PDA

View Full Version : Jucători români în Serie A



Mario Di Lazi
29th September 2006, 10:55
Jucători români în Serie A:

1999-00
nr. 16 - Adrian MUTU ------- 1979 - Internazionale Milano

2000-01
nr. 10 - Adrian MUTU ------- 1979 - Hellas Verona

2001-02
nr. 10 - Adrian MUTU ------- 1979 - Hellas Verona
nr. 22 - Cosmin CONTRA ---- 1975 - AC Milan
nr. 10 - Gheorghe POPESCU - 1967 - Lecce
nr. 11 - Bogdan PĂTRAȘCU -- 1979 - Piacenza

2002-03
nr. 20 - Adrian MUTU ------- 1979 - AC Parma
nr. 11 - Bogdan PĂTRAȘCU -- 1979 - Piacenza

2003-04
nr. 4 -- Cristian CHIVU ------ 1980 - AS Roma
nr. 11 - Paul CODREA ------- 1981 - Perugia
nr. 7 -- Ianis ZICU ---------- 1983 - AC Parma

2004-05
nr. 13 - Cristian CHIVU ------ 1980 - AS Roma
nr. 7 -- Ianis ZICU ---------- 1983 - AC Parma
nr. 30 - Valentin NĂSTASE --- 1974 - Bologna
nr. 30 - Adrian MUTU -------- 1979 - Juventus Torino
nr. ?? - Alin STOICA --------- 1979 - AC Siena

2005-06
nr. 13 - Cristian CHIVU ------- 1980 - AS Roma
nr. 18 - Adrian MUTU --------- 1979 - Juventus Torino
nr. 20 - Paul CODREA --------- 1981 - US Palermo
nr. 22 - Bogdan LOBONȚ ------ 1978 - ACF Fiorentina

2006-07
nr. 13 - Cristian CHIVU ------- 1980 - AS Roma
nr. 10 - Adrian MUTU --------- 1979 - ACF Fiorentina
nr. 6 -- Paul CODREA --------- 1981 - AC Siena
nr. 32 - Valentin NĂSTASE ---- 1974 - Ascoli
nr. ?? - Bogdan LOBONȚ ------ 1978 - ACF Fiorentina

2007-08
nr. 26 - Cristian CHIVU ------- 1980 - Internazionale Milano
nr. 10 - Adrian MUTU --------- 1979 - ACF Fiorentina
nr. 5 -- Paul CODREA --------- 1981 - AC Siena
nr. 26 - Adrian PIȚ ------------ 1983 - AS Roma
nr. 2 -- Ștefan RADU ---------- 1986 - SS Lazio Roma
nr. 29 - Jonis KHORIS --------- 1989 - Reggina

2008-09
nr. 26 - Cristian CHIVU ------- 1980 - Internazionale Milano
nr. 10 - Adrian MUTU --------- 1979 - ACF Fiorentina
nr. 5 -- Paul CODREA --------- 1981 - AC Siena
nr. 32 - Ștefan RADU --------- 1986 - SS Lazio Roma
nr. 19 - Jonis KHORIS -------- 1989 - Reggina
nr. 10 - Nicolae DICĂ --------- 1980 - Catania
nr. 25 - Bogdan PĂTRAȘCU --- 1979 - Chievo Verona
nr. 16 - Cosmin MOȚI --------- 1984 - AC Siena
nr. 17 - Sergiu SUCIU --------- 1990 - FC Torino
nr. 39 - Adrian STOIAN -------- 1991 - AS Roma
nr. ?? - Cristian DAMINUȚĂ ---- 1990 - Internazinale Milano
nr. ?? - Adrian PIȚ ------------ 1983 - AS Roma

Mario Di Lazi
1st September 2008, 15:39
"Codrea, sufocat de agresivitatea adversarilor"
Agenția Datasport a scris că mijlocașul Paul Codrea a fost sufocat de agresivitatea adversarilor în partida pe care echipa AC Siena a pierdut-o, în deplasare, cu scorul de 0-1, în fața formației Atalanta Bergamo, în prima etapă a campionatului Italiei.
Sursa citată l-a notat cu 5 pe internaționalul român, considerat cel mai slab jucător de pe teren, alături de colegii săi Kharja și Maccarone. "Codrea a fost sufocat de agresivitatea adversarilor la mijlocul terenului și nu a reușit să garanteze nici cantitate și nici calitate în jocul Sienei", a scris Datasport.
În schimb, cotidianul L'Unione Sarda i-a acordat nota 5,5 lui Codrea.
Paul Codrea a început titular și a fost schimbat, în minutul 77, cu Frick, informează Mediafax.

prosport.ro

Mario Di Lazi
1st September 2008, 15:39
"Dică este prea lent pentru campionatul italian"
Fostul stelist, Nicolae Dică, a fost desemnat ca unul dintre cei mai slabi jucători ai Cataniei la debutul din acest sezon în Seria A.
Site-ul calciocatania.com a scris că mijlocașul Nicolae Dică este prea lent pentru standardele campionatului italian, după prestația internaționalului român din partida pe care echipa Catania a câștigat-o, pe teren propriu, cu scorul de 1-0, în fața formației Genoa, în prima etapă din Serie A.
Sursa citată i-a acordat nota 5,5 lui Dică, la fel ca și site-ul goal.com și agenția Datasport, considerându-l cel mai slab jucător al Cataniei, alături de Silvestri. "Condiția fizică a internaționalului român nu este la nivel maxim. S-a implicat în joc, a demonstrat că are idei de jucător de clasă, dar la pasa decisivă este prea lent pentru campionatul italian. Cu toate acestea a primit aplauze în momentul când a fost înlocuit. Ar putea crește dacă Zenga îi va acorda încredere", a scris calciocatania.com.
Nicolae Dică a început ca titular și a fost schimbat, în minutul 60, cu Tedesco, în partida pe care echipa Catania a câștigat-o, pe teren propriu, cu scorul de 1-0, în fața formației Genoa, în prima etapă a campionatului Italiei.
"Se aștepta mai mult la debutul lui Dică, dar el a părut mult prea lent. A și fost schimbat cu Tedesco, dar mai are timp să-și arate calitățile", a notat goal.com.

prosport.ro

Mario Di Lazi
2nd September 2008, 11:17
Moți a semnat cu Siena
S-a încheiat perioada de trans­feruri, s-a terminat și serialul! Telenovela „Moți în Italia” a avut un deznodământ pe atât de surprinzător pe cât de mare a fost suspansul acestei plecări.
Nu e Lazio, e Siena! Nu e Fane Radu coechipierul, ci Paul Codrea. După ce aproape toată lumea, inclusiv Moți, credea că apărătorul lui Dinamo va ajunge pe „Olimpico”, lucrurile au luat altă întorsătură în doar 48 de ore. Firul evenimentelor a fost amețitor pentru Cosmin.
Nu voiam să mai plec de la Dinamo, dar n-am avut de ales
Sâmbătă dimineață, stoperul a fost anunțat că trebuie să-și strângă bagajele și să plece din cantonamentul de la Săftica, pentru a ajunge la Lazio. Surpriză, însă! Dinamoviștii l-au întors pe Moți chiar de la poarta bazei sportive, spunându-i că transferul în „Cetatea Eternă” a căzut. Ce nu știa fotbalistul? Că, de fapt, pe fir intrase Siena, interes ascuns de acționari. De ce? Pentru ca Moți să joace concentrat cu Știința, ceea ce s-a și întâmplat.
Transfer rezolvat de Giovanni Becali
Între timp, Giovani negocia de zor cu alb-negrii. Impresarul a plecat duminică în Italia și ieri i-a anunțat pe Borcea și compania că Moți merge la Siena. Ieri, la ora 16:00, ProSport l-a surprins pe jucător ieșind de la sediul „Compu­terland“, unde a semnat contractul cu noua sa echipă. El va fi împrumutat până în martie, iar în contractul său a fost sti****tă și o opțiune de cumpărare.
Dinu: "Nu rămânem descoperiți în defensivă fără Moți"
"Nu știam că vine Moți, este o surpriză. Îmi pare bine pentru mine, fiindcă nu o să mai fiu singurul român de la Siena" - Paul Codrea, mijlocaș Siena
"Da, este oficial! Moți a semnat cu Siena. Detaliile contractuale le poate oferi clubul Dinamo" - Giovanni Becali, impresar Moți
"Mă bucur că am semnat cu Siena, voi pleca în Italia după cele două meciuri ale echipei naționale" - Cosmin Moți, fundaș Siena
600 de mii de euro a plătit Siena pentru împrumutul lui Moți până în martie 2009
4,1 milioane de euro va mai trebui să plătească Siena dacă vrea să-l păstreze încă doi ani pe Moți, din martie 2009 încolo

prosport.ro

Mario Di Lazi
2nd September 2008, 11:19
E oficial: Daminuță al doilea român după Chivu la Inter!
De la un jucător promițător al Ligii a II-a din România, Cristian Daminuță a ajuns unul dintre oamenii pe care echipa lui Jose Mourinho îi crește pentru viitor. Fotbalistul născut în 1990 nu a pierdut vremea după ce a fost declarat liber de contract marți, de Tribunalul Sportiv de la Lausanne, și a semnat la sfârșitul săptămânii trecute un contract pe cinci ani cu titrata Internazionale Milano. „Deocamdată, el se antrenează și va juca pentru echipa de tineret, primavera, însă este în lotul lărgit care va face deplasarea în Elveția la mijlocul săptămânii”, a declarat agentul jucătorului, Florin Iacob.
A fost dorit și de Arsenal și Liverpool
Mijlocașul defensiv a mai fost căutat, conform impresarului, de Arsenal și de Liverpool, dar și de câteva formații din Franța. Poli Timișoara va primi o sumă de aproximativ 300.000 de euro ca primă de formare a jucătorului. Timișoara ar fi dorit ca jucătorul să semneze pe trei ani cu clubul după finalul perioadei de juniorat, însă contractul său a fost făcut prost pentru club, astfel că Daminuță a devenit liber de contract după încheierea perioadei de formare.
"Îmi doream foarte mult să ajung la Inter și sunt fericit. Încă nu am reușit să vorbesc cu Chivu pentru că echipa a avut o deplasare la Sampdoria" - Cristian Daminuță, mijlocaș Inter

prosport.ro

Mario Di Lazi
29th September 2008, 08:31
Ștefan Radu, pe locul 1 în Serie A!
Zi plină pentru românii care evoluează în Serie A. Astfel, Ștefan Radu a jucat 90 de minute pentru Lazio în deplasarea de la FC Torino, meci câștigat de romani cu 3-1. Fostul dinamovist a avut un meci greu, adversarul său direct, Ignazio Abate, "înnebunindu-l pe Radu", așa cum a notat Gazzetta dello Sport. Cu toate acestea, Radu s-a descurcat bine și odată cu trecerea timpului fundașul nostru s-a achitat foarte bine de sarcini și a stăvilit asalturile torinezilor. Cu această victorie, Lazio s-a instalat pe primul loc în clasament.
Un alt român care a jucat astăzi este Paul Codrea, care a jucat titular pentru echipa sa, Siena Calcio(1-2 la Udinese). Mijlocașul român s-a descurcat bine în fața atacurilor celor de la Udinese, dar a fost înlocuit după o oră de joc, antrenorul echipei sale forțând egalarea.
Dică și Zenga sunt pe locul 5 cu Catania
În Derby della Madonnina, Cristi Chivu a jucat toate minutele pentru Inter Milano, dar din păcate pentru el, echipa sa a pierdut cu 0-1, prin golul lui Ronaldinho. Golul lui AC Milan a fost o afacere braziliană, Kaka, plecat de la limita offsideului, centrând pentru fostul jucător al Barcelonei chiar de pe partea lui Cristian Chivu, iar Dinho a marcat cu o spectaculoasă lovitură de cap. Interul a căzut este pe locul 4, fiind la egalitate de puncte cu Catania lui Walter Zenga, echipă la care Nicolae Dică a rămas pe banca de rezerve pe tot parcursul meciului câștigat cu Chievo(1-0). La oaspeți, Bogdan Pătrașcu nu a fost convocat. Catania se află pe locul 5 înaintea unor echipe ca AS Roma, AC Milan sau Juventus!
Sâmbătă, Adrian Mutu a jucat bine, timp de 82 de minute pentru Fiorentina, în victoria cu 1-0 contra Genoei.

prosport.ro

Mario Di Lazi
13th October 2008, 14:54
"Eu sunt jucător ofensiv, nu prea fac faza de apărare"
Fostul mijlocaș al Stelei, Nicolae Dică, spune că fotbalul italian e foarte diferit de cel românesc, tactica fiind principala preocupare a tehnicienilor din "Cizmă".
"Aici se joacă altceva față de România, se pun mai mult accent pe tactică. Câștigi un meci cu 1-0 și toți sunt fericiți. Eu sunt jucător ofensiv, nu prea fac faza de apărare. Cred că trebuie să mai lucrez la asta. Nu prea îmi mai permit să stau pe margine, am 28 de ani, risc să nu mai prind naționala. Nu știu dacă voi reveni la Steaua, nu depinde de mine", a spus Dică pentru newsin, citat de sport.ro.

prosport.ro

Mario Di Lazi
13th October 2008, 14:54
Juventus îi vrea pe Goian și Tamaș!
Echipa cu cele mai multe titluri obținute în Serie A, Juventus Torino, îi monitorizează atent pe fundașii români Dorin Goian și Gabiel Tamaș.
După un început modest de sezon, față de pretențiile unei echipe de talia "Bătrânei doamne", oficialii lui Juventus sunt nemulțumiți de randamentul defensivei și doresc achiziționarea celor doi stoperi ai naționalei României, informează Gazzetta dello Sport în ediția tipărită de astăzi.
Astfel, după Mirel Rădoi, care este aproape de un transfer la Inter, alți doi români ar putea ajunge în Serie A.

prosport.ro

Mario Di Lazi
13th October 2008, 14:58
"Nu numai Inter îl dorește pe Rădoi. Mai sunt încă 3-4 echipe!"
Impresarul Victor Becali a spus în direct la Telesport că nu poate garanta faptul că fundașul Stelei, Mirel Rădoi, va ajunge la Inter Milano chiar dacă Jose Mourinho și l-a dorit pe oltean și în vară.
"Nu pot să garantez că Rădoi va pleca din iarnă la Inter. Mourinho și l-a dorit și în vară, dar atunci totul a picat din cauza clubului, nu din cauza lui. Nu au vrut să mai facă un efort financiar, dar, la iarnă, vom vedea ce va fi", a spus impresarul pe Telesport.
Fratele lui Giovanni a mai spus că sunt mai multe echipe interesate de Rădoi, inclusiv din Anglia și Germania:
"Sunt mai multe cluburi interesate de Rădoi, nu doar Inter. Pe lângă Inter mai sunt 3-4 cluburi din Italia, Anglia și Germania care și-au manifestat interesul, dar nu pot să vă dau nume".

prosport.ro

Mario Di Lazi
5th January 2009, 21:12
Bogdan Pătrașcu lasă Chievo pentru Ascoli

Trecerea lui Bogdan Pătrașcu de la Piacenza la Chievo la începutul sezonului din Seria A nu a fost de bun augur pentru mijlocașul român.

Site-ul tuttomercatoweb anunță că Ascoli și Chievo au ajuns la un acord pentru împrumutul lui Pătrașcu, după ce în prima parte a campionatului italian acesta nu a reușit să se impună.

Conform sursei citate, mutarea mai are nevoie doar de acordul fostului jucător al Sportului Studențesc.

prosport.ro

Mario Di Lazi
19th January 2009, 14:42
Românul a fost schimbat după numai 29 de minute
Umilință pentru Chivu!

Meciul lui Cristi Chivu la Bergamo a durat doar 29 de minute. Echipa sa, Inter, a fost pur și simplu nimicită de ceilalți nerazzurri din Serie A, jucătorii de la Atalanta, fiind învinsă cu 3-1. Românul a fost pus de Mourinho să joace mijlocaș stânga, însă Chivu nu a ieșit cu nimic în evidență, fiind schimbat în minutul 29 pe considerente tactice. La scorul de 0-2, Mourinho a riscat cu un al treilea atacant, Obinna, însă mișcarea nu i-a ieșit. Și comentatorul italian s-a mirat de decizia lusitanului, acesta considerând că mutarea lui Chivu în centrul apărării era mai indicată.
Antrenorul Mourinho a luat toată vina asupra sa după meci, portughezul declarând: „Am avut 30-40 de minute de nerecunoscut. Vina îmi aparține în totalitate, pentru că am greșit multe mutări tactice.“

prosport.ro

Mario Di Lazi
22nd January 2009, 14:45
Raț ar vrea să joace în Serie A
„Sună bine Juventus!”

După Adrian Mutu, Răzvan Raț ar putea fi al doilea jucător român care îmbracă tricoul „Bătrânei Doamne”.

„Sună bine Juventus, însă deocamdată nu sunt decât zvonuri”, a mărturisit fundașul stânga pe site-ul său personal. „Am avut diverse cote de-a lungul anilor, dar niciodată ștacheta nu a coborât sub șase-șapte milioane de euro”, a completat Raț, care a mai scris pe blog și despre alte subiecte care îl vizează. Aflat la Șahtior din 2003, fundașul a mărturisit că obiectivul „minerilor” în acest sezon este câștigarea Cupa UEFA.

prosport.ro

Mario Di Lazi
23rd January 2009, 08:14
Victor Becali, dezamăgit de ex-stelist
"Dică n-are atitudine și dorință! Bine că nu l-am văzut cu Juve"

Deși Siena a anunțat că nu mai este interesată de achiziționarea lui Cosmin Moți și acesta ar urma să se întoarcă la Dinamo din vară, Victor Becali spune că e posibil ca fundașul să continue cu echipa din Seria A.

"Nu știu dacă Moți se va întoarce la Dinamo. O să mă duc săptămâna viitoare în Italia să vorbesc și cu cei de la Siena. E posibil ca ei să se răzgândească și să-l ia", a declarat Victor Becali la Telesport.

Impresarul a vorbit și despre situația lui Nicolae Dică și spune că românul trebuie să se lupte pentru un loc de titular în echipa Cataniei:

"Dică va rămâne la Catania. Are 6 luni de când este acolo. Trebuie să se lupte să obțină un loc de titular, nu are rost să depună armele acum. Mai bine că nu l-am văzut jucând în meciul cu Juventus. Am văzut reacția din presă după meci. N-are atitudine și dorință", a încheiat impresarul.

prosport.ro

Mario Di Lazi
6th March 2009, 12:23
Zenga l-a umilit pe Dică: "Vaffanculo nesimțitule!"
Articol publicat in Stranieri | 06.03.2009 | 11:37
Flux RSS Trimite prin Email Printeaza

Deși Nicolae Dică a plecat la Catania ferm convins că este un pas înainte în cariera sa, lucrurile se pare că au luat o întorsătură nefericită pentru fostul atacant al Stelei.

După ce a fost folosit foarte rar de către Walter Zenga în turul de campionat, "Dicanio" și-a manifestat intenția de a părăsi gruparea siciliană.

Administratorul delegat al Cataniei, Pietro Lo Monaco, a povestit cum acum o săptămână Dică a venit la biroul său.

„Nu înțelegeam ce se petrece...a venit jucătorul, însoțit de doamna Prodan, susținând că vor să obțină transferul. Îmi pare rău, dar noi suntem societate, nu persoană fizică, astfel că putem negocia tot cu o societate. După ce ne înțelegem cu un club, se discută și pretențiile fotbalistului”, le-a spus Lo Monaco.

Zenga a fost sunat imediat după această întâmplare pentru a fi înștiințat, iar în momentul în care Dică s-a prezentat la antrenament, tehnicianul a răbufnit

Zenga: "Nesimțitule, ai fost la club să ceri transferul?"

Dică: "Da, am mers cu Ana Maria (n.r. - Prodan)."

Zenga: "Vaffancullo, îți bați joc de mine, esti un om de nimic! Trebuia să îmi spui! În loc să te pregătești, te ții de șmecherii cu impresarii. Ce țeapă mi-am luat cu tine!"

sursa: Fanatik

sebike
25th May 2009, 23:09
Zenga l-a umilit pe Dică: "Vaffanculo nesimțitule!"
Articol publicat in Stranieri | 06.03.2009 | 11:37
Flux RSS Trimite prin Email Printeaza

Deși Nicolae Dică a plecat la Catania ferm convins că este un pas înainte în cariera sa, lucrurile se pare că au luat o întorsătură nefericită pentru fostul atacant al Stelei.

După ce a fost folosit foarte rar de către Walter Zenga în turul de campionat, "Dicanio" și-a manifestat intenția de a părăsi gruparea siciliană.

Administratorul delegat al Cataniei, Pietro Lo Monaco, a povestit cum acum o săptămână Dică a venit la biroul său.

„Nu înțelegeam ce se petrece...a venit jucătorul, însoțit de doamna Prodan, susținând că vor să obțină transferul. Îmi pare rău, dar noi suntem societate, nu persoană fizică, astfel că putem negocia tot cu o societate. După ce ne înțelegem cu un club, se discută și pretențiile fotbalistului”, le-a spus Lo Monaco.

Zenga a fost sunat imediat după această întâmplare pentru a fi înștiințat, iar în momentul în care Dică s-a prezentat la antrenament, tehnicianul a răbufnit

Zenga: "Nesimțitule, ai fost la club să ceri transferul?"

Dică: "Da, am mers cu Ana Maria (n.r. - Prodan)."

Zenga: "Vaffancullo, îți bați joc de mine, esti un om de nimic! Trebuia să îmi spui! În loc să te pregătești, te ții de șmecherii cu impresarii. Ce țeapă mi-am luat cu tine!"

sursa: Fanatik

urat treaba asta:|

Mario Di Lazi
18th June 2009, 08:01
Suporterii nu au digerat retrogradarea
Bombă la Rimini! Explozie puternică la casa căpitanului echipei lui Paraschiv!

Deși lumea fotbalului românesc se plânge cu lacrimi de crocodil despre violența suporterilor români, iată că situația este mult mai serioasă pe alte meleaguri. Este vorba, bineînțeles de Italia, țară, nu întâmplător, de aceeași gintă latină ca și România. Astfel, după ce echipa lui Sorin Paraschiv, Rimini Calcio, a retrogradat în Serie C, tifosi clubului alb-roșu nu au suportat afrontul și s-au hotărât să-și facă singuri dreptate. Considerându-i ca principali vinovați pe jucători, suporterii s-au pus pe treabă. Căpitanul echipei, Adrian Ricchiuti, aflat acasă cu familia sa, a fost trezit aseară de un zgomot puternic, ce părea să fie o petardă uriașă. De fapt, s-a dovedit a fi o bombă artizanală, informează Gazzetta dello Sport.

Însă, fanii echipei din Riviera Italiană nu s-au oprit aici. Aceștia au scris pe pereți, "Ricchiuti pleacă!" Atât primarul orașului cât și președintele clubului la care este legitimat și Sorin Paraschiv au condamnat gesturile fanilor, mai ales că Ricchiuti își asumase public răspunderea pentru rezultatele slabe ale echipei.

Printre rezultatele notabile ale lui Rimini se află și un rezultat de egalitate cu Juventus Torino, la primul meci al echipei bianco-nerre în Serie B, scor 1-1. Marcatorul golului a fost chiar Adrian Ricchiuti!

prosport

Mario Di Lazi
27th June 2009, 20:38
18 puști români au luat drumul Italiei
SERIE romenA! Juniorii români au "invadat" Italia!

Serie A este tărâmul de vis al oricărui fotbalist. Nu contează că ”în scripte” Premier League este cel mai tare campionat al lumii, cei mai mulți dintre juniorii plecați de la noi în străinătate se pregătesc pentru Serie A.
În Italia joacă Mutu, joacă Chivu, și pe urmele acestora ar putea călca vreo 20 de puști români născuți după 1990. Exod în masă sau oportunitate de neratat? Ar trebui să plângem după ei sau să ne bucurăm că au ocazia de a juca lângă vedetele din Peninsulă? Părerile sunt împărțite, cert este că în sezonul recent încheiat au debutat la primele echipe Adrian Stoian (AS Roma) și Sergiu Suciu (Torino, echipă care a retrogradat însă), tineri născuți în 1990 care au deja în CV o prezență, chiar dacă doar simbolică, în Serie A.

Udinese are doi portari români
La echipa Primavera a clubului Udinese postul de portar titular a fost disputat de doi români, Alberto Cobrea și Alin Bucuroiu, iar la tineretul Romei au evoluat nu mai puțin de patru puști de la noi: mai sus-menționatul Stoian, Sebastian Mladen, Alexandru Pena și Bogdan Gavrilă, primii trei urmând a fi promovați ”în bloc” la echipa mare a romanilor din sezonul viitor. La Inter-Primavera a avut evoluții foarte bune Cristian Daminuță, jucător capricios, dar care i-a atras atenția antrenorului Jose Mourinho, date fiind și problemele din defensivă de la campioana Italiei.

prosport

http://www.prosport.ro/fotbal-extern/stranieri/serie-romena-juniorii-romani-au-invadat-italia-4600303 - TABELUL CU JUCATORII ROMANI

Mario Di Lazi
27th June 2009, 20:40
Portarul își va prelungi contractul cu trupa din Serie A
Alberto Cobrea: „Rămân la Udinese!”

Titular la echipa Primavera a lui Udinese, Alberto Cobrea este deja un obișnuit al convocărilor la echipa mare. Nu a debutat încă în Serie A, dar luna viitoare va semna prelungirea înțelegerii cu gruparea italiană.

Alberto, ai un prenume predestinat Italiei... Cum ai ajuns la Udinese?
Am fost remarcat de un impresar la un turneu de juniori. Mai întâi, am ajuns la Roma, dar până la urmă cel mai serios club s-a dovedit Udinese, care are niște condiții extraordinare la nivel de juniori. Și Juventus s-a interesat de mine.

Ai apărat destul de bine la Primavera câtă vreme ai ajuns și la prima echipă...
Da, am avut la un moment dat o serie de 7 meciuri consecutive fără gol primit. Antrenorul Marino m-a convocat de patru ori la echipa mare și de-abia aștept debutul în Serie A.

Pe cât se întinde contractul?
Cel inițial, de doi ani și jumătate, expiră în această vară, dar îl voi prelungi, e sigur. Voi rămâne aici, deși s-au interesat de mine și două grupări de top din România.

Cum te înțelegi cu jucătorii români din Italia?
Alin Bucuroiu este ca un frate pentru mine, deși este și el portar, și tot la Udinese. Am vorbit de câteva ori cu Cristi Chivu, care mi-a și dat tricoul lui după un meci de campionat.

prosport

Mario Di Lazi
27th June 2009, 20:42
Impresarul Cristea Opria spune că mutarea nu e sigură
'Daminuță nu va mai ajunge la Rapid dacă vine o ofertă mai bună'

Impresarul Cristea Opria a declarat, sâmbătă că jucătorul echipei Inter Milano, Cristian Daminuță, a ajuns la un acord pentru a evolua la Rapid în sezonul următor, însă este posibil ca situația să se schimbe până luni, când este programată semnarea împrumutului.

"Am ajuns la o înțelegere pentru ca Daminuță să joace la Rapid în sezonul viitor. Inițial am dorit un transfer definitiv, dar cei de la Inter nici nu au vrut să audă de o asemenea variantă, ci au mers doar pe varianta împrumutului. Jucătorul este deja la București și duminică va ajunge în cantonamentul Rapidului. Actele nu au fost încă semnate, urmează luni sau marți, când ajung în țară. Mai sunt și câteva cluburi din Italia care sunt interesate de Cristian, chiar acum sunt în niște negocieri, și este posibil ca situația să se schimbe până luni. Dacă vine cineva cu o ofertă mai bună pentru Cristian, atunci e posibil să nu mai ajungă la Rapid", a spus Opria.

Pe de altă parte, și George Copos se ferește să dea ca sigur transferul: "Am vorbit cu cei de la Inter pentru Daminuță, dar până nu-l văd că semnează, nu vreau să mai spun nimic"

Cristian Opria a precizat că venirea lui Cristian Daminuță la Rapid nu ar fi un pas înapoi. "Din punctul meu de vedere, este un pas înainte. Interesul meu a fost ca el să fie aici, sub control, să joace la un nivel înalt, pentru că la Inter nu făcea față la prima echipă. Să joci la 19 ani ca fundaș central într-o echipă ca Rapid nu e un lucru ușor. Important e ca el să joace, pentru că numai astfel poate crește în valoare și să acumuleze experiență", a menționat impresarul.

Daminuță, în vârstă de 19 ani, a mai evoluat la CFR Timișoara și FC Timișoara, de unde, în vara anului 2008, a plecat la Inter Milano, cu care a semnat un contract pe patru ani. El a evoluat, totuși, la echipa a doua a clubului Inter, Inter Milano Primavera.

prosport

Mario Di Lazi
14th August 2009, 17:13
Văd că amatorii de la prosport au anunțat că Bogdan Lobonț s-a transferat la Roma pentru 2 mil de euro. Nici un sait de "mercato" din Italia nu a anunțat nimic ... deci nu este nimic adevărat.

cata_dinamo
14th August 2009, 22:28
cat de mult joaca pit si stoian la as roma ?

cristi13
15th August 2009, 22:04
ma da radu stefan de ce nu e chemat la nationala?

Mario Di Lazi
16th August 2009, 18:38
cat de mult joaca pit si stoian la as roma ?

Piț nu a jucat în acest sezon pt Roma ... în tur el a fost împrumutat la o echipă din Serie B, iar în retur la Roma a fost accidentat.

Stoian a debutat la Roma în sezonul care s-a terminat ... a jucat vreo 5 minute într-un meci de campionat.


ma da radu stefan de ce nu e chemat la nationala?

Ștefan joacă la Lazio fundaș stânga ... la Națională fundaș stânga este Raț, un jucător greu de înlocuit.

Mario Di Lazi
22nd August 2009, 10:03
Jucătorii români prezenți la startul Seriei A 2009-2010 :

10 Adrian MUTU - 1979 - Fiorentina
26 Cristian Eugen CHIVU - 1980 - Inter Milano
26 Ștefan Andrei RADU - 1986 - SS Lazio Roma
3 Dorin Niculae GOIAN - 1980 - Palermo
21 Cristian Costel MELINTE - 1988 - Palermo
30 Adrian Florin PIȚ - 1983 - AS Roma
38 Adrian STOIAN - 1991 - AS Roma
5 Paul Costantin CODREA - 1981 - Siena

+ foarte mulți jucători români la echipele de tineret.