PDA

View Full Version : Blat la nivel international



Cucu
1st September 2004, 18:43
articolul urmator e din gazeta sporturilor:
http://www.gazetasporturilor.ro/index.php?c=3&a=18804
Celebrul blat de la Euro 2004, Suedia-Danemarca 2-2, care a barat drumul Italiei spre "sferturi", revine īn atenţie după cinci săptămīni. Īnţelegerea dintre scandinavi a fost dată īn vileag de revista suedeză "Offside". Cotidianul "Expressen" a prezentat ieri cīteva dialoguri interesante din timpul şi dinaintea meciului de pe 22 iunie. Dovezi clare ale regiei din teren.

Discuţiile amicale au īnceput de la īncălzire. Suedezul Edman l-a abordat pe danezul Daniel Jensen: "Facem 2-2, nu?". "Evident", i-a răspuns fostul său coleg de la Heerenveen. "Atunci, marcaţi voi primii!", a continuat Edman, propunere aprobată zīmbitor de "adversar". Un alt episod a fost surprins īn repriza secundă. Danezii conduceau cu 2-1 cīnd Gravesen a avut un schimb de replici la centrul terenului cu Anders Andersson. Oarecum impacientat, suedezul i-a şoptit: "E rīndul nostru, voi trebuie doar să vă relaxaţi". Danezul a părut iniţial mirat, dar a izbucnit imediat īn rīs, acceptīnd retragerea: "Sigur că da. Atacaţi voi, fraierilor!

A fost şi unul care a strīmbat din nas. Intrat pe final, Allback a fost nemulţumit că, deşi nemarcat, nu primea nici o pasă. Colegii suedezi plimbau mingea ca să treacă timpul. Doar era 2-2. Fluierul final l-a găsit īn braţele portarului Sorensen, coautor la golul egalizator din minutul 89, care l-a aruncat īn aer. "Dă-mi drumul! Şi aşa e jenant ce se īntīmplă!", s-a răstit Allback. Probabil singurul care nu aflase de blat.

********************
parerea mea este ca amandoua federatii ar trebui nu numai sa fie penalizate puternic, dar sa fie eliminate de la orice competitie internationala pe urmatorii 5 ani.

uti2102
4th September 2004, 21:37
Nu sunt de acord. Cele doua echipe shi-au urmarit interesul. Orcine altcineva ar fi facut la fel.

MATRIX98
26th September 2004, 20:57
zau?? Cucu, mie nu mi s-a parut blat. Sunt nelamurit intr-o privinta... jucatorii aveau microfoane cu ei, de s-a auzit ce si-au soptit?Cika: "dovezi clare". Ce penibili. Blat adevarat a fost facut acum vro 5-6 ani in champions league intre bayern leverkusen si as monaco daca nu am insel... in orice caz, o echipa franceza. Cand tot la 2-2 (atat le trebuia sa se califice) si inka 15 min de joc, s-au pus in cur pe teren, si doar 2-3 fotbalisti pasau mingea de la unu la altu. N-au fost penalizati. A fost chiar comica faza... stiu ca atunci a iesit juventus din cauza asta, si arbitru la meci era Collina, care incepuse si el sa rada cu lacrimi.

gianni
27th November 2004, 12:20
Banii vorbesc !!!