PDA

View Full Version : Marea dilema a alegatorului



Leo
25th June 2009, 08:26
Merita sa ne mai prezentam la vot?

White Shadow
25th June 2009, 08:33
Doar cei naivi mai se prezinta la vot...

Utilizator
25th June 2009, 09:19
eu cred ca neprezentandu-ne la vot le dam doar acoperirea democratica necesara; unii care sunt alesi prim majoritatea voturilor alegatorilor participanti la vot au nesimtirea sa spuna ca vorbesc in numele poporului desi au fost alesi de vreo 15-20% din total popor cu drept de vot.

Pana acum am votat 'raul cel mai mic'. De data asta chiar ca nu vad cu cine as putea vota.
Asa ca ma voi duce la vot si voi anula buletinul punand doua stampile.
Daca am proceda mai multi asa si s-ar strange sa zicem vreo 30% voturi anulate in acelasi mod, atunci ar cel mai clar si rasunator vot negativ dat intregii clase politice.
Va dati seama ce impact ar avea un rezultat la prezidentiale cu 80% prezenta la vot din care Ixulescu 21%, Igreculescu 18%, Ixuleanu 10% si voturi anulate 31%.
Rezultatul alegerilor ar fi acelasi ca si in cazul in care nu te prezinti, cu marea deosebire ca asa ar apare clar ca niciunul nu reprezinta vointa po****ra si ar fi cel mai democratic si rasunator semn ca nu numai ca ne-am saturat de politicienii astia nesimtiti dar am iesit sa-i penalizam.
Ar fi un semn dat noua si lumii intregi ca societatea romaneasca nu a intrat in moarte clinica ci inca mai misca.
Ar fi un semn ce ne-ar putea da incredere ca nu suntem singuri si am putea sa incercam si alte forme sociale de protest.
Daca o asemenea masinarie sociala ar fi pusa in miscare, e aproape sigur ca ea va incepe sa functioneze si pentru, de ex., a iesi in strada sa ceri demisia unui ministru corupt. E clar ca o Iacob-Ridzi nu ar mai fi fost in functie daca 20.000 de romani ii cereau demisia la Palatul Victoria si la Cotroceni.
E clar ca nu am mai putea fi dusi cu zaharelul de ministrul justitiei in cazul Nicolaiciuc si actele de extradare trimise/netrimise daca 20.000 de romani ar protesta in fata ministerului justitiei pana cand s-ar furniza dovada trimiterii acestor acte.
E clar ca nu ne-ar mai putea minti ministrul transporturilor si premierul cu constructia a 'jdemii de km de autostrada daca 40.000 de romani ar picheta ministerul transporturilor pana cand s-ar prezenta dovezi ca se fac macar 100 km pe an.

E zic sa nu renuntati la vot ci sa mergem cu totii organizat si sa anulam in bloc buletinele.
Sa aratam ca existam si ca ne pasa de ce fac nenorocitii astia cu viata noastra.
Sa incepem sa ne miscam.

Leo
25th June 2009, 09:28
Utilizator, m-am gandit si eu la asta, dar nu stiu de ce am un feeleng ca nu vor ramane buletinele in urna. Adica vor fi fraude.

miril
25th June 2009, 09:49
Aici nu-i vorba de naivitate, participarea la vot, caci fiecare din noi percepem ca politicenilor nu le pasa, de fapt, ci este vorba de un drept castigat istoric prin sange si care este, cat il minimalizam noi, din motive descrise mai sus, singura modalitate in afara de iesirea in strada de a influenta viata politica. Mai degraba un vot in alb decat neparticipare, in opinia mea.

Utilizator
25th June 2009, 09:49
Leo:
fraudele potentiale sunt mult mai mari la prezente scazute la vot, practic se pot stampila voturi in numele celor ce nu participa.
Un vot anulat e anulat.

dar sa nu devenim paranoici, nu e chiar asa de neagra situatia si oricat de nenorociti ar fi unii, nu pot frauda alegerile atat de grosolan.
La ora actuala posibilitatea fraudelor in masa de acest gen sunt nule.

Dimpotriva, la prezenta scazuta la vot devine determinant turismul electoral, o frauda care din pacate se mai poate face la europarlamentare si prezidentiale.

A face o campanie sociala in care sa anunti din start cum vei anula voturile ar deveni deja un brand, inclusiv cei ce vor face numaratoarea vor sti de ce votul ala e anulat.
Sa spunem ca toata lumea aplica doua stampile pe ultima pagina a buletinului de vot, ar merge foarte bine un motto de campanie de genul:
'te-ai saturat de politicienii corupti? da-le doua stampile-n fund'
'te-ai saturat de nulitati in fruntea tarii? da-le doua stampile-n fund'
'te-ai saturat de cei ce-si aduc familia la putere? da-le doua stampile-n fund'

Cum au facut moldovenii si iranienii revolutii pe twitter, de ce nu ar merge si la noi o astfel de campanie pe net?
Si repet, succesul unei astfel de initiative nu ar fi decat primul pas spre coagularea unei forte de reactie corectiva la adresa clasei politice. Nu mai spun ca ar da si o incredere extraordinara oamenilor si nu mai spun ce imagine pozitiva ar aduce Romaniei o asemenea miscare. Ar arata lumii ca nu suntem o natie pasiva si subdezvoltata la cheremul unor politicieni corupti, ci avem forta de grup si actionam inteligent cu armele democratiei. Din paria am putea deveni modele si pentru altii.

miril
25th June 2009, 09:51
Corect, Uti!

Leo
25th June 2009, 10:00
Imi place punctul tau de vedere, Utilizator .

'te-ai saturat de politicienii corupti? da-le doua stampile-n fund'
'te-ai saturat de nulitati in fruntea tarii? da-le doua stampile-n fund'
'te-ai saturat de cei ce-si aduc familia la putere? da-le doua stampile-n fund'

Pot sa pun la semnatura acest motto de campanie ?

Utilizator
25th June 2009, 10:02
hai s-o facem. ce ziceti? :)

White Shadow
25th June 2009, 10:06
Corect, Uti!

Corect Uti...dar tu nu vei face asa ceva...

tu votezi cu x doar ca sa nu mai ramana y presedinte si asa procedeaza multi...exact ca si tine....

voteaza cu x ca sa nu mai ramana tot y ( Basescu ) presedinte...

dar acest lucru nu schimba cu nimic situatia....

miril
25th June 2009, 10:11
Treaba mea. Am explicat mai demult. Sper "sa nu ma condamni la moarte" pentru acest pacat sau nu mi dai dreptul la opinie? Incerca sa iti argumentezi pozitia nu sa ma ataci pe mine, caci ramai, atunci, fara argument.

Utilizator
25th June 2009, 10:14
White shadow: facem pariu ca fac asa ceva daca ne strangem mai multi? :)

am si zis ca pana acum am votat 'raul cel mai mic' dar ca n-o sa mai fac asta.
nu-l urasc pe Basescu asa de mult incat sa-mi doresc un alt idiot de teapa lui in frunte.
sau mai bine spus mi s-ar usca mana sa ma duc la aceste alegeri si sa votez dintre prostovanii care sunt inscrisi pana acum.

daca ar fi un semn ca suntem mai mutli uniti care ne miscam, as face ceea ce spun mai sus cu cea mai mare bucurie.
de altfel de asta si propuneam acesta solutie.

White Shadow
25th June 2009, 10:14
Treaba mea. Am explicat mai demult. Sper "sa nu ma condamni la moarte" pentru acest pacat sau nu mi dai dreptul la opinie? Incerca sa iti argumentezi pozitia nu sa ma ataci pe mine, caci ramai, atunci, fara argument.

pai eu il consider cel mai penibil lucru posibil....sa votezi cu x doar sa nu mai fie y....pai y si x fac parte din acelasi rahat.....

Elphax
25th June 2009, 10:15
parerea mea: ori toti , ori nici unul

eu as propune un sistem in care cine se prezinta la vot sa primeasca o reducere de taxe/impozit sau ceva similar

atunci sa vezi 75-80% prezenta :)

Utilizator
25th June 2009, 10:15
pai hai sa le dam doua stampile-n fund tuturor. :)

moty
25th June 2009, 10:16
Nu am pe cine vota, nu merg la vot. Parerea mea!

4star
25th June 2009, 10:16
figura asta ar merge in cazul unor oameni cu ceva instructie. ar fi superb sa auzim "80% din voturi anulate". insa, prin reducere la absurd, ca partea de po****tie cu drept de vot care are un nivel mai ridicat de cunoastere si constiinta s-ar duce sa isi anuleze voturile, cu siguranta partea neinstruita (po****tia din zonele rurale care poate fi usor mani****ta si bazinul electoral care pune votul pe baza de litru de ulei, mici si cateva sute de mii de lei, plus ajutoare sociale din bugetul alimentat de noi), atunci riscam sa ne alegem cu un vanghelie presedinte.
asa ca, anularea a voturilor, nu ofera un raspuns la dilema alegatorului si nu este o solutie la iesirea troaca in care este scufundata politica in Romania.

Elphax
25th June 2009, 10:18
am uitat - sa existe posibilitatea de vot nul - adica sa fie o casuta goala pe fiecare buletin ...

miril
25th June 2009, 10:19
As gandi si eu ca tine, Uti, daca Basescu nu s-ar fi dovedit a fi un psihopat, in curs sa instaureze dictatura personala in cardasie, de fapt, cu fratii de la FSN, PSD-ul. Eu gasesc ca un vot in alb, indiferent modul de a fi exprimat, este mai acceptabil decat neparticiparea la vot. Am inteles putin gresit...oferta lui Uti. Personal, voi face ca mai sus.

Jerome LeBanner
25th June 2009, 10:22
Eu zic sa influenta votului meu in imbunatatirea vietii personale este in procentaj de 1/x, unde x tinde la infinit.
in jumatea aia de ora imi pot imbunatati viata cu 1/y. y<x, deci nu ma duc la vot:D

miril
25th June 2009, 10:26
Calculezi gresit, Jerome :D. Cum ai ajuns tu la concluzia asta...infinita? Repet, vot alb este un mod democratic de blama politicenii, nepartcipare, insemana, dupa mine, renuntare...miortica si, indirect, un cec in alb ca politicenii pot sa faca orice, inclusiv instaurarea unor forme mai putin democratice de a conduce viata politica. O alta varianta mult mai buna, este iesitul in strada, prin proteste sociale.

4star
25th June 2009, 10:27
As gandi si eu ca tine, Uti, daca Basescu nu s-ar fi dovedit a fi un psihopat, in curs sa instaureze dictatura personala in cardasie, de fapt, cu fratii de la FSN, PSD-ul. Eu gasesc ca un vot in alb, indiferent modul de a fi exprimat, este mai acceptabil decat neparticiparea la vot. Am inteles putin gresit...oferta lui Uti. Personal, voi face ca mai sus.

azi dimineata am auzit la radio ca se pregateste o noua alinata din toamna : PDL-UDMR-PNL...alta cardasie....cu aceeasi palarie. cum ai rasuci-o si cum ai coti-o ajungem la concluzia de cardasie nationala a clasei politice.+

sunt de acord cu tine ca o manifestare mai consistenta si mai galagioasa a romanilor ar fi mult mai eficienta.

miril
25th June 2009, 10:46
Ar fi o porcarie. Singurul compromis de genul celui de mai sus, ar fi alianta fara Basescu, indiferent daca vorbim de presedinte, de PM sau doar de seful de partid, Traian. "Care va sa zica ca nu este", cu alte cuvinte.

newcool
25th June 2009, 12:29
la vot cu voi cetateni..unde va este spiritul civic? rusine!:happy:happy

resita
25th June 2009, 12:51
singurii avatajati de neparticiparea noastra la vot sunt ungurii.

ei merg constant la vot iar o participare scazuta la vot a noastra le aduce lor procente importante :headbang::headbang:

asa ca, stati acasa si lasati ungurii sa voteze in locul vostru, voi doar dati din gura ca nu-i bine asta, alta etc. dar cand e de ales preferati sa stati acasa

miril
25th June 2009, 12:52
Bun argument, Resita. S-a vazut si la europarlamentare. Asta-i diferenta dintre noi si unii ca ei, ei au inteligenta colectiva, noi nu.

resita
25th June 2009, 12:57
daca la europarlamentare era o prezenta cat de cat consistenta atunci nu o trimiteam in parlament pe lenuta :headbang::headbang: si nici 3 unguri (parca)

Jerome LeBanner
25th June 2009, 13:04
eu zic ca e bine ca EBA e in parlamentul ala. se mai declanseaza scandaluri, atat direct, cat si prin ricoseu, gen Ridzi, si numai maine nu e luna noiembrie. Iar Tokes cu Sogor se potrivesc perfect cu Vadim si Jiji, eu nam nicio problema daca sunt condus de unguri, daca gresesc corectatima

miril
25th June 2009, 13:07
Ungurii sunt mai buni si alegatori si politiceni. Stiu ce vor.

Jerome LeBanner
25th June 2009, 13:11
Iar ca administratori, nu e cazul sa mai discutam, a se vedea unde este situata granita civilizatiilor...

miril
25th June 2009, 13:13
Pe undeva, exemplul este dovada inteligentei colective, "Binele comunitatii este si binele meu", nu invers.

JJ
25th June 2009, 13:43
Pana acum am votat 'raul cel mai mic'. De data asta chiar ca nu vad cu cine as putea vota.
Asa ca ma voi duce la vot si voi anula buletinul punand doua stampile.
Daca am proceda mai multi asa si s-ar strange sa zicem vreo 30% voturi anulate in acelasi mod, atunci ar cel mai clar si rasunator vot negativ dat intregii clase politice.
Asta e cea mai tampita alegere. Ori votezi cu cineva pentru ca te-a convins, sau pentru ca e raul mai mic, vorba ta, ori nu te duci la vot.
Sa te duci special sa-ti anulezi votul e timp pierdut pentru tine si pentru ala care numara voturile, iar in plus nu inseamna absolut nimic.
Cu ce ar diferi un nr. mare de voturi anulate de un nr. mare de persoane care nu-s prezente la vot?
De prezenta i-a durut undeva, cu exceptia interpretarilor cretine ale PSd-ului de la referendumul cu suspendarea lui Basescu. De ce i-ar durea undeva de nr. de voturi nule?

useroarecare
25th June 2009, 14:18
Va dati seama ce impact ar avea un rezultat la prezidentiale cu 80% prezenta la vot din care Ixulescu 21%, Igreculescu 18%, Ixuleanu 10% si voturi anulate 31%.
Rezultatul alegerilor ar fi acelasi ca si in cazul in care nu te prezinti, cu marea deosebire ca asa ar apare clar ca niciunul nu reprezinta vointa po****ra si ar fi cel mai democratic si rasunator semn ca nu numai ca ne-am saturat de politicienii astia nesimtiti dar am iesit sa-i penalizam.
Ar fi un semn dat noua si lumii intregi ca societatea romaneasca nu a intrat in moarte clinica ci inca mai misca.
Ar fi un semn ce ne-ar putea da incredere ca nu suntem singuri si am putea sa incercam si alte forme sociale de protest.
Daca o asemenea masinarie sociala ar fi pusa in miscare, e aproape sigur ca ea va incepe sa functioneze si pentru, de ex., a iesi in strada sa ceri demisia unui ministru corupt. E clar ca o Iacob-Ridzi nu ar mai fi fost in functie daca 20.000 de romani ii cereau demisia la Palatul Victoria si la Cotroceni.
E clar ca nu am mai putea fi dusi cu zaharelul de ministrul justitiei in cazul Nicolaiciuc si actele de extradare trimise/netrimise daca 20.000 de romani ar protesta in fata ministerului justitiei pana cand s-ar furniza dovada trimiterii acestor acte.
E clar ca nu ne-ar mai putea minti ministrul transporturilor si premierul cu constructia a 'jdemii de km de autostrada daca 40.000 de romani ar picheta ministerul transporturilor pana cand s-ar prezenta dovezi ca se fac macar 100 km pe an.


Interesant tu practic propui o dictatură a mass-mediei. Dacă presa izce că X e corupt și 20.000 de oameni cred presa pe cuvânt (a se citi pe surse), atunci se va ajunge la demisie.

Leo
25th June 2009, 14:24
JJ ar putea fii un semnal de alarma pt politicieni. Daca 80% dintre alegatori si-ar anula votul prin doua stampile, ar fii o problema.

moty
25th June 2009, 14:27
Problema pt cine?

useroarecare
25th June 2009, 14:29
Corect, probelme pentru cine ? să presupunem că ne aflăm în fața faptului împlinit. Băsescu iese președinte deși 50% dintre voturi au fost nule. Ce o să se întâmple, o să-și dea demisia, o să-l dea pe Boc jos și o să pună un competent la guvern ?

Leo
25th June 2009, 14:36
Cum pt cine? In primul rand pt Basescu sa zicem. Nu participa observatori straini la alegeri ? Nu se fac statistici ? Ar afla toti europenii ca romanii nu au vrut sa voteze, anulandu-si votul .

moty
25th June 2009, 14:38
Asa. Si? Ii doare la basca de voturi anulate, ca si de prezenta, ca si de parerea europenilor.

JJ
25th June 2009, 14:39
JJ ar putea fii un semnal de alarma pt politicieni. Daca 80% dintre alegatori si-ar anula votul prin doua stampile, ar fii o problema.
Nu stiu daca ar fi o problema... Si dat fiind ca suntem in Romania, poate unii din numaratorii de voturi vor vedea doar o stampila...

useroarecare
25th June 2009, 14:45
Și dacă ar afla europenii ce ? ai senzația că interesează pe cinevă de la Bruxelles că românii au vota împotriva sistemului ? sau mai mult ai senzația că Băsescu sau Geoană sau Antonescu vor altceva în afara de puterea prezidențială ? Dacă l-ar fi interesat pe Băsescu în primul rând, ce crede occidentul despre el n-ar fi trimis-o pe fii-sa în parlamentul european.

miril
25th June 2009, 14:48
Ca politician trebuie sa-ti doresti puterea. Dar de aici drumurile se despart, caci una este sa o folosesti in slujba alegatorilor si alta pentru buzunarul propriu.

Sorin Blaj
25th June 2009, 15:28
azi dimineata am auzit la radio ca se pregateste o noua alinata din toamna : PDL-UDMR-PNL...alta cardasie....cu aceeasi palarie. cum ai rasuci-o si cum ai coti-o ajungem la concluzia de cardasie nationala a clasei politice.+

Le este greu in opozitie, mai ales pe criza asta. :)

Utilizator
25th June 2009, 15:43
Interesant tu practic propui o dictatură a mass-mediei. Dacă presa izce că X e corupt și 20.000 de oameni cred presa pe cuvânt (a se citi pe surse), atunci se va ajunge la demisie.

gresit, eu propun recreerea feed-backului social necesar pentru a regla conducerea administrativa si politica.
Daca ti-aduci bine aminte destui ministri din cabinetul Tariceanu au fost dati jos la presiunea presedintelui si a mediei. Despre niciunul dintre ei nu s-a dovedit ceva, ba din cate stiu Chiuariu a fost deja absolvit de acuzatii.

De fapt ce-ti doresti mai mult: asemenea demiteri ce miros a pohta ce-a pohtit presedintele, sau demiteri in urma unei reactii po****re?
Preferi sa asteptam cuminti 'la locurili noastre' pana cand s-or milostivi politicienii actuali sa ne cadoriseasca cu o justitie independenta (la Sfantu' Asteapta) sau sa cerem noi sa se faca justitie?

Ceea ce propun eu este sa incepem sa dam semne ca traim, ca ne pasa de ceea ce fac astia din viata noastra, ca nu ne e total indiferent ce fac ei acolo sus.

Si in alte tari democratice e la fel, cu mentiunea ca totul functioneaza normal si nu e nevoie sa iesi in strada; in SUA cel numit a fi ministru al justitiei in al doilea mandat Clinton s-a recuzat singur dupa ce media a descoperit ca angajase menajera mexicana la negru cu vreo 10 ani in urma.

La noi e vorba despre fraude sau in cel mai bun caz proasta gestiune a fondurilor, dar ministrul in culpa apare si ne-o trage la ochi tuturora. Nici gand de auto-suspendare sau demisie. O nesimtire de neinchipuit.
Iar noi stam si ne uitam si ne dam cu parerea intre noi si mergem mai departe ca si cum nu s-a intamplat nimic. Ba ne mai apuca si lehamitea si renuntam total in a mai participa macar la vot.

Acest mod de comportament este cel mai cald mesaj ce putea fi adresat unei clase politice corupte si ticaloase, e ca si cum le-ai spune 'faceti fratilor ce doriti ca mie mi-e prea scarba ca sa va fac ceva. eu prefer mai degraba sa indur tot ce-mi faceti voi si daca am noroc sa ma car definitiv din tara asta.'

In acest moment suntem un popor lisit de reactie si cel mai bun exemplu sunt discutiile de aici de pe forum: suntem cu totii tari in teorii si in a blama pe toti, dar cand e vorba sa dai un vot de blam practic si vizibil si din satelit ne retragem si incepem sa gasim argumente contra.

A merge la vot si a anula in masa votul ar fi un pas catre redesteptarea constiintei sociale. Din punctul meu de vedere asta e singura noastra sansa de a deveni o natiune civilizata si dezvoltata in urmatorii 50 de ani. Daca nu ne trezim vor trece secole pana cand si daca se va schimba ceva.

PS: pe cand cu scandalul Watergate din SUA revelat de doi jurnalisti, nimeni nu si-a pus problema ca s-a instaurat dictatura presei.

Sorin Blaj
25th June 2009, 15:51
O sansa utopica Utilizator. Imposibil de realizat, atat timp cat se voteaza cum se voteaza, cu cadouri, mita si turism electoral. Pana nu se vor lua masuri concrete, in care cel putin un roman sa plateasca pentru unul dintre aceste trei motive, lucrurile nu se vor redresa, din contra, se vor exacerba.

Utilizator
25th June 2009, 15:56
Sorine datunci sa stam si sa vorbim pe aici pe la colturi.
Nu credeam ca resemnarea si pasivitatea este atat de inradacinata in unii dintre noi.
Probabil ca ne meritam soarta in atari conditii.
Stam in cur si ne plangem de mila pana la adanci batraneti.
Sanatosi sa fim...

resita
25th June 2009, 15:57
noi, romanii, ar trebui sa sustine introducerea votului alb sau votul de protest.

votul alb nu este una si acelasi lucru cu votul nul, a nu se confunda. nu vrei sa alegi pe nimeni, te duci la vot, dar nu pui stampila pe niciun candidat. Votul tsu alb nu este considerat nul. toate voturile albe vor fi numarate si anuntate separat de către birourile electorale. cand se anunta rezultatele alegerilor, vor fi comunicate voturile valabil exprimate, voturile nule, dar și cele albe.
mai jos aveti parerea Asociatiei Pro Democratia despre votul alb ;)


Votul alb sau votul de protest reprezinta, in orice sistem democratic, dreptul cetatenilor de a-si manifesta nemultumirea sau nehotararea in cadrul proceselor electorale cum sunt alegerile sau referendumurile.

Acest tip de vot este consecinta directa a esecului sistemului politic de a recastiga increderea electoratului si exprima dezamagirea si nehotararea cetatenilor chemati la vot. Votul alb are, insa, o calitate singulara. Le permite cetatenilor sa isi exercite dreptul la vot si sa participe la procesul central al oricarei democratii: alegerile, momentul cheie in care alegatorii isi desemneaza alesii.

Supranumit si “absenteism civic” de organizatiile din Franta, unde Adunarea Generala a aprobat, in 2003, proiectul de lege 1459 (2002-2003) pentru recunoasterea votului alb, acest tip de vot constituie un instrument esential pentru imbunatatirea platformelor politice si a programelor de guvernare.

Putin cunoscut in Romania, votul alb reprezinta un subiect important de dezbatere in democratiile din intreaga lume si o realitate pentru tari dezvoltate ca Franta, Belgia si Suedia.

La nivel european exista o serie impresionanta de grupuri si organizatii care militeaza cu succes pentru introducerea votului alb ca vot valid in scrutinele electorale.

Un astfel de exemplu este “Citoyens européens pour le vote blanc” (www.cevb.org) din care fac parte tari ca Danemarca, Spania, Bulgaria, Irlanda, Marea Britanie unde exista proiecte legislative si miscari cetatenesti importante pe aceasta tema. Mai multe informatii pot fi accesate si de pe urmatoarele adrese: www.vote-blanc.org, www.ProtestVoteParty.org.

Votul alb constituie si un mijloc dinamic si modern de a creste nivelul de participare civica si de reducere a fenomenului de alienare in randul segmentului de varsta 18-25 ani, caracterizat de cele mai multe ori prin absenteism, nehotarare, dezinteres.

Ca sa votezi alb, este suficient sa lasi buletinul de vot nestampilat.

Sorin Blaj
25th June 2009, 16:02
Sorine datunci sa stam si sa vorbim pe aici pe la colturi.
Nu credeam ca resemnarea si pasivitatea este atat de inradacinata in unii dintre noi.
Probabil ca ne meritam soarta in atari conditii.
Stam in cur si ne plangem de mila pana la adanci batraneti.
Sanatosi sa fim...
Poti sa-ti plangi de mila in continuare, dar inca n-am vazut pe nimeni care sa puna problema concret.

Propuneri de genul: hai sa nu mergem la vot, hai sa anulam votul, hai sa dam un vot alb, sunt mult mai putin eficiente, fata de o campanie de descurajare a oferirii de cadouri, a mitei si a turismului. Cu doar o condamnare se redreseaza lucrurile, iar politicienii vor trebui sa gaseasca alte parghii in a-si convinge votantii, de genul: autostrazi, drumuri de calitate, poduri, scoli si spitale dotate si curate etc.

Gabri3l
25th June 2009, 16:57
singurii avatajati de neparticiparea noastra la vot sunt ungurii.


e de notorietate deja faptul ca prezenta redusa a celor din mediul urban avantajeaza clar si psd... ca dovada ultimele alegeri.
asta si vrea un oarecare geoana, ca sa aiba o prezenta cat mai mica la urmatoarele alegeri, asa cum a iesit pe surse de la ultima lor adunatura sau adunare sau ce-o fi fost aia... in fine. ideea e ca el oricum nu are nicio sansa sa ajunga presedintele Romaniei nici daca ar veni 30% din alegatorii cu drept de vot in toamna-iarna, la alegerile prezidentiale.

Grecu_
25th June 2009, 17:04
Ideea e ca esti complet off topic si nu faci decat propangada penibila...

Utilizator
25th June 2009, 17:04
Sorin Blaj: Bre eu nu-mi plang de mila, eu am avut macar o propunere pentru care am adus argumente.
Cei care stau si asteapta solutia perfecta sunt cei ce ne transforma pe toti in perdanti.
Laolalta cu cei ce voteaza pentru o tuica si care traiesc teleleu fara sa se implice.

Eu cred ca in marea asta de pasivitate sunt oameni care ar vrea sa faca ceva dar nu pot pentru ca-s singuri.
Am inteles ca tu nu esti in aceasta situatie, ori stii cu cine sa votezi ori nu te intereseaza sa faci ceva anume.
Dar poate ca altii vor.

Daca participarea la vot ar fi peste 50% nu ar mai conta nici turismul electoral si nici tuicile date drept mita.
Ca nu suntem un neam de milogi asa cum vor sa ne faca sa fim cei ce conduc tara.
Dar daca nu vom spune nimic ne vor transforma ei intr-un neam de milogi ca distrug totul in jur.

Si tine bine minte ce spun acum: nu vom fi un stat pe deplin democratic si nici civilizat cata vreme reactia societatii va fi neglijabila si politicienii vor fi practic liberi sa faca ce vor.
Te inseli daca tu crezi ca va apare un erou calare pe un cal alb si ne va transforma radical viata. Totul depinde de noi, de cat induram, cat inghitim si cat reactionam. Nu miscam in front, nici nu vom avea vreodata ceva bun.

Grecu_
25th June 2009, 17:05
In momentul de fata, care este statutul unui vot alb?

resita
25th June 2009, 17:23
Cu ocazia alegerilor parlamentare de pe 30 noiembrie am avut pentru prima data posibilitatea de a vota in alb. Pe intelesul tuturor: daca nu punem stampila pe nici un candidat votul va fi considerat alb si nu va mai avea statut de vot nul. Prin votul alb alegatorul isi arata neincrederea in clasa politica si nu doreste sa-si ofere votul nici unuia dintre candidati.

O chestie interesanta. Aratam si noi a democratie parca. Nimeni nu va baga in seama procentul care va fi inregistrat de votul alb, dar asta e altceva. Macar avem un inceput. Ceea ce mi se pare de neiertat e lipsa de informare in aceasta privinta.

Mi se pare ciudat ca NIMENI nu a facut o campanie de informare in aceasta privinta (sau poate am ratat-o eu). Ce rost ar fi avut o astfel de campanie? Pai unul dintre obiective ar fi fost cresterea procentajului prezentei la vot. Ok. Toate lumea stie ca nu prea avem pe cine sa alegem, dar fa-ti datoria de cetatean si du-te si voteaza. Nu pune stampila pe nici un candidat si in felul acesta iti exprimi dezaprobarea. Poate in urma unei asemenea campanii procentajului votului alb ar fi mult mai mare. Nici in acest caz nu stiu cat vor tine politicienii nostri cont de acest fapt, dar macar se vor gandi si ei intr-o seara inainte sa se duca la somn ca multi oameni din aceasta tara s-au dus la vot doar pentru a sanctiona clasa politica.

Nu astept din partea nici unui candidat sa informeze po****tia in privinta votului alb, ca na, ei doresc voturi, nu voturi albe, dar macar mass-media sau poate un ONG sau poate cineva, nu stiu cine ar putea sa o faca.

de pe net citire

Sorin Blaj
25th June 2009, 17:26
Utilizator.

Nu astept vreun erou, pentru ca are slabe sanse sa se impuna, in conditiile actuale, iar dintre cei ce ies acum in fata, nu ai pe cine sa te bazezi. Vad ce se intampla la nivel local si stiu ca mai sus situatia este si mai rea. Am incercat intotdeauna sa dau o sansa (vot) omului pe care il cunosteam si stiam ce-i poate capul, ca sa spun asa, sau care credeam ca poate sa schimbe ceva. Indiferent din ce partid facea parte si ma refer aici in special la alegerile locale. In ce priveste partidele, lucrurile sunt si mai dificile. Votezi o lista sau, mai nou, un om pe care cu greu il poti identifica si evalua, chiar si in conditiile alegerilor uninominale.

Din pacate, politicienii in functie, la nivel central sau local, au impresia ca doar asa pot castiga voturi, facand cadouri electorale, dand mita electorala (nu intotdeauna in bani, dar directionand banii in bazinul propriu electoral: PSD in Moldova, Tariceanu, Nastase, Hrebenciuc in colegiile proprii etc) sau practicand turismul electoral, indiferent ca vorbim de ceva organizat, cu oameni care fac asta de multi ani sau cumparandu-i cu excursii gratuite la manastiri sau cine mai stie unde.

Acolo sunt problemele cele mai mari.


Eu nu ma bazez pe generalitati si dau un singur exemplu, care pentru mine este mai mult decat edificator: Lugojul a avut timp de 12 ani (3 mandate) un primar de la PDL, care a ingropat orasul. In conditiile in care n-am votat niciodata in viata mea PSD-ul, alegand intotdeauna dreapta (ca s-a numit PNL, Alianta DA, PD sau acum PDL) acest primar nu a primit niciodata votul meu. Il cunosteam bine si stiam ce ii poate pielea. Din pacate, nu m-am inselat, dar chiar si in aceste conditii a castigat TREI MANDATE. De ce? Pentru ca a stiut de fiecare data sa pacaleasca oamenii si sa-i prosteasca pe fata.

Drept rasplata ca a pierdut alegerile locale (primar) si alegerile parlamentare (deputat), acum este secretar de stat cu rang de ministru.

Noul primar, membru PSD, a primit votul meu, pentru ca am votat omul si cel putin pana acum, dupa un an, nu m-a dezamagit.


Cu alte cuvinte, dilemele alegatorului sunt permanente.

Bancaru
25th June 2009, 17:44
Resita, nu prea inteleg asta cu votul alb. Adica il bag in urna asa cum l-am primit? Pai de unde stiu eu ca nu il stampileaza pe ascuns un cretin? Sa faca astia casuta cu NU VA MAI SUPORT. Sau sa scriu macar eu cu pixul ucsesab eium.

Sorin Blaj
25th June 2009, 17:47
Daca scrii ceva pe buletinul de vot, votul se anuleaza.

Utilizator
25th June 2009, 17:57
Sorin:
repet ceea ce am spus si mai sus:
ma adresam celor foarte multi care nu participa la vot si nu celor ce merg acolo si aleg sa-si dea votul unui candidat.

avem participare la vot de 30% si asta e grav, inseamna ca foarte multi au renuntat sa mai faca ceva ca sa schimbe in bine situatia.
E ca si cum acesti oameni au renuntat la dreptul democratic fundamental de a participa la viata politica si asta nu e numai periculos pentru o tara ci si grav pentru democratie.
De mai putin de un secol am castigat dreptul universal la vot.
In Romania prin vitregia sortii am mai avut 45 de ani de comunism in care votul era doar un simulacru.
Practic numai in ultimii 20 de ani ne-am recastigat dreptul de a alege conducatorii si noi deja renuntam.

Nu e normal si nu vom putea instaura mecanismele democratice niciodata daca nu reactionam cumva la adresa clasei politice.
Asta se cheama ca am abandonat puterea in mainile unui grup, ca-i lasam sa faca ce vor.

De aceea spun ca trebuie sa mergem masiv la vot chiar daca nu vrem pe nimeni.
Avem optiunea unui protest prin anularea votului sau prin votul alb si atat timp cat exista aceasta posibilitate trebuie sa profitam de ea.

useroarecare
25th June 2009, 17:59
Mi se pare ciudat ca NIMENI nu a facut o campanie de informare in aceasta privinta (sau poate am ratat-o eu). Ce rost ar fi avut o astfel de campanie? Pai unul dintre obiective ar fi fost cresterea procentajului prezentei la vot. Ok. Toate lumea stie ca nu prea avem pe cine sa alegem, dar fa-ti datoria de cetatean si du-te si voteaza. Nu pune stampila pe nici un candidat si in felul acesta iti exprimi dezaprobarea. Poate in urma unei asemenea campanii procentajului votului alb ar fi mult mai mare. Nici in acest caz nu stiu cat vor tine politicienii nostri cont de acest fapt, dar macar se vor gandi si ei intr-o seara inainte sa se duca la somn ca multi oameni din aceasta tara s-au dus la vot doar pentru a sanctiona clasa politica.



:happy Păcat că nu ne mai spune și alte datorii pe care le avem. Probabil trebuie să fim devreme acasă și cu unghiile tăiate.

Votul alb e prostie crasă, pe care partidele mari o speculează cu o ștampilă și un membru în comisia permanentă.

Cu totul și cu totul înâmplător în noiembrie când mulți deontologi inclusiv CTP-ul au spus că vor vota în alb și mulți cetățeni se păre că i-ar fi ascultat, CCSB-ul și INSOMAR au dat chix afișând exit-poll-uri dincolo de marja de eroare. Ce coincidență interesantă.

miril
25th June 2009, 18:52
Bank, ce 3,14-dosnic esti! Neparticiparea la vot este clar un glont in propria-ti tampla, de alegator, ma refer la modul generic, daca vrei sa protestezi impotriva sistemului. Votul alb poate fi certificat cu o stampila care pune-n patratel...VOT ALB. Am inteles si ea va face... turism.

Leo
25th June 2009, 19:40
Alter ego, de ce trebuie sa fi un nesuferit ? Spune-ne parerea ta fara sa ne iei de sus si fara sa ne dai lectii . Ok ?
La fel si Grecu.

Miril, ai posibilitatea la vot sa pui stampila vot alb ? Eu nu stiu sa existe o asemenea stampila. Ce putem face in acest sens ? Din cate am inteles pe sectiunea asta sunt si membrii de partid, nu puteti face nimic in acest sens ?

resita
25th June 2009, 19:44
leo, n-are rost, exista unele persoane care chiar n-au o parere a lor (scriu doar ceea ce li se spune) dar ei se baga in discutii :D

ps. nu-i si cazul lui alter ;)

miril
25th June 2009, 19:46
Leo, se discuta destul de OK. Era varianta mea, de evitare a fraudarii, daca nu s-a inteles.

resita
25th June 2009, 19:49
cica la alegeril parlamentare de anul trecut au fost 110.000 de voturi albe la una dintre camere si vreo 90.000 la cealalta


leo, asa cum a spus si Miril, mai multe organizatii doresc introducerea pe buletinul de vot a votului alb, sa speram ca se va realiza acesta lucru

useroarecare
25th June 2009, 19:55
Alter ego, de ce trebuie sa fi un nesuferit ? Spune-ne parerea ta fara sa ne iei de sus si fara sa ne dai lectii . Ok ?
La fel si Grecu.


Așa reiese ? sorry nu asta a fost intenția mea. Reformulez : În opinia mea, votul blank e o tâmpenie în România.

Grecu_
25th June 2009, 19:58
Leodacin, n-am luat pe nimeni de sus (sau, mai bine zis, am luat de sus pe nimeni :D).
Propaganda se face pe destule threaduri, nu-i nevoie si aici.
In continuare, totusi, n-am vazut nici o lamurire in legatura cu voturile albe. Se pun separat, nu se iau in calcul, cum e?

resita
25th June 2009, 20:02
momentan prin vot alb se intelege introducerea in urna a buletinului de vot faca sa pui stampila pe el. daca il stampilezi de mai multe ori etc inseamna vit nul si se anuleaza.

toate voturile albe vor fi numarate si anuntate separat de catre birourile electorale. cand se anunta rezultatele alegerilor, vor fi comunicate voturile valabil exprimate, voturile nule, dar și cele albe.


de asemenea,
mai multe organizatii doresc introducerea pe buletinul de vot a votului alb, adica pe langa numele candidatilor va aparea un patratel cu denumirea vot alb ;)

Grecu, sper sa fi inteles ceva din ceea ce am scris mai sus, mai multe nici eu nu cunosc :ok:

Grecu_
25th June 2009, 20:08
Pai, intr-o parere (nu stiu cum altfel sa-i spun) -de pe net citire- zice ca s-a intamplat deja la prezidentiale, si intr-o alta zice ca va fi. Nu tin minte sa se fi publicat voturile albe pana acum. Iar daca nu se publica clar (ideea cu patratelor gol), mi se pare mai bun votul anulat intentionat.

resita
25th June 2009, 20:20
pai cea cu patratelul gol este si propunera diferitelor organizatii, sa speram ca se va realiza desi am unele dubii in aceasta privinta

rob_din
25th June 2009, 23:28
Avem deja vot alb. Se numeste "neprezentare la urne".

Bancaru
25th June 2009, 23:48
Eu l-am votat pe basescu si acum regret. Nu regret ca l-am votat pe el si nu pe altul ci regret doar ca l-am votat pe el. Pentru ca m-a mintit. Si ma minte in continuare si isi bate joc de ceea ce eu numesc presedinte.
Rob, votul e mai alb si palma peste bot mai usturatoare daca votezi dar distrugi votul. Pentru orice eventualitate eu imi iau si pixul cu mine.

miril
26th June 2009, 09:06
Nu-i tot aia, Rob. Una este sa pierzi "pe teren" si alta prin neprezentare.

4star
26th June 2009, 10:13
in varianta cu patratelul inscriptionat "Vot alb" sunt de acord, dar ca sa ma duc sa bag buletinul de vot nestampilat in urna si sa le dau posibilitatea sa il stampileze ei cum vor ar insemna sa nu fiu intreg la minte. pai astia fura non stop cu orice ocazie, fara frica de consecinte si de raspundere, si o sa ii mustre constiinta sa voteze pe buletinul meu de vot? nu mai lansati idei din astea absolut absurde prin care dati cale libera fraudarii alegerilor. e cea mai stupida idee de protest impotriva politicienilor.

miril
26th June 2009, 10:18
in varianta cu patratelul inscriptionat "Vot alb" sunt de acord.

In varianta imbunatatita ca sa exista o stambila cu VOT ALB care poate fi aplicata in patratelul respectiv.

Utilizator
26th June 2009, 12:19
in varianta cu patratelul inscriptionat "Vot alb" sunt de acord, dar ca sa ma duc sa bag buletinul de vot nestampilat in urna si sa le dau posibilitatea sa il stampileze ei cum vor ar insemna sa nu fiu intreg la minte. pai astia fura non stop cu orice ocazie, fara frica de consecinte si de raspundere, si o sa ii mustre constiinta sa voteze pe buletinul meu de vot? nu mai lansati idei din astea absolut absurde prin care dati cale libera fraudarii alegerilor. e cea mai stupida idee de protest impotriva politicienilor.

Ceea ce spui tu este un pseudo-argument comod pentru faptul ca nu mergi la alegeri. De unde stii ca voturile albe vor fi deturnate? Nu ai nicio dovada ci mergi pe o supozitie extrem de plapanda.
Nu mai spun ca prin neprezentare pierzi din start, aleg oricum ceilalti pentru tine. daca mergi ai macar o sansa in plus.


am mai spus ca avem tendinta de a deveni paranoici.
s-o fura la alegeri dar nici chiar asa.
comisia care deschide urna cuprinde si reprezentanti ai tuturor partidelor mari, la ora actuala fraudarea alegerilor prin stampilarea ulterioara a voturilor tine de absurd bolnavicios.
Chestii d'astea se intampla pe unde exista partide cvasi-unice, dar ar fi cazul sa revenim in prezent si sa realizam ca in Romania nu se mai poate asa ceva, oricat de multe bube am avea.

Tursimul electoral e o frauda care speculeaza lipsa unui sistem informatic care sa centralizeze voturile in timp real. Se poate.
A stampila voturile albe din urna e practic imposibil.

PS: altfel de acord, si eu sustin varianta de a exista pe buletin un patratel pentru votul de blam.
Dar pana sa se intample asta am arma anularii votului sau a votului alb.

4star
26th June 2009, 12:26
ok... la cat mai multe buletine nestampilate in urne. daca vezi zi de zi modul de guvernare si comportamentul oamenilor politici mioritici cu siguranta nu e nevoie de paranoia ca sa te astepti sa fii furat in orice moment si cu orice ocazie. e doar chestia de obisnuinta.

referitor la sansa in plus: vrei sa zici ca am sansa sa ma fure persoana aleasa de mine si nu persoana aleasa de ceilalti... sincer eu nu vreau sa ma fure nici unul nici celalalt. nu ma simt mai fericit daca ma fura cel pe care l-am votat. pentru mine nu exista culoare politica ci exista faptele celor alesi, si pana acum ma simt indreptatit sa consider ca merita sa nu ii votez.

LE: de unde ai tras concluzia ca nu merg la vot ? nu asta era mesajul meu.

Utilizator
26th June 2009, 12:53
ok... la cat mai multe buletine nestampilate in urne. daca vezi zi de zi modul de guvernare si comportamentul oamenilor politici mioritici cu siguranta nu e nevoie de paranoia ca sa te astepti sa fii furat in orice moment si cu orice ocazie. e doar chestia de obisnuinta..

nu inseamna ca daca suntem furati des trebuie sa devenim irationali si sa consideram ca toti vor sa ne fure sau ca orice furt este posibil.


referitor la sansa in plus: vrei sa zici ca am sansa sa ma fure persoana aleasa de mine si nu persoana aleasa de ceilalti... sincer eu nu vreau sa ma fure nici unul nici celalalt. nu ma simt mai fericit daca ma fura cel pe care l-am votat. pentru mine nu exista culoare politica ci exista faptele celor alesi, si pana acum ma simt indreptatit sa consider ca merita sa nu ii votez. .

Nu, vroiam sa spun ca daca multi ditre cei care acum nu participa la vot ar merge si si-ar manifesta optiunea, ar fi sanse mai mari ca sa avem la putere pe cei mai buni posibil sau macar pe cei mai reprezentativi.
Nu cred ca are rost sa mai dau exemple despre ceea ce poate crea neparticiparea masiva la vot dar o sa aduc aminte doar de europarlamentare:
PRM-3 europarlamentari (Gigi printre ei)
EBA-aleasa pentru ca datorita participarii scazute a functionat morisca PDL. Daca participarea era de peste 50% voturile adunate de EBA nu o duceau in PE
UDMR-10%, la o minoritate maghiara de vreo 6% dar mult mai disciplinata si mai activa la vot.





LE: de unde ai tras concluzia ca nu merg la vot ? nu asta era mesajul meu.

Pai altfel nu inteleg de ce esti asa de vehement la adresa oricarei propuneri ce implica participarea la vot. Un om care are o optica constructiva si participativa nu cauta sa opuna oricarei initiative prin niste generalizari fragile.
Fara suparare, spun asta prieteneste si chiar te apreciez ca partener de discutie. :)

4star
26th June 2009, 13:10
Am spus ca imi convine varianta in care sa stampilez o casuta inscriptionata "VOT ALB" si consider total gresita varianta de a baga in urna votul nestampilat.

Stiu ca teoretic asa este. Prin participarea la vot ai sansa sa alegi persoana care te reprezinta ... Problema este ca privind la candidati nu vezi decat fetele cunoscute. Fetele celor pe care i-ai vazut in mandatele anterioare dormind in scaun, cei pe care i-ai vazut votand la n spe aparate, cei care s-au ratoit la po****ti ca "fac ce vor muschii lor" .. si tot restul. Aici e problema. Ca nu am de unde sa aleg si daca oferta este limitata, nu imi foloseste deloc dreptul de a alege.
E ca in bancul asta: Lovit fiind de o masina ce ruleaza cu viteza foarte mare ce iti alegi sa fie? Mercedes sau Dacie?

In Romania, din pacate, orice furt este posibil.

EBA, GG sunt urmarile situatiei create de clasa politica.

Utilizator
26th June 2009, 13:31
am inteles, dar nu ai argumente serioase atunci cand spui ca e gresit sau potential fraudat un vot alb bagat in urna.
Sa o facem si pe urma sa vedem daca e asa, eu nu cred.
A da vot de blam ar fi o a treia cale prin care arati ca-ti pasa ce se intampla la conducere.
E in mod evident cu mult mai vizibil decat neprezentarea la vot.
Acum se spune ca romanii sunt dezamagiti si neinteresati de procesul electoral.
Daca s-ar participa la vot masiv si ar rezulta un procent semnificativ de voturi albe sau anulate ar fi un mesaj clar ca romanii sunt dezamagiti de ceea ce se intampla dar sunt si gata sa actioneze impreuna pentru a schimba lucururile. Deocamdata dau un vot alb.

In Romania furtul e posibil, dar nu orice furt e posibil.

Gigi si EBA sunt produsul societatii romanesti si nu a clasei politice.
EBA sigur nu iesea europarlamentar la participare la vot de peste 50% (sau chiar mai scazuta).
Cu alte cuvinte, neparticiparea la vot au consacrat-o pe EBA ca om politic.
E o tema de gandire zic eu.

4star
26th June 2009, 14:15
Societatea, asa cum este azi, este rezultatul conducerii din ultimii... 60 de ani. Dupa 45 de ani de comunism a venit esalonul 2 si a desavarsit opera de arta.
Daca cei care eu condus tara in ultimii 20 de ani aveau o politica de educare si dezvoltare sanatoasa a societatii altele erau rezultatele, dar nici politicienii nu isi mai puteau face de cap, pentru ca erau sanctionati. Astfel in loc sa fie o bunastare sociala care sa conduca la bunastrarea lor personala politicienii au ales bunastrarea personala in detrimentrul dezvoltarii societatii. Acum culeg roadele si nu le este rau atat timp cat sustinem un aparat birocratic ineficient, supradimensionat, cu cheltuieli nejustificat de mari dar raul facut nu e usor de reparat. Societatea este asaltata de problemele traiului de zi cu zi, este mani****ta total de produsele media "de audienta". Altfel spus e tinuta ocupata cu probleme si circ, sa nu isi mai bata capul cu problemele ce fac apanajul castei alesilor.

De aceea eu sustin ca EBA si GG sunt produsul clasei politice. In plus clasa politica nu a oferit contraoferta la cei 2.

Utilizator
26th June 2009, 15:15
eu raman la parerea ca EBA si Gigi sunt produsul firesc al societatii romanesti.

teoretic era posibil ceea ce spui tu, practic nu avea cum sa apara din neant o clasa politica elitista, total nereprezentativa pentru popor.
Daca vrei comunistii erau cu mult mai puritani decat cei de acum, iar problema noastra actuala este faptul ca am inteles libertatea intr-un mod original, ca pe o manifestare anarhica in care poti face ce vrei dar daca iese prost te ajuta statul.

Tot ceea ce avem acum la putere, imaginea Romaniei in lume, ne reprezinta fidel.
Este Romania reala de dupa miturile esentiale, este Romania pe care nimeni nu prea vrea sa o vada si sa inceapa sa o schimbe din interior.

Gigi Becali a devenit extrem de po****r inainte de a deveni politician.
A devenit po****r pentru comportamentul sau grobian si pentru ca miluia saracii precum regii pe timpuri.
El e imaginea stapanului pentru popor si a fost recunoscut si adulat ca atare de categoriile mai putin citite.
Basescu este un alt exemplu de politician care a castigat pentru ca se comporta precum 'poporul'.
De aceea si media a dus mahalaua la nivel de model de trai si civilizatie.
Societatea a impus modelele si clasa politica s-a adaptat imediat.

Oricate rele are in carca nea Nelu, nu poti sa-i reprosezi ca bea spritzuri cu Gigi sau ca de revelion dadea cu sampania in po****tie.
Nastase a pierdut alegerile nu pentru ca fura ci pentru ca era arogant in acceptiunea po****ra.
Poporul a decis intotdeauna alegerile desi nu putem constientiza sau nu ne place sa recunoastem asta.
Poporul participant prin optiunea exprimata si poporul pasiv prin faptul ca i-a lasat pe cei activi sa aleaga si pentru el.

EBA este intr-adevar o creatie artificiala a clasei politice care a profitat de participarea redusa la alegeri.
Asa cum spuneam si mai sus, aceasta creatie nu ar fi aparut pe firmament daca participarea la vot era de macar jumatate din electorat.
Cu alte cuvinte EBA nu este decat aparent rezultatul clasei politici si este in fapt rezultatul nepasarii poporului.

Cat despre invatamant este clar ca avem o clasa politica iresponsabila care si-a batut joc si de sistemul in sine si de economia romaneasca care ar fi trebuit sa dea cererea de calificare.
Pe de alta parte cine a vrut a invatat si si-a vazut de drum.
In schimb am multi amici profesori care se izbesc zi de zi de indolenta si dezinteresul elevilor. Tinerii sunt mai atrasi de Gigi decat de a invata. Si enormal sa fie asa din moment ce marea masa a romanilor il apreciaza pe acesta.

In mod real sunt relativ putine exemple de oameni care nu si-au gasit un fagas in viata daca au invatat si au muncit cu adevarat.
Sigur ca in comparatie cu potentatii zilei poate parea derizoriu ceea ce realizeaza un inginer, un profesor pasionat sau un informatician. Si asta il impiedica sa vada corect ceea ce a realizat si il face sa se simta nefericit si neimplinit.
Astea sunt modelele sociale de azi si modelele astea tot societatea le-a consacrat si sunt niste modele false.
Dar asta a prins la noi, 'elitele' sunt false si sistemul valoric este rasturnat pentru ca dupa revolutie mai tot romanul a vrut sa traiasca ceea ce a vazut prin filmele americane si nu ceea ce se intampla de fapt in vestul dezvoltat.

Revenind la votul in alb, e mai degraba o speranta disperata decat o convingere.
Lasand la o parte pe cei ce merg la vot si au o potiune, asta ar fi ultima sansa de a demonstra ca mai suntem vii, ca mai reactionam social, ca mai gandim corect.

Conform ultimelor alegeri, aprox. 70% din po****tia cu drept de vot a disparut din viata publica a Romaniei.
Nu-i intereseaza viitorul si e mult mai important sa plece la gratare si distractie in ziua alegerilor.
Sigur ca nu inceteaza sa se vaite si sa comenteze negativ tot ce se intampla in Romania.
Dar realitatea este ca atunci cand ar putea sa faca ceva, el prefera sa plece cu Loganul la un gratar pe malul unui rau coplesit de gunoaiele altora ca el.

Intrebarile ce se pun acum sunt:
mai putem fi resuscitati ca natie, ca grup?
mai putem face ceva impreuna, ne mai pasa de ceea ce se intampla in jur?
mai credem in democratie, mai incercam sa actionam cu armele democratice posibile?
Sau ne predam definitiv si ramane sa mai incingem un gratar la fiecare dintre alegerile viitoare?

Stiu ca sunt uzate vorbele lui JFK, dar eu chiar le consider importante si cred ca e un subiect de meditatie pentru oricare dintre noi: "Nu te intreba ce poate face tara pentru tine ci intreaba-te ce poti face tu pentru tara ta"

De acord, clasa politica e pervertita si nu lucreaza in folosul tarii.
Dar noi cum suntem, noi ce facem in folosul tarii?

4star
26th June 2009, 16:27
De ce te grabesti sa spui ca cei care nu au fost la vot, au preferat micul si gratarul?? I-a numarat cineva pe cei de la gratare sa vada cat reprezinta din cei care nu au fost la vot? Sau este cert ca cei care au fost la gratare nu au trecut totusi in acea zi si pe la sectia de votare?

Ca natie nu putem fi resuscitati. Suntem in plina decadere ca natie si societate.
Daca putem face ceva impreuna.. societatea s-a plictisit sa se amageasca cu prezumtia si simulacrul de democratie. La nivel de individ se urmareste interesul imediat .. .subzistenta. Este o lege naturala speculata f bine de clasa politica.
Imi pasa de ceea ce se intampla in jurul meu si ceea ce numesti tu predare catre idolul gratar eu as numi o mare deznadejde de a se intampla o schimbare in bine.

Utilizator
26th June 2009, 17:01
Societatea nu s-a plictisit sa se amageasca, societatea romaneasca nu a facut niciodata nimic.
Daca nu avem lideri providentiali nu am fi facut absolut nimic.
Suntem o natiune pasiva si nu degeaba ne auto-intitulam mioritici.
Fondul nostru nativ este subzistenta, dar inca mai trag speranta ca ne putem schimba. Poate ca nu, dar nu pot sa renunt inainte sa fi incercat macar.

Nu stiu cati au lasat votul pentru gratare, dar stiu ca 70% din electorat nu a votat la ultimele doua alegeri.
Admit ca 25% au avut motive intemeiate. Dar ce au facut ceilalti 45%? Probabil ca nu toti au facut gratare, dar sigur ca au facut chestii similare. Nimic important, nimic care sa-i tina-n loc astfel incat sa nu poata merge 40 de min sa voteze.

Nu suntem un popor deznadajduit, suntem doar vegetativ.
nu poti fi deznadajduit din nastere.
Gasim imediat justificari pentru a nu incepe sa facem ceva.
Chiar si atunci cand incercam sa facem ceva (in general impinsi de la spate), o facem extrem de timid si renuntam la prima opozitie cat de palida ar fi ea. Daca reusim atunci asteptam recunostinta eterna si cerem privilegii (vezi ilegalistii comunisti, revolutionarii etc.).
Nu traim cu pasiune, nu muncim cu drag si cu dorinta de a vedea ceva frumos iesind din mainile noastre.
De aceea nu ne deranjeaza jegul din jur, desi criticam primaria ca nu ne face curat in fata usii.
Nu ne respectam unii pe altii si in general rar gasesti popor mai egoist decat al nostru.

Idolul gratar este simbol al multumirii supreme a maselor: sa fie papica, sa prisoseasca, sa ne imbuibam pana crapam ca sa murim fericiti.
D'aia auzi cam la orice petrecere zicerea: 'cand ne-o fi mai rau, asa sa ne fie'.
Suntem nu flamanzi ci vesnic hamesiti, alergam prin istorie fara noima si mancarea e singurul reper.
Mai nou totul la noi se rezuma la bani. peste tot banul e important, dar la noi banul e valoarea suprema ceea ce ne face sa iesim din scara valorica a tarilor dezvoltate. In tarile mai destupate reperele sunt mult mai diverse si a fi bogat nu inseamna neaparat ca esti si cel mai important. La noi ierarhia valorica e piramidala, avand in varf banii, la altii varfurile sunt mai multe si banii nu sunt determinanti decat in mai mica masura.
Un om destept, un tip care are contributii importante la dezvoltarea stiintei e la noi un paria social si pana si nea Mitica zugravul face misto de el pentru ca traieste ca ultimul amarat.

Cand se discuta acordarea maririlor de salarii la profesori citeam stirile pe net dar si comentariile cititorilor.
marea majoritate considerau ca si asa au salarii prea mari pentru ca nu muncesc 8 ore normate pe zi si au vacante mai multe.
Asta e respectul natiei pentru invatamant si dispretul clasei politice e in perfecta armonie cu gloata.
Ca daca poporul vroia altfel s-ar fi revoltat, si-ar fi aratat nemultumirea ca odraslele lor sunt pregatite de oameni prea saraci ca sa se preocupe doar de asta.

Clasa politica actuala e doar un rezultat al maselor.
Si mai mereu a fost la fel, vezi Caragiale, e o caracteristica veche a Romaniei politice.

De asta zic ca daca ne limitam la a reveni la matca democratiei romanesti interbelice atunci suntem mancati.
Daca nu reusim sa ne desteptam atunci vom dormi pe veci.

Sorin Blaj
26th June 2009, 17:33
am mai spus ca avem tendinta de a deveni paranoici.
s-o fura la alegeri dar nici chiar asa.
comisia care deschide urna cuprinde si reprezentanti ai tuturor partidelor mari, la ora actuala fraudarea alegerilor prin stampilarea ulterioara a voturilor tine de absurd bolnavicios.
Chestii d'astea se intampla pe unde exista partide cvasi-unice, dar ar fi cazul sa revenim in prezent si sa realizam ca in Romania nu se mai poate asa ceva, oricat de multe bube am avea.

Tursimul electoral e o frauda care speculeaza lipsa unui sistem informatic care sa centralizeze voturile in timp real. Se poate.
A stampila voturile albe din urna e practic imposibil.

PS: altfel de acord, si eu sustin varianta de a exista pe buletin un patratel pentru votul de blam.
Dar pana sa se intample asta am arma anularii votului sau a votului alb.

Se fura in mediul rural, la greu, dar la orase, unde exista reprezentanti reali ai tuturor partidelor, este practic imposibil.

4star
29th June 2009, 10:32
.................
Clasa politica actuala e doar un rezultat al maselor.
Si mai mereu a fost la fel, vezi Caragiale, e o caracteristica veche a Romaniei politice.

De asta zic ca daca ne limitam la a reveni la matca democratiei romanesti interbelice atunci suntem mancati.
Daca nu reusim sa ne desteptam atunci vom dormi pe veci.


Frumoasa pledoarie in apararea clasei politice dar rolul alesilor este de a conduce tara, natiunea.
Iar rolul conducatorilor este recunoscut in rezultatele obtinute, nu?
O vorba inteleapta spune:
"Nu îmi e teamă de o armată de lei condusă de o oaie; îmi e teamâ de o armată de oi condusă de un leu."

Ori la noi, rezultatul celor 20 de ani de guvernare pseudo democratica au dus la un faliment total al.. natiunii romane ca stat si societate. Daca cei care ne-au condus au facut-o prost si o fac in continuare, pentru ce ii mai alegem? Doar pentru a avea alesi, cu privilegii, doar pentru a avea cine sa ne cheltuiasca ineficient si de multe ori chiar contrar intereselor societatii, o groaza de bani? Clasa politica in primul rand trebuie sa fie reper al societatii, contribuind prin orice mijloace la dezvoltarea acesteia si mai ales prin exemplul propriu.
Falimentul invatamantului este falimentul politicilor guvernelor ce s-au perindat.

Utilizator
29th June 2009, 11:00
intr-un sistem democratic cu greu ajunge un leu sa conduca oile.
si nu apar deloc conducatorii sau clasa politica, de la disperarea ce m-a cuprins pornise si dorinta de a da in bloc un vot de blam.
dar chiar daca nu-mi place nu trebuie sa facem abstractie de conditiile existente, de faptul ca realist vorbind nu putem avea o clasa politica de lei intr-o tara de oi. Avem ceea ce putem avea la stana: ciobani, magari, lupi. Din pacate avem prea putini caini de paza, dar oile nu-i prea indragesc pentru ca le alearga toata ziua sa le tina stranse.

Natiunea romana a falimentat demult ca natie.
De aici si pornisem: sa iesim in bloc, sa dam vot de blam clasei politice, sa demonstram ca natiunea romana inca mai exista, inca mai misca.

Ca sa parafrazez semnatura ta, sa incepem sa actionam ca invingatorii si nu ca invinsii.
M-am saturat de vaiete, de gasit vinovati, de deplans soarta vitrega.
Sa nu ne simtim victime, sa invatam lectia si sa actionam in consecinta.
Desteapta-te romane, acum ori niciodata croieste-ti alta soarta.

4star
30th June 2009, 12:33
Revenind de la ideea votului de blam, ai convingerea ca pe politicieni ii va interesa catusi de putin si se vor rusina si vor fi chinuiti de constiinta? Crezi ca ei nu sunt constienti de situatia in care sunt si suntem cu totii? Sau nu realizeaza in ce masura ii uraste si ii dispretuieste alegatorul roman si le este necesar votul de blam pentru a ii pune in fata situatiei existente?

Leo
30th June 2009, 12:42
Politicienii nu vor fi chinuiti de constiinta, asta stim cu totii, dar trebuie sa facem ceva. Asa nu se mai poate. Tot omul de rand are de suferit.

Utilizator
30th June 2009, 13:19
Revenind de la ideea votului de blam, ai convingerea ca pe politicieni ii va interesa catusi de putin si se vor rusina si vor fi chinuiti de constiinta?

nici nu m-am gandit vreodata la asa ceva, ideea era sa aratam ca ne pasa si ca putem reactiona ca grup.
Orice initiativa de acest gen care are succes e clar ca a reusit sa castige interesul unei mari parti de electorat si e clar ca vor reusi si alte actiuni civice similare pe care le-am spus si nu le mai repet.

Ideea e sa incepem sa reactionam, deocamdata cu armele avute la dispozitie.
Important e sa ne antrenam sa facem ceva, sa nu mai fin pasivi, daca stam pe tusa nu vom putea da gol niciodata.
Pentru mine ar fi colosal sa poti capacita forta unui grup important de romani, s-ar putea face lucruri incredibile daca asta ar functiona.
Nu stiu si nu pot garanta succesul, sansele sunt mai degraba reduse avand in vedere pasivitatea noastra istorica.
Dar nu vom sti niciodata daca nu incearca nimeni sa trezeasca masele din amortire.
Si uneori de-a lungul timpului au fost miscari si dorinte care au reusit sa mobilizeze oamenii. Poate ca si acum s-ar putea face asta.

JJ
30th June 2009, 13:53
Nu stiu cati au lasat votul pentru gratare, dar stiu ca 70% din electorat nu a votat la ultimele doua alegeri.
Admit ca 25% au avut motive intemeiate. Dar ce au facut ceilalti 45%? Probabil ca nu toti au facut gratare, dar sigur ca au facut chestii similare. Nimic important, nimic care sa-i tina-n loc astfel incat sa nu poata merge 40 de min sa voteze.
Oricine are dreptul sa voteze pe cine vrea sau sa nu voteze. Mi se pare anormal ca intr-o democratie tu sa te consideri superior celor care n-au votat si sa vii cu solutii aiurea de genul vot nul sau vot alb. Vrei sa vii cu o solutie? Vino cu o alternativa politica.

Timpul meu inseamna bani. Convinge-ma ca merita sa-mi pierd timpul cu mersul la vot si nu veni cu tampenii de genul "mergi la vot si arunca buletinul alb in urna" ca atunci chiar ca-mi propui sa pierd timpul degeaba. Altii m-au convins ca merita sa fie votati, sau ca alternativa ar fi mult prea rea, si m-am dus. La europarlamentarele astea nu m-a convins nimeni ca merita sa votez si nu m-am dus.Si da, gratarul ala cu familia cu care abia apuc sa petrec cateva ore impreuna e mult mai important decat sa ma duc sa-i votez pe unii care oricum n-or sa faca nimic.

Jerome LeBanner
30th June 2009, 14:20
Bingo!

Leo
30th June 2009, 14:22
JJ, discursul tau este unul electoral. Din ce partid faci parte ?

JJ
30th June 2009, 14:29
JJ, discursul tau este unul electoral. Din ce partid faci parte ?
Am raspuns pe topicul cu membri de partid.

4star
30th June 2009, 14:53
nici nu m-am gandit vreodata la asa ceva, ideea era sa aratam ca ne pasa si ca putem reactiona ca grup.
Orice initiativa de acest gen care are succes e clar ca a reusit sa castige interesul unei mari parti de electorat si e clar ca vor reusi si alte actiuni civice similare pe care le-am spus si nu le mai repet.

Ideea e sa incepem sa reactionam, deocamdata cu armele avute la dispozitie.
Important e sa ne antrenam sa facem ceva, sa nu mai fin pasivi, daca stam pe tusa nu vom putea da gol niciodata.
Pentru mine ar fi colosal sa poti capacita forta unui grup important de romani, s-ar putea face lucruri incredibile daca asta ar functiona.
Nu stiu si nu pot garanta succesul, sansele sunt mai degraba reduse avand in vedere pasivitatea noastra istorica.
Dar nu vom sti niciodata daca nu incearca nimeni sa trezeasca masele din amortire.
Si uneori de-a lungul timpului au fost miscari si dorinte care au reusit sa mobilizeze oamenii. Poate ca si acum s-ar putea face asta.

:rolleyes:
Din acest punct de vedere, putem lua in considerare varianta ca ar putea "speria" politicienii prin reactia alegatorilor. Probabil isi vor da seama ca se poate ca masele sa se capaciteze si pentru alte forme de protest daca nu isi vor schimba atitudinea.

Dar, pentru capacitarea maselor e nevoie de lider(i), de cativa lei. De unde facem rost de cativa lei??

Leo
30th June 2009, 15:51
De la banca ? :D

Utilizator
30th June 2009, 16:14
eu ma gandeam ca totul trebuie facut fara prea multi lei, mergand pe principiul ca tot ce devine prea comercial devine si suspect pentru oameni. Prima intrebare ce se pune este: 'da' cine-i finanteaza pe astia?'

eu cred ca o astfel de initiativa s-ar putea propaga in principal pe net, avand de ex un site principal si mai multe reprize de promovare pe internet si catre presa. Vezi cum miscarile de la Chisinau si Teheran au fost promovate si intretinute pe net, pe twitter si ale canale.
cu o buna organizare treaba poate sa capete publicitate gratis, pentru ca o astfel de initiativa nu poate ramane nepromovata de presa cat de cat.

ideea de baza e ca toata treaba ar trebui pornita prin convingerea unui nucleu, care la randul lor sa poneasca la convingerea altora din jur. O chestie piramidala gen door-to-door si nu publicitate generala in orb, care presupune crearea unui grup convins de corectitudinea acestui demers si de faptul ca e o initiativa independenta de politic.

problema liderilor ramane insa deschisa, ce pot spune e ca trebuie exclus din start orice nume cunoscut, pentru ca in acel moment initiativa inceteaza a mai fi po****ra si incepe sa fie identificata cu un individ.

E clar ca pornim de la un adevar pentru mai toti: e nevoie de o schimbare, actuala clasa politica e incapabila sa o faca ba mai mult, e incapabila sa schimbe ceva in bine si pare chiar interesata sa mentina actuala stare de fapt.
Asta inseamna ca ideea are toate premisele sa prinda si sa se propage, cu conditia sa fie 'rotunda' si sa fie serioasa.

Vladek
30th June 2009, 16:33
Un site principal. Si cum afla lumea de el ? Chiar si un site are nevoie de reclama.

PS : Voi vorbiti serios ? :D

Utilizator
30th June 2009, 16:51
ma gandeam doar. nu prea vad multe alte solutii la indemana. :)

un site ce are in spate un grup poate fi promovat, de ex. chiar si pe forumuri precum OLS. Pentru inceput. Depinde insa cum expui ideea acolo. :)

White Shadow
30th June 2009, 18:19
Altii m-au convins ca merita sa fie votati, sau ca alternativa ar fi mult prea rea, si m-am dus.

te-au mintit prietene...te-au mintit :ok:

faci parte din categoria "naivi" :ok:

JJ
30th June 2009, 19:13
te-au mintit prietene...te-au mintit :ok:

faci parte din categoria "naivi" :ok:
Nu mai pune etichete... :rosu: Am votat pentru interesul propriu, mai ales la alegerile locale. Iar la generale am votat o singura data degeaba - la parlamentarele din 2000. In rest, am votat contra "mai rau" cand l-am votat pe Iliescu in 2000 si pentru "mai bine pentru mine" cand am votat cota unica de impozitare in 2004.

White Shadow
30th June 2009, 19:29
normal, logic si evident ca ai votat pentru interesul propriu...doar nu era sa votezi pentru binele acestei tari.....

doar interesul propriu conteaza in parlament si la cei care sunt la putere....

JJ
30th June 2009, 19:48
normal, logic si evident ca ai votat pentru interesul propriu...doar nu era sa votezi pentru binele acestei tari...
No, cele doua se imbina. Daca eu ma straduiesc sa-mi fie mie mai bine, altul face eforturi sa-i fie lui mai bine, atunci si tarii ii e mai bine. :ok: Cum o sa-i fie tarii mai bine daca mie mi-e mai rau??? :rosu:

Gabri3l
30th June 2009, 20:37
ce probleme existentiale mai au unii pe aici!:))...

Utilizator
30th June 2009, 22:30
e o intrebare ce e mai bine sa ai: probleme existentiale sau convingeri si simplificari? :)

4star
1st July 2009, 09:51
:) eu faceam referire la leii lideri, dar sigur ca o initiativa ca cea la care faci referire are nevoie si de leii moneda.

Utilizator
1st July 2009, 10:23
4star: oricum nu conteaza, e greu si suna prea existentialist pentru tara noastra. :)
sa asteptam cuminti la locurile noastre, s-o gasi careva sa faca ceva si oricum 'bucurosi le-om duce toate'.

ziceam si eu niste vorbe si cred ca le-am pritocit destul.
sa mai lasam si pe altii sa-si spuna convingerile. :)

Leo
1st July 2009, 10:38
Gabri3l, mi-ar place sa argumentezi un pic votul tau. Sunt curioasa sa aflu de ce crezi ca este necesara prezenta alegatorului la vot ?

White Shadow
1st July 2009, 11:38
Leo....dar tu ai argumentat votul tau ?....intreb si eu ca nu am fost pe faza.....

Leo
3rd July 2009, 10:54
Eu personal nu mai am incredere in clasa politica din Romania. Motivele mele sunt :
-proliferarea unui ''traseism politic'', adica oameni care au schimbat mai multe partide detin in continuare portofolii importante
-promoveaza un comportament adesea agresiv
-neonorarea promisiunilor facute in campania electorala
-sentimentul ca deciziile sunt luate de un cerc restrans de lideri politici
-partidele consacrate au pierdut legatura cu alegatorii

Participarea la vot este un drept constitutional, la care nu trebuie renuntat asa usor. Prezenta la vot este o modalitate de a protesta fata de clasa politica actuala.
Sunt de acord cu aplicarea a doua stampile pe buletinul de vot.

Leo
7th July 2009, 09:10
În România nu există politicieni votați, ci soldați disciplinați

''Am de făcut un autodenunț: sînt unul dintre fraierii care au votat. Oamenii mă privesc ca pe un lunatic, și pentru că sînt și eu om, am practicat același gen de privire către interior. N-am, n-aveam nici un motiv cuantificabil pentru a continua acest demers masochist. În ultimele dăți m-am strecurat aproape rușinat către urnă, însoțit de ochii uluiți ai unor persoane de vîrsta a treia. Am stat mai drept sau mai strîmb sub ironiile multor prieteni și am ascultat fără mare convingere încurajările electorale ale unuia singur dintre ei. Am votat, deci. Am regretat, invariabil. TotușI, de cîteva zile insul zănatic care se ascunde în mine are parte de un tratament ceva mai puțin sictirit.

Monica m-a eliberat. Cazul Monica. Am senzația că trăim din nou într-o țară, iar chestiunea asta trebuie întreținută și perpetuată. Trebuie să votezi pentru a avea dreptul să recapționezi limpede uluirea vecină cu catatonicul a ministrului scenelor atunci cînd i se aduc la cunoștintă acuzațiile. Votul mi se pare acum cu atît mai puțin o irosire, ci o justificare pentru tot ce am a spune. Acel vot, cu atît mai prețios cu cît e unul dintre cele foarte puține, îmi întoarce serviciul. Votează doar proștii, mi s-a spus. Ei, măcar să le fie dată lor mintea cea de pe urmă.

Cu Monica nu e nici o neînțelegere. Dimpotrivă, grav e cît de bine și de repede a înțeles sistemul. Nu există politicieni votați, există soldați. Soldați ai partidului care are o singură menire, să se perpetueze. Partidul, oricare ar fi el, e o țară pe care noi trebuie doar să o validăm. Asta era pînă ieri. Azi, țara adevarată a reacționat și a făcut țăndări această hipnoză. Jurnaliștii care au pocnit din degete în fața ochilor morți ne-au arătat pentru ce trebuie să votăm: ca să fim responsabili. Să nu lăsăm naibii politica nu pentru că s-ar schimba ceva, ci tocmai pentru că altfel ajungem să nu mai sesizăm cele mai grave schimbări. “Matricea”, așa a numit jurnalistul din fruntea acestei investigații partea întunecată a lunii. Am tresărit. Dormim în sicrie infestate de gadgeturi, ținuți în viață de tuburi al căror flux e din ce în ce mai mic pe măsura ce dormim din ce în ce mai adînc.

Nu e interesant să o vedem înfundată pe Monica, ci să ne vedem pe noi desfundați. Să ne trezim, să vedem monștrii pe care îi confecționam, prin absență, de la Ceaușescu încoace. E ciudat să spui aceste lucruri într-un ziar de sport. Un ziar de sport care a născut cea mai tare anchetă cu implicații politice. Și exact asta arată cît de tare ne-am luat cu capul, dacă numai copilul îndrăznește să spună că regele e gol.''

(Radu Naum)

miril
7th July 2009, 10:00
Naum confirma, indirect, parerea mea ca trebuie sa mergem la vot si sa votam pe raul cel mai mic daca vreti sau chiar si in alb, oricum nu sa stam acasa in fotoliu, caci numai asa putem sa ii punem sub o oarecare presiune pe alesii poporului, ce etichetare caraghioasa avand facitul in fata. Pe politiceni nu ii sperie decat un lucru, sa nu fie realesi. Neprezentarea la vot implica indirect unda verde pentru politicenii corupti. Va dura mult, chiar foarte mult pana cand ii vom dezvata pe respectivii dar eu nu vad un alt mod de a le schimba comportamentul, asta daca nu vrem sa iesim in strada sa punem de o revolutie.

Leo
7th July 2009, 10:05
O revolutie ? Ce folos ?

Urmuz
7th July 2009, 16:10
Revolutiile romanesti esueaza sau devin "caricaturi". Nici macar la revolutii nu ne pricepem.