PDA

View Full Version : De ce nu voteaza romanii ?



Leo
3rd July 2009, 12:26
Daca in primele legislaturi de dupa Revolutie alegatorii au votat nu neaparat in sensul de a promova un anumit curent politic sau o anumita viziune de guvernare ci pt ai sanctiona pe politicieni, astazi le este dificil sa mai sanctioneze intrucat nu mai exista varianta pe care sa nu o fi incercat si care sa nu ii fi dezamagit deja .

Doctor_Satan
3rd July 2009, 13:06
Eu am fost la toate votarile. Asta ca sa-i pot injura pe toti *******ii de la guvernare fara sa mi se spuna "n-ai votat, taci".
Cel mai plauzibil motiv pentru care oamenii nu merg la vot este ca nu au de unde alege. Toti sunt la fel.

Vladek
3rd July 2009, 18:35
Subscriu. Sentimentul general e ca nu are absolut nici o importanta pe cine votezi. Odata ajunsi la putere, indiferent de initialele partidului, politicienii se ocupa de un singur lucru : sa facem bani, noi si cu prietenii, repede, repede, ca nu se stie cand mai apucam.

Cu orice risc o zic : trebuie sa impuscam din jigodiile astea. Orice alta idee e apa de ploaie in fata nesimtirii parvenitului de Dambovita, Arges, Dunare, etc, etc. Nu au absolut nici un fel de constiinta, sentiment al datoriei, obligatii, samd. "SA FACEM BANI SA NE LUAM MASINI SI VILE !!!". Asta-i singurul gand din cap.

Romeo
6th July 2009, 09:12
Subscriu. Sentimentul general e ca nu are absolut nici o importanta pe cine votezi. Odata ajunsi la putere, indiferent de initialele partidului, politicienii se ocupa de un singur lucru : sa facem bani, noi si cu prietenii, repede, repede, ca nu se stie cand mai apucam.

Cu orice risc o zic : trebuie sa impuscam din jigodiile astea. Orice alta idee e apa de ploaie in fata nesimtirii parvenitului de Dambovita, Arges, Dunare, etc, etc. Nu au absolut nici un fel de constiinta, sentiment al datoriei, obligatii, samd. "SA FACEM BANI SA NE LUAM MASINI SI VILE !!!". Asta-i singurul gand din cap.

de acord cu primul tau paragraf. In cea ce priveste al doilea, odata pacaliti alegatorii cum se pot ei prezenta in fata celor care nu au fost niciodata alesi dar au jeepuri, vile, etc (ganditi-va la averea lui Copos, ca sa nu mai vorbesc de Vantu). Cred ca noi asteptam de la alesii (lor) ceea ce nu ni se va da niciodata, pentru ca odata ajunsi acolo e imposibil sa multumesti majoritatea. Parerea foarte proasta pe care o avem fata de politicieni se datoreaza presei, altfel noi n-aqm fi aflat de Tamara sau Mihaileanu. Este un santaj intre trusturile de presa si politichieni in care noi suntem pe ultimul loc. Cum ei ruleaza BANUL, noi ce solutii avem ? Sa-i injuram in permanenta nu rezolva nimic. Alta clasa politica nu avem, i-am incercat pe toti si niciunul nu-i mai breaz, din UE nu vine nimeni sa-i dea la o parte pe toti (si nici nu ar avea vreo sansa).

Bancaru
6th July 2009, 11:37
Nu cred cqa o sa ajungen vreodata sa spunem, dupa 2 ani de mandat, bai, suntem multumiti de astia, ce treaba buna fac. Asa ceva nu se va intampla aici. Noi avem conflictul si nemultumirea in sange. Noi nu votam ca ne place ce au facut, votam ca nu ne place de ceilalti.

Vladek
6th July 2009, 12:13
Bancarule, daca tu imi dai un singur nume de politican care sa fi avut o functie si sa poti afirma despre el macar "a incercat sa faca macar putin bine si sa tina furatul la minim" eu fac album de poze cu ala si le lipesc pe fiecare stalp din Bucuresti.

In rest, apa de ploaie. Vorbesc serios, ne trebuie o Al-Qaeda cetateneasca, un grup care sa se intalneasca pe forum, sa hotarasca - "Il omoram pe X, da-l in .... a depasit orice limita". Si o saptamana mai incolo - BANG !! X a decedat. Le-as da 5% din salariu in fiecare luna.

Doctor_Satan
6th July 2009, 12:40
^Unul care a incercat sa faca ceva si era pe calea cea buna a fost Nicolaescu (Ministrul Sanatatii, nu regizorul). Problema a fost ca au venit alegerile si a trebuit pus altul.

@Bancaru
Gresesti intr-o privinta: noi nu avem conflictul in sange. Daca ar fi asa, am face ca francezii: o lupta de strada la 2 zile. Si cam asa ar si merita porcii astia sa fim, sa-i mai scuturam un pic, sa le tremure izmenele ca daca intram peste ei le dam foc.

Eu as propune sa-i executam pe toti, fara nici o exceptie si sa refacem de la 0 clasa politica. Porcii astia deja s-au umflat prea tare si prea bine stau ei si huzuresc!

miril
6th July 2009, 13:02
Bancaru a vrut sa spuna, cred eu, ca-l avem pe Gica Contra in sange. Si pe Tatucu, vreau sa precizez. Cam paradoxal, nu? De aceea ne merge cum...ne merge.

useroarecare
6th July 2009, 14:11
Nu știu de ce nu votați voi, dar motivul meu principal, care culmea nu e trecut în poll, e incompetența.

După 20 de ani de trecere de la un regim la altul, rezultatele sunt așa :

educație : nicio universitate în top 500,

Transporturi : 200 de km de pseudoautostradă, care leagă Bucureștiul de un câmp. Niciun aeroport construit sau recondiționat. CFR-ul e în epoca de piatră a trenurilor, viteza medie în România a scăzut cu 20 de kmh după 89 din cauza degradării linilor, iar flota a dispărut în totalitate.

Sănătate : președintele și fostul premier s-au operat în alte state pentru niște nimicuri. Motivul ar fi că nu există niciun spital în România demn de secolul 21 și nici nu cred că s-a construit vreunul după 1989.

Agricultură: irigațiile lipsesc cu desăvârșire după ce au fost distruse cele create pe vremea comunismului. Planificare ioc, hazard maxim.

Sport : în momentul de față nu exită nicio arenă de 4 stele pentru fotbal, stadion de atletism nu avem și nici nu cred că vom mai avea. Nu există o sală decentă pentru meciurile de Cupa Davis (România se milogește în fiecare de ITF pentru a primi încă o dispensă) sau pentru naționala de handbal. Nu mai e cazul să adaug situația sporturilor mai puțin practicate în România ca înot, polo, volei și ce infrastructură (nu) există acolo.
Iar rezultatele acestor lipsuri încep să se vadă la olimpiade unde am avut parte de cele mai slabe performanțe din ultimii 56 de ani.

Concluzie : băieții ăștia ușor trecuți de 50 de ani care au tot fost deputați, senatori, miniștri, premieri, președinți nu au construit absolut nimic la nivel central, nu mai vorbesc de nivelul local unde 30% din România n-are canalizare. Și atunci care mai e rostul de a vota ?

Bancaru
6th July 2009, 15:04
Am vrut sa zic ca suntem conflictuali din gura. Si nu cred ca ma poate contrazice cineva.
Vladek, probabil ca la nivel local exista politicieni de genul asta. Dar atat. Din cei care sa faca parte din guvern sau parlament nu ma pot pronunta. Este posibil sa fii plin de intentii bune dar sa te scuipe sistemul. Si atunci nu iesi in evidenta. Un asemenea om nu se remarca in cateva luni ca risca sa fie perceput drept guraliv. De fapt astia cred ca nici nu trambiteaza.

Urmuz
6th July 2009, 16:00
In sfarsit, sunt pe aceeasi lungime... cu Bancaru: romanii alcatuiesc o natie de guralivi, lenesi si smecherasi. Cat despre politicieni, nu doresc sa mai folosesc vreun adjectiv, deoarece mi-e sila.

rtl
6th July 2009, 17:14
De ce nu voteaza? Pentru ca i-ar vota pe aceiasi. Romanului ii place sa se invarta in loc.

Uitati-va si la TV. Credeam ca am scapat de unii terminati de la TV (Sociu si Palade sunt primii care-mi vin in minte) cand ce sa vezi - they are back on business.

delaoltenia
6th July 2009, 18:25
de ce nu voteaza romanii?....de scarba,o mare scarba fata de scarbele care ne conduc tara.
..imi cer scuze,n-am gasit cuvinte mai potrivite. :( :(

Utilizator
6th July 2009, 19:15
de ce nu voteaza romanii?....de scarba,o mare scarba fata de scarbele care ne conduc tara.

Daca mi se face scarba de un tip care traieste in jeg atunci ma abtin sa mai trec pe la el, rup legaturile si-mi vad de drumul meu fara sa ma mai gandesc la respectivul.

Daca mi se face scarba pentru ca cei din jurul meu ma obliga sa traiesc in jeg atunci nu pot proceda in acelasi mod. Ori plec in zone mai curate, ori incerc sa schimb ceva daca aleg sa raman.

A nu merge la vot este egal cu a-ti fi scarba ca traiesti in mizerie dar a nu reactiona in niciun fel la asta.
Si in afara de mers la vot cred ca ar trebui sa fim mai implicati in actiunile ce ne privesc si chiar sa mai actionam si din proprie initiativa.

Si cam are dreptate bancaru: obisnuim sa vorbim mult, sa despicam firu'n patru, dar cand e vorba sa actionam ne-apuca lehamitea.

Bancaru
6th July 2009, 19:42
"Si-i zise-ncet: Înca de mic
Te cunosteam pe tine,
Si guraliv si de nimic,
Te-ai potrivi cu mine..."



Acum e mai clar?

delaoltenia
6th July 2009, 20:01
Daca mi se face scarba de un tip care traieste in jeg atunci ma abtin sa mai trec pe la el, rup legaturile si-mi vad de drumul meu fara sa ma mai gandesc la respectivul.

Daca mi se face scarba pentru ca cei din jurul meu ma obliga sa traiesc in jeg atunci nu pot proceda in acelasi mod. Ori plec in zone mai curate, ori incerc sa schimb ceva daca aleg sa raman.

A nu merge la vot este egal cu a-ti fi scarba ca traiesti in mizerie dar a nu reactiona in niciun fel la asta.
Si in afara de mers la vot cred ca ar trebui sa fim mai implicati in actiunile ce ne privesc si chiar sa mai actionam si din proprie initiativa.

Si cam are dreptate bancaru: obisnuim sa vorbim mult, sa despicam firu'n patru, dar cand e vorba sa actionam ne-apuca lehamitea.

Avem amandoi o varsta care ne permite sa spunem ca am vazut si am trecut prin multe.Nu te contrazic,chiar ai dreptate,dar in acelasi timp iti spun ca ramai doar cu dreptatea.

Utilizator
6th July 2009, 20:03
din pacate raman cu dreptatea doar din motivele spuse de Bancaru si Urmuz.
poate sa ne bazaie musca verde oricat de mult, daca ne-a intrat in cap ca nu se poate altfel noi ne adaptam la situatie si in curand descoperim chiar si delicii nebanuite. Fereasca Sfantul sa facem ceva sa schimbam. In cel mai bun caz ne jelim soarta vitrega si ne rugam la Cel de Sus sa ne dea o minune si sa ne fericeasca pe noi cei saraci cu duhul. :)

delaoltenia
6th July 2009, 20:10
Suntem un popor de pomanagii,poate ca ne meritam soarta.

Utilizator
6th July 2009, 20:18
daca spunem asa, chiar ne-o meritam.
ideea e sa incercam macar sa ne 'croim o alta soarta'.

nu e extrem de greu, e chestie de vointa si de a incepe sa actionam, inclusiv mergand la vot.

delaoltenia
6th July 2009, 20:28
Poti convinge 65% din po****tia cu drept de vot sa mearga la urne?
Esti sigur ca si astia 65% nu pot fi mani****ti?

Romeo
6th July 2009, 20:37
Poti convinge 65% din po****tia cu drept de vot sa mearga la urne?
Esti sigur ca si astia 65% nu pot fi mani****ti?

mani****re a existat intotdeauna, dar ce rost are sa se prezinte oamenii a vot ? Au ramas 4 partide si vor fi 10 candidadti la Cotrocei din care au sanse doi. Merita sa-l votam pe unul sau pe celalalt ? Eu zic ca nu, Base nu a facut nimic pe prostanac nu-l votez, iar ca sa ma aflu in treaba, mai bine nu.

Utilizator
7th July 2009, 00:09
daca nu te prezinti la vot nu-i obligi nici macar la efortul de a mani**** serios.
e ca si cum ai da cheile de la apartament hotului si i-ai mai si ura sa-l stapaneasca sanatos.

faptul ca au ramas doar partidele astea putine, faptul ca avem o clasa politica mai slaba decat in anii '90 e rezultatul indiferentei noastre si a neprezentarii la vot.
Absolut toate partidele mari sunt cu mult mai slabe decat erau cu 10 ani in urma, au cu mult mai putini front-meni si mai putin valorosi decat erau inainte.
Asta pentru ca electoratul a acceptat imaginea discutabila a politicanului populist, a gagicilor si a tupeistilor.

Romeo
7th July 2009, 11:02
daca nu te prezinti la vot nu-i obligi nici macar la efortul de a mani**** serios.
e ca si cum ai da cheile de la apartament hotului si i-ai mai si ura sa-l stapaneasca sanatos.

faptul ca au ramas doar partidele astea putine, faptul ca avem o clasa politica mai slaba decat in anii '90 e rezultatul indiferentei noastre si a neprezentarii la vot.
Absolut toate partidele mari sunt cu mult mai slabe decat erau cu 10 ani in urma, au cu mult mai putini front-meni si mai putin valorosi decat erau inainte.
Asta pentru ca electoratul a acceptat imaginea discutabila a politicanului populist, a gagicilor si a tupeistilor.

cum totul costa in lumea asta, si mani****rea costa. Deci cu cat mai putini, cu atat vor trebui sa cheltuiasca mai putin, ca tot pe spinarea noastra vor pune minciunile debitate.
Nu stiu de ce sustii votarea, odata ce toti sunt la fel: hoti in goana dupa binele lor. Bulgaria vad ca are partide nou infiintate, noi nici atat. De altfel, daca partidul nu este puternic nu are sanse sa faca ceva si apoi intervin acuzele permanente la adresa puterii, vezi (incercarea) de aruncarea pe spinarea PNL a tot ce este nasol acum. Base a inteles in 2007 ca este bine sa iasa PDL de la guvernare si sa revina acum pentru 1 sau 4 ani (depinde de el acum). PSD a intrat din 1992 in ciclul alba-neagra. Peste cele 3 partide practic nu poate trece nimeni, nu cred ca este un om atat de puternic in Rom care nu a iesit in fata pana atunci si sa poata mani**** mai bine decat a fact-o Base in 2004. Subiectele posibile sunt si ele perimate.
Si atunci de ce sa mergem la vot ? Sa aratam ca noi acceptam actualii nesimtiti ? Sa inghitim tot acest circ TV ? Poti vota cu oricine, vei spune, dar la Cotro va ajunge ori T ori M, deci nu ai solutie. Oricine altul din cei 10 posibili nu are nicio sansa.
Votarea nu e o solutie. Atunci cand cei care sunt la putere li se poate spune: carati-va, lumea nu va vrea, nu va mai platim impozite, furati-va intre voi, iar guvernul va fi impus, poate se va face ceva. Alta solutie ar fi dictatura, dar este 99,99 % imposibila in conditiile de azi si nici nu ai oamenii care sa conduca tara dupa aceea.

Utilizator
7th July 2009, 12:02
Si Romania are partide nou infiintate, dar nu au nicio sansa sa ajunga la putere chiar daca ar avea numai membri corecti si capabili. Trebuie sa mearga cineva sa-i voteze, iar dupa cum discutaram pe aici la vot merg doar cei ce voteaza cu partidele mari (unii din constiinta, altii pentru ca sunt mani****ti si atrasi de acestia).

Si de asta sustin ca trebuie mers la vot si belit ochii la cui dam votul.
Pe listele electorale nu sunt doar trei partide, sunt cu mult mai multe.
Sa nu uitam ca PDul a crescut de cand cu alianta DA si de cand e nea Traian presedinte, inainte vreme era ceva mai slab decat PNL acum.
Au ajuns sa fie primul partid pentru ca multi dintre cei ce merg la vot il aleg pe cel de la putere.
Nu mai stiu cine povestea ca in '96, intreband o batranica daca ar vota cu Constantinescu, aceasta i-a raspuns: 'o sa votam mama si cu Constantinescu, dar cand o fi si el presedinte ca domnul Iliescu'.
Cam asa e cu votul multora dintre cei ce merg mereu la alegeri: voteaza puterea pentru ca i-a mituit si i-a mintit frumos...le-a dat pensia mai mare, a fost nu stiu ce lider in satul lor si a dat mana cu ei etc.
Alta categorie de votanti sunt cei ce au primit un rashpil si-un mic sau chiar bani sa voteze directat.
Foarte putini voteaza bine argumentat.
Aia care zic ca-s scarbiti si nu merg la vot nu fac altceva decat sa-i lase pe mani****ti sa le dicteze soarta.
A merge la vot inseamna a strica aceste jocuri si chiar daca toate partidele sunt pline de neispraviti, o prezenta masiva la vot i-ar obliga la mai multa corectitudine si la mai putina mani****re ieftina care astfel ar deveni mai putin productiva (procentul 'cumparatilor' ar fi mai putin important precum in prezent).

Din punctul meu de vedere lucrurile sunt foarte limpezi si e clar ca prezenta scazuta la vot are ca rezultat o putere mai putin responsabila in fata electoratului si mai cu tupeu, pentru ca stie ca votul poate fi determinat in mare masura de mani****re si mai putin de analiza alegatorilor.

Gata, am argumentat suficient de ce consider necesar sa mergi la vot.
Pentru mine e evident avantajul participarii la alegeri si e clar ca am mai multe de pierdut daca nu ma prezint.
Daca merg la vot pierd juma' de ora din viata in cel mai rau caz. Riscul e minim, dar avantajele s-ar putea sa fie destul de mari. Pentru mine merita efortul.

Doctor_Satan
7th July 2009, 12:33
Nu prea ai dreptate, Utilizator!
Crezi ca restul de aproximativ 35% daca ar merge la vot ar alege pe altii decat cei care-i mint sau ii manipuleaza ma bine? Eu zic ca nu.
Si mai ziceai de corectitudine. Sa fim seriosi! Dar hai sa zicem, prin absurd, ca ar fi corecte. Chiar crezi ca s-ar comporta diferit dupa ce ajung la putere?
Stii care-i partea cea mai trista? Ca romanul nu se va schimba niciodata: romanul de rand nu va pune niciodata mana pe sapa si sa mearga la Cotroceni sa le dea in cap, iar romanul de la conducere nu va inceta niciodata sa bage in buzunar pana-i plesneste. Niciodata nu va ajunge la conducerea tarii un om corect si care sa nu uite promisiunile facute in campanie.

Utilizator
7th July 2009, 12:46
Eu cred ca am dreptate, diferenta e ca tu astepti schimbari imediate si radicale, iar eu consider o evolutie in pasi, fireasca, spre mai bine.
E singura sansa logica de a evolua si de a iesi din fundatura in care suntem acum.
Daca puterea nu are reactie din partea poporului, inclusiv prin vot, atunci pierde haturile si abuzurile devin din ce in ce mai mari si mai dispretuitoare fata de noi ceilalti.
Stiu ca e greu sa mai ai rabdare, dar din pacate minuni nu se intampla in viata reala.

Doctor_Satan
7th July 2009, 13:01
Daca tu consideri ca o sleahta de corupti, care-si pun odraslele si prietenii in functii importante, se vor schimba vreodata, inseamna ca tu astepti minuni.
Gandeste-te ca generatiile care vor urma la guvernare vor fi cele crescute in coruptie, o sa fie experte in furat si inselat.
Si eu nu speram intr-o minune, sa ne schimbat dintr-o data. Eu doar constatam faptul ca nu mai putem face nimic.
Si prin prezenta la vot ce demonstram? Ca am inghitit minciunile celui care a iesit invingator, nicidecum nu le vom trezi lor constiinta.
Eu as propune sa avem pe biletele de vot si optiunea "toti candidatii sunt incompetenti, corupti, hoti etc.", dar asa ceva e imposibil.

Utilizator
7th July 2009, 13:17
eu vorbeam de reglaj si nu de schimbarea caracterului cuiva.
o putere fara reglaj o ia razna si asta se intampla cu orice alt sistem.
Hoti si corupti sunt peste tot si e de asteptat ca acei ce fac politica sa fie persoane care au facut multe compromisuri si sunt sustinute de anumite 'grupuri de interese'.

Daca insa renuntam a mai ne sustine parerile, si inclusiv a mai merge la vot, vom crea un dezechilibru in favoarea celor de la putere care 'vor indrazni' din ce in ce mai mult si mai fara rusine.
Daca analizezi atent treaba asta cu odraslele si rudele s-a multiplicat exponential in ultimii ani, si asta pentru ca acei ce au ajuns la putere au beneficiat de prea multa clementa neconditionata.
Altfel EBA nu iesea europarlamentar daca mergeam peste 50% la vot; ea a fost aleasa aproape exclusiv datorita organizarii logistice a PDL care ar fi fost inutila in caz de participare normala a electoratului. Sunt si alte exemple care confirma ca participarea la vot a cetatenilor normali ar fi anulat alegerea unora discutabili.
Odata aleasa EBA si odata dovedit succesul acestei moristi de partid e clar ca treaba asta va perpetua de acum incolo si aceste armate de partid vor decide soarta noastra. Cred ca nimeni nu doreste ca la conducerea Romaniei sa ajunga castigatorii bataliei intre ostirile de mercenari de partid. Cred ca nimeni nu doreste ca partidele mari sa monopolizeze scena politica si puterea. Participarea redusa la vot conduce catre acest final in opinia mea.

Doctor_Satan
7th July 2009, 14:02
Din nou as vrea sa te contrazic la cateva chestii.
EBA ar fi iesit si asta datorita manevrei de a fi candidat independent. Stai linistit, din aia 50% care au lipsit, tot o votau cativa.
Si eu aici nu pricep ce vrei tu sa zici. Daca oamenii merg in procentaj apropiat de 100% la vot, asta cu ce le schimba mentalitatea celor de sus? Ii face mai rusinosi cand vor sa aplice vreo manevra? Tot aceiasi cretini ahtiati dupa bani si putere vor fi.
Tu chiar crezi in schimbare, dar eu consider ca ce-i mai rau nu a trcut, ci abia urmeaza. Vor veni altii mai rai si mai nesimtiti.

Utilizator
7th July 2009, 14:54
ma contrazici fara argumente.
EBA a fost strict creatia organizarii de vot a PDL. Nu mai e demult un secret si nici macar ei nu au ascus asta.
Au vazut sondajele, au inteles ca nu va fi mai mult de 30% prezenta la vot si punand mana pe pix au constatat cu placere ca 10 voturi pentru ea de fiecare circumscriptie o face invingatoare.
Prezenta la vot a fost de vreo 27%, deci EBA a intrat ultralejer in PE.
Daca prezenta la vot era dubla, EBA nu mai avea suficiente voturi pentru a merge in PE, chiar daca se mai gaseau 2-3 basmuci care sa o aleaga.
Si UDMR avea un mandat mai putin.
Foarte probabil si PRM avea cel putin un mandat mai putin.

Cam asta e rezultatul imediat al neparticiparii la vot.

Doctor_Satan
7th July 2009, 15:12
Pai sa vedem.
EBA nu primea voturi, UDMR nu. Atunci cine ramanea sa primeasca voturi? Vadim si Becali? E cam greu de crezut ca 70% din po****tia tarii ar fi votat exclusiv cu PNL-ul.
In ceea ce-i priveste pe bozgori, nu ai ce sa le faci. Ei sunt uniti, au un singur candidat si toti merg la vot sa-l aleaga pe ala.
Am colegi unguri la servici care cand ii intrebam cu cine voteaza, imi raspundeau de parca ar fi fost de la sine inteles "cu ai nostri".
Oricum, nici tu nu ai argumente cand sustii ca daca oamenii ar veni in numar mai mare la voturi ar putea fi schimbat ceva. Castigatorii ar fi aceiasi si in aceeasi masura ar uita promisiunile facute.

Utilizator
7th July 2009, 16:01
probabil ca voturile erau directate spre cele trei partide mari, dar e destul de greu de spus cine ar fi primit mai multe.
sa nu uitam ca mai erau si taranistii si inca un partid pe listele electorale (plus ceva independenti).

Nu stiu ce-ar fi fost, ceea ce e sigur insa e ca fata presedintelui nu intra in PE si ca UDMR obtinea un procent corespunzator po****tiei maghiare de la noi (si nu mai mult). EBA si UDMR au fost singurii cu electorat previzibil si au fost marii beneficiari ai prezentei scazute la vot.
Asta e schimbarea certa ce s-ar fi petrecut si cred ca e destul de edificator pentru influenta participarii reduse la vot.

Bumbescu
9th July 2009, 01:27
Lipseste din poll varianta "de-ai dracu'"...

delaparis
9th July 2009, 01:45
inconstienti probabil ... asta lipseste din poll

Doctor_Satan
9th July 2009, 12:35
Nu-i din inconstienta, pariziene.
Omul de rand percepe situatia in felul urmator: "Daca ma duc si votez, oricine ar castiga, tot un hot si un mincinos va fi. Asa ca de ce sa ma mai obosesc?".
De ce sa mai mergi, cand stii deja deznodamantul?
Intr-un fel, nici nu-i poti condamna. Ar fi de condamnat aia care dupa prima tura in care ne-a fost tovarasul Iliescu presedinte, tampitii l-au votat si a doua oara.

Bancaru
9th July 2009, 14:41
Problema e ca nu numai omul de rand percepe asa, sau depinde ce inseamna om de rand. Iar realitatea nu ne-a contrazis pana acum. Iata ca mai sunt cateva luni pana la alegerile prezidentiale si noi ne aflam si in plina criza si in miezul unui scandal de frauda pe banii statului, produsa cu nonsalanta, indiferenta si durere in cur. Ce legatura e intre asta si alegerile prezidentiale? Pai, sau deci, ca sa fim academici, Basescu si-a asumat acest guvern. Cand faci asta inseamna ca ti-i asumi si pe nesimtitii care il formeaza. Ca sa nu mai zic de statutul de primadona pe care il are Rizdii in fata marinarului. Are Basescu si defectul asta, se bazeaza foarte mult pe femei, nu se fereste sa arate asta, dar cam toate sunt vaci - Boagiu, Rizdii, Ebă si Udrea. Ultima inca nu a fost infundata pentru ca e prea unsa cu de toate ... peste tot. E alunecoasa. Nu va excitati ca eu am spus ca de la ea o sa i se traga lui Basescu. Bine, si in categoria fufe poate intra si Boc.
Lumea se satura. Si uite asa iar revine PSD-ul.

angel_with_tail
9th July 2009, 15:09
Romanii nu voteaza pt ca nu se duc la vot:D... Si mai bine fac. Ce sa votezi in mizeria asta de tara? Pe cine? Oricum, pe oricine ai alege, ar fi o alegere proasta!!!

Eu as merge sa fac vot nul. Parerea mea conteaza dar ea e : NU SUNTETI NICIUNUL BUN DE NIMIC!;)

Doctor_Satan
9th July 2009, 15:40
Problema e ca nu numai omul de rand percepe asa, sau depinde ce inseamna om de rand. Iar realitatea nu ne-a contrazis pana acum. Iata ca mai sunt cateva luni pana la alegerile prezidentiale si noi ne aflam si in plina criza si in miezul unui scandal de frauda pe banii statului, produsa cu nonsalanta, indiferenta si durere in cur. Ce legatura e intre asta si alegerile prezidentiale? Pai, sau deci, ca sa fim academici, Basescu si-a asumat acest guvern. Cand faci asta inseamna ca ti-i asumi si pe nesimtitii care il formeaza. Ca sa nu mai zic de statutul de primadona pe care il are Rizdii in fata marinarului. Are Basescu si defectul asta, se bazeaza foarte mult pe femei, nu se fereste sa arate asta, dar cam toate sunt vaci - Boagiu, Rizdii, Ebă si Udrea. Ultima inca nu a fost infundata pentru ca e prea unsa cu de toate ... peste tot. E alunecoasa. Nu va excitati ca eu am spus ca de la ea o sa i se traga lui Basescu. Bine, si in categoria fufe poate intra si Boc.
Lumea se satura. Si uite asa iar revine PSD-ul.

"Om de rand" eu ii consider pe oamenii astia, ca mine, care stau toata ziua la lucru la patron, care platesc taxele ca prostii ca nu cumva sa prejudicieze statul (ca de, pe noi astia care nu dormim pe saci de bani ne infunda inainte sa apucam sa deschidem gura), cand vin acasa dau drumul la tembelizor si vad zi de zi aceleasi mizerii, curve si cocalari, mincinosi si hoti, toti pozand in oameni de incredere si neprihaniti.
Iar dupa o zi istovitoare la munca, ii asculti pe magarii astia care candideaza, toti recitand aceleasi texte standard ("votati-ma pe mine ca va maresc pensiile", "eu maresc salariul minim" etc.) si realizezi ca nu ai pe cine alege.
Sa-l votez pe favoritul care reiese din sondaje, asta ca sa fiu cu castigatorii si sa ma bucur la mici cu reprezentanti de-ai lor, sau il votez pe ala care n-are nici o sansa si astfel sa pot spune: "eu pe castigator nu l-am votat, deci pot sa-l injur"?
Avand doar aceste 2 optiuni, omul de rand, omul simplu care toata viata cumpara totul pe creditul cu dobanzi porcesc de mari, ce poate sa voteze? Normal ca-si baga picioarele in toata votarea lor (si la faza asta as vrea sa fiu miriapod, sa-mi pot baga cate un picior in fiecare candidat) si sta acasa.
As vrea sa-mi spuna Utilizator (ca el sustine ideea ca trebuie sa mergem la vot) eu cu cine votez? Arata-mi un candidat care sa incerce macar sa-si respecte promisiunile electorale si eu pe ala il votez. Dar nu vei gasi pe niciunul care sa corespunda descrierii pentru ca nu exista asa ceva in clasa politica.
Ar trebui sa se faca un thread cu o intrebare mult mai grea: "eu ce motiv am sa merg la vot?".


@Angel with tail
Te inseli! Ei nu dau 2 bani pe parerea ta. Poate votul ala al tau nul il numara in favoarea aluia care a platit comisia respectiva.

Utilizator
9th July 2009, 15:52
As vrea sa-mi spuna Utilizator (ca el sustine ideea ca trebuie sa mergem la vot) eu cu cine votez? Arata-mi un candidat care sa incerce macar sa-si respecte promisiunile electorale si eu pe ala il votez. Dar nu vei gasi pe niciunul care sa corespunda descrierii pentru ca nu exista asa ceva in clasa politica.
Ar trebui sa se faca un thread cu o intrebare mult mai grea: "eu ce motiv am sa merg la vot?".

Am mai spus ce poti sa faci si repet:
1. votezi candidatul preferat
2. votul nul e considerat vot de blam in contextul votului uninominal. nu ai preferinte, mergi si da vot nul in semn de protest.
3. nu ai incredere in votul nul, anuleaza votul dand mai multe stampile pe buletin. Vei arata ca existi dar nu esti de acord.

Daca nu mergi la vot esti considerat masa amorfa si neparticiparea ta este considerata drept acceptare.
Mai mult, mergand la vot anulezi miscarile de partid precum s-a intamplat in cazul EBA si scazi in matca normala procentele mari ale unor partide bloc gen UDMR.
ex: 9% din 27% se poate duce spre 4,5% din 54%.

In plus poti vota nuante, nu toti hotii sunt la fel.
Poti vota pentru o tara condusa de un presidnte puternic sau pentru un presedinte in matca constitutionala actuala.
Poti vota impotriva celor ce sunt la putere si te-au dezamagit. Asta implica venirea altora si lupta intre ei.

Sunt multe ratiuni pentru care poti si trebuie sa mergi la vot, altfel te vei trezi ca ziua istovitoare la munca va deveni din ce in ce mai prost platita, impozitele mai mari, orasele mai aglomerate si mai mizere.


Nu participi la vot, se cheama ca lasi persoane stupide sau platite sa-ti decida viitorul. Daca asta iti convine atunci e ok.
Altfel mergi si arata ca existi si ca nu esti masa lor de manevra.

Doctor_Satan
9th July 2009, 16:06
N-am spus ca imi convine sa-mi decida viitorul aia care fac manevre. Dar la noi castiga alegerile aia care manevreaza mai bine, deci e totuna.
Si in ceea ce priveste votul nul: tu chiar crezi ca baga cineva in seama voturile nule? Influenteaza pe cineva dezaprobarea mea? Cred ca o sa le dea lacrimile de emotie cand vor vedea cifrele de voturi nule.

Utilizator
9th July 2009, 16:25
Nu sunt Mafalda sa dau verdicte pentru viitor, dar situ ca daca reactionezi cu siguranta vor tine cont de asta si vor avea mai multa grija pe viitor.
Eu cred ca voturile nule vor fi un semnal de alarma pentru politicieni, e clar ca tara reactioneaza si e capabila sa reactioneze si altfel daca e cazul. Daca nu participi e semn pentru ei ca taci si inghiti, e perfect.

E clar ca daca nu participi dai liber la aranjamente precum cel pentru EBA la euroarlamentare.
Acum dupa cum vezi fac ce vor, nu mai au nicio limita, nicio rusine, ne fura pe fata.

Daca mergem la vot se poate schimba ceva.
Toate schimbarile au fost dictate de o participare mare la alegeri.

In opinia mea votul ar trebui sa fie obligatoriu si sa ai posibilitatea sa poti vota si prin posta sau/si electronic.
Cu cat participa mai multi la vot cu atat cei de sus se vor comporta mai sanatos.

E clar ca daca nu particpi ai ce regreta, daca participi pierzi ceva timp dar sunt sanse sa fie mai bine.
E ca la fotbal, macar pierzi pe teren si nu prin neprezentare. Dar odata ce esti pe teren s-ar putea sa obtii si ceva rezultat bun, macar un egal daca nu o victorie.
Pentru mine e o mare diferenta.

Doctor_Satan
9th July 2009, 16:41
Pai, in cazul asta, ar trebui ca toata lumea sa dea voturi nule, sa se observe ceva, nu 1-2%. Astfel de cifre sunt nesemnificative.
Pe undeva ai tu dreptate in ceea ce priveste obligativitatea de a vota. Asa e in Belgia (in ceea ce priveste alte voturi, ca ei stiu ca au rege). Da ei macar au optiuni pentru a vota.
Dar noi? Numai ciurucuri!
E ca si cum te-ai duce sa adopti un copil, dar au numai tigani. In cazul asta tu zici: "hai ca-l iau pe ala ca are o tenta de alb si poate nu-i 100% tigan".
Sau ca si cum ai scormoni in gunoi si ai alege bucata de paine mai putin mucegaita si mai putin roasa de sobolani.

Utilizator
9th July 2009, 16:55
in primul rand cred ca cel mai bun argument pentru a merge la vot l-ai dat chiar tu pe un alt topic de aici; sa mergi ca sa le arati ca existi si sa nu poata spune despre noi ca: "...sunteti prea imbecili ca sa bateti cu pumnul in masa si sa faceti o demonstratie care sa se lase cu bataie si geamuri sparte la guvern".
Voturile nule ar fi cartonasul galben, 'atentie ca esti pasibil de rosu!'.
La fotbal jucatorii ce au luat deja un 'galben' nu mai intra la rupere, sunt mai atenti la ce presteaza pe teren. Asa si in politica.

Referitor la exemplul tau de mai sus, eu cred ca daca iti doresti cu adevarat un copil atunci il gasesti si intr-un grup de copii tigani. Oricum conteaza sa ai noroc sa alegi copilul cel mai bun si nu pe cel mai alb. Ca altfel s-ar putea sa te parlesti precum in politica unde prea alegem pe cei ce promit mai mult in loc sa incercam sa-i votam pe cei ce sar calul mai putin.
Prin astfel de voturi usor acordate mincinosilor tot noi electoratul i-am incurajat sa mearga si mai departe cu nerusinarea.


PS: daca ti-e foame mananci si sosoni nu numai paine mucegaita.
Vezi cazul lui Columb si a echipajelor de pe caravelele sale.
Numai ca ei nu au renuntat si au mers mai departe.
Si au reusit sa gaseasca lumea noua.
Cei care se retrag sau nu se implica nu vor castiga niciodata nimic.
"Mergi drept inainte, si daca pamantul pe care il cauti nu exista inca, fii sigur ca Dumnezeu il ca crea inadins pentru a-ti rasplati indrazneala" (regina Isabela catre Cristofor Columb intr-un dialog imaginat de Octavian Paler)

Doctor_Satan
10th July 2009, 09:56
Ca altfel s-ar putea sa te parlesti precum in politica unde prea alegem pe cei ce promit mai mult in loc sa incercam sa-i votam pe cei ce sar calul mai putin.

Problema e ca ei arata de ce sunt in stare cu adevarat abia cand ajung cu laba pe ciolan. Din acel punct faptul e deja consumat si vorbesti singur.

Romeo
12th July 2009, 10:20
Si Romania are partide nou infiintate, dar nu au nicio sansa sa ajunga la putere chiar daca ar avea numai membri corecti si capabili. Trebuie sa mearga cineva sa-i voteze, iar dupa cum discutaram pe aici la vot merg doar cei ce voteaza cu partidele mari (unii din constiinta, altii pentru ca sunt mani****ti si atrasi de acestia).



mentalitatea formata pana in 1989 exista si acum in noi toti si la noi asta inseamna sa ne aflam in munca, indiferent daca are cineva nevoie de aceasta munca. S-au facut schimbari radicale dupa 1990, dar goana dupa finantare exista peste tot. De exemplu sportul, in care in numele unor rezultate internationale se cer mereu fonduri de la buget. In schimb, la competitiile existente publicul vine in numar mic numai daca intrarea este gratuita (situatia este putin diferita la fotbal).
Cate partide au fost puternice dupa 1990 (adica peste 10 % macar odata) ? PSD, PDL, PNL, PRM, PNT, PUNR. Ce inseamna sa votezi cu un alt partid ? Vot inutil, partidul respectiv nu intra in parlament, asa ca practic mai conteaza 3 adunaturi plus UDMR ul.
Alegerea inseamna mani****re, important este ca aceia mani****ti sa fie tot mai putini. Cred ca mai putin de 1 % din noi poate judeca diferenta de eficienta intre o doctrina sau alta (sa zic cea liberala vs SD). Asadar, totul este o iluzie. PNL a avut putine idei liberale in ce au facut 4 ani, dar au avut sansa unei economii mondiale in crestere. Efectele crizei inca nu s evad in sondaje, decat in cresterea PRM.
Sa nu uitam ca nu mai avem alegeri parlamentare pana in 2013, asa ca practic nu mai are nicio importanta ce vrem noi acum. Greu de crezut ca Geoana va putea face alegeri anticipate la anul, mai ales ca efectele crizei afecteaza la fel pe Mircea sau pe Traian. De fapt Base si-a dat seama ca este OK daca accepta PSD la putere tocmai pentru ca acestia sa fie afectati de criza.

Liviu
13th July 2009, 00:17
Sunt multe ratiuni pentru care poti si trebuie sa mergi la vot, altfel te vei trezi ca ziua istovitoare la munca va deveni din ce in ce mai prost platita, impozitele mai mari, orasele mai aglomerate si mai mizere.

Nu participi la vot, se cheama ca lasi persoane stupide sau platite sa-ti decida viitorul. Daca asta iti convine atunci e ok.
Alo ? Nu aceleasi lucruri se intampla chiar daca as merge la vot (eu si toata lumea) ?


Eu cred ca voturile nule vor fi un semnal de alarma pentru politicieni, e clar ca tara reactioneaza si e capabila sa reactioneze si altfel daca e cazul.

Acum dupa cum vezi fac ce vor, nu mai au nicio limita, nicio rusine, ne fura pe fata.
Ar putea votul nul sa aduca oamenii la vot sau mai mult - sa schimbe clasa politica ? Chiar crezi asta, ca eu nu ! Ce semnal de alarma cu voturile nule ? Astia sunt niste nesimtiti, asta ai scris-o chiar tu, se vor sterge la fund cu ele.


Daca mergem la vot se poate schimba ceva.
Toate schimbarile au fost dictate de o participare mare la alegeri.
In 1990, 1992 si 1996 a fost participare insemnata, s-a schimbat ceva in bine ?

In opinia mea votul ar trebui sa fie obligatoriu si sa ai posibilitatea sa poti vota si prin posta sau/si electronic.
Va anunt pe toti cei care sustineti asta ca sistemul comunist a cazut de doua decenii, un drept nu poate deveni obligatie pentru ca asa vor unii. Majoritatea ->http://dexonline.ro/search.php?cuv=MAJORIT%C3%81TE<- ar dezaproba "obligatia" asta neplacuta, adica aia 75% la care nu va ganditi, pentru ca trebuie sa acceptati ca voi sunteti o minoritate... si e cazul sa nu mai credeti in basme. Si sa nu cautati sa umblati la efecte ci la cauze. Cand va avea pe cine sa voteze, lumea va reincepe sa mearga la vot. Pana atunci nu aveti dreptul sa criticati. O seara buna !

Romeo
13th July 2009, 10:02
In 1990, 1992 si 1996 a fost participare insemnata, s-a schimbat ceva in bine ?

Va anunt pe toti cei care sustineti asta ca sistemul comunist a cazut de doua decenii, un drept nu poate deveni obligatie pentru ca asa vor unii. Majoritatea ->http://dexonline.ro/search.php?cuv=MAJORIT%C3%81TE<- ar dezaproba "obligatia" asta neplacuta, adica aia 75% la care nu va ganditi, pentru ca trebuie sa acceptati ca voi sunteti o minoritate... si e cazul sa nu mai credeti in basme. Si sa nu cautati sa umblati la efecte ci la cauze. Cand va avea pe cine sa voteze, lumea va reincepe sa mearga la vot. Pana atunci nu aveti dreptul sa criticati. O seara buna !

De schimbat, s-a schimbat in bine. Cat averai salariu in USD in 1992 si cat il ai acum ? Aveai atunci PC, telefon mobil, internet, o masina straina ? Toate astea nu sunt meritul clasei politice, in schimb, ci al revolutiei, dorita poate mai mult de afara decat de noi. Cu frica clasei politice din 1989 fata de 'conducatorul iubit' poate nici azi nu am fi stiut ce inseamna internet, ar fi avut toti *******ii apartament si ne-am fi facut ca muncim sau am fi facut ce nu trebuia nimanui.
Omul este liber sa voteze sau nu cum estre liber sa fumeze. Daca m-ar obliga, as vota aiurea.
In loc sa ne batem joc de bugete s-ar fi putut face multe lucruri in tara asta, dar cred ca politica care se face este impotriva civilizatiei (sec XXI) pentru a lasa loc de a cersi in permanenta in afara si a justifica ca nu avem pentru ca nu se fac prioecte.
In viitor naivii vor vota in continuare pe 'actorul' cel mai bun, sau va fi mani****ta sa voteze pe cine vor altii (Base si Gusa au stiut bine sa joace lupta impotriva partidului-stat-mafie, dar a avut cu siguranta sprijinul SRI si chiar PSD si nu au pedepsit pe nimeni).

Utilizator
13th July 2009, 11:22
Alo ? Nu aceleasi lucruri se intampla chiar daca as merge la vot (eu si toata lumea) ?

Alo, da? Poate ca rezultatul momentan e acelasi, faptul ca lumea isi misca fundul si participa la vot se cheama ca incepe sa se preocupe de problema si asta reflecta si dezvoltarea spiritului civic si a fortei de protest la evenimente scandaloase ulterioare.

Sub scuza 'nesimtirii lor' am devenit nepasatori la orice fa cei din conducere, le permitem orice. Am renuntat la vot, am renuntat la a ne mai pasa despre ceea ce se intampla dupa ce alesii ajung la putere.
Vezi si cazurile recent mediatizate de demnitari sau fosti demnitari ce au probe serioase ca ar fi bagat mana-n buget in interes personal, dar totusi prea putina lume se osteneste sa faca ceva.
In alte tari ar picheta ministerul pana cand s-ar cara nesimtitul din frunte.



Ar putea votul nul sa aduca oamenii la vot sau mai mult - sa schimbe clasa politica ? Chiar crezi asta, ca eu nu ! Ce semnal de alarma cu voturile nule ? Astia sunt niste nesimtiti, asta ai scris-o chiar tu, se vor sterge la fund cu ele.

Am zis-o de multe ori pe aici dar o mai spun odata: nu se vor schimba politicienii ci se va schimba reactia oamenilor la mizeriile nesimtitilor din frunte.
Asta ar fimarele castig al Romaniei, sa cream o societate dinamica care sa nu permita nesimtitilor sa faca tot ce vor fara sa reactioneze.
Orice sistem are nevoie de feed-back ca sa se poata regla. Noi la ora actuala nu avem aceasta reactie inversa dinspre popor spre conducere si asta se vede.


In 1990, 1992 si 1996 a fost participare insemnata, s-a schimbat ceva in bine ?

Cam da. Din '96 incoace puterea a fost mereu penalizata si societatea a avansat, asa prost cum a facut-o. Daca nu erau schimbarile produse de electorat probabil ca si acum ne luptam cu aceleasi probleme de la inceput.
In '90 si '92 eram la debut, nu poti judeca acele alegeri.


Va anunt pe toti cei care sustineti asta ca sistemul comunist a cazut de doua decenii, un drept nu poate deveni obligatie pentru ca asa vor unii. Majoritatea ->http://dexonline.ro/search.php?cuv=MAJORIT%C3%81TE<- ar dezaproba "obligatia" asta neplacuta, adica aia 75% la care nu va ganditi, pentru ca trebuie sa acceptati ca voi sunteti o minoritate... si e cazul sa nu mai credeti in basme. Si sa nu cautati sa umblati la efecte ci la cauze. Cand va avea pe cine sa voteze, lumea va reincepe sa mearga la vot. Pana atunci nu aveti dreptul sa criticati. O seara buna !

Anunta de ex. si regatul belgian de chestia asta, ei inca nu au auzit ca a cazut comunismul si au obligatoriu dreptul de a vota.
Nu inseamna ca daca ai un drept poti face ce vrei cu el. Sunt reguli conform carora poti sa-ti manifesti drepturile.
Ai dreptul sa-ti conduci masina pe oriunde prin lume, dar dreptul asta ti se ia imediat ce ai incalcat regulile de circulatie. Nu te poti prevala de faptul ca nu cunosti legea saau ca e dreptul tau castigat prin concurs. Drepturile se dau si se iau. Cum votul universal e baza democratiei moderne si nu se poate suspenda decat penal, atunci e normal sa-l faci obligatoriu din moment de 70% dintre cetateni nu si-l exercita. Atat timp cat o minoritate alege conducerea tuturor se cheama ca democratia este in criza. Mai ales in tari ca a noastra unde sistemul este departe de a fi functional si cei ce se bat pe ciolan sunt departe de minima decenta din alte democratii.

miril
13th July 2009, 11:38
Foarte bine spus, Uti!

TeBat
17th July 2009, 16:00
mersul la vot reprezinta doar o senzatie falsa de putere pe cere "ei" ne-o ofera noua....

Bancaru
17th July 2009, 16:21
Oare Marker cu cine voteaza? Dar voteaza?

Vladek
17th July 2009, 18:38
S-au aruncat niste oua in Boc. Nu-i pacat ? Trebuia sa incepem cu grenade de mana !!

http://www.jurnalul.ro/stire-observator/atac-cu-oua-la-premier-514911.html

sun
17th July 2009, 19:44
eu zic ca te gandesti prea departe Vladek...

Important era sa il si nimereasca !

Bancaru
17th July 2009, 23:51
Cica erau ouale lui Nastase.