PDA

View Full Version : Finală în familie



Orochimaru
3rd July 2009, 20:49
Finala în familie

Dacă semifinalele de la Wimbledon puteau fi vazute ca un “război rece”, ca o luptă între ruși și americani finala poate fi vazută ca o afacere de familie. Este pentru a patra oară când surorile Williams își dispută o finală și e a cincea confruntare directă între ele la Wimbledon. Nu de puține ori s-a speculat faptul că cele două jucatoare s-ar putea conforma unei înțelegeri de comun acord stabilită de tatăl celor două înainte de meci, în ce privința câștigătoarei partidei. Acuma eu ma întreb cum o să stabilească cine caștigă finala? Dau cu banu sau o zic pe aia cu “Ini, mini, miny, moe ...”. Sau poate stabilesc că dacă Serena a câștigat deja de două ori în fața lui Venus ar fi acum rândul lui Venus să câștige în fața Serenei ca să fie chit. La interviu Serena declara că are senzația că nu are nimic de pierdut. Este clar că nu are nimic de pierdut pentru că trofeul nu poate să ajungă altundeva decât în posesia familiei Williams. Sunt sigur că dacă Venus va câștiga trofeul o va lăsa și pe Serena să îl admire, așadar Serena nu are nimic de pierdut.

Dacă e să analizăm jocul celor două, trebuie să admit că jocul lui Venus din semifinale nu a spus prea multe pentru că nu am văzut-o jucând contra unei adversare în semifinală. Am avut impresia că juca singură, poate cu reclamele. Safina nu i-a pus probleme aproape deloc. Despre Serena pot să spun că a avut probleme serioase. Adversara ei din semifinale, Elena Dementieva, a fost o jucătoare superbă. A fost superbă nu doar datorită alurii ei de fotomodel dar și prin loviturile incredibile pe care a arătat că este capabilă să le pună în valoare. Din păcate însa Dementieva este o jucătoare care are obiceiul să ne fiarbă la foc mic. Ea vine mai mereu cu una caldă alta rece. Dementieva este o jucătoare care poate caștiga două game-uri consecutive la zero pentru ca imediat după aceea să piardă alte două game-uri consecutive cu o seninătate incredibilă. În partida din semfinale contra Serenei Williams a reușit multe lovituri incredibile pentru ca atunci cand a avut șanse uriașe de break, să le rateze cu seninătate. Acest lucru a fost mult mai evident în setul al doilea în care de cateva ori Serena era batută iar Dementieva, având și tot terenul în față, alegea să trimită în out spre disperarea fanilor. E blonda, ce să-i faci, draga de ea. Dementieva se comporta de multe ori ca o bicicletă care are lanțul prea larg și mai scapă cateodată în gol. Nu puține au fost momentele în care se putea citi disperare pe chipul Serenei și privea în spre cer fără speranță parcă cerând ajutor divinității pentru ca nu avea ce sa faca in fața unei Dementieve extraordinare.

Pe de altă parte și Serena a avut o problema despre care a vorbit și ea la sfârșitul partidei. Ea spunea că forehandul ei a fost în vacanță și asta s-a văzut în jocul ei. Serena spunea că forehandul ei e în vacanță în Hawai și că o să-l sune. Nu știu dacă forehand-ul ei se va întoarce din vacanță dar cred că în finală Venus e favorită așa cum recunoștea de altfel și Serena. Dacă Venus se va gandi să-i lase un set și surorii ei, s-ar putea ca Serena să-i facă o surpriză. Cred că va fi un meci frumos.

JJ
3rd July 2009, 22:38
Vezi ca e a opta finala de GS intre cele doua, nu doar a patra. Si Serena are 5-2 pana acum. Iar surorile joaca maine si finala de dublu.

Orochimaru
3rd July 2009, 22:52
Vezi ca e a opta finala de GS intre cele doua, nu doar a patra. Si Serena are 5-2 pana acum. Iar surorile joaca maine si finala de dublu.

La Wimbledon e a patra.

Ma refeream doar la Wimbledon. Nu mai pot edita. Nu am scris de GS. trebuia sa scriu de Wimbledon. Am crezut ca se subintelege din faptu ca fac referire la Wimbledon atunci cand zic ca e a cincea confruntare la Wimbledon era in aceeasi fraza.

despre dublu am gasit multe chesti interesante da am fost de parere ca lumea nu e asa interesata de dublu.

Greseala mea. trebuia sa specific mai exact.

Merci pt atentionare.

JJ
3rd July 2009, 23:13
Si ce zici, se cearta in finala la simplu asa incat s-o piarda pe cea de dublu? :D

Orochimaru
3rd July 2009, 23:31
Si ce zici, se cearta in finala la simplu asa incat s-o piarda pe cea de dublu? :D

La dublu au meci greu. Stosur ma impresioneaza cum arata. Are un corp, numa muschi si fibra. Absolut fantastic arata femeia aia.

La dublu nu-mi place Venus ca uneori are obiceiu sa dea dupa adversare si o face cu rautate. Am vazut asta in multe meciuri de dublu.

Despre conflict intre ele nu cred ca o sa fie. De obicei jucatoarele de dublu se inteleg foarte bine. Am vazut si la Makarova/Kleybanova. Anul acesta la FES in Maroc cele doua au avut meci direct la simplu si a castigat MAkarova dar asta nu le-a afectat jocul la dublu. La dublu au castigat turneul din cate imi aduc aminte. Atunci am fost un pic curios ce vor face cele doua. de obicei cuplurile vechi de dublu sunt bine sudate si in ce priveste relatia de prietenie.

In ce le priveste pe surorile Williams am vazut-o pe Serena foarte resemnata in ce priveste finala la simplu. Cel putin din interviuri asa mi-a facut impresia. Si a afisat o atitudine din care reiesea ca e gata sa piarda finala. Era un pic de resemnare si in privire si in voce. Poate au stabilit deja cine va castiga.

Si Venus si Serena s-au laudat una pe alta dar Serena se referea mai mult la resemnare daca va pierde. In plus faza in care spunea ca nu are la ea forehand-ul ei pe care il va suna in Hawai etc.

Eu nu cred ca se vor certa surorile. Exista o legatura intre ele care nu cred ca se va rupe datorita unei finale. Au jucat multe finale impreuna si cred ca stiu cu ce se manaca o situatie din asta. Au experienta.