PDA

View Full Version : Conflict Moldovan - galerie



Vulturul
31st August 2004, 15:38
„Vulturii” au fost mai mult decât contrariaţi de jocul sub aşteptări al echipei FC Argeş din prima repriză, aşa că în primul sfert de oră s-a auzit, mai întâi răzleţ, apoi din ce în ce mai apăsat, nelipsitul refren „Demisia, demisia”, adresat antrenorului Argeşului, Ion Moldovan. După ieşirea de la conferinţa de presă, Ion Moldovan a vrut să urce în autocar, pentru a părăsi Iaşiul. Chiar atunci au făcut greşeala să vină spre el doi dintre liderii galeriei. Văzându-i, Comisarul s-a întors furios şi i-a admonestat cu voce tare: „Cui îi cereţi măi nesimţiţilor voi demisia? Nu vă e ruşine...” .Conflictul a fost stins de cei din jur. Cu siguranta Moldovan va avea un tratament ostil din partea publicului pitestean in meciul cu Steaua. Iata si cateva poze de la Iasi:

http://www.fcarges.com/iasi_fca_2004_6.html
http://www.fcarges.com/iasi_fca_2004_1.html
http://www.fcarges.com/iasi_fca_2004_2.html

Tudose
31st August 2004, 19:54
Pana acum "Vulturii Violeti" nu au fost prea vehementi la adresa lui Moldovan, acum s-a schimbat situatia... Din cate am auzit, cauza principala a fost prestatia slaba a lui Petroesc, abia venit la echipa si introdus mai mult fortat de "Comisar".
Auzisem ca era vorba sa existe niste intalniri intre antrenor si galerie, cred ca ar fi mult mai potrivite pentru a mai detensiona situatia. Altfel, nu e bine nici pentru Moldovan (care nu ar trebui sa intre in astfel de altercatii cu suporterii), nici pentru galerie (care parcurge uneori distante apreciabile pentru deplasari).

vladi
1st September 2004, 16:32
Sincer, inclin sa ii iau apararea lui Moldovan. Despre galeria Argesului.....nu vreau sa ma cert cu nimeni pe aici:-)

ultravioletcanada
1st September 2004, 17:18
pai atunci nu mai comenta...
incearca sa faci un drum pina la iasi, acolo sa vezi o repriza in care echipa ta e penibila, si apoi sa il auzi si pe mOLDOVAN ca te face "nesimtit", si apoi spune cum te simti.
nu e prima oara cind mOLDOVAN ataca suporterii. mai bine s-ar ataca pe el cind echipa nu joaca nimic... :mda:

lucas1977
1st September 2004, 17:31
Nu stiu daca Moldovan sau orice alt 'oficial' al clubului are dreptul sa faca suporterii nesimtiti. "Oamenii de fotbal" traiesc din banii suporterilor (direct sau indirect). Daca nu ar fi suporteri, meserashi ca Moldovan nu ar mai avea ocazia sa-si dovedeasca talentul (indoielnic, dupa mine) la acest sport.
Si sa stea linistit, ca mai sunt o groaza de argeseni care nici macar la televizor nu pot sa urmearsca mai mult de 15 minute din meciurile echipei pe care o conduce.

Baicu e pt. noi / Tanase Butelie II !

Vulturul
1st September 2004, 20:40
pai atunci nu mai comenta...
incearca sa faci un drum pina la iasi, acolo sa vezi o repriza in care echipa ta e penibila, si apoi sa il auzi si pe mOLDOVAN ca te face "nesimtit", si apoi spune cum te simti.
nu e prima oara cind mOLDOVAN ataca suporterii. mai bine s-ar ataca pe el cind echipa nu joaca nimic... :mda:


ai perfecta dreptate mane e penibil sa mergi atata drum si sa vezi niste fotbalisti care nu vor sa joace....trebuia sa facem ceva....nu vi se pare normal!!!

Sinn Fein
2nd September 2004, 13:33
Nu stiu daca Moldovan sau orice alt 'oficial' al clubului are dreptul sa faca suporterii nesimtiti. "Oamenii de fotbal" traiesc din banii suporterilor (direct sau indirect). Daca nu ar fi suporteri, meserashi ca Moldovan nu ar mai avea ocazia sa-si dovedeasca talentul (indoielnic, dupa mine) la acest sport.

nu e asa, stai tu linistit...nici ei nu traiesc din banii suporterilor. ce bani? ca nu plateste nimeni intrarea la stadion si cei care o fac dau 20-30,000 lei...cum adica traieste clubul din banii suporterilor? inclin sa-i dau dreptate lui vladi...nu galeria decide ramanerea sau plecarea unui antrenor, ci conducerea clubului care oricum nu trebuie sa actioneze sub presiune. ce fac, ma duc si io sa tzip ca il dau jos pe Moldovan si il vreau pe Lippi? Daca echipa nu joaca, e treaba conducerii sa ia decizii, nu a galeriei. Si faptul ca s-a mers pana la iasi sa vedeti echipa jucand prost, asta a fost alegerea. un suporter adevarat sta langa echipa si cand joaca prost, nu merge in deplasare numai cand joaca bine. Ca exemplu, SSC Napoli (am fost pe stadion), unde vin 50-60000 oameni sa vada o echipa cum merge din prost in mai prost, si care acum e pe punctul de a intra in faliment. NIMENI nu a strigat demisia antrenorului. Moldovan face echipa, Moldovan o antreneaza, Moldovan raspunde de rezultate, dar nu in fata galeriei ci a conducerii.

vladi
2nd September 2004, 13:35
ultravioletcanada, cit costa intrarea la meci pe stadionul de la Iasi ?

vladi
2nd September 2004, 13:37
Moldovan i-a facut pe cei de acolo nesimtiti.....dar suporterii au cintat psalmi in timpul meciului ?

Vulturul
2nd September 2004, 13:59
Moldovan i-a facut pe cei de acolo nesimtiti.....dar suporterii au cintat psalmi in timpul meciului ?

ne-a facut nesimtiti pt faptu ca am cerut demisia...se pare ca Moldovan are impresia ca i se permite orice la acest club...ei bine nu e chiar asa...va avea viata grea la pitesti daca va mai continua cu acest fel de comportament!!!

Vulturul
2nd September 2004, 14:02
nu e asa, stai tu linistit...nici ei nu traiesc din banii suporterilor. ce bani? ca nu plateste nimeni intrarea la stadion si cei care o fac dau 20-30,000 lei...cum adica traieste clubul din banii suporterilor? inclin sa-i dau dreptate lui vladi...nu galeria decide ramanerea sau plecarea unui antrenor, ci conducerea clubului care oricum nu trebuie sa actioneze sub presiune. ce fac, ma duc si io sa tzip ca il dau jos pe Moldovan si il vreau pe Lippi? Daca echipa nu joaca, e treaba conducerii sa ia decizii, nu a galeriei. Si faptul ca s-a mers pana la iasi sa vedeti echipa jucand prost, asta a fost alegerea. un suporter adevarat sta langa echipa si cand joaca prost, nu merge in deplasare numai cand joaca bine. Ca exemplu, SSC Napoli (am fost pe stadion), unde vin 50-60000 oameni sa vada o echipa cum merge din prost in mai prost, si care acum e pe punctul de a intra in faliment. NIMENI nu a strigat demisia antrenorului. Moldovan face echipa, Moldovan o antreneaza, Moldovan raspunde de rezultate, dar nu in fata galeriei ci a conducerii.

nu ai dreptate mah...cel putin io asa consider pai si conducerea cui trebuie sa dea socoteala????si pana la urma noi dc mai merem la stadion???daca parerea noastra nu conteaza???

Sinn Fein
2nd September 2004, 14:02
ne-a facut nesimtiti pt faptu ca am cerut demisia...

pai voi decideti mai cine pleaca si cine vine? sau cine isi da demisia? iesiti in strada si cereti demisia lui Nastase ca tara e de *****, e corect? CONDUCEREA clubului poate hotari asta, nu suporterii. Eu sunt din Pitesti si tin cu Argesul dar actiunile galeriei (care e cum e) au lasat mult de dorit.

Sinn Fein
2nd September 2004, 14:04
nu ai dreptate mah...cel putin io asa consider pai si conducerea cui trebuie sa dea socoteala????si pana la urma noi dc mai merem la stadion???daca parerea noastra nu conteaza???

Conducerea nu da socoteala in fata nimanui, poate doar a actionarilor (daca ar fi o organizare de acest tip), dar altfel nimanui. Vrei sa tzii cu echipa? foarte bine, nu vrei, asta e frate...Conducerea intr-un club cu oragnizare ca a Argesului nu raspunde decat in fata ei.

vladi
2nd September 2004, 15:30
Daca eu miine ma declar suporterul firmei Mercedes pot sa cer demisia celor din conducere ? Daca ma enerveaza spoileru' de la ultimul model pot sa strig "Demisia" ?:-))

sa nu uitam de unde vine termenul de "suporter"....este cel putin aiurea ca inaintea unui meci atat de important cum este cel cu oile din Ghencea galeria sa fie mai preocupata de contestarea lui Moldovan decit de meciul cu stelistii. Daca vreti cu adevarat sa ii faceti "atmosfera" lui Moldovan la meci mai bine scandati pro-Steaua! Si pentru a ne face o impresie despre nivelul galeriei din Pitesti va propun sa urmarim cam ce coreorgafie or sa aiba la meciul cu Steaua.

.....si pentru ca tot m-am apucat sa zic sa va mai pun o intrebare: Ce are de-a face fenomenul ultra cu deplasarile platite de club ?

ultravioletcanada
3rd September 2004, 04:35
pai atunci explica-mi bre tu, care e fenomenul ultras in Ro. citi suporteri isi platesc deplasarile (costuri reale, nu sponsorizate). eu pot sa-ti spun ca am facut prima deplasare cu galeria in 1985 (aia din 1979 pe dinamo nu se pune, ca eram prea mic, si m-a dus tata), la un meci in regie. am plecat vreo 15 insi din pitesti cu trenul, ne-am mai intilnit cu vreo 5-6 in gara de nord si pe stadion au mai venit vreo 50 de studenti...
asa ca las-o balta. vremurile alea au trecut, suporteri fara sprijinul clubului nu exista. dar la noi se vrea ca suporterul sa fie un fel de lautar. clubul da banu, si suporterul cinta. nu iti place cum cinta, fa-i toba guler
cit despre pretul biletului la iasi, nu vad rostul intrebarii

vladi
3rd September 2004, 13:01
destul de multi au inceput sa isi plateasca deplasarile. nu stiu cit de mult cunosti tu chestiile astea, nu vreau sa par arogant, dar banuiesc ca esti in canada. La Pitesti nici nu cred ca se poate vorbi inca de o galeria in adevaratul sens al cuvintului. Eu prin galerie inteleg ceva mai mult decit 50 de oameni care striga "Hai baietii!":-) Adevarul este ca sintem departe de Dinamo, Steaua, Rapid, Craiova sau... hai sa bagam si Timisoara aici.

Parerea mea, vorba unuia care cica ne reprezinta prin Senat!

Daca meciul cu Steaua imi va demonstra ca am gresit, voi veni aici si promit ca mai voi da cu capul de toti peretii! :headbang: :headbang: :headbang:

Vulturul
3rd September 2004, 15:41
mah vad ca tot tii parte clubului si nu inteleg de ce faci asta... sa stii ca au fost si la Pitesti deplasari (in general cele de la Bucuresti) unde Ultras Viola si-a platit singura transportul. In ceea ce priveste meciul cu Steaua nu te astepta la prea multe din partea galeriei!!!

vladi
5th September 2004, 17:42
nu iau apararea clubului..pot sa am si eu o parere fara sa fiu partizanul uneia dintre parti.

Pai daca nu la meciul cu Steaua atunci cind sa ma astept la ceva deosebit ?;-) :drak: :drak:

dlgicu
5th September 2004, 18:31
Cred ca scandarile "Demisia" nu isi aveau locul la un meci in deplasare, in etapa a V-a, mai ales ca in acest moment eu nu prea vad nici o alternativa la Moldovan pe care clubul ar putea-o urmari.
Daca echipa juca prost si era dominata, atunci se putea scanda "Jucati fotbal!" sau "Rusine sa va fie!" sau putea fi apostrofat Moldovan pentru modul cum joaca; "Demisia" mi se pare insa prea mult in conditiile date, si cei care au mers pana la Iasi ca sa ajunga sa ceara demisia lui Moldovan intr-adevar au facut deplasarea degeaba si mai bine stateau acasa.

Vulturul
5th September 2004, 18:59
Pai daca nu la meciul cu Steaua atunci cind sa ma astept la ceva deosebit ?;-) :drak: :drak:

au fost unele discutii de realizare a unei coregrafii...insa ne-am lovit de refuzul celor care conduc asociatia...motivul pt care nu se va realiza nimic special...banii!!! :headbang: