 15.05 din 6.3......speechless!!!!
Wow! :shocked: Bravo ei! Nu stiam ca e asa tare la paralele. Am vazut-o doar la barna intr-un filmulet.

niagara64
22nd July 2009, 16:43
Wow! :shocked: Bravo ei! Nu stiam ca e asa tare la paralele. Am vazut-o doar la barna intr-un filmulet.


Vin tare rusi ...Motivati serios !

anna.09
22nd July 2009, 16:44
Situatia pare sa se repete la barna, primele 2 au cazut....

Edit: A picat si Komova...13.900..doar 5.9 se pare ca a uitat seria de sarituri artistice (-0.5)

Tess_AN
22nd July 2009, 17:03
Situatia pare sa se repete la barna, primele 2 au cazut....
Edit: A picat si Komova...13.900..doar 5.9 se pare ca a uitat seria de sarituri artistice (-0.5)
Presiunea concursului isi spune cuvantul. Ele sunt doar junioare. Le trebuie experienta de concurs. Sper ca fetele noastre sa reziste bine presiunii... cu toate ca nici ele nu-s calite in concursuri...

Off/on topic: ma duce gandul la ce va face Ana P la CM cand Ana spunea ca are nevoie de concursuri dar nu am auzit sa fi fost trimisa la vreun concurs.

mihafrancisc
22nd July 2009, 17:15
O gimnasta din Lituania 14.5 la paralele din 5.7.

ancaqwe
22nd July 2009, 17:18
Trebuie sa fi avut o executie foarte frumoasa, mai ales ca e Lituania
Wow Komova. Se anunta o mare candidata pentru 2012

shagya
22nd July 2009, 17:22
what format it is ? 3-3-2 ???

LuisaGym
22nd July 2009, 17:23
Rezultatele dupa a 3 a subdiviziune

1.RUS 113.150; 2.ITA; 3.SUI; 4.FRA; 5.UKR; 6.BEL; 7.SWE; 8.HUN; 9.SLO; 10.LTU; 11.POR; 12.FIN; 13.GRE; 14.AUT; 15.CZE; 16.ISL; 17.POL; 18.NOR; 19.IRL; 20.AT, 21.SRB; 22.

http://www.the-all-around.com/index.php?option=com_content&view=article&id=187:wag-eyof-qualifications-quick-hits&catid=36:news&Itemid=79


Hai Romania :cheer::cheer::cheer:

wow 14.700 Komova la sol

Tess_AN
22nd July 2009, 17:26
what format it is ? 3-3-2 ???
I think so. It looks like it is 3-3-2.
Bazat pe rezultatele intermediare, Rusia =113.150/2=56.58/gimnasta se pare ca in clasamentul pe echipe nu conteaza cea mai mica nota din cele 3.

shagya
22nd July 2009, 17:27
yes i have see :-)

mihafrancisc
22nd July 2009, 17:27
Hai Romania!!!!
Tare fetele!
Cred ca Komova are 58.35 = 14.7 / 15.05 / 13.9 / 14.7

shagya
22nd July 2009, 17:31
AA: 1.Komova; 2.Ferlito; 3.Svilpaite; 4.Malikova

Tess_AN
22nd July 2009, 17:33
Incep fetele noastre. Va tinem pumnii. Hai Amelia! Hai Raluca! Hai Diana! Fara ratare!
Azi nu conteaza clasamentul individual. Fara ratare si sunteti pe podium!
Inainte de ultima subdiviziune,
1 76 Komova Victoriya RUS 14.700 15.050 13.900 14.700 58.350
2 55 Foti Andrea ITA 13.700 14.200 14.450 13.600 55.950
3 61 Svilpaite Laura LTU 13.600 14.500 14.100 13.300 55.500
4 77 Malikova Violetta RUS 14.800 12.250 12.600 14.250 53.900
5 15 Croket Julie BEL 14.150 12.050 13.700 13.650 53.550
6 53 Gandolfi Chiara ITA 13.800 13.550 12.850 12.900 53.100
7 94 Fomenko Alina UKR 14.050 13.350 12.450 13.200 53.050
8 85 Diacci Jessica SUI 13.650 11.700 14.000 13.650 53.000
9 54 Ferlito Carlotta ITA 14.100 12.750 12.950 13.200 53.000

LuisaGym
22nd July 2009, 17:34
Rezultatele de la AA postate pe site-ul concursului o indica pe Foti pe 2. Komova pe 1, Foti 2 si Svilpaite pe 3. Svilpaite e din Lituania.

http://www.tampereenvoimistelijat.fi/EYOF_results.html

ancaqwe
22nd July 2009, 17:38
Cand incepe ultima subdiviziune?

shagya
22nd July 2009, 17:40
O gimnasta din Lituania 14.5 la paralele din 5.7.


here is the bars from Laura Svilplaite (Lithuania) at woga...she has very nice lines http://www.youtube.com/watch?v=exgnkozUUns&feature=related

Tess_AN
22nd July 2009, 17:44
Pentru ca e pauza si felete noastre nu au inceput inca, un pic de carcoteala:
Komova, daca a cazut la barna (-1) si pentru ca a uitat seria artistica (-0.5). Daca nu i-au afectat nota D, adunand 1.5 la punctajul final iese 58.350+1.5=59.850. Stiu ca se poate intampla orice in concurs si ca nu exista daca... dar asa ca discutie de pauza...
Edit:

here is the bars from Laura Svilplaite (Lithuania) at woga...she has very nice lines http://www.youtube.com/watch?v=exgnkozUUns&feature=related
Thank you, Shagya. Indeed, very nice lines. I wonder why Romanian do not participate to Woga, Gymnix and other competitions to get more experience?

shagya
22nd July 2009, 17:50
when starts the last sub. ?

anna.09
22nd July 2009, 17:51
Pentru ca e pauza si felete noastre nu au inceput inca, un pic de carcoteala:
Komova, daca a cazut la barna (-1) si pentru ca a uitat seria artistica (-0.5). Daca nu i-au afectat nota D, adunand 1.5 la punctajul final iese 58.350+1.5=59.850. Stiu ca se poate intampla orice in concurs si ca nu exista daca... dar asa ca discutie de pauza...


E f tare .....f tare!!!
In concurs fara ratare o invinge pe Amelia...si e mai mica cu 1 an....

LuisaGym
22nd July 2009, 17:56
Imi place sa vad ca se ridica Rusia. Au gimnastica frumoasa.

ancaqwe
22nd July 2009, 17:58
Si asa cu ratare o poate invinge pe Amelia. Dificultatea e diferenta... Dar o sa vedem in 2 ani cum face trecerea la senioare, desi in 2007 au avut succes - pentru prima oara in muuuultiiii ani
Cate junioare extraordinare din Rusia nu s-au pierdut...

monalexa
22nd July 2009, 17:59
Hai fetele!!!!!!!!!!!!!!!!!

Intr-adevar note mari la Komova...daca nu ar fii ratat la barna .... Sa speram ca Amelia va lucra fara ratare! Hai Raluca, Diana si Ama!!!!!!!!!!!

Tess_AN
22nd July 2009, 18:01
Am inteles ca Amelia are ceva elemente noi, DTY si parca mai era ceva... O sa vedem azi, maine si poimaine.

Apropo de azi, maine si poimaine, inca o discutie de pauza: Pe langa testul de stres de concurs mai e si testul de rezistenta, 3 zile pline pentru cine face individual compus si se califica la aparate... pot iesi intre 9 si 12 evolutii in 3 zile consecutive.
E posibil ca sa fie cineva in stare sa fac 12 exercitii fara ratare in 3 zile consecutive? (asta presupunand ca are 4 finale pe aparate.)

LuisaGym
22nd July 2009, 18:17
A inceput!!!

monalexa
22nd July 2009, 18:19
Hai Romania!!!!!!!!!!

Maxmold
22nd July 2009, 18:26
Hai Amelia, Ralu și Diana!!!!!!! /OLE/

Marty R.
22nd July 2009, 18:29
Oh Vika...What the hell went wrong on beam?...
Iar acum - hai Romania, hai Amelia, hai Raluca, hai Diana!

monalexa
22nd July 2009, 18:31
14.050 Raluca la sarituri - FTY

lalalilu
22nd July 2009, 18:33
Oh Vika...What the hell went wrong on beam?...
the beam is always a hell

LuisaGym
22nd July 2009, 18:33
Amelia 14.150 prima saritura. 14.950 a doua saritura!!!!

monalexa
22nd July 2009, 18:36
Amelia 14.150 prima saritura. 14.950 a doua saritura!!!!

A facut un FTY si un DTY????:o:

edit: Diana 13.150 - Yurchenko simplu

niagara64
22nd July 2009, 18:36
Rusi au inceput tot la sarituri .Se pare ca deocamdata am pierdut la punctaj ...Suntem sub ei.

Tess_AN
22nd July 2009, 18:37
Bravo Amelia! 14.950! Tine-o tot asa si chiar mai bine!

A facut un FTY si un DTY????:o:
Asa scrie Albert, daca are dreptate cred ca nu se popate califica in finala d ela sarituri... Sper sa nu fie penalizata ca a facut asa... Dar mai bine sper ca Albert sa fi gresit si sa aiba Amelia doua sarituri de finala!

lalalilu
22nd July 2009, 18:38
Amelia 14.150 prima saritura. 14.950 a doua saritura!!!!

wow !! hai amelia

niagara64
22nd July 2009, 18:39
Bravo Amelia! 14.950! Tine-o tot asa si chiar mai bine!

Nu stiu daca se puncteaza a doua saritura ptr echipa...cred caia conteaza ptr calificarea pe aparate.

shagya
22nd July 2009, 18:41
great score from amelia and Raluca

Tess_AN
22nd July 2009, 18:43
Nu stiu daca se puncteaza a doua saritura ptr echipa...cred caia conteaza ptr calificarea pe aparate.
Eu stiu ca se ia cea mai mare nota in punctaul echipei... Problema e sa nu fie penalizata ca a facut doua sarituri de acelasi tip. Sper sa fi gresit Albert pe TAA.

LuisaGym
22nd July 2009, 18:44
Cel mai mare scor al Rusiei a fost la sarituri 29.500. Au mai luat 27.800 la paralele, 26.900 la barna si 28.950 la sol. Fara ratari Romania ar putea in principiu recupera la barna sau la paralele.

niagara64
22nd July 2009, 18:46
Eu stiu ca se ia cea mai mare nota in punctaul echipei... Problema e sa nu fie penalizata ca a facut doua sarituri de acelasi tip. Sper sa fi gresit Albert pe TAA.

In cazul asta , daca intradevar au pus-o sa faca doua sarituri din aceeasi grupa ...am asa o idee ca au sacrificat o posibila finala a ei la sarituri pentru scorul echipei . Prima saritura nu a fost decat se asteptau ei si au fortat o nota mai mare ptr echipa in detrimentul calificarii?!

mihafrancisc
22nd July 2009, 18:48
Ouazzani Naoual face s sarituri Yurchenko 1 ½ (nice) 14.200 // FTY.
Nu sunt din aceiasi grupa?

Tess_AN
22nd July 2009, 18:51
In cazul asta , daca intradevar au pus-o sa faca doua sarituri din aceeasi grupa ...am asa o idee ca au sacrificat o posibila finala a ei la sarituri pentru scorul echipei . Prima saritura nu a fost decat se asteptau ei si au fortat o nota mai mare ptr echipa in detrimentul calificarii?!
Nu stim ce s-a intamplat. Amelia are 2 sarituri din grupe diferite si cu cred ca a pus-o nimeni sa faca saritura din aceeasi grupa - nu cred ca e permis si cred ca se penalizeaza. Eu sper ca Amelai nu a facut gresala asta, sper ca e gresala lui Albert... Pe de alta parte... nu stiu ce saritura putea face Amelia sa fie cotata cu 14.150... O sa vedem cand se pun rezultatele oficiale.

monalexa
22nd July 2009, 18:52
Eu cred ca a vrut sa incerce DTY-ul in concurs iar pentru a nu risca foarte mult a facut si FTY pentru orice eventualitate, sa aiba o alta nota maricica. Iar pt calificarea in finala la sarituri cred ca i se va calcula punctajul si din el i se vor scadea 2 puncte...

shagya
22nd July 2009, 18:54
here are vids....but the quali is very bad http://www.youtube.com/watch?v=tBb_SdOAfrg

monalexa
22nd July 2009, 18:56
Ratari la Diana (12.800 D5.4) si Raluca la paralele :(((

LuisaGym
22nd July 2009, 18:57
prost la paralele 12.800 Diana, Raluca a ratat.

niagara64
22nd July 2009, 18:58
Nu stim ce s-a intamplat. Amelia are 2 sarituri din grupe diferite si cu cred ca a pus-o nimeni sa faca saritura din aceeasi grupa - nu cred ca e permis si cred ca se penalizeaza. Eu sper ca Amelai nu a facut gresala asta, sper ca e gresala lui Albert... Pe de alta parte... nu stiu ce saritura putea face Amelia sa fie cotata cu 14.150... O sa vedem cand se pun rezultatele oficiale.

Dar daca se penaliza nu se vedea in nota deja ?!

Tess_AN
22nd July 2009, 18:58
here are vids....but the quali is very bad http://www.youtube.com/watch?v=tBb_SdOAfrg
Thank you! :kiss: I hope to get more... and better quality ;)

shagya
22nd July 2009, 18:59
yes i hope too

monalexa
22nd July 2009, 18:59
Dar daca se penaliza nu se vedea in nota deja ?!

nu. doar cand se face clasamentul se pune.

Tess_AN
22nd July 2009, 19:02
14.050 Amelia la paralele.

mihafrancisc
22nd July 2009, 19:02
Rusia e cu 2 puncte inaintea noastra.

LuisaGym
22nd July 2009, 19:02
Amelia 14.050

mihafrancisc
22nd July 2009, 19:04
Vad ca multe gimnaste fac 2 sarituri Yurchenko.

shagya
22nd July 2009, 19:04
rom is 1.3 points behind russia after two events

Tess_AN
22nd July 2009, 19:09
Vad ca multe gimnaste fac 2 sarituri Yurchenko.
Poate s-a schimbat regulamentul sau la junioare de da voie ca sa aiba finala si la sarituri ca altfel... ce ar face 2 concurente si 3 medalii? :P Presupun, habar nu am...

niagara64
22nd July 2009, 19:15
Poate s-a schimbat regulamentul sau la junioare de da voie ca sa aiba finala si la sarituri ca altfel... ce ar face 2 concurente si 3 medalii? :P Presupun, habar nu am...

Acum ii inteleg pe americani care au inceput sa faca campuri speciale ptr sarituri ...

Tess_AN
22nd July 2009, 19:21
Raluca a cazut la barna (13.250) intra nota Dianei 13.700. Amelia 14.550. Cum stam fata de rusi la echipe? Dupa socoteala mea sunt cu 0.1 inaintea noastra. Sa nu ne grabim. Mai e si solul.

shagya
22nd July 2009, 19:29
rom is in front 0.05 points over russia...omg

anna.09
22nd July 2009, 19:29
Am revenit si eu! Amelia 14.55 la barna...bine! dar nu-mi vine sa cred ce mult a luat pt DTY-ul criticat zilele trecute...cred ca fiind junioare le dau voie sa fac 2 sarituri diferite, nu neaparat din grupe diferite...dar cam putintel la paralele, nu?

mihafrancisc
22nd July 2009, 19:29
Raluca a cazut la barna (13.250) intra nota Dianei 13.700. Amelia 14.550. Cum stam fata de rusi la echipe?
Cred ca sunt inaintea noastra cu aproape un punct.(cu prima saritura a Ameliei 14.15)

Tess_AN
22nd July 2009, 19:33
Cred ca sunt inaintea noastra cu aproape un punct.(cu prima saritura a Ameliei 14.15)
Eu cred ca se considera cea mai buna saritura din doua. Da, de obicei gimnastele fac saritura mai grea, mai bine cotata prima dar nu e o regula. Si daca Shagya a calculat corect dupa doua aparate 1.3 rusii in fata noastra, acum, mai au 0.1. Sa vedem ce e cu solul...

niagara64
22nd July 2009, 19:37
Eu cred ca se considera cea mai buna saritura din doua. Da, de obicei gimnastele fac saritura mai grea, mai bine cotata prima dar nu e o regula. Si daca Shagya a calculat corect dupa doua aparate 1.3 rusii in fata noastra, acum, mai au 0.1. Sa vedem ce e cu solul...

Pai in cazul asta nu ar sari toate de doua ori ? Ca sa-si incerce norocul ptr o nota mai mare ?Ca doua sarituri diferite (chiar daca din aceeasi grupa) au toate ...

niagara64
22nd July 2009, 19:41
Cadere la sol la Diana...

Tess_AN
22nd July 2009, 19:41
Pai in cazul asta nu ar sari toate de doua ori ? Ca sa-si incerce norocul ptr o nota mai mare ?Ca doua sarituri diferite (chiar daca din aceeasi grupa) au toate ...
Am zis ca nu stiu exact. Aveti putintica rabdare pana la sfarsit si vedem. Oricum suntem pe podium si daca luam argint la echipe (nu prea avem cum sa pierdem argintul azi) iar maine Amelia ia aur eu sunt super multumita!

Tess_AN
22nd July 2009, 19:43
Cadere la sol la Diana...
Imi pare rau de Diana dar sper ca e multumita ca are si ea contributia ei cu nota de la barna! Si-a stapanit nervii exact cand era mai mare nevoie de nota ei! Bravo pentru asta!

anna.09
22nd July 2009, 19:46
Bine Raluca!
Tare Amelia!

niagara64
22nd July 2009, 19:46
Am zis ca nu stiu exact. Aveti putintica rabdare pana la sfarsit si vedem. Oricum suntem pe podium si daca luam argint la echipe (nu prea avem cum sa pierdem argintul azi) iar maine Amelia ia aur eu sunt super multumita!

A facut cineva mediile celorlalte echipe ?(in afara de Rusia )

Tess_AN
22nd July 2009, 19:48
A facut cineva mediile celorlalte echipe ?(in afara de Rusia )
S-a postat clasamentul intermediar aici. Diferenta e mare 113.xxx la 106.xxx Nici nu se pune problema, argintul azi il avem in buzunar. Intrebarea e daca pastram argintul sau il dam la rusi pe aur.

Edit: Mai era de luat in considerare Olanda si Marea Britanie in aceeasi subdiviziune cu noi, dar din ce am vazut notele era clar ca noi luam subdiviziunea noastra).

anna.09
22nd July 2009, 19:49
13.900 Raluca
Amelia se pare ca a fost bine...tot 13.900
Cred ca Komova e mult peste ea la aa, in ciuda ratarii....

Tess_AN
22nd July 2009, 19:50
Dupa calculul meu, Amalia ar avea nevoie de 15.100 sa egalam Rusia Ceea ce mi se pare f.f.f. greu. Mai face cineva calcule pe aici?

maria_alexandra
22nd July 2009, 19:50
tot 13.900 si Amelia ..

shagya
22nd July 2009, 19:51
no team gold for rom :-(

Tess_AN
22nd July 2009, 19:51
Avem argint. Amelia 13.900 ?!? de ce asa mica nota? Din 5.4...

Tess_AN
22nd July 2009, 19:52
no team gold for rom :-(
It will be AA gold tomorrow! :)

mihafrancisc
22nd July 2009, 19:52
Team standings:

1.russia 113.150

2.romania 111.250

3.the netherlands 110.600

anna.09
22nd July 2009, 19:52
Ne-au batut!!!!!!!

maria_alexandra
22nd July 2009, 19:53
s-a dezechilibrat la pirueta si a avut o aterizare joasa

niagara64
22nd July 2009, 19:53
avem 2 pc in urma rusiei ...

si nu putem da vina pe caderi ...de cazut au cazut si rusoicele .

anna.09
22nd July 2009, 19:55
avem 2 pc in urma rusiei ...

si nu putem da vina pe caderi ...de cazut au cazut si rusoicele .

da, chiar au cazut mai mult ca noi...sunt mai bune, asta e!

Komova s-a calificat prima....

shagya
22nd July 2009, 19:55
the first vault from racea count...also 14.150 why she did the DTY not in front ?

mihafrancisc
22nd July 2009, 19:56
Felicitari fetelor!!!!

anna.09
22nd July 2009, 19:58
Am vazut barna Viktoriei..a avut totusi serie de sarituri....

Tess_AN
22nd July 2009, 19:59
the first vault from racea count...also 14.150 why she did the DTY not in front ?
I have no idea.... I knew the higher score of 2 vaults counts, am I wrong?
And... can Amelia get the Vault EF with 2 vaults from the same groupe?
(nu e nevoie de traducere, am scris deja in limba romana inainte).

Edit:
Clasamentul oficial pe echipe: http://www.tampereenvoimistelijat.fi/EYOF/Results/EYOF2009-WAGJ-CI-CI-Team.pdf Nu inteleg ce s-a intamplat cu fetele noastre la sol...

shagya
22nd July 2009, 20:01
iŽm wrong too maddie from the aaf wrote
No. First vault counts towards team and AA total. Second vault only counts for EF qualifications.

Tess_AN
22nd July 2009, 20:02
Calificari AA: http://www.tampereenvoimistelijat.fi/EYOF/Results/EYOF2009-WAGJ-CI-All-Around.pdf
Se pare ca prima saritura conteaza la echipe si calificare pentru individual compus dupa cum se vede si din tabel.
1 76 Komova Victoriya RUS 14.700 15.050 13.900 14.700 58.350
2 74 Racea Elena Amelia ROU 14.150 14.050 14.550 13.900 56.650
3 55 Foti Andrea ITA 13.700 14.200 14.450 13.600 55.950
4 63 Ouazzani Chahdi Naoual NED 14.200 14.200 13.600 13.600 55.600
5 61 Svilpaite Laura LTU 13.600 14.500 14.100 13.300 55.500
6 36 Hibbert Nicole GBR 13.900 14.200 13.200 13.150 54.450
7 73 Haidu Raluca Oana ROU 14.050 12.950 13.250 13.900 54.150
8 77 Malikova Violetta RUS 14.800 12.250 12.600 14.250 53.900
9 15 Croket Julie BEL 14.150 12.050 13.700 13.650 53.550
10 65 van Gerner Celine NED 14.200 13.550 14.000 11.750 53.500

anna.09
22nd July 2009, 20:04
diferenta uriasa intre Komova si Amelia....din nou a contat nota mai mica de la sarituri...parca vad ca n-au inteles bine romanii regulamentul si nu se vor califica fetele nici in finala pe aparat....

anna.09
22nd July 2009, 20:08
Incurajator insa totalul Ralucai, ar fi fost a treia dc nu rata...

niagara64
22nd July 2009, 20:10
diferenta uriasa intre Komova si Amelia....din nou a contat nota mai mica de la sarituri...parca vad ca n-au inteles bine romanii regulamentul si nu se vor califica fetele nici in finala pe aparat....

Iar Komova cu cadere ...

Tess_AN
22nd July 2009, 20:12
Incurajator insa totalul Ralucai, ar fi fost a treia dc nu rata...
Oana, maine conteaza sa nu rateze. Ce frumos ar fi sa avem aur si bronz maine! Sa vedem ce si cum.
Maine Amelia trebuie sa faca DTY - nu are ce pierde.

Si da, de multe ori sariturile au avut cavantul hotarator in clasamentul final (ultimul exemplu Wieber la sCAm - nota de la sarituri a pus-o pe primul loc la AA si daca vreti va dau mai multe exemple din istoria gimnasticii romanesti). Ar fi timpul sa ne punem sariturile la punct daca vrem sa mai stralucim pe plan mondial.

anna.09
22nd July 2009, 20:13
Oana, maine conteaza sa nu rateze. Ce frumos ar fi sa avem aur si bronz maine! Sa vedem ce si cum.
Maine Amelia trebuie sa faca DTY - nu are ce pierde. Si da, de multe ori sariturile au avut cavantul hotarator in clasamentul final (ultimul exemplu Wieber la sCAm - nota de la sarituri a pus-o pe primul loc la AA si daca vreti va dau mai multe exemple din istoria gimnasticii romanesti. Ar fi timpul sa ne punem sariturile la punct daca vrem sa mai stralucim pe plan mondial.

:) Mai speri la aur? Eu nu prea mai indraznesc...e posibil, nu zic nu....dar destul de greu...

anna.09
22nd July 2009, 20:18
Cred ca s-a calificat Diana la barna....asa am senzatia

Tess_AN
22nd July 2009, 20:26
:) Mai speri la aur? Eu nu prea mai indraznesc...e posibil, nu zic nu....dar destul de greu...
Da. Amelia are exercitii mai bune decat a aratat azi. Si daca a bagat DTY ca a doua saritura inseamna ca azi nu a vrut sa riste... cel putin asa sper si imi place sa cred. La echipe era f. greu sa luam mai mult decat argint. Competitia e maraton avand concursurile in zile consecutive... Deci efortul trebuie dozat bine...

Amelia face usor barna de 15 si sol de mult mai mult de 13.9. Daca ii calculezi DTY-ul... Totul e sa nu rateze maine. Hai Amelia, poti mai mult!

Cred ca s-a calificat Diana la barna....asa am senzatia
Bravo! Ma bucur pentru ea! Sper sa aiba o evolutie buna in finala pe aparate. Si acolo putem lua doua medalii ;)

Tess_AN
22nd July 2009, 20:45
Poze: http://www.tampere.fi/2009/kuvat.html
Gimnastica are poze luni (Monday/Maanantai), ieri (Tuesday) si azi (Wednesday).

niagara64
22nd July 2009, 20:54
Da. Amelia are exercitii mai bune decat a aratat azi. Si daca a bagat DTY ca a doua saritura inseamna ca azi nu a vrut sa riste... cel putin asa sper si imi place sa cred. La echipe era f. greu sa luam mai mult decat argint. Competitia e maraton avand concursurile in zile consecutive... Deci efortul trebuie dozat bine...

Amelia face usor barna de 15 si sol de mult mai mult de 13.9. Daca ii calculezi DTY-ul... Totul e sa nu rateze maine. Hai Amelia, poti mai mult!

Bravo! Ma bucur pentru ea! Sper sa aiba o evolutie buna in finala pe aparate. Si acolo putem lua doua medalii ;)

Tess din pacate nu stim decat din note si din ce au relatat cei de pe site ...nu am fost la fata locului .
M-as bucura ptr moralul Ameliei (Nu ptr a lui Forminte admit :( , ptr ca nu cred ca are vre-un merit special in preg junioarelor dar isi va asuma rezultatul !)sa o bata pe rusoaica dar este buna rusoaica , rau de tot . Greu de invins ! Dar daca se mentine pe 2 e OK .

LuisaGym
22nd July 2009, 21:02
Romania are medalia de argint la echipe ceea ce e un rezultat foarte bun. FELICITARI!

ARTICOL in PROSPORT http://www.prosport.ro/alte-sporturi/gimnastica/argint-pentru-fete-la-fote-4680807

Tess_AN
22nd July 2009, 21:05
Cum intarzie rezultatele oficiale, calculele mele despre calificatele in finalele pe aparate spun asa:
Sol:- Racea si Haidu
Barna: Racea si... Trenca are nota a 8-a la egalitate cu Croket. Stiti cum se face departajarea?
Paralele: Racea si atat.
Sarituri - nu stiu cum considera sariturile din aceeasi grupa...

mikeyy
22nd July 2009, 21:08
Am revenit si eu acasa!
Multumesc Monei ca m-a tinut la curent cu rezultatele! :floricica:
Felicitari fetelor pentru medalia de argint!!!!! E un rezultat bun!
Din ce am citit aici...Komova s-a descurcat ft bine cu tot cu ratare...o gimnasta de viitor! Bravo ei! Decat China sau SUA...mai bine Romania si Rusia...concursurile sunt mai interesante cand se bat Ro si Rus.

Nu prea am inteles la sarituri, la Ama....dar sper ca la AA sa faca DTY...a luat o super nota! O felicit...mai ales ca e prima data cand o face!:ok:
La paralele Amelia a ratat? ca e cam micuta nota.
Imi pare rau de Raluca si Diana ca au ratat, sper sa nu le afecteze prea mult!

Abia astept individualul compus...se anunta o lupta interesanta...pacat ca nu e televizat concursul ca am fi avut ce vedea!

monalexa
22nd July 2009, 21:09
wow, amelia calificata prima la sarituri!!!!!!!!! http://www.tampereenvoimistelijat.fi/EYOF/Results/EYOF2009-WAGJ-CI-Vault.pdf Prima saritura din 5 sigur a fost FTY ? trenca e rezerva la barna
In rest Tess ai avut dreptate

Tess_AN
22nd July 2009, 21:13
Au aparut rezultatele oficiale: http://www.tampereenvoimistelijat.fi/EYOF_results.html

Prezente romanesti in finalele individuale feminin:
Individual compus: Racea si Haidu
Sarituri: Racea
Paralele: Racea
Barna: Racea
Sol: Racea si Haidu

Felicitari! Hai fetelor!

mikeyy
22nd July 2009, 21:15
Vault
Amelia Racea ROU 14.55
Victoriya Komova RUS 14.25
Violetta Malikova RUS 14.25
Naoual Ouazzani NED 14.1
Celine Van Gerner NED 14.05
Sara Catanzaro SUI 14.025
Julie Croket BEL 13.975
Teja Belak SLO 13.95

Bars
Victoriya Komova RUS 15.05
Laura Svalpaite LTU 14.5
Andrea Foti ITA 14.2
Naoual Ouazzani NED 14.2
Nicole Hibbert GBR 14.2
Amelia Racea ROU 14.05
Mira Boumejmajen FRA 13.65
Chiara Gandolfi ITA 13.55

Beam
Amelia Racea ROU 14.55
Andrea Foti ITA 14.45
Laura Svilpaite LTU 14.1
Jessica Diacci SUI 14
Celine Van Gerner NED 14
Victoriya Komova RUS 13.9
Desiree Baumert GER 13.75
Julie Croket BEL 13.7
Justine Crosato FRA 13.7

Floor
Victoriya Komova RUS 14.7
Violetta Malikova RUS 14.25
Raluca Haidu ROU 13.9
Amelia Racea ROU 13.9
Julie Croket BEL 13.65
Jessica Diacci SUI 13.65
Andrea Foti ITA 13.6
Naoual Ouazzani NED 13.6

anna.09
22nd July 2009, 21:19
Cum oare s-a facut departajarea la barna? Prima rezerva are exact aceleasi note cu ultima finalista ?!

monalexa
22nd July 2009, 21:21
Cred ca departajarea se face la fel cum s-a facut si la Beijing intre Liukin si Kexin. Parca cine are cele mai mari note la executie... ceva de genul asta...

De remarcat ca Amelia si Raluca au avut cele mai mari note la executie la sarituri. Ama 9.150 la ambele si Raluca 9.150 si 9.100.

Tess_AN
22nd July 2009, 21:24
Racea si Komova sunt singurele calificate in toate 5 finalele: individual compus, sarituri, paralele, barna si sol.

anna.09
22nd July 2009, 21:26
Amelia a pierdut cate ceva la notele de plcare insa: la barna doar 5.80 si nu 6.00; la paralele 5.4 in loc de 5.5 si chair si la sol parca avea 5.5, nu?....acum a avut 5.4.
Iar Raluca 5.7 la sol la doar 0.1 in spatele Victoriei...

anna.09
22nd July 2009, 21:26
Racea si Komova sunt singurele calificate in toate 5 finalele: individual compus, sarituri, paralele, barna si sol.

Inca mai poate Amelia sa-si castige cele 5 medalii de aur..:)

Tess_AN
22nd July 2009, 21:28
De remarcat ca Amelia si Raluca au avut cele mai mari note la executie la sarituri. Ama 9.150 la ambele si Raluca 9.150 si 9.100.
Imi pare rau ca nu s-a calificat si Ralu in finala la sarituri. Si apropo de notele la executie, nu imi place deloc nota Ameliei la sol. Inainte de a intreba cine a arbitrat la sol, as vrea sa vad filmuletul cu solul Amaliei ca sa vad daca chiar a gresit atat de mult....

Tess_AN
22nd July 2009, 21:31
Inca mai poate Amelia sa-si castige cele 5 medalii de aur..:)
Sa ia un aur maine si pentru poimaine mai negociem. :)

mikeyy
22nd July 2009, 21:35
Mie inca nu imi vine sa cred ce nota mare a luat Amelia la sarituri pt DTY...e extraordinar!
Insa nu prea sunt impacat cu notele de la sol...nu stiu ce s-a intamplat de au luat asa putin la executie.

Tess_AN
22nd July 2009, 21:36
PERFORMANTA! O romanca in 5 finale din 5 posibile! (am putea zice 6 din 6 posibile daca adaugam si concursul pe echipe)... Cand s-a mai intamplat asta? Cred ca de vreo 2-3 ori in istorie!

Tess_AN
22nd July 2009, 21:37
Mie inca nu imi vine sa cred ce nota mare a luat Amelia la sarituri pt DTY...e extraordinar!
Insa nu prea sunt impacat cu notele de la sol...nu stiu ce s-a intamplat de au luat asa putin la executie.
Cautam filmuletul sau cautam componenta brigazii de arbitraj? :evil:

mikeyy
22nd July 2009, 21:44
Filmuletele prima oara, Tess :)
Chiar imi doresc sa vad DTY-ul Ameliei!

Tess_AN
22nd July 2009, 21:49
Filmuletele prima oara, Tess :)
Chiar imi doresc sa vad DTY-ul Ameliei!
Am scris si eu in postul meu pre-penultim ca vreau sa vad filmuletele mai intai dar daca nu ma dumiresc din filmulete, vreau sa stiui si comisia de arbitraj atat la sarituri cat si la sol :P
Nu are importanta. Maine sa nu rateze Amelia, sa arate ce poate si sa asculta imnul! :yeah:

Tess_AN
22nd July 2009, 22:00
Cautand filmulete, am gasit filmuletele de la EYOF de acum 2 ani, aveti aici sariturile de aur de la EYOF 2007 (nu stiam dar asa zice in tiltul filmuletelor (gold medal):
http://www.youtube.com/watch?v=JB53JDk8_Gs saritura a 2-a
http://www.youtube.com/watch?v=VRK3DjT29cM prima saritura

Edit: Rezultatele din 2007 EYOF: http://www.gymnasticsresults.com/2007/eyof.html de la noi pe langa Cerasela a participat Gabi Dragoi si Aca.

Tracoromana
22nd July 2009, 22:01
bravo baietilor si fetelor pentru medaliile pe echipe! Hai Amelia!! Baietii nu sunt calificati la sarituri?? neobisnuit.

Tess_AN
22nd July 2009, 22:12
Baietii nu sunt calificati la sarituri?? neobisnuit.
Am remarcat si eu asta... sper sa fie doar un accident... Sau poate saritorii de medalii se fac la seniorat. Nu stiu.
Apropo (de fapt fara legatura)... mai stie cienva ceva de Vlad Cotuna? A trecut de la juniori la seniori anul acesta si nu am mai auzit nimic de el...

Edit: La ce ora incep concursurile maine?

AuriB
22nd July 2009, 22:24
Am revenit si eu!
Bravo baietilor!,bravo fetelor! Aveau nevoie de aceste medalii,si cred ca zilele urmatoare vor mai veni si altele.Dupa bronz si argint urmeaza aur.
Hai baietii,hai fetele!Abia astept si eu ceva filmulete,in special saritura Ameliei.

cata10
22nd July 2009, 22:41
Va multumesc tuturor celor care ati postat aici. M-ati tinut la curent cu toata desfasurarea concursului.
Felicitari fetelor pt medalia de argint si baietilor pt bronz. Asa cum zice Auri, dupa aceste 2 medalii sa vina aurul. Si ce frumos ar fi sa vina chiar maine. Abia astept urmatoarele zile de concurs

Cata_RB
22nd July 2009, 22:47
Na, ca iarasi vin eu cu (rare) franturi de aducere aminte ca sa ii raspund lui Tess :P
Despre Vlad Cotuna au fost niste vesti cu ceva vreme in urma, ori intr-un articol Prosport ori intr-un reportaj TVR. Cand Pascu zicea ca toti baietii au sansa lor si ca toti vor fi trimisi la concursuri, chiar si juniorul Vlad Cotuna, care va participa la niste etape din campionatul Italiei sau Germaniei...asa ceva, sper sa nu gresesc prea mult :D

In alta ordine de idei, am citit repejor si pe sarite vestile despre baieti ieri si despre fete azi, multumesc pentru vesti si felicitari lor! Cea mai buna veste cred ca e DTY-ul Ameliei. Sper sa fie bine si in finalele individuale, hai Romania! :ok:

Tess_AN
22nd July 2009, 22:58
Multumesc Cata.
La ce ora incep concursurile maine?
Programul de maine (de site-ul Marii Britanii):
Thursday 23 July
12:00-15:00 Boys individual competition final
17:00-19:30 Girls individual competition final
Friday 24 July
13:00-17:00 Girls and boys apparatus finals
Daca e ora pe meridianul 0, inseamna ca maine incepe la ora 14, ora Romaniei dar cred ca totusi ca e ora locala d ela Tampere, deci maine baietii incep la ora 13:00 si fetele la ora 18:00, ora noastra. Trebuie verificat totusi.

cineva_cineva
22nd July 2009, 23:25
Va multumesc tuturor pentru comentarii! Eu nu am timp sa intru pe net acum, decat cateva minute seara dar... ma informez datorita voua! Multumesc!Eu de maine pana luni nu voi avea deloc net, dar ii felicit pe ai nostri si le tin pumnii pe mai departe! Daca poate cineva sa isi faca mila si de mine si sa imi trimita maine seara si poimaine seara doua mesaje cu rezumatul zileii as fi tare recunoscatoare! Nr meu il are Mihai, Mona, Cris. Va multumesc tuturor! Si sper ca, cel putin la fete, sa avem maine si poimaine cat mai multe medalii, si, de ce nu, si eu visez la cele 5 medalii de aur ale Ameliei. Dar ii tin pumnii si Piticului nostru, si baietilor! Hai Amelia, hai Raluca, hai baietii. Diana... nu stiu, e in vreo finala? Multumesc frumos daca imi veti transmite si mie vestile bune la finalul concursurilor! Taaaaaaareeeeeeee pentru ai nostri! Faea ratari, aratati ce puteti!

Tess_AN
23rd July 2009, 01:47
Lisa van den Burg podium trainig EYOF 2009: http://www.youtube.com/watch?v=MFmqKCmzdUU

mihafrancisc
23rd July 2009, 07:22
Dificultatea de la calificari primele 8 AA:
VT UB BB FX total
Amelia 5.8 5.4 5.8 5.4 = 22.4
Komova 5.8 6.3 5.9 5.8 = 23.8 (cu ratearea la barna)
Malikova 5.8 5.5 5.6 5.6 = 22.5
Foti 5 5.6 5.7 5.1 = 21.4
Ouzzani 5.3 5.7 5.2 5.2 = 21.4
Raluca 5 5.4 5.6 5.7 = 21.7
Svilpate 5 5.7 5.4 4.9 = 21
Hilbert 5 5.7 4.9 5.1 = 20.7

Andraf
23rd July 2009, 07:23
Felicitari echipelor pentru primele medalii obtinute! Mult succes in continuare, va tinem pumnii! mult curaj si concentrare maxima!

anna.09
23rd July 2009, 09:39
Dificultatea de la calificari primele 8 AA:
VT UB BB FX total
Amelia 5.8 5.4 5.8 5.4 = 22.4
Komova 5.8 6.3 5.9 5.8 = 23.8 (cu ratearea la barna)
Malikova 5.8 5.5 5.6 5.6 = 22.5
Foti 5 5.6 5.7 5.1 = 21.4
Ouzzani 5.3 5.7 5.2 5.2 = 21.4
Raluca 5 5.4 5.6 5.7 = 21.7
Svilpate 5 5.7 5.4 4.9 = 21
Hilbert 5 5.7 4.9 5.1 = 20.7

Ratarea Victoriei nu cred ca conteaza pt ca se scade din nota de executie (nu cred ca i-au anulat elementul, din ce am vazut a aterizat pe barna) iar serie de sarituri a avut deci nu a pierdut 0.5. Bine, e posibil sa mai fi pierdut prin alte parti..ca si Amelia a mai pierdut cate ceva...oricum diferenta f mare..E cazul ca Amelia sa mai adauge cate ceva...

Ramonica
23rd July 2009, 09:40
La junioare este voie la sarituri sa se execute 2 sarituri diferite dar din aceeasi grupa, pt junioare regulamentul este putin usurat, de ex. ele pot avea final C la celelalte 3 aparate pt 0,50 p, de aceea Amelia a sarit 2 sarituri din aceeasi grupa

monalexa
23rd July 2009, 10:35
Mersi mult Ramona pentru explicatii. Ai idee de ce a executat prima saritura mai usoara si nu a facut prima data DTY-ul pentru un punctaj mai mare la AA? Doar pentru siguranta sau e altceva?

mihafrancisc
23rd July 2009, 12:20
A inceput AA masculin.
Andrei Munteanu Bara - 13.25
Adelin Kotrong sol - 13.95
Munteanu a ratat la sol - 13.6

alexa_andra
23rd July 2009, 13:34
La jumatatea concursului:
Andrei Muntean 12.600 la cal, a coborat pe 3
Adelin Kotrong 11.000 la inele, pe locul 18

ancaqwe
23rd July 2009, 13:53
Multumesc Alexa! Unde urmaresti rezultatele?

monalexa
23rd July 2009, 13:53
Adelin Kotrong VT – DTT 15.150
Andrei Munteanu Inele 12.050 (5.0)
Adelin Kotrong paralele 11.800

Vezi aici http://www.the-all-around.com/index.php?option=com_content&view=article&id=188:eyof-mag-aa-quick-hits&catid=36:news&Itemid=79
si aici http://www.tampereensisu.fi/@Bin/124558/Results+AA+final+after+rotation+4.pdf rez dupa 4 rotatii

alexa_andra
23rd July 2009, 14:09
Se pare ca Andrei a avut o saritura "beautiful" :D notata cu 15.600.
Si intr-adevar, acelea sunt cele 2 link-uri unde "urmaresc" concursul.
------
Dupa a cincea rotatie, Muntean pe 3 si Kotrong pe 11.
http://www.tampereensisu.fi/@Bin/124572/Results+AA+final+after+rotation+5.pdf
Hai baietii!!!

monalexa
23rd July 2009, 14:36
13.200 a avut in calificari Andrei la paralele
12.050 a avut rusul de pe doi la paralele
13.400 a avut armeanul de pe 4 la paralele
Andrei are sanse sa treaca pe 2 daca nu-l intrece armeanul :D

EDIT: a luat 13.550 (5.2) l-a intrecut pe rusul care era pe 2 - 12.950 (5.1); nu s-a afisat ce a facut Artur Davtyan , cel care era pe 4

Cameron Mackenzie era pe 6, avea sanse sa-l intreaca pe Andrei dar n-a facut-o :D 13.000 (4.1)
Nici Jim Zona care era pe 5 nu a reusit - 10.350 (5.1)

alexa_andra
23rd July 2009, 14:43
AVEM ARGINT!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
Bravo, Andrei!
Rezultate oficiale:
http://www.tampereensisu.fi/@Bin/124586/Results+All+Around+Final.pdf
Ne incadreaza mama Rusie :P
Felicitari si lui Adelin (sau Ladislau, cum am vazut ca e numit mai des).

monalexa
23rd July 2009, 14:45
Felicitari!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
Tot asteptam sa se afiseze nota lui Artur Davtyan, dar n-a aparut inca pe commentariile live.

niagara64
23rd July 2009, 14:52
Uite o surpriza placuta de la juniori .Felicitari antrenorilor care ii pregatesc. Sper sa vad interviuri cu ei nu cu altii ! Mi-ar place sa-i scoata in fata pe oamenii care cu adevarat lucreaza cu ei .

mihafrancisc
23rd July 2009, 14:53
Felicitari lui Andrei!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

Hai Amelia! Hai Raluca!
La ce ora incepe concursul femimin?

miafangina
23rd July 2009, 15:14
La echipe baieti=bronz,fete=argint
La individual baieti=argint,logic,fete=aur!:)

Felicitari,Andrei!:ok:

monalexa
23rd July 2009, 15:16
Imi plac calculele tale, Mia! Sa fie asa cum zici! Hai Raluca! Hai Amelia!

niagara64
23rd July 2009, 15:24
Greu de trecut de rusoaica .Doar daca se tavaleste pe toate aparatele . E buna rau !

cata10
23rd July 2009, 15:53
La ce ora incepe concursul femimin?

La 17 (atat ora Romaniei cat si a Finlandei pt ca suntem pe acelasi fus orar)

cata10
23rd July 2009, 15:57
Felicitari gimnastilor nostri pt concursul de astazi! E bine ca tinem aproape de Rusia si la masculin.

mihafrancisc
23rd July 2009, 15:58
La 17 (atat ora Romaniei cat si a Finlandei pt ca suntem pe acelasi fus orar)
Multumesc!

Tess_AN
23rd July 2009, 16:57
Felicitari Andrei! Bravo si la mai mare!

La echipe baieti=bronz,fete=argint
La individual baieti=argint,logic,fete=aur!:)
Felicitari,Andrei!:ok:
Asa sa fie Mia si maine aur si la baieti!
Le-am tinut pumnii baietilor, le tin si fetelor!
Hai Romania!

alexa_andra
23rd July 2009, 17:02
Ordinea intrarii in concurs:
http://www.tampereenvoimistelijat.fi/EYOF/WAG_All_Around_Finalists.pdf
Fetele noastre incep cu solul, Amelia a doua si Raluca a sasea.
Mult succes si sa fie precum spune Mia!:)
Hai Amelia!!!!! Hai Raluca!!!!! :floricica:
---
Si, bineinteles, rezultatele rapide:
http://www.the-all-around.com/index.php?option=com_content&view=article&id=189:eyof-wag-aa-quick-hits&catid=36:news&Itemid=79

Tess_AN
23rd July 2009, 17:14
Amelia nu trebuia sa inceapa la sarituri?

monalexa
23rd July 2009, 17:22
Amelia 13.950 la sol

anna.09
23rd July 2009, 17:22
Iar nota micuta la sol....

anna.09
23rd July 2009, 17:24
Komova doar 14.200 la paralele, aproape 1 pct in minus fata de ieri.....

Tess_AN
23rd July 2009, 17:25
Nu inteleg de ce asa mica nota Ameliei la sol. Tare as vrea sa vad filmuletele...

lalalilu
23rd July 2009, 17:27
nu inteleg de ce solul e unul din aparatele slabe ale ameliei. Mie mi se pare minunata. este gratioasa si cred ca e destul de puternica sa isi duca la capat salturile acrobatice. in orice caz, la europenele de anul trecut mi s-a parut cea mai buna.

Tess_AN
23rd July 2009, 17:28
Cat are Malikova la barna? Fara cadere intra in carti.

monalexa
23rd July 2009, 17:28
Raluca cred ca tot in jur de 13.900 ia .. :(

anna.09
23rd July 2009, 17:29
Cat are Malikova la barna? Fara cadere intra in carti.

A pus mana pe barna...nu cred ca intra...

12.55

Catalin_Nick
23rd July 2009, 17:30
Malikova la barna 12.55

alexa_andra
23rd July 2009, 17:30
Cat are Malikova la barna? Fara cadere intra in carti.

12.550 la barna
si 13.350 Raluca :(

anna.09
23rd July 2009, 17:31
Raluca doar 13.35..offfff

shagya
23rd July 2009, 17:31
why are the score from racea and haicu so low ??

Catalin_Nick
23rd July 2009, 17:33
Din ce zice Albert Raluca nu a intors complet 1080 (underrotated)

mihafrancisc
23rd July 2009, 17:35
Nu apare nota lui Foti la paralele. Cat o fi luat

Catalin_Nick
23rd July 2009, 17:35
Amelia deocamdata pe 2, la -0,25 de Komova

ancaqwe
23rd July 2009, 17:36
Inteleg ca nu a rotat, dar totusi are nota de plecare 5.6. A luat sub 8 la executie... Si ea e o gimnasta frumoasa
Lipsa de rotatie => scade nota de plecare, nu executia

alexa_andra
23rd July 2009, 17:36
Din ce zice Albert Raluca nu a intors complet 1080 (underrotated)

Si totusi, parca si in calificari a fost aceeasi chestie...plus o aterizare joasa.
A pierdut o zecime la dificultate fata de ieri, dar tot mi se pare prea mica nota!

Catalin_Nick
23rd July 2009, 17:41
Sa nu fie iar ca la Sandra... sa le dea doar 900 in loc de 1080. Raluca mai avea un 900 in exercitiu, Amelia nu...

alexa_andra
23rd July 2009, 17:42
14.500 Amelia la sarituri

anna.09
23rd July 2009, 17:43
Nu cred ca i-au anulat 1080...are nota de plecre prea mare doar 0.1 sub cea de ieri.
Amelia a sarit DTY!!!

niagara64
23rd July 2009, 17:43
Sa nu fie iar ca la Sandra... sa le dea doar 900 in loc de 1080. Raluca mai avea un 900 in exercitiu, Amelia nu...

ea are double pike la final ...Sandra avea final cu 1080.

ancaqwe
23rd July 2009, 17:44
Executia e problema, nu nota de plecare - cel putin din ce se vede in ticker

anna.09
23rd July 2009, 17:50
Ce nota de plecare la Vika la barna 6.1 dar doar 14.35..s-a apropiat un pic Amelia...

Catalin_Nick
23rd July 2009, 17:52
Amelia -Komova - -0,1 la jumatatea concursului.